Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. UIT ONZE WEST. FEUILLETON. so WIJZIGING DER BELASTING WETTEN. De Inter nuntiatuur wordt niet opgeheven. Wijziging der wet op de Inkomstenbelasting. De groote droogte geëindigde VERKEER EN POSTERIJEN. Luchtpost. Met het oog op de mijnwerkersstaking in Engeland is de noodtoestand .verlengd. De tegenstanders van Pilsoedski eischen autonomie voor Op- per-Silezië. Militaire opstand in Portugal. De regeering beheerscht den toestand. Strenge censuur. Er gaan geruchten, dat Abd el Krim zal ver bannen worden naar Corsica. waaraan dat tot heffing van een weelde verteringsbelasting de in het oude ontwerp genoemde goederensoorten, voor zooveel dit zonder bezwaar kon geschieden, aan be lasting onderwerpt, en het andere zich be perkt tot de belasting op verteringen in hotels, herbergen, enz. Het ontwerp tot heffing van een weelde- verteringsbelasting onderscheidt zich van het ingetrokken ontwerp, door de aanvaarding van een ander stelsel van heffing. Ten einde het aantal .personen, dat tot het houden van aanteekeningen ten behoeve van den fiscus wordt verplicht, en derhalve ook het aantal plaatsen, waar de controle moet worden uitgeoefend, belangrijk te kunnen beperken, belast het niet meer den verkoop in het klein, doch de aflevering door den vervaar diger of wel door invoer. De heffing zal dus geschie den bij de bron wat voordeden medebrengt, daar in den regel bij fabrikanten eq andere vervaardi gers van goederen een boekhouding zal worden gevonden, die aan het toezicht steun kan geven, een boekhouding die bij debitanten dikwijls ontbreekt. De tabel. Bij het wetsontwerp is gevoegd een ta bel, welke de volgende onder de belasting vallende goederensoorten inhoudt: Kleedingstukken en hoofddeksels van bont en pelswerk, met uitzondering van kleedingstukken en hoofddeksels, welke, hoewel met bont versierd, niet van bont vervaardigd, met bont gevoerd of van een bontkraag zijn voorzien; brandkasten, kluisdeuren, safeloketten; fonografen, gramofonen en hiermede ge lijk te stellen toestellen (met uitzondering van dicteermachines), alsmede hun toebe- hooren, zooals muziekrollen, platen en mu- zieknaalden; fotografietoestellen ingericht voor opna men van geen grooter formaat dan van 9 maal 12 c.M. of daarmede gelijkstaand op pervlak; fotografische lenzen met een brand puntsafstand van niet meer dan 15 c.M.; onbelichte gevoelige platen en films voor opnamen van geen grooter formaat dan van 9 maal 12 c.M. of daarmede gelijk staand oppervlak; met uitzondering van bioscoopfilms en van Roentgenfilms; aardewerk voor huishoudelijk gebruik in dien dit is opengewerkt of met reliefver- sieringen voorzien, of waarbij de kleur in of onder het glazuur is aangebracht; tegels waarbij de kleur in of onder het glazuur is aangebracht; porcelein; gobelins, goudleerbehang en voorwerpen in de samenstelling waarvan goudleer is gebezigd; haarden, met uitzondering van vulhaar- den en gashaarden; installaties voor cen trale verwarming; handschoenen, met uitzondering van wan ten, wollen, halfwollen, katoenen, asbest en gummi handschoenen; jachtwapenen en munitie daarvoor; kant en kantstoffen met de hand ge maakt of waarop of waarin metaaldeclen ter versiering zijn aangebracht of verwerkt; karpetten, kleeden, tapijten, loopers, waarin wol is verwerkt; tafel- en bedde- goedj van andere dan katoenen weefsels, damast; lederen koffers, benevens toiletgarnitu ren, reisnecessaires, damestasschen, zak- portefeulles; lijfsieraden; meubelen, geheel of grootendeels vervaar digd uit palissander- of mahoniehout, no tenhout, wortelnotenhout of rozenhout; in gelegde meubelen en meubelen waaraan snij- of beeldhouwwerk voorkomt; moffen; parasols; parketvloeren, rubbervloeren, in'aid-, gra niet-, houtverf-, vilt- of ander linoleum, be nevens andere vloerbedekkingen, waarin kurk of rubber is verwerkt, met uitzonde ring alleen van effen gekleurd linoleum be neden 2 millimeter dikte; piano's, vleugelpiano's, pianola's, pho- pola's en andere mechanische piano's, als mede hun toebehooren, als muziekrollen en platen; schoenen, laarzen, muilen en pantoffels, waarvan de buitenzijde der schacht (de schoenneus niet medegerekend) geheel of grootendeels is vervaardigd uit leder van krokodillen, hagedissen, slangen of andere reptiliën, uit ander dan zwart gekleurd le der, uit lakleder, uit zijde of uit satijn; sigaren- en sigarettenkokers van metaal; smoking-, rok- en galakleeding; toiletveeren en andere modewaar van DINSDAG 1 MEI. HILVERSUM 1050 M. 1200 en 7.00 Politieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred Fry. 8.00 en 10.00 Persber. 