Gemengd Nieuws !S UIT HET AND- De beschikbare kolenvoorraden in Engeland. Het Katholiek verbond. Mr. Zimmerman zal als Volkenbonds-Commissaris aftreden. Een nieuwe verkiezing in Polen. Een felle rede van Pilsoedski. De nieuwe opstand in Portugal. Abd el Krim. De strijd in Syrië. Een rede van president Coolidge op Memaroal Day. De chaos in China. Noodlottig ongeval tijdens het spelevaren. Tn afwachting van het gezond verstand bij het ministerie van oorlog. Auto te water. De instorting van Hen Muizenberg. DE RAMP GEBEURT OP NEDER- LANDSCH GEBIED. Lang gezocht en toch gekregen. Een zeer ongelukkige kantoorbediende. Inbreker aangehouden. Bergingswerk van het s. s. „Margaretha". Er fijn ingeloopen. Brand te Zwolle. Onder zwagers. Uit een verkeerd fleschje gedronken. De malversaties te Wehl. Glazenwasscher doodgevallen. Ernstige aanrijding. Onder een wageh geraakt en gedood. Droevig ongeval. Een gemeene wraakneming. KERK EN SCHOOL. R. K. Universiteit. Hoe het St. Petrus Liefdewerk vasten voet kreeg Naar de Missie. Weer een vreemde taal. Het St. Franciscus-eeuwfeest. LUCHTVERKEER Een sportvliégtuig neergestort. MARKTNIEUWS i Tot gisterenavond zijn er geen openlijke stappen gedaan tot nieuwe onderhandelin gen inzake het mijnconflict. Te middernacht loopt het regeeringssubsidie van drie mil- iioen pd. str. af. De premier is heden in Londen terugge keerd. De „Star" zegt dat ofschoon Èald- win zijn Pinkstervacantie op Chequers heeft doorgebracht, hij niet werkloos is gebleven en indirect voeling heeft gehouden met de ertegenwoordigers van de mijneigenaren en mijnwerkers. Het blad geeft te verstaan dat er uit deze preliminaire besprekingen zich waarschijnlijk belangrijke dingen zullen ont wikkelen. In geval de staking in het kolenbedrijf voortduurt, wordt gemeld dat Britsche im porteurs groote hoeveelheden buitenland- sche kolen te hunner beschikking hebben en dat zij hulp der regeering zullen erlengen indien dat noodig mocht zijn. Deze voor- -aden zouden, naar verluidt, uit het Saar- sekken, Silezië en Frankrijk beschikbaar zijn. Met de Ver. Staten schieten de onder- landelingen goed op, ofschoon de regee ring de verzekering heeft ontvangen dat de spoorweglieden geen moeilijkheden aan de behandeling van uit het buitenland ge- importeerde kolen in den weg zullen leggen. Zondag hield het Katholiek Verbond te Leuven een vergadering, waarop o.a. oud- minster-Poullet er op wees dat het regee- ringsprogram van Jaspar in geen enkel op zicht afwijkt van zijn eigen regeeringsver- klaring. Poullet zeide ook overtuigd te zijn dat indien men het vertrouwen in zijn re geering niet op slinksche wijze had onder mijnd, de frank op 107 gestabiliseerd had kunnen worden, terwijl het nu twijfelachtig is of de nieuwe regeering het zal kunnen doen. Mr Zimerman is gisteren naar Genève ver dokken, waar hij officieel uit zijn ambt van commissaris-generaal van den Volkenbond zak worden ontheven. Einde Juni zal hij uit Weenen vertrekken, om zich vervolgens op 20 Juni te Rotterdam naar de Vereenigde Staten in te schepen, waar hij in eenige steden voordrachten zal nouden over de saneering van Oostenrijk. Rataj heeft aan persvertegenwoordigers medegedeeld, dat hij zich terstond na ont vangst van Pilsoedski's brief met den mi nister-president Bartel naar de woning van Pilsoedski had begeven, die de in den brief medegedeelde beslissing bevestigde en er bijvoegde, dat zijn besluit onherroepelijk was. Met het oog hierop verklaarde Rataj, dat hij de Nat. Vergadering tegen Dinsdag opnieuw zal bijeenroepen voor de verkie zing' van een nieuwen president. Maarschalk Pilsoedski heeft Zondagavond in een parlementaire bijeenkomst ten hui ze van minister-president Batel een rede gehouden, waarin hij de politieke partijen ernstig waarschuwde niet voort te gaan op den weg van partijkonkelarij en geknoei. Toen ik uit Maagdenburg terugkeerde, zefdc de maarschalk, wilde ik, geloovend aan de wedergeboorte der natie, niet met de zweep in dc hand regeeren. Ik heb de macht in handen van de door mijzelf bijeen geroepen wetgevende Sejm gêlegd. De wedergeboorte der natie liet echter op zich wachten. Schelmen en schooiers speel den de eerste viool, corruptie en bedrog namen de overhand, het aantal liederlijke elementen vermeerderde met den dag, de democratische instellingen werden mis bruikt, het partijbelang overheerschte het staatsbelang. Mij heeft men als staatschef met vuigen laster het leven verbitterd. De tweede representant van den staat werd vermoord en zij, die voor dezen moord ver antwoordelijk waren, zijn straffeloos uitge gaan. Thans is de toestand zoo, dat ik de af gevaardigden en senatoren zou kunnen be letten de zaal van de Nationale Vergade ring te betreden, maar ik wil nog eenmaal probeeren of men in Polen zonder zweep kan regeeren. Ik wil geen druk op de Na tionale Vergadering uitoefenen, maar ik waarschuw Sejm en Senaat. Ik heb beloofd, dat de verkiezing van den staatspresident vrij is en zonder dwang zal kunnen plaats hebben en ik zal woord houden, maar nog maals: ik waarschuw Sejm en Senaat, geen, partijcandidaten_ te stellen. De candidaat voor het presidentschap moet boven de par tijen staan.