He! spel van ba! en ba! Tweede Blad Maandag, 7 Juni 1928. Wanneer is een speler uit! CRICKET. Haarlem-V. R. A. V. R. A. IIHaarlem II. HAARL. CRICKETBOND. DE TENNISUITSLAGEN. VOETBAL-UITSLAGEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, StormvogelsM. V. V. 1—g(L SchiedamT. H. B. Haarlem IÏIKinheim I 32. Het Nederlandsch elftal zou oefenen Voetbal in het Buitenland. ATHLETIEK. Athletiektraining in Amerika en Engeland. WIELRENNEN. Wc zetten onze beschouwingen omtrent iet feit, wanneer een speler uit is, voort. Jitvcerig hebben we in vorige artikeltjes behandeld hoe een speler ,,den run-out- dood" kan sterven! Thans zijn we aan stumped, en zullen verder nog eenige, meer reglementaire ge vallen behandelen, om de volgende week ..leg before wicket'' te bespreken, want daar'valt ook neg wel een woordje over te zeggen. Als een batsman om een bal weg te slaan, naar veren komt, dus den bal als 't ware tegemoet loopt en hij mist den bal, terwijl de wicketkeeper kans ziet om het wicket neer te gooien voordat de batsman „in" is, d;,n is hij stumped. Zou dc bal bij een der fielders gekomen zijn en deze den bal in het wicket hebben gegooid dan is de bats- man niet „stumped", maar „run-out". De officiede regel omtrent „stumped'' luidt: Een Datsman is uit wanneer hij den ba! trachtende te spelen, doch hem niet aanra kende met het bat of met zijn hand, buiten zijn grond is, terwijl het wicket door den wicketkeeper wordt neergeslagen met den bal of met de hand of den arm, mits de bal in de hand zij. Als de bal van de bcenbeschermers of de Persoon van den wicketkeeper terugspringt, zonder dat hij het bat of de hand van den batsman heeft geraakt en het wicket „neer" doet zijn. dan is de batsman „stumped" en niet „run out". Om iemand „slumped'' of „run out" te doen zijn is het voldoende, wanneer de wicketkeeper een bail afwerpt. Heeft de wicketkeeper den bal in de hand. dan n,ag hij het wicket omgooien met z'n arm, mits dezelfde arm, als de hand waarin hen den bal heeft. Er zijn er nog velen, die mcenen. dat dc wicketkeeper kan „stumpen" met z'n voet, wanneer' hij 'den bal in de hand heeft. Dit is een verkeerde opvatting. Een wicketkeeper kan niet met den voet stumpen. De bats man is dus ook niet uit wanneer de wic- kelkeeper het wicket omstoot met de hand of „rm waarin hij den bal niet heeft. Een batsman kan voorts uit zijn door „obstructing the field". Indien de batsman, onder den schijn van te runnen, of op andere wijze, met opzet het vangen van een verhindert, is hij vol gens dit artikel uit. Als dit artikel wordt toegepast is degene die geslagen heeft uit. Ook dus, al zou z'n partner het feit plegen. Gelukkig komt de toepassing van dit ar tikel niet voor, omdat de cricketters voor een dergelijke onsportieve daad te hoog staan. „Hit the ball twice''. Indien de bal door den batsman is geslagen of door een deel van zijn persoon is gestopt en hij slaat hem opzettelijk ten tweede male dan is de bats man uit. tenzij het geschiedt met de be doeling om zijn wicket te beschermen, wat hij mag doen met zijn bat of eenig deel van zijn persoon, zijn handen uitgezonderd, 't Is aan de beoordeeling van den scheidsrechter overgelaten of het voor de tweede maal spelen van den bal geschiedt met den opzet om te runnen of om het wicket te be schermen. Beginnen te runnen kan worden aange merkt als een poging om voordeel van den tweeden slag te halen. Indien de batsman den bal, terwijl deze in spel is, met zijn handen aanraakt of op raapt, tenzij dat op verzoek der tegenpar tij geschiedt, dan is hij out, „handled the ball". Ook dit komt zoo goed als niet voor. Voorts is een batsman nog uit. „obstructing the field", als hij met opzet een fielder hindert. Dat laatste ligt ter beoordeeling aan den scheidsrechter. „Leg before wicket", bewaren we voor den volgenden keer. Pluvius is blijkbaar niet al te gunstig ge stemd ten opzichte van de cricketspou. Dc cricleeiteis worden er tenminsce duchiig door lastig gevallen. Verleden week kon Haarlem onve.richter zake uit Amsterdam terugkeeren en hadden Rincher c.s. hun zin gekregen, dan was er gisteren weer niets van gekomen. Toen 't tijd van beginnen was, viel er een zacht motregentje en de heeren verkozen niet