„ELGAWA" STAND No. 6 Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag 1 Juni 1926 MfiMISMf iiiti^t§iiiilgtsaiyyii®iMiiilii§iiiiiyi^§iia§aiiiiyii£i 191991199919191199899199191999999911191999999999919999991119199919999990 Overzicht van af het balkon. Fontein. Overzicht EL. QA. WA. vanaf het podium. Stand van de gemeente Haarlem. Bezoekt vooral v Gebrs. Bosse - Oranjestraat 1 Bijzondere collectie Moderne Lampen naar ontwerpen van J. C. Busé, Trautwein, Gerard Holt, Jos. v. d. Wall Pernè enz. Speciale tentoonstellingsprijzen. KERK EN SCHOOL. De tweede Dies Natalis der R. K. Universiteit. EL.Gil m voor het gebruik-gckookte aardappelen uit. In een grijskleurige ijzeren kast, die er naast staat, stopt de liberty-dame eenige groote kledders koeien-vleesch, Een viertal knop pen aan den buitenkant hebben ieder een opschrift. Deze luiden als volgt: vette saus, magere saus, pikante saus, hachee. Zij drukt op de hachee, en waarachtig een schaaltje heeriijke hachée komt voor den dag, zij drukt op pikante saus, en zie, ook dat ar tikel komt te voorschijn. Zoo doet ze ook met de andere knopjes met precies het gewenschte resultaat. Electrisch is alles in eenige seconden toe bereid. Een groenten-machien, een pudding-ma- chien met 150 verschillende smaken, ja zelfs kunstmatig gegroeide appel-, peren-, kersen- en noten-boomen zijn in huiskamer formaat electrisch gefokt. Iedereen heeft dus versch fruit in zijn eigen huiskamer. Naast deze gastronomische afdeeling sta/fet een bord met het opschrift: klaar ter wijl u wacht. „Een ouderwetsche fotografiewinkel", wordt er gezegd, glad mis. 't Is een schoen maker die de schoenen zijner klanten elec trisch repareert. Een oude schoen komt er in 10 minuten, gezoold, gepend, gepoetst en gelapt uit. Dat alles voor de somma van zeven stuivers en een 2/4 centstuk. „Onmisbaar voor heeren Landbouwers", staat in gouden letters op zwart fond bo ven een prachtigen stand. Binnentredend, ziet men kleine, motortjes met hooge ko peren naalden, die glinsteren in het klaar lichte electrische avondlicht. De standbe schermer vertelt alsdan, dat zijn wolken naalden de eigenschap bezitten, regenwol- ken aan te trekken, als men den motor elec trisch inschakelt. Met een regulateur kan men precies bepalen hoe sterk de aantrek kingskracht moet zijn. B.v. voor 100 pond regenwolken, duizend pond, 10.000 pond, tot een onweer toe. Tevens kan men nikkelen afweerpunten krijgen, om wanneer een buurman landbou wer het te royaal zou laten regenen, het afweertoestelletje de regenwolken weer weg-electriseert. De handelaar in-mooi- weer-luchten en regenwolken verzekert dat een kind er zelfs mee kan omgaan.. Een groote ruimte wordt ingenomen door een „Electrische baby-installatie". Omdat de moderne mensch van oordeel was, dat klei ne kinderen veel te lang klein bleven en dus oppassing behoefden, heeft een geniaal mensch een electrische groei- en ontwikke lingsapparaat uitgevonden, waarmede de schoonste resultaten werden bereikt. Alzoo wordt door den Professor Barnum, de twee en een half-jarige baby Pompei voorgesteld, 't Is een lieftallige jongeman, met een langen broek, kort snorretje, pijp in zijn mond, en rook door de neusgaten blazend, die reeds een geziene gast is, in vele cabarets en dancings vanwege zijn sier lijk en pracieus gespring. De baby is flink en krachtig en volleerd in alle mogelijke Jui- jutchi en andere worstelmethoden. Zijn 25- jarige vader en moeder kunnen trotsch zijn op hun 214-jarigen zoon, die zoo uitstekend hun electrische opvoeding gebruikte. Alleen eenige menschelijke gewoonten die kleine kinderen meestal in hun bed doen, heeft r.nn hem nog niet Tuiinen afleeren. Overigens valt cp zijn gedrag niet het min ste aan