s, Hyper-critiek. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. De Haarlemsche Grenswijziging. Donderdag, 10 Juni 1926.* 50ste Jaargang No. 16271 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 11 Juni J DE DIEFSTAL BIJ DE AUTOMAAT. Gevaarlijk spel. FEEST IN ZANDVOORT. De Winkelweek geopend. Met loonlijsten geknoeid. in dit nummer. Van den Haarlemschen Katholiekendag. Van den Haarlemschen Katholiekendag. In de Magdalenakerk. Zeeuwsche schoonen op weg naar de vergadering. VAN ONZE RECHTBANK, DE SCHOTENSCHE FLESSCHENTREKKERIJ. H. J. K. vrijgesproken. EEN AUTORENBAAN BIJ NOORDW1JK. DE SCHADEVERGOEDING AAN HEEMSTEDE. INBRAAK TE OVERVEEN. ,Het landgoed „Treslong" te Hillegom J. J. WEBER ZOON Koningstraat KI Haarlem. TeiegrapMsdh Weerbericht Gegund. „De Lachende Cavalier." Zal de „Liedj' en of de „Slokop"- molen verdwijnen? Paardenkeuring. De-abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Adverlentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden medede cling. 60 cL per regel; op de le pagina's 75 et per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden #9,1(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid totwerken door f 7CD bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f JOg tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUlFUverlies van belde armen, beide beenen of beide oogen: "d U. doodelijken afloop: L O J. een voet of een oog: 1 bij verlies van een f Cfj bij n breuk vanfAfl bij verlies v. een ïger: JU." been of arm: ItU» duim of wijsvinger: andere vm^er, Het telkens opstaan en weer verdwijnen van de politieke, sociale en ethische apos telen, die bij hun komst een partijtje of vereeniging in elkaar zetten of een week of maandblad in het leven roepen, wijst cr op, dat er in onzen tijd nog heel wat ver warring en onevenwichtigheid bestaat, een verschijnsel trouwens, dat dagelijks op al lerlei manieren valt te conslateeren. Die onvoldaanheid uit zich vooral in critiek op eigen stands-, partij- en geloofsgenooten. Geen feller tegenstanders dan zij, die krachtens maatschappelijke positie of hooge- re beginselen bij elkaar behooren, maar het op ondergeschikte punten oneens zijn. Zie maar eens, wanneer er onder socialisten of communisten een onderling meeningsver- schil uitbreekt. En ook wij, Katholieken, weten er van mee te praten. Nu kan critiek een gezonde uiting, van geestesleven zijn; zj is zelfs voor het open bare leven noodzakelijk; Maar nergens meer past gematigdheid en voorzichtigheid als juist bij het hanteeren van dit wapen, omdat men er zoo licht mee verwoest en wondt, terwijl de bedoeling geen andere mag zijn dan snoeien of hoogstens operatief ingrijpen. De moderne apostelen nu, waarover wij gisteren spraken, bereiken mooit iets an ders dan nog grootere onvoldaanheid en verbitterdheid na eenige jaren «n vruch teloos kampen, omdat zij zich zelf de onmo gelijke taak stellen, om in weinig tijds de wereld, de menschheid, de samenleving te vervormen naar een beeld van volmaakt heid, dat zij zich in eigen brein geschapen hebben. In plaats van uit te gaan van het bestaande en te aanvaarden, wat historisch gegroeid en geworden is, om daarin te trachten de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, willen zij als revolutionai ren eerst alles afbreken, om dan opnieuw op te bouwen, vergetend, dat juist zij zich voor orde en welvaart en tegen de revo lutie opwerpen. Laten wij een teckenend voorbeeld aan halen. In het jongste nummer van „Politiek Herstel", schrijft de redacteur een vernie tigend oordeel over het reorganisatieplan der R, K. Staatspartij. Bij die reorganisatie is z.i. terecht gewaakt tegen sociaal- économische standen-vertegenwoordiging, maar schromelijk verzuimd is te zorgen, dat er een zuiver-sociale standen-vertegen woordiging komt. En om nu de geestesge steldheid van dit soort Katholieke critici eens te teekenen laten wij hieronder volgen de wijze