ÏHIUBbkoSI KWATTVV Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. DE ELGAWA. VOLLE-MELK-REEP Vrijdag, 4 Juni 1926. 50ste Jaargang No. 16266 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad UIT DE PERS. De nieuwe belastingen Agenda 5 Juni De bestrijding van het mond en klauwzeer. Groot-Limmerpolder. ^v>.. ié dl CVMl f HET ASPHALT IN DE GROOTE HOUTSTRAAT. Moeten alle bloes opnieuw gelegd worden? VOOR DEN POLITIE RECHTER. VAN ONZE RECHTBANK. Oud-leerlingen der tuinbouw- cursussen. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Verduistering. Lichting brievenbussen. Ambtenaren bij den Rijkswaterstaat. Aanrijding. Hinderwet. Gymn.- en Schermvereeniging „Concordia". Harmonie „Crescendo". Firma Adr. Kurvers. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Beter dan Goed: DE BESTE ZWEMMEN. HaarL Zwemvereeniging „De Delft." Gevonden dieren en voorwerpen. Be abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meel 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0f| fj) J1 m Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OU UU> verlies van beide armen, befde been< tot werken door f 7Kf| bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f rt beenen of beide oogen: I'uU. doodelijken afloop: 1 tU IJ, een voet of een oog: i luiï, duim of wijsvinger: I DU."* been of arm: I4U«" bij verlies v. een andere vinger. De „Gelaerl." schrijft De algemeene indruk is, dat Minister De Geer aardig profiteert van de ondervinding Zijner voorgangers. En verstandig profiteert. Minister Colijn heeft indertijd een Verte ringsbelasting voorgesteld, waartegen het hoofdbezwaar was, dat zij geen weelde belast te, maar behoefte, en met-dit bezwaar heeft de heer De Geer rekening gehouden. Hij heeft het wetsontwerp in tweeën gesplitst één ontwerp is een belasting op verteringen in hotels, herbergen, banketbakkerijen enz., een ander belast verschillende weelde-artike- len aan ae bron, dat is ter plaatse, waar ze worden aangemaakt. Voor een fotp-toestel wordt dus de belasting betaald door den win kelier en de verbruiker betaalt ze pas, als hij het. toestel koopt. De handelaar in zulke ar tikelen is slechter af dan de kleerenwinkel, die de stoffen onbelast in voorraad houdt, en eerst belasting betaalt, als hij een smoking, of rok- of galakostuum levert, welke belasting hij natuurlijk dadelijk öp de rekening van den klant schrijft. Zoo zijn er tal van vergelijkin gen te maken haarden, meubelen (van het betere soort), karpetten, piano's luxe schoe nen, bontjassen e.a. worden in voorraad ge houden en belast bij het verlaten der fabrie ken daarentegen wordt de belasting op 'n parketvloer of 'n vloer van rubber of graniet dadelijk door den verbruiker betaald. Over het algemeen laat de lijst van weeldeartikelen weinig ruimte voor kritiek het zijn inderdaad voor het overgroote deel artikelen van weelde, welke worden belast, al heeft 't ons verwon derd, dat deze Minister 't aardewerk op de lijst heeft gehandhaafd, zij het met de beper king van opengewerktde aardewerk-in dustrie immers beleeft een moeilijken tijd en aardewerk, „voor huishoudelijk gebruik", doet allereerst denken aan weelde. Wat de belasting op verteringen in de ho tels betreft, deze treft ook slechts zulke ver teringen, welke absoluut tot weelde kunnen gerekend worden. Hotels, waar men niet meer betaalt dan 3.25 voor logies met ont bijt, zijn vrij en krijgen een teeken aan de deur, dat ze zijn vrijgesteld van de verterings belasting er zullen geen hotels voor 3.50 per nacht meer overblijven en misschien wel geen voor vier gulden. Twee soorten hotels Zullen er overblijven, de luxueuse en de bur gerlijke of zakelijke hotels. Die prijs stelt op den rijken gast en op hem bizonderlijk, wil geen bord voor de deur, dat hij is vrijge steld van de verteringsbelasting maar die den zakenman wenscht of den reiziger met beperkte beurs, zal zorgen voor de koninklijke onderscheiding, dat