Binnenlandsch Nieuws Algemeene Bond van Rijkskieskringorganisaties. Radio-Omroep Het conflict in de Engelsche mijnindustrie duurt voort. De nood onder de arbeiders wordt steeds nijpender. Een manifest der mijnwerkers. De sneltreinSydney-Brisbane ontspoord. Vijf dooden, veertig gewondet GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET GESCHIL OVER TACNA EN ARICA. Na. repliek van den afgevaardigde van Groningen en een nadere verduidelijking door den voorzitter wordt het praeadvies van het hoofdbestuur z. h, s. aangenomen. Het dwangbevel van den Raad van Arbeid. De Koninklijke familie naar Zwitserland. Baron van Wijnbergen. GEMENGD NIEUWS. Door een paard doodgeslagen. Brand in een fabriek. Hevig onweer. MARKTNIEUWS. ZONDAG 13 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 9.50 v.m. Christ. Omroep. Dienst in de Nieuwe Westerkei', te Rotterdam. Ds, F. C. -Meyster, ger<;[ Predikant te Rotterdam. Orgelspel, Vo tum en Zegen, Voorzang. Ps. 95 1 en - Lezen: De Wet des Heeren en Joh 8:12/30. Gebed. Zingen Ps. 97:6 en 7. Tekst: Joh, 8 :12. Predikatie. Tusschen- zang Pi. 36 3. Preek. Gebed. Slotzang, 8 uur Persberichten en "sportuitslage: umsïj Het conilict in de Enge'sche mijnindustrie. De Labour-partij besloot om geen motie van afkeuring tegen- de Regeering in te die nen inzake de politiek van het kabinet be treffende de kolencrisis. De crisis zal in ieder geval a.s. Dinsdag in het Lagerhuis besproken worden. De regeering heeft, volgens de „Evening Standard," verzoeken ontvangen om over te gaan tot een geheim referendum in de ver schillende mijndistricten, alleen lbopende over de quaestie van den arbeidstijd. De premier zou daarvoor echter eerst de mede werking willen hebben van vertegenwoordi gers van mijnwerkers en -eigenaars ten aan zien van de bewoordingen der te stellen vraag of vragen. Als tot een dergelijk ge heim referendum wordt besloten, zou een wetsontwerp noodig zijn en de regeering zou geneigd zijn te bevorderen dat dit spoe dig afgehandeld werd. De huidige exploitatie der mijnen. De „Evening Standard" publiceert twee ta bellen, waaruit blijkt hoe nadeelig onder de huidige omstandigheden de kleinere mijnen geëxploiteerd worden in vergelijking met de grootere. Zij vormen zegt het blad een krachtig argument voor het stellen der in dustrie onder één enkel financieel beheer, een denkbeeld dat bij Lagerhuisleden en in- dustrieelen zeer de aandacht trekt. Uit de cijfers blijkt, dat mijnen met de kleinste productie (minder dan 5000 ton per jaar) 23 shilling per ton voor de gedolven steenkool kunnen maken, vermoedelijk als gevolg van plaatselijke voordeelen zooals het voordeel, dat zij binnen het eigen gebied kunnen verkoopen en aldus de hooge trans portkosten en verdiensten van tusschenper- sonen ontgaan. De productiekosten bedra gen hier echter 32 shilling per ton, zoodat er met aanzienlijk verlies gewerkt wordt. Alleen ten aanzien des grootste mijnen (die van 1 tot 2 millioen ton per jaar voortbren gen) berust de industrie op een economische basis. Deze mijnen maken slechts 17 sh. 6 pence per ton maar de kosten bedragen slechts iets meer dan 17 shilling. - De toestand der mijnwerkers wordt steeds kritiker. De ondersteuning voor de stakers wordt voortdurend kleiner en is in tal van gevallen geheel gestaakt. Een manliest der mijnwerkers. De mijnwerkersbond heeft een manifest uitgevaardigd, waarin er op gewezen wordt, dat de „uitsluiting" der mijnwerkers thans de zevende week ingaat. De eenig mogelijke grondslag voor een regeling is volgens het manifest een handhaving der loonen, werk tijden en andere arbeidsvoorwaarden op het peil van voor den oorlog, handharing der loon overeenkomst op nationalen grondslag en een onmiddellijke reorganisatie der in dustrie teneinde de verspilling en de „in efficiency" te verwijderen, welke uit her haalde enquéter naar den toestand der in dustrie gebleken zijn. Wij willen een regeling, aldus wordt ver der in het manifest gezegd, en beseffen, dat het voor ons onmogelijk is om met de mijn eigenaars tot een regeling te komen. De regeering zal derhalve genoopt zijn om zich er mee te bemoeien, niet om de mijneige naars te steunen, maar om „fair play" en bescherming voor de mijnwerkers in hun strijd te steunen. Hoe spoediger het publiek en de regeering dit feit erkennen, des te eerder zal men tot een regeling komen, daar er geen hoop op, of waarborg voor een vrede in het mijnbedrijf in de toekomst kan zijn als d« arbeiders tot onderwerping wor den gedwongen. Wij willen een loonregeling die ons economische zekerheid zal geven en behoorlijke waarborgen en een regeling Verschaft, waardoor de arbeiders hun loonen geregeld en hun arbeidsvoorwaarden ge waarborgd kunnen krijgen, zonder voort durend nieuwe beroeringen. Ofschoon