GIERSTRAATI62Z 24 BE€tiöTE5 Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws^ DE ELGAWA. Maandag, 7 Juni 1926. 50ste Jaargang No. 16268 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad VAN HET VATICAAN. Agenda 8 Juni Z. K. H. Prins Hendrik te Velsen Een gast, die niet betaalde. Een noodkreet van het ..Liefdewerk Stille Armen." Een nieuw hotel in de Zilk? Programma „Harmonie Crescendo." Hinderwet. Een voorzorgsmaatregel. De eerste aardbeien van den kouden grond. Vergadering van taxi-chauffeurs. Gymn. Ver. „Pax". HAARLEM GOMPLETE KANTOOR INSTALLATIES Even lezen s.v.p. De hooge scheepvaartrechten. Een zenuwpatiënt. Maximum snelheid. Een drenkeling. Jubileum. Gevonden dieren en voorwerpen. Haarlemsche Algemeene Muziekclub. Jubileum bij de „Conrad." Voor den kleinen middenstander. DUIVENSPORT. Een hond gedood. Motorongeluk. in dit nummer. Telegraphssch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt vooi Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. RLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tussclien den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflfin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kft bij een ongeval met f259 - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU. verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen: 1 OU. doodeli]ken afloop: 1 U. bij verlies van een hand, een voet of een oog: f JOC bij verlies van een f Cfi 1 iuün duim of wijsvinger: f vU." bij 'n breuk van f l fl .bij verlies v. een been of arm: ItU» andere vinger* Onze Romeinsche correspondent seint 6 Juni: Heden had met de gewone plechtigheden in de Vaticaansche Basiliek de Zaligverkla ring plaats van de leden der Sociëteit van Jesus, Jakobus Sales, priester, en van Wilh Saltamachio, leeke-broeder, martelaars van het geloof in het H. Sacrament des Altaars te Dubagne in 1593. In den morgen werd het dekreet der Zalig verklaring voorgelezen in tegenwoordigheid Van de Kardinalen, leden van de Riten-con gregatie, talrijke Bisschoppen en Prelaten, waarna de beeltenis der martelaren schit terde in een zee van licht, en de Pontifikale Hoogmis ter eere van de nieuwe Zaligen werd opgedragen. In den namiddag kwam Z. H. de Paus met de gewone grootsche plechtigheid de nieuwe Zaligen vereeren. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Grafische Bond 8, uur Pluimvcevereeniging „Nut en Sport" 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur. Leerlingen Stu- cadoorsvak 7 uur Aandeelhouders „Soaarnestad" 4 uur. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat 59 Bestuursvergadering R.K.V.Z. 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9H12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegscters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en *s avonds van 89 ur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw 'Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marodag-, Woensdag- e.n Vrijdag avond. s R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansslraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebérgh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha1: 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groen* arkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en ele'ctriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Z. K. H .Prins Hendrik heeft Zaterdag deelgenomen aan een excursie der Bosch- bouwvereeniging, waarvan hij beschermheer is, naar de bezitting van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogenlanden te Velsen. Het gezelschap bestond uit 35 personen. In au to's werd gereden naar Velseroord, vanwaar een wandeling werd- gemaakt door het Hee renduin en Velserduin. Vervolgens werd in de auto's gereden naar het Middenduin. Op