hij een hotel houdt met civiele prijzen. Met de koffiehuizen zal iets dergelijks ge beuren. Vrijgesteld zijn de koffiehuizen, waar het bedrijf hoofdzakelijk is beperkt tot 't schen ken van dranken tegen geen hoogere vergoe ding dan vijf en twintig cent per kop of glas. Vermoedelijk zullen er weinig koffiehuizen overblijven, die schenken tegen een hoogeren prijs: men zal het verschil in stand waarschijn lijk zoeken in de grootte van het glas. Hoe deftiger de omgeving, hoe duurder de prijzen zoo is 't tegenwoordig. Dan zal 't zijn hoe kleiner het glas. Wij vermoeden dat de Minister uit de koffiehuizen geen millioenen trekken zal. Hoe 't met de banketbakkerijen gaan moet is nog niet duidelijk. Verteringen ter plaatse worden belast een taartje, uit den winkel gehaald, kost een dubbeltje, maar een taartje, opgegeten in „de salon", elf cent. Hoe men dat uit elkaar zal houden, is niet duidelijk. Welkom is elke belastingverlaging, ook deze. De Verdedigingsbelasting II had Mi nister Colijn geheel willen afschaffen Mi nister De Geer doet het slechts vloor de helft. Dan gaan de opcenten voor de personeele belasting weg, welke ten behoeve van 't Lee- aingsfonds worden geheven, dezelfde op den suikeraksijns en een verlaging van de hoofd som der personeele belasting. De Minister wil hierdoor in 't bizonder de groote gezinnen helpen en inderdaad, van de verlaging van den suikeraksijns profiteeren de groote gezinnen het meest, zooals zij het meest van de verhooging der invoerrechten opbren gen. En ook de verlichting der personeele be lasting mag toegejuicht. Wij hebben den tekst van de Wet nog niet vóór ons, alleen uittreksels en hieruit valt niet te bepalen, hoe groot de verlaging zal zijn. In art. 12 worden de bedragen verhoogd, die voor de lagere huurwaarden vrijstelling van de belasting naar den eersten grondslag der personeele belasting geven, dus voor Nij megen, waarvan de kom in de derde klasse staat 1.25. Dit bedrag wordt verhoogd. In dezelfde mate worden de artt. 13 en 7 veran derd art. 7 is het belangrijkste. Daarin wordt de kinderaftrek geregeld kinderaf- *rek krijgt men meer of minder naar gelang men meer of minder huur betaalt. Bijvoor beeld als men in de kom van Nijmegen in een huis van 250 woont, krijgt men 4% kinderaftrek, doch slechts 2 pet., woont men in een huis van 900. Die bedragen worden verhoogd in het voorstel des Ministers. Over het algemeen kan verwacht, dat de nieuwe voorstellen minder felle kritiek zullen uitlokken dan de vorige. Tenminste dat doet een eerste lezing vermoeden.. E. L. G. A. W. A. 10 uur v.m.II uur namiddag. Sociëteit „Sf. Bavo" Vioolonderwijs 3 uur Geel-Wit 5 uur Gewone Zit tingen 7 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59 Geopend van 8—10 uur. E. L. G, A. W. A. Lezing over „De toe passing van electriciteit in fabriek en werkplaats," door de heer W. H. Drukker 3 uur Lezing over „De toepassing van eenige moderne medische apparaten", door den heer Eckert, Ir. der „Sanitas Werke" 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur, „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. K K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8half 9 um 's Zaterdags alleen van 9K 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag- avoni Tel 11671. rbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters fuitgaande van den Ned. R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen fdr. C. Boschi L-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marndag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Jt. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gfezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. It. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur. L-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseermgsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'' 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groen* arkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telei. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) Het mond- en klauwzeer, de door den landbouwer en veehouder steeds zoozeer gevreesde ziekte van zijn vee, heeft, ook om de hardnekkigheid, waarmede zij zich steeds weer voordoet, reeds het onderwerp van ampele bespreking ten allen tijde uitge maakt en de bestrijding is een kwestie, naar de oplossing waarvan door vele deskundig- gen is gezocht; door ieder, die belang bij het veehoudersbedrijf heeft, wordt een af doend bestrijdingsmiddel verlangd, doch het succes, tot nog toe met allerhande middelen behaald, was uiterst gering. Het behoeft niet te verwonderen, dat»velen zich met het zoe ken naar een dergelijke afdoende bestrij- dingsmethode bezighouden, immers de scha de door deze gevreesde ziekte veroorzaakt, kan men eenigszins benaderen door in aan merking te nemen, hoe veelvuldig en hoe intensief het kwaad telkens weer opduikt, hoeveel vee ten gevolge van de ziekte min derwaardig wordt of sterft en hoeveel na deel de veehouder ook van de koeien, die nog in het leven gehouden kunnen worden, ondervindt door de snelle en •beduidende vermindering van de melkgift, door de groote gewichtsafname der dieren en door het ernstig besmettingsgevaar voor nog on aangetast vee. Op uitnoodiging van de h.h. A. Pielage en Sombroek te Haarlem, woonden wij dezer dagen bij een tweetal veehouders in den omtrek van Bennebroek een behandeling bij van door mond- en klauwzeer aange tast vee. Deze behandelingen geschiedden met een door genoemde heeren in den handel ge bracht bestrijdingsmiddel, genaamd „Elsol". Dit middel is niet nieuw, naar ons werd medegedeeld. Reeds enkele jaren geleden, in 1920, was het beproefd op 180 stuks vee, bij welke 180 gevallen spoedige en volko men genezing werd verkregen, terwijl bij herhaald optreden van de ziekte, het een maal behandelde vee niet meer werd aan getast. Verschillende tevredenheidsbetuigingen, in het bezit der heeren Pielage en Sombroek, toonden, dat inderdaad volkomen genezing bij het behandelde vee werd verkregen. Door bijzondere omstandigheden, in ver band met het onderzoek door de Rijkscom missie ingesteld om na te gaan de oorzaken en de middelen der bestrijding van het mond- en klauwzeer, werden de proefne mingen eenigen tijd gestaakt Thans echter worden deze weer ter hand genomen. De eerste behandeling van het vee ge schiedde op 10 Mei bij den veehouder H Teeuwen, Veldweg nabij Bennebroek. Zes koeien waren door mondzeer aange tast; bovendien had een der dieren de ziekte in dergelijken graad, dat twee kwar tieren van den elder ondeugdelijke melk gaven, ongeschikt voor de consumptie. Door bijkomstige omstandigheden, daar het toedienen der oplossing gedurende eenige dagen niet had plaats gevonden, werd de afloop der behandeling eenigszins vertraagd. Vrijdag 21 Mei konden wij constateeren, dat de zes behandelde dieren vrij van mond- en klauwzeer waren. De koe, die de ziekte in den ergsten graad had gehad, en wier elder twee verkeerde kwartieren bevatte, was niet ziek meer, evenwel gaf een der kwartieren van den elder somtijds brakke melk. De veehouder was over het resultaat der behandeling zeef tevreden en meende zijn tevredenheid niet beter te kunnen betuigen dan door de heeren Pielage en Sombroek te introduceeren bij den veehouder A. C. v. Leeuwen, wonende aan den Bennebroeker- weg. Bij dezen veehouder waren 4 koeien en 1 kalf door de ziekte aangetast. Om echter erger te voorkomen werden nog 4 kalveren bovendien behandeld. Aan alle dieren werd een Elsol-oplossing toege diend. Voor de kalveren is de ziekte zeer ge vaarlijk en moeten deze dieren het dan ook met den dood bekoopen. Voor het kalf, dat door het mond- en klauwzeer was aangetast, bestond dus zeker doodsgevaar. Van de 4 koeien, die behandeld werden, was er één drachtig, van een andere was een der pooten gezwollen, de twee andere waren eerst pas