8.1010.30 R. K. Radio-Om roep. Het K. R. O.-kwartet. Leden van het concertgebouw orkest. Mia Tibbe piano. Louise Wijngaarden-viool en alt. H. Tibbe-viool. J. Wagemaker-cello. Spreker: Prof. W. Nolet, v. h. Groot-Semenarie te Warmond. 1 Duet voor viool en cello, Haydn. a-Adagio non molto. b. -Allegro. c.-Menuetto con variazioni. 2. Kwartet in Es-dur, voor piano, viool, alt, en cello. a-Allegro, b-Larghetto c.-Allegretto, 3. Rede door Prof. NoletInvloed der scho len in de middeleeuwen. 4 Sonatensatz voor viool en piano, Brahms. 5. Kwartet in A- dur, op 126 Brahms. Piano-viool-alt en cello. a-Allegro non troppo. b.-Poco adagio c. Scherzando. d-Finale. DAVENTRY 1600 M. 1.20 Orgelcon cert. Mr. Sinclair Logan-bariton. 3.35 Schoollezing Elementary music and mu sical appreciation. 435 Concert van Marble Arch Pavilion. 535 Kinderuur tje 6.20 Dansmuziek 6.50 Omroep voor Europa 7.20 Tydsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche lezing 7.45 Piano-sonates van Mozart 8.00 Causerie 8.20 Welsh programma. Het London Wels 8.20 Welsh programma. Het London Welsh mannenkoor. R. „James-hafp." Cloud brea tooneelstuk van A. D. Ro berts 9.15 Tweede acte van „Othello," Verdi. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing Music and the ordinary listener 10.20 Wolf Wolf mysterie-radioschets van E. Hope 10.5012.20 Dansmuziek van Hotel Metropole PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Concert Luden Paris (piano-viool cello). Mme. Joly-viool, L. Radisse-cello. M. Camot-piano 8.20 Engelsche les 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Leing. Das Gelegenhritsgedicht. 9.45 Vroolijke avond. Orkest. A. Kutz- ner-tenor. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkest-concert 8.20 Concert in de Antwerpsche Zoo. 9.00 Le zing Le période d' après guerre 9.30 Concert. Antwerpen om 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 135—2.50 So listen-concert 4.20 Twee platduitsche voordrachten 6.05 Gedichten van Klaus Grothe 6.35 Spaansche les 7.20 Ita- liaansche les 8.20 Het Duitsche kinder lied 9.20 Symphonie-concert 10.40 Nieuwsber. dan niet kan plaats vinden, bij de vaststel ling van het inkomen in het daarop volgend belastingjaarjaar." Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het systeem der wet, dat 't inkomen van ieder jaar op zichzelf aan belasting onderworpen is, brengt mede, dat men voor het over een jaar genoten in komen, ook dan dé volle belasting moet betalen, indien het vorig jaar het inkomen negatief is geweest. Die negativiteit komt derhalve bij het heffen van de inkomsten belasting niet als zoodanig tot uiting, aan gezien over het jaar van verlies zelf uitter- aard niets anders geschiedt dan het ach terwege laten van den aanslag, onverschillig hoe groot het negatieve bedrag was. Voor de gegrqpdheid van dit bezwaar valt inderdaad veel te zeggen. De minister vindt daarin aan leiding, het tot stand komen te bevorderen van de thans voorgestelde wetswijziging, die het compenseeren van negatieve resultaten met positieve mogelijk zal maken. Een raming van het bedrag, waarmede de opbrengst der belasting door de wetswijzi ging zal verminderen, kan niet worden ver strekt. Veilig mag echter worden aangeno men. dat het verlies voor de schatkist niet groot zal zijn. Voorgesteld wordt, dat deze wet geacht wordt in werking te zijn getreden met in gang van 1 Mei 1925. Hegemeister boog, zonder een spier van 2ljn gelaat te vertrekken. Maar het was hem te moede, alsof een groot rotsblok voor zijn voeten was neer- 2e va 11 en. „Komaan," zei de apotheker, nu weer op fj.enzelfden gemoedelijken toon als gewoon- ^Jk ,,ik heb nu mijn plicht gedaan, en nu •uilen wij eens gaan zien, wat de dames van zeggen." Lip hetzelfde oogenblik werd de deur ^aastig geopend en kwam mevrouw 'Soland k'nnen. Haar gelaat was vuurood en ze bevoch- J£de hare wangen met een in Eau de Co- ^et^oop^en zakdoek." "Maar waar blijf je toch, Soland,'' riep ze „Mijnheer Hegemeister zou1 wel een an- cren dag terug zijn gekomen. En intusschen eeft Ruttenheim zich verklaard. En ik heb ero mijn jawoord gegeven. Hij wacht be oeden in den salon." De apotheker streek over zijn kin. ..En ik heb mijnheer Hegemeister mijn ia- Woord