uTTèfI Radio-Omroep 1 Een voorloopige regeering in Portugal tot stand gekomen. Het nieuwe Poolsche kabinet wordt a.s. Zaterdag gevormd. Opleving van den strijd in Marokko? Een merkwaardige rede van president Coolidge In verband met de ontwapening. Onder de Radio-berichten: Invoer van geslachte dieren van het Con tinent in Engeland verboden. De Zweedsche regeering is afgetreden. Het Amerikaansche Huis van afgevaardigden keurt de schuldregeling met Frankrijk goed. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. De Spelers van Stad en Lande. De Jan Steen-tentoonstelling. Weinig uitvindingen van waarde. f Wetenschap onder de Katholieken. FEUILLETON. - HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER z/s - Het conflict in de Engelsche liberale pertij. De „Evening Standard" meldt, dat het thans twijfelachtig is of de Asquithiaansche leden van het Lagerhuis een motie van af keuring tegen Lloyd George zullen voorstel len, zooals zij aanvankelijk van plan waren. Zij zijn nl. tot de conclusie gekomen, dat een dergelijke motie niet veel kans van slagen zou hebben, daar zij daartoe den st-un zou behoeven van den rechtervleugel der liberalen, die, al zijn zij het ook geens zins eens met de houding van Lloyd George nopens de algemeene staking, er toch niet voor te vinden zijn, hem uit de leiding van de fractie te ontzetten. Ook de vereeniging van liberale candi- daten zou in meerderheid op de hand zijn van Lloyd George. Een instructie aan Lord Lloyd. De Engelsche regeering heeft aan Lord Lloyd, den Britschen hoogen commissaris in Egypte, opdracht gegeven, aan de vier be kende punten van de Engelsche politiek t.genover Egypte, betreffende den Soedan, het verkeer door het Suezkanaal, de verde diging van Egypte tegen een buitenland- schen vijand, en bescherming van de Engel- s. he belangen in Egypte, onvoorwaardelijk vast te houden. Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht Het Internationaal Congres voor Vrou wenkiesrecht, dat te Parijs in de Sorbonne gehouden wordt, heeft zich uitgesproken tegen de reglementeering der prostitutie. Een uitvoerig debat ontspon zich over de vraag of een speciale wetgeving op den arbeid van vrouwen noodig is en of de arbeidswetgeving voor beide geslachten ge lijk moet zijn. Met 91 tegen 76 stemmen verklaarde bet congres zich voor handha ving der speciale wetgeving op den arbeid van vrouwen. Tevredenheid over de houding van Briand. Er schijnt algemeene voldoening te h'eer- sohen over het feit, dat Briand er in slaag de den parlementairen toestand te beheer- schen en zijn regeering te consolideeren. Zelfs de radicale pers bekent, dat een crisis op dit oogenblfk noodlottig zou zijn en troost zich over de nederlaag van Dins dag met de belofte welke Briand gaf dat hij zijn nieuwe financiëele plannen voor eind Juni zou indienen en ook met deze overweging, dat bet onmogelijk zou zijn te regeeren met een nieuwe meerderheid hoofdzakelijk uit de rechterzijde samenge steld. De andere bladen constateeren voot-al, dat het linkerkartel, dat sedert twee jaar in de Kamer regeerde, de positie geschapen t door de verkiezingen van 1924, heeft ver loren wegens politieke onmacht en dat de positie der verschillende partijen in de Kamer weer bijna dezelfde is geworden als onder Poincaré, daar een derde van de ra dicale partij thans met het nationale blok meestemtin strijd met de besluiten der partij. Het Braziliaansche veto. De heer Montarroyos, gedelegeerde van Brazilië bij den Volkenbond, heeft ver klaard, dat de heet de Mello Franco, am bassadeur van Brazilië bij den Volkenbond, geenerlei bespreking heeft gehad, noch met den heer van Hösch, noch met graaf Beras- do 'f, dien hij niet eens kent. Hij heeft alleen persoonlijk aan den heer von Hösch, na afloop der werkzaamheden der commis sie van Genève, verklaard, dat hij zijn ver klaringen herhaalde, dat Brazilië er nimmer aan gedacht heeft zich tegen de toelating van Duitschland tot den Volkenbond te verzetten en dat Brazilië zich in deze heele quaestie op een beginselstandpunt heeft geplaatst en alleen de hoogste belangen van den Volkenbond op het oog heeft ge had. Wat betreft het standpunt van Brazilië nopens de toekenning van permanente ze tels, dit blijft ongewijzigd. Het stond alleen aan den president der Braziliaansche repu bliek deze positie te wijzigen. De perma nente vertegenwoordiging van Brazilië bij den Volkenbond, welke onder leiding staat van den heer de Mello Franco, heeft' echter van den president der republiek geenerlei nieuwe instructie ontvangen, die