zijn doortocht passeerde Prins Hen drik ook Haarlem, waar hij met de perso nen, die hem vergezelden eenige oogen- blikken vertoefde in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. In het hotel-pension Velserbeek te Vel sen kwam dezer dagen een gast, die voor gaf lid van het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam te zijn. Hij had wegens over spannen arbeid rust noodig en goede voe ding was mede noodzakelijk. Maar na eeni ge dagen verdween de gast zonder betaling en hij nam nog verschillende zaken uit het hotel mee. Bij onderzoek bleek de man geen lid van Mengelberg's orkest te zijn. U „stille armoede" te gaan beschrijven is stellig overbodig uit vorige schetsen weet U, Wat dit beteekent. Waar U allen hiervan zoo diep doordrongen zijt, zult U kunnen begrij pen hoe ontzettend angstig te moede wij zijn, nu op onze laatste bijeenkomst bleek, dat mdien niet op bijzondere wijze onze geldmid delen worden aangevuld wij helaas ge noodzaakt zijn ons mooie werk stop te zetten. In kas zijn nog slechts enkele honderden gul dens wat is fl. 200,-, wat kunnen wij met 2 a 300 gulden doen Immers niets Herinnert U zich het kort geleden door °nzen penningmeester uitgebrachte 2e jaar verslag dat in ontvangsten en uitgaven sloot tiet een bedrag van ruim 9000 Welnu, hier zeggen cijfers meer dan woorden. Toch willen wij uit dat verslag nog even memoreeren, dat 62 gezinnen voor ondergang behoed werden; waarvan er vier in 'een zoo- danigen staat van welstand terugkeerden, dat Zij gelegenheid hadden de hun verschafte gelden volledig terug te betalen. Dankbaar zijn wij voor hetgeen wij onder Gods zegen met Uw hulp reeds hebben kun nen bereiken. Maar hoe nu verder? Velen wachten nog het oogenblik at, dat ook zij dankbaar kunnen zijn voor hetgeen wij hun doen, en zij ook weer het hongerspook ontvlucht zijn. Moeten wij die ongelukkigen nu aan hun iot overlaten dat mogen wij met, en dat wilt gij niet. En daarom zijt gij blij weer eens iets van ons te hooren en wij voelen, dat U ons hier voor dankbaar zijt, omdat wij U gelegenheid geven te zeggen „dat mooie werk moet voortgezet worden en wij gireeren onmiddel lijk voor het Liefdewerk Stille Armen op het nummer 13543 van den penningmeester", die bijdragen ook gaarne aan zijn particuliere adres in ontvangst neemt. „Ter liefde Gods" helpt ons. Het Bestuur H. B. SWARTE, voorzitter. A. J. VAN OS, Vice Voorzitter. P. J. MES, Secretaris. P. T- BUSé penningmeester Gasthuissingel 64. M. H. VERBUNG. E. M. KUIPER. C. F. WESSELS. De Bijzondere Raad der St. Vincentlus, vereeniging beveelt hef Liefdewerk ten zeer ste aan. P. J. VAN KESSEL, President. Mr. Dr. A F. EI SCHREURS Secretaris. Een perceel duin, bekend onder den naam Tiltenberg en gelegen te Zilk, is verkocht. Men deelt ons mede, dat het plan bestaat, er een hotel te bouwen. der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 8 Juni 1926 des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Fantasie en Fuga g.kl.t., J, S Bach i 2. Was Gott tut, das ist wohlgetan, S. Karg-Elert. 3. Aria en Allegro uit het concert d.kl.t. G. F. Handel. 4. Pastorale uit de 1ste Sonate, A. Guilmant. 5. Pour la Toussaint, G. Dupont. 6. Choral, Jos. Jongen. De muziekvereeniging „Harmonie Cres cendo", gaf Zaterdagavond in samenwerking met. het zangkoor „Proza en Poëzie" in den tuin van het Brongebouw, een welgeslaagd ledenconcert. De belangstelling voor deze uitvoering was vrij groot. Hetgeen ten ge- hoore gebracht werd, was een aandachtig luisteren zeker waard. Woensdagavond a.s. zal „Harmonie Cres cendo" in den tuin van het Brongebouw het 2e Volksconcert geven. Burgemeester en Wethouders 'maken be kend, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, en des Zaterdags tot des n.m. 1 uur tot 21 Juni e.k. 