gegeven," zei hij. ,,En wat moeten wij nu met Ruttenheim beginnen?" Mevrouw Soland stampte ongeduldig met den voet. Het werd haar zwart voor de oogen en ze moest op een stoel gaan zitten. Hegemeister zag dat alles aan en hij ge voelde. dat hier met een heilige zaak ruw werd omgesprongen. En die heilige zaak was dc liefde, die hier als een stuk koopwaar werd behandeld. Hij stond daar op zijn lot te wachten, nieuwsgierig, hoe de dobbelsteenen zouden vallen. „Marilla moet zelve kiezen," zei de apo theker goedig. „Aan haar is de beslissing.'' Mevrouw Soland wierp haar echtgenoot een smeekenden blik toe. Men kon gemakkelijk zien, dat ze vreesde dat Marilla Hegemeister de voorkeur zou geven. En hoe zag die Hegemeister er uit! Hij 'geleek in geen enkel opzicht op een jong mensch dat de hand van een meisje komt vragen. Hij zag er veelmeer uit als iemand, die zóó van zijn kantoor of werkplaats was weg- geloopen, En hij zweeg als het graf, terwijl de jonge Ruttenheim zoo goed de kunst had verstaan zijne gevoelens in passende woorden tc kleeden. Ze herinnerde zich weer haar eigen jeugd! „Ik zal zelf met Marilla spreken, en wel dadelijk," zei de apotheker. ..Neen, mama, blijf maar hier. en houd mijnheer Hegemcis- in het zuiden van Frankrijk te mogen ves tigen. Een onderhoud met Abd el Krim. Een correspondent van de „Matin" heeft een onderhoud gehad met Abd el Krim, wien hij allereerst heeft gevraagd waarom hij des tijds de vredesvoorwaarden van Oudjda niet heeft aanvaard. „Ik kon mij niet overgeven," antwoordde hij, „zonder eerst nog te hebben gestreden. Ik wist dat ik zou worden versla gen, maar ik had vooral vertrouwen in de .edelmoedigheid van Frankrijk en ik heb mij thans onvoorwaardelijk ter beschikking van den resident-generaal gesteld." Op de vraag wie zijn opvolger is, zeide Abd el Krim: „Dien heb ik niet." Op een andere vraag wat hij dacht te doen, verklaar de Krim „Ik sta onder bescherming van Frankrijk, welks gevoelens voor de Moham- medaansche bevolking ik ken." Met betrekking tot het vreemdelingen corps, dat aan zijn zijde streed, zeide Krim dat de Duitscher Klemp bij het behandelen van een granaat zich zelf gewond heeft. De anderen vluchtten in de richting van Tanger. In de grootste orde zijn de familie en de eigendommen van Abd el Krim binnen de Fransche linies gekomen. Partijgangers en geregelde troepen zijn begonnen met de omsingeling van den stam der Beni Zeroeal. De Spaansche bladen zijn van oordeel, dat het dwaas zou zijn Abd el Krim anders te behandelen dan als een opstandeling en een rooverhoofdman. De Fransche verliezen. Het ministerie van oorlog déelt mede, dat de verliezen der Franschen sinds den eer sten aanval van Abd el Krim in April 1925 tot Mei 1926 bedragen gedood 1306 man; vermist 294; aan ziekte overleden 562; to taal 2162. Spoorwegstaking op Cuba ge ëindigd. De spoorwegstaking op Cuba, die 44 da gen heeft geduurd, is thans geëindigd. Vijf tienduizend employé's waren bij deze sta king betrokken. Een scheepsbel in een Kathedraal. Aan boord van het s.s. „Ohio" van de Royal Mail Steam Packet Company heeft onlangs te Boston een eigenaardige plech tigheid plaats gehad. In verband met de vie ring van het heilige jaar te Rome in 1925 maakte de „Ohio" twee reizen naar Napels een uit Boston en een uit Philadelphia, en vervoerde het schip meer dan 1000 pelgrims onder wie kardinaal O'Connell, aartsbi sschop van Boston. De kardinaal had den wensch geuit de scheepsbel als herinnering aan deze reis te krijgen, waarin de maatschappij toe stemde. Nadat er een toepasselijk opschrift op was aangebracht werd de bel aan den kar dinaal aangeboden, die verklaarde haar een plaats te zullen geven in de kathedraal. Politieambtenaar vermoord in Calcutta. In de centrale gevangenis is een Indisch politiecommissaris vermoord door een po- litieken gevangene. De moordenaar was een der negen Bengaleezen die veroordeeld wa ren wegens een poging, verleden jaar, om een fabriek in de lucht te doen vliegen. De Indische politie-commissaris die tij dens een bezoek aan de Indische centrale gevangenis te Alipoer werd gedood, werd toen hij een plaats overstak door verscheidene politieke gevangenen aangevallen, die ge lucht werden. Toen zij hem zagen, deden zij onmiddellijk een gemeenschappelijken aanval op den cipier en hielden hem vast, terwijl anderen den commissaris aanvielen. In weerwil van het groote aantal aanvallers had de cipier de