Overbodige belangstelling. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws m Plaatselijk Nieuws. DE ELGAWA. Dinsdag 1 Juni 1926* 50ste Jaargang No. 16263 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda t 2 Juni Door een auto aangereden. Jeugdige reizigers. Kanier van Koophandel. Naar Berg en Bosch. Goedkoope dagkaarten N. Z. H., Gooische Tram-Maatschappij en de 2e N. H. M. DUIVENSPORT. Vereeniging tot Bevordering van Elementaire Verstandsoefeningen. Bezoek van den waarnemend Commissaris der Koningin. Eerste H. Mis. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Gemeenteraad. DAMMEN. GROEPENWEDSTRIJDEN ONS GENOEGEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Fer week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverlentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst* ais ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's tegen ongevall op dit blad zijn, ingevolge 'de verzekeringsvoorwaarden fOflfSn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken döor f7£[i bij een ongeval met f 0 bij verlies van een hand, f |9K 0 bij verlies van een f CD hij 'n breuk van ft ft bijverliesv. ten verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: iulfUU»" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: LiS Jn een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: ItU» andere vin vinger. We hebben den tijd gekend, dat er van al wat er in de Katholieke pers. het Roomsclic vereenigingsleven, in heel de Katholieke actie op openbaar terrein aan het licht trad door de niet-katholieke Nederlanders weinig of geen aandacht werd gewijd. Men kreeg vaak den indruk; dat de liberale enijocialistische pers. politici, schrijvers en kunstenaars of wel bang waren zich in de vingers te snijden, war.neer zij op Roomsch terrein kwamen, of wel al dat Katholieke werk de moeite van het bespreken en bekijken niet waard achtten. Die tijd zijn we lang voorbij; en we zijn nu zelfs in een ander uiterste geval len. De groote liberale en zoogenaamde neu trale bladen hebben alle hun eigen ..Katho lieke medewerkers"; van al wat van Rooni- schen kant aan de openbare markt wordt gebracht wordt critisch kennis genomen. En, wanneer we 's avonds bladen om twee geheel uitcenloopende te noemen als „Het Volk" en de „N. Rett. Crt." in bander nemen, dan weten wij bijna zeker daarin een of meer afkeurende stukjes te vinden over uitingen van R.-K.. voormannen in de werkgevers- en werknemersorganisaties; over Katholieke priesters, geleerden, politici of jounalisten, die het den liberalen en socialis- tischen heeren niet naar den zin hebben ge maakt. Wij klagen daarover niet, integen deel, het is een bewijs, dat de Katholieke emancipatie in Nederland zóó om zich heen- gegrepen heeft, dat eenieder zich verplicht acht het openbare R.-K. leven te volgen. Maar die belangstelling kan ook hinder lijk en vervelend worden: men kan van het gcede ook te veel krijgen En de aandacht, Waarmee onze liberale en roods landgenoo- ten de Roomsche actie gade slaan, wordï inderdaad langzamerhand een hinderlijk vol gen tot op het kinderlijke en bespotte lijke af. Twee voorbeelden van de laatste dagen. Men heeft kunnen lezen, dat het Doorluch tig N.ederlandsch Episcopaat een schrijven aan Z. H, den Paus heeft gericht, verzoe kende om, na de terugroeping van den Ne- derlandschen gezant bij het Vaticaan, den Internuntius in Den Haag niet wederkeeri1' terug te roepen. Elk nuchter denkend mensch zal dit een heel begrijpelijk verzoek vinden. In de diplomatie toch is het gebruik, dat •'czanten gelijktijdig worden aangesteld en :<;ruggeroepen. Hier gold het echter een bii- zocder geval; de regeering acht het aanhou den van relaties met den H. Stoel een lands belang; onder het drijven echter van enkele anti-papisten kon er in de Tweede Kamer een politieke onz:,kelijke stemming plaats hebben, waardoor de regeering zich gedwon gen zag den gezant bij den