IHiLLE'S besot! CRYSLER six KWATTOfg IS. DE VRIES DE SPAARNEBANK VOLLE-MELK-REEP De zetel van Bloembollencultuur. Het rijwielrek bij het Postkantoor. De P. E. G. E. M. Het "uitbreidingsplan van Bloemeridaal. Zedelijke verbetering van gevangenen. Gemeenteraad. De plichtvergeten hofmaar Leening H. Laurentius te Heemskerk. N.V. „Die Haghe" Onderlinge Spaarkassen* Een melkkar omver. Statuten. Circus „Amar." De bouw van de nieuwe H. B. S. B. De R. K. Huishoud- en Industrie school. Versche aardbeien voor Engeland. N.-If: Provinciale Commissie voor Gewestelijke Plannen. „Herwonnen Levenskracht." Waar mag men visschen? DAAN H0UTK00PER LEI DSCHEVAARTWEG TELEFOON 14536 Gewetensgeld. Naklanken Van de Elgawa. De autobussen. Concert Gemengd Koor „Polyhymnia." De electricificatie van de spoorlijn. AmsterdamRotterdam. R. K. Universiteit. De heer Merens 70 jaar. BURGERLIJKE STAND. Een hongerkunstenaar. Beter dan Goed: ©E BESTE LAATSTE NIEUWS. De a.s. Marokko-confêrentie en Italië. De oorlog in Marokko. Het Poolsche nieuwe regime. De Italiaansche operaties in Cyrenatka. Dé onbewaakte overwegen. Verdaging van den Zweedschen Ryksdag. Een rede tegen v. Loebel. De brief van Hindenburg. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. FELLE BRAND TE NIJMEGEN. STORM IN ZUID-AMERIKA.' EEN VOORSTEL DER SOCIALISTEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. Wegens reorgani satie moet alles weg Dames Kousen Wollen Sportkousen Extra koopje Kinderkousen ALLEEN BOTERMARKT 2 r Wat gebeurt er nu? Even de feiten nog memoreeren. Op de iongste vergadering van de Atge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd besloten het voorstel van het Hoofd bestuur om den zetel van Bloembollencul tuur te vestigen in ..Spaar enHout" nog aan te houden. Intusschen zou het Hoofdbestuur bij het gemeentebestuur van Haarlem infor- meeren of het aanbod van 100.000 ook gold voor Spaar en Hout". Dat gebeurde en de Raad van Haarlem besteedde er een deel van de geheime raads" vergadering aan. De gemeenteraad van Haarlem meende zekerheid te moeten heb ben dat Haarlem, na 100.000 voor Spaar en Hout te hebben gegeven, niet later nog eens eenige duizenden zcu moeten betalen, als ..Spaar en Hout'' na- de grenswijziging, aan Haarlem zal komen en de gemeente Haarlem de eigendommen van de gemeente Heemstede zal overnemen. In Haarlem toch is men van meening, dat „Spaar en Hout" veel te duur door Heemstede is ge kocht, althans dat men er niet voor terug krijgt het bedrag dat de gemeente Heem stede er voor gegeven heeft. Dat Haarlem het tekort niet zal moeten betalen, daaromtrent werd zekerheid gewenscht. Wij hebben nu geinformeerd of de ge meente Haarlem zich met Heemstede ver staan heeft teneinde daaromtrent zekerheid te krijgen. Maar dat is niet het geval. Haar lem zak zijn zienswijze aan Bloembollencul tuur mededeelen en dit moet dan maar zien hoe het de zaak verder opknapt. Officieel bericht heeft Bollencuituur nog niet ontvangen en hieruit ziet men dat het nog wel een heele poos kan duren vooral eer een beslissing in deze kwestie valt. In Haarlem schijnt men geen haast te hebben. Wat Bollencuituur doen zal, als het 't schrijven van Haarlem ontvangt, is eveneens onbekend. Men wenscht zich daaromtrent niet uit ie laten. Het lijkt oqs meer en meer toe dat wij volkomen juist de stemming weergaven, toen wij daags na de vergadering van Bol lencuituur (waar alweer, geen beslissing was gevallen) schreven: maak er nu als 't u be lieft een eind aan! Het begint ons en de Haarlemmers te vervelen! Beluisterden wij den gedachtengang van velen in Haarlem goed, dan krijgt men er genoeg van. Het plezier is er af. En zulk een stemming is niet bevorderlijk voor de goede afwikkeling van zaken. Maar de Ver eeniging voor Bloembollencultuur mag zich wel afvragen of zij het er niet naar gemaakt heeft! Ingevolge raadsbesluit van 27 December 1922 wordt ».a. de standplaats voor rijwiel- rekken aan de Gedempte Oude Gracht