In en om Haarlem. Verlaging van den Erfpachtscanon. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Dinsdag, 8 Juni 1926. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. D. C.—H. P. C. 0—5. Finale tweede klasse heeren H. P.'C. I—S. V. H. I 0—2. WATERPOLO. Jubileum waterpolo tournooi van den Nederlandschen Zwémbond te Utrecht. DAMMEN. DAMMEN. De „Haarl. Damclub" club kampioen van Nederland. CRICKET. VOETBAL R. K. V. V. Santpoort. DUIVENSPORT. HONKBAL. Het Nederl. Negental tegen het Pittsburg-team. Botsing tusschen twee vlieg tuigen in Florida. AMSTERDAMSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. Vliegtuig geland. Verkoeling tusschen Nobile en Amundsen. De Pittsburgte bezichtigen. Brand op de Lijnbaansgracht. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. Het baden. IJMUIDEN. Erfpachtscanon is, zooals onze lezers zul len weten, de huur, waartegen de gemeente het gebruik van aan haar toebehoorenden grond afstaat voor een bepaalden tijd. De gemeente Haarlem heeft in de jaren 19171920 verschillende complexen bouw grond aangekocht o.a. in de omgeving van het Slachthuis, de Leidsche Vaart, in Scho ten en had reeds grond in eigendom in het centrum van de stad. Aanvankelijk verkocht zij dien grond als bouwterrein, daarna gaf zij den grond uitsluitend in erfpacht en thans is het mogelijk van de gemeente grond te koopen of in erfpacht te krijgen, naar verkiezing. Wij zullen nu niet de voor- en nadeelen van het erfpachtsstelsel opsommen, ook niet de voor- en nadeelen van verkoop van ge meentegrond, een onderwerp, waarover boekdeelen vol zijn geschreven maar een onlangs genomen raadsbesluit behandelen, waarbij de gemeenteraad, op advies van B en W., een verzoek afwees om verlaging van den erfpachtscanon. In een der laatste raadsvergaderingen kwam een verzoek aan de orde van be woners der Oost-Indië-straat om verlaging van den erfpachtscanon voor den grond, waarop hun woningen zijn gebouwd. Zooals gemeld, werd dat verzoek niet ingewilligd en de wethouder van Openbare Werken deelde mede, dat B. en W. er niet aan den ken om den erfpachtscanon te verlagen voor die gronden, welke reeds in erfpacht zijn uitgegeven. Wel stelden B. en W. in uitzicht dat in de toekomst een lagere canon zal worden berekend voor gronden, die nog in erfpacht zullen worden uitgegeven.Tot heden werd 6)4 pet. en hooger over de waarde, van den grond berekend, in het vervolg zal de getneente zich tevreden stellen met 5A procent. Hiermede wordt een ongelijkheid gescha pen tusschen den canon voor gronden, die tot nu toe in erfpacht zijn uitgegeven en tusschen dien van gronden, welke in den vervolge in erfpacht worden uitgegeven. Ons dunkt dat men met beide handen de onbillijkheid van dien maatregel kan aan voelen. Het is immers allePn billijk dat de eene burger niet meer betaalt dan de andere voor een object van dezelfde waarde. Mis, zeggen B. en W. van Haarlem. Dat is niet onbillijk, want die eerste erfpachts- bczitter heeft een vrije overeenkomst met de gemeente aangegaan, waarbij hij zich ver plichtte 6)4 pet. (of meer) te betalen en die overeenkomst moet gehandhaafd wor den. Dat de gemeente later aan iemand an ders eenzelfde stuk grond veel goedkooper geeft, daar heeft die eerste erfpachter niets mede te maken. De oude erfpachtsbezitter zal hiertegen over opmerken dat de gemeente, die eerst geld moest leenen tegen 7 procent om de onkosten te bestrijden om den grond aan te koopen en bouwrijp te maken (ophoogen rio- leeren, straataanleg enz.) diezelfde 7 procent leeningen nu converteert tegen leeningen van 5 procent en minder. Waar de erfpachts canon van 6'A procent gebaseerd was op dure leeningen van 7 pet. is het billijk dat deze canon verlaagd wordt, nu de gemeente voor haar leeningen niet 7, maar 5 pet. be- taalt. Geen kwestie van, antwoorden B. en W. hierop. Die verlaging van het leening-rente- type is een voordeeltje voor de gemeente cn zij denkt er niet aan van dat voordeeltje ook de oude erfpachtsbezitters te laten pro- fiteeren. Als u een huis koopt en het daar na met 1000 winst verkoopt, gaat gij dan naar den vorigen eigenaar van uw huis met de boodschap', hier hebt u 1000; die heb ik verdiend op het huis dat ik van je ge kocht heb. Ik geef ze u nu terug? Deze vergelijking gaat niet op, dunkt ons, omdat de geméente in dit geval niet gelijk te stellen is met een particulier. De ge meente staat anders tegenover haar gemeen teleden eten particulieren tegenover elkaar en zij behoeft dezelfde handelsprincipes, die onder' particulieren voor gangbare munt gelden, niet toe te passen tegenover haar gemeenteleden. Zij mag .dat wel, maar be hoeft dat niet te doen. Absoluut niet. En ook gaat de vergelijking mank