In en om Haarlem. r t De electrificatie der spoor lijn Amsterdam-Rotterdam. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. V erkeersonge vallen Het bezoek van H.M. de Koningin aan het Ho ogoven' bedrijf en de sluisbouwwerken. Donderdag 3 Juni 1926* 50ste Jaargang No. 16265 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. i De kleine Suze Liefhem biedt H. M. de Koningin namens de weesjes van het St. Jozefsgesticht te Wiikeroog een bloemenhulde aan. Zie verder de fotopagina in ons nummer van Zaterdag. Examens krankzinnigen verpleging. De stand der aardbeien. Patronaatsdag te Beverwijk. De eerste Opperdoezen. Besmettelijke ziekten. Een verandering in het seinwezen. LAATSTE NIEUWS. in dit nummer. De crisis in Egypte. -- J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Net NederlandschBelgisch Verdrag. De noodmaatregelen in Engeland verlengd. Het Intern. Mijnwerkerscomitê. De financieele crisis in Belgik.. De gespannen toestand. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscfaen den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's tegen ongevallen op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfVnn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7%f) bij een ongeval met f len verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wil. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: l l OU. doodelijken afloop: ltd Ji bij verlies van een hand, f JOK bi) verlies van een fCfl bij 'n breuk van f h (1 bij ve rlies v. een een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: ItrU» ai and >re vinger. Het was een onbeteekenende agenda, waarmee we met een half uurtje buiten hadden kunnen staan. Het voorstel oro van den heer Neyboer een perceel aan te koopen in de Spaarnwóuderstraat voor 17000 werd op bezwaren van de heeren van Santen en Miezerus aangehouden. De koopsom is f 14000 en er werd 3000 voor zaakscns.de gerekend; de juistheid van het laatste be drag werd betwist De heer v. d. Kamp zag nog een amen dement aangenomen op bet voorstel van B. en W. strekkende om het vestigen van allerlei verloflokaliteiten, ook in zeer be perkte ruimten, tegen te houden. Het voor stel werd aangenomen, met dien verstande, dat B. en W. volgens het voorstel-v. d. Kamp in biizondere gevallen den Raad kunnen voorstellen minder strenge bepalin gen te stellen dan thans zijn aangenomen. Eenig debat lokte de voordracht uit om de scholen voor 1. o, aan de Prins Hendrik straat en Bakkerstraat op te heffen. Niet het voorstel zelf wekte critiek. W ant de be doeling is geen andere, dan de nieuwge bouwde scholen aan de Karolingenstiaat voor de beide bovengenoemde in de piaats te stellen. In zooverre heeft het openbaar onderwijs dus niet te klagen: voor twee oude krijgt men twee -nieuwe scholen. Daarover gingen dan ook de opmerkingen niet. Maar in de toelichting op het voorstel gaven B. en W. tevens hun plan van indeehng der lagere schoolbevolking in de verschillende ïocaliteiten voor het volgend sclioohaar.Uk die toelichting blijkt duidelijk, dat de trek naar het openbaar lager onderwijs absoluut maar vooral relatief afneemt. Toch laten B en W. de openbare school ruime gelegen heid om zich te ontwikkelen: zóó zelfs, dat de heer Castricum vroeg, of het met het oog op de financiën der gemeente niet ge- wenscht zou zijn, wat meer leegkomende schoollokalen voor goed te sluiten. Maar de heer Boes. een geboren strijder voor het openbaar onderwijs, zocht naar al lerlei middelen om de kwijnende openbare school op de been'te houden. Een der groote oorzaken van het verloop is hierin gelegen, zei hii. dat de ouders in de keuze niet vrii zijn. Er zijn bepaalde scholen, waar men zijn kinderen liever niet heen doet; wan neer men hen vrij laat, zullen zij in een an dere wijk een openbare school kiezen, lie ver dan'een bijzonere waar zij bun kinderen nu noodgedwongen heen zenden. Juffr. Ber denis was het