STADSNIEUWS. De Protestantsche proselytenraakefij in Ierlani Voomaamste Nieuws Vrijdag 11/ Juni 1926 50ste Jaargang No. 16272 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad door THOMAS F. RYAfti, Dublin. Agenda 12 Juni R.-K. Redasseeringsvereenlging, afd Haar ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, De aardbeiencampagne in Beverwijk en .omstreken. VAN ONZE RECHTBANK. DE GEHEIMZINNIGE^ GEHEIME DISTILLEERDERIJ Wie was de eigenaar? Mgr. J. M. J. van Rooij. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeefiiig Haarlem en Omstreken, Failiissement. Opdracht. Rondreizen naar Kager- en Brassemermeren. Het beeld „Inspiratie." Goedkoope reis naar de Zuiderzee werken. De heer S. W. D. Clferq. Personalia. De visch afslag te IJniuiden. Haarl. Strijkkwartet, in dit nummer. 0 Telegraphïsch Weerbericht Inbreker gepakt. Dienstplicht. Hinderwet. Aanbesteding. VAN ONZE RECHTBANK. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentiën 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting. Adverteotiëo tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75-ct. per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsv oor waar den tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: (Romeinsche dienst). Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 71*11 hij een ongeval met f ORf} 0 bij verlies v verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «Ui doodelijken afloop: een voet i an een band, een oog: bij verlies van een fEI) I l£ivduim of wijsvinger: sJU." bij *n breuk van f !A „bij verlies v. been of arm: andere vin een ingtr. Het woord „proselytisme" heeft in Ier land een bijzonder slechten klank. Men ver staat daaronder iedere protestantsche aan werving onder de Katholieken, welke de materieelc nood tot uitgangspunt heeft en als middel benut wordt om hen van 't geloof af te trekken. Dit werk werd aangevangen in de hongersnoodjaren 1847 en 1848. Toen richtten Engelsche protestantsche secten weldadigheidsinstellingen op voor gebrek lij dende boeren, waarbij als een bedinging voor de ondersteuning gesteld werd, het be zoek aan een protestantsche godsdienstoefe ning. Daar ze voornamelijk soep uitdeelden, noemde het volk hen al spoedig „soep-apos telen." Officieel heet echter, deze tot op heden nog bestaande onderneming de „Iersche Kerkelijke Missie" Irish Church Mission Ze beschikt over uitgebreide middelen en onderhoudt in Dublin alleen reeds ongeveer 30 „Volksinrichtingen." De arbeid van deze aanwervers heeft een drievoudig doel: de aanwerving van volwas senen. de bevordering van den Protestant- schen godsdienst en de overhaling van ka tholieke kinderen. Wat het eerste doel be treft, bereiken zij in het geheel niets. Do Ier is diep godsdienstig en uiterst aanhan kelijk aan zijn katholiek geloof. De secten beriepen zich de laatste jaren op de bekee ring van 41 volwassenen irt-Dublin en noe men dat het grootste resultaat, dat zij sinds 1893 mochten bereiken. In hun circulaires aan de Engclsche pro testanten, dien ze om ondersteuning vragen, verkondigen zij, dat er in Ierland massa-be keeringen tot het protestantisme op komst zijn, daar het volk met dc houding der ka tholieke geestelijkheid in de nationale bewe- eingen ontevreden zou zijn. Maar zelfs pro testanten lachen om deze bewering. De meeste „bekeerlingen" onder de volwasse nen zijn menschen van zoo geringe moreele Waarde, dat ze geen enkele kerk tot ee» kunnen strekken. Hun voornaamste middel om het volk tot hel bezoek van den protestantjehen gods dienst aan te lokken, bestaat in het z.g. Zondagsontbijt De bezoeken*aan de prote stantsche kerk sluiten een vrijen maaltijd in. Toen hebben katholieke jongelui zich ech ter als wachters voor de deuren der prote stantsche kerk opgesteld, uitsluitend om te zien wie er binnengingen. En tegenover hen schaamden zich zelfs de karakterzwakke kandidaten der afvalligheid en het getal der Zondagsontbijtbezoekers slonk tot een niet noemenswaardig cijfer, Eenige jaren vpor den oorlog