KASSIER EN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN Ékn-wo/nf CRYSLER six G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Stadsnieuws. DE ELGAWA. DE SPAARNE3AMK De dienstweigering aan boord van de „Gelria." Abd el Krim verbannen naar Corsica? Pilsudski blijft minister van oorlog. Het Putchgevaar. Geen spreekuur. Weck Demonstratie: VAN ONZE RECHTBANK. De Schotensche oplichtersöende. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. DAAN HÖUTK00PER LEIDSCHEVAARTWEG TELEFOON 145SS Tramvertraging. Het congres van den bond van Loodgieters en Fitterspatroons, De Coöperatieve Verbritiksvereen. ,De Samenwerking" te Heemstede. Het bezoek van den Burgemeester. Brandje. Jubileum. Lezins' Gasyerwarming. „Alberdingk Thijm", het kampioenschap en de Juliaantjes. BURGERLIJKE STAND. Hersteld. 40 170 668 325 163 201% 161 148 126 172 163 3 108 395 401-3 380 296 290 150 114 151 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier-. 59 26 PARUS 8.07 7 92 BRUSSEL 7-97% 7 88 WEEN EN 35 20 35,15 LONDEN 12.10% 12ÏO73 36 STOCKHOLM 65.70 66.65 65.70 65 67 54.55 53.57 bazel AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden 2ijt, zegt hot anderen Indien gij in oen of ander op licht niet tevreden zijt, zegt test óns. KUNST EN KENNIS. Observatorium voor onderzoek van Noorderlicht. UIT BOEK EN BLAD. Boekbespreking. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR I I AMSTERDAM, 3 Juni. De Vierde Kamer der Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tejten de 10 opvarenden van het stoom schip „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd, die hadden terecht Gestaan ter zake dat zij op 11 Februari 1925 te Los Palmas zich aan dienstweigering zouden hebben schuldig ge maakt teneinde kracht bij te zetten aan hun eisch. dat een gunstiger regeling voor het vervangen van ziek geworden leden van het stookplaatspersoneel zou' worden ingevoerd. De gezagvoerder had toen onder protest hun eischen ingewilligd, evenwel met de restric tie, dat hij naderhand op deze insubordinatie zou terugkomen. De rechtbank veroordeelde drie hunner tot 3 maanden en de zeven anderen ieder tot 1 maand gevangenisstraf. De eisch luidde 2 maandep .tegen ieder. CASABLANCA, 3 Juni. Het dagblad t.Lavigie" meldt uit betrouwbare bron ver nomen te hebben dat Abd-ei-Krim verban nen zal worden naar Corsica. WARSCHAU, 3 Juni. Nadat President Moscicki de eed in het gebouw van den landdag zal hebben afgelegd, zal Bartel het ontslag aanbieden van hét Kabinet, Ver wacht wordt, dat Bartel opnieuw opdracht zal krijgen een kabinet te vormen dat dan liet meerendeel der huidige ministers zal omvatten. In ieder geval blijft Maarschalk Pilsudski minister van oorlog. De gemeenteraad van Lübeck heeft gisteren de soc.-dem. motie van wantrouwen tegen den burgemeester dr. Neumann wegens diens deelneming aan de voorbereiding van de putch in tweede lezing met een meer derheid van 12 stemmen aangenomen. Thans zal de Senaat hebben te beslissen of Neumann dient af te treden dan wel of een plebisciet omtrent zijn al dan niet aan blijven zal worden gehouden. De burgemeester van Haarlem, W. C. Maarschalk, is verhinderd morgen, Vrijdag, zijn gewone spreekuur te houden. In de winkels van de firma L. de Jong, Gr. Houtstr., hield gisterenmiddag mevrouw Kosters uit Baam een demonstratie met de Weck steriliseer- en vruchtensap-toestellen. Nadat mevrouw Koster eenige inleidende woorden had gesproken over het nut en het voordeel van inmaken en conserveeren in het algemeen, begon zij haar voordracht met e«r op te wijzen dat de beste groenten en vruchten voor Wecken nog niet goed genoeg zijn. Zij moeten altijd van goede kwaliteit «n zoo versch mogelijk zijn. Bij het begin der demonstratie werd het vruchtensaptoe stel gevuld met ongeschilde rabarber en de noodige hoeveelheid suiker, later konden de aanwezige dames van het aldus verkregen sap een proefje genieten. Ondertusschen gaf spr. een uiteenzetting van de verschillende toestellen van een volledige Weck-instella- tie en de manier waarop deze -gebruikt moe ten worden; de steriliseerketels, de beugels, zenhouders, het draadrooster, de beugels, de inmaakflesschen, de thermometer, lepels, stamper enz. Door de firma de Jong was aan de dames papier en potlood verstrekt, zoodat