haar ver oorlooft te gelooven aan eenigerleiwijzi- ging van standpunt te dezer zake. De Presidentsverkiezing in Polen. De nieuwe staatspresident zet in een manifest zijn program uiteen. Hij acht een onverwijlde uitbreiding der bevoegdheden van den president noodzakelijk, die de Sejm en den Senaat moet kunnen ontbin den. Deze zullen ook worden ontbonden. Aan een kabinet van vakministers moet de saneering van het economische leven worden toevertrouwd, terwijl ook het open bare leven moet worden gezuiverd. De eedsaflegging. Vrijdag 4 Juni zal president Moscicki den eed afleggen. De oorzaak, dat de eedsaf legging niet onmiddellijk plaats heeft, is zuiver particulier. De president wil zijn zieke vrouw bezoeken en zijn particuliere zaken te Chorzow op orde brengen. Hoewel er in het land een teleurstelling is, dat Pilsoedski zijn benoeming niet heeft aangenomen, vindt de verkiezing van Mos cicki toch algemeenen bijval. De nieuwe regeering. Zaterdag wordt de definitieve samenstel ling der regeering-Bartel gepubliceerd. Maarschalk Pilsoedski blijft minister van oorlog. De rechtsche pers toont zich zeer tevreden over de gunstige beëindiging der Mei-gebeurtenissen door de verkiezing van den on-politieken geleerde Moscicki tot president. Moscicki zal werkelijk boven de partijen staan. De opstand in Portugal. Generaal Gomez Costa heeft alle divisie commandanten geseind, dat daar de thans georganiseerd wordende regeering onder majoor Cabecadas, den leider der revolu tionairen in het zuiden, aangewezen is door den president der republiek, zij niet het vertrouwen van het leger verdiende. Go mez Costa concentreert zeven divisies in de omstreken van Lissabon om de hoofd stad binnen te trekken en aan de huidige revolutie haar ware karakter te geven. Een voorloopige regeering. Na een conferentie tusschen majoor Ca becadas en generaal Gomez is er een voor loopige regeering gevormd. De ministeries van oorlog, koloniën en landbouw zijn toe gewezen aan generaal Gomez Costa, marine, financiën en justitie aan majoor Cabecadas binnenlandsche zaken, buitenlandsche za ken en handel aan majoor Ochca. Majoor Camara aanvaardde het ambt van boogc commissaris van Angola. De algemeene staking in be ginsel geproclameerd. Het Vakverbond heeft in beginsel de al gemeene staking voor het heele land af gekondigd om weerstand te bieden aan een eventueele militaire dictatuur. De correspondent van de „Times" te Lissabon meldde gisteren, dat het land thans geheel in handen der militairen is. Alle acht legerdivisies (waarvan er een te Lissabon ligt) stpunen generaal Gomez da Costa. De vloot, die bij Madeira ligt, heeft order gekregen daar te blijven; ook zij steunt den generaal. De president heeft zijn aftreden meege deeld in een brief aan majoor Cabecadas, waarin hij zegt, dat daar de openbare orde zonder geweld is hersteld en de vorming van een regeering aan majoor Cabecadas is overgedragen, zijn ('s presidenten) taak afgeloopen is. Ik kan van nu af, zoo schrijft de president, niet voortgaan met het be- kleeden van het hoogste ambt der natie. Volgens de grondwet zal 't nieuwe ministe rie de functies der uitvoerende macht aan vaarden. De politieke crisis in Egvote. De Kaïrosche correspondent van de „Mor ning Post" meldt, dat de politieke toestand een zeer ernstig karakter heeft aangenomen en dat, tenzij Zaghloel pasja in de eerste paar dagen van houding verandert, er moei lijkheden te wachten zijn. Ofschoon de toestand naar het uiterlijk rustig is, zoo is hij in werkelijkheid, zegt de correspondent toch gespannen en is de be volking als kruit, waarin een vonk een ont ploffing kan veroorzaken. Men ziet de ontwikkeling «der gebeur tenissen daarAn met spanning tegemoet. De overgave van Abd-el-Krim. Uit verklaringen van Spaansche gevan genen, gepubliceerd in de bladen, blijkt, dat op bevel van Abd el Krim een groot aantal Senegaleezen werden gefusileerd om op het voedsel te sparen. Bedrijvigheid aan het Spaansche front. Van het Spaansche front wordt een we- deropleying der bedrijvigheid van den kant der Riffijnen gemeld. Zoo werden in de streek ten Zuiden van Tanger uit Regala vertrokken colonnes heftig bestookt.