Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Tot president der Poolsche repubiiek is gekozen Prof. Ignar Mascicki. - De president der Portugeeséhe repubiiek afgetreden. Onder de Radio-berichten: Er zijn wederom onderhandelingen gevoerd tusschen de regeering, de Engelsche mijneigenaren en mijnwerkers, zon der definitief resultaat evenwel. De beëediging Yan den Poolschen president zal a.s. Vrijdag plaats hebben. Bestrijding der werkloosheid. Wijlen Generaal van Heutsz. Vergunningstelsel voor aulohus- diensten. Het NederlandschBelgisch Verdrag. De nieuwe belastingontwerpen. „Het Volk" merkt op, dat minister Van Commissies van Voorbereiding. Kamebeek's uiteenzetting in de Memorie Overeenkomst met Groot Britannië. Politieke landdag te Deventer. Dè inwerkingtreding der Bioscoopwet. Ned er land schBelgisch verdrag. De wijziging van de dienst plichtwet. Bevoegdheid der tandtechnici. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Verdrag NederlandBelgië. Naarder kweekers. Autobussen. Belasting scheepvaartbedrijf. Indische leening. Middelen Kon.. Nat. Steuncomité. T otalisator-verbod. FEUILLETON. /A I Het conflict in de Engelsche sloten. De correspondent - van het „B. T.' Liberale partij. Het bekende liberale ex-lid van het En- Jelscfce Lagerhuis, de heer Pringle, heeft in een Zaterdag te Dunstable gehoude rede over het conflict tusschen lord Oxford en Lloyd George aan het adres van laatstge noemde een ernstige beschuldiging geuit. Zooals men zich herinnert, heeft Lloyd George nog altijd een aanzienlijke som gelds onder zijn beheer, dat zijn naaste volgelin gen na zijn val als premier als verkiezings fonds bijeenbrachten. Lloyd Georg heeft er, in weerwil van de hereeniging van Asqui- thianen en Lloyd Georgianen, nooit toe kunnen besluiten, dit fonds over te dragen aan het algemeene partijfonds. Pringle nu beeft te verstaan gegeven, dat Lloyd George eigenlijk steeds een dubbelhartige positie in de liberale partij heeft ingenomen, daarvan wel lid was, doch eigenlijk aspiraties naar den kant van de Arbeiderspartij had en daarom nooit afstand van zijn verkiezings fonds heeft kunnen doen. „Gedurende de laatste maanden", zoo zeide Pringle woor delijk, „zijn stappen tot toenadering tot de Arbeiderspartij gedaan, en ik kan uit eigen ervaring nog zeggen, dat enkele dezer stap pen de laatste veertien dagen zijn gedaan, doch zijn afgewezen. Gij weet thans, waar om het fonds afzonderlijk werd gehouden." Een ontkenning van Lloyd George. Volgens de „Evening Standard" ontkent Lloyd George ten stelligste de juistheid van Pringle's verklaring, dat eerstgenoemde in de afgeloopen veertien dagen, onderhande lingen heeft gevoerd nöet de Arbeiderspartij. In verband met Pringle's bedekte beschul diging dat Lloyd George zijn fondsen heeft bewaard als een lokaas voor de Arbeiders partij, wijst "hij erop, dat hij verscheidene keeren stortingen heeft gedaan in de kas der liberale partij en dat het in de bedoeling heeft gelegen om de propaganda, die voor het nieuwe landbouwprogram der Liberale Partij zou worden gevoerd, uit Lloyd Geor ge's fondsen te bestrijden. Een ultimatum van Asquith? Lord Oxford and Asquith zal den brief ran Lloyd Georgei niet beantwoorden, maar hem vermoedelijk een ultimatum stel len. Het geschil in het Engelsche mijnbedrijf. Het kabinet hield Maandagavond een Speciale zitting, waarin Baldwin een volle dig rapport uitbracht nopens zijn actie in verband met het geschil in de kolen- industrie, met inbegrip van de belangrijke onderhandelingen, waaraan hij deelnam. Er werden geen mededeelingen verstrekt. De kabinetszittinjJ werd even voor mid dernacht gesloten. Den geheelen dag heeft Baldwin beurte lings bijeenkomsten gehouden met cenigen zijner collega's en „korte uitstapjes gedaan naar een ander gedeelte van Londen." Het regeeringsaanbod. Het aanbod der regeering van een nieuw tijdelijk subsidie van drie millioen pond sterling ten behoeve van de steenkool industrie is vannacht vervallen zonder dat nieuwe stappen zijn gedaan, noch door de mijnwerkers, noch door de mijneigenaars. De mijneigenaars in Leicestersire beslo ten hun mijnen te heropenen op de basis van den ac'nturigen arbeidsdag. Kabinetsraad. Gisterenmorgen had een buitengewone kabinetsraad plaats tot het behandelen van den politieken toestand in Egypte en nieu we voorstellen