's voormiddags ten 11K ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter in zage is nedergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van de Sinclair Union Petroleum Co. te Amsterdam, om vergun ning tot oprichting van een ondergrondsche benzinetank met een inhoud van maximum 2000 liter benzine in het perceel aan de Nieuwe Spaarnwouderstraat No, 14, bene vens het plaatsen van een meetpomp, systeem Bowser, op den rand van het trot toir aaii de Lange Heerenvest. Zaterdagavond kwam zich op het politie posthuis aan het Stationsplein een man aan melden, die vertelde, den vorigen dag uit een krankzinnigengesticht te 's-Hertogenbosch ontslagen te zijn. Hij voelde zich onwel en vreesde een nieuwen aanval van krankzin nigheid. Op advies van dr. Ruys, werd de man door leden van Eerste Hulp naar het St. Elisabeth's gasthuis vervoerd. Door den IJmuider Th. Dam, wonende aan den Vijfhuizerdijk, werden Vrijdag de eerste aardbeien van den kouden grond op de Haar- lemsche groentenmarkt aangevoerd. Naar men ons mededeelt, is door het be stuur van de Nederl. Unie, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, een bijeenkomst uitgeschreven voor de Taxi chauffeurs op Dinsdagmorgen te half 11 uur in het gebouw De Centrale. Op deze bijeenkomsten zal door het be stuur aan de leden een nadere uiteenzetting gegeven worden van de plannen welke men heeft ten opzichte van de standplaatsenrege ling. Voorts zullen besproken worden de ver schillende geruchten, die er gaan over een eventueele invoering van een maximum-snel heid van 1? K.M. in de stad en 25 K.M. op de buitenwegen, zooals door den Commissaris van Politie moet medegedeeld zijn alles zijne meening dat deze snelheidsbepaling moet ko men. Naar aanleiding van dit laatste punt is bij het begtuur in overweging om, zooveel mo gelijk in samenwerking met andere organi saties of met medewerking van diverse licha men of personen, over dit punt een protestr vergadering te beleggen, daar een zoodanige bepaling naast den onnoodigen last ook fi- nancieele schade zou beteekenen. Bij informatie bij den Commissaris van Po litie vernamen wij, dat de geruchten omtrent verandering van de maximum-snelheid op zijn minst voorbarig zijn. Niet onmogelijk is het, dat door verschillende omstandigheden de maximum-snelheid nog wel eens gewijzigd wordt. Echter is daar op het oogenblik nog in het geheel geen voorstel door den Com missaris bij B. en W. ingediend. Op de 4 Juni gehouden bestuursvergade ring werd besloten op Zondag 2 Juni voor de hoofdafdeeling een fietstocht te organi- seeren. Plaats van bestemming zal nog nader bekend gemaakt worden. evenals uur en plaats van samenkomst. Tevens zal een reisje per trein, naar Bergen en Schocrl op 4 Juli met de aspi ranten ondernomen worden, onder leiding van hun leiders, ook ouders en belang stellenden zijn welkom. Opgave van deelneming bij den heer J. J. Cats, Generaal Bothastraat 14. Namens het bestuur, J. BEENDERS. secr. Gen. Bothastraat 125. Het komt in den laatsten tijd herhaalde lijk voor dat Katholieke ouders hun kinde ren toestaan lid te worden van neutrale vereenigingen. Dat is gevaarlijk, zeer ge vaarlijk en niet het minst voor hen die in de neutrale turnbeweging worden onderge bracht. Maar waarom geven die ouders hun toe stemming? Och ja, de Katholieke gymnastiek bewe ging wordt nog altijd beschouwd als iets minderwaardigs. Een vooroordeel, dat niet den minsten steun heeft. De Katholieke gymnastiek vereeniging „Ursus", kan in alle opzichten met de neu trale organisaties concurrceren. Een verge lijking zal zelfs niet in het nadeel van onze Roomsche turners uitvallen. In het neutrale kamp wordt zelfs met waardeering over ons werk gesproken. „Ur