hiermee niet eens; zij wilde liever de oplossing ergens anders zoeken b.v. door op de zevenklassige scholen Fratisch te geven. Wethouder Bruch zette met de openhar tigheid, welke wij van hem gewoon zijn, de zaak als volgt uiteen: de nieuwe onderwijs wet heeft de. openbare eenheidsschool gescha pen. Deze is voor het openbaar onderwijs ontegenzeggelijk een nadeel, omdat tal van ouders nu' eenmaal blijven letten op het maatschappelijk milieu, waaruit de kinderen van een bepaalde school voortkomen, B. en W. van Haarlem hebben dit dadelijk ge voeld. Ten deele zijn zij er daarom, hoewel op zuiver paedagogische gronden en niet om motieven van standsverschil, toe gekomen om reeds in 1921 6- en 7-jarige scholen op te richten. De zes-jarige cursussen sluiten aan bij het middelbaar onderwiis, de zeven jarige geven eindonderwijs. Nu blijft het feit. dat eenige scholen, vooral in de oude stad. ondanks de theorie van de eenheidsschool in de oogen van het publiek armenscholen zijn. Dit feit moeten wij niet wegdoezelen, zei de wethouder. Geen struisvogelpolitiek! Wil de raad aan die standsgevoeligheid van sommige ouders toegeven, laat hij zich dan ronduit uitspreken; dan weten B. en W. waaraan zij zich hehen te houden. Zoolang dit niet gebeurt, blijven B. en W. de tot nu toe gevolgde gedragslijn aanhouden. Dat was ruiterlijke taal. En het was wel koddig om te zien. hoe de Haarlemsche Raad, waar een meerderheid is van voor standers van openbaar onderwijs, waarin zooveel ultra-democraten zitten, dat niemand den moed had het of wel voor de eenheids- of wel voor de standenschool op te nemen. De Wethouder hielp de heeren en dames uit de verlegenheid door de welwillende Opmerking, dat zij als fractie nog wel wat vreemd tegenover deze aangelegenheid zou den staan en dat er met de begrooting heter Over gesproken kon worden! En men zweeg Een allerzonderlingst incident deed zich voor bij het behandeleir van het voorstel Van B. en W. aan den Raad om hen te mach tigen zich te verweren tegen de door de Coöp. Bouwver. „Eigen Woning" tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering om scha devergoeding. Men herinnert zich deze oude kwestie, waarbij de heer Joh. Visser het indertijd voor het bestuur dier vereeniging opnam. Met verbazing hoorde de Raad nu denzelfden heer Visser het verzoek doen om een verklaring van het bestuur dier aan klagende vereeniging te mogen voorlezen Na protest door den voorzitter, dat zulke adressen niet door bemiddeling van een raadslid in de raadzaal gebracht dienen te worden, liet men den heer Visser tenslotte zijn declaratie voorlezen waarin het bestuur der bouwvereeniging na tal van overwegin gen tot de conclusie kwam bereid te zijn de vordering in te trekken. De heer Visser vond de voordracht derhalve overbodig. Maar daar wilde de Raad niet van weten. De 'heer v d. Kamp merkte al dadelijk ter snede op, dat we niet met het bestuur, Waar met de vereeniging te maken hebben en dat de ledenvergadering geen uitspraak heeft gedaan. Mr. Bruch adviseerde even eens de voordracht af te doen. En de Raad 'iet zich dan ook niet op een dwaalspoor brengen Toen aldus de agenda was afgehandeld, hegon het eigenlijke interessante deel van zitting: een interpellatie van wel drie raadsleden over hetzelfde onderwerp: mevr. van Looy en de heeren Gerritsz en v. d. Kamp hadden zich alle drie tot B. en W. gewend met vragen omtrent het volgende 'vit: eenigen tijd «geleden moest bij den schooltandartsendienst een schooltandarts worden benoemd. Voor den oproep had ge solliciteerd mei. Selien Mok Zii werd ech ter niet benoemd; kwam zelfs niet op de voordracht Zii wendde zich daarop tot het hoofd van den schoolartsendienst. mevr. Op f Eynde-Stolp. die haar na eenige aarzelin gen te kennen gaf, haar niet te hebben voor gedragen o. m. omdat de sollicitante een Jo- o'n is en minder geschikt moest worden ge acht om op christelijke