STADSNIEUWS. "VALET" De Faam van Nederlandsche muziek te Brussel. De Ruïne van Brederode. Naar Tropisch Nederland. Tol Heer Hugowaard. Een goede vangst. Benzinewagen in beslag genomen. Aanrijding. Stremming van verkeer opgeheven. Aanbesteding. Aanvuliings-Agenda voor den Gemeenteraad. De autobussen. Politiebeambten naar Engeland. Opbrengst collecte. Vrijwillige Burgerwacht. Programma VRAGENBUS. INGEZONDEN. - Een goed geschoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het leven N vooruit te komen. V eiligheidsscheermes KERK EN SCHOOL. Een Congregatie ter bekeering van Israël. UIT DEN OMTREK. BRIEVEN UIT VELSEN. VELSEN. De „neutrale" openbare schoei- VELSEROORD. SANTPOORT. HALFWEG. In de Standaard van 29 Mei lezen wij het navolgende^ l Wij zagen op de Pinksterdagen bijzondere j belangstelling voor de kooruitvoeringen op de „Groote Markt, om er uitvoeringen te ;hooren van de Gemengde Koren „Polyhym nia" van Haarlem en „Zanglust" van Am sterdam, die beiden onder de directie staan van Willem Hespe. De komst van deze koren was een heele gebeurtenis voor Brussel want zij tellen tezamen meer dan twee honderd zangers en zangeressen. De koorvereenigingen waren Zondagmiddag toegekomen en moesten over vier hotels worden verdeeld. Na een bezoek aan de stad werd te 8 uur opgetreden op de Groote Markt en de toe schouwers drukten hun enthousiasme over de puike uitvoeringen uit op meer dan harte lijke wijze. Het programma bestond uitslui tend uit nummers met Nederlandschen en Latijnschen tekst, en er was dus niets te bespeuren van de Hollandsche platbroekerij die de meeste kunstvereenigingen van over den Moerdijk er toe brengt te Brussel uit voeringen te geven in het onmogelijkste Fransch. ..Polyhymnia" en „Zanglust" hadden hun Nederlandsche trots meegebracht en de Vla mingen zijn er hun dankbaar voor. Hartelijk en warm was trouwens, het onthaal dat de leden van beide vereenigingen te beurt viel in het Vlaamsche Huis. Over de uitvoeringen is weinig anders te Zeggen dan goed. Lichtelijk romantisch getint, werd|het repertorium echter met tucht en schoone poëtische ingenomenheid uitge voerd. Er was een stijlvolle zwier, en de diri gent Willem Hespe heeft op meer dan af doende wijze bewezen met welk groot talent hij de krachtig gecultiveerde elementen van beide vereenigingen aan zijn maatstok hangen heeft. Wij denken aan de uitvoeringen op de Groote Markt terug als aan een der meest imposante kooruitvoeringen die wij in den jongsten tijd te Brussel te hooren kregen. De ovatie aie de zingende vereenigingen te beurt is gevallen, was dan ook meer dan ver diend. Intusschen hebben zij te Brussel nieuwe waardeering gebracht voor het peil waarop de edele zangkunst in Nederland is geklommen. Vlaamsch Brussel hoopt Willem Hespe en zijn koren nog meermalen terug te zien en dit onder steeds groetende belangstellihg. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat de Ruine van het Slot Brederode te Santpoort op Donderdag 17 Juni van 430 tot 6.30 n.m. voor het publiek gesloten zal aja. Men zal zich herinneren dat ongeveer een jaar geleden de Nederlandsch- Indische Film Maatschappij werd opgericht. De N.I.F.M. stelt zich ten doel, de kennis onzer Koloniën te verbreiden, de belangstel ling ervoor te bevorderen, betere begrippen ingang te doen vinden omtrent de beteekehis van onze Koloniën, meer speciaal op industri eel, commercieel en folkloristisch gebied in de geheele wereld, door de vervaardiging van een keurcollectie Indische Films en deze zoo wel hier te lande als op de wereldmarkt te exploiteeren. x In tegenstelling met de tot nu toe gevolgde methode van afzonderlijke reizen naar Ned- Indië, die 'meestal hebben geleid tot niet doordachte, overhaaste producten, heeft de N.I.F.M. een parmenent opname-bedrijf in Indië gevestigd, onder leiding van den be kwamen kunstzinnigen filmfotograaf I. A. Ochse. Het eerste deel, van de film over Neder- landsch-ïndië, waarmede de maatschappij haar werk begon, is thans gereed. Wij ont vingen een boekje, waarin de beschrijving van dit eerste deel „Naar Tropisch Neder land". In vijf hoofdstukken verdeeld, geeft deze rolprent een beeld van de reis van Hol landIndië. Van Holland naar Marseille, Marseille en Noord Afrika, Van Genua tot het land der pyramiden, van Egypte tot Ceylon, van Ceylon naar Tropisch Neder land. De volgende deelen van deze film zullen Indië zelf behandelen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben op een desbetreffende vraag van Ingelanden geantwoord dat zij bezwaren zonden hebben tegen tolheffing op de we gen in den polder Heer Hugowaard. Een drietal*werklieden, werkzaam bij den bouw van woningen in de Zilk, had de ge woonte o m's avonds bij het naar huis gaan, de werkkleeren in een der in aanbouw zijn de huizen achter te laten. Zekeren H. J. P., wonende te Amsterdam, had de onvoorzich tigheid een portemonnaie met 35 in een oude werkbroek te laten zitten. Woensdag 1.1. waren de kleeren en ook de 35 ver dwenen. Diefstal mef insluiping had in den nacht van 8 op 9 Juni plaats gehad. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de politie, die direct een onderzoek instelde. Hierbij kwanq aan het licht, dat zekere J. K., wonende te Noordwijkerhout, zich aan dezen diefstal had schuldig gemaakt. Op hem werd bij zijn aanhouding nog 25 ge vonden. J. K., die geen onbekende van justitie en politie is, werd reeds eenige we ken gezocht als verdacht van inbraak te Btoemendaal en Heemstede, zoodat dit een goede vangst bleek te zijn. K. werd naar Haarlem gebracht en daar ter beschikking, van de justitie gesteld. Aan het Bloemendaalsche Strand, waar de heer C. v. M. een auto- en rijwiel-garage heeft, had van M., zonder de vereischte ver gunning van B. en W. vin Bloemendaal, een benzinnenwagen geplaatst. Gisteren werd door de politie geconstateerd, dat de wagen productief werd gebruikt en de veiligheid van het- verkeer in gevaar werd gebracht. De wagen is in beslag genomen en .in de ge meentebewaarplaats opgeborgen. Zondagmiddag half vier zijn twee auto's in botsing gekomen op den Bloemendaal- sche weg hoek Julianaweg. De. eene kwam van Overveen en de andere van den Juliana weg. Vermoedelijk hebben beiden elkaar te laat gezien. Van een auto was de vooras rerbogen, lantaarn en spotbord beschadigd en werd in de garage van den heer C. van Maran gebracht, van de andere auto was de treeplank beschadigd en kon op eigen krachten huiswaarts gaan. De heeren de G. uit Heemstede en C. uit Haarlem, waren beiden eigenaars en bestuurders en bekwa men geen letseel. Beide auto's waren ver zekerd. De Commissaris der Koningin in de pro- yincie Noord-Holland brengt ter openba- I re kennis, dat het in de gemeente Heem stede gelegen gedeelte van den Rijksweg van Haarlem 'naar 's Gravenhge. tusschen de grens der gemeente Haarlem en de Adriaan Pauwlaan onder Heemstede (H. M. 402.30), met ingang van Zondag 13 Juni 1926 voor het verkeer met rij- en voertuigen wcrdt opengesteld. Bij de aanbesteding van de verbouwing der Gereformeerde Kerk aan de Laan van Dostenburg, te Voorburg waren ingekomen 14 biljetten. Laagste inschrijver W. v. Gen- deren, te Haarlem, voor 40.195. De gun ning werd aangehouden. van de op Woensdag 16 Juni te houden Raadsvergadering: Punt 15a. Verkoop tuin Gem. Concertge bouw (gedrukt stuk No. 167); Punt 15b. Aankoop grond Schalkwijkerweg (gedrukt stuk No. 193); Punt 16e. Benoeming gemeen te heel- en verloskundige (gedrukt stuk No. 194.) Door de politie is van het Kennemerplein een autobus verwijderd, wegens het niet aan wezig zijn van een goedwerkend brandblusch- apparaat en een verbandpakje. Sinds ongeveer een jaar volgen veertig agenten van het Haarlemsche korps een cur sus in Engelsch, gegeven door den heer Drayer, inspecteur van Politie. Onder leiding van den docent zullen deze agenten van 19 tot 26 Juli a.s. een reis maken naar Enge land (Londen). Behalve het gewone doel eener dergelijke reis (bezichtiging van merk waardigheden), is de excursie vooral ook ge richt op studie van de taal. Zaterdag a.s. zullen de deelnemers met een Batavierboot naar Engeland oversteken. De gisteren gehouden collecte, na een lief dadigheidspredikatie door den Weleerw. Heer H. Drenth ten bate van zijn nieuwe paro chie te Rotterdam heeft 785.opge. bracht. Donderdag 17 Juni a.s. zal de Vrijwillige Burgerwacht haar Algemeene Vergadering houden in de tuinzaal van café Brinkmann, alhier, 's avonds half 9 uur. Aan de orde zal o.m. worden gesteld: Jaarverslag. Rekening en verantwoording; verkiezing bestuursleden. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 15 Juni 1926, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga e.kl.t. J. S. Bach. 2. Sarabande et Fuguette, F Couperin. 3. Scherzo uit de 5de Sonate, Alex Guil- mant. 4. Pastoral Sonate, Pastorale, Intermezzo, Fuge, J. Rheinberger. 5. Offertoire (Grand Choeurj, J. Jongen. Vr.: Ik heb een zoon. die d« avondcursus wil bezoeken. Waar moet ik mii vervoegen en zijn daar nog kosten aan verbonden'? Antw.: Welke avondcursus bedoelt u? Misschien, dat de heer Luvten, hoofd der R.