Gemengd Nieuws. Onder de Radio-berichten: De ontstemming in Londen inzake het in voerverbod van geslacht vee. De eedsaflegging van den Poolschen pre sident. Op de Londensche vleeschmarkt. De eedsaflegging van den Poolschen president. Een incident. Het aftreden van het kabinet. Spoorwegongeluk bij Warschau. Een bomaanslag. Mr. Zimmerman. 1 Abd el Krim. Het accoord inzake Mosoel. Het Fransche offensief. Roofmoord op een hoeve. Het bedrijf der Maatschappij Zeebad Scheveningen geopend. Het verdachte koekoeksei. Doodelijk ongeluk. Auto's te water. Een Landru in het klein. De landgoederen „Berken heuvel" en „Den Hulenberg". De „Bru 24" te Enkhuizen binnegesleept. Onregelmatigheden te Halsteren. Overreden. Het onderzoek naar de ramp van de „Terschelling II". BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Kamerlid Scheurer.. Het gezantschap bij den H. Stoel. De consul te Reval. Pasvisum voor Hongaarsche kinderen. Na den watersnood. Vermiste Franschen. Minister M1. Waszink. De ongelukken in de mijnen. VERKEER EN POSTERIJEN. Telefonen in de kiosken. Port van gedrukte stukken. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. De zomeruitvoering te Naarden gaat niet door. Het Invoerverbod van rfèslachte dieren heeft op de centrale vleeschmarkt te Lon den groote opwinding veroorzaakt, daar het van invloed moet zijn op de werkloosheid. Een autoriteit heeft verklaard er zich niet over te verbazen., dat Nederlandsche vee fokkers in Engeland filialen openen van hun vark ensf okkerii. In tegenwoordigheid van de leden der Na tionale Vergadering, van het Kabinet, het diplomatieke corps en talrijke autoriteiten heeft gistermorgen de nieuwe president der Poolache republiek. Moscicki, den eed afge legd. Op een speciaal platform stond de voorzitter van den Landdag. Ratai die den gekozen president verdocht naar voren te treden. In naam van de Nationale Vergade ring vroeg de voorzitter hem daarop of hij zijn functie aanvaardde. Op zijn bevestigend antwoord verzocht Ratai hem den vereisch- ten eed af te leggen. Een bericht uit Warschau meldt, dat toen Moscicki de laatste woorden van den eed had uitgesproken van communistische zijde werd geroepen: „Wij eischen vrijlating der politieke gevangenen en arbeid voor de werkloozen". Deze stoornis veroorzaakte opgewondenheid en werd beantwoord met de kreten: „leve 'Polen, leve Moscicki!" De socialisten hebben de eedsaflegging niet bijgewoond. Het kabinet-Bartel hééft zijn ontslag aan geboden, dat door den president is aan vaard. Hij heeft-de ministers evenwel ver zocht hun functie te blijven waarnemen tot dat een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Onbekende daders hebben Donderdag avond in de onmiddellijke nabijheid van Warschau een rails over een afstand van 80 M. opgebroken, tengevolge waarvan een in volle vaart naderende trein ontspoorde. De locomotief en de eerste vier wagons vielen van den spoordijk. Als door een wonder werd geen der passagiers gedood. Het aan tal gewonden bedraagt 12. Voor de deur van het Amerikaansche ge zantschap te Montevideo, is een bom ont ploft. Niemand werd gewond. In verband met de behandeling van de opheffing der Volkenbondscontróle Is Mr. Zimmerman in Genève aangekomen. De heer Zimmerman liet zich optimistisch over den toestand uit en acht elke complicatie bij de behandeling voor den Raad buitengesloten. De Raad zal vermoedelijk Dinsdag in een plechtige openbare zitting opheffing der controle tegen 1 Juli besluiten. Mr. Zimmer man keert tot het einde van zijn mandaat nar Weenen terug. Na dezen datum blijft zijn secretaris mr. M. M. Rost van Tonnin gen als Volkenbondsagent te Weenen achter. j Abd el Krim, Is met zijn broeder en se cretaris naar Fez overgebracht In verband met het sluiten van he(t alge meen accoord tusschen Groot-Britannië en Angora, inzake Mosoel, wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat de protocols betreffende de veiligheid de afbakening der grenzen en de douanen gereed zijn voor de ondertee- kening, die' waarschijnlijk heden plaats vindt. De Fransche troepen -trekken zegevierend in den Zuid-Djebel op. Na levendigen tegen stand vluchtten de Droezen met aanzien lijke verliezen. De Franschen hadden drie dooden en eenige gewonden. Landbouwersvrouw gedood. Op de hoeve „Crombach" van den land bouwer Borghans, tusschen Spekholzerheide en „De Locbt" in Limburg, is Vrijdagmiddag tusschen drie uur en