Wie staat zijn auto af? V erkeersoiige vallen. Voornaamste Nieuws f40." De toestand der Katholieken in Sovjet-Rusland, DE ELGAWA. Woensdag 50ste Jaargang No. 16264 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Directeur van het Pauselijk Orientalisch Instituut te Rome. STADSNIEUWS. Agenda 3 Juni Faillissementen. Orgelconcert. Mé Foto vail de beide Zweedsche oorlogsschepen in de sluis te IJmuiden. Het schip op de voorgrond is de Manlichheten, waarop de eskadercom- mandant. het schip dat juist de sluiskolk binnenvaart is de „Dapperheten". Beheer en onderhoud zeeweringen. De nieuwe bemaling van den Horstermeerpolder. Congres van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland. N.V. Stoom ver veri! v.h. C. Hoeing. Concert in Den Kont. KANTONGERECHT. Personalia. Programma Afnemen van Examens L. O. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht 40-Jarig Onderwiis.mbileum G. H. Wenstink. Ee abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7E(1 bij een ongeval met f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 ÜUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i dU."doodelijken afloop: 1 bij verlies van een hand, f 101» 0 bij verlies van een Cf) een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: UU.' bij 'n breuk van been of ann: bij ve rlies v. eea and ;re vinger. door MICH. D'HERBIGNY. Professor d'Herbigny S. J., die in den herfst van het vorige iaar langeren tijd in Mos kou vertoefde, geeft in een reeks interes sante artikelen de reisbeschrijving zijner Rus sische ervaringen weer. Wij nemen van een Zijner publicaties het volgende over, betref fende den toestand der Katholieken :n Rusland. Sinds het herstel van Polen's zelfstandig heid. het Poolsche gebied van Rusland ge scheiden werd. bleven op Russischen bodem nog slechts twee groote katholieke bisdom men over: het Aartsbisdom Hohilew en het Bisdom Tiraspol. In het eerste zijn de ka tholieken meest Polen, in het andere door gaans Duitsche emigranten. De bisschoopen, v. Ropp en zijn hulpbisschop Cisplak (die in- tusschen in Amerika gestorven is) en Jozef Kessler, werden uit het land verdreven. Zoo is er heden geen katholieke bisschop meer De katholieke Exarch van den slavischen ritus, Mgr. Floderow. heeft zich niet meer kunnen laten wijden en zit sinds meer dan drie jaar in gevangenschap. Het aantal gees telijken. alhoewel voorheen onvoldoende, slonk door dood, ziekten, uitdrijving en ge vangenschap tot een zeer onbeduidende hoe veelheid. De moeilijkheden der zielverzor ging overtreffen elke voorstelling. Zoo moet b.v. een enkele geestelijke de „parochies'' van Archar.gelsk, Vologda. Jaroslau, Kos troma en Rybink voorzien. Dat is een ge bied. dat in rechte lijn van Noord tot Zuid 800 kilometer lang en van Oost naar West 300 K.M breed is, hetgeen in oppervlakte zeker zoo groot is als Italië of als Engeland en Ierland samen. Deze eenïge pastoor, die die daarbii nog van alle middelen verstoken ,s, moet zijn parochianen nagaan, die op Zulk een groot gebied verspreid in diepe ellende en immer dreigend gevaar verkee- ren. terwijl hij ook zelf zich onophoudelijk in levensgevaar bevindt. Nog uitgestrekter zijn de parochies in Aziatisch Rusland. Een niet-katholiek ver telde mii met ontroering over den pastoor Van Taschkend, den eenigen katholieken Priester in Turkestan. Zijn parochie is 1.623.025 K.M2. groot. Dat is zooveel als driemaal Duitschland, Frankrijk of Spanje. Een parochie 20 maal zoo groot als België. Men stelle zich eens voor wat het zeggen wil een parochie te bedienen, die van Gro ningen tot Gibraltar reiken zou! Is het dan een wonder, wanneer onder zulke omstan digheden het katholieke geloof