ikbaar Voor Geest en Hart. MakelaarP.HoogeveenL'. Brieven uit Velsen. voor Ie. Hypotheek op solide onderpand Rente 4pCt. Noodlijdende kinderen uit de Drentsche veenstreken te IJmuiden. i Asthma, Bronchitis Abdijsiroop H. J. LAMP - B0RTELJORISSTR 18 NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Zaterdag 29 Mei 1926 NIEUWE GRACHT 74 Gereed voor de tocht naar het strand. Op den achtergrond de barak, waar de kinderen in zijn ondergebracht. HILLEGQM. Een paar jongens uit de Drentsche venen. De goede verzorging begint reeds haar uitwerking. De zeewind doet het overige. BEVERWIJK. mm? mm H mm ZANDVOORT. IJMUIDEN. Een brief naar huis. In korte of meer uitvoerige epistels vertellen ze vader en moeder over de genietingen aan zee. VELSEROORD. HOOFDDORP. HEEMSKERK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HALFWEG. HEEMSTEDE. PERMANENTE EXPOSITIE Steeds nieuwste modellen - - Plaatsing zonder berekening De Heiligen en de Toonkunst. REACTIE TROEF. Onder bovenstaanden titel verscheen in het Velser Weekblad een stuk, dat gericht was, zooals dat den laatsten tijd meer voor kwam, tegen de rechtsche Raadsmeerder- heid, meer speciaal nog tegen de rechtsche arbeidersafgevaardigden. Het is niet mijn gewoonte om op artike len uit de dagbladen, laat staan socialistische in te gaan, wanneer ik van die gewoonte af wijk is het, om de serie bewijzen die men meent aan te kunnen voeren om den titel te rechtvaardigen. Voorop stellen ze dat de rechtsche meer derheid op het eerste gezicht niet arbeiders- vijandig is doch bij nadere beschouwing en bij verder doordringen komt men tot de geestesgesteldheid van die heeren en dan blijkt dat ze niet openlijk doch op slinksche en geniepige wijze binnenhalen wat ze be- geeren. Dus ze beginnen al met een scheid partijtje, iets wat ze beter schijnen te kun nen dan „Reactie troef" waar te maken. Bij het eerste bewijs (geheel willekeurig Velser Week BI.) haalt men de verkiezing van den heer Tusenius er bij. Ja, die schijnt den heeren erg in den weg te zitten (iets wat ik me begrijpen kan). Maar is dit een reactionaire daad Ik meen van niet. Is de heer Tusenius geen voorstander van Openbaar Onderwijs? de bewijzen van den laatsten tijd spreken voor zich. Heeft de vorige wethouder van Onderwijs zóó open kaart gespeeld als de te genwoordige Ik weet zeker van niet. Wat dan? Moest het een S.D.A.P.-man zijn? Welnu, dan had men dat voor dien tijd ter sprake moeten brengen en niet zeggen we hebben geen tijd gehad, want was er één partij in den Raad, die tijd in overvloed had, dan was het de S.D.A.P.-fractie. Door haar streven is de vacature ontstaan, ergo had zij kunnen voorzien dat met het heenzenden van den heer Landeweert een ander lid uit den Raad diens plaats moest innemen. Het tweede bewijs De vacantie-toeslag. Waarom vermeldt het Velser Weekblad niet, dat bij de behandeling in de afdeelin- gen van de begrooting door ondergeteekén- de voor behoud is gepleit. Waarom vermeldt zij niet dat er drie voor stellen waren om den vacantie-toeslag te handhaven N.l. van den R.K.-, Chr. H.- en S.D.A.P., zoodat dit voorstel niet eens in stemming kwam. Is dit soms een reactio naire daad Dan moet men mij eens een definitie geven van dat woord. Nu het derde bewijs. Wanneer het B. en W. niet wenschelijk voor komt om vooraanstaande partijgan gers in openbare functies te benoemen is dat dan een reactionaire daad van de recht sche raadsmeerderheid Heeft de S.D.A.P. werkelijk te klagen over benoeming van hun partijgenooten, welnu ik ken er nog meer. De R.K. kan men ook tellen. Of zijn die voor dergelijke functies nog te achterlijk? Die tijd is gelukkig voorbij, maar ik meen, ofschoon waar mogelijk in verschillende streken nog wel eens de oude stelregel ge volgd wordt.. Hier verwijs ik naar de uitgave (Graag op Baantjes)van de K.S.A., Katholiek Neder land. Het vierde bewijs luidt De S.D.A.P.