en katholieke scholen op te treden. In zooverre kwamen de ver klaringen van mevr. Van Looy en de heeren Gerritsz en v. d. Kamp overeen, welke raadsleden alle drie hun afkeuring over dit antwoord van mevr. Op 't EyndeStolp uit spraken en de meening hieromtrent van B. en W. vroegen. Nu. die meening heeft de wethouder mr. Bruch. niet voor zich gehou den. Op de meest ondubbelzinnige manier heeft hij namens B. en W. zijn afkeur over dit optreden van de schoolarts uitgespro ken. Eerst gaf de wethouder een uiteenzet ting van de feiten: op een oproep in de Haar lemsche bladen had alleen mei. Mok zich aangemeld. De schoolarts zei aan den wet houder deze ééne sollicitante onvoldoende te achten. Toen werd een nieuwe oproep geplaatst in de groot.e bladen. Er kwamen r.og twee sollicitanten, de heer,en Teunissen én Norden. De eerste is als de meest be kwame benoemd; de wethouder legde een reeks getuigschriften van dezen candidaat over. die niemand kon wraken. B. en W. hebben dus enkel naar bekwaamheid en ge- schiktmeid benoemd. Daarna is hun eerst gebleken, dat de schoolarts mei. Mok ook om benaalde raseigenschappen geweerd heeft. De schoolarts is in de vergadering van B. en W. geroepen en heeft daar een ernstige berisping ontvangen. Schriftelijk heeft zij hare verontschuldigingen aangebo den. En. de wethouder voegde daaraan nog toe, dat, gezien de buitengewone toewijding, waarmee de schoolarts haar taak verricht, B. en W. van verdere maatregelen hebben afgezien, maar de meening niet wilden bin nenhouden, dat een dergelijke mentaliteit bij een hoofdambtenaar een reden voor ont slag wegens onbruikbaarheid in gemeente dienst kan ziin. Dat was o. i. genoeg. De heer Gerritsz wilde echter het onderste uit de kan hebben (de schoolarts zou ook gezegd hebben so cialistische sollicitaiten ongeschikt te achten) en diende een motie in, waarin de benoe ming, onder indirecte verkeerde invloeden gedaan, werd afgekeurd. Toen vroeg mej. Berdenis het woord en waagde een verde diging van de schoolarts. Deze had h. i, vol gens haar overtuiging gehandeld, toen zij een jodin, als minder geschikt om op chris telijke en katholieke scholen te komen, niet voor de benoeming voordroeg. Er brak een storm van verontwaardiging los. Van alle kanten hoorde men protesten. De heer Klein kreeg na den heer Wolzak gelegenheid om op zeer rake manier er op te wijzen, dat de grondwet benoembaarheid voor alle staats burgers tot alle posten kent, ongeacht gods dienstige of politieke overtuiging. De Katho lieken, zei hij en het klonk niet onaardig tegenover een liberale, als mei. Berdenis hebben in het verleden tot hun schade on dervonden hoe erg 't is, wanneer aan dezen grondwettelijken regel niet wordt vastge houden. Wij komen et dan ook met kracht voor op en hebben niet het minste bezwaar tegen een Israëliet. Kiik naar eens naar de Mariastichting, waar docters als Jessurun en Frank gevierde geneesheeren ziin. Ook de heer-Gerritsz stelde de „liberale" vergissing van mei. Berdenis nog eens aan de kaak, waarna hij wegens het algemeen verzet ziin motie introk, doch een nieuwe indiende, waarin de Raad, gehoord de discussies, zijn afkeuring over het optreden van de school arts uitsprak en de verklaringen van B. en W. goedkeurde. Het bleek inmiddels dat ook de heer Visser een gelijksoortige motie had ingediend waarop een lyedloop volgde om de prioriteit. De Raad gaf ten slotte met meerderheid van stemmen de eer aan den heer Gerritsz. wien ze, als interpellant dan ook toekwam. De heer Klein Schiphorst vestigde nog de aandacht op de vele nieuwe woningen, welke in Schoten leeg staan. Hoe moet dat, wanneer straks de annexatie er door is? Wethouder Reinalda zei. dat er binnenkort een woning- en gezinstelling voor Haarlem en omstreken zal worden gehouden. En de heer Castricum bracht de gepubliceerde correspondentie tusschen de Spoorwegen en het gemeentebestuur ter sprake, met