TENTOONSTELLING OP ELECTRICITEIT, GAS EN WATER VAN 29 GEBIEO VAN MEI-6 JUNI - - J emmik ELECTR JOTEIT- G AS'WAT ER -I TENTOONSTELLING ft HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Extra Nummer Zaterdag 29 Mei 1926 Meterherstelplaats der Qem. Waterleiding. J. B. van Liemt. De heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, eere-voorzitter van het Eere-comité. B. W. Lasschuit, Algemeen Voorzitter. J. F. v. d. Vaart, Secretaris. F. H. dé Bruin, Administrateur Adj.-Secre- taris. A. van Harreveld, Electr. Technicus van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. L. H. Strous, Hoofd inspecteur van het Gemeentelijk Gasbedrijf. W. Bouman, Hoofdinspecteur van 't Gem. Waterleidingbedrijf. W. Nieuwjaar, P. H. Brakel Jr. De Elgawa. Waf goede samenwerking vermag. Gemeenieiijke Duinwaterleiding van Haarlem. Ir. Graaf F. van Randwijk. Twee der twaalf groote schijnwerpers, die den toren der Groote Kerk verlichten. De ELGAWA. <E>PcP /géx? Ir. J. A. Reus. J. A. A. Ochtman. GAWA ^chen trant op royale wijze werd verleend. Vooral de warme belangstelling en mede- ^erking van onzen burgemeester deed wel dadig aan. Wij zijn overtuigd dat deze meer speciale '^toonstelling ,zeer interessant zal zijn, in teressant omdat zij niet zulk een groot ter rein bestrijkt als een algemeene midden- standstentoonste]ling en dus meer aandacht voor speciale dingen heeft, interessant omdat de tentoonstelling aardige dingen zal laten ''en, die iedereen in het dagelijksch leven aan gebruiken en daardoor dus een bij uit- stek practische tentoonstelling zal worden. Als het waar is dat een gezonde, actieve Middenstand een steun voor de gemeenschap jf. waarin hij werkt, dan behoeven wij aan de gezondheid van de Haarlemsche gemeen schap niet te twijfelen. Haarlem mag bogen op een voortreffelij- aen middenstand. Ondanks de nabijheid van ®®n grootstad als Amsterdam weten de Haarlemsche Winkeliers zich niet alleen te handhaven, maar met glans doorstaan zij de fdjdige concurrentie van Amsterdam. In Haarlem koopt men even billijk en even goede waar als in Amsterdam. Lat^n wij dat Waar eens bij deze gelegenheid getuigen. Hoe dat komt? Wij wezen reeds op de vitaliteit van den "aarlemschen Middenstand. Zij roeren zich. uN°g een dezer dagen hoorden wij dat de Haarlemsche Middenstand zoo gauw in het geweer staat, wanneer maar een schijn van aanval op hun stand wordt gedaan. Een foorstel, een denkbeeld, dat de winkeliers kan benadeelen, geuit in gemeenteraad of ander openbaar bestuurscolege, of in een vergadering, kan rekenen op een heftige be sMjding hunnerzijds. Zonder bepaalde ge- vallen te beoordeelen, mogen wij toch wel 'n het algemeen deze mentaliteit prijzen omdat het 'bewijst dat de Haarlemsche win keliers dit laten gelden en niet te vreden heerscht. Niet alleen voor zich zelf, maar ook voor ons allen, doen zij daarmede een goed werk. En zooals de lichtende toren nu eenige dagen het stadsleven zal overheerschen, zoo moge de Elgawa ook eenigen tijd een bij zondere plaats in de aandacht der Haar lemsche burgers innemen! Dan is het succes verzekerd. mische verbruiks-apparaten, op het gebied van electriciteit, gas en water, kennis te doen maken, waardoor tevens en ongetwij feld bereikt zal worden dat het afzetgebied van deze drie gemeente bedrijven zal wor den vergroot. Ook hopen wij met deze tentoonstelling te bereiken dat het publiek overtuigd wordt, dat de prijzen van goede en nuttige ver- bruiksapparaten onder ieders bereik vallen en men zich niet behoeft te begeven op het terrein van „Ijoopen op afbetaling" van hét zgn. „huurkoopsysteem" of hoe men het noemen wil. Ik hoop en vertrouw, dat deze El.Ga.Wa. aan de verwachtingen van ons alten zal beantwoorden en er toe zal medewerken krachtig propaganda te voeren voor de productie van onze Gemeentebedrijven, dan is haar doel bereikt en zullen de ver- bruiktsapparaten nog meer dan voorheen worden gepopulariseerd. B. W. LASSCHUIT. Voorzitter van de Hoofdcommissie van Uitvoering. Met genoegen voldop ik aan Uw verzoek, voor het extra El.Ga.Wa.