m ANDERS DAN ANDERE WHLIBR0RDUS" „ST. B!£<EdörtS f50. filt nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws. ELF MILLIOEN GULDEN Zaterdag, 5 Juni 1926. 50ste Jaargang No. 16267 Onze vaiuia afdeeling Itbopi en verkoopt vreemd bankpapier enbuitenlandsche chèques tegen de scherpste noteeringfen. DE BENOEMING VAN EEN GEMEENTE-SECRETARIS IN HILLEGOM. Nummer 2 dei1 voordracht, mr. J. B. Sens wordt benoemd. Twee Eucharistische Tridua te Bloemendaal. De gevaarlijke Zwetbrug. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. De nieuwe Gemeente-Secretaris, van Hillegom. Het eigen gebouw van Bloem bollencultuur en de gemeenten Haarlem en Heemstede. MARKTNIEUWS. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. ,per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden f QfiftH Levenslange gsheele ongeschiktheid tot werken door f7CJfj m bij een ongeval met f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 4 «JU. doodelijken afloop: 1 bij verlies van een hand, fjOC een voet of een oog: 1 l^di" bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f /.ft m bij verlies v. een an been of arm: andere vinger. 141. DE TAAK DER INDUSTRIE De vorige week vond ik gelegenheid om het een en ander te zeggen over de ver antwoordelijkheid van bestuurders in han delsondernemingen en industrieele lichamen een verantwoordelijkheid, welke zich veel Verder uitstrekt dan toezicht op winst en dividend. Dit geeft mij aanleiding de vraag te stellen en te beantwoorden: welke is de taak van do industrie in onze tegenwoor dige maatschappij? Menigeen zal van die vraag vreemd op kijken. Wat is dat nu voor een opmerking! Onder industrie verstaan wij de voortbren ging van verbruiksartikelen. Als we het woord uitspreken, dan denken we aan fa brieken en werkplaatsen. Waarvoor sticht men die anders dan om zoo veel mogelijk geld te verdienen? Zoolang een zaak ren dabel is, houdt men ze aan of verkoopt ze, zoodra men er zelf rijk genoeg in geworden is om de zorg aan een ander over te dra gen. Zoodra er geen winst meer gemaakt wordt of geen uitzicht meer is op winst in korten tijd, wordt de poort gesloten en de inventaris verkocht. Daar behoeft dus ver der niet over gepraat te worden. Inderdaad is dit de opvatting van onzen tijd, een oplossing, die al heel wat milder is geworden dan de meening bij de opkomst van het moderne industrialisme, dat n.m. aan die winstmakerij alles ondergeschikt moest worden gemaakt en waartegen de be roemde encycliek van Leo XIII stelling nam. Maar hoewel er onder den drang der sociale beweging veel is verbeterd in het leven der vroegere loonslaven en de instellingen voor massaproductie zich niet meer over haar be staan behoeven te schamen, de idee, dat d industrie geen andere bestaansreden heeft dan winstmakerij is nog vrij algemeen. Dat de zaak ook nog van een anderen kant te bekijken is, ziet men, wanneer ze als volgt tot eenvoudige proporties wordt terug gebracht. Hoe was het in den tijd, dat wij nog geen gas en electriciteit hadden, dat er geen machines bestonden, in den tijd van het handwerk? En dan nemen wij gemakshalve den bloeitijd van het ambacht, den tijd van bet gildenwezen in zijn besten vorm. De arbeid stond, zooals bekend, toen tertijd in hooge eere; men ging trotsch op zijn werk. De timmerman, de beeldhouwer, de schrijnwerker, de koperslager noemde zich meester, na zijn leertijd, meester in zijn vak. Zijn voornaamst© zorg was zijn opdracht zoo volmaakt mogelijk naar de eischen van het beroep en de wenschen van den opdrachtgever uit te voeren. Wan neer gij zoo'n middeleeuwer zoudt gevraagd bebben, wat is het doel van uw meubel makerij of uw smederij, dan zou zijn ant woord zijn geweest: mijn medemenschen te helpen aan deugdelijke stoelen, kasten, ta