Pauselijken Stoel terug te roepen. Het Doorluchtig Ne- derlandsch Episcopaat wendt zich daarop tot den Paus met het verklarende verzoek, dat het hier geen gewoon geval betreft; De regeering (maar volgens de grondwet stelt de Koning gezanten aan en ontslaat ze; daarom staat er in den bisschoppeliiken brief „de Koningin) de regeering heeft tegen haar bedoeling den gezant bij het Vaticaan n-.oeten terug roepen „wegens een politieke stemming tengevolge van den haat van som mige andersdenkenden tegen den Katholie ken Godsdienst," aldus, motiveeren de Bis schoppen in korte maar volmaakt juiste termen hun verzoek aan den Paus om den internuntius niet weg te nemen En hoor nu welk een kabaal er opsteekt! Het liberale .Vaderland" was er dadelijk bij om te spreken van een „onkieschheid'' der Bisschoppen, om den persoon der Koningin in den politieken strijd te betrekken. Wie weet, hoe het verloop van de jongste mi- nistereele crisis geweest is voelt de onbe nulligheid in dit verwijt. Formeel mag er in een dergelijk verzoekschrift aan den Paus niet anders gesproken worden dan over de Koningin. De Bisschoppen kennen beter de Grondwet, dan de liberale heeren van het Vaderland, wanneer zij in dit verband van de Koningin en niet van de regeering spre ken. Maar verantwoordelijk naar buiten zijn de ministers; en de liberale minister van buitenlandsche zaken. jhr. van Karnebeek heeft tot het laatste toe behoud van het gezantschap bii het Vaticaan als een lands belang verdedigd. Volkomen terecht heet het dus dat de Koningin, (dat is hier de Nederlandsche regeering) tegen Haar bedoe ling, Haar gezant heeft moeten terug roe- Den. „Het Volk" maakt het nog een graadje erger. In het socialistisch blad heet het, dat de Bisschoppen niet 'alleen onkiesch, maar ook bijster onhandig hebben gehandeld. Zij hadden n,m, moeten weten, dat de Koningin protestantsch is en van Haar protestantsche overtuiging herhaaldelijk blijk heeft gege ven. Het kan „dus!" niet tegen de bedoe ling van de Koningin zijn. om een gezant bij het Vaticaan terug te roepen!! Heeft men ooit dwazer praat gehoord? Moet nu nog eens uitgelegd worden, dat het gezant schap bii den Paus niets met Godsdienst te maken heeft en is het geen beleediging voor de Koningin om Haar. van Wie wij zulk een breeden kijk op staatszaken gewoon zijn, een dergelijk bekrompen opvatting aan te wrijven? Maar het kan nóg erger, D,e Bis schoppen hebben de Koningin volgens Het Volk ook beleedigd. door de protestanten, welke tegen het Pauselijk Gezantschap stem den, „ketters" te noemen. En tot die pro testanten behoort ook H. M. de Koningin Doen wii niet het best om er maar eens hartelijk om te lachen, wanneer wii het brave, roode orgaan, het lijfblad der repu blikeinen. zoo een Vorstin tegen het R.-K. I Episcopaat -in bescherming zien nemen. Wij vreezen echter, dat de Landsvrouwe al heel weinig van die bescherming gediend is! Tweede feit. Er is een aanklacht naar Rome gezonden over....de R.-K. Staatspartij. Ziehier waar het om gaat: Het hoofdbestuur van den Bond voor StaatsoensionneeWng heeft een brief gericht aan Paus .Pius XI (in de Latijnsche taal), waerin onder rr.eer wordt gezegd, dat, in tegenstelling met de houding, d'er roomsch- katholieken in het buitenland „de Roomsch- Katholieke Staatspartij in Nederland zich ten sterkste tegen het Bondsstreven verzet en behoudens facilieiten in een overgangs tijdperk geheel den geldelijken last van eveniueele pensionneering. zelfs met biibe- rekening van alle onkosten, op de schouders leadt ook der minst-draagkrachtigen, wat in de gegeven omstandigheden ten gevolge heeft, dat arbeiders,, kleine zelfstandigen etc,, die na 1919 den leeftijd van 65 jaar bereiken en voor wie op geenerlei wijze premie is betaald, versteken blijven van een eervollcn, onbezorgden levensavond; dat deze onchristelijke houding der Neder landsche Roomsch Katholieken, beschouwd in het licht der daden van