speelde zich daarbij een vroo- lijke geschiedenis af Aangaande hun gemin achte religieusc werf-arbeid openlijk aan gesproken, verklaarden dc leiders der aan- wervingsbeweging, dat de bezoekers van de Protestantsche godsdienstoefening en van 't Zondagsontbijt allen protestanten waren. Toen verkleedde zich een katholiek als be delaar en ging met de anderen mede de oe feningen bijwonen. Nauwelijks was het ont bijt uitgedeeld, of hij stond op, trok zijn ro zenkrans uit den zak en begon hem luid voor te bidden. Allen stemden in en de ro zenkrans werd tot verbazing en ergernis der ontbijtuitdeelers rustig ten einde gebeden. Daarop verkondigde de voorbidder met de grootste kalmte dat den volgenden Zondag het ontbijt voor de armen bij de St. Vin- centiusvereeniging zou worden uitgereikt. Daadwerkelijk werden alzoo de gezamenlij ke „protestanten" naar de St. Vincentius- vereeniging gevoerd en bicven slechts wei nigen bij de secte. Het grootste succes bereikten de prote stantsche aanwervers met de kinderen. Zij roepen arme, in nood geraakte ouders op om hunne kinderen over te laten aan dc „kinderasylen", de „Missiescholen" en de „patronaten", die dan voor hun opvoeding zullen zorgen, Zii gaan n.l. vooral op onech te kinderen uit, die zij ook gemakkelijker in handen krijgen. Vele ouders geven in hun nood aan de verzoeking toe, terwijl zij later dikwijls weenend de katholiek? kinderbe- schermingvereenigingen bestormen, om hen in de terugvordering hunner kinderen be hulpzaam te ziin. Dit gelukt in vele gevallen echter niet altijd, namelijk, wanneer de ouders geen bewijzen kunnen overleggen, dat de aan de secten overgegeven kinderen werkelijk de hunne zijn. Men geeft n.l. de kinderen gaarne valsche namen en verklaart hen van anderen, onbekenden, te hebben bekomen. Ze worden dan aan protestantsche fami lies in Engeland en Ulster als pleegkinderen gegeven. Wanneer men geen gevaar voor te- rugeischen ducht, worden de kinderen in de protestantsche scholen der aanwervingsver- eeniging gehouden en daar opgevoed. Als een "hoofddoel dezer opvoeding wordt door de secte zelf in de statuten het volgende vastgelegd: „De erkenning der Roomsche dwaalleeringen in hunne tegenstelling tot de waarheid der Schrift." Een ander leerdoel hestaat in de „verstandige en praktische kennis der H. Schrift." Dat het „verstan dige" en „praktische" hier zooveel beduidt als een bittere bestrijding der katholieke kerk, wordt iedereen duidelijk die de leer boeken van deze scholen doorbladert. Daaronder ziin 10 kleine godsdienstleer boeken die dc „Roomsche dwalingen" aan de hand der H. Schrift belachelijk zoeken tc maken. Zoo wordt b.v. bij het Schrift woord: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven," het zwaartepunt hierop gelegd dat volgens dc katholieke Kerk niet Jezus Christus, maar de H. Maagd Maria ons „Le ven" is. Want het beet in het katholieke Salve Regina: „Ons leven, onze zoetheid en onze hoop. wees gegroet" Andere tex- ten worden op een gelijksoortige wijze te gen de Onbevlekte Ontvangenis, tegen dc Biecht, tegen de H. Communie, de H. Mis, het Vagevuur, den aflaat, de vereering der Heiligen enz. uitgebuit. De tendenz dezer godsdienstleer is tastbaar weinig gericht op religieuse verheffing, maar veeleer op haat en verachting tegen dc Katholieke Kerk. De leider der „Missie'' maakt hier ook geen geheim van en beroemt zich erop, dat al zouden zijne leerlingen ook geen goede protestanten worden, zij in ieder geval „nooit meer Roomsch zouden worden". Op welk een hoogen trap van ontwikke ling de bevorderaars dezer missie staan moeten, mag uit de door hen uitgegeven geschriften worden opgemaakt. Men liet n.l. de levensgeschiedenis van meerdere hunner „bekeerlingen" opschrijven en drukken. Daaronder was ook de levensbe schrijving van een luitenant van het En gclsche leger, die eveneens door deze Mis sieschool tot het protestantisme „bekeerd" was. Deze brave man veroorloofde zich de volgende merkwaardige zinnen neer te schrijven: „Mijne ouders, grootouders en al mijn voorouders waren Rcomsch-Katholie- ken en ik zelf werd Roomscb-Katholiek opgevoed. En zelfs behoorde mijn familie tot de strengste secte van het katholieke geloof, tot de Jezuieten." Dan vertelde hij, hoe hij later een post aan de Militaire School te Dublin verkreeg: „lederen Za terdagavond gingen wij naar den priester om te biechten en wat wij ,van ons wei- nigje geld nog bezaten, betaalden wij om een aflaat voor onze zonden te verkrij gen. Ik betaalde wekelijks 214 shilling, ik weet niet meer hoe lang. Was ik in de gelegenheid 5 pond sterling te betalen, dan verkreeg ik een aflaat van 300 dagen, het geen zeggen wilde, dat ik dan 300 dagen lang zooveel zondigen mocht als ik maar wou, en was ik in dien tusschentijd ge storven, dan zou ik toch nog in den hemel gekomen zijn," Tegen zulke onzinnige voorstellingen hebben nu toch meerdere protestanten in Engeland protest aangeteekend. Merk waardigerwijze echter staan hun namen nog steeds op dc lijst der contribueerende beschermers. Men schijnt in z'n ijver om het protetantisme onder een puur katho liek volk te verbreiden, niet al te angst vallig in de keuze der middelen te zijn. Daarbij schijnt ook de politiek een rol té hebben gespeeld. Want tot nu toe kwa men de meeste bijdragen uit Engeland. Sinds het herstel van den lerschen vrij staat echter schijnt dc vrome ijver voor de verbreiding der Evangelische Waarheid onder de arme, onwetende Ieren den En- ge^schen protestanten opeens niét meer zoo na aan het hart te liggen. En intusschen drogen de bronnen op, terwijl de Iersche Kerkelijke Missie het laatste jaar reeds een aanzienlijk déficit boekte. En men moest reeds ter bezuiniging eenige heeren naar Amerika en een ander naar Austra lië zenden. ONVERDRAAGZAAMHEID TOT IN DEN DOOD. In aansluiting aan bovenstaand artikel verdient het volgende bericht vermelding: Binnen den tijd van zes maanden stierven toevallig de drie rijkste menschen van Ier land. Lady Adrilaun, bezitster der grootste bierbrouwerijen van Engeland: Sir Joseph Downes, een groothandelaar in Dublin, en H. S. Sankey, dfe in de provincie Cavan en in de stad Dublin enorme bezittingen en ondernemingen had. Van deze drie was alleen Sir Downes ka tholiek, de beide anderen waren protestant. Downes liet 350.000 p. st. na en bestemde het grootendeels voor liefdadige doeleinden, zonder tusschen katholieken en protestant sche hulpbehoevenden eenig onderscheid te maken. Lady Odrilaun, een multimillionnaire, liet haar vermogen deels aan haar bloedver wanten na, deels aan den protestantschen bisschop van Dublin, zonder daarbij de ka tholieken van een deelname aan hare lief dadigheidsinstellingen uit te sluiten. Daar entegen verdeelde H. S. Sankey zijn ver mogen van 500.000 p. st. onder zijn bloed verwanten met de toevoeging echter, dat geen katholiek van zijn vermogen, op wel ke wijze, ook, een cent genieten zou. Daar bij valt op te merken, dat hij zijn vermogen deels in Cavan, dat voor' 60 pCt. katholiek is, en de(els te Dublin, dat voor 75 pCt. ka tholiek is, verworven heeft. Iersche juristen merken maar aanleiding hiervan op, dat zulk een demonstratie van confessioneele onverdraagzaamheid tot in den dood in dc testamenten van katholieken in 't geheel niet, daarentegen bij niet-katholiekcn zeer dikwijls voorkomt. Sociëteit „St. Bavo". Vioolondcrwijs 3 uur Geel-Wit 5 uur Leden Grafische bond 4 uur Gewone zittin gen 7 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Utile Dulci" 8 uur. Gem. Concertgebouw. ConcerL door „Po lyhymnia" en „Euterpe' 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur, Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9K>12 uur. R-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Marpdag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibllotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, var 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen vao. kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhotstraat t. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. lem. Eiken Donderdagavond ha'; 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- liusvereeniging Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voo« DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteilsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Men staat te Beverwijk aan het begin cener nieuwe, drukke periode. De aanvoer aan de veilingen van aardbeien glaspro ducten moet plaats maken voor die van den vollen «rond. Reeds werden koude-, gronds-aardbeien in kleine hoeveelheden aangevoerd. De algemeene verwachting is, dat bij enkele dagen gunstig weer dc aanvoer van «rooier beteekenis zal zijn. De stand van het gewas dor vroege aardbeien is zeer goed; er wordt echter voor het rijpen van dé vrucht verlangend uitgezien naar wat warmer en milder wéér. De vrucht ligt a. ti. w. „klaar"; het is thans een kwestie van enkele dagen zonnewarmte en vooral van zeofc nachten. Dan zal de oogst spoedig aanvangen. Het vo rig jaar was de aanvoer van vroege aardbeien in 't begin van Juni grooler dan thans en werd reeds op 10 Juni de eerste exportvei ling gehouden. In hoeverre in den aap.voer op genoemden datum thans verschil zal bestaan hangt geheel af van de weersgesteldheid. Wordt voor de vroege soorten naar zoeler weer vetlangd, niet minder is-dit het geval vor de z.g. late aardbei, dc Amazone. Ook van deze soort kan een goede oogst worden uerwachl; de stand van het gewas is over het algemeen zeer goed Wavr voor Beverwijk en omgeving enorm veel, zoo niet alles, van den aardbeienoogst afhangt, ij het begrijpelijk, dat de tuinders verlangend uitzien naar gun stig weer. Zaterdag 5 Juni. zijn de eerste vei lingen vah aardbeien op struik gehouden op velden te Wijk aan Zee en Duin. Heemskerk, Santpoort en Velsen-Driehuis. (Zitting van Donderdagmiddag). 't Was een eigenaardig geval, dat de Haarlemsche Rechtbank Donderdagmiddag had te berechten, want niemand wist eigen lijk, aan wie het complete distilleertoestel toebehoorde, dat ongeveer anderhalf jaar geleden op een opslagplaats aan den Har- riienjansweg te Haarlem was ontdekt. Die ontdekking van het toestel was ook al op geheimzinnigd manier in haar werk ge gaan. Op een goeden dag ontving een Haar- lemsch rechercheur een briefje, alteen met een paar letters onderteekend, van een onbekenden schrijver. Daarin werd mede gedeeld, dat zich in de woning van G. S. hier ter stede een complete geheime distil leerderij moest bevinden. Om zich ervan te overtuigen of het brie.jc wel juiste mededeelingen bevatte, toog de recherche naar de bedoelde woning en stelde een onderzoek in, evenwel zonder eenig resultaat. Dat v/as vreemd. Of dc geheimzinnige schrijver had leugens meegedeeld, óf de bewoner had intijds er de lucht van gekregen, dat er iets was „uitge lekt" en had het toestel, nog vóór de komst der politie doen verdwijnen. Maar dit laatste schijnt niet waarschijnlijk, daar geen enkel spoor van een distilleerderij te vinden was en ook de hospita, in wier huis G. S. woonde, nooit iets van dc aan wezigheid van een dergelijk toestel had be merkt. Daarmede was dus de zaak van de baan; voorloopig echter. Wanteen paar weken later bereikte de recherche wederom, nu een mondelinge mededeeling. De recherche moest maar weer eens gaan zoeken naar de geheime distilleerderij, maar dan op de werk- en opslagplaats van G. S. aan den Harmenjansweg. Het tweede onderzoek, thans ingesteld op de aangeduide werkplaats, leverde inder daad resultaat op. Onder een groote hoeveelheid steige'rkout, bedekt met jule-zakken werd een compleet distilleertoestel gevonden. Van wien was dat? Dat was de groote vraag, want niet van G. S. alleen was die werkplaats; S. had verschillende onderhuurders ook, niet min der dan drie. Allen ontkenden pertinent iets van het bestaan van een dergelijk distilleertoestel te weten. Ze wisten geen van allen van wie het v/as, zelfs niet, hoe het daar gekomen was. In elk geval was het toestel niet van hen. Die verklaringen