-leden worden zooveel mo gelijk geweerd uit de Commissies, Is dat juist? Men beschouwt zich te veel als misdeelde. De S.D.A.P. heeft zitting in de 5 voor naamste commissies en ontbreekt niet in de overigen. Maar men kan ook te veeleischend zijn om in de Onderwijs-commissie bv. met 2 leden te willen zitten, en daar is de samen stelling van den Raad niet naar. Men heeft 6 partijen en wil zooveel mogelijk bevredi ging in alle fracties. Voor zoover mij bekend is bij samenstelling van commissies of com. ad hoe, de S.D.A.P. nooit gepasseerd. Over de samenstelling der commissie voor kinderen uit de Drentsche venen is nogal stof opgewaaid. Eerst interpelleeren, toen veel geschrijf en thans doet het weer dienst als bewijs dat de rechtsche Raadsmeerderheid reactionair is. Wij hebben den loop van zaken betreurd, evengoed als de S.D.A.P.-leden zelf, Maar is het vertrouwen in den Burgemeester, die op eerewoord verklaarde, dat hier absoluut de bedoeling niet voorzat, om iemand of wie ook te krenken geheel en al weg Het kan toch niet de bedoeling zijn, al beweerde de heer Roelse van wel, om R.K. aan de zorg toe te vertrouwen van S.D.A.P.-leden. Wat de winst uit het gas betreft. Welke parade paardjes haalt men niet van stal voor propaganda. Bij behandeling der begrooting is daar heel wat over gezegd. Alleen zij op gemerkt dat partij-genoot Wibaut niet af- keerig is van de 9 millioen uit de bedrijven en zelfs niet van een behoorlijke winst uit het waterleiding-bedrijf, en een gasprijs be duidend hooger dan in Velsen. Men maakt daar dus winst, stort die in de gemeentekas en houdt de prijzen hoog. Zóó reactionair is Velsen niet. Mijn stand punt is nog als bij de begrooting, dat we on ze gemeente bewoonbaar moeten maken ook voor de meer kapitaalkrachtigen die niet al leen hier willen verdienen, maar ook verte ren. Dat kan door belastingverlaging, waar door ik meen te werken, in het algemeen belang. Als een ander bewijs haalt men het kam- peer-reglement aan. Heeft ook het kampeer-reglement iets arbeidersvijandig De C.H. en R.K. editie's is verschenen en zal eerlang een punt van bespreking uitmaken. Hierna wijst men op uitlatingen van den heer Tusenius, als „wat heb ik met jullie te schaften" en „ik heb maling aan de S.D.". Dit zou gebeurd zijn onder algemeene goedkeuring der rechtsche groepen. 't Is te zot om alleen te loopen. Is het om-1 dat we gelachen hebben Dit deed ook de heer Visser, al was het dan, als de bekende boer die kiespijn heeft. In één opzicht sta ik aan hun zijde, en dat is, dat de arbeiders waakzaam moeten zijn, zeer waakzaam, en dit en de Raadsversla- gen goed, zéér goed lezen, en wat men niet begrijpt komen vragen of op uw vergade ring er met anderen over spreken en je niet eiken week wat op je mouw laten spelden door de super - arbeidersvrienden, die de alleen-verkoop hebben die niets en niets on beproefd laten om hun partij te dienen zelfs met afkamming van anderen en het dikwijls met de juiste toedracht niet zoo nauw ne men, wanneer het gaat om zieltjes te win nen. Vooral Christelijke arbeiders zijn hun welkom. Maar gelukkig deze zijn wijzer dan van hun verondersteld wordt. Zij zul len zich niet laten lijmen en elk compliment van die zijde langs zich heen laten gaan. Aan weerszijden van den hoofdingang bevinden zich twee ruime lokalen, waarvan de een voor slaapzaal, de andere voor dag verblijf dient. Op het moment dat wij binnentraden zaten allen in laatstgenoemd lokaal een brief naar huis te schrijven. Deze eerste bezending be stond louter uit jongens, straks worden zij afgewisseld