de juiste strekking van het ma nifest niet duidelijk is wordt het volgens den Britschen draadloozen dienst algemeen be schouwd als een proefballon. De „Times" verwacht dat de strekking van het manifest zal worden onderzocht door dat deel der arbeidersbeweging, dat uitziet naar een ge legenheid om de onderhandelingen te her vatten op een grondslag, welke meer hoop geeft, dan die waarop de onderhandelingen Dinsdag zijn mislukt. - Een nota der Britsche regeering in verband met den steun van Rusland. De Britsche regeering heeft een nota ge zonden aan do sovjet-regeering nopens den financiëelen steun, tijdens de algemeene staking aan het Britsche vakverbond aange- Wden. De verdeeldheid in de Engelsche liberale partij. Op de jaarvergadering van de National Liberal Federation, de volgende week te Weston-super-Marc te houden, zal het be stuur een motie voorstellen, waarbij onver zwakt vertrouwen wordt uitgesproken in lord Oxford als leider der liberale partij, groote waardeering wordt betuigd voor de diensten, welke zijn integriteit en hoogstaand karakter aan het openbare leven hebben bewezen en met erkentelijkheid kennis wordt genomen van ziin toewijding aan dc hoogste belangen der natie. In de tweede zinsnede wordt de hoop uitgesproken, dat deze hoogstaande hoeda nigheden nog vele jaren de partij zullen blijven inspireeren, welke, in weerwil van de geschillen van den laatsten tijd. ernstig wenscht de samenwerking van alle liberalen te behouden voor het bevorderen eener krachtige en opbouwende politiek van so ciale en industriëele hervormingen. De „Manchester Guardian" weet te ver tellen, dat men hier met een eenheidsmotie te doen heeft. Aanvankelijk had het be stuur willen volstaan met de eerste zin snede, waarin een deel van het bestuur een verwijt aan Lloyd George zag. Daarom werd overleg gepleegd zoowel me( lord Oxford als met Lloyd George, en als resultaat daarvan werd de tweede zinsnede er met algemeene stemmen aan toegevoegd. Op de vergadering der volgende week zal er dus, in tegenstelling met de Lagerhuisfractie, geen verdeeldheid zijn. Overigens schijnen de liberalen in de Commons (zoo meldt de M. G. nog) stilzwijgend te zijn overeenge komen, de splitsing te negeeren. De min derheid blijft in de fractie en blijft de frac tievergaderingen onder leiding van Lloyd George bijwonen, al is er een minderheid is de minderheid, die anders wil. De moeilijkheden der Fransche Regeering. De agitatie in politieke kringen duurt .voort, er wordt nog steeds over ministeri- eele wijzigingen gesproken. Franklin Bouil lon tracht Briand te overtuigen van de nood" zakelijkheir zijn ministerie te verbreeden en eenige leden van het Nationale Blok als minister te nemen. Hij belooft dan een krachtige meerderheid te vormen tegen de socialisten met de helft der radicalen. Van deze besprekingen met Briand en de dissi dente radicalen zal afhangen of Franklin Bouillon al of niet zal intarpelleeren ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen een nieuw standpunt in te nemen. Natuurlijk steunt de gematigde pers dit streven. De „Echo" de Paris" vertelt, dat Franklin Bouillon tot Briand heeft gezegd: Hoe langer ge wacht, hoe erger dc toestand v.-ordt. De franc daalt eiken dag. Het is onmogelijk uw plannen inzake het financieel herstel te verwezenlijken, wanneer ge met een met-stabiele meerderheid regeert. Briand zou de voorstellen van Franklin Bouillon echter afwijzen, daar hij geenszins overtuigd is. dat een meerderheid met de nationalisten stabieler zou zijn. De „Quoti- dlen" schrijft, dat het ondanks de manoeu vres van Franklin waar is, dat men moet kiezen tusschen een regeering met links of rechts.* doch combinaties inzake een aaneen sluiting der radicalen met de nationalisten zijn niet te verwezenlijken. Fcng te Berlijn, Generaal Feng Yoe Hsiang is uit Moskou te Berlijn aangekomen. Zeky-Bey gearresteerd. Kolonel Zeky-Bey, vroeger adjudant van den onlangs overleden sultan Mohammed, is gearresteerd, beschuldigd van moord op Resjid-Pasja, den lijfarts van den sultan, die in Maart dood werd gevonden in zijn kamer, door een kogel in het hoofd getroffen. Personen, die tot het gevolg van den sul tan behoorden, deden onthullingen en het Ottomaansche consulaat te Genua verschafte de Italiaansche overheid de bewijzen van dc schuld van Zeky-Bey. Het vervoer van het stoffelijk overschot van den sultan is uitgesteld, omdat de leve ranciers beslag deden leggen op zijn villa, ten einde betaling van oude schuld te krij gen. Commnnistische agitatie in Polen? Metaalarbeiders te Ostrowitsj, die te ver. geefs bij de directie hadden aangedrongen op het ontslag van een der directeuren, maakten zich van dezen meester. De politie nam daarop drie belhamels gevangen. De arbeiders eischten hun