betreffende de mijnindustrie. De politieke toestand in Frankrijk. De agitatie in parlementaire kringen is groot, maar de aangekondigde grocte strijd schijnt in officieele kringen weinig onge rustheid te wekken want de scheuring tus schen socialisten en radicalen en dc onder gang van het linksche kartel zijn onvermij delijk geworden. Het gaat er nu om te weten, welke wending de oneenigheid on der de radicalen zelf zai nemen. Ofschoon de parlementaire toestand plot seling somber is geworden, is de positie van Briand daarentegen duidelijk en klaar en dwingt zij eerbied af. Briand weigert zijn houding aan te passen aan de schom melingen der parlementaire meeningen en in het openbaar over de financieele maat regelen te discussieeren tijdens den strijd voor den franc. Wei wil hij in de commis sie verklaringen geven en hij zal ook een politiek debat aanvaarden. Geen enkel ochtendblad van heden neemt de mogelijkheid aan van een mi- nisterieele crisis. Botsing op zee. Het Amerikaansche stoomschip „Gram mar" is met 83.000 bushel graan aan boord gezonken na een botsing met het stoom schip „d'Alvarnic" in den mist. Er zijn geen slachtoffers. Het is het eerste ongeluk sedert het begin van het seizoen der graanverscheping. De inbeslagneming van de „Hamburg". Het bierconflict van Los Angelos is wat de Amerikaansche autoriteiten betreft ge- seint, dat de commandant van den kruiser aan den Duitschen ambassadeur te Was hington heeft medegedeeld, dat dc eerste klas-matrozen Frank en Muller voorbeeldig zijn gestraft en dat het schenken van bier aan boord van het schip thans is verbo den. De correspondent betwijfelt echter, of de zaak hiermede is afgedaan en of men cr in Duitschland genoegen mee zal nemen, dat de kapitein de verantwoordelijkheid voor het incident eenvoudig tracht af te schuiven op twee matrozen, De Pruisische mijnbouw. Blijkens een statistiek van het Pruisische dept. van handel hebben in hel jaar 1925 in de Pruisische mijnbeuwbedrijven ca. 15 pet. van alle daarin werkzame mijnwerkers een ongeluk gekregen. De ongevallen bij den mijnbouw onder de oppervlakte be troffen 82.213 personen, boven den grond waren er 97.749 slachtoffers, terwijl 1320 ongelukken een doodelijken afloop hadden. Een Fransch-Duitsch comité. Onder voorzitterschap van den Luxem- burgschen grootindustrieel Emit Mairisch is te Luxemburg een Duitsch-Fransch comité opgericht, waarin tal van vooraanstaande industrieelen en geleerden uit Frankrijk cn Duitschland zitting hebben genomen. Het doel is tusschen beide landen een betere verstandhouding te scheppen. De Intern. Arbeidsconierentie. De Belgische arbeidersgedelegeerde be klaagde zich over de onverschilligheid der staten bij het ratificeeren der arbeidscon- venties, o.a. die inzake den achturendag. Hij verzocht den directeur van het Int. Arbeids bureau om bij de onderteekenaars van Het protocol van Londen aan te dringen op on verwijlde ratificatie van de conventie in zake den achturendag. Het Litausche Kabinet afgetreden. Tengevolge van de verkiezingsnederlaag van het rechtsche blok is het Litausche ka- binet-Bistras afgetreden. De verkiezing van den Poolschen president. De Nationale Vergadering is gisteren morgen weer bijeengekomen voor de ver kiezing van een president van de Poolsche republiek'. De eerste stemming heeft geen definitief resultaat .opgeleverd. Uitgebracht werden 232 stemmen op Moscicki, 206 stem men op Bninski en 48 stemmen op den socialist Marck. Een tweede stemming is noodig. Na het bekend worden van den uitslag der eerste stemming deelden de socialisten mede, dat zij de candidatuur van hun can- didaat Marek zullen terugtrekken en hun stemmen zullen uitbrengen op Moscicki. De verkiezing van Moscicki tot president van de Poolsche republiek schijnt hierdoor verzekerd. Een later bericht meldt, dat prof. Ignaz Moscicki tot president der Poolsche repu bliek is gekozen. Gemeld wordt dat Moscicki bij de tweede stemming 281 stemmen kreeg, Bninski 200 stemmen cn Marek cén stem. Er waren 63 blanco biljetten. De opstand in Portugal. Dc president van dc Portugeesche repu bliek is afgetreden. Generaal da Costa op komst. Dc divisies uit Het Noorden cn het Zui den marcheeren naar Lissabon en kampeer den in de omgeving van de hoofdstad in afwachting van dc komst van generaal Gomes Costa. Zij eischen dat het nieuwe kabinet uitsluitend uit niet-politicke man nen zal samengesteld zijn. Dc revolutionnairen hebben een Sena tor en twee Kamerleden aangehouden. Tegen een dictatuur. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het Vak verbond zich gereed maakt tot verzet te gen iedere poging tot een militaire dicta tuur. Een gedenkteeken voor Harding. In Marion (Ohio), de geboorteplaats van Harding, de eenige jaren geleden overle den president der Vereenigde Staten, heeft Dawes, de vice-president der Vereenigde Staten, den eersten steen gelegd voor een gedenkteeken voor den overledene, dat zal bestaan uit een reusachtigen sarcophaag van wit warmer, die de som van 100.C09 dollar zal kosten. Betrapt. De kassier van een bank in Chicago, die Zaterdag een onverwacht bezoek bracht aan de bureaux, verraste twee wakers, die de muren van gewapend beton hadden door geboord en na vier maandehi arbeid een hunnel van twintig m. hadden gegraven. De wakers ontsnapten zonder iets mede tc nemen. De Rijkscommissie voor werkverschaffing ontbonden. Instelling van een Commissie voor werkverruiming. Bij K. B. is een nieuwe commissie inge steld, welke de Regeering van advies dient, met betrekking tot de maatregelen ter verruiming van werkgelegenheid, cn bij stand verleent in de uitvoering daarvan. Hierbij is bepaald: lo. de bij besluit vap 19 December 1922 no. 67 ingestelde Rijkscommissie van Advies voor werkverschaffing te ontbinden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, aan de le den en aan het secretariaat voor de bewe zen diensten; 2o. in te stellen een Rijkscommissie van Advies voor werkverruiming; 3o. in deze commissie te benoemen: a. tot lid en voorzitter, Mgr. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, voorzitter van den Neder- landschen Werkloosheidsraad; b. tot leden de heeren: Dr. L. G. Korten- horst en M. Triebeis, leden werkgevers van den Ncderlandschen Werkloosheidsraad, J. Th. Nijkamp en F. van der Wallc, leden- werknemers van den Nederlandschen Werk loosheidsraad, Anth. Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, mr. A. Harders, administrateur bij het Departement van Bin- nenlandschc Zaken en Landbouw, mr. A. van Doornick, thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën, C. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid en dr. I. H. J. Vos, wethouder der gemeente Am sterdam Het wetsontwerp tot heffing van een wegbelasting is eveneens gesteld in handen van een Commissie van Voorbereiding. Tot leden daarvan werden benoemd de heeren Van Rijckevorssel (R. K.); Bomans (R. K.); Van der Waerden (S. D.); J. J. C. van Dijk (A. R.); Krijger (C. H.); Ebels, V. D,; en Drooglever Fortuyn (V B.) Tot plaatsvervangende leden werden' be noemd de heeren Wintermans (R. K.); Van Voorst tot Voorst (R. K.); Van Braambeek ('S. D.); Beumcr (A. R.); Weitkamp, C. H.; Ketelaar (V. D.) cn Van Rappard (V. B.) De overbrenging van het stoffelijk overschot. Naar het corr. bur. verneemt, is de voor bereidende arbeid van het Comité tot hul diging van de nagedachtenis van luitenant- generaal J. B. van Heutsz, thans zoover gevorderd, dat de overbrenging van het stoffelijk overschot uit Zwitserland naar Amsterdam in het begin van het najaar zal kunnen geschieden. Het ligt in de bedoeling der regeering, de overbrenging van het stoffelijk overschot van het Centraal-Slaiion te Amsterdam naar de Oosterbegraafplaats, waar het in een grafmonument zal worden bijgezet, mei militaire eer en op Rijkskosten te doen geschieden. Het wetsontwerp aangenomen. In de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de eindstemming plaats ge c., tot le respectievelijk 2e secretaris, de had over het wetsontwerp tot wijziging van heeren J. Gerritsz, secretaris van den Ne derlandschen Werkloosheidsraad en M. de Vries, hoofdcommies bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling; 3o. te bepalen, dat de benoeming van de heeren dr. L. G. Kortenhorst, M. Triebeis, J. Th. Nykamp, F. van der Walle en dr. I. H. J. Vos geldt tot 19 December 1926. de Wet betreffende de openbare middelen van Vervoer, met uitzondering der spoor wegdiensten. welk wetsontwerp strekt tot het in het leven roepen van een vergun ningsstelsel voor autobusdiensten. Het ont werp werd z. h. st. aangenomen. I van Antwoord zeker wel geschikt is om In dc Dinsdag gehouden Tweede Kamer- yeej ongerustheid over de uitwerking van zitting is cp voorstel van den voorzitter het ver(jra!5 weg te nemen. Zaterdag ingediende be- -g wej duidelijk, aldus het blad, dat besloten, de lasting ontwerpen te stellen in handen van een commissie van voorbereiding. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heer Van Vuuren (R. K.); Sno-eck Ilenkemans (C. H.); J. ter Laan (S D.); Oud (V. D-); J. B. van Dijk (R. K.j; De Wilde (A. R.) en Van Gijn (V. B-). al de (verkregen) verbeteringen het ver drag in een geheel ander licht doen ver schijnen. Voor de knappe onderhandelingen, die lot dit resultaat geleid hebben, mag men de Nederlandsche regeering buide brengen, terwijl men ook aan de Belgische Tot plaatsvervangende leden werden be- V°°r gU"e dp hpprpii Kuripniiorst fR K.1- tegemoetkomendheid. leiding van de besprekingen in de Tweede Kamer betreffende de uitvoering van de Wet van 29 Juni 1925 inzake de bevoegdheid van de vóór 10 Juni 1913 gevestigde tand- technici, een wetsontwerp het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid verlaten. Op 20 Mei 1926 is op het Britsche depar tement van Buitenlandsche Zaken een overeenkomst geteekend tusschen Neder land en Groot-Britannië tot wederzijdsche vrijstelling van Inkomstenbelasting in ze kere gevallen, waarbij winsten voortvloeien uit het scheepvaartbedrijf. In een te Deventer gehouden vergadering van afgevaardigden in het bestuur van den R. K. Stalenkring Deventer is besloien, op 8 Augustus a.s. te Deventer een „Politic- ken Landdag" te houden. Als sprekers zullen optreden mr. dr. J. W. Schneider, lid van Gedeputeerde Sta ten van Overijsel te Hengelo, en de Zeer- eerw. Pater Borromaeus dc Greeve O.F.M. Aan dc meeting zal een optocht vooraf gaan. i Naar verluidt, wacht de invoering "van de Bioscoopwet nog op oen tweetal vast te stellen Algemeene Maatregelen van Be stuur, waaromtrent de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. Kan, in overleg is getreden met de nog niet ont bonden Staatscommissie betreffende het Bioscoopgevaar. De Tweede Kamer besluit tot een nieuw afdeelingsonderzoek. In dc Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de heer Van Vuuren (R.K.) na mens de Commissie van Rapporteurs de wenschelijklieid geuit, om het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Bcl- giseh verdrag opnieuw naar de afdeelingen te zenden, te meer, omdat ruim een kwart gedeelte van de tegenwoordige Kamerleden niet aan het afdeelingsonderzoeSt heeft deel genomen, wijl dit onderzoek verleden jaar heeft plaats gehad vóór de Kamerverkiezin gen De commissie ontveinst zich niet zeide spr., dat het voorstel, om deze zaak opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken, voor de regeering ecnigszins teleurstellend is, doch het is noodzakelijk, ook omdat nadere uit eenzettingen van eenige bepalingen zijn ge geven en een additioneel protocol aan de goedkeuring Van de Staten-Generaal wórdt onderworpen. De commissie van rapporteurs hoopte echier, dat het afdeelingsonderzoek spoedig zal kunnen plaats hebben. Z.h.s. werd daar op tot een nieuw afdeelingsonderzoek be sloten. Geen hersfel der derde Herhalingsoefening. De thans nog bij dc Kamer aanhangige wijziging van dc Dienstplichtwet, ingediend door minister van Dijk, ongeveer een jaar geleden, hield o.a. in herstel van de derde herhalingsoefening. Bij de door den tegenwoordigen minister van Oorlog binnenkort in te dienen nieuwe wijziging van de Dienstplichtwet zal dit voor stel vervallen, zoodat voorloo-pig althans in do wet maar twee herhalingsoefeningen zullen blijven. Het voornaamste bezwaar te gen de herziening der wet is daarmee ver vallen. noemd de heeren Kortenhorst (R. K-); Schckking (C. H.); Van den Tempel (S. D.); Van Aalten (V. D.); Fleskens (R. K-); Schol ten (A. R.); en Boon (V. B.). Naar het VT.d. verneemt, heeft naar aan- Vergadering van Dinsdag 1 Juni n.m. 150 uur. De VOORZITTER stelt voor, overeen komstig zijn in dc vergadering van 28 Mei te kennen gegeven voornemen, het wetsont werp Heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land le verzen den naar een Commissie van Voorbereiding. Conform besloten, De VOORZITTER benoemt tot leden de zer Commissie de heeren v. Rijckevorsel, Bomans, v. d. Waerden, J. J. C. van Dijk, Breumer, Krijger, Ebels, en Drooglecver Fortuyn. Dc heer VAN VUUREN (R.