als in dc ver getelheid raakt? Nergens ter wereld, zelfs niet in de heidensche missielanden, zijn er zulke groote oppervlakten met zoo buiten gewoon weinig katholieke priesters! In Moskou zelf waren voor den oorlog drie bloeiende katholieke parochies. Twee ervan waren van de Polen en de andere was voor de overig katholieken bestemd De Fransche geestelijke, die laatstgenoemde kerk te bedienen had. werd echter verban nen. Van de beide andere geestelijken is de eene ziek. zoodat de gansche zielverzorging van ongeveer 30 000 katholieken dezer stad Van 2.000.000 inwoners op de schouders rust Van één enkelen geestelijke die echter slechts Pcolsch en Russisch verstaat. Desalniettemin echter blijven de geloovigen allen trouw en zag ik roerende bewijzen van aanhankelijk heid aan den godsdient, aan de Kerk en aan haar H.H. Sacramenten. De menschen kun nen vanwege de groote afstanden slechts des Zondags in de kerk komen, maar daar brengen zij, trots dé grimmigste kou, dik wijls meerdere uren door, terwijl zij biech ten communiceeren. de H. Mis bijwonen en de preek aanhooren. den rozenkrans bid den of zich aan stille beschouwingen over geven Wat dit echter in de zes wintermaan den beteekent, wanneer de temperatuur Zeer dikwijls tot op 20 graden onder nul daalt, menigmaal echter nog beduidend lager, zoo/fat zelfs het kwik in den thermometer bevriest, laat zich nauwelijks beschrijven. Ik heb eenige malen den geheelen Zondag morgen in de Fransche kerk doorgebracht. Het was in October, maar het scheen mij baast een wonder, dat ik nog niet bevroor. Ter besprenkeling van de kerk brengt men bet wijwater lauw uit de sacristie, doch het vriest reeds dicht voor de priester den rond gang door de kerk volbracht heeft. Den wiin en 't water bracht ik warm In den thermos- flesch mee. Doch de wijn zou mij in den kelk bij de consecratie zeker bevroren zijn, jndien ik den kelk niet in verwarmde doe ken gewikkeld had. Maar op dezeWijze was bet nog moeilijk het H. Bloed te drinken. En dan de uitdeeling der H. Communie met de verstijfde, halfbevroren vingers! De Sovjetautoriteiten verbieden tenslotte bet uitoefenen van den godsdienst niet, maar zij bemoeilijken haar toch op alle mogelijke 'wijze. Men kan er zich in 't geheel geen denkbeeld van vormen, welke financieele offers de geloovigen brengen moeten, om hunne kerken een beetje in stand te houden. Toen de Fransche priester het land verlaten ®oest, wilde de overheid de Fransche kerk sluiten. „Ge hebt toch immers geen priester ®eer. waartoe dan nog een kerk hier? Wij Zullen er een club of een bioscoop van maken," zeiden ze. De weinige Fransche en Belgische dames, die hier als onderwijzeres sen naar toegekomen waren, moesten bid den en smeeken om hen de kerk te laten: "Wilt gii ons beletten te bidden?" vroegen JjJI- „Wilt gij ons ontnemen, wat zelfs het 'szarisme ons liet behouden?" Tenslotte nam men genoegen met de inventarisatie, Want de Kerk werd natuurlijk tot „Staats- mgendom'' verklaard. Acht jaar aaneen kwa den ze telkens opnieuw weer terug den in ventaris opnemen en het den katholieken ei??0e'hiken. jn ^en grond waren het niet atijd slechte menschen, zij handelden ten slotte op hooger bevel. „Dames." vroegen zij Menigmaal bij zulk een gelegenheid, „hoe zullen wij onze opdracht ten uitvoer bren- ?en> zonder uwe godsdienstige gevoelens te W'etsen?" Daarop gaf men hen ten ant woord: ,U moet op drie dingen acht slaan: 5jon hoed afnemen, niet luid spreken in dc Lork en niet aan het Tabernakel komen" Bn aldus deed men. Slechts een afvallige, schismatieke bisschop, Antonin, toonde zich oogst onduldbaar, hij wilde op de allereer ste plaats al het kerkelijk vaatwerk laten