UTïtM rii Radio-Omroep De financieele wetsontwerpen door den Belgischen Senaat aangenomen. De Intern. Arbeidsconferentie te Qenève gesloten. Mgr. Nolens, de voorzitter, gehuldigd. Vermoedelijk zal Frankrijk zich verzetten tegen opheffing der financieele controle over Hongarije. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verbod van vleeschinvoer in Engeland. Bestrijding van Pornografische geschriften. De militaire politie in Zuid-Limburg. Goederenvervoer en zegelwet. UIT ONZE OOST. Schrijnende tegenstelling. SOCIAAL LEVEN. R.-K. Bond van Spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" AMSTERDAMSCH NIEUWS. Merkwaardige insecten in Artis. Van. een steiger gevallen en gedood. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De financieele coqtrole over Hongarije. De financieele commissie beraadslaagt op het oogenblik over de eventueele opheffing der financieele controle over Hongarije. De politieke zijde zal de volgende week door den Raad worden behandeld. Hoewel van financieel standpunt geen be zwaar schijnt te bestaan tegen de opheffing schijnen Frankrijk en de Kleine Entente- afeten hiervoor weinig te voelen. Gevreesd word? dat het restant der Volkenbondslee- ning voor militaire doeleinden zal worden gebruikt. Hoewel nog niet te voorspellen is Wat de Raad zal besluiten, is te voorzien dat Briand wel zal zorgen dat als'de controle ge heel of gedeeltelijk wordt opgeheven Beth- len, die thans te Genève is, dit niet als een persoonlijk succes kan voorstellen. Het financieel comité van den Volkenbond behandelde Zaterdagmiddag in tegenwoor digheid van mr. Zimmerman de Oostenrijk- sche quaestie. De opheffing der contróle ont moette geen enkel bezwaar. Het verzoek om een nieuwe leening werd door het comité niet gunstig beoordeeld. Het restant der eer ste leening wordt nog voldoende geacht, zoo dat vermoedelijk vooreerst van den nieuwe leening niets komt. De financieele controle over Hongarije. De correspondent van de „Matin" te Ge nève verwacht dat de Fransche regeering Zich om gebiedende politieke redenen zal verzetten tegen de opheffing der financieele controle over Hongarije. Internationaal congres voor Vrouwenkiesrecht. Het 10e internationale congres voor vrou wenkiesrecht, dat te Parijs gehouden wordt, heeft dezer dagen het netelige vraagstuk be handeld van de toetreding der vrouwen tot de politieke partijen. Sommige spreeksters bepleitten een vrouwelijk eenheidsfront, an dere daarentegen verwachten heil van een aansluiting bij de politieke partijen. Tot een uitspraak van het congres kwam het intus- schen niet. Terwijl aldus de golven der welsprekend heid hoog opsloegen, begaf de voorzitster Van het congres, mevrouw Corbett Ashby Zich met de vrouwelijke parlementsleden van het congres in deputatie naar den voor zitter van den Senaat, den heer de Selves om hem den wensch van het congres over te brengen tot invoering van het vrouwen kiesrecht in alle landen, waar dit nog niet is geschied- en waartoe ook Frankrijk be hoort. Zij kwam een uur later terug, de armen vol bloemen en rapporteerde aan het con gres, dat zij hartelijk was ontvangen, dat men de dames champagne en prentbrief kaarten van den Senaat had aangeboden, maar niet had beloofd den Franschen vrou wen het kiesrecht aan te bieden. Des avonds moest ten congresse de code civil van Napoleon het ontgelden. Donderdagavond werd een groote open bare vergadering gehouden met als onder werp Het standpunt der mannen inzake het vrouwenkiesrecht. Hoog water. De overstroomingen en de daardoor ver- iorzaakte schade hebben in Opper Zwaben den aard van een catastrofe aangenomen. De Dohau is bij Riedlinge buiten zijn oevers ge treden. Om het water een uitweg te verschaf fen moesten bruggen en pijlers worden op geblazen, Te Sulmingen zijn vier mannen bij dit werk door het water meegesleept en omgekomen. De Bodensee is binnen zeer korten tijd 8 c.M. gestegen tot 4.40 Frie- drichshafen staat de luchtschiphal onder wa ter. Uit den Franschen minis terraad. In den ministerraad heeft Péret, de mi nister van financiën, den- financiëelen toe- Stand uiteengezet. Painlevé deed mededeeling van de ver meestering van de citadel van Salkahd, in het zuidelijk gebied der Djebel Droezen, het voornaamste centrum van tegenstand van Soltan Altrasj. Lloyd George zal tot het uiterste strijden. Lloyd George heeft zich in een rede te Manchester met kracht verdedigd tegen de jongste aanvallen, door Asquith en zijn partij genooten op hem gedaan. Hij verklaarde dat