De nieuwe Partijvorm. Voornaamste Nieuws Onze Gratis Ongelukken-Ver zekering Plaatselijk Nieuws. i5ku?alüeib TABAK VIJFTIG GULDEN, VIJFTIG GULDEN VIJFTIG GULDEN Maandag 14 Juni 1926* 50ste Jaargang No. 16274 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De Zaanlandsche Bank. Het Encycliekfeest. DE BEVERWIJKSCHE AARDBEIEN-EXPORT. Met een dolkmes gestoken. Tuinfeest te Bennebroek. Opgedragen. Aangehouden. Personalia. Demonstratie Gemeente Reiniging. Het Radiostation IJmuiden. De Kruideniersbeurs te Hoofddorp. Waarschuwing. Gevonden dieren en voorwerpen. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSGHE Adverlentiën 35 cents per regel Bil contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, aJs ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(10 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cfl bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: J ÖUüUi" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: JU'-doodelijken afloop: 1 fc*» bij verbes van een hand, f J9C een voet of een oog: I bij verlies van een t CJ1 bij 'n breuk van f C|| m bij verlies - een duim of wijsvinger: UU.' been of arm: ltfj» ai andere vinger. Zaterdag is dan het pleit beslecht en heeft de vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties het reor ganisatierapport behandeld en aangenomen. Dit is een belangrijke vergadering ge weest, ofschoon velen er aanvankelijk meer van verwacht zullen hebben. Het rapport toch der reorganisatie-commissie had op de meest essentieele punten veel critiek uitge lokt; in de kiesvereenigingen, in de verga deringen der Rijkskieskringorganisaties en in de pers, tot zelfs [rij de besturen der vier groote landelijke standsorganisaties waren tegen het rapport vele bezwaren gerezen, welke alle te zamen tot een stroom van cri tiek waren aangegroeid. Het Bondsbestuur heeft dien gevaarlijken vloed echter tijdig afgetakt en in de bedding van eigen voor stellen geleid. Alle amendementen, welke redactie-verbeteringen beoogden, of als on schuldige wijzigingen en aanvullingen konden worden beschouwd, werden overgenomen, zoodat velen al reeds vóór de groote verga dering bevredigd werden. De punten van principieel bebng werden terdege in het oog gevat; waar de critiek de onhoudbaarheid van het concept-reglement had aangetoond gingen commissie en Bondsbestuur over stag en tegenover onaannemelijke wenschen werd ccrdaat stelling genomen. Op deze wijze is het mogelijk gebleken, het reorganfsatie- rapport in vijf uur tijds te behandelen. Dat in dit welslagen de leiding der vergadering niet weinig deel heeft, spreekt van zelf. Doch hierover later. Het is onze bedoeling naar aanleiding van de jongste Bondsvergadering het een en an der te zeggen: over den nieuwen partijvorm, zo.oals deze j.l. Zaterdag is^ tot stand geko men; vervolgens over St. Michael en de R.-K. Staatspartij en ten derde over de leiding en den nieuwen geest, welke wij de laatste maanden in den, Bond hebben waargenomen en die vooral Zaterdag j.l. tot uiting kwam. Vandaag dan iets over den nieuwen partij vorm. Een der punten van het compromis Aen- genentVeraart, hetwelk de reorganisatie commissie in het leven riep, was dc eisch, dat er als hoogste lichaam in de partij zou komen een college, waarin alle schakeeringen in de R.