smelten. Maar nu had de kerk in 't geheel Been goud en slechts ongeveer 16 pond zil- ^or; gaf men ,jeze heilige voorwerpen weg. an moest de cultus ophouden. De katho- 'eken beriepen zich op de wet. volgens ve- net absoluut noodzakelijke ter uitvoering van den godsdienst niet mocht weggenomen orden, Antonin verlangde toen, dat men em binnen drie dagen het dubbele gewicht aan zilver zou afleveren, dan zou hij de kerk haar benoodigdheden laten behouden. Dit was echter ten eenenmale onmogelijk. De weinige katholieken die tot de kerk be- hooren. zijn allen uiterst arm. Antonin bleef echter bij zijn vordering. Een ioodsch lid der inventariscommissie bleek tenslotte men schelijker dan de „bisschop'' en er werd overeengekomen, dat de katholieken slechts 24 pond zilver zouden afleveren. Om hun H. vaatwerk te redden, brachten nu de ge loovigen de ongehoordste offers, wier zwaar te slechts God meten kan. De dienstboden brachten hun laatste bescheiden kleinodieën. een horloge, een paar oorringen, waaruit men misschien 2 gram zilver winnen kon; koffie- en theeketeltjes, fijn geciseleerde suikerbak- jes. oude famdiestukken werden onbarmhar tig onder het smeltijzer gebracht en men schreef het gewicht op. Men offerde de laatste medailles, die aan de halsies der kin deren hingen, het laatste aandenken aan een lieven doode; men gaf alles alles weg, en zoo werd tenslotte het losgeld gebracht. Een kelk, een ciborie voor H.H. Hostiën en een Monstrans konden zoo gered worden en ook nog een zeldzaam oud wierookvat, met het merkwaardige inschrift: „Geschenk van den Hertog van Noailles, den Gezant van Koning Lodewijk XVI van Frankrijk bij de Keizerin van Rusland". Maar ook anderszins vereischt de uitoefe ning van den godsdienst zware offers. Een maal werd de kerk leeggeroofd-. Het altaar- linnen en een tapift waren de buit. Dat moest alles echter weer spoedig vernieuwd wor den, want het stond als nationaal eigendom ingeschreven en was den geloovigen slechts in bruikleen gegeven. Een ander maal wierp de communistische jeugd steen en tegen dc kerkvensters. Toen ik op een Zondag dc kerk binnentrad, vond ik niet minder dan 18 ruiten ingeslagen, men moest alzoo een ijzeren tralienet voor de vensters aanbren gen, Ook -le bewaking der kerk tegen nieu we rooverijen kostte handen vol geld. even als het voortdurend schoonhouden van het portaal, daar het in de oogen van de com munistische jeugd voor een heldhaftigheid gold om den ingang der kerk op de aller ordinairste wijze te bevuilen. Verder moes! men voor de kerk zonder meer een onbe hoorlijke belasting betalen en naar Russische zeden voor het onderhoud der aangrenzende straten en pleinen zorgdragen Derhalve valt aan het verwarmen der kerk op Zondag, hoe dringend noodzakelijk dit ook is, in 't ge heel niet te denken. De kosten van het onderhoud der kerk beloopen zonder dat reeds eenige honderden roebels per maand, zelfs wanneer niets nieuws wordt aange schaft. Deze geheele last drukt hij de niet- Poolsche kerk op de schouders van een naar honderd brave katholieken. Met welke groote vreugde profiteeren deze eenvoudige zielen van de gelegenheid om na jaren weer eens in hun moedertaal te biechten en een kleine preek aan te hoo- ren. Door het Duitsche Gezantschap be richtte ik de Duitsche en Oostenrijksche ka tholieken. evenzoo de Engelsche en vervil- gens de Fransche, en zii kwamen in grooten getale Men denke nu niet, dat dit heldhaftig gedrag der katholieken in Sovjet-Rusland geen diepe uitwerking zou hebben op de buitenstaanders. Zelfs de huidige machtheb bers blijven er verwonderd tegenover staan Een goed ingelicht diplomaat deed mii de woerden van een volkscommissaris