INDISCHE BRIEVEN. Groot Nationaal Mnziekcon- conrs te Spaarndam. Voornaamste Nieuws V erkeersonge vallen. Stadsnieuws. Dinsdag, 8 Juni 1926.# 50ste Jaargang No. 16269 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad COMMUNISME. Agenda 9 Juni „Het Oosterkwartier.' Gevonden dieren en voorwerpen. Uitgegleden. in dit nummer. Een honderdjarige te Zandvoort. T reinontsporing. Tusschen de wiedraachine. Klap van een paard. Auto-ongeval. Te water. Onder een wagen. Aanrijding. Statuten. N.V. Nederl. Handels- en Landbouw- bank. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrraphisch Weerbericht Diefstal van tegels te Overveen. Alweer onze belastingsdienst. Aanbesteding. abonnementsprijs bedraagt voor iPer week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bi] contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 1i regels 60 ct per plaatsing, elke regel meel 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofiflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door „bij een ongeval metF^CO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ujtkeeringen: uUuU<" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1/uU. doodelijken afloop: L tu J, bij verlies van een hand een voet of i t'JOC bij verlies' van een fKfl oog: I«ll« duim of wijsvinger: w'J." bij 'n breuk van F Lfi m bij verlies v. een been of arm: v"' andere vinger. De geheele maand April had een deel der Europeesche pers het publiek verontrust met allerlei verhalen over te wachten ongeregeld" heden, stakingen, terrorisme, enz., van de zijde dér communisten op 1 Mei. Het spoor wegverkeer zou lamgelegd, in industrie-centra zou de arbeid stopgezet worden, aanslagen waren te v^eezen. Het toppunt der gemoe- derenbeweging werd wel bereikt, toen uit lekte. dat van den Procureur-Generaal bij het Hooggerechtshof, als hoofd der politie, een geheime circulaire was uitgegaan naar de Residenten, om zich op komende onregel matigheden voor te bereiden en waarin zelfs de raad was gegeven om het Europeesch personeel van suikerfabrieken in bepaalde streken te wapenen. Zonder twijfel heeft er wel iets gebroeid en zijn er formidabele plannen gesmeed van communistische ziide. Doch tusschen het ont werpen van plannen en het uitvoeren er van. bestaat nog eenig verschil. Dat is ook thans gebleken waar te zijn. Immers, de 1- Mei-dag ix in de grootste stilte voorbij gegaan. Toch moet hieruit niet afgeleid worden, dat de communistische beweging hier te lande op haar laatste beenen loopt, en bin nen afzienbaren tijd gedoemd is ten onder te gaan. Zulk een verwachting zou al te optimistisch zijn. Er zijn te veel factoren, die deze beweging gunstig beïnvloeden. Op de eerste plaats is daar de bewerking van Moskou. De koloniën in Azië van de Westersche mogendheden vormen een voor werp van groote belangstelling voor de der de Internationale, de z.g. Komintern. Op dit terrein toch hopen de Zinowiefs c.s. aan het Westersch imperialisme en kapitalisme den greoten slag toe te brengen, dien -zij in de Europeesche landen zelf niet konden slaan. Kan Azië in vlam gezet en tot onverzoen- lijken haat ontgloeid tegen den Westerling, dan wordt Europa- in de eerste plaats, en Amerika teven!, hoewel in mindere mate. in zijn economische bestaansbronnen ten zeer ste getroffen. Iedere koloniale overheersching draagt van nature het conflict in den schoot. En de wijze, waarop het vermaterialiseerde Wes- ,ten het Oosten heeft geëxploiteerd en aan zich onderworpen, heeft zonder twijfel alle elementen voor het conflict in ruime mate aangedragen. Zoolang de groote massa der gekoloniseerde volken in domheid en on wetendheid voortdommelde. hun vorsten en hoofden door persoonlijke bcgunstigine in de kringen der overheerschers zich niet on behaaglijk gevoelden, en hun invloed op de massa kon aangewend worden ten gunste der koloniale voogdij, gelijk in Ned.