UÏTÊ!*I Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep Tengevolge van de voortduring van het conflict in de Engelsche mijn industrie wordt het gebrek aan kolen nijpend. Pilsoedski, tot presi dent van Polen gekozen, weigert de benoeming te aanvaarden. De leider der opstandelingen in Portugal kabinetsformateur. Onder de Radio-berichten: Het mijnconilict in Engeland. De be schikbare kolen voorraden. Mr. Zimmerman heeft gisteren oificiëel zijn ambt als. commissaris-generaal van den Volkenbond neergelegd. Voor het presidentschap in Polen zal heden een nieuwe verkiezing plaats hebben. Majoor Cabecadas premier in Portugal. Rede van Coolidge op Memorial Day. De Hotelbelasting. De nieuwe belastingontwerpen. Het reorganisatie-rapport der R. K. Staatspartij. De gewijzigde belasting. Waarom niet eerder? Het Kon. Nat. Steuncomité. Tegen de moderne kleeding. Engelsche landbouw- ambtenaren in ons land Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Anders dan in Nederland! De stadhuiskwestie in Den Haag. Marineschool te Gorkum. En de Kamerleden? SOCIAAL LEVEN De Intern. Arbeidsconferehtie Staking voor de R.-K. organisatie. AMSTERDAMSCH NIEUWS Het bezoek vqn de Pittsburgh" FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Het geschil in het Engelsche mijnbedrijf. De beperktheid van de steenkolen voor raden neemt voortdurend toe. De maatre gelen tot bezuiniging van het gebruik zijn verscherpt. De straatverlichting is zeer ge brekkig. Het conflict in de Engelsche liberale partij. De liberale partij staat ten gevolge van het conflict tusschen Lord Oxford en Lloyd George over het gedrag van laatstgenoemde tijdens de algemeene werkstaking in Enge land volkomen op stelten. Zaterdag heeft te Londen een conferentie van de voornaam ste liberale leiders, o.w. Sir Donald Mac lean. lord Grey en Vivian Philips, plaats gehad, waarin, na levendige debatten, vol gens de „Evening Standard" werd vastge steld, dat de positie van de Lagerhuisfrac tie van dien aard is, dat onverwijld moet vorden ingegrepen. Na de overgave van Krim. Saar aanleiding van zekere beweringen In de buitenlandsche pers nopens Marokko verklaart de Fransche regeering, dat zij geenszins voornemens is eenigerlei wijziging uit te lokker, van internationalen aard ten aanzien der Spaansche zone of der zone Tan Tanger De positie van Krim. Geïnterviewd door het „Journal" nam Abd el Krim alle verantwoordelijkheid op zich voor de gebeurtenissen in het Rifge bied. Hij erkende ten onrechte geloofd te hebben, dat hij voor onbepaalden tijd weer stand zon kunnen bieden aan Frankrijk. Het „JournalV meldt de aanstaande komst te Parijs van generaal Jordana, die er de problemen komt behandelen, gesteld door de overgave van Abd el Krim. Het blad doet opmerken, dat het vraagstuk der in- terneering vrij samengesteld is, omdat Abd el Krim de leider is van stammen, die in opstand zijn gekomen tegen den sultan en de leider van stammen gevestigd in de Spaansche zone en zich aan Frankrijk over gaf. Er moet een oplossing worden, gevon den. waarbij deze drie factoren met elkaar in overeenstemming worden gebracht en de noodzakelijke waarborgen aan alle partijen worden gegeven. Ook moet de grens tus schen de Fransóhe en Spaansche zone pre cies worden afgebakend, een quaestie, die alleen Frankrijk en Spanje aangaat. Ten slotte moet men het lot kennen van die Spaansche gevangenen, die ndet vrijgelaten zijn. Indien blijkt, dat Abd el Krim ze heeft doen dooden zou de positie ten aanzien van Krim aanzienlijk gewijzigd worden. Onrust t« Thienen. Donderdag en Vrijdag was een deel van Thienen in rep en roer door het feit, dat zekere Ferdinand Pire, na zijn ouders te hebben gedreigd met een revolver, zich in zijn woning had gebarrikadeerd en dreigde uit een venster ieder neder te schieten die het wagen zou het huis te naderen. Gedu rende gansch den dag en nacht bleef het huis door politie-agenten en gendarmen omsingeld en 'bewaakt om Pire het ont vluchten te beletten. Vrijdagmiddag werd het huis aangevallen met stikgas door gerechtsdienaars uit Brus sel ontboden, gepantserd en voorzien van gafcask'Crs. Pire loste nog verschillende re volverschoten naar de aanvallers, die terug schoten. Toen de belegeraars er eindelijk in slaag den het huis binnen te dringen vonden zij Pire, op de kaper, met een kogel in het hoofd. i Vrijdagavond is hij in het hospitaal aan de gevolgen zijner schotwonde bezweken. Het