Roomsch-Katho lieke buitenlanders, en in dat van de eischen der Heilige Schrift, stellig niet de goedkeu ring zal kunnen wegdragen van het Hoofd ier Roomsch-Katholieke Kerk; redenen, waarorii het hoofdbestuur voor noemd, U, Heilige Vader, eerbiedig verzoekt de Roomsch-Katholieken in Nederland met Uw heilig gza'g af te brengen van de dwa- ingen hun weegs." Is het niet allerkostelijkst? De Roomsch- Katholieke Staatspartij in Nederland te Rome aangeklaagd, omdat zii tegen premie- vrij pensioen is en meent, dat het van meer opivoedende kracht is. wanneer de burgers naar vermogen zelf aan hun ouderdomspen sioen bijdragen, dan wanneer alles maar uit de Staatsruif eet! De Staatspensionneerders hebben natuur lijk te Rome te voren al het pleit gewon nen. Mgr. Nolens, ihr Ch Ruys de Beeren- brouck, prof. Aalberse en enkele andere kop stukken der Katholieke partii worden in den ban gedaan en de R -K Staatsparti' wordt bii bul van Paus Pius XI ontbonden verklaard. Daar kan men zeker van zijn. 't Is immers een alledaagsch verschijnsel, dat Rome zich met de binnenlandsche politiek van de verschillende Staten bemoeit en aan alle Nederlanders Duitschers. Franschen, En- gelschen, Amerikanen precies voorschrijft, hoe zij over alle politieke vraagstukken te denken hebben. Dat die R.-K. Staatspartij, in Nederland daar niet eerder op bedacht is geweest; en dat de Staatspensionneerders de eersten moesten zijn om op dén genialen inval te komen om den Paus te hulp te roepen! Daar hebben zelfs Troelstra en Marchant nooit aan gedacht en. die kennen toch ook latiin! In den latijnschen tekst staat: „quorum dam haereticorum''. wat letterlijk beteekent „van zekere ketters'', maar de gewone term is. om de van de Katholieke Kerk afge- dwaalden aan te duiden. In Het Nederlandsch spreken wij tegenwoordig van .„afgedwaal- den" in plaats van ketters, Elgawa. 10 uur v.m.11 uur n.m. Sociëteit „St. Bavo" Hanzebank van 9 uur tot 5 uur en van 7 uur tot 9 uur Vioolonderwijs 3 uur Haar- lemsche Inkoopcombinatie half 9 uur - Klein a Cappella koor 8 uur Zangclub Volksbond 8 uur Bestuur Bouwverbond 8 uur Vertrouwensman nen Spoor- en Tram 8 uur Eerbied in God's Huis 8 uur. St, Jczefsgezeüengebouw. Jansstraat 59 Feestavond Propagandaclub 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad half 2 uur. E. L. G. A. W. A. Kookdemonstratie door mevr. PayvensVermeulen en mej. J. Houwing half 3 uur Lezing over Gasverwarming door den heer P. J. C. Nell 8 uur Concert door de „Harmo nie Crescendo" 8 uur. Theater ,-De Kroon", Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. „Luxor' Theater Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „De Kroon", Bioscoopvoorstel ling, 8 uur, „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds san half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag- avonJ Tel 11671. rbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveën (dr. C. Boschl R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 vap 810 uur op Mandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd .Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERIJAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231, ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Maandagmiddag, omstreeks kwart over vier, is op den Alkmaarschen straatweg, onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, een 6-jarig meisje, M. v. M, genaamd, door een luxe auto overreden. Het kind liep plotseling van achter een groentenwagen den rijweg op, juist toen van den tegenovergestelden kant 'n auto, afkom stig uit Amsterdam, passeerde. Het was den chauffeur onmogelijk zijn wagen tijdig te doen stoppen. Een aanrijding kon hij niet meer verhinderen. Door eenige manoeuvres met het stuur wist hij echter te voorko men dat de wielen over het lichaam van het meisje reden, zoodat hierdoor misschien nog ernstiger gevolgen zijn voorkomen. Niettemin werd het kind ernstig gewond opgenomen