-K.) deelt mede, dat dc Commissie van Rapporteurs van oordeel is h'et ontwerp Verdrag, Ned,- België naar de afdeelingen terug te zenden, omdat sedert de vorige behandeling de Kamerverkiezingen plaats hadden en omdat nieuwe voorstellen bij de Mem. v. Antwoord zijn gevoegd o.a. het additioneele protocol. Spr. betreurt wel het uitstel, dat daarvan het gevolg is, "maar hij hoopt, dat spoed zal worden betracht, De VOORZITTER stelt voor de conclu sie in zake het verslag Over dc Naarder Kweekers aan te houden, aangezien de Re geering dit heeft verzocht. Dc heer VAN DIJK (A.-R.) wenscht nu de zaak zal worden uitgesteld, alleen te protesteeren tegen den bij de Kamer inge komen brief van Hackstroh. De heer DUYS (S.-D.) legt aan de Kamer over een brief van den, heer Hackstroh vroeger aan Minister van Dijk gezonden. Spr. houdt vol, dat de heer van Dijk cijfers heeft gegeven die alle onjuist zijn. De heer DE VISSER (C.-H.) blijft aan dringen op spoedige afdoening van deze zaak, want het is niet gewenscht deze te laten rusten. Conform besloten. De VOORZITTER stelt voor de nieuwe Belastingontwerpen naar een commissie van voorbereiding te verzenden. Conform besloten. De VOORZITTER benoemt tot leden de zer commissie de heeren van Vuuren, Snoeck Henkemans, J. Ter Laan, Oud, J. B. van Dijk, de Wilde en, van Gijn. Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp. Wijziging van de wet van 23 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten, Z.h.s, goedgekeurd. Aan. de orde is het wetsontwerp Bepa lingen ter voorkoming van dubbele belas ting voor zooveel betreft het scheepvaart bedrijf. Goedgekeurd, nadat de Minister DE GEER heeft verklaard, dat hij eventueele overeenkomsten met andere mogendheden ter zake aan dc Kamer zal medcdeelen, Aan de orde is het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van Ned.- Indië (conversie van leeningen). De heer JOEKF.S (V.-D.) erkent dat het ditmaal niet mogelijk was den Volksraad te hooren, maar hij hoopt, dat dit op zichzelf zal blijven staan en dat altijd dergelijk advies zal worden gevraagd. De Minister van Koloniën, de heer KONINGSBERGER, zegt dat de snelheid waarmede deze zaak behandeld moet wor den, onmogelijk maakte, dat advies van den Volksraad werd gewacht. Overigens zal dit slechts in bijzondere gevallen op deze wijze geschieden. Goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp lot voortzetting der betaling der uit de midde len van het Kon. Nat. Steuncomité gekwe ten bijslagen op rente der Rijksverzekerings bank. Da heer KETELAAR (V.-D.) acht het be drag van acht ton allerminst voldoende voor steun aan de oud-gepensionneerden. Zelfs voor cén jaar is dit bedrag niet voldoende. De heer HEEMSKERK (A.-R.) vraagt of de overdracht der eigendommen al heeft plaats gehad? Overigens betoogt hij, dat het bedrag te gering is voor noemenswaar- digen steun. De heer VLIEGEN (S.-D.) betreurt het dat de Regeering den steun vastkoppelt aan dien van rentetrekkers. Hij vraagt nauwgezette becijfering der kosten. De heer VAN GIJN (V.-B.) vraagt ook nauwkeurige opgave van de wijze waarop de gelden verdeeld zullen worden. De heer BOON (V -B.) is zêer teleurge steld en vraagt nogmaals met klem opgave van de geraamde kosten en van de voor nemens der Regeering. Minister DE GEER antwoordt. Het is de bedoeling dat de stichting zal voortgaan op de wijze waarop het Kon, Nat. Steuncómité werkte. Dat leek de beste methode om de rentetrekkers en oud-gc- pensionneerden te helpen. De fondsen zijn totaal 950.000 gulden met inbegrip van dc huizen. Hoeveel noodig is, is niet te bere kenen, omdat vele oud-gepensionneerden nog andere inkomens hebben Er moet ge ïndividualiseerd worden. Pas na eenige ja ren zal men weten wat noodig is en dan zal men kunnen nagaan of de fondsen aan gevuld moeten worden. Spr. is bereid in de wet uitdrukkelijk aan te geven, dat dc Stichting ook andere inkom.sten kan hebben dan het thans aanwezige bedrag. De heer BOON (V.-B.) heeft er over ge dacht een amendement in tc dienen om de oud-gepensionneerden uit deze steunrege ling te schrappen. Hij vraagt den Minister of deze dan op andere wijze aan de noo- den der oud-gepensionneerdèn zal tegemoet komen als zij hier niet meer onder vallen. Verschillende leden repliceeren, waarna de MINISTER de heer Boon antwoordt, dat hij geen toezegging kan doen als een der gelijk amendement wordt aangenomen. Niet de Staat moet rechtstreeks steun verlee- nen. maar indirect gelijk in dit ontwerp het geval is. De heer VAN GfJN (V.