Bezoekt Stand No. 17 Fa. A. H. DE WILDE E.L.G.A.W.A. S. C. JOHNSON SON ELECTRIC FLOOR POLISHER VOS ROUWENS SMEDESTRAAT E.L.G.A.W.A. Fa.H. Koning Zn. Hotel Duin en Daal CONCERT DlUölllcllUddl Z00 JUIST ONTVANGEN VAN BUCHEM Het Programma van de ÉL.GA.WA. Turfmarkt 34, (hoek Kampervest). F\ K. HOESBERGEN. Bezoekt Stand No. 7a III91II IIIIIH STAND 18 The Wood Finishing Autho rities, Racine, Wisconsin, U. S. A. TELEFOON 15497-22156 KORTE ZIJLSTRAAT 8-10 EXPOSEERT Sanitaire artikelen Edison Radio Gashaarden - Gascomforenenz. lederen ZONDAGNAMIDDAG |||n0m0nflfllll De Stands. Agenten voor Haarlem en Omstreken BIJ DE GROOTE MARKT Bezichtigt vooral van de SANITAIR-TECHNISCH EIM ELECTRO- TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU LOODGIETER EN ZINKWERKER VAN 3—5.30 UUR. Spaarne 38 - Groote Houtstraat 161 en Cronjéstraat 49. VLIEGENDE HOLLANDERS merk „Neather" vanaf 6.75 DRIEWIELERS merk „Neather" v.a. 12.90 SPORT- KARRETJES merk „Neather" vanaf 2.30 TREKWAGENS Blauw en geel geschilderd vanaf 4.25 AUTOPEDS Beukenhout, v.a. 1.40, 1.75 SPEKSTRAAT 3 TELEFOON 11494 BOEKHOUDEN Adverteeren doet verkoopen 1 zullen toenemen, waardoor de producten een nog grooter afzetgebied zullen bereiken. U allen, Dames en Heeren, afzonderlijk dank te brengen voor Uwen moreelen of daadwerkelijken steun zou mij te ver voeren, doch alvorens U, Burgemeester, te verzoe ken deze, onze Electriciteit-, Gas- en Water tentoonstelling te openen, kan ik met nala ten, U Heeren der Pers, onzen welgemeenden dank te brengen voor Uwe medewerking, die in niet geringe mate er toe heeft bijgedragen en dit in de komende week nog zal doen, onze tentoonstelling te doen slagen. Edelachtbare Heer, Burgemeester onzer Stad, mag ik U thans, na onzen diepgevoel- den dank gebracht te hebben voor Uwe be reidwilligheid, onmiddellijk aan ons verzoek gehoor te geven, uitnoodigen, deze tentoon stelling, onze El. Ga. Wa. te willen openen? Onze Burgemeester opent. Hierna sprak de Burgemeester van Haar lem, de heer C. Maarschalk, de volgende openingsrede uit: Mijnheer de Voorzitter van het T entoonstellingscomité, Dames en Heeren, Gaarne nam ik de uitnoodiging aan om de ,,Elgawa", deze tentoonstelling op het gebied van Electricteit, Gas en Water te openen. Want zij heeft mijn volle belang stelling en het is mij dan ook een aange name taak hier in Uw midden daarvan met een enkel woord te mogen blijk geven. Het was 'n goede gedachte, om eens over zichtelijk bijeen te brengen wat op het ge bied van de water- en lichtvoorziening in de laatste jaren werd bereikt. Water, Gas, Electriciteit, om ze nu eens naar hun ouder dom op te noemen, hebben zich in de samen leving onmisbaar gemaakt, en wij kunnen ons ternauwernood meer voorstellen, dat er een tijd geweest is, waarin deze goede gaven werden gemist. Water heeft men natuurlijk altijd gehad, regenwater in ons goede land zelfs wel eens te veel, maar het leveren van goed drinkwater uit een centraal punt, dag- teekent van niet zoo heel veel vroeger dan de levering van gas en electriciteit. En deze is van eergisteren en gisteren. Zoo künnen wij dan zeggen dat deze drie gelijkelijk zegeningen zijn van den modernen tijd; de snelle ontwikkeling van het ver bruik en de daarmee gepaard gaande ont wikkeling van de techniek, zelfs van den allerlaatsten tijd. Op hoeveel verschillende wijzen wordt tegenwoordig de electriciteit toegepast, waartoe bezigt men niet het gas? En wat de duinwatervoorziening betreft men behoeft zich slechts te herinneren hoe het daarmede in den goeden ouden tijd gesteld was, om zich dankbaar te verheugen in het bezit van goed drinkwater. Zoo'n terugblik roept ons voor den geest toestanden, die wij voor onmogelijk zouden houden, ware het niet. dat wij nu eenmaal het voorrecht genieten in