toeko men, wiens naam hij echter niet noemen wilde en die naar Russischen aard slechts de groote liinen zoeken en het klei ne versmadend, zijn gedachten volgenderwii- tot uitdrukking gebracht had: „De, menscb- heid streeft naar een algemeene centrali seering, welker verwezenlijking door het moderne verkeer vereischt wordt. Die groote stroomingen bestrijden elkander, een drie voudige aard van imperialisme, gelijk men die in het Westen kan waarnemen, of eer der no-g een drievoudige aard van universa lisme. De eerste soort is ons universalisme van Moskou, dat materialistisch en commu nistisch is, op Azië steunt en door de pro pagandisten in alle landen verbreid wordt De tweede soort is het universalisme van Londen, eveneens materialistisch, maar ook kapitalistisch, op Amerika- steunt en zich van het internationale bankwezen bedient. De derde soort van universalisme is die van het Pauselijke Rome. idealistisch, geestelijk en steunend op.... God. Wij nu in Moskou voelen ons opgewassen den strijdbijl tegen het kapitalisme van Londen te hanteeren er. zullen zelfs zeer spoedig daarover zege vieren. Maar Rome blijft een raadsel voor ons. Tegen Rome zoeken wij reeds sinds lang een krijgsplan. Zonder Rome zouden alle andere soorten van Christendom zeer spoedig verdwijnen, ofwel zouden zich aan ons overgeven. Zonder Rome zouden de godsdiensten sterven. Maar Rome zendt ter bescherming der godsdiensten(l) zijn propa gandisten in grooten getale uit, die tot de meest uiteenloopende nationaliteiten behoo- ren en veel ervarener zijn dan de onze De strijd zal aldus lang duren, terwijl de uitslag onzeker is." Deze opvatting vindt men onder de ver- bitterdste vijanden der Kerk immer weer terug. E. L. G. A, W, A. 10 uur v.m. 11 n.m. Sociëteit „St. Bavo". Caecilia, 8 uur. A.R.K.A., 8 uur. Technici, 8 uur. Smedenpatroons, 8 uur. Vioolonderwijs, 7 uur. Veehouders, 8 uur. Veiling, half 2 uur. St. Jozefsgezellen gebouw, Jansstraat 59. Zelatricen, half 9 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelbespeling, half 8 half 9 uur. E. L. G, A. W. A. Kookdemonstratie, door mevr. PayensVermeulen en mej. J. Houwing, half 3 uur. Kookwedstrijd, onder leiding van mevr. PayensVer meulen enmej. J. Houwing, 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 914 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag- avonj Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma'ndag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hébben Tel. 11671 st. Elisabem's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen Voor arrne zieken der S. E. V. Maandags vgn 2—3 uur. Donderdags van -12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K.- Reclasseeringsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'" 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groen® arkt 22. EERSTE HDLP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Zooals bekend, wordt de algemeene ver gadering van „Vreemdelingenverkeer" dit jaar gehouden te Zandvoort en wel van 16 tot 19 Juni a.s. Door de bemoeiingen van de Haarlemsche vereeniging „Vreemdelin genverkeer" zullen de deelnemers aan die vergadering ook een bezoek aan Haarlem brengen. Dat zal zijn op Donderdag 17 Ju ni. „Vreemdelingenverkeer" heeft daarme de een goed werk gedaan, want hoe meer vreemdelingen men naar Haarlem trekt en met onze mooie stad bekend maakt, hoe beter dit is. Om 3 uur wordt den gasten een orgel concert in de Groote Kerk aangeboden, om 4 uur vindt een officieele ontvangst op het stadhuis plaats en om half 5 vertrekken al len in auto's over den Wagenweg, Hecren- weg. Zandvoortsche laan, Elswoutsiaan en Bloemendaal naar Velserend, waar de ruïne van Brederode