^ Ook uit de streek van Tetoean wordt eemge be drijvigheid gemeld. Coolidge en het ontwapenings- vraagstuk. President Coolidge heeft bij een herden kingsplechtigheid voor de gesneuvelden op het kerkhof te Arlington een rede gehouden, waarin hij op Europa een ernstig beroep deed om tot vermindering van de bewape ning te land en ter zee over te gaan. Men moest het wantrouwen laten varen en tot overeenstemming trachten te komen over een verlichting van de door legers en vloten opgelegde zware lasten. Eenigszins zonderling klonk het m deze rede, dat Coolidge cr op wees, dat leger en vloot der Vereenigde Staten thans beter toegerust, dan ooit eerder het geval was. Maar hij verklaarde natuurlijk, dat voor Amerika leger en vloot slechts instrumen ten van den vrede zijn. De militaire opera- tiën van de Unie hadden nimmer een ander doel dan de zaak van de menschheid te dienen. Na deze hulde van het goedbewapende, maar vredelievende Amerika wees de presi dent er op, dat sedert den wereldoorlog wordt gestreefd naar den duurzamen vrede en dat Amerika en de Amerikanen van harte aan dit streven meedoen en het steu nen. En daarop ging hij voort: Niemand kan betwijfelen, dat het voornamelijk de econo mische toestanden in Europa waren, die de ovprbeladen landen in den wereldoorlog de den storten. Zij hielden een waren wedstrijd in bewapening. Geheele volken waren ge wapend en geoefend ten nadeele van hun industrieel leven, zij waren zwaar belast, tot tenslotte de druk onduldbaar werd en de naties een uitweg zochten door elkander aan te vallen en op elkaar los te slaan. Om een herhaling van zulk een ramp te vermijden, stelde de regeering der Vereen, Staten de ontwapeningsconferentie van Washington voor. De Amerikaansche regeering was verlan gend dat beginsel van ontwapening verdere toepassing te geven. Daarom zónden we on ze gedelegeerden naar Genève ter voorberei dende conferentie voor de bewapeningsbe- beperking. Van deze conferentie verwachten we practische resultaten. Wij zijn van meening, dat andere volken zich met ons moeten aaneensluiten om te kunnen komen tot een verzachting van de noodzakelijkheid om een groote weermacht te onderhouden. Wan trouwen en wederzijdsche. haat moeten worden opgegeven. Europa heeft een Vol kenhond, die in staat moet zijn .den landen de politieke waarborgen te geven, welke de Vereenigde Staten niet behoeven. Boven dien is er nog het Wereldhof, dat zou kun nen worden gebruikt om alle geschillen tot oplossing te brengen, „Wij mogen de moeilijkheden van de. Europeesche naties niet onderschatten en moeten geduld hebben en consideraties. Maar wij mogen niet nalaten onze Overtui ging te uiten, dat de naties dringend een verdere beperking der bewapening noodig heboen. Wij zullen hun bij de oplossing hun ner problemen allen mogelijken hijstand verleenen. Wij namen in goed vertrouwen aan de conferentie deel en verwachten, dat de conferentie ook harerzijds het goede ver trouwen vertegenwoordigt. Wij wenschen, dat de problemen der conferentie zullen worden opgelost zoo, dat practische resul- t-len worden verkregen. Elk streven in deze richting zijn wij bereid te steunen." Canada en de Ver .Staten. In antwoord op een in den Senaat ge stelde vraag, zeide een lid der regeerings- partij, dat de regeering van plan was een gevolmachtigd minister te Washington te benoemen, doch dat de datum nog niet was vastgesteld. Er was geen briefwisseling ge voerd tuschen de regeeringen van Canada en de Vereenigde Staten over de kwestie van de benoeming van een Amerikaanschen g zant te Ottawa. Reorganisatie van het Japan- sche kabinet. Het Japansche kabinet zal binnenkort worden gereorganiseerd. Burggraaf Inoeje zal de portefeuile van Spoorwegen krijgen. Chuzji Machida zal de portefeuille van Landbouw nemen, Hajashi zal worden be last met Financiën en Hamaguchi zal Bin nenlandsche Zaken nemen. EEN COMMUNISTISCH KAMERLID ONTVOERD. Een telegram uit Algiers aan de „Matin meldt, dat het communistische Kamerlid Cornavin, die een propaghnda-rondreis door Algerië maakt, hij zijm aankomst te Bougie door, twee jongemannen werd gepakt en in een auto gezet, waarmee hij naar een bosch in de omgeving werd gebracht. De jonge lieden boden het Kamerlid een copieuzen goed besproeiden maaltijd aan en brachten hem daarop met groote plechtigheid terug naar het §tation vin Bougie, waar hij nog juist den tijd had in den trein te stappen. De communisten, die tevergeefs waren bij eengekomen voor een door het Kamerlid le houden rede, dienden een aanklacht in wegens ontvoering. DE WERKLOOSHEID. Volgens de jongste cijfers is het totaal aantal personen, dat in Frankrijk werkloo- zenuitkeering ontving.... 