de vraag, of er met de onderhandelingen niet wat voortgang kan worden gemaakt. Z.i. hadden de spoorwegen niet alleen schuld aan de vertraging. Wethouder Reinalda wenschte in dit stadium de zaak niet verder te bespreken, maar beloofde den Raad vol ledig op de hoogte te zullen houden. Toen had er nog een wonderlijke botsing plaats, zooals wij die in den bedaarden Haarlemschen Raad maar weinig beleven. De heer Joh. Visser begon de plaatsing van het beeld „inspiratie" in de hall van het Stadhuis te bespreken. Hii deed het op zijn gewone impulsievp manier, niets of niemand sparend, die aanleiding hadden ge geven tof zijn ergernis. Hoe langer hij sprak hoe rumoeriger de Raad werd. Het regende eeisi interrupties, ten slotte luisterde nie mand meer en vormden zich overal groep jes druk pratende raadsleden. Toen de heer Visser uitgesproken was, stelde de burge meester voor, dat in de volgende raadszit ting antwoord zou worden gegeven. Maar daar wilden de socialisten niéts van hooren. De heeren Gerritsz en Joosten ver dedigden een motie, waarin de Raad uitsprak geen prijs te stellen op een antwoord van B en W. Dat was al te gek; de voorzitter en de heeren Slingenberg en Wolzak wezen er op dat het toch niet aangaat om een Raadslid antwoord te weigeren Men had ook het reglement van orde kunnen op slaan. waarin uitdrukkelijk aan B. en W. in zulke gevallen de plicht wordt opgelegd te antwoorden. De Raad verwierp de motie- Gerritsz, zoodat de geschiedenis een volgen den keer terugkomt! Gisteren was het een buitengewone feest dag voor IJmuiden. Wel heeft men bij «ver schillende gelegenheden hier m"eermalen de Koningin en de leden dtr vorstelijke familie kunnen zien, doch voor zoover wij weten, nooit officieel, omgeven door haar hof. Doch dezen keer was in het officieele progranri ma der feestelijkheden te Amsterdam, op genomen een bezoek aan het hoogovenbe- drijf te IJmuiden, Het was te zien dat er iets geheel bui tengewoons was. Van openbare en bijzon dere gebouwen woeien de vlaggen, evenals van een enkel consulaat. Verschillende sleepbooten, enz., waren kleurig gepavoi- seerd met bonte seinvlaggen, Zooals we reeds meldden werd H. M. om ongeveer half drie in de sluizen verwacht. Maandag hadden we nog aan den leider der werken bij den sluisbouw, Ir. Ringers, ge vraagd of er geen kans was, dat de Ko ningin ook die werken zou willen zien. „Geen sprake van," antwoordde deze op zijn gewone, welwillende wijze. Doch niet tegenstaande dat kwam er' des morgens om 11 uur een telegram, meldende dat juist die K de verschillende bedrijfsingenieurs aa i. M. werden voorgesteld. i-aarna werd het bedrijf in oogenschouw genomen. De directeur-generaal, Ir. Kessler begeleidde de Koningin, zijn mededirecteur, Ir. Ingenhusz. Prinses Juliana terwijl Prins Hendrik werd rondgeleid door den bedrijfs- ingenieur, Dr. O. Wehrheim Op een open ruimte stonden verschillende ambtenaren der fabriek, met hunne familie opgesteld. H. M. bezichtigde met groote in teresse de onderdeden van het bedrijf. Niet op een afstand alles in vogel vlucht tven zien, neen van nabij alles nauwkeurig opnemen. Zoo wenschte zij b.v. te gaan over de loopbrug, van de Ooste lijke naar de Westelijke hoogoven, waar een temperatuur is boven de windverhitters, waarin sterke mannen het moeten opgeven. Bij de Westelijke hoogoven woonde H.M. juist het* uitgieten van een deel ijzer bij. Verder bezocht ze nog de breekinrich- ting, de electrische Centrale, de kookovens en verschillende nevenindustrieën. Eindelijk kwam men op het voorplein dei fabriek aan, waar allen afscheid namen. H. Een botsing in Haarlemmermeer. Dinsdag wilde de bestuurder van een met een paard bespannen kar, afkomstig uit Haarlem, op den Kruisweg te Haarlemmer meer uitwiiken voor een passeerende auto. Hii kwam daarbij echter ruimte te kort, met het gevolg, dat een aanrijding plaats had.Van den wagen werd een wiel