en in een nabijzijnd huis bin nengedragen, alwaar Dr. Lijnkamp, die in middels ontboden was, een breuk van het rechterdijbeen constateerde. Na voorloopig verbonden te zijn. werd het meisje per ziekenauto naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht. De chauffeur heeft aan het ongeluk geen schuld. EEN BOTSING TE BLOEMENDAAL, Gisterenmiddag half vijf kwam de timmer man B. uit Haarlem met zijn rijwiel van den Hoogen Duin en Daalscheweg. Door de groo te vaart waarmede hij van deze sterke hel ling reed, raakte hij zijn stuur kwijt en reed tegen het spatbord van een auto die van te genovergestelde richting kwam. B. kwam hierdoor te vallen en tegen de ijzeren afras tering te recht, hij brak zijn rechter bovenarm en de spieren van zijn arm werden gescheurd, Dr. Brongersma verleende de eerste hulp, waarna hii per politic brancard naar het Zie kenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem werd overgebracht. Zondagmorgen werden in een serre aan de Haarlemmerstraat twee knaapjes aangetrof fen. Ze waren Zaterdagavond „op stap" ge gaan. Heel uit Amsterdam had de seizoen- zucht hen naar Zandvoort gedreven. Maar of de badplaats aan hun verwachting heeft beantwoord? Het weer is nu niet zoo aan lokkelijk, om 's nachts buiten van de zee lucht te genieten. Door de goede zorgen van de politie zijn ze weer naar hun ouders te Amsterdam te ruggebracht. Verschenen is het jaarverslag over 1925 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken: In de inleiding wordt gezegd; Moesten wij verleden jaar vaststellen, dat de resultaten voor nijverheid en handel in het district der Kamer over het algemeen weinig bevredigend waren, ditmaal kan de toestand op enkele uitzonderinen na, niet gunstiger worden genoemd. Bij de bewer king van de aan onze Kamer verstrekte in lichtingen, over 1925 bleek meer dan eens, dat de druk onzer belastingen, de moeilijk heden bij kapitaalvórming en de bezwaren, verbonden aan verschillende sociale maat regelen, nijverheid en handel niet voldoende gelegenheid geven, zich te ontplooien. De vorige minister van Financiën liet in deze memorie van Toelichtng op het Wets ontwerp tot Wijziging van de Zegelwet 1917 uitkomen, dat de verhouding der directe, ten opzichte onzer indirecte belastingen niet juist is, terwijl kapiaalvorming aangemoe digd diende te worden. Inderdaad, onze be lastingdruk is tot een abnormaal peil ge stegen, de spaarzin heeft men daarmede automatisch gedoofd en de gelden, welke vroeger jaren vergaard konden worden, om te dienen voor nieuwe ondernemingen of uit breiding van bestaande, worden tegenwoor dig direct gebruikt. De oorlogsjaren, de pe riode van schijnrijkdom heeft ontgoochelend gewerkt, maar dezerzijds wordt gevreesd, dat één crisis zooals wij daarna reeds mede- maakten, voor ons volk niet voldoende is. Ook nu zijn wij bezig ons veel zaken mooier voor te stellen, dan ze in werkelijkheid zijn, ook nu meenen velen, dat wij leven in een Eldorado, terwijl de geldruimte tengevolge van weinig bedrijvigheid verkeerd wordt verstaan. Zeker, met dankbaarheid mag ge wezen worden op de mildheid van hei over- groote gedeelte onzer bevolking, maar nier. bedenke, dat dat alles moglijk was, omdat wij groote, zeer groote bedragen trokken uit onze Koloniën. De 200 tot 300 millioen gulden, welke als dividend uit onze Koloniale ondernemingen ons land is binnengevloeid, mag ons eener- zijds tot dankbaarheid stemmen, doch moet ons anderzijds dwingen tot de erkenning van het feit, dat, indien deze bron geheel of ge deeltelijk zou opdrogen, onze financiëele positie hoogst bedenkelijk zou worden. Hier bij behoeft niet aan verlies der Koloniën ge dacht te worden; een paar minder voorspoe dige jaren voor de groote cultures in Indië zouden reeds voldoende zijn om den levens standaard onzer geheele bevolking aanzien lijk naar omlaag te brengen. De voorteeke nen daarvan zijn reeds aanwezig, al zullen