-K, sohool aan de Gedempte Oude Gracht u inlichtingen kan geven. Vraag over loten.' Antw.: Nog niet uitgeloot. Voor die lo terij moet u zich wenden tót deni agent. Vr:: Welke is de kortste weg per fiets van Schoten naar Utrecht eb hoeveel K.M. En van Utrecht naar Nijmegen? Antw.: Schoten, Haarlem. Heemstede. Hoofddorp. Aalsmeer. Kudelstaart. de Kwa- kel, Uithoorn. Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breukelen. Maarsen, Utrecht. Afst. 55.9 K.M. Utrecht. De Bilt, Zeist Rijsenburg. Driebergen, Doorn. Amerongen, Eist, Rhe- nen, de Grebbe. -Wageningen Andelst. Loe- nen. Lent, Nijmegen. Afstand 67.8 K.M. Af stand totaal 123.7 K.M. Vr.: Welk is de'mooiste en kortste weg per fiets van Haarlem naar Arnhem? Hoe vee, K.M. is dat? Antw.: Haarlem. Heemstede. Hoofddorp, Aalsmeer. Kudelstaart. de Kwakel, Uithoorn. Mijdrecht. Wilnis. Oudhuizen, Ruwiel, Breu kelen, Maarsen. Utrecht, De Bilt. Zeist. Rij senburg. Driebergen, Doorn, Leersum. Ame rongen. Eist. Rhenen. de Grebbe, Wagenin- gen, Renkunm. Heelsum. Arnhem. Afstand 115.9 K.M. Vr.: Wanneer moet lichting 1923, regiment vesting-artillerie, IVe Bataljon, 2e Compag nie opkomen voor herhalingsoefeningen? Antw.: Dit jaar, maar wanneer is ons nog niet bekend. Vr.: Wanneer moet het regiment kust- artillerie, 4e schoolcompagnie, ticjiting 1924, 2e ploeg voor herhalingsoefeningen opko men? Antw.: Ons niet bekend. Dit jaar komt deze afd'eeling niet voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik een plaatsje in uw veelgelezen dagblad, bij voorbaat mijn dank. Dezer dagen heeft er een oproeping plaats gehad van ingelanden deg Vereenigde Bin- nenpolders om ter vergadering te komen, waar als hoofdpunt ter tafel zal worden ge bracht de motorbemaling van onzen polder. Het heeft reeds eenige jaren gehangen, doch nu zal er over dit punt toch definitief een beslissing moeten vallen. Zoo oppervlakkig bekeken, lijkt zoo'n motorbemaling, vooral daar men ook over electriciteit beschikt, heel practisch. Doch er zijn voor onzen pol der ook bezwaren aan verbonden en, mij dunkt, ook nogal van overwegenden aard. Laten wij nu eens eerst de voordeelen er van bekijken. Practisch voordeel zit er voor ongeveer 4 5 deel van den polder niet in. Het eenige voordeel er van is, ol liever gezegd zou kun nen zijn voor den Houtrakkershoek, omdat die hoek nogal laag gelegen is en men dan kan malen als men wil, doch de boeren daar zullen toch altijd een of twee dagen later het water kwijt zijn, omdat zij het verst van den motor verwijderd zijn. Nog een voor deel, zij het dan ook een heel gering, is dat men bij eventueele windstilte zal kimden malen. De nadeelen er van zijn echter nogal over ig cgend. Op de eerste plaats komen natuur lijk dt financiën. Het speekt vanzelf, dat de polderlasten bij motorbemaling aanzienlijk zullen stijgen. Hoeveel dit bedraagt per H. A. is natuur lijk nog niet precies te zeggen, doch ik ge loof,dat 5 ƒ6 verhooging wel niet zal kunnen uitblijven, als 't daar mee foe kan, hetgeen nog wel te betwijfelen valt. Was de kwestie met het water dan van de baan, er zou nog wat voor te zeggen zijn. Doch wanneer de motor er is, zie ik er voor 't grootste deel van cfen polder schade in, omdat wij dan wel als regel te weinig water in de slooten zullen hebben, want als de mo tor-bemaling er eens kwam, dan zal Ilouirak ook wel willen hebben, dat hij draait, an ders hadden ze hem niet noodig en wij weten toch bij ondervinding, dat ons grasland wa ter moet hebben 'en veel water. Zie maar eens bij langdurige droogte, de groei is dra over, behalve in den Houtrakkerhoek, waar in droge zomers nog veel gras kan zijn. Ver-, der is de motor ook nog overbodig, omdat hij toch niet tegen onze molens kan malen. Men zal zeggen bij windstilte. Nu, dat kan en mag bij deze uitgaaf niet als motief gelden. Want laten wij nu eens eerlijk zeggen, hoe veel dagen zijn we hier zonder wind? Als het eens 24 uur achter elkaar stil is, dan is het lang En wanneer het dan eens plaats zou vinden, dat de polder vol staat en we geen wind hadden, dan zou ook de motor al heel weinig helpen, omdat hij toch ongeveer een week noodig zou hebben, om den polder leeg te malen, wat de beide molens bij knappen wind in twee dagen kunnen doen. Geachte mede-ingelanden, zoo de Houtrak ker veehouders toch hun zin willen hebben, stelt dan voor, dat zij met hun denkbeeldig voordeel ook de lasten er van dragen. Dit is niet meer dan billijk, daar de verdere polder er absoluut geen