- Indië jarenlang en hoewel in mindere mate nog steeds het geval is barstte het con flict zelden los behoudens in zeer localen kring, doch afwezig was het nooit Nu echter door allerlei oorzaken: onder wijs. vergemakkelijking van 't verkeer, 't bin nendringen van moderneWestersche vrijheids begrippen niet het minst, de beroeringen tengevolge van den wereldkrijg en zoovele meer, de dommel langzamerhand plaats ge maakt heeft voor bewustheid, neemt het conflict steeds concreter vormen aan. Het communistische Moskou nu werkt er met alle middelen op, dit conflict tusschen Oosten en Westen toe te spitsen en, waar mogelijk, tot uitbarsting te brengen, ter be- eiking van zijn revolutiornaire doeleinden, velke zijn: de vernietiging van het kapita listische stelsel op het economisch en de wegvaging van den godsdienst op het ethisch terrein, in verbinding met een gansch andere maatschappij-inrichting. De aanvallen nu op 't kapitalisme vinden bij de breede massa-, die in pauperisme leeft' gemakkelijk bijval. In 't nauwste verband daarmede staat de opzweeping van het na tionalistisch sentiment. De vreemde macht en overheersching toch gaat voor ieder zicht baar samen met%et eveneens van bui tenkomende kapitalisme. Waar de recht" streeksche aanvallen op het overheidsgezag belemmerd worden door de strafwet en de exorbitante rechten van het regeeringsregle- nient (overgenomen in de Wet op de Staats inrichting) we beperken ons hier tot Ned.- Ir.dië ziet' men in de communistische pers bij voorkeur het kapitalisme aangevallen naast scherpe critiek öp de Overheidsdaden zoo van de Regeering als van lagere ambte naren, Europeesche en Inlandsche. De lezer zal zich in de bedoeling niet vergissen: elke aanval op het kapitalisme beteekent tevens een aanval op de vreemde Overheid. Deze tactiek is doorzichtig, maar mist niettemin haar invloed niet op de Inland sche bevolking. De stakingen, die worder. voorbereid en geproclameerd door dc com munisten. bestrijken dan ook steeds het Europeesche bedrijfsleven en de gouvernc- menteele diensttakken, terwijl de misstanden en lage loonen in de inheemsche bedrijven er. bedrijfjes, die vaak slechts als de grof ste uitbuiting kunnen gekwalificeerd worden, door de communisten onbesproken en met rust worden gelaten. Wel heel duidelijk spreekt hieruit de opzet, dat de buitenland- sehe macht moet worden getroffen, de par ticuliere Europeesche ondernemer en, zij 't niet zoo rechtstreeks, maar daarom niet min der effectief, het buitenlandsche. i. c het Nederlandsche gezag. De bezuinigingen, door de Indische Regee ring en het grootkapitaal na dc boomperiode op intensieve wijze doorgevoerd, moge In- dië voor een financieele debacle behoed hebben en deze verdienste heeft ze on getwijfeld de schaduwzijde er van valt evenmin te ontkennen. Die bezuiniging en versobering toch is een welkome bondgenoot geweest voor de communistische propaganda. In haar gevolgen beteekende ze niet enkel een betere balans voor den staatsdienst en het particuliere bedrijf, doch tevens een op de keien werpen van velen, hand- en hoofd arbeiders, terwijl over de heele linie met minder inkomsten moest worden volstaan Hét openen van vele scholen onder de be stuursperiode van IdenbuTg en Van Limburg- Slirum en nog voortgezet onder Fock heeft een aantal inheemschen op de arbeidsmarkt geworpen, die tijdens de boomjaren allen emplooi konden vinden. Zelfs leek er toen een tekort can intellectueel gevormde ar beidskrachten. Het is voorgekomen, dat de gewone lagere scholen werden afgeloopen dpor chefs van diensten en bedrijven 'om de leerlingen, die over eenige maanden de school zouden verlaten, te werven voor bun bureau of kantoor. Een zeer groot deel dezer jongelieden werd. toen de malaise en de bezuiniging allerwege intrad, aan den dijk gezet, en uit deze kringen van ontgoochelde jongelui heeft heb communisme een groot aantal ver woede propagandisten gerecruteerd. Met Russisch geld werden deze gesteund en re- clutionair gevormd, waarna ze zich in dc „beweging" wierpen en als sprekers op ver gaderingen of schriivers in communistische bladen en blaadjes den boer opgingen. Overal verrezen de volksvereenigingen de z.g. Sa- rekat Rajat, onder communistische leiding. De werknemers van alle soort in de onder Europeesch beheer