fels, lofwerk ter versiering, haardstellen enz. En eerst wanneer gij zoudt zijn blijven aan dringen dan zou hij op de gedachte zijn ge komen te zeggen: en natuurlijk probeer ik met mijn werk een eerlijk stuk brood te verdienen voor me zelf en mijn gezin. Maar in zijn gedachtenleven, in zijn dagelijksch streven stond niet de hoogte van het loon, maar de waarde van den arbeid voorop. Eerst toen de win- en heerschzucht overhand be gonnen te nemen, toen de gilden het eigen belang boven het algemeen belang gingen stellen, kwam het verval. Hoever zijn we nu in onzen tijd? Vraag eens aan een fabrikant, waarom hij produ ceert, aan een arbeider, waarom hij werkt. In negen van de tien gevallen zal het ant woord van den eersten zijn: om geld te ver dienen en van den tweede: als ik niet werk, heb ik niet te eten. Deze twee, de werk- £ever en de werknemer, beheerschen de in dustrie en wat zij elk voor zich zeggen is de algemeene opvatting, de geest dus, welke de industrie beheerscht. In zijn onlangs gepubliceerd werk: „het groote heden en een grootere toekomst," schrijft de bekende Amerikaansche indus trieel Henry Ford, dat het vroeger de ge woonte was een zaak te beschouwen alleen ten profijte van haar eigenaar. Tegenwoor dig is deze opvatting echter geheel omge slagen: er is n.m. nu één opvatting, dat een - Zaak alleen bestaat voor degenen, die er in werken en meer in het bijzonder voor de loontrekkers, een misvatting, even groot als de andere opvatting, als zou een zaak n.m. alleen bestaan om aandeelen voort te bren gen ter verhandeling op de effectenbeurs. En Ford geeft ter illustratie van deze al gemeen heerschende misvatting een frap pant bewijs. Hij vertelt, dat er in zijn on dernemingen eens 'n aantal gestudeerde lieden kwamen, om in hun vacantie in zijn zaken te werken en dan het resultaat hun eer bevindingen te beschrijven. pitaal voor de genezing van de wereld be wees. Deze universiteitsmenschen gingen van de opvatting uit, dat de industrie moet be oordeeld worden naar de winst, die zij af werpt voor degenen, die er in werkzaam zijn. Alsof de waarde van een school beoordeeld moet worden naar de salarissen van de onderwijzers! Is dit niet den wijs woord, zooals wij er helaas zoo weinig hooren in onzen tijd? Ziedaar een scherp opmerker, tevens man van gezag door zijn daden ,die begrijpt, dat er wat hapert in de tegenwoordige in dustrieele opvattingen. Ford heeft niet na gelaten te omschrijven hoe hij zelf de taak van de industrie ziet. Industrie moet beoordeeld worden naar de diensten, die zij aan het publiek bewijst en het probleem van winst en loon zal nooit een gezonde oplossing vinden, zoo lang de industrie niet gegrond is op het verrichten van nuttigen dienst aan het pu bliek. Winst en loon hangen geheel samen met het nut, dat de indusrie oplevert. De enge kapitalistische opvatting en de enge vakvereenigingsopvatting zijn eenzelfde soort misvatting. Voor den engen kapitalist bestaat het eigenlijke ware product van de industrie in.dividend, voor den engen vakver- eenigingsman inloon. Zoo vindt de eerste, bij elke verbetering van de in richting van het bedrijf, waardoor de kos ten bespaard worden en de poductie goed- kooper wordt, dat het uitgespaarde omge zet moet worden in dividend, de tweede, dat het product dan zooveel te goedkoo- per verkocht kan worden. De kooper krijgt bij ons dit voordeel en de eigena ren, zoowel als de werklieden zullen daar door van zelf hun belooning krijgen door den grooteren verkoop, tengevolge van de lagere prijzen. litiek, de denkrichting mee kon spreken, was volkomen begrijpelijk, dat gebeurt bij links en bij rechts. De heer Vooren inter rumpeert: „Voor links is dat niet waar". De heer Fijma interrumpeert: ,„er was geen op roeping". De heer Vermeer: „daar kom ik op terug. Het is een feit, dat de Katholieken de meer derheid in de plaats en in den Raad beb ben en evenzeer was het bekend, bij hen de wensch leefde voor een Katholieken secre- taris. Van alle zijden, ook van Chr.