Sociaal Leven BÏNNENUANDSCH ftlEUWS. Hollandsche en Buitenlandsche jongelui naar Indië. Persdelict. Uitkeeringen aan Onderwijs' instellingen. De Engelsche maatregelen tegen Mond- en Klauwzeer. Onze kolen. Het kamerlid Duymaer van Twist. Weeldeverteringsbelasting. Intern. Accountantscongres. Versterking der Maasdijken. Nederland en Locarno. Geen acht uur-winkelsluiting te Alkmaar. Weeldeverteringsbelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. Ned. Spoorwegen. UIT ONZE OOST. Een kwaadwillige neergelegd. V er. Le-Sage-T en-Broek-Biblio theek en Braille-Maandschrift. De R.-K. Vakbeweging. Het cadeau-stelsel. Loononderhandelingen bij de lijm- en gelatine!abriek. GEMENGD f EUWS. Goed afgeloopen. Een noodlottige vechtpartij. Twee Nederlanders te Calcutta omgekomen. Geheime distilleerderij te Eindhoven ontdekt. Ernstig ongeluk hij een kraan te Rotterdam. Ook te Capelle spookt het. In de val geloopen. Opgesloten in het ijs. Het lijk van kapitein Slot gevonden? KERK EN SCHOOL. Pater Bern. Meijer S.C.J. T Een klooster te Lage Vuursche. Pastoor P. C. Uyterwaal O. E. S. A. t Relletjes te Zevenbergen. Minister Kan aan 't zwemmen. Was van de Waal. LANDBOUW EN VISSCHEP De wijziging in de visscherijwet. Een slechte Meimaand voor de bijen. FINANCIËN. MARKTNIEUWS. I Geen plaats voor onbekwamen. In het verslag over 1925 van het Informa tie-Bureau der Vereeniging „Oost en West" vinden wij het volgende medegedeeld „Zonderen wij de Hollandsche sollicitan ten uit, die voor de een of andere bureau- administratieve betrekking op handelskanto ren in Ned.-Indië een werkkring zochten en zich daarvoor om advies bij het Informatie- Bureau aanmeldden, dan kan ten aanzien van de overige Hollanders, nj. de sollicitanten voor een betrekking bij de cultures in den meest uitgebreiden zin, verklaard worden, dat zij voor het meerendeel niet aan de vermelde eischen voldeden en alleen een heenkomen zochten naar Oost- of West-Indië, omdat de malaise-toestand in ons land hen ter verkrij ging van een levenspositie hen daartoe dwong. Zij behoorden grootendeeis, evenals in de vorige jaren-de weinig ontwikkelden, voor zoover zij slecïs lager-, enkelen Mulo-onder wijs hadden genoten. Onder hen kwamen ook weer, meer dan in 1924, gestudeerden voor aan onze hooge tn middelbare scholen, die in ons land ver geefs hadden beproefd een passenden werk kring te vinden. De betrekkelijk vele buitenlanders, groo tendeeis van Tsecho Slowaaksche nationali teit, die zich in 1925 hoofdzakelijk schrifte lijk tot het Informatie-Bureau wendden, ten getale van 159 (mondeling 5, totaal 164), in 1924 145, behoorden weer voor het meeren deel tot de categorie der intellectueel ontwik kelden, als ingenieurs, doctoren, apothekers, technici, bedrijfsleiders van fabrieken, han delaren enz., w.o. ook weder zich gewezen officieren bevonden, die zich gaarne bij het Indische leger of bij de politie ingelijfd zagen, niettegenstaande tot hen moet zijn doorge drongen de bekendmaking, dat voor hen geen gelegenheid bestaat om voor den Indi- ichen dienst te worden uitgezonden." In aansluiting hiermede vestigt de leider van het Informatie-Bureau, de heer H.J.A. Raedt van Oldenbarnevelt, de aandacht op het werk, door de arbeidsbeurzen in In dië verricht om werkelooze daar verblijvende en behoeftige Europeanen aan den arbeid te helpen, zoomede op de actie van Indische vakvereenigingen tegen het doen uitkomen van Hollandsche jongelui door Indische werkgevers zoolang nog geschikte krachten daar te lande aanwezig zijn. „Met open ar men" schrijft hij „worden reeds om bovenvermelde redenen de Hollandsche jon gelui in Indië niet ontvangen." De N.R.Crt. teekent hierbij aan dat voor Hollandsche jongelui, die wat positiefs in hun marsch voeren, die bereid zijn hard en onder vaak moeilijke omstandigheden te werken en de zoozeer van de Nederland- sche afwijkende Indische levensomstandig heden met blijmoedigheid te aanvaarden, in Indië nog altijd toekomst is. Indië is echter sedert lang niet meer het land waar iemand de gebraden duiven in den mond vliegen. Aan nietsnutten heeft men er evenmin be hoefte als in Nederland. Wie wat kan en wat wil, vindt er mooi, voldoening schen kend en ook op den duur wel profijtelijk werk. Wie er heen trekt omdat hij meent dat men er niet kieskeurig is wat de arbeids krachten betreft, zal er niet slagen en kans loopen om spoedig te behooren tot de meest ellendige categorie van maatschappelijke mis lukkingen. Westersche paupers in een riostersch land. Naar aanleiding van de artikelen, fn de Limburger Koerier" te Maastricht, over