Radio-Omroep HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag, 5 Junt 1926. Pogingen tot herstel der eenheid in de Engeische liberale partij. De hooge commissaris van Syrië, de Jouvenel, over zijne bevindingen. Het bezoek van Mgr. Seipel, ex-kanselier van Oostenrijk, aan Parijs. President Doumergue zal persoonlijk de decoratie aan kardinaal Dubois uitreiken. Verscherping der kerkvervolging in Mexico. FEUILLETON. gen- BINNENLANDSCH NIEUWS. Belgische onderscheiding voor Dr. Berlage. De K. R. O., het Congres te Utrecht en een belangrijk bericht. Onderscheiding Mr. Zimmerman. UIT ONZE OOST. Schandelijk misbruik. RECHTSZAKEN. Een verborgen schat, waar weinig van over bleef. Onoplettend wisselwachter. INGEZONDEN - Tienduizend - 10.000 - Tienduizend! KERK EN SCHOOL. Naar het Eucharistisch Congres. olg^.J Het geschil in de Engeische Mijnindustrie. Cook, de secretaris der mijnwerkersfede ratie, heeft naar aanleiding van de jongste rede van Baldwin in het Lagerhuis een be toog gehouden, waarin hij de volgende op merkingen m»akte: 3aldwin zoo zeide Cook heeft nog niet duidelijk doen uitkomen, dat hij sedert den laatsten keer dat wij hem ontmoetten van houding is veranderd. Wij gelooven dat het verstandig is, den mijnwerkers economi sche zekerheid te verschaffen en ik ben er, net het oog op den tegenigoordigen toestand i/an het loon, zeker van, dat de premier zal erkennen, dat pogingen om de loonen te ver lagen of den arbeidsduur te verlengen, het bestaande probleem niet zullen oplossen. Hij stemt klaarblijkelijk met een reorganisa tie in, waarom ik een beroep op hem doe, de schuld van dankbaarheid te erkennen, die het land tegenover den mijnwerker heeft, en te verklaren dat de mijnen geopend moeten worden, de oude loonen en arbeidsduur wor den gehandhaafd, terwijl hij de wetgevende maatregelen voorbereidt voor de reorganisa tie, noodig voor het instellen van verkoops agentschappen, gemeentelijke kolenvoorra- den en de "uitschakeling van de royalty-eige naars. Ik ben er zeker van dat hij daarbij den steun van het land zal hebben, terwijl de mijneigenaars zullen inzien, dat het geen nut heeft, de mijnwerkers door uithongering te verslaan ten einde door te zetten wat zij al zoolang wenschen n.l. lagere arbeidsuren. Ik vrees, dat de mijneigenaars hardnekkig zullen blijven zoolang zij gelooven dat de regeering geen regeling zal afdwingen volgens de door mij aangegeven richtsnoeren. Thans is het woord aan den premier om duidelijk en be slist te verklaren, of hij gelooft dat de mijn werkers recht hebben op een bestaansloon. Cook heeft dit betoog gehouden voordat de mijneigenaars zich tot de mijnwerkers ge wend hebban met het voorstel tot het instel len van een kleine gemeenschappelijke com missie, doch voor het standpunt van Cook in het geschil is het toch nog altijd typeerend. Het voorstel der mijneigenaars. De aanneming van het voorstel van den president der vereeniging van mijneigenaars aan dien der mijnwerkersfederatie tot instel ling van een gemengde commissie tot oplos sing van het conflict, is, naar wordt gemeld, verzekerd. Het conflict in de liberale partij. Vanwege de liberale Lagerhuisfractie zullen pogingen worden gedaan om de eenheid der liberale partij te herstellen. Drie volgelingen van lord Oxford werd op gedragen, den wensch der partij naar een heid te vertolken. Uit een draadloos bericht blijkt, dat de drie leden der liberale Lagerhuisfractie, die naar Lord Oxford werden afgevaar digd, zijn Sir John Simon, Walter Runci- man en Sir Godfrey Collins. Dinsdag komt te Lagerhuisfractie opnieuw bijeen. De „Times"-correspondent weer in Turkije toegelaten. De „Times" meldt, dat zijn correspondent te Konstantinopel, die op 31 Mei zonder op gaaf van redenen op korten termijn uit het land werd gezet, op grond van krachtige vertoogen bij de Turksche regeenng weer is toegelaten. De Jouvenel in Frankrijk terug De hooge commissaris van Frankrijk in Syrië, de heer De Jouvenel is te Parijs te ruggekeerd. Te Marseille, waar hij met de zelfde boot, „de Sphinx", aankwam, waar mee hij zes maanden te voren naar Syrië was vertrokken, heeft een verslaggever van de „Matin" hem aangeklampt. Ik ben, aldus de heer De Jouvenel, be gonnen met wat mij het dringenst leek. Syrië is als een kokende ketel, die overal lekt. Ik ben naar Angora, naar Palestina