Het Haarlemsche Gasbedrijf. Stadsnieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Woensdag 2 Juni 1926 De neerstortende, saamgekoekte cokesmassa wordt door besproeiing met water gedoofd. Een geopende kamer, (bovenzijde) met den feilen vuurgloed. Congres van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland. Het vullen der kamers. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. In welke badplaats zal ik mijn vacantie doorbrengen? Gids voor schoolreizen 1926. INGEZONDEN. Het Haarlemsche gasbedrijf,.. De verschillende kamers worden beurtelings geledigd. steenkolen, van dc lucht afgesloten, op hoo- ge temperatuur worden verhit. Dat men uit steenkolen door verwarming een brandbaar gas kan verkrijgen, werd in 1680 ontdekt door Becker, na hem in 1727 door Hales en in 1739 door Clayton. De eerste evenwel, die steenkolengas tot verlichting aanwendde, was lord Dundonald in 1786. Bij het bereiden van cokes conden seerde hij de teer, die hierbij ontstond en op de teervaten plaatste hij een buis, waar uit het brandbaar gas ontweek, dat door de werklieden gedurende den nacht als ver lichting werd gebruikt. Soortgelijke pogin gen werden gedaan in Frankrijk, Duitsch- land, Amerika en ook in ons land. In Ne derland werd het gas uit steenkool voor het eerst toegepast door een priester, een Maas trichtenaar, Jan Pieter Minckelers in het jaar 1783. Het zou evenwel nog ruim veer tig jaren duren voor de eerste gasfabriek hier te lande verscheen en wel in Amster dam in 1825. Merkwaardig genoeg stookte deze fabriek lichtgas uit olie! Rotterdam voglde in 't zelfde jaar. Aanmerkelijke hoeveelheden lichtgas wer den intusschen reeds in 1803 bereid door den Engelschman Murdoch. Van dezen tijd dateert eigenlijk het gebruik van lichtgas. Het voorbeeld van Murdoch vond navolging en in 1807 werd te Londen de eene zijde van Pall Mali door een naamlooze vennoot- nootschap met gas verlicht. Deze kreeg in 1812 een privilege van het Parlement, bracht in 1814 de straatverlichting van Lon den tot stand en een jaar later die van Parijs, De weg was gebaand en sindsdien nam het gebruik van lichtgas in de be schaafde landen hand over hand toe. De meest gebruikte grondstof voor de gasbereiding is steenkool. Steenkolen wor den vrijwel in alle deelen der aarde aange troffen. Niet alle soorten evenwel zijn ge schikt voor de gasbereiding. De beste steenkool voor gasbereiding is die, welke bestaat voor ongeveer 83 pet. uit koolstof, voor 5 pet. uit waterstof en voor 12 pet. uit zuurstof en bij verhitting, afgesloten van de lucht 3040 pet. vluch tige, gasvormige bestanddeelen oplevert en na deze verhitting een samengebakken, koolstofrijke massa achterlaat, bekend on- plaats is van zoodanigen omvang, dat bij stagnatie door vorst, staking of anderszins, de gang van het bedrijf is verzekerd. Van de mijn tot de leiding is een lange weg! We zullen thans, nu de koien in de opslagplaats liggen, het verdere proces van de vergassing en zuivering volgen. Van de opslagplaats verhuizen de kolen allereerst naar de kamers, waar, zooals hierboven is medegedeeld, dc kolen worden veranderd in cokes. Het nu ontstane, onzui vere gasmengsel is bruin van kleur en heeft een scherpen reuk. Het ruwe koolgas be staat hoofdzakelijk uit: waterstof, kool- monoxyde en methaan. Deze geven aan het koolgas zijn hoog, warmtegevend vermogen. Verder bevat het koolwaterstoffen, waaraan het zijn lichtsterkte dankt en voorts kool- dioxyde, ammoniak, zwavelwaterstof, cyaan- waterstof en stikstof. De ongewenschte gas sen worden door toepassing van verchillende zuiveringsprocessen zooveel mogelijk ver wijderd. Het ruwe gas bevat bovendien nog enkele procenten waterstof. Bij een bepaald ovenssteem leveren 100 Kg. goede gaskolen 3040 M3 koolgas; daarnaast ongeveer 70 Kg. cokes, 5 Kg. koolteer en 2 a 3 Kg. ammoniak. Bij het vergassingsproces is het