Gemengd Nieuws. amsterdamsch nieuws. UIT HET AND- t Onder de Fadio-berichten: Gisteren is te Parijs een congres gehouden van Fransche obligatiehouders van Russische staatsschuld. Portugal in handen der opstandelingen. Het kabinet is afgetreden. Een hevige cy cloon teistert Burma. Russische staatsschuld aan Frankrijk Kabinetscrisis in Zweden. Herstel en ophouw in Rusland. Hevige cycloon in Burma. De militaire opstand in Portugal. Na de overgave van Krim. Hy was niet de gezochte inbreker, Het rookgevaar en de heidebranden. „Houdt den dief!" Valsch bankpapier. Auto tegen een boom gereden. Afdoende maatregelen tegen zware auto's Op avontuur. Men schrijft uit Alkmaar Een boschwachter in de klem. Diefstal op een stoomschip. Door de justitie gezocht. „Uw tijd is om, dokter." De spoorwegdie^tallen te Roosendaal. Goederenwagen uitgebrand. Bij het stoeien overleden. De 100.000. Kerkdieven gearresteerd. Een lastig beest. KERK EN SCHOOL. Deken de Graaf. Eucharistisch triduum voor zieken. Het Eucharistisch Congres te Chicago. Examen Kerklatijn. Het Koninklijk bezoek. Melkveehouders contra den handel. RECHTZAKEN. Goedkoope plakzegels. Ondeugdelijke worst. KUNST EN KENNIS. Huldiging van J. P. J. Wierts. De Kon. Militaire kapel. Electriciteitsproductie uit siroomend water. UIT BOEK EN BLAD. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Mond- en klauwzeer. VISSCHERIJ. Vp het congres van de Fransche houders van Russische obligaties, gisterenmiddag te Parijs gehouden, werd het resultaat mede gedeeld, van het referendum, dat gehouden is teneinde de meening der Fransche obli gatiehouders vast te stellen ten opzichte van de erkenning door Frankrijk van de Sovjet- regeering. Van de 2.676.000 obligatiehouders die aan het referendum hebben deelgeno men, stemden 2.451.000 voor intrekking van de erkenning der Sovjetregeering, en 225.000 voor herziening van de voorwaarden dier erkenning. Het congres heeft verder besloten het resultaat van deze stemming aan de Fran sche regeering mede te deelen, den nadruk leggend op den wensch van de obligatie houders terug te keeren tot den toestand, zooals die bestond voor de erkenning. Het congres heeft voorts besloten volledige volmacht te geven aan zijn vertegenwoor diging, teneinde direct met de Sovjetregee ring te onderhandelen, zonder tusschenkomst van de ambtenaren der Fransche regeering. De Fransche regeering heeft namelijk zooals bekend, medegedeeld dat zij haar positie bij da regeling der Russische schulden slechts beschouwde als die van een welwillende be middelaarster. Hiermed eis volgens de obli gatiehouders de Fransche regeering afgewe ken van de positie, zooals die bestond bij de opening der onderhandelingen in Februari, toen de regeering zichzelf als de directe onderhandelaarster beschouwde en den obligatiehouders slechts om advies had gevraagd. De Zweedsche kabinetscrisis heeft zich thans zoover ontwikkeld, dat men met stel ligheid kan aannemen, dat het sociaal democratische kabinet Sandler morgen zal aftreden. Voorts neemt men aan, dat het nieuwe kabinet gevormd zal worden door den leider Ier vrijzinnige volkspartij, Ekmann. De Raad van Russische Volkscommissaris sen heeft het lange rapport beproken, waarin zooals reeds in het kort gemeld, voorgesteld werd, aan buitenlandsche kapi talisten concessies te verleenen voor het herstel van gebouwen in Rusland, die al lengs overal in zeer slechten toestand zijn gekomen. In het rapport wordt gemeld, dat niet alleen woonhuizen, fabrieken en waterwer ken in vervallen staat verkeeren, maar eveneens de wegen en de tramlijnen. Besloten is, aan buitenlandsche firma's toe te staan, de herstelwerkzaamheden uit te voeren en zelfs nieuwe gebouwen op te trekken, waarbij speciale privileges en faci liteiten zullen worden verleend. Zoo zullen machinerieën, instrumenten en materialen vrij van invoerrechten mogen worden inge voerd. Voorts zal vermindering op de belas tingen worden toegestaan, terwijl vele van de tot nu toe bestaande, beperkende bepa lingen zullen worden ingerokken. Buitenlandsche contractanten zullen ver lof krijgen, een zeker percentage buiten landsche arbeiders te werk te stellen. Trotski is van zijn verlof teruggekeerd en heeft het beheer over het concessie-depar tement weer op zich genomen. Door een cycloon, welke de kust van Arakan (Burma) heeft geteisterd, is enorme schade aangericht. De