blijkt, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Hij had zich achter een matras verscho len in zijne kamer. Toen de agenten gin- nentraden, werden zij besprongen door een hond, doch deze werd door een revolver schot neergeveld. Toen was het dat Pire geen uitweg meer zag en zich den slaap doorboorde. Verscheidene Brusselsche politiemannen hadden te lijden van het stikgas, dat zij zelf verspreidden. Een buurman is nog de stalling van Pire binnengedrongen en is er fel geslaagd diens paard van den dood door verstikking te redden. Werklooren in de raadsverga dering. Tijdens de gemeenteraadszitting drongen werkloozen* het raadhuis te Lodz binnen. Zij eischen indienststelling bij de openbare werken en ranselden de raadsleden af. De politie moest tusschenbeide komen. Verbod van openbare vergade ringen. Ter gelegenheid der verkiezingen in Polen zijn alle openbare vergaderingen verboden. Namens de regeering wordt de bevolking aangespoord zich kalm te houden. Pilsoedski tot president gekozen Pilsoedski is tot President van Polen gekozen. Nog een uur voor het begin van de zit ting der Nationale Vergadering, waarin de verkiezing van een president der Poolsche Republiek zou plaats hebben, was er om trent de houding der partijen nog geenszins zekerheid. De eenigc ernstige candidaat v/as maarschalk Pilsoedski. De candidatuur van prof. Glombinski, die de nationaal-democra- ten wilden steller^ hebben ze reeds weer teruggetrokken. Verschillende partijen zouden zich dus van de stemming onthouden. Naast de stom men der linkerpartijen kon Pilsoedski echter rekenen op die van de Joodsche gr^oep. Omtrent de cijfers van de verkiezing van Pilsoedski is nog niets bekend. Herinneren we echter even, dat er 434 Landdag-afge vaardigden en 111 Senatoren stemgerechtigd zijn. Nu Pilsoedski gekozen is, verwacht men dat hij den huidigen ministerpresident Bartel met de vorming van een definitieve re geering zal belasten, welke dan vermoede lijk in den herfst nieuwe parlementsver kiezingen zal uitschrijven. Pilsoedski weigert de benoeming Maarschalk Pilsoedski heeft verklaard zijn benoeming niet te kunnen aanvaarden; zijn besluit is onherroepelijk. In zijn plaats heeft hij aanbevolen de verkiezing van pro fessor Mazjanzdziecsowsci uit Wilna of prof. Ignaz Moscieki uit Leraberg. In verband met de weigering van Pil soedski zal de nationale vergadering weer bijeenkomen. De weigering van Pilsoedski. Maarschalk Pilsoedski heeft verklaard, dat hij het ambt van president der Poolsche re publiek niet aanvaardt, als protest tegen het feit, dat het Parlement heeft gewei gerd hem de noodzakelijke bevoegdheden te geven. Hij kan geen functie aanvaarden, wanneer hij niet de macht bezit Ket Parle ment in geval van dringende noodzakelijk heid te ontbinden. Scheepvaartverbinding Lenin gradParijs. Uit Havre is de eerste Fransche stoomboot te Leningrad aangekomen. Er zal een ge regelde verbinding tusschen deze beide havens onderhouden worden. Het vaartuig keert met Russisch vlas naar Frankrijk terug. De leider van den Portugee- schen opstand kabinetsforma teur De uit Lissabon ontvangen 'telegrammen wijzen er op, dat de opstandelingen hebben gezegevierd. De president der republiek heeft, nadat het kabinet afgetreden was. den leider der revolutionnaire beweging, Cabecadas, met de vorming van een regee ring belast, welke opdracht deze heeft aan vaard. De nieuwe regeering zal uit burgers en militairen zijn samengesteld. Vroeger ontvangen telegrammen meldden, dat de opstandelingen door het vernielen van de spoorwegen in het Noorden des lands de treinverbinding met Oporto hadden belet. Het revolutionnaire comité had een proclamatie verspreid, waarin gezegd werd, dat de beweging een republikeinsche en geen militair karakter droeg en dat men een regeering wenschte te vormen op den grond slag der democratische beginselen. De ma- trozenschool had zich hij de beweging aan gesloten, evenals de troepen te Lissabon en Oporto. Zaghloel pasja wenscht zelf een kabinet te vormen. De politieke toestand is gecompliceerd en moeilijk als gevolg van een onverwacht besluit van den leider der Nationalisten Zaghloel pasja na zijn groote overwinning bij de stembus Hij eischt thans voor zich zelf het recht op om eetfi nieuw kabinet sa men te stellen. Hij heeft Zondag een lang durig onderhoud gehad met den Hoogen Commissaris van Gróot-Britannië. De gevaren van hel landbouw bedrijf in Zuid-Airika. Het is niet