door meisjes. Vijftien jongens, in den leeftijd van 8 tot 12 jaren, de koningen van den straat, zoowel in Drenthe als hier. Wie denkt aan zorgen en leed, als men gewoon een groep van die blozende knapen ziet Doch hier stuit men zelden op een blozenden rekel. Over de gezichten ligt nog de vaalbruine tint van de turfkleur, veelal om het bleek te mas- keeren. Die gezichten staan te ernstig, die oogen te droef. Zij verwijzen even naar de droeve feiten, waardoor ze hier kwamen. Overigens schenen die knapen het onder ling, zoowel als met hunne verpleegsters, goed te kunnen hebben. Het was niet ge makkelijk wat van de kinderen gewaar te worden zelfs op de in hun dialect gestelde vragen gaven ze maar weinig en korte ant woorden. Toch waren we in staat te consta- teeren dat er kinderen bij waren uit ver schillende lagen der bevolking, fabrieks arbeiders maar ook plaggenhutbewoneps, die steeds met den vervener meetrekken. Nadat we nog even de slaapzaal bezich tigd hadden, werd het sein gegeven om naar buiten te gaan, de foto, daar gemaakt, toont wel aan dat ze zich best konden amuseeren, in het mulle zand. We hadden zelfs moeite om van enkele patiënten gedaan te krijgen afzonderlijk te poseeren. Op deze kiek kan men wel eenige der meest sprekende typen zien. We ge- looven dan ook wel dat ze blij waren toen het signaal gegeven werd dat ze zich bij hunne makkers konden voegen. De jongens zijn afkomstig uit Nieuw-Amsterdam, Enimer- Erfscheideveen en Emmer-Compascum. oende. We kennen IJmuiden te goed om niet te weten, dat als een -schandvlek beschouwd zou worden als de kinderen in hun tegenwoordige kleeding blij ven rondloopen. Het komt alleen omdat men niet ernstig genoeg de verzoeken om hulp van den dokter heeft overdacht. En we be loofden in den naam onzer medeburgers, te zullen zorgen dat er voor die 5 jongens onmiddellijk hulp kwam, terwijl er onder onze lezeressen wel moeders zullen zijn, wier hart tot verdere daden dringt. Men weet, daar is bitter hulp noodig. We namen afscheid van de dames en de jongens en kwamen, na een kort tochtje met de Roland, weer in IJmuiden. Spoedig gin gen we toen de belofte voldoen en kwamen al gauw bij het magazijn van den heer M.G. van Praag. Nauwelijks hadden we hem ons doel gezegd en van de situatie aldaar verteld ofwe waren geholpen, meer dan wij ver wachten durfden. Er bestaat gelukkig nog particuliere wel dadigheid. Wie volgt Velseroord, 24 Mei 1926. C. P. J. MAAS, R.K. Raadslid van Velsen. Het was een kloek besluit van den gemeenteraad van Velsen om een voorbeeld te geven van hulp, aan de noodlijdende be volking van de Drentsche veenkoloniën te verleenen. Daar waren bezwaren tegen op te werpen. Zouden Ged. Staten, evenals dat geschied de met raadsbesluiten tot hulp bij de ram pen van Borculo en de overstrooming, ook niet dit besluit vernietigen met de over weging dat de raad de belastingen int om ze te gebruiken ten bate der gemeente-huis houding Zij die deze vraag stelden ver gisten zich in het formalisme van het hoogere college, het besluit tot hulp verwierf hare goedkeuring. De gemeente-arts, Dr. S. Z. Limborgh Meijer, had vertrouwen genoeg om te kun nen voortwerken .en, al mocht dan zijn op- toep om helpers(sters) niet direct veel weer klank vinden, hij hield vol in zijn poging om '*ets te doen tot leniging van den nood, dien hij zoo goed begrijpt. Natuurlijk, daar bleven dingen te wenschen over, waar we aanstonds nog wel op terug komen, doch zijn volhar ding was oorzaak, dat er tenminste iets ge daan werd. Zoo gingen we er gisteren op uit, door een soort zandwoestijn, waar een prachtige autobaan is (geprojecteerd) naar een der meest eenzaam gelegen gebouwen in onze gemeente, de quarantaine-barak achter de Z.