Bezoekt vooral onze Mo. O MODERNE IAMPEN V, erkeer songe vaüen CRYSLER six STAND. GEBRs.BOSSE Uit den Omtrek. DE ELGAWA. OP DE ELGAW A Agenda 6 Juni Agenda 7 Juni DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. De offlcieele sluiting. Douchebaden. Personalia. Concert in den Hout. Te Bloeuiendsal, Zoo'n liond. Leerlinafrertelinnr in Ret Stucadoors- hedrHf. DAAN H0UTKG0PER LEIDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 R.-K. Athletiek in het Bisdom Haarlem. MUZIEK. Speeltuinvereeniging „Flora". Muzikalische Kammerspiele. Gevonden dieren en voorwerpen. Drukwerk is het zaad voor Uw orders Openluchtvoorstellingen te IJmuiden. Stoomschip op het strand geioopen. Onbestelbare Stukken. Straatverbetering. Faillissement. Theater De Kroon. Toekenning gelden voor bijzonder onderwijs. Aanbesteding. Door een toeval getroffen. In prikkeldraad gevallen. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Telegraphïsch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Belasting van 10 pCt. op schoenen. Bezoek der Koningin aan de Koningin-Moeder. Opgelicht voor f 2000. De Duitsche Rijksspoorweg maatschappij. De overeenkomsten van Locarno in den Franschen Senaat aangenomén. Een communistische school ontdekt. Ontslag van Duitsche mijnwerkers. Het vaticaan en Sovjet-Rusland. Uit Polen. Proclamatie van den Poolschen president. De buitenland sche propaganda in Rusland. Nog steeds het gebouw van Bloembollencultuur. VRAGENBUS. GOEDKOOPSTE E IN GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT I TElI262B SPECIALE LAGE PRIJZEN E. L. G. A. W. A. 2 i, n.m.11 u. n.m. St. Jozeisgezellen r/ebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 en van half 710 uur Spaarkas 8 uur Verplichte op komst 8-half 10 uur. Sociëteit „St Bavo" Kanarieteelt 8 uur Haarlem s Zanggenot 8 uur Be stuur St. Caecilia 8 uur Personeel Gasbedrijf 8 uur. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat 59 „St. Genesius" 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. „Luxor" Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marudag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeiiiging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr: Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.-K. Reclasseeringsvereeniging, aid Haar lem. Eigen Donderdagavond ha'* 9 ver gadering in het gebouw der Sin'. Vinpen- tiusvereeniging. Nieuwe Groen» arkt 22. EERSTE HULP B!J ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 *{bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door de fa. Duym Keur, Keizer straat 6 Tel. 10378 en de fa. Remmers Zn., Kruisstraat 20, Tel. 10354, Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avonds van 7 A9 uur. Hagestraat 49: Alléén Vrijdagavond van 9 uur. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Alléén Vrijdagavond van 89 uur. Verschenen is het ISe jaarverslag van de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestrij ding van de Tuberculose. In het jaarverslag wordt o. m. gezegd Ook in het afgeioopen vereenigingsjaar heeft de tuberculose-bestrijding in Noord- Holland groote vorderingen gemaakt. Lang zaamaan werden de consultatie-bureau's ook in het Noorden drukker bezocht. Alleen in het Gooi werd buiten de centra Hilver sum, Bussum en Blaricum nog niet veel tot stand gebracht, ja zelfs moest worden ge constateerd, dat de gemeenten, om deze drie centra gelegen, nog niet veel patiënten naar de consultatie-bureau's zonden. Al spoedig bleek, dat ons werkplan bij de uitvoering grooter finantieele offers vroeg dan waarop aanvankelijk werd gerekend. Een extra subsidie van f 8000, aan Provinciale Staten gevraagd, moest tot een bedrag van f 5000 worden teruggebracht, wilde de aanvrage kans van slagen hebben. Inderdaad werd ons in den aanvang van dit jaar bericht, dat het provinciaal subsidie met f 5000 werd ver hoogd. Als belangrijke feiten worden gememo reerd de aanstelling van een districts-tuber- culose-arts voor het geheele Noorden en de tot stand koming van een Centrale Tuber- culose-Commissie voor Noord-Holland. Er werd in 1925 een subsidie van f 4040 van het Rijk ontvangen. In 1925 werd (be halve voor de ontsmetting) door de Leden te ramen (voor zoover zij oogaven inzonden) f 22544:.50) (tegen t 238178 m 1924) uit gegeven voor de prophyiaxe der tuberculose bestrijding. d.i. dus f 12737 minder dan in 1924. 