de dames aanteekeningen konden maken, om later haar dut te doen met de nuttige wenken van mevrouw Kosters over de belangstelling der glazen, den inhoud der verschillende flesschen, het consesvee- ren van groentensoorten, vruchten, jams etc. o.a. ook van een „huishoudmelade", die mevrouw Kosters zelf had uitgevonden. Voor de Rechtbank werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen den bekenden Scholenschen oplichter H. J. K,. die de vo rige maal veertien dagen uitstel van be handeling vroeg om een behoorlijken verde diger te zoeken en hem in te lichten. Dit werd toegestaan en nu was hedenmorgen de tijd verstreken. H. J. K., 43 jaar, van beroep schilder en «onende te Schoten- moest terecht staan y-rzake. dat hij in het het begin van Maart 1926 Grebels. winkelier te Haarlem, heeft bewogen tot afgifte van een benzinelamp. kopersoldeer en een geldkistje; in een an deren winkel twee winkelbedienden heeft bewogen tot afgifte van een theeservies en een petroleumkachel, alsmede in een an deren winkel het personeel heeft bewogen tot afgifte van een theservies, koffie, thee en een tempelolifantje, met Het oogmerk zich dit alles wederrechtelijk toe te eige nen door in alle drie de gevallen zich in den betreffenden winkel voor te doen als Philippo en door zonder betaling deze goe deren te laten bezorgen bii Phiiipoo. Rijks straatweg. hoek Overtonstraat; zulks terwii! in de plaatselijke bladen was gewaarschuwd geen crediet te verleenen aan verdachte Kioezeroan, wonende Rijksstraatweg 91. te Schoten. Verdachte werd gevraagd waarom hij het deed, waarop hij zeide geen werk te hebben. Uit het verhoor van den rechter van in- ttuctie bleek, dat verdachte in het tweede 'eval zelf den naam Philippo in het order boek geschreven had. omdat tegen zijn naam gewaarschuwd was. Doordat hij en zijn vrouw gebrek leden, was hij tot deze practijken gekomen. De President merkt op, dat verdachte reeds herhaaldelijk veroordeeld was, en meestal voor diefstal. De getuide Hógenvorst vertelt, dat de naam Philippo. hem, en zijn patroon op een dwaalspoor hebben gebracht. „Al was het voor 10.000 had zijn chel gezegd." Verdachte had voor de R. C. verklaard, dat, als de schuldeischers nu kwamen om geld hij direct kon voldoen, In het orderboek van de fa. Q^zeeland had verdachte geschreven „Philippo, Rijks straatweg, witte huis. hoek Overtonstraat". Als bekl. opgegeven had, dat hij K.... was, zou ze zee zeker de order niet door gegeven hebber, wü! zij het knipseltje van de waarschuwing bij zich droeg; Ook zij hebben, evenals de anderen niets van de goederen teruggezien, nóch betaling van 't geld gekregen. De chef van de fa. Ritsema verklaarde, aan verdachte, die bij hen de verschillende artikelen kocht, dat hij op verzoek van ver dachte hem een prijscourant overhandigde en hem verschillende artikelen bestelde. Toen hij vertrok zeide de prijscourant maar mee te nemen voor de „recommandatie aan zijn kennissen". Wat getuige van ziin cliënt natuurlijk aanvankeliik heel aardig vond. De Officier van Justitie Mr. van Everdin- gen. noemde de heele kwestie ar Beruchte Schotensche flesschentrekkcrsbende. Dit is eer, van de vele verdachten, die deel van de bende uitmaken. Voor het laatste geval moest spr. vrijspraak vragen, daar het wet tig bewijs van oplichting hiervan niet bewe zen was. Wat de andere gevallen betreft meent spr. dat deze wel degelijk bewezen zijn. door zich valschelijk voor te doen als een ander persoon, Spr. wees erop dat bekl. reeds zes ver- oorrfeelingen achter den rug had in hoofd zaak van diefstallen. Daar zoowel de menschen door de kwade practijken van verdachte de dupe zijn ge worden meende spr. een flinke straf °te moeten vragen en eisctile een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, Mr, Julius Hoog, viel voor eerst de dagvaarding aan en bestreed ver volgens het ieit van aanneming van een val- schen naam, daar een knecht, die voer zijn baas een boodschap doet, ook niet zijn eigen naam opgeeft. Spr. meende het eerder te moeten be schouwen als een zekere domheid van de winkeliers. Spr. had in het adresboek, on geveer zes Philippo's gevonden en waarom stond het bij de winkeliers nu vast, dat hei juist die bekende Philippo was, die goed voo- zi;n geld was^Spr. concludeerde dat in