- pier. Overigens, het mag er dan eenzaam zijn, een voor dit doel voort reffelijk gelegen ge bouw, in de hooge duinen, onmiddellijk aan zee. Zij worden hier verpleegd door zustér Timmermans, uit het vacantiekoloniehuis te Egmond aan Zee, bijgestaan door Mej. Gel ling, uit Amsterdam. Beiden, en vooral de eerstgenoemde dame, in haar verantwoorde lijke functie, maken den indruk uit liefde dit werk te doen. Dat het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden, in dezen tijd van het jaar Zr. Timmermans afstond, komt voort uit het feit dat men in die kringen zoo goed weet, hoe groot het gebrek is, dat door de Drentsche kinderen geleden wordt. Overi gens begon dit werk met ook finantieële of fers van Zr. Timmermans te vragen. Over de inrichting alhier was zij maar matig te spreken. Er is al te weinig zoodat men te veel bezuinigen moet. Eenige douches b.v., zoo noodig voor deze kinderen, kunnen gebruikt worden, omdat er geen machinedrijver be schikbaar is. Nog erger is het met den voorraad in de linnenkast. De gemeente toch heeft wel een geldsom uitgetrokken, doch het is zeer de vraag of die wel voldoende is voor de voe ding. En hier komen we terug bij onze op- R. K. Vrouwenbond.Gisteravond hield de afd. Hillegom van den R. K. Vrou wenbond een ledenvergadering in café Flora. De opkomst was slecht. De presidente, Me vrouw Litjens-Van den Donk opende met een woord van welkom en deelde mede, dat deze vergadering de laatste is van het afge- loopen seizoen en dat gedurende de zomer maanden een periode vdn rust gehouden zal worden ten opzichte van het vergaderen. Ove rigens gaan de werkzaamheden den gewonen gang en daarom spoorde spreekster aan op het abonneeren van de Vrouwencourant, wijl de leden dan op de hoogte blijven van hetgeen er in het vereenigingsleven gebeurt. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De uitslag van de ingekomen candidatenlijsten voor de verkiezing van 2 bestuursleden ter voorziening in de vacatu res ontstaan door het bedanken van Mevrouw Nieberding en Mej. Witteman, was als volgt 10 lijsten ingekomen voor de Dames Van Trigt-Smit en C. van Bemmel en 1 lijst voor Mevr. Klaver, zoodat de beide eerstgenoem- den gekozen zijn. Medegedeeld werd, dat de opbrengst der deurcollecte welke bij iedere vergadering gehouden wordt, voortaan bestemd zal zijn voor het retraitefonds, om hierdoor meer le den in de gelegenheid te stellen, jaarlijks ter retraite te gaan. Hierna hield de Geestelijke Adviseur, de Zeereerw. Heer Pastoor Krook j een lezing over de opvoeding van de kinderen en de zedeloozë mode, mede in verband met het manifest, hetwelk hierover binnenkort zal worden uitgegeven. Geestig en raak hekelde Z. Ew. de hedendaagsche zedelooze mode, waardoor de toekomst voor de maat schappij nl. de jeugd, tot het verderf wordt gevoerd. De openbare danshuizen, die den laatsten tijd als uit den grond rijzen, zijn ge lijk de pest voor onze jongens en meisjes en spr. spoorde de moeders aan, alles te doen, om wachten niet vruchteloos zijn. merking in het begin, dat de politieke stemargwaan en het wordt hun slechts vergund Daar achter het strand wordt door de ge- hun kinderen uit dergelijke slechte gelegen meente Velsen, een mooi werk gedaan. Doch heden te houden. Vooral voor onze de officieel" we" is stroef Daar moet elans Jongens werken de openbare danszalen (en de otncieele weg is stroer. uaar moet glans noemde de hier in de omgeving zijnde ge komen uit de kracht van het particulier im- ie*genheden) als vergif voor hun schoone tiatief. Wij vertrouwen. De menschen, die 2;e[, jen opzichte van de zedelooze kleeding daarginds dat werk doen wachten. Moge hun hoopte spr., dat vooral onze Roomsche vrouwen en meisjes, leden