tegenwoordigheid van geest te fluiten en zoodoende alle gevangenis autoriteiten naar de plaats van den aanval te trekken, doch zij vonden den commissa ris slechts stervende in een groeten plas bloed. Het optreden der Mexi- caansche roovers. Een nader bericht meldt, dat de roovers de twee beambten der petroleummaatschappij „El Aquila" hebben losgelaten. De nieuwe hoofdstad van Australië. Zooals men weet krijgt Australië een nieuwe hoofdstad, Canberra genaamd. Ook het parlement zal van Melbourne naar Can berra worden verplaatst, waar het volgens mededeeling van Bruce, den premier van het Gemeentebest, 9 Mei 1927 zal worden geopend. Verwacht wordt dat de hertog en hertogin van York aan Australië een be zoek zullen brengen om de openingsplech tigheid van het parlement bij te wonen. Vijandschap tusschen Kan ton cn het Noorden. De ocrlog tusschen Kanton en zijn vijanden in het Noorden, welke reeds sedert weken dreigde, is begonnen. De strijdkrachten van maarschalk Woe Pei Foe, die door de provin cie Hoenan zijn opgerukt, doen thans een aanval op de verdedigers van Kanton van drie strategische punten langs de grens van Kwantoeng. Ingediend zijn thans wetsontwerpen tot herziening van verschillende belastingwet ten. De Minister meent, dat nu de zware druk der belastingen een ernstige belemmering vormt voor de wederopleving der alge- meene volkswelvaart, de regeering in de eerste plaats op een verlaging van de meest druk kende heifingen bedacht moet zijn. En eveneens is hij van meening, dat, in zoover de stand van het budget belastingverlaging nog niet mogelijk maakt, het aanbeveling verdient, den huidi- gen druk, voor zoover die al te onecono misch werkt, te vervangen door een heffing op niet-noodzakelijke uitgaven, welke tevens het nuttige gevolg zal kunnen hebben, dat deze beperkt worden en dus de besparing wordt bevorderd. Het denkbeeld, dat aan de aanvulling der Zegelwet ten grondslag ligt, wil hij dan ook handhaven. Het te dien aanzien aanhangige ontwerp wordt thans vervangen door twee nieuwe ontwerpen, waarvan het ééne een aanvulling der Zegelwet beoogt, en het an dere het in het leven roepen van een afzon derlijke weeldeverteringsbelasting. Aan ver schillende bedenkingen, uit de belangheb bende kringen geuit, wordt tegemoet geko men. Afschaffing op-senten Leening- fonds. Verhooging hoofdsom Personeele Belasting. Een andere wijziging, welke de minister in de plannen van zijn ambtsvoorganger wenscht te brengen, is de versterking van de aanhangige herziening der Inkomstenbe lasting welke beoogt een ontlasting der groote gezinnen door een afschaffing van de ten behoeve van het Leeningfonds ge heven opcenten op de Personeele belasting en op den suikeraccijns, anderzijds door een verlaging van de hoofdsom der Personeele belasting. De aanhangige herziening der Rijksin komstenbelasting heeft onder meer het be zwaar, dat zij deze belasting zou brengen op een plan, dat afwijkt van dat waarop de gemeentelijke inkomstenbelastingen staan en waarop deze zich, bij gemis van indi recte heffingen, wel zullen moeten blijven handhaven. De band, in later jaren tus schen Rijks- en gemeentelijke inkomstenbe lasting veelal gelegd, zal hiermede ernstig bedreigd worden en meermalen moeten wor den prijsgegeven. Hiertegen bestaat be denking. Voorkeur hierboven schijnt te verdienen een verlichting van den druk der Perso neele belasting, welke, vooral in verband met de wijziging van art. 7 (kinderaftrek), voor een groot deel zal werken ten gunste van de groote ge zinnen. Wijziging wet Per soneele belasting. Wel is reeds bij de wet van 19 Sept. 1920 een stap in de richting van verlichting ge daan doch hierbij zijn niet alle in de wet ge noemde klassen van gemeenten even goed bedacht, doordien de huurwaardebedragen, genoemd in de art. 12 en 18 niet percents gewijs doch voor elke klasse met een gelijk bedrag zijn verhoogd. Die verhooging be droeg slechts 20 pCt. voor de le klasse en steeg geleidelijk tot 100 pCt. voor de 9e of laagste klasse. Door 't verband dat bestaat tusschen de artt. 7 en 12, is vooral wat den kinderaftrek betreft, een onjuiste verhou ding tusschen de verschillende klassen van gemeenten ontstaan. Nu eerlang buitenwerkingstelling van de Huurcommissiewet en van de Huuropzeg- gingswet is te wachten, acht de minister den tijd gekomen om door een herziening van de in de wet genoemde limieten den te zwaren druk op de gebruikers van