omdat in het gegeven voorbeeld verkoop van een huis aan de orde is, terwijl in het geval, dat ons bezig houdt, de gemeente eigenares is gebleven van den grond en de erfpachtsbe zitter huurder is van den grond. Is het nu zoo dwaas dat, bij aldien de lasten, die voor den eigenaar op den grond drukken, min der zwaar worden, 4eze eigenaar tot den huurder zegt: de lasten, die ik op te bren gen heb, zijn minder zwaar geworden, gij hebt mij goed. geholpen om die lasten te kunnen dragen, maar nu ik zelf minder heb op te brengen, zult ook gij daarvan profi- teeren en dus zult gij voortaan minder huur opbrengen? Een ieder zal er dunkt ons, wel van overtuigd zijn, dat er reden is de las ten, die op de erfpachtsbezitters drukken, te verminderen, overtuigd ,ook van de billijk heid dat de óude erfpachters niet meer be talen dan zij, die in de toekomst grond in erfpacht van de gemeente zullen krijgen. Maar het gemeentebestuur heeft nog an dere argumenten om het, verzoek te weige ren. Die argumenten zijn de zwaarste en daarom hebben wij ze tot het laatst bewaard Wij denken er niet aan, zoo redeneeren B. en W., om den erfpachtscanon te verla gen, want er is nu eenmaal een overeen komst tusschen de gemeente en de erfpachts bezitters. Dat is 'een contract en dat con tract moet, evenals alle handelsovereen komsten, in stand blijven. Waar gaat het heen, als men in handelsovereenkomsten verandering gaat brengen? Dat is in strijd met alle gewoonten. Het argument is klemmend, maar niet on aanvechtbaar. Het is juist dat een contract, een han delsovereenkomst in stand moet blijven, zoolang een der partijen zich verzet tegen verandering. Wenscht een der partijen de andere partij te houden aan de eenmaal aangegane verbintenis, dan dient die over eenkomst te worden bestendigd .Maar het is toch een heel gewone zaak dat een contract, een overeenkomst, met goedvin den van beide partijen wordt geannuleerd en het komt toch meermalen voor dat beide partijen een overeenkomst verbreken en daarvoor in de plaats een nieuwe overeen komst stellen. Indien dus ir het onderhavige geval en de gemeente én de erfpachtbezit- '.er daartoe bereid zijn, dan kunnen de be staande bepalingen betreffende het erfpacht door andere vervangen worden Goed, heeft men gezegd, gesteld dat de gemeente, omdat het rentetype der leenin gen verlaagd is van 7 pet. op 5 pet., toestaat den erfpachtscanon te verlagen, ge looft gij dan dat diezelfde erfpachtbezitter later, als eventueel de gemeente weer duur der geld moet leenen, bereid zou zijn om den erfpachlscanon te verhoogen? Dank je wel, zou hij zeggen, ik houd wat ik heb en de gemeente zou met de stroppen zitten. Wij antwoorden hierop dat het niet de bedoeling is de oude erfpachtsbezitters nu eens extra weinig erfpacht te laten betalen; het is niet de bedoeling dat de gemeente een canon vaststelt, waaraan zij later een strop heelt, maar het gaat er om de erf pachtsbezitters te vergunnen een abnormaal hoogen erfpachtscanon te verlagen, een ca non, die werd vastgesteld in een crisistijd. Wij zien niet in waarom die erfpachters slachtoffers moeten blijven van de abnorma le crisisjaren, die wij doorleefden. Allerwege worden de crisistoestanden geliquideerd. Hier gaat het ook om de liquidatie van een crisistoestand en de bedoeling is geen an dere dan een canon te laten betalen, die normaal is en berekend op normale tijden. Zulk een canon is, naar wij meenen te we ten, een canon van 514, zooals nu in den vervolge door B. en W. zal worden geheven. Het argument dat later de gemeente wel eens duurder kan moeten leenen, is ook hierom niet af, omdat zij dan geen duurder geld heeft te leenen voor de gronden, die nu in erfpacht zijn uitgegeven. Immers voor het geld, dat daarvoor is geleend, werd nu het rentetype blijvend verlaagd. En is het wel zoo juist dat tusschen de gemeente en de oude erfpachtsbezitters een vrije overeenkomst tot stand kwam? Was de erfpachtnemer geheel vrij? De crisis jaren liggen nog zoo kort achter ons dat wij, wijl iedere Haarlemmer de toestanden kent, zonder vrees voor tegenspraak, de stelling durven poneeren dat de gemeente Haarlem inzake uitgifte van bouwgrond een mono polie-positie innam. De gemeente Haarlem kocht zooveel bouwgrond wij maken er geen verwijt van, wij constateeren alleen het feit dat wie in'Haarlem bouwen wil de, bij de gemeente om grond moest komen, vooral toen de enkele stukken particulie re grond uit handen waren gegeven. Wie dus bouwen wilde, had de voorwaarden te accepteeren, die de gemeente stelde, op straffe dat er anders niet gebouwd kon worden. Waar dus, bij gemis aan voldoende concurrentie, de erfpachtscanon eenzijdig werd vastgesteld, daar is er ook reden .ge lijk