vrijlating, hetgeen de politie weigerde, waarop een gevecht volgde tusschen arbeiders en politie. Vijf werklieden en een agent werden gedood. Vermoed wordt, dat de arbeiders door communistische raddraaiers zijn opgehitst. Revolntie in Portugal. De omwenteling, welke zich zoo juist in Portugal heeft voltrokken en die generaal Gomez Costa en majoor Cabecadas aan het bewind heeff gebracht, wordt beschouwd als de belangrijkste revolutionnaire bewe ging sedert de republiek in Portugal bestaat. Er is echter geen enkel monarchistisch cle ment in de actie der beide militairen, die de sympathie der bevolking zouden hebben. Het feit reeds dat generaal Gomez Costa in staat was 30.000 man troepen met munitie en kanonnen ongestoord van Braga naar Lissabon te vervoeren, zou bewijzen dat de spoorwegarbeiders aan zijn zijde staan. Tij dens de wapenschouw, welke hij deze week heeft gehouden, waren de vertegenwoordi gers van alle buitenlandsche mogendheden aanwezig. De opstand, die een rechts karakter draagt, is gelukt omdat de leiders besloten de operaties van het noorden uit te begin nen, waar de bevolking conservatieve# is dan in het zuiden en in Lissabon, en waar tot dusver nog geep revolutionnaire bewe gingen hadden plaats gehad. De democraten waren sedert de vestiging dtr republiek aan het bewind en zij waren er van verzekerd de macht nog langen tijd te zullen behouden. Bij de laatste verkiezingen zoo vertelt de „Times '-correspondent werden tal van onrechtmatigheden gepleegd, duizenden kie zers, met inbegrip van legerofficieren en „intellectueelen" werden eenvoudig van de kieslijsten geschrapt. Zoo zou dus het parle ment geenszins de openbare meening hebben vertegenwoordigd, hetgeen bij de jongste besprekingen inzake de tabaksregie is ge bleken, toen een sterke oppositie zich deed gelden tegen de plannen der regeering om een monopolie op tabak in te stellen. Weken gingen met obstructie verloren, terwijl trou wens sedert jaren geen begrooting meer af gehandeld is. Treinramp in Australië. De sneltrein SidneyBrisbane is ont spoord en van een 20 M. hooge brug gestort. Er zijn 5 personen gedood en 40 zwaar ge wond. Onder de gewonden bevindt zich een geheel gezelschap tooneelspelers. HET BROODGRAAN IN FRANKRIJK. Het ministerie van Landbouw houdt zich bezig met de kwestie van het broodgraan in verband met het feit dat de binnenland- sche oogst niet bijzonder groot is en getracht zal worden de invoer uit het buitenland zoo gering mogelijk te doen. Er worden proeven genomen met het mengen van het meel met rijst en andere levensmiddelen. DE JVJOORDENAAR VAN PETUOERA. De rechter van instructie heeft aan drie medici verzocht een onderzoek in te stellen naar den geestestoestand van Schwarzbar. den Rus, die deze dagen Petlioera, voormalig hetman der Oekrajieners, fe Parijs heeft ver moord. De verdediger van Schwarzbar heeft hier tegen namens zijn client geprotesteerd, daar deze de volle verantwoordelijkheid voor zijn daad opeischt. KONINKLIJK BEZOEK. De ex-koning en ex-koningin van Grie kenland zijn te Parijs aangekomen. EEN „RUN" NAAR EEN DIAMANTVELD. Uit Johannesburg wordt geseind, dat bij Elandsput, vijftien mijlen te Noord Westen van Lichtenburg de grootste „run" naar een diamantveld heeft plaats gevonden, welke totdusver in Züid-Afrika voorkwam. Niet minder dan twaalf vierkante mijlen werden tevoren door de bereden politie schoonge veegd en afgezet. Niet minder dan 10.000 delvers verdrongen zich pver een afstand van 1)4 mijl in de meest verschillende klee ding voor- het afgezette terrein. Duizenden toeschouwers woonden het schouwspel bij. HET OVERLIJDEN VAN EMILY HOBHOUSE. De „Manchester Guardian" wijdt eeD waardeerend artikel aan de overleden juf frouw Emily Hobhouse en haar „nobel werk in Zuid-Afrika". Het blad herinnert er aan hoe zij, die den Boeren-oorlog onrechtvaar dig achtte, met Lloyd George op hetzelfde1 podium tegen dien oorlog het woord voer de. Zij deelde ten volle de verontwaardiging in breeden kring (wij citeeren het Engelsche blad) tegen het stelsel van verbranden van boerderijen in Transvaal en den Oranje- Vrijstaat, welk stelsel dadelijk de vraag aan de orde stelde wat er gedaan moest wor den met de vrouwen en kinderen, die hun woningen boven hun hoofd zagen verbran den en zonder eenig bezit op het veld ge worpen werden. Het denkbeeld om ze van gebrek te laten omkomen, (aldus de M. G.) hoewel aanbevolen door verschillende im perialistische journalisten in Engeland, werd toch een wel wat te onmenschelljke „me thode van barbaarschheid" geacht, zelfs bij de oorlogszuchtige gesteldheid van het La gerhuis en de music-halls. Uitvoerig herinnert het radicale Engelsche blad aan het werk van juffrouw Hobhouse ten aanzien der concentratie-kampen, In den herfst van 