de eerste maal, dat gewaar schuwd wordt tegen het koopen van land in Zuid-Afrika om aldaar een boerenbedrijf te beginnen, wanneer men het landbouw- vak niet terdege kent en een flink kapitaal j achter zich heeft. Dat desniettegenstaande toch nog steeds belanghebbenden bij grond- verkoffp al het hunne doen om menschen naar Zuid-Afrika te lokken om zich- daar als „farmer" te vestigen, blijkt nog eens uit een verhaal in „The Cape Argus Een aantal Engelschen, onder wie oud officieren van het Indische leger, loopen thans te Kaapstad zonder behoorlijk werk rond, terwijl zij drie jaar geleden, in Zuid- Afrika kwamen, ieder met minstens 2CC0, daarheen door schoone beloften van grond eigenaars gelokt. Ten tijde dat deze officieren, eenige jaren geleden, het leger zouden verlaten, werd het land overstroomd door brochures, waar in verteld werd van de voordeelen die Zuid-Afrika voor hen aanbood, die er zich als „farmer kwamen vestigen. Aangetrok ken door al het schoone wat in deze papie ren verteld werd, kwam een aantal van hen naar Kaapstad en zij pleegden overleg met officiëele organisaties, die hun syste men uiteenzetten en anderen raad gaf; na ernstig overleg besloten zij land te koopen en te gaan boe'en. Een groot gedeelte der 2000 was spoe dig besteed voor een huis, paarden, schu ren. etc. Zij werkten hard, maar tegen het einde van het eerste jaar, zagen zij, dat ■un oogst slechts een derde had opgeleverd van hetgeen in de brochures werd beloofd. Zich troostende, dat hier gebrek aan ken nis en ondervinding hieraan grootendeels schuld' waren, gingen zij met moed, het tweede jaar in. Maar bij het einde daarvan, was het resultaat hetzelfde, niet voor één van hen, maar voor allen. Zij hadden van hun land gekregen, wat het kon geven en 'toch was hun verlies groot. In wanhoop trachtten eenigen van hen 't derde jaar met veeteelt wat bij te verdie nen. Maar 't mocht niet baten; zij moesten naar ander werk uitzien in de stad. Toen bleek, dat het onmogelijk was de plaatsen te verkoopen; niemand wilde deze, ook ver onder de waarde koopen. Alle slachtoffers doen thans hun uiterste best, vertelt de „Cape Argus", om geld bijeen te krijgen voor een overtocht met vrouw cn kinderen naar Engeland. Een oud-majoor is jongste bediende op een kantoor, waar hij een paar pond in de maand verdient, een ander ïs als mechanicien werkzaam, ten einde aldus het zoo begeerde bedrag te vergaren^ Ongeregeldheden te Sjanghai. Ofschoon, gelijk in verband met den ver jaardag van de schietpartij in Sjanghai op 30 Mei 1925 werd verwacht, ongeregeld heden ontstonden en eenige vreemdelingen werden aangevallen en geslagen en trams aangehouden, legde de politie de grootste zelfbeheersching aan den dag en was zij den toestand in den namiddag behoorlijk meester. Zij arresteerde slechts een paar personen. Aan geen van beide zijden werd van vuurwapens gebruik gemaakt. Gehoopt wordt dat de ongeregeldheden slechts een quaestie zijn van een dag. Gisteren was het overal in de stad rus- tigd. De tram- en autobusdienst functio- neeren ilormaal. Slechts de geregelde poli tie patrouilleert in de stad, zoodat uit niets blijkt dat Sjanghai Zondag het tooneel is geweest van ernstige ongeregeldheden. Men stelt vast, dat de politic er in is geslaagd, de menigte uiteen te jagen zonder van de wapens gebruik te maken. Een staking van drie dagen, door de arbeiders en studenten geproclameerd, is volkomen mislukt. ,De Chineesche kooplieden blijken vastbeslo ten, zich tegen alle geweld te verzetten. De belasting op de verteringen gemaakt in hotels, pensions, restaurants e, d. zal veel minder algemeen worden dan aanvan kelijk werd voorgesteld. Bepaald wordt thans dat 10 pet. belas ting zal zijn verschuldigd van alle uitga van voor de kosten van verblijf en van verteringen in hotels, herbergen, pensions, eethuizen, koffiehuizen, theeschenkerijen, wink^s en banketbakkerijen (zoogenaamde bars en sociëteiten inbegrepen) en in het algemeen in alle inrichtingen, waaT tegen vergoeding nachtverblijf w,ordt verstrekt of waar, eveneens tegen vergoeding, gelegen heid wordt gegeven tot het verbruiken ter plaatse van spijzen of dranken. Onder hotels, herbergen of pensions wor den voor de toepassing dezCr wet niet ge rekend; a. ziekenhuizen en inrichtingen, zich in hoofdzaak bepalende tot het opnemen ter verpleging van zieken, herstellenden of hulpbehoevenden; b. huizen of gedeelten van huizen inge richt voor