de z.g. Russiache toestanden in Vlodrop, is bij der Officier van Justitie te Roermond een aanklacht ingediend tegen de genoemde courant. De mfnfster van Onderwijs heeft In ver band met eer vraag van het Tweede Kamer lid J. G. Suring de volgende inlichtingen verstrekt: - De uitkeeringen voor eens, die ingevolge art. III van het K. B. van 9 December 1925 ten aanzien van het Departement van On derwijs. K. en W. en de daaronder resor- teerende instellingen tot heden rechtstreeks vanwege dat Departement voor de verschil lende afdeelingen zijn uitbetaald, bedragen voort het Departement en den Onderwijsraad 10.101.49, de inspectiën Gymnasium, M, D„ N. 0„ H. O. en L. O, 23.005.09, de Rijks universiteiten en de fechn. Hoogeschool 270.234.41, de Rijks Hoogere Burgerscholen 93.390.24, de Rijks Nijverheidsscholen 1.568,14, de Rijkskweekscholen en de Rijksnormaallessen 23.128.06, de Rijksin richtingen voor K. en W. 22.122,39, totaal 443.549.82. Op enkele kleine instellingen na, is thans aan alle daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, verbonden aan de verschillende tot dit Departement behoorende Rijksinstel lingen, de uitkeering ten volle uitbetaald. De besturen van de verschillende bijzon dere en gemeentelijke scholen, die deze uitkeeringen uit subsidie of vergoedingen hebben te kwijten (gymnasia, hoogere bur gerscholen, handelsscholen of kweekscholen, openbare en bijzondere lagere scholen), be hooren de uitkeering aan het daarvoor in aanmerking komend personeel uit te beta len, behoudens latere verrekening van het toe te kennen bedrag, dat eerst na ontvangst van de verschillende gegevens kan worden vastgesteld. Zoodra deze cijfers bekend rullen zijn, zal een nadere opgave aan de Kamer worden verstrekt. Ten aanzien van de nijverheidsscholen zij opgemerkt, dat aan het personeel dezer scholen volledige uitkeering kan geschieden, zoodra de besturen hebben kennis genomen van de salarisregeling, welke vermoedelijk binnenkort verschijnt. Vragen van het Kamerlid Weitkamp. De heer Weitkamp heeft den minister Van Binnenl. Zaken en Landbouw er op gewezen, dat het bestaan der plattelands bevolking in het overgroote deel van ons land nagenoeg geheel afhankelijk is van, de prijzen der vleeschproducten, zoodat de sluiting der Engelsche markt voor dat pro duct voor haar gerust een onoverkomelijke slag genoemd kan worden. Is de minister bereid, om, daar in ons land voor meer dan 60 millioen gulden aan vleeschproducten uit den vreemde wordt ingevoerd, mede gelet op de omstandig heid, dat voor andere arbeiders zooveel ge beurt, onze grenzen (ter bate der kleine boeren, die ook arbeiders zijn), tijdelijk slthans, voor den invoer van vreemd vleesch te sluiten? De minister van Binnenl. Zaken en Land- 'bouw heeft Gedeputeerde Staten der pro vinciën onder herinnering aan een cir culaire van 6 Nov. 1925 waarbij hun in ver band met de moeilijkheden welke de Neder- landsche mijnindustrie onde-vindt werd ver zocht te willen bevorderen dat de provin ciale en gemeentelijke instellingen de be- noodigde kolen en kolenproducten van de Limburgsche mijnen (Staats- of particuliere mijnen) betrekken medegedeeld dat de i directies der particuliere mijnen zich bij K,den minister van Waterstaat hebben be- JtJaafüI, '<faï verscSfflenïfé Instellingen dfe uitnoodiging aldus opvatten, dat de voor keur aan de producten der Staatsmijnen moet worden gegeven. De minister vestigt er de aandacht op, dat het de bedoeling is geweest, zoowel de particuliere Limburgsche mijnen als de Staatsmijnen voor leverantie in aanmerking te doen komen. En hij verzoekt Ged. Sta ten voor zoover noodig, de gemeentebestu ren in hun gewest hierop te willen wijzen. Op a.s. Maandag, des avonds om halfacht, zal, naar De Stand, meldt, te Meppel een feestelijke bijeenkotast worden gehouden ter herdenking van het 25-jarig KamerÜd- j maatschap van den heer Duymaer van Twist. De Statenclub Kampen, die -zoo onge- veer al de A. R. Kiesvereënigingen uit het vroegere district Steemviik omvat, waar voor de heer Dumaer van Twist lange jaren zitting had, heeft het initiatief in dezen genomen. Den heer Duymaer van Twist zal een album worden aangeboden, bevattende allerlei historische herinneringen uit de periode sinds 1901, toen de heer Duymaer van Twist door het district Steenwijk werd afgevaardigd als lid der Tweede Kamer. Bezwaren van den fotohande/. De Alg. Bond tot behartiging van den Ned. Fotöhandelheeft in een rekest aan den Minister van Financiën zijn bezwaren uiteengezet tegen de opneming in het ont werp Weeldeverteringsbelasting, van