Derde Blad NIEUWE HAARL. COURANT Donderdag 3 Juni 1926 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. De aankoop van een perceel in de Spaarnwouderstraat. Een verweer tegen een eisch tot schadevergoeding aan „Eigen Woning". foterpellatils. De houding van de schoolarts bij de benoeming van een iweede schoolarts. Zij meent, „dat een Jodin niet gewenscht wordt '°P katholieke en Christelijke scholen." Zij ontvangt een berisping van B. en \Y. Het beeld „Inspiratie" inspireert den raad tot opgewondenheid. De verhooging van de spoorbaa" aan de Leidschevaart. en W- Agenda 4 Juni R. K. Propagandacliib St. Jozef. Een behartenswaardige wenk. Herwonnen Levenskracht. Aankopp perceden. B. vn W. vragen machtiging, voor 7500 San ie koopen de perceclen Éssenstraat 14 en 15. waarvoor zij een crediet van 7800 ®snvr«jfen. machtiging wordt verleend. B. «n W. stellen voor, voor 17000 aan te hoop en perceel Spaarnwouderstraat 33 en dit voor f 1140 per jaar te verhuren aan H. W. Neyboer. 13e heer VAN SANTÉ acht den aankoop Vepl te duur. Be heer MIEZERUS is het daarmede eens. Het perceel is slechts de helft van den Voorpestelden koopprijs waard. Wethouder - REINALDA bespreekt eerst 7-gn, zaakschade. De vergoeding daar- v°or komt toe aan den huurder en niet san den eigenaar. Volgens het huurbedrag is de verkoop- Pt'js niet aan den hoogen kant. Na onder handelingen is men tot dezen prijs, welke eerst hooger was. gekomen. De heer WOLZAK vraagt, of Neijboer j-'genaar of huurder is van het perceel. Als lï huurder is, hoe kan de gemeente dan Jet hem in onderhandelingen treden over «en verkoop. De heer VAN SANTÉ noemt den huur prijs veel te laag in verband met den slech- Jen toestand van het perceel, dat een houwval gelijk is en dan ook veel onder houd zal vereischen. Waarom laat de gemeente het niet op Onteigening aankomen? Dan zal het gebouw lager gewaardeerd worden. De heer VAN LIEMT merkt op, dat de j-egenwoordige huurder het recht van koop heeft. Hij heeft het dus in zijn macht, eige naar van het perceel te worden, 3000 vergoeding voor zaakschade is niet te veel. Wethouder REINALDA verdedigt nog maals de voordracht en wijst er op, dat de tegenwoordige huurder het recht van koop heeft, dus feiteliik eigenaar is. De heer WOLZAK vraagt aanhouding Yan het voorstel, te meer, daar ook in de •-ommissie van O. W. verschil van inzicht hestaat, blijkens de uitlating van den heer "iezérus. Wethouder REINALDA merkt op, dat he heer Miezérus niet de betreffende ver gadering van O. W. heeft bijgewoond. De heer MIEZERUS verklaart, dat in 'n v°rige vergadering van O. W door hem J'erklaard is, dat de prijs voor aankoop te a oog was. Het voorstel wordt aangehouden. De heer GERRITSZ stemt hierin toe, om hen voorzitter ter wille te zijn. Verandering indeeling begraafplaats. B. en W. stellen voor, eer. gedeelte van I® algemeene begraafplaats aan de Klever- ®an, welk gedeelte oorspronkelijk bestemd ^as voor huurgraven, te bestemmen voor h'g.n. algemeen vak. Mevr. MAARSCHALK klaagt over den Hachten toestand van den algemeenen kuil vraagt, of het de bedoeling is, de afras tering te gebruiken voor afzetting van het terrein. Spr. zou de plaats wat vriendelij ker aangezien willen geven. De heer BOES vindt in het voorstel tot hjnheining iets stuitends gelegen. Kan men hie afzetting niet vervangen door boom- of heesterbeplanting. De VOORZITTER zegt alle medewerking J°e, om de plek er zoo vriendelijk mogelijk e laten uitzien. Het voorstel wordt goedgekeurd. Eischen verlofslocaliteit.en. B. en W. bieden ter vaststelling aan een Ierordening krachtens art. 35, 2e lid der Ta!nkwet, regelende de nadere eischer., Jjaaraan verlofslocaiiteiten in de gemeente "aarlem moeten voldoen. De heer VAN DE KAMP stelt voor, een bepaling in de verordening op te nemen. at de raad ontheffing van het bij artt. 1 5 2 bepaalde kan verleenen. Spr. verde lgt dit voorstel. De heer JOH. VISSER (C.H.) is van oor- hal. dat het gewenschle doel niet bereikt J°rdt door dit voorstel. Het (ran zelfs lei- ren tot een onaangenaam euvel. Spr. heeft 'aderlijd er al over gesproken, het beruchte cabaret „Modern" geen nachtvergunning te vhrieenert. Spr zou die nachtvergunningen willen uitbreiden. De VOORZITTER: „Dat is hierbij niet aan de orde." De heer JOH. VISSER (C.-H.) zal zich on- er protest hierbij neerleggen, t Wethouder REINALDA deelt mede, dat en W het amendementv.d. Kamp over nemen. De verordening wordt vastgesteld. Uitbreiding magazijnen. B. en W. stellen voor,, voor de uitbreiding van het bestaande magazijn aan de Pie.ter- jtraat, alsmede voor de uitbreiding van de aar ter plaatse aanwezige meterwerkplaats 'an het gemeente-gasbedrijf, ter hunner be- 'hnikking te stelten een bedrag van 16.000. Verbetering gymnastiekzaal, j. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der doopsgezinde School medewerking te ver benen tot het aanschaffen van een 8-deelig Aweedsch wandrek en daarbij behoorende "anken, benevens van een kurkzeil voor Dperbedekking in het gynpiastieklokaal der jjlzondere school voor. gewoon L. O. aan Groot Heiligland 10 en daarvoor een be- rai van 892.50 beschikbaar te stellen. Aldus besloten. De kwestie van „Eigen Woning." B. en W. stellen voor, zich te verweren 'egen door de Coöperatieve Bouwver eniging „Eigen Woning" tegen de gemeente '"gestelde rechtsvordering om vergoeding te herkrijgen voor de schade door haar geleden j nog te lijden tengevolge van het niét ?"0rgaan harer plannen voor den bouw van »,t woningen op grond aan de Leidsche aart, alhier. De heer JOH. VISSER (C. H.) deelt mede, -- ---- a* t.wij" de vereeniging goeden raad gege-^dat zij een Jodin was, netleen mevr. Up Vcn hebben. Spr. leest een verklaring voor Einde-Stolp haar géze had, want zoo v,an het bestuur der vereeniging, aan spr. ge- Vaststelling kohier. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier van de zakelijke belasting op het bedrijf over 1926 tot 'n bedrag van 38.261. Aldus vastgesteld. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor, te bekrachtigen den door B. en W. voor 7.150 gedanen aankoop van perceel Ripperdastraat 3, ter wijl zij daarvoor een crediet van 7.700 aanvragen. Aldus bekrachtigd. v Dr. Kuenen is ter vergadering gekomen. 1 Scholen L. O. B. en W. stellen voor, op te heffen sohool no. 20, gelegen aan de Prins Hendrikstraat en school no. 30, gelegen aan de Bakker straat. Verder stellen zij voor, met ingang van 24 Augustus 1926 in gebruik te doen nemen het nieuwe schoolgebouw aan de Karolin- genstraat, waarin te vestigen: twee scholen voor gewoon lager onderwijs met 7-jarigen leergang, aan te duiden met de benaming „School no. 32" en „School no. 33" en hen uit te noodigen tot het doen van voorstellen omtrent ontslag en benoeming van onderwij zend personeel en hen voorts te machtigen voor zooveel noodig, tot het nemen van maatregelen ter bevordering van den goeden gang van het onderwijs. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM merkt op, dat men langzamerhand tot een toestand komt, dat men half-ge vulde scholen krijgt. Spr. zou gaarne hooren van B. en W„ welke scholen voor opheffing op den duur in aan merking komen. De heer BOES acht het voorstel een uit vloeisel van een reeds vroeger genomen be sluit. Spr. wil echter enkele vragen stellen. Spr. vraagt, of de kinderen, die bij den heer Kion zijn, kunnen gaan naar den overkant of een andere school, Botermarkt of Tem- peliersst-eat bijv. Verder vraagt spr., of het niet mogelijk is, ook bij den heer Kion weer een eerste klas in te stellen. Spr. wijst verder op bezwaren, welke ou ders hebben tegen bepaalde overplaatsing van kinderen. Spr. zou hun daarom meer keus willen laten. Spr. vraagt, of daarom trent niet wat meer soepelheid betracht kon worden. De heer SCHOLL is het eens met het voorstel van B. en W„ omdat hij daarin juist ziet een- definitieve regeling. De school in de Karolingenstraat blijkt in een behoefte te voorzien en het is de vraag, of niet uitgezien moet worden naar een verder voorzien in die behoefte. Spr. vraagt ong enkele inlichtingen. Wethouder BRUCH beantwoordt de spre kers. Inderdaad is het aantal inschrijvingen een 20 minder dan verleden jaar, maar er komen nog nakomers. B. en W. hebben ge tracht, niet te ruw te handelen en zij zijn met hun voorstel gekomen, om de methode van aan den kant te stellen te handhaven en niet die van buiten-gebruik te stellen. Spr. bespreekt de kwestie van de scholen aan het Leidscheplein. Ondanks de theore tische cenheidsschool en andere bepalingen geeft men toch aan bepaalde scholen de voorkeur. De eenige reden daarvoor is lou ter en alleen, omdat men meent, dat op de eene school netter kinderen gaan dan op de andere. Niemand in den raad zal dit ar gument willen sanctionneeren en daarom kan men van B. en W. te dezen opzichte geen soepelheid verwachten. Spr. gelooft, dat het openbare onderwijs er mee gebaat is, als men weer tot klasse- scholen komt. Paedagogische gronden zijn vreemd aan de preferenties. B. en W. hebben geen bezwaar aan het argument der ouders te gemoet te komen, maar zullen het niet uitlokken, juist omdat zij me en en, dat de raad dit argument niet laat gelden. Spr. noemt bezwaren in de overplaatsing van klasse der scholen