te merken. De 2-jarige juffrouw Hortense Puist is een keurige jonge dame, 1.75 lengte, met goede verstandelijke vermogens, die juist haar be noeming heeft gekregen als particulier se cretaresse van den Burgemeester, een eer volle en gewichtige post, die men niet aan de eerste de beste jong-broekie kan geven. Daar zij echter reeds haar sporen verdiend heeft, mag die benoeming een aanwinst voor de secretarie genoemd worden." Jacob Ganenboom is een 314-jarigen sportsman die het wereld-record autorijden op 2000 K.M. per uur bracht. De auto liep zoo gerust, dat zijn moeder naast hem haar nagels zat te manicuren. Als curiositeit toonde men een ouder- wetschen 1926en kinderwagen. De nieuwe machine vergrootte alle deelen van een baby-body naar evenredigheid. Daarnaast bevinden zich de electrische Jazz-Bands, knoopen-aannaaiwerktuigen, maatneemstokken en nog meer dergelijke electrische flauwe kulletjes die alsdan de menschen denken noodig te hebben om be hoorlijk dood te kunnen komen. Nu we echter aan onze evertuèele nako melingen den pas hebben afgesneden ons voor stommerds te kunnen uitmaken, willen we toch even constateeren dat we nog niet zoo heel stom zijn, als ze mogelijk wel zul len gaan denken. Om maar eens eventjes ie's te noemen van de 1926ste Elgawa; daar is nota bene een electrisch hemd voorhanden met een heusch stop-contact, net als van een strijk ijzer. Heeft men b.v. last van Rheumatiek Jicht of nog andere luxueuze kwalen, dan schakel je doodgewoon je hemd even in en roostert je eigen even, precies als een sneedje toast, alleen niet zoo zwart. En nu kan men in latere jaren zoo'n hemd wel verbeteren, zoodat men wat eerder bruin gebakken is, maar wij hebben het toch maar uitgevonden. Bij die wij, zijn wij echter uitgesloten en kunnen met de hand op ons hart verklaren totaal onschuldig te zijn aan de uitvinding van dit folterwerktuig. Een andere handigheid, hoewel niet heele- rnaal nieuw, is het opslobberen van stof in een stofzuigapparaat. Ook dat is niet voor onze nakomelingen weggelegd om te ont dekken. Aan hen laten we de eer een toe stel uit te vinden om het stof weg te blazen langs electrischen weg of langs een zelfden weg te smelten; het opzuigen van dat goedje is en blijft een uitvinding van ons (natuur lijk weer: zonder ons.) Een pracht-uitvinding van de geniale geesten, die in de laatste eeuw onze aarde bevolken, is ook de kamer- of hoogtezon. Iedereen kan naar verkiezing iederen dag zijn zonnetje laten schijnen, waar hij wil. De echte zon is ook eigenlijk veel te on- practisch; die moet je laten schijnen, waar ze terecht komt. Het menscheüjk zonnetje schijnt, waar je haar behben wil en in tegenstelling met de echte zon, kan je haar deerd wordt, voor zieken, dat is natuur lijk niet de schuld van haar schijnen, maar van den uitvinder, die aanvankelijk niet wist, wat hij met die uitgevonden miniatuur-zon moest beginnen. De dokters hebben hem toen uit den brand geholpen en de exploitatie van de zonnetjes, onder hun aesculaap-bescherming genomen. Het regen-apparaat van onze vooronders staat dus minstens gelijk met onze huise lijke zonnen. Op stuk van zaken, is hel eerste niet eens zooveel waard als men denkt, want met een gieter kan je het net zoolang op je bloemetjes laten regenen als de waterlei ding water in voorraad heeft en je eigen portemonnaie dubbeltjes, al geven we direct toe, dat een landbouwer met eenige K. M. grond wel een uurtje vrijaf mag nemen. Nu we toch eenmaal in het water zitten, kunnen we gelijk wel eens de veronder stelling opperen, dat onze volgroeide spruiten-bèt-bet-overkleinkinderen, misschien een beetje lekkerder water voor menschelijk gebruik zullen hebben, dan wij in onze dagen. Want als men nu