^Hij moet de geheele natie kun nen vertegenwoordigen. Indien gij geen on- partijdigen candidaat stelt, zie ik voor u allen de toekomst donker in: Weet, dat ik niet zal trachten de Nationale Vergadering te verdedigen, als het volk er tegen in op stand mocht komen.' Majoor Cabecadas heeft het minister presidentschap en de portefeuille van binnenlandsche zaken aanvaard. Het is waarschijnlijk, dat generaal Gomez Costa, die gisteren met zijn divisie in Lissabon werd verwacht, defibortefeuille van oorlog zal nemen en majcWr Filomeno Camero, die van marine. De Spanjaarden eischen Abd-el-Krim voor zich op, ten eerste omdat er 18 gevan gen officieren ontbreken, en ten tweede omdat Abd-el-Krim vóór Frankrijk met Spanje den strijd heeft aangebonden. De toestand der Spaansche gevangenen is allertreurigst; zij beklagen zich bitter over de behandeling en verklaren, dat de Franschen beter iworden behar/leld. Soltan Atrasj en verscheidene leiders der rebellen zijn door den krijgsraad te Damascus bij verstek ter dood veroordeeld., De Fransche troepen zijn benoorden Soe- eida tot Ar voortgerukt, waar zij zich zon der incidenten genesteld hebben. President Coolidge, die ter gelegenheid van den Memorial Day het woord heeft ge veerd op het nationale kerkhof van Arling ton, zeide o. a.: Er dienden zich nog andere naties aan onze zijde te scharen, ten einde hun achterdocht en haat ter zijde te stellen en het onderling eens te worden over de methoden tot verlichting van de zware lasten van leger en vloot. Dat kan niet ge schieden, wanneer zij gestadig er aan den ken tot den oorlog hun toevlucht te nemen om kwaad te herstellen en rechten te 'dagn gelden. Wij moeten de moeilijkheden der Euro- peesche naties niet onderschatten, aldus de president, noch nalaten het uiterste ge duld en consideratie te betrachten, doch wij moeten onze eigen positie handhaven. De Europeesche staten hebben groote be hoefte aan een nieuwe beperking der be wapening, Maarschalk Soen Sjoean-fang, de gouver neur-generaal van Kiangsoe, Tjekiang, Anhwei, Kiangsi, en Foekien, die de laat- sten tijd alle districten, welke Sjanghai om geven, tot een groote gemeente heeft ge consolideerd, met het doel om het bestuur zoodanig te perfectioneeren dat de eisch der Chineezen tot teruggaaf van de buiten- landsche nederzettingen wordt gerechtvaar digd, heeft thans, zoo meldt de Sjanghai- sohe correspondent van de „Times", de vorming bekend gemaakt van de vijf ge noemde provincies tot één onafhankelijken staat. Soen verklaart, dat hij de Monroe- leer voor deze federatie toepast. Indien te Peking een goede regeering aan het be wind komt, zal hij haar steunen; zoo niet, dan zal hij zich niet met haar bemoeien, doch ook geen inmenging van haar dulden. Hij blijkt niet te gelooven, dat het bond genootschap tusschen Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe lang zal duren en voorziet ver deren strijd in het Noorden. Hij zou reeds de zoutrechten in deze provincies in beslag hebben genomen ten einde de regeering te financieren. De Chineesche openbare meening blijkt met den stap van Soen ingenomen. Een jongeman verdronken, f Zaterdagavond is uit het Abcouder Meer opgehaald het lijk van eert 17-jarigen jon geling, woonachtig in voormalig Water graafsmeer, die Donderdagochtend met een 16-jarigen neef, eveneens uit de Meer, te Abcoude was komen roeien. Het ongeluk is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat beide jongens uit het roeibootje, waarmede zij op het Abcouder Meer waren gaan spelevaren, te water sprongen om te zwemmen. De oudste was de zwemkunst echter niet voldoende machtig, doch ver trouwde er blijkbaar op, zich wel aan het bootje te kunnen vasthouden, dat' echter wegdreef. Toen de jongste bemerkte, in welk ge vaar zijn makker verkeerde, nu de roei boot niet meer te bereiken was, trachtte hij hem eerst, zelf zwemmende, in de rich ting van den oever mede te