het houden van. ten hoogste drie kostgangers, indien dezen, al hebben zij lecht op een of meer vrije kamers, als le den van het gezin worden beschouwd. Door den minister van Financiën kan thans echter ontheffing van de verplichting tot betaling van de hotelbelasting worden verleend in. de volgende gevallen: lo. ten aanzien van hotels en herbergen, waar de vergoeding voor nachtverblijf per persoon niet meer bedraagt dan gemiddeld twee gulden, vijftig cent per nacht voor ver blijf zonder maaltijd of drie gulden vijf en twintig cent per nachtverblijf met ontbijt of bij langer verblijf van vijf en dertig gul den per week voor kost, inwoning en al- geheele verzorging: 2o. ten aanzien van pensions, waar de vergpeding per persoon niet meer bedraagt dan gemiddeld vijf en dertig gulden per week voor kost, inwoninjg en algeheele ver zorging; en 3o. ten aanzien van koffiehuizen zonder gelegenheid tot Overnachten, waar het be drijf hoofdzakelijk is beperkt tot het schen ken van dranken tegen geen hoogere ver goeding dan van vijf en twintig cent per kop of glas; 4t>. ten aanzien van eethuizen, waar de vergoeding voor een maaltijd niet meer be draagt dan een gulden vijftig cent per per soon. Onder koffiehuizen en eethuizen, hier voor sub 3 en 4 bedoeld kunnen niet wor den gerangschikt banketbakkerijen en win kels, zoogenaamde theeschenkerijen (ook tijdelijke), foyers van schouwburgen, bars en sociëteiten, waar gelegenheid wordt gegeven tot het verbruiken ter plaatse van spijzen of dranken. Om deze beslissing tc verkrijgen moet de eigenaar bestuurder of pachter, of in het algemeen de houder der inrichting een ver zoekschrift indienen aan onzen minister van financiën, onder overlegging van bewijsstuk ken, waaruit blijkt, (fat de inrichting vol doet aan de in het eerste lid gestelde ei schen eri onder v'erklaring, dat hij verzoeker zich verbindt zijne prijzen niet zoodanig te wijzigen, dat ze komen boven de gestelde bedragen. De opbrengst van de aanvulling der Ze- gelwet en de weèldeverteringsbel^sting wordt geraamd op 20 millioen. Bij de behandeling van het reorganisatie rapport door de R.-K. Centrale Kiesver- eeniging Friesland werd er op aangedron gen, vast te houden aan één stem meer in den Partijraad per 10.000 en niet per 5000 kiezers boven de 10.000, daar anders de invloed van de zuidelijke kieskringen 'te groot zou worden. De inwerkingtreding. De verdedigingsbelasling II, zooals die is geregeld bij de wetten van 18 Augustus 1916 Stbl. 412, 11 April 1919, Stbl. 171 cn 5 Juli 1920 Stbl. 342, wordt voor et laatst geheven oker he tbelastingjaar 19261927. De aanvulling der Zegelwet treedt in wer king met ingang van een hij Kon. besluit te bepalen dag met uitzondering van arti kel II, dat in werking treedt met ingang van 1 Januari 1927. .De Weeldeverteringsbelasting treedt in werking, op nader te bepalen dag; de wij ziging der successiewet op den dag na dien harer afkondiging; de wijziging der Lee- ningwet en herziening der wet op de per- soneele belastin op 1 Januari 1927. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, over het wetsontwerp tot het aan gaan van een of meer geldleeningen, ten laste van Ned.-Indië, is de indiening van dit wetsontwerp toegejuicht. Sommige leden betreurden 't echter, dat het wetsontwerp niet eerder is ingediend, omdat de v-oor- waare van uitgifte van de 6 pet. Indische leening reeds sedert 1 Juni 1924 aan een renteverlaging niet langer in den weg had den stonden. De voordeelen van rentever- laging hadden dan, reeds eerer kunnen ivor en genoten. De Uitvoerende Commissie van het Kon. Nat. Steuncomité ontving van> H. M. de Ko ningin bericht, dat Hare Majesteit thans het comité als opgeheven verklaart. Een schrijven van Mgr. Schrijnen. Ook Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond heeft thans een schrijven uit gevaardigd, waarin Z. D. H. ernstig waar schuwt tegen de moderne kleeding en vrou wen en meisjes met allen nadruk smeekt overal en bijzonder in de kerk in decente kleeding te verschijnen en de moeders aan spoort haar kinderen steeds behoorlijk te kleeden. Wij hopen, aldus Mgr. Schrijnen, in dezen brief, welke in alle kerken zal worden voor gelezen, dat dit keer Onze stem niet zal zijn, als die eens roependen in de woestijn. On danks de meest ernstige waarschuwingen, door geestelijke en door wereldlijke autori teiten zoo herhaaldelijk gegeven, laten nog zoovelen zich door een tirannieke