Gemengd Nieuws. Inbraak te Rotterdam. Een lastige chauffeur. Een oud-kolonel als koopman. De mijnstreek wordt er niet veiliger op. Verwoesting van een barbiers winkel. Platanenziekte. De kunst van verkoopen. Een wrak gevonden. Conducteur der Zutphen Emmerik-tram mishandeld. Jongetje overreden en gedood. Aanrijding. De roofmoord bij Spekhalzerheide. Een hoog geleerd oplichter. Een vernuftige oplichterstruc. Ernstig motorongeluk te Leiden. Steeds weer de onbewaakte overwegen. Een nog niet opgehelderd nachtelijk avontuur. Hy had nog meer op zijn kerfstok. Sic transit Ernstige fraude in Rotterdams haven bij toeval ontdekt. De Mookerheide verkocht. Een rare geschiedenis. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het invoerverbod van vleesch in Engeland. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Voor een waarde van f 3000 gestolen. In den nacht van 4 op 5 Juni te half een is ingebroken in de juwelierszaak van de firma M. P. aan het P. C. Hooftplein te Rot terdam. Door verbreking van een ruit en een luik heeft men zich toegang tot de étala ges verschaft. Hieruit is ontvreemd een aantal gouden en zilveren ringen, sierspelden,zilve ren lepeltjes, theezeefjes, bonbonscheppen, gouden en zilveren dames-armbandhorloges. De waarde van het gestolene bedraagt ruim 3000. Van de daders geen spoor. De chauffeur M. in dienst bij den garage houder F. te Maastricht reed met kennissen, in een nieuwen auto van zijn patroon, naar Luik. Ten gevolge van overvloedige „Boek jes" was de chauffeur niet geheel nuchter meer. Bij Mouland reed hij door de leu ning van een bruggetje in een sloot. De chauf feur verzette zich nog tegen den veldwachter en twee ter hulp toeschietende gendarmen, zoodat hij tenslotte met een gummistok werd neergeslagen pn naar Luik werd getranspor teerd. In België doet men voor zulke aardigheden snel recht. Den volgenden morgen werd hij reeds tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De auto-eigenaar kreeg een reke ning van 1700 francs voor reparatie van het bruggetje, terwijl de auto nog voor een 200 gulden was beschadigd. De bekende kunstschilder Joan Collette schreef aan de redactie van „De Nieuwe Koerier" (te Roermond) het onderstaand ingezonden stuk „Het is mij nog nooit overkomen, dat ik een „Kermisklant" publiek kwam aanbeve len. Nu doe ik dat echter met veel genoegen en bijzonderen aandrang. Op het Wilhel- minaplein bij den Venloschen weg staat een onaanzienlijk kraampje, maar de „koop man" verraadt reeds door zijn beschaafd uiterlijk, dat hij in deze omgeving een vreem de is. Kolonel A. K. Klimenko heeft een maal zijn vorst en vaderland gediend als of ficier bij de Keizerlijke Russische Artille- rie. Na de revolutie werd hij met zoovele anderen eenvoudig uitgeworpen. Hij heeft zich in Den Haag gevestigd, en tracht in het noodige te voorzien door het verkoopen van eenvoudige houten voorwerpen, die veelal op smaakvolle wijze met warme, harmoni sche kleuren zijn gedecoreerd. Reeds in Den Haag kocht ik van die voorwerpen. Van mevrouw Klimenko servetringen, doosjes, sigarenkokers, naaldenkokertjes, enz. Ik vond ze nu in Roermond terug, en tam mij voor door uwe welwillendheid er de aandacht op te vestigen. De gedachte houdt mij bezig ook mijn vader is een hoog geplaatst officier, die een menschenleven lang zijn eed aan vorst en land getrouw bleef. Hadden enkele jaren terug ook hier zekere elementen gezegevierd, wellicht had ook de ze hoogontwikkelde en goede mensch z'n toevlucht op de kermissen in den vreemde moeten zoeken.... Na deze overweging zal niemand zich meer verbazen over mijn aanbeveling van dezen ongewonen kermisreiziger." De mijnstreek doet den laatsten tijd wel ran zich hooren. Vrijdagnacht is weer eens Ingebroken, nu in de boerderij van de we- iuwe Rux te Schinveld. De dieven, want naar de voetstappen te Jordeelen zijn het er twee geweest, zijn bin nengedrongen door een achterdeur van een schuur, waarvan zij den grendel hebben uit gehakt. Door een venster zijn zij toen in de keuken van de woning geklommen. De boerderij wordt door de weduwe Rux en haar zoon bewoond, die beiden op de tweede verdieping sliepen. De dieven zijn vervolgens in de slaapkamer binnengedron gen, zonder dat moeder of zoon iets bemerkt hebben Daar hebben zij zich bezig gehou den met een kist, waarin een bedrag van cir ca f 10.000 aan papier geld, eenige horloges, een gouden broche en andere gouden wer ken en voorts acten en bescheiden. Deze kist hebben zij kalm medegenomen. De zoon hoordé eerst onraad toen de die ven de trap afgingen. Onmiddellijk trachtte hij hen te achterhalen. In de schuur geko men zag hij nog een licht flikkeren, maar daar gekomen waren de dieven reeds ver dwenen. In de nabijheid werd nog een leege portemonnaie gevonden, waarvan de in houd ook door de dieven was