de huidige splitsing tusschen liberalen een groote partij onwaardig is. Hij ontkende dat hij uit de partij is getreden. Hij betreurde de door de Asquithiaansche liberalen gegeven publiciteit aan de mee- ningsverschillen, welke naar aanleiding der algemeene staking zijn gerezen, en verklaar de dat als de aanhangers van Asquith hem uit de partij willen jagen omdat hij tijdens de staking een politiek van verzoening na streefde, hij den strijd tot het uiterste zou voeren. (Luide bijval). De actie van Stresemann en de Pruisische politie. In zijn rede in den Pruisischen Landdag heeft de chef van de Pruisische politie Abegg verklaard, dat een der vooraanstaande leden van een der rechtsche partijen er bij de poli tie op had aangedrongen met kracht het onderzoek inzake putschplannen ter hand te nemen. Van soc. dem. zijde is daarop ver klaard, dat deze leider Stresemann zou zijn geweest. Stresemann heeft in een Donderdag te Erfirt gehouden vergadering van de com missie voor handel en industrie der D. V. P. medegedeeld, dat hij inderdaad in den nacht, voorafgaande aan de huiszoekingen te Berlijn, een telefoongesprek heeft gehad met den tweeden Polizeiprasident dr. Frie- densburg, die hem mededeeling had gedaan van de inlichtingen der politie. Daar Strese mann den indruk had gekregen, dat de zaak zeer ernstig was, had hij tot Friedensburg gezegd, dat er maar flink moest worden op getreden. Hy had evenwel achteraf uit het door de Pruisische regeering gepubliceerde materiaal weder den indruk opgedaan, dat het niet zoo'n bizonder ernstig geval was. In ieder geval was hem niet bekend, dat de politie ook voornemens was bij bekende industriemagnaten huiszoeking te laten doen. De rede van Stresemann maakt ten zeerste den indruk van een amende honorable jegens de partijleden industrieelen. Een brief van waarde ont vreemd. Uit het hoofdbureau der Berlijnsche doua ne is op onverklaarbare wijze een aangetee- kende brief met 10.100 dollar verdwenen. Deze brief was tegelijk met negen andere brieven door de Americain Express Com pany te New York aan haar filiaal te Berlijn verzonden. Toen de kassier de brieven kwam halen, bleek dat er één ontbrak. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de dief geen sleutel heeft noodig gehad om de safe, waarin de brieven waren bewaard, te openen. De dienstdoende ambtenaar had ver geten de deur te sluiten 1 Alle 24 beambten, die zich aan de daad schuldig hebben kunnen maken, zijn verhoord. Echter heeft dit on derzoek nog geen resultaat opgeleverd. De diefstal, die lang van te voren is voor bereid, is 2 Juni 's middags tusschen vier en acht uur geschied. Er is een hooge belooning voor de aanwij zing .van den dader uitgeloofd. De Belgische financieele wetsontwerpen. De Senaat heeft met algemeene stemmen alle financieele voorstellen der regeering aan genomen, welke in den afgeloopen nacht door de Kamer waren goedgekeurd. Een voortvluchtig dia manthandelaar. Bij het Antwerpsche parket is een aan klacht ingediend tegen een diamanthandelaar die verdwenen is met medeneming van dia manten, ter waarde van 150.000 gulden, aan verscheidene kleine fabrikanten toebehoo- rend. Het Luxemburgsche ka binet. De 22 katholieke Kamerleden publiceer den een open brief aan Prüm, waarin zij ver klaren minder dan ooit vertrouwen in de re geering te kunnen stellen. Twee andere af gevaardigden hebben de regeering eveneens hun vertrouwen ontzegd. Prüm beschikt dus thans niet meer over een meerderheid, daar 24 van de 48 kamerleden tegen hem zijn. Het nieuwe gebouw van het Intern. Arbeidsbureau. Zaterdag j.l. is het nieuwe gebouw van het Intern. Arbeidsbureau geopend. In den ochtend hebben twaalf sprekers het woord gevoerd 's middags is het „eerehek" ge opend. Het voorzitterschap van den Raad van den Vol kenbond. De president van den Raad van den Vol kenbond heeft Unden, den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, (die te kennen had gegeven de a.s. zitting van den Raad niet meer te willen leiden) geant woord dat een verwisseling van het Raads- presidium verschillende bezwaren mee brengt. Dientengevolge wordt voorgesteld Sjöborg (hoofdambtenaar van het Zweed- sche depart, van buitenlandsche zaken) de eerstvolgende zitting te doen presideeren De Raad stelt er prijs op Benejesj's beurt tijdens de zeer gewichtige zitting van Sep tember niet te vervroegen, waarbij komt de onzekerheid omtrent den staatsman, die Zweden in September zou kunnen zenden. Mgr. Nolens sluit de Intern. Arbeids-conferentie. Mgr. Nolens