Binnenlandsch Nieuws. Invoer van geslachte dieren in Engeland verboden. De onderhandelingen over Mosoel. DuitschDeensch Arbitrage verdrag. De voorbereidende ontwapeningsconferentie. Aftreden der Zweedsche regeering. De controle over Oostenrijk. De nieuwe Poolsche president De oorlog in Marokko. De schuldregeling tusschen Amerika en Frankrijk. De onrust in China. Te Sjanghai. De triestigef Meimaand. Het vuilnis-vraagstuk. Alcoholbestrijding bij het snelverkeer. Maatregelen tegen mogelijke Communisten-acties. Het Gezantschap bij den H. Stoel. Verlaging van de posttarieven. De Zuiderzeedijken in Noord-H olland. Reorganisatie R. K. Staatspartij. SOCIAAL LEVEN. Verplicht gebruik van de Arbeidsbeurzen. Gunstige stand van de werk loosheid in Den Haag. Collectief Contract in de typografie. Vereeniging van Raden van Arbeid. GEMENGD NIEUWS. Na de twee auto-ongelukken bij Zeist. Een eigenaardige verkeers- kwestie te Deventer.' Vrees voor oplichting! De onbewaakte overwegen. Smokkelen van varken». Voor rookers, die hun lucifert vergeten. Vermist. Lift ingestort. De burgemeester reed weei links. Te water gestort en verdronken. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. V Een communiqué van het ministerie van landbouw deelt mede, dat voortaan de in voer van geslachte dieren van het conti nent verboden is, daar duidelijk is aange toond dat deze invoer een der voornaam ste oorzaken is van de verspreiding van mond--en klauwzeer in Groot-Britannië. S» Austin Chamberlain verklaarde in het *agerhu« antwoord op een vraag dat de onderhandelrn~"n met de Turksche regee ring over de Mosoel-kwestie in vriend- schappelijken geest worden voortgezet, het geen de hoop doet toenemen dat ze tot een spoedig en bevredigend einde zullen leiden. Hij kon echter geen definitieve verklaring afleggen vóór dat de bepalingen van het verdrag zijn goedgekeurd. t- Gisteren is te Berlijn door den minister van buitenl. zaken en den Deenschen ge zant het uit 21 artikelen bestaande arbitra geverdrag met het bijbehoorende slolpro- tocol en de notawisscling onderteekend. Het berust op dezelfde grondslagen als de ver dragen, welne Duitschland de laatste jaren met andere land enheeft gesloten en omvat alle geschillen van allerei aard, welke tus- schen Duitschland en Denemarken zouden kunnen ontstaan. Het verdrag wordt geslo ten voor den duur van tien jaar en zal daarna indien het niet wordt opgezegd tel-, kens voor vijf jaar worden verlengd. De militaire sub-commissie der ontwa- penings-commissie heeft besloten dat voor beperking van bewapening alleen in aanmer king komt de direct mobiliseerbare weer macht. Dit voorstel werd aangenomen met één stem tegen, van Duitschland, en enkele ont houdingen. Door deze definitie is Frankrijk in een bevoorrechte positie ten opzichte van Duitschland 3at geen reservetroepen heeft. De Zweedsche regeering heeft gisteren bij den koning haar ontslag ingediend. Hij ver zocht den ministers voorloopig de zaken te blijven afdoen en droeg aan den directeur I der Rijksbank Ekman op een kabinet te vor- De Oostenrijksche kanselier Ramek zal persoonlijk de werkzaamheden van den Vol kenbondsraad betreffende de volledige op heffing van de financieele controle over Oostenrijk bijwonen. De beëediging van president Ignaz Mos- cicki zal Vrijdagmiddag te 12 uur plaats hebben, niet in het gebouw van den Land dag, maar in het oude koningsslot. Zij zal worden bijgewoond door 't corps diplomati que, de pers en een gedeelte der bevolking. De nieuwe president zal volgens de avond bladen, zich niet als zijn voorganger in de Belvédère vestigen, maar in het bovenge noemde oude koningsslot. Voor maarschalk Pilsoedski zal in hetzelfde gebouw een woning in gereedheid worden gebracht. De Franschen maakten zich meester van den top van de Oetka, op dertig k.m. be noorden de Werga, waarmede de algeheele bezetting van het gebied der Beni Zeroeals voltooid is en deze sterke dissidente stam, die in 1925 den opstand begon, is bedwon gen. Heb Huis van Afgevaardigden heeft de regeling der Fransche schuld goedgekeurd. Bandieten hebben een Britsch ambtenaar eener petroleumonderneming gevangen ge nomen. Troepen trachten den Brit te bevrijden. De autoriteiten te Swatow hebben open lijk hun verontschuldigingen aangeboden wegens den aanslag op den Britschen con sul omdat deze eenige communisten aan plakbiljetten, welke op de muren van het consulaat waren geplakt, had verscheurd. De opwinding in de wijk der buitenlan ders is geheel verdwenen. De