In en om Haarlem. GIERSTRAAT 16 22 24 BETIMMERINGEN. Voornaamste Nieuws HSTT] MEUBELEN IN ALLE STIJLEN Plaatselijk Nieuws. Eerste H. Missen. ©r^Q30USÖe Maandag 31 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16262 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Veertigjarig onderwijs-jubileum van Inspecteur G. H. Weustink. Q. H. Weustink VAN HET VATICAAN. HAARLEM mÊÊÊË PRIESTERRIJKDOM. Gisteren heeft de WelEerw. Heer B. van Houten, van Heemstede, in de parochiekerk van den H. Bavo aldaar, zijn eerste H. Mis opgedragen. Hierboven een foto van den neomist temidden zijner priesterbroeders. V.l.n.r.: de WelEerw. Heer H. v. Houten, kapelaan te Amsterdam, de WelEerw. Heer B. van Houten, neomyst, de WelEerw. Heer J. van Houten, kapelaan te Langendijk en den WelEerw. Heer A. v. Houten, student aan het groot seminarie te Warmond. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De benoeming van een gemeente-secretaris te Hillegom. Viering van Let 12' 2-jarig bestaan der coöperatieve inkoopvereen. „St. Homobonus" op 27 Mei 1.1., tevens inwijding van het nieuwe verenigings gebouw. De deelnemers aan het feest tijdens de gezamenlijke lunch in de bovenzaal van het nieuwe vereenizinvseebouw. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week °-25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden tnededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. All r»n Hit hlad ziin intfevolée de verzekeringsvoorwaarden fonmi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kf\ bij. een ongeval met f bij verlies van een hand, f jOC bij verlies __van een fcn bij 'n breuk van f Af» - bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgendeuitkeeringen: 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenten of beide oogen: l/OU. doodelijken afloop: I J, een voet of een oog: 1 Md. duim of wijsvinger: «U- been of arm: andere vinger. Er zijn in Haarlem niet zoo heel veel Roomsche mannen, die in 't openbare leven eene „hervorragende" positie Sekleeden. Dit is een van de redenen, waarom wij het ju bileum van den eminenten en beminden on derwijsman, den heer G. H. Weustink, met graagte aangrijpen, om meer bekendheid te geven aan het werkzame en vruchtbare le ven van dezen jubilaris. Zonder twijfel moet het voor velen onzer een verblijdend feit zijn geweest, toen de heer Weustink als katholiek de opvolger werd van den heer Sterck in de inspectie Haarlem. J.l. Vrijdag zochten wij met het oog op het heugelijk herdenken van morgen, den heer Weustink op in zijn woning aan den Wagen weg. Op dezen laten Meidag, die arm aan zon en rijk aan regen was, betraden we, druipend als een kat, deze aristocratische woning en na even wacht te hebben, trad zonnig-vriendelijk deneer Weustink binnen: een forsche, kloeke figuur, „rechtop van lijf" ondanks het feit, dat de zes kruisjes bijna bereikt zijn, stralend van gezondheid en van een nog frissche levenskracht, ten spijt van de werkzame jaren en het veie, dat zijn ge vuld bestaan aldoor van hem heeft ge vraagd. Met een hartelijken handdruk en een gul len lach worden wij begroet en 'n oogenblik later zitten we vis-a-vis in zijn vriendelijk en smaakvol gemeubileerd werkkabinet, waar de wand o.m. versierd wordt met een por tret van den feesteling, geteekend door zijn Zwager, den bekenden Bernard van Vlijmen en van denzelfden schilder een reproductie van Rembrandt's „Man met den helm", jeugdwerk weliswaar, maar dat toch onmis kenbaar talent verraadt, getuige de geslaag de lichtspeling in 't hoofddeksel. We steken 'n sigaar op en terwijl de heer Weustink met 'n paar forsche halen er flink den brand in zet, kijkt hij mij ietwat schalks aan en vraagt: „Wat zoudf u nu van me willen weten?" „Liefst de geschiedenis van uw onder- tvijs-loopbaan." En dan volgt in één adem bijna, in 't krach tige tempo van den man, die