een tijd te leven, waarin schier niets meer onmogelijk is, waar in het tot nu toe ongelooflijke tot werke lijkheid wordt gebracht. Maar zeker is het dat wij, van alle gemakken voorzien, ons in die oude toestanden al zeer moeilijk zou den kunnen inleven. Hoe stond het b.v. met de watervoorziening? Een centrale waterlevering ontbrak, een ieder had zijn eigen waterleiding. De brou wers. die voor hun brouwerijen zuiver water noodig hadden, bezaten hnu kolk en groeven hun vaart, waardoor het water naar de stad werd geleid. Ook een waterleiding dus, maar eigendom van het Brouwersgilde en aange legd ter wille van het bier. Voortdurend moest tegen verontreiniging worden gewaakt en herhaaldelijk rijzen klachten, over het nadeel, dat de aangrenzende bleekerijen ver oorzaken. En de particulieren? Ieder voor zag zich van water op zijne wijze. Het kwam uit den grond, welwater; of uit den hemel, regenwater. Iedere keuken had een of. meer pompen, maar bij langdurige droogte, \vas bet pompen wel eens tevergeefs. En dat dit water niet altijd „beslist prima" was, spreekt wel van zelf. Erger werd het wanneer er soms bij brand slechts gebruik kon worden gemaakt van de modder der grachten. Dan gebeurde bet, dat er meer andere dranken dan water aan wezig waren. Het bleek de gezondheid wei- ^nig te schaden, want de Halsen zijn de nu nog sprekende getuigen, dat ondanks de minder hygiënische toestanden ook Haar lem toch nog wel gezonde voorvaderen telde, die naast het water ook andere dran ken zeer wisten te waardeeren. Eerst in het midden der vorige eeuw tornt er verbetering; aanvankelijk was Haar- i em voor zijn watervoorziening op Amster dam aangewezen en werd stiefmoederlijk bedeeld. De Amsterdamsche waterleiding gaf wel eens te weinig water, en heelemaal niet in de buitenwijken. Daar moest men zich aan de pomp houden, evenals de ingezetenen die den prijs voor het water niet konden betalen. Totdat onze stad in 1898 haar eigen leiding kreeg en van lieverlede over de pomp zegevierde. Wat deze overwinning he- teekent voor de volksgezondheid, is niet ge noeg te loven. Maar dit is ook niet ncodig om uw belangstelling gaande te maken vooi onze Gemeentelijke Duinwatervoorziening Be voortreffelijk beheerde instelling, waarop wij trotsch zijn; niet noodig om u nieuws gierig te doen zijn naar hetgeen deze ten toonstelling op dit gebied te aanschouwen zal geven. Ontwikkeling en vooruitgang, ook op het gebied der lichtvoorziening. En ook hiei toont een terugblik, welk een ommekeer de laatste jaren gebracht hebben, hoe ver wij verwijderd zijn van de duistere" tijden van kaars en oliepit. Het gas, door den Neder lander Minkelers te Maastricht uitgevon den, deed hier te lande zijn intrede in 1825, het jaar der oprichting van de gasfabriek te Amsterdam. En de wonderen van den elec- trischen stroom zijn als 't ware onder onze oogen geboren. Spaarzaam was de verlichting in den ou den tijd. Indien de maan haar licht verborgen hield, heerschte duisternis op de straten. Wie van den openbaren weg gebruik moest maken, voorzag zichzelf van een lantaarn. Dat een toestand als deze niet bevorderlijk was aan de veiligheid, en dat zij de oorzaak van talrijke ongevallen was, ligt voor de hand. Ook in onze stad was het schemeren. Hier en daar bij poorten en bruggen een vet kaars. En als er onraad was, als er verdach ten in de stad waren, dan werden buitenge wone maatregelen genomen. Dan werd den burgers gelast achter het venster boven de voordeur van hun huis een kaars te bran, den aan beide zijdèn der straat, om het vierde huis, en vooral elk hoekhuis. Maar de uitwerking was niet groot, zooals te be grijpen is. Zoo sukkelde men voort tot in het vierde kwart der 17de eeuw. In Amsterdam had Jan van der Heijde „inventeur en opziender van