voordeel, ja zelfs schade'van zal krijgen. Toch neem ik aan. dat de motor-heeren dan een lang gezicht zullen trekken en er niets van zullen willen weten, terwijl de vraag toch niet onbillijk is Hiermede, mijnheer de Redacteur, wil ik ein digen en raad den ingelanden, die tegen mq- torbemaling zijn, aan, allen ter vergadering te gaan en sterk tegen de motorbemaling te ageeren, daar deze voor de lastènbetalers een strop zal blijken te zijn. Met dank voor de plaatsing, EEN INGELAND- IN DE MAAND VAN HET H. HART. Zou ik het wel doen? O, natuurlijk- Dat spreekt toch van zelf! Is dat werkelijk uw meening? Ja, absoluut. En juist nu, in de H. Hartmaand. Jawel, ik begrijp u; dat is voor mij een speciale gelegenheid en een heel bij zondere titel. Maar toch.... gaat het niet hinderlijk worden, nu telkens iedereen....? Kom, Kom, dat is gekheid. Hier, in uw geval, staan te groote belangen op het spel. Alle, alle redenen dringen er toe. Het moet! Bovendien: 't is U toch opgedragen; en "biet doen zou ten werke lijk verzuim beteekenen. En ge weet evengoed als ik, dat onze geloofsgenooten graag geven waar 't noodig is; en zeker nu ter eer van 't Goddelijk Hart. En als 't ooit noodig is dan is 't wel hier, voor de H. Hartkerk „Over 't Spoor" O ja, daar ben ik meer van over tuigd dan wie ook; maar ik heb onlangs in den Kersttijd nog die geschiedenis ge had met al die circulaires. Welke geschiedenis bedoelt U? Toen heb ik tienduizendtallen brie ven en circulaires verzonden om giften te vragen. Weken en maanden was er aan gewerkt.... En nauwelijks zijn ze de deur uit, of daar breken alle dijken door.... en met den watervloed spoelt ook weg het grootste deel van al mijn verwachtingen en van veel arbeid, zoodat het resultaat op 'n teleurstelling uitliep,.. En overigens nam de leniging der plotse linge rampen te zeer alles in beslag. Ja dat is jammer, erg jammer; en te genover zoo iets staat men machteloos. Maar juist daarom hebt ge toch een groote reden te meer, om nu, in de maand van het H, Hart en bij den. heerlijken feestdag van dien naam weer aan tg klop pen. Dat begrijpt toch een ieder.... En U zult ondervinden dat onze Katholieken veel over hebben voor het Goddelijk Hart! Daarom zeg ik U nog eens: doe het! Na dit onderhoud met «en bezadigd en hoogst eerbiedwaardig vriend was mijn. besluit genomen. En zoo moge ik dan mét alle vrijmoe digheid ter êere van het Goddelijk Hart hierbij een bescheiden gave verzoeken, voor den zoo noodigen bouw der H. Hart kerk in de volkswijk „Over 't Spoor" te Hilversum. Nog steeds laat de kerkbouw ter oor- zake van allerlei tegenvallers op zich wachten. Het spreekt van zelf, dat we allen in deze maand en bij het H. Hartfeest wel iets hebben te vragen en ook wel iets hebben aan te biden aan het Goddelijk Hart, dat den onmetelijken rijkdom Zijner Liefde en Zijner 12 beloften voor ons allen openstelt. Wilt U daarbij dan eens gedenken de zen Kerkbouw, waarbij zoo groote moei lijkheden zich voordoen, en waarmee zooveel zielenheil gemoeid is? Een ruimere gilt zal natuurlijk met den noodigen jubel worden ontvangen, maar ook de bescheidenste gave, in welken vorm ook, is hartelijk welkom. U wilt wel overmaken aan onaergetee- kende, die U bij voorbaat hartelijk dank zegt,' en gaarne indachtig is. Postgiro 21047. H. L. AVESKAMP Pr. Javalaan 29, Hilversum. EEN PRETTIGE DAG VOOR DE GEBREKKIGE EN ZIEKE JEUGD. Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit, Dat prent zich in het harte En men vergeet het nooit. Ziet hier, geachte lezers, het motto van den „GIDS VOOR SCHOOLREIZEN", welke Gids door ons gratis en franco in 12000 exemplaren is verzonden aan be langstellenden. In dat boekwerkje werd mededeeling gedaan van een vorstelijke gift van 5000 van de firma Ant. Jurgens' Margarinefa- brieken te Oss, ten behoevevan de zwakke en gebrekkige Nederlandsche kinderen. Waar meer dan 500.000 gezonde kinderen met hun onderwijzer een schoolreisje maken, wenschte genoemde firma het mogelijk te maken, dat de zieke en zwakke kinderen ook hun uitgaansdag zouden hebben. Welnu, le zers, er mag niet onnoodig een achterblij vertje zijn. Herleest ons motto. Vraagt aan ons bu reau, Acaciastraat 174, 's-Gravenhage, een formulier en nadere inlichtingen. Organiseert een uitstapje voor een patientje uit uw omgeving. Stelt niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Tot 20 Juni kunnen aanvragen om steun bij ons worden inge diend. U, Mijnheer de Redacteur, onzen dank' voor de opname. J. H. BOON, JAC. DAM. •V