1900 begonnen geruchten over de groote sterfte in die kampen Engeland te bereiken, ondanks de contröle op de dag bladcorrespondenten en de post. Juffrouw Hobhouse zette te Londen een steunfonds op, ondanks het krachtig verzet der impe rialisten, die betoogden, dat genade, aan vrouwen en kinderen betoond, den oorlog slechts verlengde. In December besloot ze er zelf heen te gaan en bezocht een groot aantal der ongeveer dertig kampen. Overal vond zij zoo vertelt de M. G. slecht voedsel, slechte dekking, vuil, onvoldoende sanitaire maatregelen en het maken van een schandelijk onderscheid in de rantsoenen voor de gezinnen der Boeren, die zich had den overgegeven en van die van Boeren, die nog onder de wapenen waren. Hoewel de officieren ter plaatse haar eerst hielpen, begonnen de hoogere autoriteiten op een afstand spoedig haar werk te belemmeren op den grond, dat zij „persoonlijke sympa thie" toonde. In Engeland teruggekeerd, legde zij haar zaak aan het Lagerhuis voor, na bij de regeericg geen steun te -hebben gevonden, maar in de Commons werd den genen, die menschlievendheid bepleitten, het spreken onmogelijk gemaakt. Zij werd in het Lagerhuis door Campbell-Bannerman (den lateren premier) en Lloyd George gesteund en er buiten door eenige andere bekende mannen, die als „pro-Boeren" gebrandmerkt werden, maar overal in het land werd zij uitgejouwd en belasterd. De regeering wei gerde haar vergunning te verleenen om naar de kampen terug te keeren; zij werd zorg vuldig btrften het dames-comité gehouden., dat door de rgeering werd nitgezonden om een onderzoek in te stellen. Toen zij in den herfst van 1901 naar Zuid- Afrika vertrok, met het doel, niet om naar de kampen te gaan, maar om de vrouwelijke vluchtelingen aan de kust te helpen, werd haar aan land gaan te Kaapstad met geweld van hoogerhand belet; zij werd vijf dagen onder arrest gesteld en met het volgende schip teruggezonden. Maar haar verontwaar diging had reeds uitwerking gehad; er kwam verbetering in den toestand der kampen, waaromtrent het rapport van het dames comité de bevindingen van juffrouw Heb- house in de hoofdzaken bevestigde. De „Manchester Guardian" brengt ten slotte nog in herinnering, hoe zij in 1913 door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een monument, bij Bloemfontein, voor de in Je kampen gestor ven vrouwen en kinderen. Er werd evenwel een toespraak van haar voorgelezen, waarin een beroep werd gedaan op alle Zuid-Afri- kaanders om het bittere van het verleden te vergeten en eendrachtig naar het gemeen schappelijke welzijn te streven zonder acht te slaan op de „patriotten en parasieten", die van, maar niet in het land leven. Juffrouw Hobhouse bood ons, de gelegen heid, zoo doet het Engelsche blad ten slotte nog omerken, om, als men triomfeerde over het aan de kaak stellen onzer hypocrisie, op haar te wijzen als een bewijs, dat alle Britsche gevoel voor eer en menschelijkheid nog niet verloren was gegaan. WEIGERING VAN BOORD TE GAAN De beipanning van het stoomschip „Paris" weigerde van boord te gaan te New-York, omdat zij volgens een nieuwe regeling ge dwongen werd zich aan een medisch onder zoek te "onderwerpen. Het geschil tusschen Chili en Peru nopens het gebied van Tacna en Arica kan moge lijk geregeld worden door arbitrage, waar mee president Coolidge zou belast worden, verklaard wordt, dat het middel van het plebisciet onmogelijk is omdat Chili weigert waarborgen te geven voor de Peruaansche kiezers. Verzekerd wordt echter dat het de partement van buitenlandsche zaken des V. S. de rechtstreeksche onderhandelingen van Chili, Peru en Bolivia voortzet, teneinde te verkrijgen dat het betwiste gebied verdeeld wordt tusschen de betrokkenen door middel van een oplossing zonder plebisciet. Vergadering te Utrecht Vrijdagavond 8 uur, begon in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht, de algemeene vergadering van den Algemee- nen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisa ties in Nederland. Van de leden der R. K. Kamerfracties waren met den voorzitter van den Algemee- nen Bond jhr. mr. Ch. Ruijs de B'eerenbrouck en den penningmeester mr. J. N. J. E. Heer- kens Thyssen aanwezig de heeren Loerak ker, Kuiper, Wintermans en Suring. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en- stelde daarop terstond de behandeling der agendapunten aan de orde. Besloten wordt de notulen ter visie te leggen voor de leden. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat berichten van ver hindering zijn ontvangen van de Kamerleden mgr. dr. Nolens, Fleskens en me), A. Meyer. Vervolgens komt aan de orde de motie van de R. K. Rijkskieskringorganisatie Gronningen, luidende: De Bondsvergadering, overwegende, dat door het urgentieprogram der Katholieke Staatspartij voor de minver mogenden vermindering van belastingdruk in uitzicht gesteld Is, voornamelijk voor de groote gezinnen en bovendien vermindering van den accijns op de eerste levensmid delen; overwegende, dat de Tweede Kamer het oordeel van den minister gevraagd heeft betreffende de instelling eener Staatscom missie tot verbetering der inkomstenbelas ting; verzoekt den Kamerleden der Katholieke Staatspartij de instelling der genoemde Staatscommissie te bevorderen, opdat de inkomstenbelasting een ware belasting naar draagkracht worde en opdat zoodoende het urgentieprogram van de Kath. Staatspartij worde uitgevoerd." Door het bondsbestuur wordt in een prae- advies voorgesteld, deze motie te verwijzen naar den Partijraad. De voorzitter geeft gelegenheid tot be spreking der motie. De afgevaardigde van Den Haag is van oordeel, dat het nog eenigen tijd zal duren voordat de Partijraad zijn werkzaamheid aanvangt en vraagt of deze motie ,niet kan worden gézonden aan de R. K. Kamerfrac tie. Haarlem noemt de motie zeer bescheiden en meent, dat zij een andere belooning ver dient dan op de lange baan te worden ge schoven. Spr. adviseert de motie aan te nemen. Groningen sluit zich gaarne bij den vori- gen spreker aan en verklaart, zich niet te kunnen vereenigen met het prae-advies, wanneer zulks een schuiven op de lange baan beteekent. Slechts wanneer de goede gang van zaken deze handelwijze wensche- lijk maakt, kan spr, er zich bij neerleggen, Dordrecht verklaart het eens te zijn met den afgevaardigde van Groningen en meent, dat deze kwestie van zoodanig belang is, dat zij niet op de lange baan mag geraken. De voorzitter zegt twee uitdrukkingen te hebben opgeteekend, die hij hier heeft ver nomen, n.I. dat de motie van belang is, en dat zij niet moet worden geschoven op de lange baan. Juist daarom heeft het hoofd bestuur zijn prae-advies gegeven, want als de Partijraad wordt ingesteld, dan komt deze reeds in October bijeen. Vlugger kan het toch moeilijk. Is men het hier niet mede eens dan moet men tegenstemmen, doch het belang der motie cischt, dat het voorstel van het hoofdbestuur wordt aangenomen. Door den penningmeester mr. Heerkens Thijssen wordt het financieel verslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat een batig saldo werd verkregen van 13.323 tegen 14.476 het vorig jaar. De financieele toestand is bevredigend te noemen, ofschoon door en kele kiesvereenigingen de contributie niet regelmatig wordt afgedragen. Een commissie wordt benoemd om de re kening van den penningmeester te contro leeren. Hierop hield de voorzitter, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, een rede, die men elders in dit nummer zal aantreffen. Na de rede van den voorzitter volgt de rondvraag. De afgevaardigde van Helder vraagt hoe het mogelijk is, dat het laatste communiqué van het hoofdbestuur eerder is verschenen in het Handelsblad dan in de Katholieke pers. De voorzitter vraagt of de afgevaardigde ooit van „lekkage" heeft gehoord. Meer kan hij er niet van zeggen. De afgevaardigde van Helder zegt het te betreuren, dat zulks is geschied en vele Ka tholieken met hem hebben zich daaraan ge- ergerd. De voorzitter constateert, dat de woorden van den afgevaardigde de .instemming heb ben van allen en zeker van het bestuur. Er zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld om in den vervolge dergelijke on bescheidenheden te voorkomen. Groningen vraagt of er na uiteenspatting der rechtsche coalitie een andere politieke groepeering werd noodig geacht en of daar omtrent voeling is gehouden met de R. K. Staatspartij. Indien zülks niets is geschied, vraagt «preker, of het niet noodig is daar over het geyoelen der partij te vernemen. De voorzitter antwoordt dat de R. K. Ka merfractie bij de crisis alleen werd geraad pleegd in de eerste phase. In die eerste pe riode is tusschen fractie en bondsbestuui geen contact gehouden. Verandering zal daarin kunnen worden ge bracht door de instelling van een Partijraad. Het is beter over het verleden niet meer te spreken en de blikken te richten op de toe. komst, Drenthe informeert, hoe het staat mat de wet. regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorzitter antwoordt hierop, niet te kunnen zeggen of deze spoedig tot stand zal komen. Overijsel vraagt of er amendementen zijn ingediend op het nieuwe reorganisatie-plan. De voorzitter antwoordt, dat men het den heeren zoo gemakkelijk mogelijk heeft wil len maken. Het spreekt vanzelf, dat niet met alle amendementen kon- worden reke ning gehouden bij de samenstelling van het nieuwe rapport. Alle amendementen kunnen intusschen worden, behandeld, doch voor dc goede orde is het gewenscht, dat nieuwe amendementen schriftelijk worden ingediend. Spreker zegt verder, dat er inderdaad ook enkele nieuwe amendementen zijn ingekomen o.a. een aanvulling door prof. de Langen Wendels van de lijst der gcqualifïceerde leden van den Partijraad, o.a. met een af gevaardigde van den R.