stadslantaarens" in die stad, nieuwe banen betreden. Van 1669 af had deze be kwame man zich beziggehouden met het vraagstuk der straatverlichting. In de hoofdstad had hij zijn uitvinding in toepas sing gebracht en nu .zou ook Haarlem met het nieuwe licht verlicht worden. Hij de monstreerde zijn olielamp voor burgemees- teren en rekende hun voor, dat „Wel vier lantarens kunnen lichten met olie tegen een met kaarsen". Hij somde de voordeelen op en de overheid ging in op zijn voorstel om ook onze stad van de nieuwe uitvinding te doen profiteered En in den winter van het jaar 1672, het ongeluksjaar in de ge schiedenis des vaderlands, maar met een lichtpuntje voor Haarlem, brandden hier voor het eerst oliestraatlantaams „tot groot genoegen en gemak van de goede in gezetenen", verhaalt een tijdgenoot. Men was opgetogen over de verbetering: Som migen vreesden zelfs, dat het gezichtszin tuig door het verblindend licht geschaad zou worden. We mogen hierover glimlachen, het blijft niettemin een feit, dat de olielamp een groote verbetering beteekende. En eerst in 1878, dus twee honderd jaar later, werden de laatste petroleum- en olielantaarns op geruimd. Het gas was gekomen, en bad na langen strijd, overwonnen. Den lsten Januari 1837 brandden hier voor het eerst gaslantarens, 92 in getal, maar daarnaast walmden nog 650 oliepitten. De levering geschiedde door een particulier, in dit geval door de „Impe rial", de Engelsche Maatschappij, die hier in 1835 een gasfabriek oprichtte. Van lieverlede breidt het aantal gaslan taarns zich uit In 1846 was dit aantal 159, in 1867 werd het met 150 vermeerderd. Het licht nam in helderheid toe o. a. door de uitvinding van het gloeikousje. Maar de levering bleef in handen van een particu lier. Totdat tenslotte, na een jarenlange strijd tusschen voor- en tegenstanders van ge meente-exploitatie, de raad beloot tot stichting van een eigen gasfabriek. Sedert 1902 zorgen de Haarlemsche licht fabrieken voor de verlichting der stad. Fa brieken, waarop den lsten Augustus 1902 werd met de electricische stroomlevering aangevangen. Gij zult geen opsomming' verlangen van hetgeen er sindsdien is tot stand gebracht, maar op een paar punten wil ik toch de aandacht vestigen. Hoe kort is het nog ge leden dat wij onze lantaarnopstekers, be- ladderd, door de stad zagen wandelen om lantaarn voor lantaarn te ontsteken. Voor ons snel levend geslacht lijkt het haast weer op een sprookje. En thans een druk vanuit het centrale puat en alles is verlicht. Meen echter niét, d,at bij al dien vooruitgang op het gebied der verlichting, niets te verbete ren overblijft. Licht, meer licht, beter licht zijn vragen die het Gemeentebestuur ook nu nog dagelijks bereiken. Stilstand kanen mag er daarom ook op dit gebied niet zijn. Nieuwe banen worden gezocht voor steeds grootere ontwikkeling. Gas en electriciteit wedijveren daarbij om den voorrang. Onge looflijk klinkt het haast, wanneer van nog grootere ontwikkeling wordt gesproken. Doorgedrongen tot in. de diepte der zee en de hoogte der lucht tot Noord- en Zuid pool lijkt het menschdom te staan op het toppunt van technisch kunnen. Maar wan neer wij dan bedenken hoe in ieder tijd perk, hoe primitief ook in onze oogen, ge dacht werd dat het hoogtepunt toch wel was bereikt, dan moet dit ons een leer zijn, dat ook het nu bestaande uitgangs punten heeft voor weer meerdere ontwik keling. Dit overzicht was een geschiedenis van de overwinning van het licht op de duister nis. En al verder zal de overwinning schrij den. Hier is een gebied van onbegrensde mogelijkheden. Maar wat reeds bereikt is, dwingt tot bewondering van den mensche- lijken geest. Verlichting, verwarming, beweegkracht, wat heeft hij daarin niet geschonken aan den enkelen mensch en aan de maatschap