meegenomen. Dadelijk werden de buren en de gemeen tepolitie gewaarschuwd, die een achtervol ging instelden in de richting van de grens, welke daar vlak bij is. Men mocht echter niet het geringste resultaat boeken. Later in den morgen vond men bij de grens de leege kist, welke nog de acten en bescheiden, de gouden voorwerpen en een biljet van f 100 bevatte de rest van het geld was echter verdwenen. Vermoedelijk zijn de dieven dus naar Duitschland uitgeweken. De scheersalon van H. v. D. in de Korte Kamperstraat te Zwolle genoot Donderdag morgen bizondere belangstelling. Het was dan ook wel de moeite waard om een blik te werpen in het interieur het was een schouwspel van ontvettende vernieling, die door geen allesverwoestende aardbeving zou kunnen verbeterd worden. Wat er gebeurd was H. v. D. was met eenige zijner kennissen, n.l. den vischventer B. H., den fruithande laar J. B. beiden wonende te Zwolle en H. S. lectuurcolporteur te Veecaten, Woensdag avond op stap geweest. Verschillende café's werden aangedaan, en toen het sluitingsuur geslagen was verkeerde het viertal min of meer in beschonken toestand. Zij vonden het blijkbaar erg jammer dat nu reeds de café's gesloten werden. Daarom werd be sloten de jool voort te zetten bij H. v. D. in de Korte Kamperstraat, waar nog een halve liter drank zou worden aangesproken. Eenigen tijd later hoorden omwonenden 'n helsch. lawaai, doch daar zulks meer voor kwam, bleven zij rustig binnen. Wat toen binnen in de salon zich heeft afgespeeld, herinnert zich geen van vieren meer. Doch het feit is, dat één of twee hun ner, beneveld door den drank, alles kort en klein sloegen. Scheerspiegels, tafels, stoelen, aardewerk, kastjes, en alles wat tot den inventaris van een barbier behoort, was moedwillig vernield. Zelfs het behang was vernield, de kachel lag in vele stukken verspreid door de kamer, en de kroon werd tenslotte op het vernielingswerk gezet, toen de kop van een kachel met kracht door het venster werd gesmeten. Van de acht ruiten Waren er zeven vernield. Geen van vieren zegt te weten wie het gedaan heeft. De politie heeft in verband hiermede den vischventer H. aangehouden. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen deelt mede Allerwege in den lande treedt thans in de platanen een ziekte op, die sterk de aandacht trekt. Deze ziekte is geenszins nieuw, elk jaar komt zij in meerdere of mindere mate voor, nu heeft zij in de laatste twee of drie jaar minder van zich doen spreken, doch dit jaar zijn de platanen in ernstiger mate aange tast dan dit sedert jaren het geval is geweest. Zelfs bericht men ons uit enkle plaatsen, dat de boomen bijna kaal zouden staan. De ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, Gloeosporium nervisequum genoemd. Zij woekert in de bladeren, de bladstelen en de jonge scheuten en brengt deze tot af sterven. De bladeren krijgen bruine vlekken langs de nerven en vallen af, vaak voor zij geheel dood zijn. Deze ziekte is ongetwijfeld schadelijk, doch buitengewoon gevaarlijk voor de boo men schijnt zij niet te zijn. Ons zijn althans geen gevallen bekend, dat platanen er door gestorven zijn. Later in den zomer loopen de boomen weer uit en herstellen zich vrij wel volkomen. In tuinen en parken is de ziekte zeer lastig, doordat de afgevallen bla deren ter wille van het nette uiterlijk gere geld opgeruimd moeten worden. De bestrijding van deze ziekte zou wel licht mogelijk zijn, door vroegtijdig bespui ting met Bordeauxsche pap, maar zulk een bespuiting zou in slechts zeer enkele geval len uitvoerbaar zijn. Daar, voor zoover on ze ervaring strekt, ook geen schade van be- teekenis wordt aangericht, is bestrijding vooralsnog onnoodig. „Ons Beginsel" heeft in de Chr. Midden stander een vertaling gelezen van een frag ment uit een Amerikaansch boekje over het winkelbedrijf. De lessen voor den winkel bediende zien er zoo uit 1. Kleedt u zoo keurig als ge kunt, maar blijft ook daarin uzelf. Wat ge onhandig na bootst, maakt u belachelijk, en de bezoeker weet immers dat gij niet de Prins van Wales zijt? Wie veel in het openbaar moet spreken, oefent zich in de kunst van spreken. Hebt ge ooit gehoord van een winkelbediende, die Spreeklessen nam En toch moet hij met pra ten zijn brood verdienen. Hij staat dagelijks veel meer menschen te woord dan een predi kant of een Kamerlid en zijn overredings kracht is zijn sterkste wapen. 