cycloon ging vergezeld van een vloedgolf, welke een groot gebied overstroomde, en vele dorpen verwoestte. Er zijn honderden slachtoffers; sommige berich ten spreken zelfs van 1200 dooden, doch de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Er is slechts zeer weinig vee overgebleven, en het getroffen gebied is zoo goed als verstoken van voedingsmiddelen. De opstandelingen hebben de spoorwegen in het Noorden opgebroken, en daardoor de verbinding met Oporto onmogelijk gemaakt. Het revolutionnaire comité heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de beweging geen militair karak ter draagt, en dat het een regeering wenscht te vormen op democratische basis. De op leidingsschool der matrozen heeft zich bij de beweging aangesloten. Nader wordt gemeld, dat de revolution naire actie zich zeer heeft uitgebreid en het karakter van ean volksbeweging heeft aan genomen. Het revolutionnaire comité wordt te Lis sabon verwacht, waar het aan den staats president een lijst met de namen der nieuwe regeering zal voorleggen. Een telegram meldt ten slotte, dat het kabinet is afgereden, en het staatshoofd stappen zal doen tot het vormen van een nationale regeering. Abd-e1-Krim heeft» zffch gisterenmorgen te Taza formeel onderworpen aan generaal Boichut, den opperbevelhebber van het Fransche leger in Marokko. Deze onderwer ping heeft plaats gehad zonder eenige cere monie. De Rif-leider zal als gewoon krijgs gevangene behandeld worden. Hij is on der bewaking gesteld van kolonel Huot, den commandant van het Taza-district, en zal in die stad blijven, totdat over zijn toekomst is beslist, In het manifest dat de resident-generaal Steeg tot de stammen heeft gericht, ver klaarde hij o.a., dat over het lot van Abd-el- Krim zal worden beslist door Moeley Joes- sef, den sultan van Marokko. Dit is strikt in overeenstemming met de wettelijke bepalin gen, daar Abd-el-Krim in opstand is tegen den sultan, die, hoewel hij onder het protec toraat van Frankrijk staat, souvereiniteit uit oefent over geheel Marokko, De leider der Fransche vrcdesdelegatie te Oedjda generaal Simon is naar Marokko te ruggekeerd, teneinde in samenwerking met de Spaansche autoriteiten de situatie te on derzoeken, die in het Rifgebied geschapen is. Zijn eerste streven zal zijn maatregelen te treffen voor de pacificatie der stammen, daar het program van actie, dat verleden jaar te Madrid tusschen de Fransche en Spaansche regeeringen werd vastgesteld, thans voltooid De resident-Generaal van Marokko, Steeg, heeft gisteren Zaoranyot, een van de voor naamste centra der Beni Zeroeal bezocht, waar zich vele onderdeelen van dezen stam aan hem hebben onderworpen. Ongeveer 10.000 stamleden hebben hem daar begroet. Nog dienzelfden morgen onderwierp zich on geveer de helft van hen. Dit beteekent een groote stap naar de volledige pacificatie van de Fransche zone. Steeg's activiteit is, naar thans bekend wordt, van groote beteekems geweest in de politieke campagne onder de Marokkaansche stammen gedurende de laat ste twee maanden. MAAR WEL EEN ZWIJNTJESJAGER MET EEN REVOLVER OP ZAK. De door de politie te Grave aangehouden Duitsche zwerver van wien men meende, lat hij behoorde tot het inbrekerstrio, dat te Tilburg opereerde, is naar Tilburg overge bracht, waar bleek, dat hij niet de gezochte De man was echter in het bezit van een rijwiel, hetwelk van diefstal afkomstig bleek te zijn. De politie te Tilburg had nl. juist het signalement ontvangen van een rijwiel, dat te Roosendaal Zaterdag bij de St. An- toniuskerk wa? weggekaapt van iemand, die even biechten was. Dit signalement kwam precies overeen met dat van den uit Grave aangebrachten zwerver, die boven dien bij zijn aanhouding een revolver op zak droeg. Hoewel men hem dus niet als inbreker kon vasthouden, achtte de Tiiburgsche politie het wel raadzaam, hem met fiets en al te transporteeren naar Roosendaal, waar de diefstal van de fiets kwam vast te staan. De zwijntjesjager is naar Breda overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Sinds jaar en dag wordt, telkens als de zo mer in het land komt, in de pers gewezen op het gevaar van rooken en het wegwerpen van eindjes sigaar en sigaret in de hei of in de dennenbosschen. De ondervinding leert, dat roekeloos omgaan met brandende tabak veel al de oorzaak is van heide-en boschbranden. Daarvandaan komen dergelijke branden doorgaans