de gevolgen eerst een jaar later tot uiting komen. Verplaatsen van den druk Zal daarbij naast een heilzame werking, ook «er, hoogst nadeelige invloed hebben. Worden eener- zijds oneffenheden gladgestreken, waardoor tegemoet gekomen wordt aan onjuiste ver houdingen, anderzijds vermindert men den prikkel om te komen tot algeheele verlaging der financiëele lasten. Dat zal niet het uit eindelijk doel moeten zijn, neen, wij meenen dat hier sprake is van een direct te ver vullen noodzakelijken maatregel. Wij leven te duur, wij meenen ons een weelde te kun nen veroorlooven, niettegenstaande de daar voor noodzakelijke uitgaven meer dan eens niet in overeenstemming zijn met onze in komsten, wij wanen ons nog altijd in een tijd te leven, dat het geld niet op kan en hebben ons daarnaar ingericht, Niet alleen j ons, particuliere huishouden moet in zijn J budget omlaag, maar zeker ook mis- schien wel vóór alles het huishouden van de overheid. Mischien is het wel te betreu- Iren, dat wij in ons land niet aan den lijve ondervonden hebben, wat een sterk gede- precieerd ruilmiddel voor uitwerking heeft, j misschien waren diegenen, die waarschuw- I den en genezen hebben, niet in die mate verguisd geworden, als thans het geval is. Ondanks is 's werelds loon. Niettegenstaan de dat, waarschuwen wij voor de nieuwe lasten, welke nijverheid en handel wellicht nog te torsen krijgen, voor de gevaren, wel ke verbonden zijn aan een verplaatsing der lasten en op de noodzakelijkheid van een leven op eenvoudiger grondslag, op een maatschappij-inrichting, die de tering naar ne nering weet te zetten. Het verslag geeft voorts een overzicht van de handelingen der Kamer en in het 2e ge deelte volgt een verslag over den toestand van handel en nijverheid in 1925, waarom trent wij reeds in Januari uitvoerige mede- deelingen deden. Zondag 30 Mei vertrok uit Haarlem, on- •der leiding van den heer Govers, een ge zelschap naar het sanatorium „Berg en Bosch", te Apeldoorn, voor een bezoek aan patiënten en aan de twee werkateliers, die er nu ingedeeld zijn, een voor mannen en een ander voor vrouwen. Het eerst werd de houtbewerking bezich tigd. Alles wordt er gemaakt, de meest mo derne machines zijn aanwezig. Daarna volg den óm schilders- en boekbinderswerkplaats, kleermakers-, schoenmakers en rietwerkers- afdeelingen. Des middags werd het vrouwenatelier be zocht. Daar is vooreerst de groote werk kamer. waar de Smyrnakleedjes en kussens gemaakt worden. Ook het schabloneeren werd bewonderd. Dan ging men naar de verblijven van de Nazorg-patiënten. Die patiënten verblijven niet meer in hun paviljoens, maar hebben een eigen gebouw. Het was 'n leerzame dag. De heer Govers werd door den heer Van der Linden bedankt voor de moeite, die hii zich getroost had, alsmede voor zijn uitste kende leiding Even half 9 was het gezel schap weer in Haarlem terug. Dezen zomer zullen er vermoedelijk nog enkele excursies naar Apeldoorn plaats vin den, alsmede naar het Uddeler meer, even als het vorige jaar. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 Juni wederom gelijk verleden jaar, voor den prijs van f 2.25 dagkaarten worden af gegeven welke geldig zullen zijn alleen op den dag der afgifte, op de N. Z. H. Tram- en Bootlijnen der Maatschappij, de Gooische tramweg-Maatschappij en de 2 e Noord-Hollandsche Maatschappij met in begrip van de trekschuit en bij drukte eveneens van de stoomtram Volendam- Edam. De vreemdelingenbelasting op Marken of Volendam resp. f 0.07 of f 0.06 moet door den houder van een dagkaart worden vodaan. De dagkaarten worden alleen op werkdagen afgegeven. De kaarten zijn niet persoonlijk en worden verkrijgbaar gesteld aan de N. Z. H. op den halten en bij den conducteur, aan de Gooische Stoomtram-Maatschappij, op de stations Hilversum, Laren, Huisen en Amsterdam. Alle dagkaarten zijn geldig op alle lijnen der Maatschappij, onverschillig of het een stads- dan wel buitenlijn is. Verleden jaar werd reeds een zeer druk gebruik gemaakt een rondreisje te maken of Marken-Volen- dam bezocht. HAARLEMSCHE CONCOURS VER- ZENDINGSBOND („H.C.C.") Bovengenoemde Bond hield Zondag 23 Mei een wedvlucht vanaf Soignies België, met oude duiven, afstand 204 K.M. waaraan door de aangesloten Vereenigingen „De SnelVlieger", -De Luchtgids", „Clumba", „De Snelpost" „H.A.K." „De Ooievaar", „Het Centrum" allen te Haarlem „De Reis duif" Schoten, „Gevl. Vrienden Heemstede, en.