4091 Dit beteekent intusschen niet dat cr slechts 409 werkloozen zijn. In 1921 bij voorbeeld, toen er bijna 200.000 werkloo zen waren, ontvingen er slechts 54.000 on dersteuning, zoodat het heel goed mogelijk is dat er thans 1000 i 2000 werkloozen zijn in Frankrijk. De werkloosheid doet zich voornamelijk voor te Parijs, waar 95 perso nen werkloozenuitkeering krijgen» Frankrijk kent intusschen geen verplichte werkloos heidsverzekering, Ondersteuning komt den arbeider als een soort liefdadigheid voor en hij vraagt er derhalve slpchts met tegenzin otn. Zelfs bij vakbonden, die hun eigen werk- loos'neidsfondsen hebben, weigeren tal van leden, die geregeld hun contributie betaald hebben, de nocdige stappen te doen om uiikeering te krijgen. Er is op het oogen- blilc groote schaarschte aan arbeidskrach ten in weerwil der 2.850.000 buitenlandsche arbeiders, die zich thans in Frankrijk be vinden. Dit geldt in het bijzonder voor de plattelandsdistricten. HET GESCHIL TE MARIËNBURG. Het gebeurde te Mariënburg stoorde een feestvreugde. Deze stad herdacht haar 650- jarig bestaan. De gemeenteraad had te be slissen, welke vlag bij de feestelijkheden zou waaien: zwart-rood-goud, of andere kleuren. Links wilde natuurlijk alleen de zwart-rood-gouden kleuren en geen andere zien. De vaderlandsche honden hadden te kennen gegeven de kleuren rwart-wft tewachtten kaltn he t verloop af. Ik regelde intusschen mijne zaken met het oog op mijn voor belangrijke zaken vervroegd vertrek met de „Insulinde" op 14 April. Ik gaf den administrateur (niet den kistenknecht) Jan sen volmacht. Stortte bij de Lloyd de passage gelden voor hen die na 6 Mei naar Holland terugwilden liet 5 mille achter voor de nog verschuldigde 14 dagen salaris en regelde de nog te spelen avonden tot 6 Mei. Alles was geregeld en niemand was ik iets verschuldigd; ik tart tegenspraak. Ik vertrok uit Soerabaja niet in het geheim; de passagierslijst van de „Insulinde" bevatte mijn naam onder de eerste-klasse-passagiers. Toen begon het relletje I Laroche, die door mijn zorgen een mooie tournée maakte en twee mille per maand verdiende, liet mij bij verstek failliet verklaren, bewerende, dat ik er met de kas vandoor was (m'n eigen geld) en de rechtbank te Soerabaja, gewoon aan vluch tende Chineezen en Arabieren die met zeil schepen naar Singapore de wijk nemen, sprak mijn faillissement uit op die onrechtvaardige vordering. Dit laatste beveel ik in de aandacht van onzen minister van Justitie. Zoodra ik dit relletje in de bladen vernam, ging ik naar Persbureau „Aneta" en infor meerde naar den berichtgever. ,Ant. Ver- heijen op den loop." De heer Beretty was zoo beleefd mij dat telegram te toonen de on- derteekening was Hubert Laroche Ik ben dadelijk naar Soerabaja teruggereisd en niet teruggebracht, zooals de illustre Indi sche pers berichtte. Ik kwam in Soerabaja, overzag den toe stand, en begreep dat men van mijne afwe zigheid profiteerde om mijn faillissement uit gesproken te krijgen begreep, als ik op mijn recht bleef staan, ik minstens een jaar kon pgocedeeren dat ik in een wespennest zat, mede door de schoone instelling, die auto matisch als curatrice optreedt en „Weezen- kamer" heet (ook voor onzen Minister), Ik betaalde de f 1000 boete terug Laroche de kosten en 24 uur later werd dit door de humane rechters van Soerabaja uitgesproken faillissement vernietigd. Voila Van een accoord door mij aangeboden is geen sprake De dames en heeren van mijn gezelschap zijn bijna zonder uitzondering mijn vrienden gebleven en hebben tot den laatsten cent hun salaris ontvangen. Hun, die na 6 Mei naar Holland terug wilden, gaf ik passage 2e klasse en de anderen, die nog wilden doorspelen, betaalde ik den halven passage-prijs, hoewel het contract mij dit niet verplichtte. Ziedaar de ware toedracht der zaak, zooals de Indische pers ook later erkende. Als er Nederlandsche bladen zijn, die van een schandaal spreken, dienen zij mijn naam onbesproken te laten en den schuldige elders te zoeken. willen dragen, Links kreeg in zooverre zijn zin, dat de raad besloot, dat de wijk om het station de officiëele kleuren zou dragen. Uit wraak hebben nu de vaderlandsche bonden, zich van elke feestviering onthouden. De be langrijkste feestelijkheden, zooals een his torische optocht, zijn hierdoor niet door gegaan, DAKLOOZE RUSSISCHE KINDEREN. De „Iswestia" schrijft, dat het aantal dak- looze kinderen in de Sovjet-Unie door de regeering op 335.000 geschat wordt. De meesten, nl. 300.000, zijn op het grondgebied van de R.S.F.S.R, geregistreerd; bovendien zijn er 23.000 in de Oekrajine, 5000 in Wit- Rusland, 6000 in Trans-Kaukasië enz. Be halve deze dakloioze kinderen is er nog een groep, die in de statistiek als „daklooze kinderen, die getransporteerd worden" be kend is. Het zijn kinderen, die door een