Gemengd Nieuws STATEN-GENERAAL. UINNENLANDSCH NIEUWS. De Nederl. Dagbladpers. Behoeftige Nederlanders in Duitschland. Incident in de Tweede Kamer. Het verdrag NederlandBelgië. Dorpspolitiek. EERSTE KAMER. De ramp bij Terschelling. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Luchtvaart. Intrekking Crisiswétten. De Naarder kweekers. AND Onder de Radio-berichten: Gisterenmiddag zijn de automobielfabrie ken van Renault door brand vernield. De begrafenis der slachtoffers van de spoorwegramp te Miinchen. Militaire opstand in Portugal. De opstandelingen rukken op de hoofdstad aan. Steun.voor de Engelsche mijnwerkers uit het buitenland. Brand bij Renault. De spoorwegramp te München. De onderwerpingen duren voort. Een voorstel van Serrarens op de Arbeidsconferentie. De Noorsche Koning gebeten. Militaire opstand in Portugal. De oorlog in Marokko. De Fransche verliezen. Het optreden der Mextcaansche roovers. Het drankverbod in de V. S. MARKTNIEUWS. Ernstig ongeluk bij Zeist. i De Vereeniging van uitgevers van dagbla den „De Nederlandsche Dagbladpers" hield 26 dezer in het Gebouw van den Effectenhan del te Amsterdam haar jaarlij ksche algemeene [vergadering De vergadering werd geleid door den voor zitter, den heer Chr. A. Viegweg, die in zijn openingsrede wees op hetgeen de Vereeni- ging in den loop van het afgeloopen jaar had gedaan, met name om gezonder toestanden, dan nog steeds bestaan, te brengen in het ad vertentiewezen in Nederland en er nadruk op legde, dat in deze het volmaakte nog bij lange na niet is bereikt, reden waarom hij de leden krachtig opwekte het Bestuur bij te staan in zijn pogen steeds verbetering aan te bren gen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester, reeds in het orgaan der Vereeni- ging opgenomen, werden met dank aan de stellers daarvan goedgekeurd en den penning meester werd décharge verleend voor zijn beheer. De contributie voor het nieuwe ver- eenigingsjaar bleef vastgesteld als die van het vorig jaar. De periodiek aftredende en herkiesbare voorzitter de heer Chr. A. Wieweg (di recteur der „Prov. Gelder, en Nijmeegsche Crt.) werd met algemeene stemmen herkozen. De heer J. C. Peereboom wenschte de Vereeniging met deze herverkiezing geluk, er op wijzende dat de voorzitter onveranderd voor de belangen der Vereeniging werkzaam is. De vergadering onderschreef deze woorden met hartelijk applaus, waarna de heer Vieweg verklaarde de herbenoeming gaarne te aan vaarden en den leden hartelijk dank zeide voor het in hem gestelde vertrouwen. In de plaats van den aftredenden en niet herkiesbaren bestuurder, den heer J.W. Hen- ny (dir. Leidsch Dagblad) wien door den voorzitter dank werd gebracht voor hetgeen hij als bestuurslid had verricht, werd met 'groote meerderheid van stemmen gekozen de heer A. van der Giessen (dir. Utr. Prov. en Stedelijk Dagblad), die de benoeming aan nam. In de namiddagvergadering hield de heer •mr. F.M.G. van Walsem te Zeist een rede waarin hij mededeelingen deed omtrent het optreden der commissie van controle op ad vertenties voor z.g. „spécialités." In zijn conclusies legde de inleider er den nadruk op dat de schadelijke advertenties om trent „spécialités" eerst dan kunnen verdwij nen wanneer de uitgevers van dagbladen en periodieken krachtig met de commissie van contróle zullen willen samenwerken, door advertenties, door de commissie veroordeeld, uit hun uitg^en te weren. De vergadering gaf duidelijk te kennen, In beginsel aan de zijde der commissie te staan en besloten werd dat het bestuur der „Ned. Dagblad Pers" deze belangrijke kwestie, ern stig onder de oogen wil zien en na zal gaan hoe vruchtbare samenwerking met de com missie zal kunnen worden verkregen. De ver gadering nam daarna met nagenoeg algemee ne stemmen aan de volgende motie „De Vereeniging „De Nederlandsche Dag- b1adpers",'vertrouwende, dat haar leden bij verkoop hunner bladen, rekening houden met de belangen van hun personeel. Wijst op de in vele gevallen voorkomende wenschelijkheid, dat na den verkoop met de besturen der eigen directeuren-organisatie en der het personeel vertegenwoordigende li chamen overleg worde gepleegd, ten einde, voor zooveel nog noodig, inlichtingen te ont vangen opdat de behartiging der personeels belangen geschiede op de meest redelijke wijze." Ten slotte is een zeer geanimeerde discus sie gehouden over de noodzakelijkheid, dat de „Regelen voor het advertentiewezen" ge- teekend behooren te worden door alle leden der vereeniging en zulks in de statuten zal worden vastgelegd. Het beginsel dier noodzakelijkheid was vastgesteld in een bestuursmotie, die door de vergadering werd aangenomen met groote