Verspilde energie. Verkeersongevallen ONZE SPECIALITEIT! Voornaamste Nieuws VESTEN JURKEN Stadsnieuws. LJ Woensdag, 9 Juni 1926. 50ste Jaargang No. 16270 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 10 Juni Diefstal van zakken in de Haarlemmermeer. EEN ZWARE BRAND TE VELSEROORD. Winkelhuis en woning uitgebrand. Het kampeervraagstuk te IJmuiden. Onder een auto geraakt. Overreden. FRANSCHE WOLLEN KINDER- EN - - WILLEM VAN LIEMT ANEGANG (Hoek Warmoesstr.) Angstige uren, Programma NIEUW MATERIAAL N.Z.H.T.M. Esperanto-examen. Afnemen examens. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Gouden Echtpaar. Practische reclame. GYMNASTIEK. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week J 0.25 Haarlem en Agentschappen; Per kwaï taal 3.25 l'ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. HAARLEMSGHE Adverientiën 55 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 9011(1 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; IwUUU." levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf\ bij een ongeval metf'OCQ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: JU» doodelijken afloop: bij verlies van een hand, f een voet of een oog. f JOC M bij verlies van eer. f CO bij 'n breuk van f i f| bij verlies v een J lnu, duim of wijsvinger; JU.' been of arm: ril" andere vinger. Met gelijke posi ontvingen wij dezer dagen twee drukwerken, voortkomend uit één gedachtenkring. Het eene was No. 4 van „Politiek Herstel," orgaan van de gelijk namige groep Katholieken ter bevordering der anti-democratische herstel-geduchte, uit gegeven. Deze genummerde brochures moe ten beschouwd worden als de voortzetting van het vroegere tijdschrift „Opbouwende Staatkunde." Zij komen op ongeregelde tijden uit, wanneer de redactie aanleiding vindt om iets van zich tc laten iiooren. En di; was nu het geval. n.m. met de verschijning van het reorganisatierapport van de R. K. Staats- oartij. Het andere drukwerk is hel eerste num mer van een nieuw weekblad. Toe maar. za'l de eerste indruk bij menigeen zijn geweest: al weer een nieuw bla.di Volgens den oprich ter is niets noodzakelijker dan de verschij ning van deze periodiek. Zij heet „Neder land,' een „onafhankelijk algemeer week blad"; roert tot leus- welvaart, orde en ge zag en staat onder verantwoordelijke leiding van den heer Simon A. Maas. Nu zegt de naam var. den verantwoorde lijken redacteur tien maal meer dat! de titel van bet nieuwe orgaan en heel de inhoud van het eerste nummer. De heer Simon Maes toch is een man, die veel van zich heeft doen hooren en veel van zich heeft doen spreken. Zelf heeft hij in het openbaar een heelc evolutie van sociaal-democraat en strijder voor de rechten van den arbeider, lot bezoldigd bestuurder van den Bond van distillateurs en roerig element in den iabrikantenbond doorgemaakt. Ontegenzeg gelijk een man van thlent; iemand, die iets ie zeggen heeft; maar langzamerhand een eenzame, zonder vaste beweging achter zich. Het verschijnsel doet zich meer voor, dat zulke figuren en zelfs grootere dan de heer Maas na het aflegge» van een be paalde loopbaan geen vasten voet hebben kunnen krijgen in een bepaalden kring of partij; niet, omdat deze niet voor hen open stonden, maar omdat zij zich nergens thuis gevoelden. Zij trokken zich terug en trach ten een eigen aanhang te vormen onder per soonlijke leiding, wat doorgaans mislukt. Van Houten met zijn Staatkundige Brieven was zulk een man. Al zijn pogingen om nog een partij achter zich te krijgen van eenige beteekenis zijn gefaald, zoodat hij er nu aan denkt zijn klein partijtje bij den Vrijheids- bond in te lijven. Fabius was een dergelijke e®nzame figuur, ofschoon minder opdringe rig en minder heerschzuchtig. Hij was te vreden, wanneer men zijn zeer persoonlijke schrifturen las. Onze tijd van wording en zoeken naar aieuwe vormen laat voortdurend menschen naar voren komen, die pogen voor hun on tevredenheid met den gang van zaken uiting 'e vinden in een nieuwe politieke, ethische af sociale partij, mèt een orgaan natuurlijk, en dan altijd onder het motto: regeneratie van de wereld; 't is de tijd van de politieke en sociale apostelen. Zoo hebben wij de laat ste jaren naast de talrijke geiegenheidspar- tijtjes bij de stembus, om een bestaan zien worstelen: Het Genootschap voor Opbou wende Staatkunde, de Staatspartij voor Volkswelvaart, het Verbond van Actualis- ten, het Vaderlandsch Verbond, de Natio nale Unie. enz. 