-B.) dient een amendement in waardoor duidelijker wordt aangegeven, wie oud-gepensionneerden zijn, zoodat geen nieuwe personen onder de be paling kunnen vallen. De heer VAM AALTEN (V.-D) wil de stichtingsakte ruimer laten en niet beperken gelijk dit amendement doet. De Minister heeft geen bezwaar tegen het amendement. Hij geeft een redactiewijziging in overweging, die duidelijk doet uitkomen, dat hqj oude slaatsgepensionneerden zijn, Het amendement wordt aangenomen met 41 tegen 34 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is de behandeling der motie- VAN RAPPARD,' luidende: De Kamer, van oordeel, dat het totalisator-verbod 'n hoogst nadecligen invloed uitoefent op de paardenfokkerij, vooral wat betreft de fok kerij van liet paard met bloed, noodigt de regeering uit art. 254bis van het Wetboek van Strafrecht zoodanig te wijzi gen, dat de totalisator bij de Nederlandsche rennen en harddraverijen wederom kan wor den toegelaten Spr. zet uitvoerig uiteen, -dat sedert in 1911 het verbod bestaat, de paardenfokkerij DONDERDAG 3 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie- ber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.006.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens. Poppen en marionetten in de muziek. 7.00 Politieber. 7.30—8.00 Orgelbe speling uit de Sint Bavokerk te Haarlem. OrganistGeorges Robert. 1. Adagio en allegro uit het concert F. gr. terz, Handel. 2. Gavotte, Martini. 3. Choral a. kl. terz, C. Frank. 10.00 Persber. 8.10 Christel. Omroep. Uitzending uit het concertgebouw. Continetaal congres voor Inwendige zending. Toespraken van af gevaardigden uit verschillende landen. Koorzang met orgelbegeleiding. DAVENTRY, 1600 M. 1.20—2.20 Tijd sein, gramofoonmuziek. 3.55 School- lezing Shakespeare's heroines Beatri ce. 4.20 Tijdsein, lezing Books to read. 4.35 Trocaderomuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.55 Marktberichten. 7.00 Padvinders bulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber., nieuws. Lezing Ancient Egypt.: The valley of the tombs of the Kings. 7.45 Pianosonate's van Mozart. 8.00 Lezing Roman discoveries near New- Castle. 8.20 Variété. Orkest. C. Tubb, (sopraan), B. Hayden, (humorist), C. Fuchs, (cello), G. Iyell en V. Worth, (duetten). 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Tweede deel van het mysterie- radiostuk „Wolf J Wolf 1" 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool» cello). 5.05 Klassiek uur. 8.20 Es- perantober. en boekhoudles. 8.50 Con cert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Vocaal concert door Herm. Schey, (bariton). 9.20 Kamermuziek. Piano kwintet van Dvorak, door het Hacemann- kwar'tet (2 violen, viola, cello en piano). 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 165 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Or kestconcert. 9.30 Dansmuziek. Antwerpen' om 9.20, Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M. 9.20—10.20 Orgel concert. 11.2012.20 Concert. Orkest en koor. 6.00 Lezing Der Fremde. 7.00 Lezing Problem der Volksentar- tung. 7.308.00 Juristisch halfuurtje. 8.20 Spaansche les. 9.05 Lezing: Fron- leichnamsprozession in Madrid. 9.35 Vlaamsche avond. Orkest, (sopraan en alt). achteruit gegaan is, gelijk voorspeld is. Dc export is niet meer vol te houden. Spr. wil niet de bookmakers toelaten. De Ned. Hard draverij- en Renvereeniging doet alle moeite om ze te weren. Daarom juist moet 't to- talisatorverbod worden opgeheven, i Spr. wil rekening en verantwoording laten afleggen door de vrijlating van den totalisator en een deel der winsten beschikbaar laten stellen vor de paardenfokkerij. Spr. voegt in zijn motie nog in, dat het verbod aanleiding geeft tot verkeerde practijken. De heer VAN VUUREN (R. K.) zegt, dat in 1911 als bezwaren werden aangevoerd, dat alle courses zouden verdwijnen, dat zoovele personen in hun broodwinning werden ge troffen en dat de maatregel onverwacht zeer nadeelig zou werken. Van het eerste is niets gebleken; het tweede en derde bezwaar zijn nu voorbij. Na 15 jaar is de noodzakelijkheid van wederin voering niet gebleken. Er zou een uitzonde