2. Ge verlangt er naar, een eigen zaak tebe zitten, en het is u al te veel om vijf minuten over tijd te blijven. Hebt ge ooit van een han delsman gehoord, wien het goed ging en die niet eiken dag meer uren over tijd werkte als gij minuten in een jaar Wanneer ge u gewent aan de deur van uw zaak te staan met een sigaar in den mond, wen u dan tevens aan de deur stevig achter u te sluiten. Het mocht eens tochten in uw rug, wanneer er iemand binnen ging. 3. Wih ge met uw patroon mede iets te zeggen hebben in zijn zaak? Zorg dan de kennis en het kapitaal bijeen te brengen, die hem aanleiding geven zich met u te associee- ren. Als ge telkens naar de klok kijkt, moet ge uw patroon vragen of hij een van beiden weg wil doen de klok of u. Den enkelen keer per dag, dat ge het niet laten kunt op de klok te kijken, nioet deze altijd minstens en uur later aanwijzen dan ge verwachttet. 4. Wilt ge wel eens, buiten uw vacantie, eenige extra uren vrij hebben Bezorg u het recht daarop, door wel eens eenige uren extra te werken. 5. Iedere bediende is een schakel in den ketting, welke de zaak bijeenhoudt. Bedenk, dat een ketting slechts zoo sterk is als zijn zwakste schakel. Trek profijt van uw fouten. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt zij zijn een onvermijdelijk afvalproduct van uw bedrijf. Werp het niet nutteloos weg laat het zijn kosten opbrengen door u te leeren, hoe ge een volgend .maal uw fout vermijden kunt. Maar niet de loodschoener Terschelling II. Dezer dagen kwam op Terschelling, gelijk bekend, een visscherman binnen, mei zeer pertinente verklaring, dat hij het wrak van den Ioodsschoener ..Terschellins II" had ge vonden, en wel ongeveer 500 M. ten N.-W. van de wrakstukken van het in 1920 vergane Amerikaansche s.s. „West-Aleta". Zooals bekend, is op het vinden van .het wrak van den Ioodsschoener nog steeds een premie door de regeering gesteld van 500. Ocgenblikkejijk werd door den directeur van het loodswezen, den heer Albarda, op dracht gegeven tot het doen instellen van een duikeronderzoek. VrijdagmorgefT" arri veerde duiker Van Driirfmelen en voer mét het Rijksbetonningsvaartuig, schipper G. Drijver uit, tot hét instellen van een serieus onderzoek op de aangeduide plaats. Hoe groot was echter dc teleurstelling, toen het rapport van den duiker uitwees, dat men hier niet met het gezochte wrak te doen had. maar met dat van het hier voor oilgeveer 20 jaar Vergane stoomschip „Otto" geladen met stepn. De steen la? nog open in de ruimen en was met een dikke laag algen, wier en zeekwallen bedekt. Een te 's Heerenberg wonende conduc teur der tram ZutfenEmmerik, die zich per fiets naar Dcetinchem begaf om zijn dienst aan te vangen, is tusschen 's Heeren berg en Zeddam door een paar vroegere beambten der maatschappij, die zich aan de zijde der stakers hebben geschaard aange vallen en mishandeld. De beambte, die liet geval nog te Doctinchem kon rapporteeren, was verder niet geschikt om zijn dienst waar te nemen. Hij moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Maandagmiddag is op den hoek van ,2de Schuyt8traat en Groot Hertoginnelaan te 's Hage, een droevig ongeval gebeurd, dat aan een 6-jarig jongetje het leven gekost heeft. Omstreeks 2 uur reed daar een auto van den Gem. Reinigingsdienst, bestuurd door H. van B., wonende in de Gerard Doustraat. Op een gegeven oogenblik was het noodig dat de auto achteruit reed. De chauffeur gaf signalen en reed vervolgens zeer lang zaam achteruit. Hij kon natuurlijk niet weten, dat de 6-arige Willem F,, wonende in de Obrechtstraat, die achter den wagen aan het spelen was, op den auto was ge klommen. Tóen de chauffeur deh auto in beweging zette, viel het knaapje door den schok er af en kwam onder den zw^en wagen terecht. Het wiel ging hem over het hoofd, het ventie bekwam zoodanige ver wondingen, dat het bijna op slag dood was. De Geneeskundige Dienst vervoerde het lijkje naar het Ziekenhuis aan den Zuid wal. De politie achtte geen termen aanwezig om proces verbaal t'egen den chauffeur op te maken, daar verschillende getuigen verklaarden, dat hij aan het ongeval absoluut geen schuld droeg. Zaterdag is nabij het militaire kamp te Millingen op den Amersfoortschen straat weg een auto,bestuurd door den heer L. M. van Asch van Wijk, in aanrijding ge komen met den huzaar L.. die te paard gezeten, zich op dien weg bevond. De be rijder bleef gelukkig ongedeerd, doch het paard werd zoodanig verwond dat het moest worden afgemaakt. Noch den heer Asch van Wijk noch den huzaar treft in deze eenige schuld daar het paard, schichtig geworden, op het laatste moment voor den auto sprong. Aan het werk met politiehonden. Uit Heerlen wordt gemeld: Den geheeien nacht is het onderzoek be treffende den moord op de boerderij „Crom- bach" bij Speholzerheide voortgezet. Men heeft met politiehonden gewerkt en onder 'leiding van commissaris Óffermans zijn de velden in de omgeving afgezocht. Alles ech ter nog vergeefsch. De wegen zijn niet door soldaten der milit. politie, doch door Rijks- en gemeente-politie afgezet. Het signalement is overal doorgeseind. De man is 1.65 M. lang. Hij valt op door zijn eenigszins inge drongen hoofd. Hij heeft een frissche kieur. Hier en daar heeft hij puisten