in 't leven ge leerd heeft de dingen snel te zien en te over zien, die 't zich als 't ware tot gewoonte heeft gemaakt steeds flink aan te pakken en door te zetten, de beschrijving van dit merkwaar dige leven, gekenmerkt door daden en ver dienste. „Ik ben 'n Tukker, kom uit 't land van Schaepman, bezocht in Ootmarsum 'n slechte lagere school, waar ik op 13-jarigen leef tijd uitgeleefd was. De „meester" vond, dat ik onderwijzer moest worden. En zoodoende kwam ik op de normaalschool in Oldenzaal, middelmatig als alle normaalscholen. Als kweekeling werkte ik twee jaar voor de klas. In 1885 slaagde ik voor de acte. M'n eerste plaats was aan de openbare school te Borne, waar ik voor twee klassen werd geplaatst met 68 leerlingen, Hier kwam mijn vooroefenlngstijd als kweekeling mij goed te pas Na Borne kwam ik in Hilversum, waar ik een paar jaar bleef en de hoofdacle haalde. Van hier ging ik naar Amsterdam. Reeds jong had ik veel belangstelling voor littera tuur, las veel en graag. In Amsterdam maakte ik kennis o.a. met Eduard Brom, naar aanleiding van zijn bun del gedichten „Opgang" Van dien tijd da teert eigenlijk de vriendschap met Brom en door hem kwam ik weer in aanraking met Poelhekke, Maria Viola, Piet Steenihoff, Kalff, C. R. de Klerk, wien ik de liefde voor Vondel dank, kortom de vriendschap met de modernen. We schreven en alleen in 't Zon dagsblad van 't Centrum konden we onze bijdragen geplaatst krijgen. Aan dezen tijd denk ik met bijzonder genoegen terug. Het is Poelhekke geweest, die mij op de ge dachte bracht voor middelbaar Nederlandsch te gaan studeeren. Ik haalde les bij Stoett, thans hoogleeraar in Amsterdam. Toen ik ge slaagd was evenwel, had ik, zooals in dien lijd gebruikelijk was, nog geen plaats. Spoe dig nadien begint mijn „Brabantsche" tijd. Ik kwam in Schijndcl aan de kweekschool der Eerw. Zusters. Daar bleef 't echter niet lang bij. Want weldra werd ik aangezocht om in Den Bosch en elders les te geven. In Schijndel ben ik drie jaren geweest, 't Was n prettige tijd. Mij werd gevraagd, of ik directeur wilde worden van de Katholieke Schoolvereeniging te Amsterdam. Erg aan lokkelijk was dit aanbod niet. Mijnheer Van Schaik was destijds directeur. Amsterdam trok me, echter niet de school, die geen subsidie had, met 52 leerlingen en 7 onder- wijs-krachten. Na twee jaar had de school 100 leerlingen, welk getal terugliep tot 75. toen de H. B. S. der Jesuieten werd ge sticht in Amsterdam. Toch heb ik aan de nieuwe school, die op initiatief en met krachtige medewerking van Prof. Struycken on Mr. Egb. J. C. Goseling is opgericht, aan- Senaam gewerkt." (Merkwaardig is, dat thans zelfs nog de school z'n naam draagt (Weus- tlnk-school), „Van 19051918 was ik als opvolger van Kalff, secretaris van den Katholieken kunst kring „de Violier". In mijn tweede Amster- damsche periode maakte ik kennis rnet Hugo Verriest, Karei v. d. Oever en Streu- vels, Streuvels heeft in den oorlog met yrouw en kinderen vaak bii me gedineerd Dit litterair contact en de mooie school maakten deze periode tot de rijkste van m'n loven." Tien jaar was de heer Weustink directeur Van een Hoofdacte-cursus en beurtelings lid, onder-voorzitter of voorzitter der examen- oommissie. Aan het woord examinator kleeft 'n min- dër vriendelijk tintje. Voor den heer Weus tink geldt dit evenwel niet. Hier laten wij een examinandus aan 't 'Woord. Teekenend voor de ruime en aan- genanie opvatting, die de heer Weustink als examinator had. De candidaat is kennelijk °Pge wonden. -iNu moet u eerst 'n glaasje water drin- u zult zien, dan gaat 't veel heter," al dus vertelt de examinandus zijn herinnering 9ar> t examen. „Zie je, dat schiep dadelijk een andere sfeer. Hij ondervroeg op aan gename en aanmoedigende wijze, vischte niet, daar wat ik niet wist, maar gaf me ge'egen- n *e ^oen