foto- artikelen. waarvan de Bond „inplaats van voordeel voor de schatkist, schade voor dèn geregelden handel, totaal minder, opbrengst invoerrechten, minder inkomstenbelasting, bevordering van oneerlijkheid, grootere ma laise in een reeds niet rooskleurigen tak van handel, geheel ten gunste van buiten landsche handelaren, werkloosheid" en tal van andere nadeelen voorziet. Van 59 J*uli wordt in het Koloniaal In stituut te Amsterdam een internationaal accountantscongres gehouden, georganiseerd door het Ned. Instituut van Accountants en de Ned. Organisatie van Accountants. Een eere-ccnrité is gevormd, terwijl het uitvoerend comité bestaat uit de heeren E, van Dien. voorzitter, prof. J. G. Ch. Volmer. vice-voorzitter, H. van Haagen, penningmeester, mr. I. Goudeket, P. C. van ,der Have, James Polak en G. W. Frese. Verschillende vereenigingen uit het bui tenland zullen aan het corigres deelnemen. De volgende onderwerpen zullen op het congres worden behandeld: De beteekenis wan de accountantsverkla ring in verband met de verantwoordelijk heid van den accountant. Bedrijfsorganisatie beheer. De v.ettelijke regeling van het accoun- tantsberoep. Standaardkosten als grondslag voor het beheer en de controle van het bedrijf. Waardebepaling voor de baians en winst. De boekhouding van gemeenteen en ge meentebedrijven. De opleiding voor het accountantsberoep. De toenemende en afnemende meer opbrengst in verband met den kostprijs. De toepassing van boekhoudmachines in de administratie. De organisatie van. grootte accountants kantoren in verband 'met de verantwoorde lijkheid van den accountant. Ged. Staten van Gelderland hebben goed gekeurd het besluit van het gecombineerde College van het Rijk van Nijmegen tot het aangaan van een 4 A geldleening. groot 200.000, voor versterking van de Maas dijkvakken TempelHeumen en Tempel— Grave. De garandeering van' onze grens. Het Tweede Kamerlid Van Vuuren richtte de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Buitenlandsche Zaken: Is het den minister bekend, dat bij de be handeling van-het voorstel tot ratificatie van het verdrag van Locarno in den Senaat de Fransche regeering de instructie heeft overgelegd, welke zij in Maart 1925 aan haar gezant te Londen heeft gezonden, in verband met het Duitsche voorstel tot het sluiten van een waarborgverdrag; dat het in deze instructie noodzakelijk wordt geacht, Nederland op eenigerlei wijze bij de te slui ten overeenkomst te betrekken en dat daarom, mocht de Hollandsche grens niet in het verdrag zijn vermeld, het onvermij delijk zou zijn, naar middelen te zoeken om daarin alsnog te voorzien? Heeft de minister toentertijd van deze in structie of van den daarin vervatten wensch van de Fransche regeering kennis gedragen? Zijn bij de Nederlandsche regeering toen of later stappen gedaan om Nederland op een of andere wijze bij de overeenkomst te betrekken of haar te bewegen, langs een ander,en weg tegemoet te komen aan de wenschen der Fransche regeering? Zoo ja, welke zijn die stappen geweest; door wie zijn zij gedaan, en welke houding heeft de Nederlandsche regeering daar tegenover aangenomen. De gemeenteraad van Alkmaar besloot Donderdag met 12 tégen 5 stemmen niet over te gaan tot de 8-uur-winkelsluiting. Bruine schoenen vrijgesteld. Bij nota van wijziging op het óntwep tot heffing eene weeldeveteingsbelasting. heeft de minister van Financiën een andere re dactie vastesteld voor den post scheisel, aanezien eebleken is, dat de grens tusschen belast en nbelast schoeisel, naar de strek king der wet, niet zoo juist wordt getrok ken. als dat wenschelijk was. De post komt daardoor te luiden: „Schoenen, laarzen, muilen en pantoffels, waarva 3e buitenzijde der schcht (de schoe nen niet medegerekend) geheel of grooten deeis is vervaardigd uit leder van kroko dillen, hagedissen, slangen of andere repti- liën. uia verguld of verzilverd leder, uit lak* leder, uit zijde of uit satijn.' Bovenstaande niewe lezing houdt m. dat schoenen, vervaardigd uit ander dan zwart gekleurd leder, zooals bijv. bruin en geel schoeisel, niet worden belast. Het nieuwe goederentarief. Naar „Ec. Ber." verneemt is door de Ne derlandsche Spoorwegen nader besloten, in het nieuwe goederentarief steenkolen enz. niet algemeen in de nieuwe klasse D op te nemen, doch alléén voor zoover hht gaat om producten van Nederlandschen oor sprong. verzonden van de Limburgsche mijn- stations. Nederlandsche steenkolen enz. bii verzending van andere stations of van an deten dan Nederlandschen oorsprong zullen in de klasse C vallen. Er zullen