speciale commissie van het volkscommissa riaat van spoorwegen naar hun geboorte plaatsen overgebracht worden. Volgens de officieele statistiek zijn er in de Unie nu 24.000 zulke daklooze kinderen. Deze cijfers geven echter alleen het aantal van geregis treerde daklooze kinderen aan. Het aantal zwervende kinderen, dat zich aan de regis tratie wist te onttrekken, is zeer groot en zelfs bij benadering niet te schatten. EEN EUROPEESCHE JAARBEURS TE PETERSBURG. Malysjew, de tegenwoordige leider van de jaarmarkt te Nizjniej-Nowgerod, heeft het plan opgevat een jaarbeurs voor geheel Europa te organiseeren. Een dergelijke jaar markt zou, naar Malysjew denkt, er toe leiden, dat de leiders van de grootste Euro peesche en Amerikaansche firma's naar Petersburg zouden komen. Bovendien zou zijn voorstel het monopolie van den buiten- landschen handel versterken.... Hoe het laatste mogelijk is, vertelt Malysjew niet. Het beurscomité te Petersburg heeft het plan van Malysjew goedgekeurd, zoodat er kans bestaat, dat er in deze richting wat gedaan zal worden. DE SINT-SOFIA-KATHEDRAAL TE KIEJEW. De Oekrajiensche Academie van Weten schappen, heeft, naar de „Izwestia" ver neemt, zich tot'het districlscomité te Kiejew met een uitvoerig rapport gewend, waarin de academie er op wijst, dat de Sofia- Kathedraal te Kiejew, een van de schoon- r'.e en oudste monumenten Van de Byzan- tijnsche kunst in verval is geraakt. Indien de autoriteiten niet dadelijk ingrijpen, zal de kerk instorten. Het opzienbarend conflict in Indië. Naar aanleiding van de berichten, omtrent het conflict, dat tijdens zijn Indische tournée bij dit gezelschap tot uiting kwam, publi ceert de heer Anton Verheijen, directeur van het ensemble, het volgende Begin October debarkeerden wij op Deli en tot en met Maart was ons optreden daar en op Java een groot succes. Wij maakten maan delijks 20 a 25 mille ree. en zonder eenige fi- nancieele zorg kon ik aan alle mijne verplich tingen voldoen. Reeds publiceerde ik het be richt, dat ik de contracten met de dames en heeren, die voor zes maanden waren aange gaan, dacht te continueeren tot negen maan den en reserveerde voor den thuisreis voor alle leden van den troep plaats op de „Indra- poera" van de Rott. Lloyd, 12 Juli van Deli. Het njocht zoo niet zijn. De jaren lange vriendschap van Hub. Laro che voor Jan Mulder veranderde in vijand schap en niemand kent de reden hiervan. Die vijandschap openbaarde zich op het tooneel bij repetities en uitvoeringen. Ik heb met alle moeite en met mijn bekenden tact conflicten voorkomen het mocht niet baten. In Ban doeng onder een voorstelling van de „Vio- liers," vlogen die heeren elkaar in de haren; het politierapport verstrekt belangstellenden het bewijs. Daar het Indische publiek ten slotte met deze geschiedenis bekend werd en de zaken er reeds groot nadeel van onder vonden, moest ik ingrijpen. Ik deelde La roche mede dat zijn contract dat op 6 April afliep, niet meer zou worden verlengd en dat hij beboet wjs wegens ordeverstoring volgens art. 3 van het contract voor een halve maand gage, zijnde f 1000. Met de beëindiging was le chere maitre te vreden mits ik hem verlof gaf te gaan voor dragen (wat ik hem al eerder en in zijn eigen voordeel had toegestaan) en hem de retour passage naar Holland verzekerde. Ik stond beide toe en in mijn bezit is nog een concept overeenkomst, hiervoor door Laroche op gesteld. Met de boete van een halve maand gage was Laroche niet tevreden, ook niet met de beslaglegging, die mij door het Theater Odeon in Den Haag was opgedragen voor contractbreuk door Laroche daar gepleegd. Wij waren op 6 April in Soerabaja Laro che behoorde niet meer tot den troep, dien ik tot 6 Mei prolongeerde en.... eindelijk was er vrede. Zijn salaris van 16 Maart tot 6 April Laroche aangeboden min dé boete hij wei gerde. De zaak noch ik, waren met een cent schuld belast. Laroche door vrienden met goéden raad overladen, stelde 'n eisch tot betaling van achterstaand salaris. Mijn advocaat mr. Wertmuller, en ik, Dank zij tal van tgezeggingen van bin nen- en buitenlandsche eigenaars van mees terwerken van Jan Steen, is het aantal schilderijen, dat deze tentoonstelling te Leiden zal bevatten, thans reeds tot tegen de zeventig gestegen. Hierbij is slechts een tiental uit Nederlandsche musea. Al de overige komen uit buitenlandsche musea en uit particulier bezit ten onzent en elders: Duitschland, Engeland, Zwitserland, Frank rijk, Denemarken, en vermoedelijk ook Ita lië. Zoo zendt Lord Northbrook te Londen het geestig zelfportret