mode zoo zeer beïnvloeden, dat zij doof blijven voor alle vermaningen. Verleden jaar hebben Wij geschteven, dat Wij in dezen aan boos opzet niet denken en dat Wij liever de schuld geven aan een on nadenkende en ver-gaande lichtzinnigheid. Maar, wanneer Wij bedenken, dat alle pogingen, om wijziging te brengen in een zaak van zoo groot gewicht en waardoor zoo ontzaglijk veel ergernis gegeven wordt, op niets uitloopen, dan wetenWij niet of Wij 'n strenger oordeel over deze-handelwijze moe ten vellen. Wanneer echter ook deze poging, om vrou wen en meisjes tot andere gedachten te brengen, falen, dan hebben Wij ten minste Onzen plicht gedaan, die .Ons gebiedt te waken tegen de ergernis, wejke de plicht- vergeten vrouwelijke personen geven door hare kleeding. In het schrijven worden dan de verschil lende bepalingen opgesomd, welke oo.k elders' zijn opgegeven en waarmede Roermonds bisschop zijn volledige instemming betuigt. Een onderzoek naar pluimvee en varkens voor de Engelsche markt. Op het oogenblik vertoeven in ons land voor een zesdaagsch bezoek de heeren A. W. Street, C. A. Flat en A. P. F. Grant, amb tenaren van het Engelsche ministerie van Landbouw, die in opdracht hebben, een ver gelijkend onderzoek in te stellen in Engeland en in de omliggende landen voor de gebrui kelijk^ methoden van fokken, mesten en slachten, koelen, verpakken en verhandelen van pluimvee en varkens, bestemdvoor de Engelsche markt. Op verzoek van genoemd ministerie zijn de heeren J. van Vollenhoven, exporteur van gevogelte, en M. J, Visser, secretaris van de Kon. Ned. Vereeniging „Avicultura", hen behulpzaam geweest met het samenstellen van een reispjpn, terwijl zij hen ook gedeel telijk hebben vergezeld of nog vergezellen zullen tot het geven van inlichtingen. Bezocht werden of zullen nog worden: Haarlem (P. van der Stad), Landsmeer (W. van Schaik en firma Engels en van Schaik); Oostzaan (T. .de Graaf); Steenwijk, Twello, Goor, (Th. Moorman en Zoon); Deventer (J. Urbach) Zwolle (E. Engels); Eist (pluimvee- bedrijf „Op Schoonderlagt"; Vos (Zwanen- burg's Slachterijen en N. V. Hartog's Fabrie ken) en de pluimveemarkt te Purmerend. Een motie van den Dietschen Bond. Gemeld wordt; De op j.l. Zaterdag te Utrecht onder lei ding van mr. P. W. de Koning gehouden al gemeene vergadering van den Dietschen Bond was in hoofdzaak gewijd aan de be sprekingen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag, mede in verband met de indiening bij de Belgische Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring daarvan en met de publica tie van de memorie van antwoord van minis ter van Karnebeek en van het Additioneel Protocol. Door een zestal -Hollandsche en Vlaamsche sprekers werden verschillende zijden van het verdrag nog eens in den bree- de in het licht gesteld. Door de vergadering werd de volgende motie na een uitvoerige toelichting door mr. A. J. van Vessem en na een bespreking, waaraan verscheidene aanwezigen deelna men, aangenomen: De Dietsche Bond, overwegende, dat de aanhangige wijziging van het verdrag van 1839 nog door dwingen de Zuid-Nederlandsche, noch door dwingen de Noord-Nederlandsche belangen geboden is; overwegende, dat de voorgestelde wijziging geen waarborg brengt voor handhaving en versterking der Nederlandsche cultuurge meenschap van Vlaanderen en Holland, overwegende, dat integendeel de voorge stelde wijziging eenerzijds door de princi- pieele opheffing der Belgische neutraliteit de consolidatie van het den Vlaamschen eigen aard verstikkende Franco-Belgische blok be vordert en dat deze wijziging anderzijds door tal van bepalingen Holland dienstbaar maakt aan Franco-Belgische economische, politieke en militaire belangen; overwegende, dat deze wijziging aldus een schrede is op den weg eener Nederlandsche nationaliteit van Holland' en van Vlaan deren bedreigende oplossing der Groot-Ne- derlandsche kwestie in Franco-Belgischen zin en derhalve in strijd is met de waarach tige, Dietsche Groot-Nederlandsche gedachte, spreekt als zijne mcening uit, dat het de plicht is van alle stambewuste Hollanders en Vlamingen, om zich tegen het tot stand komen der aanhangige wijziging van het Ver drag van 1839 te verzetten. In de „Daily American Tribune" van 11 Mei lezen wij, aldus de Tijd, dat dr. John Thompson, Protestantsch Predikant te Chicago en voorganger aan den Chicago- Tempel een oproep heeft gericht tot de Prctestantsche sekten van genoemde