-Hist. en A. R. zijde is gepoogd, de Katholieken van dien wensch af te brengen, waartoe dezen niet te bewegen waren. De billijkheid van aen wensch moet spr. onomwonden erken nen, al is het pijnlijk, een eerste ambtenaar opzij te zetten. Toen de Katholieken hun standpunt niet wenschten te verlaten, was de zaak feitelijk uit, van de baan. Een schoolkind weet, dat 7 meer is dan 6. Nu komen we in dezen aan het beleid van B. en W. in deze voordracht. Wat doen ze nu? Een oproeping? Neen, men begint met: 1. J. C. Schouten. Ik sta paf. Is dat nu waar deering, om zoc iemand als figurant te ge bruiken? Dit is m.i. een beleediging van alle niet-katholieke ambtenaren. Wat moet len nemen. Spr. is echter nooit uitgenoodigd tot het bijwonen eener desbetreffende ver gadering. Tot den heer Balvers zegt hij, da' deze hem eens gezegd heeft: wat zou jij, Vooren, een goed Wethouder zijn, daar je administratief zoo goed onderlegd bent. Sr geeft daarna een loflijk getuigenis aangaande den heer Lyclama en hoe de moeilijke kwes tie had kunnen worden opgelost. Spr. ein digt zijn betoog met er nog op te wijzen, hoe de heer Schouten, uit arbeidersgezin gespro ten, zich zelf heeft gevormd en vraagt de hoogstaande daad, hem te benoemen. De heer Vermeer zet even recht het mis verstand bij den heer Vooren gewekt inzake zijn opvatting van de meerderheid rechts of links in de gemeenteraden. De heer Hoogmoed zegt, dat zijn partij be hoort tot de oppositie-partij, dat is geen anti-papisme. De vraag is: wie heeft recht? We mogen geen trap geven aan wie het niet verdient. Weth. Balvers heeft respect voor des hee- ren Voorens daden. Was u wethouder ge weest, was u beter administrateur geweest dan ik of collega De Vreugd. Het heeft niet aan mij gelegen, dat we niet met 13 verga derden. Er is verschil tusschen een Postdi- De taak van de industrie is dus dienen, werken voor de gemeenschap, dan komt de rest van zelf, zegt een der grootste industrieelen van heel de wereld. En met terdaad heeff hij de juistheid van zijn stel ling bewezen: in enkele jaren tijds zijn millioenen menschen tegen fabelachtig lage prijzen aan automobielen geholpen en toch bleven er voor de leiders en het groote leger w\erkers in de ondernemingen rui me winsten en hooge loonen over. Zou het sociale probleem, waarop men maar niet uitgestudeerd raakt, wel zoo onoplosbaar zijn als het lijkt, wanneer eens wat meer van de stelling werd uitgegaan, dat de industrie er op de eerste plaats is om te produceeren voor de gemeenschap, dat zij dus een sociale taak heeft? Dan zou den zoovele bezwaren, welke in theorie o zoo mooie regelingen meebrengen, maar waarbij in de praktijk de verbruiker het slachtoffer dreigt te worden, niet bestaan. Eerst wanneer de industrie in het groot weer die eigenwaarde krijgt, welke de oude gildebroeder had van zijn ambacht in het klein, wanneer met de liefde en eer bied voor het vak het begrip terugkeert, dat een producent een roeping heeft, n.m. de gemeenschap te dienen en niet op de eerste en laatste plaats op eigen tijdelijk gewin uit te zijn, dan eerst is er kans op een betere wereld, met meer normale ver houdingen, met meer rust, orde en wel vaart. HOMO SAPIENS. Het waren, vertelt Ford, onderzoekende Cn intelligente koppen en het waren geen Partijmannen, behalve dan wat betreft dat olkomen menschelijke instinctieve partij kiezen voor de arbeiders. Op een of twee na verklaarden allen in hun opstellen, dat verhouding: van werkgever tot werknemer S°ed was, dat de arbeidsvoorwaarden goed