stukgereden en 't paard liep verschillende verwondingen op. De bestuurder kwam er ongedeerd af. werken eerst zouden bezichtigd worden. Te ruim een uur kwam bericht dat de vorste lijke personen met hun gevolg van Amster dam, per havenstoomboot „Eiland Marken", vertrokken waren. Tot ^an de spoorbrug te Velsen ging alles volgens het opgestelde programma, dat tot in bijzonderheden aan vele bladen was toe gezondenen en die 't gisteren tevoren publi ceerden, alsof het reeds zoo geschied was. In plaats van echter regelrecht op de kleine sluis aan te varen, hield men op den Noordelijken kanaaloever aan en meerde aan den steiger voor den sluisbouw. Hier werd men ontvangen door den leider van het werk, hoofdingenieur J. A. Ringer's. Deze stelde de verschillende, leiding ge vende, ingenieurs aan Hare Majesteit voor en begeleidde allen daarna, over een sinds het bericht in den morgen opgeslagen plan kier, naar een plaats waar men het geheele werk kan overzien. Hier gaf hij een uiteen zetting van wat er gebeurt en nog gebturen moet. Persoonlijk gaf de Koningin daarop te kennen dat zij het panorama op een af stand wel zeer interessant vond, doch dat het haar niet bevredigde. Zoo was Ir. Ringers wel gedwongen zijn hooge gast naar beneden, tusschen het werk te leiden,' gevolgd door den geheelen stoet. Uit de opmerkingen die zij maakte, was hoorbaar dat zij tamelijk nauwkeurig be kend was met de technische vragen die zich voorgedaan hebben en haar belangstelling was van dien aard, dat ze tusschen de grondwerken en steigerpalen doorliep, zelfs over opgestapelde hoopen ijzer. Eerst he keek ze zoo het sluishoofd, daarna vond ze het nog noodig in de put van de sluis- kolk af te dalen en rond te wandelen. Zoo was er weldra een klein uur heengegaan, eer men op de steiger weer afscheid kon 'nemen en de tocht vervolgen, in de rich ting van de kleine sluis, die onmiddellijk tegen het sluisplein aangebouwd is, zoodat de nieuwsgierigen op dat plein, veilig kon den staan. En die nieuwsgierigen waren niet weinig in aantal. Reeds vanaf des middags één uur stonden velen daar te wachten, om zeker te zijn van een goede plaats. De politie, ver sterkt met een detachement rijksveldwach ters, onder leiding van den commissaris en van inspecteur Tuinstra, hield het volk zoo ver terug, als voor de algemeene veiligheid wenschelijk was. Jammer dat het juist re genachtig begon te worden, toen het opont houd in het programma kwam en de men- schen een vol uur daarin moesten staan wachten, langer dan verwacht werd. Velen waren dan ook wel gedwongen zich te ver wijderen, anderen haalden parapluies enz. op. Eindelijk werd het wachten beloond. Voorop stoomde 't plitiebootje Hoofdinge nieur Dirks met den havenmeester, de heer Brutel de la Rivière aan boord. Dan volgde onmiddellijk de Eiland Marken, met den koninklijken standaard in top, waarop zich de koninklijke familie met gevolg bevond. Tenslotte kwam er nog een kleiner politie- vaartuig. In de sluiskolk kwam een motor bootje op zij, waarmee de burgemeester van Velsen, de heer R. G. Rijkens, in ambts- costuum en de directeuren der hoogovens, de heeren Kessler en Tngenhousz, aan boord werden gebracht. De burgemeester werd oogenblikkelijk voorgesteld en het was te zien hoe de vorstin zich geruimen tiid met het hoofd onzer gemeente onderhield. Intusschen barstte het publiek, dat langs beide kanaaloévers geschaard stond, her-; haaldelijk in gejuich uit. Vooral H. K. H. Prinses Juliana stond eenige kceren op, om dat gejuich te beantwoorden, terwijl ook de Koningin minzaam groette. Verder verliep het programma, zooals het opgemaakt was, alleen met een uur verschil. Daar het binnen en buitenwater ongeveer gelijk stonden, was het oponthoud in de sluizen niet van langen duur en stoomde men weldra, met een groote bocht, de haven der hoogovens in. In de haven lagen vele schepen, ongeveer allen gepavoiseerd. Zoo