Verkeersongevallen. MODERNE LAMPEN I GEBRsBOSSE Agenda 13 Juni Agenda 14 Juni ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Een noodkreet van het „Liefdewerk Stille Armen.' Personalia. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de huis meester der Haarlerosche Strafgevangenis den dienst met penstioen verlaten. Luxor Theater. Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. „Alberdingk Thym" en de Juliaantjes. Geen Audiëntie. De Julianaweg. Theater De Kroon. iHf het Loodgletersbedriif. Denk om de fietsbellen. De inbreker van Aerdenhout aangehouden. Te water. Aanrijding. Buitenlandsch bezoek. Gunning. Ontvangsten ten Stadhuize. •- - Personalis. M. U. L. O.-examen. Onderwijzers-examens. Vergadering Hoofdbestuur Hanze. Gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Een groote betonblok. Weer een stopplaats aan de Westermarkt te Amsterdam. Circus Amar. Concert. Rijkspostspaarbank. Gevonden dieren en voorwerpen. Boffen. Telegraphïsch Weerbericht BLOEMENDAAL. i LAATSTE NIEUWS. Het ongeluk bij Goor. Cursus leiders van school' en werktuinen. Gevangenis-geneesheer te Amsterdam. Het ongeval s.s. Rotterdam Een anti-nationale campagne iV Elzas-Lotharingen. De geldzendingen uit Rusland. Spoorwegongeluk lijn Sydneyr Brisbare. Duurte-demonstratie. St. Jozeisgezellengebouw, Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7 19 uur .Verplichte opkomst van 8half 19 uur. Hotel „Dreefzicht", Concert, 8 uur. Gem, Concertgebouw. Concert door „Po lyhymnia", 8 uur. Sociëteit „St. Bavo", Haarlem's Zangge- not, 8 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Jozeisgezellengebouw, Jansstraat 59. ..St. Genesius". 8 uur. Hotel „Dreefzicht". Concert, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89A uur. K.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's-middags van 3-5 uur. 'savonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloembofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau VJoor verpleegsters en alle werkende damtes. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en - "s avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1912, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur, Ekmderdags van 12 uur. R.-K. Kraansverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden nan de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 2—3 uur. R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond bh1: 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- tiusvereeniging. Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den ïuisgeveL REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS. EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: de Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avonds van TA9 uur. Hagestraat 49: Alléén Vrijdagavond van 7 A9 uur. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Alléén Vrijdagavond van 89 uur. U „stille armoede" te gaan beschrijven'is Stellig overbodig uit vorige schetsen weet U, wat dit beteekent. Waar U allen hiervan zoo diep doordrongen zijt, zult U kunnen be grijpen hoe ontzettend angstig te moede wij zijn, nu op onze laatste bijeenkomst bleek, dat indien niet op bijzondere wijze onze geldmiddelen worden aangevuld wij helaas genoodzaakt zijn ons mooie werk stop te zet ten. In kas zijn nog slechts enkele honderden guldens wat is f 200.wat kunnen wij met 2 a 300 gulden doen Immers niets Herinnert U zich het kort geleden door onzen penningmeester uitgebrachte 2e jaar verslag dat in ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag van ruim f 9000 Welnu, hier zeggen cijfers meer dan woorden. Toch willen wij uit dat verslag nog even memoreeren, dat 62 gezinnen voor ondergang behoed werden, waarvan er vier in een zoo- danigen staat van welstand terugkeerden, dat zij gelegenheid hadden de hun verschafte gelden volledig terug te betalen. Dankbaar zijn wij voor hetgeen wij onder Gods zegen met Uwe hulp reeds hebben kun nen bereiken. Maar hoe nu verder Velen wachten nog het oogenblik af, dat ook zij dankbaar kunnen zijn voor hetgeen wij hun doen, en zij ook weer het hongerspook ontvlucht zijn. Moeten wij die ongelukkigen nu aan hun lot overlaten dat mogen wij niet, en dat wilt gij niet. En daarom zijt gij blij weer eens iets van ons te hooren en wij voelen, dat U ons hier voor dankbaar zijt, omdat wij U gelegenheid geven te zeggen „dat mooie werk moet