DAAN H0UTK00PER Voor den kleinen Midden stander. N.V. Drukkerij „De Spaarnestad." Het concert van Haarlem's Strijk-kwartet. Jubileum G. H. Weustink. R. K. Prooagandaclub „St. Jozef," DE E.L.G.A.W.A. De Plechtige Priesterwijding. Politiehonden Dresseerclub „Zuiderhout". E. L. G. A. W. A. De 4V2 pCt. volteekend. 4e Nederl. Imkersdag De Taxt -Tarie ven. Nacht-Vergadering Chauffeurs. R. K. Radiovereeniging. Theater „De Kroon." Luxor Theater. 02 regeling in het bouwbedrijf. De actie in de kieedingindustrie. Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. Ontheffing Winkelsluiting. Gemeentezake; Herziening Octrooi- en Merkenwet. Nederlandsche Aannemers-bond. BLOEMENDAAL. SCHOTEN (Dorp). Telegraphiisch Weerbericht 29 Mei- v, KERK EN SCHOOL. LAATSTE NIEUWS. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Op het Enkkuizer zand vast geraakt. Regeeringscrisis in Zweden? De revolutiannaire beweging in Portugal Een overwinning der Labour* 'partij. QOX 6 P.K. 4-WIELRES¥1 r»TEN LEiCSCHE VAART V/EG TELEFOON '4596 Tc Wijkeroog. Donderdag is een dochtertje van K. al- fiier, op den Wijkerstraatwcg door een wiel rijder aangereden. Het kind bekwam geen ernstige verwondingen, enkele ontvellingen en een wondje aan het hoofd. De wielrijder is doorgereden. De politic zal hem echter trachten op te spoien. Motorrijwiel tegen auto. In de Groote Houtstraat bij de Peuze- laarsteeg, botste gisterenmiddag een mo torrijwiel tegen een automobiel. Het onge luk is te wijten aan de slechte bestrating daar ter plaatse, waar de tramrails 4 c.M. boven het plaveisel uitsteekt. Daardoor slipte het motorrijwiel en botse tegen den auto, de chauffeur reed langzaam. Het stuur van het motorrijwiel werd ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Botsing tusschen twee auto's. Een auto, die gisterenmiddag van de Gasthuisvest de Groote Houtstraat wilde inrijden, moest plotseling voor een. tram wagen, die de chauffeur door het huisje op de Hcutbrug niet had zien aankomen. De auto reed achteruit, waarbij een. tweede auto, die er onmiddellijk achter stond, werd aangereden. Deze auto werd licht bescha digd. Uit het trekje van Gerard Nielen van f.1. Zaterdag 1. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Druk ken; .De Spaarnestad' werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Den directeur der Vennootschap, den heer F. H. M. v. d. Griendt, werd décharge van het gehouden beheer verleend. Het dividend werd, evenals het vorige jaar, op 9 pet. bepaald. De Hoogeerw. Heer Deken H. A. Th. van Dam werd herkozen als president-commis saris. Uitloting geschiedde van eenige obligaties tot een totaal bedrag van 12.000. CONCERT IN DET HOUT. Het programma voor het concert der H. O. V, op Zondag 30 Mei. onder directie van Willem Knikker, luidt als volgt: 1. Barataria marsch. C. Komzak 2. Ouverture Les cent Vierges, C. Lecocq 3. „Manola", walzer. E. Waldteufel 4. Potpourri ,,Les Cloches de Comeville, R. Planquette. 5. Ouverture „Die lustige Weiber von Windsor, O. Nicolai 6. Scene de Ballet, L. Czibulska 7. Fantasie de l'Opera Mignon. A.Thomas riet op Maandagavond vastgestelde con- eert, van het Haarlem s Strijkkwartet, is wegens de E.L.G.A.W.A. tot nader bericht uitgesteld. De heer G. H. Weustink. inspecteur van het Lager Onderwijs bij de inspectie Haar lem, zal op Dinsdag 1 Juni a.s. den dag her denken, dat hij vóór 40 jaar zijn loopbaan bij het onderwijs aanving. In het stukje over den feestavond op VC- oensdag 2 Juni zijn een paar fouten ge- slopen. Het was niet ,,de heer maar Deken Vv es ter woud t, die op de algemeene jaarver gadering had gesproken over het schip der propaganda. Tenslotte wil Laudy in zijn aan gehaald citaat de openbare meening niet la ten „verweren", maar veroveren. Verder ver zoekt men^ ons te melden, dat introductie- kaarten ook verkrijgbaar zijn bij den voor zitter, Anegang 33—35, Het diner. Omtrent het diner dat Vrijdagavond plaats bad, en waarvan elders melding is gemaakt, can nog worden bericht, dat, behalve de burgemeester van Haarlem, aanzaten, de w.n. burgemeester van Schoten Mr. J. A. J. Heerkens Thijssen, de burgemeester van Halfweg, de heer J. L. H. Simons, de w.n. burgemeester van Spaamdam, de heer S. C. de Haas van Dorsser. De heer Jhr. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, Jhr. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal en de heer Mr. A. Slob, burgemeester van Haar lemmermeer hadden bericht van verhindering gesturd. Voorts merkten wij op de heeren Mr. M. Slingenberp, Mr. A. Bruch en M. A. Rei- nalda, wethouders van Haarlem; de heeren R. J. A. Reus, J. A. A. Ochtman en Graaf R. F. van Randwijck, resp. directeur van het G. E. B., Gasbedrijf en Waterleidingbedrijf, de heer J. Harmeyer, voorzitter van den Bcmd van Loodgieters- en Fitterspatroons en tal van andere genoodigden, in totaal een veertigtal. Na het welkomstwoord van den tafelpre sident, den heer W, B. Lasschuit, die gezeten was tusschen de heeren C. Maarschalk en Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, verkreeg, dc burgemeester van Haarlem het woord om zijn gelukwenschen aan te bieden aan de or ganisators van de Elgawa. Deze noemde het een groote eer aan dezen disch aanwezig te zijn en noemde de Elgawa een niet alledaagsche wijze van demonstreere Het succes zal zeker groot zijn, omdat de hoofdcommissie de zaak met zoo'n groot enthousiasme had aangepakt. Met een aardige woordspeling op het woord Elgawa, dal hij aldus" interpheteerde: „elk ga waarnemen!" typeerde hij het doel van de Elgawa en bracht een dronk uit op de afdeeling Haarlem van den Bond van lood gieters- en fitterspatroons. De heer Slingenberg, sprekende als wet houder der lichtfabrieken, uitte zijn vreugde over net feit, dat de buitengemeenten hier vertegenwoordigd waren. Haarlem wil altijd gaarne in goede harmonie met de buitenge meenten leven. Een andere reden tot blijd schap was de groote eensgezindheid bij de bedrijven der gemeenten en de samenwer king dezer met den bond, die de Elgawa organiseerde. Beiden bcoogen de productie te verhoogen. Hij deed een beroep op de buitengemeenten, waar in sommige gevallen de aansluitingen goed, maar de afneming beter kan zijn. Hij hoopte dat de Elgawa zal slagen. De heer Heerkens Thijssen, sprekend als burgemeester van Schoten, wees op de ge lukkige samenwerking, wat de bedrijven be treft, tusschen HaarlemSchoten. Dit krijgt van Haarlem gas, water en electriciteit. Beide gemeenten hebben elkander noodig. Deze disch leert dat men elkaar noodig heeft en verbroedering gewenscht is. Dat deze evolutis er spoedig moge zijn! De heer baron v. Hardenbroek, voorzitter •fdeeling Grootbedrijf in de Kamer v. Kqod- hcndel, was bet niet geheel eens mcï een i'iidrukkmg, cal Ilaaricm zooveel weldaden over dc buitengemeenten uitstrooit. Wijzen de op 'de verhouding tusschen grootbedrijf en kleinbedrijf, wees hij op de samenwerking tusschen die bedrijven in de Kamer v. Koop handel en hoopte, dat dit zou doordringen tot hen, die altijd over samenwerking spre ken. Deze tentoonstelling is een bewijs van samenwerking tusschen belanghebbende par tijen. De heer v. Liemt voorzitter van dc atd. Kleinbedrijf in de Kamer van Koophandel, bracht hulde aan den heer Lasschuit, die dc ziel dezer onderneming is. Hij memoreerde de hartelijke en typcerende samenwerking tusschen handel en industrie en de over heidsbedrijven. Hij noemde dit een merk waardig feit en achtte de belangen van den handel veilig in de handen der overheid in Haarlem. Dc heer Jhr. F. Teding v. Berkhout 'na mens de Maatschappij van Handel en Nlj- j verheid) wees er op hoe door deze Elgawa het aigemeen belang was gediend. Hij bracht de beste wenschcn over der Maatschappij voor het welslagen der Elgawa. De heer J. P. M. v. Tetering, voorzitter der Middenstandscentrale, hield een uitvoe rig pleidooi, waarin hij hulde bracht aan de goed geleide organisatie van de Elgawa, waarop aanschouwelijk zal worden gemaakt v/at onze Industrie vermag en welke onmis bare en nuttige diensten enze Handel bij de distributie en installatie der gefabriceerde artikelen in ons maatschappelijk leven pre- steeren. De handeldrijvende en industrieele Middenstand van Haarlem en O. is trotsch op zijn roeping en juicht de samenwerking tusschen Stadsbestuur eener- en Stedelijketi Handel anderzijds toe. De nlgawa zal, hoopt spr., vereencn wat verdeeld was, weer bijeenbrengen waar allengs verwijdering was ontstaan. De be drijven en de handel zijn, hoopt spr., tot' oe overtuiging gekomen dat zij vruchtbaar kunnen samenwerken, dat zij elkaar niet naar het leven moeten staan, doch elkaar aanvunlleud en respecteerend, eikaars do mein weten te eerbiedigen. Breedvoerig schetst: spr. hoe z. i. de verhouding tus schen overheid en Handel moeten zijn. Spr. bracht een toast uit op alle ambtenaren van Haarlem Na hen geprezen te hebben, hoopte hij echter dat den ambtenaren alleen zulk een taak zal worden opgelegd, die in overeenstemming is met hun opleiding en bestemming en men hen niet zal dwingen zich te begeven op het particulier handels terrein. Dai is in het belang der gemeente, eD heer Harmeyer prees den opzet der tentoonstelling en roemde het voorbeeld in Haarlem gegeven. Niet alleen is de Elgawa de eerste ir. haar soort in het heele land, maar ook de samenwerking tusschen over heid en handel noemde hij een voorbeeld voor andere gemeenten. Van Haarlem be ginne de victorie! Ook hij verdedigde hét standpunt dat gemeente en handel op eigen terrein moeten blijven. De lieer Ochtman dankte voor de hulde aan de ambtenaren, maar