maakten het geval niet ge makkelijker. Een schuldig moest er toch zijn. De jute-zakken, waaronder het toestel verborgen was, behoorden aan G. S. Bovendien was hij de officieële huurder van de werkplaats en kon er vrijwel mets bijzonders gebeuren zonder zijn toestem- minÉ- - Hierin meende men aanleiding gevonden te hebben om G. S. ervan te verdenken, dat hij tenminste debet aan de zaak moest zijn, althans, dat hij er meer van wist. Zoo kwam S, Donderdagmiddag in het be klaagdenbankje te zitten. Pertinent ontkende hij eenige schuld te hebben of aan de zaak debet te zijn. Het was hem een raadsel, zoo verklaarde hij, hoe het toestel daar in de werkplaats gekomen was. Als getuigen werden eenige belasting ambtenaren gehoord, die proces-verbaal hadden opgemaakt, verder de drie onder huurders der werkplaats' en ook de recher cheur aan v/ien de «geheimzinnige mededee ling omtrent het bestaan der distilleerderij was vérstrekt. De onderhuurders verklaarden van het toestel niets af te weten. De rechercheur kon alleen medcdeelen, dat het toestel ge vonden was onder steigerhout, overdekt met jute-zakken. Het eenig positief gegeven dat kwam vast te staan was het feit, dat de jutezakken aan S. toebehoorden. Dat was alles. Een der getuigen, die, naar de Rijks advocaat meende, wel meer van de zaaK zou afweten, v/as niet verschenen, In ziin requisitoir merkte de Rijksadvocaat op, dat er al weinig licht in de duistere zaak gekomen was tijdens de behandeling ter terechtzitting. Heel de zaak is geheimzinnig toegegaan. De rechercheur ontving het briefje, men zocht in de woning, geen succes. Eenige weken later wordt/ na mondelinge mede deeling een onderzoek op de werkplaats ingesteld en daar vindt men het toestel, tusschen hout en onder jute-zakken ver borgen. Niemand weet er iets van af. Wie is er thans schuldig. G. S. staat terecht en hem is ten laste gelegd het in bezit hebben van een distilleertoestel zonder een schriftelijke vergunning daartoe te hebben. Voor spr. staat vast, dat het toestel door den hoofdingang op de werkplaats is ge bracht. Over den hoogen muur kon dit niet geschieden; daarvoor zouden zeker drie of vier mannen noodig geweest zijn. Wie kwamen door den hoofdingang binnen? Behalve de drie onderhuurders niemand anders dan G. S. Wié had den sleutel van deze deur? Niemand anders dan G. S. De onderhuurders hebben onder ecde ver klaard, dat ze van een toestel niet aiweten. Er blijft voor spr. geen andere conclusie over, dan dat met de allergrootste waar schijnlijkheid is komen vast te staan, dat G, S. debet aan de zaak is. Wat thans de strafmaat betreft, spr. wil niet aannemen, dat hier opzet in het spel is. Daarom vordert spr. een hechtenisstraf van 1 Week of een geldboete van 200. De officier van Justitie eischt 200 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Blankevoort wijst er op. dat dc Rijksadvocaat zeer terecht heeft opgemerkt, dat er al heel weinig licht in dc zaak is gekomen bij de behandeling ter terechtzitting. - Een bewijs legen bekl. is niet aangevoerd. Men dient zich hier te houden aan dc feiten en zich niet te verdiepen in fantasieën. Eer feit is, dat iedereen op het terrein der werplaats in en uit kon loepen. Het toestel kan niet door den hoofd ingang gebracht ziin; voor spr. is het meer waarschijnlijk, dat het per bootje langs het Spaarne en zoo langs de- opslagplaats naar de werkplaats is vervoerd. Spr. méént ook te moeten aannemen, dat er een complot hier moet bestaan en dat derden bij de zaak betrokken moeten zijn.. Een en ander in aanmerking nemend, vraagt spr. vrijspraak. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 17 Juni a.s. Mgr. J. M. J. van Rooij, pastoor der pato- chie van O. L. Vrouwe van Goeden Raad, Bczuidenhout, in den Haag, die voor her stel van gezondheid voor eenige weken naar bad Nauheim in Duitschland was ver trokken, heeft thans op medisch advies zijn kuur aldaar opgegeven en wordt nu, daar hem een rustige omgeving is voorgeschre ven, bij zijn familie te Haarlem verpleegd, naar de „Msb." weet mede te deelcn. In de 10 Juni 1926 des namiddags om 5 uur in de Nieuwe Tuinzaad van Restaurant Brinkmaan gehouden Algemeene Vergade ring werden de rekening en verantwoording van den Penningmeester goedgekeurd". De volgens roester aftredende bestuurs leden, de heeren J. C. Tadema en Jh.r A, W. G. van Riemsdijk werden herbenoemd. Als bestuurslid werd verkozen de heer P. Dyserir.ck. De voorzitter, de heer J. C. Tadema. her dacht wijlen den heer Orest D. Emrik, door wiens overlijden de afdecling een zeer groot verlies heeft geleden. In de vergadering werd de hoop gekoes terd. dat tal van bewoners van Haarlem en omliggende gemeenten zich voor het lid- mafschap Zullen aanmelden; in het a.s. sei zoen zullen koorwerken met begeleiding van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, direc teur de heer Evert Cornells, ten gehoore i worden gebracht, zoomede een serie Ka mermuziekavonden. De muziekschool wordt door een gróót aantal leerlingen bezocht. i ..Handelsbelangen", No. 1929 zal de cre- diteurenlijst bevatten' in. het faillissement van de firma Veldkamp en Mettes, aanne mers, Rampenlaan 5a. Haarlem. Zij telt 51 naren, met een passief van totaal 25.S13.S7. Door den architect J. J. Verhagen al- l hier is namens directie van de NA'. Werf Conrad", opgedragen aan den aannemer A. Bierboom te Haarlem, het maken van den bovenbouw voor een scheepsbouw- werkplaats, waarvoor de fundeering en ijzerconstructiewerken thans gereed zijn. Door denzelfden architect is aan den aannemer W. C. Kloos alhier, opgedragen j het bouwen van vijf heerenhuizen aan den j Kinderhuissingel. Met ingang van 13 Juni 1926 tot en met 5 Sept. worden bij de N. Z. H. Tramweg maatsch. wederom verkrijgbaar gesteld. Tram- en bootkaarten geldig op den dag van afgifte voor een rit per tram van Sche- veningenDen Haag of Haarlem en tusschen gelegen plaatsen naar Leiden (hooge Rijn dijk of Station) en een rondvaart met het Stoomjacht van de Van der Schuits Stoom boot Reederij van Leiden naar de Ka ger- en Braasemermeren. De prijs yan een kaart voor een volwas sene 2.50; voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar 1,70. Alsmede worden verkrijgbaar gesteld gel dig voor den dag van afgifte een rit per tram van Katwijk a. Zee of Noordwijk a. Zee of tusschengclegen plaatsen naar Leiden (hooge Rijndijk) en een rondvaart als omschreven op Kager- en Braasemermeren. Deze kaarten kosten voor volwassenen 2.25; voor kinderen 1.50. De kaarten zijn op Zon- en werkdagen geldig en zullen verkrijgbaar worden gesteJd bij de conducteurs en aan de respectievelijk verschillende stations (halten). Naar wij vernemen, zullen B. en W. van Haarlem niet voldoen aan het verzoek van den heer Joh. Visser lid van den Gemeente raad. o-m het bééld „Inspiratie" uit de hal van het Raadhuis te verwijderen. Het was trouwens te verwachten dat B. en W. na het relief, dat aan deze zaak gegeven is. geen partij zouden kiezen. Op Zondag 20 Juni a.s. is een goedkoop reisje georganiseerd per trein en per boot naar de Zuiderzec-werken aan den West en Oostkant van Wieringcn. De trein doet \erschillende plaatsen in Noord-Holland aan De toestand van den heer S. W: de Clercq voorzitter der H O. V.. die reeds eenigen tijd ziek is blijft vooruitgaan. Naar velen met genoegen zullen vernemen, mag de heer De Clercq waarschijnlijk binnenkort het bed verlaten. Bij dc examens, ingesteld door het Neder landse}] technicum P. B. N. A. te Arnhem, Jaagde voor het examen adspirant electro- technisch opzichter, de 'nee J. W. Stassen, alhier. Naar aanleiding van de berichten, als zou er een groote wijziging te verwachten zijn voor het betreden van dc ruimten, bestemd voor den vischafslag, hebben wij een onder houd gehad met den directeur van het Staatsbedrijf van Rijksvisschcrshaven, die onmiddellijk deze lezing van het voornemen ontkende. Waar is dat, nadat het invoeren van een elcctrisch afmijnstelsel mislukt was, hel bestuur *der Vischhandelsvereeniging