aren en zoo voort. Maar geen een zeide fn woord over het product. Indien een hos- P' aal onderzocht was op deze wijze, zou het erslag vermeld hebben hoe goed de dokters smnstalleerd waren, hoe aardig de inrich- V.X00r ^e verpleegsters was en hoe be- Q^felijk de assistenten gehuisvest waren, en woord over de diensten, die het hos- In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting van Hillegom kwam aan de orde de benoeming van een gemeente-secretaris, wegens het verleend eervol ontslag als zoo danig aan den heer A. M. van der Jagt. Hier onder laten wij de besprekingen volgen. De heer Fijma vraagt den voorzitter, of hem het woord verleend kan worden over deze zaak vóór en na de stemming. De voor zitter zegt: Als u buiten personen blijft, ter wijl de heer Vooren er op wijst, in dezen het hooge ambt niet naar beneden te halen. De Heer Fijma verkrijgt nu het woord. Spr. doet een beroep op het gevoel van den Raad, om zich te verplaatsen in den toestand van een eersten ambtenaar, die zich heeft opge werkt en gepasseerd wordt. Spr. ziet daarin een groote onbillijkheid. De toestand van den heer Balvers vindt spr. eigenaardig, daar deze de dupe geworden is van zijn eigen partijgenooten, die hem inzake het Kamer lidmaatschap met enkele geestelijken tegen werkten en verstieten, schoon hij een meer derheid achter zich had. Het gold hier een algemeene zaak, geen partijbelang. De coa litie heeft een ruzie-vergadering gehad, waarbij de S. D. A. P. en de Vrijzinnig-de- .mocraat was uitgesloten. Wel werden we uit genoodigd voor het kiezen van een Room- schen wethouder en mochten een woordje meespreken, maar voor een Roomschen se cretaris mocht dat niet. En toch is het ons niet onverschillig, welken Kath. Secretaris we krijgen. Dan komt spr. tot wat hij noemt een pijnlijke zaak en waarvoor hij de bewij zen in de zak heeft. Er zijn taktieken gedaan die niet deugen, er zijn concessies gevraagd, die in strijd zijn met den ambtseed en den zuiveringseed Het spijt spr. dat hij het zeg gen moet, maar wat is dat voor vuil? Een der sollicitanten zal zelfs ten brochure schrijven over deze laagstaande politiek. De heer Vermeer zegt, dat er geen coali tievergadering is geweest. De heer Fijma heeft zeer terecht gesproken over het ge wichtig» van het ambt, maar dat hier de po- het eind zijn? Het ergste in dezen is de ver antwoordelijkheid. Welke overwegingen heb ben geleid tot no. 2? No. 2 wordt onze se cretaris. Zullen we een oproep plaatsen? Oi uit die 22 den beste nemen? Er is niets ge daan. Ik acht dit een grove onbillijkheid jegens de anderen 21. B. en W. hebben ge zegd: we zullen de zaak aan de R.-K. frac tie overlaten en als protestant protesteer ik daartegen. Het beleid moet spr. laken en hij wendt zich dan bizonder tot den heer Balvers die had moeten begrijpen, dat hij ook wethouder is. Het geeft den indruk, als of gezegd is: we zijn tevreden met den buit, laat Schouten de vlag maar zwaaien vooi niets. Laten we, nu de zaken zoo staan, ons sociaal gevoel laten spreken en gezamenlijk trachten, dat de heer Schouten op de meest eervolle wijze uit de impasse komt en den nieuwen functionaris op eervolle wijze hier gekozen wordt. De heer Loerakker denkt, dat weth. Bal vers wel een verklaring zal afleggen. Spr. heeft weinig voor de zaak kunnen doen. Met menschen van verschillende kleur en denk- richCing heeft spr. over de kwestie gespro ken, die het zeer goed konden verklaren, dat men naast een eerste kracht met de levens beschouwing der meerderheid rekening houdt. De politiek is nu eenmaal zoo. Bij in terrupties van links zegt spr.: „de val van Pastoors." Bij de Katholieken heeft bij alle met den meesten ernst voorgezeten de be kwaamheid van den ambtenaar. De heer Fijma heeft met zijn grieven