halfvier een roofmoord gepleegd. De ruim 30 -jarige vrouw van Borghans, moeder van drie kleine kinderen, is door een knecht vermoord. Aan de Tel. ontkenen wij het volgend relaas over dat vreeselijk voorval. D« hotels verwachten veel vreemdelingen. Het hotelbedrijf in Scheveningen is al on geveer geheel op gang, alleen 't Palace- hotel en Savoy moeten nog openen, wat 12 Juni zal geschieden. Naar verluidt, is de hotelbespreking zeer bevredigend en wordt ook dit seizoen een druk bezoek verwacht. Nederland, Duitschland, Engeland en Cecho- slowakije zullen het belangrijkste contingent leveren. Verschillende vreetndelingen zijn reeds gearriveerd. De Amerikanen worden later in 't seizoen verwacht. Of zij in groo- ten getale hierheen zullefa trekken is niet te voorspellen, daar zij de gewoonte hebben niet vooruit plaatsen in de hotels te bespre ken. Verleden jaar was de Meimaand bij zonder mooi, terwijl September verregende. Men hoopt dat h^t weer zich thans tot wat later in 't seizoen zal goed houden. De Maatschappij Zeebad heeft sinds eeni ge dagen haar badbedrijf geopend. Uiteraard is het onder deze temperatuur nog niet bijs ter druk. Toch kan men dagelijks een schare getrouwen, waaronder de dames in de meer derheid zijn, met heldenmoed in de frissche Noordzeegolven zien rondartelen. De Maatschappij Zeebad heeft ook dit sei zoen alles gedaan om haar bedrijf ,,up to date" in te richten en zelfs de meestverwen- de buitenlanders te bevredigen. De afdee- ling zonnebaden die helaas nog niet óver de medewerking van de zon kon roemen is bijzonder uitgebreid en kan thans een 200 zonnebaders tegelijk bruin bakken. Van de luxe cabines, voor de hotelgasten en de badgasten afzonderlijk gereserveerd, zijn er al vele besproken. Een verbetering betee- kent de uitbreiding der garderobes, waar mede de bezoekers de beschikking over 500 afgesloten kleedkastjes krijgen. Hier door is ook de uitbreiding der zonnebaden mogelijk geworden. Een belangrijke reorganisatie heeft het volkszeebad ondergaan. Het badbureau op den boulevard, tegenover Seinpost, dat fei telijk een sta-in-den-weg was, is vervangen door een tweetal artistieke gebouwtjes, die ter hoogte van den Boulevard, doch boven het strand zijn aangebracht. Hierdoor is- de boulevard geheel vrijgekomen. De kleedkamers op het strand zijn be langrijk uitgebreid, met ongeveer 30 pCt. bij verleden jaar vergeleken. Aan de eene zijde de heeren-, aan de andere zijde de dames- afdeeling, die streng afgesloten worden. In de houten tenten zijn eveneens tal van verbe teringen aangebracht Zoo worden de ka mertjes voortaan alle afgesloten tijdens het baden. Had men verleden jaar accomodate voor 184 dames en 132 heeren, deze cij- fers zijn thans opgevoerd tot resp. 236 en 172. Alleen zonnebaden kunnen hier niet toegestaan worden. Dit stagneert te veel dit drukke bedrijf, dat in 't hoogseizoen geen onnoodig wachten wil uitlokken. Binnen en kele dagen zal ook het Volks-zeebad wor den geopend. Zoo is Scheveningen dus geheel gereed voor het komende seizoen. Het wachten is thans op de badgasten ende zon! In „Ardea" geeft Ad. Burdet een bijdrage tot de studie van den koekoek en vertelt u wat er zich afspeelde in een tweetal door hem het vorige jaar waargenomen nesten van roodstaartjes. Het eene nest bevatte 6 eitjes van het roodstaartje en één koekoesei. 25 Mei kwam het koekoeksei uit; 26 Mei 5 van de eitjes van het roodstaartje, er was dus nog 1 eitje over, 27 Mei: de kleine koe koek heeft 1 roodstaartje en het nog niet uitgekomen ei uit het nest geworpen. 28 Mei zijn er weer twee naar buiten gewerkt. Den lOden Juni merkte de heer B., dat het rood staartje een nieuw nest bouwde; den 14den waren er reeds 3 eitjes in en den 15der, weer één koekoeksei en wel van precies hetzelfde type als in het eerste nest. Maar den 16den was dit laatste buiten het nieuwe nest gewerkt. Wie had dit gedaan? De ge nomen voorzorgsmaatregelen sloten hier vrijwel allen twijfel uit; het moet het rood staartje zijn geweest, die na haar droeve er varing met haar eerste broedsel het zich gerealiseerd moet hebben, dat dit nieuwe vreemde er wederom noodlottig voor haar jongen zou worden. En waarschijnlijk komt dit heel wat vaker voor dan wij vermoeden. Eenige jaren geleden vond »chr. in een nieuw nest van een'roodstaartje een koekoeksei; de wettige eigenaar van het nest, blijkbaar ver schrikt over dezen indringer, had er de voor keur aan gegeven, elders een ander nest te gaan bouwen. Het schijnt, dat de vogels niet geheel onbewust zijn van het gevaar, dat de nabijheid van den koekoek voor hun jongen beteekent. Trouwens er zijn tal van waar nemers, die gezien hebben, dat een koekoek vervolgd werd door kleine zangvogels, wier nest zonder twijfel door den geheimzinnigen en geduchten bezpeker genaderd was. De tweede waarneming betrof een nest van een roodstaartje met 5 eieren van Phoeni- curus en 2 koekoekseieren. 