op Zon-en feestdagen voor. Dan immers trekt men er op uit om zich in de vrije natuur te verpoozen. Maar de gevolgen zijn niet zelden, dat groote oppervlakten door het vuur worden vernield en mooie hei- en ooschpartijen verloren gaan. Naar gemeld wordt, zal hier en daar in de toekomst strenger toezicht op het rooken in de hei worden gehouden en zullen de des betreffende verbodsbepalingen in vóllen ernst worden toegepast. O.a. zal dit geschieden in de Noord-Brabantsche Peelstreek proces-ver baal terzake het rooken in de Peel is dezer dagen reeds tegen een 19-jarig landbouwers knecht opgemaakt. Het verdient zeker aanbe veling, met het oog op het aangebroken zo merseizoen, dat, waar de welgemeende raad gevingen van „Tuchtunie" e. d. toch niet worden opgevolgd, aandacht te schenken aan het voorbeeld der Peelstreek. Zaterdagmorgen is naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht de 20- jarige J. B., loswerkman, uit de Lambertus- straat, die Vrijdag op heeterdaad betrapt is bij het stelen van een fiets. Het rijwiel stond in een gang van een kantoorperceel aan de Wijnhaven. Plotseling hoorde de heer G. W., die op genoemd kantoor aanwezig was, gestommel in de gang. Hij rende naar beneden en bemerkte dat zijn rijwiel ver dwenen was. Juist toen hij de straat op liep zag hij een man op zijn karretje wegrijden, waarop W. begon te roepen: „houdt den dief met het traditioneele gevolg, dat een groote menigte, met den eigenaar aan het hoofd, den dief volgde. Deze reed de Brouwerssteeg in en wierp daar het rijwiel tegen den grond. Daarop snelde hij het gebouw van de Ar beidsbeurs binnen, om even later kalm naar beneden te komen en aan W. te vragen of deze soms wist, waar de arbeidsbeurs was. „Dan moet u even wachten," antwoordde W. Even later kwam een agent aan, aan wien de rijwieldief werd overgeleverd, om stevig geboeid naar het politiebureau te worden overgebracht. Eenige maanden geleden was J. B. tot vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld, wegens het stelen van fietslantaarns. Donderdagmiddag kwam een Italiaan op een wisselkantoor aan den Noord-Blaak te Rotterdam, om twee 5 ponds-biljetten te wisselen. De bediende trok de echtheid van de biljetten in twijfel en verzocht den Italiaan, even te wachten. Terwijl de be diende de recherche opbelde, liep de Ita liaan het kantoor uit. De bediende volgde hem en wees hem even later aan een agent. Deze hield den Italiaan, die dc 46-jarige V. G. uit Catania bleek te zijn, aan. Op hem werden de twee biljetten gevonden, die inderdaad valsch bleken te zijn. De man vertelde, de biljetten van een hem onbekend man gekregen te hebben. Vermoed wordt, dat de biljetten nog afkomstig zijn van ver vaardigers van valsche bankbiljetten, die eenige jaren geleden in het buitenland ge werkt hebben. In 1924 zijn enkelen van hen gearresteerd en -Veroordeeld. Vrijdagavond reed een auto van de N.V. Gloeilampenfabriek te Eindhoven door tot nog toe onbekende oorzaak tusschen Leu ven en Diest tegen een boom. Twee der inzittenden, n.l. de heer A. de Broekert en dc chauffeur K. Hagmar, bekwamen ern stige verwondingen. Zij ziin naar het zie kenhuis te Leuven overgebracht. De andere inzittende heeren kwamen met den schrik vrij. Naar verluidt, schijnt de chauffeur er het ergst aan toe te zijn. In de vergadering van Breda Vooruit, die de burgemeester heeft bijgewoond, heeft deze verklaard, dat afdoende maatregelen in voorbereiding zijn tegen het rijden met zware vrachtauto's, waardoor te Breda zoo veel huizen dreunen, schudden en kraken en die groote schade aan de betrokken be woners veroorzaken. Eenige dagen vóór Pinksteren werd een chauffeur alhier aangesproken door een net gekleed 18-jarig meisje, dat hem vertelde zender onderdak en zonder geld te zijn. Hij ontfermde zich over haar en wist een ge huwd vriend te bewegen, haar eenige dagen onderdak en logies te verschaffen, totdat het meisje hier een betrekking zou krijgen. Alles ging goed, zelfs bezochten zij gezamen lijk een bioscoop en een danshuis, totdat de kostjuffrouw Zondegmorgen haar por- temonnaie, inhoudende ongeveer f 19 huis houdgeld, vermistte. Overal werd gezocht, ook door de logeergast, doch zonder resultaat, het vermiste was nergens te vinden. Omstreeks halftwaalf dien morgen vertrok de gast om een uitstapje te maken naar Schoorl. Toen kwam aan het licht, dat zij, die zonder