verband met een en ander geen vcroordee- hng van dezen verdachte kon volgen. Uitspraak 10 Juni a.s. kgeweest De tram van 4.39 van Haarlem naar Am sterdam raakte gisterenmiddag bij de Lange- brug onklaar, door een kortsluiting in de rij- v/eerstand van den motorwagen. Het ver keer werd geregeld dcor 'n agent van po litie De tram kwam met 24 minuten ver traging te-Amsterdam aan. Het congres van den bond van Loodgieters en Fitterspatroons in Nederland werd giste ren besloten met een autotocht door Haar lem en de naase omgeving. In hotel „Groot Badhuis", te Zandvoort. werd de lunch gebruikt Men zal zich herinneren, dat de Coöpera tieve Verbruiksvereeniging „De. Samenwer king in liquidatie te Heemstede 160 van haar leden vorderde als omslag voor het tekort. Een groot aantal leden, dat vermeende, dat dat bedrag ten onrechte van hen werd gevorderd, vormde een groep en voorzagen zich van rechtskundigen bijstand. Het bestuur der Coöperatie sprak een tiental leden van die groep gerechtelijk aan tot betaling van dat bedrag. Op 10 Maart 1926 werd door den Kan tonrechter in dit z.aken vonnis gewezen, waarbij de Coöperatie in haar eisch niet ontvankelijk werd verklaard. De Coöpera tie teekende in een van die 10 zaken' hoogei beroep aan. Op 1 Juni j.l. werd daarin door de Recht bank vonnis gewezen, waarbij het vonnis van den Kantonrechter werd bekrachtigd. De groepsleden werden zoowel voor het Kantongerecht als voor de Rechtbank ver dedigd door Mr. Hagemeijer en Mr. Gct- ritsen, terwijl voor de Coöperatie Mr Schreurs te Haarlem optrad. Te half elf heden-ochtend is de tentoon stelling officieel bezocht door den hee- C. Maarschalk en Mevrouw Maarsc'nalk-Cop- oenaal. In de bestuurskamer werden de hooge bezoekers door de leden van de Hoofdcommissie van Uitvoering en de direc teuren der Gemeentebedrijven ontvangen. Nadat een korte begroeting had plaats ge vonden, richtte de heer B. W. Lasschuit als voorzitter der gemfemde commissie zich tot den heer en mevrouw Maarschalk voor het uitspreken van de volgende rede; „Voor dc tweede maal heb ik de eer en het genoegen U mijnheer de Burgemeester en ook U, Merouw, van harte welkom te hee- ten. Uw medeleven in onze El. Ga. Wa„ mijn heer de Burgemeester heb ik reeds in alle toonarden mogen uiten en ook dit bezoek geeft daarvan weer het grootste bewijs. „Tot onze blijdschap kan ik U mededee- len, dat het bezoek zich steeds in een stijgende lijn begeeft en het laat zich aan zien, dat nog velen deze tentoonstelling zullen bezoeken. „Ook de demonstraties en lezingen vallei zeer bij het publiek in den smaak en wordt hiervan veelvuldig gebruik gemaakt. „De standhouders betuigen herhaaldelijk hun groote tevredenheid, hetgeen ons ten zeerste verheugt. „Het zij mij vergund, Mevrouw, U als aan denken van deze EL Ga. Wa., deze bloe menhulde te mogen aanbieden, welke saam- gebonden is door een lint in dc kleuren van onze goede stad en waarop is gehecht het onderscheidingsteeken. hetwelk in deze da gen onze borsten versiert en dat ik zon willen noemen het symbool van eenheid en samenwerking." De heer Lasschuit overhandigde ter wijl hij deze laatste woorden 'prak aan me vrouw Maarschalk een sierlijk bouquet or chideeën, saamgebonden met een lint in de rood-witte kleuren, waa-op het insigne, in goud uitgevoerd, was bevestigd. Mevrouw Maarschalk dankte in vriendelijke bewoor dingen en was met het sierlijke insigne zoo ingenomen, dat zij het zich dadelijk op de borst soelde. De burgemeester antwoordde dat niemand meer dan hij waardeert het succes dezer tentoonstelling wier totstandkoming hij zoozeer had toegejuicht. Hij sprak den wensch uit dat zij mag bï- antwoorden aan de verwachtingen, die de hoofdcommissie er van heeft en dat zij ook voor de verdere dagen nog een druk be zoek mag genieten en de voorbode mag zijn van een steeds hechtere samenwerking tus- schen de o-vm-heid en den middenstand. Hierna bc'af het gezelschap z:ch naar de zaal, waar bij eiken stanij vertoefd werd. Op het podium gekomen, bood de direc teur van de electriciteitswerken, de heer Ir. J. A. Reus, den burgemeester een in lijst gevatte foto van den bij avond ver lichten toren der Groote Kerk aan, voor welke attentie de heer Maarschalk zeer gevoe'ig b'eek. En de -heer Lasschuit had de hoffelijkheid