staande bedriiven werden gemobiliseerd en georganiseerd in vakbon den.Politie en leger werden bewerkt, evenals alle staatsdiensten. Dit alles had den schijn van spontane volksbeweging en als behoefte gevoelde vakorganisatie, doch vormde in werkelijkheid het instrumentarium voor de communistische leiders voor en achter de schermen. Dat deze beïnvloeding en de daaruit voort spruitende onrust en agitatie moest aange pakt worden en op niet zachthandige wijze, wilde men na korter of langen tijd niet ko men te staan voor onbedwingbare toestan den drong ten slotte ook tot de Regeering door. Vanuit den Volksraad kwamen van 1921 af krachtige vertoogen en moties tot de Regeering waartegenover te lang een apati- sche houding werd aangenomen. In dit op zicht heeft het weifelachtige optreden van den G.-G. Fock zeer zeker veel kwaad ge daan. Een krachtdadiger en vroeger ingrij pen zou het gelukkige gevolg hebben gehad, dat de communistische beweging minder snel en intens zich had verbreid. Doch getolereerd werd dat gouvernements- opleidingsinrichtingen met internaat n.b. voor a.s. inlandsche onderwijzers, beheerd werden door erkende communisten en eer, motie-Ten Berge in den Volksraad (1921) strekkende om tenminste aan dezen toestand een einde te maken, werd namens de Re geering door den toenmaligen Directeur van Onderwijs, Mr, Creutzberg thans vice- president van den Raad van Indië, de hoog ste post na den G.-G. in den lande be streden en teruggewezen. Getolereerd Werd ook de oprichting van z.g. Rajat-scholen broeinesten van communistische beïnvloeding der jeugd, waar .,les'' werd gegeven door al lerlei soort ontslagen Inlandsche ambtenaren en beambten, propagandisten van het com munisme. Communistische Eurtpeesche amb tenaren, speciaal bii het onderwijzerscorps, werden op de meest lankmoedige wijze ge handhaafd en a. h. w. beschermd. Waarlijk, Moskou kon tot voor kort zeer tevreden zijn met het Indische Regeeringsbeleid, al hadden er eenige externeeringen plaats. 'Thans zijn de bordjes verhangen. Vergade ringen van communistische vereenigingen of ojider communistische leiding staande ver eenigingen zijn ^verboden, opzetten tot sta king wordt gestraft door invoering van nieuwe strafwetartikelen verbanning van voor de orde gevaarlijke elementen heeft meermalen plaats, aan communistisch gezinde onderwij zers wordt bevoegdheid tot'lesgeven op groo te schaal ontnomen, communistische staats dienaren worden ontslagen en dito militairen uit het leger verwijderd. De persuitingen zijn meer aan banden gelegd. Dit alles was noo- aig, hard noodig. Maar het had eenige jaren vroeger moeten gebeuren. Veel kwaad zou daardoor voorkomen zijn. Naast deze inderdaad noodige en veel te laat ingevoerde repressieve maatregelen, die de voer Indië juiste tactiek vormen, n.l. om de leiders onschadelijk te maken, aangezien de volksbeweging nog steeds staat en valt met den leider, door dezen wordt veroorzaakt en r.iet, zooals dikwijls in Europa, gedragen wordt door de volksmeening. naast deze re pressie behoort de preventieve taak niet verwaarloosd te worden. Nu de Staatsbe groting niet alleen weer kloppend is ge maakt. doch over '24 en '25 ruime over schotten aanwijst, terwijl het, financieel perspectief zeer gunstig is, behooren weer maatregelen genomen te worden ten einde op ruime schaal werkgelegenheid te schep pen, Dan zullen weer zeer velen aan den slag kunnen komen, die nu in ledigheid rond- loopen en aldus de lichte prooi vormen voor de communistische propaganda. Voor de boerenbevolking zullen vooral de hervatting en uitbreiding van irrigatiewer- ken, behalve dadelijke werkverschaffing, beter bebouwbare gronden opleveren, welke rui mere en meer stabiele oogsten meebrengen. Een wel-vaartspolitiek op ruime schaal be hoort gevoerd te worden, nu de middelen ruimer gaan vloeien. Ook het grootkapitaal, dat in meer dan één culture uitstekende vooruitzichten heeft, kan krachtig aan de werkverruiming meewerken. Bij behoorlijke loonen voor den werkenden sfaód en ver mindering van den belastingdruk voor den kleinen man welker