geweest; ik heb onderhandeld met Ibn Saoed. Dat was om de veiligheid naar buiten te verze keren. De rebellen speculeerden op de Fransch-Engelsche oneenigheid, doch zagen itl, dat er geen hoop was daarvan te profi teered In een goed gesloten huis zijn we toen kunnen beginnen de huishouding in orde te maken. Zonder de inneming van Soëeida zouden al onze woorden door den wind zijn meegevoerd. Het prestige van het Fransche idealisme moet gepaard gaan met het prestige vuu zijn kracht. Er moet dus begonnen worden met een oorlogsdaad. Van groot belang noemde de heer De Jou venel het, dat in den Libanon een Senaat is gepresideerd door een Libanees, Over een maand, als eenige benden roovers onder drukt zijn, kunnen wij van dien kant gerust lijn. Maar dan moet er ook harmonie heer- schen in Frankrijk. Welke wijzigingen de po litiek in Frankrijk ook ondergaat ten aan zien van Syrië moet er een beslist zelfstan dige, definitieve, schriftelijk vastgelegde politiek zijn. Anders dreigen er intriges en agitaties. -■ De vrijwillige inschrijvingen. De vrijwillige inschrijvingen te Parijs en in het departement van de Seine voor de verdediging van den franc bedragen thans 67 millioen franc Buitenlandsch bezoek aan Frankrijk. Volgens de cijfers van het nationaal ver keersbureau, hebben in 1925 220.000 Ame rikanen Frankrijk bezocht en er bijna 5 mil- lard francs uitgegeven. Het aantal Britsche reizigers bedroeg hetzelfde jaar ruim 750.000, wier uitgaven op 9.4 milliard francs worden geschat. De „Matin" wijst er op, dat de Fransche handelsbalans slechts in schijn nadeelig is, want de aankoopen door vreemdelingen in in Frankrijk gedaan overtreffen het invoer- overschot. Mgr. Seipel naar Parijs. De regeering bereidt een vriendelijke ont vangst aan den Oostenrijkschen ex-kanselier Mgr. Seipel, die naar Parijs is gekomen en se dert 3 dagen over Oostenrijk spreekt en zich laat interviewen, waarbij hij er den nadruk op legt, dat het de „Anschluss" van de hand wijst en de voorkeur geeft aan onafhanke lijkheid, daar het zich nauwer verwant voelt aan Zwitserland dan aan Pruisen. Het wenscht buiten het Duitsche rijk te blijven in het belang zelf van de Duitsche cultuur. Deze verklaringen worden natuurlijk van Fransche zijde met ingenomenheid begroet. Toch leest men in de pers aanvallen op Mgr. Seipel, wiens oprechtheid in twijfel wordt getrokken, omdat hij in Februari, te Weenen en München het woord voerend, het tegen overgestelde gezegd heeft. De onderscheiding voor Kardinaal Dubois. De president der republiek zal persoonlijk kardinaal Dubois decoreeren, die benoemd is tot commandeur van het Legioen van Eer. Het bezoek van den aartsbisschop van Pa rijs op het Elysée voor een dergelijke plech tigheid moet overal diepen indruk maken, want het is zonder precedent sedert de ver breking van het concordaat en de scheiding van kerk en staat. Men meent dat het groo- ten steun zal verleenen aan de beweging voor de vrijwillige bijdragen en ook een gunstigen indruk zal maken op de meening in de V.S., daar kardinaal Dubois naar Ame rika vertrekt voor het eucharistisch congres. De zaak Bossard. Gisteren is door het Assisenhof der Seine het proces begonnen tegen den schilder Hans Bossard, een Zwitser, in 1923 bij verstek tot levenslange opsluiting in een vesting ver oordeeld wegens verstandhouding met den vijand. (Zie ons blad van gisteren.) Er was weinig belangstelling voor het pro ces: De hoofdgetuige, de gescheiden vrouw van Bossard was niet verschenen. Onder vraagd ontkende bekl. beslist dat hij te Bern in betrekking had gestaan tot den Duitschen ambassadeur von Romberg. Hij had dezen zelfs nooit gezien. Hij was naar Bern gegaan omdat dit de eenige stad in Zwitserland was welke aan zijn vrouw afleiding bood. Hij had in het geheel vijf millioen bij een bank te Bern gedeponeerd. Twee millioen daarvan waren hem toe vertrouwd door den Syriër Moetran Pasja, de rest door Franschen, die hij niet mocht noemen. Een wanhoopsdaad. Een 54-jarig ingenieur, die reeds maanden lang zonder betrekking was en den laatsten tijd tevergeefs had getracht in Berlijn een baantje te vinden, heeft gisterennacht in het Grunewald zelfmoord gepleegd door 4 kg dynamiet tot ontploffing te brengen. De man werd letterlijk in stukken gereten. Hij had aan de politie een briefje geschreven, waarin hij nauwkeurig