nemen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Daarop poogde degene die het beste zwemmen kon, zijn neef zoo lang mogelijk boven water te hou den, welke pogingen hij echter, na eenigen tijd moest opgeven. Hij zag toen, hoe zijn kameraad in de diepte wegzonk, zonder in staat te zijn hem de helpende hand te kun nen reiken. Nog dienzelfden avond werd het lijk naar de woning der familie in oud-Watergraafs- •neér overgebracht. Dat bij een huwelijk kinderen worden meegebracht door een der beide partijen is een dagelijksch voorkomend verschijnsel; minder gewoon echter is het, dat een dienst plichtige zijn beide kinderen meebrengt in de" kazerne. *t Cieval heeft zich voorgedaan in een Parijsche voorstad. Comment??, vroeg de verbaasde sergeant: „wat moeten die kin deren hier? En Angelo I.agalla. een boeren jongen uit den omtrek van Parijs, antwoord de met bedeesde stem: „Ik weet niet, waar ik er mee blijven moet .Mijn vader viel aan het front; mijn moeder stierf in de ge vechtszone. Mijn schoonmoeder en mijn vrouw verloor ik de vorige maand door den dood. Daarom heb ik mijn kinderen mee gebracht." En daarbij vestigde hij zijn oogén op de twee- en drie-jarige en op zijn reiszak met zijn hebben en houden. „Omnia mea mecum perto" kan hij zeggen, want heel zijn inventaris had hij bij zich: klompen, dekens, een koffiepot, borden, enz. Mijnheer de sergeant pakte 'ns aan zijn baard en rapporteerde het ^eval aan den luitenant. Die krabde zich achter de ooren, keek meewarig naar de drie ongeluksvogels en begaf zich naar den kapitein. Ook die wist geen raad en hij vroeg derhalve het oordeel van den kolonel. Dezen was al heel wat in zijn leven gepasseerd, maar een re kruut met twee kinderen had hij toch nog niet onder zijn vleugels gehad. En waar dus-het precedent ontbrak, doopte hij zijn pen in den inktpot en maakte een rapport op voor het ministerie van oorlog. Daar steekt men de koppen bijeen, krabt zich achter de ooren, zoekt een uifweg in pa ragrafen en reglementen. Intusschen laten de kameraden van den 22-jarigen vader wat anders van de regle menten spreken; zij hebben zich de kinde ren aangetrokken en koopen van hun schraal tractementje voor de ongelukkige halfwee- zen wittebro-od en eieren, daar het „ijze ren rantsoen" hun wat al te zwaar op de maag zou liggen. En Angelo Lagalla klopt ijverig dienst en wacht af, of in het ministe rie van oorlog iemand met gezond verstand hem naar zijn boerderijtje terug laat gaan. De inzittenden konden gered worden. Op de Delfgaudschen weg is te Delft Za terdagmiddag, een auto. waarin de heer en mevr. G„ tandartsen aldaar, en de heer v. O. waren gezeten in een langs dien weg loopende vaart gereden, -doordat de be stuurster mevr. G. een verkeerde manoeu- vrre met het stuurwiel maakte. De auto slog over den kop en verdween nagenoeg geheel onder water. Door de stuk geslagen ruiten konden de inzittenden door voorbii- gangers worden ieroA. Het „Lt'mb. Dagblad" deelt bijzonder heden mede over de instorting op 11 Mei van de Muizenberg bij Canne, welke op de oor zaak van de ramp, waarbij twee menschen- levens te betreuren vielen, een nieuw licht werpt. Na er op te hebben gewezen, dat eerst de Belgen zich met 't reddingswerk bemoeiden, doch dat reeds op Donderdag 13 Mei Neder- landsche mijnwerkers het uitgravingswerk ter hand namen, deelt het blad verder mede dat op Zaterdag 15 Mei Belgische mijnwer kers en op Dinsdag 18 Mei Nederlandsche mijnmeters opmetingen verrichtten om de plaats te bepalen waar de slachtoffers zich moeten bevinden. Het blad gaat dan voort De vraag is hier zeker gewettigd, of niet eerder opmetingen hadden kunnen worden gedaan of niet eerder een berekend en syste matisch werk had kunnen worden opgezet, om de ongelukkigen, zoo mogelijk, nog te redden. Nu is veel tijd en veel moeite verspild, door onoordeelkundig optreden de eerste dagen na de ramp. Men stelt zich dan echter natuurlijk de vraag Is eenige critiek gewettigd? En is het niet heerlijk, dat Nederlandsche mijnwerkers, thans die Belgische arbeiders met veel moeite gaan uitgraven Dit vooral, waar de Belgische hulp zoo spoedig haar post verliet en het werk geheel aan de Nederlanders overliet Het antwoord moet dan zijn, dat critiek meer dan gewettigd is en dat de hulp door de Belgen niet had behoeven te geschieden om de eenvoudige redenen, dat de ramp zich op Nederlandsch gebied heeft afgespeeld. In 't kort toch zijn de feiten deze De groeve bevindt zich naar schatting voor 3/10 gedeelte op Belgisch en voor 7/10 gedeel te op Nederlandsch gebied. De