bij het Post- en Telegraafkantoor, telkenjare opnieuw bij openbare inschrijving verpacht. Van deze standplaats is gedurende twee achtereenvolgende jaren J. Viets alhier, pachter geweest. Deze heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek, te overwegen, hem de hiervoorbedoelde standplaats voor een tijdvak van 5 achtereenvolgende jaren te verpachten. Hij is bereid de tegenwoor dige pachtsom alsdan met 40 te verhoo- gen en zoodoende 1.150 per jaar te be talen. Rekening houdende met het feit dat aan de pacht van genoemde standplaats voor den pachter nogal financiëele lasten zijn verbonden komt B. en W.' het aanbod van J. Viets aannemelijk voor. Belanghebbende voldeed tot nog toe steeds aan de gestelde verpachtingsvoor- waarden, terwijl hij zorg droeg, dat de rij- wielrekken en de daarbij geplaatste kiosk steeds naar bchooren werden onderhouden. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar om y bedoelden grond, ter oppervlakte van 20 M2., voor het plaatsen van rijwielrekken en een kiosk, voor den tijd van 5 jaren, in gaande 1 Juli 1926 en alzoo eindigende 30 Juni 1931, aan J. Viets voornoemd te ver huren tegen een jaarlijkschen prijs van 1.150. Bij raadsbesluit van 30 Mei 1923, gewij- eigd bij besluiten van 29 October 1924 en 13 Januari 1926, werd besloten aan de N.V. „P. E. G. E. M." tot bestrijding van de kos ten harer uitbreidingswerken tot een maxi mum van 4.500.000, een voorschot te ver- leenen ten bedrage van 10 pet. dier kosten, terwijl volgens laatstgenoemd besluit over dat voorschot van 1 Januari 1926 af eene rente van 5 pet. in rekening zal worden ge bracht. Nu tusschen de Nederlandsche Spoorwe gen en genoemde Vennootschap overeen stemming is breikt omtrent de voorwaarden, waaronder door de „P. E. G. E. M." ten be hoeve van de electrificatie van verschillen de spoorlijnen stroom zal worden geleverd, moeten door de „P. E. G. E. M." verschil lende werken worden uitgevoerd. Eene ver hooging van het verleende voorschot met 300.000, waarvan door Haarlem 10 pet. te verstrekken is daardoor noodzakelijk. Daar bij W. en W. tegen die verhooging geen bezwaar bestaat, stellen zij voor, tot die verhooging te besluiten. i Ged. Staten hebben ^hans aan B. en W. tan Bloemendaal mededeeling gedaan van de bezwaren der commissie voor geweste lijke uitbreidingsplannen tegen een onder deel van het uitbreidingsplan voor het park Reinegom. Tegen dat deel, .waarvoor reeds sedert geruimen tijd bouwaanvragen aanhan gig zijn en waarop door B. en W. in af wachting van het bericht van Gedeputeer den. nog niet kon worden beschikt, bestaan echter geen bedenkingen. Dit onderdeel zal derhalve, na wijziging van het overige ge deelte van het plan goedgekeurd kunnen worden, zoodat nu een spoedige beschikking op de talrijke reeds ingediende bouwaanvra gen, waarop door de bouwondernemers her haaldelijk is aangedrongen, mag worden ver wacht. In de gisteren gehouden vergadering van iet Nederl. Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen is nog behandeld •en voorstel van de afdeeling Haarlem be treffende het Groote Woudhuis. De afdee ling Haarlem stelde verschillende maatrege len voor ten einde het verlies op het land bouw- en veeteeltbedrijf zooveel mogelijk te beperken. Het voorstcl-Haarlem werd met op Haarlem na algemeene stemmen verwor- i pen. Vergadering van den Raad der gemeente /faarlem op Woensdag 16 Juni 1926 des namiddags ten 1 'A uur. in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde ïal worden ge- steid. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift Mej, Barendse om ontslag als onderwijze res school no. 25. 2. Rekening en verant woording 1925 Stads-Apotheek. 3. Verhoo ging voorschot P.E.G.E.M. 4. Inrichting 2e klasse bijzondere school Nagtzaamstraat. 5. Aanschaffing gymnastiekwerktuigen bi|- aondere school: a. Zijlsingel 2; b. Ged. O. schalk r 1 kreeg, na dit rensuccesje ft een Franken's Wedioopspel cadeau tot een genoegelijk lesje Laat Franken's Koek, Franken's Beschuit steeds op Uw tafel prijken, Dan komt een Franken's Wedioopspel Uw pret aanstonds verrijken. Gracht 120. 