sus" is dus alleen daarom beslist niet minder dan de neutrale vereenigingen. De Katho lieke ouders moeten het zich tot een "licht rekenen, hun kinderen in de Roomsche sport verenigingen te doen organiseeren. Immers, de Katholieke belangen worden alleen in de Roomsche organisatie terdege behartigd! Dit alleen moet genoeg zijn om de Room sche sport een warm hart toe te dragen en alle vooroordeelen opzij te zetten. Ons Doorl. Episcopaat heeft reeds eenige jaren de noodzakelijkheid aangetoond van de organisatie op Katholieke grondslagen. Ook de sportbeweging neemt daarin een voor name plaats in. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Juist daarom zijn er ook door „Ursus af- deelingen in het leven geroepen voor jon-, gens en meisjes. Daarin moeten worden on dergebracht alle Katholieke jongens en meis jes, die gymnastiek beoefenen of willen gaan beoefenen. Het is dus overbodig geworden om Room sche jongens en meisjes naar neutrale ver eenigingen te zenden, de Katholieke vereeni gingen hebben zelf deze zaak op uitstekende wijze ter hand genomen. Het gaat er dus nu maar om, dat de Katholieke ouders hun kin deren in „de Roomsche Gymnastiek vereeni ging van Haarlem" laten inschrijven. Zooals wij onlangs meldden, is in de Twee de Kamer ter sprake gekomen de kwestie der hooge scheepvaartrechten. Als voorbeeld van hooge heffing dier gelden werd Haarlem aan gehaald. Minister Kan zeide toen toe, een circulaire betreffende de scheepvaartrechten aan een aantal gemeentebesturen te zenden. Dit is thans geschied De circulaire is thans aan een 200-tal gemeentebesturen verzonden. Naar de meening van den Minister schuilt het bezwaar vooral in die gevallen, waarin door cumulatie van heffingen, er een last op de schipperij drukt, die het bedrijf belem mert en benadeelt. Bij deze beschouwing van de vraagstukken, die met de scheepvaartrechten samenhangen, treedt de noodzakelijkheid in het licht, zegt de circulaire, dat het belang, hetwelk de gemeen te bij het scheepvaartverkeer heeft, niet uit sluitend bezien worde van fiscaal standpunt en dat de tarieven niet worden samengesteld dan na overleg met andere belanghebbende gemeenten, c.q. ook desgewenscht, met de organen, die geacht kunnen worden het bin- nenscheepvaartbedrijf te vertegenwoordigen. Het zou den Minister aangenaam zijn, in dien bij de vaststelling van ter goedkeuring in te'zenden raadsbesluiten tot heffing of wij ziging van bedoelde rechten, tevens rekening gehouden zal worden met de algemeene be langen van de binnenscheepvaart, die als zoo danig ook als een gemeentebelang aangemerkt kunnen worden Verliezen en vernieuwen. Het is niet enkel door den dood, of door afwezigheid, dat wij onze vrienden verlie zen. Eenvoudig door et leven zelf, door den voortgang van den tijd verwijderen-wij ons van hen. De ontwikkelingsgang naar de geestelijke rijpheid brengt scheiding teweeg. Vaak is die scheiding droeviger dan de afwezigheid. Een dichter heeft gezegd, dat de kleine kinderen, die gestorven zijn, dichter bij ons zijn, meer geheel van ons blijven, dan zij die in leven gebleven en groot geworden zijn. Kinderen beseffen gemeenlijk niet de smart, die de ouders ondervinden, wanneer zij hun spruiten zien „groot" worden, an ders gezegd, wanneer zij ze boven hen zien uitgroeien, wanneer zij tot zelfstandige per sonen zich ontwikkelen en zich van hen verwijderen. Alle wijsheid en tact van ouders, die al het mogelijke doen en ontwikkeling naast elkaar te bevorderen, een groeien dus in dezelfde richtig, gericht op bijeenhouden, schiet te kort. Ten spijt van al onze pogingen verliezen wij onvermijdelijk vrienden op onzen le vensweg. Wij zitten gevangen in den greep van verschillende geestelijke wetten, wij zijn een totaal van