geen spe ciale tarieven voor steenkolen en** zijn. Nabij Troemon is, naar uit Koetaradja wordt gemeld, eén kwaadwillige neergelegd. Een Menadoneesch marechaussee werd ge wend. Zevende jaarvergadering. In het R. K, Weeshuis te Utrecht werd Woensdag de 7e jaarvergadering gehouden van de sub-comité's met het höofd-comité van bovengenoemde vereeniging. Te half elf werd in de Kapel van het Weeshuis een H. Mis voor de levende en overleden leden der vereeniging en hare weldoenersr (sters) opgedragen, waarna om kwart over elven de vergadering een aan vang nam. Na opening met den Christelijken groet en een kort inleidend woord van de presidente van het hoofd-comité, mevr, L. van Dom melen uit Den Haag, werden door de se cretaresse, mej. J. J. Weve, de notulen en het jaarverslag uitgebracht. Aan het laatste ontleenen wij, dat de ver eeniging in 1925 900 werkende leden tel de, welk getal thans tot pl.m. 1100 gestegen is. Deze leden prikten gezamenlijk 83? ban den, d.i. 36 banden meer dan in 1924. De 83-jarige mej. van Baer te Beek prik te hiervan 15 banden. Verder ontving de vereeniging uit Venray, waar slechts één 83- jarige heer.werkt, 39 banden. Er werden dit jaar 2477 banden gelezen door de blinden van het heele land. Ruim 100 blinden zijn geabonneerd op het Maandblad en daaronder zijn vier pro testanten, Propagandadagen werden gehouden te Bergen op Zoom, Roosendaal en Helmond, Nieuwe comité's werden opgericht te Bergen op Zoom, Helmond, Amersfoort, Lichtenvoorde en Oosterhout, waardoor het aantal steeg tot 46, Het financieel verslag, eveneens door Mej. J. J. Weve uitgebracht, gaf aan ont vangsten 4300, uitgaven 2000, alzoo een batig saldo van 2300. Frater Adrianus hield na het uitbrengen der verslagen een korte inleiding, waarin hij wees op den prachtigen groei van het Liefdewerk, In 8 jaar tijds klom het le dental van 6 op 1100. De bibliotheek bezat toen een 100 banden, thans 4000, uitmaken de meer dan 1000 boeken. Besloten werd om op plaatsen, te klein of ongeschikt voor de oprichting van een comité, ijveraars aan te stellen. Door ver schillende dames werd hierna verslag uitge bracht van de verrichte werkzaamheden van de comité's. Nadat Frater Adrianus nog enkele me- dedeelingen had gedaan over hetMaand schrift, dat met graagte door de blinden gelezen wordt, werd de vergadering ge schorst. In de middagbijeenkomst werden eerst verschillende huishoudelijke aangelegenhe den besproken, waarbij fr. M, Adrianus de gevraagde inlichtingen verschafte, Daa-na werd gedemonstreerd het nieuwe, machinaal prikkend toestel voor vervaardi ging van Braille-schrift, welk toestel uitge vonden is door Frater Adrianus. Het toestel werkt ongeveer als een schrijfmachine, met dit verschil, dat men maar 7 toetsen heeft. Het papier loopt niet over een rol, maar ligt vlak op het toestel. Het groote voor deel van dit nieuwe toestel is ten eerste, dat het tweemaal zoo vlug werkt als hand- prikken en op de tweede plaats, dat het een besparing van 100 pCt. geeft op papier- kosten, doordat het papier aan beide zijden kan beprikt worden. Van de machine zullen voorloopig 12' exemplaren worden gemaakt. Nadat de machine aan de aanwezigen was uitgelegd, werd de rondvrag gehouden, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. De presidente, mevr, L, van Dommelen, sprak hierna het slotwoord. Zij deelde o.m. mede, dat Frater Adrianus 2 September a.s. zijn gouden jubileum als blindenleeraar hoopt te vieren, De vergadering toonde door een luid ap plaus haar groote waardeering van den persoon en het werk van Frater Adrianus, Met den Christelijken groet werd hierna de goed bezochte vergadering, die door een 50-tal dames uit alle deelen des lands was bijgewoond, gesloten. De stijging van het ledental der Katho lieke Vakbeweging zet, naar K(uiper) in de „Volkskrant" meedeelt, niet alleen, door, maar neemt flink toe. Ging het ledental der Katholieke Vak bonden in het laatste kwartaal van 1925 met 967 omboog: in het eerste trimester van dit jaar steeg het totaal ledencijfer van 92.962 op 94.590, dus met 1628 leden. Deze vooruitgang is dus niet onbelang rijk en ook in het tempo zit eer forsohe gang naar meer en hooger. Anderzijds is echter de vooruitgang nog niet algemeen, want een 5-tal vakbonden liep nog met totaal 141 leden terug, terwijl de rest met 1769 leden steeg. Dit neemt evenwel niet weg, dat de stij ging van het ledental bij 19 der 24 aange sloten vakbonden de conclussie wettigt, al dus schrijver, dat we aan den nieuwen op gang begonnen zij», en een vrijwel algemee- ne verbetering is ingetreden. Op