Onderwijzers. AAN DE PAROCHIES WAAR EEN EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN ZAL WORDEN GEHOUDEN. De Zeereerw. heeren pastoors, in wier parochie een Eucharistisch Triduüm voor zieken zal plaats hebben, kunnen aan on derstaand adres aanvragen, om gratis en 1 r a n c o te ontvangen- Fraaie wandschilden met beeltenis yaü U kunt werkelijk niet Uw best doen, zoolang U èr niet op z'n voordeeligst uitziet. Scheer U daarom dagelijk* met een Valet. Importeurs Fa. B. MEINDERSMA - DEN HAA6. het H. Hart en het schietgebed: „H. Hart van Jezus, heb medelijden met ons." Deze schilden, thuis in de ziekenkamer opgehangen, zullen voor de zieken een blijvende en troostrijke gedachtenis zijn, aan de zegenrijke dagen van het Triduum. Men gelieve de gewenschte getallen zoo spoedig mogelijk op te geven. Verleden jaar werden voor de eerste tridua reeds honderden schilden uitgereikt. Dit jaar zullen er duizenden noodig zijn! Voor de zieken is alles gratis. Daarom vragen wij aan de gezonde katholie ken vriendelijk om een postwisseltje met vermelding; „Voor de H. Hart-schilden der zieken," om overvloedig te kunnen geven en te blijven geven, ter eere van Jezus' H. Hart. Het Secretariaat der Intronisatie, „REGINA COELI", Bloemendaal (N.-H.) Feest van het H, Hart 1926. De Priester-Congregatie van Notre Dame de Sion" is een congregatie welke tot hoofddoel heeft; de bekeering van Israël. De verschijning van Maria op 20 Ja nuari 1842 in de kerk van St. Andreas delle Fratte (Rome) aan Alfons Ratisbónne en diens bekeering, waren aanleiding voor den reeds eerder bekeerden Theodoor Ratls- bonne, om zich van nu af aan geheel aan de bekeering van zijn afgedwaald volk te geven. Eerst stichtte hij' de Congregatie der Zus ters van Notre Dame de Sion, ater die der Priesters van Notr Dam de Sion. Zijn er teekenen, dat de Joodsche kwes tie in Christelijken zin gaat opgelost wor den? Israël zelf is ongerust ten opzichte van zijn onzekere toekomst, de joden voelen dat him iets essentieels ontbreekt, zij streven voortdurend naar de algeheele vrijwording van hun ras, evenals in de tijden dat zij ge loofden in een persoonlijken Messias. Waarom zouden wij dan niet verwachten, dat velen hunner ten slotte den vrede zul len vinden in het Christendom, indien hun aandacht ernstig in die richting getrokken wordt. Daarom maakt in onze dagen de Congre gatie van Priesters van N. D. de Sion groo- ce kans van slagen. Genoemde Congrega tie tracht de sympathie te winnen van ern stig willende Israëlieten, door een liefde volle belangstelling ten opzichte van hen te toonen en tevens een hoogachting, welke op bovennatuurlijke motieven berust. Zij bereidt vervolgens voor de toekom stige Apstelen van Israël, die zeker een bij zondere opleiding van noode hebben, Want óm Joden te bekeeren moet men hen ken nen, hen zelf, hun geschiedenis, hun ge woonten, hun geloof in de verschillende landen waarin zij verspreid leven. Daarvoor zijn veel menschen noodig, men schel) ook die zich niet terstond laten ont moedigen en begrijpen, dat in zeer veel ge vallen anderen de vruchten van hun werk zullen plukken. Later, als de Congregatie is uitgegroeid, zal ze een machtig steunpunt worden voor de bekeerden, die er de standvastigheid zul len leeren en het eigen leekenapostolaat. Nederland bezit tot op beden nog niet deze Congregatie, maar heeft Nederland niet eenige edele jongelingen, die zich ge roepen veelen tot het Apostolaat onder de Joden? Als men het groot aantal Missieroepingen beschouwt, hetwelk ieder jaar grooter wordt en zoo een heerlijke getuigenis aflegt van het echte Katholicisme van ons volk, denkt men toch onwillekeurig wel eens aan Mt. XV, 21 28 de geschiedenis der Chana- neesche vrouw. En wij meenen uil den mond der bekeerden van Israël te hooren, dat ook de hondjes eten var? de kruimels, die van de tafels hunner meesters vallen. E nzij waren eens de uitverkorenen.... de eerst geroepene.... Het Noviciaat en Studiehuis der Congre gatie is te Leuven, rue des Moutons, 49. De hoofdzetel is gevestigd te Parijs: Rue N. D. des Champs 68. Informatie te bekomen aan beide adres sen. ANT. DE WIT, R.K. Pr., Arnhem. li. Nabetrachting van den Gemeenteraad. De Raadsvergadering van Dinsdag leverde voldoende stof op om een boek te schrijven. Ik wil echter volstaan met een enkel punt der agenda te behandelen waarvan ik meen dat dit wel even nauwkeuriger mocht worden vastgesteld, n.l. Het Kampeervraagstuk. Het is van voldoende bekendheid, dat, toen de gemeenteraad van Zandvoort