'amsterdamsch nieuws. S. Blazer, t Encycliek-demonstratie. Hazardspel in een café. De Pittsburghgearriveerd. KUNST EN KENNIS. Het monument voor Dr. Schaepman. Een nieuwe parachute. Waar Nederland trots op zijn mag. Dr: Schaepman-monument. UIT BOEK EN BLAD. KERK EN SCHOOL. Nat. bedevaart naar Dokkum. Jubilé. Mgr. Dr. Alphons Ariëns. HANDEL EN NIJVERHEID. „Made in Holland". Nederl. Jaarbeurs te Utrecht. De pulphandel. LEGER EN VLOOT. Reëngagementen. Voor oefeningen van allerlei aard. RECHTZAKEN. Hij had zijn tabakspruim ingeslikt. Het geschil jhr. Groeninx van ZoelenDr. van Blankestein. GEMENGD NIEUWS. Door een auto overreden. Nieuwe oplichterstruc. Barometerdief aangehouden. Een pechvogel op Het strand te Scheveningen. De arrestatie van den moor denaar van vrouw B. te Spekholzerheide. BINNENLANDSCH NIEUWS. Opheffing van den Platte-, landersbond? Doorvoerverbod voor vleesch uit 't buitenland. TWEEDE KAMER. Suppl. Marinebegrooting 1926. De Fransch-Amerikaansche schuld enregeling. Een botsing bij een betooging. De Belgische regeering ziet van de Duitsche herstelkolen af. Mijnongeval tengevolge van een wolkbreuk. De regeling met de vorsten huizen. De raad van den Volkenbond bijeen. De houding van Brazilië v en Spanje. Opheffing der controle over Oostenrijk goedgekeurd. Het nieuwe Zweedsche kabinet MARKTNIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Matige oogst in Twente. r Besmette Nederlandsche varkenscarcassen. Maandagmorgen is in dên ouderdom van 56 jaren overleden de heer S. Blazer, eerste contra-bassist van het Concertgebouw orkest. In Blazer verliest het Concertgebouw T.ijn oudste en tevens een van zijn verdien stelijkste orkestleden. Hij genoot een zeer groote reputatie als instrumentalist. Behalve als contra-bassist was Blazer ook als componist bekend. Het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem, zal op Zondag 15 Juni, ter gelegenheid van het zevende lustrum der uitvaardiging van de Encycliek JRerum Novarum" door Paus Leo XIII, een encycliek-meeting houden in de kerken ,.St. Willibrordus buiten de veste" en „0. L. V. Koningin des Vredes". De vergaderingen zullen worden voorafgegaan door een demonstratie, welke zal worden opgesteld om 12 uur aan de Frederik Hen drikstraat bij de 3e Hugo de Grootstraat. Een zesduizend'al betoogers zal aan de demonstratie deelnemen. Een tiental mu ziekkorpsen zal de manifestatie opluisteren. Veertig bezoekers naar het Politiebureau. Zaterdagavond tusschen elf en twaalf uur fieeft een groepje politie-beambten van bet bureau J. D. Meijerpaein, onder leiding van de inspecteurs Kreling en Ponne een inval gedaan in een café, gevestigd op den hoek van de Nieuwe Amstelstraat en het Water- looplein. Het vermoeden was gerezen, dat daar hazardspel gespeeld werd en dat de houder van het CA.fé er gelegenheid toe gaf. Toen de politie binnentrad, bevonden zich cmgeveer veertig personen in de* localiteit; eenigë daarvan waren bezig met kaarten. In verband hiermede werden alle veertig aanwezigen naar het nabijgelegen bureau geleld. Na gehoord te zijn werden allen op vrije voeten gesteld. Eerst tegen halfdrie waren de verhooren afgeloopen, Eenige pakken kaarten werden in beslag genomen. Zaterdagmiddag circa drie uur is in onze haven aangekomen de Amerikaansche ge pantserde kruiser „Pittsburgh',, het vlagge- schip van vice-admiraal Roger Welles, com mandant van het Amerikaansche eskader in de Europeesche wateren. De oorlogsbodem beeft ligplaats genomen aan den steiger van de Holland Amerika Lijn. Hij meet circa 15000 ton, de lengte be draagt 504 voet, de breede 69Yt voet en de diep gang 26 voet. De bewapening bestaat uit vier 8-inch kanonnen, veertien 6-inch kanonnen, twee stukken luchtafweergeschut en twe.e torpedolanceerbuizen. Commandant is capt. Evans. Er zijn voorts 50 officieren en 800 manschappen. Een groot aantal nieuwsgierigen was bij de aankomst tegenwoordig. Toen de oorlogsbodem in zicht kwam, brachten kanonschoten van de „Gelderland" en van de Zweedsche pantserkruisers het saluut, dat door de zware vuurmonden van de Pittsburgh" beantwoord werd. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig de havenmeester, de heer Van de Poll, Jhr. Graswinkel van de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel, terwijl de w.n. con sul, mr. Spamers, reeds te IJmuiden aan boord was gegaan. Op 17 Juni zal de „Pittsburgh" onze haven weer verlaten. Naar aanleiding van de tentoonstelling in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht van ontwerpen voor het monument, gewijd aan de nagedachtenis van dr. Schaepman, dat te Tubbergen zal worden opgericht, schrijft het „Centrum": Door de goede zorgen van den conser vator is de expositie passend ondergebracht op de bovenkapei, waar de ruimte, noodig Om de maquettes in oogenschouw te nemen, voldoende is, al kan men ook niet om alles heen loopen. In artistiek opzicht komt oe prijsvraag cnr niet buitengewoon succesvol voor. Wel vertoonen verschillende ontwerpen een goede gelijkenis of een pakkende redenaars- houding, maar de groote ideeëtfkracht, die van Dr. Schaepman uiting lijkt ons nergens geheel in beeldhouwkunst verwerkelijkt. Misschien dat de definitieve uitvoering daar nog iets in kan veranderen, maar waarschijnlijk is dit niet. De eerste prijs is toegekend aan August Falise te Wageningen, wiens ontwerp door de commissie is geaccepfeerd. In de gelijke nis van het gezicht was deze niet het merest geltjkkig, wel slaagde hij er in den staats man décoratief en groot van houding voor '.e stellen, Een goeden en voornamen indruk maakt lis „monumentaal" voorwerp het. ontwerp vaTi Wim Harzing te Rijsenburg, wiens plan lot plaatsing in het landschap ook zeer gelukkig schijnt. Het is zeer modern van opvatting, maar niet zeer diep van psycho logie. De jury gaf het den tweeden prijs, doch een .^minderheid" in de jury meende dat dit juist voor den eersten prijs in aan merking moest komen. De andere ontwer pen vertoonen groot verschil van opvat ting en begaafdheid,. Documenten van Dr. Schaepman en uit gaven van zijn geschriften compieteeren de tentoonstelling. Daarbij-is o.m. het portretje van Jan Vetb, dat als weergave van den grooten staatsman tot nu toe niet verbeterd schijnt. Een belangwekkende vertooning met een 4euwe parachute werd dezer dagen in Lon den gegeven. Het is een product van Fran- sche vinding en maaksel en heet de Courtin- Navarre. Tegelijk met het valscherm werd een pak voor drenkelingen gedemonstreerd. Navarre, de uitvinder zelf, was de perachu- tist. Hij ging omhoog in een vliegtuig, be stuurd door den bekenden verkeersvlieger Alan Cobham. Er is een, groote vijver in het noorden van Londen, bij het vliegveld van Hendon. De vijver draagt den eigenaardigen naam van „Welsh Harp". Deze was het too- nee] van de vertooning. Het vliegtuig cir kelde boven dezen vijver en daalde tot een hoogte van 70 M. Daarop stapte de para chutist in de ruimte. Het valscherm, dat een oppervlakte heeft van 20 M2 ging terstond open en dc man daalde veilig maar met een flinken plons in den vijver, waar het dren- kelingenpak zijn hoofd terstond boven wa ter bracht. Een boot pikte hem op en bracht hem aan den wal. Het materiaal van het valscherm is een mengsel van zijde en katoen. Twee man kunnen het scherm inpakken in twintig mi nuten, één kan het doen in een half uur. De uitvinders deelden mede, dat het Fran- sche vliegkorps 65 nauwkeurige proeven er mee heeft genomen, waarbij de gemiddelde tijd voor bet opengaan 11/5 seconde was. Men weet dat de parachutesprongen in den regel alleen van groote hoogte worden ondernomen. De snellè opening, die noch tans geleidelijk is waardoor een schok ver hoed wordt, gaf in dit geval gelegenheid van zoo geringe hoogte als 70 M. van het val scherm gebruik te maken. Dr. Katha Jacobi, Duisburg, schrijft ons: „Dat in Nederland een, aan de studie van tien talen gewijd maandblad van telkens 48 groote bladzijden omvang, uitgegeven wordt en bij een abonnementsprijs van 5 per jaar bestaan kan, is stellig iets waar Neder land trots op zijn mag. Er wordt immers door bewezen, dat het geen toeval is dat in het internationale politieke, wetenschappe lijke en economische leven van oudsher Ne derlanders een zoo voorname rol spelen. De belangstelling voor vreemde talen moet den Nederlander wel aangeboren zijn en is stellig een van de beste, immers vreed zame tradities van het Nederlandschc volk. Met de taal der vreemde naties neemt dc ontwikkelde Nederlander ook in zich op het besef van het