aan het Leidsche plein. Het eenigste' is, de ouders te overtuigen, dat het onderwijs op beide scholen gelijk waardig is. Wat de school .aan de Bakkerstraat be treft, daaromtrent is een verzoek ingeko men, eenige klassen voor Montessori-onder- wijs in te richten. Op dit ve-zoek zal wel günstig beschikt worden. Spr. gelooft, dat de scholen aan de Tem peliersstraat en Leidscheplein meer bevolkt zullen worden door de toenemende bewo ning van het kwartier nabij de Pijlslaan. De leden BOES en BERDENIS VAN BER LEKOM repliceeren. De heer CASTRICUM wijst er op, dat de financieele zijde van het vraagstuk onder de oogen gezien moet worden. Spr. vraagt voor dezen kant van de kwestie alle aandacht van B. en W. Wethouder BRUCH merkt omtrent dit laatste op, dat dit geregeld gebeurd. B. en W. willen zich nog wel eens bera den, maar voorshands blijven zij er bij, dat, indien de ouders geen andere reden aan voeren voor verkiezing eener andere schooi, dan om hun kinderen in een ander milieu te brengen, dit is in strijd met het besluit om trent de eenheidsschool. Wil de raad den ouders vrije keus laten, dan zullen B. en W. dat' besluit wel uitvoeren. Laat men deze zaak nog eens bij de begrooting bespreken. B. en W. zullen haar nog eens overwegen. Men kan eischen overplaatsing naar een gelijkwaardige school. Maar die scholen zijn gelijkwaardig eh nu kan men toch niet het verzoek zoo maar inwilligen. Het voorstel van B. en W, wordt goed gekeurd. De benoeming van een schooltandarts. Mevr. VAN LOOY vraagt, of het bekend is, dat voor den schooltandartsendienst ge solliciteerd heeft mej. Selien Mok. Deze is medegedeeld, dat een ander bePoenid was. Mej. Selien Mok was niet benoemd, om jlcM, waarin verzocht wordt, het daarheen e leiden, dat alsnog door de gemeente een pldelijke vergoeding gegeven wordt, waarna J "estuur de ingestelde procedure tegen de o^meente zal royeeren. e VOORZITTER vindt dit geen manier, °m aldus de zaken te brengen ter kennis Wethouder REINALDA merkt ook op, ~®t die zaak op de gewone wijze ter kennis an B. en W. gebracht moet worden en de "iededeeling van den her Visser voor noti- lc5tie. Worden aangenomen. De heer JOH. VISSER (C.H.) acht het in j belang der gemeente, de procedure niet 6\w 6n doorgaan. Wethouder BRUCH merkt op, dat eerst 'edenvérgadering der vereeniging mach- Lmg tot het royeeren van de procedure moet geven. Het voorstel van B, en W. wordt »»tnie- B°men, iemand kon men niet naar christelijke scho len 'zenden, volgens mevr. Op t Einde- Stolp. De heer GERRITSZ moet hierover nade- spreken. Mej. Mok heeft aan spr. medege deeld, wat zich voorgedaan heeft. Er heeft een oproeping plaats gehad en die wekte den indruk, dat men een tandarts wenschte Echter, is later toch een gewone arts be noemd, die wel de bevoegdheden voor tand arts bezat. Mej. Mok heeft aan spr. medegedeeld, dat mevr. Op 't Einde-Stolp haar gezegd had, dat zij niet benoemd was in verband met haar ras of godsdienst. Spr. heeft niet kun nen gelooven, dat zoo iets mogelijk was in Haarlem in deze twintigste eeuw. In de Grondwet staat, dat iedereen be noembaar is in openbare diensten: Bij het opmaken der voordracht is mej. Mok uitge sloten. omdat zij Jodin is en mevr. Op 't Einde-Stolp zou ook, volgens haar zeggen, socialisten uitgesloten hebben, Zij sloot dus personen uit van bepaald ras, godsdienst of politieke overtuiging. Spr. vraagt, of deze houding van mevr. Op 't Einde-Stolp invloed gehad heeft op de benoeming van een schooltandarts. Spr. stelt verder nog enkele vragen en wel omtrent den tekst van den oproep en of de benoemde voldoet aan de noodigc voorwaarden. Verder vraagt spr. naar de invloeden, welke op de benoeming inge werkt hadden Wethouder BRUCH leest den tekst van den oproep voor. Deze is geplaatst in de plaatselijke en later in verschillende groote bladen. De benoemde is geruimen tijd als tandarts werkzaam geweest, vooral heeft hij praktijk gehad in de conserveerende tandartsen kunst, welke hij vooral bij de marine uitge oefend heeft. Spr. leest dan een brief voor van den heet v. d. Kamp, die over dezelfde zaak aan B. en W. geschreven had. Spr. geeft een uiteenzetting van de feiten. De schoolarts had hem medegedeeld, dat er, na den oproep in de plaatselijke bladen, een candidaat was, die haar niet van buitenge wone eminentie bleek -te zijn, om te benoe men en er meerdere keus moest zijn. Het Jodin zijn van mej. Mok is niet ter sprake gebracht Daarna is een advertentie geplaatst in verschillende groote bladen. Toen kwamen enkele sollicitaties in en spr. gelooft, dat no. 2 van de voordracht ook een Israëliet