uitkomen wat ik wel wist." ym te doen zien, hoe zeer de heer Weus- iy in beslag werd genomen, diene, dat hij 'd was van de staatscommissie tot herzie- ®mg der wetten op militair-onderwijs (1910- 9131, jarenlang lid van de commissie van toezicht op het voorbereidend onderwijs (fröbel), bestuurder van de handelsavond school voor meisjes te Amsterdam, rijksge delegeerde bij de eindexamens H. B. S., lid van 't georganiseerd overleg, lid van 't Ne derlandsch schoolmuseum. Als typeerende bijzonderheid zij vermeld, dat de heer W. drie jaar de vergelijkende examens voor hoofd der openbare scholen in Amster dam heeft afgenomen. Inspecteur Lager Onderwijs. „In 1918," zoo gaat de jubilaris voort, „werd ik benoemd tot arrondissement-school opziener van Hilversum, met de nieuwe re geling in 1921 schoolopziener. In 1924 volg de mijne benoeming tot inspecteur als op volger van den heer Sterck. Ik voel me hier prettig; in Haarlem en omgeving is 't onder wijs goed; de samenwerking met de ge meente- en schoolbesturen is van aangena- men aard." Het loopt tegen etenstijd, hoffelijkheids- halve eindig ik mijn interview, dat stof geeft voor een lijvig artikel. Het afscheid is har telijk. De Wagenweg is blank-nat van den regen; de breedbladige kruinen der kastanje- hoornen bieden zelfs geen beschutting meer Door een modderige straat iiets ik haastig huiswaarts. Nat en bespat kom ik binnen Onbeduidende uitwendigheden! Onwillekeurig denk ik aan den man, dien ik zoo juist heb verlaten. Die met ongebroken kracht en een benijdenswaardige evenwich tigheid spijtig denkt aan de vijf-en-zestig, het tijdstip, waarop hij zal móéten heen gaan. Die zoo juist begrepen heeft, wat wer kelijk waarde geeft aan het leven. De B Onze Romeinsche correspondent seint 30 Mei. Heden had in de Sint Pieter met de ge wone plechtigheden de Zaligverklaring plaats van de Eerbw. Capitanio, stichteres van de Zusters van Liefde van Lovere (Italië). In den namiddag kwam Z. H in Sint Pie ter om de nieuwe Zalige te vereeren. Dui zenden menschen woonden de plechtig heid bij. Onze Romeinsche correspondent bericht: Z. H. de Paus zal op 21 Juni e.k. een ge heim consistorie houden en op 24 daaropvol gend een openbaar. Officieel weet men nog niet, of in dit consistorie, dat reeds aange kondigd werd, nieuwe Kardinalen zullen be noemd worden. Men zegt, dat Mgr. Carlo Perosi, broeder van den componist en musi cus Mgr. Lorenzo Perosi, alsmede Mgr. Ca- potosti, secretaris van de Congregatie der Sacramenten den Kardinaalshoed zullen be komen. Zeker is, dat aan Kard. Cerretti, die Kardinaal werd benoemd tijdens zijn nun tiatuur te Parijs, plechtig in het openbaar consistorie van 24 Juni de Kardinaalshoed zal worden overhandigd door Z H. den Paus en aan hem de titelkerk en de congregaties zullen aangewezen worden In hetzelfde consistorie zal Z. H. de Paus ook een groot aantal Bisschoppen preconi- seeren. Te Milaan werd in de week vóór Pink steren een congres gehouden voor het Ko ningschap van Christus over de wereld. De bijeenkomsten hadden plaats in de groote auto van de Kath. Hoogeschool. Verschillen de voormannen der Kath Actie in Italië voerden het woord, alsmede Pater Gemelli, Rector van de Kath. Hoogeschool van Milaan en Pater Garagnani, Rector van den Grego- riana te Rome. Het congres werd besloten met een redevoering van Z. Em. Kard. Lau- renti, die als Pauselijk Legaat het congres bijwoonde. Op Pinksteren trok een grootsche processie met het H. Sacrament door de stad Milaan. Vanaf het balcon van de groote Domkerk gaf Kard. Laurenti den Zegen met het Allerheiligste aan de toegestroomde me nigte. Z. H. de Paus deed door een telegram Zijne hooge ingenomenheid met dit congres, 't eerste van de soort, kennen. De tegenwoordige gouverneur van Rome, Senator Cremonesi wil de oude traditie her vatten, volgens dewelke