geld heette te zijn, een bankbiljet van f 10 in betaling had gegeven voor een tramkaartje. Dit wekte wantrouwen op, aangifte bij de politie volgde en uit een door de recherche ingesteld onderzoek bleek, dat zij vermoedelijk naar Helder was vertrokken. Zij werd inderdaad aldaar aangehouden en bij haar verhoor bekende zij zich de porte monnaie met inhoud te hebben toegeëigend. Zij had daar goeden sier van gemaakt, want bij haar fcuilleering was nog slechts 1 )4 cent en de portemonnaie in haar bezit. Zij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar over gebracht. Toen de boschwachter V. uit Prinsenhage zich Vrijdagavond bij het Huis ter Borch op den weg PrinsenhageEtten onder deze laat ste gemeente bevond, is hij plotseling door 12 mannen van het Heike aangevallen. Ze gooiden hem met straatkeien. V. loste eenige schoten in de lucht en toen dit niet hielp vluchtte hij het Huis ter Borch in, van waaruit om hulp werd getelefoneerd. Ondertusschen koelden de aanvallers hun woede op het huis, dat ze zoodanig met steenen bombardeerden, dat ettelijke ruiten werden vernield. Een rij- j wiel, dat tegen den muur stond, werd geheel vernield. Daarna zijn de aanvallers afgetrok ken. Ze zijn allen bekend. Een bericht uit Hamburg maakt melding van een grooten diefstal in volle ze eop het j Amerikaansche stoomschip George Washing ton. Twee internationale misdadigers, Rosen- j berg en Barra genaamd, wisten reeds kort voor de afvaart van het schip naar Bremen zich van den voor Engeland bestemden zee- post meester te maken, waarbij hun baar geld en waardepapieren tot een bedrag van 250.000 mark in handen vielen. Bovendien slopen zij binnen in de hutten van 3 jonge Amerikaanschen, die zij van kostbare ju- weelen en van al haar geld beroofden. Het was reeds lang bekend, dat de beide misdadigers er hun werk van maakten, voor al op schepen voor de groote vaart hun slag te slaan. Met behulp van Engelsche detecti- ven is het de politie van Bremen gelukt, de schavuiten te ontmaskeren en de gestolen waarden terug te vinden. Blijkens den jaar klapper op het Algemeen Politieblad, uitgegeven vanwege het depar tement van justitie werden er op 1 Januari j.l. ruim 15000 personen door de justitie gezocht. In den boezem van het ornitologisch con gres, dat dezer dagen te Kopenhagen wordt gehouden, heeft zich, naar de Tel. verneemt een pijnlijk incident voorgedaan. De voorzitter van het congres, de Zweed sche prof Lömberg stelde den Nederlandschen geleerde Jan Verwey, die om 3 uur een be langrijke lezing zou houden over de reigers, voor zijn voordracht te bekorten, daar de congresleden tegen vier uur op een thee in het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken uitgenocdigd waren. De heer Verwey verklaarde echter te be treuren, dat hij zijn lezing niet kon bekorten en zeide, de lezing in haar oorspronkelijken vorm of anders in het geheel niet te willen houden. Na langdurige discussies kon de heer Verwey zijn lezing eindelijk aanvangen Zij het echter uit onbeleefdheid of uit gebrek aan belangstelling, dan wel om demon stratieve redenen, in elk geval verliet een groot deel der deelnemers aan het congres de zaal De achtergebleven geleerden volgden de lezing met groote belangstelling, totdat plot seling de voorzitter den heer Verwey onder brak met de woorden „Uw tijd is voorbij, dokter 1" Algemeen was de verbazing, welke ge leidelijk in verontwaarding overging. Een uitroep van den Duitschen geleerde, dr. Götz, dat de heer Verwey zijn lezing zou mogen beëindigen, verwekte luid bijvals- geroep. Merkwaardigerwijze verklaarde de voorzitter evenwel, dat men zich naar de thee in het ministerie van Buitenlandsche Zaken moest begeven. Na verscheidene interrupties, zooals „De thee is ons onverschillig 1 Wij willen ver der hooren sprong eindelijk dr. Götz op een stoel en betoogde, dat dit een zóó be langrijke bijeenkomst was, dat men kon ver langen, de lezing ten einde te hooren. Het onderwerp heeft wetenschappelijke beteeke- nis, aldus dr. Götz. De heer Verwey heeft nog geen twintig minuten gesproken, ter wijl aan den Amerikaanschen geleerde, Chapman, die tien minuten te laat kwam, meer dan een uur spreektijd is toegestaan. Bij deze woerden werd dr. Götz door leven dig bravogeroep onderbroken. De onverbiddelijke en thans trouwens zelf ook zeer opgewonden geworden voorzitter, verklaarde de bijeenkomst