-K. Staatspartij tot haar recht zpu- den komen. Menjweet, dat de commissie in haar, door het Bondsbestuur overgenomen rapport, aan dien eisch aanvankelijk meende te kunnen voldoen, door boven de Bondsver gadering een nieuw college, een Partijraad te scheppen, waarin naast de leden van de Bondsvergadering een groot aantal vertegen woordigers uit alle maatschappelijke, cultu- reele en charitatieve kringen zouden zitting hebben. De tweede categorie zou echter slechts adviseerende stem hebben; alleen de afgevaardigden der Rijkskieskringorganisa ties zouden beslissen. Academisch en theoretisch wellicht te verdedigen als een fraaie organische figuur, hebben wij toch van den aanvang af legen deze gedachte verzet aangeteekend. In de oogen van de kiezers kon zulk een partij raad nooit anders dan een dubbelzinnig ka rakter hebben. Immers, hij heette het hoog ste college, maar, wanneer hij tot een besluit ïou komen, dan waren alleen dezelfde men schen, welke de Bondsvergadering vormden, bevoegd een uitspraak te doen. Ons advies was dan ook: stel de Bondsvergadering als hoogste lichaam en daarnaast een commissie van advies; ofwel, schaf de Bondsvergade ring af en noem haar, te zamen met de advi seerende leden, Partijraad. Het komt immers met op een naam aan, maar op helderheid. Commissie en Bondsbestuur zijn voor de critiek bezweken; zij hebben het dualisme weggenomen en in tweede instantie voorge steld om de Bondsvergadering af te schaffen en daarvoor in de plaats te stellen een Par tijraad, waarin enkel de vertegenwoordigers der Rijkskieskringorganisaties een beslissen de, de overige leden een ^dviseerende stem zouden hebben. Met dezen nieuwen vorm heeft de Bondsvergadering zich vereenigd; bet is echter niet zonder strijd gegaan. Van twee kanten kwam het verzet: van den Rijkskieskring Amsterdam en een deel der Utrechtsche afgevaardigden, n.m. van den voorzitter van het R.-K. Werkliedenver bond, den heer de Bruyn. Dit verzet was vooral belangrijk, omdat het de bestaande ernstige misverstanden omtrent politieke or ganisatie in het algemeen nog eens naar vo ren bracht en de gevoerde discussie er wel licht degenen, die nu Zaterdag in de minder heid. bleven en al hun gelijk gezinden, toe brengen kan, om over hun organische idealen kalm na te gaan denken. Met verheldering der ideeën op dit punt zullen wij op den duur dn eensgezindheid zien terugkeeren. De Amsterdamsche afgevaardigde hield een bloemrijke rede, suggestief het was de eenige, welkt applaus uitlokte met jeug dig enthousiasme de partij voorhoudend toch rraar groote roeping te zien; |0|h te letten op de geweldige cultureele en sociale stroomin-' gen van onzen tijd en daarom in het hoogste partijlichaam aan die sociale cn cultureele organisaties directen invloed te geven door aan haar vertegenwoordigers het stemrecht toe te kennen, Daaraan hoorden wij cbn hooggestemd betoog als een boetepreek vait- knoopen over den idealen, organischen maatschappijvorm, welke de R.-K. Staats partij althans in haar eigen organisatie dien de in te voeren, om van daaruit geleidelijk aan heel het leven naar hetzelfde model om te bouwen, Het individualistische kiesrecht, hetwelk wij nu hebben, is van liberalistischen oorsprong. Daarop mgoen wij, Katholieken, niet verder bouwen; wij moeten de maat schappij meer uit cellen optrekken, en er een organisch geheel van maken.... Daaraan sloot de voorzitter van het Werk liedenverbond zich geheel aan. Wat de Am sterdamsche afgevaardigde had geleeraard, was de ziel van den brief van het Werk liedenverbond aan het Bondsbestuur en daaruit was het voorstel voort gekomen om aan de vertegenwoordigers van de sociale organisaties stemrecht toe te kennen in den Partijraad. Het is goed, dat deze gedachten nu eens vcor het forum van onzen Katholieken Bondsdag zijn gelucht. Wel was voor een breedvoerige als afdoende bestrijding nog geen gelegenheid. Prof. Veraart vatte de verkeerde kern in deze betoogen zeer raak, door er op te wijzen, dat de hier verkon digde theorieën over organische partijvor ming wel heel mooi lijken, maar practisch vloeken met de werkelijkheid. Ze gaan uit van de veronderstelling, dat het politieke kiesrecht individualistisch, liberalistisch is. Maar weten zij, die dit zeggen, dat deze be weringen indertijd al zijn weerlegd door mannen van onbetwistbaar gezag als prof. Struycken en magister Rijken? Reeds dit korte woord werkte merkbaar ontnuchterend op de vergadering. Zelfs