streven van den fa brikant er voortdurend op gericht dit zoo economisch mogelijk te doen geschieden en zoodoende is het begrijpelijk, dat de primi tieve retort, die Murdoch gebruikte, heel wat verschilt van onzen modernen kamer oven. Bij de tegenwoordige groote gasbedrijven zijn algemeen de kamerovens, smalle-kamer- vormige ruimten, met een inhoud van 3000 10.000 Kg. kolen in gebruik. Is de kamer gevuld, dan wordt zij door een goed slui tend deksel van de buitenlucht afgesloten, en dank zij de verhitting door een onder de kamers aangebrachten generator-oven, kan de gasproductie een aanvang nemen. Bij de ze destillatie wordt 'n temperatuur bereikt van 10001200 gr. Celsius. Het ontwijkende gas wordt door een buis naar een met water gevulden bak geleid. Hier vindt reeds de eerste zuivering van het ruwe gas plaats. Het verliest ^en groot gedeelte van de teer- en ammoniakdampen, welke laatste in het water oplossen; de teerdampen condensee- ren gedeeltelijk in 't water. Ammoniakwater en teer worden door een speciale leiding naar putten afgevoerd. Het gas komt nu in de hoofdleiding, om vandaar naar de koelinrichting te worden vervoerd. Na het verlaten van de kamer nl. heeft het gas een temperatuur van 200250 gr. Celsius, wanneer het de koelers bereikt nog 80100 gr. Celsius. Voor de verdere reiniging van het gas is het noodig, dat de temperat. op ongeveer 15 gr. Celsius wordt gebracht. Daartoe werden condensors ge bruikt. Men onderscheidt lucht- en water- condensors. De koeling dient met overleg te geschieden.. Zij mag n.l. niet te plotse ling plaats vinden. Daardoor zou een ge deelte van de nog in het gas aanwezige teer niet worden gecondenseerd, en zou men gevaar loopen, dat naphtaline uit het gas kristalliseert. Om een geleidelijke af koeling te verzekeren leidt men het gas eerst door een luchtcondensor. De luchtcondensor bestaat uit twee ijze ren cilinders; door den buitensten stroomt het gas, door den binnensten koude lucht. Bij den watercondensor wordt water aan gewend voor de afkoeling, met dien ver stande evenwel, dat water en gas niet met elkaar in aanraking komen. Tijdens deze geleidelijke afkoeling, welke het gas onge veer op de gewenschte temperatuur brengt condenseert een verder gedeelte van de teer en lost een belangrijk deel van de in het gas aanwezige naphtaline in de teer op. Thans wordt het gas door een zuig-pers- pomp, den zgn. exhaustor uit de condensors gezogen en geperst in andere zuiverings toestellen. Allereerst wordt in de pelouse (naar den Franschman Pelouse genoemd) het gas teervrij gemaakt. Na de teerafschei- ding wordt de naphtaline uit het gas ver wijderd door een zoogenaaipden naphtaline- wasscher. Naphtaline kan heel licht storend werken, doordat het bij lage temperatuur kristalliseert en de leiding verstopt. In den ammoniak-wasscher of de scrubber wordt het gas vrij gemaakt van ammoniakgas. Dit geschiedt op een zeer eenvoudige manier, n.l. in koud water in een soortgelijk appa raat als de naphtaline-wasscher. De zuivering van het gas heeft nu de meeste phasen doorloopen. De zwavel- en cyaanverbindingen, die bij de verbranding storend werken, zijn alleen nog aanwezig. Daartoe wordt het gas geleid naar groote gietijzeren kisten, de zoogenaamde zuiver- kisten, die met ijzeraarde zijn gevuld. Dit is een ijzererts, dat met de zwavel- en cyaan- waterstof verbindingen aangaat. Er zijn ge lijktijdig verschillende zuiverkisten in ge bruik. In grootere fabrieken geschiedt di cyaan- en de zwavelwaterstof-wassching af zonderlijk; voor kleinere bedrijven is deze scheiding niet loonend. Het gas is thans voor distributie gereed. De laatste schakel in de fabricage-keten vormt het meten van het gas door middel van groote gasmeters. Hierna wordt het in een gashouder opgeslagen, een groote klok van plaatijzer, die op water drijft. De gas houder is niet alleen de voorraadschuur, doch doet meteen dienst als menginrichtin£. 