dat plens-fonteintje ach ter in de groote zaal staat te bekijken, en dat datzelfde water door menschen en dieren gebruikt wordt, ja waar men zelfs nog heel andere capriolen mee uithaalt, om nu maar eens een voorbeeld te noemen, het om- 'uitspoekn van zeker vaatwerk, dat in ieder, christelijk huisgezin met W, C. bestempeld wordt, dan voelt men bij intuïtie, dat zoo'n toestand onmogelijk langer kan aanhouden. De hoofdzaak is dus, dat het redelijke mensch, dat bijna altijd kilometers ver boven het redelooze dier uitsteekt hetzelfde vocht moeten genieten en, wat neg erger is, er op zijn tijd, even sterk naar smacht. Van alle andere beesten gewoonten om in het leven te blijven, houdt men zich liefst zoover mo gelijk verwijderd, alleen op het punt van wa ter is de dorst precies gelijk. Wij hebben nu den tip gegeven, welke ge leerde zorgt voor de rest? We geven hem de verzekering, dat op ieder tapkraantje z'n por tret verschijnt met de daaraan verbonden herinneringen. Een heel nieuw snufje op deze tentoonstel ling is zonder twijfel ook de openlucht bad kamer welke van alle gemakken voorzien is en waarin een lauw bad voor het gebruik gereed staat. En al was daarvoor de animo gisterenavond niet bijzonder groot, het pleit niettemin voor het origineele idee van den 1926sten zaken man. Ook een rijtje van het reeds eerder aangeduide vaatwerk staat kant en klaar ge reed om mee genomen te worden. Ter ver gelijking staan er zelfs goede en kwade systemen, maar niettemin beide even aan lokkelijk. Hoe het er nu echter in den goeden nieu wen tijd met ons gas zal uitzien, zouden we met den besten wil van de wereld niet kun nen voorjokken. Of dat nu komt door de lucht, die dat goedje verspreidt of door een ingeburgerde antipathie, omdat men zich bij ieder gastoestel minstens één keer z'n vin gers brandt, we weten het niet, maar zeker is het, dat het gas voorloopig nog niet uit de mode raakt. Het krioelt eenvoudig op deze tentoonstelling van gas-firma's met gas-appa- raten van honderd en één verschillende mer ken en volgens juist ingewonnen berichten heeft ieder de beste, zoodat, wat een heele geruststelling is voor het.publiek, geen en kele kooper bekocht is. Niet alleen voor het gas zouden we het jammer vinden, als het plaats moest maken voor de electriciteit, maar ook voor de buitengewoon heerlijke dingen, die men erop weet te be-eiden, Men hoort en ziet niet alleen het suizen van brandende cora- neerzetten, waar je maar wilt, desnoods in/foren en het aan- en uitploffen van diverse het kolenhok. Dat ze voorloopig echter nog 1 gaspitjes, maar er worden ook lieflijk ge- aleen gebruikt en als zoodanig ook gewaar-1 braden stukken vleesch, brood, gebakjes, Ars rXr^i eenige eeuwen terug, toen ynzo hei-overgrootvaders nog in den kor ten broek waren, verteld zou hebben, dat in het jaar 1926 in een zekere stad Haarlem, een tentoonstelling zou gehouden worden van alle mogelijke en onmogelijke electri sche instrumenten en toestellen, dan zou den de vaders van die korten-broek-bet- overgrootvaders hun kinderen vol angst onderricht hebben, dat het einde der we reld nabij was, omdat er bij verschillende menschen reeds symtomen van waanzin te bespeuren waren. En als er nu eens een enkelen van die goede menschen, uit dien uitmuntenden ouden tijd, van mooie prui ken en confettie kleurige costuums, een paar maanden op onze moeder aarde moch ten komen logeeren, wat zouden ze dan een weinig meer dan beteuterd staan kijken," van dat geheimzinnige „duivelachtige" gedoe. Zij zien een man, in een glazen-gevaarte, dié met zijn hand goochelt, en dat heele toestel langs de straten laat snorren, zon der dat er zelfs maar een beest voor loopt; ,Zi' zien groote ballonnen aan 'n paar