meende dat nu de bedrijven er eenmaal zijn deze toch ook in sommige gevallen moeten liefhebberen op commercieel gebied. De tentoonstellign kan een weg zijn om tot elkaar te komen. Ook hij bracht hulde aan den heer Lasschuit. De heer Jhr. J. C. Mollerus verklaarde het eens te zijn met het -gesprokene van den heer v. Tetering en meende dat de beste com- merciëele politiek voor de bedrijven is het brengen van de tarieven op het laagst mo gelijk niveau. Dat is het middel om de pro ductie te verhoogen. De heer Mr. Bruch nam de gelegenheid waar om in een geestig speechje dezen avond een keerpunt te noemen in de liberale poli tiek, waar én de heer Mollerus èn de heer v. Hardenbroek pleitten voor lage tarieven van de bedrijven. Het was intusschen 10.20 geworden en op uitnoodiging van den heer Reus bezichtigden de aanwezigen den verlichten toren. Deze maakte een mooi effect. De heer J. H. v. Oosten bracht de geluk wenschen over van de Perscommissie en zag in den verlichten toren van de Oude Bavo- kerk 't symbool van 'n overwinning van dep Haarlemschen Middenstand, die zich niet al leen verdedigt, maar door kloeken onderne mingsgeest ook aanvallend optreedt door deze Elgawa te organiseeren. Hij bracht een dronk uit op het welslagen der Elgawa. De heer M. A. Reinalda getuigde ten slotte ook in 'n aardig toespraakje van zijn visie op de verhouding tusschen Middenstand en Overheid. Het was half twaalf geworden toen de heer B. Lasschuit het slotwoord sprak. Hedenmorgen had in de Kathedrale kerk „St. Bavo" de plechtige priesterwijding plaats. Dit is, volgens het gebruik der laat ste jaren, altijd op den Quatertemper-Zater dag na Pinksteren. Als altijd trok de Priesterwijding ook he denmorgen weer zeer veel belangstelling. Het kerkgebouw was uitstekend bezet. In de nabijheid er van zagen wij zelfs autobus sen uit het Westland staan. Wel een bewijs, dat door het geheele Bis dom belangstelling bestaat voor de jaarlijk- sche Priesterwijding. Z. D. H. de Bisschop droeg geen Pontifi cale H. Mis op en werd geassisteerd door de professoren J. P. Verhaar en J. H. Niekel. Met groote aandacht werden de verschil lende plechtigheden gevolgd, die vooral bij de familieleden der wijdelingen groote ont roering verwekten. Zondag 30 Mei, houdt deze vereeniging een onderlingen wedstrijd, voor honden welke aan de a.s. voorkeuring der Kon. Ned. Politiehonden Vereeniging zullen deelnemen. De toegang tot het eigen terrein „Huis ter Zaanen" Middenweg Schoten (over 't Raad huis) is geheel vrij voor belangstellenden. Ter gelegenheid der Elgawa zullen, zooals we reeds meldden hedenmiddag half twee op de Groote Markt 1000 ballons worden opge laten door kinderen, welke zich bij de hoofd commissie van de Elgawa hadden aangemeld. Aan de ballons is een kaartje met naam en adres van den afzender gehechf en de tien kinderen die het eerst bericht van aankomst van den ballon ontvangt, ontvangen een prijs. De leening uitgeschreven door de ge meente Haarlem, groot 1.000.000 a 4% pCt. is. naar wij vernemen, ruim volteekend. De 4e Nederlandsche Imkersdag werd hedenmorgen te kwart over tien geopend in de bioscoopzaal van „De Kroon" door den voorzitter, Mr. Dr. Jannes v. d. Flier van .Voorburg, die de talrijke aanwezigen welkom heette, inzonderheid den burge meester van Haarlem en Ir, v. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw. De voorzitter wees op het groote nut van dagen als deze. Evenals bij de bijen de eenheid zoo groote vruchten oplevert, is ook de eenheid onder de imkers in staat groote dingen tot stand te brengen. Hij spreekt den wensch uit, dat allen zullen meewerken tot 't in stand hou den dezer eenheid, opdat de kennis van en de liefde voor de bijén vermeerdere. Te kwart vóór elf ongeveer begint de heer Ir. A, Minderhoud zijn lezing over „Schijnkolonies". Deze- lezing met lichtbeelden ward met groote aandacht gevolgd. Dc Ticcr Ërrnkcnhtiis, lid van 'I boo fellie s' uur, na gev.'czcn tc hebben op de belang rijkheid van 'l gesprokene, stelt aan de ver gadering vcor ce volgende motie aan tc némen: De Ned. Verg. tot bevordering van den bijeente Haarlem, op den 4den Nederl. Imkersdag, gehoerd dc lezing ven den heer Minder hout over „Schijnkolonies", gehoord de lezing van den heer Minder hout op den 2den Ned. Imkersdag te Eist over „Trwinterïng", spreekt als haar meening uit, dat de ge nomen proeven van groote beteekenis zijn voor de wetenschappelijke en practische bijeenteelt en noodigt de vereeniging uit den Minister van Bihnenlancsche Zaken te ver zoeken den beer Minderhout in de gelegen- hèid te stellen zin onderzoek voort te zetten en uit te breiden." Deze motie wordt met applaus ontvangen. Hierna betreedt de heer J. de Mcza het podium, om toelichting te geven op een 1 Bijenfi'm, een zeer