63 Financieele verslagen kwamen in van de 107 leden (als nieuwe leden traden toe de Witte Kruis afd. Schermerhorn, de Rijp, Diemen en Andijk.) Bij 66 leden is nu deskundig huisbezoek ter plaatse. Uit het verslas van het district Haarlem blijkt dat aan 2558 personen 5675 consulten verstrekt werden. Aan het districts-consulratiebureau Haar lem werden onderzocht 1730 personen, (in 1924 1596), aan wie 3958 consulten wer den verstrekt (2846 in 1924). Bovendien had het bureau nog bemoeie nissen met 164 personen. In de lighal te Schoten waren on 1 Januari 1925 aanwezig 21 patiënten, terwijl er dat jaar 45 werden opgenomen. Ér werden er 47 ontslagen. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 5706. De ontvangsten bedroegen over 1925 f 43.277,38 Y>, de uitgaven f 48.081,73, zoo dat er over dat jaar een nadeelig saldo is van f 4.804, 34%. De begrooting voor 1926 is geraamd op f 46.625. De subsidie van het Rijk voor 1926 bedraagt f 6200 en van de Provincie f 35.000. Lezing over de toepassing van electriciteit. Gisterenmiddag was het de beurt aan den heer W. H. Drukker, ambtenaar van het Ge meentelijk Electriciteits bedrijf te Amster dam, die een lezing zou houden over de toepassing van electriciteit in het huishou den, industrie, café, restaurant bedrijf enz. Na een indeiding van den heer J. B. Reus, •directeur van het gem. electriciteit bedrijf te Haarlem, ving de heer Drukker zijn le zing aan, waarbij hij een groot aantal licht beelden vertoonde ,wtit practisch en niet» practisch, economisch en niet-economisch en ten slotte wat men wèl en wat men niet moest doen. Op extra-gevaarlijke min of meer onkun dige aanleggingen of toepassingen werd .dubbel gewezen. Verder duidde de spreker op de vele voordeelen welke er aan het ge bruik van electrische toestellen verbonden zijn en de betrekkelijk geringe stroomkos- ten, die al deze instrumenten per uur ver bruiken. De werking van een groot aantal appara ten werd gedemonstreed, terwijl den aan wezigen bij het slot van de lezing een rond gang over de tentoonstelling werd aange boden waar jnen alle bijzondere toestellen in actie kon zien. Het aandachtig gehoor dankte den heer Drukker met een krachtig applausje. De verlichte toren. Ter gelegenheid van den laatster, dag der E. L. G. A. W. A, zal de toren der Groote Kerk Zondagavond tot twaalf uur verlicht zijn. De Burgemeester van Haarlem, voorzitter van het eere-comité der Elgawa, zal Zon dagavond te kwart voor 11 de tentoonstelling officieel sluiten. DE VERLICHTÏNGS-TECHNIEK. HOE VERLICHT MEN ZIJN WINKEL OF WOONHUIS HET DOELMATIGST? Gisterenavond hield de heer J. W. Wol- ters, Den Haag, vertegenwoordiger van de firma Carl Zeiss, Jena een lezing over boven staand onderwerp. Spreker behandelde in zijne zeer gedo cumenteerde lezing, met lichtbeelden, ach tereenvolgens de accomodatie-tijd de reactie van het oog ten opzichte van het licht of anders gezegd, hoe veel tijd'heeft het oog noodig, om aan het licht te gewennen. In aansluiting hiermee de waarnemingssnel heid, m.a.w. hoeveel tijd heeft het oog noodig om te zien, nadat het accomodatie- proces is beëindigd Aan de hand van verschillende graphieken toonde spreker overzichtelijk aan de helder heidsoppervlakte en de daarmede gepaard gaande ontwikkeling van armaturen en orna menten. Wetenschappelijk is aangetoond, dat die van de firma Zeiss aan de hoogste eischen voldoen. Ook de kosten der verlichting in ver band met de productie werden besproken. Als norm kan worden aangenomen, dat een productie-vermeerdering van 15% wordt bereikt bij lichtvermeerdering equivaleerend met een uitgave van 2% arbeidsloon. De graphiek der doodelijke ongevallen toonde aan, dat 't aantal ongevallen het grootst is, wanneer 't daglicht 't zwakst is. De verlichting van woning, kantoor, werkplaats en school werd besproken. 