voortgezet worden en wij gireeren onmiddel lijk voor het Liefdewerk Stille Armen op het nummer 13543 van den penningmeester." die bijdragen ook gaarne aan zijn particu liere adres in ontvangst neemt. „Ter liefde Gods" helpt ons. Het Bestuur H. B. SWARTE, voorzitter. A. J. VAN OS, Vice-Voorzitter. P. J. MES, Secretaris. P. J. BUSé, penningmeester. Gasthuissingel 64. M. H. VERBUNG. E. M. KUIPER. C. F. WESSELS. De bijzondere Raad der St. Vincenhus- vcreeniging beveelt het Liefdewerk ten zeer ste aan. P. J. VAN KESSEL, President. Mr. Dr. A. F. H. SCHREURS, Secretaris. EXAMEN L. O, Vo»,¥ het examen akte L. O. werden aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk 6 candidaten geëxamineerd. \an hen slaagden de heeren A. Adonk, W. Boekraad. A. Deutekom en A. Grewtar. De volgende week worden de examens voortgezet. GOEDKOOPSTE E IN I GROOTSTE SORTEERING I ORANJESTRAAT-1-TEL: 12628 E „DE LACHENDE CAVALIER". Nieuwe complicaties. De Redactie van de Haagsche Courant heeft, na ontvangst van het bericht over de inbeslagname van de betwiste Frans Hals een onderzoek ingesteld. Uit informatie, ingewon nen bij de politie en mededeelingen van an dere zijde, bleek haar het volgende Eenigen tijd geleden heeft Mr. van Bie- derlack, raadsman der Firma Fred Muller Co., een anoniem schrijven ontvangen, waarin de namen genoemd werden van di verse personen in de Residentie (waaronder een bekende Haagsche kunstschilder) die be trokken zouden zijn bij de nabootsing van, en zwendel in oude schilderijen. Mr. Bieder- lack heeft zich daarop tot de Haagsche Justitie gewend, met het verzoek te willen ingrijpen in dezen kunstzwendel. Naar Fred Muller Co. dan ook thans verklaren, was dit optreden niet speciaal gericht tegen de hee ren De Haas en Van Wijngaarden. Volgens de firma zou de geheele handel in werken van oude meesters tegenover binnen- en buitenlandsche koopers in discrediet drei gen te komen door het geknoei van een groep Haagsche nabootsers. Zelf is zij daar de dupe van geworden, en nu wil zij trachten daar een eind aan te maken. De Haagsche Justitie heeft zich, aldus de Haagsche Courant, ingevolge dit verzoek tot de Amsterdamsche Justitie gewend en ver zocht, de leidende personen en personeel van de firma Muller Co. te hooren. Uit dit verhoor, dat half Mei plaats had, is toen de nader gepreciseerde aanklacht te gen de thans verdachten voortgekomen, daar de Justitie voor haar ingrijpen natuur lijk een bepaald geval bij den kop moet ne men. Tevens bleek, dat een Hagenaar zich, reeds vóór den aanvang der civiele proce dure, tot Fred. Muller Co. gewend had, met de mededeeling, dat hij onder eede kon getuigen gezien te hebben, dat de restaura teur van Wijngaarden het betwiste stuk eigenhandig geschilderd heeft. Van Wijn gaarden zou zich daarbij van 'n spiegelbediend en zichzelf min of meer tot model genomen hebben, hetgeen dan ook de oorzaak zou zijn, van de door sommigen beweerde gelijkenis tusschen den „Vroolijken Man" en Van Wijngaarden. De firma is op deze aanbie ding niet ingegaan, daar de bedoelde Hage naar, wiens naam met het oog op het ver dere onderzoek niet kon worden medege deeld, voor zijn verklaring geld vroeg. Toen de zaak echter zoo liep dat de firma van De Haas het geld terug kreeg, eischte onze ongenoemde stadgenoot toch een deel daarvan op. Fred. Muller weigerde, waarop de groote onbekende tegen haar een vorde ring indiende bij de Haarlemsche Recht bank. Deze heeft eischer niet ontvankelijk verklaart, maar de procedure bracht mee, dat hij zijn verklaring, omtrent de valsch- heid van het schilderij onder eede moest be vestigen. Het spreekt vanzelf, dat deze ver klaring van groot belang is, in de zaak, die nu tegen Van W. aanhangig gemaakt is. De desbetreffende stukken zijn dan ook reeds bij de papieren der Amsterdamsche Justitie gevoegd. Voor Dr. Hofstede de Groot, wiens naam als expert met de echtheid van het schilderij zoo nauw samenhangt, was het natuurlijk zeer onaangenaam dat het door hem in te stellen onderzoek tot de bijwoning waar van hij verschillende kenners en belangstel lenden uitgenoodigd had niet door kon gaan. Te meer, waar het schilderij zijn per soonlijk eigendom is. Anderzijds is het ech ter volkomen begrijpelijk, dat Mr. Massink, de substituut-officier te Amsterdam uit de couranten vernemende, dat de van verval- sching verdachte Van W. zelf het