van Jan Steen als luitspeler, en ook uit de collectie van Lord Swaithling, en uit die van Alfred Rothschild komen prachtige kabinetstukjes. Het mu seum te Cassel zendt het wereldberoemde Driekoningenfeest, een Deensch collection- neur de uit de verzameling De Ridder be kende Teekenles; mevr. Van Pannwitz het Doktersbezoek, dat eens een sieraad was der collectie Steengracht; de beer Van Beu- ningen het doek „Soo gewonnen, soo ver teert", vroeger in de verzameling Neumann te Londen. Ook uit de musea te Berlijn, Göttingen en Keulen worden schilderijen verwacht, terwijl dr. Bredius verschillende stukken toezegde. Behalve vele bekende (hoewel slechts zelden tentoongestelde) schilderijen komen er ook enkele, die zelfs bij de vaklieden nog niet of nauwelijks bekend zijn, b.v. het groote imposante doek: de „Vereering van het gouden kalf", een der merkwaardigste bijbelsche voorstellingen van Jan Steen. De „Woede van Ahasverus", vroeger in de bekende verzameling Rudolf Kahn te Parijs, zal eveneens bijdragen tot de kennis van Jan Steen als schilder van bijbelsche tafe- reelen. Tot het eerecomité der tentoonstelling hebben zich bereid verklaard toe te treden mr. M. A. M. Waszink, minister van O., K. en W., mr, D. J. de Geer, minister van Fi nanciën; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Buitenlandsche Zaken; mr. E. C. Sweerts de Landas Wyborch, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. inr. dr. N. C. de Gijs'elaar, burgemeester van Leiden; jhr. mr. R. de Marees van Swinde- ren, Nederlandsch gezant te Londen; dr. A. Bredius; Aug. L. Reimeringer, voorzitter der commissie voor De» Lakenhal. EEN WARMWATERKRUIK. Aan het jaarverslag van het te Delft ge vestigde „Bureau voor uitvinders" ontkenen we De werkzaamheden in het jaar 1925 ver richt, beperkten zich, evenals in vorige jaren, tot het uitbrengen van een advies aan onbe middelde uitvinders over de waarde van hun uitvinding. Door 84 personen werd in het verslagjaar aan het Bureau advies of nadere inlichtingen geVraagd. Er waren er, die blijk gaven van een zeer vindingrijken geest en met drie of meer uitvindingen te gelijk kwamen. Over het algemeen was het aantal uitvin- VRIJDAG 4 JUNI. Hilversum, 1050 M. 12.Politieber. 6.307.30 Fransche les door den heer Ch. Miche. - 7.Politieber. 7.45 cn 10 uur Persberichten. 8.10 Geplengd pro gramma. Het dubbelmannenkwartet „Ars Musics", dir. Jacob Hamel; Heer S. Stap, humorist. Mandoline-orkest „Sempre Avanti", dir. J. E. Koldijk. Harmonica- virtuosen „De Volendammers", dir. var Dijk. Mondaccordeonclub „Door Oefening Kennis", onderafdeeling van Bloemen- kwartiers „Blijde Jeugd", te Hilversum, dir. D, Jansen, Daventry, 1600 M. 12.50 Orgelconcert van de St. Mary-le-Bowkerk. 1.20 2.20 Tijdsein, lunchmuiek. 3.40 Lezing: Elementary French. 4.05 Concert doof de People's society. 5.05 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Uittreksel uit de radiobladen. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws^ cau serie: Seen on the screen. 7.45 Piar.o- 2.20 Tijdsein, Junchmuziek. 3.40 Lezing What a building society really is. 8.20 Variété. „That Child", tooneelstukje, Kimberley en North, in een, muziekscène, R. Gourle in zijn repertoire. 9.20 Sym- phonie-concert. 9.50 Weerber., nieuws Lezing: The hospitale and the nation's healt. 10.20 Weberfeest. R. Morton, sopraan; Ticciat, piano. Symphonie-con- cert. 11.201.40 v.m. Dansmuziek van Kettner's restaurant. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Jazmuziek door de Jazz Andre. L. Malsang, viool. 8.20 Engelsche les. 8.50 Concert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Ri- goletto", opera in 4 acten van Verdi. Daarna nieuwsber. Brussel, 486 M. en Antwerpen. 265 M. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Gramofoon- muziek, 9.20 Galaconcert. Militaire liederen. Munster, 410 M, 1.35-2.50 Volkscon cert, Orkest. 4.20 Causerie: Ratsel- madelgeschichten. 5.20 Muziek van "Schubert. 6.20—7.20 Septet op. 2o van Beethoven, voor kamer-orkest. 8.20 Engelsche les. 8.50 Möricke-avond Gedichten. 