Cannergroeve heeft vier ingangen. Hiervan zijn er twee op Nederlandsch en twee op Belgisch gebied. De Nederlandsche ingangen zijn intact gebleven, één der Bel gische werd verwoest. Nu komen feiten, die fe'l gewraakt dienen te wórden. Sinds onheuglijke tijden werd uit deze groeve mergel gehaald. Vanaf den Romein- schen tijd, alle eeuwen door is het gebeurd. Een oude man vertelde ons, dat hij als jongen al meeging. En nog op den dag der catastrophe was men doende mergel te halen uit Nederlandsche groeven. Tengevolge van de Kruisdagen gebeurde dit door weinig menschen op den dag der catastrophe. Maar anders waren er 30 a 40 menschen in de nu ingestorte groeve geweest, die dezen mergel uithaalden. Nogmaals zij het gezegd mergel van Ne derlandsch grongebied. En dat, terwijl er nooit eenige anbtelijke inspectie in deze Canner-groeve vanwege de in Nederland daarvoor aangewezenen was gehouden, allen betoogden ons dit Terwijl het bestaan dezer groeve aan het „Staatstoezicht", dat op 1 uur afstand zetelt, onbekend was, want noch kaart noch opme ting van deze groeve bestonden voor dezen. Terwijl voor het graven van mergel uit deze Nederlandsche groeve nooit eenige con cessie of vergunning is verleend. De menschen groeven, maar ze wisten niet beter, of het mocht. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de Belgen de Nederlandsche mergel eeuwen lang uitgehaald hebben en daarmee de Neder- landsch-Limburgsche groeven duchtig heb- ben"beconcurreerd. In Valkenburg hebben we ernaar geïnfor meerd en men zeide ons, dat daar vlak bij ei gen groeve de Canner mergel door de lage Belgische loonen goedkooper is kunnen gelé verd worden dan die, welke eigen inwoners in Valkenburg uithaalden. Door dit bovenbedoelde verzuim is het ook mogelijk geweest, dat de Belgen den roofbouw hebben gepleegd, waarvan deze ramp het ge volg is. Want nooit is eenige veiligheidsmaat regel, door de Nederlandsche regeering voor geschreven, in acht genomen. Men heeft maar uitgezaagd, vooral toen voor den aanleg van een voedingskanaal in de buurt een aannemer per blok 2% franc be taalde. Toen is ieder mergel gaan graven men vertelt het nu in Canne en men had 't liefst zoo gauw en zoo makkelijk mogelijk. Ook heeft men onder den oorlog allen mergel- afval uitgehaald, die er lag en die nog steunsel bood. Dit geschiedde teneinde de mergelkalk te verkrijgen. Dat alles is de oorzaak dat de Muizenberg het gedeelte met den zachteren mergel, thans is ingestort. Verdacht van diefstal met inbraak, ge pleegd in den nacht van 13 op 14 Nov. 1925 in het kantoor, van de firma P. R. T.. A., aan de Delftschev'aart, te Rotterdam is Za terdag j.l. .aangehouden de 30-jarige los werkman A. D. In bedoelden nacht hoor den eenige surveilleerende agenten leven in voornoemd perceel. Onmiddellijk werd de eigenaar gewaarschuwd en een onderzoek ingesteld. Toen men aan de achterzijde van het huis kwam, zag men twee mannen, die ijlings vluchtten. De inbrekers liepen zonder jas en blootshoofds, want hun kleeren had den zij achter moeten laten. Verder bleek, dat zij getracht hadden twee brandkasten, die zich op de eerste en tweede étage van het per ceel bevonden, te openen. In deze brand kasten was een aanzienlijk bedrag aan ef fecten geborgen. Er werd echter niets ver mist, daar de dieven in hun werk gestoord werden. Men slaagde er dien avond niet in de vluchtelingen te achterhalen. De politie heeft thans een der verdachten in een woning op Feijenoord aangehouden. Deze ontkent echter iets met deze inbraak uitstaande te hebben. Men heeft hem daarom aan een proef onderworpen. Een politiehond liet men aan de kleeren ruiken, die dien avond in het pand gevoncen waren. Onmiddellijk begaf de hond zich naar den verdachte D. Ook bleek een der jassen hem precies te passen. In het pak had men nog een compleet stel moderne inbrekerswerktuigen gevonden. D. is een oude bekende der politie, die reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Men hoopt nu ook spoedig den tweeden verdachte te arres teeren. Zaterdagmorgen ir.oest de 16-jarige kan toorbediende A„ te Rotterdam, voor zijn procuratiehouder G. eenig geld innen, en tevens een bankbiljet van 300.gaan wisselen. Eenigen tijd later kwam de jon gen terug, en overhandigde zijn jzhef het geïnde geld. Toen deze hem echter vroeg of hij de 300.gewisseld had, zeide de bediende, dat hij dat vergeten had, maar dat hij het nog even zou gaan doen. Buiten gekomen keek hij in zijn jas en bemerkte toen tot. zijn schrik, dat het bankbiljet, dat hij in den buitenzak van zijn jas