Sport- en Wedstrijden Geen Pijn Roomsche Sportrevue. PUROL NIEUWE Tweede Blad HAARL. COURANT Zaterdag 12 Juni 1926 Onder de Radio-berichten: Vyaarom Brazilië zich terugtrekt. Een telegram van den president aan Mello Franco. President Loebe stelt een hervormingsplan voor inzake den gang der werkzaamheden in den Rijksdag. Zaak-Lessing. Protest-staking der studenten aan alle hooge- scholen op Dinsdag a.s. Voor de vijfde maal ontvangt de Britsche fe deratie een bedrag uit Rusland. Italië protesteert te Genève tegen de samenstelling der werklieden-groep, waarvan Oudegeest en Fimmen voorzitter en secretaris zijn. Een debat over de Fransche Kamer in Marokko. Een hervormingsontwerp van Loebe. De Rijksdag verdaagd. De zaak-Lessing. Feng te Berlijn. Het geschil in de mijnindustrie. De Russischg vakvereenigingen hebben wederom een bedrtig gezonden. Een protest '?r Italiaansche regeering. Het telegram van den Braziliaanschen president aan Mello Franco. De beleediging van Bethlen in den Hongaarschen ministerraad. Een politiebureau belegerd. De houding van Brazilië. WATERPOLO. VOETBAL N. V. B. R. K. F. 2— StormvogelsU nion. Oude GardeStormvogels II. E. D. O. HONKBAL R.-K. V. „Zwaluwen". R.-K.V.V. „B. S. M." „The,Yellow Black Boys". DUIVENSPORT. Postduivenvereeniging „Haarlem's Amsterdamsch Kwartier". CRICKET. - CRICKET-OVERZICHT. ATHLETIEK. T. H. B.Schiedam. KUNST EN KENNIS UIT BOEK EN BLAD. De Kamer besprak dc interpellaties in zake Marokko. Briand, die aan het debat deelnam, merkte op, dat Marokko onder de Fransche overheersching een stadium van beschaving had bereikt, dat de geheele we reld moest bewonderen, terwijl de oorlog hel zekerste middel was geweest om te ver hinderen, dat op zekeren dag een wereldoor log zou uitbreken. De communist Doriot zeide, dat de Italiaansche pers de bijeen komst eischte van een internationale confe rentie nopens het statuut van Noord-Afrika. Briand antwoordde, dat er geen enkele re den was voor het bijeenroepen van een der gelijke conferentie, en wees er op, dat Italië rich steeds volkomen correct gedroeg. )e president van den Rijksdag Loebe heeft een ontwerp uitgewerkt tot hervorming van den gang der werkzaamheden in den Rijks dag en het aantal plenaire zittingen. Dit ontwerp is aan de verschillende rijksdag fracties ter beoordeeling toegezonden. De president wil het aantal plenaire zit tingen tot een mifiimum beperken en lange zittingen en ook den spreektijd zooveel mo gelijk bekprten. Met uitzondering van zeer gewichtige besprekingen, zal de spreektijd op een half uur per spreker gesteld worden. De rijksdag is verdaagd tot 21 Juni, den dag na de Volksstemming over de onteige ning van de vorstelijke vermogens. De studenten van alle Duitsche hoogescho- len zullen Dinsdag a.s. staken, teneinde op deze wijze uiting te geven aan hun sympathie met de actie van de Hannoversche studenten tegen prof. Lessing. Een bericht uit Berlijn meldt, dat noch bii hef Chineesche gezantschap aldaar noch bii de Dui,tsche regeering iets bekend is van de komst te Berlijn van generaal Feng. Herbert Smith over de Russische steungelden. Herbert Smith, de president van de mijn- werkersfederaiie. heeft in ejen rede te Don aster gezegd, dat tot Dinsdag uit Rusland 252.350 pond sterling als steun was ontvan gen. Hij voegde er aan toe, dat hij geen re volutionair was en niet in de revolutie ge loofde. Het conflict werd ttet den dag scher per; hij deed een beroep op de rechtscha penheid der mijnwerkers. De Centrale Raad der Vakvereenigingen der' Sovjetunie heeft i.an de Britsche Miin- werkersfederatie voor de viii'de maal een bedrag gezonden en wel driehonderd dui zend roebel In 't geehel zijn thans 3.627.000 roebel gezonden. De Italiaansche regeering zond 'n protest bij de negende internationale arbeidgconfe- rentie in tegen de 'samenstelling van het bureau der werkliedengroep, die onzen land genoot Oudegeest tot voorzitter en onzen landgenoot Fimmen tot secretaris koos, of schoon dezen geen gedelegeerden ter ar beidersconferentie zijn. Reeds verleden jaar is een soortgelijk protest tegen Oudegeest uitgeracht doch