't Is altijd een lust om de ver slagen te lezen, wanneer de weinige dames en heeren van zulke genootschappen, waar van gemeenlijk één of twee man de ziel vormen, hü 'en zijn. Van al het bestaande deugt maar bitter weinig; regeering, staats inrichting, cultuur, partijwezen, alles is ver rot. De wereld moet noodig hervormd wor den en wanneer wij nu maar de nieuwe op bouwers willen volgen, dan is de maat- chappij in minder dan geen tijd'van aan schijn veranderd. Maar na eenige maanden hebben de wei nige aanhangers onder elkaar de heftigste meeningsverschilJen; scheiden zich fracties af; vloeien eenige groepen samen en ont binden weer en na een paar jaar blijft niets over dan een vage herinnering. De heer Simon Maas heeft dit ten minste goed begrepen. Hij wil vooralsnog geen par tij vormen, maar eerst de harten voorberei den door het uitstrooien wekelijks van het :aad van zijn woord. De begripsverwarring en verdwazing, zoo schrijft hij in een inleidend artikel, op staat kundig en oeconomisch terrein en de ver slapping der geestelijke, zedelijke en stoffe lijke volkskracht, zich toonend op elk ter rein: bij wetgeving en bestuur, in de kunst en bij de opvoeding, in het bedrijfsleven en de sport, zijn geen gevolg van uiterlijke, ge makkelijk te veranderen omstandigheden. Zij wortelen in opvattingen, die gewekt en gevoed door jarenlange eenzijdige propa ganda niet alleen ons Volk, maar vrijwel de geheele Europeesche cultuur onzer tijden heheerschen, zoo zeer dat, hoewel velen de 'heorieën, waaruit ze voortkwamen, ook 'hans nog verwerpen, de conclusies door hen toch, ios van bewijsvoering, als axioma, worden aanvaard. Die c.onclusies, hoewel goeddeels armelijke begrippen, zijn macht spreuken geworden, vormend een complex, v'an zware weerstanden, een plomp obstakel, dat slechts door diepgaande aanhoudende geestelijken arbeid kan worden overwon nen. De met dit doel gestichte vereenigingen zijn daarvoor tot dusverre ontoereikende middelen gebleken. Dat is gemakkelijk ver klaarbaar. Bij een vereeniging sluiten zich alleen aan de enthousiaste overtuigden. Een volk als hert onze is niet gauw overtuigd en "og minder enthousiast. En een der groot ste euvels van onzen tijd is, dat men de waarde van een meening veelal afmeet naar het aantal harer adhacrenten. Zoo staat vaak een jonge vereeniging door haar laag ledental aan haar doel in den weg, afgezien yan de bezwaren, die nu eenmaal inhaerent zijn aan collectieve leiding. Er moet dus nog iets gebeuren buiten alle vereenigingen om, waardoor meer methode, continuiteit en eenheid wordt gebracht in het critisch en opbouwend streven naar re generatie van den volksgeest, naar reorga nisatie onzer volksgemeenschap. Er verder: Menschen met weinig fantasie zullen door het vorenstaande allicht weinig verder ko men. Maar ook anderen zullen daarin geen juist omlijnd werkprogram aantreffen. Dat te geven heb ik ook niet geprobeerd en zal ik ook thans niet probeeren. Mijn bedoelin gen zijn te wijdstrekkend en te diep indrin gend, om in weinig woorden te kunnen wor den uitgedrukt. Er zullen heel wat nummers verschenen moeten zijn, voordat die bedoe ling duidelijk zal wezen voor dezulken, die tot dusver geheel stonden buiten den kring van het nationalistisch reformistisch stre- Men zou dus kunnen zeggen: laten wij eer, twintigtal nummers van „Nederland, onafhankelijk algemeen weekblad", afwach ten, om de