Binnenlandsch Nieuws. Radio-0 nroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 29 Mei 1926 De Fransche Senaat brengt hulde aan het leger in Marokko. Zal het ministerie Bethlen zich kunnen handhaven? De bijeenkomst, waarin zal beraadslaagd worden over de maatregelen tot pacificatie van het Riffgebied, zal in Algeciras plaats vinden. Een order van president Coolidge inzake de drankverbodswet heeft algemeen beroering gewekt. Na den watersnood. Uitwisseling van vee tusschen Frankrijk en Nederland. Strijd tegen de zedeloosheid. Luchtvaartwet. Onderscheiding. Intrekking van veertien Crisiswetten. VERKEER EN POSTERIJEN. Hoe het automatische blokstelsel werkt. KUNST EN KENNIS. Tegen dubbele belasting voor het scheepvaartbedrijf. Mededeelingen van den K. R. O. UIT BOEK EN BLAD. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. L'S Uit de Fransche Kamer. 3riand vroeg de verdaging der interpel laties over den financieelen toestand tot het parlement gesaisisseerd was van het ontwerp van Péret. Toen men bleef aandringen op be handeling, antwoordde Briand, dat de regee ring evengoed als de leden, die op behande ling aandrongen, het recht had het gevoelen van het land te interprêteeren. Het land heeft slechts één wensch, de overwinning van den franc. Hij geloofde niet, dat een de bat thans daadwerkelijk zou bijdragen tot de verdediging van den franc. Briand voegde er bij, dat er niets gedaan zal worden in staat te beletten, dat de Kamer in alle on afhankelijkheid zou kunnen beslissen. Er is door de Angelsaksische bankiers gee- nerlei druk geoefend op de regeering, die van oordeel is dat men de oplossing niet in het buitenland moet zoeken. De radicaal-socialisten hadden des mor gens besloten de financieele kwestie vóór de kiesrechthervorming te bespreken en ver klaarden daarom geen verdaging te kunnen aanvaarden. Bria'nd constateerde, dat het debat aldus ten zuiver politieke wending nam en dat de regeering een dergelijk marchandecren niet anvaardde. Hulde aan het leger in Marokko. De voorzitter der legercommissie diende ;en motie in om dankbare hulde te brengen aan het leger in Marokko. Herriot en Bri and sloten zich bij deze hulde aan. Briand voegde er een uiting van erkentelijkheid voor het Spaansche leger aan toe. (Toejuichingen op alle banken). De Senaat nam met algemeene stemmen een motie aan, waarbij de voorzitter en de regeering zich aansloten, waarbij aan de troepen in Afrika de dank en de gelukwen- schen der republiek worden gebracht. Het Politiefonds. De inschrijvingen voor het nationale fonds ten bate van de politie van Groot-Britannië, als erkenning van haar verdienstelijk gedrag gedurende de algemeene staking bedragen thans meer dan 200.000 pond sterling. Brand in een fabriek. Een groote brand te Blundell Sands, bij Liverpool, legde gisterennacht ie (groote gebouwen en fabrieken van Constain and Sons in de asch. Deze gebouwen waren ge vuld met hout en machines. De vlammen •erlichtt enden omtrek tot op een afstand van vele kilometers. Het in de nabijheid liggende station werd bedreigd, doch werd niet beschadigd. De schae is zeer groot. De conferentie van den Volken bond in September. De Nederlandsche regeering heeft het secretariaat van den Volkenbond meege deeld, dat zij bereid is zich te doen ver tegenwoordigen op de conferentie, die de Raad tegen 1 September heeft bijeen geroepen voor de behandeling der voor waarden, waarop de Vereenigde Staten ge neigd zijn tot het Internationaal Gerechts- Hof toe te treden. Een medische studiecommissie. Onder de auspiciën van den Volkenbond brengt een gezelschap van 15 officieren van gezondheid uit Bulgarije, Cuba, Tsje- cho-Slowakije, Estland, Duitschland, Groot- Brittannië, Hongarije, Litauen, Noorwegen, Servië, Spanje, Zweden, de Vereenigde Sta ten, en Sovet-Rusland een bezoek aan Denemarken. Tijdens het bezoek, dat 14 dagen zal duren, zullen de leden van het gezelschap de hygiënische en sanitaire toestanden der ziekenhuizen enz. bestudee- en. De positie der Hongaarsche regeering. De soc.