toen van de hand gewezen. De gisteren openbaar gemaakte tekst van het telegram van den Braziliaanschen presi dent aan Mello Franco toont, dat Brazilië niet slechts, ontslag neemt als Raadslid doch bovendien dreigt met zich terug te trekken uit den Volkenbond, indien er geen perma nente zetel aan een Zuid-Amerikaanschen staat wordt toegekend. Het telegram van den Braziliaanschen president is veel scher per dan de rede van Mello Franco en ver oordeelt den Volkenbond, omdat deze meer een slechts Europeesche, althans een niet- Amerikaansche Volkenbond wordt. De Braziliaansche president verklaart, dat het veto van Maart tegen Duitschlands vasten Raadszetel, slechts een waarschu wing aan den Volkenbond was om de oogen te openen voor gevaar bij miskenning van Zuid-Amerika. Brazilië is steeds voornemens geweest zijn veto niet te handhaven, indien de waarschuwing niet hielp. Brazilië trekt zich thans terug uit den Volkenbondsraad en zal tegelijkertijd ook de mededeeling doen van een zich geheel terugtrekken uit den Volkenbond. Men betreurt in Genève, dat de Euro peesche Raadsleden gisteren niet terstond Brazilië's theorie van de Zuid-Amerikaan- sche miskenning weersproken hebben door te verwijzen naar de eenstemmige aanbeve ling door de reorganisaticcommissie uit den 5,aad, dat Zuid-Amerika voortaan minstens rie niet-permantente zetels moet hebben. Dit stelsel verzekert 't Amerikaansche kontinent een vaste en ruime vertegenwoor diging. De oneenigheid onder de Zuid- Amerikaansche staten zelf, die weigeren een hunner een bevoorrechte plaats toe te ken nen is hoofdoorzaak, dat geen_ bepaalde Zuid-Amerikaansche staat vast Raadslid wordt en men zich vergenoegen moet met een aanbeveling van steeds minstens drie niet-vaste zetels voor Zuid-Amerika. Brazi- liës beschuldiging tegen Europa is dus on rechtvaardig. In den ministerraad van gisteren werd o. m. ook de beleediging. Bethlen# in Genéve aangedaan, besproken. De ministerraad, die den minister-president zijn aanhankelijk heid betuigde, achtte de beleediging te ernstiger, omdat in de persoon van den den premier, de geheele Hongaarsche natie werd beleedigd. Op grond van het oorspronkelijke memo randum, dat de premier den Raad van den Volkenbond voorlegde, stelde de minister raad vast. dat de premier het vrijgeven van 82 millioen goudkronen voor beleggingen' voor het begrootingsjaar 1927/28 eischte. Een menigte, waaronder' zich veel gepeu pel bevond. door communisten opgehitst, heeft gisteren gedurende zes uren het commissariaat van politie te Ostrowitz be legerd en gepoogd het te bestormen. Vijf personen werden gedood en zestien gewond. Politie en militairen herstelden de orde. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld,, dat de Braziliaansche regeering zich gericht heeft tot alle Zuid-Amerikaansche staten met het verzoek het voorbeeld van Bra zilië te volgen om niet meer aan de werkzaamheden van den Volkenbond deel te nemen, aangezien deze geen enkele der rechtmatige wenschen van de Zuid-Ameri kaansche staten heeft ingewilligd. 2e klasse Dames. O. D. Z. ZIGNEA 8—0. Donderdagavond speelde Zignea haar eer sten competitiewedstrijd tegen de sterke üameszwemclub uit Rotterdam. O. D. Z., telde in haar ploeg de bekende zwemsters mej. Baron, Braun en de Jel, ioodat het geen wonder was, dat Zignea een zware nederlaag leed. De O. D. Z.-dames waren allen stuk voor stuk sterke- dan de Zignea-ditö's en dit gaf dan ook den door slag want in techniek en tactiek- wogen de partijen tegen elkaar op. Direct na den ingooi neemt de Onderlinge dameszwemclub het spel in handen en al spoedig weet mej. Ba-on te doelpunten, voor rust weet O. D. Z den stand op te voe ren tot 30. Na de rust weer een groot overwicht van de O. D. Z. en door hun meerdere snelheid weten ze zich geregeld vrij'te maken en de score tot 80 op te voe ren. Al is dtze nederlaag zwaar geweest Zignea behoeft zich voor de verdere wed strijden niet onge-ust te maken, want het vertoonde spel was verre van slecht. H. V. G. B.