26 Juni werd koekoek A geboren, 27 Juni koekoek B. Het duurde niet lang, of de 5 eitjes lagen buiten het nest en B was dezen weg gevolgd. Men plaatste B weer in het nest naast zijn ande ren broer, die zeer onaangenaam verrast scheen over dezen niet verwachten terugkeer. Na eenige minuten stelde A zich dan ook in geveohtshouding op en het lot van B zou niet onzeker geweest zijn, wanneer men niet tusschen beide was gekomen. A kreeg nu tot straf eenige uren balling schap, terwijl B in dien tijd in het nest ver zorgd en gevoed werd. Daarna zette men ook A er weer in en herhaalde dit eenige keeren; tegen den avond schenen zij bereid te zijn vrede te sluiten en het nest zamen te deelen. Maar den volgenden morgen was het weer mis. De nachtrust had A zijn krachten en strijdlust teruggegeven en B was weer naar buiten gewerkt. Men herhaalde de ma noeuvre en trachtte den groei van A tegen te houden en dien van B te bevorderen, in de hoop, dat de twee jonge koekoeken, ten slotte van hetzelfde gewicht zouden zijn en gelijke kracht zouden hebben en dan elkaar misschien zouden verdragen. Maar tever- geefsch, telkens werd de jongste er weer uit gedrongen en in den ochtend van den 30sten Juni vond men hem 20 c.M. buiten het nest dood liggen. A was dus als over winnaar uit den strijd getreden. Men meldt uit Dordrecht: Vrijdagmiddag vervoerde de heer A., uit Tilburg een achttal paarden voor het con- courshippique naar het Sportpark Reeweg. Ter hoogte van den St. Jorisweg werd een der paarden schichtig en gaf het zijn geleider een trap, waardoor de man neerviel. Bewus teloos werd hij de woning van ds. Bins bin nengedragen, waar dr. Rolloos, die juist pas seerde, en' dr. Moltzer, die intusschen ge roepen was, de eerste hulp verleenden. Zij oordeelden overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Kort daarna is de ongelukkige, die tegen de onderkaak en borst getrapt was, overleden. Woensdagavond omstreeks 7 uur is naar de Leeuw. Crt. meldt, bij Lekkum een aufo in een sloot gereden. De heer H. Piersma, firmant der Eerste Leeuwarder Hypotheek en Credietbank te Leeuwarden bestuurde den wagen, een Citroen, in de richting Leeuwarden. De vooruitwas beslagen, waardoor hij blijkbaar niet een scherpe bocht heeft opgemerkt en dan ook pardoes in een sloot reed, waarbij de auto kantelde en op zij in het water terecht kwam. De be stuurder kwam hierdoor onder water terecht, terwijl ook een meisje, dat meereed, een nat pak opliep. Onmiddellijk kwam es hulp opdagen, die beiden op den wal hielp. Dokter Uffele werd te hulp geroepen, die na een voorloopig onderzoek den heer Pierma met een zieken-auto naar het St. Bonifacius-hospitaal deed vervoeren. Inmid dels stelde de maréebaussée van Leeuwar den een onderzoek in. In het ziekenhuis bleek, dat de bestuur der geen verwondingen had opgeloopen, doch dat hij nog al wat vuil water had binnengekregen. Donderdagochtend is de auto uit het water gehaald, evenals een andere uto, welke Woensdagavond omstreeks 11 uur daar op dezelfde plaats in het water reed Toen wij op de plaats van de misdaad arriveerden, stonden overal menschen het gebeurde te bespreken; de politie en mare chaussee hadden de omgeving van de boer derij in deze vrij sterk bevolkte streek, af gezet. Het onderzoek was in vollen gang. Van Borghans zelf, die met zijn vrouw, drie kinderen en rijn broer de groote boer derij bewoont, vernamen wij, dat hij de vo rige week Vrijdag door bemiddeling van de Arbeidsbeurs, een knecht in dienst genomen had. Zijn achternaam kende men niet, doch hij noemde zich „Harry", of „Arie", en zeide uit Groningen afkomstig te zijn. Hij was reeds geruimen tijd in Z.