Haarlemche Cricket Club Rood en Wit 1881-1926. Het Rood en Wit Veteranen-elftal. In het midden (met de colbertjasjes) Diemer, Kool (links) en v. Waverei (rechts) die de oudere cricketenthousiasten zich nog goed zullen herinneren. Vroeger twee steu pilaren van de Haarlemsche nloeg. Naast v. Waveren staat v. Manen, eveneens een heel goede bekend Het Rood en ,Wit elftal' dat de Veteranen versloeg. Braam, die in den Heemsteedschen Zwemvijver, Zaterdag de 1 K.M. zwemwedstrijd won. Rood en Wit's 45-jarig bestaan. De match van Zondag. Rood en Wit IR. en W. Vet. De cricket-uitslagen Mevr. Venema (links) en Mej. Jo Ruysenaars, die zich resp. 1 en 2 plaatsten in de 1 K.M. zwemwed strijd voor dames. a. c. c.—v. v. v. n. Korfbal-uitslagen. Tweede Blad Maandag 14 Juni 1926 Twee „groote mannen" van Rood en Wit Links v. Eeghen, de aanvoerder van het le elftal, rechts C. J. Posthuma, die gisteren het Veteranen-elftal aanvoerde. Beide spelers werden topscorer van hun elftal. Posthuma met een bijzonder flinke 67 en v. Eeghen met een fraai geslagen 94. woordigen tijd geen slecht idéé zij,n, om den cBptain een fluitje aan te bieden ten einde bij een vangkans fielders uit hun slaap te wekken. Dit zou het, bij cricket, ongepaste gebrul voorkomen. Een andere bepaling ontstond als volgt „Eveneens stelt de Heer Couvée voor, dat de longstop den bal niet meer naar den bowler moet gooien, maar naar den wicketkeeper, om 't doodgooien van leden te voorkomen, Alle leden achten dit ten zeerste wenschelijk." Dat de voorschriften voor het te dragen costuum heel wat strenger waren, dan tegen woordig, blijkt uit een verzoek van den pre sident „om wegens redenen van gezondheid hem te vergunnen, een flanel, in plaats van een tricot te mogen dragen". De vice-presi dent verklaarde zich niet met dit voorstel te kunnen vereenigen, daar de president als onderscheidingsteeken een andere pet draagt, dan de overige leden en het dus zoo den schijn zou hebben, dat hij niet tot onze club be hoorde." Door al deze bepalingen en de moeilijk wedstrijd Posthuma's XI-Castle Cary C. C. zijn eerste century, 112 not out. Dit alles speelde zich af op het bekende terrein in Heemstede, dat de Koekamp vervangen had, en waar Rood en Wit zoo menig succes geboekt heeft. Een van die successen is de recordscore tegen Victoria op 16 Juli 1905, toen een totaal gemaakt werd van 461 voor negen wickets. Jhr. A. v. d. Poll nam daar van 177 runs voor zijn rekening. Ook het terrein in Heemstede bleef niet de vaste verblijfplaats van Rood en Wit. In 1907 verhuisde zij naar het prachtige veld aan de Spanjaardslaan, dat thans nog haar zetel is, dank zij de medewerking van H.F.C. Ook hier ging het de oude club weer voor spoedig. Meer dan één kampioenschap was het gevolg van het zeer sterke batten. Centuries waren in dien tijd geen zeld zaamheid. In 1910 deed zich echter een eigenaardig verschijnsel voor. Door de oprichting van Haarlem kreeg Rood en Wit gebrek aan spe lers. Het eerste elftal had hiervan geen last en werd zelfs kampioen, doch het tweede elftal had nooit voldoende spelers, en werd daarom uit de competitie teruggetrokken. Rood en Wit was hier echter weer spoedig overheen en reeds het jaar daarna, in 1911, waren de prestaties zoodanig, dat dit een onvergetelijk jaar is geworden. Het kam pioenschap der eerste klasse en-de Telegraaf- beker werden veroverd, hetgeen wel een krachtig bewijs is van de sterkte der club indien tijd. Het grootste succes bereikte Rood en Wit echter in 1918, toen de En- gelsche geïnterneerden in de competitie meespeelden. De match op 7 Augustus, toen P.O.W. a op bezoek kwam aan de Span jaardslaan, zal menigeen nog versch in het geheugen