meerderheid van sterpmen, zoodat nu het be stuur een statuten-wijziging zal kunnen ont werpen, die echter samen zal moeten gaan met het onder de oogen zien van een wijzi ging der Regelen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat be hoeftige Nederlanders, die zich na 10 Juni metterwoon in Duitschland vestigen, aldaar niet voor ondersteuning vanwege de Neder landsche Regeering in aanmerking kunnen komen. Afwijking van dezen regel zal in bij zondere gevallen slechts door den Minis ter kunnen worden toegestaan. Om een belastingaanslag. Na de behandeling der kwestie van de schadeloosstelling aan de Naarder kwee kers, kwamen nog verschillende conclusies In de Tweede Kamer aan de orde. Op een gegeven oogenblik werd in de (Vrijdag gehouden zitting der Tweede Ka mer van de publieke tribune door iemand geroepen: „Stop, Ik beschuldig den minister van Koloniën van valschheid in geschrifte. Door de schurkenstreken van Koloniën 'ben ik geruïneerd. U heeft het afgehamerd. Ik heb 't gehoord! Zij hebben mij geruïneerd," Deze uitroepen veroorzaakten nog al «enige consternatie. De blikken van alle Kamerleden richtten zich naar de publieke tribune en naar den roeper, die van de tri bune werd verwijderd. Het bleek te zijn de heer W. F. K. Pijper, Indisch accountant, wiens adres echter op het oogenblik, dat hij deze uitroepen slaakte, nog aan de orde moest komen. In adres beklaagt hij zich ver de hem in NecL-Indië opgelegde aanslagen in de Oor logswinstbelasting en zija daarop gevolgde gijzeling. De betrokken Kamercommissie conclu deerde om ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Toen deze conclusie eendge oogenblikken later aan de orde kwam, werd door niemand het woord gevraagd, zoodat de conclusie z.h.s. werd. aangenomen. Uit de thans verschenen Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 ,te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Bel- gesloten verdrag tot herziening van het ractaat van 19 April 1839, blijkt dat: Volgens het additioneele protocol Ne derland niet gehouden zal zijn, meer dan 15 miliioen M3. in 20 jaar op de Schelde te baggeren De kosten van 'net meerdere betaalt België. Bovendien zal België den gratis sleep dienst tusschen Dordrecht en Antwerpen, uiterlijk bij de indienststelling van het ka naal AntwerpenMoerdijk geheel opheffen. Voorts zijn voorschriften uitgewerkt om Temeuzen gelijk te stellen met Antwerpen, wat de bijzondere spoorwegtarieven naar Belgiscne zeehavens betreft. De minister wijst er op, dat het bij de on derhandelingen over het Nederlandsch-Bel- gisch tractaat, ter hand genomen door Bel gië en Nederland tot regeling van weder- zijdsche belangen, maar om een concreet in zich zelf bepaald internationaal vraag stuk het probleem van België, dat in 1839 in een 3-tal verdragen ontemationaal gere geld was, waarvan de herziening na afloop van den oorlog aan de orde wordt gesteld. Dit probleem- wordt in het leven geroepen door de geografische ligging van Nederland ten opzichte van België, waardoor voor het laatste land eigenaardige moeilijkheden be staan, zoowel wat betreft zijn staatkundige configuartïe als voor zijn economische ont- wikkkoling Nederland weigerde pertinent deze moei lijkheden te helpen ondrevangen door toe te stemmen in territoriale grenswijziging of deelneming aan een oplossing der veilig heidskwestie, waardoor Nederland militair gebonden zou worden en gevaar liep met verlies van zijne zelfstandigheid in buiten- landsche verwikkelingen te worden meege sleept, Onder deze omstandigheden zou het noch In het algemeen, noch met het oog op de verhouding tot België een verstandige politiek zijn, wanneer Nederland zich niet in principe bereid had betoond tot welwil lend onderzoek van België economische desiderata. Reeds in het verdrag van 1839 werden voorzieningen getroffen ter tegemoetkoming aan de economische moeilijkheden, die uit België'» geografische ligging voortvloeien. Het nieuwe tractaat moet dienen om deze voorzieningen aan de eischen van den tijd aan te passen. De Nedetlandsche regeering ontkent ten stelligste, dat ten aanzien van deze vraagt stukken in 1924 een ander standpunt ingenomen had moeten worden, dan direct na den oorlog. Het zou met de consequentie en de be trouwbaarheid, die de Nederlnadsche inter nationale politiek kenmerken, niet hebben gestrookt, wanneer wij tot een dergelijke verandering van houding waren overgegaan op het oogenblik, dat aan het geding een einde scheen te komen. Bovendien was het ongewenscht opnieuw het ganBche geding zoowel in zijn politieke- als in zijn econo mische aspecten te openen, met alle moei lijkheden en gevaren daaraan verbonden. Niettemin heeft de Nederlandsche regee- ring in de op het verdrag uitgeoefende cri- tiek aanleiding gevonden om zich opnieuw met de Belgische regeering in verbinding te stellen, tot nadere regeling van enkele punten. De resultaten van het gepleegde overleg zijn neergelegd In een aan de Me morie toegevoegd additioneel protocol, dat dezelfde bindende kracht heeft als het ver drag zelf Wij lezen in het verbondsblad „De Volks krant" „Alphen a.d. Rijn is een mooi plaats je en heeft het voorrecht te worden bestuurd door den christelijk-historischen heer Lovink die als burgemeester fungeert. 