echter geëindigd, wat aanleiding gaf tot scherpe interrupties van dr. Götz, die opmerkte, dat de regeling van het congres, waarbij een lezing van economische waarde onderbroken moet worden, uitsluitend opdat men op een thee zou kunnen verschij nen schandalig moest worden genoemd. Daarna verliet de voorzitter de zaal, waarna de achtergebleven geleerden, met dr. Götz en dr. Gröbbels aan het hoofd, den heer Ver wey trachten te bewegen, zijn onderbroken lezing voort te zetten' De onderladingmeesier v, G. die in ver band met de veelbesproken stationdiefstal len tc Roosendaal definitief was ontslagen, is te Utrecht door een commissie van drie doctoren opnieuw onderzocht teneinde vast te stellen of de man ,al of niet voor direct ingaand pensioen in aanmerking zou komen. Blijkens den uitslag van dit onderzoek werd de man geschikt voor den dienst bevonden, zoodat zijn pensioen eerst op 65-jarigen leef tijd dit is over ongeveer 5 jaren kan ingaan. Vrijdag is tusschen 's-Heerenberg en Zed- dam van een goederentrein tusschen Zut- phenEmmerik een lading poetskatoen in brand gevlogen. Het bleek alleen nog moge lijk den brandenden wagen uit te schakelen. De gehcele lading tot een belangrijke waarde ging verloren. In een textielfabriek te Enschedé waren twee jeugdige werklieden aan het stoeien. Door de opwinding of door een stomp bleef de jongste liggen en bleek te zijn overleden. De andere heeft aangifte bij de politie ge daan, die geen termen vond om hem aan te houden. De 100.000 uit de Staatsloterij is ditmaal te Lei'den gevallen. Een groepje van 25 brieven bestellers v/as de gelukkige houder van een half lot, zoodat elk hunner 1700-kreeg uit betaald. Te Nieuwenhagerheide (Limb.), ontdekte de koster, dat in de R. K. kerk de offer blokken door onbevoegden van bun inhoud waren ontdaan. Dc politie is er in geslaagd een Duitschen man en een vrouw aan te houden die bekenden zich aan deze misdaad te hebben schuldig gemaakt. Toen de veehouder A. uit Haerst zijn stier uit den stal wilde halen en hem daartoe een töuw om de horens deed, werd het dier plot seling kwaadaardig. Het beest stootte zijn horens in het zitvlak van A„ die zich juist omgekeerd had, waardoor hij zich bloedend verwondde. De ijlings toegeschoten broer tan A. verging het niet veel beter. Ook hij werd op de horens genomen en tegen den zolder geworpen. Bij onderzoek bleek ech ter, dat deze er na den luchttoer geheel ongedeerd was afgekomen. Alleen A. moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. VERDUISTERING Op de veiling te Loosduinen verscheen vrij geregeld een commissionnair uit Rotter dam, die kleine koopjes deed. Dezer dagen kwam de commissionnair een koop van een partij tomaten afsluiten van f 500, in opdracht van een Rotterdamsche firma. Een prijs van 40 cent mocht niet worden overschreden daar de commissionnair evenwel voor gemid deld 46 cent had gekocht, werd de koop ge annuleerd. De betrokken firma verleende haar bemiddeling voor verkoop van de partij naar Engeland, waarna aan den commis sionnair f 500 uit dien verkoop werden ter hand gesteld. Daar dit bedrag evenwel niet aan het veilingsbestuur te Loosduinen is overgemaakt, heeft dit bestuur de firma aangesproken voor betaling. Noch de firma, noch de commissionnair willen de'f 500 stor ten. De politie heeft deze zaak in onderzoek, teneinde te beslissen of hier van verduiste ring door commissionnair sprake kan zijn. De Zcercerw. Deken J. J. de Graaf van Delft heeft zich, tot het nemen van rust, voor den duur van een maand naar Soest begeven. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tijdens de afwezigheid van den Z. E Deken benoemd tot waarnemend Deken van Delft den Zaercerw. Deken H. van Dam te 's-Gra- venhagc. (St. Bavo.) Omstreeks begin Augustus zal in de pa rochiekerk van de H.H. Engelbewaarders te 's-Gravenhage een Eucharistisch Tridu um voor zieken worden gehouden. Zooals reeds eerder gemeld, zal mgr. Heijlen, bisschop van Namen en voorzitter van de internationale Eucharistische Con gressen, op 4 Juni a.s. per s.s. „Pennland" uit Antwerpen naar Chicago vertrekken voor Het presidceren aldaar van het inter nationaal Eucharistisch Congres. Mgr. zal, behalve door zijn particulieren secretaris den Nederlandschen pater kanunnik Thar- sius Bootsma, vergezeld worden door mgr. Hugo Lamby, Norbertijner abt van Tonger- loo, graaf de Renesse-Breidbach, burggraaf