voornaam ste bewijsstuk zou gaan „reinigen" dit heeft willen voorkortten. Het stuk is heden (Donderdag) naar de hoofdstad overgebracht, en wordt daar door de Justitie bewaard. Ook de destijds door Dr. Hofstede de Groot afgegeven expertise is door de Justitie in beslag genomen. De redactie van de Haagsche Courant schrijft voorts, dat bovenstaande mededee lingen omtrent de mogelijke toedracht van de zaak, slechts berusten op de aanklacht en het voorloopig onderzoek. De rechtbank zal de zaak thans tot klaarheid brengen. Luxor bestaat 5 jaar en dus was de ingang met bloemen versierd en werden gisteravond alle dames die de zaal betraden geparfumeer de bloemetjes aangeboden. En toen het pauze was geweest, kwam er een mijnheer op het tooneel, die den directeur, B. C. Hartman op hartelijke wijze toesprak, hem ptees als een humaan chef, die door zijn personeel op de handen wordt gedragen kijk maar naar het mooie bloemstuk dat ze je gegeven hebben en hem toewenschte dat hij nog ettelijke malen vijf jaar zijn zaak zou mogen blijven herinneren. Natuurlijk was er van deze feestelijke vie ring wel een beetje extra werk gemaakt, al was het wel eigenaardig, dat het vijf-jarig bestaan van een film-inrichting gevierd werd met de opvoering van een tooneelvoorstelling. Op zich zelf was deze voorstelling, de klucht „Een zeer wild huwelijk," niet onaardig en er is in de zaal dan ook braaf om gelachen. Overigens gaf het program een film in niet minder dan acht afdeelingen „Voor het voetlicht" een spannend dramatisch werk bewerkt naar den roman van Felix Hollan der „Der Demütige und die Sangerin." waarin de hoofdrollen vervuld worden door Lil Dagover en Hans Mierendorff. Vooral Lil Dagover is er schitterend in en heel het lange stuk door houdt zij het publiek in spanning. Verder nog het gebruikelijke Luxor- nieuws, de actualiteiten van de week alles bij elkaar een programma dat er wezen mag een feestprogramma. Aan de leden der Brigade wordt ter ken nis gebracht, dat op Zondag 27 Juni m de zweminrichting aan de Houtvaart, wedstrij den en demonstraties zullen worden gehou den, waarvoor het volgende programma (wijziging voorbehouden) is ontworpen: Afvalwedstrjjd voor dames onder de 20 jaar, Haarl. Brigade afvalwedstrijd voor hee ren onder de 20 jaar, Haarl. Brigade. Wisselprijs Fam. Schreuder, 60 M. gekleed, waarvan 20 M. met ongekl. drenkeling, le den Haarl. Brigade. Wedstrijd Stads Editie-beker: 75 M. ge kleed volgens Bondseischen, waarvan 25 M. met gekleeden drenkeling; Nationaal voor bij den Ned. Bond aangesloten brigades. Onderwaterzwemmen op afstand en tijd, Haarl. Brigade. Popduiken door dames. Mis schien nationaal. Popduiken door heeren misschien nationaal. Polowedstrijd door twee zeventallen van den Haarl. Zwembond. De monstratie schóonspringen. De volgorde der wedstrijden zal nog na der worden vastgesteld. De leden kunnen zich voor deelname oogeven tot uiterlijk 15 Juni aan het secretariaat, Cruqiusstraat 10, Voorts wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat ook door den Commissaris van Politie, op verzoek der Brigade, dekens be schikbaar zijn gesteld ten behoeve van te behandelen drenkelingen. Deze dekens zijn geplaatst in de Politieposthuizen en aan het Politiebureau. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zijn ook aan hetHavenkantoor en aan de brugwachtershuisjes dekens gesta- tionneerd door den directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst. Op Zaterdag 3 Juli zal door leden der Haarl. Brigade in Leiden een demonstratie zwemmend redden gegeven worden, op uit- noodiging van de Leidsche zwemclub, die op dien dag een zwemfeest organiseert. Als de belangstelling voor „Alberdingk Thijm's" kampioensuitvoering op 29 Juni a.s. (H. H. Petrus en Paulus) zdo levendig blijft als ze nu reeds is, dan mogen onze goede Juliaantjes, voor wie de geheele netto op brengst is bestemd, weer eens met voldoe ning constateeren, dat Roomsch Haarlem haar sympathiek is. Het werven van advertenties voor het pro gramma is nu al een succes en, wat zelden of nooit is gebeurd bij een liefdadigheidsuitvoe ring van A. T., verschillende winkeliers, voor wie adverteeren in een programma momen teel geen doel had, gaven tóch een bijdrage in de kosten der uitvoering een prachtig voor beeld en tevens een bewijs, dat de Juliaantjes hier wèl populair zijn. Thans is een klein, maar