het 16 en 17 dezer te Leiden te hou den congres van den Ned. Chr. Midden standsbond zal de heer K. Dijk uit s-Gra- venhage een inleiding houden over het cadeau-stelsel. Zijn conclusiën zijn, dat het cadeau-stelsel een groot kwaad is in den handel, bijzon der voor den kleinen middenstand; dat het stelsel misleidend is voor het publiek en daarom met kracht bestreden moet worden; dat deze bestrijding dient te geschieden door den geheelen, georganiseerden mid denstand en dat, indien mocht blijken, dat deze bestrijding niet voldoende resultaat geeft, eindelijk de hulp der overheid tot wettelijke bestrijding moet worden ingeroe- Pen' Verder zal het lid der Tweede Kamer mr. H. Bijleveld een rede houden over: Palgestaan of lamgeslagen. De directie-voorstellen afgewezen. De directie van de Lijm- en Gelatinefa- briek heeft Woensdag met de organisatie- besturen langdurig geconfereerd over de aangekondigde voorstellen tot loonsverla- ging, t Naar aanleiding van deze besprekingen hielden de arbeiders dier fabriek, in tegen woordigheid van hun hoofdbestuurders, ver gaderingen, om nader hun houding vast te stellen. De verschillende organisaties beslo ten, dé voorstellen der directie af te wij- zen. Aangedrongen zal worden op handhaving der standaard-loonen, terwijl men de ver dere aangekondigde verminderingen in loon tot de helft wil zien teruggebracht., A.s. Za terdag zullen de vertegenwoordigers der arbeiïrrs opnieuw met de directie beraad slagen. Dinsdagavond circa 7 uur had onder Kerkrade in den Bril aan de werken van den nieuwen spoorweg een ongeluk plaats, waarbij wonder boven wonder geen per soonlijke ongelukken plaats hadden, meldt de „L. K." Twee machines waren bezig een groote wagen zand de steile helling op te duwen, waarbij een machine achter den wagen duwde terwijl de andere aan een dikken zwaren kabel trok. Beneden midden in den berg stonden nog een viertal wagens met zand 'op den dijk, waarop eenige arbeiders aan 't wer ken waren, terwij! een groot aantal kin deren aan den voet daarvan in een weide aan het spelen waren. Plotseling brak de draad waarmee zoo als gezegd de machines aan elkander be vestigd waren af, en schoot de locomotief met den zwaren met zand beladen wagen naar beneden, recht op de vier wagens aan. De machinist die zeer koelbloedig met den stoker op dé machine bleef, wist loor het geven van noodsignalen de werk lieden op die vier wagens te waarschuwen, die dan ook van de wagens sprongen en ook de kinderen vluchtten weg. De bot sing die daarop plaats had was geweldig. De locomotief drong halverwege in den eersten wagen. De tweede wagen schoot eveneens een stuk in den eersten wagen, die dan ook totaal verbrijzeld was. De twee laatste wagens vielen van den dijk af. De materieele schade is Zeer groot. De machine is eveneens onbruikbaar. Zware ijzeren platen van circa 20 c.M. dikte wa ren totaal verbogen of gebroken. De buf fers van den eersten wagen staken bijna boven de machine uit Het mag een wonder heeten dat hier geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. r Dinsdagavond kwam het den burgemeester ter oore, dat Maandagavond te Amby, (Limb) iemand ernstig was gewond en dat de man reeds van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien. Van de mishandeling, waarvan die verwon ding een gevolg was, was geen aangifte gedaan Onmiddellijk werd toen een onderzoek in gesteld door de gemeente-politie, later geas sisteerd door de Kon. Marechaussée. Er bleek toen, dat de 37-jargie G. K. wo nende te Maastricht ten huize van zijn vader te Amby lag met een ernstige wonde aan het achterhoofd. Dokter Willems oordeelde overbrenging naar Calvariënberg noodzakelijk. De man had hersenschudding en verbloeding. Hij was aan het achterhoofd getroffen door een scherp voorwerp. Onmiddellijk werd een nader onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat G. K., in café V. te Amby uit was geweest met twee meisjes, waarbij een 18-jarig dienstmeisje N. geheeten. In den avond kwam de broer van dit meisje in het café en wilde zijn zusje meenemen. Er was toen al eenige wrijving ontstaan. En toen M. N. met de beide meisjes wegging, werden ze door K. gevolgd. Getuigen verklaren nu, dat K., die eenigs- zins dronken geweest moest zijn, N. plot seling een trap in den rug gegeven heeft. Beiden vlogen elkaar aan en lagen in een oogenblik op den grond. Wat er toen gebeurd is zal nader moeten worden uitgemaakt. N. ontkent geslagen te hebben, maar er is een getuige, die zegt, gezien te hebben, dat N. den getroffene meerdere malen op het hoofd sloeg. Men