6. Verbouw en verhuring schoolgebouw met woning Ged. Volders gracht. 7. Herstelling schoolgebouw Nas- saulaan. 8." Aanschaffing motorrijwiel po litie. 9. Ruiling grond Nassaulaan. 10. Sloo ping perceel Kleverlaan 26. 11. Verkoop grond: a. Kinderhuissingel (J J. Verhagen Jr.); b. Schoterveenstraat (G. Kamminga). 12. Opheffing servituut tuingrond Kenne- merplein. 13. Verhuring grond yoor rij wielstalling. 14. Toegang raadsleden tot openare gemeente-gebouwen. 15. Stichting gebouw Hoogere Burgerschool. 16. Benoe ming van: a. lid schattingscommissie rijks inkomstenbelasting: b. ileeraar Nat. His torie Gymnasium; c. leeraar Geschiedenis Gymnasium; d. tijd. leeraar Fransche taal Gymnasium. De firma Theodoor Gilissen deelt mede, dat bovenstaande leening, waarvan de in schrijving bij verschillende firma's te Am sterdam en in andere plaatsen openstond, geheel is geplaatst. In de gisteren gehouden Algemeene Ver gadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening, bene vens het jaarverslag goedgekeurd. Overeen komstig het voorstel van het College van Commissarissen werd het grootste deel van de winst gebruikt voor afschrijving en re serveering. Aan de aandeelhouders werd een dividend uitgekeerd van 7 pCt. De hee- ren F. T. Valck Lucassen en H. van der Meulen, als commissarissen aan de beurt van aftreding, werden herkozen. Aan het verslag over 1925 wordt het vol gende ontleend. Het afgeloopén jaar is voor onze Ven nootschap een gunstig jaar geweest. De productie bedroeg in totaal 157354 contracten, waarvan er echter om verschil lende redenen 228 moesten worden geannu leerd, zoodat ten slotte aan het eind van het jaar totaal 1345K goede actieve con tracten konden worden geboekt. De toestand der spaarkassen ontwikkelt zich bevredigend. Het saldo van de exploitatierekening ten bedrage van 14.551 dat gelijk staat met een bruto winst op ons kapitaal van 2454 pCt., is zeer bevredigend. Op den hoek HeerensingelAmsterdam- sche Vaart reed gisterenmorgen een paard, gespannen voor een vierwieligen wagen, welk paard plotseling begon te stijgcren, 'n melkkar omver. Een partij eieren, 90 L. melk en eenige Lifers karnemelk werden over de straat verspreid. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. „Wijnhandel, v.h. fa. Miedema en Co., alhier. 15 Juni a.s. zal bovengenoemd circus in Schoten arriveeren. Het zal op het terrein aan den Middenweg aldaar, standplaats kie- Ter uitvoering van het raadsbesluit van 10 Februari j.l.. is den Directeur van Open bare Werken opgedragen een schetsplan te ontwerpen voor de stichting Van een ge bouw voor de Hoogere Burgerschool B. in het Noordèlijk deel der gemeente.- AIs zeer geschikt voor die stichting komt B. en W. voor het terrein in het Kleverpark (ter grootte van 5170 M2). ten Noorden be grensd door de Hedastraat en voorts door de Molijnstraat en de Engelszstraat. De waarde van dien grond wordt geschat op 67210; de bouwkosten van de school worden globaal geraamd op 272.000: de kosten van meubileering (met gebruikmaking van wat voorradig is) op 17000 en die van den bouw eener bewaarderswoning op 8000 zoodat het totaal-bedrag is. met inbegrip van den grond (rond) 364.000, derhalve 64.000 hooger dan begroot is in het voor stel van 25 Januari j.l. B. en W. ontveinzen zich niet. dat de ken nisneming van. deze cijfers mogelijk een ge voel van teleurstelling zou kunnen opwek ken. maar men bedenke daarbij, schrijven zij. dat in de vroegere, voorloopige raming niet begrepen was den bouw van een be waarderswoning. thans geraemd op t 8000 -*■ waarmede de Commissie van Bijstand zich, gelijk ook met beide schetsplannen en met den overigen inhoud van het rapport van den Directeur van Openbare Werken, heeft vereenigd en dat de grond een waarde vertegenwoordigt: niet van f 55.000 maar van 