2en Pinksterdag zouden onze katholieke arbeiders, dat was wat nieuws voor Alphen demonstreeren in verband met het Ency- cliekfeest. Onze mannen wilden ook eenige trans paranten meedragen. De opschriften waren niet afschrikwekkend. Eenige ervan luidden „Rerum Novarum heeft ook na 35 jaar groo te beteekenis", „De Katholieke Arbeidersbe weging gaat voorop in den strijd voor men- schenrechten." De christelijk-historische heer burgemees ter Lovink en men neemt aan ook de heer Dominé krabden zich eens achter de ooren. Eerst werd er een katholiek wethouder op uitgestuurd om de opschriften te controleeren en.... na eenigen tijd kwam de beslissing van den christelijk-historischen heer burge meester Lovink, in 1926 lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, dat wel mocht worden gedemonstreerd, doch dat geen trans paranten mochten worden meegevoerd. Alphen a.d. Rijn is een rustig plaatsje. De christelijk-historische burgemeester en de dominé hebben veel te vertellen en deden hun protestantschen plicht. Alphen is gered. De heer Lovink, die van alle Paapsche smetten vrij is, verbiedt in 1926 den arbeiders transparanten mee te dragen in een optocht. Wat leven we toch gelukkig en vrij in Ne derland 1 Het standpunt van Minister d. Vegte. In de Vrijdag gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft minister Van der Vegtc ook geantwoord op de door de sprekers bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting naar voren gebrachte punten. Wat' de bespreking van de ramp van Ter schelling betreft, deze heeft, aldus de Mi nister, zijn goede zijde gehad. Dat de Raad van de Scheepvaart geen onderzoek in stelde kwam door de oorspronkelijke opvat ting, dat deze ramp niet onder de Schepen wet viel. Of er alsnog reden is, den Raad een onderzoek te laten instellen, spr. er kende de waarde van de bevoegdheden van den Raad, doch de scheepvaartinspectie heeft zich onbevoegd geoordeeld, wat moei lijkheden zou kunnen geven. In de tweede plaats zal het onderzoek in hoofdzaak moe ten loopen over de organisatie van het loods wezen, waar de Scheepvaartinspectie ge heel buiten staat. Als het onderzoek geen voldoende licht zal brengen, wil de Minister overwegen wat hij verder kan doen. Wat de verbetering van het kanaal Gro ningenDe Lemmer aangaat, spr. is bereid, zelf eens naar Groningen te gaan om deze zaak op te nemen en te overwegen wat hij kan doen. Een kanaal DelfzijlTwente is niet in een zoodanig stadium, dat deze zaak in de eerste jaren door de Regeering op den voor grond is te schuiven. Voor het kanaal TwenteRijn ligt de wet er. De verbetering der rivierovergangen in Gelderland en de drie noodige bruggen bij Doesburg, Nijmegen en Arnhem zullen veel geld kosten en daarom kan er voorloopig niets van komen. Laten de betrokken pro vinciën maar beginnen voorbereidende maatregelen te treffen. Wat, de hulp der Regeering aan de wa tersnood-slachtoffers betreft, hiervoor moet spr. verwijzen naar zijn antwoord in de Tweede Kamer. Wat het beleid van de directie der spoor wegen betreft, wilde spr. onderschrijven, dat aan het hoofd eminente mannen staan, die de spoorwegen uitnemend beheeren. Open baarmaking van de besprekingen door ver gaderingen van directie en commissarissen gaat 'niet. De tarievenverlaging vond spr, niet onde mocratisch. De directie is buitengewoon coulant geweest. Eerst is gedacht aan verla ging van 15 pet, over de geheele linie. Doch om alle klassen goed bezet te krijgen was deze regeling niet effectief. Wat de spooi- v.'egraad heeft geadviseerd weet spr. niet de heer Moltmaker is zelf lid er van, sp:. niet, waarom vertelt deze het dan niet? In de richting van meer vervoer op Zon dag is van spr. geen enkele stap te ver wachten. De censuur op tijdschriften in de kiosken was beslist voor hij optrad. Door 't dienstbelang is de directie der Spoorwegen verplicht ontslagen bij diefstal len te handhaven. Ook de degradatie als de dienst dit eischt kan hij niet zoo afkeuren. De voorstellen der organisatie in de dienst- voorwaarden zal spr. ernstig overwegen. Na