perceelen van geringe huurwaarde en op de groote gezinnen weg te nemen. Hiertoe strekken wijzigingen van de artt. 7, 12, 13 en 18 der wet. De in art. 12 genoemde bedragen der huurwaarde, bij en beneden welke geen be lasting naar den eersten grondslag wordt geheven, zijn nu gesteld op het dubbele van die welke van 1896 tot 1919 hebben ge golden. De wijziging van art. 13 houdt hier mede rechtstreeks verband. De in het nieu we artikel 13 genoemde bedragen zijn. evena's thans, 5lager dan die genoemd in art. 12. De in art, 7 voor den kinderaftrek ge stelde grenzen, veelvouden van dc bedragen van art. 12, zijn met het nieuwe art. 12 in overeenstemming gebracht, waardoor over 't algemeen de aftrek belangrijk wordt ver hoogd. Een gevolg is tevens dat nog eenige kinderaftrek zal worden genoten bij een hoogere huurwaarde dan thans het geval is Ten slotte zijn de in art. 18 genoemde bedragen van de huurwaarde bij en beneden welke de belasting naar de waarde der stof feering niet wordt éeheven, herzien. Weeldeverteringsbelasting. Het ontwerp tot heffing van een weelde belasting strekt, tezamen met het nieuwe ontwerp tot aanvulling der Zegelwet, ter vervanging van het thans ingetrokken wets ontwerp tot aanvulling der Zegelwet. De reden, waarom aldus is gehandeld is de volgende: De bezwaren van belanghebbenden, wier waren zouden worden getroffen, kwamen vooral hierop neer, dat het groot aantal transacties, die in den kleinhandel voorko men, een al te ruime maat aan formalitei ten met zich zou brengen. Een zorgvuldig onderzoek naar de al of niet gegrondheid dier bezwaren heeft tot de overtuiging ge leid dat deze niet zonder meer terzijde ge steld kunnen worden, terwijl voortgezette overweging van de aan de controle op het verkoopen van belaste goederen verbonden bezwaren den twijfel die bestond of die con trole zonder overmatige kosten op voldoen de wijze zou zijn uit te oefenen, nader heeft versterkt. Het schijnt den minister dus raadzaam met behoud van de vroeger uitgesproken hoofdbeginselen, de stof van het oude wets ontwerp in twee andere onder te brengen, veeren; tooneelkijkers, binocles, faces a main; voorwerpen, vervaardigd uit of samen gesteld met agaat, barnsteen, ivoor, jaspis, koraal, marmer, parelmoer of schildpad, met uitzondering van instrumenten, werk tuigen en gereedschappen en van meubelen; waaiers voor handgébruik; wandelstokken mefr aangezetten knop. Naar uit Rome*aan de „Maasbode" wordt bericht, heeft Z. H. de Paus besloten, de Internuntiatuur te 's Gravenhage niet op te heffen. Het ligt voor de hand. zegt 't blad, dat deze beslissing genomen is in verband met het schrijven door het Nederlandsche Episcopaat d.d. 6 Mei i.L tot Z. H, den Paus gericht. Thans is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Daarbij wordt voorgesteld, aan artikel XVII der wet een tweede lid toe te voegen, luidende als volgt: „Indien en voorzoover verrekening van een verlies, volgens het eerste lid niet mogelijk is, heeft die verrekening plaats bij de vast stelling van het inkomen voor het volgende belastingjaar, en indien en voorzoover zii ook „Wat zei ze dan eerst?'' vroeg ze. „Niets." „Wat zegt ge daar?.... Niets?" „Eerst zei ze niets, en toen glimlachte ze zoo zonderling en gaf mij de opdracht, die ge gehoord hebt. En toen ging ze naar de kamer, waar Ruttenheim wachtte." „Ze schijnt nog met hem te spreken," zei mevrouw Soland. „Ik heb hem tenminste niet hooren heengaan.'' Toen stond ze op en verliet de kamer." De apotheker liet haar begaan. Tamelijk vermoeid ging hij achterover in zijn stoel leunen. Hij gevoelde eene zekere voldoening, omdat zijna dochter nu eindelijk aan den man gebracht zou worden. Half en half vermoedde hij, dat Hegemeis ter een verkapt edelman was, een zeer rijk man, in elk geval iets bijzonders. De gelaatstrekken van den niet meer zeer jongen man hadden beslist iets voornaams, iets lijdends, zooals hij meer op portretten van adellijke families had gezien, „Ik moet eerst inlichtingen inwinnen", zoo dacht hii bij zichzelven. „Morgen ga ik dat al doen." Hij schreef een paar adressen op. Hegemeister had zich eens laten ontval len. dat hii zijn eerste kinderjaren doorge bracht had te Thann in den Elzas. Daar woonde een vriend van hem, en bij hem wilde hij naar Hegemeister gaan informee- ren. En natuurliik wilde hij eerst naar Eindelijk weer regen. I Uit Paramaribo wordt gemeld, dat in den nacht van 27 op 28 April