de gemeente Rome jaarlijks met het feest van den H. Philippus Nerius een kelk schenkt aan de kerk van de zen Heilige, en op 29 Juni aan de Basiliek van den H. Petrus. Op 26 Mei, feest van den H. Philippus Nerius, bracht de gouverneur in persoon,, vergezeld van talrijke persoonlijk heden, het geschenk der gemeente naar de Chiesa Nuova, toegewijd aan den H, Philip pus. Van. de 24 nieuwe priesters, die de Goede God door de wijding van Z .D. H. den Bisschop van Haarlem Zaterdag aan het Bisdom schonk, koos Zijne Goedheid er niet minder dan vier in Haarlem en on middellijke omgeving. Dat is één zesde van het totaal en een reden om 0. L. Heer dankbaar te zijn. J. Boon. Van hen droeg de eerwaarde heer J. Boon, Zondagmorgen zijn eerste plechtige H. Mis op in de Kathedrale Kerk. Daartoe was de anders stille H. Mis van 9 uur een Hoogmis geworden en anders al heel druk bezocht, was de belangstelling nu zeer bij zonder groot. Tot in alle hoeken was het trotsche bedehuis bezet met geloovigen, die de immer ontroerende plechtigheid met aandacht volgden. Tot nu toe hadden de parochianen den nieuwen priester gekend als een der hun nen, die met hen op de stoelen of in de banken der kathedraal plaats nam om de godsdienstoefeningen te volgen, een enkele maal in het afgeloopen jaar hadden zij hem als diaken op het altaar en op den ambo gezien, maar nu werd hij naar voren gehaald voor het front der geloovigen, aangesteld als hij was tot een hunner herders en lei ders. Geen pompeuse ofiiciers-beëediging voor de regimentsgelederen, geen uitreiking van onderscheidingsteekenen kan halen bij den indruk, die het vieren van het eerste H. Misoffer door een nieuwen priester maakt! Na de zegening vóór de H. Mis onder den lofzang „Asperges Me"„ werd de neomyst geleid naar de Sacramentskapel en voorafgegaan door een stoet van twaalf .koorknapen met flambouwen en omstu»"d door de assisteerende geestelijkheid schreed hij vandaar, het Allerheiligste dragend, naar het parochie-altaar. Het orgel barstte los in juichende klanken, het zangkoor zong een feesthymne. Een grootsch schouw spel, waardoor de keel door ontroering wordt dichtgeknepen. Als presbyter-assis- tens assisteerde de hoogeerwaarde heer Deken zeil, diaken was de Zereerw. heer pastoor J. Nieuwenhuis en subdiaken de weleerw. heer J. Jacobs. Ceremoniarius was de weieerw. heer kapelaan van Amsterdam, P, Bottelier. Op he taltaar golven van waschlicht en mooie bloemen. Zóó zagen de parochianen den zoon der parochie voor de eerste maal als priester. Het zangkoor, onder leiding van den Weleerw. heer kapelaan W. M. Bosch, zong voortreffelijk, en na het Evangelie be klom de Zeereerw. heer J. M. v, d. Pavoordt, pastoor der Sint Liduina-parochie in Schoten den ambo om, naar aanleiding van de woorden uit het Boek der Koningen, De ouderlingen van de stad waren ver wonderd en vroegen hem (Samuel): is uwe komst een vreedzame? Ja, mijn komst is een vreedzame, antwoordde hij, de ver hevenheid van het priesterschap te schetsen. Zijn klankvolle stem drong in de hoeken der Kathedraal door en overal ge noot men van de stoere vergelijking met den profeet Samuel, die een offer aan God opdroeg naar den trant van het Oude Ver bond en dezen priester, clie voor de eer ste maal het onbloedig offer ging plengen, gelijk Christus dit bevolen heelt. En ook de ouders van den jeugdigen priester deed de feestredenaar deelen in de glorie die den zoen op dezen dag omstraalt, de ouders, die den zoon groot brachten en hem aan Codes Dienst wijdden, waarvoor zij zich menig offer hebben getroost Met aandacht, als immer, werden de handelingen der H. Mis gevolgd en als altijd rekten zich de halzen en stonden velen recht op het oogenblik dat de priester de H. Communie uitreikte allereerst aan zijn verwanten en kennissen en vervolgens aan allen, die zich deze vol