replieken werden de beschouwingen gesloten en de vergadering verdaagd, na een mededeeling van den voorzitter, dat het zijn voornemen is de Kamer tegen Dinsdag 8 Juni, 's-avonds 8'A uur, weer bijeen te roepep, o.a. ter behandeling der Indische convérsie-leeningwet. Vergadering van Vrijdag 28 Mei 1926, n.m. 1 uur. De VOORZITTER doet mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling om het wetsontwerp Heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten be hoeve van openbare verkeerswegen te land te verzenden aan de Vaste Commissie voor Openbare werken, verkeers- en wa terstaatsaangelegenheden. De heer BEUMER A.R. is tegen dit voor stel. Hij wil het ontwerp naar de afdeelin- gen zenden omdat er belastingkwesties bij zijn die eigenlijk de hoofdzaak vormen. Daarom hoort dit niet thuis bij de Commis sie voor Openbare Werken. De heer v. d. TEMPEL S. D, steunt dit betoog. Het is een belastingontwerp en hoort dus in de afdeelingen te worden on derzocht. De VOORZITTER geeft in overweging een Commissie van Voorberiding te benoemen, die uit dezelfde leden bestaat als de Com missie voor Openbare Werken. Dan gaat het ontweerp dus naar de afdeelingen. Conform besloten. De VOORZITTER stelt voor Dinsdag de raming voor de Huishoudelijke Uitgaven in de afdeelingen aan de orde te stellen. Voorts verschillende ontwerpen, w.o. dat op dubbele belastingheffing. Bovendien stelt hij voor, Dinsdag na afloop der openbare ver gadering tal van ontwerpen in de afdee lingen te onderzoeken. De heer VAN GIJN V. B. heeft bezwaar tegen overhaaste behandeling van het ver drag NederlandDuitschland. Deze behan deling is niet voldoende voorbereid, Spr. wil nog eenigen tijd wachten en stelt voor pas Dinsdag 22 Juni tot behandeling over te gaan, in de afdeelingen wel te verstaan. De heer LOVINK C, H. is voor spoedige behandeling in de afdeelingen. De heer HEEMSKERK A. R. is ook voor behandeling op a.s. Dinsdag en is in elk ge val tegen zoo n lang uitstel. De heer OUD V. D. wil niet vasthouden aan den datum van 22 Juni, doch wil het a.s. Dinsdag nog niet behandelen. We kun nen dan later beslissen. De heer VLIEGEN S. D. wil ook uitstel. De VOORZITTER zegt dat de Regeering sterk heeft aangedrongen op spoedige be handeling. Hij heeft geen bezwaar tegen een kort uitstel, maar 22 Juni is te laat. Het voorstel-van Gijn (behandeling 22 Ju ni) wordt aangenomen met 47 tegen 27 st. De VOORZITTER stelt voor de eind stemming over het autobussénwetje Dinsdag a.s. te houden. Conform besloten. Aan de orde is het wetsontwerp tot re geling van de Luchtvaart, De heer SASSE v. YSSEL-T R.K. stelt een wijziging voor, zoodat duidelijk wordt aan gegeven wie met executie is belast nl. de ambtenaren der Invoerrechten en accijnsen,. De Minister van Waterstaat neemt dit amendement over. Het wetsontwerp wordt z. h. s. goedge keurd. Aan de orde is het ontwerp tot intrek king van verschillende crisiswetten. De heer v. VOORST TOT VOORST R.K. had ook gaarne gezien dat de wet regelen de den uitvoer van boter en kaas was in getrokken. Het is tijd dat het uitvoeren daarvan eens vrij wordt. De heer EBEL V.-D. spreekt in gelijken zin. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer KAN, zegt dat deze wet oorspron kelijk niet als crisis-wet is opgezet, maar tot crisiswetje is gepromoveerd in Augus tus 1914. Feitelijk is deze wet niet anders bedoeld dan als een wet die in buitenge wone omstandigheden zou gelden. De vrees dat men aan deze wet nog eens een toe passing zal geven, is hersenschimmig. Het wetje zal ingetrokken worden zoodra een ander tot stand gekomen is dat export van boter en kaas zonder rijksmerk weert. Het wetje doet dus absoluut geen kwaad. Het wetontwerp wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden Wetsontwerp Wij ziging van artikel 3 van de wet van 29 Juni 1899. Wetsontwerp Wijziging van de Wet tot regeling van de inkomsten en uit gaven van het Staatsmijnbedrijf voor 1925. Aan de orde is de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de Memorie aangaande hetgeen is verricht in zake de door de Kamer op 24 Mei 1923 aangeno men conclusie omtrent het verzoek van de Handelsvennootschap onder de firma Jac. Smits en Co. en anderen, planten- en boom kweekers, te Naarden, ora schadeloosstel ling in verband met de voorbereiding van militaire inundatiën op hun. gronden gedu rende den mobilisatietijd. De Minister van Oorlog, de heer LAM- BOOY, zegt, dat de conclusie luidt den Minister te verzoeken de schadeloosstelling toe te kennen. Spr. kan die conclusie niet deelen. De commissie heeft niet voor oogen gehouden dat de onderzoekcommissie niet een arbitrage- maar een