stakers hebben het werk onvoorwaar delijk hervat. In het voorloopig overzicht van het Kon Ned. Met, Instituut over het weer in Mei 1926 wordt gezegd: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1.5 te laag, te Maassluis evenwel 3 graden te laag. In de eerste dekade was de gemiddelde afwijking bijna 2 graden in de laatste slechts enkele tienden te laag, voor Maastricht echter nog bijna 2 graden. De gemiddelde maxima waren 2.5 graden, de gemiddelde minima V graad onder nor maal. De regenval was in het Westen onder, in het Oosten boven normaal. In Zuid- Limburg en Twente viel meer dan de dub bele normaalsom. Te De Bilt werden 145 uren zonneschijn geregistreerd tegen 204 normaal. Het rapport der Commissie spoedig te verwachten. Naar de Msb. verneemt, is het rapport der door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie inzake het vraagstuk van vuilnisafvoer, thans gereed gekomen. Het rapport zal binnenkort aan den Minister worden aangeboden, waarna spoedig de publicatie er van te wachten is. Op 16 Juni zal te Utrecht vanwege de Nationale Commissie tegen het' Alcoholisme fren congres plaats hebben ter bespreking net deskundigen, belanghebbenden cn be langstellenden van verschillende zaken in verband met het auto-verkeer en het alcoholisme. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Becrenbrouck, Voorzitter der Tweede Kamer, zal het con gres presideeren, terwijl de volgende in leidingen zullen gehouden worden: „Het belang der gemeenschap bij veilig verkeer", een inleidend referaat, door dr. •L P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht. ..De bedrijfszekerheid van den chauffeur, onder den invloed van Alcohol", door prof dr. R. Roels. cn Arts Joh. van der Spek. „De taak der werknemers", door C. Sormani voorzitter van de Unie van Arbei ders in bet Automobielbedrijf. „De taak der werkgevers", door H. M. van Emmerik, voorzitter van den Bond van Au.obusdien si-Ondernemers. „Overzicht der wettelijke bepalingen, aanvullingen welke ze behoeven", door mr van Zutphen. „Vorm en stand der drankbestrijding bij Spoor- en Tramwegen; wat hiervan, te 'neren," door ir. F, A. Brandt, Congres-secretaris is de heer G. L. de l!aas, Otterstraak 49, Utrecht. Op het Congres zullen vertegenwoordigd *j)n de Minister van Arbeid, Handel en jnjverheid; de Prov. Besturen van Zuid- rolland, Limburg eu Utrecht,- het Gemeente restuur van Enschedé, enz. Voorts meldden vele en veelsoortige ?°rporaties cn personen zich reeds vobr et lidmaatschap aan. Door den heer Joekes zijn aan den minis- or van Koloniën de volgende vragen ge steld: 1 v dt» minister kennis genomen van e berichten in de-bladen, volgens welke de Orocureur-generaal bij het Hoog Gerechts- ot jn Ne(j injdë een circulaire heelt gericht ^e.. boofden van gewestelijk bestuur, waarbij dezen in overweging werd gegeven, O'O administrateurs van ondernemingen te J zwegen zich van voorraden levcnstniddc- Pri te voorzien cn hun personeel te wa- P°nen met het oog op mogelijke acties van communistische zijde? 2. Kan de minister voor zooveel noo- dig na daaromtrent bij de Indische regecring inlichtingen te hebben ingewonnen mede- deelen, of deze berichten, althans 'n hoofd zaak, juist zijn? 3, Is de minister, indien bedoelde berich ten in hoofdzaak juist blijken te zijn, niet van oordeel, dat een dergelijk optreden van den procureur-generaal afkeuring verdient en ongewenschte maatschappelijke en staat kundige gevolgen moet hebben? Het liberale „Vaderland" schrijft: „Het Episcopaat van Nederland heeft een brief aan den Paus geschreven, waarin o.a. de bewering voorkomt, dat de Koningin „tegen Haar bedoeling" Haar gezant bij den Paus heeft moeten terugroepen. Wat de bisschoppen der R. K. Kerk in Nederland vertrouwelijk aan den Paus wen- schen te schrijven, is hun zaak. Maar zoo dra zij deze correspondentie bekend ma ken, dan heeft onze openbare meening er mee te maken. En dan dient er dezen hee- ren op te worden gewezen, dat de bedoe ling van de Koningin in gevallen als deze buiten beschouwing dient te blijven. Indien het bier gold (gelijk de bisschop pen zelf schrijvèn) „een politieke-stem- ming", dan brengt de kieschheid mede, de persoonlijke meening van H. M. daarin niet te betrekkan. Het strekt der Koningin juist tot eer, dat wij niet weten, welke de ooli- tieke overtuiging van H. M. is. Mochten de bisschoppen daaromtrent in dit geval toe valligerwijze wel zijn ingelicht, dan nog ware het een eisch van discretie geweest, daarover in