de plaats beschreef, wa'ar hij zijn wanhoopsdaad ten uitvoer zou brengen. Internationaal vredescongres. Het 25ste internationale vredescongres zal, naar het „Bureau international pour, la paix" te Genève meedeelt .dezen zomer van 28 Augustus tot 3 September aldaar worden gehouden. Geen staking der Oostenrijksche gymnasium! eeraren. De regeering heeft de leeraren der gym nasia beloofd, dat zij bij de algemeene sala risregelingen bijzondere verhoogingen zullen krijgen. Deze zijn weliswaar niet zoo hoog als de leeraren geëischt hebben; echter achtten de leeraren deze toezegging toch voldoende om verdere onderhandelingen te voeren. De leeraren bij de andere inrichtingen van onderwijs hebben besloten om aan beide regeeringspartijen een verzoekschrift te richten, waarin gevraagd zal worden of zij de afwijzende houding der regeering bil lijken; zoo niet, wat zij zullen doen om de regeering tot een andere houding te bren- Intusschen zijn de bondskanselier en de minister van justutie naar Geneve vertrok ken, zoodat deze quaestie eerst half Juni ter sprake kan worden gebracht. Fransch-Spaansche besprekingen. Generaal San Jurjo i te Casablanca aan gekomen op weg naar Rabat, waar hij gaat confereeren met Steeg en generaal Boichut. De Kabinetsvorming in Egypte. De Arabische bladen nemen het besluit van Zaghloel pasja om den post van premier af te staan aan Adly pasja gunstig op, daar het een einde maakt aan de crisis. De bladen verwachten, dat Adly onverwijld zonder an dere moeilijkheden zal overgaan tot het sa menstellen van een Kabinet en dat het par lement tusschen 8 en 11 Juni zal bijeen komen. De kerkvervolging in Mexico. Calles, de Mexicaansche president, heeft volgens bericht uit New York aan de „Times", aan den aartsbisschop van Mexico, mgr. Mo ra y del Rio, een krachtig gestelde nota ge schreven in antwoord op een open brief van laatstgenoemde als protest tegen de verban ning van den pauselijken legaat mgr. Car- nana. Mgr. y del Rio had gezegd, dat de veer- banning een beleediging was door de Mexi caansche regeering aan den Heiligen Stoel aangedaan. Calles beschuldigt de katholieke prelaten er thans van, dat zij op onvaderlandslieven de wijze een agitatie in en buiten Mexico aanstichten, doch zegt dat hun pogingen niet tot gevolg zullen hebben, dat de Mexicaan sche regeering afziet van haar vastbesloten doel de wetten krachtig loe te passen. Hij voegt hieraan de waarschuwing toe: „Ik waarschuw u, eens en voor al, dat daden van rebellie tegen de wet of oneerbiedigheid tegenover de autoriteiten zonder eenige con sideratie zullen worden gestraft. De drankwet in de V. S. Het senaatscomité inzake het alcoholver bod adviseert tot het voor onbepaalden tijd uitstellen der behandeling van alle voorstel len tot wijziging der verb'odswetten en van het referendum nopens het verbod. Op voordracht van minister Huysmans is de Nederlandsche bouwmeester Dr. Berlage beneomd tot officier in de Orde van Leo pold II. Voor de eerste maal hield het R.K. Werk liedenverbond in Nederland een congres. Voor de eerste maal werd het voor de Ka tholieken van Nederland duidelijk, van welk een groote waarde de K. R. O. is. Honderd tienduizend mannen telt het verbond. Drie duizend afgevaardigden waren er te Utrecht samengekomen. De meer dan honderddui zend, die thuis gebleven waren, leefden me de, konden het tenminste, omdat heel het congres uitgezonden werd per radio. Zij hoorden daar spreken over hun belan gen, zij luisterden naar de woorden van hunnen algemeenen voorzitter, ze genoten van de sprekers, ze zongen het nieuwe strijdlied mede met de schitterende fanfares van hun nieuwe Harmonie. En de Katholie ken van Nederland? Zij vernamen het niet door een gedrukt verslag, maar door het levende woord, hoe onze werklieden bezield waren met 'n christelijken geest, hoe zij geen verbetering wilden van hun levensvoorwaar den dan langs de lijnen van de Katholieke leer en sociologie. Zij hoorden, dat zij de overtuiging bij zich droegen van hun macht, maar ook, dat zij die macht niet wilden ge bruiken tot omverwerping maar tot opbou wing van een nieuw maatschappelijk leven. En hun woordvoerders? De zakelijke, kalme, maar, o zoo voor treffelijke rede van oud-minister Aalberse, de literairisch op zoo groote hoogte staande voordracht vatj Laudy, den enthousiasten pa ter Borromeus