stad, om gedurende het a.s. Eucharistisch Con gres de grootst mogelijke gastvrijheid te betoonen jegens de Katholieke bezoekers uit alle landen. Dat zal een hartelijke gastvrijheid zijn, die tot de gasten spreken zal, als een echt christelijke gastvrijheid en zij zal de huisgezinnen verblijden met het visioen van een wereldomvattend gebeuren. Zij zal voor de huisgezinnen van deze stad ook een ver nieuwing beteekenen van het godsdienstig leven. (Daarom doe ik een beroep op de bevol king van Chicago, op Protestanten, Katholie ken en Joden, en ook op diegenen, die in het geheel geen geloofsbelijdenis hebben, om alle sluitboomen te doen verdwijnen en om alle huizen, tot welke klasse of kleur of godsdienstige overtuiging de bewoners er van ook mogen behooren, voor de congres sisten te openen, opdat de stad één zij in het beoefenen van gulle gastvrijheid". Het is onnoodig hieraan ook nog maar één enkel woord toe te voegen van vergelijking tusschen deze breed-Amerikaansche op vatting en de meer dan armzalige geestes- bekrompenheid, waarvan in ons kleine vaderland twee jaren geleden een groepje „bedienaren des Woord's bli,k gal, idie, evenmin als Herodes „het licht" konden ver dragen „dat in duisternissen blinkt". En daarbij niet alleen hun haat tegen de katholieke geloofsleer, doch ook hun jam merlijke onwetendheid op dit gebied in het openbaar en op de meest onaardige wijze te luchten hingen. De Haagsche gemeenteraad heeft het voor stel om B en W. te machtigen aan de archi tecten dr. H. P. Berlage en J. Limburg op dracht te geven voor het gezamenlijk maken van twee ontwerpen voor den bouw van een stadhuis aan het Spui en aan de Groenmarkt- Kerkplein en om voor dit doel een crediet van 50.000 toe te staan met 357 stem men verworpen. Op dé vragen van het Tweede-Kamerlid Snoeck Henkemans, betreffende veranderin gen in de te Gorcum gevestigde opleiding van matrozen, heeft de minister van Marine a. i. geantwoord, dat door hem inderdaad wordt overwogen, de te Gorcum gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Hij is echter bereid, de voorbe reiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling der aangekondigde sup- pletoite begrooting van hoofdstuk VI. Naar aanleiding van het bericht, dat de WOENSDAG 2 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 en 7.00 Politieber. 6.307.30 Duitsche les door den heet Edgar Grtin 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Solistenconcert door de leden van het H.D.O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgens, Solisten R. Brinkman, cello, L. Klein, fluit, E. Veen, piano. In de pau ze Lezing door Mevr. M.L. Mispelbloem Beyer-Teunissen „De verplichting van den mensch aan het dier, in het algemeen en speciaal aan zijn huisdier." DAVENTRY 1600 M. 1.20—2.20 Tijdsein, lunchmuziek 3.35 Schoolle- zing Citizenship Parliament long ago 4.20 Tijdsein causerie Out of doors 4.35 Muziek van de New gallery Kinema 5.20 Orgelconcert5.35 Kinderuur tje 6.20 Dansmuziek 7.10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. Le zing Fashions in foSsils 7.45 Pianoso nates van Mozart 8.00 Lezing My day's work door een zanger 8.20 Con cert E. Sheldon, komiek, R. Irving, sopraan J. Patterson, tenor,,-H. Knudson, viool, B. Mason, soubrette, L. Cochran, piano. Vier dansgirls en John Henry met Blos som 9.05 Concert 9.50 Weerber., hieuws. lezing The waterless zoo 1.20 Thomas Hardy-programma 11.20 12.20 Dansmuziek. PARYS RADIO-PARYS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello) 5.05 Orkestconcert 8.50 Con cert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 „Der gestohlene weisze Elefant", ver telling van Mark Twain 9.20 Concert, Orkest en Max Kuttner, tenor. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Fragmenten van „Faust" 10.20 Nieuws. Antwerpen 9.20 Vlaamsche lezing. HUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Sym- phonieconcert Werken van Mozart 4.20 Kinderuurtje 5.50 Hirjams Siegesge- sang, Sopraansolo en koor 6.50 Lezing Rehbockjagd 7.308.00 Lezing Al- kohol und Dichtung 8.20 Duitsch» sprookj esmuzie k. Inspecteur der Directe Belastingen te Delft aan de employés der Ned. Spoorwegen al daar heeft medegedeeld, dat de aanslag ia de Rijksinkomstenbelasting met 100 wordt verhoogd, voor zoover hel ambtenaren en met 60 indien het beambten betreft, we gens vrij vervoer, dus ongeacht of daarvan gebruik wordt gemaakt, stelt een lezer van het „Vaderland" de