67.210, waarmede dus reeds een ver schil in raming van 20.000 is verklaard. B. en W. stellen nu voor: I. Als plaats, waar het gebouw eener Hoogere Burgerschool zal worden gesticht, aan te wijzen het terrein aan het Santpoor terplein. ten Noorden begrensd door de He dastraat. en voorts door de Molijnstr. en En gelszstraat. II. Goed te keuren, wat betreft den bouw der school met inbegrip van eene bewaar derswoning. de bij het besluit behoorende schetsplannen A. en B. III. Voor genoemden bouw dc kosten van den grond, van de inrichting van het schoolgbouw, van de meubileering, van de leermiddelen en van den bouw eener be waarderswoning daaronder begrepen be schikbaar te stallen een somiv&n 364.000. In de Raad van 17 Juni 1925 werd in be ginsel besloten tot verhuur aan de R, K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem van de voormalige school aan de Gedempte Voldersgracht. m Het was de bedoeling de voormalige schoolgebouwen te verhuren voor 20 jaren. Het bestuur zelf zou die gebouwen door verbouwing overeenkomstig het overgelegd plan voor de huisvesting van zijn school ge schikt maken. Dc gelden voor deze verbou wing, waarvan de kosten werden gbraamd op rond 55.000.zouden, zoo noodig, door de gemeente aan het bestuur ter leen wor den verstrekt en in 20 jaren in annuïteiten worden terugbetaald. Bij het nader gepleegd overleg is geble ken, dat in vorenverméldcn opzet eenige wij zigingen moeten worden gebracht het bestuur zou n.l. behalve de schoolge bouwen ook gaarne in huur ontvangen dc voormalige onderwijzerswoning. De in ver band hiermede nader opgemaakte raming dor verbouwinéskosten stelt die kosten op rond 61.000. Tevens werd, in verband met door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gemaakte opmerkingen gevraagd den huurtermijn te stellen op 30 jaren met een nader vast te stellen aantal optiejaren, alsmede om de annuiteit te berekenen naar een rentevoet van 5 pCt. Tegen een en ander bestond bij B. en W. geen bezwaar. Ten slotte verklaarde genoemde minister zich tot goedkeuring der te treffen rege ling bereid onder mededeeling, dat z.i. de verbouwing door de zorg van het Gemeente bestuur zou moeten geschieden. Ook hier tegen bestaat bij B. en W, geen bezwaar. Gevolg van een en ander is, dat B. en W. thans voorstellen een overeenkomst aan te gaan met den .„Bond van R. K. Meisjes- Patronaten" gevestigd alljier, van welken Bond de R. K, Industrie- en huishoudschool een instelling is. De gemeente staat, na verbouwing, de voormalige school aan de Gedempte Vol dersgracht met de voormalige onderwijzers woning aan genoemden Bond in huur af voor den tijd van 30 jaren en 10 optiejaren en zulks tegen eenen huurprijs van 6.485. per jaar. Voor de verbouwing vragen B. en W. een crediet van 6.100 aan. Het ligt in de bedoeling, aan de R. K. Huishoud- en Industrieschool een internaat te verbinden. Men meldt ons uit Beverwijk: Alhier worden pogingen aangewend om aardbeien in versohen toestand naar Enge land te vervoeren. Is het weer geschikt voor dit vervoer dan kan van dit afzetge bied wel wat worden verwacht. Voor het vervoer naar Engeland tracht men een di recte snelverbinding per boot van IJmuiden naar Huil te verkrijgen, welke booten voor- Ioopig tweemaal per week zullen varen. Voer het achterland van Hull is een derge lijke verbinding van. groot belang. Deze aangelegenheid is in onderzoek bij de drie groote veilingen alhier. Ter bestu deering van een en ander zijn dezer dagen een tweetal afgevaardigden vertrokken. In tuinderskringen worden deze pogingen met groote belngstelling gevolgd. Eenige gemeentebesturen, o.a. van Haar lemmermeer, Haarlemmerliede, Nieuwer Amstel en Landsmeer, hadden aan Ged. Staten van Noord-Holland verzocht de Provinciale commissie voor Gewestelijke Uitbreidingsplannen aan te vullen met. eeni ge leden meer in het bijzonder met het oog op de uitbreidingsplannen voor die gemeen ten. Ged. Staten hebben thans, volgens de „Tel.", echter