-nummer van Uw Blad, een bijdrage te geven, omdat het mij, wat deze tentoonstelling betreft, steeds een blijdschap is, daarover te spreken of te schrijven. Wat toch is het doel dezer tentoonstel ling of beter gezegd, wat beoogt zij? Het groote publiek in de gelegenheid te £'jn met achter hun toonbanken te moppe- stellen met de nieuwste, de meest econo- De samenwerking tusschen de drie ge noemde gemeente-bedrijven en de Afdee- ling Haarlem en Omstreken van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland is bij het organiseeren van deze Tentoonstelling zeer eensgezind geweest en ik twijfel niet, of ook in de toekomst zal door nauwere samenwerking en met eer biediging vaii ieders belang, nuttige arbeid zijn te verrichten. Dat zal niet alleen de Gemeentebedrijven en de installateurs ten goede komen, maar ook het publiek. Heden valt in onze goede stad Haarlem een feit te constateeren, dat elkeen, die het met den middenstand goed meent, tot ver-* heugenis moet strekken! Heden toch werd de EL.GA.WA. ge- Is in bet algemeen het doel, waarmede men op een tentoonstelling inzendt, reclame te maken voor de producten waarin men handelt, deze producten in hunnen besten vorm voor te stellen en doordat het ge bruik ervan aan te bevelen, in 't kort, te trachten het afzetgebied voor die produc ten uit te breiden, bij de inzending van de Gemeentelijke Duinwaterleiding op de E. L. G. W, A. is dit niet het geval. De positie welke de Gem. Waterleiding in het maatschappelijke leven inneemt is van dien aard dat reclame maken voor uitbreiding van het gebruik overbodig is. Het product dat zij levert, het water, is eene noodza kelijke levensbehoefte en waar in dezen tijd van hygiëne niemand meer op 't denk beeld komt zich te behelpen met steeds vervuilende regenputten of dikwijls droog- ioopende pompen, terwijl hij voor geringen prijs het heerlijke zuivere duinwater kan bekomen, is alle concurrentie uitgesloten. De waterleiding behoeft dus niet te vreezen voor gebrek aan afnemers of voor verlies van enkele klanten. Zoo gezien zou het ten overbodigheid kunnen lijken, dat toch zooveel moeite is gedaan om te trachten 'n goed figuur te maken op de tentoonstelling die thans in onze goede stad wordt gehou den. Toch is er voor deze expositie een zeer goede reden, een reden die in haar alge meenheid misschien eenigszins vreemd klinkt. De Gemeentelijke Duinwaterleiding tracht door deze tentoonstelling Vliet te bevorderen vergrooting van omzet; zij tracht integendeel het daarheen te leiden dat het watermisbruik (d. i. verlies) zooveel moge lijk wordt beperkt. Niet het nuttig verbruik van water wil zij belemmeren, doch het onnut verbruik, het wegvloeien van water door lekken in eiken vorm, om daardoor des te meer wa ter voor nuttig verbruik beschikbaar doen blijven. En nu is het een feit, dat in het algemeen weinig geloof wordt gehecht aan de bewering dat zoo heel veel water door lekkage verloren gaat. Bij geconstaterd hoog verbruik is men al spoedig geneigd de schuld aan een te hooge meteraanwij zing te geven, aan een niet juist werken van den meter. En de beweringen van de zou gecommandeerd worden, om zich te weer te stellen tegen het aantasten van een zijner meest vitale belangen: zijne zelfstan digheid. En wat zien wij nu op de EL.GA.WA. ge schieden? Een hartelijk samengaan in beider belang van Overheid en Handel en Industrie. Hier is het bewijs geleverd, dat beider belang k a n gediend worden, zonder dat het zelf standig bestaan van een van beiden in ver drukking komt. Weg dus alle vrees voor wat in andere steden is vertoond, tot schade van velen! Niet het minst van den belasting-betalenden burger! Mogen ook onze uitstekend geoutilleerde Gemeente-bedrijven, onder leiding van hunne bekwame Directeuren, tot heil onzer Ge meente steeds meer en meer in bloei toe nemen, maar moge ook de Handel en In dustrie door een gelukkige samenwerking, als op de EL.GA.WA. getoond wordt, tot in verre toekomst er wèl bij varen. W. J. B. VAN LIEMT, Voorzitter afd. Klein-Bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken foor Haarlem en Omstreken. Directeur Gemeentelijk Waterleidingbedrijf. ambtenaren, dat door een klein lek een groote hoeveelheid water verloren gaat, dat een verkeerd stortbakje, of een slechte kraan die kleine, bijna onzichtbare lekken zeer in de band werkt, worden ongeloovig aangehoord. Te demonstreeren hoeveel water verlo ren gaat door kleine lekkén, aanwijzing te geven op welke wijze men verbetering in zijn huisinstallatie kan brengen, dat is de reden waarom de Gem. Waterleiding ex poseert. Daarnaast wordt de gelegenheid geboden de werking van de watermeters, bij het Haarlemsche bedrijf in gebruik, nauwkeu rig gade te slaan, zich te overtuigen dat aangewezen