irt het gelaat. Borghans beweerde, dat bet costuum, dat de moordenaar aan had, grijs is. De militaire politie is echter van meening, dat de kleur donkerblauw is. Vast is komen te staan, dat de aanval met voorbedachten rade gedaan is. Het stuk ijzer, een soort zwaren Engel- schen sleutel, waarmede de moord heeft plaats gehad, moest vooraf van een andere plaats gebracht zijn naar den varkensstal, dien de man aan het uitmesten was. Eenige dagen geleden had dc verdachte nog aan zijn baas gevraagd of hij „Schiessers dat zijn patrdnen, in huis had. 1.1. Zaterdag had hij gezien hoe de boer een bedrag van 300. opborg in de lade van de kast. Die lade heeft- hij opengebroken, doch de boer had de 3CO. reeds vroeger naar boven gebracht. Een aangenomen dochter van Borghans is no£ komen verklaren, dat zij zich s middags aan de hoeve vervoegde om de fiets van de vrouw te halen. Zij zag toen den knecht uit huis komen aansnellen. De man viel en was erg zenuwachtig, Zij had hem nog ,,Du dftmme Kerl" toegevoegd en had de fiets genomen om naar Heerlen te rijden. Vermoedelijk was dc moord toen juist gepleegd en is de man, toen het meisje vertrokken was, weer de woning binnengegaan om dc inbraak te ple- Êen- Nader wórdt nog vernomen, dat de politie te Voerendaal een militair zakboekje en een portret van hem heeft gevonden. De directeur van bet opvoedingsgesticht „Avereest" heeft aan de politie medege deeld, dat bij vermoedt, dat de moordenaar A, Wakker heet en niet A. Wakken, Hij is geboren in September 1904 en hield tot 1923 in het opvoedingsgesticht verblijf. 1 evens kon een zuiver signalement van Wakker worden opgegeven. De justitie heeft verlof g"egeven tot de be grafenis van het slachtoffer. Vrouw Borghans was in October 26 jaar geworden en was moeder van drie kinderen, waarvan het jong ste drie jaar. Men meent ten slotte een spoor ontdekt te hebben, dat naar België leidt. De oplichter K„ die achtereenvolgens ken nis komt maken met politie-autoriteiten in 26 Ncderlandsche gemeenten, waar hij zijn trucs uithaalde, blijkt naar de Tel. verneemt, vroeger in België tijdens de Duitsche bezet ting hoogleeraar te zijn geweest aan dc uni versiteiten te Antwerpen en te Gent. Als activist was hij destijds door de Belgische justitie veroordeeld en uilgewezen. Op verzoek der politie te Linz heeft de politic te Boedapest dezer dagen Johann Bom en zijn vrouw wegens bedrog in hech tenis genomen. Born had de sinds 1914 uit gegeven bankbiljetten van alle landen in fo tografische reproductie tot een album ver- eenigd, dat hij aan kooplieden in commissie wilde geven. De kooplieden hadden gewoon lijk .weinig vertrouwen in de zaak en gingen er hoogstens toe over, het album in hun étalage te leggen. Daarmee had Born echter zijn doel reeds bereikt. Nog denzelfden dag meldde zich gemeenlijk een keurig-gekleed heer, die het album verlangde te zien, het voortreffelijk vond en er een aantal exem plaren van bestelde. Daarbij overhandigde hij in den regel een kleine vooruitbetaling, terwijl verder een leveringtermijn werd over eengekomen. Tot groote verbazing der koop lieden meldden zich steeds meer en meer bestellers, die ook een aantal exemplaren „bespraken". Onder de omstandigheden viel het Born gemakkelijk groote sommen als voorschot op de album-leveranties op te nemen. Maar daarmee was de affaire dan ook afgeloopen, want van levering kwam niets en noch Born noch de bestellers lie ten ook weer niets van zich hooren. Dezen zwendel 'nceft Born in de meeste Euro- peesche landen bedreven en door de meeste justilies was dan ook zijn aanhouding ver zocht. Dezen dagen nam de politie té Linz, verschillende „bestellers" gevangen, en van deze lieden vernam men, dat Born zijn be drijf naar Boedapest had verplaatst. Zi;n adres werd aldaar nagespeurd en de op lichter gearresteerd. Een Hagenaar zeer ernstig gewond. Zondagmiddag te kwart voor acht kwam een motorrijwiel met duozit in snelle vaart langs den Hoogen Rijndijk te Leiden. De bestuurder reed plotseling tegen het trot toir aan viel gn kwam zoo- ongelukkig te recht tegen een boom, dat zijn rechterbeen vrijwel werd afgeknepen De dame, die achterop had plaats geno men, werd licht gewond. De Eerste Hulpdienst verleende in het nabijgelegen Posthuis geneeskundige hulp en bond bet been af, waardoor de verbloe ding werd gestuit. De gewonde werd in be- wusteloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men zijn toe stand ernstig inzag. Het been moet waar schijnlijk geamputeerd wtirden. De getroffene L. v. d. H. uit Den Haag afkomstig, maakte met zijn verloofde een tochtje. Zaterdagavond heeft een onbewaakte overweg nabij Meppel bijna een slachto Ser geëischt. De heer Woldman reed met zijn knecht huiswaarts. Nog maar nauwelijks op de spoorbaan, bemerkte de knecht den snel trein uit' Groningen ïn de