wakker legertje dames van de propaganda-club van den R. K. Vrouwenbond aan 't werk voor den kaarten- verkoop. Als deze ijverige colportrices nu niet te veel teleurstelling ondervinden, dan zal ook bij haar de moed.er in blijven. Het spel „De Eikeboom," dat door A. T. op dien avond zal worden gegeven, is destijds (bij de eerste opvoeringen) door den tooneel-recen- sent van de Nieuwe Haarlemsche Courant zeer gunstig beoordeeld. Deze schreef er o.m. het volgende over „Dit is een drama, en in de klassieke be- teekenis van het woord niet een tooneelspel, zooals dit genre stukken gewoonlijk is, maar een drama met de gewéldige tragiek van den stoeren kerel, wiens eigen fouten hem mét de omstandigheden, trots zijn uiterste krachtsin spanning, neerbeuken en ten onder brengen. En nu we toch het woord klassiek gebruiken we mogen nu onze schouders ophalen voor de klassieke „éénheden" van het drama, of, wat op hetzelfde neerkomt, die begrippen zóó vervagen, dat ze practisch tóch niet meer tellen wat een kracht heeft de compacte eenheid in dit stuk, dat zich in enkele dagen in deze zelfde kamer van Breeman's hoeve. „De Eikeboom" afspeelt, die uiterste so berheid van gegeven en van spel de oude boer, die zich door zijn koppigheid totaal ruïneert, financieel en moreel, tot de groote slag hem zijn eigen schuld klaar voor het geweten stelt. De uitvoering van het stuk was voor „Al berdingk Thijm" een volkomen succes ik geloof niet, dat bij een dilettantenclub ooit minder te wenschen zou kunnen overblij ven.Over het geheel genomen stond deze opvoering op een voor dilettanten buiten gewoon hoog peil en het is ons volkomen ver klaarbaar, dat A. T. er het hoogste aantal punten in haar wedstrijd-kring mee behaalde. Een prachtig succes, zoowel voor den schrij- als voor de tooneelclub." Aan bovenstaand verslag van ruim drie jaar geleden kunnen we nog toevoegen, dat in de hoofdrollen van het stuk geen wijziging is gekomen. Laten we hopen, dat 29 Juni de dag zal zijn voor „Alberdingk Thijm" en de Juliaantjes 1 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a. s. geen audiëntie verleenen. De Juliana-weg, die door zijn slechte be strating den laatsten tijd nogal eens reden tot klagen had gegeven, is door de bewerking met spraemex en fijn grint van uiterlijk ver anderd. Maar niet alleen van uiterlijk, ook van kwaliteit. Hoe uitstekend de weg op 't oogen blik moge zijn, toch verwachten we binnen kort een stroom van klachten, als nl. eens een droge periode met zonneschijn aanbreekt, 't Fijne grint zal dan pulver gereden worden en als de wind daar vat op krijgt, zullen groote stofwolken 't niet aangenamer maken op den weg. Maar dan moeten de bewoners van den weg maar denken aan 't verhaaltje van Luilekkerland. Heeft men eenmaal 't vervelende baantje van 't eten door den breiberg achtér den rug, dan is 't leed ge leden en de heerlij khèid is des rijstepap eters deel. Geen rijstepap, maar stof zal den bewoners in ruime mate toebedeeld worden. Maar de plaag zal niet lang duren. Wordt door de zonnewarmte de spraemex week, dan wordt 't fijne stof vastgehouden .en 't leed is ge leden. 't Overtollige fijne grint zal dan ook wel verwijderd worden. Dus, niet te gauw klagen, bewoners Denk, als 't stof een enkelen dag wat lastig is, aan de woorden van Kruger „Alles kom reg". Men moet wel eens meer door een zuren appel heenbijten. „De ster van de Broadway" is een ster, die in de eerste acte nog alleen is en in de tweede acte reeds een grootmoeder-ster is met een volwassen kleindochter. De dochter van de ster is geen ster geworden, maar haar man heeft een hondje, dat ook eens een ster retje was. Die dochter en haar man zijn nu juist niet 18 karaats en hebben hun moeder zoo geplukt, dat er geen veertje meer aan de ster zit, terwijl zij bovendien nog een flink portie schuld hebben ook. Om die schuld zouden zij zich weinig bekommeren, als een der schuldeischers niet het bewijs in handen had, dat de baas van het hondje een falsario was. Ze raken hoe langer hoe meer in den put en als dan de heele familie met het hondje in cluis werkeloos wordt, weet men heelemaal geen raad meer. Met behulp echter van oude manuscripten, oude kennissen en oude glorie, weet de oude ster het zaakje in het reine te brengen en komt nog juist op tijd om het hondje een vivisectie te besparen. Er zijn vele momenten, waarin mooi spel