niet de katho lieke ambtenaren geslagen, maar hen, voor wie hij het opneemt. Ik heb geïnformeerd bij velen maar aan niet één is een belofte of toezegging gedaan. Zoo dit wel gebeurd zou zijn, zou het een handigheidje van een solli citant kunnen zijn, om er wat uit te krijgen Van een brochure gesproken, deze zien we gaarne tegemoet, ik acht dit zoo vermetel, daar ik die candidaat verwijt, dat deze he den een politieken vriend opschelde, om de benoeming uit te stellen. Er waren sollici tanten, vrienden van enkele raadsleden, doch de heer Sens is er een van allen, om zijn ca paciteiten. Spr. weerlegt, als zou de secre taris van Bergen op Zoom een ambtenaar hebben becritiseerd, dat is laster; het tegen deel is waar, hij heeft hem hemelhoog ge prezen. We hebben gevraagd naar de prak tijk en zijn zoo objectief mogelijk geweest. We wenschen een secretaris, die aan alle eischen voldoet. We hebben voor een moei lijke keuze gestaan. Plechtig verklaar ik, dat ik van geen enkele intrige weet en evenmin mim fractierfnooten. De Katholieken hebben niets gedaan, dan gezocht naar den beste. Weth. Balvers had zich aanvankelijk voorgenomen, alleen een kort woord te spre ken ter aanbeveling van no. 2. Spr. heeft geen plan, te antwoorden op al de insinua ties van Fijma. Ter tegemoetkoming van wat de heer Vermeer opmerkte inzake oproe ping, dat in B. en W. een uur gediscussieerd werd over al of niet oproepen, dat spr. voor 'n oproeping was, doch er geen meerder-heid voor was, dat de Kath. niet een vriend naar voren hebben gebracht, doch dat de Room- sche raadsfractie een 5-tal sollicitanten aan den Burgemeester op heeft gegeven, met verzoek, naar deze te informeeren en ons den beste op te geven. Bij de aanbeveling heeft spr. er den Burgemeester en Weth. De Vreugd reeds op gewezen, dat het stellen van onzen hooggeachten heer Schouten als no. 1, de politieke hartstochten zou opwek ken of prikkelen. Niemand heeft deze vaca ture gewild. Dat de Katholieken een van hun denkrichting wenschten, is alleszins bil lijk en hoe jong ook de heer Sens is, hij is alleszins bekwaam en spr. durft hem vol gaarne aanbevelen Spr. toont aan zijn prak tische ervaring en rechtswetenschap, zóó zelfs, dat Burg. en Weth. van Hazerswoude hun spijt uitdrukten, dat we den heer Sens wilden weghalen. De heer Jansen vindt het erg jammer, dat er aan een candidaat getornd is en de zaak verdraaid. De heer Vooren zegt, voornemens te zijn j geweest, geen woord over de zaak te reppen. De aanmerking van den heer Vermeer werpt echter een verkeerd licht op de linkerzijde en spr.1 kan getuigen, dat zijnerzijds nimmer /en poging werd aangewend in dien geest. De handplwijze van B. en W. acht spr. niet correct. Het is niet de taak van een raads fractie zulk een gewichtige benoeming af te werken. Toen een vacature in uitzicht was, is spr. naar 3 R.-K. Raadsleden gegaan, be grijpend de moeilijke situatie. Spr. had zoo gaarne een bespreking gezien met alle raadsleden, daarbij sprak niet sprekers poli tiek maar zijn ambtenaarshart. Spr. heeft toen uiteengezet, wat de heer Schouten had gedaan en wat zou het een hoogstaande mo- reele daad zijn, indien ge Schouten zoudt wil- recteur en een besteller, tusschen een Hoofd ambtenaar en een lagere. Wat den heer Ly clama betreft krijgt u binnenkort gelegenheid uw wenschen te vervullen. De heer Vermeer komt terug op zijn vraag van straks en stelt een motie voor ten gun ste van den heer Schouten en den a.s. secre taris beide. Wethouder Balvers wil deze graag steunen. De heer Vooren zegt, dat had ook kunnen gebeuren, als er 13 bij elkaar waren, daarom zal spr. alleen op No. 1 stemmen. Het wordt een door elkaar praten en de voorzitter hamert. De heer Vooren zou aan de motie alleen zijn stem geven als