Bezoekt vooral onze No. laïsrséoii. 5 üiaje. Goede wijn b geen krass Cantenac 1920 <s Noord-Holland Noord-Hollandsch ssn Dagblad tm s STAND GEBRs.BOSSE 0! "bijverdienste. Adv©rf0sitiën BINNENLANDSCH NIEUWS. De oud-gepemionneerden. VERKEER EN POSTERIJEN. Vervoer van lammeren per trein. Postzegelveiling. UIT ONZE OOST. Welkom protest. SOCIAAL LEVEN. J eugdorganisatie en R. K. Vak beweging. Reis Parijs-JLourdes van 12 t.m. 23 Augustus 1926. LEGER EN VLOOT. Reorganisatie infanterie. KERK EN SCHOOL. De parochie van het Amsterdamsche veld. Pater A. v. Waspik O. M. Cap. Het Apostolaat ter Zee. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago. Zilveren Priester jubilé Mgr. Dr. B. J. Eras. RECHTZAKEN. Een jongen, die offerblokken openbrak. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. OP DE ELGAW A De schrik van Axel. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De eerste meloen. Eierveiling voor Hollandsch Noorderkwartier. MARKTNIEUWS. CHEMISCHE WASSCHERÏJ VUJGQÉ AFLEVERING behalve van Centrale Tandheel kundige Kliniek Kenattpark ?6 - Telefoon 12644 OPROEPING^ Mevrouw M. A. M. van Leeuwen Debets Ri^RAARLÊMSadË WIJNHANDEL. WIJNHANDEL M. J. V/ r* G. ROOZEKRANS DE VOS C2 bijzonder aanbevolen 1.70 per flescii f 72.-— per anker f 156.— per 100 fl. Jaarlllksche Algemeene Vergadering v. Aandeeihoudesr op Donderdag 19 juni 1926 Vsrsche Kanen Vraag en Aanbod Net Burgermeisje Degelijke Juffrouw als DIENSTBODE R.-K. DAGMEISJE Flink Dagmeisje DIENSTBODE NET DAGMEISJE Net R.-K. Dagmeisje VRIENDIN. TWEEDE MEISJE. R.-K. Da.gdier.sthode PLAKSTER. LEERLINGEN NAGELJONGEN COLPORTEURS LOODGIETER TUINDERSJONGEN Sraidsaankomelingen NETTE 'JONGEN LICHT TUINWERK. TE KOOP EEN SMIDSKNECHT KAPPERS. Er biedt zich aan HUIZEN TE KOOP TE HUUR Gem. Zit- en Slaapk. HOOILAND. OP REIS. Vrije Zit- en Slaapk. KOOLPL ANTEN! TE KOOP Het Tweede Kamerlid,- de heer Van Braambeek, heeft tot den minister van Wa terstaat de volgende vraag gericht: Is de minister van Waterstaat bereid, de op 27 Mei j.l. aangenomen motie-Dressel- huys, luidende aldus: De Kamer van oordeel dat thans maatregelen moe ten worden genomen om te geraken tot een verbetering van den toestand van een deel der oud-gepensionneerden en hun weduwen en weezen, gaat over tot de orde van den dag, ook van toepassing te verleenen voor het oud-gepensionneerde spoorwegpersoneel en hun weduwen en weezen? Zooals bekend, geschiedde tot dusverre het vervoer van lammeren, bestemd voor de veemarkten Ie Leiden en elders in Holland van Texel, Groningen en Friesland uitslui tend per bootgelegenhcid. Door de langer reis leden de dieren, dicht op eengepakt, als ze waren, erg, en werden vooral gekweld door dorst, zoodat zij dikwijls njeer deed dan le vend op de plaats van bestemming aankwa men. Van heden af zullen daarom voortaan door de Nederlandsche Spoorwegen op Dinsdag en Vrijdag, zoolang de lammeren- aanvoer duurt, speciale veetreinen loopen voor het vervoer van lammeren .Deze die ren zullen daardoor belangrijk vroeger op tie plaats hunner bestemming aankomen. Op de gisteren door de N. V. Hekkers Postzegelhandel in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden postzegelveiiing, wer den onder meer de navolgende prijzen be steed: No. 6 Êarbalos 1871 1 shilling onge bruikt blok van 9 Fl. 325.No. 8 Belgisch Congo 1894 10 centimes met kopstaand middenstuk Fl. 240.No. 20 Britsch Guiana 1853 1 cent strook van 4' zégels op brief Fl. 420.No. 32. Brunswijk 1853 1 Siibergrosschen doorstoken Fi, 250. No. 36 Canada 1852 735 pence Fl. 250. No. 48 Kaap de Goede Hoop 1861 paar van de 4 pence houtsneê Fl. 375.No. 58 Ceylon 1857 5 pence strook van 3 Fl. 250. No. 63 Ceylon 1861 9 pence ongebruikt blok van 9 zegels Fl. 500.No, 79 Ned. Indië 1S64 10 cents blok van 6 zegels Fl. 360,No. 