onmiddellijke na- bijheid. Fluks sprong hij van den wagen en trok het paard zijwaarts, waardoor de wagen zwenkte. Op 't zelfde oogenblik greep de locomo tief het voertuig, dat geheel versplinterd werd. Woldman werd van den wagen geslingerd en bekwam, behalve enkele hoofdwonden, een hersenschudding Knecht en paard bleven ongedeerd. Sinds eenige dagen doet zich te Roosendaal (N.B.), een vreemd verschijnsel voor. In een woning aan de Julianastraat, eerst kortelings nieuw gebouwd, woont het gezin van den metselaar A. Verheyen, bestaande uit de ouders en 8 kinderen. Toen dit gezin zich een dezer nachten ter ruste begaf, hoorde het, naar dé „Tel." verneemt, onophoudelijk tik ken en kloppen, nu eens reeksen dan weer af zonderlijke teekens. In het begin sloeg men er geen acht op, doch daar het bleef aanhou den, dacht de vrouw des huizes, dat buur vrouw, die met een kindje alleen thuis was, om hulp klopte. Zij begaf zich langs de achter deur daarheen, doch bevond, dat men daar niet geklopt had, doch wel kloppen hoorde. Nauwelijks enkele minuten later herhaalde zich het geklop, dat riu zoodanig was, dat het meer op bonzen op een deur geleek. Niets werd gevonden, dót de oorzaak kon zijn, waarop de vader eenige zoontjes naar den wo ningopzichter stuurde, terwijl eveneens twee politie-agenten werden ontboden. Dezen zochten alles af, doch zonder resultaat. Daar het geklop zich niet herhaalde, dacht men dat het gezin het zich slechts verbeeld had en liet het weer te bed gaan. De agenten ble ven op de straat nog even wachten. Nauwelijks lager de bewoners weer in bed, of nu herhaalde zich het kloppen zeer hevig en het werd ook door de agenten buiten ver nomen. Dezen begaven zich snel naar bin nen. Duidelijk hoorden zij bonzen op een buitenmuur en op den schoorsteenwand in de kamer.Eveneens klonk getik op de boven verdieping. Zij lieten nu het gezin in het woonvertrek bijeen komen e'n onderzochten het geheele huis van boven tot onder en van van hchter naar voren. Terwijl zij daar mee bezig waren, hield het geklop aan. Een der agenten voelde duidelijk driemaal kloppen op de plaats waar hij zich bevond, terwijl de andere agent, voor een open deur staande, op die deur drie hevige slagen hoorde geven. Terstond sprong hij erheen, maar noch voor noch achter de deur was iets te zien. Langen tijd duurde het kloppen voort, tot het einde lijk ophield. De agenten maakten van het gebeuren proces-verbaal op, zonder een oorzaak van bet vreemde verschijnsel te kunnen aanwij zen. Zij onderzochten zelfs de buizen van gas- en waterleiding, keken de schoorsteen- nen na of daar mogelijk een vogel fladderde, doch zonder resultaat. Evenmin had men in dit nieuwe huis last van ratten of muizen. Op ruim veertig meter afstand hebben be woners in den omtrek verschillende malen het gebons gehoord. Donderdagavond had den zich honderden nieuwsgierigen om de woning verzameld. Deze was afgezet door de politie, terwijl de commissaris zelf een oader- zoek instelde. Men beweerde, dat het geklop zich even had herhaald, evenwel schijnt dit fantasie van buren. Tot op heden weet men nog gëên verklaring te geven. Uit Aken wordt vernomen, dat de dader van de inbraak in het postkantoor te Meer sen bij Maastricht, die, zooals bekend aan gehouden is, toen hij Ncderlandsche postze gels trachtte te verkoopen, thans ook schuldig is gebleken aart de inbraak bij Vroom en Dreesmann te Heerlen. Het is een Duitscher, zekere K., die al meermalen in Duitschland in de gevangenis heeft gezeten. Hij heeft bekend, dat hij te een uur 's nachts bij V. en D. is binnengekomen, het een en ander wat van zijn gading was, in twee groote koffers heeft gepakt, en vervolgens in de magazijnen rustig den dag fceeft afgewacht. Toen is hij met de twee groote koffers, vol met de gestolen goederen, als ware hij een handelsreiziger, naar het station gestapt, en heeft den trein naar Maqftriqht genomen. Daar heeft hij de koffers in bewaring ge geven, om Ze later weer te halen. Per tram is hij toen naar Vaals vertrokken en vandaar naar Duitschland. Nader wordt nog onderzocht, of deze man misschien ook nog debet is aan de in braak bij de firma De Gruyter te Heerlen, welke voor eenige dagen heeft plaats gevon den. De oude Van Gend en Loos-wagens met de paardentractie zijn thans te Eindhoven door mooi moderne vrachtauto's vervangen. Men mag aannemen, dat dit evolutieproces zich gaandev/eg overal zal doen gelden, met het gevolg, dat de oude bekende wagens, die Nèderland's steden generaties lang een specifiek stratenbeeld bezorgden, spoedig alle zullen zijn verdwenen. Geknoei bij het uitbetalen der foonen. Door een toeval is de centrale recherche op het spoor gekomen van een knoeierij in de Rotterdamsche haven, die van zeer ernstigen aard is. Het betreft het in de boekjes van losse arbeiders der