bezichtigd wordt. Na ver- verschingen gebruikt te hebben, keert het gezelschap dan over den Zeeweg naar Zandvoort terug. Een mooi programma dus, keurig samen gesteld. Maarvoor den autotocht moe ten auto's beschikbaar zijn. En nu is de vraag: wie helpt „Vreemdelingenverkeer" voor die paar luttele uurtjes aan auto's? Particuliere auto's moeten het zijn. Zou men die nu niet gaarne voor zoo'n korten tijd af willen staan. „Vreemdelingenverkeer" doet alles, om onze stad meer bekendheid te geven en haar meer aantrekkelijk te ma ken. Nu zij een beroep doet op de hulp harer stadgenooten, dunkt ons. dat dezen die hulp gaarne zullen verleenen, al was het alleen maar, om een kleinen wederdienst te bewijzen, waartoe men zoo gemakkelijk in staat wordt gesteld. 1 Juni 1926 werden in staat van faillisse ment verklaard: A. Oepkes, fotograaf te Bloemendaal, Prins Mauritslaan 9a; curator Mr. P. Don ker te Beverwijk. W. Kreike, timmerman te Haarlemmer meer; curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet alhier. Jean Fagel Jr., boekhandelaar en boek binder te Haarlem, Zocherstraat 63 te Haar lem; curator Mr. A. A. Huizenga te Haar lem. J. A M. Lievegoed, grossier in suikerwer ken te Haarlem, Klein Heiligland 29; cura tor Mr. W. A. J. Stortenbeker te Haarlem. J. J. Kollaard, handelende onder de firma J. J. Kollaard en Co. te Haarlem aan de Ruychhaverstraat 20, aannemer van grond en heiwerk; curator Mr. F. van der Goot te Haarlem J. Rodenburg, loodgieter te Schoten, Dr. Leydsstraat 25; curator Mr. F. M. Hage- meyer te Haarlem. K. de Dood, te Hoofddorp; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. D. Haan, kleermakerspatroon, vroeger te Tzummarüm, thans te Wormerveer War moesstraat 39; curator Mr. W. J. G. Veen- hoven alhier. Joh. van Kasteel, makelaar tc Schoten Spaarnhovenweg 14; curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement van G. H. Oschats, coiffeur te Schoten, Indische- straat 16, thans te Haarlem Schoterstraat 23, uitgesproken 16 Maart 1926. Vernietigd werd door het Gerechtshof te Amsterdam het faillissement van F. Kruize, koopman te Heemstede, uitgeproken 6 April 1926, curator Mr. J. W. van Rees alhier. Van een auto gevallen. Maandag beging het 9-jarig zoontje van den arbeider G. aan den Lisserdijk in de Haarlemmermeer de onvoorzichtigheid op een passeerende auto te klimmen, zonder dat dit door den bestuurder werd opge merkt. Dicht bij huis gekomen zijnde, wil de de kleine van de in volle vaart rijdende auto springen, met het gevolg dat hij kwam te vallen. Het ventje liep zoodanige kwet suren op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. BOTSING. Gisteravond half 11 botste ten luxe auto en een vrachtauto op den hoek Gen. Cronjé- straat en Paul Krugerstraat tegen elkaar. De vrachtauto was van de bleekerij Thijssen. Beide auto's werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Auto-aanrijding. Door onoplettendheid van den chauffeur is gisteravond een met jam beladen vracht auto van de firma Sipkes uit Beverwijk, bij het passeeren van de tramrails aan de Briel- schelaan, te Rotterdam, door een uit Brielle komende stoomtram gegrepen. De auto werd onderstboven geworpen; wagen en lading zijn vernield. De chauffeur J. J. R„ uit Velseroord, kwam met den schrik vrij; het 16-jarig zoontje van den Rotterdam- schen vertegenwoordiger der firma, de heer J. W., van den Heemraadsingel, dat met zijn vader naast den chauffeur zat, heeft kneuzingen aan het rechterbeen gekregen. Aan den hulpjlcst van den G. G. D. aan de Maashaven is de jongen verbonden. De heer W. heeft geen letsel gekregen. bepalingen op 24 Januari 1926 voor de eerste maal voltooid had moeten zijn, zal