het dreigement van den heer de Bruyn, dat de betrokkenen zelf wel eens hun eigen weg kon den gaan, dat de partij wel eens haar eigen graf kon graven, wanneer, aan de vertegen woordigers der sc iale organisaties directen invloed in den Partijraad werd geweigerd, had op de vergaderden geen invloed. Met over- groote meerderheid is de nieuwe partijvorm vastgesteld: geen Bondsvergadering meer, alleen een Partijraad, waarin slechts de af gevaardigden der politieke organisaties, n.m. de gedelegeerden van de Rijkskieskring-orga- nisaties, stemrecht zullen hebben; en daar naast een groot aantal adviseerende leden, vertegenwoordigend al wat Katholiek Neder land op godsdienstig, cultureel, wetenschap pelijk en sociaal gebied georganiseerd heeft. Wij twijfelen er niet aan, of de toekomst zal de juistheid van dit besluit bevestigen. In den Partijraad zelf zal blijken, dat de advie zen van de talrijke vertegenwoordigers van het rijk geschakeerde Katholieke leven, welke zich daar voortaan kunnen doen gel den, bij de vaststelling van een partij-pro gram, bij de behandeling van voorname poli tieke problemen rijkelijk van invioed zullen zijn. Waar het allen te doen is om deugde lijke Staatkunde in het algemeen belang, gaat het niet om een overwicht van stemmen, maar om uitgebreide voorlichting, om het bij brengen van een juiste overtuiging. Li den Partijraad moet niet de helft plus één van het aantal stemmen, maar het verhelderd, doorzicht de beslissing geven. Die beslissing echter kan alleen genomen worden, door wie de verantwoordelijkheid dragen. En dat zijn in een politieke organisatie alleen de gekozenen uit de politieke vereenigingen. Ook deze waarheid zal na het debat der jongste Bondsvergadering nog wel doordrin gen, tot hen, die ze thans nog niet aanvaar den. Merkwaardig was al reeds, dat nog voor kort het plan bestond, om van de vier groote sociale organisaties een schrijven aan het Bondsbestuur te doen uitgaan, waarin voor hare vertegenwoordigers in den Partijraad het stemrecht werd geëischt. Maar staande de vergadering werd meegedeeld, dat de Boerenbond, de R.-K. Middenstands- en de Werkgevers-organisatie daarvan waren te ruggekomen. Dat ook het R.-K. Werkliedenverbond, hetwelk altijd terecht zoo afkeerig is ge weest van de vermenging van politieke en sociale actie, spoedig weer tot liet inzicht zal komen, dat de thans gekozen vorm van den Partijraad de juiste is, staat voor ons vast. 't Is maar een kwestie van tijd. De aanvrage om surséance van betaling. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd Za terdagmorgen behandeld de aanvrage om surséance van betaling v. d. Stichting Spaar fonds der Zaanlandsche Bank, gevestigd te Krommenie. Een groot aantal crediteuren van de bijna 3500 was opgekomen. Uit het rapport van den accountant, den heer W. A. Hamelberg van het accountant bureau Elles en Hamelbergte Amsterdam, bleek, dat de activa bedroegen 1.396.621 en de passiva 1.396.505. De waarde van de vordering van de Zaan- landbank hangt, volgens het rapport, af van de verliezen, welke zullen blijken bij de af wikkeling van de credieten van die bank. Door verschillende crediteuren werden vragen gesteld. Eén hunner, de heer D. Wa genaar, was van oordeel, dat op lichtzinnige manier credieten verleend waren. Hij vond dit een schandaal en vroeg, of de directeur der Bank, de heer A. ede Ruyter, niet in staat van beschuldiging moest worden gesteld. De president der Rechtbank, mr. P.J.G. v. d. Muelen merkte op, dat deze kwestie be sproken moest worden bij de behandeling van de aanvrage om surséance van betaling van de Zaanlandsche Bank. De door de Haarlemsche'Rechtbank be noemde bewindvoerderm mr. dr. W.P. Vis, zeide, dat van kwade trouw bij de bestuurders niets gebleken was en adviseerde tot het ver- leenen van de surséances van betaling. Mr. Van Regteren Altena, advocaat der