Henri Davignon, ^aron Henri de Trauney m Valentin Brifout. Zooals men weet vertrekt mgr. Eras even eens met dit gezelschap, alsmede mgr. Noots, procurator-generaal der Norbertijnen te Rome. (Ms'b.) Bij het op 22 Mei te Amsterdam gehou den examen Kerklatijn, slaagden: Mej. M. V/, Alkemade te Zandvoort en de heeren: J Versteeg, Amsterdam, P. Th. J. van Tetering en C. II. A. M. Kahmann te Haarlem. De Koninklijke Familie is Zaterdagmid dag Per trein uit Apeldoorn te Amsterdam aangekomen voor haar jaarlijksch bezoek. De Prins, die een bezoek had gebracht aan de Biologische Tentoonstelling, was aan het Centraal Station ter begroeting van gade en dochter aanwezig. Verder waren daar mr dr. van Lennep, lid van Geo, Staten van' Noord-Holland, als plaatsvervangend Commissaris der Koningin, vice-admiraal C. Fock, commandant van de Stelling Willems oord generaal-majoor C. Fortanier, com mandant van de 4e Divisie Inf., leapt.-ter- zee Prillevitz, commandant der Marine te Amsterdam en verder burgemeester \V, De Vlugt, voor de directie der Ned. Spoorwegen mr. van Manen, de hoofdcommissaris van politie, A. J. Marcusse en de stationschef, de heer J. Muller. Toen de Koningin was uitgestegen wer den haar bloemen aangeboden door mej. J. Von Freytag Drabbe, terwijl de, Prinses een bloemenhulde in ontvangst nam van mej. Erftemeyer. Bij het verlaten van het station klonk een daverend hoera uit de dichte menigte, dat zich voortplantte langs het volle Damrak naar den Dam. Het Kon. rijtuig werd voor afgegaan en gevolgd door een escorte hu zaren. Reeds lang voor de aankomst van dc Kon. Familie had zich een groote menigte op den Dam verzameld. Voor het paleis was de eerewacht betrokken door de Mariniers onder bevel van kapitein H, baron van Hemert tot Dingshof. Bij de komst van de Koningin speelde de Marine-Kapel uit Den Helder het Wilhelmus, terwijl de menigte juichte. Toen de Kon. Familie het paleis had betreden werd de standaard gehtschen en weldra verscheen het Koninklijke gezin op het balcon. De muziek speelde nogmaals het Volkslied en de menigte juichte her haaldelijk. Onmiddellijk daarop begon de audiëntie voor militairen- Zaterdagavond is de Wagnervoorstelling door Prins Hendrik en Prinses Juliana be zocht. Op de Biologische Tentoonstelling in Artis is Prins Hendrik ontvapgen door prof. Th. Stomps, dr. Joh. v. Burkom, den heei Fr. Quené en enkele andere leden van het tentoonstellingscomité. Prof. Stomps en dr. van Burkom begeleidde hem door de ten toonstellingszalen, waar verschillende hee ren korte toelichtingen gaven bij de tentoon. g8stelae voorwerpen. Bij de collectie van de Vereenigingen tot bescherming van Vogels en tot behoud van Natuurmonumenten on derhield de Prins zich geruimen tijd met dr. Jac. P. Thijsse, die aan Je hand van het aanwezige materiaal het streven der beide Vereenigingen uiteenzette. Ook 'bij zijn eigen inzending, hertenge weien, vertoefde de Prins eenige oogen- blikken. Hij heeft zeer veel voor de verbetering van het ras gedaan en deze yerhetering de monstreert zich in de gev/eiën der herten. Zooals bekend heeft de melkhandel op 20 Mei de overeenkomst, welke op 5 Mei j.l. met de bonden van melkveehouders ge sloten werd, opgelegd. Naar aanleiding van dit schrijven stelden de veehouders den han del voor op Vrijdag j.l. een vergadering tc beleggen, teneinde in deze bijeenkomst den melkprijs, die, krachtens de overeenkomst met ingang van 1 Juni automatisch moet worden verhoogd, nader te regelen en vast te stellen. In antwoord op dit schrijven heeft de handel aan de Veehoudersbonden doen we len, dat een dergelijke bespreking overbo dig wordt geacht, zoolang door het optre den van een aantal leden van de melkvee houderebonden een geordende toestand in den Amsterdamschen melkhandel onmogelijk wordt gemaakt. ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE NED. DOK MAATSCHAPPIJ. Een man in het dok te pletter gevallen. Vrijdagmorgen om half 11 is een 29-jarig arbeider, werkzaam bij de Nederlandsche Dok Maatschappij, terwijl hij op een der dokwanden liep, gestruikeld en op den vele meters dieper gelegen dokvlcer terecht ge komen. De man was dadelijk dood. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond Donderdag terecht de 56-jarige C. T„ hoofd ecner Spaar- en Voorschotkas. Verdachte zou sinds eenige jaren kwitantie zegels, in de wandeling plakzegels genoemd, na gebruik voor de tweede maal geschikt heb ben gemaakt, door de handteekening ervan weg te krabben of door ondergeschikten te laten verwijderen. Verdachte ontkende. Getuige J. Dr. verklaarde beklaagde's mede-directeur, v. d. H„ eens bezwaar te hebben hooren maken over 't voor de tweede maal gebruiken van reeds gebruikte plak zegels. Verd.: 't Ging hier over ongeteekende zegels, die ik afscheurde en opnieuw op plakte. De heer H. W. Alberti, als deskundige ge hoord, sprak als zijn oordeel uit, dat de hem vertoonde zegels een „mechanische behande ling" hebben ondergaan. Waarschijnlijk met radeergummi is getracht de met inktpotlood geplaatste letters te verwijderen. Dit is trou wens mede te zien aan de lichtere kleur op sommige plaatsen. De verdediger, Mr. Dr. A. Fontein Kan dat kleurverliezen niet een gevolg zijn van het „likken"? Getuige Neen, want ik heb de proef genomen met water. De verdediger: Water heeft toch niet dezelfde substantie als speeksel Achtereenvolgens worden nu als getuige gehoord mej. Sm.-A„ mej. van S„ mej. L.-K. en de heer v. H. Mej. van R. was in 1922 kantoorbediende bij genoemde spaarkas. Zij verklaarde meer malen van beide directeuren opdracht te hebben gekregen otn oude kwitanties na te snuffelen en eventueel van de plakzegels de handteekening weg te „stuffen," indien dit mogelijk was. Verd. Ik gaf wel order om de zegels uit te zoeken, maar niet om den naam te verwij deren. Getuige: Wij moesten altijd zoeken naar kwitanties, die met potlood onderteekend wa ren. Inkt ging er natuurlijk niet af. pres.; En wie plakte de zegels dan weer op Verd.: Dat weet ik niet. Ze gingen steeds naar het privé-kantoor. Mej. v. d. K. vertelde, met eigen oogen ge zien te hebben, dat verd. „zegeltjes stufte." Pres.: Nu kun je toch moeilijk blijven ontkennen, verdachte. Verd.: 't Was een „vuile vinger," dien ik wegradeerde. Getuige: Ik heb het méérmalen gezien. Pres.|tot bekl.Kwamen, „vuile vin gers" dan zoo dikwijls voor? Het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Dr. A. Fontein, ging de terminologie na van het woord „gebrui ken." De'wetgever spreekt zich niet duide lijk uit. De materieeie dader is niet aan te wijzen, want de beide kwitanties dragen een naam, die niet die van den werkelijken on derteekenaar is. Hij, die onderteekent met inktpotlood, heeft niet het zegel „gebruikt" in den zin der wet. Immers alleen een hand teekening met inkt is geldig. Niet verboden is 't met radeergummi over een plakzegel te wrijven. En wijl die daad feitelijk ten laste wordt gelgd, kan hier geen straf op volgen. PI. vroeg dan ook vrijspraak, althans ont slag van rechtsvervolging en zeer subsidiair een lichte straf met het oog op het gunstig verleden van verdachte. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 10 Juni bepaald. De Zetpbensche rechtbank veroordeeld* Vrijdag den directeur eener vleeschwaren- fabrick terzake, dat hij in zijn fabriek in voorraad had een partij worst waarin een ongeoorloofde kleurstof was gemengd en een partij Geldersche rookworst, waaraan evenaens eenzelfde kleurstof en zooge naamd eiwitpoeder was toegevoegd tot een geldboete van 300 subs, een maand hech tenis. Vrijdagavond had in hotel „de Twee Ste den" te 's-Hage de nationale huldiging plaats van den heer J.P.J. Wierts, den bekenden toondichter, die eenigen tijd geleden 60 jaar geworden is. De groote zaal van het restau rant was geheel met belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen bevonden zich minister Lambooy, generaal Snijders, de gemeente secretaris, Mr. Dr. ter Pelkwijk en verschil lende personen uit de kringen van het Alg. Ned. Verbond. Nadat de heer Wierts en diens echtgenoote en dochter binnengeleid waren, en Prof. Dr. A.A. van Schelven als voorzitter V3n de groep „Nederland" van het A.N.V. hem had ver welkomd door „Duinoord's Meisjeskoor", onder leiding van den heer R.A. van Pelt, de „Paaschcantate" van Wierts uitgevoerd. Als solisten traden hierbij op Sam Swaap (viool), mevr. Jo. Solleveld (zang) en H. We- geriff (piano) Daarna voerde Prof. Dr. van Schelven wederom het woord, nu namens den minister van Onderwijs, die door ongesteldheid ver hinderd was aanwezig te zijn. Spr. merkte op, dat de heer Wierts zich altijd solidair met onzen volksaard had betoond. Niet alleen the oretisch, maar ook practisch in meer dan 150 stukken, waarvan geen enkele een buiten- landschen tekst draagt. Namens het comité overhandigde Prof. van Schelven het hulde blijk, bestaamde uit een kasteel van Delftsch aardewerk en een kristalleninktpot. Vervolgens zeide Prof. van Schelven, dat de minister hem verzocht had mee te deelen, dat H.M. de Koningin den heer Wierts be noemd had tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ten slotte nam de heer Wierts zelf het woord om allereerst H.M. de Koningin te bedanken voor de hem verleende onder scheiding en voorts allen, die tot deze hul diging hadden medegewerkt. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. De Haagsche bevolking heeft de Ko ninklijke Militaire Kapel bij haar terugkeer uit Havre een grootsche ontvangst bereid. Hoewel de regen onophoudelijk neer stroomde, stond het Stationsplein zwart van de menschen, die geduldig wachtten tot de talrijke speeches, welke boven op het perron gehouden werden, waren geëindigd, terwijl tevens duizenden langs den weg waren ge schaard om hen, die de Nederlandsche eer in het buitenland zoo kranig hebben verde digd, toe te juichen. Te ongeveer kwart vóór twaalf stoomde de Parijsche trein het station te Den Haag binnen. Ter verwelkoming waren op het perron aanwezig de heeren baron Baud, na mens den burgemeester, kolonel Seyffardt, commandant van de eerste artillerie-brigade, generaal Laatsman, oud-plaatselijke com mandant, benevens vele andere militaire autoriteiten en verschillende toonkunste naars- en plaatselijke vereenigingen. De ingenieur E. Suez, te Weenen, heeft in samenwerking met ingenieur Pucher, een turbine samengesteld, waarmee het mogelijk is onmiddellijk uit stroomend water elec- triciteit te produceeren. Deze turbine schijnt alle voordeelen, die een dergelijk apparaat hebben kan, met bijzondere lage bedrijfs kosten te vereenigen. Met behulp van een bijzondere propellor met vier vleugels, wordt aan het water alle energie ontnomen. De pro pellor ligt in een trechtervormigen koker, waarvan de nauwe opening tegen den stroom gekeerd is. En dit is een van de geheimen, waardoor deze turbine zoo buitengewoone kracht weet te ontwikkelen. Het water stroomt wel in de nauwe trechteropening, drukt zich tegen de roteerende propellorvleugels, staat zijn stroomingsenergie af en komt daardoor bijna tot rust. Het vult dan het wijdere deel van den trechter, maar de golven, die buiten langs dén koker gaan, zuigen nu dat doode water mede. Van voren krijgen wij dus een druk van 't instroomend water, van achteren een zuiging van eenog veel grootere water massa, het geen het turbinerad tot een razend snelle omwenteling brengt. Zoo wordt 't mogelijk, een dynamo aan te drijven, die 1600 toeren maakt en in een jaar een productie van 100.000 paardekrachturen geeft. In den winter kan men de turbine onder het ijs leggen. Bij een stroomsnelheid van 2)4 meter kost dc productie van een paardekracht met de Suessche turbine nauwelijks twee cent. Weensche bladen geven zich reeds over aan schoone toekomstdroomen voor Oosten rijk voor het geval deze vinding in de praf tijk stand weet te houden. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Kruistriomf, 5e Jaarg. 11e aflevering (Juni.) Uitg. van het Klooster der Kruisheeren „St. Agatha," te Cuyk a. M. De Kruisver- eering in de orde der kruisheeren in vroeger eeuwen Sprekende Kruisen door Lin Uit onze Congomissie Verleden en heden door M. Konings; Uit onze Minnesotamissie; M'n eerste tijd in minnesota door A van. Zutven Naar IsraëlEen snelle bekeering. Platen. H. Hartbeeld te St. Agatha Sinte Birgit- ta Congoleesch dorp Congoleesch dorp. In meerdere gemeenten van Midden-Lim burg is onder den veestapel het mond- en klauwzeer opnieuw uitgebroken. IJMUIDEN, 28 Mei. Heden waren aan den Rijksvischafslag 3 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgtTarbot f 1.151.10, tongen f 2.101.70 per kg. gr. schol f 36, Zetschol f 2928, kl. schol f 1713, f 7.50 4.10, scharren f 7.503 per 50 kg.roggen f 229 per hoop pieterman en poon f 177, kl. mid. schelvisch f 17, kl. schelvisch f 10.50 9.50, f 6.505.50, kabeljauw f 60, gr. gul len f 19—14, kl. gullen f 8.50—4.40, wijting f 43.60 per 50 kg. MEDENBLIK, 28 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 105 vaartuigen 15.860 kg. hoogste 105, laagste 40 kg- prijs f 0.420.43 voor netvis-h en f 0.34— 0.35 voor kuilvisch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6