vermoedelijk ongeveer half Juni a.s. kun nen worden opgeleverd. De reden van deze vertraging is aan ver schillende omstandigheden te wijten, maar moet in hoofdzaak gezocht worden in de weersgesteldheid gedurende den afgeloopen herfst en winter, waardoor vooral de voort gang van de grondwerken ongunstig is be- invloed. Naar wij vernemen, wordt het orgelcon cert dat door den heer George Robert mor genavond 714834 in de Groote Eerk zal gegeve. .orden, door de H. D. O. draad loos uitgezonden - Door hét lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, C. Thomassen, zijn ouder dagteekening van 23 Februari 1926 aan Gedeputeerde Staten de volgende vragen gesteld: lo. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening, dat het beheer en onderhoud der zeeweringen tusschen de Oranjesluizen en de hooge gronden van het Gooi zoo spoe dig mogelijk gecentraliseerd moet worden? Zoo ja: 2o. Kunnen Gedeputeerde Staten mede- deelen, of voorstellen om tot die eenheid in beheer en onderhoud te komen, spoedig kunnen worden verwacht? 3o. Kunnen Gedeputeerde Staten reeds 'mededeelingen doen aan Provinciale Sta ten omtrent de definitieve herstelling van de zeedijken bij Muiden en omtrent de fi nanciering van de kosten van het voorloopig en definitief herstel? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Gedeputeerde Staten zijn inderdaad van oordeel, dat het wenschelijk is het beheer en onderhoud der zeeweringen tusschen de Oranjesluizen en de hooge gronden van het Gooi, meer dan tot dusverre het geval is, te centraliseeren, voornamelijk ten einde omtrent het dragen van de kosten dier zeeweringen eene meer billijke regeling te treffen. Omtrent het tijdstip .waarop voorstellen tot wijziging van dit dijkbeheer door de Staten kunnen worden tegemoet gezien, kunnen Gedeputeerde Staten thans nog geen mededeeling doen; die voorstellen vereischen overleg, niet alleen met de thans onderhoudsplichtige waterschappen, maar ook met de provinciale besturen van Zuidholland en Utrecht, en het laat zich aanzien, dat met de te voeren onderhan delingen nog wel eenige tijd gemoeid zal zijn. De plannen voor de definitieve herstelling van de zeedijken bij Muiden zijn door Ge deputeerde Staten goedgekeurd en worden thans uitgevoerd. De herstellingswerken bestaan: a. wat den Zeeburg- en Diemerdijk be treft, in herstelling en verbetering van de steenglooiing, waartoe 1000 last nieuwe basalt zal worden verwerkt, en het ver- hoogen van de dijkskruin met een met klei gevulden kistdam van gecreosoteerd hout, ter hoogte van 0.75 M„ over eene gezamen lijke lengte van 1000 M.; b. wat den Zeedijk beoosten Muiden aan gaat in herstelling en verbetering van de glooiing van Noorschen steen, gelegen be neden 2 M, N.A.P. en in het aanbrengen boven dat peil van eene glooiing van ge zette zuilenbasalt, waarbij tevens de ter plaatse aanwezige losse puinmassa zal wor den verwijderd en door klei vervangen; verder zal de dijkskruin met een met klei gevulden kistdam van gecreosoteerd hout, hoog 0.75 M„ worden verhoogd en zal een binnenberm worden aangelegd tot steun van het binnentalud, ter breedte van 4 M. en reikende tot 1.50 M. N. A. P. De herstellingskosten van den Zeeburg en Diemerdijk worden door het Hoogheem raadschap van dien naam gedragen. Ten aanzien van den Zeedijk beoosten Muiden, die veel ingrijpender herstelling en verbetering vordert, zal de Staten in de a.s. zomerzitting een voorstel bereiken om de daarmede gepaard gaande kosten uit de kas der Provincie voor te schieten, totdat gelijktijdig met die betreffende het dijk beheer een definitieve regeling omtrent het dragen dezer kosten kan worden getrof fen. Door het ild van de Prov. Staten van Noord-Holland, C. Thomassen, is onder dagteekening van 16 April 1926, aan Ge deputeerde Staten de volgende vraag ge steld: Kunnen Gedeputeerde Staten mededee ling doen aan de Staten, waarom de nieu we bemaling van den Horstermeerpolder, welke 1 Januari 1926 klaar had moeten zijn, waarschijnlijk eerst over drie maanden, dus een half jaar na den bepaalden datum, in werking kan worden gesteld, terwijl de toestand van de oude bemaling bij voort during de grootste zorg blijft baren? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: De nieuwe bemalingsinriohting met toe- behooren voor den Horstermeerpolder, welke volgens de desbetreffende besteks- Na afloop werd door de deelnemers aan het congres een kort bezoek gebracht aan de tentoonstelling (Elgawa). te ongeveer zes uur vereenigde het gezelschap zich in „De Kroon", waar omstreeks 7 uur het diner begon. Aan ta'fel werd o. a. het woord gevoerd door den Franschen en Belgischen vertegen woordigers. die wezen op het internationale contact in het vak. den aanzittenden nijver- heidsconsulent. den heer Smit, die sprak namens den afwezigen voorzitter der Mid denstandscentrale. den heer Ochtman, die sprak over samenwerking, de antipode van den strijd. De beide sprekers van het con gres, ihr. Mollerus en de heer Chris Jansen, voerden eveneens het woord, De voorzitter dankte de veschillende sprekers. Te ongeveer negen uur kwam de verras sing (aangeboden door dc afd. Haarlem van den B. L. F. N.) bestaande in 't hoofdnum mer. dat de bioscoop „de Kroon" deze week aan het Haarlemsche publiek biedt. De avond werd besloten met een1 gezellig samenzijn in „De Kroon", waar een program ma met rijke afwisseling de congressisten in de prettige feeststemming hield. In de gisteren gehouden gewone alge meene vergadering van aandeelhouders der N. V. le Haarlemsche Stoomververij en Chem. Wasscherij v./h. C. Hoeing Fa. Schenk, werden balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Besloten werd geen dividend uit te keeren. De aftredende com missaris werd herkozen. Op het concert in Den Hout, Donderdag а.s., 's avonds 8 uur, onder directie van Willem Knikker, zal worden uitgevoerd: I. 1. Cadettenmarsch, J. Souza. 2. Ouverture „Si jétais Roi", A. Adam. 3. „Weaner Madln", walzer, C. Ziehrer. 4. Fantasie „Hérodiade", J. Massenet. II. 5. Marche Lorraine, L. Ganne. Ouverture „Tutti in maschera", C. Pedrotti. 7. Aubade aux Mariés, P. Lacombe. 8. Fantasia „Cavalleria Rusticana", - P. Mascagnl. Spring niet in een rijdenden trein. De kantonrechter veroordeelde heden twee personen, die op het perron op het laatste nippertje den trein pakten, die reeds rijdende was. Ongelukkig troffen zij het zoo, dat er in denzelfden trein ook veld wachters reisden, die dadelijk proces ver baal opmaakten. In de commissie, aan welke is opgedra gen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening zijn o.m. tot leden benoemd de heeren: W. A. Goeting, Th. J. H. v. 't Lam en J. Warnier, allen alhier. Der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 3 Juni 1926, 's avonds van'734834 uur; door den heer George Robert: 1. Adagio en Allegro uit het Concert F. gr. t. (Koekoek en nachtegaal), G. F. Han del. 2. Gavotte, Padre Martini. 3. Choral III, Cèsar Franck. 4. Meditation, G. Dupont. 