hooge verbruiken niet zijn toe te schrijven aan verkeerde meteraanwijzin gen, doch werkelijk het gevolg zijn van doorgevloeid water, terwijl voorts wordt gedemonstreerd de wijze van beproeving der watermeters. Het zal duidelijk zijn dat wanneer de overtuiging doordringt, dat de controle op verbruikt water nauwkeurig is, men zich zal beijveren te trachten zoo veel mogelijk waterverlies te voorkomen. Dit is het oogenblikkeiijk voordeel van den gebrui ker, maar ook het voordeel van de ge meente en dus van het algemeen. Dit laatste lijkt vreemd. Men zal al gauw geneigd zijn te redeneeren, hoe meer water verbruikt wcr'dt, hoe grooter de omzet is, hoe lager do waterprijs zal kunnen zijn. Hierdoor komen we op het punt waarin het bedrijf der Gemeente Waterleiding aan merkelijk verschilt met andere bedrijven. Wordt aldaar de vraag naar de door hen geleverde producten grooter, welnu aan koop van gooter hoeveelheden grondstof- opend, de tentoonstelling, die een beeld zal geven, in navolging van haar voorgangster, „de Hamit" van wat ondernemingsgeest en durf vermag. Maar ook geeft deze koene onderneming blijk, dat, God zij dank, steeds meer en meer de middenstandsactie in Haarlem op leeft en de Middenstand, zoowel handeldrij vende als industrieele, in deze tentoonstel ling een bewijs wil geven van haar krachtig kunnen. Er is echter meer. Men behoeft het niet te verhelen, dat meer dan eens met vreeze, maar ook met een bruischend gevoel van strijdlust, het oogenblik werd tegemoet gezien, waarop ^oor den Middenstand „alle hens aan dek" Een merkwaardige vitaliteit legt de Haar- 'cmsche Middenstand aan den dag. De goed geslaagde Hamit ligt nog versch ■n ieders geheugen of reeds vraagt een an- ^cre tentoonstelling, de Elgawa, onze aan dacht, En het laat zich aanzien dat het suc- Ces dezer onderneming niet minder verras send zal zijn dan dat der Hamit. De EI.Ga.Wa. is een tentoonstelling op "et gebied van Electriciteit, Gas en Water werd georganiseerd door de afdeeling Haarlem en omstreken van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Neder land in nauwe samenwerking met de drie belanghebbende Gemeentebedrijven. De zaak werd goed aangepakt door de hoofdcommissie van uitvoering, waarvan de "eer B. W. Lasschuit, algemeen voorzitter en de heer J. F. v. d. Vaart, secretaris werd. al van subcommissies werden gevormd voor de verzorging van de duizend en een klei nigheden, die zulk een groote onderneming vraagt en het mag gezegd worden dat die niedewerking, naar goeden, ouden Haarlem- ren. Mopperen helpt niet en verveelt; zij moeten er op uit om het kwaad te bestrij den, waar zij meenen dat dit aan den dag treedt. Maar niet uitsluitend moe! hun houding defensief zijn Een leger, dat alleen verde digend optreedt, verliest terrein op den duur. Het moet ook aanval lend optreden. Dat doet de middenstand als hij een Ha mit, een .Elgawa organiseert. De winkeliers gaan dan op buit uit, trachten de publieke markt te veroveren. Daarom begroeten wij de nieuwe tentoon stelling als een prachtige uiting van gezond Middenstandsleven in Haarlem. Dat de aanval moge gelukken tot voldoe ning van hen, die de leiding namen! Dezer dagen zal 's avonds in verren om trek de toren van Haarlem's Groote Kerk in lichtende glorie te zien zijn. Die toren is het middenpunt, waaromheen de gemeen schap Haarlem zich schaart, de banier, waaronder de Haarlemsche burgers leven. Het was een aardige gedachte dien toren, dat middenpunt, die banier te doen schit teren in deze dagen. De weerglans daarvan valt op onze stad. Dat is het werk van de organisators der Elgawa: zij zetten luister bij aan het Haar lemsche leven en verkonden in verren om trek, dat hier krachtig middenstandsleven BURGEMEESTER van Haarlem. HAARLEM. ^n. .CK^ga. t nj. Directeur Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Directeur Gemeentelijk GasbedrijL fen maakt het mogelijk aan die aanvragen te voldoen. Maar de Gem. Duinwaterleiding kan geen grondstoffen koopen. Zij is afhankelijk van hetgeen door regenval wordt geschonken aan den grond, waaraan zij het water ont trekt. De voorraad is daardoor niet altijd onbeperkt en voorzichtigheid in gebruik en zeer zeker voorkoming van misbruik, d.L verlies, blijft voortdurend geboden. Wanneer deze tentoonstelling zulks ten gevolge mag hebben is het doel van de expositie volkomen bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9