te spelen als 't veld net droog was. Tenslotte wijzigden zij hun standpunt en zoo konden om 2 min. voor twee de gebroeders Koster naar de mat trekken om Maas en Deckers té bespelen. Zoodra de telegraaf de dubbele cijfers aan wijst, heeft dc Haarlem-aanvoerder succes ils hij W. de Kosters off-stump velt voor 7 runs. Z n broeder kan op 16 verdwijnen als „Deckers' hem cleand voor 6. De wickets vallen snel. Twee runs later keert Leeser terug voor 4. Weer 2 runs verder sneuvelt Rincher in de handen van Jaski, aan de boundarij, 't Ziet er voor de Amsterdammers niet erg hoopvol uit met 4—20. Mr. Hamburfer, die zeer fraai batten laat zien, brengt echter eenige ver betering, daarbij gesteund door de Meijere. De Ruig, die inmiddels den bal ter hand heeft genomen, doet op 46 't huis van laatstgenoemde instorten. Vpor een fraaie 20 kan Hamburger tenslotte verdwijnen als hij door S. Maas wordt gevangen. Van de Moert laat Stroene nog even goed bat ten zien. Als hij voor 20 door Maas wordt gebowled is 't zoo gebeurd en sluit de innings van V.R.A. op 89. t Scheen aanvankelijk voor Haarlem een niet gemakkelijke taak om op den zoo gevreesden Rincher dit totaal te pas- sceren. Hij heeft echter veel van zijn snel heid ingeboet. Al is zijn bowlen nog wel hard, 't is toch lang niet meer wat het vroeger was. Jaski en Schotsman beginnen zeer voorzichtig. Op 11 krijgt v d. Chijs Jaski, 1. b. w. Van 1li wordt 't 240 dank zij Schotsman en Houtkooper. De laatste wordt dan voor een nuttige 17 door Leeser gevangen. Schotsman krijgt steun van Healy die in z'n, bekenden stijl staat e spe len. Op 55 gaat de eerste 1. b. w voor een goede, niet kanslooze 30. Op 62 valt 't wic ket van Healy, maar Maas en Deckers, die resp. met 18 en 14 not out blijven zorgen dat 't V. R. A. totaal wordt gepasseerd, waarop wordt gesloten. Haarlem wint dus :.iet wickets en 2 runs. Dc volledige scores luiden: 1ste innings V.R.A. W. de Koster b. Maas 7. ,1. de Koster b. Deckers 6. K. Leeser b: Maas, J. Rincker en Jaski b. Deckers 2. Mr. G. Hamburger en Maas b. Deckers 20. J. F. L. Meijere b. de Ruig 7. J. Stroene b. Maas 20. B'. Meijer b. Deckers 0. J. Eilers run out 1. J. v. d. Chijs not out 7. J. Hofstee b. Maas 2. xtra's 13 Healy 13. Totaal 89 Val der wickets 1—10, 2—16, 2—18, 4— 20, 5—46, 6—64, 7—73, 8—73, 9—79, 10—89. Bowlingcijfers: A. Maas 422. Deckers 5-33. IJ. Healy 014. P. de Ruig 17. 1ste innigs Haarlem. F. Jaski 1. 1. w. v. d. Chijs 3. W. Schotsman 1. b. w. Hamburger 30. M. Houtkooper en Leeser b. Rincker 17. H. Healy b. Hamburger 6. A Maas not out 18. Deckers not out 14. Soha's 3. Totaal 91 voor 4. Verder wickets 111, 240, 355 462. Bowlingcijfers: J. Rincker 133. .1. v. d. Chijs 137. Hamburger 218 Gewonnen door V. R. A. 2 met 10 runs. Haarlem 2 ging met -een slecht elftal naar Amsterdam en moest wederom met een ne derlaag tevreden zijn. Haarlem 2 bat eerst en scoort 74 runs, waarvan Tekelenburg 33, Nagtzaam 11. Lens bowlde 6-24, V. R. A. antwoordde met 84; .J Dolleman 33; Sasburg 2-22; Nagt zaam 4-18; Langeraar 1-0; Visser 1-0; Tesch- macher 1-7. R. C. M. 2—A. V. O. S. Ü.C.M. 2 wint met 93 runs op de 2e innings. R. C. V moet eerst batten en weet in de 1ste innings het niet verder te brengen dan tot 45 H. de Jong met 15 not out en W Klein met 11 wisten de dubbele cijfers te berei ken, J. C. Kroon nam 7 wickets voor 11 runs. A. V. O. S. nu ingaande zag na groote spanning dit totaal te passeeren doch slecht met het zeer minieme verschil van 1 run. Het totaal werd 46. H, de Jong bowlde 5 voor 17, W. Klein 3 voor 14. W. Spoor 2 voor 13. Daar er nog ruim 2Y\ uur speeltijd is, probeert R. C. M. 2 om in dc 2e innings A. V. O. S. er onder te houden, hetgeen haar schitterend gelukt is. R. C. H. 2 scoorde nu in precies 1 uur voor het verlies van 7 wickets 106 runs wat een hee Igoede prestatie genoemd mag worden. J. Maarte scoorde een nuttige 35. A. Mul ler 29 n.o., W. Spoor 16 en D. Tel 15. Kroon bowlde nu 4 voor 48; H. C. Klerck 3 voor 56. Wat we nu van A. V. O. S. te zien kre gen was werkelijk een dergelijk elftal on waardig, voor het totaal van 12 runs had den allen een beurt gehad. In deze innings was begrijpelijk het bow len der R. C. M.'ers wat men noemt doode- lijk. H.