liggen. We zagen eerst, hoe de onverslaanbare Engelschen 304 maakten voor het verlies van zes wickets en hoe Rood en Wit daarna, hoofdzakelijk door de ge weldige innings van Captain Gaye op het nippertje dit tótaal wist te passeeren. Toen het totaal 299 was, bezorgde hij Rood en Wit met de enorme zes in den Hout in den laatsten over de overwinning. De spanning was buitengewoon en het feit, dat Rood en Wit eveneens voor het verlies van zes wic kets het totaal der Engelschen gepasseerd had, gaf weer eens blijk van het geweldige kunnen der batsmen. Dat er ook in Rood en Wit Engelschen meespeelden, was voor het spelpeil natuur lijk uitstekend, maar b.et had één nadeel. Toen ze nl. vertrokken, moesten de open- komen plaatsen aangevuld worden met jon gere spelers en van deze jongeren was in dien tijd weinig notitie genomen. Ze waren daardoor lang niet rijp voor de eerste klasse, met het gevolg, dat het succes in de wedstrij den veel minder werd. Daarbij kwam nog, dat Posthma in 1920 officieel afscheid van cricket nam. Evenals Pleyte en Koolhoven, de groote steunpila ren die herhaalde malen captain en voorzit ter der club waren, speelde Posthma nog op zijn 50ste jaar voor het eerste elftal. Het ge mis van menschen met zoo jarenlange cri- ketervaring, was we! een groot verlies voor de club. Maarhet is allerwege bekend, dat de echte liefhebbers niet lang stil kunnen zit ten. Zoo ging het ook met Pothuma. In 1923 speelde hij weer een keertje mee en het jaar daarna, toen Rood en Wit voor het behoud van het eerste-klasseschap een degredatie- wedstrijd tegen Ajax (Leiden) in Leiden moest spelen, hielp hij zijn club, om in de hoogste afdeeling te blijven. Thans speelt Posthuma nog geregeld. De andere sterren als v. Waveren. Diemer, Kool, v. Gogh, Hol- dert, e.a. die tien jaar geleden Rood en Wit Zoo'n grooten naam in de Nederlandsche cricketwereld .bezorgden, hebben plaats-ge maakt voor jongeren, die echter goed cric ket geleerd hebben en daardoor met behulp van de weinige oudere spelers, hun club mo menteel een goede plaats doen innemen. Rood en Wit staat er dit seizoen zeer gun stig voor en we hopen, van harte, dat we over vijf jaar bij het halve-eeuwfeest in de zelfde gunstige mate over de oude Haarlem sche club kunnen spreken. Goedgeslaagde onderlinge wedstrijden wa ren Zaterdag de opening van het tweedaag- sche cricketfestijn aan de Spanjaardslaan. Voor de jongere leden waren personeele wedstrijden georganiseerd in de drie onder- deelen van cricket batten, bowlen en fielden. Bii hPt batten kreee ieder der deelnemers tien ballen, n.l. vijf van Wackwitz en vijf van de Jong. Een jury, bestaande uit de H.H. van Eeghen, Swens, Mr, Davidson, David son en v. d. Bogaardt beoordeelde de pre staties, waarbij niet zoozeer werd gelet op productiviteit, doch op stijl. Het bowlen geschiedde op één stump. Hierbij werd tvv. een goed gepitchte bal hooger aangeslagen dan een slechte bal, waar mee het paaltje werd geveld. Bij het fielden moest van cover-point worden ingegooid. Eerst direct in het wic ket, vervolgens op een wicketkeeper. De prestaties hierbij geleverd vielen ons niet erg mee. Het laatste onderdeel was vèr- gooien met een cricketbal. De winnaar gooide een kleine 60 M. In de afdeeling I (boven 18 jaar) behaalden Jhr. B. Th. Elias en G. A. E. de Vries even veel punten. Bij loting werd Elias eerste. Freni was derde. Bij de jongeren was Kruyt eerste, gevolgd door P. Hagenaar, A. v. d. Togt en Bult man Jr. Onder eenige vriendelijke woorden reikte Voorzitter Swens de prijzen uit, waarbij hij kon constateeren, dat R. en W. over eenige jaren weer eenige goede cricketters meer rijk zou zijn. Eenige regenbuien, welke hét