vele, wat den vreem deling hem menschelijk nader brengt, en zijn critiek, vrijelijk geuit, kweekt geen vervreemding of haat, maar waardeering voor het ingenomen onpartijdig standpunt. Handel en Wandel Doen en laten) der volkeren wordt in hun taal weerspiegeld, en wie dezen spiegel aandachtig bestudeert, zal nooit „chauvinist" worden. Ik heb die sympathieke gedachte teruggevonden in den titel, dien dr. Messing, docent aan dc Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam, aan zijn blad gegeven heeft: „De Spiegel van Handel en Wandel," 1) den spiegel „made in Holland," waar hier velen met mij trots op zijn." 1) Nijgh v. Ditmar, Rotterdam. Van 6 tot 20 Juni zullen in het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht worden ten toongesteld de inzendingen der prijsvraag voor een dr. Schaepman monument te Tub bergen. Program en jury-rapport van de prijsvraag zullen op de tentoonstelling ter <inzage lig gen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. HET SCHILD. Apologetisch maandblad, uitgave der A, V. „Petrus Canisius". Jaarg. 7. Afl. No. 12. Juni 1926. Dr. Nils Beskow: Hebt gij Jezus Lief? Fr. A. Metz. O.C. Hoe dacht* de Christelijke Oudheid over den Paus? IV (slot.) Piet Kasteel: Katho licisme en Pausschap VI (slot.) - Op den uit kijk Vragenbus Boekbespreking Correspondentie Inhoud van den 7den Jaargang. R. K. ZIEKENVERPLEGING. Orgaan uitgegeven vanwege den Nederlandschen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters, 17e jaarg. No. 6. Veranderde adressen Nieuwe leden Mededeeling van het Hoofdbestuur Drentsche Venen Jaarvergadering op 6 Mei 1926 te Nijmegen Een verrassing Het bezoek der Alg. Vergadering aan het „De Sonnaville Rusthuis" Ingezonden Asthma en Hooikoorts Verpleegsters-Re- traiten Zomer-Retraite Het Zieken- apostolaat Afd. Rotterdam Onze Re traite Nog iets over „Na de Opleiding" Ziekenverpleging Correspondentie Vacante plaatsen Advertentiën, ST. ANTONIUS, 32e Jaarg., 6e afl. Eerbied! Sint Antonius Ónze Levens gang Schetsen uit het Leven Hoe de Heilige hielp De Franciscaansche Mis- siebond Uit onze Missie van Zuid- Chansi Uit onze Missie van Brazilië Missie-Kroniek Missie-Giften Ver kregen en Gevraagde Gunsten. De nationale bedevaart naar Dokkum, de martelplaats van de H.H„ Bonifacius en Gez. zal plaats hebben op Zondag 22 Aug. en Maandag 23 Aug. a-s. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht zal deze eerste nationale bedevaart meemaken. De Zeereerw. Pater van Ryckevorsel S.J., moderator der R -K. Studentenvereniging Carolus Magnus te Nijmegen, hoopt 9 Juni a.s, zijn zilveren priesterjubilé te vieren. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, is Mgr. Dr. Alph. Ariëns, Maandagmiddag voor zien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Op medisch voorschrift moet de lijder ab solute rust houden. Hij mag derhalve van niemand, geestelijken noch leeken, bezoek ontvangen. Waarmerking van baksteen, bestemd voor de Vereenigde Stater, geëischt. Geen invoerrecht. Dc Nederlandsch-Amerikaanschc Kamer van Koophandel te Amsterdam ontving Vrij dag het volgende telegram van hare Zus terorganisatie te New-York. „Te rekenen van den negentigsten dag na twee Juni af (dus van 1 September a.s. af), meot elke geïmporteerde steen voorzien zijn van het land van herkobist." Dit is dus het einde van dc Amerikaan sche actie om den import van buitenlandsche steenen te belemmeren. Oorspronkelijk had men gelijk bekend, een invoerrecht op stee nen willen heffen, doch dit plan is niet door gegaan. Nu zal, wat de Hollandsche bakstee- nen betreft, elke steen moeten worden voor zien van de woorden „made in Holland Hoewel niet zoo nadeelig als een vrij hoog invoerrecht zal deze bepaling toch zeker niet bevorderlijk zijn voor onze steenindustrie. Aan de 15e Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 6 tot en met 16 September a.s. zal worden gehouden, zal wederom een spe ciaal paviljoen voor dc Galanterie-branche verbonden zijn. Donderdag heeft de Bond tot verbetering van den Pulphandel in Nederland te Leiden wederom een vergadering gehouden, waar in de voorzitter, de heer J. Rlaarsdam, uit Bodegraven, in zijn openingsrede een overzicht gaf van de tot heden behaalde resultaten. Elen desbetreffende