doening wilden geven. Ruim elf uur was de plechtigheid afgeloopen. Het zangkoor zong, na de H. Mis, de mooie compositie van Hendrik Andricssen Cantemus Domino, een hymne door den auteur aan het kathe drale zangkoor opgedragen en dat niet al leen een aanwinst voor het zangkoor blijkt te zijn, maar ook goed geïnterpreteerd wordt. Een buurtcommissie had zich gevormd, die den neomyst fraaie cadeaux vereerde. Voor deze commissie hebben fle dames Blankwater, v. d. Veldt en Overtoom ge ijverd. In den loop van den dag kwamen velen, zeer velen den jongen priester gelukwen- scben en mocht hij vele blijken van mede leven in het feest ondervinden uit onder scheidene kringen, Een plechtig Lof en Te Deum besloot het feest. Moge het hem ge geven zijn in een lange priesterlijke loop baan rijke oogsten te garen in den wijn gaard van ons aller Heer en God! E. Stolwijk. Ook de parochie van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat had het geluk een harer zonen tot priester gewijd te zien 1.1. Zaterdag en deze droeg gisteren in zijn parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Het was de WelEerw. Keer E. Stol wijk, voor wien de heerlijkheid van het Priesterschap was weggelegd. Hij werd ge assisteerd door den ZeerEerw. Heer pastoor L. J. Boogmans als presbyter-assistens, de WelEerw. Heeren F. F. van Buuren en C. Vis, als diaken en sub-diaken en den Wel Eerw. Heer J. J. J. H. Riswick als ceremo niarius. Op keurige wijze voerde het gemengd koor de Mis „Salve Regina" van J. G. E- Stehle uit. De internuntiatuur wordt niet opgeheven- Congres van het R. K. Werkliedenver bond te Utrecht. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Wijziging der wet op de inkomstenbelas ting. Een weeldeverteringsbelasting. lasting. Hotelbe- Abd el Krim zal zich naar verluidt op Corsica of in Znid-Frankrijk vestigen. In verband met de staking in de Engel- sche mijnindustrie is de noodtoestand ver» lengd. De militaire opstand in Portugal. Strenge censuur. Het kabinet afgetreden. Zie verder Laatste Nieuws. Na het Evangelie beklom pastoor Boog mans den kansel tot het houden van de feestpredikatie. De Eerw, redenaar wees er allereerst op, hoe een eerste plechtige H. Mis toch steeds aantrekkingskracht uitoefent, getuige de aanwezigheid van zoovelen (het ruime kerk gebouw was geheel gevuld). Hij wees er op, dat het feest eener eerste H. Mis is een feest voor den nieuwen pries ter zelf, voor het geheele huisgezin en voor het geheele christenvolk. De gewijde redenaar duidde dit nader aan en schetste vervolgens de taak en de waar digheid van den priester. Zijn taak is het, op de eerste plaats zorg te besteden aan het heil der zielen en daarvoor te arbeiden. Als voorbeeld heeft hij Jezus Christus zelf, Die rondging en zocht, wat verloren was. De Eerw. spr. schetste uitvoerig het open bare leven van Jezus, om daarmede het le ven van den priester te vergelijken en wees er dan op, dat vooral in dezen tijd, nu de ze deloosheid in ontspanning, kleeding, ge schrift en overal doordringt en de menschen van God en de waarheid tracht af te trek ken, de taak van den priester zwaar is. In gevoelvolle en treffende woorden schil derde de Eerw. spr. dan verder af het leven vat) den priester, die alleen de eer en glorie van God moet zoeken en wiens heerlijkste taak is het vervullen der goddelijke taak te staan aan het altaar en het offer op te dra gen, dat het doel was van de menschwor- ding van Jezus Christus. Aan het slot zijner gloedvolle predikatie wekte de gewijde spr. op steeds eerbied te hebben voor den priester en hem gehoor zaam en onderdanig te zijn. Dan werd het H. Misoffer door den neo mist voortgezet, dat döor de vele aanwezigen werd bijgewoond met stille aandacht en groote ontroering, welke toenam bij de Con secratie en vooral bij de H. Communie, toen de jeugdige priester