waardeering voor een ambtenaar. De heer Fijma is aangevallen en wil nog eens het woord. Hij brengt nog eens de zaak Asberg te berde en de heer Loerakker inter rumpeert. De voorzitter hamert en wil de debatten sluiten. De heer Fijma: ik heb het woord, het wordt een wil, verward dooreenpraten. De heer Loerakker bekent ongewild de fout te hebben gemaakt, dat het lijstje van 5 niet aan allen is gezonden, dat was zijn taak geweest. Hij zegt, dat de heer Vooren even zijn kalmte had verloren. Als er platvloers gesproken is, noem dan namen, het treft ons allen. Ik verklaar, dat bij de keuzè in alle opzichten royaal en eerlijk is gehandeld, om dat reeds vaststond, dat de niet-katholieken hun stem hadden gegeven aan anderen. Die er komt, heeft niet de minste verklaring af gelegd. De heer Hoogmoed noemt het een afschu welijke manier van handelen, meer dan schande. De heer Loerakker: pardon, leg dan pro test af bij den Burgemeester. Er ontstaat een groote herrie en de Voor zitter sluit de discussie. De motie Vermeer wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 temmen. Weth. De Vreugd en de heer Hoogmoed blijven buiten stemming, de hee- ren Fijma en Vooren stemmen tegen. Daarna komt in stemming de vacature Ge meente-Secretaris. Op den heer J. C. Schou ten worden 5 stemmen uitgebracht, op Mr. B. Sens, No. 2 der voordracht 8 stemmen, zoodat deze gekozen is. De heer Hoogmoed zegt: de Godsvrede is van nu af uit. gebruik vanaf deze plaats den gekozene onze oprechte felicitatie te doen toekomen en hopen,'dat Hillegom zeer vele jaren van zijn talenten moge profiteeren. Fiets tegen hondenkar. Op den Zeeweg te Velseroord kwam een wielrijder, C. v. d. Z., in botsing met de hon denkar van B. S. uit Haarlem. De wielrijder werd op den grond geworpen en bekwam vrij ernstige verwondingen. Tegen S. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het niet uit wijken met zijn kar. Auto tegen tram. Gisternamiddag kwam Dr. van Slogteren met zijn auto van de Tuinbouwschool te Lisse, toen juist de stoomtram van half vijf uit de richting Leiden kwam. Dr. v. S. meende nog tijdig te kunnen oversteken, doch bleek te hebben misgerekend. De tram reed met volle kracht achter tegen den auto, waardoor deze op den straatweg werd geduwd. Wonderlijk genoeg kwam dr. v. S. er met een bloedende hoofdwonde af. De auto was echter deerlijk gehavend. Den ma chinist treft geen schuld. De deelname aan het Eucharistisch Tri duüm voor zieken in de R. K. kerk te Bloe mendaal is zoo groot, dat er twee Tridua gegeven zullen worden; het eerste op 15, 16 en 17 Juni en het tweede op 22, 23 en 24 Juni, juist in de dagen van het Eucharistisch Congres. Aan de zieken zal worden meege deeld aan welk van de beide tridua ze kun nen deelnemen. In verband met de verbreeding van den Rijksstraatweg HalfwegHaarlem is bij de Zwetbrug een zeer gevaarlijk verkeerspunt ontstaan. Doordat die brug moet worden ver nieuwd, is men thans bezig de noordelijk lig gende tramlijn om te leggen zóó, dat deze ten zuiden van de brug komt te liggen. Ook de rijweg zal in dien geest worden omgelegd, terwijl de zuidelijk liggende tramlijn al reeds omgelegd is. Het onlangs in gebruik geno men rijwielpad kruist daar de zuidelijke tramlijn. Door de werkzaamheden en mede door den zeer nauwen rijweg ter plaatse is het den fietsers er niet gemakkelijker op ge maakt. Een ongeluk vandaag of morgen is zeer zeker niet denkbeeldig, zoodat toezicht wel gewenscht is, vooral in het drukke zo merseizoen. 