sloot Zaterdag de achtste Internationale Arbeidsconferentie met een kort resumé der resultaten. Naast de con ventie inzake de vereenvoudiging der emi granten-inspectie oordeelde spr. het besluit tot instelling van een commissie uit de con ferentie ter bestudeering der jaarlijksche rapporten van de regeeringen over de toe passing der conventies en het verzoek aan den Beheersraad een deskundigencommissie te benoemen, om de aldus verkregen in lichtingen aan te vullen van het meeste be lang. Dit laatste en de reglementswijziging zijn een bewijs dat de organisatie wezenlijk wortel heeft geschoten. Spr. wees op het ernstig en hoffelijk karakter der conferentie, die voor menige andere conferentie tot model kan dienen. Mgr. Nolens was overtuigd dat menig gede legeerde, die bij het begin pessimistisch en sceptisch gestemd was, thans het nut der organisatie inziet. De heer Nolens eindigde met woorden van groote waardeering voor den directeur van het Arbeidsbureau, Albert Thomas. De Fransche regeeringsafgevaardigde Fon taine en de Engelsche regeeringsgedele- geerde brachten namens de conferentie mgr. Nolens hulde voor de tactvolle leiding en de geweldige hoeveelheid werk door hem in korten tijd tot stand gebracht. De heer Van Rees, oud-vicevoorzitter van den Raad van Ned.-Indië, lid der man- datencommissie van den Volkenbond, is door den Beheersraad van het Internationaal Arbeidsbureau benoemd tot lid der deskun digen-commissie van tien leden voor de bestudeering van de quaestie van den ge dwongen arbeid van inboorlingen, de ar beidscontracten op langen duur en de ont werpen van conventies ter onderdrukking van de exploitatie van den arbeid der in boorlingen. Ontwapening Het Italiaansche ministerie van financiën verleent aan de industriën, die voor de lands verdediging werken, voorschotten tegen lage rente, nl. 5 tot 30 jaar toe. De Hongaarsche valsche- munterszaak. De „Daily Telegraph" meldt, dat de kwes tie van de frankenvervalsching heden te Genève besproken zou worden en dat de regeering te Parijs bewijzen bezit dat ver scheidene documenten te Boedapest zijn verdwenen. De Britsche regeering staat ech ter op het standpunt, dat men zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije mag mengen, doch aangezien de kwestie van de opheffing van de controle op de Hongaarsche financiën op de agenda staat, zal de zaak toch ter sprake komen. De nieuwe regeering in Zweden. Hedenmorgen zal het bewind van de nieu we regeering worden overgedragen. Zij zal vermoedelijk bestaan uit leden van de drank- verbods- en de liberale partij met de leider van eerstgenoemde partij in den Rijksdag Ekman als premier en den leider der libe rale partij, oud-minister van Justitie Löf- gren als minister van buitenlandsche zaken. Het nieuwe Portugeesche kabinet. De premier Cabecadas heeft aan de mi nisters van buitenlandsche zaken, marine, justitie en onderwijs hun bevoegdheiden overgedragen. Generaal Gomez da Costa verklaarde dat een dictatuur niet noodzakelijk was en dat hij geen dictator wilde zijn. Volgens den correspondent van de „Mor ning Post" te Lissabon wordt de eigenlijke regeering gevormd door een junta van drie personen n.l. majoor Cabecadas, premier en minister van binnenlandsche zaken, generaal da Costa, oorlog en koloniën en generaal Carmona, buitenlandsche zaken. Dit is het uitvloeisel der te Sacavem bij Lissabon tus schen Cabecados en da Costa bereikte over eenstemming. Tevoren had Cabecados ook al een triumviraat ingesteld waarin majoor Ochoa voor buitenlandsche zaken zat, doch dit triumviraat kon de goedkeuring van ge neraal da Costa niet wegdragen. De correspondent van de M. P. acht het niet waarschijnlijk, dat er vooreerst een pre sident zal worden benoemd. Zagloels besluit. Zagloel pasja's verklaring dat zijn gezond heidstoestand hem niet in staat stelt de func tie van minister-president in een nieuw coa litie-kabinet te bekleeden, heeft eenige be zorgdheid gewekt wat betreft de betrekkin gen tusschen Groot-Britannië en Egypte, terwijl algemeen wordt erkend dat de nood zakelijkheid om waakzaam te blijven voor de Britsche regeering en den hoogen commis saris blijft bestaan. De oorlog in Marokko. De berichten uit Meilila melden dat er volkomen rust in de geheele Spaansche zóne heerscht. De ontwapening der stammen wordt zonder incidenten voortgezet. Ge neraal Castro Girona heeft zich geïnstalleerd in het voormalige hoofdkwartier van Abd el Krim, die er een werkplaats voor mili taire ontplofbare stoffen en een wapendepót op nahield. Onder de in beslag genomen wa penen bevonden zich tal van geweren van alle systemen en van overal vandaan, welke een bewijs zijn van de beteekenis der con trabanden in Marokko. De bladen in de Spaansche zóne dringen er algemeen op aan dat de onderdrukking der contrabande zal worden verscherpt ten einde een herhaling der feiten uit het ver leden te voorkomen. De Groot-Vizier zal heden in de Spaan sche zóne aankomen om de Kaïds dezer zóne te benoemen. De schuldregeling der V.S. met Zuid-Slavië. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 80 tegen 14 stemmen het wetsontwerp aan genomen, waarbij de regeling der schulden met Zuid-Slavië wordt geratificeerd. De bomaanslag te Mon ti video. De bom, die vóór de deur van het Ame- rikaansche legatiegebouw is ontploft, is in den laatsten tijd de tweede aanslag tegen ver tegenwoordigers der Vereenigde Staten in Zuid-Amerika. De eerste aanslag had plaats op 16 Mei, toen een bom ontplofte vóór de ambassade der Vereenige Staten te Buenos Ayres. De ambassadeur kon de beweegre denen van den aanslag niet ophelderen, doch in bepaalde kringen bracht men deze in ver band met het feit, dat twee Italiaansche roo- vers te Massachusetts tot de doodstraf wer den veroordeeld en hun vrienden tevergeefs herziening van het vonnis hadden geëischt. In verband met den ernst van den toe- stand, ontstaan door htt verbod van invoei in Engeland van geslacht vleesch, hebben in de laatste dagen verschillende besprekingen plaats gehad in het Departement van Bin nenlandsche Zaken met belanghebbenden bij den vleeschexporthandel, producenten enz. ^r' .Ten Sande, inspecteur van den vee- artsenijkundigen dient in algemeenen dienst, die, zooals gemeld, in opdracht van* mi nister Kan naar Londen is vertrokken, in verband met deze aangelegenheid, werd Za- tterdagavond uit Engeland te Den Haag te rugverwacht. Nog wordt vernomen, dat juist in deze dagen twee leidende personen in Engeland op het gebied, waartoe de onderhavige zaak behoort, overleden zijn, nl. Sir Stewerd Stockman, chef van den Veterinairen dienst en de voorzitter^ van de Commissie inzake het mond- en klauwzeer, mr. Leishman. Straffe bepalingen te Rotterdam voorgesteld. Bij de behandeling van de begrooting te Rotterdam voor dit jaar is o.m. gevraagd dc mogelijkheid onder het oog te zien, om door aanvulling van de Verordening op de straat- politie de bestrijding der pornografie doel treffender te doen zijn. In verband hiermede stellen B. en W. voor, om, in navolging van Den Haag, een nieuw artikel op te nemen, dat de strekking heeft, om de artikelen 240 en 451 bis van het Wetboek van Strafrecht aan te vullen. Het eerste artikel stelt, gelijk bekend, straf baar 't verspreiden, enz. van geschriften, af beeldingen of voorwerpen, aanstootelijk voor de eerbaarheid, doch stelt als eisch, dat de bedrijver van het feit den inhoud van het geschrift kent en dat de afbeelding of het voorwerp hem bekend is. Het tweede artikel bepaalt straf voor hem, die op of aan plaat sen voor openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestel de titel, omslag of inhoud geschikt is om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, het zij eenige afbeelding of eenig voorwerp, ge schikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, openlijk ten toon stelt, aanbiedt of aanslaat. Voor strafbaar wordt derhalve geëischt, dat de leesbaar gestelde titel, om slag of inhoud van het geschrift zinneprikke- lend is, zoodat geen strafbaarheid bestaat, wanneer dit niet het geval is, al is overigens de inhoud nog zoo geprikkeld voor de zin nelijkheid. Het door B. en W. voorgestelde artikel schrijft alleen voor, dat het geschrift, de af beelding of het voorwerp aanstootelijk is voor de eerbaarheid, terwijl voor strafbaar heid niet wordt geëischt, dat de overtreder met den inhoud van het geschrift bekend is. Vragen aan de Regeering. Het Tweede Kamerlid Kleerekoper, heeft tot de minister® van Justitie en Bin nenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gericht: „Hebben de Ministers kennis genomen van verschillende klachten in de pers over het optreden van de mili taire politie in Zuid-Limburg, met name in de omgeving van Vlodorp? Is het juist, dat de burgemeester van laatstgenoemde gemeente reeds meer dan eens over dit optreden heeft geklaagd? Zoo ja, zijn de Ministers dan bereid maat regelen te treffen, opdat het politioneel optreden alleen wordt opgedragen aan de I vertegenwoordigers der