ring op onze strafwetregelingl op het wed den moeten worden gemaakt cn er zou bij bepaald moeten worden, dat de Ned. Hard draverij- en Renvereeniging het monopolie van den totalisator krijgt. Dat is onmogelijk. De heef v. d. HEUVEL (A. R.) zegt, dat de boeren niets voor opheffing van het ver bod gevoelen. Dc paardensport is edeler geworden en onjuist is het nu het landbouw belang vóórop te schuiven om een persoon lijke liefhebberij weer ingevoerd te krijgen. De heer ALBARDA (S D.) herinnert er aan, dat de S. D. A. P. in 1911 vóór het ver bód was..eri hij zegt, dat er niets gebeurd is, dat hem doet veranderen van inzicht. De heer van Rappard is wel enthousiast voor de fokkerij, maar voor de gevaren van de gok- kcrij is hij blind. Spr. ziet daarin voor het volk een gevaar; de gokkers bekommeren zich om het paard niets, maar doen het al leen om het gokken. Ook de armsten wagen hun geld aan de weddenschappen en zij be talen ten slotte de winsten, al boft er wel eens éen. Het systeem, dat de heer Van Rappard bij de wijziging van de Strafwet wit toepassen, kan spr. heelemaal niet aanvaarden. De Minister van Justitie, de heer DON- NER, acht het ongewenscht na 15 jaar terug te komen op de bepaling. De regeering meent dat deze aangelegenheid niet binnen dc sfeer van het Kabinet valt en van spr. is zeker geen voorstel tot opheffing te wach ten. Als middel om de bookmakers tegen te gaan acht hij opheffing zeer ongeschikt. De heer VAN RAPPARD (V. B.) repli ceert. De motie wordt verworpen met 60 tegen 9 stemmen. Vóór de V. B. en de heeren Van Voorst tot Voorst, Ebels, Braat, Ketelaar. De VOORZITTER verdaagt de vergade ring tot Dinsdag 15 Juni. Dan komen aan de orde het afdeelingsonderzoek, het Belgische verdrag, 't Duitsche Verdrag, en de Belas tingontwerpen. 32 „Hier moet de brief ergens verborgen zijn," zei de apotheker tot zijne dochter, terwijl hij naar een smalle spleet tusschen zijn bureau en den wand wees. „Over een half uur kom ik terug, om te zien, of gij hem gevonden hebt." Toen ging hij naar buiten. Vreedzaam lag de markt, door de hel dere zon beschenen Hij bleef voor zijne woning staan om te wachten, tot hij Hendrik Hsgemeister zou zien aankomen. Toen hij hem in de verte bespeurde, ging hij naar binnen. „Ik ben gereed met het afwegen, mijn beer Soland," zei de leerling. „Welnu, ga dan heen. Gij behoeft van middag niet terug te komen," zei de apo theker. Na een diepe buiging ging de leerling heen. Even later trad'Hegemeister de apotheek binnen. Toen hij tegenover Soland en zijne doch ter stond, werd hij zeer verlagen, en kon geen woord uitbrengen. „Komaan, waarde vriend, nu gaan wij naar boven," zei de apotheker, „maar wat ziet ge er treurig uit. Gc moet het mij niet kwalijk nemen, maar zulk een gelaat past niet bij de feestelijke stemming, en als mijne vrouw u ziet, zult ge het voor altijd bij haar verbruiden. Ik wilde u alleen maar waarschuwen." „Ik dank u," zei Hegemeister, „met den tijd zal ik nog wel leeren, om evenals an deren te zijn." Mevrouw Sobnd ging naar de comtnade, Ze ontving haar man, haar dochter en haar aanstaanden schoonzoon eenigszins uit de hoogte. Soland begreep dadelijk, dat ze zijn list had doorschouwd. „Komaan, moedertje, wees nu vroolijk, cn laten wij nog eens aan ons eigen ver lovingsfeest denken," zoo zei hij. „Dat was toch een heerlijke tijd." Mevrouw Soland ging naar de commissie, en zette een schaal met heerlijke gebak op de tafel. „Dat heb ik voor u bereid, als een ver rassing," zoo zei ze met nog eenigszins ge- krenkien trots. „Verlovingsgebak is wel een verouderd gebruik, maar er is zooveel wat verouderd is." De stemming werd nu minder gespannen. Hcgemrisler beloond; haar met een dank baren blik. Er werd nu gesproken over de verlo vingskaarten die verzonden moesten wor den, en «over hetgeen de menschen wel zou den zeggen, als ze dat onverwachte nieuws vernamen. Half droomende luisterde Hegemeister, toen over den dag van de bruiloft werd ge sproken. Bruilof l! Wat een diepzinnig heerlijk woord, zoo nieuw voor hem, dat hij het nauwelijks kon begrijpen. En hij durfde zijn verloofde niet aan tc zien, toen hij dat woord bij zich zelf fluis terde. .Ik moet eerst inlichtingen inwinnen." Opeens herinnerde Hegemeister zich die woorden van den apotheker en een huive ring overviel hem. „Heb maar