terrein zeer vochtig maakten, zetten den dag niet prettig in. Gelukkig bleef het na elven droog., waarna de Veteranen gingen batten. Het ging in den beginne niet voorspoedig, daar o.a. van Ma nen, Kruseman en Mr. Diemer Kool sneu velen, terwijl zij slechts enkele runs hadden gescoord. Swens, die geopend had, stond keurig te spelen en hij zette met C. J. Pos thuma een grooten stand op. Hij scoorde een fraaie 39, vóór nij door S. Posthuma werd gebowld. Dan een aardig battingpaar, C. J. Posthu ma, eenig eerelid van Rood en Wit, en C. M. Pleyte d'Ailly, Rood en Wit's eere-voorzitter. De eerste staat bijzonder forsch te spelen en naast vele vieren slaat hij een formidabele zes over de tribune. Wanneer Hoomans wordt aangezet, krijgt deze eindelijk den befaamden veteraan l.b.w. Het totaal der oudjes wordt 159. De wic kets waren nogal verdeeld. Hoo,mans met 313 verkreeg de beste cijfers. Rood en Wit I ook met twaalf menschen opent met van Eeghen en Wackwitz. De laatste wordt voor slechts vier runs fraai door van Manen gestumped. Goed gesteund door van Bueren aan wiens innings door een miraculeuze vang van van Waveren een einde kwam en Elias'scoort van Eeghen zeer snel op de vrij zwakke bowlery. Reeds komt Ir. Wackwitz st. v. Manen b. C. J. Pos thuma 4 P. van Buren c. v. Waveren b. Diemer Kool 21 S. Posthuma c. Posthuma Sr. b. idem 1 Th. Elias c. and b. v. Waveren 29 Börnemann not out 1 v. d. Bogaardt, de Jong, Davidson, Hoo mans, v. d. Berg en Bruin d. n. b. Extra's 10 Totaal 175 voor 5. Bowlingcijfers O M R W van Waveren 21.4 1 79 2 C. J. Posthuma 13 0 40 1 Diemer Kool 2 0 15 2 Van Lennep 11 1 27 0 Droste 1 0 l le Klasse. V. R. A.—V. O. C. Door V. R. A. gewonnen met 20 runs op de le innings. V. R. A. 96 (Hamburger 24, De Meijere 19 en Rincker 19). East 3 voor 30. Groenewout 6 voor 40. V. O. C. 76 (Leeman 12, T. Gibb 17, G. Stenger 13 en G. Gibb 10). Hamburger 4 voor 21, Rincker 3 voor 38, en Van der Chijs 2 voor 20. V. O. C. 2e innings 7 voor 1 geslaakt wf gens regen. V. V. V.—HILVERSUM. Gewonnen door V. V. V. met 70 runs op de le innings. Hilversum le innings 108 (v. Booven 58, Kelder 25), Jeuken 5 voor 39. V. V. V. le innings 178 voor 4 (gesloten), Ch. Lungen 59, Beuth 55, N. Slag 34, E. A. Kost 21), Bakker 1 voor 15. Hilversum 2e innings 11 voor 1 (geslaakt wegens regen). H. D. V. S.-HAARLEM. Gewonnen door H. D. V. S. met 108 runs op de le innings. Haarlem le innings 76 (A. Maas 46, Jaski 15), H. Offerman 6 voor 28, J. Engering 2 voor 22. H. D. V. S. le innings 184 voor 4 (geslo ten). (J. Vuylsteke 39, A. Offerman 52, Jac. Engering 35), Maas 3 voor 57. Haarlem 1 2e innings 30 voor 4 (gestaakt), (Jaski 14; A. Bieshaar 11), J. Engering 2 voor 11. H. C. C. I—H. c. c. n. Gewonnen door II. C. C. I met 26 runs op de le innings, H. C. C. I le innings 129 (M. Jansen 27; H. v. Manen 19), L. Borel 3 voor 31; R. Neucrburg 4 voor 33. H. C. C. II le innings 103 (E. Neuerburg 23 en R. Neuerburg 24), M. Jansen 5 voor 35; R. Vis 2 voor 4. zijn century in zicht 94 doch dan is één der medium-fastballs van van Waveren hem te machtig. Dan wordt onmiddellijk gesloten eit wint de jongere garde met 6 wickets. Op eenvoudige, doch waardige wijze heeft onze oude Haarlemsche cricketclub haar jubileum gevierd. Deze twee dagen bewezen eens te meer, dat de clubgeest prima is, want waren Zaterdag alle jongeren op het terrein aanwezig, Zondag gaven alle helden uit het glorierijk verleden „acte de présence. De éére-voorzitter speelde mede, terwijl we onder de aanwezigen bij het diner, dat den dag besloot, ètm. opmerkten den heer v. d. Willigen, één der oprichter, welke spe ciaal uit Brussel was overgekomen. Proficiat, Rood en Witters 