\de Jong bowlde 3 voor 5, W. Spoor 3 voor 4, W. Klein 3 v. 3. R. C. M. 2 won dus deze wedstrijd met 93 runs op de 2e innings. AJAX—ROOD EN WIT. C. J. Posthuma verricht den hattrick! Rood en Wit bat eerst en opent met Van Eeghen en Wacwitz, op het bowlen van Eigemand en Rice. Na een kalm begin scoren beide gemakkelijk. Wackwilz scoort in tegenstelling met andere matches, uiterst snel en zijn enorme off. drives vallen op. Reeds na één uur brengt het openingspaar de 100 op! Na herhaaldelijk changen krijgt op 105 Dupon Wackwitz l.b.w. Zijn 68 bevatte 12 vieren. De leg-glances van Van Eeghen zijn uit- terst fraai en eerst op 128 gaat hij run out. Van Bueren en Posthuma spelen ook al uitnemend. Deze wickets vallen nog, waarna ook Kruseman en Davidson danig er op los slaan. Het totaal wordt 231 voor 4 (ge sloten). Bij de Leidenaars openen Jansen en Meyer. De laatste maakt het niet lang, doch Jansen en v. d. Meer scoren sneller. Eerst op 116 wordt Jansen, na 62 te hebben ge scoord, gecleand door Posthuma Lz. Het wordt spannend, doch dan krijgt C. J. P. zijn groote off. break te pakken. Eerst valt Rice als slachtoffer. De volgende baal is Josson te machtig, en met de derde wordt Hofsteenge „uilgepuzzled." Het enthousiasme is groot. De hattrick! Het Aajax-totaal wordt 153. De scores luiden: J. H. M v. Eeghen, run out 42 Ir. E. F. Wackwitz l.b.w. du Pon 68 P. A. L. v. Bueren, candl du Pon 38 S. Posthuma, l.b.w. v. d, Mey 19 H, Kruseman, not out 25 B. Davidson, not out 18 Jhr. B. Th, Elias. J. W. v. d. Bogaardt. A. G. de Jong. C. J. Posthuma. P. P. J. Hoomans. Extra's 21 O 7 9 9 12 For 4 231 M R W 1 27 0 0 28 0 0 43 0 1 64 2 Afdeeling 5. Den Bosch: Den Bosch IBreda 70 Tweede klasse, Afdeeling 2. Rotterdam: Anglo Dutch II Tuinstadwijk Houtrust I 6—0* W. Eigeman Th. Rice A. Wempe J. du Pon P. v. d. Mey 5 5/6 0 48 1 L. Jansen, bowled, C. J. Posthuma 62 H. Meyer, c. Gruseman, b: C. J. Posthuma 5 F. v. d, Mey, c. B. Davidson, b. S. Posthuma 21 A. Weempe, A. v. Eghen, b. S Posthuma 19 W. Eigeman, bowled, S. Posthuma 10 Th. v. Helvert, not out 6 J. du Pon, c. v. Eeghen, b. S. Posthuma 0 Th Rice, b, C. J. Posthuma 23 R. Josson b. C. J, Posthuma 0 G. Hofsteenge, b. C, J. Posthuma 0 LI. Goslings, b de Jong 0 Extra's 1 OMR C. ,T. Posthuma 18 4 51 A. G. de Jong 6 'A 0 22 Ir. E. F. Wackwitz 4 0 16 S, Posthuma 14 2 57 153 W 5 1 0 4 Eerste klasse. Afdeeling 3. Bussum: Het Spiegel I bStadivo I 34 Hilversum: Hilversum ISmash I 34 Afdeeling 4. - Wageningen: Wageningen-Enschede I 24"* Apeldoorn: Daisy IArnhem I 07 Afdeeling 6. Den Haag: ReadyOnder Ons I 34 Afdeeling -9. A'dam: Festina IID.D.V. Ila 52 Hilversum: Hilvers. IIGroen Wit I 52 Afdeeling 13. Koog Zaandijk: K. Zaand, IT.O.R. I 43 Afdeeling 14. Kampen: KampenAvro 31* Afdeeling 15. Arnhem: Arnhem IIQuick II 52 Ede: De ReehorstWageningen II 15* Afdeeling 18. Helmond: HelmondDe Heikneuters 43 Venlo: Venlo I—Well Played 3—2* Afdeeling 19. Eindhoven: Tongo IIAchter de Keet 34 Derde Klasse. Afdeeling 3. Den Haag: Onder Ons II-R'dam L.T.C. 70** Afdeeling 5. Rijswijk: Clubh. te W. Ill-Be Quick II 34 Afdeeling 6. Den Haag: Ace II—T.O.E.G. II 7—0 Afdeeling 10. Hilversum: GooiL—Gooische L.T.C.II 42* Afdeeling 11. Haarlem: T.T.V.Beverwijk 25 Haarlem: T.C.H.Zaandijksche L.T.C. 43 Afdeeling 12. Enkhuizen: EnkhuizenJuliana 07 Zaandam: L.T.V. Zaand.-K.Zaand II 61 gestaakt. Groningen: Be QuickFeijenoord 33 IJmuiden: StormvogelsM. V. V. 13 AFDEELING I. Promotie-competitie 3e klasse. Helder: Helder—Q. S. C1—1 Baarn: BaarnD. O. S12 Reserve 2de klasse. C Utrecht: D. O. S. II—'t Gooi II 0—2 AFDEELING II. Beslissing promotie 3de klasse. Delft: FortunaLugdunum 2--0 Promotie-competitie Res. 3de klasse. Rotterdam: R. F. C. II—V. O. C. III 2—1 AFDEELING III. Promotie-competitie 2de klasse. Apeldoorn: Rob. et Vel.Quick 32 AFDEELING IV. Promotie-competitie 2de klasse. Maastricht: M. Z. M.P. S. V02 OM DEN N. V. B.