aldaar voor het eerst een flinke bui viel. Tezelfdertijd wer den ook uit andere streken regens gerap porteerd. De verspreiding dezer regens wijst er op, dat dit geen plaatselijke buien meer zijn, zoodat aangenomen mag worden, dat de regens ingevallen zijn en derhalve de groote droogte 1925/1926 geëindigd is, De directeur-generaal der Posterijen er Telegrafie, maakt bekend, dat met inganj van 1 Juni a.s. een tweede luchtpostdienst op Parijs wordt geopend. Het vliegtuig zal te 8 uur 's morgens van Amsterdam Schip hol en te 8.50 's morgens van Rotterdam Waalhaven vertrekken. Voor verdere inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat etiketten „Per luchtpost, Per avion.", welke moeten dienen om de luchtpostcorrespon dentie en iuchtpostpakketten gemakkelijk te doen opvallen, kosteloos aan alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. 1 m i burg aan den Rijn gaan. waar het al meer vermelde huis stond. Neurenburg was een onbeduidend plaatsji in het hertogdom Baden. Ternauwernood had hij die plaats hooren noemen. „En als ik dat alles gedaan heb, dan zal ik rust hebben," zoo dacht de apotheker bij zichzelven. Rust, dat was zijn eenig ideaal! Geen gedruisch in de keuken, geen gerin kel met sleutels, geen altijddurend gebabbel van zijne vrouw desnoods minder liefde maar mèer rust. En nu was hij van den vroegen morgen tot den laten avond door drukte omringd, en al die dingen, waarover gesproken werd, waren hem zoo onverschillig. En hij bewaarde bijna altijd het stilzwijgen en glimlachte, want de vrouwen zijn nu een maal zóó en niet anders, maar dikwijls ge voelde hij een groote afmatting door al die drukte. „Gij moet eens een reis gaan maken/' had een van zijn bejaarde vrienden, die naast hem woonde en zijn vrouw kende, eens te gen hem gezegd. „Gij moet eens eene ver andering, eene afleiding hebben, anders zult gij nog zenuwziek worden. Wij rustige man nen zijn er slecht aan toe. wij worden niet entzien en men let er niet op, dat onz» gezondheid er onder lijdt." (Wordt vervolgd.) Dc internationale parle mentaire handelsconfe rentie. De afgevaardigden der internationale par lementaire handelsconferentie hebben een bezoek gebracht aan Oxford en de „colleges" der universiteit bezocht. Zij waren de gasten van lord Birkenhead aan een noenmaal, waar Italiaansche, Fransche en Duitsche afge vaardigden het woord voerden. Het conflict in het Engel sche mijnwerkersbedrijf. Met het oog op de mijnwerkersstaking is de „noodtoestand", die op 30 April voor een maand afgekondigd werd, verlengd. Bezuinigingsplannen te Berlijn. Francqui en de minister van financiën hebben bij den ministerraad een exposé ingediend nopens den financieelen toestand en de financieele ontwerpen, waaraan de raad zijn goedkeuring hechtte. De ontwer pen zullen a.s. week bij de Kamer worden ingediend, de tekst zal heden definitief wor den vastgesteld. De voornaamste met het oog op de be perking der openbare uitgaven voorgestelde maatregelen zijn stopzetting tot nader order der uitvoering van alle openbare wer ken, die tot dusver niet zijn goedgekeurd; Uren verleening van subsidie zonder mach tiging van het comité voor de schatkist ontslag der tijdelijke ambtenaren bij de ministerieele departementen hervorming van de organisatie der marinediensten in krimping van het centraal bestuur der ad ministratieve diensten der nationale defen sie ontslag met een termijn van een maand van 100 staatscommissarissen bij de recht banken voor de oorlogsschadeloosstellingen. De regeering zal een spoedige stemming verzoeken omtrent het ontwerp tot beper king van het aantal leden der gerechtshoven en rechtbanken en van het personeel der gevangenissen. Een Fransch-Duitsche conferentie. Dinsdag a.s. zal er in Parijs een Fransch- Duitsche economische conferentie bijeen komen, welke een particulier karakter draagt, maar waaraan politieke delegaties der beide landen en parlementsleden van verschillende partijen deelnemen. De leden der conferentie zullen door Briand en Herriot worden ontvangen. Men wijst op de deelneming van admiraal Jaurès, den broeder van Jean Jaurès, die in 1913 met Bebel de Fransch-Duitsche toe naderingsconferentie in Bern presideerde. Het verdrag van Frank rijk met Zuid-Slavië. Volgens het „Journal" heeft Ninsjitsj, de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche taken, gisteren Parijs verlaten zonder dat net defensieve pact tusschen Frankrijk en