waarop de schrijver de noodzake lijkheid van zijn indeeling tracht te bewij zen: Hij schrijft'. We erkennen ten volle dc ^moeilijkheid van het probleem eener bevredigende stan- den-indeeling. Vooral sedert de laatsie 135 jaren werden in Europa onder invioed van liberalisme en democratie, aan adel er, geestelijkheid successievelijk alle p.iliticke en sociale stands-voorrechten ontnomen. Tegelijkertijd namen met technische voor uitgang industrie, handel en bankwezen een geweldige vlucht, gepaard aan een enorme opkomst der daarbij betrokken leidende klassen Het beeld der maatschappij wijzig de zich diep ingrijpend Een schier onein dige verscheidenheid en graduatie in nieu we klassen en standen ontwikkelde zich tusschen de bij het econoraisch-industriëel- commerciëele proces betrokkenen. Hierbij komt nog de complicatie, dat de financieele en economische klassen-trap, geenszins overeenstemt met de maatschappeUike stan den-trap, en het maatschappelijke*st,anden- criterium gedeeltelijk gevormd wordt door intuïtieve en instinctieve gevoelsfactoren, welke zich aan rationeele definitie onttrek ken. Het nauw aan het economisme verbonden liberalisme der 19e w meende dit laat ste te kunnen negligeeren en proclameerde, o.a. in het kiesrecht, politieke voorrechten voor de financieele positie, daarbij van de rechten van maatschappelijke, geboorte- en cultureele positie geen notitie nemend. Te genover dit inferieure standpunt hadden de democratische strijders voor het algemeen gelijk kiesrecht, gmakkelijk spel. Maar thans gaat het om het democrati sche régime van nivelleering op maatschap pelijk en politiek terrein te vervangen door een katholiek politiek en maatschappelijk régime van hiërarchieke gezags-organen, traditie en organisanische maatschappij ordening op hiërarchieken standen-, klas sen- en cultuur-grondslag Dc bovengenoemde moeilijkheden, hoe «waar ook, mogen ons niet weerhouden dit echt katholieke ideaal na te streven. Wij hadden op zijn minst mogen verwachten dat de Commissie, zij het dan ook in algemeene ietwat ruime lijnen, de eerste grondslagen had aangegeven, waarop de nieuwe organi satie geconstrueerd moet worden, de ver dere opbouw overlatende aan de bezonken leiding van een traditionecle ontwikkeling. Thans heeft ze getoond het probleem niet iuist te durven stellen, althans niet open onder dc oogen te zien Daarmede heeft ze een unieke gelegenheid voor katholieke po litieke apologetiek verzuimd. Of zal dit verzuim in de herziening van het kiesreglement nog hersteld worden? Wij vreezen het omgekeerde Wat wil dit alles te zamen zeggen? 't Kan geen andere beteekenis hebben dan deze dat de R. K Staatspartij, om zich naar het oordeel der Politieke Herstellers waarlijk Katholiek te mogen noemen, tegen de democratisch gegroeide instellingen dient in fe gaan en dus hei algemeen kiesrecht en de daarop gebaseerde volksvertegenwoor diging in Generale en Provinciale Staten en Gemeenteraden dient te bestrijden, met an dere woorden den strijd tegen de Grondwet dient aan te binden En al vast in eigen reglementen kan zij beginnen met in de Staatspartij een sociale standen-vertegen woordiging in te voeren. Hoe zoo iets er echter uit moet zien, laat de schrijver wij selijk na mee te deelen. Wel somt hij de onoverkomelijke moeilijkheden, om daartoe te geraken op, nu de maats'chappij 135 jaar lang in de thans bestaande richting is ge groeid. Is dit nu ernstig werk? Een berg van bezwaren opwerpen en van een ander te eischen dezen op te ruimen? Maar het fraaiste komt nog. In een later artikel in hetzelfde nummer der brochure treffen wij een artikel van de" hand van denzelfden schrij rar, waarin hij spreekt over „conservatisme en actualiteit." En daarin treffen wij deze passage aan: Het ware conservatisme is in zóóver rcactionnair, dat het, de Fransche Revo lutie als feit veroordeelend, de beginselen ervan (rationalisme, naturalisme, atheisme, pantheïstisch