pij! Dit alles ons te doen aanschouwen, is het doel dezer tentoonstelling waarvan het succes daarvan bij voorbaat verzekerd is. Ik verklaar de „Elgawa" voor geopend. Ik breng hulde aan de voortreffelijke wij ze waarop zij is voorbereid. Moge een ruim bezoek haar deel zijn. Na de rede van den Burgemeester weer klonk een luid applaus. De heer Lasschuit verzocht den burge meester een schakelaar om te zetten, aan welk verzoek de burgemeester voldeed. Hierdoor werd de fontein op het podium in werking gesteld en straalde in duizend glan zen spattend de tentoonstelling in. Het gezelschap bezichtigde dan met groote belangstelling de verschillende stands, waar na in de veranda de eerewijn geschonken werd. Hiermede was de openingsplechtigheid af- geloopen, stelling voor het publiek worden openge- stelling voor het publiek worden opgenge- steld. De E.L.G.A.W.A. is geopend van 's-mor- gens tien tot 's-avonds elf uur. Zondag wordt de expositie eerst te twee uur 's-middags ge opend. De lezingen. Wij vestigen nog eens met nadruk de aan dacht op de lezingen, die in de volgedde week zullen worden gehouden. Die zijn voor het publiek uitermate belangrijk. Gaarne wekken wij dan ook op, om deze lezingen bij te wo nen. De heer Frederik Möller, directeur der Vesta-fabrieken te Kopenhagen, houdt Maan dagavond acht uur een lezing over het on derwerp: 1. „Verwarming van kerken, ge bouwen en woonhuizen, in vergelijking met andere verwarmingssystemen"; 2. „Over de toepassing van accumuleerende nachtstroom- inrichtingen in Skandinavië" en de gebruiks- I mogelijkheden van dergelijke installaties in Holland1'; 3. „Algemeene beschouwingen over de voordeelen van de electrische verwar- mingstechniek, in het bijzonder voor de in dustrie." Het podium wordt geheel in beslag geno men door den G. E. W.-stand, een stand met een paedagogisch karakter. Verschil lende grafische voorstellingen geven den be- zichtiger gegevens en overzichten. De stand is aardig verlicht. Er zijn verschillende huis houdelijke apparaten tentoongesteld. Stand No. 1, N.V, Technisch Bureau Mandersloot, Maarssen (Utrecht), exposeert kleine houtbewerkersmachines met aan- of ingebouwde electromotors. Op stand 2. Electromotorenfabriek Dordt (vertegenwoordigers: De Goede en Huf, Am sterdam) zien we in bedrijf een automatische huiswerk-voorziening, een landbouw-wagen met voordrijfwerk voor dorschmachine, stroosnijmachine, gierpompen. Verder expo seert deze fabriek een mantelkoeling-motor zooals o.m. voor de mijnen geleverd wordt. De firma G. Rekoert (stand No. 3), komt met complete badkamerinstallaties, warm watervoorzieningen, terwijl op stand 4' de N.V. Handelsmaatschappij Electrocentrum, Prinsengracht 357, Amsterdam, haar specia liteit: Inventumstraalkachels, verwarmings apparaten en E, M. I.-ventilatoren expo seert. Een belangrijke stand is No. 5 van de Handelsmaatschappij R. S. Stokvis Zonen, Amsterdam, Rotterdam en Groningen, met een rijke collectie geijsers (Godesia en Vail- lant), Junker en Ruh gasfornuizen en com- foren, zoowel voor huishoudelijk gebruik als grootbedrijf. Een afd. Radio is eveneens ver tegenwoordigd. Stand No. 6 van Gebr. Bosse is zeer smaakvol ingericht, met een fraaie collectie moderne lampen, naar ontwerpen van J. P. Busé, Trautwein, Gerard Holt, Jos v. d. Wall Perné e.a. De stand trekt door de fraaie lampen zeer bijzonder de aandacht. Stand No. 7 van A. S. Vesta, Kopenhagen, beslaat een groot gedeelte van de ruimte vóór het podium. Specialiteit: alle electri sche verwarmings-apparaten, verwarmings toestellen voor kerken, scholen, fabrieken, ziekenhuizen enz. (Hoofdvertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën is de firma J. van Ingen Co., Amsterdam.