urgentie door recente onderzoeking dringend is gebleken, zal dan een tevredener stemming verkregen kunnen worden in breede kringen. En daarmee zal het communistisch gestook een goed deel van zijn voedingsbodem zien verdwijnen, en dus zonder twijfel minder successen hebben te boeken. Naast krachtige bestrijding van het kwaad dus wegneming van de oorzaken er van, dat zij het parool voor het Indische be stuursbeleid. Buitenzorg Mei 1926. A. B. TEN BERGE. Sociëteit „St. Bavo" Jongenspatronaat 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur -a- Haarlemsche Inkoop combinatie half 9 uur Vioolonderwijs 3 uur Bevolkingsbureau 8 uur Herwon nen Levenskracht 8 uur Zangclub Volksbond 8 uur Leerlingen Stucz- a'oorsVak van 7 tot 9 uur. St. Jozef gezellengebouw Jansstraat 59 Elftalcommissie R. K. V. Z. 8 uur „Utile Dulci" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89)4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteii „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 914 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alie werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Mandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen, Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhotstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraal Aanvragen om versterkende middelen voor arïne zieken der S E V Maandags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. S.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor nief-4eden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 2 3 uur R.-K. Reciasseeringsvereentging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha' 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bii geen gehoor 103921 Zondagmiddag had in cafe Van der Kwaak alhier, de loting plaats tusschen dc ver eenigingen die zullen deelnemen aan het door het fanfarekorps „Kunstkring" te hou den Groot Nationaal Concours voor harmo nie- en fanfarekorpsen op 25 Juli, 1 en 8 Augustus a.s. Alvorens daartoe werd overgegaan sprak de voorzitter de heer P. Wit Sr., directeur der jubileerende vereeniging enkele woor den. Het was voor „Kunstkring" een heele aanpak om een concours te organisceren en toch is de deelname groot, niet minder dan 22 korpsen hebben ingeschreven, hetgeen zeer bevredigend mag worden genoemd, vooral in dezen tijd, nu de concoursen als het ware uit de lucht vallen. Het 5-jarig bestaan, het le lustruA van „Kunstkring", bracht bij de leden wel een beetje opti- Inisme naar voren, ook mede in verband met de in het korte tijdvak van 5 jaren be haalde groote successen. Spr. was zeer er kentelijk voor de talrijke inschrijvingen en verzocht aan de verschillende afgevaardigden zijn dank, namens „Kunstkring" over te wil len brengen. „Kunstkring" beoefent uitslui tend het dilittantisme, aldus spr., en haar doel is alleen, mede te werken tot geeste lijke en zedelijke opvoeding van ons volk. „Kunstkring" houdt een serieus concours, waaraan verbonden serieuze prijzen. Wij hebben de medewerking van de geheele burgerij, getuige de talrijke prachtige prij zen, die hier tentoongesteld liggen. Elke. vereeniging, die de punten haalt, zal de prijs worden toegekend. BoYendien zijn nog be schikbaar 2 magnifieke directeursprijzen. Spr. wijst er in dit verband de afgevaar digden nog op, dat deze prijzen te behalen zijn door iederen directeur. Deze prijzen worden beschikbaar gesteld voor dien di recteur, die met het verplichte nunwner het hopgst aantal punten behaalt. Deze schil derstukjes brachten op de Amslerdamsche tentoonstelling op een bedrag van 150. Tenslotte werd door „Kunstkring" aan de Vrouwentranen, Een Fransch geneesheer, Paul Farez, heeft 't voor goed verkorven bij de dames. Hij heelt op wetenschappelijke gronden aange toond, dat hij de vrouwen een karakteris tieke trek is: het vermogen om te kunnen huilen, wanneer ze dat wenschen. In de Oudheid was dit verschijnsel al be kend. Tacitus zegt van vrouwentranen: hoe meer de vroutoen zich aanstellen bij 't hui len, des te geringer is haar verdriet. En een Fransch schrijver drukt zich nog geestiger