had gesto ken, verdwenen was. Het is heel goed mo gelijk, dat het biljet hem in het postkantoor ontrold is. De politie te Rotterdam heeft dezer da gen aldaar aangehouden den dertigjaren loswerkman H. D., in verband met een in braak, gepleegd in het kantoor van den architect F. C. P. op het Delftschevaart, in den nacht van 13 op 14 November van het vorige jaar. Er zijn toen twee brandkasten geforceerd, zonder dat dc dieven zich ech ter van. Iets van waarde hebben kunnen meester maken. Men hoopt het schip spoedig vlot te brengen. De pogingen tot berging van het Duit- sche s.s. „Margaretha", dat in Maart j.l. bij vliegend stormweer en buitengewoon hoog water op het Noordzeestrand van Texel werd geworpen, zoodat het schip bij gewoon hoog water geheel droog zit, wor den dagelijks met kracht voortgezet. Ondanks de buitengewone positie, waar in de „Margaret" na de stranding verkeerde gelukte het gedurende de laatste dagen het schip ongeveer 25 meter zeewaarts te bren gen. Men verwacht het, binnenkort te kun nen vlot brengen. De berging wordt uitge voerd door Dros' Bergingsmaatschappij op Texel, in combinatie met Bureau Wijsmul ler te Helder en de firma Doeksen te Ter schelling. Er loopt, vertelt de „Msb.", een aantal lieden in Rotterdam rond, die trachten aan goedgeloovige menschen koperen horloges te verkoopen, zeggende, dat de klokjes van goud zijn. Natuurlijk moeten verschillende bijzonderheden dienst doen om te bewijzen dat de kooper er een goed zaakje mede doet. De oplichters spreken hun slachtoffers ge woonlijk op straat aan. Zaterdag ontmoet ten ze in de Heemraadstraat iemand, aan wien ze wel een horloge kwijt konden raken, naar ze meenden. Ze spraken hem aan en begonnen hun ge wone verhaal van het mooie gouden klokje dat voor een prikje te koop was. Maar hun klant had er niet veel zin in. Hij bleek erg ongeduldig te zijn. Ze dachten daarom goéd te doen er een schepje op te gooien. Geheimzinnig in het rond kijkend, vertelden ze, dat het eigenlijk gestolen waar was. Toen ze deze bewering nog eens herhaald hadden, want de kooper wilde het maar niet gelooven, vroeg deze hun opeens en met de noodige legitimatie, hem naar het politie bureau in de Voorstraat te vergezellen. Het was een agent van politie in burger- kleeding. Het tweetal, dat er aldus invloog, werd ge vormd door de kooplieden J. A. de G. en W. K. Ze waren overigens niet de eenigen, die tegen de lamp liepén. Aan het politiebureau in de Groote Paau- wensteeg zijn nl. nog gebracgt de kooplie den A. H. H. en W. W. K., die op den Schi- damschedijk getracht hebben den grond werker W. v. L., uit de Waterloostraat, een koperen horloge als goud te verkoopen. Vermoedelijk door een defect aan de slang van het gasto-estel, is Zaterdag brand ontstaan op de bovenverdieping van het venduhuis te Zwolle, bewoond door den heer F. J. Boom. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, slaagde er in het vuur tot drie kamers te beperken, die echter geheel zijn uitgebrand. Bij een vechtpartij in het woonwagen kamp in den Wippolder te Delft, werd gistermiddag de woonwagenbewoner de G., door zijn zwager met een mes in den buik gestoken. Een andere zwager sloeg hem met een steen op het hoofd, waardoor hij bloe dig werd verwond. Een der daders werd even later gearresteerd. De andere is voortvluchtig. De 67-jarige koetsier J. J. C., te Leiden, die ziek te bed lag, heeft Zondag, denkende cascara in te nemen, uit een fleschje creq- line gedronken. Hij is aan de gevolgen over leden. De justitie te Arnhem heeft, in verband met de ontdekte malversaties, de instructies geopend tegen A„ beheerder der gemeente lijke Spaar- en Voorschotbank te We'hl, Toe11 Maandagmiddag 2 glazenwasschers bij de Maaslandstraat te 's-Hertogenbosch bezig waren ladders aan elkaar te binden, schoof de bovenste ladder uit, tengevolge waarvan de 38-jarige ongehuwde V. viel. Bij een arts binnengedragen, gaf hij spoedig den geest. Maandagmorgen reed de arbeider v. d. L. op zijn rijwiel in de Burgemeester Coultre- straat te Bodegraven. Plotseling kwam een auto, waarin een neef van v. d. L. gezeten was, in woeste vaart aanrijden. De chauffeur week verkeerd uit, zoodat de arbeider van zijn rijwiel werd geslingerd. Omstanders brachten het slachtoffer naar het St. Eliza- bethsgasthuis, waar bleek, dat niet minder dan 8 ribben gebroken waren, terwijl do man tevens een ernstige schedelfractuur bekomen had. Het 7-jarig zoontje van Van der Bruggen, te Hclvoirt (N.