90 Frankrijk 1853 80 centi mes tête-bêche paar Fl. 440.No. 97 Ga bon 1889 15 en 30 centimes Fl. 225.No. 113 Engeland 1840 2 pence ongehr. blok van 8 zegels Fl. 1530.No. 118 Engeland 1847 10 pence ongebr. blok van 4 zegels Fl. 875.No. 126 Engeland 1867 5 pounls op blauw papier, ongebruikt Fl. 465.No. 129 Engeland 1840 ongebruikt blok van 8 dienstzegels van 1 penny Fl. 2100.No. 132 Engeland 1901 dicnstzegel 1 pound I.R. Official Fl. 1260.No. 153a Lagos 1835 2/j, 5 en 10 shillings Fl. 385.No. 199 Nieuw Brunswijk 1861 5 cents Fl. 380. Aan de Sin Po wordt gemeld, dat, na de Api te Semarang, ook de communistische Njala (dagblad) te Batavia en Titir (week blad) tc Bandoeng niet meer zullen ver schijnen, bij wijze van protest tegen dc nieuwe slrnfwetbcpalingen, welke per 1 Mei in werking zijn getreden. Woensdag j.l. hield de commissie voor de Jeugdorganisatie in de R. K. Vakbeweging een vergadering met de besturen der R. K. vakafdeelingen te Amsterdam. Op deze ver gadering, die niet slecht bezocht was, waren 14 vakorganisaties vertegenwoordigd, waaruit '■'iel op te maken dat de beteekenis van de jeugdorganisatie voor de vakbeweging al nicer belangstelling begint te Wekken. Door den voorzitter, den heer Steinmetz, tverd nog eens nadrukkelijk dc beteekenis uiteengezet van een goed korps aspirantl'eden Voor de R. IC. Vakbeweging voor nu, en vooral Voor de toekomst. De groote moeilijkheid, is, hoe krijgen wij de jongeren in onze beweging en ook hoe b-ouden wij ze bij ons. In de patronaten kan tnen ons hier zeer veel steun v.erleenen voor de vakbeweging in de bijeenkomsten der longens te propageeren en in de patronaats commissies vertegenwoordigers der R. IC. vakbeweging op' te nemen. Dit laatste ge schiedt bij enkele patronaten en de samenwer king laat in die gevallen tusschen directeur ctl onze vertegenwoordiger niets te wenschen pver. In andere patronaten blijken er soms invloeden te werken waardoor' een vertegen woordiger van de R. K. vakorganisaties niet toegelaten wordt. Dit is natuurlijk verkeerd gezien en men moest in middenstandskrin gen, voor zoover in dit geval nog r.oodig, in zien dat het verkeerd is zich op deze wijze tegen de katholieke vakbeweging te verzet ten, daar een goed georganiseerde arbeiders massa ook een middenstandsbelang is. Het valt niet te ontkennen dat de moeilijk heden op het terrein der commissie nog tal rijk en groot zijn. Dit mag er echter niet toe leiden den meed op te geven. Bij de gedachtenwisseling welke, naar aan leiding van het gesprokene door den voorzit ter, ontstond bleek, dat -men het vrijwel met de werkwijze en het inzicht der Commissie in deze eens was. Door een der sprekers werd verwezen naar het Rapport van het Werkliedenverbond be treffende een plan voor jeugdorganisatie voor mannelijke werknemers. Wanneer dit door het Doorl. Episcopaat zal zijn goegekeurd, dan heeft men daarin een goeden leiddraad voor deze commissie. Deze opmerking werd door den voorzitter als juist erkend maar dit moge toch geen aanleiding zijn om intusschen met de handen in den schoot te zitten. De 1 toestand is toch zóó dat onmiddellijk aange pakt meet worden, wij kunnen niet wachten. In verband hiermede wees hij op het uitste kend middel van huisbezoek, aan dc hand van de adressen welke ons door de patronaats commissies zullen worden verstrekt. Op de door deze te houden oudersavonden zal ook de beteekenis van de R. K. vakbeweging voor de ouders moeten worden uiteengezet. Bij de verdere bespreking bleek door enkele ver tegenwoordigers in de patronaatscommissies reeds adressen van jongelieden aan de betrok ken vakbonden waren opgegeven en deze daardoor hun aantal aspirantleden zagen vermeerderd. Door enkele aanwezigen werd geklaagd over de zucht naar sport en vermaak onder de jongeren, waardoor