bericht, die aanvulling 6n- noodig te achten, omdat gelijk ook wij reeds uitvoerig in een redactioneel stukje in het licht stelden de gemeentebesturen de bevoegdheid zullen hebben ,de belangen hunner gemeenten bij de behandeling der uitbreidingsplannen in de Commissie te be pleiten, waardoor die belangen, volgens het college, genoegzaam tot hun recht zullen komen. Dezer dagen had in het gebouw „Sint Bavo een voorbereidende vergadering plaats, voor den speldjesdag op Zondag 18 Juli. De waarnemend voorzitter, de heer P. Dekker, heette de aanwezigen welkom, me moreerde het doel van de bijeenkomst, en deelde vetvolgens mede, dat de voorzitter, de -heer W. Molenkamp, wegens ongesteld heid, de vergadering niet kon bijwonen, en sprak den wensch uit, dat de heer Molen kamp spoedig hersteld moge zijn. Het belangrijkste punt van de verga,dering was de Speldjesdag. Voor de trouwe mede- werkersaohtte de voorzitter het overbodig, om het doel van den Speldjesdag uiteen te zetten Tijdens de besprekingen, kwam de geestelijk adviseur ter vergadering, die door den voorzitter hartelijk welkom werd ge- heeten. Een drukke gedachtenwisseling ontspon zich, over de wijze waarop het best de Speldjesdag zal slagen. Ten slotte werden de Parochieleiders benoemd, en ter opwek king sp-ak de geestelijk adviseur, Rector Kok, een krachtig woord tot de Parochie- leiders. Nadat dit belangrijke punt behandeld was, kwam aan de orde de bespreking van de grootsche plannen, die het bestuur ten uit voer zal brengen, n.l. een tentoonstelling op hygiënisch gebied en Volksgezondheid, en een plaatselijke loterij. Deze tentoonstelling belooft een gebeurtenis te worden, niet al leen voor Herwonnen Levenskracht, doch ook voor de gemeente Haarlem. Bij de rondvraag gekomen, werd de vraag gesteld, of dit jaar excursies gehouden zullen worden naar het Sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn. De voorzitter deelde hierop mede, dat deze wederom gehouden zuilen worden, temeer nu het Sanatorium, aanzien lijk is uitgebreid. Nadere mededeelingen zullen in dit blad gedaan worden. Vervol gens kreeg de geestelijk adviseur nog het woord. Spr. begon zijn spijt uit te drukken, dat men niet beseft en in 't ljijzonder be doelt hij daarmede de georganiseerden dat Herwonnen Levenskracht hun vereeni ging is en dat men God dankbaar moet zijn dat men niet is aangetast door de ziekte, waaraan zoovelen lfjden. Uit liefde moet men mede werken, het is onze heilige plicht De voorzitter dankte Rector Kek voor zijn toespraak en sprak den wensch uit, dat deze overtuigende woorden naar buiten zul len klinken, en sloot hierna onder dankzeg ging de vergadering. Het is voor liefhebbers van de hengelsport wellicht van belang' te weten, dat er alleen gevischt mag worden in watered, die be vaarbaar, vlotbaar, tot doorlating van visch geschikt zijn. en met ander vischwater in open gemeenschap staan. Dit geldt hoofdza kelijk voor diegenen die meenen, dat zij in de "polders, sloten en tochten maar raak mogen hengelen. Door de Rijkspolitie zijn juist de laatste dagen verschillende personen bekeurd, om dat ze daar vischten zonder schriftelijke vergunning van den pachter van het visch- Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, 140.55 wegens te weinig betaalde belastin gen; bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Haarlem, B. G. 3618 Wegens ge- wetensgeld. De secretaris van de financieele commis sie der Elgawa ontving in gesloten envelop pe van een onbekenden afzender een be- d:ag van 30 cents. Waarschijnlijk gewetensgeld van den een of anderen Elgawa-bezoeker, die, zonder entrécgeld te betalen, de zaal was binnen gedrongen. Door de politie is gistermorgen van het Kennemerplein een autobus verwijderd, om dat een goed werkend brandbluschapparaat en een verbandpakje in de auto ontbrak. Op bovenbedoeld Concert, hetwelk Zon dagavond a.s. in den tuin van het Gemeen telijk Concertgebouw zal worden gegeven met