haven- reserve afstempelen van taken, die niet verricht zijn. Daardoor zijn over een groot tijdsverloop verschillende havenarbeiders bedragen uitbetaald, die hup. niet toekwamen Het ernstigste is, dat deze knoeierijen ge schiedden door een walbaas, die dienst deed als tijdschrijver en dus optrad als chef van de havenarbeiders. Toen aan het kantoor in Je Jobshaven der Scheepvaartvcrecniging Zuid een der havenarbeiders werd uitbetaald, zeide deze. dat er een te hoog bedrag in zijn boekje was aangeteckend, daar er laken waren af gestempeld, die hij niet had vferricht. Een ernstig onderzoek volgde en men ontdekte, schrijft het ',,N. v. d. D- dat in de boekies der arbeiders, die voor de firma D. Burger en Zn., hadden gewerkt, ber- haalde'ijk afgestempelde taken uitgewischt waren. De walbaas-tijd'-chrijver A. S., die in dienst der firma Burger en Zoon, de boek jes afstempelde, werd voorloopig aangehou den en zoowel uit zijn bekentenis a's uit de verklaringen van verschillende haven arbeiders is gebleken, dat hij geregeld in de havenreservebockjes der losse arbeiders taken afstempelde. welke n.iet verricht waren waarop aan het bureau Jobshaven der Scheepvaartvereeniging „Zuid' uitbetaling volgde. Naar hij verklaarde, is hij het eerst op 7 Augustus 1925 met deze fraude be gonnen. Hij had van een der havenarbeiders geld geleend en de som, vermeerderd met een aanzienlijke rente, terugbetaald door een taak in diens boekje af tê stempelen, welke niet was verricht. De betrokken havenarbeider beschouwde het als een teruggave van geleend geld en praatte er verder niet over, zoodat ontdekkin vrijwel was buitengesloten, Toen de walbaas A. S. zag, hoe gemakkelijk deze fraude gepleegd kon worden, ging hij er toe over van ver schillende 'havenarbeiders geld te leenen en dat op dezelfde wijze terug te betalen. De geldschieters hadden er voordeel van, daar zij in den regel meer terug ontvingen, dan zij geleend hadden. Reeds eenigen tijd was het opgevallen dat A. S. voor zijn doen veel te groot leefde. Hij had een motorfiets en maakte groote verteringen. De firma Burger kan nog niet opgeven, hoe groot de schade is. Maar daar de verdachte sinds Augustus 1925 er geregeld mee door ging, moet het zeer aanzienlijk zijn. Een der havenarbeiders had hem te kennen gegeven, niet langer van deze voordeeltjes gediend te zijn. En toen hij hem de vorige week wederom een taak afstempelde, die hij niet had verricht, ste'de hij den chef van het kantoor Jobshaven cp de hoogte. Naar allé waarschijnlijkheid is A. S. niet de eenige die zich op deze wijze bevoor deelde, en meent men te doen te hebben met een handelwijze, die in de haven is in- iftfcurgerd. Evenens wordt vermoed, dat A. S.° nog op andere wijze zijn inkomen wist te vermeerderen, nl. door buiten medeweten der arbeiders dezen in den tijd die zij door de eene firma zijn aangenomen, voor een andre firma te laten werker. Het geheele bedrag, dat de tweede firma betaalt komt dan ten goede aan den walbaas. Ten slotte wordt A S. verdacht oe hand te hebben in een sluikhandel van whiskey voor Amerika. Na zijn bekentenis te hebben afgelegd 's A. S. voorloopig op vriie veeten geste d. Het is niet onmogelijk, dat na de ontdek king van deze fraude een begin is gemaakt met" de opsporing van een geheel warnet van knoeierijen in de Rotterdamsche haven. Het onderzoek wordt daarom op groote schaal voortgezet. De raad van Mook heeft besloten tot verkoop van een gedeelte der Mookerheide aan de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten voor 26.316.85, zulks onder beding, dat den menschen uit de gemeente niet kan verboden worden er zand te halen, de'bestaande wegen niet mogen verlegd en afgesloten worden en de toegang tot de bos- schen niet dan metgoedkeuring van B en W. mag gesloten worden. Door de gebr. Swinkels en v. d. Burg te Leiden, onderaannemers van een bouwwerk aan den Rijnsburgerweg aldaar, worden el- ken Zaterdag van den hoofdaannemer Kok uit Haarlem, pelden ontvangen ter uitbeta ling aan de werklieden. Zaterdag was tot dat doel 500.ter hand gesteld aan zekere B doch inplaats dit geld aan de werklieden af te dragen, ver stopte hij het in den grond en beweerde voor de werklieden peen geld te hebben ont vangen en leveranciers betaald te hebben. De werklieden, die het optreden van B. en van zijn metgezel niet vertrouwden, haal den de politie erbij, aan wie het gelukte een bedrag van 250.— terug te vinden. Een gedeelte van het restant zou aan een recht hebbende zijn uitbetaald. Nader bericht men, dat B. ontkent het geld ontvartpen te hebben uitsluitend om dit aan de werklieden uit te btealen. Van ver duistering was er volgens zijn bewering dan ook geen sprake. De teruggevonden 250.