voor het eerst het Brood des Levens mocht reiken aan zijn naastbe- staanden. Na de H. Mis zong het koor „Ave Maria" van Jacob Arcadelt. Des avonds celebreerde de neomist een plechtig Lof, dat eveneens door -telen werd bijgewoond. B. van Houten. Het was gisteren een schoone dag voor de parochie van den H. Bavo. Was de stemming in de natuur ruw door den wind en trooste loos door de regen, niet alzoo was het bin nen de muren van het Godshuis. Daar baadde het altaar in den warmen gloed van het waslicht en zong het orgel zijn feestelijk lied; daar heerschte vreugde bij de uitverkiezing van een zoon der parochie voor het H. Priesterschap en er was een ont roering bij allen, die er tegenwoordig waren, toen de jonge priester het altaar betrad, te midden van drie zijner broeders, waarvan er twéé hem reeds waren voorgegaan in het Priesterschap en waarvan de laatste hun daarin binnen weinig tijds hoopt te volgen. Nadat het koor het plechtig „Veni Creator" van Hubert Cuypers had doen hoo- ren, nam het H. Misoffer een aanvang. De neomist, de WelEerw. heer B. van Houten, werd geassisteerd door den ZeerEerw. heer H. A. V. IJzermans, pastoor der parochie, als presbyter-assistens; door den WelEerw. heer J. van Houten, kapelaan te Langendijk, als diaken en den WelEerw. heer H. van Houten, die kapelaan is te Amsterdam, als sub diaken. De WelEerw. heer A. van Houten, die student is aan het groot seminarie te Warmond fungeerde als ceremoniarius, ter wijl de WelEerw. heeren kapelaans der pa rochie als cantores fungeerden. Het koor, onder leiding van den heer I. Woudenburg, voerde op verdienstelijke wijze de „Missa Mathildis", van Hubert Cuypers uit. Na het Evangelie beklom de WelEerw. heer J. van Houten den preekstoel, om de feestpredikatie uit te spreken. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen de woorden van den profeet Jeremias: „Zie, ik heb u heden aangesteld om te heerschen over de volken en koninkrijken, om uit te roeien en te verwoesten en om op te bouwen en te planten.' De Eerw. spreker riep zijn toehoorders 'n tafereel uit verre eeuwen voor den geest; het oogenblik waarop Jeremias, de ma^ naar God's hart, werd uitverkoren boven zijn volk, om de roeping te vernemen, waartoe de Heer hem bestemd had. Ofschoon van zijn geboorte af door God geheiligd, dorst Jere mias den omvang dier taak niet bevatten en bad hij: „Ach heer, ik ben slechts een knaap en weet niets te spreken!" Doch toen klonk dat groote woord: „Zie, heden heb ik geroe pen.... eft Jeremias is met een blij hart op gegaan. Ook voor den neomist hóuden, deze woor- den de groote levenstaak in. Hij heeft aan de roepstem van God gehoor gegeven en, vóór de aanvaarding van die ontzag lijke taak, den profeet nagespro ken. Maar toen klonken ook voor hem die Goddelijke woorden, die kracht strot!en in de ziel van Jeremias: „Zie, heden heb ik u aan gesteld...-" En met dezelfde blijheid zijl gij opgegaan, aldus vervolgde de Eerw. spr. tot den neo mist, naar de heilige plaats, waar gij in uw jeugd God reeds hebt gediend. Vandaag moogt gij haar betreden als man Gods, als uitverkorenen des Heeren. Daarom heerscht er vreugde bij uw familie en uw vrienden, om de glorie van uw pries terschap; heerscht er vreugde onder uw volk, nu wederom een jongeling uit zijn mid den is opgeroepen om het vóór te gaan tot God. Wanneer ik spreek over het priesterleven dan is het alsof ik over uw schouders spreid een gouden kleed, met de schoonste bloemen versierd. Maar die bloemen, als schoonste priesterplichten, zijn ook de zwaarste. De priester is aangesteld „om te verwoes ten en af te breken." Hij zal moeten zijn als de vazal van den hoogen priester: hij zal de Goddelijke wetten moeten prediken, leven te midden der booze wereld en op de bres moeten staan om de vijanden van het geloof te verslaan en uw volk moeten