geleverd wordt, al kost het soms een beetje moeite ze te voorschijn te halen. Een heel bijzondere film, is die met levende voorwereldlijke dieren, waaruit de heden- daagsche filmkunst duidelijk blijkt. Millioe- nen jaren zijn geen bezwaar geweest om le vende Dinosaurussen en ander gespuis van grooten omvang op de film vast te leggeh. „Een storm in een tobbe water" is een teekenfilm zooals wij er tot heden toe nog geen enkele zagen, en die daarom een bij zondere aandacht vraagt. Neemt men hierbij nog een aardig lach- nummertje en de „wereldgebeurtenissen", dan ziet men hieruit, dat men deze^week in De Kroon weer „waar" voor zijn geld krijgt^ Voor het loodgietersbedrijf der le ge meenteklassen, waartoe behooren de plaat sen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem is opnieuw tusschen de werkgevers en de werknemersorganisaties een contract afgesloten geworden. In deze collectieve ar beidsovereenkomst komen o.m. de volgende bepalingen voor. Gedurende den duur der overeenkomst is het de werkgevers verboden een uitslui ting te proclameeren, terwijl het de werk nemers is verboden een staking af te kon digen of op bedekte wijze of open wijze te steunen. De arbeidsduur is vastgesteld geworden op 854 uur per dag en op Zaterdag 5'A uur, terwijl het loon zal bedragen 80 ct. per uur. Dit loon zal worden verhoogd gedurende de eerste 2 uren na de normale dagtaak met 25 pet.; na de eerste 2 uren tot den aanvang van de normale dagtaak van den volgenden dag met 50 pet. en tusschen Zaterdagavond 10 uur en Maandagochtend bij aanvang van de normale dagtaak 100 pet. welk percen tage eveneens wordt verstrekt op de erken de Chr. feestdagen. Bij ziekte zal gedurende 13 weken 70 pet. van het normale loon worden uitgekeerd, terwijl voorts de uitkeeringen bij verhinde ring om te werken, welke gevallen beschre ven staan in art. 1638 b. van het Burg. Wet boek, alle nader worden omschreven. Verder staat nog in het contract vermeld dat het de werknemers verboden is, buiten den vastgestelden arbeidstijd, werk te ver richten voor een derde en voorts dat de werknemers zich verplichten zooveel mo gelijk bij georganiseerde patroons te zullen gaan werken, terwijl de werkgevers daaren tegen zooveel mogelijk georganiseerde werk nemers in hun dienst zullen nemen. In den laatsten tijd zijn weer wielrijders verbaliseerd, die geen bel op hun fiets hadden. Men zij dus gewaarschuwd. De vorige week werd in de directiekeet aan de Westerlaan te Oosterduin ingebro ken, alwaar een rijwiel,, sigaren eni kleeren werden ontvreemd. Thans is het de politie van Bloemendaal mogen gelukken, een be kend misdadiger en zwerver, de 26-jarige J. K., aan te houden, die ook te Heemstede en Noordwijkerhout diefstal met inbraak had gepleegd. Hij werd te Bloemendaal in arrest gesteld. Het rijwiel werd tie Vogelenzang in be slag genomen. Gistermiddag ongeveer 6 uur viel een jongen, die aan het visschen was, van de Blauwbrug in den Crayenestersingel te Heemstede. Een jongmensch schoot dadelijk toe, nam de reddingshaak van de brug en had den drenkeling in een minimum van tijd op het droge. Door een paar vriendjes werd hij naar zijn woning in de Landzichtlaan gebracht. i Op de Zomerv,aart, onder Halfweg, werd door een uit Haarlemmerliede afkomstige automobilist een fietsend paartje aangereden met het gevolg, dat ze beiden een modder bad kregen. Met behulp van voorbijgangers kwamen zij weer op het droge. Proces verbaal is opgemaakt. Bochten nemen. ■Bij de Raaksbrug reed gisterenmiddag half zes een auto. uit de richting Bloemendaal, aan den rechterkant van den weg. Uit de Wilhelminastraat naderde tegelijkertijd een auto bestuurd door een dame, die de Raaks hrug over wilde. Daar de dame links reed, kon zij de bocht niet genoeg naar rechts nemen en reed de tweede auto aan die licht beschadigd werd. De automobiliste werd ver baliseerd; haar auto werd deerlijk gehavend. Eveneens gisterenavond om zeven uur nam een automobilist, die van de Jans straat de Nieuwe Gracht opreed, ook de bocht te veel naar links, met het gevolg, dat een wielrijder, die op de Nieuwe Gracht reed. rechts van den weg. werd aangerden; het rijwil werd totaal éernild. Tegen den automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Handen uitsteken. Een wielrijder in de Jansstraat stak plot seling. zonder 'n teekeni te geven, den weg over. Een achter hem