de Greeve met zijn rake op merkingen en zoo juisten kijk op de psyche van ons volk, de wetenschappelijke HenrJ Hermans, een socioloog van den eersten rang, wiens rede ieder Katholiek, die be lang stelt in het maatschappelijk vraagstuk, bij zich moet dragen om dikwijls te over wegen. Dit alleen gehoord, genoten, meegeleefd door de radio alsof men in Tivoli zelf tegen woordig was. Maar ook de niet-Katholieken, wij weten het met zekerheid, hebben geluis terd in grooten getale en als zij vrienden waren van orde en vrede, dan hebben zij vernomen, dat de Katholieken en met name de Katholieke werklieden, de laatsten zul len zijn, die deze twee grondslagen der maatschappij zullen ondergraven. En als zij het niet waren, dan hebben zij op duide lijke en welsprekende wijze vernomen, dat zij nooit de Katholieken onder hun vanen zullen zien optrekken. Nog meer: het is ookonze vijandig ge zinde medeburgers met niet dubbelzinnige woorden voorgehouden, dat wij Katholieken niets liever willen dan in yriendschap met ■hen te leven; dat zij ons kunnen belasteren als zij willen, maar dat wij niet zullen op houden voor hen te bidden. Welnu, dat alles is mogelijk geweest, om dat het congres van Utrecht door de radio is rondgezonden en voor wie het nog niet wisten is het thans wel duidelijk geworden, van welk een groote beteekenis de K. R. O. geworden is voor ons Katholieke volk. ,,Ca- tholica non leguntur": wat Katholiek is wordt niet gelezen, maar wat Katholiek wordt uitgezonden per radio wordt wel be luisterd. Dit laatste is nu het spreekwoord van heden en de toekomst. Wij hebben al leen te zorgen dat hetgeen wordt uitgezon den waard is beluisterd te worden. En daar zal het ons niet aan mankeeren als alle Ka tholieken ons hun moreelen en financteelen steun geven. Nu nog een interessante mede- deeiing voor allen, die belang, stellen in den K. R. O. Wij ontvingen dezer dagen een schrijven van de Westdeutsche Funkstunde A. G. te Munster, waarin ons gevraagd werd de Katholieke kerkdiensten, die reeds zulk een goeden naam in het buitenland heb ben te mogen opnemen en opnieuw uitzen den door Duitschland. Wij hebben dat ver zoek ingewilligd en zoo zal te beginnen met a.s. Zondag iedere Hoogmis met predikatie van Amsterdam uit via Hilversum door Mun ster worden opgenomen en met een golf lengte van 410 Meter over Duitschland wor den rondgezonden. Is dit een succes voor ons of niet? Vooruit dan met den K. R. O. Mogen de donateurs 10 of meer) en leden 5.deze week weer binnenstroomen. L. H. PERQUIN, Voorz. K. R. O. in Ned. President Masaryk heeft mr. A. R. Zim merman benoemd tot ridder le kl. der orde van de Witte Roos van Tsjecho-Slowakije voor burgerlijke verdienste. De gezant te Weenen heeft mr. Zimmerman het ordetee- ken overhandigd. Een onderzoek werd van bestuurszijde in gesteld naar de handelingen van een Euro- peesch schoolhoofd in het binnenland, dat van zijn bevoegdheid om te beslissen over de al of niet-toelating van kinderen misbruik maakte, om Chineesche ouders te dwingen hun kinderen eerst bij hem op „aparte les" te doen tegen 100 a 1.25 per maand. Deden ze dit niet, dan konden ze hun kin deren niet op de Europeesche school krijgen, „wegens onvermogen". De' 46-jarige landbouwer C. P. te Princen- hage had in het afgeloopen jaar een bedrag van 6400 uit den grond gehaald, welk be drag zijn vader daar had weggestopt. Alleen aan C. P. en zijn vrouw was dit geheim be kend. Toen nu kort daarop de vader gestor ven was en er voor de erfgenamen slechts weinig overbleef, konden deze niet begrij pen, waar de 6400 gebleven waren. De po litie werd in den arm genomen en al spoedig bleek, dat C. P. zich het grootste deel der erfenis had toegeëigend. Deze zaak is nu voor de Rechtbank te Breda behandeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat tus schen ouders en kinderen een vreemde ver houding bestond. Notaris E. verklaarde o.m. hoe de vader zijn geld in ontvangst nam in tegenwoordigheid van verdachte. Als de an dere kinderen hem echter om het geld vroe gen, hield hij zich van den domme. Het O. M. eischte ten slotte drie maanden gevangenisstraf. De kantonrechter te Le>den heeft den wis selwachter aldaar, die verzuimd had de af- sluitboomen van den overweg aan den Rijns- burgerweg neer te laten toen een sneltrein uit de richting Amsterdam naderde, veroor