geduld, Augusta," zoo. zei de apotheker tot zijn vrouw. „De bruiloft zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden." Die woorden gingen vergezeld van een zenuwachtig lachje, dat bij hem altijd een zekere ontevredenheid verried. „Hoe eerder alles voorbij is, des te lie ver zal het mij zijn," voegde hij erbij. „Men wordt zoo langzamerhand oud en afgemat. Waarom kan alles toch niet zonder feesten afioopen?" „Omdat men dat aan zichzelven en aan zijn gasten verschuldigd is," zei zijn vrouw. „Ik begrijp niet dat ge zoo plotseling over ouderdom begint te spreken. En wij heb ben onze zilveren bruiloft nog niet ge vierd! Waarom zit ge ook altijd in die be nauwde apotheek? Dat doet iemand vóór den tijd verouderen." „Neen, vrouw," zei Soland lachend, „het komt door hel goede leven. Wij hebben nooit voor ons onderhoud behoeven te strijden, en daarom zijn de kleine zorgen ons over het hoofd gegroeid. Weet ge dan niet, dat gc menigen slapeloozcn nacht hebt doorgebracht, om een verkeerd opgevou wen tafellaken, vrouwlief?" „Maar het was ook ons beste damasten tafellaken. Maar hoe komt liet toch, dat ge vandaag over al die oude dingen begint te spreken? Ik begrijp er niets van." „Maar is het dan niet een mijlpaal in ons leven, die ons dwingt, een terugblik te slaan op dc afgelegde levensbaan, wanneer wij ens «enig kind aan een vreemde af staan? Ik denk aan zoovele dingen, Augus ta, maar het is niet over de vraag of Schul- ze of Lindeman de woning voor de jong gehuwden zullen inrichten, dat ik mij be zorgd maak." ,Ge zijt vandaag zonderling," zei Augus ta, terwijl ze het hoofd schudde. Ze streek hem over het voorhoofd, waar- cp blauwe aderen zichtbaar waren. Hegemeister zag dat alles ran. Hij bedacht, hoe het gelaat van dien foedhartigen man veranderen zou, wanneei .lij een zekere ontdekking zou doen, mis schien al morgen of overmorgen! Dat was nu eenmaal- onvermijdelijk. En hij kon niets doen om dat te verhin deren. Al zijne gedachten bepaalden zich nu tot dat céne punt; „Wat zou ik kunnen doen, opdat hij dc waarheid nooit te weten komt." Of zou hij maar liever dadelijk alles be kennen en dan ook dadelijk zijn vonnis ver nemen, maar dan ook tevens rust hebben? Hij hief de oogen op en zag hoe Marilla hem met hare diepe oogen nadenkend be schouwde. „Wat scheelt er aan? Gevoelt ge u niet wel?" vroeg ze fluisterend. Hegemeister antwoordde niet. „Ge moogt zeggen wat ge wilt, maar op mij maakt die Hegemeister een onheilspcl- lenden indruk," zei mevrouw Soland tot haar echtgenoot, nadat hij vertrokken was, en beiden alleen waren. „Wees toch niet zoo wantrouwend, beste Augusta. Iedereen, die niet is zooals andere menschen, vinden wij onheilspellend. Al te groot wantrouwen is een woekerplant." ,,lk ga naar dc stad, om eenige magazij nen tc bezoeken," antwoordde Augusta, Aan' den toon, waarop ze dat zeide, kon hij bemerken, dat zo op zijne laatste woor den r.iet had gelet, en die zelfs niet had ge hoord. „Spreek' toch nergens over de' verloving van onze dochter," zei de apotheker. „La ten wij eerst nog een paar dagen rust ne men, vóórdat de grootc verandering be gint." Maar Augusta was de kamer al uit. Dat steeds herhaalde woord „rust" maak te haar ongeduldig. Moest Soland dan juist nu over rust be ginnen te denken? Hoewel Hegemeister haar niet beviel, nam haar gelaat toch een tevreden uitdrukking aan, toen ze in de stad ronddwaalde. Hare dochter was nu toch eindelijk ver loofd. En dat was eigenlijk de hoofdzaak, In de groote inégazijricn en winkels van dc siad bestelde ze met geheimzinmigen glimlach prijslijsten en catalogen. Met de meeste bereidwilligheid bood men haar zelfs heele bezendingen monsters aan. Augusta Soland was door een ware koop- woede bevangen. En zóó bemerkte ze niet, dat het al laat was geworden, en haar hoed scheef op haar hoofd zat. Toen ze thuis kwam, zat Marilla bij haar vader,in de huiskamer. „Het heeft lang geduurd," zoo zei me vrouw Soland, terwijl ze zich afgemat in een stoel liet neerhallen, „maar ik heb ook een onmenschlijke taak afgedaan. En wat hebt gij beiden al dien tijd gedaan?" „Niets," zei Marilla. „Hm," zei hare moeder, terwijl ze weel opstond. „De monsters voor de tafellakens moet ge vandaag nog nazien, Marilla. Ze zullen dadelijk komen." (Wordt vervoléd.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6