rijdende auto reed den onvoorzichtigen wielrijder aan; zijn fiets werd geheel vernield. Hedenmiddag zullen de officieren van het te Amsterdam vertoevend Amerikaansch oorlogschip de „Pittsburgh" de lunch gebrui ken, welke de heer Cremer, directeur der Deli Maatschappij, op zijn landgoed „Duin en Kruidberg" te Santpoort aan de Etat Major aanbiedt, waarna een autotochtje in de omstreken van Haarlem zal worden ge maakt en de garden-partij op de „Herten kamp, het buiten van mevrouw von Pann- wite zal worden bezocht Bij onderhandsche aanbesteding is door den architect J. J. Verhagen Jzn., aan den aannemer W. C. Kloos alhier, opgedragen het bouwen van een- Ford-reparatie- en mcntagewerkplaats aan den Jansweg, voor rekening van de N. V. „Haarlemsche Auto- Centrale", De ijzerconstructiewerken en het betondak zijn opgedragen aan de firma De Vries-Robbé Co. te Gorinchem. B. en W, zullen ten Raadhuize officieel ontvangen: op 15 Juni a.s. des namiddags 414 uur het Hoofdbestuur en de Afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Aannemersbond ter gelegenheid van de jaarvergadering van dien Bond; op 17 Juni a.s. des namiddags 3/4 uur de deelnemers aan de algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Vrijdagmddag omstreeks half vier is te Hillegom het 4-jarig zoontje van J. J. W., huize Patrimonium, vermoedelijk spelender wijze, in een aldaar gelegen sloot gevallen en verdronken. De heer A. S„ die gewaar schuwd was door andere kinderen, die het knaapje in de sloot zagen liggen, welke 1.70 M. diep is, haalde het kind er uit. De moeder werd met het treurig ongeluk in kennis gesteld, die ontzettend schrok van het gebeurde. Het mocht dr. Terhoope, die spoedig aanwezig was, niet gelukken, dc de levensgeesten weer op te wekken. BOTSING. Vrijdagmorgen, ongeveer halftien. hotste te Hillegom, de auto van den vrachtrijder B., van den Hillegommerdijk, die uit de Krocht- straat het Hof op wilde rijden, tegen een vrachtauto, die daar juist passeerde. De auto van B. werd deerlijk gehavend en moest buiten dienst gesteld worden; de andere vrachtauto kreeg ernstige schade aan, het spatbord. De chauffeurs gaven geen van beiden signalen. Persoonlijke ongeluk- kén kwamen niet yoor. In de examencommissie voor Gymna stiek Middelbaar en Lager Onderwijs heb ben zitting o.a. de heeren W. A. Goeting, J. H. van 't Lam en J. Warnier van Haarlem. De M.U.L.O. examens, uitgaande van de neutrale en christelijke Mulo-vereenigingen zijn dit jaar aangevangen op 8 Juni. De mon delinge examens duren van 5-10, 19-24 en 26-31 Juli. In de examencommissie te Venlo heeft o.a. zitting onze vroegere stadgenoot H. Peusens onderwijzer aan de Rijksnormaal lessen te Eindhoven, vroeger onderwijzer aan de school Molenpad. In die te Amsterdam onze vroegere stad genoot W. Jansen (destijds hoofd der jon gensschool Wilhelminastraat) hoofd eener school voor U.L.O. te Driebergen. G. S. van Krieken, oud-hoofd O.L.S,. Heem stede, J. de Nobel, E. Marema h oofden van scholen, B. J. van .Noort, leeraar bijz. kweekschool Haarlem, en onze vroegere stadgenoot A. C. Nakker. De jaarlij ksche Gilce-Mis aan het Bonds- altaar der Hanze in de Kathedrale kerk te Haarlem, zal dit jaar door den ZeerEerw. Bondsadviseur, rector J. G. Jansen, worden opgedragen op Vrijdag 18 Juni a.s., 's mor gens 9 uur. Het Hoofdbestuur zal voltallig aanwezig Zijn- Onmiddellijk na de H. Mis vindt eveneens te Haarlem eene vergadering plaats van het hoofdbestuur. Reeds meermalen is in de pers de aandacht gevestigd op het plan om ter gelegenheid van het bereiken van den achttienjarigen leef tijd door Prinses Juliana, op 30 April 1927 een gedenkteeken te onthullen voor de Moe der van Wjllem van Oranje, Juliana van Stol berg, naar wie de Prinses genoemd is. Met de inzameling Van gelden is door het Comité van Noord-Holland (met uitzon dering van Amsterdam waar een afzonderlijk Comité optreedt) een aanvang gemaakt. In Heemstede zullen da^ctoe dezer dagen de inteekenlijsten worden aangeboden. Maandag zal te Velsen een bsgyn worden gemaakt met het gieten van een Jbv-fonblok met een inhoud van bijna 4000 M3 en waar in 500.000 K.G. ijzer wordt verwerkt. £ht is het grootste blok, dat tot nu toe bij den sluisbouw in één giettijd (4 etmalen) is ge goten. Nog nooit is een blok van de-gelijken inhoud in ons land vervaardigd. Het groot ste blok, tot heden bij den