touw tjes hangen, die het 's nachts even licht maken als op den dag; zij zien nog kleinere kast jes, die door de straten snellen en tot tijd verdrijf te langzaam loopende voetgangers, met den vloer gelijk maken. Zij zien zoo'n wandelaar in een minuut naar een groot gebouw brengen en na een paar weken dat instituut weer verlaten, terwijl alleen het hoofd en de romp nog efcht is, en de rest van de ledematen leve-ancier is gekomen; Zij zien in de groote gebouwen stijg- toestellen, die de mensevhen met een druk op den knop naar beneden en naar boven voeren, zonder dat je een voet behoeft te ♦erzetten; Zij zien groote ijzeren vogels met een paar echte menschen als ingewanden, die ijskoud naar boven vliegen als de mosschen en soms naar beneden vallen als bakstee- nen; zij zien hoe kippeneieren in een ma chine geduwd worden, en hoe die machien er kippen van maakt, die ook weer echte eieren ieggen. Zij zien....! O nog honderd duizend maal meer, maar, om dat ook nog te herhalen is totaal overbodig, omdat zij zich dan reeds lang blind gestaard zullen hebben. En wat dachten die beste brave voor ouders niet bij-de-hand te zijn met hun uitvindingen en snorrepijperijen, welke nu in musea worden te kijk gesteld als blijken van naïviteit onzer stamvaders. En als wij nu over zoo'n Elgawa-tentoon- stelling tippelen, dikwijls met een soort zelfbewustheid of wij de uitvinders van al die gemakkelijkheids producten zijn, dan vragen we ons onwillekeurig af, hoe ze voor eeuwen terug hebben moeten sukkelen met ongemakken, die nu electrisch uit de we reld zijn geruimd. En om het lot te ontgaan van onze voor- i vaderen, om na eeuwen voor onnoozele bloedjes te worden gehouden, zullen we nu maar alvast vertellen wat die goocheme nakomelingen van plan zijn te gaan maken en uitvinden, om nog een betere uitgave van menschen te worden genoemd, dan zij die in 192b een Elgawa hielden met z.g. nieuwe snufjes. Dus aldus zien we in het jaar 2250 in de wereldstad Haarlem een tentoonstelling waar de gemakken van dien tijd zijn uitgestald. Dan stappen de men schen uit hun huis en worden op een trot toir roulante de tentoonstelling binnen ge rouleerd. Aan den ingang van het gebouw staat een man met een magneet, die de eigenschap heeft alleen halve guldensstuk ken aan te trekken, zoodat men op magne tische wijze zonder dat men er zelf wat van weet zijn entrée betaalt. Hij die zoo'n geld stuk niet in zijn zak heeft wordt door 'n electrische menschenmagneet eruit gewipt en door een automatische luchtdrukbuis naar het politiebureau geluchtdrukt, waar zijn geweten electrisch wordt onderzocht, om te weten wat hij gedaan heeft en vervolgens volgens een vast tarief electrisch opgeslo ten. Op dc tentoonstelling ziet men vooreerst een kippenmachine die om het half uur een kip maakt en gelijk laten leggen. Het zal hun alsdan onbegrijpelijk voorkomen., dat de verstandige mensch uit het jaar 1926, kalm wachtte, tot het een kip beliefde om een eitje te leggen. Zij laten hun kippen leggen, wanneer zij willen en niet wanneer de kippen willen. Het voordeel daarvan is, dat des 's morgens moeder de vrouw even den schakelaar van het electrische kippenhok omdraait en er binnen de vijf minuten versch gelegde kippeneieren uit komen dui kelen zonder dat de kippen er iets aan heb ben gedaan. Een dame, vermomd met liberty-zijde, demonstreert het 'diner klaarmaken in een kwartier. Zij neemt een bakje aardappelen, geheel en al ongeschild, stopt ze in een toestelletje en na viji minuten komt er een schoteltje, moppige, malsche, blommige, kant-en-klaar Gisteren, Maandagmorgen. werd de vie ring van den tweeden verjaardag der R.K Universiteit te Nijmegen, des morgens inge zet met een plechtige Hoogmis in