10.20 „Eine Funkreise durch Europa", heruitzending van andere stations. dingen, Waaraan eenig practisch nut te ver wachten zou zijn „klein". Op een enkele uit zondering na moest dan ook den uitvinder aangera 1 i worden geen octrooi aan te vra gen en n tijd meer aan zijn uitvinding te geven. Die enkele uitzondering betrof o. a. een „warmwaterkruik, speciaal voor zieken huizen" waarvan de uitvinder geholpen werd bij zijn octrooi-aanvrage en hem raad werd gegeven in zake fabricage en exploitatie. Het bestuur van het Bureau koesterde ver der goede verwachtingen van een uitgevon den „luchtpomp voor automobielenbanden"., Zoodat gemeend werd den uitvinder geldelijk te moeten steunen. Bij het vooronderzoek bij den octrooiraad bleek echter, dat een pomp van deze constructie reeds uitgevonden was. Uitvinders zouden zich veel tijd, arbeid en moeite kunnen sparen, indien zij zich vooraf op de hoogte stelden van hetgeen reeds be kend en gepubliceerd is. De volgende uitvindingen werden o.a. door het Bureau behandeld Zaagbeugel, automa tische gasaansteker, hoekverdeelingsinstru- menten kastdeursluiting veiligheidsmoer transportwagentje radioschakelaar sche ma verbetering bij rotatiepers garnalenpel- machine electr. sigarenaansteker toestel voor het uitsmelten van vetten stemapparaat bij verkiezingen ventilatieinrichting faam- constructie autowiel'; smeertoestel wrak- boei papierklem enz. enz. De Vereeniging tot het bevorderen van beoefening der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland vergaderde Zaterdag en Zondag te Amsterdam. In de Rechtsgeleerde afdeeling werd het onderwerp „Recht en Ethiek" behandeld aan de hand van prae- adviezen van prof. dr. B. A. E. van Benthem O.P. en dr. F. Sassen. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vergaderde de Genees kundige afdeeling, waar de heer F. F. H. Th. Croes sprak „Over acute pancreatitis". Dr. J. J. M. M. Klessens hield een voordracht „Over den invloed van de osmotische span ning in het bloed op den hersendruk en de beteekenis hiervan voor de behandeling van aandoeningen van het zenuwstelsel". Dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse uit Rotterdam sprak over „Choreoepithelioma malignum". terwijl Dr. B. A. G. Veraart uit Kerkrade een voordracht hield over „De beteekenis van Lister voor de ongevallengeneeskunde". In de bijeenkomst van de letterkundige afdeeling sprak drs. L. C. Michels over Ma- riken van Nieumeghem, meer speciaal over den bouw van dit stuk, terwijl Pater Ger- lach Royen O.F.M. het onderwerp „Vrou wentalen" behandelde. De V/is- en Natuurkundige afdeeling kwair bijeen in het St. Ignatius-college, Hobbema kade. Daar sprak Dr. J. Stein S.J. over d Pauselijke Sterrenwacht. Zondagmiddag werd de algemeene ver gadering gehouden, waar Jacques Maritam sprak over „La Philosophic et la science expérimentale". Heb het nitstckendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal Ie wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. 33 De apotheker lachte. „Ik ga morgen zeer vroeg op reis," zei hij. „Waarheen? vroeg zijn vrouw. „Dat komt er niet op aan, zei bij met weemoedigen glimlach. „Gij bezoekt de winkels in de stad, en ik ga naar buiten. Moeten wij elkaar dan rekenschap afleggen van eiken stap, dien wij doen?" Hij wilde zijn vrouw niet bekennen, dat hij voornemens was, naar het dorp te gaan, waar Hegemeister gewoond had, om daar naar hem te informeeren. Maar Marilla begreep heel goed, wat zijne plannen waren en ook Hegemeister ver keerde daaromtrent niet in het onzekere. Hij had beloofd, morgen vroeg te zullen komen, om afscheid te nemen. „Waarschijnlijk ben ik in den avond al weer terug," had hij vriendelijk gezegd. Maar Hegemeister had het gelaat afge wend, en niets geantwoord. De huisschel stond geen oogenblik stil Telkens werd er weer iets binnenge- bracht. Pakken en kisten werden door loópjon. gens ruw op den grond gezet. Om negen uur in den avond kwam het laatste pak, met de verontschuldiging, dat het onmogelijk geweest was, het vroeger te bezorgen. Toen werd de apotheker ongeduldig. Hij stond op en zei: „Nu is het genoeg. Ik laat de schel af nemen. Doe alle lichten uit, en ga alleen naar bed. Ik wil nu geen woord meer hoo- ren. Morgen vroeg moet ik op reis, en daar om wil ik rust hebben.' .Mevrouw Soland wilde iets daartegen in brengen, maar er kwam geen woord over hare lippen. Zóó had ze hem nog nooit gezien. Er was iets gebiedends in zijne stem, cn in zijn geheele houding, .die het haar onmo gelijk maakte, gehoorzaamheid te weigeren. Een groote angst deea haar hart ineen krimpen. Hij bemerkte den indruk, dien hij op zijne vrouw had gemaakt, en terwijl hij zich tot een glimlacht dwong, zei hij: „Marilla, breng mij nog een glas limona de, en dan gaan we allen te bed." Marilla kwam spoedig met een glas ci troen limonade. Mevrouw Soland zond het dienstmeisje naar hare kamer, liet alle lich ten uitdooven, en toen werd het spoedig doodstil in de woning. Maar mevrouw Soland kon den slaap niet vatten, op den verlovingsdag van