met den directeur in verschillende confe renties ijverig gezocht heeft naar maatre gelen, om verbetering in den bestaanden toestand te brengen. Daarbij bleken de vischkoopers van meening dat in den kring kooplieden, die zich om den afslager scha ren, véle onbevoegden dringen. De direc teur echter denkt dat dit niet velen zijn, vooral ook omdat uiteraard in de hal, be halve in den vacanlietijd, niet veel onbe voegden komen en diegenen die de afslag kennen, gewoonlijk liever niet in dien kring staan. Om echter in dezen de proef op -de som te nemen, heeft hij hel bestuur toegezegd dat hij als maatregel van orde zal bepalen dat in dien engen kring geen anderen mo gen staan dan personen voorzien van een identiteitskaart. Overigs blijft de toegang tot de afslagruimlen zooals zij was. Extra controleurs zijn daarbij niet noodig. Nadere goedkeuring van de regeering is voor dezen maatregel niet noodig. De directeur kan het als ordemaatregel volgens dc verordening gelasten en zal dit ook doen. Doch het ka rakter der afslagruimte, als voor iedereen toegankelijk, blijft gehandhaafd, Dc betrokken berichten in de pers komen niet van het bureau van den directeur, doch zijn eenzijdig van den kant der Vischhan delsvereeniging de wereld ingezonden. Naar het concertbureau Alphenaar ons mededeelt, zal het Haarlemsch Strllkkwartet, bestaande uit de heeren W. Knikker, 1ste viool, D. Grin, 2de viool, F. Leidner, alt, C. de Wilde, cello, a.s. Maandag 14 Juni het uitgestelde laatste cyclus-concert geven. Het programma bevat dc werken van Cesar Franck en Debussy. Nederlanu en hef verdrag van Locarno. Vragen van den beer van Vuuren. Het verbod van vleeschinvoer in Enge land. Vragen van den heer Weitkamp, Een kastce] bij Salies-de-Bearn (Basses- Pyrenées) za.' aan Abd-el-Krim als verblijf worden aangewezen. Het conflict in dc Noorschc industrieën opgeheven. Brazilië bedankt als lid ven den Raad van den Volkenbond. Dr. Marx legt in den Rijksdag een ver. klaring al omtrent de vergoeding aan de vroegere Duitscbe vorstenhuizen. Zaghloel pasja wordt tot Kamerpresi dent gekozen. (Zie verder Laatste Nieuws} DE ONPARTIJDIGHEID DER FRANSCHE KERK-VIJANDEN. Een beroemde Fransche priester-redenaar. Abbé Desgranges, verhaalt in zijn nieuwste werk „Laicisme". dat hij op zijn reis door Algiers het Collége Medersa bezocht heeft. Het is een grootsch paleis in Moorschcn stijl, dat de Fransche regeering op Staats kosten voor de Mohammedanen liet bouwen. Waartoe dient dit College? vroeg hij aan een Staatsambtenaar die "hem rond leidde. Dat is de school voor de jonge Ara bieren, die. hetzij Mohammedaansche vrede rechters, of dito priesters willen worden. Dus men geeft hier ook theologie? Op Staatskosten? Wis en zeker! En het laicisme? Dat verhindert de uitoefening van den Mohammedaanschen godsdienst niet; Heeft U dat kanonschot zooeven gehoord? Ja wat is dat? Dat is het teeken van het einde der Muselmansche vasten. De Muselmanqen moesten heden tot zonsondergang vasten, welk tijdstip uit wellevendheid door onze artilleristen met een kanonschot wordt aangegeven. Merkwaard'" hce de Regeering hier opeens zoo voorkomend met de godsdien stige gebruiken van het land rekening houdt! Verrast U dat. Abbé? Maar komt U dan a, s. Donderdag eens aan de haven van Algiers, daar zult U nog iets veel beters zien. Daar varen steeds onze marineschepen met duizenden Arabische pelgrims voorbij, die ter wal vaart naar Mekka gaan en dcor de Regeering gratis op de schepen vervoerd worden. De schepen houden hier steeds eenige uren stil en dan komt de heer Steeg, de Fransche gouverneur, in grand gala en begroet dc pelgrims in naam der Republiek. In naam van de Republiek, die het be ginsel van het laicesme verkondigt? Ja. inderdaad, weel U dan niet dat men in Parijs zelf ook een Muselmansche inrichting met een Moskee met een Marinct opgericht heeft, vanwaar de Muselman ziin ..Allah" roepen kan? Herriot zeif lanceerde de idee, want men moest toch. zoo meende hij, de doorreizende