v/as. No. I was gewoon arts en waar hij door de schoolarts voorgedragen was en ook de -bevoegdheid van tandarts bezat, is hij be noemd. Aan deze benoeming heeft niet ten grondslag gelegen het feit, dat mej. Mok Israëliet was. Het feit, dat hij ook gewoon arts is, heeft mede zijn voordeelen. Mej. Mok is bij spr. \gekomen en heeft toen gezegd, dat zij juist gesolliciteerd had, opdat het aantal tandartsen in Haarlem niet zou vermeerderen. Spr. heeft toen ge zegd, dat B. en W. daarmede niets te maken hebben en niet tegen concurrentie bij de tandartsen hebben te waken. Mej. Mok wilde toen naar de schoolarts gaan, wat sp: haar afgeraden heeft. Zij wilde toch gaan en is gegaan. De schoolarts heeft haar toen medegedeeld, dat haar persoonlijk gevoelen was, dat de katholieke en christelijke scho len het niet prettig zouden vinden, als ei een Jodin kwam. De heer VAN LIEMT: „Zij is gek." Wethouder BRUCH deelt verder mede, dat de schoolarts mej. Mok gezegd heeft, dat deze om die reden niet voorgedragen was. Verder dat de schoolarts ook gezegd heeft, dat zij een socialist niet op zijn plaats zou achten. Spr. heelt daarover zijn onte vredenheid betuigd. De schoolarts had daar over reeds te voren haar spijt te kennen ge geven Zij is Woensdagmorgen in het college van B. en W. ontboden en haar is- een b.erisping toegediend. Dat is licht, maar het is een straf. B. en W. zijn op zeer ernstige wijze ge troffen door de houding van de schoolarts en het is alleen te danken aan de voortref felijke eigenschappen op ander gebied, voor al door het feit van haar goede organisatie van den schoolartsendienst, dat de straf zoo licht is en zich beperkt heeft tot een berisping. Spr. is van oordeel, dat het optreden van de schoolarts ontactisch is. B. en W. hebben te kennen gegeven, dat, indien een hoofd ambtenaar dergelijke gevoelens koestert, er uiting aan geeft en ze van invloed doet zijn op de samenstelling van een voordracht, B. en W. terecht zullen overwegen, of zoo iemand hoofdambtenaar moet blijven. De heer GERRITSZ dankt voor d^ ern stige behandeling dezer zaak door B. en W. Hij gelooft echter, dal de meening van de schoolarts meer invloed heeft gehad op de benoeming, dan hij eerst meende. Mej. Mok was eenigst sollicitante en toen heeft de schoolarts niet de juiste reden medegedeeld aan den wethouder, waarom zij mej. Mok niet wenschte. Toen er meerdere sollicitan ten kwamen, is mej. Mok niet op de voor dracht geplaatst, om dezelfde reden, welke ook in eerste instantie verzwegen was. Men kan niet weten, hoe de zaak geloopen zou zijn, als alles bekend was geweest. Spr. heeft den indruk, dat het college van B. en W. de zaak afkeurt, maar ook de raad moet dat doen, Spr. dient daarom een mo tie in, waarin de raad betreurt, dat ras, godsdienst of politieke overtuiging van in vloed is geweest bij de benoeming van een tweeden schooltandarts en met voldoening kennis er van neemt, dat B. en W. dit ten sterkste afkeuren. Spr. wijst er op, dat het nalaten van het aangeven van het hoofdargument van in vloed op de benoeming is geweest. Spi. wijzigt zijn motie aldus, dat zij van „indi- recten invloed" spreekt. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM kiest partij voor de schoolarts. Haar optreden was ontactisch en nietv gewenscht. Spr. gelooft echter, dat het optreden van mej. Mok op de katholieke en christelijke scholen niet gewenscht zou kunnen zijn. De heer JOH. VISSER (C. H.) gelooft, dat de raad kan volstaan met zijn voldoening te kennen te geven over de houding van B. en W. in deze en dient in dien geest een mo tie in. De heer WOLZAK is verontwaardigd ge- weegt over de houding van de schoolarts. De christelijke scholen hebben er niets op tegen, dat een Joodsch tandarts in hun scholen komt. De heer VAN LIEMT: „De Katholieke ook niet." De heer WOLZAK: „Neen, ook de katho lieke niet." Spr. acht verder de motie Ger- ritsz niet noodig. Wil men een motie aan nemen, dan zou zij moeten inhouden alleen een goedkeuring van de houding van B. en W. Geroep: „Juist!" De heer KLEIN acht de motie-Gerritsz ook foutief. Verder spreekt hij er zijn 'ver heugenis over uit, dat men zich aan de Grondwet wil houden, dat n.l. iedereen be noembaar is in openbaren dienst. Verdei merkt spr. op, dat o.m. de doktoren Jessu- run en Frank medewerken aan de scholen en hun diensten zeer op prijs worden ge- steld. De heer VAN LIEMT protesteert tegen de uiting van mej. Berdenis van Berkkom, als zou een Joodsch tandarts niet welkom zijn op katholieke scholen. De heer GERRITSZ is er door gefrap peerd, dat een liberaal als mej. Berdenis van Berlekom gesproken