-dem. parlementsfractie eischt tiet aftreden der regeering-Bethlen, daar haar positie in binnen- en buitenlandsch politiek opzicht ernstig is geschokt, zoodat tij niet in staat is de belangen des lands e verdedigen. Een nieuwe militaire opstand in Portugal? In het noorden en het zuiden .des lands is een militaire beweging uitgebroken, waaraan twee divisies deelnemen. De regeering is er zeker van den toestand te beheerschen. Groote brand in Rusland. Door een brand werd de geheele stad Kotelnitsj, in het district Viatka verwoest. Er zijn 7.000 personen zonder onderdak; het jantal slachtoffers is onbekend. i Maatregelen van Pilsoedski. Pilsoedski heeft bij decreet verscheiden al gemeene legerinspecties, waaronder die der artillerie van generaal Halier, opgeheven, hetgeen reeds vóór de omwenteling van hem werd verlangt. Een conferentie te Algeciras. Volgens het „Journal" heeft maarschalk Petain gisteren een onderhoud gehad met Berthelot, den secretaris-generaal van bui- tenlandsche zaken, in verband met de aan staande onderhandelingen tusschen Parijs en Madrid naar aanleiding van de defini tieve pacificatie van het Rifgebied, ten op zichte waarvan de instelling eener politie macht, door de Spanjaarden geëncadreerd, wordt overwogen. Eveneens moet de grens tusschen de Fransche en Spaansche zones worden afgebakend. Al deze quaesties zul len worden behandeld op de conferentie, welke binnenkort zeer waarschijnlijk in Algeciras bijeenkomen zal. Volgens de „Pet.it Parisien" zou de con ferentie in Algeciras of Malaga worden ge houden, De uiterst loyale en vriendschap pelijke houding van Spajne maakt het mo gelijk te voorspellen dat deze nieuwe Fransch-Spaansche entente vruchten zal dragen. Spaansche naijver op het Fransche succes. De overwinning in Marokko zal worden gevierd door de a.s. komst van den Sultan van Marokko naar Parijs. De Spaansche regeering heeft gevraagd of de Sultan ook Madri'' zal bezoeken. De Spanjaarden schijnen li..,telijk ontevreden over het feit, dat de capitulatie van Krim een speciaal Fransche overwinning schijnt. De Fransche diplomatie ziet zich reeds ver plicht Fransch-Spaansche besprekingen te openen ten einde misverstanden over de verdeeling der verkregen resultaten te ver mijden. Gisteren heeft de Quai d' Orsay maar schalk Pétain reeds geraadpleegd over het plan tot omsingeling van de nog opstandige rebellen, doer een gemengd politiecorps, zonder de groote militaire operaties voort te zetten. Tevoren dienen echter de Fransche en Spaansche zones afgebakend en de Spaansche aanspraken gematigd te worden. Een order van Coolidge inzake de Drankverbodswet. In alle staten der Vereenigde Staten evenals in het Representantenhuis en den Senaat, is groote beroering gewekt door een order van president Coolidge, waarbij bij alle ambtenaren der staten en gemeen ten, die aangesteld zijn ter uitvoering van de Drankwet, tot bondsagenten verklaart. Deze order heeft een levendigen strijd uit gelokt óver de rechten van de regeering in deze quastie. Verscheidene staatsgouver- rieurs, o.a van New York, New Jersey, Maryland, Ohio tn Rhode Island, verkla ren, dat Coolidge niet het recht had tot de order over te gaan, omdat zij hun rech ten usurpeert en daardooi inbreuk maakt op de constitutie. en ve»dër feitelijk in strijd is met de wetten van enkele staten. Coolidge blijkt voer deze oppositie niet bevreesd: hij beroept zich voor den door hem genomen stap cp een uitspraak van den attorney-general mr John. J. Sar gent die de erder voor „wettig en geldig" verklaart De gouverneurs echter betoo- gen, dat deze uitspraak voor betwisting zeer vatbaar is en dat alleen een wet van het Congres president Coolidge de be voegdheid voor zijn order kon geven. Andrew Mellon, de staatssecretaris van Financiën en zijn assistent, kolonel Lincoln Andrews, die belast is met het oppertoe zicht op de toepassing van de Drankwet, hebben intusschen verklaringen gepubli ceerd, die er op berekend zijn, de onge rustheid, die door de order van Coolidge is gewekt, te verminderen, Zij zeggen n.l., dat de order alleen van toepassing is op de staten, die ermede instemmen, zoodat de staten, die er niet mede instemmen slechts kennis hebben te geven van hun weigering om er van te worden vrijgesteld. Kolonel Andrews wijst er hierbij op, dat de order slechts werd gegeven in overeenstemming met een verzoek van den bondsverbodscommissairis van Californië die met verscheidene groepen van staats- agenten in dezen staat een overeenkomst had getroffen, waarbij dezen zich bereid verklaarden, bandsambtenaar te worden. Ook deze handeling zal een rechtsquaes- tie worden, daar attorney-general Webb, van Californië, heeft te kennen gegeven, dat hij de federalis^tie van staatsambtena ren in dezen staat onwettig acht.' Zoowei van democratische als van re- publikeinsche zijde in het