humanitarisme, democratisme en liberalisme! bestrijdt én hun practische doorwerking (en nawerking) in heden en toekomst op cultureel, maatschappelijk en politiek gebied tracht tegen tc g^an. Het is echter niet reactionnair in dien zin, dat het 'net historische cultuurcomplex, waaruit de j realiteit van het lieden sinds de Fransche Revolutie is voortgegroeid geheel of ge deeltelijk zou negeeren, of als zijnde „on wettig" bestrijden. Immers het laatste zou antihistorisch en tegen de traditie zijn, welke bij geen en kele historische datum halt maakt! Het ingewikkelde huidige cultuurcomplex, zoo als het historisch gegroeid is, is nu eenmaal een organisch samenhangende onverbreek bare realiteit, die men niet kan negeeren. Conservatief-zijn beteekent historisch-zijn, traditioneel-zijn, dus.... actueel-zijn, mensch van zijn tijd! Staat men mi niet verbaasd, wanneer men deze twee uitingen van één en denzelfden critidus naast elkaar stelt? Eerst heet het, nat de R. K. Staatspartij onbewoonbaar is, omdat zij de huidige democratische staats inrichting aanvaardt en daarop haar organi satie inricht. En eenige bladzijden verder wordt dit „huidige cultuurcomplex" als een onverbreekbare realiteit aanvaard. Men kan het niet negeeren zonder buiten zijn tijd te blijven- staan, zegt de schrijver zelf. Welke waarde heeft het optreden vah dergelijke critici? Wat kunnen zulke maat schappelijke hervormers, als de heer Simon Mafts en de mannen van „Politiek Herstel" bereiken, wanneer zij zoo weinig weten wat zij willen en zich zélf zóó tegenspreken? Het beste is van zulke onbesuisde critiek maar weinig of geen kennis le nemen. Ze een enkele maal te signaleden is echter nuttig, omdat niets zoo aanstekelijk is als critiek; t is een epidemie in onzen tijd. Zie hier de gevolgen, wanneer men het wapeif der critiek, hel operatieve instrument van den chirurg, op onoordeelkundige wijze hanteert Men vervalt tot hypercritiek en slaat als een slager met een hakmes het fijnste organisme kapot. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Ge mengd koor 8 uu- Alberdingk Thijm 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Transporta-beiders 8 uur Gecombineerde Besturen Bouwvakar beiders 8 uu- Bestuur Post- en Telegraaf 7 uur St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 810 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89ii uur* R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraal 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3-5 uur. s avonds van hall 8half 9 uut s Zaterdags alleen van 9K12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur', behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond. St. Marthavereeniging, Bloembotstraal 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 3t. Elisabein's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 2—3 uur Donderdags van 12 .uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Fraèciscus. Aanvragen ook voor nief-leden van de Derde Orde te r chten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 2 3 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha' 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- liusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP' BIJ ONGELUKKEN SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231.. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) Veroordeeld tot 4 jaar. Het Gerechtshof van Amsterdamwees heden arrest in de, zaak tegen de beide recidivisten, J. K. en C. A, K.,.di.e in hoo- ger beroep hadden terecht gestaag, beschul digd van inbraak in het Haarlemsche filiaal van de Amerikaansche Petroleum Company, gepleegd in den nacht-van 7 op 8 Aug.. 1925, waarbij zij ontvreemdden een brandkast, be nevens een bedrag aan geld in totaal 700 en vermoedelijk ooC een paard en wagen. De verdachten waren destijds door de Rechtbank te Haarlem vrijgesproken. Het Gerechtshofachtte het ten laste ge legde met