Zuid-Slavië geteekend is. Er doet zich wel iswaar geen bijzondere moeilijkheden voor en de tekst is gereed, maar men wacht met teekenen totdat de ontwikkeling van den internationalen toestand elke mogelijkheid van een misverstand buitensluit. Noch te te Parijs, noch te Belgrado wil men dat de stap verkeerd zou worden opgevat, in het bijzonder door Rome. Dc Platz der Republiek. Ingevolge een verordening van het Ber- ïijnsche hoofdcommissariaat van politie zal de Königsplatz met ingang van Zondag den naam Platz der Republiek dragen. Löbe ongesteld. Rijksdagpresident Löbe moet zich we gens ontsteking van de galblaas onder ge neeskundige behandeling stellen. Hij zal eenigen tijd het bed moeten houden. Gravin Bothmer in den bioscoop. Zaterdagavond is aan de Kurfürstendamm te Berlijn een nieuw bioscoop-theater ge opend, waarin als conférencière de bekende gravin Bothmer optrad. Een klachtencommissie naar Genève, Uit Jeruzalem wordt aan de „Times" ge- fl^jld, dat drie gedelegeerden van den Natio- naten Raad der Joden in Palestina, met na me de opperrabbijn Uziel, uit Jaffa, Dizen- goff, vroeger burgemeester van Telaviv, en dr. Arlosoroff, arbeidersleider, Donderdag naar Genève zijn vertrokken om aan de per manente mandaten-commissie van den Vol kenbond een memorandum aan te bieden. Het memorandum critiseert de mandaatmo- gendheid en het bestuur van Palestina om dat zij in gebreke zijn gebleven om grond gebied te verschaffen voor de kolonisatie an Joden en behoorlijken regeeringssteun toor het Joodsche onderwijs en Joodsche oe'dische instellingen. Autonomie voor Opper- Silezie. De tegenstanders van Pilsoedski in Posen, die schijnen te hebben ingezien, dat er met geweld niets valt te bereiken, hebben het thans over een anderen boeg gegooid. Zij dijn een campagne voor de autonomie van dé vroegere Pruisische gebieden begonnen, •fij betoogen, dat Posen en Pommerellen zoowel in cultureel als in economisch opzicht op hooger peil staan dan het vroegere Rus sische Polen en dat het dus niet meer dan billijk is, dat het ongemotiveerde voogdij schap van Warschau wordt vervangen door zelfbestuur. Ook de in deze gebieden altijd nog over grooten aanhang beschikkende Na- 1 tionale Volksbond verklaart zich in een mani fest voor autonomie. De Presidentsverkiezing in Polen. Pilsoedski heeft zich tegenover vertegen woordigers van de pers Uitgelaten, dat men niet al te veel waarde moet hechten aan de termen „rechts" en „links". Wanneer rechts en links de diepste sociale stroomingen ver tegenwoordigen, dan moet geconstateerd worden, dat de sociale krachten zich overal in evenwicht bevinden. Ik ben van meening en zal altijd van meening zijn, zeide hij, dat Polen dat evenwicht moet bewaren, het heeft te weinig materieele krachten om zich proef nemingen te kunnen veroorloven. Pilsoedski zeide voorts nog er nimmer voor gevoeld te hebben tot een partij te be- hooren. Gevraagd of hij zich niet candidaat zou stellen voor het Presidentschap, verklaarde de maarschalk, dat hij nimmer tijdens de vorige verkiezingen een candidatuur had wil len aanvaarden, want de grondwet gaf zoo veel privileges aan het Parlement, zooveel middelen om iedere actie der regeering te be lemmeren, dat volgens zijn meening een Pre sident slechts een martelaar zou zijn. Hij veronderstelde, dat de Landdag en de Senaat zouden zwichten voor de publieke opinie, die meer dan genoeg had van de al macht van het parlement en wel in dier voege, dat het parlement voor een zekeren tijd ontbonden zal worden. De Kabinetscrisis in Grie kenland. Paraskovopoelos heeft met het oog op de naderende parlementsverkiezingen en den a.s. terugkeer van den normalen toestand ge weigerd een zaken-kabinet te vormen. De brand van Rotelnitsj. Omtrent den brand van de Russische stad wordt nader gemeld De stad Rotelnitsj in het gouvernement Wjatka, die grootendeels uit houten huizen bestaat, staat reeds sedert drie dagen in lichtelaaie en 'n groot gedeelte is reeds in vlammen opgegaan. Meer dan 700 gezinnen zijn dakloos en de schade loopt in de millioenen. Naar verluidt zijn tal van personen in de vlammen omgekomen. Door den brand in Rotelnitsj is een schade van 12 millioen roebels te boeken. In de straten zijn zeven dooden gevonden, Vele inwoners, vooral kinderen zijn ver dwenen. Alle openbare gebouwen zijn ver brand de kerken zijn ingestort. De militaire opstand in Portugal. De leiders der opstandige beweging te