—TRITON. Zondagmiddag a.s. speelt Ae Haarlemsche Zwem- en Poloclub „IJ. V. G. B." haar lsten competi'ie-wedstrijd voor de 2de klasse van den Nederlandschen Zwembond, tegen Triton uit Wecsp. De ljaarlemmers zullen met het volgende zevental den strijd tegen de fritonaars aanbinden; A. Boeree, J. L. v. Dorp, W. P. v. d. Boogaardt, P. van Ommeren, N. N., J. J. Bouwer, H. v. Luyken. Reserve derde klasse Heeren. A. Z. IIIH.V.G.B. II 3—1. Gisteravond speelden de reserves van II. V.G.B. hun eersten competitie-wedstrijd in Obelt, te Amsterdam. Tengevolge van dc eindexamens der verschillende middelbare Om ongeveer 8uur wordt onder leiding van den heer Zeggen-begonnen De strijd weegt in den aanvang goed tegen elkaar cp en beurtelings verkeert het H.V.G. B en A.Z.-doel in gevaar, maar tot doelpun ten brengt het geen der partijen spoedig. Even voor de rust weet de Amsterdamsche voorhoede van een fout der Haarlemsche achterhoede te profiteeren. 10, De H.V.G. B.'ers zetten er alles op, om nog voor rust gelijk te maken en^it gelukt hen ook door een keurig schot van H. Hofmeester. 11. Met dezen stand trad de rust in. Na de rust zijn de Amsterdammers sterk in de meerderheid en weten dit dan ook in twee doelpunten uit te drukken. De Haar lemmers herstellen zich langzamerhand, doch het gelukt hen niet den achterstand te ver kleinen. Als de heer Zegger einde fluit heeft H.V.G.B. II haar eersten competitiewedstrijd verloren. De volgende „week tegen Nereus uit een ander vaatje getapt H.V.G.B.'ers! Wedstrijden voor Zondag. AFDEELING I Promotie. D.W.S.—Helder D.O.S.Zeeburgia AFDEELING II Promotie. T.H.B.Schiedam Eindstrijd N.V.B.-Beker. SpartaanLonga. Wedstrijden^ voor Zondag. VolhardingP.V.C. De wedstrijd H.B.C.Volharding is vast gesteld op Zondag 20 Juni a.s. ZONDAG: DENEMARKEN-NEDERLAND. WAT ZAL DE HOLLANDSCHE PLOEG PRESTEEREN? Inderdaad wij zijn benieuwd wat het Nederlandsch elftal morgen zal presteeren tegen de ongetwijfeld beter voetballende Denen. Na de nederlagen tegen Duitschland en België, zijn wij niet erg hoopvol gestemd. Wel schijnt ons het thans samengestelde elftal over het geheel iets sterker dan de ploegen, welke tegen Duitschland en België een nederlaag leden en beteekent het weder uitkomen van Wout Buitenweg en Van Hel een geduchte versterking yan de oranje- gelederen, doch wij gelooven niettemin, dat de Deensche voetballers, die zich zeer speciaal voor dezen wedstrijd hebben ge traind, zich superieur zullen toonen en bovendien, dat zij deze superioriteit in een voldoende verschil van doelpunten zuilen kenbaar maken. De onderstaande elflallen komen tegen over elkaar: DENEMARKEN. Frigast Larsscn A. B. - Tarp Blicher B 93 K. B. Laursen Bendixen A. Jourgensen K. B. A. B. K. B. Hansen Rhode Petersen Olsen Nilsson B. '93 B. 93 B. 93 Frem B. '93 Scheidsrechter ERIK OHLSON (Malmö) Sigmond Tap Buitenweg KficiiUn Gielens H.F.C. A.D.O. Hercules H.B,S, Hercules Van Heel Anderiesen Va.n Nus Feijenoord Ajax Voorwaarts Van Kol Dénis Ajax H B, S. v. d. Berge (Excelsior) of Qua.x (A.D.O.) NEDERLAND. Tol dusver zijn 1921 Stockholm: (Olympische 1914 Kopenhagen: 4—3. 1920 Amsterdam: 2—0. 1921 Kopenhagen: 1—1. 1922 Amsterdam: 1925 Amsterdam: 4—2. De stand is dus: Nederlan 6 Denemarken 6 gespeeld: NederlandDenemarken Spefen) 14. DenemarkenNederland NederlandDenemarken DenemarkenNederland 0 NederlandDenemarken NederlandDenemarken 3 12 7 13—11 116 2 1 3 5 11—13 0-83 Doordat Koster naar Kopenhagen is ver trokken, verschijnt Stormvogels met het volgend elftal: Thijssen, Haak, v. d. Velde, Struys, Snoeks, Bakker, Oldenburg, B'linkhoff, v. Pel, Houtkamp, Boekelaar. De wedstrijd begint hedenmiddag om 4 uur. Hedenmiddag om 2.30 uur speelt ter ge legenheid van de Stormvogels-feesten een elftal veteranen onder den naam van „Oude Garde" tegen Stormvogels II. De volgende oud-spelers zijn uitgenoodigd: Reuzenaar, C. v. d. Zee,, Kuyk. Engelhart, Nuyens, Gieske, Hoogenduin, Krooshoff, Van Hemert, Bremerkamp en Oldenburg. Hedenavond speelt E. D. O. de uitgestelde wedstrijd tegen het Lcidsche elftal in Leiden om zes uur op het L. F. C.-terrein. Het E. D. O.