zij voor ernstige besprekingen over vakaangelegenheden niet toegankelijk bleken. In verband hiermede vroeg men of in sommige patronaten en ge- zellenvereenigingen niet te veel aan biljard- en kaartspel gedaan wordt waardoor de aan dacht voor meer idiëele strevingen nog minder dreigt te worden dan deze reeds is. Door een ander werd gewezen op het in zijn patronaat beoefende huisvlijtwerk, waar veel belangstelling voor bestend en dat uitste kend de gelegenheid' bood om over zaken de vakorganisatie betreffende, te spreken. In dit geval werd. zeer de medewerking van den patro'naatsdirecteur geroemd. Door som migen werd de contributie van de vakorgani satie te hoog genoemd, vooral door de bij dragen voor de werkioozenkas. Door den voorzitter werden verschillende opmerkingen nog eens uitvoerig besproken en waar noodig recht gezet. Hij zegde toe in 't algemeen niet de gegeven wenken rekening te zullen houden o.a. betreffende samenwer king met de R. K. sportvereeniging, voor zoo ver dit mogelijk zal blijken en ook met de R.K. arbeidersbeurs voor jongelieden. Ver der werd door hem nog gewezen op 't vreem de verschijnsel, dat zeer vele leden der R. K. vakbeweging hun eigen jongens nog niet hebben laten inschrijven in een katholieken vakbond. Met een krachtige opwekking om te blijven volhouden met het noodzakelijk werk der or ganisatie der jongeren in de R. K. vakbe weging sloot hij op de gebruikelijke wijze deze vergadering nadat vooraf door den heer v'. Rooien, als centraal president van den Ned. R. IC. Volksbond zijn volle steun was toege zegd. Het Bestuur van de Centrale Reiskas v. h. R.-K. Werkliedenverbond in Neder land schrijft ons: De inschrijving moet gesloten worden, daar het aantal aanvragen het aantal be schikbare plaatsen overtreft. In verband met de groote Fransche Bede vaart, welke 22 Augustus te Lourdes aan komt, is een kleine wijziging in den' ver trektijd aangebracht. Zonder meerdere kos ten zuilen de deelnemers een dag langer kunnen genieten. Hoofdleider dezer reis is de heer H. J. Venings, voorzitter van de Centrale Reis kas, te Amersfoort; medeleiders zijn de heeren A. Pordon, Amersfoort; E. P. v, Steijn, Amsterdam; (leden) en *C. J. A. Venings, theologant te Rijssenburg. Vertrek uit Roosendaal 12 Augustus, des avoads ongeveer 10 uur; 13 en 14 Augustus verblijf, te Parijs; 14 Augustus per dagtrein naar Lourdes, zoodat het gezelschap reeds Zaterdagavond 14 Augustus aldaar aankomt. Verblijf te Lourdes tot Donderdagmiddag 19 Augustus. Bezoek aan alle bezienswaar digheden, terwijl Maandag of Dinsdag een groote autotocht door de Pyreneeën naar Gavarnie plaats vindt. Vrijdagochtend 20 Augustus ongeveer 8 uur aankomst tc Parijs, alwaar verbleven wordt tot Zondagavond 22 Augustus, onge veer 11 uur, Ook te Parijs zullen alle in teressante plekjes worden bezocht. De des kundigeleiding is een waarborg, dat de deelnemers volop zullen genieten. Zondagmiddag 22 Augustus wordt een bezoek aan Vcrsaille gebracht, terwijl voor de eventueele liefhebbers des Zaterdags 21 Augustus gelegenheid zal worden gege ven om onder leiding, doch voor eigen re kening, een bezoek te brengen aan Lisieux. In verband met de vele aanvragen zal worden overwogen het volgend jaar gele genheid te geven om tegen den laagst mo gelijken prijs een reis naar Lourdes mede te maken zonder Parijs aan te doen. Naar aanleiding van een in de pers ver schenen bericht omtrent een voorgenomen reorganisatit van de infanterie, die o.a. zou omvatten opheffing van twee scholcompag nies per regiment en van de functie van hoofdinstructeur, deelt men ons van de meest bevoegde zijde mede, dat dit bericil! geheel op fantasie berust. Het bericht is bovendien volkomen in strijd met hetgeen de Minister v. Oorlog omtrent zijn voornemen ten aanzien van de