omstandigheden, invloeden en tendenzen. De wisselingen in het bestaan verspreiden de menschen in alle richtingen Wanneer de menscb zich geen nieuwe re laties schept naarmate hij ouder wordt, zal hij zich ten slotte van allen zien verlaten. Hij mag zich gelukkig heeten, die een of meer vrienden bezit, wier innrlijke groei pa rallel loopt met dien van hem zelf. Een dergelijke mentaliteit is de beste waarborg voor een constante vriendschap. Gisterenavond werd de hulp der politie ingeroepen in de Morinnesteeg. Het bleek, dat zekere N. K„ die zenuwpatiënt is. een aanval had gekregen. Zijn vrouw had om hulp geroepen en daarbij een ruit ingeslagen, waarbij zij haar pols verwondde. De man was op het dak gevlucht. Een agent van politie bracht hem naar beneden, waarbij het ncodig bleek een schot in de lucht te lossen. Dr. Mauritz verbond de vrouw en den man, die een onbeduidend wondie aan zijn mond had gekregen. K. werd naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht, doch is later weer naar zijn woning terug gekeerd Een en ander veroorzaakte in de omgeving groote consternatie, vooral, doordat men in den beginne meende, dat de man een moord" aanslag op zijn vrouw gepleegd Had en haar met een mes had gestoken. Gelukkig bleken dit slechts looze geruchten te zijn. Op den Burgwal is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die daar met een snelheid van 40 K.M reed. Bij de Nassaubrug heeft de 31-jarige H. D. met een reddingshaak de 7-iarige J. H. uit de Nieuwe Gracht gered, die bij het spelen zijn evenwicht had verloren en in het water gevallen was. De iongen is naar zijn woning gebracht. Zaterdag herdacht de heer Van Keulen, rernisechef bij de N. Z. H. T. M. zijn 25-ja- rig dienstverband met de Maatschappij. De jubilaris werd met zijn echrgenoote per auto van zijn woning gehaald en ten kantore toe gesproken door den heer G. v. Voorthuysen, namens de directie, waarbij het gebruikelijke cadeau overhandigd werd. Namens het per soneel sprak de heer R. Blauw, die den jubi laris een gouden horlogeketting aanbood. Tenslotte werd het woord gevoerd door den heer J. A. R. v. Helden. Thuis werd in huiseüjken kring het feest verder gevierd. Namens de ambtenaren werd nog een oorkonde aangeboden. C. Kuiper, Aelbertsbergstraat 55, abon nement Ned. Spoorwegen D. Roode, Pijls laan 22, bal C. F. Weber, Hagelingerweg 64, Santpoort, broche, medaillon J. Streeder, Vooruitgangstraat 36, beursje F. de Bruin, Heerensingel 23B, rijwielbelastingmerk Arnker, Dreef 6, briefopener J. v. Essen, v. O. de Bruynstraat 206, bal J. v. Wel, Bantamstraat 5, Schoten, beitel G. Booms, Leidschestraat 53, ceintuur H. v. d. Veldt, Brouwersvaart 14B, collier Kennel Fauna, Parklaan wit-bruin hondje, gebracht door Hagen, Hofstraat 6 smoushondje, gebracht door S. G. Sirr.on, Oosterstraat 50 grijze kat, gebracht door Renout, Ripperdastraat 10 zwart-witte kat, gebracht door Bernardus. Zakstraat 8, zwarte kat, gebracht door Koning, Burgwal 17 zwart-witte kat, ge bracht door D. v. d. Zee, Voorzorgstraat 38 grijze kat, gebracht door S. v. d. Laan, Tul penstraat 17 rood G. v. d. Veld, Jan Steen- srraat 40, colbertjas J. Voerelmk, Magdaie- nastraat 16, regenjas Pierlot, Spionkopstr. 34 halsketting G. Wiedijk, Popelingstr. 