heeft, als nu gedaan is door haar, waar iemand van haar politieke overtuiging in de Grondwet het artikel heeft geplaatst, dat iedere Nedrlander be noembaar is. Wat zijn motie btreft, spr. blijft er bij, dat het Jodin zijn van mej. Mok wel invloed heeft gehad op de benoeming. Waar de raad echter anders meent, trekt hij de motie in Spr. dient echter een nieuwe motie in, waarin de raad zijn instemming betuigt mei het afkeurend oordeel van B. en W. over de houding van de schoolarts bij de benoe ming van een schoolarts. Wethouder BRUCH ontkent nogmaals, dat ras, godsdienst of politieke gezindheid in vloed hebben gehad op de benoeming. Het is in het belang van de betrokkene, niet alles hier te zeggen, maar zij had eigen schappen, welke haar niet zóó eminent maakten, dat zij benoemd kon worden. B. en W. deelen niet het oordeel van mej. Berdenis van Berlekom. Al was een Joodsch tandarts niet aangenaam op katholieke en christelijke scholen, dan nog zou daarmede geen rekening gehouden mogen worden bij de benoeming. Spr. brengt tusschen haakjes hulo'e aan den heer Weustink bij diens 40- jarig jubileum en wijst op de prettige, soe pele samenwerking, welke met hem piaats vindt. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM sluit zich aan bij den wethouder, dat voor de benoeming van een tandarts niet alleen de academische bekwaamheid moet meespre ken, maar ook de karaktereigenschappen De discussies worden gesloten. De raad spreekt zich uit, dat eerst de motie-Gerritsz in stemming gebracht moet worden. Deze motie wordt met 25l stemmen aangenomen. De wethouders blijven buiten stemming. Mej. Berdenis van Berlekom had zich ver wijderd. Tegen stemde de heer Miezérus. De heer JOH. VISSER (C.-H.) trekt zijn motie in. Woningbouw, De heer KLEIN SCHIPHORST vraagt, ot er verband bestaat tusschen de gemeen ten Haarlem en Schoten omtrent woning bouw. Wethouder REINALDA antwoordt, dat er meermalen overleg wordt gepleegd over al lerlei onderwerpen, voor beide gemeenten van belang. Spr. deelt mede, dat voor ge zinstelling overleg is getroLen tusschen Haarlem, Schoten en het stadskwartier van Haarlemmerliede, terwijl ook overwogen zal worden, of Heemstede en Bloemendaal in de regeling moeten worden opgenomen. Het beeld „Inspiratie". De heer JOH. VISSER (C.-H.) bespreekt het beeld „Inspiratie". Dé heer VAN DE KAMP: „Kuki-ol". De heer VISSER wil opmerken, dat hel hem toeschijnt, dat de gedachte van der. kunstenaar bij de uitvoering niet gelukkig tot uiting is gekomen, terwijl hij de plaat sing van het beeld in de hal in contrast acht met de omgeving van het beeld. Bij het beeld ligt een uitvoerige verkla ring. Dat is al een zwakheid, want zoo n verklaring moet niet noodig zijn. Spr. merkt op, dat de onderlinge proporties van het beeld niet juist zijn. De kunstenaar is niét bij machte geweest een goede uitbeelding te geven. De verhouding van hoofd tot lichaam is als l7 of zelfs l8. Zulke per sonen noemt men persoden met een water hoofd. Bij niet-goede-uitbeelding krijgt mei. een caricatuur. Al heeft men waarschijnlijk niet met opzet er naar gestreefd, een cari catuur te verkrijgen, het beeld zelf is ei niet- ver van af. Spr. vraagt, het beeid een andere plaats te geven. Er ontstaat veel gelach en gepraat en de voorzitter verkrijgt eerst na veel gehame» eenige stilte. De VOORZITTER acht dit geen behoorlijk vergaderen. Ais de raad zich niet ernstig gedraagt, dan kan men de vergadering be ter beëindigen. Spr. stelt voor dat B. en W. zich over de vraag van den heer Visser zullen beraden en in de Volgende vergadering zullen* antwoor den. De heer JOOSTEN deelt mede, dat de S. D. A. P. geen prijs stelt op beantwoor ding der vraag, als, zooals thans een kunst- ériticus meent van zijn recht van raadslid maatschap gebruik meent te moeten maken, aldus te moeten spreken, vooi^l als dat op zulk een onbehoorlijke wijze geschiedt. De heer VAN. DÉ KAMP: „Vooral doov iemand, die incompetent is." De heer JOOSTÊN dient een voorstel in, dat tot strekking heeft, dat de raad geen antwoord wenscht van B. en W. op de vraag van den heer Visser. De heer GERRITSZ accepteert' voor zijn fractie de klacht van den voorzitter niet. Als men wil, dat de raad luistert, moet men andere dingen geven. De heer VAN LIEMT: „Wilt u, dat ik daar naar luister?" De heer JOH. VISSER (C. H.) neemt het den raadsleden kwalijk, dat zij meenen, dat hij niet in ernst gesproken heeft. Zakelijk heeft hij gezegd, wat hij meende te moeten zgggen, hij eischt het recht op, zijn aesthe- tische gevoelens in den raad te mogen uiten. Wat hij zeide, was in het publiek belang. Met de hand