uit: ze hebben altijd tanen in reserve, die slechts op een teeken wachten, om zich te kunnen verspreiden en weer een ander beweert, dat „haar droefheid grootendeels kunstmatig en ceremonieel is." Farez neemt niet aan, dat al deze uitspra ken van vrouwenhaters afkomstig zijn. Het raadsel houdt volgens hem verband met het geheele wezen der vrouw. Een acteur b.v. speelt het met geen mogelijkheid klaar om in den schouwburg of de cinema avond aan avond te huilen, iets, wat voor een beetje nerveus aangelegde actrice een heel gewoon karweitje is, zonder dat ze daarbij behoeft gebruik te maken van glycerine of 'n uitje of een ander traanwekkend middel. Bekend zijn de weenende vrouwen, die er een beroep van maakten op bepaalde tijden en bij bepaalde gelegenheden te hui len. Dit beroep is nog nooit door een man waargenomen. Zoodra deze figuranten een hartverscheurend geweeklaag aanhieven en schijnbewegingen maakten van groote smart of diepe droefheid, begonnen hare traan klieren automatisch te werken. Geen mart zou in staat zijn zich tot deze hoogte op le werken. Mag nu de onthulling van Dr. Farez in breeden kring de aandacht hebben getrok ken, dan dient anderzijds erkend te worden, dat de vrouwen, als zij willen, ook haar traanklieren pertinent gesloten kunnen hou den. Zij weten ook in de meest moeilijke omstandigheden de oogen droog te houden. Dat doet me denken aan 'n vrouw, die met haar man een tante ging zien, die na een lang ziekbed was overleden. Na eenigen tijd bij de overledene vertoefd te hebben, gingen beiden weg. De nvn sprak er zijn bewon dering over uit, dat z'n vrouw niet had ge huild. „Je weet toch mannie, dat we van avond uit eten gaan," luidde het afdoende antwoord, afgevaardigden een consumptie aangebo den waarna de lotnig plaats had en waar van de uitslag is als volgt: Zondag 25 Juli a.s. 4e afdceling Harmonie. 1. St. Joseph-Gezellen, Beverwijk. 2. St. Jacobus, Haarlemmerliede. 3e Af deeling Harmonie. 1. Abcoude Har monie. 2. St. Michaël, Heemstede. 3. Wil len is Kunnen, Haarlem, 2e afdeeling Fanfare. 1. Haarlems Tram fanfare. le Afdeeling Fanfare 1. Haarlems Poli tiekorps. Eere-afdeeling Fanfare. 1. Crescendo, Middelie. Zondag 1 Augustus a.s.: 3e afdeeling fan fare: 1. Oranje Boven .Utrecht, 2e Afdeeling Harmonie: 1. Euphonia, Overveen; 2. Voorwaarts, Haarlem; 3. For- sando, Utrecht; 4. St. Caecilia, Schoten. le Afdeeling Harmonie: 1. Excelsior, Haarlem. Eere-afdeeling Fanfare: 1. Onderling Oefening, Uitgeest. Zondag 8 Augustus a.s. Afdeeling Uit muntendheid: Fanfare: 1. Eensgezind, Nieuwkoop; 2. Maarssens Fanfarekorps. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie: 1. Hillegoms Harmonie Kapel. Eere-afdeeling Harmonie: 1. J liana, Utrecht; 2. Rotterdams Harmonie Kapel; 3. Werkmans Wilskracht, Utrecht. De uitslag der loting voor den marsch- wedstrijd is als volgt; 25 Juli: 1. Haarlems Politickorps; 2. St. Joseph-Gezellen, Beverwijk; 3. Willen is Kunnen, Haarlem; 4. St. Michaël. Heem stede; 5. Haarlems Tramfanfare. 1 Augustus: 1. Onderling Oefening, Uit geest; 2. Forsando, Utrecht; 3. Eup' ^nia, Overveen; 4. Oranje Boven .Utrecht; 5. St. Caecilia, Schoten; 6. Excelsior, Haar lem; 7. Voorwaarts, Haarlem. 8 Augustus: 1. Juliana, -Utrecht; 2. Rot terdams Harmonie Kapel; 3. Werkmans Wilskracht, Utrecht; 4. Hhrmonie Kapel, Hillegom; 5. Maarssens Fanfarekorps. Na de loting wenschte de vo&rzitter de verschillende vereenigingen v»el succes toe. Verder deelde hij mede, dat ten Raad- huize de vereenigingen officiëel zullen wor den ontvangen door den burgemeester, te vens voorzitter van het Eere-Comité, die daar een groote eer in stelt. Wij van onzen kant zullen ons best doen om alles zoo ge regeld mogelijk en op tijd te doen geschie den. Wij houden niet van gejaagd en even min de Jury, daarom juist hebben wij 3 da gen genomen, zoodat de Jury voldoende tijd en gelegenheid zal vinden om goed de muziek te kunnen beoordeelen. „Kunst kring" beschouwt dit concours niet als een wedstrijd maar als een examen en daarom juist zal dit concours zijn in tegenstelling met zoovele