besloot, het kampeeren 's nachts te verbieden, men hier begreep, dat met een ongebreideld kampleven, zooals dat sinds een paar jaar bestond niet langer kon worden voortgegaan, gezien de te verwachten stroom kampeerders, die an ders naar Zandvoort gingen. Te meer ook niet omdat bij de begrootingsdebatten van dit jaar door meerderen ook van de R.K. fractie over duidelijk is naar voren gebracht dat men wel wilde meewerken aan de bevordering IJmui- den-badplaats maar dat het ons niet onver schillig bleef hoe zich het strandleven in 't algemeen ontwikkelde. Er werd een commis sie ingesteld, die zou onderzoeken de moge lijkheid om het kampeeren in goede banen te leiden. Deze Commissie ontwierp een reglement waarop mede onzerzijds amende menten worden ingediend en dit nu is Dins dagavond behandeld. Niets bijzonders zult ge zeggen Maar wacht, nu komt het. Voor het punt in behandeling kwam, werd door ondergeteekende een verklaring afge legd, Zooals die door de pers is weergegeven. Naar aanleiding hiervan begon de heer Schaar zijn lezing (lees scheldpartij.) Wij souden zedelijkheidsmaniakken zijn, wij zien in alle kampeerders onzedelijke menschen, wij moesten de hand in eigen boe zem steken en dan een reeks scheldwoorden en aanhalingen die met de zaak niets te maken hadden, maar het mooiste moest nog komen, en lezer en lezeres kijk nou eens goed hoor en lees het twee maal. „Het Kampeeren is een instituut voor de geestelijke ontwikkeling van de arbeiders klasse." „Wij R.K. weten niet wat geestelijke ontwikkeling is", „wij R.K. arbeiders zitten nog te veel in het gareel der kapitalisten", maar gelukkig volgens den heer Schaar gloort ook voor ons de dageraad, ook voor ons zal eenmaal het kampeeren een instituut zijn voor de verzorging van ons geestelijk welzijn. Duidelijkheid is gemakkelijk en voorkomt dwaling. Hoe vaak wordt er in de pers (lees roode pers) niet gehengeld naar de R.K. en Chr. georganiseerde arbeiders. Hoeveel maal wordt hun verkondigd Kom bij ons en uw geloof kunt gij vrij uitleven, het wordt u niet belemmerd. Godsdienst is privaatzaak. De theorie maar de practijk zegt anders, zouden ze u kunnen aanwijzen mannen, die georga niseerd in den modernen bond, die goed R.K. gebleven zijn 't Is ook niet te verwonderen, als men lei ders heeft van de mentaliteit van den heer Schaar, dan zegt het gezond verstand dat elk een, wie dan ook, in godsdienstig opzicht achteruit gaat, dat men na zeer korten tijd geheel godsdienstloos is, ja zelfs, een vijand van de kerk wordt, en dat die feiten er zijn zal ook de heer Schaar wel willen onderschrijven. Dat wij alle kampeerders als zedelooze menschen beschouwen is nergens gezegd of neergeschreven, 't Zou ook een beschuldi ging zijn, die wij met geen enkel bewijs zou den kunnen staven, maar tusschen zedeloos heid en zedelijk gevaar is wel groot verschil en al heeft dat de heer Schaar ontkend, mij blijft het als vaststaand en met mij voor vele duizenden. Zedelijkheidsmaniakken werden we ge noemd, nu dè geschiedenis heeft geleerd dat dit al een oude t naam is voor R.K. die in 't openbaar opkomen tegen zaken, die de goede Zeden bedreigen. We zijn aan dien naam ver trouwd geraakt en hiermee heeft de heer S. mij niet beleedigd, want zulk een naam wordt met eere gedragen. Het moet mij van het hart. Wat stelde de heer S. zich toch ten doel Was het alleen om aan te toonen, dat het kampeeren ongereglementeerd kon worden toegestaan Dan is zijn verdediging niet schitterend geweest, want om iets te bereiken moet men niet in de ruimte gaan praten en Bloussefabrikanten er bij halen, doch trach ten het onjuiste (indien dat zoo is) van de tegenstanders te ontzenuwen. Mijnheer S, dacht er anders' over trachtte zich tegen over den Voorzitter, van wien hij een re primande kreeg te rechtvaardigen door te zeggen, dat hij door ondergeteekende was uitgelokttot het zeggen van wat hij gezegd had. Neen, mijnheer Schaar, u hadt u gepre pareerd op strijd, u hadt uw lezing kant en klaar voor u, u hadt brochure's bij u met versjes over R.K. Kerk u hadt uitknipsels bij u van 't Volk, zoodat voor mij is vast ko men te staan, dat het u te doen was om ons te grieven, en ik heb medelijden met perso nen, die er op uit zijn om wetens en willens zonder eenige noodzaak, anderen te grieven en beleedigen. Ik zou hiermee kunnen eindigen als de rondvraag ook niet nog een enkel feit bevatte wat aan de# vergetelheid ontrukt dient te worden. De heer Visser vroeg n.l. of het B. en W. bekend was, dat een directeur der bedrijven (Verzeylberg) verlof had gehad, want ge noemde heer had de technische leiding bij den opbouw der E.V.I.E.H.T. 