-BEKER. Dordrecht: S. V. V.Longa 1—7 STORMVOGELS—UNION (Düsseldorf). De zeer sterke West-Duitsche vereeniging Union brengt Zaterdag 12 Juni een tegenbe zoek bij de Stormvogels, hetgeen een groote gebeurtenis belooft te worden. Zooals be kend, verloren de IJmuidenaren met Kerst mis op hun Duitschen toer van deze vereeni ging, welke ook thans weer met een zeer sterk elftal zal uitkomen. Alleen de rechtsbuiten Rudolph zal niet spelen. Hier staat tegenover, dat Stormvo gels den steun van Koster zal moeten mis sen, die als reserve mee naar Kopenhagen gaat. Het Duitsche elftal ziet er als volgt uit: Schuiten Haake, Sieberg Westkamper, Bell, Gilberg Hempel, Lücke, Wenig, Seipp, Hussels Het gemeentebestuur van Velsen heeft voor den winnaar een gouden medaille uit geloofd. Ten tweede male is het M, V. V. gelukt den Stormvogels een nederlaag toe te bren gen. Met de rust leek het er niet veel op, dat de punten mee naar Maastricht zou den gaan, daar de M. V. V.-voorhoedt, waarin Paffen ontbrak, tot dien tijd nog niet veel gepresteerd had en het aan een zekere nonchalance van den Stormvogels- aanval had gelegen, dat de score nog niet hooger was. Na de rust tapte M. V. V. echter uit een ander vaatje en was het vooral Felix, die keer op keer de M. V. V.-aanvallen leid de. Ten slotte wonnen dc Zuidelijke kam pioenen onverwacht, maar niet onverdiend den wedstrijd. De elftallen waren: Stormvogels: x Thijssen, Koste^, v. d. Velde, Struys, Haak, Bakker, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, v. d. Veldp, Boekelaar. M. V. V.: Vrijhoeven, Soons, Felix, Ronda, Voorjans, v. Wijngaarden, Berger, Syen, Kruintjes, Seegers, Van Haaren. Koster heeft den toss gewonnen, zoo dat Felix voor M. V. V. mag aftrappen. Nauwelijks is dit geschied, of Soons krijgt na een missen van Haak het leder vrij, maar faalt met schieten. Stormvogels ant woordt direct met een tegenaanval. Met de snelheid, waarmee dit geschiedt, meenen wc te mogen concludeeren, dat de IJmuidena ren er zin in hebben. De Maastrichtsche verdediging wordt gepasseerd, en het is van Haaren, die op het uiterste nippertje een doelpunt weet te voorkomen. Het blijkt echter uitstel en geen afstel te zijn, want als Oldenburg op zijn bekende wijze Kruint jes passeert, is het Boekelaar, die via See gers en den paal Stormvogels de leiding geeft (1—0). Met frisschen moed trapt M. V V. weer af. De Maastrichtenaren zijn echter nog slecht op dreef, vooral Felix en Soons loopen naar hun vorm te zoeken .Het eenige goede, dat we in deze periode kun nen noteeren is een schot van Voorjans, dat op het bovennet belandt. Voor het overige blijven Koster c.a, betrekkelijk zonder al te groote inspanning meester van het terrein. In den Stormvogels-aanval is in 'i bijl zonder Oldenburg de gevaarlijke man. Met opvallend gemak passeert hij steeds Van Wijngaarden en Kruintjes. Het binnentrio der Vogels is echter niet bijster vlug met schieten, zoodat Seegers steeds weer met succes kan ingrijpen, Soms is Oldenburg zelfs te snel voor zijn clubgenooten, zoo dat het zelfs gebeurde, dat een zijner voor zetten, die maar voor 't intrappen was, onbenut bleef, doordat niemand aanwezig was. Plotseling komt M. V. V. even sterk opzetten. Felix krijgt een bevlieging, pas seert v. d. Velde en schiet dan hard voor 't doel langs, waar Soons iets te laat komt. De Zuidelijken hebben er thans den smaak van beet, hoewel de aanvallers toch nog te weinig doortastend zijn. Een hard schot van Verhoeven, dat Thijssen netjes stopt, verdient evenwel vermelding. Wanneer Oldenburg dan nog een hoogen voorzet van Boekelaar ineens heeft ingeschoten en Van Haaren gestopt heeft, is het theetijd. De IJmuider thee heeft den Zuidelijken blijkbaar goed gedaan, althans de tweede helft is nog maar zeer jong, of Voorjans heeft een voorzet van Ronda op keurige wijze benut (1—1). Thans vertoonen de M. V. V.-ers zich pas in hun ware gedaante. Hun voorhoeue combineert thans veel sneller dan vóór de rust, zoodat de Stormvogels-verdediging het zwaarder krijgt te verantwoorden dan vóór de rust. De middenlinie der thuis club griipt er nog al eens naast en Haak is in zijn bewaking van Felix bepaald On voldoende, zoodat deze nog al eens vrij spel heeft en daar niet weinig van profi teert. Ook Soons is veel beter op dreef, zoodat in tegenstelling met vóór de rust, het thans het St. -doel is, dat in gevaar verkeert. Toch denken we Oldenburg te zien scoren, als hij na een rush alleen voor Van Haarlen komt, m'aar deze weet zijn schot te stoppen. Ook Struys waagt een schot, al evenmin met succes, daar de bal juist naast gaat. Dan boekt M. V. V. weer succes. Wederom is het Felix, die voor Voorjans den bal vrij maakt en ook nu maakt deze geen fout (12). Nog is het M. V. V. niet genoeg. Felix maakt gebruik van het onvoldoende spel der St.