-K. Vredesbond, en door dr. van Gils tot opneming van een lid van den Schoolraad. Rotterdam heeft een amendement inge diend op art. 10. verzoekende, dat bij de studieclubs in Amsterdam. Rotterdam en den Haag zich ook leden kunnen aansluiten, die tot een anderen kieskring behooren. Bij art. 12 wenschte Roterdam vier in plaats van twee afgevaardigden te zien aan gewezen door werkgevers, landbouwers en middenstanders. Amsterdam vraagt of de Bond zelf geen aanleiding geeft tot ontijdige publicaties in de niet-katholieke pers, Spr. Js van oor deel, dat het niet tactisch is den weg te volgen de niet-katholieke pers van onze vergaderingen te weren. De voorzitter merkt op, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen besloten en openbare vergaderingen. Voor wat deze laatste betreft acht spr. het goed de deu ren wagenwijd open te zetten. In de eerstvolgende vergadering zal hier over van gedachten woeden gewisseld. Voor besloten vergaderingen, waarom trent een emmunique wordt verstrekt, is het gewenscht, dat de Katholieke pers de voorkeur heeft. Ook deze aangelegenheid zal in de e.v. vergadering onder het oog worden gezien. Rotterdam vraagt Inlichting over een reeds geruimen tijd geleden ingediende motie omtrent ontwapening. De voorzitter zegt, dat deze motie is in gediend vóór zijn voorzitterschap, In de eerstvolgende vergadering van het bestuur zal hij dienaangaande inlichtingen inwinnen en daarover mededeeling doen aan de betrokken afdeeling. De heer De Jong uit Lemmer brengt ver volgens verslag uit over de kascontrole en betuigt de waardeering der commissie voor het accuraat beheer. Spreker stelt voor den penningmeester décharge te verleenen, waartoe onder applaus wordt besloten. De voorzitter deelt ten slotte nog mede, dat de oud-voorzitter ziek en dat hij zich heeft voorgenomen hem morgenvroeg in het ziekenhuis te bezoeken, Spr. verzoekt hem te machtigen aan den heer Vaa Wijnbergen de groeten dezer vergadering over te bren gen en hem een spoedig herstel te wenschen en dat hij nog lang moge zijn de onvervaarde strijder voor de goede zaak. (Instemming). De vergadering werd daarna geschorst tot Zaterdagochtend 10 uur. De Raad van Arbeid te Nijmegen heeft béhande.c een brief van den Verzekerings raad, houdende mededeeling van een be schikking van den Minister van Financiën, volgens welke voortaan de Raden van Ar beid aan de ontvangers der directe belastin gen een vast bedrag per dwangbevel moeten vergoeden voor de door de directe belastin gen verrichte werkzaamheden. Daar deze kosten naar 's raads oordeel niet op hem i. c, het Invaliditeitsfonds, doch op de nalatigen- in-betaling moeten drukken, is besloten, den Verzekeringsraad in overweging te geven, te trachten een zoodanige wetswijziging te be vorderen, dat de voor den Raad door de uitvaardiging van een dwangbevel ontstane kosten op dengene, tegen wien het dwang bevel terecht is uitgevaardigd, kunnen wor den verhaald. H.M, de Koningin en Prinses Juliana ver trekken 18 dezer van Het Loo naar Zwitser land. Prins Hendrik zal na eerst nog een dag in Den Haag vertoefd te hebben, zich den volgenden dag daarheen begeven. Naar wij vernemen, is de toestand van mr. A. baron van Wijnbergen, die, gelijk ge meld, in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht een operatie heeft ondergaan, goed vooruit gaande. HET KARAKTER VAN EEN FAMILIE- PASPOORT. Wij lezen in het „Hbld.": Een lezer komt zich bij ons beklagen, dat hij, alléén-réizende op zijn familie-pas- poort, aan de Duitsche grens ernstige moei lijkheden ondervond, die hij slechts na veel heen- en weer gepraat heeft kunnen over winnen. Dan mag hij nog van geluk spreken, dat hij tenslotte niet is teruggezonden, want ons is bij onderzoek gebleken, dat Duitsch- land geen alleen-reizende personen op 'n familie-paspoort toelaat. Het karakter van een familie-paspoort eischt, naar de opvat ting der Duitsche grensbewaking, dat die personen daarop reizen, die erin vermeld staan. Wel mogen minder personen erop reizen, maar dan moeten de namen der an deren, die niet in het gezelschap zijn, te voren uit het paspoort zijn geschrapt door de autoriteit, die het paspoort heeft ver strekt, Op die matjier slechts kan desnoods elk willekeurig lid der familie op het pas poort alléén-reizen. Ook Zwitserland en Spanje schiinen der gelijke moeilijkheden te maken. Men 'houde daarmede dus rekening nu het reisseizoen weer is begonnen. De 14-jarige L v. d. Br. te Zundert,, werd door een jong paard zoodanig tegen het hoofd geslagen, dat hij kort daarop over leed, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Donderdagavond is in de carboniseer- inrichting der Wollenstoffenfabriek der firma Jansens de Horion te Tilburg, ten ge volge van het gebruik maken van een bran dende kaars bij het schoonmaken van een machine, een begin van brand ontstaan. Door spoedig ingrijpen der brandweer, werd de brand spoedig gebluscht. De schade aan machines, door verzekering gedekt, is vrij aanzienlijk. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich omstreeks vijf uur boven Bennekom ontlastte, sloeg de bliksem in een 20 Meter hoogen Califomischen reuzenboom in den tuin van de buitenplaats „Erica", Van den boom bleef slechts een stomp van nauwsv lijkg een meter hoogte oyer; de stukken hout werden tot 60 Meter ver weggeslingerd. Opmerkelijk is, dat vlak naast dezen boom een groep even hooge beuken staat, welke niet geraakt werden. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Juni. Boter Aanvoer 29.375 kg. Hoogste prijs f 1.92 laagste f 1.75, middenprijs f 1.87 per kg. LEIDEN, 11 Juni. Vee. Aangevoerd 23 stieren f 90450, 89 kalf- en melkkoeien f 175—435, 103 varekoeien f 150—285, 192 vette ossen koeien* f 260530, f 0.60- 1 80 p. kg. schoon 31 vette kalveren f 40- 110, f 0.981.30 p. kg. schoon 173 nuchtere kalveren f 510 220 vette schapen f 3240 f 1.181.30 p. kg. schoon 3565 lammeren f 817 590 magere varkens f 3070 levend gewicht voor fokkerij 731 biggen f 1626. Kaas. Aanvoer 157 partijen. Prijzen Goud sche Ie s. f 5255, 2e s. f 4550 Leidsche le s. f 5056, 2e s. f 4048, mindere f 30 35. Handel matig. LEEUWARDEN, 11 Juni. Vee. Aange voerd 128 stieren f 125—440, 276 vette koeien f 180420, per kg. f 0.801.05 440 melk- en kalfkoeien f 160440 104 vette kalveren f 3080 30 pinken f 70 140 212 nuchtere kalveren f 512 95 vette schapen f 2845 160 weideschapen f 20- 30 302 lammere f 1117 380 vette var kens f 60—165 per kg. f 0.74—0.82 90 magere varkens f 3065 vette biggen f 344 kleine biggen f 1219 65 paarden, 38 bokken. De handel in gebruiksvee was iets beter, doch kalm, vette koeien flauwerstieren vaster handel in vette en nuchtere kalveren slechtvette varkens prijshoudend, zouters lager, 7882 ct. per kg, wolvee traag. Eieren. Aanvoer 42.000 kippen-, f 4.50— 7 3800 eenden f 4.505.50. LEEUWARDEN, 11 Juni. Boter. Aanvoer 118/3 en 136/6 m. Mijn hoogste prijs f 1.92, middenprijs f 1.89, laagste f 1.72. Veiling hoogste prijs f 1.79, laagste f 1.41. Noteering van de commissie f 1.90. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 1.90. Kaas. Sleutelkaas f 0.160.57. Nagelkaas f 0.20—0.45, Goudsche f 0.06—0.75, Edam mer f 0.310.79. Aanvoer 52.871 kg. SCHIEDAM. 11 Juni. Moutwijn. (Off, not., medegedeeld door H. J. Jansen, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de beurs) f 13 per hl ad 40 zonder fust en zonder belasting. Melassespiritus ad 10 per ml. f 21. Ruwe graanspiritus per hl. a 60 f 10 y2 zonder belasting. Spoeling per ketel f 1.70." UTRECHT, 11 Juni. Kaas. Aangevoerd 198 partijen, tezamen 165.346 kg. Prijzen le soort f 4345, 2e soort; f 4045, rijksmerk f 4245, zwaardere tot f 56. Handel matig. ZWOLLE, 11 Juni Boter. Aangevoerd 110/8 v., 15/6 v, en 420 stuuken samen 2560 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3539, per kg. f 1.80—2. Vee. Aangevoerd 408 runderen, 161 gras kalveren, 115 nuchtere kalveren, M5 schape 170 lammeren, 169 varkens en 866 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.76-- 1.03, idem kalveren f 0.90140, idem Var kens f 0.780.82 per kg.schapen f 2045. De handel in neurende en verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen was flauw, prijzen onveranderd vette koeien prijshouded i stieren als vorige week handël in kalveren en schapen slechtvarkens kalm slechtvarkens kalm. 8.10 uur Concert, door de Vrijz Prot. Radio-Omroep en H. D. O. Noor sche avond. Spreke^: Hr. Dr. J. C. A Fetter van Rotterdam. Soliste: Mej. Bea trice Noljora van Amsterdam. Het. H. D. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens. Lezing van den heer J. C. A, Fetter, over: Ibsen's „Peer Gynt". Deze lezing wordt in 2 ge deelten gehouden. Het muzikale gedeelte omvat fragmenten uit Peer Gynt, van Grieg. DAVENTRY 1600 M. 3.50—5.50 uur - Concert. De militaire band. D. Kenneclv sopraan. E. Colemann, contra alt. 5.5'j 6.20 uur Shakespeare's heroines „Twelfth night". Scènes uit de le, 2e er 3e acte. 8.20 uur Het luiden van Sc kerkklokken 8.30 uur Kerkdienst 9.15 uur Causerie: The church of Eng land waifs and strays 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Concerl A. Hallis, piano. Het strijkorkest. S. Kneale Kelly, viool. 11.1011.40 uur „The silent Fellowship", van Cardiff. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 1.05 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 8.20 uur Radiopraatje en nieuwsber. 