medewerking van het Symphonie Or kest „Euterpe" en het kinderkoor „Poly hymnia", zullen o.m. worden uitgevoerd de verschillende werken, welke op het op den Eersten Pinksterdag voor het Gemeente bestuur van Brussel gegeven concert werden gezongen. Bij ongunstig weer wordt het Concert ge geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Men is thans ook bezig met het plaat sen van de masten voor de electrische ge leiding op de lijn Haarlem-Amsterdam. Geslaagd voor het candidaats-examen in de Semietische taal en letterkunde de weleerw. Pater P. van der Meer, geb. te Heemstede. De heer M. Mer^is, alhier, consul-gene raal van Servië, deken van het corps consu lair te Amsterdam, viert heden zijn 70sten verjaardag en deze gelegenheid hebben zijn talrijke vrienden en kennissen aangegrepen om den heer Merens te huldigen. Reeds dezen morgen, vroeg werden tal rijke bloemstukken schriftelijke en telegra fische gelukwenschen ten huize van den heer Merens bezorgd. Het aantal bloemstuk ken. vermeerderde in den loop van den mor gen en reeds vóór den middag waren 62 bloemstukken binnengekomen. Buitengewoon groot was het aantal tele grafische en schriftelijke gelukwenschen waaronder felicitaties van gezanten van verschillende naties, van ministers en oud- ministers, leden der Tweede Kamer, enz. Hedenmiddag zou in Huize Hildebrand aan de Dreef een huldiging plaats hebben door het comité, dat zich vOor dat doel had gevormd. I i JUBILEUM. Qnder veel belangstelling" herdacht de heer C. W. 'Sprengers heden den dag, dat hij 25 jaar in dienst der Nederlandsche Spoor wegen was. Van de directie ontving hij het gebruikelijke cadeau, waarbij de chef der afdeeling hem waardeerend toesprak Ook een zijner collega's voerde het woord en bood hem namens hen een fraaie lampekap aan. Ook van andere zijden ontving hij blijken van belangstelling. Geboren: 10 Juni: C. A. Verdam, Warmer dam, dochter; 9 Juni: L. Kooiman Zwaan, dochter. Overleden: 9 Juni: J. van Kuyl, 64 jaar, Hazepatersiaan; 10 Juni: E., 18 tnnd,, d. van A. H. Kuijpers, Kolkstraat; 10 Juni: C. J. van Heijst, 46 jaar, Kamperlaan. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 1031/i6 Ip3i/i6 4Nederl. 1917 997 8 997/g 7% N.-l. 1921 A.. 1003/4 1003/4 i N.-I. 1923 D.'. I041g 1047/8 HolL Lloyd 29 Oude Vaart 42 dito Gem, Eigend. Mij. „Nederland".. 1611/, Scheepvaart-Unie 171 Rotterd. Lloyd 141 2J5 Dude Boot 86 Holl. Stoomboot 531/2 H. VA, 667 Gfi8 Java Cultuur 323°/0 322 Jurgens gew 167i/4 1691/4 Koloniale Bank 1901U 1921/2 Indische Bank I60!/8ex I6012 Cert. Handel Mij... 1401/4 142 1471/4 Phoenix 99 Geconsolideerde Kon. Olie 404 402i/2 133l/g !323/4 Marine comm. 815/l5 - 87/8 Vorstenlanden 170 171 Actions id. 159 159l/a Comp. Merc. Arg 215/ie 3 Poerwoderjo 107 Oude Deli 467 408 Senembab 380 377 392 3991/2 A'dam Rubber 280 299 301^2 300 SilcLtl 1551/2 158 Wai Sumatra 252 Dordtscbe Petr. 385 Southern Rails 144 114i/2 '521/ 1521/g 94i/8 '3Pabash 447/ 443/4-5 Comm. Maxwel 5x/8 V. Dezer dagen kreeg Haarlem bezoek van een Duitschen hongerkunstenaar, genaamd Schmidt, alias Heros. Reeds in Hamborn in liet Rijnland, had hij een hongerkunst uit gevoerd, welke hij 53 dagen had volgehou den, en waarincde hij het 'wereldrecord „hongerkunst", dat ten name van Jolly, te Berlijn stond op 44 dagen, had verbeterd. Het lag nu in zijn bedoeling te Haarlem een nieuwe hongerkunst te verrichten -en daarmede wederom Jolly te verslaan, die in Amerika een poging ging wagen om het re cord van 53 dagen- te verbeteren. 'Voor een dergelijke demonstratie was echter de toestemming der autoriteiten noo dig. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter, als hoofd der politie, op advies van den directeur van den geneeskundigen dienst, die' de zaak niet in het belang van den be trokkene, 'noch in dat van het,publiek acht, zijn toestemming niet verleend aan derge lijke demonstraties van hongerkunstenaars. De Haarlemsche autoriteiten zijn niet op hongerkunstenaars gesteld! Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN' ROME, 11 Juni. Ofschoon in diplomatieke kringen verklaard wordt, dat Italië geen di plomatieke stappen heeft ondernomen be treffende haar deelneming aan de komende Marokko-conferentie, verluidt het toch, dat te Londen, Parijs en Madrid besprekingen zijn geopend. Italië wenscht geraadpleegd te worden als onderteekenaar van het Algiciras- pact en als Middellandsche zeemogendheid. TANGER 11 Juni. De wetgevende vergade ring heeft de douane-cordon in de Spaansche Tangerzöne opgeheven en de verdeeling der douane-ontvangsten gereglementeerd. WARSCHAU 11 Juni. De minister van buiten!, zaken heeft tegen de persvertegen woordigers verklaard, dat Polen in de eer ste plaats zal streven naar de wereldpacifi catie. Polen wenscht goede betrekkingen te vestigen met Rusland. Onder het regiem van Pilsudski, zal Polen zich naar binnen consoli- deeren, waardoor het naar buiten weer een belangrijke rol kan gaan spelen. Met Duitsch- land zullen de normale betrekkingen her steld worden. Het handelsverdrag zal geslo ten dienen te worden en het is aan Duitsch- land om te antwoorden op ons bewijs van goeden wil. ROME, 11 Juni. De laatste fazes van de operaties in Cyrenaïka worden beschreven in cjen heden gepubliceerd officieel Commu niqué. De campagne begon in Midden-April; zij is geheel geslaagd. Dc rebellen zijn versla gen. Talrijke opstandelingen zijn gevangen genomen. Weer 2 slachtoffers. GOOR, 11 Juni. De onbewaakte over wegen hebben weer 2 slachtoffers geëischt. Hedenmorgen omstreeks 7 uur vertrokken de kooplieden Simon Polak en Gerard S. Gazau uit Goor per motorfiets naar een landbouwer. Op weg daarheen moesten zij een onbewaak- ten overweg langs de lijn Delden—Goor pas- seeren; vermoedelijk hebben zij door het struikgewas, waardoor het uitzicht belem merd wordt, den sneltrein niet zien aanko men, öp den overweg werden zij door den trein gegrepen. De heer Polak werd direct gedood; de heer Gezau levensgevaarlijk ge wond. Hij is naar het R. K. Ziekenhuis te Hengelo (O.) overgebracht. Voor zijn leyen wordt gevreesd. STOCKHOLM, 11 Juni. De Zweedsche Rijksdag is gister verdaagd. Het Parlement) zal eerst weer in'Januari a.s. bijeen komen. BERLIJN, 11 Juni. De bladen comn-.en- teeren uitvoerig de Rijksdagzitting van Don derdag en léggen vooral den nadruk op de vdrklariiig van den Centrumafgevaardigde Gerard, die zich buitengewoon scherp tegen de houding van Loebel gewend heeft. Bii de besprekingen over den bekenden brief van Hindenburg hebben zich gisteren middag in den Rijksdag en den Pruisischen Landdag heftige tooneelen afgespeeld. Rijks kanselier dr. Marx las de regeeringsverkla- ring voor. Midden in zijn rede. toen hij be roofde. dat de brief van Hindenburg een zui ver particulier karakter droeg, riep de soc.- democraat dr. Rosenfeld hen: woedend toe: „Verdedigt gij de woordbreuk van Hinden burg?" Bij deze woorden drong de gehcelé rechterzijde op. Allen schreeuwden en ges ticuleerden wild dooreen en men hoorde kreten als: ..onbeschaamd", „vlegelachtig'', „eruit!" De soc.-democraten sprongen hun fractiegenoot bii en bleven het antwoord op het schelden van rechts niet schuldig, zoo- dat het minutenlang een spectakel van ge weld was. Het duurde geruimem tijd voordat de rust zoover was hersteld, dat dr. Marx zijn rede kon voortzetten. Met klem protesteerde de kanselier tegen de beschuldiging, da( Hindenburg zijn woord 11 JUNI EERSTE LATER KOERS KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL. WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO i BAZEL i«i NEW-YORK ROME i PRAAG i WARSCHAU 59.271/2 59.25 7.35 7-421/2 35.20 I2.Ul/8 66 70 67.10 55.70 48.20 2.49 9.071/g 7-421 23.— 7.35 7.45. 