herstellingen van den heer Maas, zijn regeneratieprogram en zijn verbete ringsvoorstellen af te wachten. Onnoodig, tenzij de schrijver den aller- laatsten tijd ai weer een nieuwen trap in zijn evolutie heeft bestegen, zijn die meeningen al hekend genoeg. Trouwens, het eerste nummer geeft in tal van bijdragen daarom trent alles wat men wenschen kan.. En dan is het bedroevend te zien, hoe deze schrijver Katholieke en Christelijke jongeren tot zich heeft gelrokken, om mee met hem de nieuwe en toch al weer oude beweging te leiden. Een beweging, die door gebrek aan vaste basis en positieve, opbou wende elementen, na korten tijd weer zal vervagen of zich in andere zal verliezen. De vrienden, die de heer Maas uit „Opbouwen de Staatkunde" en uit de actualisten tot zich getrokken heeft, zijn daarvoor het beste bewijs. Aan de hand van het jongste nummer van „Politiek Herstel" zullen wij dit nog nader aantoonen. Sociëteit „St. Bavo". Esperanto, 8 uur. Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur, Jonge Vrouwenbond, 8 uur, Viool- onderwijs, 6 uur. St. Joz®fsgeze!lengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8—10 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur s avonds van half 8—half 9 um s Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel, 11671. T-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 vai%810 uur op Mazidag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondigs en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Te! 11671 S( Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R -K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor nief-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. afd Haar lem, Eiken Donderdagavond ha1': 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- iiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en eleetriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Bij den graanhandelaar D. N. aan den Huigsloterdijk alhier, werd Dinsdag uit een schuur een groote hoeveelheid zakken ont vreemd. De eigenaar heeft dit kort daarop ont dekt en begaf zich onmiddellijk naar de politie, die er dadelijk op uit trok, om een onderzoek naar den dader in te stellen. Na eenig zoeken slaagde men er in den man te vinden en te arresteeren. Het bleek te zijn de koopman G. D. uit Leiden, die de zak ken inmiddels met een vrachtauto naar Lei den had meegegeven en zich zelf toen in Lisserbroek bad verborgen om aan de aan dacht der politie te ontsnappen. Hij werd naar Hoofddorp overgebracht en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld, Nog zij vermeld, dat hij een paar weken geleden ook reeds een poging tot diefstal in deze gemeente had gedaan. Hedennacht te ongeveer 2 uur is een hevige brand uitgebroken in het winkel- on woonhuis van den handelaar in gevogelte, enz., G. P. Peduzzi, aan den Velserduiner- buurtweg. De heer P., die alleen boven zijn winkel woont, rook ongeveer half drie een benauwde rooklucht. Hii wist spoedig wat er gaande was. Onmiddellijk vluchtte hij door een dakraam naar buiten en wekte ziin zoon die naast het winkelhuis woont. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat aan red ding niet te denken viel. In nachtgewaad vluchtte men de woning uit, zonder iets te kunnen redden. Onmiddellijk werd dc brand weer gewaarschuwd en na een half uur ar riveerde de brandspuit, die met 4 stralen het vuur om 5 uur meester was. Het winkelhuis met woning en het daar naast gelegen perceel, waarin dc zoon woont van den heer P.. zijn totaal uitgebrand. De brand liet zich zóó ernstig aanzien, dat be woners van naburige perceelen hun meubi lair enz. in veiligheid brachten. Gelukkig was er geen wind; in dat geval was de ramp niet te overzien geweest. De oorzaak van den brnd is onbekend, doch men vermoedt dat het vuur ontstaan is door kortsluiting. Alles is verloren, zooals de inventaris van winkel- en woonhuis als het perceel van den heer P. Jr. Alleen de