Bank, zeid^. dat. als alle debiteuren betalen de zaak wel goed komt. Van kwade trouw is, geen sprake, doch het bestuur is zeer onge lukkig geweest. Met 8 stemmen tegfen spraken de crediteu ren zich tenslotte uit voor het verleenen van surséance van betaling. Des middags vergaderden de crediteuren van de Zaanlandsche Bank, gevestigd te Krom men.e, ter behandeling van de door de Bank ingediende aanvrage, om surséance van beta ling te verleenen. Er zijn ongeveer 400 crediteuren, van wie er vrij veel aanwezig waren. Uit het rapport van den deskundige bleek, dat de activa bedroegen kantoorgebouwen 100.000, safe-inrichting 15.000, kas vreemd geld 408, coupons 1.323, zegels en diverse formulieren ff 2.572, eigen fond sen 297.239, depót Vereeniging voor den Effectenhandel 18.806, prolongatie 90.000 te ontvangen wissels 6.284, correspondenten 33.858, vorderingen in vreemd geld 3.515, debiteuren tegen accepten 89.140, debiteu ren in rekening-courant 3.336.482, loopende rente 19.450, in herdisconto zijn gegeven 1.281.245, overwaarde fondsen 127.323, vorderingen wegens borgstelling 225.000, totaal 5.711.639. De passiva bedroegen pref. crediteuren 693.472, concurrente schulden 2.027.354, crediteuren voor verdisconteerde promessen 1,281.245, crediteuren overwaarde fondsen 127.245, verstrekte borgtochten f 225.000, totaal f 4.354.394. Bij de behandeling der aanvrage vroeg een der crediteuren, de heer Drilsma, of de be dragen, na de sluiting der kas ingekomen, preferent waren, op welke vraag ontkennend geantwoord werd. De heer Spaans vroeg enkele inlichtingen. Mr. Vis zette uiteen, dat er drie mogelijk heden waren surséance van betaling verlee nen en geleidelijk liquideeren, het bedrijf re- organiseeren of het faillissement laten uit spreken. Spr. merkt op, dat de praktijk ge leerd heeft, dat 't verleenen van surséance van betaling het meest voordeelig is voor de- crediteuren. Het ligt. in de bedoeling, het be drijf te reorganiseeren, doch dit moet zoo spoedig mogelijk geschieden. De tijd heeft ontbroken, om nu reeds te kunnen zeggen, waf in de toekomst zal moeten geschieden. Spr. adviseerde tot het verleenen vau surséan ce van betaling. Dit laatste deed ook mr. Van Regteren Al tena, advocaat der Bank, die er op wees, dat de Bank debiteuren heeft met een totaal be drag van f 4.300.000 Sprekers indruk is, dat men in Noord-Holland sympathiseert met voortzetting van het bedrijf wat dan op iets bescheidener schaal zal geschieden. Bij hef verleenen van surséance van betaling worden de belangen^ van alle crediteuren behartigd. De heer Drilsma had gaarne cijfers ge hoord. Hij zou gaarne weten, of het bedrijf loonend kan voortgezet worden. Spr. acht de houding van de Bank tegenover de crediteu ren niet juist. Spr. heeft door middel van de Bank een kwitantie laten innen en nu wordt hij voor dat bedrag crediteur gesteld. De president was v3n oordeel, dat de vra ger wel degelijk crediteur was voor het bedrag der kwitantie Mr. Vis antwoordde, dat het bedrijf thans loonend is. Of dit in de toekomst ook zoo zal Zijn, valt nu niet te zeggen. Als bewindvoer der zal spr. bij alles moeten overleggen, of voortzetting van het bedrijf in het belang der crediteuren is. Zou voortzetting niet loonend zijn, dan zal zij ook niets plaats vinden. De heer Veldkamp was ook niet bevredigd. Na'het verzoek om surséance van betaling, zijn gunstige berichten omtrent.de Bank ver spreid. Maar de directie laat er zich niet over uit. Als het bedrijf niet ongunstig is, moet men het zeggen. Dat men aan de Bank blijft zwijgen veroorzaakt juist de onbevredigende stemming. Mr. Van Regteren Altena zette de moeilijk heden uiteen, om te voldoen aan het verzoek van den heer Veldkamp. De tijd is te kort ge weest. Op de verantwoordelijke menschen van een Bank wordt dikwijls ptessie uitgeoefend, om iets te vertellen. En aldus wordt een op