heeft evenwel niets in zijn hand gezien. M. N. en zijn zusters beweren, dat er nog meerdere personen omheen stonden, toen de vechtenden op den grond lagen. Dit wordt door anderen ontkend. Na de worsteling krabbelde K. overeind en waggelde naar het huis van zijn vader. Met moeite heeft men hem dien avond daar gehouden hij wilde absoluut naar Maas tricht, naar huis terug. Tot laat in den nacht is een minutieus on derzoek ingesteld, waarna de verdachte M. N. naar Maastricht is overgebracht en Woens dagmorgen voorgeleid voor den officier van justitie. N., die niet ongunstig bekend staat, ont kende geslagen te hebben. De getroffene is stervende, naar de „Limb. K." meldt. Op 30 Mei j.l., toen het s.s. „Bondowoso'* van den Rotterdamschew Lloyd voor dé reede, van Calcutta lag, is aan boord van dit schip een ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven kostte. De 2e machinist, N.J.H. Möller, en de 4e machinist, C. Stooker, leunden beide tegen de reeling. Möller verloor to,en zijn evenwicht waardoor hij te water geraakte. Stooker, die trachtte zijn kameraad te grijpen, werd mee getrokken. De 2e machinist is met het hoofd op een lichter gevallen. Zwaar gewond werd hij in het ziekenhuis te Calcutta opgepomen, waar hij weldra aan de bekomen verwondingen overleed. De 4e machinist is ondanks de pogin gen welke in het werk gesteld werden om hem te redden verdronken. Woensdagmiddag werd door twee kom miezen, geassisteerd door twee rechercheurs der gemeente-politie, een inval gedaan in de woning van Th. de Gt, bankwerker, wonende aan de Roostenstraat te Eindhoven, waar een geheime distilleerderij werd ontdekt. Men vond op het zolderkamertje een volledig in gericht toestel, dat in volle werking bleek te zijn, toen men binnen kwam, zoodat men het eerst heeft moeten laten afkoelen, voor men tot inbeslagname kon overgaan, alsmede van de overige ingrediënten. De vrouw des huizes werd door de politie in verhoor genomen, waarop de man, die op een fabriek in Eindhoven werkzaam is, werd aangehouden. Medeplichtigen in deze zaak zouden zijn zekere J. van U., te Strijp, die als zoodanig geen onbekende van de politie is, en zekere L. A., die momenteel in Frankrijk vertoeft. Van U. zou de jenever aan den man brengen en schijnt dit voor een matig prijsje te hebben gedaan, waardoor dan ook het geval is uitge lekt. v Het apparaat is, zooals men nog mededeelt door de G. op buitengewone ingenieuze wijze vervaardigd het alcoholgehalte der in be- slag genomen jenever wordt op ongeveer 90% geschat. De Rijksambtenaren hebben hier in samenwerking met de gemeentepolitie, dus een goede vangst gedaan. Een stoker gedood. Donderdagmorgen omstreeks acht uur is op kraan V van de firma Fr. Swarttouw te Rotterdam een ernstig en droevig on geval gebeurd. Door middel van deze kraan was men bezig kolen over te laden van den lichter „Jozef Schuurman 10" in het Engelsche stoomschip „Turkoman.", liggende in de Waalhaven. Wanneer men eenigszins met den bouw van een kraan bekend is, weet men, dat de machinist in het bovenste gedeelte zijn werkzaamheden verricht en de stoker beneden in de ma chinekamer. De machinist van kraan V, P. v. d. W., bemerkte Donderdagmorgen te halfacht, dat er iets niet in orde was. Hij riep daarom den stoker, den 45-jarigen J. v. d. End. Toen hij geen antwoord kreeg, ging de machinist naar beneden en zag, toen hij de machinekamer binnentrad, tot zijn ontsteltenis verschillende lichaams- deelen van den stoker in de ruimte ver spreid liggen, Onmiddellijk werd de ri vierpolitie gewaarschuwd. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk tast men nog in het duister. Een half uur, voor dat het ongeval bemerkt werd, had de ma chinist het slachtoffer nog gesproken, Vermoedelijk zijn de kleeren van den man in aanraking gekomen met de machine, met het treurige gevolg. Van den End was gehuwd; hij had geen kinderen. Nadat dé „klopgeesten" te Roosendal een heele buurt in rep en roerhebben gebracht, blijkt thans, aldus „De Tijd", dat ook te Capelle-Nieuwevaart, in de Heistraat, der gelijke „spookhistories" de ronde doen. De nachts wordt aanhoudend gehamer gehoord, ramen worden opengeschoven, zelfs wan neer de politie toezicht houdt. Ben oplossing van deze geschiedenis, die de Nieume Vaart in opschudding brengt is nog niet gevonden. Aan de grens te Nipsen heeft de politie aangehouden zekeren P. L,. uit Leiden, die ruim een maand geleden te Rijswijk een portcr?uille had gestolen met een bedrag van 180 en waarmede hij naar Antwerpen was uitgeweken. De man is naar Rijswijk overgebracht en ter