1 Rood en Wit Vet.; le innings J. J. Swens bowled S. Posthuma W. H. R. vanfManen c. B. Davidson b. Wackwitz H. Kruseman bowled Wackwitz G. J. Droste c. van Eeghen b. Bruin 11 Mr. A. A. Diemer Kool bowled Bruin 2 W. v. Waveren c. v. d. Bogaart b. S. Pos thuma 0 C. J. Posthuma l.b.w. Hoomans 67 C. M. Pleyte c. de Jong b Hoomans 6 van Lennep c. v. Bueren b. Hoomans 5 Davidson l.b.w. B. Davidson 0 Wegerif not out 3 Bowlingcijfers Wackwitz de Jong S. Posthuma Bruin Hoomans B. Davidson Rood en Wit I le innings. J. van Eeghen bowled v. Waveren Extra's 17 Totaal 159 O M R W 5 0 19 2 10 2 43 0 12 1 29 3 9 0 18 2 7 2 13 3 3 0 20 1 QUICK—P. W. Gewonnen door Quick met 3 wicketsl P. W. le innings 45 (C. E. ter Kuile 13), E. den Hartog 532; Rees 23 en Ter wiel 2—9. Quick le innings 129 voor 7 (Rees 47: Engering 22; Burggraeff 30), C. ter Kuilr 3—37. 2e Klasse. Gewonnen door A. C. C. met 50 runs op de le innings, A. C. C. 128 en 127, V. V. V II 78. QUICK n—VITESSE. Gewonnen door Quick II met 67 runs op de le innings, Quick II 133, Vitesse 66. H. C. C. HI—H. D. V. S. H. Gewonnen door H. D. V. S. II met 73 runs op de le innings. H. D. V. S. II 137, H. C. C. III 64. HAARLEM nALBION. Gewonnen door Haarlem II met 89 runs op de le innings. Haarlem II 163, Alblion 74. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Arnhem; E. K. C. A.Excelsior 66 Promotie-degradatie competitie. Noordelijke le klasse. Drachten: Kalm en WisFrisco 25 Overgangsklasse. N Haarlem: AdvendoK. V. O. 73 Z Den Haag: Die HagheVitesse (H.) 1 Om den zilveren Nieuws v. d. Dagbal. Demi-finale. Amsterdam: Swift IID. D. V. II 41 Finale. Amsterdam: Swift IIBilthoven 24 Cricket dateert in ons land van 1845 en Werd het eerst op scholen gespeeld. De op richting van zelfstandige clubs was, met het oog op de moeilijkheden met terrein en ma teriaal, zeer bezwaarlijk. Toch kwam het daartoe wel, toen het spel wat meer bekend heid kreeg. In de eerste 30 jaar werden eenige clubs opgericht, die hier echter alle een zeer kort bestaan hadden doch na 1875 ging het beter en zoo zagen we in '78 de oprichting van H. C. C. te 's-Gravenhage, de vereeni- ging, die zich ontwikkeld heeft tot. de sterkste in het land. In Haarlem ontstond na 80 een ware oprichtingswoede. Een zevental clubs zagen het licht en daartoe was ook onze oudste Haarlemsche vereeniging Rood en Wit. De juiste datum van haar ontstaan is 22 Juni 1881. De menschen, die het initiatief tot op richting namen, waren Kruseman, F. L. en J. G. Heil. Tasman, v. d. Willigen, Druyve- steyn, André de la Porte en du Rieu. De moeilijkheden/om de club in leven te houden, kan men zich licht begrijpen. Men denke zich maar in -den tegenwoordigen tijd een clubje, door jongens opgericht. Geen mogelijkheid van lang bestaan. Er behoorde dus heel wat energie en cricket-enthousiasme toe, om in den vorigen eeuw, in het begin stadium van cricket, een club tot bloei te brengen. Met Rood en Wit is dit gelukt en daarom alle hulde aan degenen, die dit in den loop der jaren wisten te bereiken. De financieele moeilijkheden speelden in dien tijd de grootste rol. Een oud kasboek van het jaar 1882 doet dit duidelijk blijken. Zoo treffen we aan de debetzijde aan een te zijn, om na de match een bierfuif aan te richten, welke het kassoldo met 6.30 ver minderde. De wedstrijden werden niet op een vast terrein gespeeld, doch men zocht het weiland uit, waarvoor men de laagste huur behoefde te betalen. Daardoor ver meldde het kasboek na eiken wedstrijd bijv. den post „Landhuur van 16 leden a 0.050.80". Lang niet alle clubs konden voor hun wed strijden een land huren. Dat blijkt uit de notulen van een vergadering in 1882 „De heer du Rieu ontvangt