-Limburg en had bij verschillende boeren gewerkt, totdat hij via de Arbeidsbeurs bij boer Borghans terecht was gekomen. Om circa 3V*. uur was daar een molenaar gekomen, die de hoofdpoort gesloten vond. Ook een bakkersknecht, die daar moest zijn, trof dezen op ongewonen toestand aan, doch deze verschafte zich toegang tot de woning door een achterdeur. Hij meende in het huis gestommel te hooren. Op dat oogenblik kwam een meisje, dat eveneens bij boer Borghans in dienst was en de koffie naar den patroon en diens broer op het veld had gebracht, daarvan terug. Een treurig schouwspel. Zij ging ook door de achterdeur binnen en vond tot haar ontzetting vrouw Borghans in den varkensstal op den grond liggen. Luid gillend ging zij ijlings naar buiten. De man nen werden gewaarschuwd en zagen, binnen gekomen, de arme vrouw met twee hoofd wonden, een aan het voor- en een aan het achterhoofd, bewusteloos liggen. Te paard begaf een hunner zich naar de politie, De commissaris van politie te Kerk rade, waaronder Spekholzerheide ressorteert, de heer Offermans, was spoedig ter plaatse evenals dr. Retera. Bij aankomst was het slachtoffer reeds overleden, In de huiskamer vonden zij bloedsporen en een opengebroken kast. Al het aanwezige geld, volgens B. een bedrag van 12, bene vens een potje met 5 opgespaard geld van de meid, was gestolen. Roof is dan ook de aanleiding tot den moord geweest. Vermoed wordt, dat de knecht het oogenblik heeft afgewacht, dat het meisje naar het veld was, om de koffie te brengen, en hij alleen was met de vrouw, Waarschijnlijk heeft hij haar in de huiskamer met een kort stuk ijzer, dat gevonden is, een slag op het hoofd gegeven, en toen de arme vrouw wilde vluchten, nog een op het ach terhoofd. Vervolgens moet hij den hoofdin gang gesloten hebben. Later werden in het veld de arbeidsklee ren van den moordenaar gevonden, alsmede een stuk van zijn jas, als was deze aan het prikkeldraad van een hek blijven hangen, De man moet vervolgens nog zijn Zondag- sche pak, het eenige dat hij had, hebben aan getrokken, en zich toen uit de voeten heb ben gemaakt. i Aangehouden en weer vrijgelaten. Een tweetal politiesoldaten, dat daar in de buurt op patrouille was, heeft hem, zooals later bleek, zien ioopen, doch zij koesterden geen argwaan. Zij vroegen hem of hij een man was van de streek, waarop hij beves tigend antwoordde. Toen zij hem later op de markt te Spekholzerheide wederom aan troffen, hielden zij hem evenwel toch aan, doch nog niet wetend wat gebeurd was. Daar de man echter vrij kalm was, en verklaarde dat hij op „Crombach" werkzaam was, en uit Groningen afkomstig, lieten zij hem weer gaan, waarop hij zich rustig in de richting van den Steenweg verwijderde. Kort daarop vernamen de soldaten wat er gebeurd was. Dadelijk reden dezen naar Heerlen, waar zij hoopten hem op het station nog aan te treffen, hetgeen echter niet het bleek te zijn. Naar alle zijden werden politie soldaten gezonden en verder de wegen in den omtrek afgezet. Ook naar Voerendaal werd een politiebeambte gezonden, omdat daar voLgens het gezegde van de gezochte zijn meisje woonde. Wat het signalement van den verdachte betreft, kunnen zij melden, dat de man klein van postuur is en tenger gebouwd; hij is 22 jaar oud, en heeft een kort ineengedrongen gezicht. Hij draagt een blauw pak, lichte fan tasie-kousen met bruine schoenen' en een lichten slappen hoed met overhangenden rand. Daar de man niet veel geld bij zich kan hebben, en hij niet ver weg kan zijn.Hioopt men hem alsnog spoedig te pakken. Uit Voerendaal vernemen wij nog nader, dat de moordenaar zich daar niet heeft laten zien. Men weet ons vandaar nog te melden, dat de man vermoedelijk heet Arie Wakken. Hij was te Voerendaal werkzaam bij den melkboer Oberjé en is daar sedert Maandag j.l. spoorloos verdwenen met medeneming van de melkcenten. Nog vernemen wij, dat de knecht Zondag 1.1. óp een zeer ongewoon uur, n.m. tijdens de hoogmis, een bezoek wilde brengen aan buren, waar hij alleep de vrouw thuis trof. Deze vond het echter raadzaam de deur niet te openen en hem alleen door het raam toe te spreken. TWEE VROUWEN EN EEN KIND VER MOORD. Te SchlossGrossröhrdorf bij Kamerz, in Saksen, is „sanitatsrat" Böhme in hechtenis genomen, onder beschuldiging in T916 zijn derde vrouw te hebben vermoord. Hij had belangrijke bedragen, die zijn vrouw toebe hoorden, verspild, waarop zijn grondbezit op naam van zijn vrouw werd overgedragen. Korten tijd nadien hoorde een houtvester in een bosch bij Grossröhrdorf een schot val len. Toen de man ter plaatse verscheen, vond hij daar dr. Böhme bij het lijk van zijn vrouw. Böhme verklaarde, dat'hij over een lossen