-elftal is als volgt samenge steld: Meenhorst, Kuil, Boeré, J. Perucel, Dinkla, C. v. d. Laan, Swart, Jacobs, C. v. d. Hurk, Tanis, Perucel. z-undag a.s.' wordt aan de Klevenaan ge speeld de wedstrijd HaarlemBlauw-Wit. Haarlem is nog 'vrijwel ongeoefend, heeft van dit seizoen nog maar één wedstrijd ge speeld en dien verloren. Maar Bl.-W. be hoort dit jaar ook niet tot de sterkste. Het negental komt ook nog al eens met onge oefende krachten uit. Van de vier gespeelde wedstrijden werd er nog maar 1 gewonnen. Er is dus wel kans, dat Haarlem de twee punten binnensleept. Een nadeel voor Haarlem is, dat haar werper deze week gevallen is bij het turnen. Maar misschien is dat Zondag wel weer in orde. De wedstrijd vangt aan te half 10. Naar wij vernemen is de wedstrijd van het Nederlandsche negental tegen het Pittsburg-team wegens slechten toestand van hel terrein uitgesteld lot Vrijdagavond half 8. Terrein: achter het Stadion. Secretaris J. C. Kruyver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16. ZONDAG, 13 JUNI A.S. Geel Wit 1—R. K. V. Z. I 2 uur terrein „Teylingen". Morgen speelt Zwaluwen I, voor de serie wedstrijden van „Teylingen" te Sassenheim, tegen haar klassegenoot Geel Wit. Voor deze wedstrijden is beschikbaar ge steld een zilver voetbalbeeld, terwijl ook de winnaar van den eersten ronde een prijs ontvangt. Ik vertrouw dat de zwartjes zich ter dege zullen inspannen, om een prijsje te veroveren, en tevens, op G. W. revanche te nemen voor de op 't Sportpark geleden nederlaag. Zet dus allen je beste beentje voor en vanaf 't begin reeds goed aanpak ken want eiken wedstrijd duurt slechts één uur. Veel succes en een plezierigen wedstrijd. Vertrek 12.15 uur per autobus Kennemer- plein. Secretaris: H. Nieuwenhuis, Schoollaan 131, Bennebroek. Morgen, Zondag 13 Juni, viert de R. K. Sportvereeniging haar 3de jaarfeest. Deze dag zal beginnen met 's morgens te half negen een H. Mi? met Algemeene H. Com munie, waarna gezamenlijk ontbijt in het R. K. Vereenigingsgebouw. 's Middags te één uur, speelt het 3de elftal (Junioren), een wedstrijd tegen het Gerardus Majella Patronaat uit Hillegom, voor welken wed strijd door een der leden, een zilveren medaille ter beschikking is gesteld Van 2 uur tot half 3 Gymnastiek-uitvoe- ring door de adspirantleden van O. B. K. Te half drie de wedstrijd B. S. M. I Teylingen II, waarvoor door een sportlie- vend donateur een zilveren lauwertak is uitgeloofd. Het bestuur verwacht en vertrouwt, dat vele Roomsche Bennebroekers hun belang stelling voor de Roomsche sport zullen tonen om deze wedstrijden te komen bezoe ken. Het terrein licht nu in de onmiddellijke nabijheid. 's Avonds te 7 uur {eestvergadering in het Vereenigingsgebouw, welke wordt opgeluis terd door piano en vioolmuziek en een humorist. Alle donateurs en de ouders der leden worden voor dezen avond uitgenoo digd. Secretariaat: H. v. Turnhout, Emmapiein 38. Hedenavond van 78 uur contributie be talen in het gebouw St. Ba,vo, Smedestraat. Maandagavond 8/4 uur bestuursvergade ring in de R. K. Mil. Vereeniging, Zoete- straat. Voorgesteld als werkend lid: de heer R. Hamer, van Keulenstraat 29, Haarlem. Morgen worden er door geen onzer elftal len wedstrijden gespeeld. De werkende leden worden beleefd, doch dringend verzocht a.s. Zaterdagmiddag aan wezig te willen zijn op het nieuwe veid aan den Schoterweg, om hét terrein in orde te maken voor de feestelijke opening op Zon dag 20 Juni a.s. HENK. Wedvlucht P. St. Maxenne, 370 K.M. J. B. Handgraaf le, H. Kinjet 2e, J. Klum- per 3e, W. der Kinderen 4e, S. Heitlager 5e, B. C. v. d. Meer 6e, G. Meulenbroek 7e en 21e, A. v. d. Pol 8e en 9e, N. de Bie 10e en 16e, A. v. Tongeren 11e en 15e, H. F, Hos 12e, J. J, Hart 13e, H. Boersma 14e, J. H. Hart 18e, C. Koning 19e en P. v. d. Veen 20e prijs. Eerstgeloonde duif Zondag 7.55.57 Laatste prijswinnende duif Maand. 1.6.16. Programma voor Zondag. le klasse. QuickP.W, H.C.C. 1—H.C.C. 2 H.D.V.S.Haarlem. V.R.A.—V.O.C. V.V.V.Hilversum. 2e klasse. A.C.C.—V.V.V. 2 Haarlem 2Albion Standen: le klasse. H.C.C. 4 3 1 10 81.25— Haarlem 3 1 2 7 6116.60 H.D.V.S, 2 2 4 4 100.— H.C.C. II 5 1 3 1 9 10 90.