interessante film. ge maakt voor de school en ten doel hebbend reeds vroeg bij de kinderen liefde en be langstelling voor bet bijenvolk te wekken. Om twaalf uur wordt gepauzeerd - en vereenigen allen z:ch aan een gemeenschap pelijke lunch. Heden namiddag wordt een orgelconcert in de Groote Kerk, aangeboden door de V.V. te Haarlem, bijgewoond, waarna tot' besluit van dezen dag een autotocht in de omgeving van Haarlem wordt gehouden. Een verzoek van Auto-cndernemers om verlaging der tarieven. Men schrijft ons van 'de zijde der Unie van arbeiders in het Automobielbedrijf aangeslo ten bij den Centr. Bond van Transportarbei ders het volgende Doordat, naar wij uit goede bron hebben vernomen een tweetal werkgevers in het taxi bedrijf een verzoek hebben ingediend om tot verlaging te komen en waarschijnlijk binnen zeer korten tijd ten opzichte van dit verzoek een beslissing zal worden genomen door de autoriteiten is het niet ongodsdienstig eens het een en ander mede te deelen omtrent de geldende tarieven in andere .plaatsen. De plaatsen waar in het algemeen door het pu bliek van de taxi's gebruik wordt gemaakt zijn feitelijk Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Haarlem in welke plaatsen de volgen de tarieven geldend zijn Amsterdam de eerste K.M. 0.70 en el- ken volgende K.M. 0.20 Haarlem de eer ste K.M. 0.80 en eiken volgende K.M. 0.40 Den Haag de eerste K.M. 0.70 en elke vol gende K.M. 0.25 Rotterdam de eerste K. M. 0.80 en elke volgende K.M. 0.40. Zooals uit dit staatje blijkt, is het tarief van Haarlem gelijk als dat van Rotterdam, doch voor het hooge tarief in Rotterdam is een aparte reden, die voor Haarlem niet geldt. Deze reden is n.l. dat men in Rotterdam in verschillende richtingen der stad gebruik kan maken van de autobussen, terwijl voorts het bedrijf in deze stad (zooals dit ook in Haarlem het geval is) van dien aard is dat het publiek er niet zoo veelvuldig gebruik van maakt als in de plaatsen Amsterdam en Den Haag. C>ok in. Rotterdam is men van meeping dat dit ge deeltelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat de tarieven daar veel te hoog zijn. Het gevolg is dat zoolang het taxi-tarief zoo hoog blijft als nu het geval is, het publiek meer van de hierboven genoemde eerste ge legenheden gebruik maakt als van de taxi's. Het te Haarlem nog steeds geldend vaste standplaatsen systeem is wel één van de re denen waarom het tarief hier ter stede zoo hoog blijft en wel omdat er door dit systeem te veel ledige K. M. gereden moeten worden naar de standplaats toe. In Haarlem wordt het met weinig gebruik ert met de vaste standplaatsen, waardoor dus veel onnoodige K. M. gereden moeten worden nog pl.m. 3 cent per dag K. M. gemaakt. In den Haag met een heel wat goedkooper tarief en een rouleerend stelsel wordt ook nog 30 cent per dag K. M. gemaakt en in Amsterdam is dit 29 cent. In de gemeente Heemstede zijn er Taxi ondernemingen, die rijden onder het Haar- lemsche tarief, n.l. het gecombineerde van den Haag en Amsterdam, waardoor het pu bliek dat in de onmiddellijke nabijheid woont van Heemstede van deze gelegenheid gebruik maakt, niet «tegenstaande het Haarlemsch materiaal beter is en meer aan de eischen des tijds voldoet. Het loonstelsel is bij het tarievenstelsel van geen beteekenis daar de werknemers aan kunnen toonen dat geilen de winstmarge, er ook bij een lager tarief wel een loon van f 18. per week betaald kan worden ja zelfs met het grootste gemak een hooger loon, terwijl de arbeidstijd, die momenteel 10 uur is het maxium in deze al heeft bereikt. Immers, ook daar doet zich het feit voor, dat verschillende personen, die in de plaat sen Amsterdam en den Haag veel gebruik maken van de taxi's dit in Haarlem en Rotter dam niet doen. Terugkomende op de tarievenkwestie te Haarlem dan zien wij dat volgens art. 12 der concessievoorwaarden het tarief de goed keuring moet hebben van B. en W. Echter kan'hiervan verwacht worden dat het door B. en W. te nemen besluit altijd maar een deel van de werkgevers in het taxi-bedrijf zal bevredigen omreden er ondernemers zijn die het taxi-bedrijf als hoofdbedrijf uit oefenen en weer een ander deel die het als nevenbedrijf uitoefenen. De ondernemers die het als nevenbedrijf uitoefenen zijn voor een zoo hoog mogelijk tarief, omreden zij van uit de garage-verhuur- inrichting goedkooper kunnen rijden en dit ook reeds veelvuldig doen voor een tarief van 25 cent per K.M. Deze ondernemers behoeven dan den geheelen dag geen auto's aan het station te doen staan en geen werknemers voor dit doei er op na te houden en zien na tuurlijk gaarne dat het tarief voor het taxi bedrijf hoog is, opdat het publiek zoo veel vuldig mogelijk via hunne garages de auto mobielen huren. Een enkel voorbeeld hiervan. Het brengen