^ In combina tie met deze firma exposeert de firma K. Ploesbergen, Groote Houtstraat en Koning straat, te dezer stede, met baden, geijsers en waschtafels en verder wat deze bekende firma in rijke sorteering aanbiedt op 't ge bied van warm- en koudwaterinstallaties. De N.V. Nederl. Gasmeterfabriek „George Wilson," Loosduische weg 241, Den Haag, neemt stand No. 8 in beslag. Deze vennoot schap specialiseert op 't gebied van gas- en waterleidingenaanleg. Stand 9. De firma C. J. v. d. Broek, ijzer handel, Oude Groenmarkt, exposeert in zijn stand een collectie sanitaire artikelen, uit sluitend Nederlandsch Fabrikaat van de Société Ceramique te Maastricht. Behalve deze sanitaire artikelen bevat de expositie als vanzelfsprekend de grootste verscheidenheid der artikelen, welke de firma in den handel brengt. Daaronder trekt de aandacht een nieuw systeem koppeling van looden pijpen, waar van ook een demonstratie gegeven zal wor den. Door dit nieuw koppelsysteem zal het soldeeren der pijpen niet meer noodig Zijn, terwijl de koppeling een druk van 120 atmosferen kan doorstaan. Ten slotte rijn vertegenwoordigd de arti kelen, zooals mengkranen van de firma K. Butzke en Co, te Berlijn. Stand 10 is ingenomen door „Heemaf" uit Hengelo. Het verkoopkantoor der „Heemaf" te Rotterdam exposeert een keurcolleclie electrische machines, laschomvormers en apparaten. Voor de technisch deskundigen zijn de artikelen van de bekende „Heemaf" fabrieken zeker een bezoek waard. In ver schillende capaciteit zijn de electrische ap paraten vertegenwoordigd. Stand 11. De N.V. Technisch Bureau v.h. Nierstrasz, Plantage Middenlaan te Amster dam, brengt voor de eerste maal op een ten toonstelling thans een koffjebrander, een machine, geschikt voor winkel- en étalage- gebruik, Tijden de tentoonstellingsdagen zal de machine demonstreeren en zal koffie en ook pinda's worden gebrand. Naast verschillende electrische snijma chines van nieuw systeem, bevindt zich in de stand ook een instrument, hetwelk wel de aandacht verdient, n.l. de vriesmachine, die automatisch de temperatuur in het in wendige van de kast regelt. Deze Ameri- kaansche machine werkt, zonder dat spe ciaal toezicht noodig is. De binnenbekleeding van naadloos plaatijzer verzekert behoud van temperatuur. Stand 12. De firma Keiler en Macdonald ie Overveen zal de werking demonstreeren van de Western Electric. Stofzuiger-appa raten. Een exemplaar van deze apparaten, waar mede gewerkt zal worden, laat de inwen dige constructie van het instrument duide lijk zien. Zoo mogelijk, zal gepoogd worden te demonstreeren met een radiotoestel met ont vangst op raamantenne. Waar echter in de onmiddellijke nabijheid vele motoren werk zaam zijn, zal dit veel bezwaar voor een zuivere ontvangst medebrengen. Stand 12a, is iifgenomen door de N.V. Handelsbureau C, Uylenhoed, Zijlstraat, Haarlem, die in haar expositie verschillende electrische apparaten vertegenwoordigd heeft Daaronder bevinden zich de kleinere instru menten, zooals broodroosters, strijkijzers en kleine ventilators, benevens een serie loud speakers in verschillenden vorm. Stand 13. De N.V. Philips Gloeilampen fabriek te Eindhoven, heeft in haar stand als bezienswaardigheid voor den deskundige o.m. de B. 403 een radiolamp, geschikt voor eindversterking, zoowel hoog- als laag- frequent. Voor den leek is zeker een be zienswaardigheid de aanschouwelijke voor stelling van de geheele fabricage der lam pen, vanaf de grondstoffen af. Vanzelf spre kend is, dat alle modellen lampen, zooals half-watt, argenta enz. in alle sterkten vertegenwoordigd is. Op radiogebied brengt Philips nog een loudspeaker, Nederlandsch Fabrikaat, die niet versteld behoeft te worden, dus voor' het gebruik onmiddellijk gereed is. Stand 14. De firma Wed. L. de Jong ex poseert in haar stand gasfornuizen, gas kachels, gasovens