mevrouw Maarschalk als aandenken een zilveren electrisch thee lichtje te overhandigen, hewelk eveneens ijet dankbaarheid werd aanvaard. Bezoek der schoolkinderen. Het bestuur der Elgawa heelt de k'nde- ren der hoogste klassen van alle scholen in de gelegenheid gesteld tegen verlaagd tarief de tentoonstelling te bezoeken. Hedenochtend waren er twee groepen 150 en 160 kinderen en Zaterdagochtend twee maal 150. Het dagelijksch bezoek. Gisteren is de tentoonstelling bezocht door 1461 betalende personen. Naar wij vernemen, zal aan elke duizend ste bezoeker(ster) door de firma C. Uijlen- hoed, Zijlstraat 98, een electrisch strijkijzer worden aangeboden. Kookdemonstratie met gasfornuizen. Door het Gemeentelijk Gasbedrijf wat te gen half drie in de oude sociëteitszaal een kookdemonstratie georganiseerd, te geven door mevr. M. A. V. PayensVermeulen, insectrice bij de gemeente-gasfabrieken tc Amsterdam in samenwerking met mej. J.. Houwing, kookleevares bij het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haarlem. De Directeur van het Gasbedrijf, de heer Ochtman, sprak een woord van welkom en van dank tot de zeer talrijke aanwezigen, die, al is koken op gas wel voor niemand meer een nieuwigheid, echter op het gebied van te betrachten besparing en van de voordeden der nieuwere constructie-metho den v. gasformulieren nog wel een en ander zouden kunntyi leeren. Spr. bracht bijzondere hulde aan den Bond van Huisvrouwen, afd. Haarlem en aan de Directrices der beide Haarlemsche Huishoudscholen, die zich voor de voorbe reiding dezer demonstratie veel moeiten hadden getroost. Mevr. Payens ving dan met hare werk zaamheden aan het fornuis eene onderhou dende causerie aan, en verklaarde in theo rie en practijk de verschillende bijzonder heden en de laatste perfecties van de meest algemeer.e fabrikaten gasfornuizen en de behandeling daarvan en inderdaad zai menigeen haar voordeel hebben kunnen doen mat de wenken en verduidelijkingen, die de beide demonstraties gaven. Dat bleek ook uit de verschillenjfc vragen, die uit het publiek gesteld werden, zocclat terecht dc heer Ochtman aan het siot bi; zijn dankwoord aan de beide dames de ver wachting uitspreken mocht, dat deze de monstratie, zoowel voor de aanwezigen ais voor het Gasbedrijf haar voordeden ople veren zou, Do volledige maaltijd voor zes personen, welke door mevr, Payens op één fornuis bereid werd, terwijl mej. Houwing- op andere toestellen kattetongen, een taart en een krentenbrod bereidde, kon door de aanwezigen aan het einde der demonstratie worden goedgekeurd en over de kwal. daar van, zoowel als over het feit, dat slechts ruim M3 gas voor den maaltijd en even veel voor de andere gerechten benoodigd was, bleek men zeer voldaan. Dezen mid dag wordt dezelfde demonstratie ander maal gegeven. In de koffiebranderij van de firma Dyserinck, viel hedenmorgen door een de fect aan een. koffiemolen een partij koffie- boonen in het vuur. Er ontwikkelde zich een dikke rook. De schoorsteen was sinds kort geveegd, zoodat er geen gevaar voor brand bestond. De brandweer was aanwe zig, doch behoefde niet op te treden. De machine werd beschadigd. Heden herdenkt de heer W. H, Harmsen. dsn dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de fa. Heenk's Ijzerhandel. De jubilaris ontving ten kantore met har telijke gelukwenschen van de firmanten een enveloppe met inhoud en van het personeel een divan en bloemenhulde. Eveneens van andere zijden ontving de jubilaris felicita ties enz. De dag werd verder in huiselijken kring doorgebracht. Voor een klein getal belangstellenden hield Woensdagavond de heer P. J. C. Nell, adviseur voor verwarming met gas van groote lokalen, te den Haag, zijne aange kondigde lezing over gasverwarming. De heer Ochtman, directeur der Haar lemsche gasfabriek introduceerde den spre ker bij de aanwezigen. In een soberen voordrachtrant ontvouw de de heer Nell zijn denkbeelden en uit zijn zakelijk betoog sprak voortdurend de man van de practijk, het door studie, onderzoek en ervaring gerijpte inzicht.Voor insider en leek was de lezing belangwekkend. Spreker behandelde achtereenvolgens dc verschillende wijzen van warmte-onlwikkc- ling: verbranding en oxydatie; daarna de warmte-verspreiding; straling en opstijging, om te komen