aangetast. Al deze dieren werden behandeld; aan de kalveren werd een halve dosis toege diend. Dit gebeurde Vrijdag 21 Mei. Reeds Zondag 23 Mei, dus na 2 maal 24 uur was het aangetaste kalf van de ziekte genezen en Maandag 24 Mei volgden ook de koeien. Vooral voor de drachtige koe was deze snelle genezing van veel belang. De veehouder v. Leeuwen was over den uitslag van deze behandeling volkomen te vreden, hetgeen hij ook verklaarde. De heeren Pielage en Sombroek zijn daar om voornemens, gehoor gevend aan een uitnoodiging, op een binnenkort te Utrecht te houden vergadering van den Boerenbond, dit bestrijdingsmiddel van het mond- en klauwzeer te bespreken er zoo mogelijk te demonstreeren. Steunend op het succes der twee behan delingen van recenten datum hopen zij hun pogingen met goed gevolg bekroond te zien. In de polderkamer bij den heer Kroon werd Woensdag een vergadering gehouden van de Hoofd-Ingelanden van den Groot-Limmerpol der. Afwezig de heer J. Meine van Bakkum. De voorzitter. Dijkgraaf C. Pepping opent de vergadering met een woord van welkom, inzonderheid aan het nieuwgekozen lidi den heer J. Kraakman, Akersloot, waarna door den secretaris voorlezing werd gedaan van de notulen van de laatstgehouden ver-gade- ring welke ongewijzigd werden vastgesteld Onderzocht werden de geloofsbrieven der nieuwe leden en accoord bevonden, waarna de nieuwe leden werden binnengeleid. Her kozen zijn de heeren J P. Kuvs en D. Schoenmaker, te Limmen en gekoeen de heer J. Kraakman, te Akersloot. De voorzitter wenscht de heeren geluk met hun benoeming en spreekt den wensch uit. steeds op hun krachtigen steun en mede werking te mogen rekenen. In het bijzonder wenscht spr. den heer J. Kraakman geluk en hij uit den wensch, dat deze de voetstap pen van zijn vader, die zoo lange iaren zijn beste krachten aan de belangen van den Polder heeft gewijd, moge volgen. Ingekomen is een adres van D. Valkering Jz., mededeelende, dat hii verzoekt de beek aan den Kerkweg over een lengte van on geveer 3 M. te mogen dempen, na haar eerst voorzien te hebben van een rioleering vol- ger.s de bepalingen van den Polder. Zonder bespreking goedgevonden. De heeren Dil en Dirkson, pachters van het vischwater van den Groot-Limmerpol- der. verzoeken het houden van eenden te willen beperken, daar de laatste jaren door het aanwezig ziin van een buitengewoon groot aantal eenden de visscherij belangrijke schade is toegebracht. De voorzitter zegt dat belanghebbenden steeds bij hem persoonlijk met klachten ko men over verschillende zaken. Hii heeft hun gezegd dat zij hun klachten schriftelijk moe ten indienen. Naar aanleiding van de aanvulling der pol- derkeur omtrent het houden van eenden, is tot dusver nog geen toewijzing ingekomen van Géd. Staten. De heer P. J. Kuiis merkt op. dat een commissie is benoemd, om deze zaak hij Ged. Staten toe te lichten. De voorzitter zegt, dat gewacht wordt, tot gevraagd wordt om nadere toelichtingen. Spr. meent, dat deze zaak wel wat lang duurt en ,zou daarom willen voorstellen een audi ëntie bij Ged. Staten aan te vragen, om dit punt eens nader te bespreken De heer N. Kuiis zou willen, dat, na de vele klachten, welke reeds ziin gehoord en nog komen, van personen, die uit ervaring kunnen spreken, dat krachtiger ingegrepen werd. Besloten werd een schrijven te richten aan Ged, Staten, met verzoek of de beslissing spoedig kan afkomen en zoo niet, of deze aangelegenheid persoonlijk kan toegelicht worden. De heer N. Kuiis vraagt of het iachtcon- ttact bij Ged, Staten aanwezig is De voorzitter antwoordt, dat de burge meester aan de pachters der iacht zou schrij ven om een afschrift; spr. weet niet of dat reeds is geschied. De secretaris, burgemeester Nieuwenhuy- sen deelt mede, dat door hem een aange- teekend schrijven is gericht aan den heer Lamen, te Scheveningen. vertegenwoordiger van den pachter en van deze bericht is ingekomen, dat de pachter in