TheYeilow Black Boys 1 Dlt miner bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geiilnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. T.Y.B.B. - De Meer I Be Gemeente en de Merlandsche Spoorwegen. VoornaamsteNieuws V erkeersonge vaüen ÜPI f125.- f50.- Zaterdag ^9 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16261 Tijdens de Elgawa wordt 's avonds de toren van de Qroote Kerk door 12 schijnwerpers, ter sterkte van 24000 kaars verlicht. Onze fotograaf kiekte gisterenavond den verlichten toren. FEESTELIJKE OPENING Onze elfecienaldeeling bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten. Adviseert li omtrent Uwe belastingen. T - Agenda 30 Mei Agenda 31 Mei DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER- MAANDEN GEOPEND: Gouden Professiefeest. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. -4 Donderdag werd te Hllegom van de nieuwe St. Jozefskerk steen gelegd door den Hoogeerw. Heer Deken de eerste abonnementsprijs bedraagt voor fer week J 0.25 Haarlem en Agentschappen: ?er kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij voo,-'jitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenJ. Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden tnededeeling. 60 cL per regel; op de le pagina's 75 cL per regel Vraag- eD aanbod- advertentiën, 14 regels 60 cL per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: OU.' bij eén ongeval met ff ""'Kfl do-odelijken afloop: t- J J«* bij verbes van een hand, een vo-et of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger; 140. MAATSCHAPPELIJKE „VREEMDE ZONDEN". •De Amsterdamsche Kamer van Koophan del heeft dezer dagen een adres naar de Tweede Kamer gezonden over de voorgeno men wijziging van de wet op de Naamlooze Vennootschap. Ge zult wellicht opmerken, geachte lezer en vooral gij, vriendelijke le zeres van deze wekelijksche praatjes, wat deze politieke zaak in 's hemels naam met een leekepreek uitstaande heeft. Ik zal het u duidelijk maken. Laat ik u vooraf gerust stellen, dat u niets van politiek,s wetgeving en dergelijke door u zoo gesmade dingen te lezen zult krijgen. Dit adres is slechts een aanleiding °tn eens iets te zeggen over een verschijn sel in ons modern leven, hetwelk ik zou willen noemen een maatschappelijke „vreem de zonde", n.m. het gebrek aan verantwoor delijkheid bij bestuurders van vennootschap- Pen, handelsmaatschappijen, coöperaties, pri vate en publieke instellingen, die belangen van an leren behartigen moeten. Die Amsterdamsche Kamer van Koophan del is boos, omdat de wetgever van plan is de bestuurders van naamlooze vennoot schappen meer dan tot nu toe verantwoor delijk te stellen voor daden van directeu ren en tekortkomingen van personeel; om °ok een minderheid van aandeelhouders recht te geven van enquête over gesties van Tesluur en directie enz. In hoeverre de boos heid van die Amsterdamsche Kamer gewet tigd is, zal ik niet onderzoeken. Blijkens de vele verhandelingen, welke den laatsten tijd over de naamlooze vennootschap ver schijnen, schijnt het vennootschapsrecht een aantrekkelijk studieobject voor juristen en economen. Maar deze kant van de zaak valt huiten onze bespreking. Er zijn echter an dere kanten aan, welke wij met vrucht kun nen bekijken en welke ook wel de aandacht van wetgevers, juristen en andere geleerde inenschen mochten trekken n.m. deze, dat lichamen, welke er op uit zijn kapitaal ren dabel te maken, niet enkel verplichtingen hebben tegenover de deelnemers, de geldbe leggers, maar tegenover de geheelé maat schappij; tegenover allen, met wie zij in relatie komen;, tegenover het publiek, waar toe zij zich wenden, tegenover hun perso- ueelen enz. En de vraag aan onze juristen en economen lijkt niet onredelijk, of zij de rechten van aandeelhouders van iinancieele instellingen en hadelsondernemingen ook niet eens willen toetsen aan de moreele ver plichtingen, welke geldschieters ontegenzeg gelijk hebben. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat 'edereen in onzen democratischen tijd fel gebrand is op zijn rechten. Maar dat men °ok moreel verplicht kan zijn van zijn recht gebruik te maken, dat dringt maar tot wei- Ogen door. Vooral wanneer het betreft ver enigingen van kapitaal beleggende men- schen, ziet men de grootste onverschillig heid tegenover rechten en daaruit voort vloeiende pliohten. Wanneer honderd men- schen een kapitaal bijeenbrengen om te -xploiteeren en als zoodanig een vereeniging vormen, hebben zij na de stichting gemeenlijk 'naar één zorg, n.m. jaarlijks te vragen hoe hoog hun dividendcijfer is. Zoolang dit maar niet al te zeer beneden verwachting blijft, 'nat het beheer van hun stichting, laten alle gesties, alle daden, heel het optreden naar ""innen en naar buiten van de instelling, velke met hun geld werkt, hen koud als een Teemde: de winst alleen is de maatstaf vunner waardeering. Nu is daar voor het meerendeel ook wel een redelijke verklaring en een goed aantal verontschuldigingen te vinden. De voornaamste is deze, dat men de ver antwoordelijkheid overdraagt aan een klein college van bestuurders. Het zou zelfs prac- dsch vrijwel onmogelijk zijn, wanneer een nel legertje van financieel geïnteresseer den zich met het beheer van een handels- 'chaam ging bemoeien, wat niet wegneemt, •lat in speciale gevallen aandeelhouders wel degelijk moreel verplicht kunnen zijn, om van hun rechten gebruik te maken. Door dit overdragen van verantwoorde lijkheid worden op dit kleine college van h.estuuyiers zeer zware verplichtingen ge- 'egd, welke maar al te vaak te licht worden geteld tot groote schade van de gemeen schap. Vroeger waren fabrieken, scheepswerven, bankierskantoren enz. bet eigendom van één 'uan of éen familie, die persoonlijk aanspra kelijk was. De laatste eéuwen hebben wij de industrieele en handelsondernemingen, de bankinstellingen en coöperaties ontzag lijke afmetingen zien aannemen, wat alleen 'hogelijk was door een vereeniging van froote en kleine kapitaalbezitters. Maar daardoor is de verantwoordelijkheid voor ''et beheer ook zooveel grooter geworden; V'n alle pogingen, die worden aangewend, om de aansprakelijkheid van bestuurders te ver baren, moeten in beginsel worden toege juicht. kle lichtzinnigheid immers, waarmee met 'e verantwoordelijkheid wordt omgespron gen, heeft tot een zóó verregaande afstom- P'ng van verantwoordelijkheidsgevoel bij an- fren geleid, dat hier van een maatschappe- kwaad mag gesproken worden. Wij kunnen geen courant meer in de hand nemen, of we lezen van directeuren van handelsmaatschappijen of financieele instel- Inigen, die vele tienduizenden verduisterd hebben ten eigen bate; van lager personeel, dat jaren lang in boeken heeft geknoeid; van penningmeesters van spaarbanken, die er met de kas van door zijn; van gemeente ontvangers en burgemeesters, die zich groo te sommen uit de publieke kas hebben toe geëigend enz. Wanneer het hier nu ging om diefstal, om een greep in de brandkast van anderen, dan was dit kwaad onder te brengen bij de vele vermogensdelicten, welke dagelijks bij bet afnemend gevoel voor het verschil tus schen mijn en dijn tot onze kennis komen. Maar wij hebben hier gemeenlijk te doen met verduisteringen en knoeierijen, welke over verschillende jaren loopen, en daar naast met financieele stroppen, welke niet altijd aan misdadige practijken, maar ook wel aan onoordeelkundig beheer, laksheid, ver- waarloozing en andere slechte eigenschap pen d|r leiding zijn te wijten. Welnu, voor deze misslagen en voor dat scheef gaan van een instelling valt gemeenlijk de schuld te rug op het bestuur. Gelijk een rechter aan een patroon het verwijt maakt, wanneer een kassier zich vergrepen heeft: „gij hebt dien man op zulk een laag loon laten werken, dat gij de eerst schuldige zijt voor die mis daad", zoo moet men aan een laksch bestuur eencr iinancieeie of landelsonderneming de fouten en frauduleuze handelingen van hoo ger en lager personeel verwijten. bij 'n breuk van ff l fl bij verlies v. een been of arm: *xU» andere vinger. ZONDAG 30 MEI van het terrein de;* R. K, S. V Aanvang 2 uur. (Amsterdam) De wedstrijd zal opgeluisterd worden door muziek. Het terrein is gelegen 1 minuut voorbij 't Haarlem-terrein. leest: hoe