van den Vrou wenbond, dergelijke kleeding zullen veraf schuwen, ze voor zich zelf en de haren niet zullen dulden. Spr. eindigde met Gods Ze- Witte Bioscoop. Onder den titelgen ten opzichte van deze ellendige dingen „De Electrische Stoel" wordt Zaterdag en voor de leden van den Vrouwenbond af te Zondagavond in de Witte Bioscoop een zeerTT~' mooi drama vertoond. Als het doek opgaat, wonen we het brui loftsmaal bij van Mary Manning en zijn wij er getuigen van hoe zij, na vele plagerijen zich eindelijk op de huwelijksreis kan be geven, welke reis zou worden een aaneen schakeling van incidenten en misères. Nauwelijks een half uur met hun auto op weg, worden zij door een bende gemaskerde bandieten aangevallen en beroofd. Zoo arri- veeren zij in Hotel Carter, waar zij nog niet eens in staat zijn te bewijzen dat zij werke lijk mijnheer en mevrouw Bob en Mary Anderson-Manning uit New York zijn. Het hotelpersoneel bekijkt de nieuwe gasten met te weinig gehoord werd. Wel helpt een com missie uit de ingezetenen zooveel mogelijk en met name werden ons Mevr. Zist en Mevr_ Hin genoemd, doch dat is niet alleen vol_ van de spreekkamer gebruik te maken. „Wat prettig," zegt mijnheer Anderson, „zoo je huwelijksleven te beginnen 1 Het geeft zoo'n moed weet je Protesteeren helpt niet, en daarom de ver- smeeken. Hierna sluiting op de gewone wijze. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Dinsdagsavonds worden de schietoefeningen van den Biz. Vrijw. Landstorm gehouden. Bij goed weer gebeurt dit op de terreinen van Baron van Hardenbroek en bij slecht weer in de graanschuur van den heer Van Aalst. Beide gelegenheden zijn voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. We hopen, dat de be langstelling elke week groot moge zijn. Bouwen.Aan de firma Joh. Seijsener éc Zonen alhier zijn de volgende bouwwerken opgedragen Het bouwen van een landhuis aan de Leidschestraat voor rekening van den heer W. Gijselaar Jr., het bouwen van een Burgerwoonhuis aan de Wilhelminalaan voor rekening van den heer J. M. van der Weij- den een woonhuis aan den Parelweg voor rekening van den heer A. de Groothet met selwerk van een woonhuis voor den heer Nieuwe bakkerij. De uitbreiding der bad plaats had den heer H. v. Staveren, voor heen depóthouder van de forma- Gebr. v. d. Werf. reeds eenigen tijd geleden doen be sluiten een naar de eischen des tijds in- gerichten broodwinkel in de Helmerstraat te open en. Thans opent de heer v. Staveren in de Helmerstraat, tegenover den vorigen winkel, een aan alle eischen van hygiëne beantwoor dende Electrische Broods, Koek- en Be schuitbakkerij. Voor den winkelstand, vooral op plan Noord, is de opening van deze zhak zeer zeker een aanwinst. Het perceel en de nieuwe 'bakkerij maken een keurigen en weiverzorgden indruk, wat voor een broodbakkerij een der voornaamste factoren beteekenl. De villa May, De heer Rodrigues ver«, zoek', ons mede te deelen, dat het bericht omtrent den aankoop der villa May niet juist is. 4 R.-K. Metaalbewerkers. Dinsdag 1 Jun! zal een vergadering plaats hebben in hel Patronaat, te Velseroord. voor de leden met hunne dames van den Ned. R.-K. Metaal- bcwerkersbond afd. IJmuiden. Aanvang 7.30 uur. Sprekers zijn: T. van Welie, Bondsse- cretaris. o-^r het onderwerp: „Onze Inter nationale'" en kapelaan Maas. de geestelijk adviseur, over het onderwerp: „De Vak organisatie en de Vrouwen". Tijdens de pauze is er nog een kleine attractie. of andere ziekten der ademha ling»; organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap hor.den is er één beproefd middel: AKKER'» moeide ledematen maar uitgestrekt op de Vreeburg te Ziik en idem voor den heer C. sofa. En dan maken de jonggehuwden een Ruigrok. avontuur mee, zoo sensationeel, zoo dar- matisch, zoo fel aangrijpend en ontroerend, dat geen pen in staat is hun emotie's te be schrijven. Het verrassende slot dezer historie, waarin de electrische stoel een groote rol speelt, mogen we niet onthullen. Wij adviseeren echter eiken lezer deze film te gaan zien en voorspellen een werkelijk genot. KL OOSTER-JUBILEUM. Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Anna Carolina van het arme Kind Jezus, haar loopbaan als onder wijzeres begon. Na jaren gewerkt te heb ben in verschillende scholen der Congre gatie en haar krachten gewijd te hebben aan de opleiding van onderwijzeressen aan de Kweekschool dezer Orde te Maastricht, werd HaarEerw. bij de oprichting der St. Antoniusschool te Velseroord, aldaar als hoofd benoemd, welke functie H.E. nu ruim elf jaar vervuld. Moge God deze volijverige werkkracht nog lange jaren behouden voor het onder wijs. Arbeidend Hèm ter eere, de omge ving ten nutte. „Boaz." De Coöp. Spaar- en Voorschot- schotbank „Boaz" (W. A.jte Hoofddorp hield Vrijdagavond haar alg.* ledenvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Bank goecf vooruitgaat; de omzet is ge stegen. De balans, winst- en verliesrekening werd goedgekeurd, alsmede de voorgestelde winstverdeeling. Na afschrijving van statuaire uitkcericgen en uitkeering van 10 pet. op de aandeelen, werd besloten ruim 550 te storten in de reservekas. Over 1926 zal nog geen entreegeld worden geheven. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer G. Deddens en tot bestuurslid de heer J. C. Gehrels. R. K. Volksbond. Zondagmorgen 11 uur^ is er voor belangstellenden in de K. S. A'. per radio de redevoeringen te hooren, welke te Utrecht bij gelegenheid van het Congres van het R K. Werkliedenverbond zullen worden uitgesproken. De toegang is gratis. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertus Francies, z. van W. Bastiaanse en E. M. C, Cornelissen. Adriaan Hendiykus Johan-" nes, zn. van Th. J. Knijn en A. C. Veerman/ Ondertrouwd: J. Zandvliet 28 jr en A.; K. M. van Opzeeland 25 j. H. van Brug-T gen 54 jr. en M. C. van Opzeeland 52 jr. 'i Gemeenteraad. Behoudens bijzondere omstandigheden zal de raad dezer gemeente^ bijeenkomen op Woensdag 2 Juni a.s. 10 uur voormiddags. Duivensport. Zondag werd door Postduivenvereeniging „de Gevleugeldéf Vrienden" gevlogen van Soignies (België? 204 K.M. Er vlogen 82 duiven in concours. Om 8.30 losgelaten bereikte no. 1 om I- uur 27 min. 11 sec. haar hok, een snelheid? ontwikkelend van 676.68 M. De prijzen wer-? den als volgt gewonnen. 1, 3, 6, 10 J. Vollebrecht. 2, 5 A. Eve- leens. 4. 9 J. G. v, d. Meer. 7, 11, 12 14 A£ Zadel. 8 W. v. Huis, 13. P. v. Egmond. iiiiiiitiiiiitiiiiiiii:uniiiiiitiiniiiitiiiiiiiiii!tuiiiiiiiiiiuiiii!iitiiiiiaiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiuiiitiiimin;i'ii:;[ii:uiiiit!ntiiiiiiiriiiiiiiimï!muniinn!t!ïïiiittiMtMBmüHiMMifflMWB van meer dan 300 Electr. lichtornamenten BiraitiiiiininiiiniiiiiiiiiniiinniiimiiininniraiiiiiiiiiiiiiiBmiKiinraiinimnninmniHiniininHrarnimiiinnaRiiraitfinmnHniitramiiinrairamiiniiiianniiatinniiBBiiiii SINT FILIPPUS NERI. „Pippo buono!'' dat is zijn naam in den 'olksmond te Rome. Dat is een typeerende naam! „Reeds op vijfjarigen leeftijd," schrijft de bekende wijsgeer Ernest Hello, „had Fi lippus Neri, bij wijze van antonomasia den titel van „de goede"'. En die volmaakte goedheid zou' de onderscheidende karakter trek blijven van heel zijn bestaan. Er is geen val. geen wederopstaan in aan te wijzen, ja ïelfs geen verkoeling. Heel zijn leven was een voortdurende opgang." Dat is het ware beeld van den barmharti- gen Samaritaan, die de wonden genas van "et Rome in 1500, van hetzelfde Rome, waarvoor