adviescommissie was. De Minister had het recht van dit ad vies af te wijken, als hij Viit andere inlich tingen een andere meening Jcreeg. Uitvoerig heeft spr. aangegeven, dat niet vaststaat, dat de schade het gevolg is van de militaire werken. Hij verwijst daarnaar en blijft dus van meening, dat hier geen bijzondere omstandigheden waren, die scha deloosstelling rechtvaardigen. Spr. waar schuwt do Kamer, dat, als deze aanvrage is ingewilligd, vele andere vragen zullen opduiken. De heer DUYS S.D. haalt uitvoerig de gansche geschiedenis van deze kwestie op, Minister Alting von Geusau heeft indertijd toegezegd een commissie van arbitrage te zullen instellen. Maar wat weet men aan Oorlog van arbitrage? Daar vecht men im mers. (Gelach). Als de commissie-van Elzelinge had ge weten, dat haar rapport weer eens door een ambtenaar zou worden uitgeplozen, hadden de heeren stellig géén lust gebod om het werk te doen. De kweekers mogen dit rapport niet eens zien; wel echter het rapport dat in hun. nadeel was. Zelfs mag de commissie-Elzelinge niet het andere rap port zien, Spr. gaat voort en zegt: Het lijkt alsof men aan het departement net zoo lang zocht, tot men deskundgen heeft gevonden, die ongunstig adviseeren. Wat niet past in de kraam van het departement woidt verdonkeremaand, bijv. de cijfers uit het rapport-Woltman, die heelemaal niet klopten met de cijfers van den Rijkswater staat. Uitvoerig zegt spr., dat de super-arbiter van den Minister, Beuth, onwaarheden spreekt. Het is volgens hem noodzakelijk, c(at deze man uit den dienst verwijderd wordt. Spr. hoopt, dat de Kamer de conclusie der commissie zal aannemen. De heer OUD (V. D.) wenscht volledige inlichtingen van den Minister tegenover de mededeelingen van den heer Duys. Hij hoopt, dat de Minister niet uit misplaatste ridderlijkheid zijn voorgangers zal sparen als het hier om zoo'n belang gaat. Ook hij is van oordeel, dat het departement niet steeds nieuwe adviezen moet vragen als ze die van deskundigen reeds heeft ontvangen. De heer DE WILDE (A. R.) verdedigt als voorzitter der commissie uit de Kamer nog nader de conclusie. De rede van den heer Duys staat feitelijk buiten de kwestie, evenals die gedeeltelijk van den Minister. De Minister verwijst de menschen naar den rechter, maar dat is te laat. De regeering heeft indertijd arbitrage toegezegd en daar van had ze niet moeten afwijken, want zij had daarmede de mogelijkheid erkent, dat er aanleiding kan zijn voor schadeloosstel ling. De Regeering heeft zelf de commissie benoemd en de te onderzoeken vragen ge steld. Dan is het toch alleszins billijk, dat de regeering het rapport der commissie aan vaardt. De Minister heeft toen advies ge vraagd aan den heer Beuth, maar deze heer heeft de leiding gehad van de inundatie- werken en hij is het juist geweest, die altijd ontkende, dat er schade geleden was. Juist naar zijn beweringen is onder zoek ingesteld. De heer VAN DIJK (A, R.) ontslaat den Minister gaarne van de ridderlijkheid om zijn voorganger te verdedigen, ook als die fouten beging. Spr. komt op tegen eenige aantijgingen van den heer Duys tot hem gericht, o.a. tegen zijn bewering, dat sta ten van den waterstand valsch o£ vervalscht waren. Die verschillen in de opgave van den waterstand vonden hun oorzaak hierin, dat men in de oorlogsjaren niet over dezelfde gegevens beschikte als vóór dien. De as tronomische en werkelijke waterstanden verschillen altijd. Van de 51 cijfers is 1/3 in het voordeel van de kweekers en 2/3 in het nadeel van hen. Onjuist waren ook de mededeelingen over den heer Beuth, wiens daden spr. niet allen kan goedkeuren, maar die niet den blaam verdient die de heer Duys op hem wierp. De heer DE VISSER (C. H.) wenscht, dat de Minister uitdrukkelijk zal verklaren, hoe het zit met de cijfers, die volgens den heer Duys verdonkermaand zijn. Een der gelijke beschuldiging mag niet blijven lig gen. De MINISTER vraagt zich nog te mo gen bedenken over deze aangelegenheid. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag a.s. De mijnwerkers ontvingen de volgende bij dragen van de Internationale Federatie; Duitschland 5000 pond sterling. Tsjecho- Slowakije 1000, Oostenrijk 145, Nederland 100, België 750, Zuid-Slavië 60. Duitschland beloofde een tweede bedrag van 5000 pond j per week te zenden gedurende de staking. Gisterenmiddag brak een hevige brand uit in de automobielfabrieken van Renault, die na een week gesloten te zijn geweest, weer waren geopend. De brand moet ontstaan zijn in de opslagplaats van benzine. De ban den werkplaats werd dadelijk geheel ver nield, de fabriek geheel in enkele minuten. Te 5 uur was men het vuur meester. De procureur der republiek begaf zich dadlijk ter plaatse met het oog op het ver moeden van brandstichting. Volgens een later bericht moet de brand aan kortsluiting en niet aan boos opzet zijn te wijten geweest. Eenige arbeiders kregen brandwonden. Gistermorgen had een rouwdienst plaats voor de slachtoffers van de spoorwegramp. Op vier kerkhoven had des middags de bij zetting der 28 lijken plaats. Onder geweldige belangstelling heeft de teraardebestelling plaats gehad. De geheele stad was In' de rouw. Alle openbare gebou wen, de buitenlandsche consulaten, tal van particulieren vlagden halfstok. De rouwdienst in de dom Zu Unsrer Liebeo Frau werd door den kardinaal-aartbisschop, dr. Faulhabec, persoonlijk geleid. Volgens een officieus bericht duurt de on derwerping en de ontwapening der rebellen voort. De Fransche en Spaansche troepen heb ben bij Sjekrane een verbinding tot stand gebracht. Donderdagavond en in den afge loopen nacht duurden de onderwerpingen in de streek der Beni Zeroeal voort. Drie Rifstammen tusschen Targuist en de zee heb ben afgevaardigden naar Targuist gezonden, waar Abd el Krim zich thans bevindt, in af wachting van zijn gezin en zijn eigendom men. Verwacht werd, dat de broeder en de oom van Abd el Krim zich bij de Fransche linies zouden aanmelden. De technische adviseur der Nederlandsche delegatie ter Arbeidsconferentie Serrarens, die evenals de regeeringsafgevaardigde Zaal berg in de commissie voor het reglement zitting heeft, zal een voorstel indienen, waar van de strekking is, de minderheidsgroepen der arbeiders in de commissies der arbeids conferentie beter tot haar recht te doen ko- Volgens een bericht uit Oslo is koning Haakon, toen hij en de koningin een wande ling maakten met hun honden, door een bul dog, die de honden aanviel, in den arm ge beten. Naar verluidt zou hij vrij ernstig zijn gewond. De 8ste divisie is in opstand gekomen; de divisie van Oporto heeft zich er bij aange sloten evenals verschillende eenheden. De opstandelingen rukken op de hoofdstad aan. Het land blijft kalm. Volgens een door den minister van Oorlog ontvangen telegram heeft Abd el Krim Tar guist nog niet verlaten. Hij wenscht eerst naar Tazza te vertrekken zoodra hij volko men zal zijn gerustgesteld nopens het lot van zijne vrouwen, zijn familie en zijn ge- zittingen, die gisteren te Targuist aankwa men. Hij zal vanavond officieel zijn onder werping aan Qeneraal Boichut aanbieden. Bij het jongste offensief hebben de Fran sche verliezen niet meer bedragen dan 100 dooden, met inbegrip van inlanders en par tijgangers. De regeering heeft afdeelingen troepen af gezonden om de roovers uit te roeien en hun Amerikaansche gevangenen te redden, die met den dood worden bedreigd als zij geen losgeld betalen. De roovers hebben een kampement van de petroleummaatschappij „El Aquila" aange vallen maar werden met de hulp van regee- ringstroepen teruggedreven, Ten einde een vervolging te beletten hebben de roovers verscheiden bruggen in brand gestoken. Zij namen twee Amerikaansche beambten als gevangenen mede. Er is een aanklacht ingediend tegen den Duitschen kruiser „Hamburg", die op de reede van Los Angeles ligt, wegens ongeoor- loofden verkoop van alcoholischen dranken. gekneusden schouder op. Zij werd p«* politieauto naar het ziekenhuis te Amers foort vervoerd. Door het gekerm der gewonden en het ge zicht van de slachtoffers en de ruïne werd een juffrouw dermate geschokt, dat men aanvankelijk dacht dat zij waanzinnig was geworden. Later in den middag scheen de toestand van de patiënte nog al mee te vallen. De politie heeft zich uitstekend van haaf taak gekweten. In korten tijd waren alle slachtoffers naar de diverse ziekenhuizen overgebracht. Te Amersfoort behandelde dr. Tjeen' Willink de slachtoffers. De chauffeur, die geheel links vóór in den wagen zat, liep wonder boven wonder slechts enkele lichte schrammen op, evenals de con ducteur. Een der eersten, die op de plaats des on- heils tegenwoordig waren, was de burge meester van Zeist, mr. C. J, baron van Tuyll van Seroöskerken, Later kwam ook de Of ficier van Justitie, mr, Calkoen zich ter plaatse van een en ander op de hoogte stel len. De gehavende tram werd opgeduwd naar Zeist. De auto, die in beslag werd genomen, was na een half uur reeds ontruimd. De luxueuze autocar, de, naar wij verna men, eerst twee jaar geleden op den dienst UtrechtArnhem in gebruik werd genomen, heeft niet minder dan 25.000 gekost en wal verzekerd. EEN BEDRIEGSTER. Dezer dagen vervoegde zich bij den 86- jarigen weduwnaar P. C. te Pey-Echt (Limb.) een jong meisje hetwelk zich aldaar zeer vlug thuis gevoelde en verhaalde kQkin te