-B.) viel spelenderwijze van een wagen met betonnen putringen. Het kind dat een wiel over het lichaam kreeg, is overleden. Te Nieuwemeer is Maandagmiddag tij dens het transport van kisten geweer-on- derdeelen, ten behoeve van de Artillerie- inrichtingen aan de Hembrug een droevig ongeluk gebeurd. Bij het transport wordt gebruik gemaakt van een Ford-truck. Daar het hier feen geringe afstand betreft, worden dc kisten niet vastgebonden en is het verboden daar op plaats te nemen. Ondanks het verbod van zijn chef en de waarschuwingen van zijn mede-arbeiders is de 28-jarige P. K. v. d. S. op de met kis ten geladen auto gaan zitten. Waarschijnlijk heeft hij door een kuil in den korten af ie leggen weg het evenwicht verloren, met het gevolg, dal hij van den wagen viel en een kist -op het lichaam kreeg. De val was zóó ernstig, dat de dood spoe dig intrad. De verslagcrie was gehuwd en vader van cén kind. Afschuwelijk is de wraak geweest, die een 17-jarig ontslagen dienstmeisje te An gers (Frankrijk) op haar werkgevers nam. Woedend over de h.i. onrechtvaardige be jegening, die men haar had aangedaan, liet zij het haar .toevertrouwde eenig kindje van veertien maanden van haar patroons spelden en naalden inslikken! Eenige van deze scherpe voorwerpen bleven in de keel der kleine steken en konden, dank zij me disch ingrijpen, tijdig verwijderd worden. Toen men eindelijk begreep, dat hier geen sprake was van kinderspel der kleine, maar dat er opzet van, een oudere in moest ge zocht worden, riep men behalve den dokter ook de politie te hulp. Deze kreeg uit de onmenschelijke dienstbode weldra een vol ledige bekentenis los. De arts ontdekte Tt>IJ Röntgen-onderzoek een speld in de maag van, het kind, maar durfde, gezien den pril- len leeftijd niet tot operatief ingrijpen over te gaan. Men rekent het kind in 't leven te kunnen houden. Het dienstmeisje is na tuurlijk naar het huis» van bewaring gediri geerd. Jaarvergadering der Diocesane Comité's. De diocesane comité's der St.'*Radboud- stichting hielden te Utrecht met het Be stuur der Stichting hun jaarvergadering. Het bestuur was bijna voltallig aanwezig o.a. de voorzitter, Mgr. de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Haarlem en Bréda, Mgr. Callier en Mgr. Hopman. De diocesane comité's waren allen vertegenwoordigd be halve Zuid-Holland (A.). Besproken werden o.a. de volgende pun ten: I. De uitslag van de gehouden inzameling. De resultaten stemden niet tot onver deelde vreugde, omdat de opbrengst zich op bedenkelijke wijze in dalende lijn be weegt. Bracht 1923 ruim 209.877 bijeen, 1924 daalde tot 204.081, terwijl 1925 een val vertoont naar 193.457, De afdeelingen Overijssel, Friesland Groningen, Drenthe en ook het Bisdom Breda gaven een stijging, de overige zes comité's een daling, de afdeeling N.-Hol- land alleen reeds een van meer dan 5000. Gedetailleerde cijfers zullen in het Jaar boek worden gepubliceerd. Er werd in den breede van gedachten gewisseld omtrent de oorzaken: 1. Met eenige teleurstelling moet worden geconstateerd, dat het laatste jaar slechts een nieuwe naam kon worden toegevoegd aan de lijst der bijzondere weldoeners. Behalve een gift van de A, R. K, A., kwam n.l. geen gift of legaat van 500 of daar boven in. 2. 't Blijkt, dat door weinig parochiale comité's geijverd werd om verdere vaste jaarbijdragen te winnen. 3. In 't bizonder werd aandacht geschon ken aan de wijze waarop de inzameling geschiedt. In meerdere parochies bleek het voorschrift, geen kerkcollecle te houden maar een inzameling langs de huizen, te zij nveronachtzaamd. De Hoogeerw. Bis schoppen meenden nog eens te moeten vast leggen, dat deze laatste vorm van inzame ling uitdrukkelijk voorschrift is. 't Blijkt uit een overvloed van feilen, dat andere wijze van collecteeren een aan zienlijken achteruitgang tot gevolg heeft. Er worden soms moeilijkheden geuit tegen de inzameling huis aan huis. Bij goeden wil en eenige inspanning blijkt deze echter al gemeen mogelijk. Er werden ter vergade ring voorbeelden genoemd juist van groo- tere parochies, waar door de goede orga nisatie die inzameling uitstekend slaagt. Het Universiteitscomité is daar zoo breed opgezet, dat de leden twee aan twee slechts enkele straten hebben te bezoeken, wat in eenige dagen kan geschieden, Er werd ook nog op gewezen, hoe 't reglement uitdrukkelijk zelateurs en zelatricen toe staat voor de inzameling. Mocht een pa rochie meenen, dat een huiscollecte voor haar inderdaad onmogelijk is, dan verlangt het Episcopaat, dat men deze niet eigener beweging nalaat, maar daaromtrent met den bétrokken Bisschop overleg pleegt, die zich de beoordceüng van het bizondere - ge val voorbehoudt. 