vredesorganisatie der infanterie op 27 Mei jl. in de Tweede Ka mer heeft medegedeeld. Tijd. Voor de velen, die deel hebben genomen aan de schitterende actie van eerherstel, den Eucharistischen Christus gebracht na den heiligschennenden diefstal in de kerk van Amsterdamsche veld op 2 Mei van verleden jaar en die nog altijd belang sullen stellen in de lotgevallen van de parochie van O. L. Vrouw, Koningin des Vredes, zal het een voldoening zijn te vernemen hetgeen dezer dagen.de pastoor schreef, dat de voorzienig heid de parochie rijk blijft zegenen. In gees telijk opzicht, want het aantal H. Commu niën stijgt voortdurend, en ook in stoffelijk opzicht. Voor eenigen tijd schonk een pas toor een geheele gasoline-installatie, met den aanleg waarvan men dezer dagen gereed hoopt te zijn. Met de Pinksterdagen werd, onder leiding van den zeereerw. pater Schelstraete van Brakkenstein, het plechtig veertigurengebed gehouden. De processie, die door den regen niet kon gehouden worden, zal waarschijnlijk den 2den Zondag van Juni plaats hebben. De HoogEerw. Pater Agathangclus van Waspik is herbenoemd tot secretaris-ge neraal van de Orde der Minderbroeders Capucijnen. In „Recht door Zee' lezen we bet vol gende merkwaardig schrijven van Z. E. Kardinaal van Rossum: Aan het Bestuur van het „Apostolaat der Zee". Het doel van het „Apostolaat der Zëe" is zoo verbeven en het nut dezer instelling zoo groot, dat Wij hei Ons ten RÜcht re kenen flezc noodzakelijke instclH^ naar best vermogen te steunen. Niet alleen bevelen Wij haar dan aan, niet alleen willen Wij haar steunen door gebed, maar Wij willen ook als Bescherm heer der Vereeniging voortdurend hare be langen ter harte nemen. Intusschen roepen Wij met vertrouwen door de voorspraak van de Sterre der Zee, Maria, Gods bijzonderen Zegen over de Vereeniging, over al hare leden en over degenen die haar steunen en helpen met aandrang af. Rome, Paleis der Propaganda, Feest van S. Marcus 1926. W. M. Kard. VAN ROSSUM. DE KARDINAAL LEGAAT BIJ DEN II. VADER. De Pauselijke Legaat vffor het Internatio naal Eucharistisch Congres zal zich, naar mgr. Redwood, aartsbisschop van Welling ton en primaat van Nieuw-Zeeland, aanwe zig zijn. Mgr. Redwood is in 1839 geboren en werd 52 jaren geleden tot bisschop ge consacreerd. Onder zeer veel blijken van belangstel ling heeft Mgr. Dr. B. J. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, Dinsdag zijn zilveren Priesterfeest herdacht. Ia de kapel van het St. Jozef-gasthuis aan de Lange Nieuwstraat te - droeg Mgr. Eras 's morgens een H. Mis van dankzeg ging op. Tijdens de H. Mis ontvingen de familie leden de H. Communie uit de hand van den Jubilaris. Van twaalf tot half twee werd door Mgr. Eras receptie gehouden ten huize van den heer Karei Janssens-Eras aan de Gasthuis straat, waar huis aan huis de vlag wapperde. Onder de schriftelijke en telegrafische ge- lukvvenschen, welke Mgr. Eras ontving, be vond zich o.a. een telegram van Z.Em. Kar dinaal Gasparri namens Z.H. den Paus en voorts felicitaties van Z.Hm. Kardinaal van Rossum, den Pauselijken Internuntius Z.Exc Mgr. L. Schioppa en van Z.Em. Kardinaal Sincero, die tijdens het Eucharistisch Con gres te Amsterdam, de gast was van de fa milie van den Jubilaris. - Bloemen werden in groot aantal gezonden. Onder de velen, die aan Mgr. hunne ge- lukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij o.a. op den HoogEerw. Heer J. Sanders, deken van Tilburg, dr. H. Ahaus, directeur van het St. Josephstudichuis, de Hoogeerw. Paters Provinciaal en Gardiaan der Capu cijnen, den HoogEerw. Pater Provinciaal van de Paters Missionarissen van het H. Hart, den Superior der Congregatie van het H. Hart, den Superior der Congregatie van de Fraters van Tilburg, Mgr. Noots, Procurator der Norbertijnen te Rome, Pas toor L. Offermans uit Lierop, namens de R.K. Reisvereeniging, dr. Th. Goossens, rector der R.K. Leergangen, de ZeerEerw. Pastoors der jstad en nog vele Eerw. regulie re en seculiere geestelijken.