95% der scholen zijn onvoldoende verlicht. Wat de straatverlichting betreft, deze is bij het toenemend, moderne verkeer eveneens on voldoende te achten. Met groote belangstelling werd deze lezing, die vooral voor technici zeer belang rijk was, gevolgd. De heer Wolters, die zijn onderwerp con amore behandelde en blijk gaf van een breede kennis van zaken had verdiend een grooter gehoor te hebben. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruim gebruik gemaakt. In het Douchebadhuis aan het Holdijk plein zijn in de afgeioopen week 785 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1154 en in dat aan den Koudenhorn 445. Onze stadgenoot, de heer C. Schilpzand, is benoemd als eerste violist bij het mu ziekkorps aan boord van een der schepen der HollandAmerikalijn. Het programma van het concert der H.O.V. Zondagmiddag te half 3, onder lei ding van Willem Knikker, luidt als volgt: 1. Bavataria marsch, C. Komzak; 2. Ouverture „Les cent Vierges," C. Lecocq; 3. „Manola", Walzer, E. Waldteutel; 4. Les Cloche de Cornville, R. Planquette; 5. Ouverture „Die lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolas. 6. Scène de Ballet, L. Caibulska; 7. Fantasie „Mignon", A. Thomas. Hedenmorgen heeft op den Brederode- weg nabij „Caprera" een ongeval plaats ge had. De luxe auto G 44758 uit Overveen reed den heer J. M., welke op de fiets reed, aan. met dit gevolg, dat de fiets geheel ver nield werd. De aangeredene klaagde over pijn in den rug en in het zitvlak. De auto- eigenaar zal de schade vergoeden. Op de Bakenessergracht stond gisteren morgen een kar. Een bakkerskar. Een hon denkar. De baas was even naar binnen, in de Meel- en Broodfabriek. Hond en kar bleven onbeheerd achter. De hond rustte uit van het trekken, keek evenwel onderwijl uil naar alles wat ziin aandacht waardig was. Tot er een andere hond langs kwam. Hond No. 1 de hond van den bakker blafte, de tweede hond blafte terug. Het blaffen erd van beide kanten heftiger en verwoe- 4er. Dc eerste hond wild» den tweeden te Üif. begon rukken. Hij rukte krachtig, 'iicksicbtlos. Tot de kar gehoorzaamde aan het trekken, he^on te ri'den, langzaam, toen sneller De hond lette (liet op de gracht hond en kar vielen in het water. VoorMjgsr- 'ers brachten wagen en trekdier op het droge. De hond was kalm geworden, het brood totaal bedorven. De leerlingen in het Stukadoorsbedrijf tc Haarlem, Schoten, Heemstede. Bloemendaal, Hillegom, Zandvoort. IJmuiden. Velsen, Beverwijk, Santpoort, Spaarndam, Haarlem- merliede en Haarlemmereer moeten in ge bouw St. Bavo. in de Smedestraat, alhier, Dinsdag 8 en Woensdag 9 Juni, des avonds tusschen 7 en 9 uur zich vervoegen, alwaar zij een controlekaart in antvangst kunnen nemen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. „St. Bavo" bevat het volgend schrijven van den ZeerEerw. heer S. Braakman Aan de Geest. Adviseurs van een R.-K. Sportvereeniging in het Bisdom Haarlem Voor de beoefening der athletiek door onze katholieke jongens, verzoekt Z.D.H. de Bisschop van Haarlem mij, u het volgende ter kennis te brengen Het wordt nog niet wenschelijk geacht een zelfstandigen Diocesanen Bond ter beoefening van de athletiek in katholiek verband op te richten, ofschoon Monseigneur overtuigd is van de noodzakelijkheid, de katholieken alleen onder elkaar deze sport te laten be oefenen. Daarom houde men zich bij de verdere actie om de athletiek in Roomsche vereeni- gingen te beoefenen aan de drie volgende bepalingen le. Nog geen zelfstandige Dioc. R.-K. Athletiekbond. 2e. De D.H.V.B. wijze een Commissie aan, welke zich voorloopig belast met de bestaande afdeelingen in katholiek verband te brengen. 