kippen en kuikens achter het winkelhuis konden nog in veilig heid gebracht worden. Honderden vogels ziin verbrand of door den rook gestikt. Verzekering dekt de schade. Begriioeliikerwiize trok dez brand in het nachtelijk uur veel belangstelling. Een ooggetuige meldt ons nog: Zoodra de brand hekend was, begaven wij ons naar de plaats der onbeils. Het gaf een trcurigen aanblik Dc heide woningen zijn totaal door het vuur verwoest en geheel ingestort. Honderden yogels lagen verkoold, onder de puinhoopen. De heer P. en zijn zoon met vrouw en kind ziin liefderijk op genomen door den heer H. Derks. Daar werd ons hét volgende medegedeeld: De heer Peduzzi was naar zijn zoon ge. gaan, om den eersten, verjaardag van zijn kléinkind te vieren. Na zijn thuiskomst be gaf hij zich ter ruste. Ongeveer half 3 werd hij wakker: de geheele woning stond toen vol rook. Onmiddellijk schakelde hii het electrisch licht in. doch dit weigerde. Door een dakraam vluchtte ik, zoo vertelde de heer P.. en wekte mijn zoon. De brand greep zoo snel om zich heen. dat wii ons genood zaakt Zagen in nachtgewaad te vluchten. De echtgenoote van mijn buurman Derks, die- op het rumoer naar buiten kwam en zag, wat er gaande was. riep mij binnen; Goddank had ik toen met mijn zoon, diens vrouw en kind een onderdak. Alles is verbrand, zelfs de cadeaux. die het kind gekregen heeft. Nu ziip. wij geheel broodeloos, daar de handel in gevogelte mijn bestaan was. De toestand is verschrikkelijk. Hoe de brand ontstaan is, kan ik mij niet indenken. Misschien is het kortsluiting. Een andere oorzaak is haast niet mogelijk. Het was verschrikkelijk om den brand aan te zien. Met donderend ge raas stortte het dak van mijn woning in en ook dat van mijn zoon, U begrijpt, dat het voor ons een ramp is. De toestand van de familie P, kan men zich indenken. Het spreekt van zelf, dat de geheele straat is rep en roer was en ieder, die het gevaar zag, trachtte zijn inboédel in veiligheid te brengen. te worden, werd hierdoor het zoeken niet weinig bemoeilijkt. Voorzien van lantaarns speurde men over al rond, riep het kind bij den naam, doch alles tevergeefs. Zoo verliepen verscheidene uren. zonder eenig resultaat. Men vermoedde, dat de klei ne wel van vermoeidheid in slaap zou ge vallen zijn en zoo het roepen niet zou hoo- ren. Ten slotte moesten de pogingen gestaakt worden, daar de volslagen duisternis een nauwkeurig onderzoek onmogelijk maakte. Zoo verliep de nacht, terwijl de familie leden zooals begrijpelijk is, in groote onge rustheid verkeerden. Eindelijk, in den vroegen morgen, onge veer te kwart over vijf werd dc kleine docr een burger gevonden, slapende in de duinen. Ze had geen letsel bekomen; ze was ver dwaald en was ten slotte van vermoeidheid in slaap gevallen. Men kan zich de vreugde der familie voor stellen hij de weer behouden ontvangst vari de kleine. Het kampeer-reglcmen t aanvaard Gisterenavond heeft de gemeenteraad van Velsen besloten het kampeèren toe te staan, maar dan uitsluitend op een, door de gemeente aan te wijzen terrein en onder de bepalingen, welke in het kampeer-regle- ment zijn neergelegd en dat gisterenavond tevens werd vastgesteld. De heer Maas legde namens de Katho lieke raadsfractie een verklaring af, waar in hij mededeelde, dat deze fractie niet af wijzend stond tegenóver het reglement, zooals het geamendeerd was. Hij voegde hieraan toe, dat, mocht in de toekomst blijken, dat het kampeeren, ondanks dit reglement, eene richting neemt, welke strijdt mei onze beginselen, de R. K. raads fractie zich dan het recht voorbehoudt, om met voorstellen hij den raad te komen, welke een algeheel verbod van kampeeren zullén beoögen. Dc heer Schaar, sociaal-democraat, be antwoordde deze tegemoetkomende houding der JRechtsche fractie met een tirade, waar in hij de Rechtschen betitelde als zedelijk heidsmaniakken, terwijl hij zaken in het de bat sleepte, die er niets mee te maken had den en