terzeifdertijd Sint Ignatius streed, waarvoor St. Franciscus Xaverius nieuwe Werelden won en St. Theresia de mystieke liefdevlammen ontstak Sint Filippus Neri is geweest de nieuwe Apostel en de tweede Vader der Eeuwige Stad, de mentor van wetenschap en kunst, de stichter der wereldberoemde Oratorianen- °rde, de heilige van den humor en der on schuldige vroolijkheid onder de Romeinsche leugd. De Romeinsche Kalender stelde zijn 'e®s.tdag op 26 Mei. Sint Filippus Neri is een toonbeeld van een blije. Katholieke levensopvatting ge weest. Was het niet de groote rationalist Harnack, die in zijn „Wesen des Christen- tums" (1900 blz. 50) de leer der Katholieke Kerk als „donker-pessimistisch en als we- reld-afkeerig" heeft willen voorstellen? Grooter ondoordachtheid had hij nooit kun nen begaan. Want juist bij de groote Heili gen, die het ideaal der christelijke leer in heldhaftigen graad in hun leven hebben ver wezenlijkt. bouwt zich het leven op boven een grondslag van onmiskenbare vroolijkheid en vriendelijkheid als den natuurlijken grond waarop reinheid en onschuld des harten kun nen standhouden. Of Sint Filippus Neri inderdaad zulk een blije heilige is? Och, teekenend is het toch wel, dat de bewust-Protestantsche Goethe in zijn werk „Italienische Reise"' niet min der dan twee opstellen wijdt aan den „Hu- moristischen Heilige" Sint Filippus Neri, al vertoont zich Goethe in zijn bekrompenheid daarin meer als het type van den modernen toerist, dan als een genie. Sint Filippus Neri toch, de eenige Katholieke Heilige, waar mede Goethe zich heelt bemoeid, was voor zijn oppervlakkig toeristenoog weinig meer dan een komisch revolutionnair mensch. Ongetwijfeld, Sint Filippus Neri is een Heilige van groote, algemeene betee- kenis. Maar ook de kunsten en de toon kunst in 't bizonder, mogen in hem een harer patronen vereeren. Vooreerst was hij een bevorderaar van kunsten en wetenschappen in "het algemeen. De blijgeestige asceet, de religieuse levens wekker van 't zestiende-eeuwsche Rome, de gasthuizen-bouwer, de stichter der Orato- rianen-congregatie, de geestelijke Vader der Katholieke wetenschap, de kiem der weder geboorte in het negentiende-eeuwsche En geland. dat zijn bekeering aan de Oratorianen dankt, wordt ook met eere genoemd in de kunstgeschiedenis. Bij ^en bouw zijner Chiesa Nuova Santa Maria in Vallicella heeft hij de groote mees ters aan het werk gezet. Daar schilderden Rubens en Guido Reni. En wie zal zeggen, welke ziin invloed ge weest is op de toonkunst in die dagen? Hij vond in Rome meesters als Animuccia en den onsterfelijken Palestrina, Beiden zijn door St. Filippus tot meerdere van hun meesterwerken aangezet cn in zekere mate door hem geïnspireerd. Beiden traden op als kapelmeester in de vergaderzaal van St. Filip pus. het Oratorium genaamd. Beiden waren ze biechtelingen van den Heilige en diens intiemste vrienden. Beiden ziin ze in Filip pus' armen de eeuwigheid ingegaan. Is het wonder, dat de muziekgeschiedenis zijn naam niet onvermeld kan voorbijgaan? Pasquetti, Schering, Carreras, Kneller en Reimann hebben hem zijn juiste plaats tn de muziekgeschiedenis gegeven. Bitter, Wan- gemann en Böhme hebben hem hunne com pendiums gewijd. 