-middenlinie en staat plots alleen voor Thijssen, die zich languit laat vallen en daardoor een goal voorkomt. De Stormvogels-voorhoede, speciaal het binnentrio, kan maar niet los komen en daar Haak verzuimt de vleugels aan 't werk te zetten, blijven de M. V. V.-ers meester van het terrein. De M. V. V.-voorhoede doet beter werk en als de St.-verdediging wegers vermeend buitenspel even weifelt, is het Felix, die Thijssen nogmaals passeert (13). Ook de resteerende tijd blijft M. V. V. sterker. Soons en Ronda stellen Thijssen nog eens op de proef, maar deze geeft niet thuis. Alzoo won M. V. V. verdiend met 1—3. De Boys maakten gisteren 'n tevergeefsche reis naar Schiedam. Het veld was uitstekend bespeelbaar. Doch daar Schiedam over een slecht elftal beschikte wat eenige Schie dammers zelf toegaven wenschte hun aanvoerder met het oog op den regen niet te spelen, wat den scheidsrechter tenslotte na veel gediscuseer goed vond. T.H.B. stond reeds geheel gekleed op het terrein. Zoodoende ging geheel onnoodig een kost bare Zondag verloren. Er zij echter vermeld dat eenige Schiedamsche spelers, deze on sportieve daad van hun captain zeer laakte, temeer daar Schiedam Zondag 1.1. tegen Celeritas wel speelde, en het weer toen veel slechter was. Inmiddels zijn de Boys de dupe hiervan, en het is te hopen dat het N.V.B.-bestuur deze zaak eens goed onder zoekt. Naar onze meening is de zaak echter, als Schienam had verloren, waar met het elftal waarover zij beschikte groote kans was geweest, en zij ook in Haarlem zouden ver liezen, dat zij degradeeren moet, daar zij tegen Scheveningen geen kans krijgt. Spelen Zij eerst in Haarlem, dan is bij een gelijk spel der Boys, de promotie een voldongen feit voor T.H.B., en dan zouden zij in Schiedam de punten niet meer noodig hebben, waar zij dan natuurlijk van zouden profiteeren, ten koste van Celeritas. Erg sympathiek is dit niet. Voor het kampioenschap van de geheele eerste klasse H. V, B. speelden Zondagmor gen bovengenoemde elftallen tegen elkaar p het Edo-terrein. Om ongeveer half elf fluit scheidsrechter Diets beginnen. Kinheim is volledig, Haarlem begint met negen men- schen. De partijen werpen zich enthuosiast ;n den strijd, met Kinheim in de meerder heid, dcoh door goed keepen van den Haar lem-keeper blijft succes uit. Bij een plotse linge doorbraak van Haarlem, geleid door Onkenhout, weet de midvoor uit diens voor zet met een mooien kopbal zijn club de leiding te geven, 10. Even moet gestopt worden voor den regen. Als weer begonnen wordt, is ook Haarlem volledig en weet voor de rust den stand tot 3-0 op te voeren. Na de hervatting zijn beide partijen aan elkaar gewaagd. Kinheim weet door een mooi doel punt den achterstand te verkleinen, 31, terwijl zij even daarna den stand op 32 weten te brengen, waarmede het einde komt en Haarlem III kampioen is. 't Gebeurde op één der oefeningsmiddasen, welke de N. V. B. en H. F. C.-trainer Bob Glendening in verschillende steden houdt. Utrecht zou worden aangedaan, en van Nus, Buytenweg en Gielens zouden onder handen worden genomen. Een reporter had hierover „de klok hoo- ren luiden" en annonceerde in de Utrecht- sche bladen, dat het Nederlandsche Elftal op het Hercules-terrein een oefenmatch zou spe len. En natuurlijk stonden er Woensdagmid dag een vijf en twintig honderd voetbal enthousiasten wat zijn er toch nog veel menschen, die ook midden in dc week niets uitvoeren te wachten op de joyeuse entree der Oranjehemden. Het drietal dat zich in plaatsen, koppen, etc. wilde bekwamen, voelde zich niet al te prettig. Wout Buitenweg zei: „ik verdraai het" en ook Glendenning weigerde een „de monstratie" te geven. Plots krijgt Gielens, die in Utrctfht inspec teur van politie is, een luminieus idee. Een politiepost wordt opgebeld, een tiental agen ten arriveert weldra, en ontruimt het ter rein! Waarna rustig een uurtje geoefend werd. De resultaten te zien bij DenemarkenNe derland! Het publiek