het woord. Hij verontschuldigdt zich wegens het ge combineerd spelen onzer club met „Blauw en Wit" (Captain C. Posthuma) op Woens dag 29 Maart. De Heer du Rieu stemde toe in het gecombineerde spel, daar onze club geen geschikt veld en Blauw en Wit geen bal had. Beide clubs waren daardoor beter in staat, hun spel voort te zetten." Hieruit blijkt weer eens, hoe fel de ver- eenigingen door de clubliefde der leden te genover elkaar stonden. Niet iedereen kon lid van de club worden. Er behoorde nog heel wat toe, om het zoover te brengen. Wanneer de vereeniging iemand op het oog had, werd hij uitgenoodigd, om vier maal mede te spe len, waarna er bij stemming werd uitgemaakt of de bewuste persoon al dan niet als lid zou worden toegelaten. In die vergaderingen werden nog al eens vreemde besluiten genomen. Zoo vinden we een bepaling, dat ieder lid zich een fluitje zal aanschaffen, tot het geven van signalen oo het cricketveld. Het zou in den tegen- heden voor anderen, om lid te worden van een bestaande club, zagen steeds meer kleine clubjes het licht. Haarlem spande hierbij de kroon. Daar verrezen ze werkelijk als paddestoelen uit den grond. Het gevolg was natuurlijk, dat vele, vooral door de financieele moeilijkheden, na één of twee jaren weer te niet gingen, terwijl andere zich met oudere cjubs combineerden. Zoo sloot in 1886 Vol harding zich bij Rood en Wit aan. Inmiddels was op initiatief van H. C. C. in '83 de Nederlandsche Cricket Bond opge richt. Een eerste voordeel hiervan was meer regeling in de wedstrijden, waarvan het ge volg was een groote vooruitgang der spel- kwaliteit. Zeer sterk was dit het geval bij Rood en Wit, dat sinds 18 April 1884 de ge weldige steun had gekregen van C. J. Posthu ma. Reeds in de eerste jaren der competitie prijkte Rood en Wit aan het hoofd der rang lijst, hetgeen daarna nog vele malen het ge val is geweest. Maar de Heeren deden daar dan ook wel wat voor. Tot November ble ven ze oefenen, terwijl na een korte winter- rust in Februari de stumps weer voor den dag werden gehaald. Waren de totalen in de tachtiger jaren meestal onder de honderd, in tien jaar tijd was het batten zoodanig vooruitgegaan, dat in 1891 de eerste century genoteerd kon wor den. Voor Rood en Wit was het Posthuma, die dit in '94 klaarspeelde. Hij scoorde toen 120 nol out tegen de 's Grav. C. C., in hetzelfde jaar gevolgd door 125 tegen Hercules. Ook v. Manen, na Posthuma de oudste 'der op het veld nog actieve leden, sloeg in '98 in den gift van drie leden, bedragende 7 U cent. Deze som werd nuttig aangewend voor het koopen van reusel voor insmering van den bal. Hiervoor werd 5 cent betaald. Met het materiaal moesten de spelers zeer zuinig omspringen. Dit bleek uit allerlei posten ih het kasboek. Zoo kostte een hoes om een bal 75 cent en werd van de cricket club „Een dracht" een bal overgenomen voor f 2.50. Twee jaar later vermeldde het kasboek de eerste contributies van donateurs, die wer den omschreven als „Bijdrage van één kunstlievend lid f 1.25". Er scheen daardoor v ojdoende geld in kas Den 22sten Juni 1926 is het 45 jaar ge leden, dat de Haarlemsche Cricket club „Rood en Wit" werd opgericht. Rood en Wit was niet de eerste cricket club in ons land, doch wel de eerste vereeniging, die Konin klijk goedgekeurd is. De Koninklijke goed keuring werd verkregen op 29 Juli 1885. De belangrijke rol, d e onze oudste Haarlemsche vereeniging steecs in de cricketsport heeft ingenomen, maakt het zeer zeker wensche lijk, in verband met de ontwikkeling der club, het één en ander mede te deelen over het ontstaan van cricl e in o:s land en de groei tot op heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5