Congres, wordt Coolidge's order aangevallen. De Senaat heeft zijn juridische commissie reeds op gedragen, een onderzoek in te stellen naar de wettigheid ervan. Regens in Argentinië. Aan de „New York Herald" wordt uit Buenos-Ayres gemeld, dat slagregens ge vallen zijn, die groote schade aan de land bouwgewassen hebben toegebracht. Actie onder het Amerikaansche Spoorwegpersoneel. De locomotief-machinisten en -stokers in heel Amerika eischen loonsverhooging. Amerikanen door bandieten gevangen genomen. Drie Amerikaansche burgers bevinden zich thans in gevangenschap bij Mexicaan- sche bandieten in den staat Durango. Een hunner schreef aan den Amerikaanschen consul, dat de bandieten hem gepijnigd heb ben; zoo hadden zij hem aan de duimen op gehangen. De toestand van Maas en Waal. In het Land van Maas en Waal is momen teel een beweging gaande om den steun voor de dcor den watersnood getroffen be woners sneller te doen uitkeeren. Algemeen bestaat de vrees, dat men niet uitkomt met 4.500.000, welk het officieel steuncomité inde; de regeering zal moeten bijspringen. In de gemeente Maasbommel had reeds een vergadering plaats voor ruimere steunbe weging. De plaatselijke Watersnoodcommissies te Wamel, Dreumel, Druten, Harssen, Cuijk en Appeltem zullen dezer dagen in Druten samen bespreken de actie tot guller toe kenning van schadevergoedingen, ook aan middenstanders en tot verkrijging van re- geeringssteun ter voorziening in den nog grooten nood. In Westelijk Maas en Waal doen zich vreemde gevallen van koeziekte voor. De dieren worden haf dol en vallen dan plotse ling dood neer. In de gemeente Appeltern zijn reeds verschillende koeien bezweken. De sterfte onder de boomen neemt in Maas en Waal steeds meer toe. Vooral de steenvruchten schijnen slecht tegen het water bestand geweest te zijn. Vele kersen- boomen, welke ruim gebloeid hadden, zijn dood gegaan, vooral in Leeuwen en Wamel. Donderdag hebben de heeren A. Trom petter en M. den Hollander resp. voorzit ter en hoofdbestuurslid van den Nederland- schen Bond van Veehandelaren, een onder houd gehad met den Minister van Binnen- landschë Zaken en Landbouw, over de eventueele uitwisseling van vee tusschen Nederland en Frankrijk, waarbij het laatst bedoeld land ons slachtvee zou leveren, terwij door ons een overeenkomstig aantal stuks fokvee zou werden geëxposeerd. Ge noemde commissie der veehandelaren advi seerde den minister tot dergelijke trans acties niet over te gaan, voor welk advies overwegingen van economischen aard den doorslag gaven. Van het vee, dat Frankrijk zou leveren, slachtvee, is hier reeds over vloed, terwijl bovendien de invoer van ge slacht vee reeds meer dan voldoende ge acht moet worden. De commissie achtte deze transacties ook geen algemeen lands belang, daar slechts in het gunstigste- geval enkele fokkers er doch nog geenszins zeker eenig voordeel door zouden kun nen behalgn. Op grond hiervan, en nog andere over wegingen meende de commissie, dat een dergelijke regeling niet aanbevelenswaardig zou zijn. Tenslotte had de commissie nog den in druk, dat de Veeartsenijkundigen Dienst tegen dit voornemen was uit veterinaire overwegingen. Manifest van de R. K. en Christelijke V rouwenbonden. De besturen van den „Ned. Christen Vrou wenbond" en van de „Federatie van R. K. Vrouwenbonden" hebben een manifest rond gezonden aan de christen ouders van Neder land om hen op te wekken de reinheid van zeden weer in eere te herstellen. Zij kun nen dit doen door het voorbeeld van een nuttig en werkzaam leven, door den kinde ren te leeren, dat spel en ontspanning geen doel maar middel zijn om beter te werken. Zij kunnen dit doen door bij de kinderen ge voel van eigenwaarde aan te kweeken en een groote liefde voor reinheid en zedig heid. Het goede voorbeeld, een gezellig en prettig tehuis en een opvoeding, zoodat de kinderen de ouders als hun beste vrienden schriften, als in het tweede gedeelte van het eenig artikel bedoeld. De Tweede Kamer nam heden zonder stemming aan het wetsontwerp tot regeling van de Luchtvaart. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, den heer W. Galesloot Czn., Redacteur van „Het Centrum," te Utrecht het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice te verleenen. De Tweede Kamer heeft zich gisteren ver- eenigd met het wetsontwerp tot intrekking van de navolgende veertien oorlogscrisis- wetten: 1. De wet van 4 Sept. 1914, houdende bepalingen, strekkende om rechters de ge legenheid te geven dadelijk uitwinning te voorkomen, naar aanleiding van geldelijke mceilijkheden tengevolge van de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden. 2. De wet van 11 Juni 1915, tot toelating in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden van voorloopige hechtenis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschreven misdrijf 3. De wet van 29 Juli 1916 tot verlenging en herstel van in de Merkenwet genoemde termijnen. 4. De distributiewet 1916. 5. De schepenvorderingswet 1917; gelijk deze nader is gewijzigd. 6. De wet van 22 Februari 1917, tot vast stelling in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van de bepalingen in het belang van een meer afdoende beteugeling van den smokkelhandel. 7. De wet van 1 September 1917, hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland gelijk deze wet nader is gewijzigd. 8. De wet van 12 Juni 1918 tot vaststel ling van de bepalingen in het belang van den omloop van 's rijks munten. 9. De wet van 23 Februari 1918, houdende bepalingen, betreffende het slachten van paarden, runderen, schapen en varkens, ge lijk deze wet nader is gewijzigd. 10. De wet van 20 April 1918, betreffende nadere uitbreiding van den Landstorm. 11. De scheurwet 1918. 12. De Crisisenquêtewet 1918. gelijk deze wet nader is gewijzigd. 13. De wet van 7 December 1918 tot ver zekering van de dienstvaardigheid van de spoorwegen, waarop uitsluitend met beperk te snelheid wordt vervoerd in de buitenge wone omstandigheden. 14. De werkloosheidverzekerings-noodwet 1919. Bij eiken blokseinpaal is een telefoon. Dezer dagen deelden wij mede, dat op het baanvak GoudaOudewater binnenkort een zelfwerkend blokstelsel als proef in werking zal worden gesteld. Daaromtrent kan thans nog het volgende worden medegedeeld Een zelfwerkende blokseinpaal wordt, ter onderscheiding van een door personeel be dienden blokseinpaal, aangeduid door een V. (Voorwaardelijke Vergunning tot Voorbij rijden) in wit op de aan den seinpaal aange brachte rechthoekige zwarte kast en door den seinarm, welke naar het vrije uiteinde ver- soneel te weten kan komen hoe het te hande len heeft om den trein veilig op zijn bestem ming te brengen. blijven beschouwen, zullen na den gods- j breed uitloopt en aan dit einde rond is afge- .1! 1 J A U - - i - 1 J J -.1 AM rrl.M A A A.l 1 A m f - - dienst de beste middelen zijn tegen de mo derne zedeloosheid. Wijl de strijd tegen de onzedelijkheid ab soluut noodzakelijk is in onze dagen, heeft, op aandringen van den H. Vader zelf, de Intern. R. K.Vrouwenbond dit werk vooral op zijn programma geplaatst en bet ais op dracht gegeven aan al de aangesioten vrou wenbonden in de verschillende landen. Daarom zal de Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland in het begin van Augustus een bijeenkomst houden in „Re- gina Coeli" te Vught, waar twee dagen ern stige studie zal gemaakt worden van het zedelijkheidsvraagstuk. Het comité van voorbereiding bestaat uit de dames: mevr. Cremers-van Nispen van naer, voorzitster, Arnhem; mevr. van SwaaySchutjes, ondervoorzitster, Den Bosch; mej. M. Smits, secretaresse, Dongen; mej. Bertrams, penningmeesteresse, Roer mond en mej. Toos Post, Delft. De vaste commissie voor de belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp is gesteld in zake voorkoming van dubbele belasting, voor zooveel betreft het scheepvaartbedrijf, is van oordeel, dat de indiening van dit ontwerp toejuiching verdient. De commissie vestigt er evenwel de aan. sneden. De arm van den bijbehoorenden zelf- werkenden voorseinpaal is op dezelfde wijze verbreed, doch aan het einde recht afgesne den. De zelfwerkende blokseinpalen en voor- Het is niet gemakkelijk onze Hollandsche menschen van iets te overtuigen, en als men ze overtuigd heeft, ze in actie te krijgen. Zoo gaat het nu ook met den Katholieken Radio Omroep. Ze zien om zich heen, hoe de Radio-techniek zich ont wikkelt; hoe deze steeds meer en meer een factor wordt in het maatschappelijk léven van de allergrootste beteekenis. Als ze even nadenken kunnen ze begrijpen, dat onze Bisschoppen toch niet zonder reden de K. R. O.