het openbaar te zwijgen. Het is te hopen, dat het slechte voor beeld, door het Nederlandsche R. K, Epis copaat gegeven, om n.l. de Koningin in den politieken strijd te betrekken, geen navol ging vinde. De mededeeling omtrent het schrijven van het Doorluchtig Episcopaat is, zoo ant woordt De „Tijd" op dezen uitval van het liberale orgaan, uitgegaan niet van H;H. D.D. H.H. de Bisschoppen, maar van de Internuntiatuur te 's-Gravenhage. Dat de Bisschoppen tegen publicatie van dit schrij ven geen bezwaar maken, beteekent nog niet, dat zij hiertoe het initiatief hebben genomen, en nog veel minder, dat zij in hunne relaties met den II. Stoel „de open bare mcening" wenschen te betrekken. Wat den grond der zaak,_ n.l. het betrek ken van H." M. de Koningin in den politie ken strijd betreft, verwondert bet ons zeer deze opmerking te zien gemaakt in een blad, dat onder zijn redactie-staf leden telt, die van ons staatsrecht op de hoogte zijn. Volgens de Grondwet jhceft de Koningin het' opperbestuur der buitenlandsche be trekkingen. LI. M. zendt gezanten naar ■vreemde mogendheden. Naar goeddunken? Sommige staatsrechtsgeleerden verdedigen de stelling, dat de Staten-Generaal door zich te verzetten tegen de zending oi hand having van een gezant, welke door de Ko ningin is gezonden of wordt gehandhaafd, inbreuk maken op een praerogatief van de Kroon. De grondwettelijke practijk is echter, dat niet de Koningin, maar de Regeering voor het bestuur der buitenlandsche be trekkingen de verantwoordelijkheid draagt niet alleen, doch bovendien zich schikt naar den wil der meerderheid in de Sta ten-Generaal. Van deze grondwettelijke practijk is het gebeurde met bet gezant schap bij den H. Stoel een treffend staal tje. Het spraakgebruik intusschen wil, dat men blijft spreken van Harcr Majesteits ge zant, de gezant der Koningin, enz. N» de rede van Minister Van Karnebeek zal „Het Vaderland" wel niet durven be twisten, dat de Regeering tegen haar be doeling genoodzaakt is geweest, Harer Majesteits gezant bij den H. Stoel terug te roepen. Alleen de lust om tegen de Roomsehen te stoken kan in de formeel en zakelijk juiste bewoordingen van het Bisschoppe lijk schrijven zien een poging, om de per soon der Koningin in de politiek te be trekken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft Inzake de verlaging van de posttarieven een schrijven gericht aan den minister van Waterstaat. Zij betoogt daarin, met verwijzing naar Engeland en Amerika, dat lage tarieven zeer stimulee- rend werken op de verzending van het aantal poststukken. Bii verlaging der tarie ven zal op een niet onbelangrijke toeneming van het aantal poststukken gerekend kun nen worden, hetgeen zich zeer sterk zal manifestccren als ook het strafport weer ingevoerd wordt. Aan de Kamer zijn n.l. verschillende voorbeelden medegedeeld, waarbij men ter vermijding van het hooge porto, door eigen personeel de brieven laat rondbrengen. Nu is het, volgens de Kamer, een "gun stige omstandigheid te achten, dat binnen afzienbaren tijd geen tekorten op den dienst der P.. T. en T. zullen voorkomen, ook zelfs niet als de verlaging zoo spoedig mogelijk wordt ingevoerd. De verlaging van 10 en TA tot 7 A en 5 cent zal naar becijfering TA millioen per jaar kosten het batig saldo voor 1926 wordt geraamd op 7 millioen. Wordt de verlaging thans ingevoerd, dan zal 1926 zelfs een be langrijk overschot opleveren, te meer daar bij_jdezc becijfering nog niet in rekening ge bracht is de groote bezuiniging, in uitzicht gesteld door hel rapport der z.g. Comroissie- Nolting. Ofschoon dit rapport eind 1924 reeds uitkwam, moeten de voornaamste der voor gestelde bezuinigingen nog hoogstens in het stadium der proefnemingen verkeeren. Ten slotte dringt de Kamer op onverwijlde in voering van de toegezegde verlaging aan. Aanbesteding der werken. Dijkgraaf en Hoogheemraden van „Noord- Hollands Noorderkwartier" hebben Woens dag aanbesteed het verhoogen en verzwa ren van de zuiderzeedijken, van den Vlam- dijk tot Durgerdam, met bijkomende wer ken in vijf perceelen. Ingeschreven werd door de heeren Stuurman te Volkerhemer- stol voor perceel 1 en 2 87.888; H. van Seventer, te Vught voor perceel 1 en 2 82900; W. V. 