deeld tot een boete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Wat deden 2e in Frankrijk zelf? Werken de geestelijken naar behooren En dan zee Bartje wat zullen die Missies uithalen Ga zitten Bart 1 En luister even Het katholiek geloofsleven komt in Frank rijk weer op.vooral in de steden. Die opleving deed zich al duidelijk ken nen vóór den oorlog. Reeds toen waren een massa „jongelui" met den echten christelijken geest bezield, niet het minst odder de intellectueelen. Toen kwam de oorlog 1 En duizenden van de meest edelmoedigen sneuvelden, waar onder meer dan 300Ó priesters en semina risten. Het offer, door zoovele edele zielen ge bracht, draagt vrucht. De bezieling dier gevallenen leeft nog voort. En hoe dezulken dachten leert b.v. 'n brief van P. Lethielleux (gesn. 1 Sept. 1915) die aan z'n moeder schreef Moeder, als ik mocht sneuvelen, wil dan niet schreien 1 Breng gelijk ik, dat offer, op dat ons Frankrijk weer worde.de oudste dochter der Kerk En ook die van een seminarist, die schreef „M'n God, U geef ik alles, en licht valt me het offer mijns levenopdat Christus moge heerschen over ons mooie Frankrijk." Bij duizenden gevallen.... bracht hun offer Gods genade over duizenden, die bleven. Ontelbare jongemannen, in de steden voor al, en niet het minst de „bestudeerde" zijn metterdaad voor de Katholieke herleving. de hoop der toekomst. Wat de geestelijken aangaat, arm zijn ze voor zich zelf, en met leege handen staan z».terwijl alles roept om geld. Hun wer ken is.... zwaar werk! De Staat heeft alles gestolen, ook de fond sen tot onderhoud van den oude geestelijke, de fondsen voor het geven van missies, de studiefondsen voor de seminaristen alles Of de leeken dan niet voor kun priesters zorgen Jawel, de eeredienstpenning is ingevoerd. Er zijn bisdommen, waar 1000000 francs jaarlijks geofferd wordt. Doch alles moeten de katholieken zelf betalen.... ook hun scholen. Zoo geven de katholieken van de Vendee voor hun 364 katholieke scholen jaarlijks 180.0000 francs. De katholieken van Parijs hebben 1032 onderwijskrachten te betalen.... en te zorgen voor de gebouwen. In het Bisdom Versailles wordt jaarlijks 300.000 francs bijeengebracht voor de semi naristen Ge weet, dat er 10.000 parochies geen pas toor hebben.... Dus kerken genoeg Neen 1 Kerken te weinig.in de groote steden, in de voorsteden. Wat 'n enorme sommen zijn er de laatste jaar 25 besteed om daar kapellen en kerken te bouwen, en pastoriën, en patronaten, en vereenigingsgebouwen De onvermoeide Bisschop van Versailles Mgr. Gibier deed in 20 jaar 35 kerken bou wen, en wil er nog 20 en meer Of dat noodig is.? Een van de parochies in de voorsteden heeft 90000 parochianen! En daarvan hieidpn er 7000 Paschen Komen er meer parochies, dan bloeit het katholiek leven op. Dat leeren de statistieken van de doopsels en de H. Communies. Onnoemelijk veel geld wordt dus geofferd door het werkelijk katholiek deel van Frank rijk. Bijna 5000000 francs schonk Frankrijk aan „De Voortplanting des Geloofs", en 1369000 aan „De Kindsheid". Ook het getal seminaristen neemt toe al blijven er nog veel te weinig. Uit dat alles moge blijken, dat er wel dege lijk lichtpunten zijn.dat er hard gewerkt wordt. En Bartje laat me je dit nog zeggen dat ik slechts 'n heel klein schetsje gaf van het vele, dat op allerlei gebied gebeurt. Alleen wil ik nog je aandacht vragen voor de reuzenvergaderingen van mannen, die de laatste dagen over geheel Frankrijk worden gehouden. Soms zijn er 20000 mannen bijeen, en voor die mannen spreken dan gene raal de Castelnau, kolonel Scherer, Abbé Bergey, pater Doncoeur en vele anderen, en weten de massa te bezielen, om als recht op te eischen le. recht voor alle kloosterlingen. als kloosterlingen te leven. 2e. recht op katholieke scholen. 3e. ongeschonden handhaving van de be loofde vrijheid voor Elzas-Lotharingen. Ziedaar hoe de Fransche katholieken geestelijken en leeken wakker werken Op de dorpen, ja daar is het nog stik donker Doch uit den geestelijken slaap zullen ook de dorpelingen opstaan. De missies..ziedaar de hoop Of die iets zullen uithalen Iets wis en zeker Alles wis en zeker niet. De pastoor van Landouzy sur ville heeft voor 'n half jaar missie gehouden. Hij deelde me het volgende mee Twee paters Jesuieten bewerkten z'n pa rochie (600 zielen) gedurende drie weken. Ze bezochten de menschen, preekten twee maal daags en het resultaat 't kerkje tel kens goed bezet, en op het eind 'n 100 vrou wen en 40 mannen te Cómmmunie. 