Overheid, aan wie die moeilijke en verantwoordelijke taak kan ■worden toevertrouwd?" Wanneer moet een vrachtbrief gezegeld worden? De Minister van Financiën heeft, naar „De Ned. Werkgever" mededeelt, dezer dagen aan het Verbond van Ned. Werkgevers bericht, dat vrachtbrieven. welke niets anders inhouden dan een in briefvorm ge stelde mededeeling van den afzender aan geadresseerde, dat hij voor het vervoer der goederen onder daarin opgenoemde voor waarden een in de mededeeling genoemden vervoerder 'heeft aangenomen, niet vallen onder artikel 23 sub 12 der Zegelwet 1917 en dientengevolge vrij van zegel. Wordt het stuk echter door den schipper mede-onderteekend, dan verandert het stuk van aard en moet het worden aangemerkt als een vrachtbrief, bedoeld in art. 90 van het Wetboek van Koophandel, met het gevolgd, dat het stuk gezegeld moet wor den met 25 ct., te voldoen door het op plakken van een plakzegel. Cognossementen in de binnenvaart wor den gelijkgesteld m^t cognossementen uit de zeevaart en moeten dus gezegeld worden met een plakzegel van 25 cent. Vrijgesteld van zegel zijn die cognossementen die onder den schipper, scheepseigenaar, of reeder blijven berusten, mits dit uit deze stukken blijkt Het bewijs van bevrachting moet geze geld worden met een formaatzegel van minstens 50 cent. Is dit stuk echter niet geteekend of alleen geteekend door den be vrachter dan valt het niet onder eenige bepaling der zegelwet en blijft dus vrij van zegel. Charterpartijen, die een overeenkomst inhouden, waarbij de bevrachter de be schikking krijgt, hetzij voor een bepaalde reis of voor een bepaalden tijd van een schip of een gedeelte daarvan, zijn onder worpen aan formaatzegel van minstens 0.50. Deze omschrijving van het Wetboek van Koophandel geldt echter alleen ten aanzien va nde zeevaart en niet voor de binnenvaart. In de binnenvaart wordt voor het charteren van een schip ook wel een stuk opgemaakt dat den naam van de charterpartij draagt, maar de daarin opge nomen bepalingen doen veel meer denken aan een vrachtbrief, dan asm een charter- partij. Volkomen .terecht aldus „De Ned. Werkgever" heeft de Minister dan ook, nu het stuk bij de binnenscheepvaart zijn oospronkelijk karakter van de charter partij heeft verloren en daarmede alleen nog maar den naam gemeen heeft, bepaald, dat die stukken in den vervolge ook als vrachtbrieven gezegeld kunnen worden. Wij hebben de laatste maanden, schrijft het „Hbld.", veel gelezen en ook herhaaldelijk hier gemeld, van overdadige weelde in stre ken waar de inlanders rubber planten. Van noodelooze uitgaven aan luxe-zaken auto mobielen, motorbooten, radio-installaties, gramofoons van arbeiders die niet meer wilden arbeiden buiten de rubbertuinen en het leven ondragelijk duur maakten van een met bankbiljetten overdekt bruidstoiletvan groote vraag naar kostbare producten der Europeesche industrie in het algemeen. Van die dingen las een ieder. Maar waar van niemand ooit iets hoort is dit „Ergens aan Kebon Tjina te Samarang staat naast een warong een wankel bilik-huis, waarin een hoogbejaarde Europeesche vrouw woont. Zij is door honger en ziekte verzwakt, moet voor haar schamel krot 5 gulden per maand betalen, deelt haar armoe met een Chineesche en sleept haar leven voort tus schen vier kale wanden in een ruimte, waarin de hinder der hitte verergerd wordt door stank en vuil van buiten. Zij ontvangt 6 gul den onderstand per maand van armenzorg, enkele guldens van haar kerk, melk, eieren en dokterhulp van een vereeniging en alles tezamen moet deze oude zieke vrouw daar leven van tien gulden in de maand in zorgen, ziekte en verwaarloozing. Dat is wel de meest trieste tegenstelling der tropen een zeer welvarend deel en een in armoede en ellende verkommerende helft der bevolking. En, zooals men ziet, het ras heeft hierop geen invloed. Donderdagmiddag vergaderde te Arnhem de Vakafdeeling Ambtenaren en Schrijvers van bovengenoemden Bond. De vergadering stond onder leiding van het H. B. lid, den heer H. J. C. Venings (Amers foort). Talrijke afgevaardigden uit alle deelen des lands waren tegenwoordig, ter bespreking van de positie der commiezen in verband met de kaderindeeling. Uitvoerig werd nagegaan, welke redenen de oorzaak zijn van de groote ontevreden heid, welke op het oogenblik ook onder deze groep ambtenaren heerscht. De wijze, waarop de directie der spoorwe gen besparing van personeel en vooral ver mindering der promotiekans van het corps commiezen en andere groepen meent te moe