3e. De kleeding der athleten moet zijn, Zooals aangegeven is in het nieuwe regle ment voor een voetbal- en gymnastiekver- eeniging, gepubliceerd in St. Bavo 28 Maart 1926 een donkere pantalon reikend tot aan de knieën en een shirt, welke gesloten moet worden gedragen. Het is onze ernstige wensch zoo besluit Monseigneur dat men zich hieraan nu ook strikt houde ter voorkoming van nieuwe gevaren. Met het aangeven van den vorm dezer nieuwe organisatie, blijkt uit dit schrijven vol doende, dat de kath. clubs alleen in het aan gegeven roomsch verband de athletiek mogen beoefenen. Waar er dus nu een êioc. kath. organisatie bestaat, zullen de vereenigingen, welke tot nog toe in neutraal verband uit kwamen, zich hierbij moeten aansluiten." De „Musikalische Kammerspiele" (Ber liner Spieloper) hebben met ingang van 1 Mei haar gezelschap gereorganiseerd. Voortaan zullen ook oude origineele opera's en operet tes ter uitvoering worden gebracht o.a. van Mozart, Gluck, Genee, Flotow, Offenbach enz. De hoofdpersonen Clarre Jache, Emmy Griesinges, Herbert Neustadt enz. maken ook deel uit van het nieuwe ensemble. De Internationale Concertdirectie Ernst Krauss is het mogen gelukken het gezelschap voor den tijd van half September tot half Oc tober voor Nederland te engageeren. Voorstellingen zullen worden gegeven te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Utrecht Leiden, Arnhem, Groningen, 's Her togenbosch, Hilversum, Baarn, Bussum, Alk maar Zwolle, Deventer, Enschede enz. Men deelt ons mede, dat op de gehouden vergadering van 3 Juni j.l. door bewoners van het woningcomplex „Centraal Woningbe- hfeer" aan de Pijlslaan, besloten is tot op richting van de Speeltuinvereeniging „Flora." Daar de heer Warnier, Inspecteur van Li chamelijke Opvoeding, en de heer Giessen namens het Bestuur van „Centraal Woning- beheer" deze vergadering bijwoonden, ge tuigde dit wel van belangstelling voor het speeltuinwerk. Tevens zij nog vermeld, dat het Bestuur der speeltuinver. „Het Oosterkwartier" ook ver tegenwoordigd was. Het Secretariaat is gevestigd Seringenstr. 1. S. Florie, L. Raamstraat 34, armband J. v. Delden, Arnulfstraat 15, postduifP. de Kort, v. Loonstraat 11, zwarte hond Van der Vlugt, Drappenierstraat 20, dameshor loge G. Giesbert, N. Schoolsteeg 13, bruine hond J. Buitink, Nagtzaamstraat 14rd., Holl. herdershond J. Snellens, Zomervaart 18N, ZakmesPolitiebureau, Smedestraat, Stu dentenpet R. Mulder, Leidschevaart 94, vulpotlood H. Smits, de Clercqstraat 127, portemonnaie ;F. Donker, L. Heerenvest 104b.zwarte portemonnaie M. Koster, Zomervaart 74, rijwielbelastingmerk L. Cornet, L. Lakenstraat 14A, rijwielbelasting merk in étui J.G. Niesten, L. Costerstraat 5, rijwielbelastingmerk in étui J. Koeken bier, Koningstraat 15, kinderringetje P. v. Esveld, Lootsstraat 33, bos sleutels H. v. Iperen, Zwaardstraat 5, sjaal J. Kraan, Kerkhofstraat 24, touw met loopertjes J. Vermeer, Vooruitgangstraat 119, vulpenhou der. A, In de gehouden vergadering van de ver eeniging „IJijuiiden's Bloei" werd medege deeld, dat van da Directie van het Schouw- tooncel bericht was ontvangen, dat het gaarne eenige openluchtvoorstellingen in het park Velserbeek wil geven. Dc vereeniging „Onder Ons" zal de moge» lijkheid van het geven dezer voorstellingen onderzoeken. Het Engelsche stoomschip „Simorodok," dat van Rosario kwam met bestemming voor Amsterdam, is hedenmorgen door den mist aan de Noordpier bij IJmuiden op het strand geioopen. Nadat 't schip 3 uur vastgezeten had, is 't hedenmorgen 10 uur door de sl-eepbooten „Stentor," „Nestor" en „Limburg" van de Mij. Wijsmuller losgesleept en naar binnen gebracht. Terug ontvangen in de tweede helft der maand Mei. Binnenlandschc brieven: Mevr. Beuch, Amsterdam; F. Bouwmeester Leiden; W. de Boer, Groningen; den heer Benit, Haarlem; Controle Belasting, Haarlem; den beer F. Genlis, Scheveningen; den heer J. Helma, -i.isterdam; Haarlems Dagblad, Haarlem; iuem; idem; Rie Kahn, Rijswijk: den heer Kuiper, Halfweg; den heer J. Kreeft, Den Haag; Mever. G. Koning, Amsterdam; den heer A. v. Noord, Amsterdam; Mej. Rika, Leiden; Strafgevangenis, Haarlem; Mej. J. Smit, Rotterdam; Mej, J. Smeets, Haarlem; den heer J. v. Trigt, Amsterdam; mej. S. Vermaat, Den Haag; Mej. Volmer Binnenlandsche Briefkaarten. B. Mej. R. Boots, Amsterdam; den heer E. Coenen, Apeldoorn, den heer H. v. Dam, Zwolle; den heer P. Flohil, Delft; Mej. D. Franse, Rotterdam; den heer H, Gaartman, Amster dam; den heer Halter, Haarlem; Mej. B. Hieret, Amsterdam; T. Kruithof, Haarlem, Mevr. Ligtenstein, den Haag; Mej. Lulofs, den Haag; den