het buitenland vertoeft en alzoo het stuk niet kan afgeven. De heer Kuiis merkt op, dat bij herhaling reeds is aangedrongen om inzage van het contract en steeds geen gevolg daaraan wordt gegeven. Spreker wenscht voor te stellen, het document door den Kanton rechter te doen opvragen, het is een zaak van groot belang. De voorzitter vindt deze aangelegenheid een zeer onaangename geschiedenis. Steeds als men voeling wilt houden met de heeren, zijn ze niet te spreken en wordt men met een kluitje in het riet gestuurd. De heer Schoenmaker is van meening dat deze zaak thuis behoort bij het Burgerlijk Armbestuur, als zijnde de verhuurders van de pacht. De heer Blokker merkt op, dat hier het polderwater wordt misbruikt ten nadeele dan belanghebbenden. De voorzitter zegt, dat het Polderbestuur niet heeft geteekend op het conract. doch juist, zooals door den heer Blokker wordt opgemerkt, wordt het polderwater misbruikt ten nadeele tevens van den ingelanden en landgebruikers. Het is hier een algemeen be lang en spr. ziet er niets geen bezwaar in om den Kantonrechter hierover te schrijven. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De rekening over 1925 vermeldt in ont vangsten 20.829.60 en in uitgaven 20.963,47 alzoo een nadeelig saldo van 133.87. Zon der stemming vastgesteld. De begrooting voor 1926 werd voorloopig vastgesteld op een totale ontvangst van 14.298,47. waarbii de omslag voor dit iaar wordt bepaald op 8 per H.A., en een be drag van 13.448,41 aan uitgaven, met een batig saldo van 850.05. Medegedeeld werd. dat binnenkort de Disseldoroerpolder door de gemeente zal worden uitgdiept. en besloten werd op de volgende Vergadering nader te bepalen, wat de Polder daaraan zal bijdragen. Nog was ingekomen een verzoek van P. Timmer te Akersloot, inhoudende het ver zoek, om met den hengel te mogen visschen in het polderwater. Hieroo werd afwijzend beschikt. P. Kersens. te Akersloot, verzocht om wa- tcrinlating op een perceel land ter grootte van 1 H.A. Besloten werd voorloopig voor 2 iaar bij wijze van proef dit verzoek toe te staan, tegen vergoeding van 10 per jaar. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter onder dankzegging de vergade ring. Dezer dagen hebben wij een bericht ge plaatst, dal een 75-jarige dame over de rails in de Groote Houtstraat gestruikeld en gevallen was en zich daarbij bezeerd had. Het berichtje was vrij eenvoudig, doch er zit iets aners aan vast. De dame is n.l. ge struikeld over de rails, welke te hoog liggen. Dit is al over een groot gedeelte van de Groote Houtstraat het geval. Nabij de firma Schravendijk bedraagt dit onhoogsteken zelfs reeds 3 c. M. Indertijd heeft de heer Klein Schiphorst in den gemeenteraad hier reeds op gewezen. Hij vroeg toen, waarom de blocs in cement gelegd waren. Hij waarschuwde er reeds te gen, dat het cement zeker' zou krimpen, waardoor de bloes langs en tusschen de rails zouden komen te zakken en de rails er boven uit zouden komen te steken. Hij be val toen aan, dezelfde constructie te gebrui ken, als op den Wagenweg was toegepast. Men heeft echter toch. de andere methode gevolgd, met het resultaat, dat zich thans voordoet in den vorm van verhoogde rails. Wil men de bestrating weer goed krijgen, dan zouden, naar men ons mededeelt, alle bloes opnieuw gelegd moeten worden en wel volgens het systeem, waarnaar de Wa genweg bestraat is. De kookdemonstratie. De tweede kookdemonstratie, die gister middag gehouden werd, is zeker evengoed geslaagd als de eerste, misschien als het kon, nog beter. Een kookdemonstratie heeft altijd een eigenaardig aantrekkelijk cachet en ze zijn ook leerzaam. Kookwedstrijd. De voormalige biljartzaal was des avonds het tooneel van een levendige bedrijvigheid. Hier werd de kookwedstrijd gehouden, waarvoor er belangstelling genoeg was. Daarom moest de commissie zich beperken tot een getal van 12 deelneemsters. De bereiding der spijzen geschiedde