ten toepassen, veroorzaakt over het geheele land beroering onder het personeel. Gezien de omstandigheden, moet men zich hierbij neerleggen, doch de wrevel, waarop het werk verricht moet worden, zal niet na laten, bij verandering der tijden een reactie te weeg te brengen. Verschillende leden gaven uitvoerige in lichtingen, welke toestanden er op diverse stations heerschen. Algemeen was men van meening, dat de adm. arbeid door het hoogere personeel te laag wordt aangeslagen, waardoor de direc tie geen goede adviezen verkrijgt. Door de zen arbeid te laag aan te slaan wordt groo- tere verantwoordelijkheid op dit personeel gelegd, zonder deze in positieverbetering te waardeeren. Door de afdeeling Venlo werd daarom een voorstel gedaan, om alle commiezen met „leiding" belast, te benoemen tot chef-com mies. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Aan het H. B. zal worden verzocht, deze zaak in behandeling te nemen, terwijl even eens zal worden verzocht het daarheen te willen leiden, dat door den Personeel-raad een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de kaderindeeling. Nadat nog de positie van de bureelambt. en schrijvers aan een bespreking werd on derworpen, waarbij bleek, dat tot op heden wel verzwaring, doch geen verbetering in de toch reeds slechte positie was ingetreden, sloot de voorzitter deze vergadering met de mededeeling, dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om de zeer pessimisti sche stemming, fnuikend voor een bedrijf, te doen wegnemen. DINSDAG 8 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 6.307.50 Engelsche les door den heer Fred Fry. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 R. K. Radio-Om roep. Concert door het R. K. O-kwartet. De dames Mia Tibbe-piano, Louise Wijn gaarden-viool en alt. de heeren Henri Tibbe -viool. Jan Wagemaker-cello. Spreker Prof. Dr. Ferd. Sassen leeraar te Rolduc 1 Sonaté voor piano en viool, Cesar Franck, Allegretto ben moderato-Allegro -Recitativo fantasia-Allegretto poco mosso. Mia Tibbe en Louise Wijngaarden. 2. Rede door Prof. Dr. Ferd. Sassen, over Blaise Pascal. 3. Divertimento, Mozart. Trio voor Viool-altviool-cello. Allegro -Adagio-Menuetto andante menuetto-Alle gro. Henri Tibbe, Louise Wijngaarden en Jan Wagemaker. 4 Serenade. Ernst von Dohnany. a-Marcia-Romanze-Tema con variazioni-Rondo (finale) Henri Tibbe- Louise Wijngaarden en Jan Wagemaker» DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het Radiokwartet en solist, (sopraan-barri- ton-cello) 1.202.20 Orgelconcert van de St.LawrenceJewry335 Schoollezing: Elementary music and musical apprecia tion. 4.20 Lezing Holidays with a car 4.35 Muziek van het Marble Arch Pavilion 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.50 Omroep voor Europa (Toespraak in de meeste Europeesche talen-ook in het Nederlandsch) 7.20 Tydsein Big Ben. weerber. nieuws. Lezing in de Fraqyhe taal 7.45 Sonate no.17 in F en No. in D. van Haydn. Piano 8.00 „Monsieur Beaucaire," van F. Lonsdale 930 Weer ber. nieuws. LezingMusic and the ordinary listener 10.20 Derde en vierde acte van „La Boheme," Afscheidsvoor- stelling van Dame Melba 11.2012.20 Dansmuziek door de London band. PARYS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello) 5.05 Concert J. Joly-viool L. Radisse-cello. M. Camot-piano 8.20 Engelsche les 8.50 Concert Orkest. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Orkestconcert. Concert C-mol op 37 van Beethoven. Piano en 9e Symphonie van Mahler. Orkest. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkestconcert 8.20 Con cert van de Ste. Royale de Zoölogie 9.00 Causerie 930 Hervatting v. h. concert 10.20 Nieuws. Antwerpen 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 135—250 Wer ken van Leoncavallo-Mascagni-Puccini. Orkestconcert 4.50 Symphonieën van Mendelssohn 5.20 „Die unheimliche Erfindung," schets in 1 acte. 635 Spaansche les 730800 Italiaansche les 8.20 Declamaties 9.2010.40 Voordrachten door Robert Nonnenbruch 10.40 Nieuwsber. Vliegende herten, meikevers, nonvlinders en doodgravers zijn insecten, waarvan ieder de namen meermalen gehoord en gelezen heeft, maar vele stedelingen hebben de dra gers van die namen, waarvan een tweetal met recht berucht zijn, nimmer gezien. Daarom worden ze in het insectarium van Artis te Amsterdam naast andere meer zeldzame en fraaiere insecten te kijk gezet. Het vliegend hert is onze grootste inheem- sche kever, die in oude eikenbosschen voor komt. De enorme kaken van het mannetje hebben