woedend.... en de reporter? DUITSCHLAND—ZWEDEN. Voor den op 20 Juni te Nürnberg plaats vindenden interland-wedstrijd Duitschland Zweden, is het Duitsche elftal als volgt opgesteld: Stuhlfauth, (F. C. Nürnberg); Popp, (F. C. Nürnberg); Kutterer, (Bayern- Miinchen); Schmidt, (F. C. Nürnberg); Kohier, (Dres- dener S. C.); Nagelschmitz. (Bayern- Mün- chen); Ritter, (V. F. B. Stuttg); Kochgesano, 'F. C. Nürnberg); Harder, (Hamb. S. V.); Pöttin- ger, Hoffmann, (Bayern-München). Een bekend Amerikaansch athletiek-offici- al, Hugh Boxter heeft het in de Engelsche bladen over de athletiek beoefening in En geland en Amerika en vestigt speciaal de aandacht op het verschil in training tusschen beide naties. Boxter zegt dat de Amerikaansche athleet zich zeer bijzonder op de training toelegt, terwijl men in Engeland over het algemeen meer voor wedstrijden gevoelt. De Amerikanen, aldus Baxter, leggen zich in die mate op de training toe dat men niet geheel en al ten onrechte we! eens beweert dat de Amerikanen meer als arbeid beschouwen wat toch eigenlijk ontspanning moet zijn. In zekeren zin is dit waar, maar men moet daar bij niet uit het oog verliezen, dat een der voordeelen van athletiekbecefening toch is het krijgen van een gezond lichaam voor zijn geheele leven. Door regelmatige training, dag in dag uit, bereikt men hiervoor meer dan door zware inspanning in wedstrijden. Wie dadelijk aan atletiekwedstrijden deelneemt, zonder den langen en soms minder prettigen weg van voorafgaande oefening, doet zijn lichaam soms meer kwaad dan goed, wat meermalen gebleken is bij schooljongens, die op zestien- of zeventienjarigen leeftijd aan wedstrijden deelnemen, zonder zich behoor lijk getraind te hebben. De Amerikanen zoeken het meer in ge specialiseerde dan in all-round-athtleten, evengoed als men in het dagelij ksch leven ieder zijn speciale taak heeft gekozen. Iemand, die van athtletiek houdt en gelijk de meesten in het hardwerkende Amerika, slechts een paar uur tijd per week heeft voor zijn sport, legt zich toe op een bepaald onderdeel daar van, daar hij liever daarin wil uitblinken dan een tweederangs kracht blijven blij loopen, springen en werpen te zamen. Alleen de studenten in Amerika hebben meer tijd, bij hen zijn dan ook wel all-roun ders, maar men stelt dat met op zoo hoogen prijs als in Engeland, zoodat een student, die in een bepaald onderdeel uitblinkt, veel meer in aanzien staat de qualiteit van de pres taties telt, niet de quantiteit. Ook het publiek is anders In Engeland wil men spannenden strijd zien, liefst een finish van vier loopers vlak bij elkaar, in Amerika vraagt het publiek allereerst „Hoe was de tijd Uit dat verlangen naar steeds betere prestaties, zoo mogelijk record-pogin gen, valt te begrijpen, dat tienduizenden Amerikanen Nurmi wilden zien loopen, al was er natuurlijk geen schijn van kans op spanning ze kregen van den Fin goede tijden te zien en dat stelde het publiek het aller eerst op prijs. Een heel groot verschil is er tusschen de training in Engeland en in Amerika, niet zoo zeer in de hoofdprincipes van veel rust, wei nig alcohol, weinig tabak en goed voedsel te gebruiken, maar wel in het zich toeleggen op techniek. Bij de Amerikanen is techniek hoofdzaak de beginnelingen bij springen of werpen nemen eerst de theorie door en ko men dan pas aan de practijk. Wie daar gaat hoogspringen, weet hoe hij het doen moet en hij legt zich toe op die eene goede manier wel wetende, dat 95 der kampioenen en recordhouders die manier toepast. In Engeland darentegen gaat de beginne ling springen of werpen zonder zich veel om theorie te bekommeren pas als hij wat vorderingen gemaakt heeft, poogt hij zijn fouten te verbeteren, maar- dan is het bijna steeds te laat en hoe langer hij in wedstrijden uitkomt, des te meer vastgeroest raakt hij in zijn oude fouten, die hem den weg naar het hoogste succes afsluiten. Zoo ziet men vaak athleten met vier of vijf jaar wedstrijd routine technische fouten maken als school jongens. Zeer zeker heeft Engeland nog puike athleten, wat ook de fraaie drie overwinningen in Parijs kunnen bewijzen, doch men verliest maar al te veel goed materiaal, doordat niet genoeg aandacht wórdt besteed aan de