op zes gasfornuizen van hetzelfde merk. Iedere kampioene kookte en bakte voor 2 k 3 personen. Het menu luidde, aardappelen, rabarber en biefstuik. De jury bestond uit de dames mevr, M. Léoni—Jungblut te Bloemendaal; mevr. E. V. HeringaSnoeck, te Heemstede; mevr. G, N. v. d. VangstDe Gilde te Haarlem; mevr. M A. V. PayensVermeulen, inspec- trice gemeente Gasfabrieken te Amsterdam en mej. Houwing, kookleerares Gemeente Gasbedrijf te Haarlem. De heer Lasschuit leidde den wedstrijd in met een woord van welkom aan de deel neemsters en aan het belangstellend pu bliek. Er werd druk gekookt en gebakken met bwwonderenswalartdiige ijver en toewijding. De uitslag was dat van de eerste groep een prijs behaalden de dames mevr. M. Visser, G. Busee en A, van Hoof en van de tweede groep de dames v. d. Berg. Smit en Ten Gate. De le prijs was een geëmail leerd 3-pits comfoor met zuinigheidsbrander, de 2de prijs een dito 2-pits en de 3e prijs een dito 1-pits. De heer Lasschuit reikte de prijzen uit. Met een gezellig samenzijn- werd de wed strijd besloten. Onder degenen, die den wedstrijd bij woonden. bevond zich ook mevr. Maar schalkCoppenaal. Door den heer Ochtman werden enkele vragen beantwoord. De klaargemaakte gerechten werden ge zonden naar het Stads Armen- en Zieken huis. 8000 bezoekers. Ruim 8000 bezoekers zijn nu de controle der Elgawa gepasseerd. Voor den 8000sten bezoeker was het een buitenkansje. Het getal bezoekers werd nauwkeurig in het oog gehouden en toen nummer 8000. zich van geen geluk^ bewust, zijn entreebewijs toonde, werd hij gefeli citeerd. De heer v. d. Vaart bracht hem naar Stand 12 van de N. V. Handelsbureau C. Uylenhoed, waar hem een stofzuiger werd geoffreerd. De gelukkige bezitter dankte natuurlijk recht hartelijk. Het bezoek telde gisteren 1428 personen. Wanneer zullen er 10.000 personen de controle gepasseerd zijn. Smaadschrift. Een melkslijter uit Schoten J. v. d. B. stond terecht wegens belediging van zijn schoon vader, J. M. De vrouw van v. d. B. was ge- ruimen tijd ziek geweest en in een zieken huis verpleegd. De kosten van de verpleging waren gedeeltelijk door v. d. B. zelf en ge deeltelijk door de gemeente betaald. Zijn schoonvader, M., ging daarna, volgens de ver klaring van v. d. B., praatjes rondstrooien dat hij, M„ de kosten had gedragen. Verschil lende kennissen en buren kwamen nu v. d. B. herhaaldelijk lastig vallen met vragen, hoe het met de betaling der onkosten zat. Ten slotte had v. d. B. een stuk in de courant geplaatst, dat beleedigend voor M. was. M. ontkende ooit gezegd te hebben, dat hij de kosten betaald had, terwijl v. d. B. het tegen gestelde volhield. Hij noemde twee perso nen, die hem de woorden van M. hadden overgebracht. Hij vroeg de zaak uit te stel len, om deze personen als getuigen te kun nen oproepen. M. bleef bij zijn bewering en stemde in met het verzoek van zijn schoon zoon. Aldus werd de behandeling door den politierechter uitgesteld tot over 14 dagen. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 3 JUNI 1926. M. K., huisvr. G. P., huishoudster, wonen de te Amsterdam, Meineed, drie m. gev. straf o. v.; J. H. D. S., electricien, wonende te Krommenie, Appèl overtr Telegraaf en Telefoonnet, Vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd; I. C., koopman, wonende te Haar lem, Appèl overtr. verordening op de Win kelsluiting te Haarlem, Vonnis Kantonrech ter Haarlem bevestigd; J. v S., machinale houtbewerker, gedomicilieerd te 's-Graven- hage, thans gedetineerd, Diefstal door mid del van braak en inklimming, zes maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v.; G. J., bloe mistknecht, wonende te Lisse, thans gedeti neerd, Drie misdrijven van diefstal. Vier maanden gev. straf. m. a, pr. hecht. o. v.j L. F. G., zeeman, wonende te Schoten, thans gedetineerd, Diefstal, Drie maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v,j J. M., timmerman, gedemoicilieerd te Amsterdam, thans gedeti neerd, Oplichting, Vier maanden gev. straf voorw. proeftijd twee jaren. De Ned. Bond van Ver van Oud-leerlin gen der Tuinbouwcursussen, houdt Dinsdag 8 Juni a.s. een exercursie naar de buiten plaats „De Hartenkanjp," 's avonds 8 uur. Donderdag a.s. houdt zij een excursie naar de kweekerij van de heeren v. Empelen en v. Dijk te Aerdenhout, 'savonds 8 uur. Dinsdagavond 8 Juni a.s. 