is het mogelijk, dat zulke men- schen daar niet beter op passen! Wanneer bekend was, hoeveel gaten er worden ge stopt, hoeveel fraude er niet aan 't licht komt, juist, omdat de bestuurders zulk een vooraanstaande plaats in de wereld innemen, dan zou de verbazing nog grooter zijn. Moet nu de schuld gezocht worden in de Laten wij er direct aan toevoegen, dat wij uit die correspondentie niet den indruk hebben geput dat ons gemeentebestuur blaam treft. Het heeft niet alleen^ geijverd voor wat het meent, dat daar de Haarlem- sche gemeentebelangen zijn, maar het heeft ze ook met bekwamen ijver behar tigd. De correspondentie, die wij zullen publiceeren, zal dat uitwijzen. Ook de ver fraaiing van de omgeving van de Kathe draal wenscht het te bevorderen, en wij zijn getroffen door den omvang der onderhan delingen, die daarover gevoerd z:jn en door de liefde, waarmede het gemeentebestuur dit stedebouwkundig zoo mooie plan tracht te ontwikkelen. Dat de zaak nog geen voortgang heelt, komt hierdoor gelijk uit de correspon dentie blijken zal dat de Neacrlandsche Spoorwegen wel grond willen verkoopen voor de uitbreiding der Kathedraal, mits de gemeente Haarlem grond aan de Spoorwe gen verkoopt om het rangeerterrein uit te biciden. Dit laatste nu kan de gemtenle niet doen, wil zij niet dat heele kwartier door een groot rangeerterrein bederven. Van die lichtzinnigheid hoort men voort durend de ongelooflijkste staaltjes. In het groot en in het klein wordt hier op de schromelijkste wijze gezondigd. Hier is het eea bestuur van een kleine volksspaar bank, dat op den vastgestelden avond, waar op de effectentrommel behandeld moet wor den, den penningmeester toestaat om gere geld een kwartiertje voor het vastgestelde uur te komen. Wanneer men dan bijeen is, is de zaak al klaar; men rookt rustig zijn sigaartje en drinkt zijn glaasje wijn; die goede penningmeester heeft immers de zaken al gedaan.... om twee jaar later te bemerken, dat niet enkel de coupons geknipt zijn, maar het ijverige bestuurslid zelf met de effec ten verdween. Daar is het een bankinstelling, waar de directie over tonnen gouds beleid moet voe ren. Commissarissen laten hem zijn gang gaan; 't is een vertrouwd en bekwaam persoon en al dat vergaderen en controlee ren is zoo vervelend. En inmiddels speculeert de vertrouwde di recteur met het geld van anderen, totdat het gewone einde van alle speculanten komt: het bankroet. De voorbeelden zijn voor het grijpen en de oorzaak is altijd dezelfde: Gebrek aan toezicht en controle. Maar waaraan niet vol doende wordt gedacht en wat het verras sende 'out gaan van zoovele groote en kleine instellingen meestal verklaart, is de overbelastheid van werkzaamheden der ver antwoordelijke personen. Hoe is het moge lijk, zegt de eenvoudige man, wanneer hij bij een zwaar faillissement de klinkende namen van commissarissen en bestuurdersworcjj lakschheid, de luiheid, de lichtzinnigheid van zulke personen? Meestal niet. De fout schuilt doorgaans hierin, dat de verantwoordelijk heid geladen wordt op schouders, die reeds overbelast zijn; dat 'men allerlei veel tijd en inspanning vragende functies in handen legt van altijd dezelfde personen 't ts de slechte arbeidsverdeeling van onzen tijd, waardoor de een overwerkt raakt en de ander leeg loopt. Natuurlijk zijn de betrok kenen zelf de eerst verantwoordelijken, om een taak op zich te nemen, waarvan zij weten, dat zij ze niet naar behooren ver vullen kunnen. Maar zij, die hun macht en verantwoordelijkheid overdragen, zijn niet minder schuldig. Het gaat hier om een maatschappelijke „vreemde zonde", dat men het kwaad niet belet, waarvoor men aansprakelijk is. Een maatschappelijke doodzonde, omdat van dat plichtsverzuim maar al te vaak duizenden kleine spaarders en geldbeleggers, arbei ders en beambten en ai wat met onze groote moderne financieele en handelsondernemin gen in relatie staat, het slachtoffer wordt. En daarom kan tegen dat roekeloos om springen met verantwoordelijkheid niet ge noeg gewaarschuwd worden. HOMO SAPIENS. DE OPHOOGING VAN DE SPOORBAAN HAARLEM—LEIDEN EN DE UITBREI DING VAN DE