't Is duidelijk dat in de eerste uren van 't vergassingsproces beter gas wordt geprodu ceerd dan tegen het einde der destillatie. Om dus den gebruikers een gelijkmatige kwaliteit te verzekeren, worden in den gas houder de betere kwaliteiten met de min- feit, dat hij er is. Over de positie van dc -mid den standsgroepen, staande tusschen kapi taal en arbeid, mag niet te Jicht gedacht worden. Spr. werpt verre van zich af het provoceeren van de botsinig, maar door een krachtige organisatie moet men het hechte van de positie van den middenstnd verzeke ren. Spr. haalt aan de uitspraken in binnen- en buitenland van vooraanstaande mannen, die onomwonden als hun meening te kennen geven, dat het bestaan van den midden stand noodzakelijk is voor het algemeen welzijn. Mr. Zimmerman verklaarde de ver zwakte positie van den Russischen staat uit het feit, dat er een gezonde middenstand ontbrak. Spr. gaat in den breede na, welke constel latie zou verkregen werden, als we ons een oogenblik indenken, dat de middenstand zcu zijn weggenomen en ons een afgrond scheppen, zonder voldoende te be seffen en te overzien wat we zouden krijgen, als de beide groepen: producent en consu ment elkander bij voortduring als twee ge lieven in de armen zouden vallen. Eenvoudig op het feit, dat we er zijn, ons bestaansrecht gronden, is geen bewijs. Dat bewijs moet elders gezocht worden. Wanneer wij overwegen, dat de midden stand niet in zijn volle waarde recht is gedaan, treft ons dan niet een verwijt? Hebben we dan geen tekort onzerzijds te constateeren? vraagt spr. zich af en beveelt innerlijke reorganisatie aan als de krachtige basis waarop de positie van den midden stand in de toekomst kan worden ver sterkt. Een langdurig applaus besluit deze geest driftige rede, waarvoor de voorzitter den spreker warme woorden van dank brengt. Na een korte pauze komt thans aan het woord Jhr. J. C. Mollerus, met 't onderwerp: De economische positie van den midden stand. De spreker begint met hulde te bren gen aan den heer Jansen, waarvan naar het oordeel van den heer Mollerus, nog niet voldoende bekend i9, wat deze strijder voor den middenstand in Amsterdam en het heele land heeft bewerkstelligd. Vervolgens spreekt de heer Mollerus den voorzitter toe in waardeerende woor den, in de Fransche taal de vertegen woordigers van Frankrijk en die van België. De economische positie van den midden stander wordt in eigen kring niet voldoen de begrepen. Algemeen ziet men zich blind op de pecunia. Het kost de verschillende middenstands organisaties de grootste moeite de schapen tot één kudde te vcreenigen en het besef te doen doordringen, dat de belangen der verschillende groepen parallel loopen. Nog iets anders is te constateeren ten opzichte dezer middengroep: altijd weer voeren dezelfde menschen het woord en zijn het dezelfde leiders, die de zaken op knappen, Naast deze punten valt te constateeren, dat in essentieele vraagstukken geen een heid bestaat ter bestrijding van bestaande euvels. Ook in andere kringen (werkgevers) sluit men op dezelfde verschijnselen. Deze typische toestand is wellicht te wij ten aan het feit, dat nog niemand ter dere vermengd. Deze menging geschiedt op voldoende wijze door de stooming van het gas, De druk van het gas, dat den gashou der verlaat, is afhankelijk van den inhoud van den gashouder. Om bij het verbruik een constanten druk te verkrijgen, stroomt het gas eerst door een druk-regulateur. Wij hebben nu het bereidingsproces van koolgas gevolgd, tot op 't oogenblik, dat het alle bewerkingen ondergaan heeft en door den verbruiker kan worden aangewend. EUG. DE BY. Na de buitengewone algemeene vergade ring in de morgenuren, welke niet voor de pers toegankelijk was, werd Dinsdagmiddag te ongeveer 2 uur in een der zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw het Congres geopend van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, onder voor zitterschap van den heer J. H. Harmeijer, van Rottendam. Het Congres werd bijge woond o.m. door enkele raadsleden, be stuursleden der Middenstands-centrale voor Haarlem e. o., enkele buitenlandsche ver tegenwoordigers en de directeuren der drie gemeentelijke bedrijven. De voorzitter heet de aanwezige raadsle den welkom en wijst op de aangename sa menwerking met de gemeente, den heer v. Liemit, als •voorzitter van de afd. Klein bedrijf van de K. van K., wiens verdienste en werkzaamheid voor den middenstand een meer dan plaatselijke bekendheid heeft. Verder de directeuren der plaatselijke ge meentebedrijven, voor hun medewerking en adviezen. Ongetwijfeld zullen wij de afspie geling hiervan terugvinden in den vooruit gang der bedrijven. Eveneens de nijverheids consulenten, de Vertegenwoordigers van vereenigingen op handelsgebied, R.K, Zus- tervereeniging „St. Bemuiphus" en „Door eendracht saamgebracht", enz. enz. De heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanze Bureau, te Amsterdam, komt thans aan het woord ter behandeling van zijn onderwerp: „De Maatschappelijke po sitie van den Middenstand". Spreker wijst op de warme belangstelling van zuidelijke gewesten waardoor de veiligstelling van de positie van den middenstand een interna tionaal karakter krijgt. In dezen tijd, die mank gaat aan gebrek aan reëel inzicht en werkelijkheidszin, be wijst de middenstand zijn bestaan door 't wereld juist omschreven heeft het begrip middenstander. Dr. Nederbragt heeft, om een Neder lander te noemen, getracht in het Maart nummer van „de Maatschappij" een defi nitie te geven van den middenstander. Mid denstander kan genoemd worden de tus- schenschakel tusschen producent en con sument. Die functie brengt onomstootelijk mee, dat de middenstander aan den weg timmert en dus.... veel bekijks heeft. De middenstander, die de duurte-verwekker zou zijn, brengt mee, dat het publiek, dat niet de duurte-problemen voldoende kent, het eerst val heeft op deze groep. Toch vervult de middenstander een economi sche functie: het overhevelen van de pro ducten naar den consument. De meening, dat gemeentebedrijven en coöperatieve gebruiksinstellingen zonder winstmarge wer ken, is niet geheel juist. Er worden stel lingen gehoord, dat het maken van winst een schande is. Het distributie-proces, zoo als wij dit kennen, is, dieper gepeild, niet zoo gek, zelfs noodzakelijk. Ik zal de laatste zijn, om te beweren, dat aan het werk van den middenstander geen fouten kleven. Die fouten uitbuiten en generaliseeren is hoogst gevaarlijk. De „Hetze" tegen de ambtenaren is even eens een fout van generaliseeren en om fouten van den eenling mag niet een ge heel corps verguisd worden. Spr. acht het een fout, dat op bijeen komsten en congressen van den midden stand nooit tegenstanders van dien stand zich doen hooren. De economische positie van den middenstander in onze samenleving wordt al moeilijker; dit is het werk van niet-socialisten en wel-socialisten. Al die menschen, die die instellingen begunstigen, welke in een zeker kamp worden gepro pageerd, werken mee tot versterking van de gelederen der sociaal-democraten. Spr. wijst op het, helaas niet persoonlijk verde digd en goed gedocumenteerd prae-advies van Dr. van Beurden op het R. K. Mid denstandscongres te Amsterdam. De groote pers publiceert nu en dan artikelen, dat het socialisatie-rapport wel bestuiven zal. Spr. laat een waarschuwend woord hooren. „Wat er thans nog over is van het granieten blok van het communisme, is ongevaarlijk voor de samenleving," verklaarde een redacteur van De Telegraaf op het congres der com munisten te Amsterdam. Even gerust kan de middenstander zijn omtrent het socialisatie-rapport. Voor mij, zegt spr., staat vast, dat de economische positie