— zijn ter beschikking van de onder-aannemers gesteld, hetwelk tengevolge heeft gehad, dat een en ander ten genoegen van alle partijen is geregeld. Een verdere vervolging zal dus niet worden ingesteld. Besmetting bij de Belgische carcassen aangetroffen. Naar verluidt, is Rotterdam volkomen ge rehabiliteerd in zake de beschuldiging, als zouden met mond- en klauwzeer besmette, In Engeland ingevoerde varkens van Rotter dam afkomstig zijn. Toen het s.s. „Schokland" in de Rotter damsche haven arriveerde, zijn onmiddellijk de directeur van het Abattoir, dr. G. G. J. Wentsholz, en de heer K. de Vink, insp'ec- teur van het Zuidelijk deel van Zuid-Holland van den Veeartsenijkundigen dienst, aan boord gegaan. Men vond tien varkens, die inderdaad te Rotterdam waren geslacht, doch er was geen enkel spoor van besmetting bij deze dieren gevonden. Dat was trouwens ook de verwachting, want de keuring aan het Rotterdamsche abattoir is buitengewoon streng, vooral wat de exportdieren betreft. Er waren 261 varkens, die men via Bel gië ingevoèrd had en daarbij heeft men be smetting aangetroffen. De pooten der dieren waren verwijderd. Men weet niet. of de af zenders dit hebben gedaan dan wel of zulks in Engeland is geschied, opdat men een be wijs in handen heeft. Aan den kop heeft men echter geconstateerd, dat de dieren lijdende zijn geweest aan mond- en klauwzeer. Den minister van Landbouw heeft men met deze ontdekking in kennis gesteld, waardoor spoedig de logenstraffing zal volgen van de bewering van den Engelschen minister van Landbouw, dat de invoer van de besmetting aan Rotterdam zal hebben gelegen. Dc Hol- landsche varkens zijn naar het abattoir ge bracht, terwijl de Belgische zending in ver zegelde wagons retour is gezonden. Aan boord van de „Schokland bevond zich ook een zending groenten. Dezer is tegelij ker tijd teruggezonden, doch de verladers weigeren, deze te lossen, daar de groenten thans bedorven zijn. Wij hebben ons tot vleeschexporteurs ge wend, die door het verbod van invoer in Engeland ten zeerste getroffen zijn. Men was van mecning, dat het verbod niet lang ge handhaafd kan worden, daar men hei in En geland niet buiten den vleeschinvoer kan stellen, omdat het eigen land te weinig voort brengt. Mocht het invoerverbod langen tijd ge handhaafd blijven, dan acht men dat voor Nederland een groote ramp. Eigenlijk vond men het onbillijk, dat Nederland door een invoerverbod is getroffen, wijl immers de besmetting afkomstig is van Belgische var kens. Wij zijn, zoo deelde men ons mede, het slachtoffer van onze eigen welwillend- heid. België verbiedt den invoer van Hol- landsch vee, maar wij zijn zoo goed, om transito van in België geslacht vee toe te staan. Dat is ons thans noodlottig gewor den. Om de strenge keuringseischen, die wij stellen, te ontgaan .slachten de expor teurs in Esschen (België), waar de eischen lang *zoo hoog niet zijn. Het feit, dat men varkens, die aan mond en klauwzeer lijden, heeft laten passeeren, zegt boekdeelen over de wijze, waarop daar de keuring ter hand wordt genomen. Herkeuring van deze transito-varkens vindt hier natuurlijk niet plaats. Blijkbaar is men in Engeland van meening, dat zulks wel het geval is, anders zou men de besmet ting van Belgische dieren niet aan Rotter dam hebben toegeschreven. Wellicht, dat het gebeurde van thans er toe leidt, dat men hier te lande ook tran- sito-dieren in het vervolg aan een üerkeu* ring onderwerpt, alvorens den uitvoer naar Engeland toe te staan. In kringen van vleeschexporteurs is men van meening, dat een verbod van invoer of doorvoer van Belgisch vee naar Nederland zeer spoedig te verwachten is. (Onzerzijds hebben wij reeds op gezag van welingelichte zijde gemeld, dat de re- gcering zulk een doorvoeirverbod reeds eenige dagen sterk overweegt. Red.) De exportslachterij betcekent elders meer dan te Rotterdam. Op het oogenblik is het slappe tijd. De drukste tijd is in den nazomer. Dan worden aan het Rotterdam sche abattoir voor den export per week geslacht 1COO varkens, 2000 schapen, 250G nuchtere kalveren en 350 vette kalveren. Thans in den slappen tijd bedraagt dit per week: 400 varkens, 1000 schapen, 1200 nuchtere kalveren en 150 kalveren. Het bedrijf staat op het oogenblik geneel stop en het personeel, werkzaam in de cx- portslachterij, is werkloos. Ondanks het uitvoerverbod naar Enge land, verwachten de exporteurs voor hel binnenland geen daling van beteekenis van de vleescbprijzen. („TeL I BOVENKARSPEL (Station), 5 Juni. Aardappelen. Schotsche f 7.10—8.80, kleine f 45.40 p. b. Aanvoer 1045 b. HOORN. 