- Verder kwamen den Jubilaris complimen teeren de Eerste Kamerleden de hee en H. Blomjous en P. de Jong van den Heuvel, de heer F. van Spaendonck, voorzitter der Kamer van Koophandel, Mgr. C. Prinsen, namens het huldigings-comité, Pater Max, aalmoezenier van de Oostenrijksche kinde ren, Z.D.H. Mgr. Th. van Roosmalen, Apos- tolisch-Vicaris van Suriname, de Eerwaarde Overste der Zusters Franciscanessen, dr. Soekelman, Kanunnik Jansen uit Utrecht, de heer Taalfhoven, penningmeester van het Eras-comité en anderen. Het bestuur der R.K. Journali&tenvereeni- ging was vertegenwoordigd door de heeren J. B. Vesters en W. Galesloot. De heer Ves- ters wees er in een korte toespraak op, dat de jubilaris de schakel vormt tusschen Ne derland en Rome en dat de Katholieke pers het zich tót een plicht rekent hem een eere- saluut te brengen. Mgr. Eras prees de werkzaamheid van de Ned. R.K. pers, tot steun van de Kerk en hield er zich van overtuigd, dat het in de toekomst zoo zal blijven. Onder de geschenken welke de jubilaris mocht ontvangen, was o.m., geschonken door Kardinaal van Rossum een zilveren re liekschrijn, bevattend een deel van het ge beente van St. Bernardus. Voor de Rechtbank ie Maastricht werd Dinsdag behandeld de -zaak tegen den 15- jarigen J. H., gedetineerd en wonende te Maastricht, die in den loop der vorige maan den in tal van kerken alhier de offerblokken had open-gebroken. Het geld had hij besteed om snoepgoed en dcrpelijken te koopen en voetbalwedstrijden te bezoeken. Het O. M. eischte ter beschikkingstelling van de Regeering. De verdediger pleitte een voorwaardelijke vero^-deeling en onder toezichtstelling van de Reclasseering. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. Voor bet de, Msb. verneemt, met de overige door den H. Vader daartoe aangewezen waardig- heidsbeklceders op 5 Juni te Cherbourg aan boord van het F.ngelsche .stoomschip „Aquitania" inschepen. Tegelijk met hem reizen kardinaal Dubois, van ParijaVoQr het kal!tongereclU te Rotterdam Kardinaal Bonzano zal oP 21 Juni weder j voegd tc hebben uitgeoefend door aan een van New-York afreizen, en wel met het «an en een 10-jang me.sje, d.e neb b Italiaansche stoomschip „Dunte Alighieri". hem hadden vervoegd genecsu.ma.gen bq- Evenals op liet Amsterdamsche congres stand te verleenen, door wat bet.e.t den van 1924, zal ook in Chicago wederom de man, diens onfbloote lichaam met zi,n oudste bisschop der Katholieke Hiërarchie, den ter hoogte van de maag te hetasum. GOEDKOOPSTE E fN GROOTSTE SORTEERINO ORANJESTRAAT -1 TEl12628 SPECIALE LAGE PRIJZEN te drukken in een bepaalde richting, daar bij te kennen gevende dat die man zoude lijden fan het te laag zitten van diens maag, tcrv/ijl het meisje zou lijden aan een te veel opgezet buikje en aan het last hebben van klieren. Verdachte B. had van ieder dier personen voor de behandeling geld' ontvangen. Gehoord waren als getuigen o.m. de man en het meisje. Het O. M. eischte een geldboete van 200, of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde den verdachte B. tot een geld boete van 150 of 20 dagen hechtenis. I-Ioever reikt de aansprakelijkheid van ouders voor de daden hunner kinderen In Axel woont een bakker. In Axel woont ook een wagenmaker. De Axelsche bakker heeft een zoon. Deze zoon fietst. Hij fietst veel. Hij fietst hard. Hij fietst roekeloos. Hij is een verkeerszondaar. Menig grijs haar heeft hij zijn bakkenden vader bezorgd. Waarschuwing en vaderlijke vermaning wis- selden elkaar af. Geen baat. Zoonlief bleef fietsen, hard, wild de schrik van Axel. Toen nam de*bakker een