4. Besproken werd de klacht, dat het moeilijk is allen voldoende inzicht bij te brengen in de beteckenis der Universiteit. Deze klacht -werd ongegrond geacht, om dat allerlei populaire lectuur ten dienste is gesteld van de comité's b.v. verleden jaar de mooie en hoogst eenvoudige bro chure van Henri Hermans „De Kroon op het Werk". Klagers déden geen poging deze te verspreiden! 5. Eindelijk werd nog aangevoerd of mo gelijk de giften, die gevraagd waren naar aanleiding van stormramp en watersnood, niet oorzaak van den achteruitgang konden zijn. Mogelijk heeft deze omstandigheid invloed gehad, de laatste vooral in de diocesen van Limburg en 's-Bosch. Maar er viel de op merking bij te maken, dat de inzameling begin December moet beëindigd zijn en dat dus een tijdig gehouden collecte moeilijk door een latere gebeurtenis kan worden gedrukt. II. De werkzaamheid der diocesane co mité's. 't Blijkt dat de kleine comité's met het meeste succes werken. Aan de dioc. comi té's wordt daarom in overweging gegeven of een splitsing in onderaf deelingen niet nuttig zou werken. Er is dan meer direct contact mogelijk met de par, comité's. Ver volgens werd er op gewezen, hoe in enkele comité's alleen het dagelijksch bestuur ac tief is en de overige leden hun lidmaat schap vrijwel honorair 'opvatten. Dat is geenszins de bedoeling dier comité's. Er wordt verwacht, dat reder in zijn kring en zijn streek actief meewerkt. Het was een verheugend verschijnsel, dat destijds dc verschillende standsorganisatie's enz. er op stonden vertegenwoordigd te zijn; gehoopt wordt, dat dit niet tot louter „representie" beperkt blijft. III. Radio-avond. Besloten werd om zich in verbinding te stellen met den Kath. Radio-omroep met het verzoek, om in het najaar een avond te willen wijden aan de uiteenzetting van de beteckenis der oigen Universiteit, IV. Jaarboek, Medio September zal wederom het Jaar boek der St. Radboudstichting verschijnen. Uitgave en inhoud werden vastgesteld. Het zal alle inlichtingen bevatten, die voor het algemeene publiek van eenig belang kun nen zijn. Het wordt gratis in drie exempla ren gezonden aan alle parochiale comité's (voor: voorzitter, secretaris en penning meester), terwijl nog een exemplaar wordt gezonden aan den Pastoor, indien deze geen der genoemde functies vervuld. Verwacht wordt, dat het Jaarboek circuleert onder alle leden der par. comité's, die daardoor nader kennis kunnen nemen van het groot- schc doel, waarvoor zij werkzaam zijn. De voorzitter bracht dank aan allen, die voor de Universiteit hadden gewerkt, aan de parochiale en diocesane comité's, bi zonder aan de dagelijksche besturen, die de hitte van den dag hebben te dragen en be val den gcwichtigen arbeid in hun voort durende belangstelling aan. Nadat Rector Th. Bekkers. Nat. Dir. van S. P, L„ in het eerste hoofdstuk van het XIc vlugschrift heeft uiteengezet hoe S. P. L. ge sticht werd. verhaalt hij thans hoe S. P. L. vasten voet kreeg, „De gelukkige ontwikkeling had aan de be scheiden stichteressen de overtuiging ge schonken, dat zij aan haar Werk een vasten vorm moesten geven en aldus het voort bestaan verzekeren. Dan kon het over steeds meerdere missies zijn zegeningen uitstrek ken en wellicht spoedig alle omvatten! Heerlijk idealisme! Praclische durf! Echter: hoe zou men in Frankrijk, het fel- anti-clericale Frankrijk van die dagen, be scherming kunnen vinden voor een zoo bij uitstek clericaal Werk als de vorming val inlandsche priesters in de missies. Zij trokken dan naar de Fransche kantons van Zwitser' land en God weet de Zijnen te helper waar Hij wil zij vonden in Freiburg cel goed onthaal en een krachtigen steun. Geor' ges Python, president van den Staatsraad, en andere invloedrijke personen, trokken zich de beide vrouwen en haar Werk aan. Dooi dezen gesteund, richtten zij tot de kantonnale regeering een aanvrage om goedkeuring; den 6en September 1902 werd daarop in beginsel gunstig beschikt en den daiaropvolgenden 18en October ontving het „Institut de SI. Pierre'' definitief rechtspersoonlijkheid. Het Madia-congres, datzelfde jaar te Frei burg gehouden, gaf Jeanne Bigard gelegen heid een verslag van haar Werk uit te bren gen en het meerdere bekendheid en nieuwe vrienden te winnen. De aanvangsperiode van Sint-Petrus'Lief dewerk kenmerkte zich dus door grootcn voorspoed! Maar.... voorspoed is niet het blijvende kenmerk van een Werk Gods! Kruis en offer zijn noodig, opdat niet de mensch aan zichzelf toeschrijve wat God doet. S. P. L. zou het ondervinden." Van de 15 studenten uit Peking, die via Rome om hulp vroegen bij S. P. L, in Ne derland, zijn er thans reeds 10 geholpen, ook vond een der Javanen een Weldoener, maar.... nu zijn er weer 5 Pekineezen bij gekomen. Resten dus 10 Pekineezen en een Javaan. Voor welke zich aanbevolen houden: De diocesane directeuren: Breda: Mgr. J. VAN OERS. Roermond: Br. G. LEMMENS, Seminarie. Roarmoild. 