vanaf een garage in de Rozenstraat naar b.v. de Linaeuslaan, afstand pl.m. 6 K.M. zal dan kosten f 1.50 daar de feitelijke afstand maar is 3 K.M. doch men de heen en terug rit moet betalen. Als men evenwel in de Linaeuslaan een Taxi zou opbellen om hem te brengen naar het station dan kost deze rit 1 K. M. a 80 en 2 a 40 cent plus 30 cent voor komen is totaal f 1.90 of dus 40 cent duurder als de andere rit. Door de afdeeling Haarlem van de Ncd. Unie van arbeiders in het automobiel be drijf rverd hedennacht in het gebouw De Centrale een druk bezochte vergadering ge houden, v/elke in hoofdzaak belegd was voor de chauffeurs der autobussen. Door den voorzitter werd in zijn openingswoord me degedeeld dat deze vergadering belegd was geworden naar aanleiding dat er op de laatst gehouden vergadering door verschil lende leden ernstige klachten waren geuit over het feit dat jeugdige arbeiders voor chauffeur worden aangenomen, die dus op de autobussen dienst doen en daarbij dan nog wel arbeidstijden maken van circa 16 uur per dag. Door den heer Sormani, voorzitter der Ned. Unie; werd hierop uitvoerig de alge meene toestand in het autobusbedrijf uiteen gezet. De lieer A, Mars gaf hierna een overzicht van hetgeen door het bestuur na de vorige vergadering alreeds in het belang van de werknemers was verricht, Hierna werden dc diverse arbeidsvoorwaarden vat) de dien- sé:n die op Haarlem rijden uitvoerig be- j sp-oken. I L'c aandacht werd er op gevestigd Jat in dit hedrijf eén behoorlijke regeling wel mogelijx is, hetwelk blijkt uit het feit dat bij de Brockway Mij. een arbeidstijd van 8 uur op één der diensten is ingevoerd, ter wijl ook de overige arbeidsvoorwaarde!- verre bij die der andere werkgevers in net algemeen uit steken. Uitvoerig werd van gedachte gewisseld op welke wijze getracht moet worden in den bestaanden toestand vebetering aan te doen brengen, doch ten slotte werd met alge meene stemmen besloten aan het afocclings- bestuur op te dragen die maatregelen te nemen die omtrent deze kwestie noodig v/orden geacht. Gistermiddag hield dc R. K. Radiover- I ecniging' afd. Haarlem en Omstreken haar eerste cfficiëele ledenve-gadring in een der zaaltjes van het R. K. Lyceum- te Over- veen. Door den voorzitter, den heer Drs. P. J. A. M. van Kcuwenhoven, werd de vergadering op dc gebruikelijke wijze ge opend, waarna de notulen der oprichtings vergadering onveranderd werden goedge keurd, Na bespreking werd besloten pun ten 2 en 3 uit te stellen tot dc pauze, welké in dc staiions Hilversum en Daventry zou den plaats vinden teneinde punt 4 „Demon stratie van de Radio ontvangst" te laten voorgaan. De opstelling en aanleg der ontj vanginstallatie was welwillend door het Radio Bureau Joh. G. Spruyt te Haarlem afgestaan voor dezen avond. Deze demon stratie stond dan ook onder leiding van het bestuurslid, den heer Spruyt, welke na de diverse antennes en de ontvanglam- pen verklaard te hebben, overging tot het doen hooren van de stations Hilversum en Daventry, welke stations op een aanwezi gen luidspreker goed doorkwamen. Bij de bespreking van punt 2 ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het secr. der K. R, O. om van elk lid een bedrag van 1.- per jaar te vragen tot steun van den K. R. O. waarbij dan de leden het officiëel orgaan van den K. R. O. gratis zullen wor den thuisgestuurd, hetgeen begrijpelijker wijze goed gehoor bij de aanwezigen vond, hetgeen dan ook tot gevolg had, dat op dbzc vergadering wederom een vijftal nieuwe leden konden worden geboekt, waarmede het ledental in die mate is gestegen, dat het een toets met andere grootere plaatsen glansrijk kan doorstaan. Punt 4 „Bespre king Soundercursus" had tot resultaat dat 12 leden zich voor dezen cursus aanmel den, welke door het medelid, den heer G, Loerakker, geleid zal worden. Na behande ling dezer punten werd een kleine pauze gehouden, waaronder wederom eenige mu zieknummers van voornoemde stations werden gegeven- en van deze pauze tevens gebruik gemaakt werd nader met het aan wezige toestel kennis te maken. Door den heer Spruyt waren eenige ontwerpteeke- ningen voor den zelfbouw van een radio toestel ter inzage gelegd, waarvan velen een goed gebruik maakten. Bij de thans volgende rondvraag wer den verschillende vragen het toestel betref fende door den heer G. Loerakker beant woord en de dag vastgesteld voor samen komst Soundercursus op Donderdag 3 Juni a.s. in het R. K. Lyceum aan den Zijlweg, Na een woord van dank gebracht te hebben aan den heer Spruyt voor zijne moeite de demonstratie te geven en den heer Loerakker voor zijne bereidwilligheid den Soundercursus te leiden, sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering op de wijze, waarop deze werd geopend. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: Drs. P. J. A. v. KOUWENHOVEN, Voorzitter. P. SPEET, Vice-Voorzitter. N. P. SPIERINGS, Secretaris v. Marumstraat 24. TH. MULDER, Penningmeester. JOH. G. SPRUYT, Technicus. „Ank is 'n malle" is de naam van de hoofd film, welke deze week in „De Kroon" draait Aanvankelijk waren we naar den naam te oordeelen in de veronderstelling geweest, dat het een kleine variatie was op het Toet- Ank-Amen, doch achteraf bleek, dat even min als in het boek van Pamela Wijnne, waar naar de film is gemaakt, ook hierin maar iets Egyptisch in voorkomt. Het geheele gebeuren speelt in 7 acten op een groote Oceaan-Stoomer, waarop ook Cupido, althans naar de intrige te oordeelen, als passagier medevaart. Wanneer het paar in Bombay aankomt schijnt het liefdegodje, vanwege de warmte en de bemoeiing van een schurk, zijn kracht kwijt te raken, want hoe snel'alles ook in orde was gekomen, nog snel ler is het weer afgeraakt. Zoo zou het ook ge bleven zijn, alshet weer niet voor elkaar gekomen was op hetzelfde schip, waarop reeds eerder een dergelijke gebeurtenis plaats vond De film zit vol aardige en prettige gedeelte en verveelt geen oogenblik. Integendeel Ook het bij-programma is goed verzorgd w.o. twee 2-acten-kluchten, waarom veel ge lachen is. Alleen de „Wereldgebeurtenissen" zijn wat karig en bescheiden van inhoud, terwijl „Nederland" niet bij de wereld schijnt te behooren. De muzikale illustratie was goed en schoon. Het nieuwe programma bij Luxor begint met een natuur-opneming, die, behalve dat zij schitterende momenten geeft te zien, dat goede heeft, dat er tevens een kleine ge schiedenis door het onderwerp geweven is. Het zijn dus eigenlijk niet de natuuropne- mingen alleen die men ziet, maar men ziet het heel eenvoudige gegeven om het zoo eens uit te drukken, in die natuuropnemin, gen afspelen. Dezelfde schitterende foto's dus als bij de gewone natuur-opnemingen, maar met een of twee personen er op, die aan het geheel het leven geven en de buiten gewoon mooie natuur-tafereelen die men te zien krijgt nog aantrekkelijker maken. Dan komt de gebruikelijke humoristische film, die ditmaal,, al geeft zij ook in hoofd zaak dwaasheden te zien, toch minder flauw is dan de meeste dier z.g. komische films. Dan volgt de beroemde Hodge-Padgc van Tuchinsky, een allegaartje, bestaande uit de meest heterogene dingen, maar die zoo aar dig aan elkaar gelijmd, dat ze 'n werkelijk succes v/orden. Voorts het Luxor-nieuws, de actualiteiten van de week en na pauze do groote film „Marokkaansche nachten." Een film van ro* mantiek en sensatie, van liefda en helden moed, van eer en oneer, van adel en slecht heid en van nog heel veel meer. De hoofdrollen worden erin vertolkt door Alma Rubens en Edmund Lorve en die doen dat op waarlijk schitterende wijze. Voeg daarbij nog, dat het geheel spannend is en niet te veel geeft van wat de titel misschien zou doen vermoeden, dat de regisseur er gelegenheid in heeft gevonden er meer dan schitterend mooio natuur-opnemingen door heen te voeren en dat het geheel speelt in een ons Westerlingen nieuwe Oostersche omgeving; ons een kijk geeft op een leven, zoo geheel anders dan het onze, dan ligt het voor de hand, dat Luxor zich deze week in een zeer druk bezoek zal mogen verheu gen. Door de samenwerkende organisaties van bouwvakarbeiders werd eenigen tijd terug aan de werkgeversorganisaties het verzoek gericht om tcf herziening van cTe huidige kiassenlijst te komen, waardoor vcor ccn dertigtal plaatsen het loon in meer ct mindere mate verhoogd zou worden. üp dit verzoek is thans van de zijde der werkgevers geantwoord geworden, welk antwoord voer de omliggende plaatsen het volgenden inhoudt: Beverwijk en Velsen, 2de klasse. Vergelijking met andere bedrijven toont reeds thans aan, dat de loonen in ons be drijf aan den hoogen kant zijn. Dit zou nog erger worden, indien deze plaatsen in de eerste klasse werden geplaatst. Het loonverschi! met Haarlem is meer te zoeken in een te hcoge klassniceering van deze laatste plaats. Lisse, Hillegom, Noordwijk en Noord- wijkerhout (3de klasse). De loonen in het hoofdvak, het bloem- bollenhedrijf, bedragen 25.s Winters en 's zomers 27.—. Door de samenwerkende organisaties in dc kieedingindustrie wordt op Maandag 31 Mei a.s, in het gebouw 'St. Bavo1 een Personeelen-Vergaderimg -gehouxïcn. De agenda voor deze vergadering vermeld o. m. Bespreking toepassing der nieuwe Collec tieve Arbeidsovereenkomst en de indeeling der kleermakers in de maattarieven.; De toepassing van 't ccnfectie-tarief; Het be noemen van commissies uit de personeelen; de bespreking met de niet georganiseerde werkgevers. Voor deze vergadering zullen verschil lende hoofdbestuurders van de diverse organisaties mede aanwezig zijn In de vacature, ontstaan door het over lijden van Mr. P. Tjeenk Willink, is benoemd tot voorzitter van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel de heer Mr. A. H. J. Merens, alhier, tot dusver plaatsvervangend voorzitter, die zijn benoeming aanvaard heeft. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op Electriciteits-, Gas- en Water-Tentoonstelling „E.L.G.A.W.A." in de Gemeentelijke Concertzaal, ingevolge liet bepaalde bij artikel 14 sub b der verorde ning op de winkelsluiting, ontheffing hgbben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening In dier voege, dat die winkels van 29 Mei tot en met 6 Juni 1826 tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden ver kocht en het verkochte medegenomen. De Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", verzoekt den raad ontslagen te worden van de verplichting yan huur van het terrein aan het Spaarne, waarop thans het schuitenhuis dier vereeniging gebouwd is- Verder biedt de vereeniging het schuiten- huis te koop aan voor den prijs van 4000. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en het schuitenhuis te koopen voor 4000 onder zekere voorwaarden. B. en W. stellen voor een gedeelte van de algemeene begraafplaats aan de Klever laan, welk gedeelte oorspronkelijk was be stemd voor huurgraven, te bestemmen voor z.g.n, algemeen vak. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen tot de aanschaffing van een 8- deelig Zwaadsch wandrek en 4 daarbij be- hoorende banken, benevens van een kurk- zeil voor vloerbedekking in het gymnastiek- lc aal der bijz. school voor L. O. van het Groot Heiligland 10, B. en W. van Haarlem stellen den Raad Voor, behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten, te bekrachtigen den aankoop van perceel Ripperdastraat 3 te bekrachtigen en hiervoor 7.700 beschikba'ar te stellen, betaalbaar op post 732 der begrooting 1926. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bereidt het Bureau voor den Industrieelen Eigendom een herziening voor van de Octrooi- en Merkenwet. Be langhebbenden worden verzocht berichten omtrent gebleken leemten of gewenschte wij- zifingen in deze wetten zoo spoedig mogelijk schriftelijk aan de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem mede te deelen. De Jaarvergadering van den Nederland- schen Aannemersbond zal dit jaar te Haarlem worden gehouden op 16 en 17 Juni a.s. De Afdeeling Haarlem Omstreken van dien Bond zal als gastvrouw optreden O.m. biedt zij haren gasten op 17 Juni een auto tocht aan, welke zal leiden door de meest schitterende gedeelten van de omgevingen van Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Sant poort, Heemstedej Vogelenzang en Aerden- hout en ook Haarlem zelf zal passeeren. Vergadering voor sportterreinen. Vrijdagavond is> in Vreeburg een vergade ring gehouden, uitgeschreven door de be sturen van de drie sportvereenigingen: Bh Voetbalclub „Bloemendaal", BI. Hockey club en B. Gymnastiek Ver., om plannen te bespreken om aan meer sport- en speel terreinen te komen. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd B. en W. van Bloemendaal, de leden van den Gemeenteraad, bestuur van BI. Bloei, jeugdvereenigingen, hoofden van scholen, de commissaris van politie en enkele particu lieren. De vergadering werd geleid door den voorzitter van B. V. C„ den heer A. Casseé, die een overzicht gaf van dén toestand der drie bloeiende vereenigingen, die door ter- reinnood ten onder dreigen te gaan. Het i groeiende TeffentaT efscht meer tefrefnen, mede met het cog op de competities. Dc* toestand van het te kleine vcetbalveldj maakt dat het 's zomers ongebruikt moet liggen en het gevolg hiervan is, dat de zomersport cricket beoefend moet worden in een aangrenzende gemeente, Spreker wees verder op het belang vatt( speelterreinen voor de jeugd. Het bosch, dej grasiaan, het aardappelveld, alles is aan de jeugd ontnomen en de eenigste compensatie het veld en het park Bosch en Duin, is ten eenenmale ongeschikt. Mochten meer dere terreinen beschikbaar komen, dan willen de sportvereenigingen gaarne samen werking met de jeugdvereeniging en ook de jeugd van Bloemendaal in het algemeen gelegenheid geven om sport te beoefenen, Spr, had nu met zijn medebesturen het oog gevestigd op de terreinen bij het huis te Bloemendaal. Wanneer al deze terreinen beschikbaar komen, zal iedere vereeniging tevreden gesteld kunnen worden en de jeugd niet langer behoeven te vragen: waar moe ten wij spelen. Na de toegejuichte inleiding van den heer Cassee volgde een geanimeerde bespreking, waaruit bleek, dat alle aanwezigen met dc ontvouwde plannen instemden. Tot slot werd een commissie benoemd, die deze zaak zal voorbereiden en bij het gemeente bestuur aanhangig zal maken» In deze commissie werden benoemd de afgevaardigden van de drie