ketting en legde daaraan de fiets zijns zoons vast. Nu zou het zoo hoopte hij gedaan zijn met die gevaarlijke snelheidsaspiraties van den jeugdigen wielrenner.... IJdele hoop Wellicht had de bakker zoonlief zelf aan de bakkerij moeten kluisteren. Hoe dat 2jj gezegde zoon, fietsinaniak door dik en dun. greep het rijwiel van een vriend, en het spelletje begon opnieuw. Toen gebeurde het. Des bakkers zoon reed den wagenmaker omver, en veroorzaakte dus doende een scha. de ad twee en tachtig gulden en vijftig cents. Thans was Axel in last. De wagenmaker sprak den bakker voor de schade aan, deZe gooide de schuld op zijn zoon. Het was aan den kantonrechter nu om uit te maken, hoe het nu met 'de schuldvraag stond. Deze magistraat sloeg artikel 1403 van het Burgerlijk Wetboek op en las aldaar „de ouders of voogden zijn aansprakelijk voor de schade veroorzaakt door de. minderjarige kinderen, die bij hen inwonen en over wie zij de ouderlijke macht of de voogdij uitoefe nen", en verder „de hierboven vermelde verantwoordelijkheid houdt op indien de ouders bewijzen, dat zij de daad voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten." Daarop paste de kantonrechter dit artikel op de feiten toe. De Axelsche bakker had de ouderlijke macht en zijn zoon was min derjarig. Tot zoover geen nood. Maar nu kwam het probleem had de bakker de bot sing tusschen zijn zoon en den wagenmaker niet kunnen beletten? Den kantonrechter scheen de vraag zoo moeilijk niet. Hij dacht aan de lange rij der vaderlijke vermaningen en niet in het minst aan den ketting, en vonniste toen deze bakker deed wat hij kón. Hij waarschuwde, hij kappittelde, hij legde ten slotte de fiets zijns zoons aan een ketting vast ergo toen zoonlief tóch neg zijn trapmanie wist bot te vieren, kon de bakker er niet tegen op. Weshalve de kantonrechter den bakker niet aansprakelijk verklaarde voor de kwade ge volgen van het fietsen van zijn spruit. Dit was echter niet het einde der dingen. Want de wagenmaker kon zich met des bak kers vrij-uitgaan in 't geheel niet vereenigen en daagde zijn wederpartij voor Middelburgs rechtbank. En toen.... Voer de paedagogische kwaliteiten van den Axelschen bakker hadden de Middel- burgsche réchters minder waardeering dan de kantonrechter had doen blijken'. Gij hebt zoo werd den bakker tegemoet gevoerd uw zoon vermaand. Goed. Gij hebt hem onder handen genomen. Best. Gij hebt zijn fiets aan een ketting gelegd. Voortreffelijk. Doch gij wist dat uw zoon zijn kwade prak tijken thans op andermans vehikelen voort zette. En qus: gij hadt uw vrienden en Ken nissen moeten rondgaan, zeggen leen uw fiets niet aan mijn zoon. Hadt gij dat gedaan, uw aansprakelijkheid zoude zijn opgeheven. Thans echter Het vonnis vermeldt des bakkers repliek niet. Heef'' 't wellicht op gewezen, dat het toch wel veel van een bakker is verlangd, dat hij zijn vriendenschaar zal waarschuwen te gen de booze neigingen van zijn zoon Heeft hij betoogd, dat hij toch te goeder trouw straffe opvoedkundige middelen had te baat genomen om een onheil als het gebeurde te voorkomen 2Too ja het heeft niet mo gen baten. De wagenmaker triomfeerde. De bakker betaalde f82.50. Het is onbekend gebleven, of hij zich tot zijn vrienden en fa milie heeft gericht met het dringend ver zoek, een handje te willen helpen bij de op voeding van zijn zoon, door voortaan bij diens nadering alle fietsen te kluisteren aan hekken en boomen. Donh voor elkeen valt uit deze Axelsche historie te leeren, dat men waarlijk veel moet doen om te ontkomen aan de aansprakelijkheid, die artikel 140.' B.W. der ouders oplegt voor de daden hun ner nakomelingen^ Op 29 Mei werd te Honstlersdijk de eer ste meloen ter veiling aangevoerd. Verleden jaar werd deze vrucht op 30 Juni voor hc' eerst op de veiling