zijn in een klooster te Rothem in België en thans te komen namens de dochter van C. die aldaar ziek zou liggen. Zij had eenige boodschappen en zou voor de zieke geld medenemen. Al hoewel C. inderdaad een dochter in gemeld klooster had, vertrouwde hij de zaak niet, en vermeende in de bezoekster een sluwe op- lichtster en wellicht een sluwe dievegge te zien. C. gaf geen geld, waarop de bezoekster zei indien ge niet gelooft, dat ik werkelijk in een klooster ben, zie dan maar naar mijn hoofd ik heb mijn haren geknipt. Met wipte zij haar hoed af en liet haar zeer kort geknipt „Pagekopje" zien. Toen C. draalde geld te geven, trachtte hef meisje C. in een stoel vast te binden. Ten slotte kreeg ze toch van een stiefzoon die tet plaatse verscheen, doch van het te voren in de woning voorgevallene nog niets wist, een rijksdaalder los, waarop zij ijlings verdween. Een inmiddels ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat men hier te doen had met de 18-jarige Marie S, uit Roermond die reeds eerder blijken van misdadigheid heeft ge geven en destijds reeds geruimen tijd in de gevangenis heeft doorgebracht en daarin ook thans weer is opgesloten. Ook de vorige maal had zij een ouden man tot haar slacht offer gekozen. Autobus door een tram doormidden ge reden. Een dame gedood; velen gewonden. Vrijagmiddag omstreeks een. uur is op den Driebergschen weg te Zeist eeri ernstig au to-ongeluk gebeurd. Toen een groote auto bus in de richting Driebergen reed, werd alle uitzicht benomen door den zwaren rook van een uit tegnovergestelde richting nade rende stoomtram, die gevolgd werd door een electrische tram van de O. S. M. De chauffenr van dee bus meende ook een, auto te zien naderen .Hij week toen de stoomtram gepasseerd wës naar rechts uit op de rails. De bus werd toen door de da delijk volgende electrische tram door mid den gereden. Een dame werd dood opgenomen, terwijl de andere passagiers zwaar verwond bleken te zijn evenals enkele passagiers uit de tram. Alleen de chauffeur en de conduc teur van de bus kwamen er vrij goed af. •Een zevental slachtoffers is dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd. Een passagier werd krankzinnig. De regen was vermoedelijk oorzaak, dat de rook van de ouderwetsche tramlocom- tief over den weg bleef hangen. Omtrent het auto-ongeluk te Zeist, dat vreeselijk blijkt te zijn, wordt nader gemeld: Dit auto-ongeluk, ter hoogte van het land goed „Molenbcsch," moet in hoofdzaak Worden toegeschreven aan de rookversprei- fende tramiocomotief. De dikke witte rook, die over den weg blijft hangen, levert een voortdurend gevaar op voor de burgers. Herhaaldelijk is in den gemeenteraad Zeist over den hinder van deze locomo tieven geklaagd, maar ook na de vervanging van de oude stoomlocomotieven door mo derne electrische der O. S. M., welke nu op het traject AmersfoortZeistArnhem dienst doen, worden de bewoners en wegge bruikers van dit soms zoo drukke wegge deelte, van tijd tot tijd nog vergast op een ouderwetsche stoomlocomotief, welke voor namelijk worden gebruikt bij een goederen tram. De luxueuze „Parlourcar" van de onder neming van Van Setten te Driebergen, reed in dezelfde richting. De chauffeur, Knech tjes, die als bekwaam en voorzichtig bekend staat, kon absoluut niet meer uitzien, en I was daarom zoo voorzichtig de koplichten te ontsteken en zijn vaart te minderen. Plotse ling de lichten van een hem tegemoetko- menden auto ziende, haalde hij zooveel mogelijk naar rechts uit, waardoor hij op de trambaan is gekomen. Juist toen hij het stuur weer had omgegooid, ten einde deze weer te verlaten, werd de bus aan de rech terkant gegrepen door de in de richting Zeist rijdende electrische tram, met het fatale gevolg, dat de geheele rechterzijwand van de bus er om zoo te zeggen werd afge reden. De schok was ontzettend. Tot op een af stand van 3 a 400 meter wonende menschen, hoorden den harden slag. Ook de volgwagen van de tram vertoonde de sporen van de aanrijding, terwijl dc motor van den wagen zwaar werd beschadigd. Door zooveel moge lijk op zij te gaan, heeft de trambestuurder zijn leven gered, want door den schok werd zijn staanplaats zoo goed als ingedrukt. Onmiddellijk werden doktoren en politie opgebeld, waardoor vrij spoedig geneeskun dige eerste hulp ter plaatse was en alle mogelijke assistentie kon worden verleend. Het schouwspel, dat de plaats des onheils opleverde, was verschrikkelijk. Links en rechts lagen de gekwetsten verspreid, terwijl het gekerm van de gewonden hartverscheu rend was. De 24-jarige mevrouw Van StaverenVan der Land was stervende. Na opgenomen te zijn gaf zij den geest. Zij woonde even ver der op