sportvereenigin gen de heeren Kok, Cassee en Kurpers- hoek en de heeren Dankbaar, Mr. Lioni, Langelaan, Tenholt en de Groot. De heer Lioni sprak namens de vergadering een woord van dank tot den voprzitter voor diens uitnemende leiding. Van den Burgemeester en de heeren Mol lerus en Waller was een bericht van ver hindering binnen gekomen. Van het gé- gemeentebestuur was verder niemand aan wezig. Laten we hopen, dat dit geen slecht voorteeken is voor deze voor Bloemendaal zoo urgente zaak: een behoorlijk sport- en speelterrein. Ziekenhuisfonds „Samenwerking". Op dc gehouden vergadering van bovengenoemd Ziekenhuisfonds, hetwelk nu reeds ruim 400 leden telt, is het relement, hetwelk door het voorloopig bestuur werd voor gelegd goedgekeurd. Besloten werd het fonds op 1 Juni a. s. in werking te stellen. Op dezen datum zal dus de contributie door de bode worden opgehaald. Voor Schoten is als bode benoemd de heer C. Olij, Paul Krugerstraat No. 1; voor Jan Gijzenvaart en Santpoort,de heer A1 van Bakel, Platvcetslraat. Het bestuur is definitief vastgesteld er. bestaat uit de heeren: J. Heeremans, voor zitter; J. v. d. Bos, Schroeder v. d. Kolk- weg 25, secretaris; H. Haver, penningmees ter; J J. Zonneveld, commissaris, .allen te Santpoort en W. Roest, commissaris, Rijks straatweg, 'Schc-ten-Dorp. Vcor inlichtingen omtrent het lidmaat schap vervoege men zich bij het bestuur en de bede bode's. Spaarkas St. Antonius van Prdua. Of de gisteren gehouden vergadering, welke zeer goed bezocht was, werd het punt dei agenda: aanbesteding brandstoffen, breed voerig besproken. Daar bij de laagste In schrijvers, de prijzen bijna niet uiteen liepen, werd besloten bij hen een onderzoel in te stellen, naar de kwaliteiten. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van Hoogste Barometerstand 769.6 m.M. te Vardoe. Laagste Baromterstand 747.1 m.M. .ta Lerwick. j Verwachting van den avond van 29 tot.xlen avond van 30 Mei: Meest matige zuidwestelijke tot westelij ken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waar schijnlijk eqnige regen, zelfde temperatuur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.iï, Dinsdag geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heelt Zaterdag 29 Mei 1.1. in de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem de H. Wijding van het Subdiaconaat toegediend aan de vol gende eerw. heeren; Th, van Baar, J. M M. v d Berg, F. J. J. Bollinger, L. J. A Boomgaard, A. A. de Bot, J, L Bouman, N. Th J Greitemaan, G Hezmskerk, F. H. M. Lohman, S. Mol, A. M Niekpl, C Nysten, C. Pouw, A. C. J v Rooyen, W H Simons, J. Stadegaard, A. Weber, C. J Westerkamp, G'J. M. v d Wielen, P. J de Wit, H G J. de Wijs; en de H, Wijding van het Priester schap aan de Weleerw. Heeren: W. E. M. Bende, W. A E Bokeloh, J J. Boon, Th Buis, J. J. Eecken, C, P, M Holtkamp, A Hooyschuur, B. J. van Houten, H, J. J. van Hussen, C. G Kemper, G Kosting, J J. Kooy, S. Ligthart, J Th. v. d. Meer, CP. G, Persoon, N G Pronk, G de Rooy, J. P- M. de Sain, G. M. van Schie, C. G. Standcn- meyer, A. A, Trouwhorst, E, Stolwijk, J. I h. J de Wit, en N. Zijlstra. 29 MEI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59.24 PARIJS 7.95 BRUSSEL 7.65 WEENEN 35.20 LONDEN 12.104/8 STOCKHOLM 66.621/2 KOPENHAGEN 65.50 OSLO 54.75 BAZEL .li, 48.20 NEW-YORK 2-487/s ROME t f t 9.35 PRAAG i 7.42l/2 WARSCHAU 30.— URK, 29 Mei. Van nacht omstreeks 3 uur werd hier binnengebracht het motorschip „Nooit Gedachf'j. schipper Willem Brandt uit Breskens. Het vaartuig dat met aardap pelen was geladen en op weg was van Gro ningen naar Antwerpen was gister op het Enkhuizer Zand geraakt. Het schip is na een deel der lading overboord te hebben geworpen, door schipper J. Poepjes behou den binnengebracht. STOCKHOLM, 29 Mei. Als gevolg, van 't uitbreken eener mijnwerkersstaking in Zwe den, wordt verwacht dat de regeering zal aftreden. De regeering verzet zich tegen het te werk stellen van werkloozen in dc mijnen. LISSABON, 29 Mei. De leiders der mili taire beweging hebben den president der Republiek uitgenoodigd een republikein- sche extra-parlementaire regeering te vor men en de leiders der politieke partijen bijeen te roepen. De regeering meldt dat het land kalm is. De opstand zou zich be perken tot enkele divisies. LONDEN, 29 Mei. De tusschentijdsebe verkiezing in Hammersmith-North is een overwinning voor de arbeiderspartij ge worden. De Labour-candidaat kreeg 1309? stemmen tegen bij de algemeene verkiezin gen circa 11.000 stemmen. De conservatief kreeg ruim 9000 stemmen en ging dus 4000 stemmen achteruit. Thans staat ook de li berale candidaat, doch deze kreeg maar 2000 stemmen. Hiermede heeft Labour dus opnieuw een zetel van de .conservatieven gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2