commissie beeft besprekingen gehouden mei gedele geerden van suikerfabrikanten in Neder land, welke een bevredigend verloop gehad hebben. Verder werd er besloten, in het vervolg ook coöperatieve vereenigingen in het federatief verband op te nemen daar door bestellingen «van pulp van de aange sloten coöperaties door middel van den bond kunnen geschieden. Naar dc Msb. verneemt, is dezer dagen de intrekking te verwachten van Legerorder no. 437 van het jaar 1924, waarbij werd be paald dat reëngagementen voor militairen voor niet langer dan voor den lijd van 1 jaar mochten worden aangegaan. De dezer dagen verschijnende legeror ders bevatten een ministerieele beschikking, waarbij voor het jaar 1926 een som van 12,890 wordt beschikbaar gesteld voor oefeningen van allerlei aard. Deze oefeningen hebben ten doel de op leiding van den troep in de door de oor- logspractijk aangegeven richting te voltooien waarbij het streven er op gericht moet zijn, zich los te maken van de gewone oefenings terreinen en zooveel doenlijk ook van de onmiddellijke omgeving der garnizoenen, waardoor als vanzelf marschen van eenige beteekenis aan de oefeningen worden ver bonden. Als een hoofddeel der oefeningen moet worden beschouwd het legeren van den troep buiten de kazerne, waartoe schuren of loodsen met eenig ligstroo kunnen wor den gehuurd, bivaks kunnen worden be trokken, dan wel localiteiten in nevengarni zoenen kunnen worden benut. Ook met betrekking tot verpleging en ge- vechts- of schietoefeningen kunnen de ne vengarnizoenen vaak de behulpzame hand bieden. Voor de rechtbank te Zwolle stond Don derdag terecht, de eigenaar van een export slachterij te Steenwïjk. Verdachte zou in de week van 14 tot 19 September 1925 de ar beidswet overtreden hebben. Een aantal ar beiders werd gehoord, o. w. ook de 23-jarige slagersknecht H. M. De president wees hem er op, dat hij voor den majoor van den Rijks- veldwacht een andere verklaring had afgelegd dan thans. „Och," zij hij, „die veldwachter schrijft maar wat op 1" De president gaf getuige om deze uitdruk king een vermaning. Plotseling werd M. doodsbleek hij legde zijn armen op het hekje en liet daar zijn hoofd op rusten. De deur waarder geleidde M. de zaal uit. Eenigen tijd later kwam de man terug. Hij was nog heel bleek, maar toch in staat om te praten. Ieder dacht, dat zijn ongesteldheid te wijten was aan vrees. Toen de president vroeg, waarom M. plot seling zoo onwel was geworden, klonk het schuchtere antwoord „Ik had mijn tabaks pruim ingeslikt...." Voor den Haagschen Politierechter Jhr. Mr. Feith, heeft Maandag terecht gestaan Jonkheer R. F. Groeninx van Zoelen, 38 jaar, van beroep journalist, wonende te 's-Gravenhage, aan wien telaste is gelegd, dat hij te 's-Gravenhage op of omstreeks 24 No vember 1925 opzettelijk na daartoe in kalm beraad en na rijp overleg het voornemen te hebben opgevat en het plan te hebben ge maakt ter uitvoering daarvan gewelddadig M. van Blankestein met de hand of de vuist een slag of stomp tegen het hoofd heeft ge geven en waardoor deze pijn heeft geleden en bovendien voornoemden van Blankestein in het gezicht heeft gekrabd, waardoor hij bloedend werd verwond en pijn ondervond. Het O.M. werd waargenomen door mr. Hermans. Verdachte werd bijgestaan door mr. A. H. Kramp, advocaat te 's-Gravenhage. Vooral van de zijde van de pers bestond voor deze zaak groote belangstelling. Zoowel van de zijde van het O.M. als van die van de verdediging waren verschillende getuigen gedagvaard. Na het verhoor eischte het O.M. f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter, uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot f 100 boete sub. 50 dagen hechtenis wegens mishandeling met voorbedachten rade. Zondagmorgen ging niej. P. v. d. B. te Oir- schot (N.