den vorm van een h erts gewei. Daar mee wordt geducht gestreden. Dikwijls ge beurt het, dat een vechtende zijn tegenstander tusschen die kaken in tweeën bijt. Herhaalde lijk vindt men vliegende herten, met diepe gaten in de schilden, dat zij in den strijd ver minkten. De vrouwelijke dieren hebben, doordat de kaken niet zoo buitensporig ont wikkeld zijn, het gewone kevertype. De meikevers, die in hun jeugdtoestand de gevreesde'engerlingen zijn en dan door het afvreten der wortels van nuttige gewassen groote schade aanrichten, eten de bladeren van onderscheidene boomen. De sprieten op den kop hebben den vorm van waaiertjes, waarvan de blaadjes uitgespreid en weer tegen elkander gelegd kunnen worden. Van de mannetjes zijn ze veel grooter dan van de wijfjes. Het reukzintuig zetelt er in. Dat is bij een aantal insecten ongelooflijk scherp. Een groot verschil in ontwikkeling der sprieten van beide geslachten zien we ook bij de nonvlinders, waarvan op dit oogenblik levende rupsen, poppen en eierleggeade vlin ders in het insectarium aanwezig zijn. De doodgravers ruiken met hun sprieten, die den vorm van knotjes hebben, al van verre een gestorven dier. Door de aarde er in schui ne richting onder weg te graven, wordt het cadaver bij het naar beneden zakken weer met aarde bedekt. In enkele uren hebben een viertal van die kevers een klein zoogdiertje of een vogel onder de aarde gebracht. Is dit geschied, dan leggen ze er eieren in. De daar uit komende larven voeden zich met het rot tende vleesch. De doodgravers zijn door het opruimen van kleine dierenlijken nuttige insecten. In het Insectarium kunnen we ze dagelijks een muis zien begraven.' Vrijdagochtend 11 uur is in aanbouw zijn de katholieke kerk aan de Chasséstraat (W.) een werkman van 'een 12 meter hoogen steiger gevallen. Hij werd zeer ernstig ge wond, en overleed kort daarna. Het lijk is naar de woonplaats in 't Gooi overgebracht. 36 Maar hij zag niets van het golvend groen der velden, van de vruchtboomen, die bogen onder hun last. en van de rivier, die zich als een zilveren draad door het schilderachtig landschap slingerde. Hij zag alleen het gelaat van Herbert! Het hotel, aan den straatweg gelegen, lag als in een slaap verzonken. De heete zon brandde op de gesloten ven sterluiken. Geen rijtuig, geen postillon was te zien. Hegemeister betaalde den koetsier van zijn rijtuig, en zond hem weg. Toen trad hij het hotel binnen. In den corridor was het verfrisschend koel, als in een ijskelder. En toen hij daar niemand zag, ging hij de galagkamer binnen. Daar zat monsieur Lucien over zijn boek beengebogen, diep ademhalend. Hij was ingesluimerd Maar het was, alsof hij in een droom de nadering van een reiziger had gezien. Zijn geopende mond werd fiWoten, an zijn I ledematen bewogen. Hij was ontwaakt! „Groote God, zijt gij het werkelijk, mijn heer Hegemeister!" riep hij uit, „Nummer honderd een en dertig in mijn boek. O, neem mij niet kwalijk, dat ik was ingeslapen!" Hegemeisters oogen dwaalden af naar de tafel, waaraan eens Marilla had gezeten. Een pijnlijk gevoel van verlatenheid beving hem. „Ik word hier verwacht," zei hij op doffen toon. „Kunt u mij zeggen, waar ik hem vin den kan, die mij verwacht? Misschien slaapt hij ook nog." Neen, neen, mijnheer Hegemeister. Hij slaapt nooit. Hij wacht u al drie dagen, en hij zit boven op zijne kamer. Zal ik hem roepen? Of zal ik het dienstmeisje zeggen, dat zij hem roept?" „Neen," zei Hegemeister met eene afwe rende beweging, „zeg mij alleen het nummer van zijne kamer.' „Nummer zeven, mijnheer Hegemeister. U kunt u niet vergissen. De derde deur rechts." Hegemeister ging de trappen op. Hij had vroeger nummer acht gehad, en Marilla de kamer daarnaast. En dat was dus dezelfde kamer, waar Herbert nu logeerde. Hij klopte aan, en dadelijk werd de deur van binnen geopend. Niettegenstaande de drukkende hitte wa ren de vensters en luiken geopend, en de zon scheen naar binnen. „Welkom, meester!" zei Herbert tusschen de tanden. „Het is hoog tijd. Het vonnis wordt vanmiddag verwacht." „Ik begrijp niet, waarover gij spreekt," zei Hegemeister fluisterend, terwijl hij op den eersten den besten stoel, die binnen zijn be reik kwam plaats nam. Alles draaide vóór zijn oogen. „Welk vonnis bedoelt gij?" Waarom hebt gij mij geschreven?" Een wreede lach speelde om Herbert s lip- pen, toen hij antwoordde: „Hadt u dan iets anders kunnen verwach ten? Vroeger of later moest het toch gebeu ren. Uw afwezigheid heeft al veel kwaad bloed