den Driebergschen weg en had zich juist gereed gemaakt om de bus te verlaten. Voorts bleken, toen de eerste consternatie eenigszins voorbij was, ernstig gewond te zijn, de heer Van der Grint, eveneens uit Driebergen, die later naar de Rijksklinieken te Utrecht is vervoerd. Zijn toestand was gisterenavond zeer zorgelijk. Verder is zwaar gewond opgenomen, de heer Van Nierop uit Doorn, mej. Van Dijk uit Doorn en haar jonger zusje en de heer De Vries uit Oegstgeest, die later per eigen gelegenheid naar zijn woning kon worden overgebracht. Ook in de tram kregen verschillende per soen kwetsuren, voor het grootste gedeelte door de glasscherven, de in grootere en kleinere stukken als een lawine verspreid Jagen. Van de trampassagiers liep mej. Bon- gers uit Zwolle, behalve hoofdwonden, een AMSTERDAM, 28 Mei. Aardappelen.. (Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 66.50, id. blauwe f 66.50, id. Ei genheimers f 3.253.50, id. bravo's 4.805, id. roode star f 44.30 Friesche roode star f 44.30. id. roodbonte f 55.50 per hl. N Noord-Hollandsche muizen f 22:25, id. kleine muizen f 20 per 100 kg., Zeeuwsche blauwe poters f 1.75, id. bonte poters f 1.75 per hl., Zomer Malta-aardappelen f 17—- 17,50 per 100 kg. ALKMAAR, 28 Mei. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 220.000 kg. Fabriekskaas, kleine f 47, commissie f 45%, middelbareboerenkaas, kleine f 49, commissie f 45, middelbareHandel goed. LEIDEN, 28 Mei, Kaas. Aangevoerd 164 partijen. Handel matig. Goudsch le soort f 53—57, 2e soort f 45—51 Leidsche le soort f 46—50, 2e soort f 38—44, mindere f 30—36. Vee. Aanvoer 32 stieren f 100325, 97 kalf-en melkkoeien f 200465, 86 vare koeien f 165300, 259 vette ossen en koeien f 260600, 54106 ct. per kg., 68 vette kalveren f 70160, 59150 ct. per kg 242 nuchtere kalveren f 7—12, 582 vette schapen f 3548, 120136 ct7697 lammeren f 8— 19 698 varkens voor Londen f 30—70, 76— 82 ct. per kg., 781 biggen f 1625. LEEUWARDEN, 28 Mei. Boter. Aan voer 85/3 en 111/6 v. Mijn hoogste prijs 134 middenprijs 1.82, laagste 1.77. Veiling hoogste prijs 1.81, laagste 1.61. Noteering van de commissie 1.84. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1,84. Kaas. Sleutel kaas 0.370.50, Nagel kaal 0.270.45, Goudsche 0.120.67, Edam mer 0.26-0.82. Aanvoer 54.867 kg. LEEUWARDEN, 28 Mei, Vee. Aange voerd 160 stieren 120—440 315 vette koeien 180—420, per kg. 0.80—1.08 663 melk en kalffeoeien 150—420 192 vette kalveren 40—90 70 pinken 75—150 297 nuchtere kalveren 8—17 598 vette schapen s 28— 45 508 weideschapen 2030 1941 lam meren 11—17 502 vette varkens 60—160, per kg. 0.72—0.80 86 magere varkens 30 —65 460 vette biggen 30—50 355 kleine biggen 13—21 89 paarden, 49 bokken. D« handel in gebruiksvee, vette koeien en stieren was traag, afloop slechts met teruggaande prijzen handel in vette kalveren slechtin nuchtere kalveren langzaam zware varkens flauw, zouters duurder, voor Londen slecht, zouters 8488, Londensche varkens 7072 c. per kg wolveehandel minder. Eieren. Aanvoer 48000 kippen- f 57, 4500 eenden 56. MIDDELBURG, 27 Mei. (Bericht van Bosman Van Goozen.) Granen. Ter graan markt was geen aanvoer, zoodat geen notee ring kon worden opgemaakt. UITHOORN, 27 Mei. Kaas. Aanvoer 98 partijen. Met R.M. f 55—58, 2e soort 50— 54, zwaardere 59, zonder R.M. 52—55. Handel vlug. UTRECHT, 28 Mei. Kaas. Aangevoerd 220 partijen, tezamen 72.600 kg. Prijzen le soort 45—48, 2e soort 42—44, rijksmerk 44—50, zwaardere' tot 54. Handel matig. ALPHEN AAN DEN RIJN, 28 Mei* 1926. Veilingjbericht van de N, V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" Spinazie 1218; Peulen 78; Postelein 914; 'alles pef 1C0 K.G.; Radijs 1.50—3.70; Peen 15— 20 per 100 bos; Kropsla I 3.405.30; id. II 1.101.50; Komkommers I 1220; Bloemkool I 3044; id II 1822 per 100 stuks; Aardbeien 91 per 100 pond. Eierenveiling van 27 Mei: 13186 stuks; per 100 stuks 4.506.10; Eendeieren 5 j 5.30, Weiboter 86 per 100 pond- Vanaf de volgende week 3 maal veiling: BEVERWIJK, 28 Mei. Prijsnoteering der R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland". Aardbeien per K.G. 1.0O—1.50; Spinazie per kist 0.60—2.15; Sla per kist 1.202.50; Postelein 0.501.20; Asperges D W. per bos 0.65—0.85; id. D. B. 0,45— 0.85; id. D. W. 0.20—0.40; Wortelen 0.2O— 0.35; per bos; Raapstelen 4~-6 per bos; Sel derie 0,150.22 per bos; Uien 29 pef bos; Rabarber 0.16—0.34 per bos; Bloem kool per 100 2535; Komkommers 816. MEDEMBLIK, 27 Mei 1926. Ansjovis 41—* 44 ct. per K.G. Hoogste 225, laagste 41 K G. Aanvoer 18J255 K.G. 6 Span keulders, hoog ste 1323, laagste 216 K.G. Prijs 3436 eb per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14