uitzondering van den diefstal van paard en wagen, wettig en overtuigend be wezen. Het Hof vernietigde bet Haarlemsche von nis cn veroordeelde hen tot een gevangenis straf van 4 jaar overeenkomstig don cisch van den Advocaat-generaal- Dinsdag in den namiddag, omstreeks liaif vijf, had te Driehuis een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Een der inzittenden van de auto, die ambtshalve gewend is dergelijke ongevallen teonderzoeken, vertelde ons daarvan. Met de Brockway-autobus van 4,07 uur was hij uit IJmuiden vertrokken naar Haar lem Te Driehuis zaten ongeveer 10 perso nen, meest, dames, in de bus Daar opden weg waren 7 of 8, kinderen, ongeveer van 811. jaar, aan het spelen. Dat spel bestond in het. zoo kort mogelijk voor de auto langs, dwars over den weg te steken. Reeds was het een keer, wonder boven wonder, goed- gegaan. Toen zouden nog 2 anderen het wagen hoewel de chauffeur luid signalép gal. Ze verlieten den veiligen kant der weg; staken over, te laat, de passagiers in dé auto gilden, in de wetenschap 2 kinderen mishandeld te zien. Werktuigelijk sprongen ze op. Slechts een man behield zijn kalmte, hij die voor aan het stuurrad zat. Hij stopte en remde met alk macht, gelukkig bleek al les uitstekend in orde en de auto stond, vlak voor de kinderen stil. Door den schok had een der, toch reeds ontstelde passagiers het ongeluk voorover te vallen, op en door den voorruit van dei, auto. Zij kreeg ernstige bloedwonden aan hand cn aangezicht. Dc andere passagiers; hielpen haar uit den wagen, doch daar dc wonden vrij ernstig waren, moest genees kundige hulp volgen. Een voorbijgaande auto, waarin de heer C. Moot uit IJmuiden, die naar huis ging, nam haar mee naar Dr. van Leeuwen die haar verbond. Het bleek te zijn Mevr. H. uit Bussum. Onze zegsman was een en al lof over het optreden van den chauffeur, Stam. die absoluut kalm bleei. doch eerst later blijk gaf van hevige zenuw achtigheid- Aanedie kalmte hebben 2Nkinde- ren hun leven tc danken. Doch voor de betrokken opvoeders mog- deze gebeurtenis een ernstige les zijn, om hunne kinderen of leerlingen, eens en vooi altijd dat gevaarlijke spel te verbieden. 't Is feest in Zandvoort, volop feest. Na de triestige dagen, die thans achter den rug liggen, doet zulk een feestelijke stemming behagclijk aan. 't Geeft weer eens een op leving en Zandvoort ziet er nu bijzonder fleurig uit. De groote winkelweek is geopend. Slechts heel weinig winkeliers hebben zich aan de I deelname onttrokken, want de belangstel- 1 ling zoowel van de zijde der neringdoenden als'van de zijde der kijkers"-en koopers is algemeen. Massa's vlaggen van de meest uiteenloo- vooral in deze dagen, nu de badgasten weer beginnen toe te stroomen, de te verkoopen artikelen en producten zoo aanlokkelijk mogelijk ten toon te stellen, Iedere étalage is *een bijzonder stukje werk op zich zelf. Dé wedstrijdvoor het publiek aan deze winkelweek telt al vele ijverige mededin gers, We zagen reeds gisteravond groot en klein, gewapend met het gedrukt biljet, waarop naam en adres der deelnemende winkeliers, ijverig de letters aanteekenen, welke zich in elke étalage bevinden; zelfs kleinen, die misschien amper de kunst van lezen verstonden, verdrongen zich tusschen de nieuwsgierige kijkers. Met bijzonderen zorg werd dan de letter op een groot vel papier geteekend en dan weer haastig naar een volgende étalage. klaagde vrij, daar zij het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd achtte. Voor het Kantongerecht te Hoofddorp stond terecht de timmerman A. E. E. Pzn. wonende te Aalsmeer, ter zake het knoeien met loonlijsten. Verdachte had op die lijsten ongeveer de helft ingevuld van de bedra gen, welke hij aan loonen uitbetaalde. Het vorige jaar had hij evenzoo gedaan bij èen ongevalzaak. De ambtenaar bij het O. M. eischte tegen- verdachte 800 boete subs. 2 maanden hechtenis. De uitspsaak werd bepaald op de vol gende