in alle monopolie-bedrijven, de tarieven te herzien. Ook de tarieven van gas, water en electriciteit worden van tijd tot tijd herzien. Om al deze motieven gelooven wij dat het verzoek om verlaging v. derf erfpachtscanon kan worden ingewilligd en er geen reden is voor ons gemeentebestuur om aan het eens gesloten contract vast te houden Hoe dat kan gebeuren? Er zijn meerdere wegen. De eenvoudigste is natuurlijk, de oude overeenkomst, met goedvinden van beide partijen, te verbreken en daarvoor in de plaats een nieuwe overeenkomst aan te gaan. De tweede manier is art. 9 van de algc- meene bepalingen tot uitgifte van grond in erfpacht te wijzigen. Dit artikel luidt aldus: 1. „De algemeene voorwaarden waaronder grond in voortdurende erfpacht is uitge geven, kunnen ten allen tijde door den Gemeenteraad worden herzien. 2. Wijzigingen overeenkomstig het be paalde in het voorgaande lid tot stand gekomen, treden bouwbloksgewijze in werking en wel voor de eerste maal op het tijdstip waarop een termijn van 75 jaren is verloopen, sinds het eerste ter rein in dat bouwblok in voortdurende erfpacht werd uitgegeven en vervolgens telkenmale na een termijn van 50 jaren." Indien aan dit artikel een alinea werd toegevoegd, waarin bepaald werd, dat de eerste herziening van den erfpachtscanon plaats heeft in Januari 1927, dan zouden de oude erfpachtsbezitters kunnen ge holpen worden. Ten derde zou men de oude erfpachtsbe zitters in de gelegenheid kunnen stellen den erfpachtscanon af te koopen. Men laten de erfpachters daarvoor betalen de som, waar voor indertijd de grond is getaxeerd en stellen den erfpacht, na betaling van die som vrij voor eeuwig van 't betalen van den canon, Dat behoeft niet gelijk te staan met verkoop van den 'grond als de Raad daar tegen bezwaren heeft. De erfpacht kan blijven gehandhaafd door den canop verder te bepalen op 1.'s-jaars. Het aantal erfpachtsbezitters, dat in Haar lem direct van canonverlaging zou profitee- ren, is niet groot, maar er zou een onbil lijkheid mede weggenomen worden. Maar voor de toekomst is het vooral voor woningbouwvereenigingen van belang, dat het gemeentebestuur niet stroef vast houdt aan het eens aangegane contract. Meermalen is in deze courant aange drongen op huurverlaging voor de huizen, die door Woningbouwvereenigingen zijn ge sticht. Alle middelen, die tot huurverlaging kunnen leiden, moeten wij in eere houden. Een dezer middelen is o.i. ook verlaging Van den erfpachtscanon. De erfpachtscanon is op dit oogenblik voor woningbouwvereenigingen bepaald, op 5.132. Dat is lager dan de canon voor par ticulieren, omdat ook op deze wijze de ge meente de stichting van huizen wilde be vorderen. Die canon van 5.132 komt nu misschien nog niet voor verlaging in aan merking, maar het is niet onmogelijk, dat het rentetype, waarvoor de gemeente geld leenen kan (nu 5 en 4% pet.) nog lager wordt. En dan zou wel eens kunnen blijken dat ook de canon van 5.132 te hoog en deze op alleszins redelijken grond zou kunnen verlaagd worden. Dat zal niet mogelijk zijn als het gemeentebestuur zegt tot de Woningbouwvereenigingen: gij hebt geteekejid voor een canon van 5.132 en dat blijft nu zoo. Onherroepelijk. Ook voor toe komstige huurverlagipg voor Woningbouw vereenigingen is de onderhavige kwestie dus van belang. damsche Zwemvereeniging „De Dolfijn", den door Dr. Merens, namens H.V.G.3. uit geloofden beker. De Amsterdamsche Zwem- club kwam met een geheel verjongd zeven tal en maakte 'n veel beteren indruk als in de promotie- en degradatie-competitie en be haalde een tweeden prijs. In de damesafdeeling eerste klasse zorgde de Hollandsche Dameszwemciub voor een verrassing door het sterke R. D. Z. te ver slaan en den door mevr. Triebels-Noens uitgeloofden beker te bemachtigen. Verder behaalde in de tweede klasse dames de Haarlemsche Zwem- en Polocjub „Zig- nea" den eersten prijs voorwaar 'n uitstekende prestatie, te meer daar de dames met eenige invallers moesten uitkomen. Ook de Heemsteedsche Poloclub behaalde succes in de tweede klasse heeren door den tweeden prijs te winnen. In de finale werden zij door S. V. H. de zelfde tegenstan der, waarvan H. G. V. B. Vrijdagavond met 20 verloor, met 30 geklopt, een gelijk resultaat als H. V. G. B. dus, terwijl men dan nog in aanmerking moet nemen dat onze oudste Haarlemsche vereeniging met 4 in vallers was. Begonnen wordt om half twee met den wedstrijd. Onder leiding van den heer Minnes stelt H. P. C. zich als volgt geheel volledig op B. Moolenaar. H. Legenaar, W. Moolenaar J. Kodde. J. Kooyman, A. Braam, J. J. Moolenaar Direct ontspint zich een vinnige strijd met H. P. C. in de meerderheid en het duurt dan ook niet lang of H. P. C. neemt door