van verschillenden om vang en grootte. Een schouw, waarin een gashaard geplaatst is, toont een hoekje van een gezellig inte rieur. Stand 14a is eveneens door de firma Wed. L. de Jong ingenomen. Deze afdeeling is meer speciaal ingericht voor de keuken installatie. Meer speciaal wordt hier tentoongesteld het Weck-inmaaksysteem. Zoowel de sterili- seertoestellen, als de inmaakglazen en de ingemaakte groenten, worden hier geëxpo- seerd. Groote stellingen torsen allerlei seort vuurvast aardewerk. Stand 15, De firma W, V. Bolten, te Am sterdam, exposeert machinerieën voor het loodgieters- en fittersbedrijf. Voor ingewij den zal zeker veel interessants te bezichti gen zijn. Stand 16. De firma H. Koning Zoon, Korte Zijlstraat, Haarlem, exposeert sani taire inrichtingen, electrische installaties be schikt over een flinke expostïe-ruimte en heeft deze zoo aangewend dat sanitaire ar tikelen, electr. installatie en gashaarden toch separe zijn gehouden. Fraaie gashaarden, gij- sers, vaste waschtafels, waschbakken enz., in keurige afwerking zijn geëxposeerd. Stand 17, firma A, H, de Wilde. Behalve de sanitaire en badartikelen en Senking- fahrikaten (gasfornuizen enz.) exposeert deze firma vooral radiotoestellen en onder- deelen. Hierbij verdienen de aandacht de nieuwe Philipslampen en de nieuwe luid sprekers zonder hoorn „Musicine," fabri kaat Grosley. De luxe uitvoering van dezen hoornloozen luidspreker is in den vorm vah een pendule gebouwd en kan aldus op het radiotoestel geplaatst worden. Naast de prof. Junkersgeysers verkoopt de firma ook geysers die met kolen ge stookt worden, voor huizen waar geen gas leiding is aangelegd. Stand 18, firma Vos .en Rouwens. Hier ziet men de Vampyr stofzuiger, fabrikaat A. E. G. en onder de verschillende reini gingsmiddelen ook de Electrische vloer schuier en wrijver, het nieuwste staaltje van Amerikaansch vernuft. Stand 19, firma Leo Meyers. De firma Meyers stalt haar sanitaire, gas- en water leidingsartikelen uit. Alle gereedschappen voor loodgieters, slangen, tuinspuiten, bad- benoodigdheden, handdoekrekken, spons- en zeepbakjes, alle soorten kranen en arma turen zijn er te vinden. Stand 20, C. F. Döhn. Een zeer interes sante stand is die van den hoofdvertegen, woordiger der Electricitatsgesellschaft „Sa- nitas" te Berlijn. Hier vindt men allerlei electro-medische en Röntgen-apparaten. O.a. installaties voor kunstmatige hoogtezon, de lichtbaden, voor het geheele lichaam of ar men en beenen, de „Radiolux," voor hoog frequente stroomen, de „Fon," voor heete en koude lucht, het Drathermie-apparaat, voor ziekten van rheumatischen aard, het Warmtekussen (een kussen met asbestdraad, waardoor electrische stroom wordt geleidf, een zeer practisch apparaat, dat door een persoon kan bediend worden, massage-ap paraten enz. De blinkende toestellen met hun tallooze geheimzinnige knoppen en hefboomen, zijn voor den leek evenveel raadsels, Geduren de de tentoonstelling houdt de heer Dohn echter een lezing, waarbij alle apparaten in werking zullen worden gedemonstreerd. Stand 21, firma J. Seyffert, heeft een volledige badkamer geïnstalleerd, met Ther mal en prof. Junkers-geysers. Een bijzon derheid is dat hier de wanden der badka mer met zinken tegels zijn bekleed. Deze tegelbekleeding is ook zeer practisch v ooi wanden in gangen, W. C.'s, keukens en der gelijke lokalen. Stand 22, firma Polenz en Co. Deze Nij- meegsche firma exposeert haar bekende gasfornuizen, comforen, kookplaten (gasrom- ioren op ijzeren tafels), geysers, druk- automaten en gaskachels. De branders bij deze fornuizen zijn uitneembaar, zoodat zij altijd na gebruik schoongemaakt kunnen worden. Ter voorkoming van explosies in den oven, als de ovenkraan open staat en het gas niet brandt, zijn de ovendeuren van