maand. ■■K R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen var kinderboeken. pende n ^anieit brengen kleur aan de straten en pleinen, want ieder deelnemend winkelier heeft een groote vlag voor zijn perceel aangebracht. Dat is het officiéél teeken van deelname. Bijzonder veel werk is er van elke étalage gemaakt. Men heeft zich er op toegelegd, De olficicële opening der winkelweek ge schiedde .in Bodega Mustert aan den Strandweg door den burgemeester, den heer H. v. Alphen. Daar vereenigden zich te ongeveer 8 uur de autoriteiten en het be stuur der winkelweek. Onder hen bevonden zich de burgemeester, de heer v. Alphen; de wethouders, de heeren Siegers cn Molenaar; de gemeentesecretaris, de heer Jellema; het bestuur der Zandvoortsche Hendelsvereeni- ging; de commissaris van politie, de heer Lovinck en verder d.e commissieleden der winkelweek, de heeren Brokmeier Jr., Roest, Vader, Dijkstra en de Roode. Het gezelschap werd welkom geheeten door den heer Brokmeier, die zijn vreugde er over uitsprak; dat thans de eerste win kelweek in Zandvoort wordt ingeluid. Hulde bracht spr. aan het gemeentebe stuur en in 't bijzonder aan den burgemees ter, die'de plechtige opening heeft willen verrichten. Daarmede heeft de burgemees ter dé sympathie van den middenstand ver kregen. De burgemeester nam vervolgens het woord. Gaarne wilde spr. de winkelweek openen, want het gemeentebestuur stelt het op hoogen prijs, dat de Zandvoortsche Han delsvereeniging het -dorp een nog aantrek kelijker aanzien wil geven. Het is hier in de badplaats evenals het gaat met den mensch: Heeft men-zijn beste kleeren aan, dan valt men op. De alledaagsche sleur doodt. De Zandvoortsche Handelsvereeniging .wil nu meer attractie aan de badplaats geven en daardoor den winkeliers meer cliëntèle be zorgen. Dit is zeer goed gezien, want al zegt het spreekwoord: „Goede wijn behoeft geen krans," toch behoeft diezelfde goede wijn wel koopers. -De Zandvoortsche Handelsver eeniging geeft ook in de badplaats een fees telijke stemming en nu moge het na de som bere voorjaarsdagen die vooral voor Zand voort zoo' fataal zijn, eenigszins vreemd klinken. maar ook moge hoop geven het aloude gezegde: „Achter de wolken schijnt de zon. Economisch gesproken maakt de winkel stand geen besten tijd doo; Voor den Zand- voorter winkelier is het dikwijls eer. groot probleem, het hoofd boven water te houden, want het seizoen legt het meeste gewicht in de schaal. De stemming der inwoners hangt geheel af van de kracht der zonnestralen. Na dank gezegd te hebben voor de vriende lijke woorden, aan het adres van het ge meentebestuur gericht, wenscht spr. de Zandvoortsche Handelsvereeniging veel suc ces toe met de winkelweek. Dat verdient de vereeniging ten volle voor de organisatie daarvan en voor de eminente leiding door haar voorzitter, den heer Brok meier. Spr. hoopt dat de meening bewaar heid zal worden, dat de dagen der winkel week succes dagen zullen worden. Hiermede verklaart spr de winkelweek voor geopend. (Applaus). De voorzitter, de heer Brokmeier. dankt den burgemeester voor zijn sympathieke woorden. Spr.- hoopt, dat er voor Zandvoort spoedig goede dagen zullen aanbreken. Verder dankt spr. allen, die tot het slagen der winkelweek hebben medegewerkt, o.m. de wethoudes, den gemeentesecretaris, den commissaris van politie, de commissieleden, de gevers der cadeaux en de Zandvoortsche Harmonie Kapel, die haar belanglooze medewerking verleent. Terwij! .daarna de eerewijn werd rondgediend, speelde de Zandvoortsche Harmonie Kapel, die inmid dels op het terras der bodega had plaats ge nomen, het „Wilhelmus", dat staande werd aangehoord. Honderden belangstellenden hadden zich op den Strandweg verzameld. Het was er een drukte van belang. Nadat de officieële opening was geschied, kwamen de auto's voor en ging het gezel schap een bezoek brengen aan de straten, waarin de deelnemers aan de winkelweek