veter van zijn schoen was gestruikeld, waarbij zijn geweer was afgegaan. Het schot had zijn vrouw doodelijk getroffen. Böhme werd en kelen tijd daarna door een rechtbank vrijge sproken, maar is nu opnieuw aangehouden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de eer ste vrouw van Böhme vrij plotseling was over leden. Zij had haar dochter 70.000 mark na gelaten, die Böhme beheerde. Hij verteerde een groot gedeelte van het bedrag, zoodat zijn dochter hem moest vervolgen om bij haar huwelijk Ijaar geld uitbetaald te krijgen. Zijn eerste vrouw zou overigens herhaaldelijk aan familieleden hebben verklaard, dat haar man haar vergif ingaf. Het tweede huwelijk van Böhme was even als het eerste zeer ongelukkig en eindigde met een scheiding. Uit het huwelijk waren twee kinderen geboren, waarvan het eene, een jongen, op zekeren dag dood in zijn bed werd gevonden. Men beweert dat dr. Böhme den knaap had doen stikken. Het vermogen van zijn tweede vrouw, ongeveer 20.000 mark, heeft Böhme in zerfr korten tijd ver spild. Dr. Böhme, die vrijwel ia het geheel geen praktijk uitoefende, had zijn derde vrouw door een huwelijksadvertentie leeren kennen. Mr. A. C. van Daalen te Bennekom heeft besloten den toegang tot „Berkenhepvel" te Diever en „Den Hullenberg" te Bennekom alleen toegankelijk te stellen voor houders van toegangskaarten en daarenboven voor leden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en van de Nederlandsche Natuurhistorische Ver. eeniging. Voor de leden dezer vereeniging zal -het bewijs van lidmaatschap over het loopende jaar als toegangskaart kunnen dienen. Het lffk van den tweeden zoon in de kajuit gevonden. Door twee motorvaartuigen is Vrijdag te Enikhuizen in gezonken toestand binnen gesleept het visschersvaartuig „Bru. 24", hetwelk bij den vuurtoren gezonken is, In de kajuit werd het lijk gevonden van Jan van Gülst, een der zoons van den, naar men weet, eveneens verdronken schipper- eigenaar. Naar De Zoom verneemt, is door de justitie een onderzoek ingesteld in verband met vermoedelijke onregelmatigheden, ge pleegd door den gemeente-secretaris te Halsteren, Een aantal personen is aan een verhoor onderworpen. Men meldt uit Leiden; Donderdagmiddag omstreeks vijf uur geraakte het 4-jarig knaapje F. B. toen het plotseling de Mare wilde oversteken' onder een met paard be spannen wagen. Nadat de Eerste Hulp dienst geneeskundige hulp had verleend, werd de knaap per politie-brancard ter ver dere behandeling naar het Acad, Ziekenhuis overgebracht, waar het medisch onderzoek uitwees, dat 3 ribben gebroken waren. Bij het voortgezette onderzoek door de commissie ad hoe, naar het vergaan van den loodsschoener „Terschelling II deelde de heer Albarda, directeur van het loodswezen in het le en 2e district mede, dat Don derdag een visscher bij hem is gekomen, die meende te weteh waar het wrak van de „Terschelling II" ligt. Deze is Vrijdagmorgen met efti duiker van de firma Doeksen, de „Krans" naar Terschelling vertrokken. Uit Terschelling wordt gemeld: Vrijdag arriveerde hier op last van het Dept. van Marine de duiker Van Drimmelen uit IJmuiden, die morgen met het loodsvaar- tuig van Terschelling een duikeronderzoek naar den verganen loodsschoener zal instel len. Het A.-R. Kamerlid, de heer J. G. Scheu rer, thans eerste geneesheer aan de Stich ting 's-Heerenloo te Ermelo, heeft, naar „De Standaard" meldt, zijn ontslag als zoo danig genomen tegen 1 September a.s, en zal zich daarna te Voorburg vestigen. De vertrekkende Gezant In afscheidsaudiëntie bij den Paus. Z. H. de Paus heeft Vrijdag, naar de Msb, verneemt, Jhr. mr, O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, den vertrekkenderi Neder- landschen Gezant bij den H. Stoel, die zijn terugroepingsbfieven kwam overhandigen, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Bij deze audiëntie was ook de secretaris van het Gezantschap tegenwoordig. Naar de „Tijd" meldt, heeft Z. H, tevoren aan Jhr. van Nispen het grootkruis der Gre- goriusorde geschonken en aan den gezant schapssecretaris het commandeurschap. De heer Oud heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of den Mi nister niet een klacht heeft bereikt van een i Nederlandsche handelsonderneming, betref fende zoodanige handelingen van den Ne- derlandschen consul te Reval, dat, indien de vermelde feiten juist zijn, zoowel het belang van den Nederlandschen handel als de