-Br.) per autobus E.M.A.D. uit de kerk naar haar huis, genaamd de Strepen Rok. Met dat zij uit den wagen stqpte, werd zij door een passeerende luxe auto gegre pen en een eind meegesleurd. Terstond op genomen en binnengedragen, werd door de direct ontboden geneesheer. Dr. Burgerinck bediening en overbrenging naar bet gasthuis te Tilburg noodig geoordeeld. De getrof fene had de beide beenen gebroken en was verder ernstig gekwetst. Te Delft heeft een tot nu toe onbekend persoon zich onder den naam van een in gezetene als werklooze aan de Arbeids beurs aangemeld. Tegen afgifte van de hem verstrekte kaart wist hij een rijwielhandelaar te bewegen hem een rijwiel in huur af te staan, het welk hij tot nu toe niet beeft teruggebracht. Te Maassluis en Leiden heeft dezelfde man op dezelfde wijze succes gehad. Op aanwijzing van eenige burgers is te Schiedam dc gezochte vermoedelijke baro meterdief aangehouden, n.l. de 32-jarige Th. J, v. V. uit Rotterdam, die ook te Den Haag tal van barometers heeft ontvreemd. Bij zijn arrestatie werden wee baromeers bi; hem bevonden: deze zijn inbeslag genomen. De aangehoudene geeft voor, reiziger te zijn. Over den kop in zee! Het vliegtuig, dat Vrijdag wegens mist bij Scheveningen moest dalen, zou Zaterdag j.l. weer opstijgen. Daar echter het strand op de plaats, waar het vliegtuig neerstreek, vrij smal was, rolde men het eerst naar een verder gelegen breeder gedeelte. Nu kwam echter Yle vloed opzetten, zoodat de machine ifl het mulle zand moest blijven staan. Toen men wilde opstijgen, kon dc piloot niet verhinderen, dat de machine uit den koers raakte en in zee reed. Het toe stel vloog over den kop. Wonder boven wonder zijn de piloot en de mecanicien er goed afgekomen. Zij konden het vliegtuig nog bijtijds verlaten. Omtrent de arrestatie van den moorde naar van vrouw Borghans te Spekholzer heide, vernemen wij nog het volgende: Donderdagavond omstreeks 10 uur meldde zich bij den gemeente veldwachter te Val burg (Geld.) iemand aan, die om nachtver blijf verzocht. De veldwachter, die het sig nalement van den vermoedclijken moorde naar van vrouw B. te Spekholzerheide ken de, meende den bewusten man tegenover zich te hebben. Hij stelde daarom den burgemeester van zijn bevinding in kennis. Deze heeft toen den man een verhoor afgenomen, waarbij de onbekende mededeelde Aric V/akkër te heeten en te Spekholzerheide als boeren knecht werkzaam te zijn geweest. Toen dc burgemeester het gesprek op den moord bracht bekende de man de vrouw geslagen te hebben. Daarop is de burgemeester met twee veldwachters en den verdachte in een auto naar Kerkrade gereden. Om vijf uur Maandagmorgen werd den man aldaar wederom een verhoor afgeno men. Hij bekende nu den moord te hebben gepleegd. Hij zeide niet de'bedoeling te hebben gehad de vrouw te dooden, maar dat het hem slechts om het geld te doen was geweest. Later in den morgen had in tegenwoor digheid van den Officier van Justitie en den verdachte op het terrein van het misdrijf andermaal een onderzoek plaats. In het laatste nummer van „De Nieuwe Plattelander", het wekelijksch orgaan van den Plattelandersbond. doet de hoofdredac teur, het 'Tweede Kamerlid A. Braat een ernstig beroep op de leden van den bond, om te zorgen dat vóór 20 Juni a.s. .6000 bijeengebracht wordt. Mocht dit falen, dan zal onverwijld de bond bijeen geroepen worden om te spreked over liquidatie. Het K. B. thans verschenen. Thans is verschenen een K. B., waarbij de doorvoer van buitenlandsch vleesch en klau wen is verboden. Wanneer bijzondere rede nen een afwijking van dit verbod noodzake lijk maken, kan de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw zoodanige afwij king toestaan, onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. Thans is ingediend de reeds eerder door den minister van. Oorlog en van Marine, a.i. aangekondigde suppletoire marinebegroo ting, hoofdzakelijk ter verkrijging van de ferdsen om ook in 1926 weder twee torpe- dobootjagers voor Oost-Indië op stapel te kunnen zetten. In den aanvang van zijn memorie van toe lichting op dit ontwerp zegt de minister, dat bij nadere overweging het gewenscht geble ken is, voor den arbeid oorspronkelijk toe gedacht aan een directeur-generaal, de be schikking te krijgen over een ambtenaar in de positie van raadsadviseur in algemeenen dienst. Aldus kunnen de gezags- en ambte lijke verhoudingen ongewijzigd blijven. Het ligt in het voornemen, nadat dit ont werp tot wet zal zijn verheven, de inwen dige reorganisatie van het departement van Marine, alsmede de voorbereidende werk zaamheden verbonden aan de samenvoeging van de Departementen van Oorlog en Ma rine, ter hand te nemen. Voor de samenvoe ging zelf zal te zijner tijd