— Rood en Wit 6 1 3 1 1 10 12 83.37 V.R.A. 4 2 1 1 3 8 37.53 Hilversum 4 111 1 2 8 25. De vorige maal, nu veertien dagen gé- leden, spraken wij over den Bosschen Bond, Hoe ver deze ook buiten den dage- lijk^chen gezichtskring en de normale ge- dachtensfeer van de Haarlemsche sports- menschen verwijderd is, was toch zoo meenden wij hetgeen zich op de buiten gewone vergadering in den Bosch ging af spelen, van genoeg algemeen belang, om er ook de Hollandsche gasten mede bezig te houden. De vergadering zelf heeft «dit in ver schillend opzicht bewezen. Vooreerst was er het misverstand bij de leiding, dat het hier een interne kwestie van Oost-Brabant gold. Wij konden dat allerminst onderschrijven. Positief lag er het voorstel van Nijmegen, om het lidmaatschap van de R. K. F. met ingang van 1 Juni op te zeggen. De vergadering was hals over kop uitgeschreven op 30 Mei, om nog binnen den regiem entairen termijn de opzegging dit jaar eventueel te kunnen doen. Daarom was het al onjuist, dat de voorzitter het aan de orde zijnde punt aldus formuleerde: „Moet het lidmaat schap van de R. K. F. al dan niet opge zegd worden." Zóó was het niet, maar veel directer en gevaarlijker! Nijmegen stelde bruutweg voor, het lidmaatschap, binnen 2 dagen, op te zeggen En dat was aller minst een interne Brabantsche kwestie. Neen, het voortbestaan van de R. K. F. was er mede gemoeid en dat de Federatie daar heel veel belang in stelde, lag voor de hand. Zooveel belang, dat zij de voor zitter van de Financieele Commissie, te vens lid van liet dagelijkscb bestuur, de heer Henri Putter, uit Amsterdam, afvaar digde naar de vergadering. Maar men be greep noch waardeerde zijn komst, even min als die van ondergeteekende, welke als •voorzitter van de propagandacommissie ook zoo iets als eigenaardig lont rook. De De Nijmeegsche heeren bleken niet erg ge steld op deze ,,Noordelijkc"(!) belangstel ling en begrepen niet, of wilden niet begrijpen dat niet noordelijke nieuwsgie righeid, maar wel het groot algemeen Fe deratief belang de drijfveer was. Dat uit een zeker verzet, om deze belangstellen den toe te laten, een zekere onhoffelijk heid sprak, kunnen we laten passeeren. Minder gerust zijn wij er op, of men niet bedcreld had. eens rustig in eigen kring of zoo stiekum weg een graag gewild besluit door te snijden, waarbij de Fede ratie achteraf dan maar moest zien, wat |e doet! Gelukkig is deze duistere toeleg dan niet gelukt en ook de directe poging tot losmaking van Brabant uit den Federatie band is, althans voorloopig, maar niette min krachtig! bezworen. Toch blijken achteraf, uit het schandelijk ingezonden stuk van den Union-secretaris, wie en wat de werkelijke drijfveeren van Nijmegen ge weest zijn. Wij kunnen, na het Bossche be sluit, om de aanhangige vraagstukken commissoriaal te onderzoeken, de poging, om de club tegen de wettige leiding op te hitsen, \piet alleen wanordelijk maar ook niet anders dan unfair noemen. De vol-be- zette Bossche vergadering heeft alle Nij meegsche bezwaren geduldig aangehoord. Buiten Nijmegen werd geen enkele stem ter verdediging vernomen en hadde men gestemd in stede van het voorstel té doen intrekken het voorstel ware geval len als een baksteen! Nu kwam er een motie, waarin besloten werd tot de instel ling van een diocesane commissie, die tot taak zal hebben na te gaan, wat er ver anderd en verbeterd kan worden aan de verhouding tusschen Federatie en bond, en ook, uitdrukkelijk, tusschen bond en ver- eenigingen. Het voorstel Nijmegen werd in getrokken en bedoelde motie, door Nijme gen ingediend en waartegen zich niemand verzette, was het resultaat der vergadering. Maar dan, zoo voelt men toch, gaat het toch niet aan, zonder bovendien het re sultaat van de commissie af te wachten, een poging te doen, in de georganiseerde Roomsche sport anarchie te doen uitbre ken! Waarmede wij, hopelijk voor goed, van dit Nijmeegsche relletje afstappen. Niet echter van de Bossche vergadering zelf, want daar zitten tiog wel een paar algemeene kanten aan. Vooral is dit echter de financieele kant. Dit is voor alle Roomsche sportclubs een belangrijke zaak en bijzonder voor Fe deratieclubs