J. Kooyman met een backhandschot de lei ding (10). De Rotterdammers komen er nu iets beter in en weten 'n tijd lang stand te houden, doch kunnen niet verhinderen dat H. P. C. even voor rust door toedoen van J.J.Moolenaar haar voorsprong vergroot 20. Na de hervatting zijn de Rotterdammers heelemaal de kluts kwijt en vooral de keeper deelt in de malaise en H. P. C. heeft dan ook geen moeite om met verre schoten door Braam tweemaal en J. J. Moolenaar eenmaal, den stand te brengen op 50. H. P. C. bracht zich door deze sprekende overwinning in de finale met S. V. H., dat een overwinning behaalde op H. Z. en P. C. Om ongeveer drie uur werd de tusschen gespeeld. Onder de uitstekende leiding van den heer Borsten ontspon zich direct een vlugge wedstrijd waarin beide partijen goed tegen elkaar opwogen. Beurtelings zijn beide partijen in den aanval en worden de helpers aan den tand gevoeld, doch scoren blijft uit. Even voor rust zwemt J. Kooyman bij een vrijen worp weg, voordat de bal weer in het spel is en wordt het water uitgestuurd. Een geduchte verzwakking voor H. P. C. om met zes tegen zeven menschen te moeten spelen, tbch weten ze tot rust stand te houden. Ook na de rust weef de achterhoede van H. P. C. nog eenigen tijd stand te houden, maareindelijk bezwijken zes voor den druk. Met zeven menschen blijven de Hilligers- bergspelers in den aanval en weten al spoedig hun voorsprong te vergrooten. H. P. C. ver andert nu haar opstelling, maar ook dit helpt niet, zelfs weet S. V. H. haar voorsprong te vergrooten. Spoedig hierna komt het einde en heeft S. V. H. den eersten prijs in deze afdeeling verworven. H. P. C. kan ook met voldoening op deze wedstrijden en de ver werving van een tweeden prijs terugzien. Nu zullen we de wedstrijd van onze Haar- emsche dameszwemciub „Zignea" nader beschouwen. „ZIGNEA"—S. Z. C. 1—0. Vóór de finale van de tweede klasse Heerc n werd de wedstrijd gespeeld tusschen „Zi - nea" en de Schiedamsche zwemclub. „Zig nea" telde eenige invallers en stelde zich onder leiding van den heer van Goor als volgt op H. van Abs.' B. Witkamp, A. Ruiger M. v. Ommeren G. Bouwer, C. Kammeijer, B. de Gee. De Haarlemsche dames waren van het begin tot het einde sterker dan hun Schie damsche tegenstanders, echter door slecht schieten behaalden ze niet meer dan een magere een nul-overwinning. Bij den uitgooi bereiken de „Zignea"-dames het eerst den bal en ondernemen een aanval op het Schie damsche doel, doch de achterhoede redt. Voor de rust weet geen der partijen te doel punten, zoodat met blanken stand wordt ge draaid. Na de rust is „Zignea" sterk in de meer derheid, doch kan dit niet in doelpunten uitdrukken, daar geen schutter in de voorhoede aanwezig is, om van de geboden kansen te profiteeren. Mej. van Ommeren komt opzwemmen en weet met een hard schot haar club de leiding te geven en de overwinning. Spoedig is hierna het einde en heeft „Zignea" den eersten prijs ge wonnen, voorwaar een uitstekende pres tatie van onze Haarlemsche dames. Voor de andere wedstrijden volstaan we met de uitslagen DE HAARLEMSCHE DAMESZWEM- EN POLOCLUB „ZIGNEA" WINT DEN EERSTEN PRIJS TWEEDE AFDEE LING. H. P. C. WINT DEN TWEEDEN PRIJS, TWÉEDE AFDEELING. Zondag werden in Utrecht de wedstrijden voor het waterpolotournooi ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de waterpolo competitie, georganiseerd door dewaterpolo- commissie. Het weer werkte niet mee, den geheelen middag druilde een zacht regentje neer, en het zoo ontbeerlijke zonnetje voor het welslagen van 'n zwemfeest noodzakelijk, vertoonde zich niet. Zoowel voor publiek als deelnemers was het in de inrichting al lek be halve aangenaam. Niettegenstaande al deze tegenwerkende omstandigheden slaagden de wedstrijden uitmuntend, alleen de belang stelling was gering, waardoor de wedstrijden wel een nadeelig saldo zullen opleveren. In de eerste afdeeling behaalde de Amster- lste klasse Heeren A. Z. 1De Maas 1 U. Z. C. 1—Dolfijn DolfijnA. Z. 1 U. Z. C.De Maas 2de klasse Heeren H. Z. en P. C.—S. V. H. R Z. C.—H. P. C. I. V. H.—H. P. C. R. Z. C.—H. Z. en P. C. lste klas Dames A. D. ZR. D. Z. R. D. Z.—H. Z. en P. C. A. D. Z.—H. Z. en P. C. R. D. Z.—H. D. Z. 2—1 0—4 4—0 7—2 0—3 0—5 3—0 2—0 2—5 4—0 5—2 0—1 2de klasse Dames „Zignea"Schiedamsche Zwemclub 10 Na afloop der wedstrijden hield de Water- polo-commissie een druk bezochte receptie in het Jaarbeursgebouw, o.m. voerde W. E. Bredius, dr. Merens, Tordoir e.a. het woord. Na afloop der receptie vereenigden de talrijke aanwezigen zich aan een gezellig diner,waarbij de verworven prijzen werden uitgereikt. De Polo-commissie kan met voldoening op dezen wedstrijddag terugzien. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN VAN S. D. O. Voor de nederlaagwedstrijden van S.D.O. uitgeschreven ter gelegenheid van haar lste lustrum zijn de volgende wedstrijden vast gesteld: Zondag 11 Juli S. D, O, ID. O. S. I uit Naaldwijk. Zondag 18 Juli: S. D. O. ISt. Canisius I uit Wilnis. Zondag 1 Aug. S. D. O. I uit Wilnis, Gez. Samenzijn I uit Hillegom. Zondag 8 Aug.: S. D. O. IDammen, is Denken I, Amsterdam. Zondag 22 Aug. S. D. O, IKracht door Oefening I, uit den Haag. Deze vereeniging is momenteel kampioen van Nederland in de eerste klas. Zaterdag 10 Juli: S. DD. 0. IOns Genoe gen I, uit Haarlem. Deze vereeniging is kampioen van het district Haarlem in de eerste klas. Zaterdag 24 Juli: S. D. O. IDe Jonge Dammer I uit Haarlem. Zaterdag 14 Aug. S. D. O. ISt. Bavo I, uit Heemstede. Voor de tweede klas zijn de volgende wedstrijden bepaald: Zondag 11 Juli: S. D. O. IID. O. S. II uit Naaldwijk. Zondag 18 Juli: S. D. O. IISt. Canisius II uit Wilnis. Zondag 8 Aug. S. D. O. IIBeverwijk I, uit Beverwijk. Zondag 22 Aug. S. D. O. IID. O. V. uit Delft. Zaterdag 24 Juli: S. D. O. II—D. G. D. II uit Haarlem. Alle wedstrijden worden gespeeld in het clubgebouw van Sterk door Oefening aan het Teylerplein te Haarlem. De aanvangs tijd is bepaald op 'Zaterdag 7 uur, terwijl die op de Zondagen nog nader zullen wor den bekend gemaakt. De volgende prijzen zijn beschikbaar gesteld: le Groep: le prijs Lauwertak. Beschik baar gesteld door de bestuursleden van S. D. O., Haarlem. 2e Prijs: Zilveren medaille. Beschikbaar gesteld door den Zeeereerw. heer Pastoor Boogmans. 3e Prijs: Verzilverde medaille. Beschik baar gesteld door den heer Jos. Opdam, Haarlem. 2e Groep: le prijs: Zilveren medaille. Be schikbaar gesteld door het Bestuur van de St. Joseph Gez. Ver. Haarlem II. 2e prijs Verzilverde medaille.' Prijs voor de fraaiste slagzet: Een kunst voorwerp: t. w. een borstel (met hanger) geheel houtsnijwerk. Prijs voor de kortste partij: Een kunst voorwerp t.w. Een beeld. Prijzen taxatie wedstrijd: 2 kistjes sigaren. Zondag jl. vond te Arnhem in Gebouw „Odeon" de wedstrijd plaats tusschen de „Haarlemsche Damclub I" (Kampioen der Noordelijke Hoofdklasse) en de Damvereeni- ging „W.Z.D.V." I (Kampioen der Oostelijke Afdeeling) om het Club kampioenschap van Nederland y. d. Nederlandschen Dambond. Te ruim 11 uur bonden beide tientallen ge heel compleet onder leiding van den heer H. van Mirck uit Nijmegen den strijd aan. De Noordelijke Kampioenen hebben in dezen wedstrijd kunnen ondervinden dat het damspel in het Oosten in de laatste jaren is vooruitgegaan en het heeft dan ook zeer weinig gescheeld of het nationale kampioen schap was dit jaar naar Arnhem verhuisd. Toen de wedstrijd te 1 uur gedurende een half uur werd onderbroken, stonden de Haar lemmers aan enkele borden zelfs een schijf achter, zonder dat zij daartegenover eenig voordeel konden'stellen. Eerst in het eindspel keerden de kansen, want in dit spelgedeelte bleken de Haarlem mers hunne tegenstanders de baas. Juist toen kwamen de Haarlemsche successen. Gebrek aan wedstrijdroutine tengevolge van het feit dat de Oostelijke Kampioenen in 't Oosten geen tegenstanders van gelijke kracht ontmoeten, gaf 'in dezen wedstrijd dan ook den doorslag. Te ruim 5 uur was de strijd geëindigd en hadden de Haarlemmers door een 128 overwinning beslag gelegd op den titel van Clubkampioen van Nederland. Dit is de eer ste maal in de geschiedenis van den Neder landschen Dambond dat het nationale Kam pioenschap naar Haarlem is verhuisd. Voor de „Haarlemsche Damclub" is dit ,;en fraai succes en bewijst dat het damspel in de Spaarnestad momenteel op zeer hoog peil staat. Toen de Haarlemmers Zondagavond te half negen in de Spaarne stad arriveerden, werden zij aan het station opgewacht door een groot aantal clubleden en belangstellen den en een luid gejuich steeg op toen de uit slag werd vernomen. In intiemen kring werd dit feit in het club lokaal der „Haarlemsche Damclub" nog even nagevierd, waarna de spelers huiswaarts to gen, vermoeid van dezen zwaren wedstrijd dag, om later op meer officieële wijze het behalen van de hoogste sporteer te vieren. De gedetailleerde uitslag van den wedstrijd laten wij hieronder volgen Damvereeniging „W.Z.D.V." I Arnhem „Haarlemsche Damclub" I, Haarlem. R.C.KellerP.