beschikking van den burgemeester aldaar gesteld. Een plotseling overgang van een Juni- temperatuur. al kan moeilijk var. zomerhitte gesproken worden, tot enkele graden onder nul, overkwam dezer dagen een slager in Weymoüth (Engeland) Toen hii zich in de koelkamer begaf, hoorde hij de deur achter zich in het slot vallen, en daar de sleutel aan dén buitenkant zat. was hij opgesloten. Het bevriezingsappaTaat was in werking bui ten zijn contrèle, zoodat hij het van minuut tot minuut kouder voelde worden. Niemapd had hét ongeval opgemerkt.'Nadat hij 25 mi nuten in den kelder had doorgebracht, begon zijn hondje, dat hem was gevolgd, maar voor de deur was achtergebleven, te janken. Dit trok de - aandacht van de slagersgezellen, ie de ijskamer openden, en den slagr, die er reeds ernstig aan toe was en eerst na ge- ruimen tijd weer op verhaal was gekomen, verlosten. Men zal zich herinneren, hoe vorig iaar tijdens een hevig enstarm de „NijverheidI" op de Zuiderzee verging. Vier menschenle- vens war endaarbii te betreuren. De lijken van de drie Rotterdammers werden kort na- de ramp drijvende in zee gevonden; het lijk van kapitein Slot, uit Zwolle, bleef onvind baar. Thans vermoedt men, np.ar de „Msb." ver neemt, het lijk te hebben gevonden. Tenminste schipper Veldkamp van de „Jo hanna II", uit Zwolle, heeft een in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon in de Zuiderzee gevon den en vervolgens naar Zwartsluis overge bracht. Het is niet zeker, a'l bestaat eenig vermoeden daartoe, dat het de onherkenba e stoffelijke overblijfselen zijn van kapiteift Slot van de „Nijverheid I". Na een ernstige ziekte van enkele weken overleed Woensdag in het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, de weleerw. pater Joh. Berchmans Bern. Meijer, van de Con gregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus, in den ouderdom van 39 jaren. Naar het „Centr." verneemt, hë#ft Freule Bosch van Drakestein te Lage Vuursche, op hare uitgebreide eigendommen eertige H.A. grond ten geschenke afgestaan aan de E.E. Z.Z. van de Congregatie O. L. Vrouw van Amersfoort te Amersfoort, Op die terreinen zal een klooster worden gebouwd met kapel en Rectorswoning, uit sluitend bestemd voor de oude Zusters uit genoemde Congregatie, die haar levensavond te Lage-Vunrsche komen doorbrengen. Na een langdurige ziekte is Donderdag in den ouderdom van 54 jaren, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, overleden de ZeerEerw, Pater Hilarus P. C. Uterwaal O.E.S.A. pastoor der St. Monicaparochie te Utrecht. Petrus Corn. Uyterwaal werd geboren te Utrecht op 7 Maart 1872. Hij studeerde aan de seminarie der Paters Augustijnen en werd den 15en Augustus 1901 priester ge wijd. Molestatie van werkwilligen. In tegenstelling met den toestand te Klundert wordt het bij de staking in Zeven bergen (N.-B.) steeds rumoeriger. Enkele groote boeren hebben ploegen van 30 a 40 werkwilligen in dienst genomen, /.oodra iiun eigen land klaar is, trekken zij met hun ploegen naar de andere boeren, om dezen te helpen. Fietsen en jassen! van werkwil ligen worden vernield, en in slooten ge worpen. De reeds versterkte politiemacht bleek niet voldoende meer, zoodat Woens dag nog zes manschappen van de bereden politie uit Breda ter assistentie zijn gearri veerd. Reeds enkele malen ^heeft een en ander tot relletjes geleid, waarbij de po? litie met, gummistok en sabel moest optre den, om de orde te herstellen. Zooals wij bereids meedeelden, heeft mi nister Kan Wognsdag een bezoek gebracht aan stad en provincie Groningen, Hierbij werd des morgens een bgzoek gebracht aan de overdekte bad- en zweminrichting in Helpman, waar de minister heeft gezwom men. Over de inrichting verklaarde hij, dat zij, voorzoover hem bekend, de mooiste van dien aard in ons land wa6. De sterke was van de Waal heeft, r, uit Tiel gemeld wordt, verschillende a wassen en laag gelegen hooilanden r'c overstroomen. Onder Leeuwen en Wen is veei hooi weggedreven. Het visschen met één hengel onbelast Geruimen tijd geleden hebben wij ge meld dat een wijziging van de visscherij wet zal worden voorgesteld, waarbij o.a. de prijzen van de vischakten zullen worden verhoogd. Binnenkort zal het wijzigingsont- werp verschijnen. ïntusschen verneemt de Tel. nader dat in den prijs van de hengelakte fot het vis schen met meer dan één hengel a 50 cent per jaar geen verandering komt, zoodat het visschen met één hengel onbelast blijft» De Meimaand 1925 zal den imkers lang heugen, want zij was slecht voor de bijen. Mei, de bloeimaand, heeft bloemen genoeg; maar er