5 Juni. Vee. Aanvoer 6 melk koeien f 250—325, 3 nuchtere kalveren f 1 —18, 26 schrammen f 30—45, 127 giggen f23—30, 61 schapen f 32—38, 41 lammeren f 1217, 4 bokken en geiten f 1320, .10 paarden f 160—170. Handel matig. Eieren f 5—5.75 per 100 stuks. Handel, vlug. HOORN, 5 Juni. Granen. Rogge f 10, tarwe f 16—19, gerst f 12, haver f llVfcr 13 per 100 Kg. bruine boonen f 1422, witte id. f25 per Hl. mosterdzaad f36 Vó— 37 yz per 70 Kg. karwijzaad f 12 maanzaad f30—31 per 50 Kg. AMSTERDAM, 5 Juni. Aardappelen. (Be richt van gebouw De Jong Koene). Aard beien f 0.34—f 5—5.50, id. blauwen f 5— 5.50, id. bravo's f 4.75—5, id. roodstai f 4.254.40, id. bonte star f 4.755 per hl; Drentsche zomer Malta f 1920 pei 100 kg; Andijker muizen f 10.5011.90, id. kleine muizen f 7.7010.50, Lange- dijker muizen f 10.5011.90 p. 100 kg; Friesche roodstar f 4.254.40, id. rood bonten f 4.755 per hl. AMSTERDAM, 5 Juni. (Noteenng Vei linggebouw De Jong Koene.) Aardbeien f 0.34—0.36 per doosje id. extra f 1—1.40, id. I f 0.78—0.95, bessen f 0.60—0.70, druiven f 0.75—1.10 per pond perziken I f 0.20—0.30, idem II f 0.080.15 per stuk; asperges dik wit f 0.800.90, dun wit f 0.36 0.43, dik blauw f 0.42—0.54, dun blauw f 0.180.24 per bos spercieboonen f 1— 1.20, tuinboonen f 0.22—0.25, peulen f 0.35 —0.44, tomaten f 0.44—0.60 per kg; peen f 20—30, rabarber f 14—30, raapstelen f 57, dunne prei f 34.20, selderie f 21— 30, peterselie f 3—6 per 100 bos; bloemkool extra f 2630, id. I f 18—24, id. II f 10—16, komkommers geel I f 1221, id. II f 311 per 100 stuks; spinazie f 10—15, postelein f 1418, nieuwe aardappelen f 1417, klein f 10—12 per 100 kg; sla f 2—4.50, d. II f 1.30—1.90 per 100 krop. Bloemen Hadley f 6.5011, Bernet f 811,Columbia f 58.50, Ophelia f 4—8, Golden Ophelia f 5—10, Verschure f 4.50— 6.50, Sunburst f 4—7, Keizerin f 4—8, Violieren f 7—13, Am. anjers f 7—10, La thyrus f 0.801.40, Pyrethrum f 11.40, Papavers f 1.20—2.80, Anemonen Caen f 0.50—0.80, Irissen f 1.20—2.40, Pioenen f 1.50—3. Pioenen Chinesus f 5—8.50, Cal las f 25—20 per 100 stuks; Lelies f 15— 22 per kelk snijgroen f 413 per 100 rank. PotplantenHortensia's f 1.50—330, klein f 0.70—1.20, Coleus f 0.30—0.45, Tradescantia'S f 0.24—0.30, Paul Crampel f 0.250.30, Jean me Clare f 0.230.30, Rubin f 0.26—0.32, Pultatums rood f 0.23 0.32, rose f 0.240.28, Spirea's f 0.300.42, Adrianthums f 0.120.15, Plumosa's f 0.08 —0.13, varens f 0.06—0.10 p. stuk. ELST (Bet.) 4 Juni. Fruitveiling V.V.O. B. Aardbeien 1ste soort f 1.401.70, 2e s. 90—100 ct., Spaansche rabauwen le soort 23 ct., 2e soort 10 ct., kersen 75 ct. kruis bessen 1317 ct. per Kg. LEIDEN, 5 Juni. Boter. Prima fabrieks- boter f 2, dito boerenboter f 22.20, goe de f 1.80—1.90, Groote aanvoer, matige handel. Turf. Aanvoer 31 Mei5 Juni 250.00C lange, prijs f 7.508.50. LEEUWARDEN, 4 Juni. Aardappelen. Borgers tot f 2, roode star f 3.203.40. Han del langzaam. UTRECHT, 5 Juni. Vee. Aangevoerd waren 400 stuks. Handel traag. Prijzen wa ren stieren f 120—310, kalfvaarzen f 160— 280, pinken f 100—140, melkkoeien f 240 —360, kalfkoeien f 260—400, vaarskoeien f 160280, nuchtere kalveren f 510, ma gere varkens f 3062, biggen f l4—-ifl. lam meren f 1019., Boter f 1.051.10 per Kg. Eieien f4.506.50. IJMUIDEN, 5 Juni. Heden waren den Rijksvischafslag 14 stoomtreilers, 17 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1—0.75, tongen f 2.90—1.90 per Kg. griet f61—17, gr. schol f 59—56 zetschol f 67 45, kl. schol f 21—12.50—6.50—2.40, schar ren f 7.50—4.20 per Kg., roggen f 2012.5C per hoop, makreel f 16—10, pieterman er poon f 134, k. md. schelviscn f 219, kl schelvisch f 1816.5012.509.50, gr. gullen f 1816.50, kl. gullen f 7.50—4.10, wijting f 4.502.60 per 50 Kg. IJMUIDEN, 5 Juni. De Noorsche mo- torkotter Karin is hedenmorgen van Christi- ansand hier binnengekomen met 330 kisten versche makrelen De lading zoutevisch welke gisteren hier van IJsland werd aangevoerd door den stoomtreiler IJM. 168 (Odin) werd heder, geveild en bracht totaal f 10.628 op. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 326 (Hiberma) met f 1779; IJM. 405 (Derika II) met f 2329 IJM. 272 (Denka XV) met f 2689. IJM. 84 (Pallas) met f 2229 IJM. 5 (Inie) met f 1715 IJM. 154 (Protinus) met f 1868 IJM. 107 (Jeanne) met f 2312 IJM. 80 (Hasenkamp) met f 1836 IJM. 93 (Doro thea) met f 2638 IJM. 12 (Johanna) met f 2358 IJM. 159 (Julie Streiff) met f 2136 IJM. 70 (Zeehond) met f 2232 IJM. 161 (Elie Chénevietre) met f 2201 KW. 14 (Urania) met f 2497 en de zeilloggers KW. 172 (Jacoba) met f 327 KW 36 (Nederland V) met f 458 K.W. 19 (Dirk) met f 274 KW 96 (Bastiana) met f 372 KW. 25 (Wilhel- mina I) met f 150 K.W. 170 (Wüle en Leendert) met f 338 K.W. 140 (Voorwaarts) met f 236 KW. 39 (Doggersbank) met f 141 KW 148 (Ane) met f 69 KW. 21 (Twee Gebroeders) met f 43 KW. 38 (Bertha) met f 214 ;KW. 62 (Concordia) Constans) met f 83 KW. 15 (Landbouw en Zeevaart I) met f 55 KW. 166 (Nederland III) met f 119 K.W. 66 (Twee Gebroeders II) met f 156 KW. 110 (Gijsbert Karei van Hogen- dorp) met f 265 en KW. 105 (Kees) met fill aan besomming. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3