KATHEDRAAL, WIE HOUDT DE UITBREIDING TEGEN? Het gaat, lieve lezer en. lezeres, natuur lijk over de ophooging van de spoorbaan HaarlemLeiden van nabij de Wester gracht tot voorbij de Zandvoortschelaan en de ontwikkeling van het stadskwartier rond om de R.K. Kathedrale Kerk aan de Leid- sche Vaart, Daarover bestaat, naar nu wel zonne klaar gebleken is, een conllict tusschen de Nederlandsche Spoorwegen, en de gemeente Haarlem. Het zijn de besprekingen over de bekende motie-Klein, die dit duidelijk heb ben gemaakt. Onze medewerker, de beer Arthur 1 er- vooren, heeft in een artikeltje den 21en Mei den inhoud weergegeven van een onder houd met de ingenieurs der Nederlandsche Spoorwegen, waarvan de strekking onge veer deze was: de Nederlandsche Spoor wegen werken de uitbreiding van. de Ka thedraal niet tegen, maar het gemeentebe stuur van Haarlem is de schuldige. Wij, Ne derlandsche Spoorwegen, zijn bereid den benoodigden grond voor de uitbreiding van de Kathedraal af te staan, mits de gemeen te Haarlem ons een strook grond afstaat nabij het rangeerterrein-goederenemplace ment. Maakt het gemeentebestuur daar slechts spoed mede, dan is de. zaak spoedig voor elkaar. Het mangelt echter aan voort varendheid op dit punt bij het Haarlerasche gemeentebestuur. Voorts werd in dat arti kel nog de indruk gevestigd, alsof de wet houder van Openbare Werken namens het gemeentebestuur niet de geheele waarheid zou hebben gesproken, toen hij in de raads- vergadering van 5 Mei antwoordde op de vragen van den heer Klein. Wij hebben omtrent deze voorstelling van zaken ons licht nog eens opgestoken bij het gemeentebestuur van Haarlem. De heer Reinalda, wethouder van Openbare Werken, lichtte ons in en het bleek ons, dat de wethouder, verre van den inhoud van het artikel te beamen,, alle schuld ver re wierp van de schouders van ons ge meentebestuur. Integendeel, zoo ooit dan is in dezen blijk gegeven van activiteit van de zijde van bet gemeentebestuur en rust de verantwoordelijkheid voor de vertraging op de onverzettelijkheid van de Spoorwe- geii, meende de wethouder. Om daarvan het bewijs te leveren, legde de wethouder ons, na toestemming van het collega van B, en W., de geheele corres pondentie over, die over deze kwestie is gevoerd. Het is een heel gepeuter geweest dat doorworstelen van die correspondentie, maar niet zonder genoegen namen wij van de geschiedenis kennis. Er bleek uit met hoeveel moeiten en ten koste van hoeveel onderhandelingen een stadskwartier geboren En wij moeten zeggen, dat wij ons dit standpunt van de gemeente kunnen inden ken. Het is een reeds jaren oude kwestie. Wij stellen de zaak, waar het conflict over loopt, zuiver, wanneer wij haar in drie phases rangschikken: 1. ophooging van de spoorbaan HaarlemLeiden; 2. de ver plaatsing van het goederenemplacement (waarbij onderscheid moet worden gemaakt tusschen goederenstation en rangeerterrein; 3. de verkoop van gronden, langs de Wes tergracht, toebehoorende aan de Spoorwe gen, waardoor het mogelijk wordt de Ka thedraal uit te breiden en verschillende straten door te trekken naar de Wester gracht. Als wij deze dingen goed gescheiden hou den, dan krijgen wij een zuiver beeld van den toestand. De ophooging van de spoorbaan, zegt de directie der spoorwegen, is een zuiver ge meentebelang. Er is geen spoorwegbelang „ij betrokken en wilt gij de baan dus op- hoogen, dan zal de gemeente de kosten, moeten betalen. Daarnaast staat de kwestie van de ver plaatsing van het goederenemplacement. Het gemeentebestuur heeft gevraagd dat terrein te verplaatsen en wel het goederen station naar het N. B. Spaarne en het ran geerterrein naar Woestduin ongeveer. Dat kan niet, zeggen de Ned. Spoorwegen, de belangen van den dienst verzetten er zich tegen. Integendeel, wij willen het rangeer terrein. uitbreiden. Daar denken wij niet aan, zegt de gemeente. Wij wenschen dat zeker niet aan de Westergracht. Dat ran geerterrein is hier niet noodig» voor Haar lem en als je een rangeerterrein, wil heb ben, ga je maar ergens anders. Naar Woest duin of Hillegom, of Bloemendaal. Wij /en- schen hier geen