woonden. Onder enorme belangstelling maakte de Zandvoortsche Harmoniekapel een rondgang door de badplaats. Het was al reeds laat, voor het in Zand voort weer rustig werd. Ter zake oplichting stond de vorige week voor de Haarlemsche Rechtbank te recht H. J. K.. uit Schoten, bekend uit de Schotensche historie van „koopen zon der te betalen." De Officier van Justitie eischte toen IK jaar gevangenisstraf, ter wijl de verdediger Mr Julius Hoog vrij spraak pleitte. De Haarlemsche Rechtbank sprak be- Hedenmorgen zijn zeven leden van den gemeenteraad met den gemeente-architect naar Parijs vertrokken ter bezichtiging van de autorenbaan Montlery. 40 K.M. van Pa rijs Deze reis staat in verband met de voorgenomenstichting van een autorenbaan te Langeveld bij Noordwijk, door de N.V. „Nationale Sportterreinen Langeveld" Naar wjj vernemen, zullen Gedep. Staten van Noord-Holland in hun zitting van dc volgende week Woensdag -welke zitting dan weer zal worden voorgezeten door den Commissaris der Koningin persoonlijk de grensregeling dér gemeente Haarlem behan delen. Zooals bekend heeft, de minister van Bin- nenlandsche Zaken het oordeel van Gedepu teerde Staten gevraagd over de toekenning van een schadevergoeding aan de gemeente Heemstede voor het feit. dat deze gemeente een deel van haar belastinggebied gaat verliezen. Ged S'aten zullen nu waarschijn lijk - een aanvullende wetsbepaling in dien geest ontwerpen en daarover het gevoe)--n vragen van de gemeentebesturen van Haar lem cn Heemstede. Vermoedelijk zal alleen het gevoelen van de respectievelijke gemeenteraden worden gevraagd en niet het gevoelen van een zoo- genaamden dubbelen Raad. De aan Heemstede te betalen schadever goeding zou. zijn wij wel ingelicht bestaan in een bedrag, waarvan de betaling verdeeld wordt over een termijn van tien jaren. De jaarlijksche^lbctalingen zouden een afloopen- de reeks vormen: het eerste iaar zou de grootste som betaald worden er. vervolgens minder. Over het te betalen bedrag kan be zwaarlijk iets worden medegedeeld, daar dit het voornaamste punt is. wuarin Ged. Sta ten een beslissing zullen moeten nemen. Woensdagmiddag werd de politie van Overveen in kennis gesteld met het feit, dat in de lijdelijke onbewoonde villa van wijlen de dames Evers aan den Zijlweg, was in gebroken. Door uitsnijden van een keuken ruit kon een sleutel die a^i den wand hing, bemachtigd worden. Deze sleutel hoorde van het tuinschuurtje Daaruit werd een trap gehaald en is men boven door het tuimel raam (een kunstemakerstoer) de keuken binnengekomen Door de goede afsluiting der deuren was hel onmogelijk het huis verder binnen te dringen. De nabestaande familie werd kennis ge geven en deze was spoedig aanwezig. Bij nader onderzoek bleek dat uit de -keuken een paar dienstboden-schorten waren ont vreemd. Van de daders werd tot heden geen spoor gevonden. Ook van uit Bloemendaal werd aan gifte gedaan, dat uit de Kopjes-school aan den Hoogen Duin en Daalscheweg eenige goederen waren ontvreemd. Hien-oior zijn aangehouden twee dienstboden uit IJmui den. tegen wien proces-verbaal werd opge maakt. De afgeloopen week meldden wij dat het landgoed „Treslong" te Hillegom in een villapark veranderd zal worden. In verband niermede geven wij hier eenige hijzonder- heden ever dit historische landgoed. Aan deii Noordkant der Vossevaart te Hillegom, langs den Heerenweg ligt het uit gestrekte landgoed Treslong. Hoe oud het is. is niet met nauwkeurigheid van jaar en dag vast te stellen. Op een landkaart van 1600, die echter niet zeer betrouwbaar is, komt het niet voor. Wel op een kaart van 1746; ook op deze kaart wordt het landgoed niet vermeld als behoorende tot de „Rid dermatige goederen." Men is algemeen van opinie dat het is aangelegd tusschen 1555 en 1575 De naam „Treslong" heeft (jet landgoed te danken aan de eerste eigenaren, de Fran sche graven van Bloys, heeren van Gouda, Schoonhoven en Treslong in