andere, een serieus concours. Spr. doet nogmaals een beroep op de zeer gewaardeerde medewerking der deelne mende vereenigingen. Tenslotte deelde hij mede, dat de officiëele ontvangst is bepaald om 12 uur ten Raadhuize, om half één aanvang der marschwedstrijden, welke zul len worden gehouden vanaf de Groote Sluis naar het concoursterrein, om 2 uur aanvang van den concertwedstrijd en om wuif acht aanvang van den eere-wedstrijd. De afgevaardigde van Leiden sprak nog een kort woord en wenschte „Kunstkring" wederkeerig veel succes toe. De afgevaar digde van Haarlem zeide, dat het in de be doeling lag van zijn vereeniging om van de Conrad" af marcheerende naar Spaarndam te trekken. De voorzitter dankte de beide vorige sprekers en sloot daarna de vergadering, die werd bijgewoond door de juryleden, de heeren Hazebroek en De Klerk, en op geluisterd door viool en piano. De door de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" georganiseerde Tentoonstel ling en Bazar werd met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen hadden me degewerkt door den Secretaris der Vereeni ging gesloten. Voorts wekte hij de aanwezigen op om ook verder mede te werken aan de tot standko- ming van zooveel noodzakelijke en nuttige zaken voor de jeugd. Het aantal bezoekers wordt geschat op plus minus 4000, zoodat vertrouwd mag worden, dat het doel van de tentoonstelling, het meer bekend worden der Vereeniging, onder de 'bewoners der Amsterdamsche Buurt is be reikt. Behalve de propaganda, die van deze ten- l onstelling uitgaat heeft de vereeniging een 'atig saldo te boeken van ongeveer 300, zoodat alles bijeen genomen, bestuur, werkers en werksters met tevredenheid terug zien op deze zeer drukke dagen. W. Kuiper, Aelbertsbergstraat 55, boeken legger K.H. Bos, BarbarctSsastraat 14, boor den D. Overdam, Ursulastraat 10G., bontje A. Barmentlo, Fabriciusstraat 42, badcos- tuum enz. J.H. Roels, Schermerstraat 10, studieboeken Politiebureau, Smedestraat, band van kinderwagen J. Sieval, Kerkhof straat 25rood, schoolboeken H. Eerdemans, Schermerstraat 17zw., schrijfboekje L.G. de Klein, Oranjestraat 75, cliché A. v.d. Veldt, Oranjeboomstraat 167rood, duif Kennel Fauna Parklaan Herdershond, gebracht door M. de Quastenier, Harmenjans- weg 62 Bast. herdershond gebracht door J. Fontyn, Zomerkade 67 zwart-witte kat, gebracht door J. Vellinga, Pepynstraat 40 grijs-wit katje, gebracht door AThuis, Scho- terweg 82 grijs katje, gebracht door J. Prin- se, Prinsenbolwerk 54 grijze kat, gebracht door A.G. Zwart, Staringstraat 4. C. v. Bilderbeek, Berensteynstraat 20, han gertje F. Smit, Wilsonplein 18, keeshond politiebureau, Smedestraat, horlogeketting met sleuteltje J.J. Broeker, Emmaplein 26, halskettinkjeZaalwachter postkantoor, Jongensmuts A.J. Mouren, 2de Vooruit gangstraat 42, medaillon m. portret Wis- brun Liffman, Gr. Houtstraat 31, parapluie A. v. Vliet, L. Molenstraat 16zw., jongenspet S. v. Honschoten, Luitensteeg 23, pakje met goed E. Bronstring, Grebberstraat 52, rij- wielpomp v.d. Kroft, Koningsteinstraat 3, rozenkrans in étuiJ. Koning, Spaarne 80, rijwielbelastingmerk in étui Elhorst, Brou wersplein 14, rijwielbelastingmerk in étui; J. Koops, Rollandstraat 89, rijwielbalasting- merk in étuiStokman, B. Ottostraat 25, rijwielbelastingmerk J. Derr, Nic. Beets- straat 3, rijwielbelastingmerkA. Silvis, Oudeweg 2, sierspeld L. v. Beek, KL Hout straat 105, haarspeld K. Schotelband, Am- sterdamschevaart 20rd, actetasch met inhoud; P. Niks, Spaarnwouderstraat 97a. rd., hand- taschje Directeur postkantoor, vulpen. Gistermiddag ongeveer 4 uur viel de wed. De B., wonende Vlamingstraat, op de Bo termarkt, door het uitglijden over een ba nanenschil. Zii bezeerde zich zóó aan de beenen dat zii niet verder kon loopen. Zij sftemKf „nfc MAl'tt werd een café binnengebracht, waar haar de eerste hulp werd verleend. Later werd zij naar haar woning overgebracht, waa zij zich onder behandeling van den huisarts heeft gesteld. Op 1 Augustus a.s. hoopt de heer J. v. d. Bosch, wonende aan de Burgemeester En- gclbertstraat te Zandvoort, zijn