is het verleidelijk te hoortn, dat een zeker streven ofeen bepaald plan veel goedkooper is. Dat is geen Nijmeeg sche of Brabantsche kwestie, maar ven Nederlandsche. Voor alle clubs uit den D. H. V. B„ die in de Federatie spelen en het grootste deel daarvan vinden wij thans hier onder ons „gehoor" heeft zulk een bezuiniging aantrekkelijkheid. We zouden zelfs zeggen: ze is noodzakelijk. Maar wij w;eten zeker, dat geen een er aan zou den- meer tijdens en na het scheren, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. Ajax 3 1 1 1 1 6 V.O.C. 3 3 0 6 P.W. 2 2 0 4 Quick 21 1 0 4 St. C.C. 3 1 2 —1 6 V.V.V. 3 1 2 —1 6 16-67 2e klasse A. A.C.C. 4 1 3 9 V.V.V. 2 .4 4 8 Albion 4 1 1 2 5 R.C.H. 5 1 1 3 5 Rood en Wit 2 4 2 2 4 Haarlem 2 4 2 1 1 3 V.R.A. 2 7 1 1 5 1 V.V.V. 3 4 1 1 2 1 Zoowel Haarlem als Rood en Wit hebben Zondag j.l. een vrij gemakkelijke overwinning behaald. De manier waarop de zege werd verkregen verschilde echter nogal. Waren het bij Haarlem de bowlers die het meeste succes kregen te boeken in de ontmoeting van Ajax Rood en Wit deden de batsmen er het meeste aan. Aanvankelijk zag het er naar uit dat er van heel het programma weer niets zou terecht komen en werkelijk was het weder in de och tenduren te slecht om te beginnen. Tegen den middag klaarde het wat op, doch ideal cricketweer is het ook verleden Zondag nog lang niet geweest. V.R.A. dat bij Haarlem op bezoek was voelde er aanvankelijk niets voor om te spe len. Vooral Rincker had bezwaren. Wij kun nen ons indenken dat deze fastbowler. die bovendien al aardig op leeftijd is, het niet erg heeft begrepen op een van de regen doorweekt en daardoor glad terrein. Op het goede bow len van Maas en Schmeink bracht V.R.A het slechts tot 89 runs, welk aantal Haarlem voor het verlies van slechts 4 wickets pas seerde. Inderdaad bleek dat Rincker met het natte materiaal en idem veld niet overweg kon De slows van Mr. Hamburger leverden den Haarlemschen batsmen nog de grootste moei te op. Intusschen staat Haarlem thans vrij stevig op de tweede plaats. Het fraaie batten der Rood en Wit spelers is oorzaak geweest dat deze Haarlemmers in Leiden een even fraaie als gemakkelijke over winning op Ajax behaalden. Voor het verlies van slechts 4 wickets werden niet minder dan 231 runs bijeen getikt, en dit in een vrij vlot tempo. Het openingspaar v. Eeghen- Wackwits bracht het samen tot over de 100. Ook van Bueren, S. Posthuma B. Davidson en Kruseman deden er het hunne aan. Ajax scoorde 153 runs waaruit wel blijkt dat' het batten der Leidenaars lang nog niet onvoldoende was. Jansen scoorde 62 runs. Posthuma Sr. verrichtte in deze ontmoeting de hattrick. Een bijzonder kranige prestatie van dezen veteraan, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat het Leidsche batten Zeker voldoende was. Wij zijn benieuwd wie van de jongere bowlers dit kunststukje zal herhalen. De 2de klasse ontmoeting Rood en Wit U R.C.H. is in een sprekende overwinning voor de Spanjaardslaanreserves geëindigd en slechts door het gebrek aan tijd ontging den R.C.H.'ers de inningsnederlaag. De jon gere 2de klassers troffen het bijzonder 9lecht dat zij Rood en Wit in zoo'n geweldigen battingvorm aantroffen. Voor Rood en Wit is Zondag geen wedstrijd vastgesteld. De Spanjaardslaanbewoners vie ren, hun 45-jarig bestaan met onderlinge wed strijden. De ontmoeting tegen de veteranen vormt hiervan wel de hoofdschotel en wi] twijfelen niet of heel wat cricketliefhebbers zullen Zondag naar Den Hout trekken om daar verschillende oude krachten in actie te zien. Haarlem heeft een lastigen uitwedstrijd» ri 1. tegen Hermes D.V.S., in Schiedam. Her mes schijnt evenals Haarlem een heel goed elftal te hebben. Waar bovendien de Schie dammers het voordeel van eigen terrein heb ben dit zegt nogal iets in Schiedam zaj Haarlem dubbel moeten oppassen wil zij g deze ontmoeting geen veer laten. Met Maas en Schmeink in hun tegenwoordigen vorm ma ken wij ons niet bezorgd. Haarlem II speelt thuis tegen Albion en heeft o.i. wel een kleme kans om de overwin ning te bepalen. Voor R.C.H. wordt waar schijnlijk nog een ontmoeting tegen V.R.A II ingelascht doch op het moment dat we dit schrijven is dit nog met definitief. H. C. B.