Mohammedanen het oponthoud in Parijs aangenaam maken. Ik dacht na, zoo besluit Abbé Desgranges zijn hoofdstuk en ik vroeg mij af hoe g°e" het zou geweest zijn, indien ik als kind van een dier zëeroovers ter wereld pekomen was, die nog tot In de 19de eeuw .de zuide lijke kusten van Europa onveilig maakten. Christen-kinderen roofden vrouwen en jonge menschen ter slavernij ontvoerden, die Cer vantes en den H. Vincentius aan dc galeien ketenden! Dan zou 'ik nu op de meest fijn gevoelige vSbrkomendheid van de zijde der Regeering kunnen rekenen. Dan bouwde men mij op 'Staatskosten een theologische school in geval ik een Mohammedaansch priester zou willen worden, men voerde mij op Staats kosten gratis naar het doel mijner pelgrims tochten en de Fransche artillerie zou mij het signaal geven voor het ibegin en het einde van mijn vasten. Wee mij echter, wan- neer ik als Christen en Katholiek mijn Godsdienst vrij Zou wenschen uit te oefenen. Dan is er geen geweld le ruw en geen list boosaardig genoeg om mij eraan te her inneren. dat wij in' een godsdienstlnozen staat leven. Barometerstand 9 uur v.m.; 752. Vooruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.50 Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juni. - Hoogste Barometerstand 766.2 m.M te Haparanda. Laagste Barometerstand 733.8 m,M. te Malinhead. Verwachting van den avond .van 11 tot den avond van 12 Juni: Krachtige tot matigen, Zuidelijke tol Zuid- westelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem- peratuur. Op verzoek van de politie te Alkmaar I» door de recherche alhier, aangehouden de 29-jarige C. W., los-werkman, zonder vaste woonplaats, die medeplichtig was aan eea inbraak in de bestelloods der Ned. Spoor wegen te Alkmaar. Ontvreemd waren 2 pakken sigaren, van 10C0 stuks. De'pakken zouden per trein uit Uitgeest naar Haarlem vervoerd worden. Toen W. zich gisterenmorgen aan het ba gagebureau vervoegde om de pakken door te sturen naar Rotterdam, werd hij gear resteerd. Een heerenrijwiel cn eenig dames linnengoed werd eveneens ontvreemd. Dc goederen zijn in beslag genomen; W. is aan dc justitie te Alkmaar overgeleverd. Inschrijvingsregister en alphabctisch register. De Burgemeester van Haarlem maak* bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1927 met het daaruit opge maakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 12 tot en met 21 Juni a.»., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worde.n ingebracht bij een met redenen omkl»ed verzockschrilt. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente wofden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ent vangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist bij een met re denen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. B. en W. van Haarlem doen ie wetea, dat bij hunne beschikking van heden aan C. G. Peper vergunning is verleend tot oprichting .van een rookerij in het per ceel aan de Wolstrat no. 15. r Hedenmorgen werd vanwege het Ministe rie van Waterstaat in het bureau. Kruis straat 3, aanbesteed: Het uitvoeren van bag- gerwerk in de havens der eilanden Texel, Vlieland en Terschelling. Raming 21000 M.3 voer 7800. Ingekomen waren 4 biljetten Hoogste inschrijf ster N.V. Mil. tot aannming van waterbouw werken v. h. A, Hofman, al hier. 19000 M3 voor 7800. Uitspraken van Donderdag 10 Juni J, de W„ los werkman, wonende tc Haar lem. appèl avertr. Jachtwet. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. J.H. D.. chauffeur, wenende te Zaandam, overtr. Politieverordening Koog a. d. Zaan. 1 boete subs. 1 d. hecht. o.v. H. J. K., schilder, wonende le Schoten. Vrijgesproken. L. N.. bloembollenkweker wonende te Wijk aan Zee en Duin. diefstal. Drie maan den gfev.straf voorw. proeftijd twee jaren. J. J. A. H.. fabrikant, wonende te Over- veen. appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. D., chauffeur, wonende te Monnikken- dam, appèl overtr. Motor- en. Rijwielwet, Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1