't Lloen, te Alblasserdam voor perceelen 1 en 4 105.000; Waafjes, te Assendelft voor perceel 1 en 2 99.000; G. Den Adel, te Beverwijk voor perceel 5 146.000; J. W. Roelofls, te Papendrecht, voor 3 en 4 79900; J. Ooms Pz„ te Aven- horn voor perceel 4 102.774; W. Ocms te Ammerstol voor 1 en 2, 101.000; A. Za- nen te Ammerstol voor 1 en 2 104.000;, W. Aafjcs, te Assendelft, voor perceel 5 144.000; N. V. Aannemers Mij. v/h Zanen Verstoep, te Gouda voor 1, 2 en 3 128.093 en voor massa 367.192; de heeren J .F. Schouffel, Apeldoorn, voor 1 en 2 92.000 en J. de Vries, te Heemstede voor perceel 5 159.600, De gunning wordt nader be kend gemaakt. Naar de Msb. verneemt, houdt het be stuur van de R.K. Staatspartij met de Re organisatie-Commissie a.s. Zaterdag te Utrecht een gecombineerde vergadering, o.a. ter behandeling van dc ingediende amende menten op het Reorganisatie-rapport. Het moet in dc bedoeling liggen om, ten gerieve van de Bondsvergadering op 11 en 12 Juni a.s. over de voorgestelde wijzigin gen prae-advies uit te brengen. Moet het bij coll. contract worden voorgeschreven? Meeningen van voor- en tegenstanders. Verdient het aanbeveling, in collectieve contracten een bepaling op te nemen, waar- bi de partijen zich verplichten, gebruik te maken van de openbare arbeidsbeurzen? Zoo ja, hoe ver zou die verplichting zich dan moeten uitstrekken? In de vergadering van de Ned. Vereeni- ging van Arbeidsbeurzen, op 23 Juni a.s. te Maastricht te houden, zal deze vraag, in geleid door praeadviezen van de heeren H. Amelink, A. C. dc Bruyn, mr. dr. A. A. van Rhijn, mr. A. Molenaar en E. Kupers, worden behandeld. De heer Amelink wijst' er op, dat dé arbeidsbemiddeling is een instituut, dat bij de gecompliceerdheid der huidige arbeids markt, lokaal nationaal en internationaal, onmisbaar is. De arbeidsbeurs zal haar taak des te beter kunnen vervullen, indien zij heel de arbeidsmarkt zou kunnen beheer- schen, indien elke plaatsing door haar be middeling geschiedde. Het overzicht over vraag en aanbod werd dan op de meest vol komen wijze verkregen. Zoio bezien moet dé vraag, of het aanbe veling verdient, in collectieve contracten een bepaling op te nemen, indien partijen hun leden verplichten, gebruik te maken van de openbare of daarmee gelijkgestelde arbeidsbeurzen, bevestigend worden be antwoord. Indien toch belangrijke groepen van werkgevers en werknemers zich ver plichten, bij aanbieding van, en vraag naar arbeidskrachten, de arbeidsbeurs niet te passeeren, fnaar deze zooveel mogelijk te benutten, zal dit den arbeidsbeurzen in de gelegenheid steden haar belangrijke sociale taak des te beter te kunnen vervullen. Dit 7ou voor werkgevers cn werknemers en voor het gehecle bedrijf van groote betee- kenis zijn. Doch een verplichting om van de arbeids beurs gebruik te maken zou zich niet ver der mogen uitstrekken dan tot het stellen van den eisch, dat de arbeiders bij werk loosheid of wanneer zij van werkgever wen schen te veranderen, zich doen inschrijven hij de arbeidsbeurs en dat werkgevers, die personeel behoeven, dit bij de arbeidsbeurs aanvragen. Ook de tweede praeadviseur, de heer De Bruyn, blijkt een voorstander van het op nemen der verplichting tot het gebruik maken van de openbare arbeidsbeurzen in de collectieve contracten, en wel op de zelfde gronden als de heer Amelink. Mr. dr. A. A. van Rijn daarentegen ver klaarde zich tegen een dergelijke bepaling. Voor den patroon, aldus concludeerde hij, is de regeling niet te aanvaarden, omdat het principieel niet juist is den bedrijfsleider een bepaalden arbeider op te dringen, ter wijl het practisch niet mogelijk is uit te maken, wanneer de patroon builen de beurs om moet kunnen gaan wegens het niet vol doende bekwaam zijn der ingeschrevenen; en omdat in sommige gevallen een zekere zij het niet bedoelde drang wordt uit geoefend om bij voorkeur met georganiseerd personeel te werken, hetgeen de beurs in discrediet moet brengen. Bovendien zouden tegen overtredingen geen behoorlijke maatregelen zijn te nemen zonder een sterken afkeer van de C. A. O zelve te wekken. Al evenmin acht deze praeadviseur de bedoelde verplichting voor de arDeiders aannemelijk. Immers de bepaling zou het initiatief van den arbeider om werk te zoeken af snijden, welke onsociale vrijheids beperking ten gevolge heeft, dat de patroon ipts minder spoedig een nieuwen arbeider aanstelt, terwijl de bekwame arbeider min der kans krijgt spoedig een plaats te vinden. Voorts ziou men consequent zijnde, den ongeorganiseerden arbeider in sommige ge vallen moeten bevoorrechten boven den georganiseerde n.l. wanneer de georgani seerde arbeider moet wachten of hij geen plaats door middel van de beurs kan krijgen, terwijl de ongeorganiseerde zich onmiddel lijk, nadat hij zich heeft laten