-OVERZICHT. De verrassing van den vorigen Zaterdag was wel de overwinning van het jeugdige R. en W. 4 op Bloemendaal. Een goede prestatie van de Spanjaardsjaanmenschen. C. V. H. won dank zij een hooge score (81) van Roodt met groote cijfers, van R. C. H. 3, welks bowlery wel geen moei lijkheden zal hebben opgeleverd. Tenslotte won R. C. H. 2 op de tweede innings met drie wickets van de Ambte naren. De strijd op a.s. Zaterdag tusschen C. V. H. en A. V. O. S. zal wel in het voordeel van Roodt c.s. uitloopen, hoewel door dé groote onzekerheid, welke, cricket kenmerkt, een andere uitslag best moge lijk is. Haarlem 4—R. C. H. 3 is de strijd tus schen de twee zwakste teams van den Bond. We geven de gasten de meeste kans, tenzij Visser voor Haarlem 4 uitkomt. Dan kan zijn bowlen wel eens de balans naar de andere zijde doen overslaan. Op R. C. H. komt het tweede uit tegen J'Haarlem 3, hetgeen een overwinning voor Teschmacher, Onkenhoul c.s. wordt. In verband met de onderlinge wedstrijden 'ter gelegenheid van het 45-jarig 'bestaat^ zijn de Rood- en Wiï-elftallen vrij. In verband met het starten van een aantal vooraanstaande Amsterdamsche athleten bij de wedstrijden op Duindigt (Den Haag) a.s. Zondag kan de Stedenweastrijd Amster dam-Haarlem geen doorgang vinden. Wij betwijfelen ten zeerste, of dit jaar nog wel een geschikte datum daartoe te vilden za' zijn Van de Berge naar Hamburg. A. s. Zondag start te Hamburg bij de groote Internationale Wedstrijden R. v. c. Berge, Haarlem, op de 100 M. en mogelijk op dr 200 M. De H. A. V. Haarlem naar Duindigt (Den Haag.) A. s. Zondag komen op Duindigt (Den Haag.) van de H. A. V. Haarlem uit 200 M.-(rechte baan) A.Paulen, M. Menso en D. Nooy ,-3000 M-steepple-chase A. Klaa- se en A. Hoogerwerf Belangrijke wedstrijddata. 19 Juni- Haarlem - R. C. H. veld - Politie- stedenwedstrijd Haarlem - Den Haag halt drie.) Programma 100 M. 400 M, 1500 M Speerwerpen, Kogelstooten, Discuswerpen Ver- en Floogspringen met aanloop Estafet te 4x100 M voetbalwedstrijd. 19 Juni. Overveen-terrein Kennetner Lyceum ('s avonds 7 uur) Junior es-Trial- Meet tusschen 1 H. A. V. Haarlem, 2. A. V 1923 (Amsterdam) en 3. Kennemer Lyceum. Programma 80 M. 250 M speerwerpen, kogelstooten, discuswerpen ver-en hoog springen met aanloop estafette 4 x 80 M. 20 Juni. Goch Duitschland) Interna tionale' wedstrijden. De H. A. V. Haarlem schuif in voor 100 M. Jac. Boot, R. v.d. Berge en F. Lamp 400 M. A. Paulen esta fette 4 x 100 M 1 ploeg estafette 400 M, 300 M, 200 M, 100 M. 1 ploeg. 20 Juni. N. H.'A. B. te Alkmaar. De H. A. V. Haarlem neemt met een flinken ploeg deel. 23 Juli.F.ngelsche Kampioenschappen te Stanford-Bridge. Dit worden na den oorlog de belangrijkste Engelsche wedstrijden, nu deel nemen naast Engeland Duitschland, Po len, Italië, Hongarije, Noorwegen, New. Zee land en Amerika. De A. A. V. Haarlem zal er Holland vertegenwoordigen met A. Pau len (1 4 Mijl) en R. v. d. Berge (100 en 220 yard- Op het terrein van T. H. B. aan den Meer weg wordt Zondag bovengenoemde ontmoe ting gespeeld. Indien de T. H. B.-ers uit dezen wedstrijd slechts 1 puntje welen le bemachtigen wordt hun promotie naar dc 3de klasse een feit. Waarschijnlijk zullen zij hierin wel slagen. Waar echter ook Schiedam nog eenige pun ten noodig heelt moet op bijzonderen tegen stand worden gerekend. Ongetwijfeld wordt het een spannende ontmoeting. De K. L. M heeft een gelukkig denkbeeld gehad. Zooals men zal weten, heeft zij se dert 1921 aan haar bedrijf verbonden een afdeeling „Licht fotografie" en het spreekt haast wel vanzelf, dat deze afdeeling er in het bijzonder haar werk van maakt, lucht- opneminaen te vervaardigen van onze groote Nederlandsche bedrijven en instellingen. Een groot aantal dier fote's en daarbij nog verschillende mooie luchtfoto's van verschil lende steden, zijn nu door de K. L. M. ver- eenigd tot een kloek boekdeel. „Nede-- land's grootst bedrijven van uit de lucht" waardoor door onzen gewezen \oorzitler \an den Raad van