„Pleinis" te Zandvoort, werd deelgenomen met 1081 duiven, welke te 8 uur 30 min. wer den losgelatep. Van de 217 te winnen prijzen, werden de eerste 199 als volgt behaald G. Meulenbroek le, 77e P. Martens 2e D. Radsma 3e, 23e Joh. v.d. Pol 4e, 47e J. Kuperus 5e H. Wiliemse 6e J.J. v.d. Meyden 7e P.J.M. v. Tetering 8e, 17e, 78e, 98, S9e C. Hirs 9e N. de Bil 10e, 94e P.H. Boeree 11e, 26e, 38e, 53e, 76e A. Joh. Kloek 12e P. Kroon 13e H. Kokkelkoren 14e, 100 J.W. Radsma; 15e, 93e H. de Droog 16e A. Duitemeyer; 18e H.A. Stappers 19e K. Wits 20e e Gimbrere 21e J. Vollebregt 22e, 52e, 79e J.J. Wykhuizen 24e, 27e, 37e J. Verwey 25 C. Koster 28e J. de Vries 29e, 31e, 35e, 84e D. Smit 30e Adr. Heins 32e H.J. Petter 33e 96e H. Kinjet 34e G.H. Stouten 36e, 98e A. Evenleens 39e, 71e G. Kortekaas 40e Joh. v. Berloo 41e H. v. Oldenmark 42e, 74e, 81 P.J. v. Daalen 43e H. Keerwolf 44e 88e P. v. Koningsbruggen 45e W. Keu 46e D.W. Joppe 48e W. v. Kampen 49e r Jan. J. Lasschuit 50e, 72e A. Carpentier 51e H. Fikkert jr. 54e, 85e H. Boogaard 55e J.G. v.d. Meer 56e J.J. v.d. Linden 57e M; Mes 58e J.H. v.d. Broek 60e J.J. Petrie 61e P. Kobes 62e J. Heesemans 63e P. Linde man 64e J.C. v. Vuefen 65e, 66e Jac. Sam son 67e, 86e Th. Mens 68e F.J. Kuyken 70e, 75e H.M. Wi.llemse 73e A. v.d. Po 80e G.J. Kors 82e Jac. Kroon 83e J.l Keysper 87e J.J. Doeglas 90e W. Gerrit sen 91e J.C. v. Leuven 92e B.H. Gort 95e G. Zomerdijk 97e. Eerste duif te 12 uur 59 mm, laatste prijs- winner 217e te 2 uur 57 min. Zaterdag 29 Mei ,te 7 uur n.m. hield deze vereeniging haar 5e Algèmeene Vergadering in „De Nijverheid", Jansstraat, Haarlem. De voorzitter, de heer W. Kraak, heette in eenige welgekozen woorden de aanwe zigen welkom. Het jaar 1925 is, aldus spr., een kalm en een goed jaar geweest. Kalm, omdat er weinig propaganda gemaakt be hoefde te worden; goed, omdat de verkoop der leermiddelen steeds toeneemt en klach ten over aflevering niet vernomen worden. De notulen benevens het jaarverslag wer den na lezing goedgekeurd. De aftredende bestuursleden mej. Crom- bet en de heeren Schuijt en Vos werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter wenschte in het bijzonder mej. Crombet geluk met haar herbenoeming en dankte haar namens het dagelijksch bestuur, voor al wat ze in het belang van der vereeniging gedaan had. Waar de financieele moeilijkheden, dank zij den steun van velen nu overwonnen zijn, kan de vereeniging aan haar plannen voor de toekomst beginnen. Met algemeene stemmen besloot de verga dering dan ook, om den prijs van het hout werk met 5 te verlagen, terwijl het be stuur de beschikking over een bepaald bc- arag kreeg, opdat het in staat zou zijn, wan neer leerkrachten van de Buitengewone- of Voorbereidende Scholen voor zelf bedachte leermiddelen steun zouden vragen, dit stre ven financieel te doen slagen en ze zoo mo gelijk naast de leermiddelen van v. Riet en Schuyt in den handel te brengen, tot heil van het jonge- en van het misdeelde kind. Met bijzondere interesse luisterde de ver gadering naar de causerie van mej. Niesten, hoofd der gemeentelijke bewaarschool, Smedestraat alhier, die niet uitgepraat raak te over de schitterende ervaringen, welke zij met deze nieuwe leermiddelen opgedaan had. Ook mevr. Jacobs-Arriëns en de heer Geerts waren vol lof over deze leermidde len en roemden tevens de goede en stevige afwerking. Het was dan ook reeds vrij laat geworden toen de