een wetsontwerp worden ingediend, waarbij aan de Kamer volledige inlichtingen zullen worden ver strekt. Zooals vroeger reeds betoogd is, moet de toestand van de in Indië aanwezige jagers van dien aard worden geacht, dat zoo spoe dig mogelijk met geleidelijke vervanging moet worden voortgegaan. Als lste termijn in 1926 te verwerken, wordt daarvoor geraamd 1.200.000 voor den eigenlijken aanbouw, terwijl voor aanschaffing van geschut,, af standmeters en vuurleidingsinstallaties, als eerste termijn 300.000 wordt noodig ge acht. Verder wordt nog aangevraagd oen verhooging van 700.000, ter toelichting, waarvan kan dienen, dat de verhooging van den in de oorspronkelijke begrooting 1926 uitgetrokken post van 750.000 voor Hr.Ms. Sumatra noodig wordt geacht met 500.000, aangezien reeds thans gebleken is, dat in 1926 meer dan de beschikbare 750.000 zal moeten worden betaald. Ook dc in de oorspronkelijke begrooling voorkomende post van 250.000 voor twee flottielje-vaartuigen (1924) eischt aanvulling, daar reeds nti te voorzien 's dat het toe gestane bedrag onvoldoende zal zijn. De proeftochten vdn één der flottielje- vaartuigen hebben ten gevolge van vertra ging in den bouw later plaats gehad dan bij de samenstelling der begrooting voor 1926 werd voorzien. Ten gevolge hiervan verviel ook de betaling van een contracttermijn la ter dan was verwacht. Hiervoor en voor 't aanbrengen van wijzigingen en, verbeterin gen is een verhoogd bedrag van 200.000 noodig. In verband met de gebleken noodzakelijk heid om de posten voor aanbouw van Hr. Ms. Sumatra en van de flottieljevaartuigen te verhoogen en in aanmerking nemende, dat er een achterstand bestaat in de voorziening in bovenwaterkrachten, waardoor het wen- schelijk is, in de eerste plaats te streven naar het bereiken van een harmonische ver houding tusschen de sterkte van het boven water- en onderwatermaterieel, worden thans geen gelden aangevraagd voor den houw van een onderzeeboot ter vervanging van Hs. Ms. K. I. Tegenover de bij dit wetsontwerp aange vraagde verhooging van het eindcijfer der Marinebegrooting met 2.201.225 staat een grootere opbrengst nder de middelen van 1.100.000, zcodat van het totaal thans aangevraagde feitelijk ten laste der staats begroting blijft 1.101.225- De regeering zal eerstdaags het parlement verzoeken de overeenkomst betreffende de regeling der Fransch-Amerikaansche schulden te ratificeeren. Deze ratificatie heeft echter in geen en kel opzicht invloed op de besprekingen, die gaande zijn over het openen van credieten tusschen twee particuliere instellingen, die en welke niet rechtstreeks de verantwoor delijkheid van den staat in het geding bren gen. Tijdens een katholieke betooging te St. Nazairc, werden de betoogers door com munisten aangevallen. Zij sloegen de aan vallers terug en ^vertrapten de roode vlag gen. Aan beide zijden waren eenige gewonden. Volgens de „Libre Belgique" heeft de regeering besloten om afstand te doen van de Duitsche herstelkolen. Deze kosten haar te duur. Dientengevolge zal van 1 September af het Belgische bureau voor de verdecling der Duitsche kolen worden opgeheven. Gisterenmorgen woedde boven Halle en Omstreken een hevige wolkbreuk. Tenge volge hiervan heeft tegen 11 uur in de bruinkoolgroeve „Alwine" te Bruckdorff een ernstig ongeval plaats gehad. Een dijk is doorgebroken tengevolge waarvan alle ingangen naar de groeve ijnz overstroomd. Het aantal mijnwerkers dat is omgekomen, is nog niet bekend en zal eerst hedenavond bij het opkomen van den nieuwen ploeg kunnen worden vastgesteld. De schade wordt voorloopig geraamd op meer dan een millioen mark, terwijl de mijn waarschijnlijk een half jaar zal moeten worden stilgelegd. De „Vorwarts" wist mede te deelen, dat de vroegere Pruisische minister von Loebell bekend manager van de verkiezing van Hin denburg tot rijkspresident, voornemens was een particulieren brief van Hindenburg te publiceeren, waarin deze zich onomwonden tegen de verbeurdverklaring van de vorste lijke vermogens uitspreekt. Inderdaad is deze brief vanavond door Loebell gepubli ceerd. Hindenburg weigert daarin te vol doen aan het verzoek van Loebell om als rijkspresident zijn meening over het onteige- ningsontwerp te zeggen. Hij verheelt het niet, dat