*J. van Dartelen 20 J. LammersJ.W. van Dartelen02 G. van EttekovenJ.B. Sluiter 11 D. BeemH.C. Teunisse02 M. BeemAebe de Jong11 V. MoesF.A. Berkemeier11 D.JurckaJ. vanLooy 20 M. Hendriks Jr.W. van Daalen ....11 K. JurckaW.J. Teunisse 02 H.W. van GijnJ. Poppen02 Totaal 8—12 voor Haarlem. R. EN W. II—R. C. H. I. Rood en Wit II wint met 5 wickets. Een betreurenswaardige vergissing deed ons melden, dat R. C. H. met innings had verloren. De juiste scores luiden: R. en W. II bat eerst en scoort 295 voor 5, waarvan van den Berg 59, C. van Houten 34, J. Börnemann 12, G. Droste 100 not out (waaronder 10 vieren en een zes), Mr. F. A. Davidson 71 (6 vieren en drie zessen), G. A. Q. de Vries 13 not out. R. C. H. bowlingcijfers: N. N. 2136. Dik 1—98, Klein 1—30, Kuit 0—23. R. C. H. brengt het tot 81, waarvan Se- gerius 10, Krom 35, Van Lennep nam 119, M. Bruin 345, de Vries 12, v. Houten 12, G. Droste 15, Mr. Davindson 231. R. C. H. krijgt den foliowon. doch op een stand van-46 voor 3 geeft Rood en Wit den strijd op. N. N. scorde nu 13, Klein 12, ex tra's 11. Mr. F. A. Davidson bowlde 09, de Vries 19, E. Kervel 03, M. Bruin 1—8, Van Lennep 16, RAUCHBEKERWEDSTRIJD HOLLANDIA I— Z. F C. II (Zaandam): 4-3 Voor den Rauchbeker ontmoette Hollandia Zondag in 't Sportpark de reserve le kl. Z. F. C. II, uit Zaandam. Prachtig voetbal- weer, begunstigde deze, niet door een tal rijk publiek bijgewoonde ontmoeting. Bij H. zagen we enkele debutanten o. a. B. de Groot en Huyberts, welke beiden goed hebben voldaan, speciaal laatstgenoemde welke blijk gaf in de toekomst een goede kracht te worden. Onder de uitstekende leiding van scheidsrechter Meerman stellen beide ploegen zich ruim 2 uur op. Het begin is sensationeel, want nadat Freezen heeft afgetrapt, weet de Z. F. C.-midvoor den bal te pakken te-krijgen. Taktisch weet hij De Jong te passeeren en het spel is nog geen 2 minuten oud als met een houdbaar schot. Schutte het nakijken wordt gegeven. Dit geeft, Z. F. C. blijkbaar moed. Aanval cp aanval wordt op 'net H.-doel ondernomen, waar speciaal Dekker raar staat te schut teren. Bij een dezer anvallen. fluit de scheidsrechter even buiten strafschopgebied voor ongeoorloofd aanvallen van De Groot. De Z. F. C.-midvoor plaatst zich achter den bal en door het ontactisch opstellen van Dekker, waardoor hij het uitzicht van Schutte belemmerde. wordt 3 minuten na het eerste doelpunt door Z. F. C. een tweede daaraan toegevoegd. Z. F. C. heelt dus in korten tijd een belangrijken voor sprong Verwoed begint H. aan te vallen, doch mede door het uitstekende verdedigen van de. Z. F. C.-backs, hebben ze nog geen succes. Aan den anderen kant weet Schutte, door zich op den bal te werpen, erger te voorkomen. Eindelijk heeft H. succes, wan- neer Freezen een voorzet benut en onhoud baar weet te scoren. Z. F. C. zit ook niet stil en ze zijn steeds een tikje vlugger dan H. Gevaarlijke momenten ontstaan nog voor t H. doel, «doch Schutte weet tot de rust zijn doel verder schoon te houden. Na de thee direct weer een gelijk opgaand spel, met af en toe H. in de meerderheid. De voor hoede van Z. F. C. uit vlugge spelers be staande, is echter gevaarlijk en daar de Jong op halve kracht speelde, moet Schutte dikwijls zijn talenten toonen. Vijftien minuten na rust, moet hij echter zwichten voor een schot van den Z. F. C. linksbuiten. Het be gint er voor H. somber uit te zien. Ver schillende schoten worden er op het Z. F. C. doel gelost, doch het achtertrio is in uitste kenden vorm, en keert steeds het gevaar. H. is dan gelukki.g, wanneer een zuiver handsbal in het strafschopgebied, den scheidsrechter niet ontgaat. Freezen plaatst zich achter den bal en het gejuich bewijst, dat den achterstand weer is ingehaald. Luid aangemoedigd, blijft H. aanvallen. Plotseling maakt de Z. F. C.-back weer hands. H- krijgt weer een penalty te nemen. Op schit terende wijze keert de Z. F. C.-doelman het harde schot. Even later moet hij echter zwichten, voor een hard schot, waarmede de partijen op gelijken voet stadn. Hij blijft aanvallen en geheel Z. F. C. staat te ver dedigen, daar ze met een gelijk spel meer dan tevreden zijn. De tijd verstrijkt intus- schen meer en meer. Het publiek begint zich te roeren en H. wordt luide aange moedigd. Plotseling ziet Freezen een gaatje tusschen de beenen van de Z. F. C.-spelers open en met een keihard schot, weet hij via de bovenlat de winnende goal te scoren. Geheel Z. F. C. trekt nog enkele malen ten aanval, doch het gelukt hen niet meer te scoren, zoodat als de scheidsrechter ein digen fluit, H. weer in de volgende ronde is geplaatst. H. heeft iets meer gekregen dan haar toekwam, doch men dient er reke ning mede te houden, dat er enkele nieuwe spelers in de ploeg geplaatst waren, welke nog niet aan elkander gewend zijn. waardoor het niet elkander begrijpen te billijken is. Secretariaat Zeeweg 214 H. Velsen Driehuis In mijn ingezonden stukje in de N.H- Courant d.d. 24 Mei j.l. hebben de leden ze ker wel opgemerkt, dat het bestuur van plan was een boottocht te organiseeren naar Vo- lendam en wel op 27 Juni inplaats van een uitvoering te gevent waar dan het