heer v. d. Meer, Roelofarends- Haag; Mevr. G. Koning, Amsterdam; den heer D. Slikker, Arnhem, den heer Wyk, Santpoort; Mevr. J. Visser, den Haag; Mej. Vroege, den Haag; den heer P. Vis, Haarlem. W. C. Bertling, Colombo; Mevr. Baveno; de heer E. Lantrius, Banda, 2 brieven; de heer C, Uineu. Bucuresti; de heer B, Ro mano, België; Mevrouw M. Richter, Darm stadt; de heer J. Verkaden, Bandoeng. Buitenl. Briefkaarten; Fam. H. Boskamp, Duitschland; .1. Boeree, Brussel. P, Broek- huijsen, Ziirich; Fam- Eberhard, Hamborn; Helene Fischer, Duitschland; Mevr. A. Hart- mann, Duisburg. Mevr. II. Huilens, België; Mej. K. Lehrmann, Munster; 3 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de achterzijde te vermelden, opdat deze bij on- besielbaarheid kunnen worden teruggezon den. Dezer dagen is men begonnen om de Van Keulenstraat en Viersterrenstraat te ver beteren,, door deze beide straten opnieuw te bestraten. wat ook dringend noodig was, Vermoedelijk zullen nog meer straten in het Bavo-dorp verbeterd worden. „Handelsbelangen" No. 1928 zal de credi- teurenlijst bevatten in het faillissement Th, Pasveer, Zij telt 105 namen, met een bedrag aan vorderingen van 79.037.80. De baten zijn nog niet volledig bekend. De fijm van deze week in het theater „De Kroon", is in alle opzichten een buitenbeen tje. die op de toeschouwers een prettigen indruk kan maken Dit is misschien voor het grootste gedeelte te danken aan het feit, dat het geen drama is en ook geen barre klucht, met smijtpartijen van klon ten deeg en winkelinventarissen. De geestig heid. waaraan het in de meeste rolprenten ontbreekt, is hier rijk aanwezig en daar men den geest niet gezocht heeft in idiote tus- schenschriften. maar in de handeling zelf, kijkt men met genoegen en aandacht. Jam mer is het echter, dat men al dien geest heeft verkwist aan een onderwerp, waar zoo weinig verheffends van uitgaat. Was dit het geval geweest, dan zou deze film werkelijk het succesnummer geweest zijn van wat er in den laatsten tijd geboden enook verlangd wordt, al zouden de geïllustreerde aankondigingen het tegendeel doen vermoe den. Een bijzonderheid is vooral de dubbele rol die Constance Talmadge in deze film speelt. De technische bezwaren hieraan ver bonden, zijn glansrijk en kunstig overwon nen door den regisseur, die toont zijn vak te verstaan. Het bijprogramma is goed en aardig; voorT al de grappige buitenfilm. We meenen echter, dat slechts volwas senen het ding op de juiste waarde weten te schatten en maken, dan voor hen geen bezwaar. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat de Raad der gemeente op 2 Juni 1926 heeft besloten medewerking te verleenen tot aanschaffing van gymnastiek- v/erktuigen voor de le Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland 10, en daarvoor heeft beschikbaar gesteld een bedrag van hoogstens 892.50; dat ieder ingezetene en het schoolbestuur, binnen 30 vrije dagen, van genoemd besluit bii Ged. Staten dezer provincie in beroep kunnen komen; dat gedurende dien termijn alle bescheiden op deze beslissing betrekking hebbende, kos teloos voor eenieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente, 5e afdeeÜng. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat is aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in de voorhaven en in de kolken van de schutslui zen van het Merwcdekanaal te Zeeburg, vol gens bestek no. 122, dienst 1926, raming 10.000. Hoogste: Aannemersbedrijf voor heen F. Looijen, te Gorinchem, voor 17,990. Laagste: De Groot's Baggermaalschappij te Hilversum, voor 10.480. Vrijdagavond pl.m. 9 uur werd de 28-jarige W. de V., Kortenaerstraat 19 te Velseroord, door een toeval overvallen bij den ingang van de Elgawa. Binnengebracht in de be stuurskamer der Elgawa, werd de eerste hulp verleend door de op de tentoonstelling aan wezige leden der Roode Kruis Transport- colonne en eenige zusters van „Bethesda Sa- repta Door zijn val bekwam de V. ver wondingen aan het gezicht. Na bijgebracht en verbonden te zijn, werd hij onder geleide van een lid der Roode Kruis Transport Co lonne per auto naar zijn woning