's Bosch: Rector H. VINGERHOETS, Tilburg. Haarlem: Rector P. DE WOLFF, St. Joës de Deo, Haorlem. Utrecht: Kapelaan A. DE WIT, Arnhem. Met het stoomschip „J. P. Coen" zulle* 20 Juli a.s. de Eerw. Paters Carmelieten Lucas v. d. Linden, Emmanuel Stultiens en Gregorius Jongmans naar de Missie der Pa ters Carmelieten in Oost-Java vertreken- Naar gemeld wordt, zal minister Waszink binnenkort de Tweede Kamer een-ontwerp voorleggen tot wijziging der Lager Onderwijs wet, waarbij aan de gemeentebesturen de be voegdheid zal worden verleend, het onderwijs in een der moderne talen in het leerplan der lagere scholen op te nemen. Wat de minister daaromtrent in de Kamer heeft losgelaten, gold reeds als een niet al te vage aankondiging van dit plan, dat de meer derheid der onderwijzers niet welkom zal zijn. Het leerp.an der lagere school is toch reeds overladen. Het onderwijs in een vreemde taal kan slechts gegeven worden ten koste van de ande re vakken, tenzij men de leerlingen met nog meer huiswerk wil opknappen. Bovendien is dit onderwijs voor de meerder heid der lagere schoolbevolking volkomen nutteloos en ondoelmatig, wijl die meerder heid geen voortgezet onderwijs ontvangt en de lagere schoolkennis van Fransch, Duitsch of Engelsch op zichzelf van te geringe be- teekenis is, om voor iemand eenige waarde te hebben. De belangen dezer meerderheid, die haar tijd veel, nuttiger kan besteden, worden on dergeschikt gemaakt aan de eischen der be trekkelijk kleine minderheid, die voortgezet onderwijs zal ontvangen. Deze en andere bezwaren tegen het weder invoeren van een vreemde taal zijn uit den treure te berde gebracht en nooit afdoende weerlegd. Of de belangen der minderheid, die wel behoefte heeft aan dit onderwijs, dan maar verwaarloosd moeten worden Geenszins 1 Men geve dit onderwijs in aparte cursussen buiten de schooluren. Daarmee worden op eenvoudige wijze alle bezwaren ondervangen. Ieder, die het wil, kan dan van dat onderwijs profiteeren, en nie mand wordt het tegen zijn wil en wensch in opgedrongen. Het program der lagere school 'wordt niet nog meer overbelast. In het persbericht, waarin het ontwerp wordt aangekondigd, wordt enkel gesproken van een bevoegdheid te verkenen aan de gemeentebesturen. En de schoolbesturen? Het zal toch zeker hier niet gaan als bij dk regeling van het vervolgonderwijs, dat het bijzonder onderwijs zich heeft te regelen naar en te wachten op hetgeen er bij het open baar onderwijs geschiedt? Dat zou tot de meest ongewenschte en de meest onrechtvaardige toestanden kunnen leiden. (Kath. School). Kard. Merry Del Val,'Pauselijk Legaat. Z. H. de Paus heeft kardinaal Merry del Val benoemd tot Pauselijk legaat bij do plechtigheden in verband met het eeuwfeest van St. Franciscus, welke 4 October te As- sisië beginnen. In de nabijheid van Longerich (Duitsch- land) is Maandagavond een sportvliégtuig van een hoogte van circa 60 Meter neergestort. Het vliegtuig werd volkomen vernield. De piloot en een passagier werden op slag ge dood. AMSTERDAM, 31 Mei. Aardappelen. (Bericht v./d mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.505.75, idem blauwe f 4.50— 5.50, id. bravo's f 4.25—4.75, id. roode star f 44.50, Friesehe borgers f 33.50, id. bonten ster f 4.755, roode star f 4.104.50 er hl., zomer Malta-aardappelen f 17.25— .50 per 100 kg. ALKMAAR, 31 Mei. Eieren. De aanvoer van eieren heeft gedurende de eerste vijf maanden van 1926 bij 4e N. V. Eierenveiling voor Hollands Noorderkwartier alhier meer dan 3.500.000 stuks bedragen, tegen in de zelfde periode in 1925 1.628.720 stuks. De geheele aanvoer in het jaar 1925 was 3.389.574 stuks. ALKMAAR, 31 Mei. Varkens. Aange voerd 454 varkens, vette f 0.800.88, zou* ters f 0.830.84. Londensche f 0.700.76 per kg. APELDOORN, 31 Mei. Eieren. Aang»* voerd 110.000 eieren. Prijs f 5.506.40, middelprijs f 6. Handel traag. AXEL, 29 Mei. Granen, Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 13, rogge f 9, gerst f 9.50, haver f 9.50, erwten f 13.25. OUDE SCHILD (Texel), 31 Mei. Lam meren. Aangevoerd 6400 stuks, Pn,s f 14%—2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10