voorzitter de vergadering sloot, met een woord van dank voor de goede opkomst en met den wensch, dat het de vereeniging in het komende jaar goed mocht gaan. Hedenmorgen 11.30 werd de Elgawa be zocht door den waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. mr. D. E v. Lennep. Deze werd ontvangen door den burge meester, den heer C. Maarschalk en de leden van de hoofdcommissie van uitvoering waarna de voorzitter dier commissie, de heer Lasschuit, hem als volgt toesprak: Excellentie! Het is' mij als voorzitter der Hoofdcom missie van Uitvoering een groote eer u, als vertegenwoordiger van H. M. onze geëer biedigde Koningin in de provincie Noord- Holland, van harte welkom te heeten en u dank te zeggen, dat uwe Excellentie aan stonds aan ons verzoek, om onze electri- citeit-, gas- en watertentoonstelling met een officieel bezoek te vereeren, gehoor hebt willen geven, hetgeen hoogelijk door ons gewaardeerd wordt. Daar de electriciteitsvoorziening, alsook die van gas en water in de provincie Noord- Holland steeds uwe levendige belangstel ling heeft, is het ons een groote voldoening, dat ook onze stad Haarlem daaraan kracht dadig wil medewerken. Het zij mij vergund uwe Excellentie de verzekering te geven, dat uw bezoek de kroon op ons werk plaatst. Jhr v. Lennep dankte voor den vrien delijken welkomstgroet en betuigde zijn belangstelling. Ook de Provincie heeft be lang bij twee factoren dezer expositie: elec- triciteit en water. Met veel belangstelling bezichtigde de hooge gast de drie gemeentelijke inzen dingen en de verschillende stands. Gisteren deelden wij in het verslag van de plechtige eerste H. Mis van den Wel- eerw. Heer J. J. Koov. in de O. L. Vrouwe- kerk aan het Spaarne. mede. dat de feest- predicatie werd gehouden door den zeer- eerw. heer B. J. Schrandt, pastoor der pa rochie. Het bleek ons evenwel later dat niet de pastoor der parochie, doch de heer- brcer van den neomist, de weleerw. heer W. H. Kooy, kapelaan te Amsterdam, de feestpredicatie hield. Aan zijn toespraak ontleenen wij nog het volgende; Na de groote macht van den priester te hebben geschilderd, wees de gewijde rede naar er op. hoe feitelijk ieder Christen priester is door het brengen van offers. Ook de vader van den neomist .moest thans zulk een offer bregen door bet feit. dat hii we gens ongesteldheid deze plechtige H. Mis niet kon bijwonen. Ook van den priester zeli worden offers gevraagd. De ionge pries ter moest ook thans zulk een offer brengen daar hij zijn vader niet bii deze plechtige H. Mis tegenwoordig zag. De gewijde spr. be sloot met een gelukwensch aan de moeder, broers en zusters, van den neomist en aan de parochianen en vroeg gen gebed voor denjongen priester. De feestdag werd besloten met een plech tig Lof in de kapel van het Veronicage- PAARDEN EN VROUWEN. Viaduct Overveen bij den Verspronckweg tegen 't middaguur. Een treintje met enkele wagen sratelt met donderend geweld over de hooge brug. Op den weg het drukke verkeer van jach tende fietsers belust op warme koffie en brood of verlangend naar een dampenden aardappel schotel. Bij het viaduct, juist als de, trein pas seert, een zwaarbeladen sleeperswagen, ge trokken door twee paarden. Een der knollen wordt schrikachtig, steigert, wringt den wa gen in achterwaartsche richting, zóó dat de beide voorwielen tegen den trottoirband komen. De pootige voerman, met het leeren voor schoot, is van zijn zetel neergedaald en tracht nu met geroep, geruk aan de leidsels en het gebruik van de zweep den wagen weer mid den op den weg te krijgen. De knollen zetten aan, herhaaldelijk. IJdele krachtsverspilling. Uit de haag nieuwsgierigen zijn enkele bereidwillige schouders naar voren gekomen. Opnieuw wordt de zweep gebruikt en worden de dieren door luide commando's tot uiterste krachtsinspanning aangespoord. Op dat oogenblik treedt een dame op den voerman toe. Zij maakt zich bekend als lid der dierenbescherming. „U