waartoe Be verklaring van den heer Maas hem in geen enkel opzicht aanleiding kon hébben gegeven. De' voorzitter verweet de heer Schaar dan ock terecht het debat te hebben bedorven, en de zaak der kampeerders op een allei- bcdenkelijkste manier te hebben verdedigd. Op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer had een jongetje, dat nog gauw den weg wilde oversteken, het ongeluk onder .een passeerende auto te geraken. Aan het hoofd verwond en hevig bloedende werd de kleine onder geneeskundige behandeling ge steld. Gistermiddag 12 uur werd op de Groote Markt een meisje, dat hard loopende en spelende de Koningstraat uitkwam, door een wielrijdster overreden. Zij werd in de lunch room van de „Sierkan" binnengebracht. Door een politie-agent werd tegen dc wielrijdster proces-verbaal opgemaakt. voor leeftijd van 3 tot 12 jaar 2 30 met 50 ct. stijging tot 6.00 De heer Meinard Merens, die op 11 Juni 70 jaar wordt. De heer Merens is in Haarlem en Amsterdam een bekende persoonlijkheid. IN DEN AFGELOOPEN NACHT BRANDDEN TE VELSEROORD EEN WINKELHUIS EN EEN WOONHUIS, BIJNA TOT DEN GROND AF. Het was omstreeks halt 10 gisterenavond, toen zich op het poliliebureau te Zandvoort de heer v. K. vervoegde, die kwam mede- deeien, dat sinds 3 uur uit zijn woning aan de Haarlemmerstraat te Zandvoort ver mist werd hel 13-jarig nichtje G. I. afkom stig uit Amsterdam. Het meisje, dat bij hem logeerde. de heer K. woonde eerst sinds kort te Zand voort, was des middags thuis gebleven, toen de heer K. en zijn vrouw uitgingen- Zij hadden het meisje gezegd, de woning niet te mogen verlaten, voordat zij terug kwamen. Echter was de kleine toch hel huis uitgeloopen en was naar de duinen ge gaan. die ten Zuiden van de Haarlemmer straat gelegen zijn. Daar hadden eenige personen "net in den namiddag nog zien bloe men plukken. Het werd avond, doch de kleine keerde niet terug. Men zocht de naaste omgeving der woning af, doch niets werd gevonden. Naarmate het later werd. steeg de onge rustheid der familieleden over het uitblijven van het kind. Men dacht reeds, dat de klei ne een ongeluk zou zijn overkomen en, ten einde raad spoedde men zich naar het bu reau Van politie om aangifte te doen van de vermissing. Verschillende agenten en een hoofdagent togen oogenblikkelijk op onderzoek uit. Van verschillende zijden, van den kant der Haarlemmerstraat en van de zijde der terreinen van de Amsterdamsche Waterlei ding togen de mannen op onderzoek uit. Ook de heer v. K, vergezeld van een in specteur van politie trok het duin in. Daar het echter spoedig donker begon van het Concert in den Hout. op Donderdag 10 Juni. te 8 uur onder leiding van Wil lem Knikker, 1. Huldigingsmarsch Ed. Gricg. 2. Ouverture Der Freischiitz. C, M.-v.Weber. 3 „La Voix des Cloches A. Luigini. 4. Fète de Chariié, Suite, C, Lecocq. 5. Marche de la Suite. Impressions de Nice. G. Auvray. 6. „Piet Hein". Hollandsche Rhapsodic, P- van Anroov. 7. Ouverture „TannhauserR. Wagner. Hedennacht werden van het station der Ned. Spoorwegen naar de remise aan de Leidschevaart der Noord-Ziud-Hollandsche Tramweg Maatschappij een drietal Boeda- pester rijtuigen overgebracht, zooals reeds een viertal op de liin AmsterdamZandvoort in den dienst is gebracht. Deze nieuw aan gekomen wagens moeten nog worden ge monteerd, waartoe behoort het inbrengen van licht- en verwarming geleidingen en de vereischte motoren doch men hoopt de wa gens in de helft der volgende maand in den dienst te kunnen brengen. Nog een viertal bijwagens zijn te wachten welke binnen en kele weken zuilen arriveeren en dan ligt het in de bedoeling ook deze nog dezen zomer dienst ie laten doen, zoodat bij aan vang van het z.g. hoogseizoen (half Juli) eer. 7-tal dezer wagens zal loopen op 't tra ject AmsterdamZandvoort, hetgeen een aanwinst beteekenen zal. Over het algemeen blijken deze wagens zeer te voldoen, ook bij het publiek, om het aangenaam zitten en bovenal