's avonds 8 uur i wordt in hotel Lion d'Or een algemeene ver gadering gehouden van de Reddingsbrigade voor drenkelingen. Aan de orde zal o.m. worden gesteld; Bespreking van de demon stratie op 27 Juni a.s., aan de Houtvaart te geven. Behandeld wordt ook het huishoude lijk Reglement. Door de recherche is aangehouden de 22- jarige F. H„ wonende te Schoten, als ver dacht van verschillende kleine diefstallen ten nadeele van zijn patroon, o.a. een Zeiss kijker en een fotografie-toestel. Bovendien heeft hij ontvreemd een belastingplaatje en een sigarettenkoker. De ontvreemde voor werpen zijn opgespoord en in beslag geno men. H. is ter beschikking van de Justitie gesteld. De lichting van de brievenbussen op Zon en feestdagen zal, met ingang van 6 dezer, voortaan plaats vinden te 9 uur n.m. Dezer dagen werd te Heemstede de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van ambtenaren, werk zaam op de bureelen van den Rijkswater staat. Aan deze vergadering ging vooraf eene excursie naar den Sluisbouw te IJmuiden, waar de werken, na eene inleiding van den hoofd-ingenieur v, d. Rijkswaterstaat, den heer J, A. Ringers, onder diens persoonlijke leiding werden bezichtigd. He jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoording, benevens de begrooting voor het jaar 1927, werd goedge keurd, terwijl als plaats waar de volgende jaarvergadering zal worden gehouden, Utrecht werd aangewezen. De voorzitter, de heer H. A. Ridderikhoff, en de secretaris, de heer Joh, N. C. Beijers- bergen van Henegouwen, die het voornemen kenbaar gemaakt hadden zich niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar te stellen, kwamen op aandrang van de verga dering op dat besluit terug, zoodat het af tredende bestuur, bestaande uit de heeren H. A. Ridderikhoff te Rotterdam, voorzit ter; Joh. N. C. Beijersbergen van Henegou wen, Den Haag, secretaris; G. A, J. Boo gaard te Groningen, penningmeester; A. J. J. Boogaard en G. van Unen, beiden te Den Haag werd herkozen. Op de Leidsche Brug werd gisterenmid dag de 15-jarige A, v. D. aangereden door een auto. v. D. kreeg het rechter-voorwiet over zijn lichaam; hij kwam er echter af met twee builen op zijn hoofd, terwijl zijn rijwiel nagenoeg geheel werd vernield. De chauffeur, die volgens ooggetuigen, geen signalen had gegeven, reed door. De politie stelt een onderzoek in. De door de American Petroleum Ccmpany te 's-Gravenhage, gevraagde vergunning tot uitbreiding van hare inrichting voor opslag en distributie van petroleum op de percee- len aan de Friesche Varkenmarkt No. 10, met een ondergrondsche tank van 50.000 Liter in houd voor den opslag van benzine, is door B. en W. geweigerd. Op Zondag 13 Juni zal wederom een on derdeel van het feestprogramma ter eere van Concordia's jubileum worden afgewerkt en wel het zwemfeest, hetwelk op dien datum zal worden gehouden in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan. Het programma hiervoor luidt: 1. Hardloopen jongens in het ondiepe bad; 2. idem meisjes; 3. heeren 50 M. (borstslag 25 M., rugslag 25 M.); 4 adspiranten 25 M. schoolslag, 5 dames 50 M. (borstslag 25 M., rugslag 25 M.): 6. hinderniszwemmen, a. jon gens, b. meisjes; 7. leden Kennemer Turn kring (25 M. vrije slag, 25 M. rugslag); 8. Tobbevaren; 9. Estafette 4X25 M.; 10. Springen. Waarschijnlijk zal een polowed strijd worden gehouden. Het uitgestelde ledenconcert van de mu ziek vereeniging „Harmonie Crescendo" met medewerking van het zangkoor „Proza en Poëzie", zal Zaterdagavond gegeven