zijn persoonlijke meening gelieel overeenstemt met die van Loebell: hij be schouwt de verbeurdverklaring van de vor stelijk vermogens als een groot onrecht en een grove ondankbaarheid jegens de vroe gere vorsten en is van meening, dat met het plebisciet over deze kwestie een be denkelijk precedent wordt geschapen. Dit standpunt van von Hindenburg zal natuur lijk niemand verrassen. Het is hetzelfde standpunt dat rijkskabinet en de burgerlijke partijen innemen. Algemeen neemt men het echter den heer van Loebell kwalijk, dat hij van deze uitlatingen van Hindenburg ge bruik maakt als wapen in den strijd tegen de onteigening en zoodoende den rijktpre- sident direct in den politieken strijd betrekt. De Raad van den Volkenbond is gisteren morgen om kwart over elf bijeengekomen, onder voorzitterschap van Guani (Uruguay). In een huishoudelijke zitting werd de agenda met 27 punten vastgesteld. Ondanks de afwezigheid van Brazilië 5n den Raad heeft Mello Franco gisterenmid dag een plaatsvervanger gezonden in het Raadscomité voor de minderhedenquaesties. Hiervoor was een der ondergeschikte amb tenaren van het talrijk personeel der Bra- ziliaansche Volkenbondsambassadc gezon den. Spanje moet aanvankelijk het plan heb ben gehad, geheel weg te blijven. De Spaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken zou Mello Franco hiervan kennis gegeven hebben onder de mededeeling, dat Spanje's houding jegens den Volkenbond was gewij zigd. Op het laatste oogenblik schijnt dat besluit te zijn ingetrokken, om den indruk van obstructie te vermijden en teneinde de continuïteit niet te onderbreken en is de legatie-secretaris gezonden. Beide landen schijnen de zetelquaestM als verloren te beschouwen. De controle-commissie inzake Oostenrijk besloot gisteren, na de uiteenzetting van dr. Zimmerman betreffende den toestand in Oostenrijk, geen bezwaar te maken tegen opheffing der Volkenbondscontróle. Het nieuwe ministerie, met den heer Ekman alsi premier en minister van finan ciën en den heer Löfgren als minister van bfdtenlandsche zaken bestaat uit 6 prohibi- tionistenen 3 liberalen. Drie leden der nieuwe regeering behooren niet tot een politieke partij. BOVENKARSPEL (Station), 7 Juni. Aard appelen Schotsche 6.10^—7.10, kleine 2.403.30 p. b. Aanvoer 5315 b Bloem kool le s. 17.10—27.90, 2e s. 12—18.10, 3e s. 2.305.30 p. 100 st. Aanvoer 2335. Meirapen 22.1030 p. 1000 st. Aanvoer 111.100 sts. EDE, 7 Juni. (Weekmarkt). Eieren 5 6.25 p, 100 st. Biggen 1926, jonge hanen 0.601.40, oude kippen 1.601.90, oude hanen 1.401.80, per stuk. Eieren. Aangevoerd 120.000 stuks. ENKHUIZEN, 7 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen 5.906.30, middelprijs 6.10; kleine Schotsche 1.902.30, mid delprijs 2.10, alles per baal. ROTTERDAM. 7 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 487 vette runderen, 227 vette en graskalveren. nuchtere kalveren. 66 schapen of lam meren, 829 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 1.101.15, 2e qual. f 10.90, 3e qual. f 0.800.70; ossen le qual. 1.05—1.10; 2e qual. 0.95—0.85, 3e qual f 0.75; kalveren le qual. f 1.45 I.65, 2e qual 1.25—1.05, 3 qual. 0.95— 0.75: schapen le qual. 0.800.85. 2e qual. 0.700.60, 3e qual. 0.50; lammeren 0.901.10, zuiglammeren 1.101.20; varkens le qual 0.820.85, 2e qual. f 0.800.76, 3e qual. 0.74—0.70, export- varkens 0.780.82. Vet vee en vette kalveren in le qual. re delijk verhandeld; overigens met slechts zeer matigen handel. Schapen en lammeren bij weinig aanvoer traag verhandeld. Var kens tot teruggaande prijzen matig, verhan* deld. Ajuin met middelmatigen aanvoer; groote Egyptische 5.255.50. Vlas. Aangevoerd 3300 kg. Holl. geel 0.751.10. kg. Groningsch 1200 kg blauw 0.7511.05, kg. wit Zeeuw- sche kg. dauwrood Eieren. Zeeuwsche Overmaasche 5.25^- 6.50. Aardappelen. Westlandsche poters Zeeuwsche bonte id. blauwe Zeeuwsche eigenheimers Brielsche eigenheimers bravo's 45.20, Red. Star 44.90, blauwe1 eigenheimers per hl.; bonte Stern 4.75525; Malta spring 16K18 ct. per kg. Fijne zaden. Lijnzaad voer- 1516, id. zaai- mosterzaad geel blauw maanzaad 6667. karwijzaad 2425, koolzaad 2627. kanariezaad 1516, zonnebloempitten 1415, boekweit Man- choer. 