ziet toch zelf, dat ik de dieren niet mis handel," weert de voermatl af. Nee, maar u zoudt u kunnen opwinden. Dat kan elkeen overkomen." De nieuwsgierigen luisteren naar het ge sprek, dat gedeeltelijk verloren gaat. De man begint opnieuw. De paarden heb ben een oogenblik kunnen uitblazen. Met medewerking der hulpvaardigen komt er nu beweging in den wagen, die spoedig weer op den berijdbaren weg staat. De koetsier klautert op den bok, neemt de leidsels en verkondigt aan de menigte „Ik moet er om lachen, als vrouwen zich gaan bemoeien met paarden." En duidelijk en krachtig uitgesproken volgt dan deze conclussie „Omdat dit niet op haar terrein ligt." Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Een motie van den Dietschen Bond. De inwerkingtreding der gewijzigde be lasting. De tweede Dies Natalis der R. K. Universiteit, Ernstig ongeluk op den Westerdoksdijk te Amsterdam. Pilsoedski gekozen tot president van Polen. Hij weigert zijn benoeming te aanvaarden. Heden nieuwe verkienng. De militaire opstand in Portugal. Het kabinet is afgetreden. De revolutonnaire leider, majoor Cabecadas, minister-president Mr. Zimmerman heeft gisteren officieel zijn ambt van commissaris-generaal van den Volkenbond neergelegd. Een rede van president Coolidge op den Memorial day. Zie verder Laatste Nieuws. iinivviirr. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.59. Vooruit* Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 9.41. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 1 Juni 1926. ..Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Andaenes. Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 Juni: Matige westelijke tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later tijdelijk be trekkend met weinig of geen regea, iets zachter. sticht, waar de neomist in zijn jeugd mis dienaar was geweest. Door het zangkoor der eerw. zusters werd na deze plechtigheid een cantate gezongen. De receptie, die druk bezocht was, werd gehouden in de regentenzaal van het St. Je cobs Godshuis, Zaterdag i.l. had reeds een huldiging van den neamist door een aantal buren plaats, welke huldiging een intiem karakter droeg. Per auto arriveerde de neomist aan de zusterschool in de Anthoniestraat. Vooraf gegaan door een 30-tal bruidjes werd hii gebracht naar de gymnastiekzaal. Na een feestmarsch en het zingen van een wel komstlied door een jongenskoor, onder lei ding van den heer v, Emmerik, bood een der bruidies de cadeaux aan: een groote boekenkast, een rooktafeltje, een crucifix, een bidstoel en een wijwaterbak. De neomist dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en de talrijke bewijzen van sympathie. In de op 2 Juni a.s. te houden raadsver gadering van Haarlem zullen alsnog aan ÉM orde worden gesteld: Punt 11 .Primitief kohier 1926 zakelijke belasting op het bedrijf. Punt 12. Aankoop perceel Ripperda- straat no. 3. Punt 13. Ingebruikneming schoolgebouw Karolingenstraat. De stand der Groepenwedstrijdea is als volgt: Groep A 1. P. G. v. Engelen 4 2 2 0 6 1.50 2 Th. A. Kok 3 2 0 1 4 1.33 3. C. Stiinman 4 2 1 1 5 1.25 4. W. B. v Gastele 3 1 1 1 3 1.00 5. A. Schiering 3 1 1 1 3 1.00 6. P. H. Meure 3 0 12 1 0.33 7 N. R. v d Berg 2 0 0 2 0 0.00 Groep B 1. 1 J. v. Veenendaal 3 3 0 0 6 2.00 2. Th. Brandsma 3 2 1 0 5 1.67 3. J. Tichoor 2 1 1 0 3 1.50 4. P Beelen 3 2 0 1 4 1.33 5. C. Spanjaard 4 12 14 1.00 6. H. v. Gastel 3 1 0 2 2 0.67 7. G. Beelen 4 0 13 1 0.25 8. J. Smits 4 0 13 1 0.25 Groep B 2. 1. M. v. Veenendoal 2 2 0 0 4 Z00 2. P. Kollenberg 4 3 0 1 6 1.50 3. A. Masteling 4 2 115 1.25 4. C. Kok 2 10 12 1.00 5. J. Kok 4 0 13 1 0.25 6. J. Zwart 1 0 0 1 0 0.00 7. W. Kotman 1 0 0 1 0 0.00 Groep C. 1. N. Somers 4 3 1 0 7 1.75 2. Homburg 4 3 0 1 6 1.50 3. P. Mul 5 3 0 2 6 1.20 4. W. Erbrink 6 3 1 2 7 1.17 5. A. Kok 4 2 0 2 4 1.00 6. Meier 5 1 0 4 2 0.40 7. R, Meure 4 0 0 4 0 0.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1