't Volgend jaar houdt de pastoor de her nieuwing van de missie, en verwacht dan, dat weer enkele meer zullen meedoen aan de H. Communie. Je bent er maar matig over tevreden Bartje Ik zie het aan je gezicht Maar ook bij zoo'n werk is geduld noo dig En als 'n heel dekenaat zóó is bewerkt, dan beteekent de vooruitgang al heel wat. Bartje zee niks, keek strak voor zich uit, en vroeg toen Maar waarom schrijf je daar nou boven Tienduizend - 10000 - Tienduizend Daar geef ik pas later antwoord op Zij, die nog 'n bijdrage willen sturen je kunt dat onder ons katholieken nooit weten gelieven er bij te vermelden voor Holland- sche priesterkolonie óf voor dorpsmissies. Adres Mauritsstraat 24, Breda. Giro nummer 21280. G. HUIJS, R.-K. Pr. ponist. Tot slot foccato uit de 5e Orgel- symphnie van Widor. Zangkoor van de St. Dominicuskerk staat onder leiding van den heer G. Kimmyzer. Organist: Evert Haag. Predikatie van den Weleerw. Pater Albert Winkel O. P. van Zwolle. Onder werp: Jezus' waarachtige tegenwoordig heid in het H. Sacrament, het middel punt van onzen godsdienst 8 uur Persberichten en sportuitslagen 8.10 uur Avond voor C. M. von Weber. Het versterkte H. D. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens. Solisten: Lotte Muskens, Sleur, sopraan. Jeanne Bacilek, sopraan. Ch. de Vos, tenor. Declamaties door Mevr. Rodi Medenbach, o.a. Fragmenten van „Der Freischütz" en andere werken van Von Weber. 5.00 Christel. Radiover., Kerkdienst in dc N«d. Herv. Kerk te Veennendaal, Voor ganger: Ds. M. Jongebreur. 1. Votum en zegen. 2. Voorzang: Psalm 43: 3 en 4. 3 Lezen: Geloofsbelijdenis (12 art.) en Open baring J21: '927. 4. Gebed. 5. 2e oor- zang Psalm 30: 3 en 4. 6. Inleiding. 7. Tekst: Openbaring 21: 25b „Aldaar zal geen nacht zijn." 8. Verdeeling: 1. Geen nacht van zonde. 2. Geen nacht van strijd. 3. Geen nacht van lijden. 4. Geen nacht van dood. 9. Predikatie. 10 Tusschenzang: Psalm 42: 6 en 5. 11. Predikatie. 12 Dank gebed. 13. Nazang: Psalm 68:2. 14. Zegen. DAVENTRY 1600 M. 3JK>juur Dc geschiedenis van „Peer Gyut (Hendrik Ibsen), zooals deze vertaald is door Vi en Ch. Archer. Verteld door J. Bernard. Het versterkte orkest: Suite* nos. 1 en 2 van Peer Gynt, Grieg 5.20 uur Sha kespeare's werken: „Muchnothing 5.50 uur Lezing: The union of Eastern and Western Churches, tot 6.20 uur Orgel concert van St. Stephenskerk, Walbrook. Kerkdienst \in de Savoy Chapel 9.20 UUr Weerber., nieuws. 9.35 uur Concert door het Piccadilly-orkest en De Groot. F. Russel, tenor 10.55 uur Sluiten. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. .105 uur Concert Lucien Paris (piano, riool, cello) 8.50 uur Concert. Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 11.50—12.40 uur Orkestconcert 9.20 uur Concert. Luba Judkowska, piano. Akademisc'n koor. N. Fürst, viool 9.50 12.20 uur Dansmuziek door de Kermbachkapel BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.50 uur Concert. Mme. Alice Plato, zang 10.20 uur Nieuwsber. Antwerpen om 9.20 uur Vlaamsche Le- zing. MUNSTER 410 M. 9.20—10.20 uur Concert. Posaunenkoor 11.2012.20 uur „Bulcitius" en „Die Auferweckung Drusianae und des Calimaclius drama s van R. v. Gandersheim 12.20 uur Thomas Mann-uur. Gddichtenvoorlezing 3.35 uur Causerie „Madchen- kranzchen 4.20 uur Concert door het Posaunenkoor 5.20 uur „Die Schöpfung", Oratorium v. Haydn 7.0a, 7.20, 7.50 en 8.20 uur Lezingen 8.50 uur Orkestmuziek en liedjes bij dq luit. MAANDAG 7 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 5,006.00 Kinderuurtje, door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.30—7.30 Duitsche conversa tieles' door den heer Edgar Grün. 7.00 Politieber. 7.30—8.00 Radiopraatje door den heer Dr. v. Sluiters: Voortplan ting van radio-golven. 8.00 en 10.00 Persberichten. Gevarieerd programma. 3.10 De R. K. Harmonie St. Antonius, Dir. A. W. Canter. De familie Speenhoff. Het H.D.O.-orkest, .oLv. Fr. Lupgens. Op voering van het woordenspel „Het jaloar- sche vrouwtje", van J. H. Speenhoff. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (contra alt-tenor piano). 2.00—2.20 Lunchmuziek v. h. Holbornrestaurant. 3.95 Schoollezing- Reptiles and their allies: The blindworm. 