5. Tweede Suite, L. Boëllmann. Pirélude Pastoral. Allegretto con moto Andantino. Final-Marche. Het schriftelijk gedeelte van het in 1926 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b. van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, Staatsblad no. 127, zal op Dinsdag 6 Juli a.s. plaats hebben. De mondelinge e:.amens zullen op Dinsdag 20 Juli d.a.v. aanvangen. De commissie belast met het afnemen der examens te Haarlem, omvat de inspectiën Haarlem, Alkmaar, Helder, Hilversum, Hoorn Zaandam en een gedeelte der gemeente Amsterdam. Tot voorzitter der commissie te Haarlem is benoemd de heer K. Brants, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspectie te Haarlem Communistische relletjes bij het Konink lijk bezoek aan Amsterdam. Nieuwe, kleine overval in Atjeh. Wetsontwerp vergunningsstelsel voor autobus-diensten aangenomen. Nieuw aideelingsonderzoek van het Ne- derlandsch-Belgisch verdrag. Instelling van een commissie voor werk verruiming. Geen herstel der derde herhalingsoefe ning. Commissies van voorbereiding voor de nieuwe belastingontwerpen. Tot president der Poolsche republiek is gekozen Prof. Ignar Mascicki, die a.s. Vrij dag wordt beëedigd. De President van Portugal afgetreden. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 2 Juni 1926. Hoogste Barometerstand 762.2 m.M, te Memel. Laagste Barometerstand 746.0 m.M. te Rennes. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Juni: Matige wind uit westelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, kans op regenbuien, zelfde temperatuur. Omtrent het veertigjarig onderwijsjubl- leum van den heer G. H. Weustink, in specteur bij het Lager Onderwijs, alhier, kunnen wij nog mededeelen, dat de recep tie, die gistermiddag ten huize van den jubilaris werd gehouden, zeer druk bezocht was. Zeer vele personen, waaronder verschil lende autoriteiten op onderwijsgebied, uit Haarlem en omgeving kwamen den heer Weustink hunne gelukwenschen aanbieden. Onder hen bevonden zich de Hoogeerw. heer Deken L, A. A. M. Westcrwoudt met de geestelijkheid zijner parochie, de Zeer- erew. heer Pastoor L, J. Boogmans, de heer J. W. A. Beijnes, voorzitter der R.K. Schoolvereeniging, de heer K. Brants, hoofdinspecteur bij het Lager Onderwijs in de vierde Hoofdinspectie, de burgemeester van Zandvoort. de heer H. v. Alphen, de waarnemend burgemeester van Schoten mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de burge meester van Bennebroek mr K. J. G. Baron van Hardenbroek, Dr. E. A. M. Droog, wet houder van Heemstede, Dr. J. F. M. Sterck, de heer J. G. Nijk, directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Onder de zeer talrijke bloemstukken, die in den loop van den dag nog werden ont vangen, bevond zich ook een bloemstuk van de leerlingen en het personeel dér da Costa- Kweekschool. Zeer vele telegrammen kwamen nog bin nen uit alle oorden van het land. Reeds ruim 5000 bezoekers. Over belangstelling heeft de Eigawa zeker niet te klagen. Gisteren is het getal van 5000 bezoekers, betalende bezoekers dan, reeds overschreden. De controle had giste ren weer 1422 uitgegeven entréebewijzen te boeken, wat dus met het aantal der vorige dagen een totaal van ruim 5400 betalende bezoekers vormt. Een zeer bevredigend aantal dus, wan neer men daarbij in aanmerking neemt, dat' de Elgawa slechts enkele speciale vakken vertegenwoordigt. Toen de 5000ste bezoekster gisteren voor Stand 12 kwam, stand der firma Uylenhoed, werd haar een electrisch strijkijzer over handigd. Ook de 10.000ste bezoeker zal zulk een nuttig apparaat voor de huishou ding worden geoffreerd. „Harmonie Crescendo" verleende gister avond onder leiding van den heer Hof meester, weder haar medewerking. In den tuin werd zeer verdienstelijk geconcer teerd. Na afloop werd het wakkere korps en zijn leider namens het Flgawa-beStuur dankgezegd voor 8° y.-e'willendheid, waar mede zij de expositie opluisterden. Tijdens het concert had „Harmonie Crescendo" vee! belangstelling van de zijde van het public1"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1