vraag of de Kamerleden deswege ook hooger in de Rijksinkomsten belasting worden aangeslagen. Het blad brengt deze vraag ter kennis van de belastingambtenaren. In de commissies, welke de conferentie benoemd heeft, zijn de leden der "Nederland sche delegatie op de volgene wijze verdeeld; Commissie inzake rapporten der staten over de toepassing der geratificeerde con venties. De patrqonsgedelegeerde als lid, de heer Amelink als plaatsvervangend lid. Commissie inzake tweede lezing. De ring en de heer Serrarens als leden. Commissie inzake reglement, een ver tegenwoordiger der Nederlandsche regee- Brautigam als leden. Commissie inzake Inspectie der emigran ten: de patroonsgedelegeerde en de,l»»r Brautgam als leden, Tc Gendt (N.-B.) is een staking afgekon digd door den R. K. Metaalbewerkersbond op de scheepswerf en machinefabriek „Va- hall". De directie verzette zich tegen de Oprichting eener R. K. vakafdeeling. Eeniga werklieden, die zich toch organiseerden, werden ontslagen. Op 6 Juni a.s, zal hier aankomen de Ame. rikaansche kruiser „Pittsburgh'', zijnde het vlaggeschip van vice-admirsal Roger Welles, om daar tot 17 Juni te blijven. De „Pittsburgh" meet 15000 ton. heeft een lengte van 504 voet, een breedte van 6914 voet, een diepgang van 26 voet en een sneb heid van 20 knoopen. De „Pittsburgh" is. bewapend met vier 8-inch kanonnen en veertien 6-inch kanonnen. Voorts met twee stukken afweergeschut en twee torpedolan- ceerbuizen. In Juli vertrekt de „Pittsburgh" naar de Ver, Staten, om daar te dokken; vervolgens gaat zij naar haar Aziatisch station in China om het vlaggeschip van dat station te zijn. De' vice-admiraal Roger Welles heeft 4< jaar in de Marine gediend in alle deelen der wereld. Voordat hij in Europa kwam, voerde hij het .bevel over het belangrijke marine-district te Hampton Roads, Virginia. 31 O, als Marilla maar eerst getrouwd was. dan zou hij gaan reizen! Zoo mogelijk zonder koffers, om geen last van het inpakken te hebben. En hij wilde zonder begeleiding gaan, naar een afgelegen oord. waar de post maar twee maal per week kwam. Met groot verlangen zag hij dat tegemoet En daarom moest Marilla maar zoo spoe dig mogelijk trouwen. Zijn oogleden vielen toe. Intusschen wss zijne vrouw naar de ka mer gegaan, die aan de kamer grensde waar Marilla nog altijd met den jongen Rutten- heim in gesprek was. „Het is maar beter zoo," zei Marilla iuist, op zachten toon. „Geloof mij toch. mijnheer Ruttenheim u zoudt zeer ongelukkig met mij worden. U vindt mij misschien bekoorlijk, maar ik heb geep hart." Ze glimlachte bij die laatste woorden. „Het doet mij zoo leed, dat mijn vurigste wensch niet verhoord wordt," 'stamelde de jenge Ruttenheim. „Ik had er mij zoo in verheugd, u de mijne te mogen, noemen."' „Heb ik u dan niet altijd onvriendelijk behandeld, mijnheer Ruttenheim?" vroeg Marilla op denzelfden toon, alsof ze met een kind sprak. „Ben ik u niet dikwijls voorbij gegaan. zonder u zelfs te groeten?" „Dat heb .ik voor maagdelijke schuchter heid gehouden," zei de ongelukkige minnaar troosteloos. „Welnu, u ziet wel, hoe weinig u mij kent. De manieren van sommige meisjes, om een afwerende houding aar. te nemen, om een minnaar te doen ontvlammen, zijn mij vreemd. Ik vind dat een onwaardig spel. Ik heb eens in mijn leven een boek met Griek- sche letters in de hand gehouden en ik hield het verkeerd, omdat ik die taal niet ver stond en zulk een boek ben ik voor u.... En nu.... zouden wij niet een eind aan dit gesprek maken?" „Zoudt u er niet nog eens over willen nadenken en de beslissing tot later uitstel len? Ik kan heel goed wachten.'' „Maar ik niet," zei Marilla, nu op beslis ten toon. „Hebt if uwe handschoenen niet vergeten, mijnheer Ruttenheim? Daar liggen ze. En uw hoed staat daar op den schoor steenmantel. En dat fraaie bouquet? Weet u, wat ik daarmee zal doen? Ik zal het behouden,-dan zien de menschen niet, dat u daarmee onze wotting verlaat." „U zijt wel goed," zei Ruttenheim, ter- wil hij begon 'c snikken. Mevrouw Soland zag juist, hoe Rutten heim voordat hij de deur uitging, de dienst bode een geldstuk in de hand gaf. Marilla was in de kamer -gebleven, waar ze met hem had gesproken. Toen de buisdeur achter hem toeviel, haalde zc diep adem. iGoddank, dat was nu eindelijk achter den rug! Waarom zou ze nu nog treuren? Er was immers een plaatsvervanger voor hem! Mevrouw Soland ging naar de kamer, waar fiaar echtgenoot half zat te slapen. Hij verschrikte, toen ze hem aansprak. „Soland, wat zullen wij eten bij het ver- lovingsmaal?" Met groote oogen zag hij zijne vrouw aan. „Verlovingsmaal? Verlovingsmaal? Ik had daar juist een zwaren droom." „Dat komt door de verwelkte bloemen, die je vriend heeft meegebracht," zei zijne vrouw ontevreden. „Mijn vrind?.