300 personen gearresteerd. op Sumatra's 'Westkust Engeland zendt 300 varkens naar Neder- ,'and terug. Vermiste Franschen. Inlichtingen ver zocht. Roofmoord op een hoeve in Limburg. Pogingen tot herstel van de eenheid ill de Engelsche liberale partij. De Fransche Senaat heeft de overeen komsten van Locarno goedgekeurd. Mgr. Seipel wordt te Parijs geestdriitié ontvangen. President Dcumergue zal Kardinaal Dubois décorcererv Zie verder Laatste Nieuws. persoonlijk Barometerstand 9 uur v.m.: Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgesto ken 9.45 en overmorgen cm 9.46. Verzekering Maatschappijen is de Verzekerings-Maatschappij VERZEKERD KAPITAAL RUIM Zij besteedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES Patiënten in Sanatoria ver pleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mo gelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „St. Willibrordus" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie, Catharijnesingel 48, Utrecht, en door hare Vertegenwoordigers. In de Raadszitting van gisteren werd als opvolger van den heer A. M. van der Jagt tot Gemeente-secretaris van Hillegom be noemd de heer Mr. J. B. Sens, eerste ambte naar ter secretarie der gemeente Hazers woude. Onze lezers zullen zeker nieuwsgierig zijn een en ander te vernemen aangaande dezen nieuwen Hoofdambtenaar, We zijn in de ge legenheid gesteld een en ander over den heer Sens aan de weet te komen en geven dit hieronder weer. De heer Sens werd op 15 April 1898 te Heusden in Noord-Brabant geboren en is dus ruim 28 jaar. Hij bezocht de lagere schooi in zijn geboorteplaats en daarna ge durende 2 Vi jaar een Fransche onderwijsin richting. In Juni 1914 Werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie van de gemeente Gendcren, thans Eethen in Noord-Brabant en tevens tot directeur van het distributie bedrijf; de heer Sens was toen pas ruim 16 jaar. Bij die drukke bezigheden wist hij toch nog tijd te vinden om de R. K. Leergangen te 's-Hertogenbosch te volgen, ten einde zich voor te bereiden voor het admissie- examen tot de universiteit. In 1919 werd de heer Sens bevorderd tot adjunct-commies aan de secretarie der stad Tilburg, uit welke betrekking hij einde 1920 eervol ontslag aan vroeg en verkreeg, ten einde tijd beschikbaar te krijgen, om het lyceum in die stad te be zoeken. In October van het volgend jaar be gon de heer Sens te Leiden aan de studie in de Rechtswetenschap. In Juni 1923 werd hij benoemd tot eerste ambtenaar ter Secreta rie der gemeente Drunen, in Noord-Brabant, een jaar later in gelijke betrekking te Ha zerswoude, waar hij als onder de rook van Leiden gelegenheid had, zijn studie in de rechten voort te zetten. In Mei van het vo rig jaar promoveerde de heer Sens te Lei den tot meester in de rechten. Uit dit overzicht blijkt ten volle, dat de nieuwe functionaris een werker is van groote kennis en een hoogst wetenschappelijk man, We mogen dan ook zeker zeggen, dat de raad een zeer goede keus heeft gedaan, We maken van deze gelegenheid dan ook gaarne DE GRENSREGELING EEN NIEUWE FACTOR. In de geheime zitting van den gemeente raad, 1.1. Woensdag gehouden, is, wat reeds bekend was, opnieuw ter sprake gekomen de aanbieding van 100,000 aan Bloembol lencultuur voor de stichting van een eigen gebouw. Die nieuwe bespreking vond haar oorzaak in het feit, dat zich bij die aanbie ding moeilijkheden hebben voorgedaan en wel bezwaren, voortvloeiende uit de kwestie der grensregeling. Zooals onlangs gepubliceerd is, heeft Mi nister Kan zich op het standpunt gesteld, dat de gemeente Haarlem een schadever goeding moet betalen aan Heemstede voor het gedeelte van Heemstede, dat door Haar lem geannexeerd zou worden. Over de groot te van dat bedrag worden thans onderhande lingen gevoerd en niet onwaarschijnlijk is het, dat het advies van Ged. Staten over deze aangelegenheid spoedig naar de regee ring zal gaan. In de grensregeling valt ook het buiten „Spaar en Hout", waar- Bloembollencultuur dan mogelijk haar zetel gaat vestigen. Het is