4.20 Causerie: Les orientales and the poet. 4.35 Orkest en muziek. 6.11 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.00 Radiopraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws- 7.45 Pianosonate no. 11 in D. v. Haydn. 8.00 Lezing Bribery and corruption' 8.20 Gedichtenvoorlezing. 8.30 Symphoniecon®er'. Pianosoli door Solomon. 9.50 Weerber., nieuws, lezing: Mr. Martin Armstrong. -0.20 Laatste episode van het mysterie „WoK! Wolf!_. 10.50 „The song or the wrens"., Sulli van. S. Thomas-tenor. Orkest 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS 1750 M. -12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). ZONDAG 6 JUNL HILVERSUM 1050 M. 10.15—12.00 uur R. K. Kerkdienst in de St. Dominicus kerk te Amsterdam. Hoogmis. Voor het Kyrie: Psalm 80 v. 17 (Statenb. 81 v. 17). Na het „Gloria": Psalm 144 v. 15 en 16 (Statenbyb. Ps. 145 v. 15 en 16). Johannes 6. St. Thomas van Aquino, het Lauda Sion, in beurtzang gezongen. Na het „Credo": Leviticus 21 v. 6. Na het „Ag nus Dei": Paulus 1 Cor. 11. De Missa die gezongen wordt is van den Nijmeegschen componist Willem Heydt, (Amatae Filiae Gertudae) voor 3-stemmig mannenkoor. Het „Tantum Ergo" voor den zegen van Philip Loots, rta de plechtigheid het „Ecce Panis Angelorum" van denzelfden com- 5.05 Orkestconcert Mm._B. Delny-so- praan. quette. :lnv-! 8.50 Concert, Surcouf, Plan- quette. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Declamatie uit de werken van Paul Ger hard. 9.20 Kamermuiek door Malke- trio (piano-viool-cello). P. Rembtwcud-. hoorn. Daarna nieuwsber. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Fragmenten van „Grand Mo- gol". 10.20 Nieuws. Antwerpen. —9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M 1.35—2.50 Sprook- jesmuziek door orkest. 4.00 Radiolec- tuur. 4.50 Volksconcert 6.20 Le zing: Hinter den Kulissen des Films. 7.308.00 Lezing: Dies und Das über den Urlaub. 8.20 Kamermuziek door 't Dortmunder trio. 9.35 „Einmal isf Keinmal", klucht. 11.0011-30 Orkest- concert. Z. D. H. Mgr .Helen, bisschop van Namen, is Vrijdagmorgen uit Antwerpen naar Chicago vertrokken. 35 „Ja, mama," antwoordde Hegemeister, „maar eerst een maand nadat wij getrouwd zijn. Vóór dien tijd zal Marilla zelve koken, of anders ik. maar dat komt op hetzelfde neer. Wij hebben niemand noodig.'' „Zoo! Ik wensch u veel genoegen bij het schoenpoetsen," zei mev,rouw Soland. terwijl ze opstond, oe Kamer uitging. Ze had er nu' genoeg van. En sedert dat oogenblik gaf ze het op, eenigen invloed op haar aanstaanden schoon- ZGon te willen uitoefenen, Hendrik Hegemeister ontwikkelde eene groote en geheimzinnige werkkracht, in een kleine woning die hij buiten de stad had Alles, waarvan zijne verbeelding in de af geloopen twintig epnzame jaren had ge droomd. had hij hier bijeenverzameld, om zijne woning tot een aantrekkelijk verblui in te richten. Lange uren bracht hij hier door. en nie mand mocht aanschouwen, wat hij al tot stand had gebracht. Ook zijne aanstaande schoonmoeder niet, ja zelfs Marilla niet. Eindelijk was hij gereed, drie dagen vócr de bruiloft. Nog eens ging hij alle vertrekken voor de laatste maal door. Toen sloot hij zijne woning af, en stak den sleutel in zijn zak. Nu had hij zijn doel bijna bereikt! Een groot gevoel van rust daalde neder in zijn gemoed, toen hij zich met langzame schreden naar zijn hotel begaf. Alles was nu gereed om de bruid te ont vangen. Op den vooravond van zijn huwelijk stond Hendrik Hegemeister vóór het venster van de kamer van zijn hotel, In de nauwe straat zag hij de hem roe goed bekende voorbijganger, de buurvrouw met haar mandie aan den arm, de jongen van den schoenmaker, en de brievenbestel ler, die van deur tot deur ging. Al die verschillende verschijningen prent ten zich nu in zijn geheugen. Voor hem waren zij onafscheidelijk ver bonden met de zielsindrukken van den voor avond van zijn huwelijk. Hij ging van het venster naar het sche merduister van zijne kamer. Op de donkere tafel bemerkte hij een witte vlek. Hoe was dat mogeMjk, dat hij dat niet vroeger had opgemerkt! Of zou de postbode die witte enveloppe eerst nu hebben afgegeven en had hij hem door het gedruisch op de.straat niet bin nen hooren komen? Zonderling! De brief lag daar, en eer had hij hem niet gezien, en hij had zijne kamer geen minuut verlaten! En terwijl hij de