-Stichting in het leven geroepen hebben. Ze hooren van zoovelen, hoe onze uitzending voor de zieken en thuisblijvenden een groote troost en heerlijke verpoozing is in hun eentonig en dikwijls zoo moeite- vol leven. Iedere week luisteren zij naar sprekers, die op alle gebied van godsdienst wetenschap en practijk hun voordracht hou den. Zij leeren ons verschillende krachten op allerlei kunstgebied kennen. Ze nemen zoo gaarne notitie van den lof, door anders denkenden den Kath. Omroep toegezwaaid. Hun eergevoel zegt hun, dat wij vooraan moeten staan in dit nieuwe middel van propaganda en ontwikkeling, profiteeren van al het schoons, dat zij te hooren krij gen bij onze uitzendingen. Én tochis de massa in katholieke kringen nog niet over tuigd van het groote gewicht onzer stich ting. En als ze het zijn, wel ze luisteren en genieten en zeggen: wat een mooie Mis werd er gezongen, wat kwam die predika tie schitterend door, wat was die muziek heerlijk, wat konden we eigenlijk nog veel meer presteeren, en daarbij houdt het op. In plaats van zich nu eens af te vragen „hoe houdt men toch die zaak in stand en hoe kunnen wij maken dat zij steeds beter en volmaakter wordt" zetten ze hun toestel af.en gelooven het verder wel. Katholieke luisteraars, katholieke bewon deraars, Katholieken die er zoo duizenden zijn in ons land, die met hart en ziel de Katholieke zaak zijt toegedaan, gaat nu eens verder. Laat het niet bij die onvrucht bare belangstelling en wordt nu eens ac tief. Bedenkt dat er veel geld noodig is om een uitending te hebben, die uwer waardig is; dat we pas begonnen zijn en dat het steeds hooger op moet. Bij de honderdtallen, die zich als beta lende leden van den K. R. O. hebben op gegeven, voegt er zoo spoedig mogelijk nu wat duizendtallen bij. Onze sprekers staan gereed, onze kunstenaars verlangen zich door de microfoon voor U te laten hoorèn. Laat het niet zoóals het tot nu toe gewce-.t is, een werk van liefdadigheid zijn als rij hun wetenschap en hun kunst voor den Ka tholieken Radio-Omroep beschikbaar stel len. Maakt uw stichting groot, maakt haar sterk, maakt dat zij, die door haar wer ken het beste geven, wat zij hebben, daar voor een behoorlijk honorarium kunnen ont vangen. u En daarom nog eens en nog eens, geelt u op ab betalend lid of donateur (trice) van der K. R. C. Het adres van het secretariat is: Spuistrait 12, Amsf rdam; het giro-num mer is 49744. Wij w:chten met ongeduld op uw deelname en zullen niet rusten alvorens ce K. R. O. Siichting werkelijk gesticht voor het heden en voor de toekomst. „Toch naar het doel", door Joh.a Kutschrütter. Maandbi- bliotheek voor de Katholieke Jeugd, no. 12. Uitgave N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haar lem. Weer een aardig boek, dat zeker in den smaak van onze jongens en meisjes zal vallen. De schrijfster vertelt op boeiende wijze de lotgevallen van een weesjongen, een knaap met fijnen, kunstzinnigen aard, die gaarne schilder zou willen worden, maar eerst en kele harde jaren als ambachtsleerling moet doorworstelen, alvorens zijn doel te bereiken. In zijn pogen naar ontwikkeling wordt hij gedeeltelijk gesteund, maar gedeeltelijk ook tegengewerkt door een edelmoedige jonge dame en juist dit onvolkomene van haar hulp geeft aan het verhaal een vorm van echt heid. Er zijn bladzijden in, die ontroeren dacht op dat het doel, waarmede het wets ontwerp is ingediend, zeer zou worden be- vorderd, indien ook de Indische regeering daar bij elke storing in de seinen, deze het werd gemachtigd tot het geven van voor-eenige middel zijn, waardoor het treinper- door' uit Barchembundel 19; O. Cantate ww. prettig leesbare vertelling met een goede strekking en mag daarom een echt Roomsch kinderboek heeten. De illustraties zijn van dien hand van H. Brans, die wel geen vol maakt werk leverde, maar met enkele platen, fijn vah stemming, een opmerkelijk talent verraadt, dat zich zeker nog ruimer zal ont wikkelen. seinpalen toonen in den normalen stand „vei- door' den fijnen, diepen toon ander? weer, lig", in welk geval een electrische stroomloop J waarjn de auteur verraadt, haar métier nog is gesloten door de spoorstaven van het baan- I niet geheel meester te zijn. Het geheel geeft vak, dat door den betrokken blokseinpaal met voorseinpaal beveiligd wordt ën waardoor de armen dezer seinpalen in den stand „vei lig" gehouden worden. Indien, doordat het baanvak bezet is of door andere oorzaken (b.v. spoorstaaf breuk), de stroomloop verbroken is, wordt het sein „onveilig" aan den blokseinpaal onderschei denlijk „langzaam rijden" aan den voorsein paal getoond. Aan een zelfwerkenden blokseinpaal ver andert het sein „veilig" reeds in „onveilig", zoodra de locomotief den seinpaal is voorbij gereden. Tegelijkertijd verandert het sein „veilig" aan den voorseinpaal in „langzaam rijden." Nabij een zelfwerkenden blokseinpaal is een telefoon aanwezig, ondergebracht in een telefoonkastje of post, gemerkt T., waardoor verbinding kan worden verkregen met de ter weerszijden gelegen stations of bewaakte blokposten. Deze telefonen zijn van groot belang en onmisbaar bij het zelfwerkend blokstelsel, ZONDAG 30 MEI. HILVERSUM 1050 M. 8.30—9.20 v.m. Vrijz. Prot. Radio-Omroep. Spreker Dr. van den Vrindenborgh 1. Prelude van J. S. Bach, veor pianosolo. 