inschrijven, bij ongeorganiseerde patroons kan aanbie den. Ook voor het bedrijf acht de schrijver een regeling tot verplicht gebruik van de open bare arbeidsbeurs gewenscht, omdat' wij zoo betoogt hij moeten streven naar or ganisatie der bedrijven, met vermindering van Overheidsbemoeienis, en omdat er ze ker geen aanleiding is in dit geval van dit streven af te wijken, nu van de arbeidsbeurs nog slechts een matig gebruik wordt ge maakt, terwijl in verschillende bedrijven, in ov reenstemming met de practische eischen van het bedrijfsleven, ook door dc vakor ganisatie wordt bemiddeld. Mr. Molenaar verstaat onder het ver plicht gebruik maken van dc arbeidsbeurs, dat een werkgever, die aan nieuwe arbeids krachten behoefte heeft, zich tot de burs wendt met de vraag hem een gcschikten ar beider ter kennismaking te zenden. Kan de werkgever evenwel dezen arbeider niet ge bruiken, dan is hij volkomen vrij hem niet aan te nemen. Met den arbeider is 't evenzoo gesteld. Wel kan hij het toejuichen, dat in een collectief contract dc bepaling wordt opgenomen, dat een arbeider, ingeval van werkloosheid zich bij een openbare arbeids beurs moet doen inschrijven en dat een werkgever zich bij gebrek aan arbeidskrach ten in de eerste plaats tot de organen der openbare arbeidsbemiddeling zal wenden, ten einde te vernemen of bij deze een arbei der, die aan de vereischten door den werk gever gesteld voldoet, staat ingeschreven, doch verder mag men z.i. niet gaan, en mr. Molenaar besluit zijn prae-advies- dan ook met de opmerking, dat hij aan het verwijzen naar de organen der openbare arbeidsbe middeling in een collectief contract niet veel meer practische beteekenis toekent dan die van een op zichzelf zeker niet onbelangrijke propaganda voor het instituut der openbare arbeidsbeurzen. De heer Kupers ten slotte beantwoordt de gestelde vraag bevestigend. Doch zoo schrijft hij de verplichting blijve voorloo pig beperkt tot die gemeenten, waarin naar het oordeel van partijen een goed functio- neerende arbeidsbeurs bestaat. De moge lijkheid worde opengelaten tijdens den duur van het collectie contract deze verplichting tot meerdere plaatsen uit te strekken. Doch de verplichting zal voorshands niet meer kunnen zijn dan een moreele, en de betreffende bepaling in de collectieve con tracten zal slechts dan effect sorteeren, wanneer de arbeidsbeurs behoorlijk geoutil leerd is en zij beschikt over vakkundige be middelaars althans voor de groote steden en verder voor zoover dit mogelijk is. Bovendien zette de beurs de bemiddeling stop bij staking of uitsluiting en bemiddelde' zij niet onder het in een bedrijf geldende standaardloon. Aan de organisaties van werkgevers en arbeiders worde ruime me dezeggenschap gegeven in het beheer der beurs voor zoover het de arbeidsbemiddeling betreft. Vooral in de bouwvakken. Naar het Vad. verneemt, mag Den Haag zich verheugen in een zeer goeden stand van de werkloosheid. Voor de gemeente zit daar het financieele voordeel aan vast, dat de uitkeeringen zeer verminderen. Op 30 Mei 1925 stonden ingeschreven 4834 mannen van 18 jaar en ouder. Op 31 Mei van dit jaar was dat aantal gedaald tot 3504. Bij de bouwbedrijven stonden verleden jaar ultimo Mei ingeschreven 1676 mannen en dit jaar slechts 793. De Alg, Ned. Bond tegen opzegging. Naar de Tel, verneemt, heeft het Woens dag te Amsterdam gehouden congres van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond besloten, het voorstel van het hoofdbestuur om het collectief contract in de typografie niet op te zeggen, wanneer ook de andere organisaties zulks niet zul len doen, te aanvaarden. SECRETARIAAT: RIJKSADMINISTRATIEGEBOUW, DROOGBAK, AMSTERDAM. De vereeniging van Raden van Arbeid houdt op Maandag 7 en Dinsdag 8 Juni a.s., in Palviljoen „Vondelpark" te Amsterdam, haar algemcene vergadering. Op de vergadering van Maandag, welke zal worden bijgewoond door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en an dere autoriteiten op het gebied der Sociale Verzekering, zal de Voorzitter der Ver eeniging, de Heer Dr. E. B. F, F. Baron Wittert van Hoogland, Vo'orzittcr van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage en lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, in een rede het eerste lustrum der Vereeni ging herdenken, na afloop waarvan men zich vereenigt aan een gemeenschappelij- ken maaltijd. Op de vergadering van Dinsdag, 8 Juni, des voormiddags 9A uur. eveneens in Pa viljoen „Vondelpark", zal door den Heer