2A, lorgnet in étui ;.U. Planjer, Javastraat 45, medaillon M. Vredenburg, Bakenesser- hofje 11, bruine portemonnaie B. Verweii, Oranieboomstraaf 139 C, petG. de Bruin, Leidscheplein 32, rozet W. Windsch, Brou wersplein 13, gymn. schoen Hoogeveen, Nieuwegrgcht 76, schaartje J. v. Aken, M. v. Heemskerkstraar 14, sleutel W. N. Nieman, Gasthuissinge) 10, tramkaart Jongkind, Da Castastraat 19, damestaschjé L. v. d. Weyde, Barbarossastraat 28, taschje met abonnement. Men schrijft ons Zaterdag 5 Juni 1926 hield de Haarlem sche Algemeene Muziekclub een vergadering voor leden en donateurs in de bovenzaal van café Brinkmann. In het openingswoord liet de voorzitter uitkomen, dat sedert de 3 maanden van haar bestaan de vereeniging van 18 tot 50 leden in aantal is toegenomen. Na vaststelling van de statuten en het huishoudelijk regiement werd hef bestuur uitgebreid en als volgt samengesteld de heeren H. C. van Oort Sr voorz. H. C. van Oort Tr. secr., Tuchthuisstraat 12, tel. 11434 G. J. Hofman, penningm. P. D. Vallenduuk, 2de secr. B. de Grijs, 2de penningm. B. Crdmer en mej. H. Vreem comm. Tot leden der kascommissie werden benoemd de dames M. Mansvelder en T. Smit en de heer H. Deinert. Verder werden verschillende zomerplannen door de leden naar voren gebracht, die door het bestuur behandeld en voor het komende seizoen ge noteerd werden Tijdens de rondvraag bracht men nog enkele punten in bespreking, welke to' genoegen der aanwezigen werden toege licht en werd de vergadering hierop gesloten. Om half tien ving het gezellig samenzijn aan. De penningmeester bracht een woord van dank aan mevr. van Oort voor haar mede leven met de vereeniging. Als bewijs van waardeering bood hij haar een bloemenmand aan, voorzien van de initialen „H. A. M.". Verder werden nog enkele muzieknummers ten gehoore gebracht, afgewisseld door een tweetal zangnummers, nl. een Rijnlied en een ballaae van Loewe. Als afwisseling hebben de aanwezigen nog genoten van een fluit-solo met begeleiding van cello en piano, alsmede van een viool- en pistonsolo. De heer Koning, onderbaas in# de me taaldraaierij van de werf „Conrad^vierde heden zijn vijf-en-twintig jarig dienstjubi- leum. Onder eenige hartelijke bewoordin gen werd hem namens de directie een en veloppe met inhoud aangeboden. Het per soneel en de collega-bazen boden den ju bilaris eenige mooie cadcaux en bloem stukken .aan. Des middags kwamen nog ve len den jubilaris in zijn woning gelukwen- schen, waar het feest verder in huiselijken kring werd gevierd. M, J. 2-50 DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in Noord- Hollend, jhr. mr, dr. A. Röell. zal a.s. Don derdag van zijn verlof terugkeeren en zijn werkzaamheden hervatten. Jhr. Röell heeft, zooals men weet, een badkuur in Mariënbad ondergaan. HAARLEMSCHE CONCOURS VER- ZENDINGSBOND. („H. C. C.") Bovengenoemde Bond hield Zondag 30 Mei een wedvlucht met oude duiven vanaf Noyon (Frankrijk) afstand 332 K.M., waar aan door de aangesloten Vereenigingen „De Snel vlieger", „De Luchtgids", „Columbia", „De Snelpost", „H.A.K.", De Ooievaar", „Het Centrum" allen te Haarlem, „De Reis duif "Schoten,„Gevleugelde Vrienden"Heem- stede en „Pleinis" te Zandvoort, werd deel genomen met 742 duiven, welke te 7 uur 30 min. werden losgelaten. Van de 148 te winnen prijzen, werden de eerste 100 als volgt be haald J.J.B. Kan le, 82e R. Brakel 2e, 3e; H.J. Handgraaf 4e H. Willemse 5e, 38e, 63e D.A. Heykoop 6e, 28e, 47e J.J. Doeglas 7c, 25e, 43e, 77e, 84e P. Lindeman 8e, 92e, 99e A. Joh. Kloek 9e, 27e C. Pool 10e H.M. Willemse lie G. Zomerdijk 12e, 86e P.H. Boeree 13e, 22e, 24e, 60e J. Klumper 14e, 71e H. Stappers 15e, 19e C. Koster 16e J. Broekhof 17e C.F. v. Duffelen 18e L. v. Br'eugel 20e, 69e H.F. Hos 21e, 31e H.F. Holsken 23e Jan. Lasschuit 26e, 51e H.D. Claus 29e R.N. Heiloo 30e, 74e B. de Bie 32e, 68e Ed. v. Bree 33e, 57e, 75e P. Ko- bes 34e C. Vroolijk 35e Joh. v.d. Pol 36e H. Cramer 37e, 78e P. Kroon 39e, 59e, 72e J.H. Hart 40e B.J. Nieuwenbrug 41e P. Martens 42e A. Dorsman 44e H. Vel- linga 45e, 97e P.M. Kok 46e L. Gimbrere 48e A. Schuiten 49e A. de Boer 50e, 85e H. Kokkelkoren 52e J. Kuperus 53e, 88e P.J.M. v. Tetenng 54e J. Heesemans 55e H. Kinjet 56e J.G.N. Leurs 58e, 93e