Braga hebben den president der republiek verzocht een republikeinsche regeering samen te stellen en de leiders der politieke partijen bijeen te roepen. De regeering heeft hedenochtend het vol gende communiqué gepubliceerdIn het geheele land heerscht volkomen rust, de op stand is beperkt tot eenige elementen van de divisie van Baraga, onder commando van generaal Gomes Costa. In Porto zijn twee colonnes in gereedheid gebracht om met de opstandelingen in Braga af te rekenen. Het is moeilijk berichten te verkrijgen over de revolutionnaire beweging wegens de strenge censuur. Als teeken van protest hier tegen besloten de bladen niet te verschijnen. Cavalerie patrouilleert dag en nacht door de hoofdstad, waar alles kalm is en overal normaal gewerkt wordt. Twee regimenten, een uit Braga en een uit Evero, rukken op Lissabon aan. Er konden den muiters geen regeerings- troepen tegemoet worden gezonden, daar de spoorwegmaatschappij weigerde hen te vervoeren. Na de overgave van Abd el Krim. Naar aanleiding van de- overgave van Abd el Krim heeft de regeering generaal Simon met een zending naar Marokko belast. Hij is Vrijdagavond naar Fez vertrokken en zal confereeren met Steeg en Boichut. Tegengesproken wordt, dat er te Algecsi- ras een Fransch-Spaansche conferentie zal plaats hebben. De Fransche en de Spaan sche regeering confereeren nopens het ves tigen van veiligheid in het Rifgebied. Naar aanleiding van de gedachtenwisse- ling tusschen Frankrijk en Spanje zegt de „Excelsior" dat de quaestie zich thans voor doet wat er met de persoonlijke eigendom men en archieven van Abd el Krim geschie den moet. De Fransche inlichtingsdienst is in het bezit van belangwekkende documen ten aangaande de correspondentie van Abd el Krim met buitenlandsche organisaties. Er zou sprake van zijn Abd el Krim naar Corsica te verbannen, doch het zou mogelijk kunnen zijn dat Krim vergunning vraagt zich ter in dien tusschentijd gezelschap." Mevrouw Soland ging rechtop zitten. Zou die mensch zonder opvoeding nu nog niets zeggen? O, hoeveel attenties had de jonge Ruttenheim toch voor haar gehad! Hegemeistei; kon haar aanblik niet ver dragen. Die scène was voor hem een ware foltering. Haar verhit gelaat, haar zwarte Zondags- kleeding, hare vingers, die zich zenuwachtig bewogen, dat alles verdween als in een nevel. En terwijl de bekrompen kleingeestigheid, die in deze woning heerschte hém met weer zin vervulde, kon hij de gedachte niet van zich afzetten: ik ben een misdadiger. Ik ben een misdadiger. Hij wist zelf niet. hoelang hij aldus tegen over mevrouw Soland had gezeten,, of het een paar minuten of een half uur was. Opeens hoorde hij zijn naam roepen: „Mijnheer Hegemeister, mijne dochter spreekt juist met den jongen Ruttenheim Het gelaat van mevrouw Soland verhel derde, „....zij wil hem zelve zeggen, dat ze niet kan beslissen, hem hare hapd te schenken, al waart gij ook niet gekomen.'' „En ik?" vroeg Hegemeister. „Met u wil mijne dochter vandaag niet meer spreken. Maar ze heeft mij gezegd, dat ze de uwe wil worden." Hegemeister .verbleekte, en zijne oogen fonkelden. j „Morgen op dit uur laat zij u verzoeken, om terug te komen. Ziet gij nu wel, dat mijn dochter niet is, zooals andere ionge meisjes? Die zouden anders gedaan hebben." „Ik begrijp haar zeer goed," antwoordde Hegemeister langzaam. „Ik zal dus nu heen- gaan.'' Hij reikte den apotheker de hand. en kuste de magere hand van mevrouw Soland. Toen verliet hij zijne aanstaande schoon ouders. Nauwelijks was hij vertrokken, of de lang ingehouden toorn van mevrouw Soland barstte los. Met zulk een schoonzoon kunnen wij waarlijk eer inleggen," riep ze uit. „In zulk een kleeding de hand van een iong meisje te gaan vragen, dat is niets minder dan een belcediging. En de jonge Ruttenheim? Tot overmaat van ramp heeft hij nu ook nog onkosten- gemaakt. Het bouquet, dat hij heefj meegebracht, kost minstens twintig francs. Ik ga dat vandaag nog informeeren in den bloemenwinkel. Soland, Soland. wat hebt gij gedaan!" „Ik ben geen tiran, die zonder noodzake lijkheid zijn dochter in haar liefde wil be lemmeren," zei de apotheker verdrietig. „Wanneer de jonge Ruttenheim in een rid- dercostuum uit de middeleeuwen verschenen was. om hare hand te vragen en Hegemeis ter in een versleten kantoorjas, dan zou ze toch Hegemeister genomen hebben." Mevrouw Soland snikte in haar zakdoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7