gezet. Ik moest de menschen altijd te vreden stellen. En toch heb ik gewacht tot het laatste oogenblik. En hoe gaat het te genwoordig met u meester? Gaat 't u goed? „Ja," kon Hegemeister slechts met moeite uitbrengen. Hij was doodsbleek geworden. Hij was de tegenwoordigheid van dien Herbert zoo geheel ontwend! „Zeg mij in korte woorden, wat er gebeurd is," beval hij. „Een lange geschiedenis in korte woor den," zei Herbert, zonder de oogen van zijn meester af te wenden. „Maar zoudt u niet eerst een glas wijn drinken, meester? Mij dunkt, dat u zenuwachtig geworden zijt, se dert uw verblijf daar ginds in Zwitserland." „Antwoord op mijn vraag," beval Hege meister hortaf. „Het is het eindo van eene lange geschie denis, zooals die honderd maal is voorgeko men," zei Herbert. „Het is niets nieuws. Alles heel gewoon. Zij beminde een man, die niet aan haar dacht, maar de andere was toch jaloersch. En hij beraamde het plan om dien man uit den weg te ruimen. En toen was zij zoo dom, hem te trouwen, alleen om den man, die niets om haar gaf, het leven te redden. Is het dan mogelijk, iets onzinnigers uit te denken, meester?.. Die andere was natuurlijk een nietswaardige, slechte kerel. Hij bracht zijn huisgezin tot den bedelstaf, mishandelde zijn vrouw, en liet zijn kinderen verhongeren. Maar zijn vrouw was een engel van geduld. Ze klaagde nooit over haar on dragelijk lot... Maar op zekeren dag... zag ze een bijl aan den muur hangen, en ze zag hem slapen.... en toen nam ze den bijl, en sloeg hem dood, morsdood. Er was een mon ster minder op de wereld., maar die arme vrouw was een moordenares geworden. Een gevallen engel! En toen het gebeurd was, liep ze weg, beschuldigde zichzelve van de misdaad, en werd in de gevangenis opgeslo ten.. en het zwaard van den beul rinkelt al in zijn kast.. Hebt gij mij nu begrepen, mees ter?" Hendrik .Hegemeister haalde zwaar adem. „Een vrouw..'ik moet dus eene vrouw.. „Ja, meester. gij zult eene vrouw moeten terechtstellen. Het spijt mij voor u, dat dit lot juist u moet treffen, y Het is de certe vrouw, die door een Hegemeister terecht zal worden gesteld." Wie is die vrouw?" vroeg Hegemeister op eens. „Wie is die vrouw in Neurenberg, die tot zulk een daad in staat is?" „U kent haar wel, meester," zei Herbert langzaam. „Het is Clara Eek." Toen wankelde Hegemeister op zijne voe ten, en hij viel met een doffen slag op den grond, die door het geheele huis weerklonk. Monsieur Lucien stormde de kamer bin nen. „Groote God, wat is er gebeurd?" riep hij vol ontzetting uit. „Het is niets. Het komt door de groote warmte," zei Herbert met eene wreede uit drukking. „Hebt u een glas koud water?". Het duurde niet lang of Hegemeister kwam weer tot bezinning. Met eene verwensching sprong hij op. De toorn over zijne zwakheid verdreef op dat oogenblik alle andere gedachten. „Die ondragelijke hitte!" riep hij uit. „Waarom hebt gij ook de luiken niet geslo ten?" vroeg hij. Zullen wij dadelijk vertrekken?" zei Her- bert, zonder op de vraag van zijn meester te antwoorden. „De tijd dringt.,, „Als ik den tijd verzuimen wil. wat gaat het u dan aan?" zei Hegemeister op stren gen toon. Herbert begon bedaard het een en ander in de kamer op te ruimen, en hij floot daarbij. „Gi| hebt u slechts manieren aangewend, tijdens mijne afwezigheid," zei Hegemeister. „Sedeit wanne >r is het mode geworden, dat een knecht fluit, in tegenwoordigheid van zijn heer? Bestel een rijtuig!" Op dat oogenblik kwam de herinnering aan den vader van zijn heer met zóó veel kracht bij den ouden Herbert op, dat hij zijn zelfbewustheid liet varen, en zonder tegenspraak gehoorzaamde. Hegemeister bleef alleen in de kamer. Hij bedekte zijn gelaat met beide handen, gefolterd door de gedachte, dat er voor hem geen uitweg mogelijk was. „Claxa Eek! Ongelukkige Clara Eek!" zoo herhaalde hij gedurig bij zichzelven. Wie droeg de schuld van de misdaad, die zij bedreven had? HU Niemand anders dan hij! Voor wien was zij vrijwillig haar ongeluk tegemoet gegaan? Voor hem! Hij huiverde bij die gedachte. En opeens herinnerde hij zich haar kind* O, waarom moest zulk een onheil gebeu ren! Hij snelde naar den hof. „Maak haast!" riep hij uit. „En jaag de paarden voort, tojdat zij er bij neervallen." Herbert, die op dat oogenblikbedaard bezig was, de riemen vast te maken, zag verbaasd op. „Binnen vijf minuten is alles gereed," zei hij. Hegemeister snelde naar de gelagkamer terug, met ziin beurs in de hand] iWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7