op tafel slaande roept spr. uit, dat hij in ernst gesproken heeft en zich het recht voorbehoud, zich te mogen uitspreken. Wethouder BRUCH deelt mede, dat B. en W. zich juist willen beraden, om de mee ning van het college te kunnen mededeelen. Het gaat er toch niet om, dat de leden van B. en W. individueel hun meening zeggen Dat moet juistcollectief geschieden. De heer GERRITSZ merkt op, dat een lid namens den raad vragen stelt. Daarna be slist de raad, wat er verder met die vragen gebeurt, De S. D. A. P. stelt nu voor, dat de raad zich uitspreekt, dat hij geep ant woord op de vragen verlangt. De heer WOLZAK is hier tegen, leder lid heeft 't redht van interpellatie. Als de heer Visser hier zijngemoed als kunstenaar wil uitstorten, is er niets tegen te doen. Een andere vraag is, of de interpellatie eenig succes zal hebben, Wethouder SLINGENBERG wil met een enkel woord opkomen voor de vrijheid, een uur geleden door de heeren Joosten en Ger- ritsz voorgestaan. Spr. acht het niet goed voor het prestige van den raad en voor de bevoegdheden van een raadslid, geen ant woord te wenschen op gestelde vragen, welke zijn gesteld met stilzwijgende toe stemming van den raad. De heer GERRITSZ zegt, dat de vragen gesteld worden en eerst daarna geoordeeld wordt, of verdere behandeling gewenscht is. De raad moet uitmaken, wat aan de orde gesteld en beantwoord zal worde-n. De raad maakt zelfuit, of prijs gesteld wordt op verdere behandeling. De heer WOLZAK: „Dat is een afmaak- systeem. De VOORZITTER merkt op, dat juist de S. D. A. P. zoo dikwijls ingediende voor stellen steunt, om behandeling mogelijk te maken, - De motie-Joosten wordt verworpen met 28 stemmen. Tegen de S. D. A. P. Wet houder Reinalda had zich tijdens de stem ming verwijderd. De kwestie tusschen de ge meente en de Ned, Spoorwegen De heer CASTRICUM bespreekt de kwes tie van de gronden aan de Leidschevaart. Er zijn hier twee belanghebbende partijen de gemeente en de. spoorwegen. Spr. geiooft niet, dat alleen de spoorwegen schuld heb ben door hun stroeve houding. Het is moei lijk, alles precies te kunnen beoordeelen, omdat er ook besprekingen zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der gemeente en de Ned. Spoorwegen. Spr. gaat de verschillende perrioden in deze kwestie na. Er zijn hiaten in de onderhandelingen. Er verloopt gerui men tijd, alvorens de onderhandelingen weer aangeknoopt worden. Moeten we nu weer 2 jaar wachten? Er zijn verschillende oplos singen, al zal het de gemeente veel geld kosten, om bij te dragen in de verbetering. Spr. vraagt, of de besprekingen niet in een of andere richting geleid kunnen worden en de belangen der gemeente toch tot hun recht gebracht worden. Wethouder REINALDA gelooft, dat de wijze, waarop de heer Castricum deze zaak behandelt, niet is in overeenstemming met het standpunt, waarop B. en W. zich stel len en ook de raad zich moet stellen. B. en W. zullen over deze zaak nauw contact hou den met den raad. Spr. kan thans niets ver- er mededeelen in verband met den stand der onderhanelingen. Uitvoering bestratingswcrken- De heer MIEZéRUS vraagt in sneller tem po de bestratingswcrken der Gierstraat en Koningstraat te laten uitvoeren. Meer personeel moet worden aangesteld. Stagna tie is zeer tot schade van de bewoners. De heer DÉ BOER wil de twee boomen bij de Botermarkt weg hebben, door onteige ning b.v. Wethouder REINALDA antwoordt, dat aanstellen van' meer personeel zal overwo-_ gen worden. Onteigening van hindernissen op den openbaren weg is niet gemakkelijk^ Schoolgeldrege'ing. De heer KEESEN vraagt naar sen billij ker schoolgeldregeling, ten opzichte van de groote gezinnen Wethouder BRUCH deelt mede, dat bin nenkort de voorstéllen te verwachten zijn. Hierna gaat de raad in geheime zitting. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD DD. 2 JUNI 1926. Verslag en rekening over 1925 en begroo ting voor 1927 aan de Bewaarschool in het voormalige Barbara-Gasthuis. Een verzoekschrift van Mej. E. Barendse om eervol ontslag tegen l Augustus 1926 als onderwijzeres aan School 25 Een brief van den Nederiandschen Pro- testantsch Christelijken Schippersbond, waarin wordt ondersteund het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken inzake verlaging van het haven- en bruggelden van het tarief bij doorvoer. Een verzoekschrift van Dr. C. Jonges om te worden herbenoemd tot heel- en vroed- meester. Gesteld worden m handen van B. en W. ter afdoening Een verzoekschrift van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs voor Twente en Omgeving te Almelo om voor 1924 een bij drage te verleenen van