tot de gasbeteidihg uit steen kool. waa'door gas, cokes en nevenproduc ten, als teer en' ammoniak worden verkre gen. Verwarming door straling is direct merk baar, evenwel eenzijdig. Voor groote loka len is dit soort verwarming niet doelmatig, Spr. behandelde enkele systemen van verwarming en bespreekt o.m. de gas kachels, waarbij afvoerbuis dwingend nood zakelijk is, om te vermijden, dat geen ver- brar.dingsp-oducten de lucht in de kamer verontreinigen. De economische zijde van het verwarmingsvraagstuk wordt eveneens door den heer Bel! belicht. Na afloop der lezing ontspon zich een zeer levendig debat, waaruit bleek, dat het gesprokene met aandacht was gevolgd. De bekende R.K. Rederijkerskamer „AI- berdlngk Yaym" zal op Dinsdag 29 Juli a.s. in den Janswegscbouwburg een opvoering geven van het vierbedrijvigc tooneelspel „De Eikeboom", door Gerard Nielen. Deze opvoering moet plaats hebben voor de jury van den Ned, R.K. Tooneelbond, die .zal hebben uit te maken of „Alberdingk Thym" in aanmerking za! komen voor het kampi oenschap van Nederland. Lukt het A.T, het kampioenschap te behalen, dan zal zij voor de derde maal in het bezit komen van den zilveren wisselbekcr. De rederijkers zullen hun beste krachten aan deze opvoering moe ten geven, daar de ccncurreerende kring kampioenen, die reeds hebben gespeeld, een hoog aantal punten wisten te behalen. De geheele netto opbrengst wordt afgedra gen aan „De Juliaantjes", de bekende zus ters van liefde, die met zooveel toewijding hun taak van hulp in de buishouding ver richten. Als nu vel.e Katholieken van Haarlem en Omstreken den avond van 29 Juni, (Feest dag van de H.H. Petrus en Paulus) vrijhouden voor deze uitvoering, dan zullen onze sym pathieke „Juliaantjes". die het op het oogen- blik weer hard noodig hebben, er wel bij varen. Het spreekt haast vanzelf, dat „A. T' er voor zal zorgen, dat men zich den entrée- prijs (die. geen liefdadig.heidsprijs zal zijn) niet behoeft te beklagen. Velen zuilen zich nog herinneren de opvoe ringen van omstreeks vijf jaar geleden, die een groot succes hadden. De Eikeboom is een sterk speelstuk met pakkende momen ten. Ondertrouwd: 3 Juni; J. Visser en A. M. Oosterbaan; L. P. J. v. Kessel en M. J. H. Goedemans; H. M. Hartman en F. W. Bippes; J. Fortqens en C. E. Lindeman; H. M. Sanders eti J. C. Bocrsma. Getrouwd: 3 Juni: J. P. Houtkamp en P. J. Hoogeveen; H. Zomerdijk en A. S. Aan dc Kerk; A. W. A. v. Breukelen en J. A. Borst: P. van Poorten en M. A. de Korte; J. M. Eekhof en C. J. Warmerdam; J. Priester en J. Cats. Geboren; 31 Mei: D. P. ZoomerWas senaar, d. 1 Juni: W. KroonGigengack, z, 2 Juni B. G. Daams—Serné, z. NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12066 S. M. M. M. MakkelieKiekens, d. J. WestermanPlat, d. H. M. v. d. Lin denSpoor, d. 3 Juni M. E. v, Mourik— Alleman, d. Overleden; 2 Jurii: S. HoekmcijerBlom, 86 j., Saenredamstraat. De heer O., die onlangs nabij Stoop's Bad met zijn motor tegen een boom reed en daarbij ernstig verwond werd, zoodat hij in het* St. Elisabeth's Gasthuis moest worden opgenomen, heeft thans het ziekenhuis kun nen verlaten. 5% Nederland 1919 10215/l6 6% Nederlanc 1923 102% 4'A Nederl 1917 99% 1% N.-l 1921 A.. 1001316 N.-l 1923 D.104 Holl Lloyd 34 Oude Vaart dito Gem Eigend Mij. „Nederland". 162 Scheepvaart-Unie 1 71 g Rotterd. Lloyd '-437 Paketvaart 21 13 4 Jude Boot66 Holl Stoomboot H. V. A663 Java Culluur 326 Jurgens gew162 Koloniale Bank 201l/2 Indische Bank '63 Cert. Handel Mij... l487/2 Reso dito Phoenix 987/2 Geconsolideerde Kon. Olie 405 U. S. Steel 1247/r Marine coinm9% Vorstenlanden 172'/g Actions idI 64 Comp. Merc. Arg 3 Poerwoderjo Oude Deli 415 oenembuh 384 Ddi Batavia3%3-/ A'dam Rubber 4 Serbadjadi Silau '51 W?i Sumatra Dordtsche Pc Ir. 282 Southern Rails u 1521 4 ■union j Anaconda 2 Wabash 4- /g Comm. Maxwel ^"'16 >01l5/i6 10278 99'/8 1001S/16 104 408% 8% 43% 3 JUNI tfcKa 1 1: KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59 271/2 KOPENHAGEN OSLO 1 t 48.221 48 19 NEW-YORK 2,49 2 49 ROME 9,55 9.52 PRAAG -ii 7 42%/ 7.36 WARSCHAU 30 »«k, *#««46 *«r Het Rockefellcrinstituut betaalt de kosten. Volgens de „Tidens Tegn" te Oslo heeft het Rockefeller Instituut aangeboden de kosten te betalen van den bouw van een nieuw observatorium voor het onderzoek van het Noorderlicht in het Noorden vun Noorwegen. De kosten worden geschat op 350.000 Noorsche kronen. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders 1 Juni 1926 - 11e aflevering. Het Neder- landsche Boekhuis, Tilburg. Deze aflevering begint met 't vervolg stuk over „Moeders liefde en Moeders ge zag". Moeder moet zich diep bewust wor den van haar roeping: de opvoeding der kinderen in 't huisgezin, Zij is bekleed met een goddelijk gezag: zij vervangt de plaats van God tegenover baar kinderen; dal moet ze zelf diep gevoelen en doen gevoelen; dar, kan er pas sprake zijn van blijde, blijvende onderworpenheid.-Voor een kind moet God en moeder één idee worden; 't kind moet gehoorzaam zijn omdat 't in moeders wil Gods wil ziet. De onderworpenheid van Jezus ih Nazareth, die zich onderwierp aan Jozef en Maria, omdat ze de plaats vervin gen van den Hemelschen Vader, moet dik wijls besproken worden. Dr. Deebn zet weer echt practisch en goed verstaanbaar iets uiteen over nekkramp, de verschijn selen en de gevaren; vervolgens over de pest, de cholera, de pokken en de maatre gelen tegen deze ziekten. Met nadruk wijst hij op de groote waarde der vaccinatie. Wat een geluk en blijheid vader en moeder in 't huisgezin brengen, wanneer ze jong en frisch weten te blijven, vertelt ons Anny BerkvensHuk.mans. Waarom loch de kin deren reeds levensblijheid en frischhcid ont nomen? Waarom ze al zoo jong in de droefheid en triestigheid van huiselijke toe standen te laten deeien, ze neer te drukken onder allerlei droeve stemmingen? 't Vroeg pessimistisch oud worden dient alleen om levenskracht en levensenergie te dooden. Laat uw kinderen hun vol kindergeluk en levensblijheid door de zonnige' en warme stemming van uw eigen hart En dwingt ze daaitoe woest geen koude egoïst, geen pessimist, maar blijft jong en fleurig. Spoe dig genoeg toch komt 't ieven .met al z n wee en kommer voor de kinderen. 't Slotstuk ovér „De vorming van 't karak ter" geelt ccnige practische middelen voor de karaktervorming, versterving, arbeidslust, aanmoediging^ etc. Het huisgezin is de aller eerste en voornaamste factor voor dien har den arbeid. Godsdienstige motieven moeten echter ook hier op den voorgrond staan, want kracht moet op de eerste plaats ver kregen worden door verstandsmotieven. De waarde van het leven hangt echter af van dc grootheid van 't karakter. Hierna worden eenige boeken besproken en in 't kort eenige jongens- en meisjespen sionaten in 't Aartsbisdom Utrecht en t 'Eisdom Haarlem. v. L. Boekzaal der geheele wereld. Juni 6e aflevering. Het Nederland- sche Boekhuis, Tilburg. Dc Boekzaal der geheele Wereld draagt in het Juni-nummer weer een argument bij, om te bewijzen, dat een algemeen biblio- graphisch tijdschrift inderdaad wel mogelijk is. Wij treffen cr ovér acht kolommen ver deeld, een duidelijk en leerzaam overzicht over de Slovecnsche' Literatuur. Aan dit overzicht gaat een historische beschouwing 'vooraf. Dal dit geweldige cultuurland met 'n geschiedenis van meer dan duizend jaren, vol strijd cn bloed, vol overwinning cn ne derlaag,' trouw tot 't bittere einde aan 't Roomsche geloof, eet hoogst merkwaardige Kath. letterkunde heeft, wordt door den schrijver goed naar voren gebracht. De Rus sische redacteur geeft een goede belichting van dc figuur van den beruchten Rus „Ras putin", den woesteling, naar aanleiding van Naschiwin's 3-deelig werk „Rasputin de bijnaam van den pseudo-monnik Grigory Je- fimowitch. Alhoewel in dit werk meer de gebeurtenissen, die geleid hebben tot den val van het tsarenrijk worden besproken dan dc titelheld, brengt de schrijver van het artikel Rasputin meer naar voren; „Hij was geen priester, hij was geen monnik, hij was niet de .biechtvader van de tsarin, hij was zelfs geen „staretz". Daartegenover was hij een gewone moejik, een gedegene reerde woesteling, een zuiplap en in 7. n jeugd 'n berucht paardendiefeen die moord uit minne-nijd pleegde! Godsdienstig in geen enkej opzicht gevormd, speelde hij te pas en te onpas den theoloog... en vrome zielen zagen in hem 'n. heilige Gods. Verder was hij hypnotiseur, daaraan ont leende hij 'n magische kracht cn genas ve len, ook den tsarewitsch Alexei. Velen genazen enkel door zijn nabijheid. Zijn aanzien