honderdsten verjaardag te vieren. De heer v. d. Bosch geniet nog een goede gezondheid. Hij is Haarlemmer van geboor te en sedert een halve eeuw inwoner van onze groeiende badplaats! Gisterenmiddag zijn bij de Spoorbrug over de Amsterdamsche Vaart, van den trein die 1.05 van Haarlem naar Haarlemmermeer ver trekt, eenige waterwagens ontspoord. De oorzaak lag in een niet geheel overgehaalde wissel, waardoor de wagens op dubbel spoor kwamen te rijden. Een waterwagen kantelde om, terwijl het water gedeeltelijk .veghep. De materiëele schade was niet groot, doch het ongeval veroorzaakte een aanzienlijke vertraging. De reizigers van trein 2.20 voor Haarlem moesten op het station Rijksstraat weg uitstappen en hun reis naar Haarlem ver volgen in de rijtuigen, die van het station te Haarlem gezonden waren. Deze hulptrein bracht ook de reizigers van trein 2.43 naar Haarlemmermeer, naar de Spoorbrug, waar zij moesten overstappen in den trein, die aan de halte Rijksstraatweg gereed stond. Om 7 uur was de geheele loop weder vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zoodat het ongeval beperkt bleef tot eenige materiëele schade en ongerief voor de reizigers van en naar Haarlemmermeer. Zaterdagmiddag was de arbeider B. op het land van den landbouwer K. in de Haarlem mermeer werkzaam bij een wiedmachine. Terwijl de paarden de machine voorttrokken had hij het ongeluk met een zijner beenen bekneld te geraken in het in beweging zijnde raderwerk. Hoewel de paarden spoedig tot staan konden worden gebracht, had hij zich zoodanig verwond, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagavond kreeg een zoontje van den heer M. aan den Venneperweg in de Haar lemmermeer een klap van een paard tegen het lichaam. Het knaapje werd naar zijne woning gebracht en direct onder geneeskun dige behandeling gesteld. Zondagmiddag raakte op'den Hoofdweg te Haarlemmermeer de stuurstang van een luxe auto van den heer H. uit Amsterdam defect. De bestuurder van de auto probeerde onmiddellijk te stoppen, hetgeen maar ten deele gelukte, want de wagen kwam nog in botsing met een boom en werd gedeeltelijk vernield. Door het breken van de voorruit bekwam de heer H. eenige lichte wonden aan hoofd en handen. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Zaterdag reden de heeren B. en G. met een motorrijwiel met zijspanwagen op den Slo- terweg bij den Venneperweg in de Haarlem mermeer. Doordat er iets aan den motor haperde, kon de bestuurder het stuur niet meester blijven met het gevolg dat de motor in de wegsloot terecht kwam. De beide per sonen kwamen met den schrik vrij. De voerman J., van de firma Barends, struikelde gisterenmorgen bij het opstap pen op zijn wagen, doordat het paard plot seling van richting veranderde. Het voorwiel ging over het rechterbeen van den voerman. Leden van Snelverband verleende de eerste hulp, dr, Feezer oordeelde het vervoer van den gewonde naar zijn woning noodzakelijk. Op de Lange Heerenvest, bij de Amster damsche Poort, liep gisterenmiddag de 49- jarige H. V. uit Amsterdam. Terwijl hij den rijweg overstak, zonder op het verkeer te letten, werd hij door een motorrijwiel aan gereden. V. kwam te vallen en kreeg een bloedende wonde boven het rechteroog. Leden van Eerste Hulp vervoerden den ge wonde naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waar hij voor eenige dagen ter observatie werd opgenomen. Het bleek, dat de man aan doofheid lijdende is. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Textielbewerkingsfabriek T. E. B. E. F. A.. voorheen Merckens, alhier. Aan het jaarverslag 1925 van de N. V. Nederlandsche Handels- en Landbcuwbank, gevestigd te Haarlem, ontleenen wij het volgende: Het bedrijf bleef zich in het afgeloopen boekjaar zich uitbreiden. Het boekjaar 1925 is wederom beter dan 1924, ook al is de rentewinst lager als een gevolg van de dalende rentestandaard; de provisierekening was beduidend hooger. Over 1924 was de rentewinst 18745.3714, de provisie en incasso 14229.20. Dit jaar gaf een rentewinst van 16892.83)4 en aan provisie en incasso werd 21974.97)4 ge boekt. Op 31 December was in totaal bij de Spaarbank ingelegd 260062.17)4, waarvan bij onze Vennootschap in loopende rekening was gestort 93325.61)4. Het overige was in effecten belegd. Daar de Spaarbank slechts over een korte tijdsperiode loopt, volstaan wij ditmaal alleen met het noemen dezer cijfers, In het vervolg zal een ver- Doorvoerverbod van vleesch uit het bui tenland. Het besmette vee. De Belgische inspec teur te Rotterdam. Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag. Eea verzoek in zake credietverlenging. Het nieuwe kabinet in Egypte tot stand gekomen. De controle-commissie inzake Oostenrijk verzet zich niet tegen opheifing der Vol- kenbondscontröle. De houding van Spanje en Brazilië in den Raad van den Volkenbond. België zal verdere afneming van tluitsche herstelkolen stopzetten. Een particulier schrijven van Hindenburg gepubliceerd betreffende de regeling mei de vorstenhuizen. Zie verder Laatste Nieuws. UilllMFl#, Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.48. Medegedeeld door bet Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 8 Juni. Hoogste Barometerstand 750.6 m.M. le Ingoe. Laagste Barometerstand 750.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Juni: Zwakke, later toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind, aanvankelijk betrokken, later half tot zwaarbewolkt, aanvankelijk regen, later iet koeler. slag, verlies- en winstrekening en balans der Spaarbank tegelijk met het Jaarverslag onzer instelling worden uitgegeven. De balans per 31 December 1925 sluit met een totaal van 831.842.50. De winst bedraagt 18995.11. De verlies- en winst rekening 1925 sluit in totaal op 41600.66. Het dividend uit te keeren aan aandeelhou- dsre bedraagt 4 pet. Sinds geruimen tijd werden langs de J»- lianalaan én van de gemeente én van parti culieren straattegels vermist. De politic had bijzondere opdracht, om hierop te letten. Gisteravond omstreeks half elf is het haar mogen gelukken, den dader op heeterdaad te betrappen. Zekere V., bewoner van de Julia- nalaan, haalde op verschillende tijden één tegel tegelijk, dien hij in een actetasch ver borg, om zoo naar zijn woning te vervoeren. Niet minder dan 63 stuks werden in be slag genomen, waarvan de heer V. reeds een straatje achter zijn woning had aangelegd. Hedenmorgen werd hij door den Commis saris van politie gehoord en werd proces verbaal tegen hem opgemaakt Een bewoner te Schoten ontving Maandag morgen een dwangbevel voor verschuldigde Rijksinkomsten-belasting 1924'25. In Januari 1.1, ontving hij een aanmaning van 25 cents, waarna de belasting geheel werd voldaan op 1 Februari d. a. v. Desniet tegenstaande kwam men den bewoner gister morgen met een dwangbevel van 1.ver rassen. Het gekwiteerde biljet gaf den ambtenaar het bewijs, dat betaling reeds ruim 5 maanden geleden was geschied! Hedenmorgen werd door het bestuur der Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, aanbesteed: Het stichten van een gebouw voor den huishoudelijken dienst voor „Bethesda-Sa- repta" met eenige bijkomende werken op het terrein aan de Hazepaterslaan. alhier. Ingekomen waren voor het metsel- en timmerwerk 15 biljetten. De inschrijving luidt als volgt: H. Prins. Den Haag, 52.370. C. Wildeboer, Schoten, 49.990; fa. v. Al phen en v. Doesburg, Utrecht 49.980.; N.V. Aannemers Mii. J. B. Lindeboom. Amster dam f 47.700.; fa. G. Boon, Amsterdam 45.800.; B. v. Genderen. alhier 45.500.; Brevoort, alhier 45.200.; N.V. B. Hagen, alhier 44.885.; J. Sietses, alhier 43.880.; A. v. Laat, Giessendam 43.397.; fa. Mar tens en Zn., alhier 43.175.; A. P. H. Ro- mijn. alhier 41.895.; Gebr. G. en J. Broer tjes, Heemstede 41.872.; C. v. d. Vliet, der Haag 39.900.; P. J. Boot. Schevennigen 38.295. Ingekomen waren voor het schilderwerk 7 biljetten. De inschrijving luidt: J. C. Uit hoven, aihier 2940.; A. Hulshoff, alhier 2925.; fa. J. C. Kramer. Schoten 2780.; J. Heiloo. alhier 2775.; W. J. Bruyns, alhier 2700.; H. v. Niel Czn., alhier 2490.; P. Essenius, alhier 243*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1