was geen zon en geen warmte. Het broed is nu het talrijkste en dat eischt veel voeding, zoodat er alleen bij overvloedige dracht een overschot komt. Nu wordt de voorraad, die van het najaar 1925 is over gebleven, ingeteerd. Vele volken hebben leege honingcellen, hier en daar werd het broed uitgetrokken, omdat er geen voedsel meer voor was. Enkele dagen werd er weer veel sluifmeel binnengedragen, maar dat helpt niet ge noeg, er komt te weinig nectar binnen. De stand van de bijen in ons land Is be gin Juni dan ook slecht te noempaj. LEENING 300.000 5 PCT. OBLIGATION VAN DE KERK VAN DEN H, LAUREN- TIUS TE HEEMSKERK. De Firma Theodoor Gilissen deelt ons mede, dat bovengenoemde leening, waar van de inschrijving bij verschillende fir ma's te Amsterdam en in andere plaatse» openstond, geheel is geplaatst. AMSTERDAM, 10 Juni. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 4 5, id. blauwen f 45, id. Industrie f 3, id. bopte star f4, id. blauwe poters f 1.75, id. bonte poters f 1.75, id Roodstar poters f 1.75 id. Bravo poters f 1.75, per Hl.; Westl. Mui zen f 1213, id. kleine muizen f 1011 p. 100 Kg.; Zomer Malta f 17.5018.50, An dijker blauwen f2 per HL; id. Muizen f 12 13, id. kleine Muizen f910, Langedij- ker Muizen f 1213 p. 100 Kg.; Friesche Roodstar f 4, id. Roodbonten f 4—4.10 pei Hl. AMSTERDAM, 10 Juni. Eieren. (Vei ling Prinsengracht). Aanvoer 300.000 stuks. Kippen- hoogste prijs f 7, middenprijs f 5.50 laagste f 4, eenden- f 4.254.50, kalkoen* koen- f 3. Handel stug. AMSTERDAM, 10 Juni. (Noteering V.h. Veilinggeb. De Jong Koene). Druiven f 0.70—0.95, Bessen f 0.42—0.65, Aard beien extra f 0.350.40, id. Ie soort £0.25 0.30 per pond. Aardbeien f0.090.13 p. doosje. Aardbeien f0.140.13 per pot Perziken 1 esoort f 0.200.28, id. 2e soort f 0.090.13 per stuk. Spercieboonen f 0.34 —0.95, Peulen 1 0.20—0.23. Tomaten f 0.46 0.58 per Kg. Peen f 1530, Rabarber f 1524, Raapstelen f 3.504.50, dunne Preif 2.504, Selderie f9—14, Peterselie f 25 per 100 bos. Bloemkool extra f 14 18, id. Ie soort f 912, id. 2e soort f 58 per 100 stuks. Komkommers geel le soort f4—18, id. 2e soort f7—11 per 100 stuks Spinazie f 11—14, Postelein f 1513, nieu we Aardappelen f 10.5013.50, klein f 6 —11.50 per 100 Kg. Sla f 1.20—2.50 per 1Ö0 krop. Andijvie f34.50 per 100 krop. Bloemen. Hadley f 69, Pernet f 710, Columbia f 58, Ophelia f 47, Golden Ophelia f 58, Verschure f 45, Sunburst f 2.504, Keizerin f 46, Violieren f 6 10, Am. anjers f711, Lathyrus f 0.80 1.40, Pyrethum f 0.601, Delfinum f 2.50 5, Papavers f 12.20, Anemonen Caen i 0*30—0.80, Irissen f0.50—1.20, Pioenen Chinesus f46.50, Callas f 1318 per 100 per 100 stuks. Lelies f 1319 per 100 kelk. Snijgroen f 47.50 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's groot f 1.50 3.20; klein f0.701, Coleus f0.350.45, Tradescantia's f 0.22—0.25, Paul Crampel f 0.28—0.32, Jean me Clare f 0.25—0.30, Rubin f 0.280.34 Pultatums rood f 0.25 —0.28, Rose f 0.22-1-0.26, Spirea's f 0.25 0.40, Adrianthums f 0.100.15, Plu- mosa's f 0.070.11, Varens f0.070.10, alles per stuk. BOVENKARSPEL (Station), 9 Juni. Aardappelen Schotsche f 4.705.70, Klei ne f2.302.60 per baal. Aangevoerd 4720 baal. le Bloemkool f 10.1019, 2e id. f 9.10 —12.10, 3e id. f 2.40—4 per 100 stuks. Aan gevoerd 3200 stuks. DELFT, 10 Juni. Boter. Aangevoerd 217/8 en 9/16 v., te zamen 4430 Kg. Prijs f 1.90—2.22 per Kg. ELST, (Bet.) 9 Juni. (Fruitveiling V.V.O. B.) Kruisbessen 1015, kersen 5970, aardbeien le soort 39—54, 2e soort 25—38, Rouaan 4752 ct, per Kg. ENKHUIZEN, 9 Juni. (Marktvereew- ging voor Enkhuizen en Omstreken) Aard appelen Schotsche muizen f 4.705.10, middelprijs f 4.90 kleine id. f290 ct., midd. f 1.80 alles per baal. HOOFDDORP, 10 -Juni 192b. Tarwe oude, 173418.50; Tarwe voer 16—17; Rogge 9.5010K; Haver 10341134; Witte Duiveboonen 1416 AGroene erwten 12— 16; Karwei 2526; Blauwmaanzaad 62—^6 Kanariezaad 153416A. Prijzen per 100 K„ HOOGKARSPEL, 10 Juni 1926. Vereen „De Eendracht". Schotsche aardappelen 450480; Kleine aardappelen 240260» MEDEMBLIK, 9 Juni 1926 Ansjovis. Aanvoer 11385 K.G. Hoogste 400; laagste 80. Aantal vaartuigen 90. Prijs 0.40 0.42. TER AAR, 9 Juni 1926. Na aftrek van veilingskosten. 37 Zakken Peulen 1°^ 3.01; 1958 zakken Peulen I, 1.66; 9b zakken Doperwten I 2.25; 18 zakkerl Capdop 3.05; Snijboonen 12 50. Alles per 10 K.G.; Aardbeien van 1-70 to f 1.80 per 5 pond. R.-K. Tuindersvcreen. „God zij met ons- TER AAR, 9 Juni 1926. Peulen jong 3.45; Peulen I 1.70; Peulen II W Dooerwten I 2,30. Alles per 10 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6