2. „Des Heeren Dag", duet v. Mendelssohn-Bartholdy. 3. Psalm 133 vers la en 3; Luth. Bundel 223; NJ>.B. 122; 4. „Kinderen van één Vader". Ons Lied 121; Kinderzangen 48; 5. „Geef 29 „Adieu! ik heb de eer!" zoo zei hij, ter wijl hij naar de deur ging, zonder de toe gestoken hand van den jongen Ruttenheim te bemerken. Met groote stappen ging hij den weg terug, dien hij gekomen was en sloeg toen den hoek om naar de markt. Hij zag omhoog naar het venster van de woning van den apotheker Soland. Hij had nu eenige minuten voorsprong gewonnen. Ruttenheim zou nu spoedig komen, om de hand van Marilla te vragen! En dan zou zijn lot beslist zijn! Maar hij, Hendrik Hegemeister, wilde Marilla bezitten, zonder te bedenken of het zijn geluk of ongeluk zou zijn. Hij wilde doen, wat zijn vader ook had gedaan, een dubbel leven leven, den beker van het geluk tot op den bodem uitdr.nken, al zou hij dan ook geen minuut rust hebben, steeds bedreigd door het noodlot van een ontdekking. De tweestrijd was gedaan! Vanaf dat oogenblik verlie Henrik Hege meister den rechten weg, om den breeden weg te gaan bewandelen, die ten verderve voert. Bedaard schelde hij aan de woning van den apotheker. „Over vijf minuten kan Ruttenheim hfer zijn," zoo dacht hij bij zichzelven, terwijl hij op het openen der huisdeur stond te wachten. „Het bouquet was nog niet ge maakt, en dat kost ook tijd. Mevrouw Soland opende zelf de huisdeur. Ze scheen niet erg gesticht, toen ze hem zag. Dadelijk bemerkte hij, dat zij zorgvuldig toilet had gemaakt, en bezoek verwachtte. „Zou ik mijnheer uw echtgenoot mogen spreken, mevrouw?" zoo vroeg hij. „Het is zeer dringend." „Ja.... maar eigenlijk weet ik niet, of.." Ze zag hem nieuwsgierig aan, terwijl ze dit zeide. Toen viel het hem in, dat hij niet gekleed was, om een bezoek af te leggen. Zijn verstoord gelaat pastte slecht bij de anjelieren, die hij in de hand hield. Als mevrouw Soland nog langer draalde, hem binnen te laten, dan zou Ruttenheim hem inhalen! Ruttenheim in zwarten rok, met witte handschoenen, met een bouquet in de hand, de onberispelijke huwelijkscandidaat! „Het is zeer dringend, mevrouw," her haalde Hendrik Hegemeister, op bijna drei genden toon, terwijl hij het Zondags-toilet van mevrouw Soland beschouwde. Toen werd ze door een zekeren vrees vcor dien zonderlingen jonkman bevangen, i Een helsche machine ontploft. Bij de opening van een postpakket te Muskegon (Missouri), dat naar men meen de een huwelijksgeschenk bevatte, had een ontploffing plaats waardoor een deel van het hotel „De Drie Meren" werd vernield. De eigenaar en zijn aanstaande schoonzoon werden gedood, zijn dochter werd ernstig gewond. Het motief voor de misdaad moet jaloezie zijn. en ze liet hem 'binnen. En terwijl hem den weg naar de kamer van den apotheker werd gewezen, hoorde hij, dat aan het dienstmeisje een bevel werd gegeven: „Als mijnheer Ruttenheim komt meende hij te onderscheiden. De apotheker zat in zijn halfduister ver trek zijn dagblad te lezen. Hij stond haastig op toen hij iemand hoor de aankloppen. „Ha, zijt gij het!" zei hij verwonderd, en tevens een weinig verstrooid. „Ik geloof dat ik even ben ingedommeld. Het is van daag ook zoo drukkend warm... Ik meen bloemen te ruiken. „Ik heb bloemen meegebracht," zei He gemeister op doffen toon, „Zoo," zei de apotheker. „Maar het is hier zoo donker. Zijt gij ziek?'