12.50. Maïs In veiling verkocht ca. 12 2-ton BS Galfox 108136, 20 ton B.S. Donau 93 '4, 125 t Java 146, ca. 300 t Galfox 113—125. AMSTERDAM, 7 Juni. Aardappelen. (Be richt v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten 45.50, id. blauwen 45.50, id. Bravo's 3.754.50, id. Roodstar 3.75 4.10 p. lil.; Wesfl. Muizen 13.30—14, id. kleine Muizen 11.2012.60. Drentsche zomer Malta 1920, A-ndijker Muizen 10.5012.60. id. kleine Muizen 8.4C II.20, Laneedijker Muizen 10.5012.60 p. 100 K.G., Flakkeesche Roodstar 4.254.50 id. Bravo's 4.254.75, Friesche Borgers 2.503, id. Bravo's 44.50, Roodstar 4.10—4.40 p. hl. ALKMAAR, 7 Juni. Varkens. Aangevoerd 326 varkens, vette 0.800.87, zouters 0.30—0.84 per K.G. APELDOORN, 7 Juni. Eieren. Aanvoer 115.000 stuks. Prijs 56.50, middelmarkt 6. Handel traag. AXEL, 5 Juni. Granen. Ter markt werd verder genoteerd voor tarwe 15, rogge 9.50, gerst 9.50, haver 10, erwten 14 ENKHUIZEN, 5 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen 8.108.50, middelprijs 8.30; kleine Schotsche 3.303.90, mid delprijs 3.50, alles per baal. OUDESCHILD (Texel), 7 Juni. Lammeren. Aangevoerd 4608 st. Prijs 1420. MEDEMBLIK. 5 Juni 1926. Ansjovis 0.430.45 per K.G.; hoogste 320; laagste 41; vaartuigen 100; aanvoer 12693 K.G.a De oogst in Twente staat er matig voof. De rogge is zeer dun en nog achterlijk. Leek het in den beginne, dat er overvloedig gras zou komen, thans kan geconstateerd wor den, dat het gras dun staat en eveneens achteraan komt. Het vorig jaar zat men al midden in den eersten oogst. Van de aardap pels kan nog weinig gezegd worden. Er waren óók Belgische aan boord. Naar aanleiding van Engelsche cn Neder landsche berichten omtrent mond- en klauwzeer bij in Schotland ingevoerde ge slachte varkens, deelt men het Corr. Bur. van bevoegde zijde het volgende mede: Uit niet-officieele bron werd medege deeld, dat het stoomschip „Lanrick" dat een lading geslachte varkens bevatte, waar bij in Schotland verschijnselen van mond en klauwzeer zouden zijn - geconstateerd, behalve varkens, gekeurd in Nederland, óók en voor het meerendeel carcassen aan boord had, die geslacht en gekeurd waren in België en als zoodanig gemerkt, doch via Rotterdam naar Schotland waren ge zonden. Van de zijde der Nederlandsche regeering wordt met de meeste nauwgezetheid ge waakt tegen het verzenden van geslachte varkens naar Engeland, waarop aanmer kingen ls onderwerpelijk zouden kunnen worden gemaakt. Hiervan is overtuigd de vertegenwoordiger van den Engelschen vee- artsenijkundigen dienst, de veearts Brown, die onder de verschillende landen, die hij in opdracht van zijn regeering bezocht ook in ons land een onderzoek instelde naar eventueele gevaren van overbrenging van mond- en klauwzeer. De heer Brown toonde zich zeer ingenomen met onze maatregelen en zijn opinie was, dat althans met betrek king tot den uitvoer van geslachte varkens het practisch niet mogelijk was, dat hier door mond- en klauwzeer zou worden, over gebracht. Juist in den laatsten tijd, ken nende de vrees in Engeland, heeft de direc teur van den veeartsenijkundigen dienst den rijkskeurmeester herhaaldelijk op het hart gedrukt met de meeste zorgvuldigheid de dieren, zoowel in -levenden toestand als geslacht, te onderzoeken en is men voor alle zekerheid tot den strengen maatregel overgegaan, om het „haarvarken onver schillig met welk klauwlijden ook, besmet of niet besmet, niet voor uitvoer goed te keuren. (Haarvarkens ziln slachtvarkens, niet vac de borstels en klauwen ontdaan, die vooral in Schotland een gewild handelsproduct 'riit wil zeer onwaarschijnlijk schijnen, dat als inderdaad geslachte varkens met werkelijk besmettelijke klauwziekten in En geland worden aangevoerd, deze uit Neder land afkomstig zouden zijn. Mocht onverhoopt zulks toch het geval zijn, dan moet ernstig overwogen worden, dé faciliteit, die aan de exporteurs verleend is, om slachtvarkens niet van haren en klauwen te ontdoen, in te trekken. Mocht blijken dat hetgen vermoed wordt, de varkens uit België afkomstig zijn, en via Rotterdam naaT Schotland verzonden, dan zal in het belang van eigen landbouw en veeteelt en van den Nederlandschen handel overwogen moeten worden, den doorvqer van in andere landen geslachte dieren te verbieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7