waardigheid van den consulairen dienst vorderen, dat deze consul niet in zijn ambt wordt gehandhaafd. Zoo ja, heeft de Minister een onderzoek doen instellen na#r de juistheid der bedoel de mededeelingen; wat is uit dat onderzoek gebleken, en heeft het onderzoek tot eeni- gen maatregel tegen den genoemden con sul geleid? Op de vraag van den heer Bomans be treffende stopzetting van de Hongaarsche kinderactie, heeft minister Kan geantwoord dat hij meent, de Hongaarsche evenals de Oostenrijksche kinderactie, waaronder fe verstaan de georganiseerde hulpverleening aan het noodlijdende kind in de betrokken landen, als sinds eenigen tijd vrijwel als be ëindigd te mogen beschouwen. Wel worden nog Oostenrijksche en H05- gaaarsche kinderen, wellicht in niet onbe duidend aantal, naar Nederland gezonden, doch die uitzending draagt meer het karak ter van bezoek aan vroegere pleegouders,. kan althans niet worden beschouwd als voortgezette kinderactie in den bovenbe doelden zin. Daarom meende de Regeering, dat de redenen, die 'er eertijds toe leidden om ten aanzien van de Oostenrijksche en Hongaar sche kindertransporten verschillende facili teiten toe te staan, niet meer bestonden of slechts in zeer geringe mate, zoodat ook voor kinderen uit Oostenrijk en Hongarije voortaan weder behoorden te gelden de re gelen, waaraan andere onderdanen uit die landen^ bij overkomst naar Nederland zijn onderworpen. De minister vermag dan ook de beëindi ging van de actie ten behoeve van buiten landsche, o.a. Hongaarsche kinderen, niet te zien als een gevojg van de opheffing der gunstige bepalingen op het stuk der pas voorschriften, doch beschouwt eerder het laatste als een gevolg van het eerste. In een open brief is door een aantal boom- en bloemkweekers in het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en %Waal aan H. M. de Koningin, die verschillende boomkweeke- rij-gewassen heeft beschikbaar gesteld, aan de verschillende commissies^ op tuinbouwge bied, het Nijmeegsch steuncomité, het Alge meen Watersnoodcomtfé. te Amsterdam en aan den Rijkstuinbouwconsulent, Ir. R, v. d. Veen te Nijmegen dank gebracht voor den steun, welken zij na de overstrooming heb ben mogen ondervinden. Inlichtingen verzocht. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan alle burgemeesters in afschrift toegezonden een door tusschen- komst van den minister van Buitenlandsche Zaken van de Fransche legatie ontvangen opgaaf van tengevolge van den oorlog ver miste personen, ten getale van 87, ten aan zien van wie in het belang van hun familie betrekkingen een onderzoek wordt inge steld. Naar aanleiding van door de Fransche re geering ter zake ingewonnen inlichtingen wordt verndersteld, dat vele dier personen indertijd door de Duitsche autoriteiten zijn uitgewezen, hetzij bij wijze van represaille maatregel, hetzij om te werk gesteld te wor den bij militaire werken,»dan wel om te kun nen terugkeeren naar hun eigen land. De mogelijkheid bestaat, dat eenige dier 'vermisten hier te lande zijn overleden. In verband Jiiermee richt eerstgenoemde minis ter tot de burgemeesters het verzoek, te willen onderzoeken, wat omtrent die perso nen in ieders gemeente bekend is, en den uitslag daarvan te willen berichten aan den Commissaris der Koningin hunner provincie, door wiens tusschenkomt de eventueel ver zamelde inlichtingen bij 's-ministers departe ment worden ingewacht. Wij vernemen nader, dat de gezondheids toestand van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geen enkele re den tot ongerustheid behoeft te geven. Mr. Waszink is verleden week Donderdagmid dag naar Heerlen vertrokken wegens een keelaandoening en is eenige dagen bedlege rig geweest. Binnen enkele dagen hoopt de minister zijn werkzaamheden weder te kun nen hervatten. Naar de Tel. verneemt zal de minister van Waterstaat, de heer van der Vegte, zich bin nenkort naar Heerlen begeven, om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de ver- schillene kwesties in zake de ongevallen'bij de Nederlandsche mijnen en de verzoeken der mijnwerkersorganisaties, om het aantal der arbeidscontroleurs en hun bevoegdheid uit te breiden. De belanghebbenden zullen dan te Heerlen door den Minister gehoord worden, Zooals men zich herinneren zal, is eenigen tijd geleden in het centrum van de stad, bij -wij-ze van proef, in enkele roode kiosken gelegenheid gegeven tot telefoneeren. Deze proef is geslaagd