te Velser oord vervoerd en daar onder behandeling gesteld van zijn huisarts. De 13-jarige S. O., wonende Begijnehof 24, viel gisteren^ bij het spelen met zijn arm in een prikkeldraad. Hevig bloedend .werd hij binnengebracht bij een lid der Roode Kruis Transport Colonne, waar hij door eenige leden dier colonne verbnden werd. Per au to is hij naar het St. Eüsab. Gasthuis ver voerd en daar voor verdere behandeling voorloopig opgenomen. Bedevaart naar Heilo. De bedevaart gangers naar Heilo worden voor a.s. Zon dag opmerkzaam gemaakt, dat de leiding in plaats van bij Kapelaan van den Burg in handen is van een der Eerw. Paters van het Missiehuis van het H. Hart. van Velseroord. Burgerlijke Stabd van 28 Mei tot 3 Juni. Geboren: d. van C. J. G. Verberne-Babe- iiowsky. d. van E, W. van Duin-vafi der Ploeg. d. van A. L. J. Roozen-Janknechl. d. van S. M. van Daalen-Goedhart. Ondertrouwd: E. Bunschoten en G. van den Broek. Getrouwd: H. J. Mense en G. C. Spijker- la^d. D.,van der Wal en A. M. Verbeek. Overleden: M. H. Weehagen, 87 j, C. J. J, van Kempen 91 j. Collecte. De collecte voor den gewa- penden dienst, gehouden in deze gemeente, heeft opgebracht 168.5814, Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 5 Juni. Hoogste barometerstand 769.1 m.M.. te ianmayen. Laagste barometerstand 753.0 m.M., te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Juni: Zwakke wind, meest uit Oostelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer. TILBURG, 5 Juni. De Commissie van Overleg voor de Schoen- en Lederindustrie, heeft in hare vergadering van 3 Juni j.l. be sloten, om een krachtige actie te gaan ont wikkeien tegen de wet tot heffing eener Weeldeverteringsbelasting. In deze wet toch wordt een belasting gelegd van 10 pet op nagenoeg alle schoenwerk. De belasting zal worden geheven van schoenen, laarzen, mui len en pantoffels, waarvan de buitenzijde der schacht (dc schoenneus niet medegerekendj geheel of grooiendeels is vervaardigd uit leder van krokodillen, hagedissen, slangen of andere reptiliën, uit ander dan zwart ge kleurd leder, uit lakleder, uit zijde of uit satijn. Nagenoeg alleen zwarte leeren schoenen, desnoods met lakneus, vallen buiten de be lasting. Door deze wet zal de geheele schoe nenbranche, leerfabrikant, importeur, schoen fabrikant, schoenwinkelier en handelaar, ten zeerste in het gedrang komen. De actie van de Commissie zal dus erop gericht zijn het artikel schoenen uit de wet gelicht te krijgen of zoodanig gewijzigd te krijgen, dat alleen belast worden werkelijk weeideschoenen en niet de schoenen, die ge dragen worden door het groote publiek. Reeds zijn eenige leden uit de Commissie afgevaardigd naar Den Haag om daar de Ka merleden te gaan inlichten en de betrokken Ministers te wijzen op de ernstige gevolgen, die deze wet, indien zij ongewijzigd tot stand komt, voor alle bij de schoen- en leder-bran che betrokkenen zal hebben. Men seint ons: Terugkeerend van haar bezoek aan de Hoofdstad, brachten Vrijdagmorgen 111» uur H.M. de Koningin en Prinses Juliana een kort bezoek aan H.M, de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk. Dc Koninkl, familie, die om 10.58 per trein te Hilversum arriveerde, zette vandaag de reis naar het Loo in 2 auto's voort. Het oponthoud te Soestdijk duurde kort. De Prinses vertrok weer te 12)4 en de Koningin te 2J4 uur. APELDOORN, 5 Juni. De heer S. boek houder, deed bij de politie aangifte door ze keren W. te zijn opgelicht voor een bedrag van 2000. De raad van beheer der Duitsche Rijks- spoorwegmaatschappij, waarin ook vier buitenlanders zitting hebben, heeft gisteren tot algemeene verrassing den plvv. directeur- generaal dr. Dorpmülier tot directeur-gene raal benoemd. In politieke kringen is men hierover weinig gesticht, in de eerste plaats, omdat niet is gewacht cp de begrafenis van Oeser en ten tweede, omdat de raad van beheer niet de moeite heeft genomen eerst het rijkskabinet te polsen, of dit met de keus acccord ging, daar dit de benoeming moet bevestigen. Men schijnt in regeeringskringen te over wegen deze goedkeuring in dit geval te •weigeren. Officieel