het meer vaster loopen der wagens, waarmede dan bedoeld is het minder schud den der veeren. Daarbij komt nog, dat met een thans bestaande vier wagen trein, oud materieel, 130 reizigers vervoerd kunnen worden (alleen zitplaatsen), terwijl een vier wagen trein, nieuwe wagens, minstens een 200-tal passagiers kan bevatten (zitplaatsen), zoodat ook minder lang wachten bij over druk vervoer het gevolg zal zijn van de in gebruikneming van het nieuwe materieel. Een der prijzen, beschikbaar gesteld door de Haagsche Esperantisten vereeniging. voor leden der Ned, Reisvereeniging. die op het gehouden Esperanto-examen de meeste punten behaalden, werd toegekend aan mej. B. M. Jacobson, alhier. VERGADERING VAN TAXI-CHAUF FEURS. Vanwege de Nederl. Unie van arbeiders in het Automobielbedrijf, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, werd Dinsdagmorgen een bijeenkomst gehouden van de Taxi-chauffeurs welke op dat moment geen dienst behoefden te verrichten. Op deze vergadering werd uitvoerig bespro ken het algemeen talmen om hier ter stede te geraken tot een betere standplaatsenregeling, welke zoowel voor het taxi-bedrijf als voor het algemeen belang van het allergrootste belang is. Vooral werd door verschillende der aanwe zigen aangedrongen op het doen aanbrengen van telefoonaansluitingen op de standplaatsen, zoodat een ieder direct zelf de dichtstbijzijnde standplaats telefonisch zou kunnen bereiken. Volgens hen houdt een behoorlijke stand plaatsenregeling het nauwste verband met het tarief en mag dus geconcludeerd worden dat door een verbetering van het standplaatsen- regeling tegen te houden men willens eu we tens de tarieven op de tegenwoordige hoogte houdt. De vergadering sprak zich uit dat hier ter stede het Haagsche taxitarief het allerbeste zou kunnen worden ingevoerd en dat dan, wanneer iedere chauffeur zijn plicht doet, en daarover hebben de werkgevers hoe langer hoe minder te klagen nog pl.m. 0.30 per K.M. gereden zou worden. Inzake de maximum-snelheidsbepaling wa ren de aanwezigen het geheel eens met het standpunt van het bestuur. Met eenige te leurstelling vernamen de chauffeurs dat men hier ter stede nog steeds verder wil gaan met de beperkende bepaling van de maximum snelheid als in de andere steden en men wees het daarvoor gebruikte argument, als- dat de verkeerstoestand van Haarlem's stra ten geen grootere snelheid toeliet als een ge zocht argument zonder eenige waarde. Im mers ook in de plaatsen Amsterdam, Den Haag en vooral Rotterdam zijn er veel nauwe straten, veel bruggen eft is vooral in de eerste en laatste plaats de verkeerstoestand niets beter dan in Haarlem. De aanwezigen spraken er hun teleurstelling over uit dat in deze kwes tie Haarlem een vooraanstaande plaats in wil nemen in een aangelegenheid die zeker niet beteekent dat er minder ongelukken zullen veroorzaakt worden terwijl inzake de stand plaatsenregeling Haarlem als het hinkende paard achter aan komt. Door de aanwezigen werd op sterke wijze naar voren gebracht dat het veroorzaken van ongelukken in hoofdzaak komt, doordat aan een ieder maar op aanvraag een rijbewijs wordt verstrekt zonder dat onderzocht wordt of de aanvrager wel voldoende met de behandeling van het motorrijtuig op dé hoogte is. Aan het bestuur werd opgedragen, na te gaan hoe men aanstonds hier ter stede een eventueele maximum-snelheids-bepaling denkt uit te voeren ri.l. of men bij het harder rijden dan het aangegevene direct tot verba liseeren wil overgaan mocht dit werkelijk de bedoeling zijn dan zal door de Ned. Unie het initiatief worden genofnen om in samenwer king van de andere organisaties op dit terrein of met personen hiertegen ie protesteeren en zal dan ook een protestvergadering belegd dienen te worden. Alvorens tot uitvoering hiervan over te gaan zal evenwel eerst nog met de andere taxi-chauffeurs vergaderd wor den om na te gaan of deze aangelegenheid de grootst mogelijke eenstemmigheid heerscht. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en sthoolonderwijs in de nuttige handwer ken voor meisjes voor het jaar 1926 zullen aanvangen op 13 Juli a.s. en die ter ver krijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1926 op 8 Juli a.s. Tot voorzitter der commissie voor de fraaie Pleegde Muylwijk diefstal of verduiste ring? Vergadering algemeene R.K. Landbouw- bedrijfsraad. De reorganisatie der R.K. Staatspartij- Het rapport der commissie Koolen-Ruys. Een Amerikaansch professor financieel adviseur voor Polen. De Turksche Nationale Vergadering keurt het verdrag van Mosoel goed. De houding van Spanje tegenover den Volkenbond. Gemeenschappelijke actie van Frankrij! en België ter bescherming van den wissel koers. De eerste conferentie tusschen Engeische mijneigenaren en mijnwerkers heeit gisteren plaatsgehad. Zie verder Laatste Nieuws. iuiiimii,; Barometerstand 9 uur v.m.: 7.59. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgstoken om 9.48. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen var 9 Juni. Hoogste Barometerstand 770.8 m.M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 750.1 m.M. te Valentia. Verwachting van den avond van 9 tot der avond van 10 Juni: Zwakke tot matige Zuidelijke lot Zuid westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, regenbuien, zelfde temperatuur. handwerken te Amsterdam is benoemd de heer K. Brants, hoofdinspecteur van het L O. in de 4e hoofdinspectie, te Haarlem. Onder veel belangstelling herdacht het echtpaar G. Lich^nbergVermolen, wonen de Bakkerstraat 33, den dag waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De oudjes, respectievelijk 77 en 73 jaar, hebben het geluk nog in een uitstekende gezondheid te verkceren. Het feest werd in den huiselijken kring gevierd. De Amsterdamsche Rijtuig Mij. geeft als reclame ten behoeve van de afd Luxe Ver huur van automobielen, het bekende Haar- lemsche stratenlijstboekje uil. Een practi sche reclame, waarmede de ontvangers wé gebaat zijn. JAARVERGADERING „CONCORDIA". Maandag zette „Concordia" onder leiding van haar voorzitter, den heer A.K.P. Kring, de vorige week geschorschte Jaarlijksche Algemeene Vergadering voort. In de verschil lende bestuursvacatures, ontstaan door het zich niet meer herkiesbaar stellen van Mej. A.M.E. de Bruyn en de heeren A.H.J. Knol, en A.B.K, Roosloot werd thans voorzien zoodat het Bestuur thans als volgt is samen gesteld A.K.P. Kring, voorzitter, E.A. v.d. Haar, Kampersingel 40, secretaris. K. van Opijnen, penningmeester, Mej. G.C. van Huisen 2e secretaresse, Mej. A.C. Wielart commissaresse Dames-afdeeling, H.H. Kod de commissaris Heerenafdeeling en W.C. de Reus commissaris der Adspiranten-afdeeling. De door het- bestuur voorgestelde regle mentswijzigingen werden door de vergade ring aanvaard. Hoewel niet meer als verte genwoordiger van het Bestuur bleef de heer Roosloot lid der Regelings-Commissie tot viering van het 40-jarig bestaan. Als Bestuurs- vertegenwoordiger treedt thans de heer K. van Opijnen op. In warme bewoordingen bracht de voor zitter dank aan de scheidende bestuursleden voor alles wat zij steeds voor „Concordia" hadden gedaan. Aan het einde der vergadering werden de uitslagen der onlangs gehouden gymnastiek- wisselprijswedstrijden bekend gemaakt welke als volgt luiden Damesaf deeling. le graad 1. A.C. Wielart 104 p. wissel- prijs 2. A. Sanberg 99 p. 3 D. Heesc- mans 99 p., 4 G.C. van Huizen 96% p. 5 N. Schipper 92% P- 2e graad 1. S. Pingnek 92 p. 2 Jos Byry 91 p. S. Smit 90 p.4 J. Schipper 89% p.5 D, Möhringer 87% p. 3e graad 1 K. Kieskamp 9*1 p. 2 J. Stammers 91 p. 3 B. Hazevoet 90% p. 4 B. Botti 89% p. 5 Tr. Hoogedoorn 82' p. Heerenafdeeling. le graad 1 F. Jansen 102% p. wisselprijs - 2 J.L. de Graaff 91 p. 2e graad 1 F. Bischot 92 p.2 G. Meyer 90 p. 3e graad 1 P. Jansen 92 p.2 K.J. Hoek stra 91 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1