Ministers, H. Colijn een kort voorwaard is geschreven. „Er zijn er velen," aldus vangt dit voor woord aan, „die Nederland klein achten en zijn koloniën van weinig beteekenis, die hun oogen altijd naar het buitenland richten en niet gelooven in de kracht en kunde ian eigen land en volk Dit is maar al te waar en daarom is het uitgeven van dit album var onze Nederland sche bedrijven ene zoo mooi werk. Wie daar in bladert, wie daarin, in een goed te over zien bestek bijeengebracht, ziet wat de Ne derlandsche Nijverheid vermag, zal wel wat minder kleineerend over eigen land gaan denken. Het is een reclame-uitgave, als men wil, een reclame-uitgave voor de verschillende bedrijven zeker. Maar dat neemt niet weg, -dat ook in ander opzicht belangrijk is door de verschillende artikelen die er in het werk voorkomen, .o.a. van Prof. Treub. Generaal- Snijders. Jan Feith. Joh Komig. Hans Mar tin enz En ook de vele uitnemende foto's buiten de eigenlijke industrie-foto's zullen niet na laten veler belangstelling tot dit werk te trekken, dat in dc eerste plaats bedoeld om de aandach te vestigen op onze Nederland sche industrie en daaronder vanzelf ook de industrie waaraan dit werk zi;n ontstaan ■dankt, de vervaardiging var luchtfoto s, maar daarnaist ook doet kennis 'raakefl met die grootsche nationale onderneming die de trots is van eiken Nederlander: de K. L^M. zelf. HALFWEG. ZONDAG half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen half 11 Hoogmis 4 uur Lof met Predicatie. DONDERDAG om half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG'om 12 uur en kwart vóór 4 Biechthooren der kinderen, die Zaterdag onder de H. Mis van 8 uur gezamenlijk te Communie gaan. ZATERDAG van half 6 tot 9 uur gelegen heid om te biechten om half 8 Marialof met rozenhoedje. De H. Communie wordt in de week uitge reikt om half 7 de H.H. Missen zijn om 7 en 8 uur behalve Maandag alleen om 7 uur ken te zeggen: „wij houden ons geld lieT ver voor andere doeleinden, iaat ons maar van de Federatie los gaan staan Dit gaat, principieel en practisch, niet op. Ziel eens hier, ook wij vinden -het Federatiekantooj c.a. te duur. Wij hebben al eens becijferd, dat zooals het meer gaat in enkele jaren tijds de kosten ook van dit centraal bureau zeer gestegen zijn. Feit is, dat men in 1921 met 2000 onkosten begon, en dat er nu f 400Ó noodig is hoewel, wat er ger is! het aantal elftallen, dat in de competitie speelt lang niet naar rato is ge stegen Dat is niet in den hcf&k. De R. K. F.-vereenigingen kunnen een kantoor van 4000 niet onderhouden en hebben dat ook niet noodig. Dat moet dus veranderd worden, want de clubs hebben geen geld. Maar dat veranderen moet niet onvoor zichtig, onverantwoordelijk of onrechtvaar dig gebeuren. De clubs hebben hier nu ook eens te bedenken, dat er nog zooiets van katholieke maatschappijleer bestaat en dat het niet aangaat, een ambtenaar aan te te stellen of te ontslaan, al naar gelang dit in de grillige humeuren van sommige voetballeiders opkomt. Ik wee^ nog heel goed, dat in de eerste tijden van de R. K. F. oo het aanstellen van een ambtenaar werd aangedrongen. Men heeft mij meerma len verzekerd, dat de heer de Grood de voorzitter van den Bosschen Bond toen tertijd als» Federatie-voorzitter aftrad, om dat hij zonder ambtenaar niet werken kon. Maar de heer Bus. die hem als Federatie- voorzitter opvolgde, zei altijd zeer terecht: „geen ambtenaar, als we niet de waarbor gen hebben, dat we voor minstens 10 jaar elk iaar zijn salaris kunnen betalen Dat was juist gezien, vast Dersoneei aanstel len brengt werkgeversplichlen mede en brengt de katholieke sociologie direct op het tapijt! De ambtenaar i$, vijf jaar geleden, aan gesteld. op aandringen van de ciubs^ die ook vonden, dat hij noodig was. Maar dan ook gaat het nu niet aan. rücksichls maat regelen te willen nemen, die de federatie niet meer in staat zouden stellen, dc meest elementaire beginselen van sociale rechtvaardigheid en katholieke maatschap pijleer te onderhouden! Waarmede voorloo pig over deze zaak basta- N. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5