fun- damenteele principes. Zooveel scheelt aan vankelijk de eene beginneling niet van den ander, maar een winst van 'n paar centimeter bij de start kan een overwinning met een paar centimeter bij de finish beduiden en de lange afstandslooper, die een te ruime bocht maakt en met miniem ver-schil ver liest, heeft die nederlaag aan zichzelf te wij ten. Amerika heeft het voordeel van uitste kende athletiekcaaches, dit den nieuwelingen in de athletiek raad geven en hun op hun fou ten wijzen. De meeste coaches zijn menschen, die middelbaar of hooger onderwijs genoten hebben en vaak een of twee jaar in de medi cijnen gestudeerd hebben, waardoor ze in staat zijn den athleet voor de start aan een eenvoudig geneeskundig onderzoek te on derwerpen. Aan de universiteit staan deze athletiek- coaches met academische opleiding even hoog als de professoren in Grieksch of wiskunde. Men zal zich kunnen begrijpen, dat dergelijke kenners van de techniek het in hun macht hebben om aan de studenten de juiste tech niek bij te brengen, waardoor de resultaten belangrijk hooger opgevoerd kunnen worden. Het is een soort wetenschappelijke athletiek training, niet in overeenstemming wellicht met de Engelsche opvatting van sport als ontspanning, maar de eenig juiste weg tot succes, wat kan blijken uit de resultaten der Amerikanen en Finnen op de Olympische Spelen. DE HOLLAND—DUITSCHLAND ONTMOETING TE KEULEN. Duitschland wint. Door de regen konden de wedstrijden eerst 's middags ngoeveer 4 uur aanvan gen. De Duitschers hebben met 164 tegen 81 punten de overwinning behaald. In het laatste nummer, de koppelwed strijd, werd de Hollandsche nederlaag een feit. De Duitschers behaalden daaruit 95 punten en de Hollanders slechts 10. Hieruit blijkt, dat de krachten in de overige num mers elkander maar weinig ontliepen. Voor het slotnummer had Holland zelfs met gering verschil de leiding. De uitslagen zijn volgens de courant: Begonnen werd met den sprintwedstrijd, waarvan de resultaten luiden: le serie: 1. Mazairac; 2. Rossbach. (20 c.M. verschil met moeite gewonnen. Mazai rac zette bijna te laat dc spurt in. Tijd 13 sec.) 2c serie: 1 Leene, 2. Frankenstein. Op 200 Meter ging Leene binnen door en won met een lengte in 13,2 sec. 3e serie: 1. Engel, 2. Van Dijk, Engel leidde. Van Dijk wilde binnen door, wat mislukte. Tijd over de laatste 200 M. 13.2 sec. 4e serie: 1. Rütt; 2. Hoevens. Gemakkelijk in 12.4 sec. gewonnen. 5e serie: 1. Einsiedel, 2. Hijzelen doorn, der spannendste ritten. Tijd 12.2 sec. 6e serie; 1. J. Brilman, 2. Rausch. Bril man zet op 350 meter de spurt er in en wint met vijf lengten in 12.2 sec. 7e serie: 1. Oszmella, 2. Van Oers. Met groote meerderheid gewonnen. Tijd voer de laatste 200 M. 13.2 sec 8e serie: 1. Steffes, 2. De Bruin. Bij het aanzetten trekt de Bruin zijn stuur los en geeft op. le kwartfinale: 1. Einsiedel, 2. Mazairac. Mazairac viel te laat aan en werd in 13.4 s geklopt. 2e kwartfinale: 1. Ossmella, 2. Brilman. Half wiel. Een mooie rit van Brilman, die aan de kop ging. 3e kwartfinale: 1 .Steffer, 2. Rütt. Op 250 M. demarreerd Steffes en wint met een halve lengte voorsprong in 12,4 sec. 4c kwartfinale: 1. Leene. 2. Engel. Met 20 c.M. van de kop af gewonnen, na een 300 meter spurt. Tijd 13.24 sec. le Demi-finale: 1. Oszmella; 2. Steffes m mooien spurt van de kop af gewonnen. Tijd voer de laatste 200 M. 12.8 sec. 2e Demi-finale: 1. Leene; 2. Einsiedel. In de voorlaatste bocht demarreert Leene en laat Einsiedel als het ware staan. Leene wint opzittend met 10 lengten. Beslissingsrit om den 3en en 4en prijs: No. 1 Steffes; 2. Einsiedel. Gemakkelijk ge wonnen. Fir.ale: no. 1 Oszmella; no. 2 Leene. Een prachtspurt, door Leene op 350 M. ingezet. Na twee vergeefsche pogingen passeert Oszmella hem en wint met een halve lengte. Aantal punten behaald voor den Landen- wedstrijd. Holland 21 punten, Duitschland: 41 punten. Recordrit over 1000 Meter. Stilstaande start. De kortste tijd werd gemaakt door Van Oers, die de K.M. aflegde in 1 m. 14.4 sec Op hem volgden Brilman en Einsiedel met 1 min. 15 sec. Daarop Oszmella met 1 min. 15.2 sec. Aantal punten behaald voor den Landen- wedstrijd. Holland 18 punten, Duitschland 8 punten. Deeze recordritten werden met veel spanning door het publiek gevolgd: de Duit schers werden luide aangemoedigd. Tandemwedstriid over 2000 M. In elke serie startten 4 tandems, waarvan dc nrs. 1 en 2 in de finale wérden geplaatst. Ie serie: 1. Rossbach—Blank; 2. Brilman— Hoevens; 3. OszmellaSchom; 4. Maas Van Oers. Een schitterende strijd ontspon zich van den start af. Maas en an Oers bleken te weinig aan elkaar gewend. 