van den middenstander belaagd wordt. In deze vergadering wenscht spr. de aan dacht te vestigen op de tactiek der ge meenten wat betreft de exploitatie van ge meentewinkels. Spr. zal blijven strijden te gen het systeem yan „de groote pot". Elk belastingbetaler in Nederland heeft het recht te weten, hoe het gemeentelijk bedrijf werkt. Spr, wijst op den hopeloozen chaos in de bestaande tarieven op het gebied van electriciteits-afname. Laat de middenstand een krachtige actie voeren tegen de tarie ven-politiek en de bestaande begrootings- en rekeningsvoorschriften. De middenstand vormt op het oogenblik het groote centrum, om de bestaande toe standen te verbeteren, hij moet niet bij voorbaat verketteren, wat socialisten wen- schen en schrijven, maar dat terdege on der 't ook zien. Laat elk middenstander in z'n hoofd prenten, wat de oud-minister Dr. de Vis ser onlangs zei: „de middenstand dient te zijn de stalen veerkracht van een solidair willen." (Langdurig applaus). Dë voorzitter dankt den spreker voor zijn leerrijke en interessante rede. Als plaats voor het eerstvolgende con gres wordt Amsterdam aangewezen. Hierna wordt het congres gesloten. Als titel staat bovenstaand opschrift ge drukt op een handig boekje in zakformaat, waarvan in 1924 de eerste druk verscheen en thans de derde druk het licht ziet. Het feit, dat deze gids in drie jaren tijds drie uitgaven beleefde, is het beste bewijs, dat deze zeer veel navraag gehad heeft en in eene groote behoefte voorziet, is de beste aanbeveling voor het boekje en eene waar dige bekroning van het omvangrijk en uit stekend werk van den samensteller den heer J. W. Kockx, directeur der N. V. Mij. „Noordzeebad Egmond". Deze gids geeft een samenvatting van alle Nederlandsche badplaatsen in een boek deeltje, waarbij men in de keuze wordt vrijgelaten en geen aanbeveling ten gunste van welke badplaats ook wordt gedaan. De volgorde der plaatsnamen is alphabetisch, In het eerste hoofdstuk worden besproken de badplaatsen langs de Noordzee, in het tweede die op de Waddeneilanden en in het derde die langs de Zuiderzee. Om badgasten met de beteekenis van den stormwaarschuwingsdienst (waarschuwingen die langs de Nederlandsche kust worden gegeven) op de hoogte te brengen, is deze derde druk met een overzicht daarvan ver meerderd. Teneinde dit hoogst practische boekje, dat den adspirant-badgasten uitstekend ge legenheid biedt een keuze te doen, algemeen ingang te doen vinden, is het gratis bij de administratie Boulevard 4 te Egmond aan Zee verkrijgbaar. Liet zal velen, die zich de weelde kun nen veroorloven hun vacantie geheel of gedeeltelijk in een onzer Nederlandsche badplaatsen door te brengen, goede diensten kunnen bewijzen. Redactie: Jac. Dam en J. H. Boon, onderwijzers. Admini stratie: Jac. Dam, Acaciastraat 174, 's-Gravenhagc. Het schoolreiswezen heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. In 1924 vervoerden de Ned. Spoorwegen 222.000 kinderen, m 1925 niet minder dan 419.491. Als men daarbij bedenkt, dat ook trams, booten ea autobussen duizenden schoolkinderen ver voeren, mag worden aangenomen, dat het vorig jaar 500.000 kinderen een schoolreis maakten. Naar schatting werd aan deze reizen een bedrag van minstens 1 Yi mil- lioen gulden besteed. Het is de verdienste van den „Gids voor Schoolreizen", die jaralijks gratis en franco worden toegezon den aan alle scholen en alle personen, die met kinderen reizen, dat hij aan die uit breiding van schoolreiswezen zooveel heeft bijgedragen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat, nu de schoolreizen beteekenis krijgen voor het vreemdelingenverkeer, verschillende gemeentebesturen en Vereenigingen van Vreemdelingenverkeer belangstelling voor het werk van den „Gids voor Schoolreizen" gaan toonen. Vermelding verdient in het bijzonder de in den „Gids" aangekondigde gift van de firma Ant. Jurgens te Oss aan de zieke en gebrekkige kinderen in Nederland. De „Gids voor Schoolreizen 1926" wordt evenals de vorige jaren, gratis en franco verspreid, ditmaal in een oplage van 12.000 exemplaren. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. ZAL DE PLECHTIGE ONTHULLING VAN HET PETRUS DONDERS-MONUMENT TE TILBURG PER RADIO WORDEN UITGESEIND? Bij gelegenheid der feestelijke onthulling van het Petrus Donders Monument te Til burg, zal in de kerk van den H. Dionysius, Goirke (eertijds ook de parochiekerk van den Eerbiedwaardige) en welke behoudens onvoorziene omstandigheden op Zondag 1 Augustus a.s. plaats heeft tijdens de Ponti ficale H. Mis, opgedragen door Z. D. H. Mgr. Diepen, de 8-stemmige Missa Solemnis van Loots worden uitgevoerd door een koor van 90 der beste koorzangers dezer stad. Het behoeft geen betoog dat dit hoog staande en schitterende werk van een van Neerlands beste componisten met een der» gelijke bezetting een machtige en sublieme uitvoering zal doen te genieten geven. Daar voor is de dirigent, de heer H. Hoppenbrou- j wers als talentvol koorleider zonder twijfel borg. Het uitvoerend Comité besloot daarom, tevens als blijk van waardeering voor de vele bijdragen van alle zijden ontvangen, alle belangstellenden de gelegenheid te moeten geven, deze plechtige uitvoering per radio te kunnen volgen. J Daar echter de geldelijke middelen nog niet toereikend zijn om de onkosten daar aan verbonden te bestrijden, doet het Co mité een beroep op allen die belangstellen in de uitzending dezer schoone misgezangen om eenige bijdrage, hoe klein dan ook. Mochten de ontvangsten de onkosten over treffen, zoo zal het overige, onverhoopt ook bij niet doorgaan het reeds ontvangene, worden besteed ten bate van het Monu ment. Het al of niet doorgaan hiervan hangt na af van de belangstellende zelf. Met het oog op de in deze te nemen be slissing is spoedige toezending dringend ge. wenscht en kunnen bijdragen worden over gemaakt aan het adres: den heer H. Man. naerts, Goirkestraat 85, Tilburg, Postgiro No. 1436. HET COMITé. Hoe weinigen onder ons zullen zich een goede voorstelling kunnen maken van de eigenlijke gasfabricage? Vroeger, toen het gebruik van lichtgas in onze woningen nog niet zoo zeer was ver drongen door de electrische verlichting, stel den we deze vinding wellicht nog meer op prijs dan thans, nu het gebruik van gas in onze keukens en steeds algemeener voor verwarming aangewend wordt. Wij schake len nu een oogenblik, als wij deze bewering neerschrijven, het krachtgas uit, dat voor beweegkracht nog veelvuldig wordt ge bruikt. Als grondstof voor de lichtgasbereiding komt in hoofdzaak steenkool in aanmerking, hoewel ook andere grondstoffen als hout, oliën, hars, bitumineuze stoffen, petroleum- residu's, enz. daarvoor benut kunnen wor den. Wat wij in dit verband onder gas ver staan, is een mengsel van brandbare gassen en dampen, dat verkregen wordt, wanneer der den naam van cokes. Tijdens de verhit ting der gaskolen ontstaan bovendien nog waardevolle nevenproducten als koolteer en ammoniak-water. De wereldvoorraad aan steenkolen neemt de laatste jaren zóó sterk af, dat volgens betrouwbare gegevens de mijnen, welke thans bekend en in exploitatie zijn genomen, over ruim honderd jaar zullen zijn uitgeput. De Haarlemsche gasfabriek is zoodanig gelegen, dat aanvoer van kolen per waggon en per schip mogelijk is. De tegenwoordige, moderne lossingsme- thode door middel van electrisch gedreven kranen met grijpers, die 10002000 Kg. te gelijk uit het ruim van een schip opnemen, vereenvoudigt het lossen, dat vroeger aan vele handen werk verschafte, in niet geringe mate. De aangevoerde kolen worden in een loods opgeslagen, nadat zij een kolenbreker zijn gepasseerd, waarin ze op een bepaalde grootte worden gebroken. Deze opslag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5