f 44.51 voor het on derwijs aan een leerling uit de gemeente Haarlem door het van genoemde Vereeni ging uitgaande Christelijk Lyceum. Een verzoekschrift van het Dagelij ksch Bestuur van de Afdeeling Haarlem der Ne- dérlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om te beslissen, dat het Locomotief- en Treinpersoneel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen geen aan slagen in de forensenbelasting worden op gelegd. Een verzoekschrift van J. de Boer, om de toegang tot zijne woning naar de Baljuws laan welke door een neven-bewoner is afge sloten te heropenen. E. L. G. A. W. A. 40 uur vm 11 nm Sociëteit „St. Bavo". Haarlem's Gem. Koor, 8- uur. Rederijkers, 8 uur. Gecombineerde besturen Veehouders, 8 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. St, JozefsgezellengebouW, Jansttraat 59. Geopend van 810 uur. EL.GA.WA. Lezing op elect, gebied door den heer W. H. Drukker, 3 uur. Lezing op electr. gebied door de fa. Carl Zeiss te, Jena, 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur, „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetcstraat 11 Eiken Donderdag van 89Yt uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C. Boschl R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma'-ndag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'" 9 ver gadering in het gebouw der Sint Viucen- tiusvereeniging, Nietfwe Groen» arkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN- SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE vooz DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Een welgeslaagde feestavond. Dat was, gisterenavond in de groote Ge- zellenzaal, laat in „het seizoen", nog een welgeslaagde propagandafeest, daar gegeven door de parochiale afdeeling St. Jozef van de Algemeene R. K. Propagandaclub! De belangstelling in en buiten de parochie, de groote opkomst van het publiek, dat van de driehonderd stoelen er nauwelijks één onbezet liet, de vlotte afwerking van een mooi programma, ingeleid door bemoedi 'en- de woorden van den algemcen-geesteliiken leider, dit alles maakte het eerste feest der St. Jokef-club tot een prettige gebeur tenis en een belofte voor de toekomst. De voorzitter, de heer Hendrik Holt, sprak een woord van welkom, bijzonder tot de aanwezige autoriteiten, o.a Mr. Vorst man, algem voorzitter, den heer Weterings, hoofdredacteur, der Nwe. Haarl Crt.. de geestelijkheid der parochie en adviseurs en bestuursdeputaties der meeste parochiale clubs. De voorzitter sprak vooraf een woord van dar.k tot allen, die aan den avond me dewerkten en verklaarde dan dat men op gewekt de toekomst inging, rekenend op veler steun; niet het minst financieel, vooral van hen, die niet persoonlijk aan den pro- paganda-arbeid kunpen helpen. Dit opwekkend woord werd krachtig on derstreept door den algemeen adviseur, pastoor Sondp.al. Deze dankte, als pastoor der parochie, allen, die dit propaganda werk doen en steunen. Het is in de St. Van geachte zijde ontvangen wij onder staand schrijven en over de daarin aange- roerde kwestie laten wij gaarne de „Dami- aatjes" luiden: Ais kleine jongen was ik altijd bang voor die ijzeren huisjes waar zoon rare wijzer op geschilderd stond en daarboven het woord „Levensgevaarlijk Ik paste wel op, er niet te dicht bij te komen. Toeh stond ik nieuwsgierig te krkèn, als zoo'n man van de electriciteit daarin durfde te werken. Toen ik wat ouder werd, begreep ik, dat niet het aanraken van dat ijzeren huisje levensgevaarlijk was, maar wel het aanraken van een draad, waar stroom op stond. Die heilzame vrees is er altijd in gebleven, Daarom wilde ik langs dezen weg, de aan dacht van de bevoegde autoriteiten eens vestigen op den levensgevaarlijken draad die het z.g.n. Zwartepad door de Lievelden kruist. Onder die hoogspanningsleiding loo- pen dagelijks ongeveer honderd schoolkin deren en zeker een vijftig groote menschen. 's Zondags durf ik gerust te zeggen, dat er een driehonderd langs dit pad naar de kerk gaan En al die menschen weten wel, dat ze niet bij oe draden zullen komen, ornaat ze heel hoog hangen, maar zij denken er niet aan dat de draden wel eens op hen terecht kunnen komen en dat het levensgevaarlijk is. Het is noodig, dat dit gevaar, iat niet denkbeeldig is, geheel wordt weggenomen. Ais er onder de hoogspanningsdraden eeE zoogenaamd „vangnet" werd aangebracht is het gevaar verholpen. Als men zich zei zou willen overtuigen mag ik dan nog aan raden, niet te komen, als het hard waait want de weg loopt dc-or het open veld, du- den wind krijgt men uit de eerste Sand en ik zou meenenziet u.... die draad levensgevaarlijkbrrlaat