't Is toch het toppunt van brutaliteit. Een raadslid heeft gehoord'van een zekere persoon dat een directeur een paar halve dagen niet als zoodanig diëtist deed en di rect wordt de veronderstelling geuit, dat zal hij wel frauduleus doen 1 Waarom anders die vraag in 't openbaar Ik zou den R.K. Ambtenaren een goeden raad willen geven. Als jullie weer verlof vraagt en krijgt vraag dan als een soldaat een verlof pas, wanneer je dan iemand tegenkomt, die goed een S.D.A.P. raadslid kan inlichten laat dan even je pas zien, dan bespaar je een Interpellatie in den raad. Veléeroord 11 Juni 1926. C.P.J. MAAS. R.K. Raadslid. Velsen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van M. Broekhuizen-Buis. z. van J. J. Bakker- Bol. d. van W. v. d. Kommer-Olijve. z. van W. Bakker-Scheffer. d. van E. S van Vuuren-Samshuysen. z. van D. Korf de Boer. d. van C. M. Paauw-Laan. d. van A. KolleKossen. d. van M> E van den Haak-Lasschuit. d. v. T. Groen- Glim. d. van R. de Ruiter-Kenter. d. van E. J. Keuser-van der Aart. d. van C. L. van Breso-Kamphuis. d. van M. Gonnes-Maas. z. van S. C. E. Kneppers- de Wildt. d, van J. A. Attema-Skibbe. Overleden: Gerritje van Ingen, 42 j., echtgenoote van IJ. Hanneman. Ondertrouwd: P. Hogenhout en J. van Til. P. Zwart en E, Kramer. Getrouwd: J. Aadland en H. Th. L. W. Epagniol. W. Ch. J. van Beek en R. C. Menger. J. Deelder en M. Rootlieb. J. P. de Bruijn en M. C. van Reenen. W. Zijl en A. Verschoor. J. Weller en E. M. van Brussel. W. B. Slikkerveer en B. G. W. Visser. Het park is om te rusten. Aanhoudend is er over geklaagd dat jongelui de groote, breede lindenlaan van Velserbeek niet ge bruikten om te genieten, maar als racebaan voor rijwielen. Aangezien een dusdanige exploitatie niet in het voornemen van het .gemeentebestuur ligt, is het voortaan, als politiemaatregel, verboden des avonds na 6 uur in die laan op de fiets te rijden. Aan de openbare school aan de Over- tonstraat te Schoten, heeft zich het vol gende afgespeeld. Hoofd van die school is de heer H. van Leeuwen, niet de eerste de beste in krin gen van openbare onderwijzers, en daar door wint het geval aan belan.grijkhei" Wat zich aan die school afspeelde mr: eenigszins als maatstaf dienen voor wc' openbare onderwijzers oirbaar achten en hun plicht. Het is van bedenkelijken aai' Op 6 Februari 1925 werd door B. en V van Schoten 'aan het hoofd der school een schrijven verzonden, waarin o.m. het vol gende stond te lezen: „Onder aanbieding van een afdruk d' ontvangen circulaire van „het Oran Comité 1926" te Utrecht, verzoeken yr; U ons, met opgaaf van het aantal leerL' gen, met opgaaf van het aantal lec - lingen uwer school, zooals in én: circulaire is gevraagd, te willen li- richten of, en zoo ja, hoeveel reproduct:'3 U van de aan te bieden schilderij d"' Konink/ijke Familie voor uw schop! wen- schelijk acht." Een verzoek dus om even te willen i®- formeeren welke kinderen voor een g' denkplaat der Koninklijke Familie in aar- merking wenschten te komen. Het onderwijzend personeel gevoel' echter niets voor het uitdeelen dier platen op school. Alleen het hoofd, de heer H. Leeuwen, durfde zoover niet gaan en ver leende zijn medewerking wel voor vr1- betreft zijn klas. Het gevolg was dat voor die school niet meer dan 25 exempla ren van de gedenkplaat werden aange vraagd. Het behoeft niet te verwonderen, dat het Rijksschooltoezicht verwonderd wa'„ dat er zoo weinig platen voor deze school waren aangevraagd. Het onderwijzend p£ soneel werd over de zaak door den schoo' opziener onderhouden. Als excuus voertc het personeel aan, dat door B. en W. get- opdracht was verstrekt tot medewerking, maar alleen een verzoek. Nadat op be hoorlijke wijze op de onbenulligheid va® dat smoesje (hoe kunnen menschen va" rijperen leeftijd zich toch belachelijk ma ken), werd later de eerste brief van B. e"- W. vervangen door een opdracht. Volledige medewerking werd nog niet gegeven, maar op Woensdag 5 Mei werd in alle klassen door het onderwijzend personeel medege deeld, dat de leerlingen een gedenkplaat konden ontvangen, indien zij den volgen den dag een brieije van hun ouders mee namen, waarin vermeld werd, dat deze dat wenschten. Donderdagmiddag werden de opgaven ontvangen van 352 aangevraag de ex. van de 690 leerlingen en onmiddel lijk werd de burgemeester daarmee in ken nis gesteld. Men lette er hierbij op, dat de ouder® zich de moeite