36,- 12.11 66.62 66.16 54.98 4S.1» 2.4*» i6 H.95 7.36 zou hebben gebroken, wat de rechterzijde met applaus, de communisten met nieuw kabaal bentwoordden. Niet minder stormachtig is het in den Pruisischen Landdag toegegaan. Hier ver klaarde de communistische hpreker Pieck. dat Hindenburg met zijn brief aan Loebell duidelijk had gedemonstreerd, dat hij voor nemens was zijn eed op de Grondwet te breken een verklaring, die ntuurlijk woedende protesten van rechts uitlokte. Nauwelijks was de rust eenigermate weer gekeerd. of ze werd andermaal verstoord Pieck sprak van de „onbeschaamdheid van den rijkspresident", en dit woord ontketende een tumult, zooals 't in den Landdag slechts zelden is gehoord. Het scheelde slechts een haar. of het was tot een handgemeen tus schen communisten en Duitsch-natïonalen! gekomen. Van rechts schold men Pieck uit voor alles wat leelijk was, en de président had de grootste moeite, om dff orde te herstellen. De Duitsch-nationalen weigerden echter verder aan de zitting deel te nemen, zoolang niet verklaard was of en hoe de president van den Landdag tegen den com- munistischen spreker dacht op te treden. Nadat de zitting eenige malen geschorst was, kwam tenslotte het senioren-convent bijeen teneinde te trachten, de quaestie bij te leggen. De vertegenwoordigers- van alle partijen, uitgezonderd de communisten na tuurlijk, verklaarden de uitlatingen' van Pieck te veroordeelen. waarmee de zaak uit de wereld was. NIJMEGEN, 11 Juni. Vanmorgen heeft een felle brand gewoed in de kapokfabriek van de internat. Kapokmaatschappij in de Ruyterstraat te Nijmegen. De rechtervleugel van het fabrieksgebouw is totaal uitgebrand. Een groote massa kapok is door het vuur en tengevolge van waterschade, verloren. De brandweer liet het linkergedeelte der fabriek ontruimen,. De schade is groot. Zij wordt dcor verzeCering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan door :het weg vliegen van vonken bij het aanzetten van een motor. LONDEN, 11 *Juni. Uit Valparano wordt gemeld, dat in een hevigen stoTm, die gister gewoed heeft, 4 Chileensche schepen zijn wrak geslagen. Er zijn ver scheidene slachtoffers. MÜWiCHEN, 1 Juni. De Nationaal- Socialisten hebben van morgen bii den Landdag het voortel ingediend om volgeqs art. 31 van de Grondwet den landsdag te ontbinden. 1 K. M. ZWEMWEDSTRIJD TE HEEMSTEDE. Morgen. Zaterdag zal de 1 K.M. wedstrifi plaats vinden in de Heemsteedschen Zwem vijver. De start en finish zijn evenals verleden iaar achter de zweminrichting. GROEPENWEDSTRIJDEN f „ONS GENOEGEN." Hedenavond zullen deze wedstrijdefl worden voortgezet. Alsdan ontmoete» elkaar: Groep A. N. R. v. d. BergW. B. v. Gastele. A. SchieringP. H Meure. C. StijnmanTh. A. Kok. y' Groep B. P. BeelenH. v. Gastel. G. B'eelenJ. v. Veenendaal, J. SmitsJ. Fichaar. C. Spanjaard vrij. Groep B 2. P. HollenbergW. Kotman. M. v. VeenendaalJ. Zwart A. MastelingC. Kok. J. Kok vrij. t Groep C. HamburgN. Somers. A. KokR. Meure. Meier is vrij, terwijl P. Mul en H. Erbrink reeds zijn uitgespeeld. De clubavond van „Ons Genoegen", is voorloopig alleen Vrijdags van half acht tot elf uur. Alle kleuren 29 ct. Ftl d'ecosse 69 ct. Zijden Kousen 89 ct. 9 8 7 6 5 4 3 1.35 1.25 1.15 1.05 0.95 0.85 0.75 1 2 3 4 5 6 7 8 20 25 3 0 3 5 4 0 4 5 50 55 ct 9 - 10 - M 59 ct. hoek Tuchjhuisstraat, - naast Leesbibliotheei^rKiljan. 441e STAATSLOTEPIJ. Trekking van Vrijdag 11 JunL 5e Klasse 17e Lijst. Hooge prijzen: 539 met premie 3000. Prijzen van 1 70: 722 1485 215S 2995 4193 4347 4430 4466 1 5436 7286 79S7 8417 9816 10065 10282 10605 11947 13495 13805 14035 14286 14891 14899 16167 16322 17799 18609 A8959 19370 19745 20876 NIETEN: 213 646 864 918 1389 1643 27^0 2881 3115 3288 4015 4218 4548 5306 5977 6117 7153 7214 7810 8009 8048 8186 9260 10295 10784 10981 11399 12530 12544 13510" 13520 13529 13563 13582 13839 13999 14069 14291 14344 14695 14811 14954 14962 15094 15558 15721 15929 16038 16268 16615 16S66 16953 17243 17800 18468 I860' 18988 19?'0 19365 19634 19894 19926 20249 20507 20748 20948 20959 5e klasse 16e lijst: 878 m.z. 875; 2753 2754; 15026 m.z. 1502U- -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2