wor den in den tuin van het Brongebouw, De heer Adr- Kurvers. encadreur, heeft hedenmiddag zijn zaak in de Smedestraat 13 heropend. De verkoopruimte en werk plaats is aanzienlijk uitgebreid. Met de ge moderniseerde pui is nu' een voornaam en stemmig geheel verkregen, terwijl de in richting van den winkel !n overeenstemming is gebracht met de artikelen. Het achterste Scheepsramp op de Zuiderzee. Twee per sonen verdronken. De nitvoer van geslacht vee naar Engeland verboden. Wijziging in de provinciale wei. Een Nederlandsch doorroerverbod voof vleesch op komst? Opheffing van vestingwerken. Kardinaal Dubois van Parijs benoemd lof commandeur van het Legioen van Eer. Het nieuwe Portugeesche kabinet tot stand gekomen. Oeser, directeur-generaal der Duitscfae rijksspoorwegmaatschappij, overleden. De burgemeester van Lübeck legt vrijwil lig zijn ambt neer. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand, 9 uur v.m., 7.58 vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opestoken om 9.44. Medegedeeld door bet Kon. NedL Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 4 Juni 1926. Hoogste Barometerstand 765.7 m.M. te Roest Laagste Barometerstand 751.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Juni: Zwakke zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk dioog weer, iets warmer. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN ggdeelte van den winkel is verbouwd tot een Oud-Hollandsch interieur, waarin de verschillende etsen, beelden. schilderijen, enz. goed uitkomen. Er is voorts een uitge breide collectie lijsten in alle maten, mo derne en antieke beeldjes e.d. zoodat er een ruime keuze is te maken. Op de 1.1. gehouden vergadering is het Be stuur gewijzigd en al svolgt samengesteld: J. A. Zwang, Gr. Houtstraat 75, Haarlem, voor zitter; H. van Riet, Frans Halsstraat 15, Haarlem, 2e voorzitter; E. J. van de Meent, Bosch en Duinlaan 17, Bloemendaal, secre taris; Mevr. A. Moonen-Meyer, Lange Mar- garethastraat 4rd„ Haarlem, secretaresse; W, C. Bos, Kleine Houtstraat 50, Haarlem, Penningmeester; R. J. van Deurzen, Groote Houtstraat 53rd„ Haarlem. Commissaris. De in zwem- en athletiekkringen welbe kende heer P. Okhuysen, die voor circa 3 weken het ongeluk had met zijn motorfiets te slippen, waarbij hij zwaar gewond werd, heeft gisteren bet Groote Gasthuis, waar hij was opgenomen, weer hersteld verlaten. Gisterenavond door een der leden van „de Delft" per auto afgehaald, was zijn eerste uitstapje naar de Zweminrichting aan de Kleverlaan, waar de H. Z. V. „De Delft" van 78 uur oefent. Hier kon men duidelijk zien hoe bemind de heer Okhuyzen zich bij dc leden heeft weten te maken. De belangstel ling en vreugde over de spoedige genezing was algemeen. Ook de aanwezige Edelachtb. heer Burgemeester C. Maarschalk, Bescherm heer van „de Delft" wenschte den heer Ok huyzen geluk met zijn herstel. Terug te bekomen bij: J. W. Smits, de Clercqstraat 127, actetasch met inhoud; A. v. Haren, Pepijnstraat 3, armband; J, Beyer, Zijhuizen 7, bril; Van nGent, Oudeweg 36b, ceintuur; C. Zwart, A. L. Dyserinckstraat 65, duimstok; Ph. J. J. Smit, Gr. v. Wiedsraat 19, heerenhandschoen; Kennel Fauna, Park- laan: geel hondje, gebr. door?; herders hond, gebr, door P. H. Hos, Voorzorgstraat 45 B'; grijs-witte kat, gebr. door W. v. d. Vossen, Ged. Raamgracht 26; E. Moorhoff, Lootsstraat 5, oliespuit van auto en steun- ijzer; J. Broerjes, v. Keulenstraat 26, bruine portemonnaie; D. Manave, Oranjestraat 123, bruine portemonnaie; M. Bollebakker, Has- selaersplein 14, bruin kinderportemonnaie; Politiebureau Smedestraat, Rentekaart (K. P.); R. Ophuizen, Voorzorgsraat 43B, haar- strik; A. v. Niel, Barendsestraat 13rd., bos sleutels; P. C. Pieters, Lindenstraat 2, Scho ten, sierspeld; H. Doezie, Heerensingel 31 C, toegangsbewijs N.V.B.; mej. Verschuren, Gr, Houtstraat 70. taschie met inhoud. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1