eerste elftal een vriendschappelijken wedstrijd tegen Vo- Iendam I speelt om half drie. Thans is dat officieel geworden, daar het bestuur de hand heeft weten te leggen op een flinke ruime boot. welke van een groot aantal zitplaatsen is voorzien. De plaatsbewijzen zijn bepaald op 1.25 oer hoofd, dus voor iedere beurs toe reikend, en zijn na Donderdag verkrijgbaar bij den heer J.P. Nijssen, Kerkpad, en S.J. Wittebrood, J. Hoogzaad allen te Santpoort en aan het bovenstaand adres. Des heeren leden, Donateurs en niet-leden, voorziet u tijdig van plaatsbewijzen, daar anders de enorme toeloop u teleur motht stellen, de leden gaan natuurlijk allen zonder uit zondering mede. De R.K. Harmonie Soli Deo Gloria, directeur de heer C. Oudendijk, welke j.l. op 't concours te Sloterdijk zooveel lauweren oogstte, zpl vermoedelijk zijn mede werking verleenen. Dit belooft een aardig tochtje te worden, wat zeker de moeite wel waard is. Het vertrek is bepaald 's morgens om negen uur aan de steiger, nabij de Velser- pont. Zegt het voort. Zondag (a.s.) speelt Santpoort I een vriendschappelijken wed strijd tegen Toer club H.B.C. om half drie, waaraan een medaille is verbonden, welke door de bezoekende club werd uitgeloofd. HIJNEN. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM. Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag 6 Juni een wedvlucht met oude duiven vanaf Pont st Maxence (Frankrijk), afstand 370 K. M., waaraan door de leden werd deelgeno men met 140 duiven, welke te 11 uur in vrij heid werden gesteld. De prijzen wérden als volgt behaald L. v. Bragt le, 3e, 13e, 14e, 20e, 22e J. Hartel 2e, R. Brakel 4e Joh. v.d. Pol 5e, 15e H. v. Oldenmark 7e, 6e A.J. Kloek 8e, 12e Jac. Samson 9e B.H. Gort 10e J.W. Radsma 11e, 27e Ed. v. Bree 16e 26e F.J. Lourenburg 17e P. Leurs 18e G.J, Kors 19e M. Burger 21e W. Spoor 23e J.J.B. Kan 24e, 25e Jan. J. Laschuit 28e. Eerste duif bereikte haar hok te 7 uur 30 min. De laatste prijswinner de volgende dag te 3 uür 3 min. Door de ongunstige weersomstandigheden bereikten slechts 2 duiven denzelfden dag haar hok. Woensdagavond zullen op het terrein ach ter Stadion te Amsterdam tegen het Pitts burg team uitkomen de volgende spelers: Van Ajax: Martens cn Harinck. Van Quick: M. Bakker en Rijken als re serve. Van Haarlem: Vrugt. Van A. G. H. C.: M. Vrij,. Beek en Abeling. Van Concordia: v. d. Heuvel en Loevestein cn Roding als reserve. Eenige Italiaansche leden van de Beman ning zouden ontstemd zijn, wijl zij gedwon gen werden de grootste lasten van de reis te dragen; zij zeggen, dat Nobile wilde pogen naar Zuid-Alaska te vliegen, doch dat anderen er op gestaan hadden te Teller te landen. Een vlieger maakt een parachutesprong. De officier-vlieger Schmidt is bij een bot sing van zijn vliegtuig met een door den luitenant-vlieger Ingersoll bestuurd vliegtuig om het leven gekomen. Laatstgenoemde bracht er wonder boven wonder het leven af. Van een hoogte van 600 Meter sprong hij namelijk onmiddellijk na de botsing met een parachute uit zijn vliegtuig en kwam in een haai terecht. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is op het Stille Strand te Scheveningen een militair vliegtuig uil Soesterberg geland. De bestuurder, een sergeant-vlieger, ver klaarde aan de politie, dat hij maar onge veer 20 M. zicht had. tengevolge van' den nevel, welke boven de zee hing. Daar hij bijna tegen een der masten van het radiotelegrafie-station was aangevlogen, vond hij het veiliger om te dalen en beter weer af te wachten. Het vlietuig was nog bemand met een sergeant-mecanicien. Nieuwe vluchten van de Norge? Naar de Telegraaf verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat commandant Nobile de „Norge" weder zal monteeren om vluchten over de Vereenigde Staten te maken, voor op gesteld, dat de Italiaansche regeering toestemming geeft. Er zijn aanduidingen van een verkoeling tusschen Nobile eenerzijds en Amundsen en Ellsworth anderzijds. De Amerikaansche kruiser „Pittsburg is van 15 uur eiken middag te bezichtigen en op Zaterdag en Zondag van 10;j5 uur. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 2 uur werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand op de Lijnbaans gracht 154. Bij haar komst sloegen de vlam men fel uit het benedenhuis, waar geves tigd is de sigarenwinkel van den heer A. T van Asten. De sigarenhandelaar, een reeds bejaard man, sliep in een kamertje achter den win kel. Men had hem nog niet gezien. De brandweer vond hem op een plat achter de woning. Hij was gewekt door de vlammen, en had nog juist achteruit een goed heen komen kunnen vinden. De brandweer had inmiddels het vuur met 2 stralen op een motorspuit aangetast en gebluscht. De winkel was geheel uitgebrand, terwijl ook de voorkamer van de eerste verdieping schade had geleden. Omtrent de oorzaak van den brand deel de de sigarenwinkelier mede, dat hij bij het naar bed gaan een brandende sigaar op een aschbakje had gelegd, waarop zich ook eenige snippers papier bevonden. Deze snip pers hebben vermoedelijk den naasten om trek in vlam gezet. De inventaris was verzekerd voor 700. Men schrijft ons: Wij vernemen, dat in het nieuwe contract voor de strandpachters een bepaling is op genomen, dat zij niet mogen toelaten, dat tusschen en van uit de stoelen baden worden genomen. Niettegenstaande deze bepaling, schijnen zich niet alle pachters hieraan te houden, althans werden er wederom baden vanuit de stoelen genomen. Thans zijn alle pachters door den burgemeester in een schrijven opnieuw aan deze bepaling herin nerd en is aangemerkt, dat voor elke over treding een boete van 10 kan en zal wor den geëischt, ten bate van de Algemeene Armen. Mochten meer of verschillende overtredingen begaan worden, dan zal den raad worden voorgesteld de overeenkomst tot het pachten van strand te vernietigen. Wij voor ons juichen een dergelijke maatre gel toe, doch iets anders is: wordt de be staande toestand daardoo. beter? Of geeft deze werkelijk de gewenschte verbetering? Wij meenen dit om de volgende redenen te moeten betwijfelen. Het is reeds eerder in den Raad ter sprake gebracht, dat de over heid eer, oestand zooals deze was, niet mag tolereert en dat men dus bij een dergelijke verbocs Ing, die het zij nogmaals ge zegd, ee r goede is, toch rekening dient te houc'e met de z.g.n. dagjesmenschen en de minde nancieele draagkracht van velen. Wanneer nu de Raad niet ingaat op bedoeld voorstel, biijt niet anders over dan baden te nemen van uit de badstoelen der strand- exploitan en, of wel men gaat buiten het ge- exploiteerde gedeelte (dus daar, waar geen toezicht is: om de eenvoudige reden, dat vele de vastgestelde prijzen niet kunnen be talen. Hier schept men dus tegenover een goeden maatregel een minder gewenschten, zoo niet nog meer gevaarlijken toestand. Dit toch zal de bedoeling niet zijn. Immers naast het door de gemeente verpachte gedeelte strand, vindt men waarschuwingsborden: „Gevaarlijk te zwemmen of baden." Hierop juist meenen wij nog eens nadrukkelijk te moeten wijzen. Dit was wellicht ook aanlei ding, dat de heer Geer zijn voorstel hand haafde. Financieel nadeel voor de gemeente zien wij direct niet in het voorstel, doch al zou dit het geval zijn en werkelijk een klein financieel nadeel uit het voorstel voort spruiten schuilt in het voorstel toch ook een voordeel. Zandvoort is nu eenmaal een plaats' geworden, uitsluitend aangewe zen op de komst van badgasten en dagjes menschen Deze laatsten zelfs brengen voor al vele voordeelen aan voor de zaken- mensch en. Deze allen dus het aangenaam te maken en hen tegemoet te komen, brengt aan de inwoners zeker over het algemeen een financieel voordeel. De Nederlandsche marine. Het scheen hier gisteren wel een groote oorlogshaven te zijn, zoo druk was de vaart met vertrek kende marineschepen, naar buiten. Eerst was het de torpedoboot G. 6 die van Am sterdam vertrok naar Nieuwediep, spoedig gevolgd door den kruiser Gelderland. Intusschen werd ook de kruiser „Suma tra", die hier lag, reisvaardig gemaakt. Velen hebben van de gelegenheid, dat dit nieuwe oorlogsschip hier lag, gebruik ge maakt om er een kijkje in te nemen .Hoewel er geen officiëele gelegenheid tot bezichti ging was, mocht men er wel een familielid of vriend gaan opzoeken en honderden kwamen om te vertellen dat ze een neef of nicht van den matroos Jansen, Pieter- sen, enz., waren. De commandant en de bemanning deden dan een oogje toe, ook als het neefje niet gevonden werd. Wel licht waren ze gevleid met de belangstel ling in hun schip. Dus was iedereen tevre den. Doch om half elf, gistermorgen, gingen dc touwen los, en vertrok het trotsche vaar tuig, naar zee. Nog had het schipde buitenhaven niet verlaten, of uit de sluizen kwam de mij- nenlegger „Douwe Aukes" te voorschijn en tenslotte ging ook nog de torpedoboot „G. 13". HET ZWEEDSCHE ESKADER. Gistermiddag, tusschen 12 en 1 uur, lagen de beide Zweedsche oorlogsschepen „Man- lichheten" en „Tapperheten" weer in de sluis, na hun bezoek aan Amsterdam. De Zweedsche vice-consul, de heer L. Dijk- sen, begaf zich aan boord, om afscheid te nemen van commandant Söderbauro en zijn mannen. Precies om 1 uur voeren de sche pen naar buiten, nagestaard door velen, die nog militaire plichtplegingen verwacht ten. Er gèbeurde echter niets en weldra waren de schepen aan den Noord-Westelij- ken gezichtseinder verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5