was er nog <jien morgen binnengekomen de Spaansche erts boot Arinda Mendi, uit Castro Urdiales, die mee feestvierde. Bij de landingsplaats der hoogovens was een eerepoort opgesteld, waar door Ir M. steeg in een der gereedstaande hofauto's en de anderen volgden. Van de commissarissen der vennootschap rvas, behalve misschien enkelen die in an dere functie aanwezig waren, aanwezig de regeerings-commissaris, Dr. Lambrechtsen van Ritthem. Onder degenen, die de tocht der Konink lijke familie meemaakten, merkten wij o.a. op: Jhr. Mr. D. E. van Lennep, waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en de^ heer W. de Vlugt, burgemeestei van Amsterdam. Te Wijkeroog. Reeds om vier uur stonden langs den Rijksstraatweg en rondom den aanlegstijger van de „Alkmaar Parket" honderden .te wachten op de komst van H. M. Vooral bij het St. Jozefinstituut stond een dichte drom menschen, die straks ge tuige wilden zijn van de bloemenhulde door de weesjes. Deze waren in een keurige groep opge steld. Met kransen van oranjebloemen in de hand wachtten ze in den druiligen regen ongeduldig op de aanstaande begroeting van de landsvorstin. Toen de komst van H. K. H. gemeld was,, werd het verkeer uit de richting Be verwijk en van de ponten at, stopgezet, ter wijl een talrijke politiemacht voor de af zetting van den rijweg zorgde. Om over vijven arriveerden de auto's met de vorstelijke personen. Een luid ge jubel en daar trad een der weekjes, de kleine Suze Liefkens, naar voten en bood H. M. de Koningin een bouquet frissche rozen aan. Met het oog op den korten tijd, welke ng beschikbaar was, kon er geen toespraak gehouden worden. De Hooge Vrouwe dankte dus met eenige vriendelijke woorden. Zij onderhield-zich even met het meisje, waarna met een hartelijke hand druk afscheid genomen werd. Onder luid gejubel werd dan naar den steiger gereden, waar de Koninklijke fami lie zich met haar gevolg inscheepte en on middellijk vertrok, door een groote me nigte volks nagewuifd. Het duurde nog eenigen tijd vooraleer het opgehouden verkeer over de ponten weer zijn geregelden gang had. Van de ponten en opénbare gebouwen woei de vlag, evenals van talrijke huizen. Op den Rijksstraatweg was een eerepoort opgericht. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen. 33 candidaten, afgewezen 11, geslaagd: A. Ba-dart, G. de Boer, L. Bos, W. Bos, E, den Breijen, A- Burger, E. Gortel, G. M. C. van Doesburg, L. P. Fooij, N. de Haan, H. Karsten, L. van Kuiken. A, Plakman, A. A. Reumer, F. Scheppen, J. A. Schotman, C. Takke, H. Vo-gelvang, M. de Vries, A. Wernik, M. C. Westerdaal en W. B. M. Winter. Tweede overgangsexamens 23 candidaten, afgewezen 2, geslaagd: A. van Alphen, H. W. «Beek, C. van den Berg, J. de Bock, J. M. de Boer, B. C. M. Busse, G. Eiserman, G. T. M, van Galmart, G. Hiemstra, L. W. H. Ketel. H. T. Kuijper, L. van Olsen, J. van der Plas, J. van der Raad, J, L. Roest, M. T. L. Schmeits, H. M. W. Sprangers, J. D. Stadtman, L. Walstra, A. van der Werf en C. C. te Winkel. Aanvullingsexamen 1 candidaat. Geslaagd: A. A. Waller, De examens worden voortgezet. De stand van de aardbeien, schrijft men ons uit Heemskerk, welke zooals men weet, 't hoofdproduct in onze gemeente vormt, is dit jaar goed te noemen. Wel heeft de nachtvorst van de vorige weak op enkele plaatsen aanmerkelijke schade aangericht, doch dit zijn maar uitzonderingen. De z.g. vroege aardbeien beginnen reeds te rijpen en bij een beetje zonnig weer zul len de eerste slofjes Vrijdag wel aan de markt zijn. 't Is te hopen, dat de prijzen van dien aard zullen ziin, dat de campagne 1926 re den tot tevredenheid mag geven. In een dezer dagen te Beverwijk gebon den vergadering van den districtshond van Patronaten, werd op voorstel van Pa'.er Frankenmolen. uit Haarlem, in principe besloten, om overleg te plegen met Haar lem voor het houden van een Patronaats dag te Beverwijk, waaraan, behalve 450 jongens uit Haarlem, de patronaten uit de omliggende plaatsen van Beverwijk zouden deelnemen Deze Patronaatsdag zou dan in Augustus gehouden worden. Doo: de firma de wed. Joz. Verbeek, grossier in aardappelen en wonende Kok straat alhier, waren evenals het vorige jaar de eerste opperdoezen ter markt aan gevoerd. De kwaliteit was zeer goed. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voorgevallen. In een vorig artikel wezen wij i«eeds op verscheidene belangrijke bijzonderheden betreffende de -electrificatie der Nederl. Spoorwegen. Een zeer belangrijk oaderdeei nu, is wel de veiligheid, waarin in ons land steeds de uiterste zorg wordt besteed. On afgebroken is de inrichting van het sein- stelsel een onderwerp van studie en begrij pelijk moet het een ieder zijn. dat bij de nieuwe', de electrische spoorwegen, een verandering in het seinpalenstelsel noodza kelijk is. Immers door dat groote aantal pa len. die den draad dragen, gaan de sein palen te veel schuil, hetgeen in vele go- vallen een doorloopend gevaar zou zijn voor het treinverkeer. Ernstig is de vraag dan ook overwogen hoe tot de beste oplossing te komen. Meer dere mogelijkheden waren aanwezig en wel op de eerste plaats, de mogelijkheid om dc seinpalen te plaatsen tusschen de rails in. Dit zou alleen al een groote besparing op leveren. door uitwinning van de helft dan tot nu toe benoodigde palen. Evenwel de overweging, dat deze oplossing slechts een gedeeltelijke zou zijn en een gevaar zou blijven voor de veiligheid bij e. v. ongeval len, deed de autoriteiten besluiten het oude beproefde stelsel te handhaven, ech ter met dien verstande, dat de seinpalen in krome lijn zouden geplaatst' worden, als bijgaaPide teekening aangeeft. Vanzelfsprekend zijn de kosten van dit systeem veel hooger. Wat nu de werkzaamheden aangaan, met den bovenbouw is men zoo goed als tot Haarlem gereed, terwijl de overige gedeel ten. d.w.z. HaarlemAmsterdam en Haar lemIJmuiden vóór of met Mei 1927 klaar moeten zijn. Op het Stationsemplacement heeft men reeds de werkzaamheden, als verhoogen van seinhruggen en de bruggen over het Spaarne. verhoogd, dit. om de rijdraadhoogte op alle plaatsen op de zelfde hoogte van den rijweg te houden. Zorgde men hier niet voor. dan zou het materieel veel te veel slijtage ondergaan door de ha- lemmerende bewegingen tegen den draad. De beugels of stroomafnemers, welke met luchtdruk omhoog gehouden worden, zouden op de lagere plaatsen tegen den draad slaan. De nieuwe motor- en aanhangwagens zijn sedert 1 April j.l. in gebruik genomen op den lijn RotterdamScheveningen, ter wijl de oude wagens thans omgebouwd wor den naar de nieuwe modellen. Een bijzon derheid aan deze nieuwe wagons is. dat de sluitseinen niet meer boven aan het laatste rijtuig zijn bevestigd, doch op halve hoogte, ook dit weer tot meerdere veiligheid van het personeel, dat dan niet meer boven over de wagens behoeft te loopen en zoo doende aar\ het gevaar bloot zouden staan den rijdraad of stroomafnemer te raken. De wagons voor de lijn HaarlemIJmuiden benoodigd, zijn reeds in Duitscbland besteld, waar de inschrijving ongeveer vier ton goed- kooper luidde dan die van de Hollandsche fabrieken Aanbesteed is ook het inrichten van de werkplaats der spoorwegen, alhier, voor het lichten der wagons. Deze werkzaamheden zullen toch steeds te Haarlem geschieden, terwijl het electrische deel in Leidschendam behandeld zal worden. Verplicht gebruik van de arbeidsbeurzen, Meeningen van voor- en tegenstanders. Gunstige stand van de werkloosheid ii Den Haag, De Zweedsche regeering afgetreden Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden keurt de schuldenregeling met Frankrijk goed. De nieuwe financieele wetsontwerpen in de Belgische Kamer. Zie verder Laatste Nieuws. LONDEN, 3 Juni. Koning Fuad wenscht schijnbaar geen opdracht tot kabinetsformatie aan Zaghlul. Deze zal heden aanzitten aan een banket van de gekozen senatoren en afgevaardigden. Verwacht wordt dat Zaghful een belangrijke rede zal houden, In een con ferentie welke lord Lloyd gister met Koning Fuad had, zou eerstgenoemde verklaard heb ben, dat van Britsch standpunt bezien, on- gewenscht was, Zaghlul tot premier te be noemen. Barometerstand. 