timistische stemming gewekt. De heeren, die, als men het noetnen wil, kwaad hebben gedaan, hebben niets meer te vertellen. Men moet vertrouwen hebben in den door de Rechtbank benoemden bewinds man en deskundige. Mr. Vis merkte op, dat de cijfers ter visie gelegen hebben. De moeilijkheid is, con clusie er uit te trekken. Er zijn verliezen ge leden, de reserve is weg, het kapitaal is mis schien ook weg, maar wat verder zal gebeuren, is niet te zeggen. De cijfers zullen beïnvloed worden door wat in de toekomst zal gebeuren. Over die toekomst moet thans beslist worden. Spr. blijft er bij, dat een geleidelijke afwik keling in het belang der crediteuren is. Met 6 stemmen tegen adviseerden de cre diteuren ten slotte, de surséance van betaling te verleenen. Morgen zal de Rechtbank uitspraak doen in beide verzoeken om surséance van betaling. Grootsche demonstratie en geestdriftige vergaderingen. De jaarlij ksche wapenschouw van de Nederlandsche Katholieke werknemers, op den vijf en dertigsten gedenkdag van de uitvaardiging van „Rerum Novarum," is een blij feest geworden, waaraan de deelnemers uit alle oorden van het land hebben deelge nomen met steeds weer dezelfde en toch nooit verflauwende gevoelens, ter viering van den grooten Paus, die terecht den eere naam „Paus der werklieden" ontvangen heeft. Ruim 68 vaandels droegen de duizen den betoogers in den optocht mee. De optocht. De opstelling van den stoet vroeg rtleer dan een uur. Om kwart over een vertrok de kóp van het Hugo de Grootplein. Voorop werd een transparant gedragen met „In dit teeken zult gij overwinnen," waarachter een muziekkorps en verschillende autoriteiten uit het openbare en organisatie leven. Daarach ter volgden de bijna eindelooze reeks vaan dels en banieren met de afgevaardigden der bonden en vereenigingen. Niet alleen van Amsterdam en omgeving en Haarlem en de verschillende dorpen uit den omtrek, ook van afgelegen plaatsen als den Helder, Mijdrecht, Schiedam, Kethel' e.a., waren de Katholieke arbeiders naar de hoofdstad gekomen om het feest ter eere van Leo XIII en zijn gezegend werk te vieren. Tien mu ziekkorpsen trokken mede in den stoet, w.o. ook de harmonie „St. Michaël." vanden heer Hofmeester. Het weer, dat na de laatste triestige weken niet hoopvol stemde, was zacht en hoewel de zon niet overvloedig scheen hielden de dreigende wolken gelukkig den regen vast tot het feest lang was geëin digd. De vergadering. Om ongeveer drie uur was de majestueuze tempel aan den Amsteldijk tot in alle hoe ken gevuld met geestelijken en leeken. De Centraal President van den R. K. Volks bond de heer L. J. Rooyen opende na het zingen van het Bondslied, de bijeenkomst met den Christelijken groet en riep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den Hoog Eerw. Deken van Amsterdam, Mgr. P. Stroomer, den Centraal President der St. Joseph-gezellenvereemgingen, rector W. v. Adrichem, de leden der Tweede Kamer, v. d. Bilt en J. B. v. Dijk, den heer von Frijtag Drabbe, wethouder van Amsterdam, de aanwezige raadsleden, het lid van Gedep. Staten J. Hendrix, de afgevaardigde van het Bondsbestuur, den heer J. de Bruin, en de beide sprekers, rector Jansen en den heer Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd." Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, was verhinderd de vergadering met zijn aanwe zigheid op te luisteren het bestuur stelde voor een telegram van hulde aan 2.D.H. te zenden, welk voorstel met applaus werd be groet. Spr. memoreerde in een kort woord de viering van dit Encycliekfeest, waarbij de deelnemers openlijk getuigd hebben van hun dankbaarheid en vereering voor den Paus, die den grooten Zendbrief schreef, welke nog steeds niet uit den tijd is, welke nog steeds rechtvaardigheid predikt naast de kapitaalophooping en klassenstrijd, waaron der de maatschappij lijdt. Daarna gaf spr. het woord aan den geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond, rector Jansen. Rede rector Jansen. Dengenen, die de jaarlijks terugkeerende meetingviering als afgezaagd beschouwen, zoo begon spr. zijn rede, vraag ik of zij dat ook flenkemvan de Alleluja's, die op den Paasch- dag gejubeld worden. In beide gevallen is de blijdschap en vreugde spontaan. Want de Rerum Novarum herdenking is de herden king van het verlevendigen van de Christelij ke sociale gedachte. In deu zendbrief van Leo XIII, de Paus die reeds als Aartsbisschop in 1877 in een Vastenbiief opkwam tegen de arbeidsvoor waarden, waaronder mannen en vrouwen zuchtten, is niet het Kerstfeest van de Katho lieke sociale idee Want deze werd reeds gebo ren in den eersten Kerstnacht, toen de Enge len zongen Vrede Op aarde aan de menschen van goeden wil. Het is het feest van Paschen, het feest der verrijzenis, der liefde en der barmhartigheid, van den geest van tevreden heid, geduld en offerzin, den geest die ons behoudt in bondgenooten tegenstanders te zien en met het kapitalisme in 't algemeen ook de Katholieke werkgevers te bestrijden. Maar met die reserve weerhoudt den Katholieken arbeider ook niets, om zooveel de dictatuur van het proletariaat, ook de dictatuur van het bankkapitaal af te wijzen. En tegenover hen, die den klassenstrijd huldigen, die den godsdienst als privaatzaak beschouwen en wier beginselen een rustige ontwikkeling der maatschappij onmogelijk maken, en die ons desniettemin als bondgenooten begeeren, herhalen -wij nog eens nooit, nooit t Maar overal in de lucht zijn de teekenen van naderenden storm. Zullen nog meer hoo rnen ontworteld worden of zal het de Pink- sterstorm zijn, die het leven losrukt van zelf zuchtig materialisme Voor beide uitkomsten zijn voorteekenen in den groeienden haat, in het verloren vertrouwen en de versombe rende ontevredenheid, maar anderzijds ook in het bewust worden van de leegheid, in de erkenning dat menschelijke systemen geven steenen voor brood. Wij zullen ons behoeden voor het eerste, indien wij allen plichtsgetrouw onze taak ver vullen. Als de zonen van Paus Leo XIII, gedachtig van de spreuk, die den jongen edel man bij den ridderslag werd voorgehouden bedenkt wie gij zijt en ontaard niet, werken en strijden als hun geestelijke vader, zal de overwinning hun geschonken worden door Hem, van Wien wij zingen. Aan U, O Koning der eeuwen Aan U blijft de zegekroon. De rede van den eerwaarden heer, die meer malen door applaus werd onderbroken, oogstt stormachtige toejuichingen. Voor en na d e rede, werden door het kerk: koor, onder leiding van Ttieo v. d. Bijl,Tu es Petrus, Huldelied aan Paus Leo XIII, H. Hartlied en Salve Regina uitgevoerd. In zijn slotwoord deelde de heer v. Rooyen mede dat door omstandigheden, de rede van den heer de Landy van het programma moest wegvallen. Spr. dankte allen, dieh'd len medegewerkt het zevende lustrum van „Re rum Novarum" zoo schitterend te doen sla gen. De bijeenkomst werd besloten met een Lof, gecelebreerd door Mgr. P. Stroomer. In de Vredeskerk werd tegelijkertijd een vergadering gehouden, waar het woord ge voerd werd door den Zeer Eerwaarde heer F. Filbry en den heer A. Laudy. Hedenmorgen is bij de R. K. Tuinders- vereeniging „Kennemerland", de eerste aardbeien-exportveiling gehouden. In aan merking genomen, dat bet de eerste vei ling was, viel de aanvoer nogal mee. In hoofdzaak werd voor de binnenlandsche markt gekocht. Voor den export acht men de vrucht nog niet vertrouwd, terwijl ook de aanvoer nog te gering was. De gemiddelde prijs bedroeg 0.40 per kilogram. Aan de Beverwijksche Exportveiling was hoegenaamd geen aanvoer. De gezamenlijke veilingen te Beverwijk hebben de aardbeien-exporteurs en hande laars uitgenoodigd tot een bespreking in hotel ter Burg te Beverwijk op hadenavond 6 uur. De veilingen zullen gezamenlijk trachten, 2 of 3 