haar door Heemstede voor 75.000 te koop aangeboden. Zelf heeft de gemeente er ech ter veel meer voor moeten betalen, ruim 2 ton, naar wij meenen. En nu naderen wij het punt, waar de moeilijkheden beginnen. Als de grensregeling doorgang vindt en een schadeloosstelling aan Heemstede moet be taald worden (aan dit laatste behoeft men in het minst niet te twijfelen, zoolang mr. Kan minister van Binnenlandsche Zaken is), is het waarschijnlijk, dat Haarlem voor „Spaar en Hout" de koopsom moet terug be talen aan Heemstede, welke deze gemeente er voor gegeven heeft min de 75.000, welke Bloembollencultuur er voor betalen moet. Dat zou dus ruim 100.000 zijn. In dien koop zijn echter ook gronden begrepen, welke Bloembollencultuur dan niet in eigendom heeft, maar het is zeer de vraag, of door verkoop van die gronden die ruim 100,000 er uit gehaald kunnen worden. Hoeveel de opbrengst precies zal zijn, is moeilijk te schatten, maar het volle bedrag van die ruim 100,000 zullen zij wel niet opbrengen. Nu heeft de Haarlemsche gemeenteraad zich op het standpunt gesteld: de gemeente Haarlem geeft Bloembollencultuur 100.000 voor de stichting van een eigen gebouw in Haarlem, maar.... zij geeft ook niet méér. Loopt de zaak echter, zooals hiervoor uit eengezet is, dan geeft de gemeente echter wél meer en wel door het feit, dat zij „Spaar en Hout" voor denzelfden duren prijs moet overnemen, welke Heemstede er indertijd voor betaald heeft. Het geschenk van 100.000 wordt dan veel grooter. En dat wil de gemeenteraad juist niet. Die acht een aanbod van 100.000 voldoende. Een oplossing voor deze zich nieuw voor doende moeilijkheid heeft men nog niet ge vonden. Er wordt echter ijverig gepoogd, deze nieuwe hindernis uit den weg te kun nen ruimen. MEDEMBLIK. Ansjovis. Aanvoer 7274 K.G. Prijs 0.440.46. Hoogste 415, laagste 66 K.G. Vaartuigen 58. HOOFDDORP, 3 Juni 1926. Tarwe voer f 1516. Tarwe nieuwe 16.5017.50. Rogge 9.5010.50. GerstChevalier 10.50 —11.50. Haver 10.50—11.50. Witte Duive- boonen 1416.50. Groene erwten 11 14.50. Karwei 2526. Blauwmaanzaad 62 66. Kanariezaad 15.5016.50. Luidspreker. Vrouwe Fama had weleer bazuinen. Zij moderniseert zich en bedient zich nu van luidsprekers. Zelfs in onze kerken hier en daar hebben de luidsprekers hun intrede gedaan. Het is niet goed, dat de mensch niet mee groeit met zijn tijd. Dat belet hem evenwel niet het nieuwe critisch te bezien. Is de vraag niet voor de hand liggend, waarom de hedendaagsche redenaars luid sprekers noodig hebben? Welke verande ringen hebben er plaats gegrepen? Hebben ze hun stem verloren of hebben hunne toe hoorders plotseling het gehoor verloren? Ik heb in mijn leven al heel wat redevoe ringen aangehoord: in de Kamer, in groote vergaderzalen, in overvolle kerken, in 't circus, zelfs in de open lucht. Wanneer de spreker zijn stem weet te doen uitzetten en den toon weet te kiezen, is het hem tot nu to: altijd gelukt zich verstaanbaar te maken. De Ouden bedienden zich van flui ten, welke hun den gewenschten toon aan gaven. Zelfs zonder dit muzikale hulpmid del hebben onze redenaars der laatste jaren hun gehoor weten te bereiken. Door ge bruik te maken van den luidspreker zal de spreker zich zeer zeker minder behoeven in te spannen, maar de redenaarskunst zal er niet op verbeteren. De bekoring, welke er van de stem uitgaat en die voor een goed deel de overtuigende kracht uitmaakt, gaat b.jna geheel verloren. Ik geloof, dat we met de luidsprekers den verkeerden weg op gaan. Het is, of men plotseling de stelling is gaan huldigen, dat de redenaar voor t publiek moet schreeuwen. En hoe wordt er dan nog geschreeuwd? Soms klinkt het geluid of de spreker den neus dichthoudt tiidens zijn rede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1