moesten getroosten om ae het briefje te schrijven. De onderwijzer"- maakten het nice gemakkelijk door ev cn per briefje te laten informeeren, neen dc ouders moesten zelf schrijven. Een ied'r weet hij ondervinding wat 'n moeite het kost alvorens een vader of moeder aan 1 schrijven is geslagen. En ondanks dat w-"3 het aantal aangevraagde exemplaren toe nog 352. Wij vinden dit een felle aanklacht tegr 1 het gedrag der openbare onderwijzers aan die school van de Overtonstraat. Weinv'. minder sterk dan een motie van afkenri' En hoogst bedenkelijk is het feit, da' z"~ aan die schóól afspeelt, voor den goede n naam van neuiraliteit der openbare schot1 in het algemeen. Er blijkt uit, dat degen'"1 die ons Vorstenhuis als de drager van h' gezag in ons land erkennen, en dat i<L"J ook hun kinderen willen bijbrengen, opvoeding niet aan de openbare scho" kunnen toevertrouwen. De onderwijzers gi ven door hun weigering om aan de V' spreiding der platen mede te werken blij- van hun socialistische maatschappelijk2 opvattingen. Wij maken hen daarvan ge®'1 grief, maar wel maken wij er een grief val dat daarvan hun houding als onderwijl'' de invloed ondervindt. Wij concludcaren er uit, dat geen ouder, die prijs stélt op neutraal onderwijs zijn kind naar de open bare school kan zenden. Het onderwijs daar in vele gevallen niet neutraal, het gebeurda» aan de school te Schoten be wijst. Het comité tot behartiging der belang''" van de openbare school, moge daarva" goede nota nemen als het weer een c'rc"j laire samenstelt om de voortrelfclijkhe'-' en neutraliteit der openbare school bovO de bijzondere school aan te bevelen- Commissie van toezicht op het lagfcr onder wijs- Verschenen is het verslag over 1925 van de commissie van toezicht op het L. O. Een belangrijk deel van het verslag wordt ingenomen door het aan B. en W. uitge brachte advies, hoe in de behoefte aan be- waarschoolondcrwijs in deze gemeente be hoord te woorden voorzien. Hare conclusies waren: lo. Over te gaan tot den bouw van een 3- klassige openbare bewaarschool in nieuw- IJmuiden of. indien dit niet mogelijk mocht zijn, ter plaatse tc stichten een houten hulp- school, omvattende 3 les- en 1 speellokaal; 2o. In de afdeeling Wiikeroog, op een gun stig gelegen plaats te stichten een houten hulpschool met een aantal lokalen naar be hoefte of, indien dit niet mogelijk blijk, een voorbereidende klasse onder te brengen in school G; 3o. Voor de bestaande kleine bijzondere bewaarscholen de technische en hygiënische eischen te handhaven, die door de verorde ning op het subsidiceren van bijzondere be waarscholen, gesteld zijn,, doch de bepalin gen omtrent de te betalen salarissen en het verplicht aan te stellen personeel milder te maken, mits slechts het geven van goed derwijs is gewaarborgd. .«"M Uit het overzicht omtrent de scholen blij p dat in de gemeente Velsen, aan het eiflc< van 1925, hhalve de school voor buitenge' woon lager onderwijs, nog gevestigd waJ'cf 23 scholen, waarvan 11 openbare ij 12 b" zondere. Dit aantal is 3 openbare schol' meer dan ten vorige jare, tengevolge d'3 splitsing van school A in 3 en van school 1 in 2 scholen. Van de bijzondere scholen V.' 7 R. K. en 5 Prot. Christelijk. Het tot" aantal leerlingen bedraagt 4908, waarv„ 2353 op de openbare en 2555 kinderen op bijzondere scholen gaan. Hij heeft het zeker niet gezien. Aan dc IJmuider straatweg heeft een vischauto ®c standpijp van de gemeente-waterleiding ver gereden. De auto reed gewoon i°° hoewel de schade aan het voorwerp toeg- bracht, op 25 wordt begroot. Een otidel zoek wordt door de politie ingesteld, Inbraak. In den nacht van Donderd op Vrijdag is ingebroken bij den groenten- handelaar de Rooi, alhier. Door het indrukken van een ruit de wekker in de étalage en nam voor eenip guldens aan pinda's, aardbeien, sinaasapP' len e, d. mede. De politie stelt een onderzoek in. „Sport staalt spieren." Zaterdag 19 J""1 a.s. dse namiddags van 35 uur zal de gY1",. nastiek-vereeniging „Sport staalt sP'er? alhier, een openlucht-demonstratie houd-^ op het terrein van de Suikerfabriek, die z worden opgeluisterd door de muziekveree" ging „Eensgezindheid." De demonstratie fjl worden vooraf gegaan door een wandeh^j met muziek vanaf de Lindelaan door Haarlemmermeerstraat naar de fabriek. Rijkspostspaarbank. Ten postkant® alhier werd gedurende de maand Mei legd 5185.75 en terugbetaald 7336,6"- Het laatste door het kantoor uitgegev boekje draagt het nummer 4630,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10