een veersluiting voorzien, zoodat deze deur dadelijk openvalt en het gas kan ontsnap pen. De ovenbrander is uittrekbaar, zoodat, zender te bukken, men kan zien of het gas in den oven brandt. Stand 23, N. V. Electrolux, exposeert haar eiectrische koelkasten, de uitvinding van de Zweedsche ingenieurs Platen en Munters. In deze koelkasten wordt geen ijs als koelmiddel gebruikt, doch verdam ping van ammoniak door electrische ver warming. De waterkoeling gebruikt een minimum van 25 L. per uur. Doordat de in stallatie geheel zonder bewegende deelen is geconstrueerd, zijn onderhoudskosten uitgesloten. De stroom- en watertoevoer wordt door één kraan geregeld, zoodat er geen gevaar bestaat voor oververhitting en explosie, als er bijv. geen water wordt toe gevoerd en de stroom blijft ingeschakeld. Wordt de hoofdkraan der waterleiding in het gebouw afgesloten, dan wordt ook zoo- ara de watertoevoer in de ijskast ophoudt, cok de stroom automatisch uitgeschakeld. In de stand is ook opgesteld de kracht meter voor stofzuigers, waarmede de zuig kracht der Electrolux stofzuigers wordt bepaald. Stand 24, Homann-Werke. Het verkoop kantoor der Homann-werke te Amsterdam exposeert gasfornuizen, comforen, duplex- fornuizen en gecombineerde gas-kolenfor- nuizen. In deze laatste zijn, voor verwar ming en tevens om erop te koken, naast de gasfornuizen, gewone kolenfomuizen inge bouwd. G. E. B. De groote stand van het Gemeente Elec- triciteitsbedrijf in de kegelbaan biedt elk wat wils. In den eenen hoek is een volle dige electrische lasch-installatie opgesteld. Daar staan alle moderne machines, van de firma's Smit te Slikkerveer en Heemaf te Hengelo, die tegenwoordig bij het electrisch lasschen gebruikt worden: een klinknagel- verhitter, een hardings- en gloeioven, enz. Aan de wanden hangen verschillende warmwatertoestellen, kranen en geysers. Een electrische bagagekar, zooali zij op de perrons der groote stations in gebruik zijn, is in aantocht, evenals een koffiezet-ma chine, die in een uur zoovéél honderden kopjes koffie zet. Verderop staan groote veevoederketels, electrische fornuizen en waschmachines en alle huishoudelijke ge reedschappen en machines met bijbehoo- renden huis-motor, strijkbouten, vuurman den, e, d. Van de Holima-fahriek zijn twee groote ijs- en koelkasten geëxposeerd. Bij het buffet is de stand der Berko-firma met de bekende weegwerktuigen en snij-, schil-, meng-. Kneedmachines, koffiemolens, enz. Tenslotte vindt men er een electrischen oven voor banketbakkers. (Uitknippen s. v. p.) De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 uur v.m. tot 's avonds 11 uur. Zon dags wordt de tentoonstelling vanaf 2 uur opengesteld. Zaterdag, 29 Mei. Opening door den bur gemeester C. Maarschalk 11 uur. Woensdag, 2 Juni. Kookdemonstratie door mevr, M. A. V, PayensVermeulen, inspec- trice Gem. Gasfabrieken, Amsterdam, in samenwerking met mej. J. Houwing, kook- leerare6 Gem. Gasbedrijf, alhier, half 3 uur. Lezing over gasverwarming door den heer P, J. C. Nell, technisch adviseur voor verwarming met gas van groote lokalen te Den Haag 8 uur. Donderdag 3 Juni Kookdemonstratie door mevr, M. A. V. Payens—Vermeulen, inspectrice der Gem, Gasfabrieken te Am sterdam, in samenwerking met mej. J. Hou wing, kookleerares, Gem. Gasbedrijf, al hier. hal: 3 uur. Kookwedstrijd onder leiding var mevr. M. A. V. PayensVermeulen en Mej. J. Houwing. Eenige fraaie prijzen worden, hierbij uitgereikt. Lezingen op electr. gebied. Maandag 31 Mei Lezing over: 1. Verwarming van kerken, gebouwen, en woonhuizen, in vergelijking met andere erwarmingssystemen. 