maai per week een schip te laten meren in IJmuiden. Direct voor Hull, van welke gelegenheid de exporteurs tegen bil lijk vrachttarief kan worden gebruik ge maakt. De boot zal varen met aansluiting voor de marktdagen in Hull en met ruime gelegenheid om het achterland te bereiken, 's morgens vroeg op den derden dag (evenals Berlijn vanuit Beverwijk bereikt wordt). Over deze aangelegenheid zal de meening der exporteurs en handelaars worden ge vraagd. Zondagmiddag omstreeks 3 uur, had in de Kerkstraat te Beverwijk een vechtpartij plaats tusschen den logementhouder K. en zekeren J. T., beiden aldaar woonachtig. De laatste trok een dolkmes en bracht K. daarmede een niet ernstige wonde in een der schouderbladen toe. De dader is des avonds aangehouden door de politie. Hij bekende, de daad gepleegd te hebben. Nadat proces-verbaal is opgemaakt, is de man weer op vrije voeten gesteld. Door mevr. C. v. Panwitz is op den „Har- tckamp", te Bennebroek, Zaterdagmiddag van 37 uur een tuinfeest gegeven, waar* van de opbrengst ten goade kwam aan het Comité tot steun aan intellectueelen in Centraal Europa. In den tuin waren verschillende tenties geplaatst, als theetent. chamlagnetent, enz. Vele bekende dames hadden zich met de leiding dier tentjes blast. Zoo had mvt RöellDe Vos v. Steenwij kd leiding der theetent op zich genomen. Er was een ten tje, waar de toekomst voorspeld werd, waarin o. m. de leiding had de bekende schrijfster mevr. Jo van AmmersKühler. Ook de bekende schilder Jacob Maris had in e entent plaats genomen. Door een aantal dames werden bloemen ten verkoop aangeboden, welke grif van de hand gingen. Aan het feest waren verschi." lende attracties verbonden, celke er wel toe bijdroegen, dat er een zeer opgewekte stemming heerschte. Jammer was het alleen, dat het weer zoo weinig meewerkte; de re genbuien dreigden zoo nu en dan bet feest te doen mislukken, doch gelukkig liep het zoo'n vaart niet. In den loop van den middag bezocht Z. K. H. Prins Hendrik het feest Des avonds zat de Prins met enkee andere genoodigden aan een diner aan. aangeboden door mevr. v. Pannwitz. Ook werd het feest bezocht door com mandant en officieren van de „Pittsburg". Aan de fa. N. Cobelens en Zonen, aanne mers, werd opgedragen het bouwen van de Stcomwasscherij „Helder" te Zwanenburg. De beruchte V.. die zooals men weet, in de omgeving van Haarlem verschillende per sonen heeft weten op te lichten, sommigen zelfs voor een aanmerkelijk bedrag, en wiens aanhouding werd verzocht, is te 's-Gravenhage aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. De heer S. Bosma, onderwijzer aan school I voor buitengewoon onderwijs, is benoemd tot examinator voor de in Amsterdam te houden examens voor de onderwijs-diplo- roa's Handenarbeid. Hedenmiddag half vier werd op het ter rein der Gemeente-reiniging aan den Har- mejansweg, voor B. en W. een demonstra tie gehouden met het nieuwe auto-materiaal. Naar wij vernemen zullen, wegens uitbrei ding van den dienst te IJmuiden, aan het ra dio-station, 11 ambtenaren van het station Scheveningen-radio, worden overgeplaatst naar het telegraafkantoor te IJmuiden. Naar wij vernemen zijn voor de op 18, 19, 21 en 22 Juni a.s. door de winkeliersvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" te houden Kruideniersbeurs in hotel „De Beurs" te Hoofddorp alle plaatsen (stands) verhuurd, zoodat de groote beurszaal geheel gevuld zal Zijn. De Commissaris van Politie tc Leiden waarschuwt alvorens in handelsrelaties te treden met Comelis Johannes Koning, geb. te 's-Gravenhage 5 Mei 1888, bloe mist-aannemer, wonende te Leiden, Korte Diefsteeg no. 6, eerst bij hem, Commissaris van Politie, inlichtingen in te winnen. De Burgemeester van Doetinchem waar schuwt tegen 2 pl.m. 25-jarige personen, die verschillende gemeenten bezoeken en met Christelijke blaadjes venten. Eén hunner noemt zich