aangeboden. Naar verluidt, bedraagt de aanvoer van eieren gedurende dc eerste vijf maanden van 1926 bij de N.V. Eierveiling voor Hol lands Noorderkwartier, gevestigd te Alk maar, meer dan^ 3.500.000 stuks, tegen in dezelfde periode in 1925 1.628.720 stuks. De geheele aanvoer in het jaar 1925 was 3.389.574 eieren, zoodat in het tweede jaar van het bestaan der veiling, gedurende de maanden Januari tot en met Mei reeds meer eieren werden aangevoerd dan in het geheele vorige jaar. GOUDA, 3 Juni. Veemarkt. Aangevoerd in toiaal 2281 stuks, waarvan 81 vette var kens, 40—42 ct. per K k.g. met 2 pet. kor ting; 684 magere varkens j 3550 per stuk, Londensche 3639 ct. pet" 1» k.g., levend met 2 pet. korting, zouters 4243 ct. per Yi k.g., levend 2 pet. korting, 1287 biggen 2030 per stuk, 12- runderen 220340 per stuk, 115 nuchtere kalveren 1014 per stuk, 80 lammeren 1520 per stuk, 6 schapen 25—35 per stuk, 6 paarden 150250 per stuk, 13 bokken en geiten, 518 per stuk. Handel vette varker.» vlug, magere varkens matig, biggen matig, runderen matig, paarden vlug, nuchtere kalveren matig, schapen matig, bokken en geiten vlug, lammeren vlug. Algemeene markt, 360 partijen kaas. Prij zen le kw. met R. M. 5358 ct., 2e kw. m. R. M. 49—52 ct., le kw. z. R. M. 50— 54 ct., 2e kw. z. R. M. 4649 ct, zware 60 ct.; handel matig; 367 partijen eieren, kippeneieren 5.205.50 per 100; eenden eieren 5.1(15.15 per 100 stuks. Handel matig. Boter 843 k.g., goeboter 90—95 ct. per M k.g., weiboter 80—85 ct. per Y» k.f Handel traag. ALPHEN AAN DEN RIJN, 2 Juni. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn Veiling. Spinazie 2022, peulen 2640, postelein 711, per 100 k.g.; radijs 1 1.60, rabarber 43, peen 920, per 100 bos; kropsla I 11.50, komkommers I 1315, bloemkool I 2023, id. 11 10 14, per 100 stuks; aardbeien 80 per 101 pond. PURMEREND, 2 Juni. Aardappelen a. 3.75, kl. Aardappelen 2.75—2.50 per zak (25 K.G.); Aardbeziën 1.221.68 per K.G.; Bloemkool 56—17. per '100; Spinazie 1.040.86 per mnd. (5 K.G.l; Postelein 0.240.18 per mnd. (1 K.G.); Sla 2.80 1.00 per 100 krop; Radijs 2.602.00 per 100 bos; Selderij 12.00 per 100 bos; Ra barber 22.6013.00 per 100 bos; Worte len 29.00—20.C0 per 100 bos; Prei 4.60-, 1.80 per 100 bos, HAARLEM, 2 Juni. Aardbeien 0.38 0.30 per doosje; Salade 5.003.00 per 100 krop; Raapstelen 6.004.00 per 100 bos; Bloemkool 0.350.20 per stuk; Uien 0.100.06 per pend; Komkommer 0.25 0.20 per stuk; Wortelen 0.350.30 per bos; Radijs 'f 5.004.00 per 100 bos; Poste lein 2,10—1.80 per kist; Spinazie 1.50— 0.60 per kist; Malta Aardappelen 0.30— 0.25 per K.G.; Prei C.200.10 per bof Selderij 0.150.10 per bos. SPRESaUREN, van 9 tot 11 en 1 fot 2, Bindag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30. Zaterdagmiddags geen spreekuur Notaris VAN NIEKERK, tc Haar lem, verzoekt allen die iets te vorde ren hebben 'van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van gewoond hebbende te Haarlem Oly- canstraat 10 en overleden 11 Mei 1926 dairvan opgave of betaling te doen vóór of op 15 .Juni 1926 te zijnen kan tore, Nieuwe Gracht hoek Kenaupark. n Zachte, voile wijn des voormiddags te 11 uur ten kan tore der Vennootschap Bakenesser- gracht 25. Punten van behandeling: Jaarverslag. Vaststelling salaris Directie' over 1925. Balans, Winst en Verliesrekeing. DE DIRECTIE. Honden- en kippenliefhebbers. Da gelijks 15 ct. dc 5 ons. Firma C. H. KAM- MEIJER. C-edcmpte Oude Gracht 80. 1. 2. 3. umawsmssammv, 4 regels p. plaatsing i O 60 E!ke regel meer f 0.15 BIJ \/oO"":T0ET&l!-'KG gevraagd, als hulp in de huishouding te Ilillegom. Leeftijd 1415 jaar. Br. onder No. 4240 aan het But. v. d. bl. Mevrouw Wed. VAN CRANEN- BURGH WESTERWOUDT te Heem stede van Merlenlaan 27, vraagt met 1 Juli een bekwame alleen. Liefst niet onder de 30 jaar. Een net gevraagd. Zich te vervoegen: VERSPRONCKWEG 25. - Gevraagd een van half negen tot 4 uur. Zondags vrij. Mevr. GRAF, Zijlstraat 85. Gevraagd half Juli in klein gezin, V. d. en n. Loon 35 p. m. Hamburg Zacbasias Jansestr. 