steeg en loch waren er nog, die den volks- ordermijnenden invloed van een Rasputin hebben 'ingezien en op '11 avond, bij eeni- vrienden genoodigd, werd hij neergeschoten en in den vroegen ochtend, levend nog, tot een erbarmelijk einde gedoemd in de ijsgol- ven yan de Newa.. Pater Mr. Dr. J. Bcuns S. J., prijst zijn beroemden medebroeder, den grooten oeco- nomist Hcinrich pescb, door zijn 5-deelig Lehrhuch der National-ökonomie met pië teit te ontleden en hoogstwaardeerend ie bespreken. Onder de ruim 70 recensies zijn cr ccnige, die tot artikelen zijn uitgegroeid, o.a. Dr.. J. H. Holwcrda: „Nëdeiland's vroeg ste geschiedenis" door Prof. Dr. H(uybers). Deze bespreking is een prachtige, duidelijke inleiding tot het hooggeprezen werk van r.nze^i besten archeoloog. De rubrieken „Uit Boek cn Biad" en „Verscheidenheden" zijn wederom üitruemènd verzorgd. Het „Quo Vadis" behelst harde bittere Waarheden, evenzoo „De Worm''. In 't kort: boeken en bladen, zijn voor zoo heel velen oorzaak van bederf en zieleschade. Maar dan moet ook boek en blad van Roomsche zijde alles doen en dat wc! met de vaan der christe lijke naastenliefde in top om het kwade te keeren en 't goede te bevorderen. De Boek zaal der geheele wereld doet niet alleen haar bcsl maar slaagt wonderwel goed, zoowel In haar arbeid, als in haar christe- lijken charilas. Portretten- cn Roman-prijsvragen zijn wc-er vertegenwoordigd; als gratis bijlage een reproductie op kunstdruk: Michel Angelo. W. S. JURGENS, O.S.A. De twaalï deugden van een goed onderwijzer volgons den H. Johan nes Baptista de la Salie, toegelicht door Br. AGATHON, algem. Over ste, vertaald door Pr. WOLTERS. Het plan voor dit werkje werd aangege ven door J. B. de la Salie, den stichter der congregatie van de Broeders der Christe* lijke Scholen. Het is samengesteld volgens zijn grondbeginselen. De deugden, of, wat voor deze verhandeling hetzelfde beteekent, de gave van een goed onderwijzer zijn: de ernst, de stilzwijgendheid, de ootmo®d« de voorzichtigheid, de wijsheid, het geduld, het zelfbedwang, de zachtmoedigheid, de ijver, de waakzaamheid, de godsdienstig heid en de edelmoedigheid. Het heeft niet in de bedoeling gelegen aldus Br. Agalhon in de „Voorrede" deze deugden in hun geheelen omvang te behandelen Daarom heeft hij zich bepaald ze alleen in zooverre te bespreken als hel doel reikt, dat hij zich voorstelde. Van elke deugd wordt het ware karakter ontwikkeld, de kenmerkende trekken haar bijzonder ei gen, alsmede die er mee in strijd zijn, Elke beschouwing er over vormt als het ware een schilderij, er zijn dus evenveel schet sen als er deugden worden' opgesomd. Deze brochure die 86 bladzijden telt en uitgegeven wordt door de drukkerij van het R. K. Jongensweeshuis te Tilburg, zij allen' R. K onderwijzers ter lezing aanbe volen. 441e STAA OTER'.J. Trekking van Donderdag Se Klasse 12e Liist. Hooge mifctn: 12995 10.000. 14690 1500. 2030 4266 6179 13375 1000, 8825 10025 11163 127S0 16576 f200. 2432 2994 3451 378S 3814 8648 10042 155? 17143 20377 ƒ100. Prijzen van 219 415 =37 78 566 1004 1624 2253 25S8 3365 4016 43:>7 5338 5746 6478 7003 7547 7977 8046 8551 93S0 9715 10051 10333 10853 11897 12146 12652 13147 13629 14461 14973 15876 16503 17301 17803 18380 19002 19691 20227 20584 186 606 1072 1928 2339 2726. 3473 4091 4689 5418 6048 6506 7208 7632 8083 9009 9447 9773 10146 10339 11256 11919 12202 12735 13176 13721 14482 15234 15937 16713 17473 17837 *18383 19022 19836 20234 20704 666 1120 1956 2379 2904 3549 4123 4728 5451 6114 6567 7280 765S 8098 9015 9451 9810 10148 10367 11483 12020 12206 12790 13184 13796 14526 15372 16085 16760 17492 17889 18416 19121 19985 20260 20725 749 1149 2021 2440 3204 3557 4127 4732 5515 6251 6570 7368 7710 8199 9082 9467 9842 10157 10535 11493 12042 12225 12809 13301 13970 14689 15523 16229 16877 17550 18030 18422 19196 199S6 20276 20916 70: 430 868 1254 2060 2451 3270 3615 4182 5075 5531 6389 6667 74.36 7759 8266 9238 9663 9963 10239 10797 11545 12045 12382 12816 13399 14128 14727 15552 16271 16940 17612 18051 18670 19311 20023 20392 528 926 1,369 2203 2524 3311 3793 4294 5094 5721 6429 6707 7505 7875 8306 9344 9666 10016 10242 10800 11660 12047 12507 13063 13533 14210 14731 15645 16381 17142 17691 18279 18758 19354 20140 20394 