2. Over de toepassing van accumuleeren de nachtstroominrichtingen in Scandiravië en de gebruiksmogelijkheden van dergelijke installaties in Holland; 3. Algemeene beschouwingen over de voordeelen van de electrische verwar mingstechniek in het bijzonder voor de in dustrie, door den heer Frederik Mo!!er Sr,, directeur der Vesta fabrieken te Kopen hagen 8 uur n.m. Vrijdag 4 Juni Lezing over: De toepassing van de electriciteit in de huishouding, het pension, restaurant en banketbakkerij, door den heer W. H. Druk ker 3 uur n.m. Lezing over: De verlichtingstechniek. Hoe verlicht men zijn woonhuis of winkel het doelmatigst, door de firma Carl Zeiss, te. Jena. 8 uur n.m. Zaterdag 5 Juni: Lezing over: De toe passing van electriciteit in fabriek en werk plaats,' door den heer W. H. Drukker. 3 uur n.m. Lezing over: De toepassing van eenige moderne medische apparaten, door den heer Eeckert, ingenieur der „Sanita Wer- ke" 8 uur n.m. Programma der Concerten, te geven door de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo", dir. H. W. Hofmeester. Zaterdag 29 Mei 8 uur n.m.: Marche Nobel Rap. Une tour des bandits, ouverture. Suppé. .Ag, Toi grande Valsev. WaldteufeL La Voix des Cloches Suite Oriëntale v. Popy. Timv Ridge, Marsch Piqué dame. Ouverture Suppé. Heinzeimancber Eilenberg. La Housarde, Valse Canne. Dinsdag 2 Juni 8 uur n.m.: Mit Sabel und Lanse, Marsch Une voyage en Chine, Ouverture Colombine Valse Berger. Fête Proven gale Popy. Balletmusik Faust Gounod. Vivat Europa, Marsch Blonn Ouverture Guillaume Teil Rossiné. Marche Turque Guillaume. Die Jungfrau van Belleville „Millöcker". Een groot voorbeeld. Dokter Roux, directeur van het instituut Pasteur, ontvangt jaarlijks aan salaris twin tigduizend francs. Niet meer, niet minder. Van dit bedrag schenkt de eminente voor zitter van Pasteur's werk aan het Instituut meer dan de helft terug. Men zegt, dat hij in het afgeloopen jaar een bedrag van zes tienduizend francs heeft terugbetaald, 't welk hij bij zijn bescheiden en sobere le venswijze niet noodig had. Dokter Roux kent geen behoeften. Het instituut is voor hem alles. Onlangs deelde een zijner assistenten hem mede, dat hij naar Amerika vertrok. „Is er misschien een bevel tot arrestatie tegen ti uitgevaardigd?" vroeg de geleerde verbaasd, „Wat gaat gij daar zoeken?" vroeg hem écn zijner medewerkers. De ondervraagde gaf nu een uiteenzetting van He redenen, die hem noodzaakten elders zoo al niet fortuin, dan toch meer welstand te zoeken. Dokter Roux werd woedend. „Hoe? Voor geld? Om geld te verdienen?! Maar dat beteekent verraad!" De andere waagde het een vraag te doea< „Kan onze positie niet verbeterd won den?" „Onmogelijk," antwoordde dokter Roux droogjes. „Wij beschikken over geen enkel fonds." De regeering had dokter Roux een aut® aangeboden, om hem de moeite te besparen per autobus, tram of zelfs te voet te moeten komen. Hij weigerde de auto. GR. HOUTSTRAAT 50 - KONINGSTRAAT 39. TELEFOON No. 10425. Aanleg vanKeuken-Installatiën van Instellingen Centrale Verwarming. Warmwatervoorziening in het geheele huis, door middel van drukautomaat. Gasleidingen. Electrische licht en krachtleidingen. Electrische sclielleidingen en telefoons. Ruime keuze in: Baden Geysers Waschtafels Closets Bidets Verlichtings-artikelen en Elec. apparaten. Dor en droog hoofdhaar te hebben, haar dat afbreekt onder het kammen en schuieren is niets anders dan EEN SLECHTE GEWOONTE. Wanneer U regelmatig elke week Uw hoofdhaar baadt en wascht in een lauw sopje, dat U var^ VAN EDEN'S BOORZUURZEEP hebt gemaakt en daarbij de hoofdhuid zachtjes met de vingertoppen masseert, zal Uw dor en droog hoofdhaar spoedig veranderen in een glanzende, veerkrachtige, gezonden Iokkentooi, VAN EDEN'S BOORZUURZEEP kost 45 cent per stuk en is ruim voldoende voor 25 hoofdwasschingen. TYPEN EN STENO Handelscorrespondentie ERKENDE PONTSCHOOL Ripperdapark 24 Tel. 12756.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11