-.. Zoo!" Mevrouw Soland nam de anjelieren en wierp ze uit het venster. Laten wij wildbraad bestellen/' zei mevrouw Soland, loen ze dat gedaan had. „Maar eerst forellen En de lijst van de bekenden, die wij zullen uitnoodigen, zuller. wij later nog wel opmaken." De apotheker wreef zich het voorhoofd, eene gewoonte, die hij den laatsten tijd had aangenomen. „Laat mij nog eens daarover nadenken," zei hij ontevreden. „Maar eerst moet ik nog op reis." „Op reis?,.. Waarheen?,, vroeg zijne vrouw nieuwsgierig. „Het is een reis voor zaken," zei hij lang zaam. „En als die reis goed uitvalt, dan ge ven wij een verlovingsdiner, anders niet." Toen stond hij op, en ging de kamer uit. Even later zag zijne vrouw hem buiten loopen, met de handen in zijne zakken, het hoofd voo'ruit, zijn hoed diep op het voor hoofd, „De uitzet moet uit Geneve komen," fluisterde mevrouw Soland bij zichzelve. „O, wat heb ik nog veel te doen! Ik weet niet, waarmee ik moet beginnen." Marilla had zich in liars' kamer opgeslo ten. Liet uur naderde, dat voor de eerste be groeting van Hendrik Hegemeister en Ma rilla Soland was vastgesteld. Het was een zwoele regenachtige zo merdag, Alle vensters waren wijd geopend. Vóór een der vensters zat mevrouw So land, ijverig bezig met een handwerkje, terwijl-de apotheker de courant las. Ze had bevolen, dat Hgeemeister zou ont vangen worden 'n de kamer, waar ze zat, en ook aan Marilla had ze gezegd, om pre cies te elf uu- in Jie kamer te verschijnen. Toen Marilla daar binnen kwam, overzag ze dadelijk den geheelen toestand. „Zult u erbij tegenwoordig zijn, mama, als wij elkaar voor het eerst als verloofden zullen ontmoeten?" vroeg Marilla op som beren toon. „Ik begrijp niet, hoe ge dat nog kunt vragen," zei mevrouw Soland vértoornd. „Hebt gij dan wel eens gehoord, dat het anders geschiedt? Toen ik mij verloofde, was de geheele familie bijeen, zelfs groot vader, de blinde tante Dora, en mijn beide doms, de handelaars in koloniale produc ten. Dat behoort nu eenmaal zoo, en wij moeten -ons daarnaar voegen. Ik blijf hier zitten, en houd mij met mijn handwerk be- zig, zonder op u beiden te letten." i Marilla fronste hetvoorhoofd, en ging naar de deur. „Wat hebt ge voor?" vroeg hare moeder. „Waarom blijft ge niet hier?" „Ik ga hem afschrijven." „Zijt gij krankzinnig geworden!" riep hare moeder uit, vuurrood van toorn, „Denkt gij dan soms, dat ik alleen uit nieuwsgierig heid hier blijf zitten, om te luisteren? Maar zoolang ik leef zal de welvoegelijkheid be waard blijven, zooals ik die van mijne ouders heb geleerd." De apotheker zag beiden beurtelings glimlachend aan. Hij vouwde zijne courant dicht, en stond op. „Marilla," zoo zei hij vriendelijk, zoudt ge mij even kunnen helpen, om in de apo theek een brief te zoeken, dien ik verlegd (moet hebben? Ge hebt nog tijd genoeg. Ik vrees, dat die brief tusschen den muur en I mijn bureau is gevallen, en ik kan niet bukken, zonder duizelig teworden.Ja, kindlief, mijn verlovingsdag staat mij nog zoo duidelijk voor den geest. De kamer was zwart van menschen, en allen omhels den mij, om mij geluk te wenschen." Zijn vrouw wenkte hem ongemerkt achter Marilla's rug toe. Ze wilde :iém aanmoedigen, om zijn weerspannige dochter op hare plaats te zetten. De apotheek werd dien dag allee^ door een leerling waargenomen. De provisor was afwezig wegens onge steldheid, zooals hij had laten berichten, en de patroon had den leerling bevolen, dat men hem zou roepen, als er iets bijzonders werd verlangd. - En toen bij met zijne dochter de apotheek binnenkwam waar het halfduister waa, vond hij den leerling gemakkelijk in een rieten stoel zitten. Goeden morgen, Muller," zei de apotbe-, ker. „Zijn cr vandaag nog geen recepten ge vraagd? Zijn allen in de stad gezond? Ga nu eens een kilo ammoniak afwegen, in porties van twintig gram, maar doe het vooral nauwkeurig." De leerling zette groote oogen op. Juffrouw Marilla in de apotheek! En anders was het haar zoo streng ver boden, den drempel van de apotheek te overschrijden! (Wordt vervolgd.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6