sluisbouw ver vaardigd, had een inhoud van circa 2000 M3. Het bedoelde blok is een onderstuk van het binnensluishpofd en de deuren. Vroeger jaren heeft de E. S. M. een stopplaats aan de Westermarkt te Amster dam gehad. Alle tramdiensten stopten er toen. Sinds jaren is deze stopplaats echter reeds opgeheven. Daar nabij de Wester markt de trams echter langzaam rijden, sprongen vele passagiers uit de daar ter plaatse uit de in beweging zijnde trams. Dit is nu echter sinds eenigen tijd bij ver ordening strafbaar gesteld. Ten gerieve van de passagiers zullen we voortaan alle och- tend-tramdiensten tot en met die, welke om 9 uur uit Haarlem vertrekt, aan de Wes- ermarkt stoppen tot het uitlaten van rei zigers, Wij zullen het genoegen hebben, geduren de slechts enkele dagen en voor de eerste maal in Holland, binnen Haarlem's veste te ontvangen de grootste Fransche inrichting, de groote Circus-Menagerie Gebr. Amar, uit Parijs, met hun 250 dieren, hun prachtige ruiterij, hun reuzen-olifanten, de grootste der wereld, hun eerste rangs gezelschappen, hun ontzaglijk materieel, enz., enz., het geheel vervoerd wordende in 2 extra treinen. Hun voorstellingen zullen zich van andere dergelijke inrichtingen die men tot dusver-e gezien heeft, onderscheiden door de snel heid waarmede het uitvoerig programma wordt afgewerkt. De directie verzekert het publiek, dat de eerste gala-voorstelling, welke a.s. Dinsdag, 15 Juni, zal plaats hebben, op tijd zal aan- vangen en de afwerking van het uitvoerig programman niet door den tijd zal worden beïnvloed, dank zij ook de snelheid van het monteeringswerk door 80 Tsjecho-Slowakij- sche monteurs. Nadere bijzonderheden vindt men ver meld in ons blad van Maandag. H. O. V. Concert in den Hout op Zondag 13 .Juni te half drie, onder leiding van Willem Knikker. I. Teufelsmarsch, F. v. Suppé. 2. Ouver ture „Frau Luna", P. Lincke. 3. Les Pati- neurs, Valse, E. Waldteufel; 4, „Coppélia" Ballet, L. Delibes, 5, Ouverture „La Grande duchesse de Gerolstein", J. Offenbach. 6. „Ave Maria", Fr. Schubert. 7. Scenes pittoresques, J. Massenet. Aan het postkantoor Haarlem en zijne bij en hulppostkantoren wrd in de maand Mei 1926 op spaarbankboekjes ingelegd 271.522.29 en terugbeaald 262.105.22. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9417.07. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 192. Hieronder 191 formulieren ad 1 in spaarbankegels van 5 cent en 427 formulieren in spaarbank zegels van 1 cent. Schoolsparen. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekies inge schreven nominaal 11500 en afgeschreven 10.000, Derhalve meer in- dan afgeschre ven 1500. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekies bedroeg 5. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, lot een nominaal bedrag van 1000. Terug te bekomen hij: N. Versteeg, Haar- lemmerliedestraat 21, broche; G, Leunk, Tulpenstraat 25, broche; D. Peetoom, Hee rensingel 71 I., broche met portretten. Nol- lena, Ged, Raamgracht 12, remblok. Kaasen brood, Soutmanstraat 20, bril. Kennel Fauna, Parklaan: gele Herdershond, gebracht door R. Esselman, Ruysdaelstraat 8 rd.G. Bruin, Bloemfonteinstraat 9, Schoten, regenjas. Arend, Damstraat 20, witte kat. H. Klein, Nic. Beetsstraat 15 rood, mesje; T. Smit, Staringstraat 13, medaillon met portret; J. v. Vessum, Kleverpa-kweg 8 rood, rijwiel- pomp. C. v. d. Jagt, Hofmeyerstraat 9, pen houder; C. Jansen, Tulpenstraat 40 rd., schildpad. J. Hart, P. Kiesstraat 11, zadel dek. I A Men schrijft ons: Je kunt den schrijver van een tooneew stuk of van een boek moeilijk een, betere reclame bezorgen voor zijn product, dan er eer. relletje omheen te maken. Dat brengt goud in het laadje. Heyermans „Allerzielen zou zeker de duizend! opvoeringen niet be leefd hebben en Barbusse's „Hel" niet het zooveel tienduizendtal druk. als er niet zoo- .veel over te doen ware geweest. Daarom is ons advies altijd, als men1 ons dat vraagt: zorg er vooral voor niet te veel reclame voor uw tegenstanders té maken; verdraag liever wat, dan gaat de zaak als' een nachtkaars uit. Niet geheel maar wel eenigszins is hier mede te vergelijken de reclame, die de heet Joh. Visser in de jongste raadsvergadering heeft .gemaakt voor 't beeld „Inspiratie", dat in de hal van het Raadhuis is geplaatst. Zij die er het meest mee op hadden, prezen, het op zn best als een niet al te slecht