24 huis, Amster- dam. Terstond j»evraatfd Leeftijd: ongeveer 15 jaar v.g.g.v. Adres: RUIJCHAVERSTRAAT 9. GEVRAAGD: PEEPERKORN PREIJDE, Spaarn- zic'ntlaan 35, Heemstede. Z. a. t. rr- 's avonds na 7 uur. R.-K, Meisje uit gegoede midden- tand, zoekt vriendin. Leeftijd 17 of 13 jaar. Br. onder No. 4250 aan het Bur. v. d. blad. Gevr. 15 Juli of 1 Aug. in klein ge zin, net 2e Meisje, geheel zelist. kunn. werken, taleldieren, strijkeJi en cer.igszins verstellen. Zonder 'goede get. cnn. zich aan te melden. Br. met opg. leeftijd, waar en hoelang in betr. onder lett. H.H. bur. v. d. blad. Terstond gevraagd een tegen Loog loon, met huiselijk ver keer bij J. J. v. SCH1E, Rijksstraat weg 136, Schoten. Gevr. een bekwaam Fa. A. v. d. HORST, Bleekersvaart- weg 9, Heemstede. GONNERMANN &Co., Machinefabriek Haarlem, vraagt in verschillende af- deelingen barer fabriek flinke en een Aanmelding aan de fabriek. GEVRAAGD voor de boterbranche. Tevens te huur een ruim pakhuis. (Centrum stad), bij H. I. v. GOOR, Rolhuizen 4. Gevraagd een bekwaam bij E. REIJNS, Bloemendaalsche straatweg 27, Santpoort. Gevaagd een boven de 15 jaar, bij H. KORSMAN, Holland op z'n smalst No. 6, Bever wijk. Actieve agenten gevraagd voor den verkoop van Witte Stad-briefjes. Pro visie 35 ct. per 1/20; boven de 50 stuks 37Y: cent cn boven de 100 stuks 40 ct. Br. onder No. 4248 aan het Bur. v. d. blad. kunnen direct geplaatst worden aan de Electr. Smederij van J. BERENDS, Kenaustr. 12. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een bij J. IJ. M. PEEPERKORN, Kruide nier, Camplaan 2, Heemstede. Een persoon biedt zich aan voor Br. onder No. 4242 aan het. Bur. v. dit blad. Wegens verandering een Brandstof- tenzaak, welke een flink bestaan op- leverd. Desgewenscht kunnen Woon huis en pakhuis in huur worden ge. houden. Br. fr. onder No. 4245 aan het Bur. v. d, blad. GEVRAAGD bekend met boeren werk, bij Fa. v. ETTE'N, Meerstraat, Beverwijk. Gevraagd een tweede bediende, bij F. HEILIGERS, Wagenweg luO. een R.-K. Bakkersbcdiende v.g.g.v. Adres G. W. KOPPERS, Café, War mond. Burgerwoonhuis, met voor- en achter tuin en poort 5700.Dubbelwin- kelhuis in volkrijke buurt voor alle doeleinden geschikt 7000.Woon huis met pakhuis (in aanbouw) voor- en achtertuin, poort 7000.Heeren huis, 6 kamers, zolder, voor- en ach tertuin met poort 7000. Riant bovenhuis. 7 kamers, balcon enz. aan halte E. S. M„ schitterend uitzicht 600 per jaar. Ruim Win kelhuis Leidschevaartweg 70 p. m. Boven en benedenhuizen, Franklin- slnaat 25 tot 35 p. m. W. HOUTKOOPER. Pijlslaan 127 - Telefoon 13242. met pension aangeboden, voor R.-K. heer, bij nette familie, vooraan Rijks straatweg, te Schoten. Br. onder No. 4254 aan het Bur. v, dit blad. r Bij inschrijving te huur, 2 perc. gra». gewas om te hooien, llil. cn voorw. te bek. bij R. HARTGERINK, Zuid- Schalkwijk. v Duitsch Studente geeft lessen. Br. onder No. 32091 aan het Bur. v. d. bl. Aangeboden op mooien stand Wa genweg Br. onder No. 32053-aan het Bur. v. dit blad. Diverse soorten Koolplanten te koop. Zaadhandel DAMSTRAAT 23. VVrij huisje 1600. Direct te aanvaar den. LANGE POELLAAN 29C. Zoekt U een afdoende en suc- sesvolle reclame in Noord- Holland boven t Y t Plaatst Uwe aanbiedingen, aanvragen, bekendmakingen enz enz. in het het meest gelezen Dagblad in Noord-Holland boven het Y, met editie'* voor Alkmaar, Helder, Hoorn. Purmerend en provincie, jAanvragen voor advert entietarl*- ven richte men aan de adminl- strstie. «HOFPLEIN 6 - ALKMAAR Telefoon 433 en 633

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3