9 uur v.m.. 7.55 vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.43. Medegedeeld door het Kon. Ned.' Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen vais 3 Juni 1926. Hoogste Barometerstand 763.4 m.M, te Valentia. Laagste Barometerstand 753.0 m.M. t<, Vestmanoer. Verwachting .van den avond van 3 tot dan avond van 4 Juni: Matige Noordelijken tot Westelijken wind, meest zwaarbewolkt, nog kans op regenbuien, zalfde temperatuur. Naar de Tijd meldt, acht men het in pari mentaire kringen ten eenen male uitgesloten, dat het verdrag met België in de" zomer maanden in openbare behandeling zal komen. Wél is het zeer waarschijnlijk, dat het in de nieuwe zitting de eerste plaats'krijgt op de agenda der Kamer. Het Lagerhuis heeft beraadslaagd over de verdere handhaving van de bepalingen met betrekking tot den noodtoestand. De nood toestand werd den 13den April j.l. afge kondigd, ingevolge de afkondiging der alge meene staking. De Emergency Act. die van 1920 dateert en de regeering machtigt dec noodtoestand te proclameeren, schrijft voor dat zulk een afkondiging nooit langer dan een maand van kracht kan blijven, zonder de verplichting echter hem niet vóór of aan het einde dezer periode opnieuw te procla meeren. Dientengevolge werd op den 29en Mei j.l. een nieuwe proclamatie door den koning uitgevaardigd, waarin de noodtoestand werd hernieuwd met het oog op „het voort duren van de staking in de kolenmijnen.'J Mac Donald verzette zich hiertegen en wees op de voorbeeldige houding van het Engelsche volk gedurende de staking. Ma. joor Kenworthy (liberaal) sloot zich i» hoofdzaak hierbij aan. De minister'verklaarde zich aah te slui ten bij het getuigenis der Labour en liberale leiders over de houding van het Engelsche volk gedurende de staking. Het telt onge veer veertig millioen zielen en slechts een zeer klein gedeelte is met de wet in conflict gekomen, zelfs krachtens de noodbepalingen Hij is bereid te gelegener tijd de gevallen te herzien,' welke zich gedurende de staking hebben voorgedaan. Doch ten opzichte van de algemeene vraag of de hepalingen al of niet zullen worden gehandhaafd, voelde hij zich genoopt te bekennen dat hij als lid der regeering, die verantwoordelijk is voor de toepassing der wet, niet in staat is i het Huis te adviseeren van de noodbepalingen af te zien. Het internationaal mijnwerkerscomité zal Vrijdag en Zaterdag te Brussel vergaderen om te beraadslagen over de staking in Enge. land. De minister van financiën heeft in de Ka mer de wetsontwerpen ingediend, waarbij de belastingen worden gewijzigd. Er wordt in gezegd, dat de regeering krachtig zal strijden tegen de inflatie, met volkomen na koming harer verplichtingen. De maatregelen, welke hij wil nemen, zullen snel worden toe gepast. Teneinde uit de moeilijkheden te geraken stelt de minister voor een amortisatiefonds te vormen, dat eerst het bedrag van de uit gifte papiergeld door de Nationale Bank en daarna de vlottende schuld zal verminderen. De regeering wil de luxe-uitgaven zwaar der treffen. Voor alles wat van openbaar nut kan zijn zal gedeeltelijke vrijstelling worden gegeven. De nieuw op te leggen lasten zullen 'een tijdelijk karakter dragen. De Kamer heeft de financieele ontwerpen naar de commissie van financiën verwezen voor een snel onderzoek. Britsche oorlogsschepen in .gereedheid gebracht. Het slagschip Resolution heeft order ge kregen naar Egypte te vertrekken. Er gaan nog geen andere schepen, maar verschei dene liggen gereed om uit te varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1