8.50 uur Concert, Or kest en solisten. Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 11.501.10 uur Orkestconcert 8.50 uur Concert, G. Piatigorsky, cello en orkest. 10.30 uur Nieuwsber. 10.5012.20 uur Dansmuziek door dc Kermbachkapel, BRUSSEL 486 M- en ANTWERPEN 265 M. 8.35 uur Galaconcert, Or kest en zang. 10.20 uur Nieuwsber. MUNSTER 410 ?4. 9.20 uur Con cert door het strijkkwartet 9.50" nur Openingsfeest v. d. vergadering van Duitsche ingenieps 11.20 uur Con cert door de Ev. Jongemannenver. mc' blazerkoor 12.50 uur Lezing: Edit ard von Gebhart, eine groszes Deutsche: Künstlerleben 3.35—4.20 uur Meis jes-kransje 4.35 uur Uitzending van de wielerwedstrijden in het stadion Elber- feld 5.50 uur Concert, Orkest van xylophone-virtuoos 8.20 Uitzending van de zangwedstrijd in Hagen (W. F.) 10.5P uur Dansmuziek. MAANDAG 14 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politie- ber. 5—6 uur Kinderuurtje, door Me vrouw Ant. v. Dijk. 6.307.30 Duit sche conversatieles door den heer^Ec'- gar Griui. 7 uur Politieber. 7.30 8 uur Radiopraatje door den heer W. Spruit, over; Radio-ontvangst in het al gemeen. 8.10 en 10 uur Persberichten. 8.10 Lezing door den heer A. Stol- ker Jr., le secr. van den Bond van Man dolinegezelschappen in Nederland, over: De geschiedenis van het mandolinisme in vogelvlucht. 8.25 Het mandoline-ge zelschap „Con Amore". 9 uur Wflly Corsari in haar repertoire van levens liedjes. 9,20 Dansmuziek door Utrechtsch studentenmuziekver. ^Con Amore". 9.40 Willy Corsari in haar repertoire. 10110 Dansmuziek door „Con Amore". 10.30 Het Mqndoline- gezelschap „Con Amore", DAVENTRY, 1600 M. 14.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bas en cello). 1.202.20 Tijdsein, lunchmuziek. 3.35 Schoolle- zing: Reptiles and their allies-British Lizards. 4.20 Causerie: Summer 4res" seschats and wraps. «4.33 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Dansmuziek. 7 uur Padvindersbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianocomposities van Scria- bin, _i_ 8 uur Lezing: London gardens. 8.20 Zangduetten. V Lambelet, sopraan, D. Lebish, contra alt Sign. Baraldi, piano. 8.40 Voorlezing uit de werken van Scott en Byroa, 8.50 Kamermuziek. V. Chatterton, po- praan; D. Helmrich, contra alt. Het Che^ nil kamer-orkest. Dameskoor „Stabat Mater", van Pergolesi. 9.50 Weerber., nieuws en lezing: The reward of virtue, uit „Nash". 10.2P—11.20 „Hearts adyiit', of „Who killed the old squire, burlesque-operette in 1 acte van J. J. Melluish. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 concert Lucien Paris, piano, viool, cello. 5.05 Concert. Mme Cressac, zang; J. Jo- ly, viool; L. Malsang, viool. 8-50 Con cert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. - 8.50 Declamaties in Frankfurter dialect. 9.20 Concert. D. Magre, bas; S. Des- soir, sopraan; L. Scheiwein, fagot; B. Seidler Winkler, piano en orgel. Daarna nieuws. BRUSSEL,. 486 M. en ANTWERPEN, 261; M. 8.20 Concert. Orkest en sopraan zang. 10.20 Nieuws. Antwerpen. 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M. 1.20 Lezing: Krieg den Rückkopplern. 1.35 Kamermuziek door orkest. 2.50 Boekvoorlezing. 4.355.05 Lezing: Vom wahren Reichtum eines Volkes, und was uns nottut. 5.206.50 Concert. Orkest, zang en de clamatie. 7.10 Lezing: Gewerbesteuer. 7.308 uur Lezing: Kulturaufgaben des Kaufmanns. 8.20 Lezing: Goeth im Greisen-alter. 8.50 Concert doe het Schoenmakerskwartet. 10.20- 11.20 Marschmuziek. 11.30 Sport RIJNZOETERWOUDE, 10 Juni. Aan voer 4876 kipeieren f 5.25—6.60, 801 eend eieren f 4.305.10, kalkoeneieren 10 cem per stuk. Boter f 1.701.88 per Kg. Kaa: f 1.— per K.G. LEIMUIDEN, 10 Juni. Aanvoer 196' kipeieren f 5.5756.35, 831 eendeieren f 5 5.10, per 100 stuks. Leidsche kaas f 0.80 per 'Kg.; hanen 60 ct. p. stuk; duiven 90 ct. per paar; jonge kuikens 40 ct. per stuk; sla f5 per 100 krop. Bloemen. Potplanten plumosa's 2127 ct. per pot; Nalamus 16 ct. p. pot; rozen 24 29 cent per bos; Margrieten 57 cent per bos; Pretrum 1011 cent per bos, HOOGKARSPEL, 11 Juni 1926. Aardap pelen, Schotsche 4.494.70. Kleine aard appelen 2.40—2.50 BEVERWIJK. Prijnoteering van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland van 11 Juni. Aardbeien per slof 1.101.85. Spinazie per kist 0.751.80. Sla per kist f 0.401. Postelein per kist 4055 ct. As perge D.W. 0.701.08. Idem D.B. 6074 ct. Idem D.W. 1525 ct. oer bos. Wortelen 1525 ct. per bos. Radijs 23 ct per bos. Selderie 58 ct. per bos. Pieterselie 25 ct. per bos. Uien 23 ct. per bos. Rabarber 10 20 ct. per bos. Bloemkool 516 per 100 stuks. Komkommers 6—13 ct. per stuk. Dop pers 4650 ct. per K.G. Peulen 28—36 ct. per K.G. Spercieboonen, dik, 1 per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10