en heeft er toe geleid, dat in alle nieuwe kiosken, die in Januari j.l. zijn geplaatst, thans een publieke telefoon is aangebracht. Er is bij deze kiosken een portaal, dat als spreekcel kan worden gebruikt, zoo dat men niet,zooals bij de oude kiosken, tijdens het telefoneeren aan regen en wind is bloot gesteld. Verleenen van 10 pet. korting bij machinale frankeering. De directeur-generaal der posterijen en tejegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli a.s. in het biiimenlandsch ver keer op het port van door middel van eene frankeermachine gefrankeerde gedrukte stukken een korting wordt verleend van 10 pet. op de navolgende voorwaarden: 1. a. de gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste eenmaal per maand worden verzonden moeten bij ten minste 100 exemplaren gelijk tijdig aan het betrokken kantoor der poste rijen worden aangeboden; b. de overige gedrukte stukken moeten op vooruit vast gestelde tijdstippen bij tenminste 2000 met elkander overeenstemmende exemplaren gelijktijdig aan het betrokken kantoor der posterijen -worden aangeboden. 2. De stukken oeten vergezeld gaan van een door den gebruiker der machine onder - teekende schriftelijke opgaaf, vermeldende diens naam en adres, het nummer der fran keermachine, den datum van terpostbezor ging, alsmede het aantal stukken en het ge wicht der zending. 3. Indien het aantal stukken, door een zelfde kantoor te bestellen of voor een zelfde richting bestemd, tien of meer be draagt, moeten die stukken afzonderlijk bijeengebonden worden ter post worden be zorgd, een en ander vo-lgens de ter zake door den directeur van het betrokken post kantoor te verstrekken inlichtingen. 4. Het bedrag van de korting op het port van de in een kalenderkwartaal verzon den gedrukte stukken, als hier bedoeld, wordt aan liet einde van dat kwartaal tegen kwijting aan den belanghebbende uitge keerd. VOORWAARTS, Dories, 1/8 v. Hamburg n. Aarhuus. WOLSUM 2/6 v. Quebec n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BENGKALIS (uitr.) pass. 446 Gibraltar. OHAN DE WITT (thuisr.) wordt Zondag ochtend te 6 u. te ÏJmuiden en te 10 u. te Amsterdam verwacht. KANGEAN (thuisr.) 3/6 te Hamburg. KRAKATAU (uitr.) pass. 3/6 Gibraltar. RADJA (uitr.) 3/6 te Brenen. ROEPAT 3'6 v. Amst. te Hamburg. SUMATRA (thuisr.) 3/6 v. Marseille. KON. NED. STB. MIJ.-KON. W.I. MAIL ARIADNE 4/6 v. Amst. te Rott. AURORA Valencia n. Rott. pass. 3/6 Gi braltar. BRIELLE 1/6 v.jMollendo n. Arfca. ERATO 3/6 v. Lissabon n, Vigo. MINERVA, Valencia n. Amst. pass. 4/6 Dungeness. NERO, Danzig n. Amst. pass. 3/6 Bruns- buttel. PERSEUS 3/6 v. Kopenhagen n. Aarhuus PLUTO 4/6 v. Amst. te Rott. PULLUX 3/6 v. Bourgas n. Constantinopel SATURNUS 3/6 v. Lefkandi te Samos. VESTA, Algiers n. Amst. pass. 3/6 Bevezier en Lydd. KON, PAKETV. MAATSCHAPPIJ. MERAK, Rott. n. Java, pass. 4/6 v.m. Ques- sant. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, v. Santa Fé n. Hamburg 3/6 v. Las Palmas. STAD DORDRECHT, Rosario n. Hamburg 3/5 v. Las Palmas. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. NIAS (uitr.) pass. 2/6 Dungeness. RANDFONTEIN 2/6 v. Delagoabaai te Port Natal. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL pass. 4/6 Holtenau Hernösand n. Rotterdam. ANNA, m.s. 2 16 v. Toversham te Gravesend. BATAViER V 4/6 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Gravesend. BETSY, m.s. 2/6 v. Boom te Gravesend. BRITSUM 3/6 Brunsbuttel gep., Casablan ca n. Kristinestad. DONAU,| sleepb. 1/6 v. Rott. le Townsville, met een rotsbreker. ELLA, m.s. 1/6 v. Amst., 1. v. Margate, te Rochester. ENGELINA, mb. 2/6 v.Hagenas te Holtenau GOUWESTROOM 1/6 v. Penzanio te Fo- wey. ITTERSUM 3/6 v. Koningsb. b. Wasklot. ITTERSUM 3/6 v. Pillau n. Wasklot. KEILEHAVEN 2/6 v. Norfolk n. Havana. LICHTSTRAAL, m.s. 1/6 v. Gweek te Fowey. LINGESTROOM 2/6 v. Amst. te Lond. LINQUINDA, m.s. 2/6 v. Nieuwpoort te Londen. MAASHAVEN 3/6 v. Puerto Tarafa te Phi- lad. MARIE, m.s. 31/5 v. Rhyl te Fowey. MARIA, m.s., 2/6 v. Rumpist te Londen. MONT BLANC 30/5 v.Djedjelli n. Hamburg ROODE ZEE sleepb., 30/5 op 42 gr. 53' N.B. 10 gr. 35' W.L., Rott. n. Curasao, met een drijvend dok. SAN ANTONIO, m. sch., 2/6 v. Kingslynn n. Rott. SEINE, sleepb., 1/6 v. Port Said n. Constan tinopel, met een baggermachine en twe lichters. SCOPAO 1/6 v. New-Orleans n. Londen. ST. ANNALAND 1/6 v. Gravesend n. Stet tin. STELLA, m.s., 2/6 v. Remagen te Grave send. STOLWIJK 3/6 Lacoabre gep. Huelva n. Bordeaux. TROMP, m.s.,' 2/6 v. Nieuwport te Grave send. VITA, m.s. 2/6 v. Nieuwport te Londen. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. KINDERDIJK, Hamburg n. Antwerpen, pass. 4/6 Vlissingen. VEENDAM, Rott. n. New-York 3/6 v. Ha lifax. VOLENDAM, Rott. n. New-York, 3/6 n.m. 1 u. 35 v. Southampton. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) 4/5 te Suez. HOLLAND BR.-INDIE LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 3/6 v. Port Soudan. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. ZOSMA 3/6 v. Bremen te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. VLIELAND (thuisr.) 3/6 v. Las Palmas. ROTTERDAMS CHE LLOYD. PATRA (thuisr.) 5/6 v.m. 11 u. te Marseül'. verwacht. TOSARI (thuisr.) 1/6 v. Singapore. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI, v. Hamburg n. Antw., pass. 3/6 Vlissingen. STOOMVAART MIJ OCEAAN. RHEXENOR, v. Japan n. Rott. 1/6 v. Mar- seillp. EMZETCO LIJN. JONGE JACOBUS 3/6 v. Tunis n, Va lencia. LEEUWARDEN, 4 Juni. Vee. Aangevoerd 162 stieren f 120—400 230 vette koeien 180—420, per kg 0.80—1.05 450 melk en kalfkoeien 150430 180 vette kalveren 3580 60 pinken 75150 272 nuchtere kalveren 613 320 vette schapen 28— 45 256 weideschapen 2030 677 lamme ren 1117 426 vette varkens 60160, per kg. 0.720.80 145 magere varkens 3065 vette biggen 362 kleine biggen 1320 69 paarden, 44 bokken. Handel in gebruiksvee en vette koeien langzaam, stieren zeer slecht, vette en nuch tere kalveren lager varkens prijshoudend. Londen was niet in de markt. Zouteïs 8688 per kg. Wolveehahde) minder. Eieren. Aanvoer 45000 kippen-57,4000 eenden-56. LEEUWARDEN, 4 Juni. Boter. Aanvoer 70/3 en 131/6 v. Mijn hoogste prijs 1.89, middenprijs 1.88 laagste 1.67. Veiling hoogste prijs 1.87, laagste 1.59. Notee ring van de commissie 1.88. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1.88. Kaas. Sleutelkaas 0.280.57. Nagelkaas 0.170.29. Goudsche 0.120.88, Edam mer 0.330.75. Aanvoer 66184 kg. UTRECHT, 4 Juni. Kaas. Aangevoerd 206 partijen, tezamen 63.860 kg. Prijzen le soort 4446, 2e soort 4143, riiksmeri 4348, zwaardere tot 54. Handel matig. AMSTERDAM, 4 Juni. Aardappelen. (Be richt v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bon ten 55.50, id. blauwen 55.50, id. bra- vo's 4.755, id. roodstar f 4.20—4.40, id blauwe poters 2, id. bonte poters 2, per hl. Westl. muizén 1718, id. kleine muizen 14—15, Zomer Malta 18.5019 per 100 kg ALKMAAR, 4 Juni. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 232.000 kg Fa- briekskaas, kleine 46%, commissie 46, middelbare boerenkaas, kleine 50, com missie 46%» middelbare Handel goed. LEIDEN, 4 Juni. Kaas. Aanvoer 155 par tijen. Handel matig. Goudsche le soort 52 56, 2e soort 4450 Leidsche le soort 48 52, 2e soort 4046, minder f 3035. Vee. Aanvoer 29 stieren f 110300, 97 kalf en melkkoeien 190440, 190 vi 160290, vette ossen en koeien 250590, 0.531.02 per kg., 46 vette kalveren 50 145, 0.901.35 p. kg., 166 nuchtere kal veren 610, 359 vette schapen 3445, f 1.201.34 p. kg., 5828 lammeren 818, 465 magere varkens 2865, 362 biggen 16—25. BEVERWIJK, 4 Juni Prijsnoteerimg van de R. K. Coöp. Tuinidersvereenigjng „Kennemerland". Aardbeien per slof 2.50— 3.25; Spinazie per kist 951.75; Sla 80 1.65 per kist; Postelein per kist 601.20; Asperges D. W. per bos 751,06, ld. D. B. 55—68, id. D.W. per bos 2040; Wortelen per bos 2536; Raapstelen per bos 23; Radijs 34; Selderie per bos 916; Pieter selie per bos 45 Uien per bos 2—3; Ra barber per bos 1232; Bloemkool per 100 1120; Komkommers 618. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken" van Vrijdag 4 Juni. Aardappelen 5,053,42 per zak van 25 K.G. Id. kleine aardappelen 4.302.75 per 25 K.G. Sla- boonen 1.35 per K.G. Snijboonen 1.40 1.20 per K.G. Peulen 2423 per 50 K.G. Doperwten f 24—23.50 per 50 K.G. 10.200 K.G. Kruisbessen 13,10-12.90 per 100 K. G. Aardbeziën 1,76 —0,96 per K.G. Bloem kool 4915 per 100 stuks. Spinazie 1.13 0.56 per 5 K.G. Postelein 0.200.16 per K.G. Sla 3—1.20 per 100 krop. Radijs 1,40—2,20 per 100 bos. Peterselie 5— 4.10 per 100 bos. Rabarber 26,7013.80 per 100 bos. Wortelen 4229 per 100 bos. Prei 3.801.10 per 100 bos, De jaarlijksche zomeruitvoering In de Groote Kerk te Naarden, gaat dit jaar we gens ziekte van den dirigent, den heer Johan^ Schoonderbeek, niet door.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10