-' „Neen, mijnheer Soland. Ik ben gekomen om u de hand van uw dochter te vragen. Eerst antwoordde de apotheker geen woord. Hij ging naar het venster om de jalousie- ën te openen, zoodat het heldere daglicht binnenstroomde. Toen verzocht hij Hendrik Hegemeister plaats te nemen, ging tegenover hem zitten en zag hem vriendelijk, maar tevens eenigs- zins spottend aan. „Dat treft zonderling," zoo zei hij lang zaam. „Ik zal het u maar zeggen, wij ver wachten vandaag namelijk den jongen Rut tenheim. In bevriende kringen heeft hij zijn voornemen te kennen gegeven, vandaag aanzoek te komen doen om de hand van mijn dochter en zoo waren wij e enigszins op zijn bezoek voorbereid. Om kort te gaan.... Het is een lastig geval." „Zoudt u aan mijnheer Ruttenheim bo ven mij de voorkeur geven?" vroeg Hege meister kalm. „Wat zal ik u zeggen? Hij is solide, van goede familie, bemiddeld.... En hij kent mijn dochter al eenige weken langer dan u haar kent.... Ja. waarde vriend, u kent haar eigenlijk in het geheel nog niet!" „Zoudt u uwe dochter willen vragen, of ze mij kent.... en of ik haar ken?.... Kennen, dat is maar een woord. Maar' ik heb niets in de weegschaal te werpen, dan mijn Het woord wilde hem niet over de lip pen komen. Hij hoorde een rijtuig naderen en stilhou den. „Ja zeker, mijnheer Hegemeister, kennen is maar een woord. Maar u zult het zeker toch wel aan een vader willen vergeven, dat hij, waar twee jongelieden tegelijk aan zoek komen doen om de hand zijner doch ter.... ik wil zeggen: dat die vader dan bedaard de hoedanigheden van den eenen tegen die van den anderen afweegt. En ik veronderstel, dat u zich niet hier zoudt be vinden, wanneer u mijn dochter niets anders had aan te bieden, dan.datgene, wat u zoo moeilijk valt uit te spreken." Beneden hoorde men de stem van den jongen Ruttenheim. „Ik weet niet, wat mijnheer Ruttenheim bezit," zei Hendrik Hegemeister zeer zacht „Maar ik heb van mijn vader een vermo gen geërfd, dat mij in staat stelt, onbezorgd te leven." „Opperbest," viel de apotheker hem met dezelfde vriendelijkheid in de rede, „maar tot nu toe heb ik nog niet vernomen, in welk beroep u werkzaam zijt" „En of ik het tot iets in de wereld ge bracht heb." vulde Hegemeister op bitteren toon aan. „Ja, beste vriend, ik begrijp wel, waarop uw woorden doelen, maar het is een andere zaak, vriendschappelijk met iemand te ver- keeren, en iemand zijn dochter ten huwe lijk te geven. In het eerste geval is het voor mij voldoende, dat iemand naar een ideaal streeft, maar in het tweede geval heb ik recht te verlangen, dat hij het ook m de wereld tot iets gebracht heeft, dat genoemd mag worden. Geen jonkman van zooveel werkkracht als gij zal vrijwillig af stand doen van zijn recht op nuttigen arbeid. Geen jonkman van zooveel" geest kracht zal zich tot werkloosheid laten ver- oordeelen. Aan titels hecht ik weinig ge wicht, maar kunt gij mij ook zeggen, wat gij tot nu toe gedaan hebt, en nog doet?' „Neen," antwoordde Hegemeister, terwijl hij opstond. „Ik heb mijn examen niet met goed ge volg kunnen afleggen. Ik ben ongelukkig gezakt. Ik heb tot nu toe van mijn renten geleefd, van eenige inkomsten, die mij zoo zijn toegevallen. Verdiend heb ik nooit een enkele penning, en in mijn eenzame woning van J. S. Bach, voor solostemmen, strijk kwartet en pianobegel.; 7. Gezang 198 vers 2 en 5 (Uit Psalm 23) Luth B. 186, NJ>JB. 45. 111 uur en van 2 5 uur Eerste Congres van het R.K. Werklieden verbond in Nederland. Sprekers Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-Minister, Alphons Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd", Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer ZeerEerw. Pater Borrmaeus de Greeve, O.F, M. In volgorde van de sprekers zullen de volgende onderwerpen behandeld worden. 1. De toekomst der sociale wetgeving. 2. Onze sociale roeping. 3. Op sociaal gebied naar de hoogte van het Christendom. 4. Het recht op geluk. Deze sluitingsdag zal opge luisterd worden door zang- en muziek. Uit zending uit „Tivoli", Utrecht 6 uur Dienst in de Oosterkerk te Utrecht. Voor ganger Ds. R. E. van Arkel, Geref. Pre dikant te Utrecht. Orgelspel, Votum en ze gen. Voorzang Psalm 19.1 Belijdenis des Geloofs en Schriftlezing Psalm 147:1-12. Voorgebed. Tekst: Psalm 147 8c, Zingen: Psalm 104:7 en 17. Predikatie met tusschen zangPsalm 147:6 Nagebed: Slotzang Psalm 89:3. Zegen. 8 uur Persberichten en sportuitslagen 8.10 uur Concert met medew. van Mevr. Theo Mann- Bouwmeester (Voordrachtkunstenares). Mej. Elize de Haas, coloratuurzangeres. Het H. D.O.-orkest, o.l. van Fr. Lupgens. DAVENTRY 1600 M. 5.30 uur Concert door de Royal Parks band H. Hen schel, sopraan, E. Isaacs, piano, H. Sollo- way, viool, H. Cave, tenor. 5.506.0$ Shakespeare's heroines, „Desdemona" „Othello," scenes uit de 3e, 4e en 5e acte 8.20 uurCarillon concert „Warmemoris" 8.35 uur Studio-Zondagsdienst, Preek en zang 9.05 uur Orgelconcert van de St. Mary Le Bow 9.15 uur Causerie Alexandra day 9.20 uur Weerber en nieuws 9.3511.05 uur Licht sym- phonieconcert. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 2.05 uur Concert Lucien Paris (piano viool, cello) 8.50 uur Concern KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 11.501.10 uur Concert door de Marimbakapel „La joya de Guetemala". 8.50 uur Senff-Georgi-avond Orkest en Senff Georgi 10.5012.20 Danstnu- siek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 uur Galaconcert. Of- concert, Orkest en Mme. Darney-zangAnt werpen om 9.20 uur Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 9.20—10.20 uur Morgenconcert 113012.50 uur Paul Gerhard-gedenkuur 3.35 uur Meisjeskransje 4.20 uur „Manfred", dram. gedicht van Lord Byron. Muziek van Schumann. Orkest, koor en zangsoli 7.50 uur Lezing Bielefeld 8.05 Lezing Das liebliche lippische Bergland 8.20 10.20 „Der Sabstrompett#" zangstuk in 4 acten, van Mannstedt 10.50 uur Die Seifenblase", klucht. Tt MAANDAG 31 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 12.— en 7.— Politieber. 5.6.Kinderuurtje, door Mevr. Ant. v. Dijk. 308.Radio praatje, door den heer R. Swierstra over: Uw terug koppelspoel en de Mexicaansche hond. 7.45 en 10.Persber. 8.10 Joseph Haydn-programma, ter herden king van Jos. Haydn's sterfdag. Mede werkenden Mevr. Annie van Beek- Rist jouw, sopraan, Heeren J. v. Kempen, tenor, H. Koning, bas, E. Veen, piano. Het versterkte H.D.O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgens. In de pauze lezing door den heer H. Wessels, over Onze hedendaag- sche landbouw." DAVENTRY, 1600 M. 1.20—230 Tijd sein, lunchmuziek. 335 Schoollezing: Reptiles and their allies Strange foreign reptiles. 4.20 Lezing: Summer Evening dresses. 435 Muziek van het New Princess Restaurant. 535 Kinderuur» tje. 6.20 Dansmuziek. 7.-»- Radio causerie. 730 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. 7.45 Pianosonates van Mozart. 8.Causerie. 8.20 Liederen en ge dichten van R. Burnett, bariton. 3.50 Kamermuziek. De Aeclian players (fluit, Viool, viola en piano) Anne TJiursfield, zang. 9.50 Weerber. nieuws. Voorlezing: Appreciation. 103011.20 Variété. De two bobs, duetten. C. W. Thwaite, fluit, W. Hay, komiek, L. Baskcombe, liedjes a. d. piano, A. Stephens en A. Macbeth, in een schets, J. Padbury, saxophone. 11.201230 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Orkestconcert J. Joly, viooL 8.50 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8,50 Pianosonate Op. 53 C-dur, Beet hoven. 9.20 Concert Kwartet (viool, cello, harp-harmonium), A. Sax, sopraan, A. Ernesti, tenor. Daarna nieuwsber. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 830 Orkestconcert. 835 Opvoering van een comedie. 8.50 Le zing. 9.05 Concert. 9.50 Opvoering van een comedie. Antwerpen om 930 Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M. 135—2.50 Concert. Orkest en A. Imkamp, bas. 2.50 Boek- voorlezing. 4.Radioliteratuur. 4.206.20 Wagnerconcert door orkest. 6.20 Lezing: Rassenhygiëne. 7.Con cert Corch Funk-herdenking. 730 Lezing: Der Schlacht am Akagerrak. 8.20 Goethes Dramen. 9.Wedekind- avond. 11.1130 Sportlezing. aan den Rijn, heb ik mij met verschillende wetenschappen bezig gehouden. Dat heeft mijn geest veel voordeelen aangebracht, maar mijn geldkist niets. Ik ben bijgevolg een nutteloos mensch, die geen recht heeft de hand uit te strekken naar het geluk." „Gij zijt scherp," zei de apotheker, nu op anderen toon. „Gij bezit dus een huis eriheen vermogen en gij zijt privaat-geleerde. Heb ik uw goed begrepen?' „Ja, „Maar dat is het juist, wat ik wilde weten. Dat is voor mij voldoende. Uw persoon en uw optreden heeft mij altijd bevallen, en bevalt mij ook nu nog. Alleen kwam alles zoo onverwacht, zoo verrassend. Wanneet mijn dochter er in toestemt, mijnheer Hege meister, dan hebt gij ook mijn jawoorden. met voorbehoud...." „Met voorbehoud?" vroeg Hegemei ste: beleedigd. „Neen, dat moet u niet als wantrouwen opvatten, mijnheer Hegemeister," antwoord de de apotheker haastig. „Wij moeten elkaar toch eerst goed leeren kennen. Men heeft zoo zijne relaties.... Het is alleen, om niets te verzuimen. Het is alleen voor den vorm.... Maar het is hier de gewoonte, om bij een huwelijksaanzoek eerst inlichtingec in te winnen. En wat zoudt ge daarvan U vreezen kunnen hebben? Zooals ik u zeg, is het alleen maar voor den vorm." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13