V. Grafvestein, Chef der Medische Afdee- ling „Invaliditeitswet" der Rijksverzeke ringsbank, een lezing worden gehouden over het standpunt van het Bestuur der Rijks verzekeringsbank Inzake het prothesen- vraagstuk. Enkele toegangskaarten voor deze lezing zijn op aanvrage voor belangstellenden nog verkrijgbaar bij den Adjunct-secretaris, den Heer P. L. Gerritse, adres Rijksadministra tiegebouw, Droogbak, Amsterdam. Het verkeer aldaar. Men schrijft aan het „Vad.": De O. S. M. zet er tegenwoordig wel gang achter. Twee auto-ruïnes in één week op den korten weg tusschen Zeist 'en Drie bergen en het zal hier niet bij blijven, wanneer de gemeentebesturen niet ingrij pen. Wat toch is het geval? De dorpsbewoners in deze schoone streek zijn groot geworden met de gemoedelijke stoomtram, tientallen van jaren daar het eenige publieke vervoermiddel. Dat monopo lie werd inderdaad uitgebuit, zoodat men allermoeilijkst verbinding kon krijgen met de érnote steden, daar er soms drie uren verliepen eer er weer een trammetje voor bij sukkelde. Daarbij een serie wissels, waarop hoogstgemoedelijk kon worden ge wacht, tot het de andere tram, die b.v. te Driebergen op aansluiting met den trein uit Utrecht of Arnhem had te wachten, behaag de de halte Rijsenburg te naderen. Dikwijls misten dan de reizigers uit Doorn hun trein tje te Driebergen, waar, nu nog, maar al te weinig treinen stoppen. Toen ontstond de benzine als ven^oer- mid-del. De schitterende equipages, die al jaren voor de villabewoners de tram ver vingen, maakten plaats voor auto's, het ver keer werd drukker en, nog veel later, kwam een ondernemend man op het lumi neuze idee, een autobus te laten rijden. W a ren de burgemeesters ter plaatse nu niaar zoo moeilijk geweest als in de Residentie, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn geweest. Maar ziet, zij zagen in die nieuwe verbinding een direct belang hunner ge meenten en de bussen rezen uit den grond. Eerst wou het niet, vond men het minder klassiek, maar toen ook barones A en jon ker B in den bus van van Setten waren gesignaleerd, was het ijs gebroken. De tram was de eenige benadeelde. Het publiek won er bij. Daardoor ontstond ge zonde concurrentie. De tram veranderde successievelijk van tractie en het elcctri- sche net kwam, ten koste van wal fraai hout tot stand. Maar er bleef een moeilijkheid De wissels; ze zijn er nog en daardoor blijft de tram op den duur achter. Toch wil ze haar schade inhalen en ontwikkelt derhalve op zekere stukken van den weg treinvaart. Boomen aan de overwegen? Ze kosten be diening, of zou de techniek al zoover zijn dat ze automatisch te behandelen zijn? Wat erger is, is de groote haat tusschen tram en bus. We hebben hooren beweren, dat de stoomtram, die voor goederenver voer nog wel eens de tram vervangt, op zettelijk haar gal uitspuwt, wanneer een bus passeert, in de gedaante van rook. Het doodelijke ongeluk met de Parlorcar was aan dien rook te wijten. Waarop we willen aandringen dus? Op scherper controle van Overheidswege, matiging der sneltreinvaart, uitschakeling der stoomtractie, overal dub bel spoor en boomen aan de overwegen zoo mogelijk; in ieder geval duidelijke sig nalen en eenige matiging van tempo. De weg is een der meest gebezigde van ons land; het publiek is bij verbetering ge baat. Wellicht is deze door eendracht te bereiken, waaraan de burgemeesters van Zeist, Driebergen en Doorn wel wat zullen kunnen doen, wanneer ze beginnen de han den in een te slaan. De Deventer politie-autoriteiten verkeeren, naar de Tel. verneemt, in een lastig geval. Reeds geruimen tijd trachten zij, door het plaatsen van verkeersposten op drukke pun ten in de nauwe straten der oude stad, wat orde te scheppen in het verkeer. Van alles is al geprobeerd om althans te zorgen, dat het publiek rechts houdt. Men heeft op de straten strepen. verkeers-„eilandjes" aangebracht. En velen liepen bij overtreding een proces verbaal op. Zoo op een der pleinen bij een viaduct, waar een paal staat en bij dien paal een agent, die oppast, dat niemand zonder bekeuring te krijgen links van den paal zal rijden. Voor enkele dagen nu, toen al een 12-tal personen wegens hun verkeerszonden was aangehou den en de slachtoffers stonden af te wachten, wie zondaar no. 13 zou worden, kwam de burgemeester aangereden per auto hij reed links van den fatalen paal. Groote hilariteit bij het publiek, omdat de agent zijn hoogsten chef stil liet passeeren, met correct saluut. Er kwam heel wat over te doen. In