Henegouwen, die-reeds in de 14e eeuw in de Nederlan den vasten voet hadden. De uitgestrekte bezitting werd aangelegd door den „Meesterknaap" van de houtves- Een Sovjet-gezant uit Indië geweerd. Het onderzoek omtrent de vergane Ioods- schoener. De tiende diocesane Katholiekendag ir het Bisdom Haarlem. Te Washington is een Internationale Con ferentie geopend tegen de verontreiniging van vaarwateren. De Volkenbondscontrole over Oosfenriik opgeheven. Vendervclde legt verklaringen af omtrent de bescherming der Fransche cn Belgische wisselkoersen. De mededinging naar de prijsvraag voor een Volkenbondspaleis uitgebreid. De financieele controle over Hongarije wordt aan Arustus opgedragen, Een regeeringsreferendum onder de Engelsche mijnwerkers worden overwogen. Ernstig spoorwegongeluk bij K'apstad Vijftien dooden. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 tiur v.m.: 750 Vooru-t. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.49. Medegedeeld door hef Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 10 Juni Hoogste Barometerstand 768 m.M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 741.2 m.M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van li Juni: Matige tot krachtigen of stormachtige Zuidwestelijke wind, zwaarbew-olkt tot be trokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. tcrij van Holland, die haar den naam gaf van neen der voorvaderlijke bezittingen. Dat deze opperhoutvester in Hillegom geves tigd is geweest, staat vast De tandhistorie immers vermeldt: „Adriaan en Hugo van Bloys, gezegd Treslong, w erden in 1566 voor de commissarissen der Regentes geroepen, om getuigenis te geven van hun trouw aa:. den koning van Spanje." De eerste, Adriaan van Bloys, woonde te Haarlem waa~ hij schout was, de tweede, Hugo, is de „Mees terknaap," die in Hillegom was gevestigd. Hoelang het landgoed in het bezit is ge bleven van dc familie Treslong, is onbekend. Op het einde der 18e eeuw worden als eige naren vermeld J en G. Ab-aham van den Ende. een naam die in Hillegom een beken den en gunstiger, klank heeit In. 1860 ging het landgoed bij legaat van mevr. Ch. T. van Westerholt. weduwe G. A. van den Ende, over aan W. E. Ch. Halm. douarièrc Jhr. Mr. D. A W. Tets van Goudriaan te Haarlem: sinds dien is het 't eigendom vau de familie Tets van Goudriaan gebleven. Dc bouw van een kinder-ziekenhuis aan het burgerlijk armen-ziekenhuis te Haarlem is gegund aan J. P. Willemse, te Santpoo. als de laagste inschrijver. Het schilderij in beslag genomen. De aangekondigde schoonmaking van het schilderij ,-,De lachende Cavalier" van Frans Hals, waarvan de echtheid werd betwist, kon hendenochtend niet doorgaan, aange zien de fa. Fred. Muller en Cie. te Amster dam, tegen de heeren De Haas en \~3n Wijngaarden, dc verkoopers van het schil derij, een aanklacht heeft ingediend wegens oplichting. Op grond van die aanklacht, meldt dc „Tel.", is het schilderij heden door dc Am- sterdamsche Justitie bij dr. Hofstede dc Groot in beslag genomen. Reeds meerdere malen is door de Inge landen van den Vereenigden Binnenpolder in de vergaderingen ter sprake gebracht de onvpldoende waterafvoer, vooral wat be treft de laag gelegen landerijen. Bij langdu riger regen en in den winter staan dikwijls hcele landerijen onder water Woensdag 16 Juni a.s. zal een Ingelanden vergadering plaats hebben waar de volgende punten zullen worden behandeld: 1. Het nemen van een besluit of moto rische bemaling zal worden ingevoerd met behoud voorloopig van één der beide wind- vijzelmolens 2. Bespreking der verschillende plannen oml.ent bemaling door middel van motoren en zoo mogelij'k, besluit welk van deze plannen, behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, zal worden uitge. voera. Dinsdag 15 Juni a.s. zullen op den Vèlo- weg te Spaarndam de jaarlijksche stamboek en premiekeuringen plaats hebben 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1