ik maar uitscheiden en nog eens „dank u zeggen. Jozefsparochie niet ongezegend gebleven, Onder applaus bracht spr. hulde aan den adviseur en het bestuur. In een krachtige opwekking merkte spr. daarna uit de ge dachte, dat. ondanks alle chaos en verras sing, de velden wit staan voor den oogst en dat vele werkers in den wijngaard des Hee ren noodig zijn. Want zoo eindigde spr. duizenden in de stad, en honderden in een parochie, moeten woren gered. Tot dat werk geve kracht de wetenschap, dat de Kerk eiiet sterft, dat Christus' woorden niet zul len voorbijgaan en aan Hem de eindoverwin ning zijn zal! Klonk niet -r- na het krachtig applaus van allen in het door Nelissen forsch-gezon- gen Pauslied van Wierts de bevestiging van deze woorden en in het smeekend „Ogni Sabbato" van Geordani een gebed van blij vende zegening op het werk? In lang had den de Haarlemmers het befaamde geluid van Nelissen niet meer kunnen bewonderen, maar het bleek nog steeds in staat, een aan dachtig publiek te bekoren en te boien. Ook na de pauze, in „Des Heeren Huis", en „Terugkomst" van Verhulst. De aanweziger beloonden den heer Nelissen telkens met zooveel applaus als tolk van welgemeenden dank, dat „Hemelhuis" van Hullebroeck als toegift kwam. Gerard Nielen, die zichzelf ongevaagd en 'overdreven bescheiden van voordracht- luisteraar, (zooals de krant hem genoemd had), tot „gewoon dilettantje" (zooals hij zei) degradeerde, ontplooide niettemin voor de pauze zeer verdienstelijke talenten als declamator, allereerst met „St. Francis cus", van pater Scheurs, daarna in de Rave en het Schrijverke, van Gezelle, hoewel we zijn opvatting van het laatste niet onver deeld konden bewonderen. Wat we wellicht niet zouden zeggen, als Nielen zelf niet in het vierde nummer zoo plechtig voor „De waarheid" had gepleit! Een „bitter-zoet" ver haal, dat men nog te lezen krijgt, volgde als toegift en bracht groote vroolijkheid in de zaal, evenals, de twee komische voordrach ten na de pauze, waarin de vertolking aan Nielen allerbest is toevertrouwd. Wat de keuze betreft, viel zijn tweede toegift „De nieuwe meid" van Speenhoff. na de pauze het meest in onzen smaak, hetgeen men vriendelijk .verzocht wordt, niet al te let terlijk op te vatten. Voor velen die sommige beperkte katholieke bijeenkomsten niet krijgen bij te wonen, was de zang van me) M. Vollaerts, door haar zuster begeleid, een verrassing en verkwikking. Haar mooie stem en zui vere voordracht inponeerden het aandachtig auditorium. Voor de pauze vertolkte zij drie fijne stukjes van Cath. van Rennes en ,,J' voudrais bien me marier" van Dalcroze, daarna „Wiegedeuntje" en „Gij badt op eenen berg alleen" van v. Rennes, besloten met „Trouw" van Mozart. Het klonk als een belofte van het eindigen van het programma! Vermelden wij nog, dat de heer Holt hulde bracht aan de werken van het R. K. Bevol kingsbureau en dat de heer Vollaerts, namens de ,commissie voor lectuur der club, een beroep deed op een toezenden van bekjes e.d., om te verspreiden bij het propaganda werk. Het secretariaat schrijft ons: De R. K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Her-wonnen Levenskracht" zal a.s. Woensdag 9 Juni, een voorberei dende vergadering -houden in het Gebouw St. BaVo ter bespreking van den speldjes dag. Als de georganiseerde vakbeweging het bestuur dezer dagen krachtig ter zijde staat, is het succes verzekerd. Ook de comitéleden zullen zeker op deze vergade ring aanwezig zijn. Indien de velen, die hebben deelgenomen aan de excursie naar Berg en Bosch, in 1925, en de excursie van jt. Zondag, met hun actieve leider op de voorbereidende vergadering ook aanweig zijn, dan twijfelt het bestuur er niet aan, of de speldjes-dag en de andere groote plannen, die het be stuur ten uitvoer zal brengen, zullen een prachtig succes worden/» „Herwonnen Levenskracht" heeft in de komende maan den, krachtige medewerking noodig, en zij mag toch zeker wel op de medewerking vertrouwen van ailen die sympathiseeren met dit werk. teder georganiseerde, die mede wensebt te werken, "is op de vergade ring van a. s. Woensdag 9 Juni hartelijk welkcm. De groote plannen beginnen een vasten •vorm te krijgen; de Kon. goedkeuring op een plaatselijke loterij is verkregen. Ver volgens zal in de maand September een tentoonstelling worden gehouden. Wie helpt cm de grootschë plannen te doen slagen. Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE ot SLECHTE BEZOR- GING der „N. H Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie oi mondeling aan onze Bureaux, NASSAU- LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5