dgn gemeenteraad ontstond even een lachpartijtje, toen opgemerkt werd dat de burgemeester van de verkeerskwestie „zoo veel afweet." En Maandagmorgen nieuw rumoer, want weer reed de burgervader links van het paal tje. En weer sloeg de geposteerde agent be leefd aan zijn helm. Maar die agent maakte er nu toch rapport van, omdat het publiek hem had uitgelachen. De politie zit met het geval verlegen, omdat, als de burgemeester zijn links rijden volhoudt, de verkeerspost op het plein in kwestie wel kan inpakken, daar niemand dan meer aan de aanwijzingen der politie gevolg'geeft. Er is nu een politie-„onderzoek" gaande. De burgemeester gaf reeds te kennen, dat hij links van den paal kan rijden en toch nog rechts op den weg zijn. De oorzaak schijnt te schuilen in een fout, begaan bij het ter plaatse aanbrengen van een vlucht heuvel, die een sta-in-den-weg is. Men schrijft uit Enschedé aan het „Vad." Bij de Lonneker politie is aangifte gedaan van een zonderling geval van vermoedelijke oplichting Er bestaat nl. ergens in deze gemeente een voetbalclub, waarvan de leden een leeftijd hebben, varieerende tusschen 6 en 10 jaar. Voor deze club wordt door de leden geregeld contributie betaald voor de aanschaffing van een voetbal en andere benoodigdheden. Een der 10-jangen werd tot penningmeester be noemd. Dezer dagen nu werd bij de politie aangifte gedaan, *dat deze penningmeester plannen zou hebben om zich de kas toe te eigenen, tenminste om den inhoud dier kas, pl.m. f 4.aan de vereeniging te onttrekken. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, waaruit bleek, dat de penningmeester door leden en bestuur zeer nauwkeurig ge controleerd werd. Hij werd dusdanig op de vingers gezien, dat eiken dag de inhoud der kas werd opgenomen om na te gaan, of deze wel klopte. Dit wantrouwen scheen den pen ningmeester met langer te bevallen, waarop hij mededeelde gijn diensten aan een andere club te zuilen aanbieden, waar deze beter op prijs zouden worden gesteld. Bestuur en leden der club, bevreesd voor de kas, snelden daarop onmiddellijk naar de poli tie. Het onderzoek had tot resultaat, dat de politie geen termen vond om voorgeleide van den verdachte te bevelen. Zelfs wist de politie een bemiddelingsvoorstel te formu leeren voortaan zal de kas opname niet eiken dag, maar eens per week geschiedend Met den trein, die Woensdagmorgen om 10.53 uur van Vlaardingen naar Schiedam vertrok, is op den on'oewaakten overweg van den Schiedamsohenweg onder--Kethel, en man overreden en gedood. Men heeft dc identiteit van het lijk, dat naar Schiedam is vervoeTd, nog niet kun nen vaststellen. Omtrent het doodelijk ongeval, dat Woensdagmorgen 11 uur bij den onbewaak- ten overweg bij Kathel heeft plaats gehad, kuunen wij nog het volgende melden: Het slachtoffer is de 29-jarige J. A. J. V. gewoond hebbende in de Boomgaardstraat te Rotterdam. Dit is het vierde doodelijk ongeluk, dat deze beruchte overweg op zijn geweten heeft. Wat het laatste ongeval betreft is bij het Onderzoek gebleken, dat de man, na aan den berm van den weg te hebben uitgerust, zijn weg wilde vervolgen, zonder den na derenden trein te zien hetgeen trouwen» door de situatie van den overweg niet mogelijk is. De man werd door de machine gegrepen en was onmiddellijk dood. Uit Enschedé wordt gemeld: Het smokkelen van varkens van Neder land naar Duitschland is, in verband met het feit, dat de prijs van deze dieren in Duitschland veel hooger is dan in Nederland, den laatsten tijd weer in vollen gang. De Duitsche douane van den grenspost Gerelo is het gelukt vijf groote varkens, welke over de grens gesmokkeld werden, in beslag te nemen. De smokkelaars slaag, den er echter in op Nederlandsch gebied te ontkomen. De grensbewaking is in verband met een en ander verscherpt. Op de Engelsche markt is een artikel ge bracht, dat zeer te stade moet komen aan rookers, die hun lucifers thuis plegen te laten. Het is n.l. een aardig-uitziend doosje met 10 cigaretten en 14 lucifers, dat tegen den civielen prijs van six pence wordt ver kocht. Achter het papiertje, waarin de ci garetten verpakt zijn, bevindt zich een kar tonnetje met zwavelstokken. Binnenkort komen ook doosjes van 20 cigaretten met 28 lucifers in den handel. De lucifers zijn van elkaar gescheiden zoodanig, dat nooit zelfontbranding kan plaats hebben. Sinds Vrijdag 28 Mei wordt te Schaesberjf (Limb.) vermist de 10-jarige Aaltje K. Alle nasporingen door de politie cn de ouder» bleven tot heden vruchteloos. In de