verdedigen tegen de macht van de vorsten der duisternis. Thans is er echter geen zwakheid meer in hem. Zijn ziel is 'n priesterziel. Daar is geen vrees meer waar God zelf werkkracht gaf. Hij is gepantserd met een Goddelijke macht. „Wiens zonden gij zult vergeven, dien zijn ze vergeven." Ik zie ze reeds bij U komen, aldus ging de gewijde redenaar verder. Dc zwakken, uitgeput in den strijd des le vens en de zondaars, gebukt onder hun last. Naar u zullen zij opzien als naar eene, die hulp kan geven. Gij kunt uw machtig pries terwoord spreken en uw volk opheffen uit het slijk der zonden. Doch niet alleen zijt gij geroepen om te verwoesten; gij zijt ook aangesteld om op te bouwen en te planten. Gij zult mogen ophou wen een tempel van eerherstel, een huis van gebed. Het volk zal zijn gebeden en verzuch tingen in uw handen leggen, om ze op te dragen aan den Allerhoogste. Uw priester- woord zal een heerlijke troost zijn voor ge wonde zielen. Gij zult de sterke zijn, de hulp der zwakken, de vader der zieken en de troost der stervenden, die zich gelukkig zul len achten hun ziel aan den ScheppeT te kunnen teruggeven in tegenwoordigheid van den priester. En dan tenslotte het belangrijke werk van de jeugd. Is de priester niet als een hei lige planter Gods, die de kleine tengere plantjes moet beschermen, de ontluikende bloemen verwarmen met zijn vurige priester- liefde, opdat ze mogen opgroeien tol heer lijke bloemen. Dit alles, wij weten het reeds lang, maar wij herinneren het ons, nu er jubel in ons hart is. Nu mag een moeder juichen, die haar der den zoon zijn intrede ziet doen in de schoone lente van het veelbewogen priesterleven. Moge zij nog vele jaren genieten van deze priesterrijkdom en mogen eens heerlijke pries terdiamanten schitteren aan haar gloriekroon in den hemel. Nu juichen uw parochianen, nu een van haar zonen is opgegaan naar het priester schap. Daarom ook is het begrijpelijk, dat wij vragen om uw priesterlijk gebed. Immers, het gebed van een jongen priester is zoo krachtig. Wij zullen bidden tot den Goddeliiken Hoogen priester, dat hij U sterke, opdat gij de plichten, aan uw moeilijken staat ver bonden, trouw en stipt zult volbrengen. En wanneer straks, zoo eindigde de Eerw. spr., van uw lippen het „Orate Iratres zal klinken tot ons allen, dan zullen zij, uw broeders in het priesterschap, en al uw gees telijke broeders en zusters bidden tot God, Barometerstand 9 uur v.m7.51. VoornH- Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.39. DE ROOrïNOf MOOR dat Hij u sterke en dat Hij dit H. Offer en verder geheel uw levensoffer zal aannemen. Na de treffende predikatie werd het H. Offer voortgezet. Toen de H. Communie had plaats gehad, naderden de familieleden van den neomyst tot de H. Tafel om uit de handen van den jon gen priester het Allerheiligste te ontvangen. Dan werd de H. Mis beëindigd en na een plechtig gezongen „Tantum Ergo" volgde de zegen met het Allerheiligste, waarna het koor de priestercantate van G. Mosmans ten geboore bracht. Hiermede was de plechtige Eerste H. Mis geëindigd. Des middags had ten huize van den neo myst een receptie plaats, die zeer druk be zocht was. Talloozen kwamen de familie van Houten geluk wenschen en <3e bewoners van den Bleekersvaartweg toonden, door het uitsteken van de vlag, met dit heeaiijke leest mede te leven. Met een plechtig danklof werd de dag besloten. Volgens de raadsagenda wordt voor de benoeming tot gemeentesecretaris van Hil legom voorgedragen: 1. J. C. Schouten, eerste ambtenaar te secretarie te Hillegom; 2. mr. J. B. Sons, eerste ambtenaar ter secretarie te Hazerswoude, Deze aanbeve ling werd opgemaakt met 2 tegen 1 stem; tegen stemde wethouder Balvers, die de voorgedragenen in omgekeerde volgorde wenschie geplaatst te zien sSSÊ^r:im

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1