't Is waar, de jongste beschouwingen kunnen voor wat den duur der historische ontwik keling betreft, fataal zijn voor den naam „oratorium", die vele werken dragen. Maar tegenover Schelle (in „Neue Zeitschrift fiir Musik"' 1864) vereert de traditioneele mee ning dezen Heilige nog steeds als den Va der van het „Oratorium" als kunstvorm. De feiten der geschiedenis komen onge veer op het volgende neer. In het besef van de groote kracht der toonkunst op de sa menleving. schreef Sint Filippus Neri in zijn Congregatie-regel voor: „dat zijn volgelingen te zamen met het geloovige volk zich tot de beschouwing der bovenaardsche dingen zouden verheffen door middel van de muzikale harmonie" Zelf liet Sint Filippus Neri in een der belendende zalen van het verblijf der Ora torianen: „het Oratorium" genaamd, muzi kale uitvoeringen geven, die afgewisseld werden door lezingen en toespraken van geestelijken, leeken, ja zelfs van knapen. Deze bijeenkomsten waren een groote at tractie in Rome en werden befaamd door geheel Italië. Animuccia en Palestrina componeerden op zijn verzoek in eenvoudigen stijl korte Ita- liaansche gedichten, de z,g. „Laudes spiri- tuali". Van de laudes spirituali is het maar één stap geweest naar de Commedia harmonica van Vecchi en de rappresentazione sacra „Anima- e corpo'" van Cavaglieri. Dit werk bestond uit korte solostukjes, die met iets meer verscheidenheid bewerkt waren dan het recitativo secco, maar die toch nog niet voldoende ontwikkeld waren om een bepaal den melodischen vorm te hebben. De afwis seling werd aangebracht door instrumentale begeleiding en door eenvoudige koornum mers of madrigalen. Overal, waar de paters Oratorianen zich na den dood van hun heiligen ordestichter vestigden, cultiveerden zij dezen kunstvorm om het jonge volk tot zich te trekken. En het zaad heeft wortel geschoten en het is een wijdvertakte boom geworden. Eerst heeft Italië de leiding gehad en toen er eenmaal een kunstvorm uit ontstaan was, heeft zich de leiding langzamerhand ver plaatst naar Duitschland, waar Heinrich Schiitz (15851672) den bodem het eerst bereid had door zijn Passie-muziek. Dan volgt de snelle groei en de bloei van den oratoriumvorm in grooten stijl en het is een lange reeks van mannen, Katholieke zoowel als Protestantsche, die het oratorium gebracht hebben tot Handel, in wien de ora toriumstijl zijn", hoogtepunt bereikt heeft. In ieder geval schreef Palestrina zijn gees telijke madrigalen en de laudes spirituali voor de uitvoeringen in de Oratoriumzaal van St. Filippus Neri. Palestrina koos tot tekst de beroemde „Vergini" verzen van Petrarca. Welken geest de laudes- of canzonette ademen, bemerkt men uit de volgende woor den: Gesu sommo conforto. Tu sei '1 mio amore, Tu '1 mio beato porto E santo redentore. O gran bonta, dolce piëta! Felice auelche te unico sta. De meeste dier canzonette zijn in manu script gebleven in de bibliotheca Valiccf lana- te Rome, slechts enkele werden uitge geven. Daarentegen zijn meerdere werkelijki oratoriums uit dien tijd wel uitgegeven gc worden. Terecht heeft dan ook de schilder Vann dezen heilige op één doek met St. Ceciba geschilderd. Hij toch is de vader van dei oratoriumvorm, de heilige van het blijd' Roomsche ideaal, de geestelijke leidsmat van den grootsten kerkdijken toonkunste naar. de wegwijzer bij ons zoeken naar groo ter levensvreugde. De eeuw der materie van Ariosto er Macchiavelli telde ook onder haar kinderec een Palestrina en Filippus Neri, de gigantet van den geest. Deze laatste, een groote hei lige in Gods Kerk, heeft beter dan wie ooi de macht der toonkunst op de menschelijki ziel begrepen. Voor hem is de muziek eet middel ter eigen heiliging geweest: van dl componisten heeft hij heilige menschen gc maakt en ook het volk heeft hij door d( muziek tot heiligheid gebracht. Dat moet onze Katholieke opvatting zip van de muziek Hetzij de muziek ontspan^ ning voor ons is, hetzij het een inspannini is, hetzij de bezigheid van het beroep, d muziek moet ons helpen tot bereiking va: ons doeL Het heeft geen nut te betoogen. hoe d muziek ook middel tot ontheiliging zijn k we moeten naar het goede doel georiën teerd zijn. J. VAN DE WIEL. ot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5