Amstel-Bierbrouwerij te Heerlen brak de kabel eener lift. De lift stortte en kele meters naar beneden in den kelder. Een der arbeiders, zekere L. S., die in de lift stond, brak daardoor beide beenen. De ongelukkige werd naar het hospitaal overge bracht. En liet zich bekeuren. De burgemeester van Deventer, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eijsinga, heeft zich thans op zijn verzoek doen bekeuren wegens de overtreding, door hem begaan, door tegen de verkeersregeling te Deventer in te rijden, waarover wij reeds berichtten. Een doodelijk ongeval heeft Woensdag avond omstreeks 7 uur in de Binnenhaven te Rotterdam plaats gehad. De 29-jarige ijzerwerker W. Molenaar uit Barendrecht, was vlak bij die haven bezig met het ver richten van werkzaamheden, toen hij plot seling uitgleed en ruggelings in het water viel. Onmiddellijk werden reddingspogingen in het werk gesteld. Men slaagde er echter eerst na 10 minuten in, den man uit het water te halen. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, echter zonder resultaat: de man was reeds overleden. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht. AMSTERDAM, 2 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 315 vette kalveren, le kwaliteit 8090 ct., 2e kw. 6878 ct., 3e kw. 5567 cent per Kg. le vend gewicht, een enkel prima kalf boven noteering: 103 nuchtere kalveren f 1421; 491 Hollandsche Overz. en Geldersche vleeschvarkens f 1—1.02, vette varkens f 1.0 - vleeschvarkens f 11.02, vette varkens f 0.961 per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 2 Juni. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 5—6, id. blauwe f 5—6, id. Bravo's f 4.755, id. roode star f 4.104.25; Frie- sche roodbonte f 4.755 per Hl.; West- landsche muizen f 17.5018, Zomer Malta- aardappelen f 1318.50 per 100 Kg. ASSEN, 2 Juni. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V.P.N. waren aan gevoerd 187.000 stuks. Prijs f 57. RIJSSEN, 1 Juni. Vee. Aangevoerd 50 vette runderen f 0.751.30 per Kg.: 70 neu rende f 170—400, 55 gusten f 140—175, kal veren f 56120. WOERDEN, 2 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 583 partijen. Prijzen: Goudsche le soort f 5256, 2e soort f 4650, rijksmerk le soort f 5459, 2e soort f 48-53, zware f 60 Handel matig. BOVENKARSPEL (Station), 2 Juni Schotse f 7.10—7.60, kleine f 2.70—3.60 per baal, aangevoerd 683 b. DELFT, 2 Juni. Paarden. Ter voorjaars paardenmarkt waren aangevoerd 212 paar den en hitten, 11 veulens. Prijzen werk paarden f 200425, slachtpaarden f 80225, hitten f 125—275. ENKHUIZEN, 2 Juni. Zaden en peul vruchten. Bruine boonen f 1420 p. hl. Bruin mosterdzaad f 3537 p. 70 kg. Maanzaad f 3233, karwijzaad f 12, beide per 50 kg. ENKHUIZEN, 2 Juni. (Marktver. voor Enkhuizen en Omstreken.) Aardappelen. Schotsche muizen f 7.107.60, middelmarkt f 7.20 kleine Schotse f 3.103.50, middel- markt f 3.20, alles per baal. HOORN, 2 Juni. Varkens. Aanvoer 58 st. Vette f 8488, Londensche f 7072, Zou ters f 8284. Handel vlug. Eieren Aanvoer 43.567 kippen-, wit f 4.50 6, bruin f 5.206.20 eenden-, aanvoer 6080 st., f 4.60—4.90. HULST, 31 Mei. Granen. Betaald werd voor tarwe f 13.5015.50, rogge f 9.7510, haver f 10.5011, erwten f 1113.50, bruine boonen f 910. MAASTRICHT, 2 Juni. Botermijn. Prij zen hoogste f 1.97, midden- f 1.85, laagste f 1.69. Aanvoer 166.475 kg. VOLENDAM, 2 Juni. Eieren. Aan de vei ling waren aangevoerd 530.000 st. Eenden- f 4.854.90, en 5500 kippeneieren f 5.55. IJMUIDEN, 2 Juni. De Noorsche motor- kotters Leonard I en Sögne I zijn heden van Christiansand in de Visschershaven alhier aangekomen met resp. 750 en 400 kisten versche makreel. IJMUIDEN, 2 Juni. Heden kwamen van de treilvisscherij binnen de stoomtreilers IJM 196 (Hercules) met f 2866 IJM 126 (Derika X) met f 2303 IJM 184-(Plutos) met f 2810 IJM 94 (Peter D.) met f 2046 IJM 26 (Witte Zee) met f 2696 en de loggers KW 152 (Agatha Maria) met f 495 KW 14C (Voorwaarts) met f 732 KW 163 (Prin ses Juliana) met f 340 KW 67 (Noordster) met f 468 KW 70 (Maria Catharina) mei f 433 aan besomming. IJMUIDEN, 2 Juni. Aan de Rijksvisch- afslag waren 5 stoomtreilers, 5 loggers. Prij zen waren tarbot*f 10.90, tongen f 2.80— 2.20 per kg., griet f 5828, zetschol f 4730, kl. schol f27—22—13—4.20, scharren f 10.50 5.50 per kg. roggen f 2515 hoop, ma kreel f 164, pieterman cn poon f 187, kl. schelvisch f 198, gr. gullen f 27, kl. gullen f 15.50—12.50, wijting f- I4.5C—4.50 p kg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9