toestand te krijgen als te Maarn b.v. Toch trachten de Spoorwegen voortdurend weer grond te krijgen om het rangeerterrein uit te breiden. Zelfs hebben de spoorwegen rails en losplaatsen willen maken langs de Westergracht. Daartegen is verzet gerezen omdat daardoor de heele omgeving bedorven wordt, vooral de om geving der Kathedraal. Om de uitbreiding van het rangeerterrein te kunnen uitvoe ren, wenschen de spoorwegen terrein en dat terrein geeft de gemeente hiet om die omgeving niet te laten bederven. Goed, zeggen nu de spoorwegen, dan geven wij geen grond voor de uitbreiding der Kathe draal. Wij kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat de Kathedraal de dupewordt van een meeningsverschil tusschen de ge meente en de spoorwegen, ten tweede dat de spoorwegen moeten begrijpen dat wij aan de Westergracht geen rangeerterrein kunnen hebben van een uitgebreidheid zooals dat te Maarn b.v. Als de spoorwe gen rangeeren willen moeten zij daarvoor een ander terrein uitzoeken, maar geen mooi kwartier in Haarlem gaan bederven. Waarom geen rangeerterrein in. Halfweg, als het terrein in Amsterdam niet groot genoeg is? Ten derde zou wat meer mede werking inzake de ophooging van de spoor baan een lichaam als de spoorwegen niet misstaan. Dat is de indruk, dien wij uit de corres- dentie kregen en na deze uiteenzetting, zal de volgende correspondentie begrijpe lijker zijn. Wegens gebrek aan plaatsruimte zullen wij deze echter in ons nummer van Maan dag publiceeren. (W ardt vervolgd.l Eigawa 2 uur n.m11 uur n.m. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 •- Geopend van 12—2 en van half 7—10 uur Spaarkas 8 uur Verplichte opkomst 8half 10 uur. tadsschouwburg „De Postiljon van Lon- juneau" 8 uur. Theater „De Kroon" „Ank is een Malle" 8 uur. Luror Theater Marokkaansche Nachten 8 uur. Elgawa 10 uur v.m.11 uur n.m Sociëteit „St. Bavo" Haarlem s Zangge- not 8 uur Hanzebank 9 tot 5 en van 79 uur Overheidspersoneel 8 uur Kleermakers 8 uur Bevol kingsbureau 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „St. Genesius" 8 uur. Theater „De Kroon" „Ank is een Malle" 8 uur. - Luror Theater Marokkaansche Nachten 8 uur. E. L. G. A. W. A. Gem. Concertgebouw Lezing op electrisch gebied, door den heer Ir. Frederik Möller, directeur der Vesta-fabrieken te Kopenhagen 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89V? uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er 's avonds -van 8—9 uur behalve Zaterdag- avoni Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R.-K- Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marudag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags v»n 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. aid Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- .tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. IEDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de firma Gryseels Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000; L. Schoor', Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13. Tel. 13290. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avonds van TA9 uur. Hagestraat 49: Alléén Vrijdagavond van "TA9 uur. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Alléén Vrijdagavond van 8—9 uur. Op 12 September a.s. hoopt de Eerw. Soeur Jeannette- (Anna Bianchi) van de con gregatie J. M. J., thans in het Mariagesticht te Overveen haar gouden feest te vieren Soeur Jeannette heeft zich in die 50 ja ren zoo goed als uitsluitend gewijd aan de muzikale opleiding der jeugd te Culemborg, Nijmegen, Zaandam en thans te Overveen, waar zij nu nog wekelijks aar. 22 leerlingen uit Haarlem en omstreken pianoles geeft. H Eerw. is op muzikaal gebied en oplei ding steeds met haar tijd meegegaan en wij hoorden haar dezer dagen, met een van hare leerlingen nog een quatre mains uit voeren, zóó kranig, dat het voor een toe- Ernstig ongeluk bij Zeist. Een dame i» dood; velen gewond. Intrekking van 14 crisiswetten. Uilwisseling van vee tusschen Frankrijk en Nederland. Een masiiest van de R.K. en Christelijk' Vrouwenbonden. Huldiging van den toonkunstenaar J. P« J. Wierts in Den Haag. Incident in de Tweede Kamer. Het verdrag NederlandBelgië. Memorie van Antwoord. De maatregelen tot pacificatie van hel Riffgebied zullen in een conferentie van Franschen en Spanjaarden vermoedelijk t« Algeciras worden besproken. President Coolidge vaardigt een order uil inzake de drankverbodswet, welke alge- meene beroering wekt. De automobielfabriek van Renault dooi brand vernield. Militaire opstand in Portugal. De opstan delingen rukken op de hoofdstad aan. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.54. Stilsiaad viTi - Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.37 en overmorgen om 9.38. hoorder en toeschouwer moeite kost te ge- Iooven dat zij ook in Septembei haar zeven tigste levensjaar hoopt in te treden. AANRIJDING. Op den Rijksstraatweg alhier, werd een wielrijder doordat hij verkeerd uitweek, aangereden door een hem achterop rijdende auto. De wielrijder bekwam geen letsel, doch de nieuwe fiets werd vrijwel geheel ver nield. ERNSTIG ONGELUK. Vrijdagmorgen wilde de bestuurder van een motorrijwiel, de aannemer van het pomp station van de waterleiding aan den Spaarn- wouderweg alhier, aldaar met z'n motorrij wiel en wagen van den melkhandelaar H. passeeren. Op hetzelfde moment, dat deze een erf opreed. Hij kwam daarvoor echter ruimte te kort en met den wagen zoodanig in botsing, dat hii met den motor over den weg werd geworpen. Met een verbrijzeld been werd dc man opgenomen en naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht De poli tie stelt een onderzoek in. TE WATER. Donderdag schrok op den Sloterweg alhier een voor een boerenwagen bespannen paard van den landbouwer B. voor een passeerende auto. Het dier werd schichtig, nam een zij sprong en kwam met 't geheele gerij 'in den. wegsloot terecht. De bestuurder wist er in tijds af te springen en kwam met den schrik vrij. Met vee] moeite gelukte het om het paard te redden en de deerlijk gehavende wa gen weer op 't droge te brengen HET AUTO-ONGELUK iN DE HAARLEMMERMEER. Met betrekking tot het ernstig auto-onge luk, dat Donderdagmiddag in Haarlemmer meer aan den Aalsmeerderdijk plaats had en waarbij een menschenleven viel te betreuren, valt nog bet volgende mede te deelen. De heer O die auto leerde rijden, ging met zijn 22-jarigen zoon een ritje maken en had zelf aan het stuurrad plaats genomen. Even voorbij de bebouwde kom aar, den Aalsmeerderdijk bij den Vijfhuizerweg bleek O. het stuur niet al te best meester meer te zijn en begon de auto al meer en meer naar den anderen kant te rijden. Toen zijn zoon den raad gaf om meer naar den anderen kant le gaan, gaf hij in z'n zenuwachtigheid een ruk aan 't stuurrad, waardoor dit in plaats van naar rechts naar links omsloeg en het motorrijtuig op het water aanreed. Een poging om aan het stuur nog eeü andere wending te geven, mislukte, zoodat de auto in 't water terecht kwam Beide inzittenden wisten zich uit het motorrijtuig, dat geheel onder water lag, te wringen, waarna de heer O. direct het bewustzijn moet zijn kwijtgeraakt en niet meer in staat was bij de aangewende pogingen tot redding mee te helpen. De zoon kon gelukkig zwemmen en stelde onvermoeid alle pogingen in bet werk om z'n vader boven water te krijgen Nadat hij zich daartoe tweemalen tevergeefs onder water begeven had en een schipper, die met z'n vaartuig passeerde, een reddingsboei had toegeworpen, slaagde hij er bij de derde maal in z'n vader, die nog teekecen van leven gaf, op deze boei te trekken en aan wal te bren gen. Toch schijnt hierop direct de dood te zijn ingetreden, want de onmiddellijk door de ontboden geneesheeren aangewende po gingen om O. weer tot bewus'zijn te bren gen, mochten niet meer baten. De zoon. die ook geheel uitgeput was en eenige malen in bewusteloozen toestand raakte, heeft er na een vreeselijken, vermoeienden strijd het le ven kunnen afbrengen. De teraardebestelling van bet stoffelijk overschot van den heer O., die op zoon tra gische wijze om het leven is gekomen, zal Maandagmiddag op de algemeene begraaf plaats te Hoofddorp plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1