de Kerk van den H. Augustinus. De Senaat der R. K. Universiteit, het geheele corps professoren met den senaat van de R.K. Studentenvereeniging „Carolus Magnus" met den Moderator en «iele stu denten woonden de plechtige H. Mis bij, die door den Zeereerw. Pater prof. dr. Titus Brandsma werd opgedragen met assistentie van de WelEerw. Paters Carmelieten, A. Sjteet en C. Thomas, terwijl de Eerw. fraters B. Fiecke, F. Noordemeer en J. v. Rooy als acolythen fungeerden. Door het zangkoor van „St, Augustinus" werd de 2-stemmige Mis van Perosi uitge voerd en het Ave Maria van Witt. Na de plechtige H. Mis begaven al de aanwezigen zich naar 'het Universiteits gebouw op het Keizer Karelplein om de plechtige onthulling bij te wonen van het standbeeld van St Thomas, dat door de Nederlandsche provincie der Paters Domini canen ter herinnering aan het St. Thomas' Eeuwfeest aan de R. K. Universiteit in haar stichtingsjaar ten geschenke is aange boden. Dit standbeeld is door den beeldhouwer Aug. Falise in brons uitgevoerd en opge richt voor het gebouw der Universiteit. De overdracht geschiedde bij monde van den Zeereerw. Pater A. Jurrius O. P., vicaris-provincialis der Dominicanen. Des namiddags om 2 uur had in de Ver- eeniging de groote feestvergadering plaats waarin door den Rector-magnificus, prof. mr. dr. Ch. Raaymakers S. J. een rede werd uitgesproken over: „Economie en ethiek". Er kwamen tranen in onze oogen bij het zien van zooveel lamp-ellende. In onze ge dachten, zagen we al bij icderen zwaai van een deur of voorhang zoo'n pitje uitwaaien en na veel gemorrel met een paar vuur- steenen, weer aansteken, We gelooven best, dat er toentertijd wedstrijden zijn ge houden voor wie zijn lampje het vlugst aan had. Tegenwoordig: met een zwaai en een draai staat een heel gebouw in volop licht, als er tenminste door dien zwaai geen kort sluiting komt, zooiets komt echter hoe lan ger hoe minder voor en dient alleen nog maar om te probeeren ontijdig zijn premie voor brandassurantie vroeger uitbetaald te krijgen dan in een natuurlijk geval. En als men nu zoo'n tentoonstelling Elga wa bezocht heeft, dan overweegt men on willekeurig, hoe nu reeds het menschdora langzamerhand vereiectriseerd wordt en is, hoe noodzakelijk het gas is geworden in ons leven en wat voor een groote rol het ei genlijk speelt, en hoe klaar.het duinwater is, dat je leven binnenvloeit. En wc zijn vast overtuigd, dat door deze tentoonstel ling, die tot stand is gekomen door het vol gen van het systeem „E.(k)-ga(f)-wa(t(" een langdurigen en misschien zelfs diepen in Jfuk zal maken op de Haarlemsche gemoederen, die de eer genoten deze verzameling te mogen herbergen en beruiken. V. cake, etc., voor je oogen getooverd, zooals je noch bij de electrische- noch bij de wa- terafdeeling onder je oogen krijgt. En al geldt dan ook het stilzwijgende verzoek om niet te proeven en alleen maar te ruiken, het ziet er zóó welgeschapen uit, dat men alleen van 't zien al gegeten en gedronken heeft. En dat alles moest toch maar met gas geschieden, want we twijfelen sterk of er, wanneer men in het electrische hemd een hoopje deeg met wat onzin erin legt, zoo'n lekker gebakje uitkomt als uit een gasoven. Misschien klihkt het wat eigenwijs, maar we gelooven toch dat onze na-ouders maar weinig verbeteringen zullen aanbrengen in het gasachtige leven. Misschien technisch een beetje, maar toch heel miniem, omdat men er vanwege de buizen, niet zoo mee kan seulen, als met een electrisch snoer. Hoe onze voorouders anders met lampjes gesukkeld hebben, toont een voor-histori sche lampenstand, waarin zelfs een Romein- sche lamp en de beruchte dito van Aladin te zien is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5