A. v. Zadel 61e Joh. v. Berloo 62e H. Menke 64e P.J. Vergers 65e J. Steenman 66e J. Boogaart 67e J.A. Jonker 70e J. Stap horst 73e G. ten Bosch 76e W. v. Kampen 79e W. Smit 80e D.W.C. Joppe 81e J.J. v.d. Linden 83e J.W. Radsma 87e J 89e J.J. Keur 90e N. de Bie 91e J. Volle bregt 94e B.H. Gort 95e P.J. v. Daalen 96e J.J. Hart 98e A. v.d. Pol 100e. Eerste duif te 11 uur 58 min, laatste prijs- winners 149e te 1 uur 44 min. Een mooie, groote hond, eigendom van den heer K. ie Hoofddorp geraakte Vrij dagavond op den Kruisweg aldaar onder een passeerende auto en werd op slag ge dood. Voor de familie K„ die aan dezen trouwen .viervoeter zeer gehecht was, een heel verlies! Vrijdagavond had de bestuurder van een motorrijwiel bij het afrijden van een oprit van den Ringdijk alhier, terwijl hij voor een auto wilde uitwijken, het ongeluk zijn stuur kwijt te raken, waardoor de motor tegen een boom botste en de berijder eraf werd geslingerd. Met een gekneusd been werd de man opgenomen en per auto naar zijne woning gebracht. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Het bezoek. De laatste levensdagen van de Elgawa hebben zich gekenmerkt door een groot bezoek, meer belangstelling dan in de eerste dagen. Zaterdag passeerden 1520 betalende bezoekers de controle en Zondag, den laatsten dag, werd dit getal nog over schreden. Zoo maakte dit een totaal van 12.500 be zoekers, die de Elgawa gedurende de da gen openstelling met een bezoek hcV ben vereerd. Zulk een zeker niet onbelangrijk aantal bewijst wel, dat èn deskundige èn leek iets te bewonderen vonden op de expositie. De Elgawa behoort thans weer tot het verleden, maar gezien het feit, dat zij een expositie van slechts enkele vakken was, mag over gebrek aan belangstelling' toch niet geklaagd worden. In dat opzicht heeft de Elgawa wel aan de verwachtingen be antwoord. Lezing van den heer W. H. Drukker. Ook Zaterdagmiddag bestond er veel be langstelling voor de lezing van den heer W. H. Drukker, van het gemeentelijk electrici teitsbedrijf te Amsterdam. Ditmaal sprak hij over het onderwerp „De toepassing van de electriciteit in fabriek en werkplaats". Nadat de heer J. A. Reus de bijeenkomst geopend had, begon de heer Drukker met een aan sporing, om steeds de grootste belangstelling voor de electriciteit te toonen. Hij vertoonde eenige lichtbeelden, o.a. het portret van Edi son die de zegeningen van de electriciteit over de geheele wereld gebracht heeft. De aanwezigen werden beziggehouden met een serie plaatjes, die op het Haarlemsch electriciteitsbedrijf betrekking hadden. Daarna kwamen afbeeldingen op 't doek, waarbij men kon zien, op welke verschillende wijzen de electriciteit in het maatschappelijk leven gebruikt wordt en welke economische voordeelen zij heeft. Ontelbaar zün de bedrij ven, waar de electrische stroom gebruikt wordt. Hoe 'ang lijkt het geleden, dat bijv. de vleeschhouwers hun gehakt niet machinaal maakten. Soms werden vele uren per dag verknoeid om bij het hakblok te werken, terwijl een electrisch motortje het zooveel sneller, voordeeliger en ook hygiënischer kan doen. Vroeger moesten de bedienden in een kruidenierswinkel langen tijd aan den koffiemolen staan draaien. Wie dat nu nog doet, is een „dom element", zei spreker. Een electro motor doet het immers veel sneller. In de toekomst doet men niets zelf meer dan iaat men alles door de electriciteit doen. Iedereen behoort over tien jaar bijv. een ijs- machien in huis te hebben, aldus merkte de heer Drukker op. Hij wees vooral ook op het nut van electro magneten. Uitdrukkelijk waarschuwde spreker er tegen, om brandende electrische lampen met de handen aan te raken. Op een tafel lagen vele voorwerpen, die door middel van elec- trischen stroom economisch gebruikt kun nen worden. Tenslotte het de heer Drukker zien, welke voorwerpen electrisch gelascht kunnen wor den. Hij had luid applaus van het publiek en een hartelijk gemeende dankbetuiging van den heer Reus in ontvangst te nemen. Het invoerverbod van vleesch in Enge land, Besmetting bij de Belgische carcas- sen aangetroiien. Bestrijding van pornografische geschriften te Rotterdam. Goederenvervoer en Zegelwet. Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering vertrekt heden naar het Eucharistisch congres te Chicago. Ernstige fraude in de haven van Rotter dam. De Internationale Arbeidsconierentie ge sloten. Mgr. Nolens voor zijn arbeid gehul digd. De daling van den Franschen franc. De nieuwe maatregelen der regeering. De financiëele wetsontwerpen door den Belgischen senaat aangenomen. Zie verder Laatste Nieuwe Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.47. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 7 Juni. Hoogste Barometerstand 768.7 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 752.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Juni: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets koeler in het Noorden. Toepassing van moderne medische apparaten. De laatste van de serie lezingen tijdens de Elgawa werd gehouden door ir. B. Eckert, ingenieur van de „Sanitas Werke" te Beriijn over het onderwerp „De toepassing van eenige moderne medische apparaten." Ingenieur Eckert, die zijn voordracht in de Duitsche taal hield, begon zijn uiteenzet ting met een inleidend woord over het we zen der atomen, die de samenstelling zijn van ontelbare electronen De electrische energie is de meest veranderlijke van alle vormen van energie, terwijl al deze vormen nauw verband met elkander houden. Zoo is de warmte niets anders dan een kruisende beweging van electronen binnen het atoomverband, de electriciteit een vluch tende beweging van electronen en de me chanische energie een beweging van elec tronen, die in zich tot een compacte massa vereenigd zijn. Ook in de atomen, waaruit het menschelijk lichaam is opgebouwd, spelen zich dezelfde electrische werkingen af, die hier natuurlijk nog met talrijke andere weer gecompliceerde energiewerkingen verbonden zijn. Geen won der dus, dat het menschdom reeds van het begin af licht en warmte als natuurlijke genezingsbronnen benutte, om de verzwakte krachten weder te versterken. De energie vorm der electriciteit is daarom ook meer en meer een werktuig in de hand der geneeskunde geworden. In zijn voordracht gaf spr. verder een over zicht van den huidigen stand der ontwikke ling ia den bouw en de toepassing van elec- tromedische apparaten, in 't bijzonder over de merkwaardige voortgang in den Röntgen- techniek en over den bouw van moderne Diathermie-apparateo, welke apparaten thans het brandpunt der belangstelling van de medische wetenschap vormen. Deze uiteenzetting ging vergezeld van de demonstratie van eenige door de „Sanitas Werke" in den handel gebrachte electro- medische apparaten. Met de uitvinding van de electrische gloei lampen opende zich voor de toepassing van electrische stroom een nieuw groot gebied voor de genezing met behulp van lichtbe handeling. Nu staan voor alle doeleinden der geneeskundige behandeling met behulp van licht, lichtbaden, geheel of gedeeltelijk, met wit, blauw, rood en gemengd licht voor elk doel ten dienste. De kunstmatige hoogtezon, de Duarzlamjjen en verschillende andere lichtbronnen, zooals de Sciluxlampen ver volmaken de toepassing van de moderne electrische lichtbehandeling. Uitvoerig weidde spr. tenslotte uit over de ontdekking der Röntgenstralen en demon streerde de toepassing dier ontdekking in de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1