enveloppe' met zijn zak mes opende, dacht hij daar over na. Toen vouwde hij het papier open, en las: Mijnheer Hegemeisterl Morgen zal ik te St Amarin on u rachten. Uw dienaar, Herbert. Dat was alles! Hegemeister las en herlas die weinigle woorden. En toen greep hij naar een stoel. Alles werd duister om hem heen. Opeens zag hij niets meer. Morgen! Op zijn bruiloftsdag! Hij lachte woert. Kon het noodlot dan zoo den spot met hem drijven, het noodlot, dat hij meende te kunnen beheerschen? Langzaam verfrommelde hij het papier, en stak het in zijn zak. Dat dunne stukje papier bevatte zijn ver oordeeling. Men rukte hem den beker uit de hand, dien hij al aan de lippen wilde brengen. Nog op het allerlaatste oogenblik ontnam men hem, wat hij met de inspanning van al zijn krachten met de koele berekening van zijn mannelijken wil had veroverd. Wat kon het hem baten, of hij nog tracht te te hopen? Wat kon Herbert hem anders te berichten hebben, dan dat eene, dat ontzettende? „Ik zal mijn bruiloft uitstellen," zoo dacht bij bij zichzelven. „Ik zal er heen gaan en mijn plicht doen, en dan....'' Maar hij kon zich geen antwoord geven op de vraag, wat er dan zou' gebeuren. Een visioen steeg op voor zijn verbeel ding: Marilla- in bruidsgewaad, wier beeld langzamerhand als in een nevel verdween! Zijn leven was voor altijd verwoest. Hij sprong op en ging met groote stap pen in zijne kamer op en-neer. Maar hij overwon zijn zwakte door zijn wilskracht. Twintig jaar lang was hij zwak geweest, maar nu werd het tijd om den moed te hebben om te leven. „Den moed om te zondigen." zoo fluister de hem eene inwendige stem hem in. Maar hij hield het hoofd omhoog en den rug ongebogen. Hij had immers een menschenleven ver slapen. en dat verzuim moest worden in gehaald. Zijn gelaat was bleek, maar een ijzeren wilskracht lag daarop te lezen. Rustig ging hij naar zijn kast, en begon hij zijn bruiloftskleeren gereed te leggen. Het was de derde daf na het huwelijk van Hendrik Hegemeister en Marilla Soland. Beide zaten vóór de geopende deur van de kamer, die uitzicht gaf op den tuin waar de heerlijkste bloemen bloeiden. Marilla hield een boek in de hand. maar telkens richtte hare oogen zich naar buiten, naar de bloemen, die ze zoo gaarne zag. Opeens stond Hendrik Hegemeister op. en zonder haar te naderen, zeide hij: „Marilla, luister eene. ik zal ie vandaag nog voor een paar dagen moeten verlaten. De bewindvoerder van mijne eigendommen --hrijft mij, dat mijn tegenwoordigheid daar- ds dringend noodzakelijk is, maar over- rgen ben ik weer hier." „Moet gij naar huis?" vroeg Marilla ver wonderd. In hare oogen lag de vraag te lezen: „Waarom neemt gij mij niet mede?" En hij ia-s dre rraag in hare oogen. voor dat haar mond die neg kon uitspreken. „Laat mij je hier terugvinden, Marilla." antwoordde hij. „Ik zou je zoo gaarne voor alle vreemde blikken willen verbergen. Mijn afwezigheid duurt zoo korf en als ik weet, dat ge hier op mij wacht dan zijn mijne gedachten bij u." Marilla zweeg. Maar Hegemeiseter wendde het hoofd af, cpdat zij de uitdrukking van zijn gelaat niet zou zien. „Overmorgen ben ik weer hier," herhaal de hij nog eens. Maar zijn stem had een doffen klan1- „Ja" antwoordde ze langzaam, in ge dachten verzonken. Hij wachtte, of ze nog iets vragen zou. Maar ze deed het niet. „Wilt ge uwe moeder hier hebben voor dien korten tijd. om je gezelschap te hou den?" vroeg hij. „Neen, Hendrik,'" antwoordde zc vrien delijk, terwijl ze hem aanzag. Hij dacht, dat ze op zijn gelaat wilde le zen. wat hij haar verzweeg. Om te toonen. dat hij niet lang zou weg blijven, trof hij geen toebereidselen voor de reis. Met eéne vluchtige omhelzing nam hij af scheid. Het was immers maar voor een dagl En hij ging. Tusschen groen verscholen lag de worung, waar hij zijn geluk had verborgen. Maar hoe verder hij ging, des te zwaarder werd de last, die zijne ziel bezwaarde. Marilla's beeld verbleekte, en daarvoor kregen de harde gelaatstrekken van Herbert leven en kleur. Met den ouden Herbert zou het gehecle verleden, dat hij vergeten en vernietigd waande, weer verrijzen. En hij schrikte daarvoor terug, In het eerste het beste dorp nam hij een rijtuig, dat hem naar den Elzas bracht. Het dal van St. Amarin straalde in der helderen zonneschijn. {Wordt verv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9