kunstproduct. Meer dorst niemand het te noemen en het beeld zou daar gebleven zijn 'n korter of langer tijd era dan zou het bij den een of anderen schoonmaak Wel ver dwenen zijn. De heer Visser gaf echter in de jongste raadsvergadering to veel relief aan het geval door het bij de rondvraag ter sprake te brengen en rechtstreeks de vraag te stellen aan B, en W.: vindt gij het beeld mooi of niet? Waarschijnlijk heeft het college als zoodanig zich nimmer reken schap gegeven van de mogelijkheid dat zulk een vraag zou worden gesteld en ook per soonlijk hebben de leden van B. en W. zich. zelf nimmer een antwoord op die vraeg ge« geven, maar al ware dit wel het geval ge weest,, dan nog zou een openlijke uitspraak! voor hen moeilijk zijn. De heer Visser kon dus te voren aannemen, dat hij weinig suc ces zou' hebben met zijn vraag en wat Hij bereikte is nu alleen een reclame voor het beeld „Inspiratie", die hij zelf niet wenschte. Huns ondanks hebben nu vele raadsleden! de partij van den kunstenaar gekozen, iets waarover zij anders niet zouden gedacht hebben. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro- logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Juni. Hoogste Barometerstand 765.8 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand: 738.6 m.M, te Blacksod. Verpachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Juni: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind, zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk nog regen, iels war-: mer. RECTIFICATIE. Mèyi verzoekt ons te melden aangaande de aanhouding der twee dienstboden uil! IJmui'diyi, wegens verduistering van goede ren, dat niet bedoeld wordt de Kopjes- school aan den Hooge Duin en Daalscheweg, maar het Pensionaat aan de Koepellaan. De heer G. J. Gaz&n. uit Goor, is Mi het ziekenhuis te Hengelo (O.) aan zijn verwon dingen overleden. AMSTERDAM, 12 Juni. Te Zutphen zal op 3 en 4 Augustus een cursus gehouderu worden voor leiders van school- en werk tuinen. AMSTERDAM. 12 Juni. Tot geneesheer aan de gevangenissen alhier is benoemd Dr, F. G. J; Dubois, alhier, geb. te Venlo. De Raad voor de Scheepvaart zal op Donk derdag 17 Juni, des v.m. 11/4 uur. eèn on derzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval op 14 April 1926. overkomen aan het s.s. „Rotterdam", Het schip is op den. Nieuwen Rotterdamschen Waterweg in aan varing geweest met de motorboot „Twee Ge- ftrceders", die is gezonken, waarbij de schip per verdronk. Daar de vereeniging van autonomistische Elzassers en Lotharingers „Der Heimatbund" 'n anti-nationaal manifest heeft gepubliceerd, he?ft Laval, de minister van justitie, onver wijld de bestraffing van de onderteekenaars gelast, in het bijzonder van eenige gemeente lijke overheidspersonen, ambtenaren en. geestelijken. Laval zal spoedig de maat regelen uiteenzetten, die naar hij meent ge- eigend zijn om de ontoelaatbare anti-natio nale campagne te stuiten, die de meerder heid der Elzassers en Lotharingers veroor deelt. Een telegram meldt nader, dat het mani fest, waarvan bovenstaand telegram sprake is een aanslag doet op de nationale eenheid. De schuldige gemeentelijke overheidsperso nen zullen worden geschorst en de amb tenaren ontslagen. Een notaris wordt te Straatsburg voor den rechter gedaagd. De geestelijken, die het manifest hebben onder teekend, zullen, teneinde hen uit hun ambt te ontzetten, aan een disciplinaire procedure worden onderworpen. LONDEN, 12 Juni. De „Daily Mail'' ver neemt. dat een nieuwe subsidie van 1 mil- lioen goudroebels uit Moskou aan de Brit- sche mijnwerkersfederatie verzonden is. Dc diplomatieke medewerker van hetzelfde blad verneemt, dat de Britsche regeering, niet voornemens is deze geldzendingen ver-j der toe te staan. Een nota zal uitgewerkt! worden.' SDNEY, 12 Juni. Het aantal dooden al'! gevolg van het spoorwegongeluk op dc liin.' SydneyBrisbare is tnt 8 gestegen. e»; PRAAG, 12 Juni. Na een communistisch! demonstratie tegen <Je duurte, kwam het tot bloedige straatgevechten. De politie eerd met steenen geworpen. Tevergeefs trachtte zij de menigte in het Stadspark terug 1® dringen. Schoten werden gelost van beid® kanten; ten slotte gelukte het de polit'® de demonstranten in een voorstad terug t® dringen. Er zijn vele gewonde, terwijl tal rijke bctoogers gearresteerd werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2