hare eeni ge dochter. En ze durfde ó'ok geen enkel woord meer tot haar echtgenoot te spreken. „Ik wil nu rust hebben," zoo klonk het nog steeds in- hare ooren. En ze maakte het voornemen, nu geheel alleen voor den uitzet van hare dochter te zorgen. En ze wilde den geneesheer vragen, om aan Soland een rustkuur voor te schrijven. Den volgenden morgen scheen de zon helder. Al vroeg zag ze hem in den tuin, terwijl hij de bloemen begoot. Het sloeg vijf uur op den kerktoren. Toen Soland zijne vrouw vóór het ven ster zag staan, wenkte hij haar toe. „Ik ben vroeg opgestaan Augusta, riep hij. „Het is zonde, de morgenuren te ver slapen. Ik ben weer geheel frisch." „Dan is alles in orde," dacht Augusta bij zichzeive. Toen ging ze de huisgenooten wekken Driemaal moest ze aan de deur van de kamer van het dienstmeisje kloppen, voor dat ze antwoord kreeg. Toen ging ze de kamer van Marilla bin nen die rustig lag te slapen, met verwarde haren, wat haar ergernis veroorzaakte. „Marilla sta toch op. Vader wil vroeg op reis gaan," zoo zei ze, op niet zoo vriendelijken toon. „Het zal spoedig zes uur zi'n" -r „Het is pas tien minuten over vijt uur, zei Marilla, die spoedig wakker werd en op haar horloge keek. I Er was een rijtuig tegen zeven uur be steld, dat den apotheker naar het station moest brengen, Hegemcister verscheen op tijd, om af scheid te nemen van zijn aanstaanden schoonvader. Zijn hoed was diep op zijn voorhoofd ge drukt. En toen hij zijn hoed afnam, bemerk te Marilla een roode streep op zijn voor hoofd. Zc streek met de hand daarover heen zonder te bedenken, dat dit een liefkozing was. Beiden stonden bij het rijtuig, dat op den apotheker wachtte. Mevrouw Soland ging met de handtasch naar de keuken, om er eenige broodjes met vleesch in te stoppen, „Vanavond komt papa weer terug," zei Marilla zacht tot haar verloofde. „Zult gij dan ook hier zijn?" „Ik?" vroeg Hegemeister, alsof hij uitdiep gepeins ontwaakte. „Ja, waarschijnlijk zal ik dan wel hier zijn." Hare vraag had op hem een indruk ge maakt, alsof men hem met een scherp mes had gestoken. Vanavond! En dan het einde! Zijne misdaad ontdekt! Zijne misdaad tegen de liefde, tegen de goede trouw! Hij vatte Martlla's hand, en drukte die met zooveel kracht, dat hij haar pijn deed. Ze zag hem aan, en bemerkte, dat zijne oogen niet op .haar gericht waren, maar op de koppen der paarden, die ongeduldig stonden te trappelen. Ook zij werd door een grooten angst be vangen. Ze fluisterde zijn naam. Toen wendde hij het hoofd om, en beider blikken onimoctten elkaar. „Soland-" riep de schrille stem van de vrouw van den apotheker. „Waar blijft gij toch? Het is hoog tijd." „Papa is nog even naar zijn studeerkamer gegaan," zei Marilla. „Hij zeide mij, dat hij- nog iets vergeten had." „Welnu, ga hem dan roepen," zei hare moeder, „Misschien is hij wel ingeslapen^ Ik zal intusschen zijn parapluie gaan halen." De koetsier, die gedurende dit gesprek op eenigen afstand heen en weer had geloopen, kwam brommend nader, „Wij hebben geen tijd meer te verliezen," zoo zei hij. „Soland! Solandl Waar blijft gij toch?" riep mevrouw Soland luide. Maar opeens kwam Marilla, die haar va der was gaan halen, weer terug. Haar gelaat was doodsbleek, en in hare oogen stonden tranen, „Hij komt niet," stamelde ze. Toen wankelde ze, en viel voorover in de armen van Hendrik Hegemeister, die haar opving. „Marilla, wat moet dat beduiden?" vroeg mevrouw Soland vol ontzetting. „Papa zit boven vóór de tafel... Hij k dood," stamelde ze. De oude geneesheer constateerde, da» een beroerte een einde aan het leven vat, den apotheker had gemaakt. Mevrouw Soland snikte in haar zakdoek, en Marilla zat op den achtergrond in een leuningstoel, met het hoofd ochterover, zonder te weenen. Hegemeister stond met den rug naar h® venster, in het halfduistere vertrek. Niemand kon de uitdrukking van zijn ga laat onderscheiden. „Hij is gestorven, zooals hij geleefd heef„ rustig en kalm," zei de oude geneesheer- „Laten wij hem de rust niet misgunnen. Mis schien is het gelukkig voor hem, en is b®01 veel leed bespaard gebleven, dat hij in la' tere jaren zou hebben ondervonden." Hij zweeg eenige oogenblikken, en richtts toen het woord tot Hegemeister." „U zijl waarschijnlijk de aanstaande schoonzoon?" Hegemeister maakte eene buiging, zonder iets te zeggen. „U hadt dien man moeten kennen, zooal' ik hem gekend heb," vervolgde de genees heer. „Hij was eerlijk, oprecht, zonde» valschheid of bedrog." Toen stond hij op, en vertrok. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8