Huntjewerf, ter wijl de andere voorgeeft De Jong te hee- ten, dóch vermoedelijk zijn deze namen valscbe. Zij plegen de plaatselijke predi kanten te bezoeken en dezen onder val- sche voorspiegelingen te bewegen tot af gifte van geld. U. Stinne, Paus Leostraat 28. Broche B. Baltusse, Albertsbergstraat 54, Haak- en Verwijdering van opgaand houtgewas bij spooroverwegen. Versobering bij den arbeiderswoningbouw. De vergane loodsschoener. Het onderzoek der commissie. De Engelsche maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Ministerieel schrijven aan de Commissaris sen der Koningin. Het buitengewoon crediet van 500.000 francs voor het bezoek van president Dou- mergue aan Londen door de Fransche Kamer goedgekeurd. Het conflict in de Engelsche mijnindustrie. De oneenigheid onder de arbeiders neemt toe. Gedeeltelijke werkhervatting. Een actie van ex-keizer Wilhelm ter her krijging der Hohenzollern bezittingen in Zuid- West.Afrika. Een cycloon woedt boven Zwitserland et richt groote schade en verwoestingen aan. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.52. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Juni Hoogste Barometerstand 770.5 m. M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 749.5 m. M. te Shield. Verwachting van den avond van 14 lot den avond van 15 Juni. Zwakke tot matigen zuidelijke tot weste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. breiboekjes J. Spanjaard. Gasthuislaan 150, Gebedenboekje E. Pieterman, Spaarnwouderstraat 100, Reisdeken T. A. de Nys, Palmstraat 13rood, Grijs-witte kat Cassee, Zijlstraat 83, Postzegels. W. Berleman, Nassaulaan 34d. Jongenspet G. Kilian, KL Heiligland 32. Pet G. Burger, Morinnesteeg 1, Zwarte portemonnaie Wed. Korstjens, Brouwersstraat 4. Rijwiel* belastingmerk L. v. Gooi. L. Annastraat 44. Kinderschoentje A. Tanis. Bakenes- sergracht 49, Kindertaschje C. v. Straten, Popelingstraat 9, Springtouw; K. Peschar, Van Oosten de Bruynsfraal 186. Kinder schoentje. Bon. Ged. Raamgracht 28rood. Abonne ment Ned. Spoorw. Eldermacs Hoof- manstraat 1, broche. G. v. Viersen, Spaarnwouderstraat 25. Kerkboek D. Si- liakus, Oostvest 24, Duiven B. Roest, Voortingstraat 45, Dameshandschoen H. Rosies, Saenredamstraat 30rd., Zwart-brui- ne hond A. Pielage, Ripperdasitraat 9. Belg. Herdershond Kennel Fauna, Park laan; Geel langh. hondje, gebracht door Chr. H. Vuist, Oorkondelaan 16 Zwarte kat, gebracht door G. Semé. Ravelingsteeg 5 J. Roedens. Amsterdamstraat 27, Re genjas Th. Schaap, Kennemerplein 6 Konijn Van Kessel. Mero vingen straat ,44, Liniaal Ph. J. J. Smit, Graaf v. Wied- straat 19, Knipmes Chr Vooges, Molen- steeg 17, Kinderportemonnaie M Koers, Bakkerstraat 36rood. Kinderportemonnaie H. Zwart. Spekstraat 10, Rijwielpomp J. Bos, KI. Heiligland 71, Portemonnaie J. Pellemans, Ged. Oude Gracht 33 Dames- portemonnaie P. de Jager, Delftstraat 25zw.. Heerenportemonnaie; H. Nieland, Olpcanstr. 36, hondenpenning aan band; H. Jansen. Anthoniest. 8, Rijwielbelastigmerk; Politiebureau Smedestraat, Rijwielbelasting- merk in étiui E. Dorst. Wouwermanstr. 28, Rijwielbelastingmerk in étui; H. Bal- vas, Rollandstraat 46. Rijwielbelastingmerk in étui; H. C. Noble. Donker Begijnhof 2A rood. Rozenkrans; Gerrit van Woer- kom, Vrouwehekstraat 12, Sjaal; P- Groenendaal. Nieuwe Groenmarkt 23, Vul potlood; Politiebureau. Smedestraat, Zwempak enz. Dezer dagen werd door ons uitgekeerd aan den Heer J. v. d. PUTTEN, Binnenweg 171, Heemstede, een bedrag van: wegens aan hem overkomen ongeval aan zijn linkeronderbeen. Aan den Heer M, J. VAN DER REEP, Schooliaan 66, Benne broek, een bedrag van wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn pols gebroken heeft. Aan den Heer P. RINGS Jr., WOstelaan 228, Santpoort een bedrag van: wegens aan hem overkomen ongeval, aan zijn rechterbeen. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1