557 973 1574 2241 2547 3326 3988 4459 5143 5723 6462 6995 75 44 7883 8313 9349 9671 10023 10293 10809 11775 12095 12561 13138 13623 14302 14780 15843 16467 17181 17780 18372 18796 19587 20171 20541 5594 5598 5828 6165 6441 6587 6785 6997 7120 7383 7849 7846 7946 8089 8219 8446 8665 8850 9104 9320 9832 5639 5916 6207 6447 6633 6821 7009 7213 7388 7708 7851 7990 81)90 8248 8448 8686 8910 9150 9365 9841 5652 6020 6305 6490 6678 6828 7019 7237 7404 7709 7915 8003 8096 8340 8505 8689 8918 9167 9390 9911 5743 6047 6312 6526 6689 6898 7021 7250 7558 7774 7918 8005 8106 8344 8506 8783 8921 9171 9424 5777 6061 6334 6545 6712 6906 7088 7359 7566 7827 7931 8037 8170 8353 8528 8790 8928 9243 9699 5778 6076 6338 6554 6726 6981 7.104 7364 7608 7831 7938 8068 8192 8361 8578 8835 8953 9271 9740 5780 6! 70 6344 6577 6780 6988 7113 7382 7615 7838 7939 8ÓS8 t>?\7 8403 8585 8836 9057 9.304 9821 .-«ga.», '.vjifri'-."-4).: -• /-«|t 9923 10002 10014 10020 10028 10048 10078' 10104 10137 107 41 lOri'S 10179 1020,5 10211 10220 10228 10249 lO.b'l 10316 10430 10441 10500 10551 105.57 10596 10631 10644 10662 10764 10849 1C856 108-/' 10923 11038 11040 11057 11071 11157 11118 11250 11253 11289 11319 11331 1135.4 11392 11396 11430 11442 11534 11567 11581 11610 11632 11635 11653 11659 11721 11722 II'-'6 11754 11807 11.808 11812 11849 11850 11879 11891 11913 11949 11957 11964 11988 12001 12007 12027 12032 12036 12111 12121 I2'25 .12144 12182 12221 12295 12296 12328 1234c 12376 12391 12512 12526 12564 12580 12590 12545 12675 12716 12728 12749 12790 12S17 12826 12853 12858 12862 12883 12900 112926 12950 12970 13018 13064 13089 13093 13099 13132 13163 13197 13205 13266 13309 13315 j 13321 13371 13518 13521 13566 13578 136U 13678 13690 13755 13775 13785 13788, 13789 13834 13351 13892 13903 13925 13949 13975 13991 14011 14051 14065 14141 14144 14180 14243 14275 14293 14357 14382 14387 14% 14440. 14456 14463 14478 144S6 14518 1453" 14542 14.543 14593 14621 14628 14639 14660 14706 14819 14882 14393 14901 14933 14998 15043 15080 15163 15181 15224 15317 15346 15365 15369 15437 15447 15502 15513 15548 15549 15559 15604 15647 15675 15725 15733 15743 15764 15765 15.816 1,5923 15965 15982. 15934 15996 16020 16022 16062 16073 16124 16147 16149 16157 16244 16245 16260 16265 16389 15291 16323' 16513 16544 16561 16604 16614 16691 16717 16792 16837 16867 16939 165% 17023 17024 17036 17054 17066 17080 17123 17131 17150 17219 17226 17238 17244 172:0 17256 17313 17346 17359 17375 17391 17399 17412 17422 17438 17456 17467 17482 175!» 17523 17537 17592 17601 17602 17603 176"4 17688 17722 17772 17777 17784 17802 17847 17918 47948 17953 18056 18079 18084 18124 18128 18147 18198 18204 18207 18214 18219 18232 18253 1S265 18296 1831! 18326 18% 18382 18471 18532 18557 18626 18642 18675 18694 18749 18802 18811 18962 19003 19004 191314 19091 19118 19319 19332 19333 19368 19381 19402 19562 19593 19640 19656 19660 19688 1970S 19755 (9763 19774 19531 I9S69 19910 rn 19969 19975 20014 20021 20038 20056 20069 20088 20094 20125 20149 20228 20246 202-9 20292 20.303 20410 20416 20443 20481 2049' 20539 20555 20557 20558 20564 20571 20604 20517 20627 20666 20667 20688 20721 20749 20769 20789 20814 20820 20831 20839 20S6O 20908 20937 30974 - 5e Klasse, 11e Lijst: 13434 m.z. 13454: 14522 m.z. met 70; 6336 70' en 12460 70 met niet. 18822 18880 188 5 19270 1041J 19690 19891 N1E1EN 251 3 8 79 116 138 176 271 302 329 336 375 379 333 394 469 482 488 489 580 640 696 723 727 7.34 761 835 873 90! 909 922 925 9.35 964 973 986 1074 1107 1153 1172' 1200 1205 1217 1294 1303 1313 1381 1385 1405 1417 1423 1461 1473 1475 1598 1600 1623 1676 1684 1694 1695 1717 17,86 1890 1940 2016 2058 £213 2103' 2129 2139 2175 2176 2179 2 '61 2280 2296 2338 2367 242? 2430 2+13 2455 2483 2490 2503 2505 2520 2573' 2609 2645 2711 2757 2795 2805 2966 3042 3061 3066 3095 3109 3128 3187 3209 3220 3247 3257 3336 3344 339'! 3391 3429 3447 3461 3524 3565 3665 3687 3768 3812 3835 3851 3867 3887 3908 3921 3934 4057 4178 4211 4251 4302 4319 4343 4386 4413 4422 4444 4560 4571 4685 4696 4765 4S10 4831 4893 4894 4901 4938 4997 5072 5129 5172 5183 5222 5230 5240 5249 5293 5319 5322 5337 5346 5349 5378 5385 5445 5470 5544 5558 5573 5577 5585

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2