deelt het kabinet mede. dat het zich met de benoeming eerst na de begra fenis van Oeser zal bezighouden. De Senaat heeft met 272 tegen zes stem men de overeenkomst van Locarno aange nomen. De Zweedsche politie ontdekte op de eilanden een communistische school, waar de behandeling van wapenen werd onder wezen. Verscheidene bolsjewieken^ Duit- schers, Zwitsers en Oostenrijkers, allen in het bezit van valsche passen, en een groot aantal Zweedsche communisten, zijn bij de zaak betrokken. Tengevolge van een groote storing in het bedrijf, moesten op eenige mijnen bij Wal denburg. in totaal 5000 mijnwerkers tijdelijk worden ontslagen. BERLIJN, 4 Juni. V.D. Naar de „Ger- mania" van welingelichte zijde verneemt, heeft de President van het Pauselijk Litte rair Instituut, Pater Michael d'Hersigny. bij zijn bezoek aan Sovjet-Rusland, geen po gingen ondernomen de diplomatieke betrek kingen tusschen den H. Stoel en de Rusis- sche Sovjet-Unie te herstellen. WARSCHAU, 5 Juni. Het ontslag van het kabinet Bartel is aanvaard. De president Moscicki heeft een proclamatie uitgevaar- vaardigd aan de natie. Hij verklaart dat zijn streven gericht is op het herstel van de na tionale eenheid. WARSCHAU, 5 Juni. (Offic.) Alle berich ten over z.g. samenzweringen tegen het leven van Pilsoedski, onder leiding van generaal Halier, zijn geheel uit de lucht gegrepen. LONDEN, 5 Juni. De Daily Mail verneemt, dat bericht ontvangen is, dat het propaganda- bureau van de Russische regeering besloten heeft voor eenigen tijd zijn campagne in de verschillende landen stop le zetten en deze met alle kracht te concentreeren in Enge land. Getracht zal werden de mijnwerkerssta king te doen voortduren, waardoor een leger van werkeloozen zal geschapen worden. Te vens zal een groote revolutionnaire propa ganda gevoerd worden, In de afgeioopen c: Elders in dit nummer vindt men uitvoer rige mededeelingen over de nieuwe verwik kelingen, welke zich voorgedaan hebben bi) de aanbieding door de gemeente Haarlem van 100.000 aan de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur voor de stichting van een eigen gebouw in Haarlem. Zooals daaruit blijkt, vinden die moeilijk heden haar oorzaak in de grensregelings kwestie en wel in de eventueele betaling van een schadeloosstelling aan Heemstede. Ge vreesd wordt nu, dat de gift van 100.000 veel grooter zal worden. Die vrees is, zijnwij goed ingelicht, niet ongegrond. Heemstede toch wil aan Haar lem voor „Spaar en Hout" de volle koopsom terugvragen, welke zij zelf er voor gegeven heeft. Booze tongen beweren in dit verband zelfs, dat het plotseling vernieuwde aanbod van Heemstede aan Bloembollencultuur slechts „politiek" is En wel deze „wij kunnen gemakkelijk voor een betrekkelijk laag be drag „Spaar en Hout" verkoopen. Een strop halen wij toch niet, nu wij bij de grensrege ling een schadeloosstelling krijgen. Dan ont- vanen wij van Haarlem voor „Spaar en Hout toch het volle pond. Wij zijn dan van de strop, die wij ons met den aankoop van „Spaar en Hout op den hals gehaald hebben, op een fatsoenlijke manier af...." Vooralsnog willen wij die booze tongen niet gelooven. Vooral niet, omdat 't gemeen tebestuur van Heemstede wel weet, dat ook de Haarlemsche vroedere vaderen niet sla pen en een dergelijke leepheid zich zelf wel eens zou kunnen straffen. Wij kunnen ten minste niet inzien, dat de gemeente Haarlem aldus een strop van een andere gemeente zou willen overnemen. Den zetel van Bloem bollencultuur willen wij gaarne in Haarlem houden en daar een offer voor brengen, maar men moet van onze gemeente loch met het onderste uit de kan willen halen. Toen de meening van minister Kan omtrent het betalen van schadevergoeding aan Heemstede bekend werd, hebben wi) reeds op deze zelfde plaats gezegd: De wind is niet gunstig voor een grensregeling van Haarlem. Laat men liever nog wat wachten. Welnu, dit wachten kan ook gelden voor het behoud van den zetel van Bloembollencultuur voor Haarlem, als blijkt, dat van de andere zijde alles op een „uitrekening" gaat en ge meend wordt, dat onze stad wel de rekenin gen zal betalen, welke