2e serie: 1. SteffensEngel; 2. Van Diik Leene; 3. Grankesteyn—Rauss; 4. Hijzelen- doorn— De Bruin. De winnaars vormen een zeer snel naar; Van Dijk en Leene reden met tact en verzekerden zich van de tweede plaats. Finale: 1. Steffens—Engel; 2. Van Dnk— Leene; 3. BrilmanHoevens: 4. Rossbach Blank. Een schitterende strijd tusschen de nummers een en twee. Aantal punten behaald voor den Landen- wedstriid: Holland 12 punten, Duitschland 14 punten. Achtervolging over 4 K.M. tusschen groe pen van 4 renners. le serie, le ploeg: Maas. Van Oers, v. d. Wulp en Braspenning, welke Oszmeiia, Scborn Rauss en Einsidel in de voorlaatste ronde inhaalt. Oszmella kreeg banddefect, Einsidel liet los. Onze ploeg won in 4 min. 36 seconden. 2e serie: 1. Brilman Hoevens De Brum er. Van Dijk; 2. Blaick; 3. Steffens. Franke- stein en Joksch. Holland legde den afstand sf in 5 min. 12.4 sec. en liep in de voor" laatste ronde in. Daar de beide Hollandsche ploegen de series gewonnen hadden, behoef de de finale niet verreden te worden. Holland verzamelde in dezen wedstrijd 20 punten en Duitschland 6 punten. Het weer werd intusschen steeds slechter, waardoor de koppelwedstrijd een onregel matig verloop had. Koppel wedstrijd over 5 K.M. met 5 klas sementen. le klassem.: 1. Joksch; 2. Osz mella; 3. Rütt; 4. Frankestein; 5. v. d. Wulp; 2e kl.: 1. Engel; 2. Oszmella: 3. Frankestein; 4 Van Dijk; 5. Joksch; 3e kl.: 1. Oszmella; 2. Frankestein; 3. Engel; 4. Rütt; 5, \zn Diik; 4e kl.: 1. Engel; 2. Van Oers; 3 Van Djik; 4. Frankestein; 5. Oszmeiia; 5e kL: 1. Joksch; 2. Frankestein; 3. Oszmella; 4. an Di'k; 5. Oszmella. Totaaluitslag: 1. OszmellaSchorn 20 p.; 2. RaussFrankeslein 19 o.; 3. JokschEin siedel 16 p.: 4. EngelSteffens 13 p.; 5. LeeneVan Dijk 10 p.; 6. BlankRütt 7 p. Voor den Landenwedstriid werd aan het winnende kopoel 30, aan de volgende resp. 25 20, 15. 10 en 5 punten toegekend, zoo dat in dezen wedstrijd Holland Holland 10 p.. Duitschland 95 p. behaalde. De totaaluitslag van den Landenwedstriid is dus geworden: 1. Duitschland met 164 p.; 2 Holland met 81 p. Over dezen kopnelwedstrijd nog het vol gende: Reeds in de tweede ronde tracht Steffens uit te loopen. Enkele zwakke weg looppogingen der Duitschers mislukken. Door hard trekken van v. Oers komt er beweging. Voor Hoeves is het tempo te machtig hij raakt een ronde achter. Van Oers loopt viiftig meter pit en wordt achtervolgd door Oszmella en Steffens; daarbii krijgt Oszmella- een banddefect, waar door Steffens alleen doorzet en Van Oers inhaalt. Braspenning loopt er tusschenuit. maar zonder succes. De strijd is levendig en elk oogenblik kan er verandering komen. Van Oers vergeet bij het eerste klassement op tijd over te nemen. Het blijkt, dat de Hollanders het niet op de Sprint moeten laten aankomen; ze missen Mazairac wel erg, daar Oszmella en Steffens in de sprint te sterk zijn. Na 37 ronden wordt de wedstrijd wegens regen stopgezet. Er wordt een uur gepau zeerd. Om twintig over negen wordt üe strijd voortgezet. Al dadelijk neemt Leene 50 Meter. Na het tweede klassement loopt Joks weg maar wordt achterhaald. Het mooiste deel van den strijd is tusschen derde en vierde klassement. Van Oers loopt viiftig meter uit. Braspenning vergroot den afstand tot 100 Meter. Dan vliegen de Duit sche sprinters en Maas er achter aan. Na een tiental ronden zijn Maas. Van Oers en Steffens ver voor. De strijd, om hen te achterhalen, levert succes op en alle kop pels zijn weer bijeen. In de sprints ver everen de Duitsche rijders de meeste pun ten en daar Hollands eenige kans een ronde uit te loopen verkeken raakt, staat de Duitsche zege vast. In de klasse menten zijn de Duitschers beter en steeds door vergrooten zii hun voorsprong, waar door ze met 16481 punten zegevierden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5