men haar voorlegt. maand is slechts een bedrag van 400.000 p.st. ontvangen, doch via Amerika zijn groote sommen voor de stakers binnen gekomen. Scotland-Yard is op de hoogte van 't voornemen der Sovjets. Vr.: Kunt u mij inlichten over de sterkte efl indeeling van een compagnie, bataljon en regiment Infanterie? Antw.: Een compagnie, 1 kapitein, 4 luite nants, 177 onderofficieren en minderen, en eenig administratief personeel; totaal 214 man. Commandant: Kapitein. Een bataljon, 4X214 man, benevens mi trailleur en verplegingspersoneel, totaal 1004 man. Commandant: Majoor. Een regiment, 3X1004 man, benevens sief. officieren van gezondheid, administratie en verbindingspersoneel, totaal 3097 man. Com- mandant: Luit.-Kolonel. Vr.: Welke is de kortste weg van Hille gom naar Weesperkarspel? Hoeveel K.M- bedraagt deze afstand? Antw,: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer Amstelveen, Ouderkerk, Abkoude, Gein brug, Weesperkarspel, Afstand 44.8 K.M- Vr,: Is het mogelijk met de auto vanuit Holland naar België te rijden, zonder dat men bij de douane een zeker bedrag in geld bejioeft te storten? Heeft men een bewijs voor de auto noo dig en en waar is cii te bekomen? ,Kan men dit bewijs misschien beter en goedkcoper krijgen, wanneer men iid is van den A. N. W, B. Antw.: het is niet mogelijk met de auto vanuit Holland naar België te rifden. zon der dat men een zeker bedrag stort bij de douane, tenzij men lid is ven den A. N. W. B. pf van de K. N. A. C. of van de Motor- en Rijwielclub. In dat geval nemen de A. N, W. B.. K. N. A, C. of de Motor en Rijwielciub de garantie van dit bedrag op zich, Is men geen lid van een dezer drie ver- eenigingen, dan moet aan de grens een zeker bedrag gestort worden, dat bij terug komst weer terugbetaald wordt. Voor de auto is noodig een triptiek. Om met de auto over de grens te gaan is voor den wagen noodig een nationaiiteitsbewijs. Vraag 1: Welka zijn de voornaamste bezienswaardigheden in Nijmegen; 2. Hoe veel R, K. Kerken staan er in Nijmegen. In welke straten staan zij? 3. Welke Katho lieke Kerk is 't dichtst nabij liet station ge legen? Hoeveel K. M, is de afstand? 4. Hoe veel K. M. is de H. Landstichting van Nijmegen gelegen? 5. Moeien voor de goed- koope treinen plaatsbewijzen vooraf worden gehaald. (Geen gezelschapskaart). Antw., Eenige bezienswaardigheden zijn: het Stadhuis, het Valkhof, de Waag en Vleeschhal, de Groote of St. Slevenskerk, het Kronenburger park met Kronenburger toren, het Hunerpark met Belvédère. 2. Twaalf; op ens bureau kunt u komen na zien, waar zij gelegen zijn, 3, De parochie kerk van den H, Petrus Canisius, Molen straat 39, slechts enkele minuten van het station verwijderd, 4, Vier a vijl K, M. vanaf het staion Nijmegen, 5. Wend U to' een station der Ned, Spoorwegen. Dezer dagen gaven wij een antwoord op e envraag, wanneer de H. Bloedprocessie m Boxmeer (N.-Br.) gehouden wordt. Nader kunnen we, door de vriendelijkheid van e®n lezer, mededeelen, dat de Boxmeersche Vaari begint 's Zaterdags na H. Sacramentsdag 's middags om 2 uur en den derden Zondaf na Pinksteren plechtig gesloten wordt. Vr. Wanneer moet de lichting 1923 4e school compagnie Vesting artillerie veot herhalings-oefening op komen? Antw. Tuschen 3 Mei en 22 November Wij weten niet, bij welke groep u behoort zoodat wij u niet het juiste tijdstip kunne" opgeven. Vr. Hoe laat vertrekt de boot van Amster dam naar Zwolle, Hoe laat komt ze te Zwolle aan. Hoeveel bedragen de kosten voor heen- en terugreis. Antw. De boot van Amsterdam naar Zwolle vertrekt van de Ruijterkade, steiger 6, Van 14 Juli tot 5 September des morgens te half 10 en des avonds te 9 uur. Den overigen tijd van het jaar alleen des avonds 9 uur. De tocht Amsterdam—Zwolle duur' 7 uur. De prijs der overtocht bedraagt le klaf 2.25, kinderen 1.50; 2e klas 1.50, kinde ren 1.; rijwielen 0.80. Deze prijzen be treffen de enkele reis, Vr. Kunt u mij doen weten het adres vat pater v. d. Geest, O.P.? Antw Pastorie van de parochie van d® H. Dominicus, Burcht- of Broerstraat h"'- megen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2