De Bondsvergadering van den Algemeenen Bond van Rijkskieskringorganisaties. Het buitengewone crediet voor de reis van president Doumergue naar Londen door de Fransche Kamer goedgekeurd. De oneenigheid onder de Engelsche mijnwerkers neemt toe. Gedeeltelijke werkhervatting. Het manifest der Federatie. De zaak Lessing. Een waarschuwing van prof. Hans Driesch. De zienswijze van den Pruisischen minister van Onderwijs. Onder de Radio-berichten: Een cycloon woedt in Zwitserland en richt groote schade en verwoesting aan. Ex-keizer VY slhelm heeft een Pro ces aanhangig gemaakt over de bezittingen der Hohenzollern-familie in Zuid-West-Afrika. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De Eembrug hersteld. I TWEEDE DAG. PK Zaterdag is de Bondsvergadering onder lei ding van Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck voortgezet en werd overgegaan tot de arti- kelsgewijze behandeling van het reorganisa tie-rapport. Bij artikel 1 werd gelegenheid gegeven tot het houden vdn algemeene be schouwingen. De heer Suring vroeg of het ook in de be doeling lag, om op de gewijzigde statuten koninklijke goedkeuring aan te vragen. Spr. verdedigde verder een amendemenb-Utrecht op art. 1, om te lezen: „de zetel van de R.-K. Staatspartij, de organisatie der R.-K. Kiezers in Nederland, is gevestigd te Utrecht Het 'bestuur stelt voor te lezen: „De zetel van de R.-K. Staatspartij is gevestigd te 's-Gra- venhage", zonder meer. De voorzitter stelde voor, om een commis sie yan redactie te benoemen, om het -con cept met eventueel aangenomen amendemen ten in overeenstemming te brengen. Onder goedkeuring van de vergadering benoemde de voorzitter prof. v, d. Grinten, rar. Teulings en zich zelf in die commissie. Wat betreft het aanvragen van rechtspersoonlijkheid, daar is wat voor en tegen. De vergadering moet maar beslissen. Prof. van der Grinten bestreed vervolgons het amendement-Utrecht. Ook de voorzitter ontreed aanneming van het amendement. Het voorstel tot aanvragen van rechtspersoonlijk heid werd verworpen, eveneens de nadere Omschrijving der Staatspartij, door Utrecht voorgesteld. Het amendement, om den zetel in Utrecht te vestigen, werd terug genomen. Artikel 2 werd goedgekeurd. Bij art. 3 verdedigde Leiden een amende ment om toe te voegen: „het onderhouden van het noodige contact met- en tot steunen van Katholiek-politieke propaganda-vereeni- gingen". Na bestrijding door prof. v. d. Grin ten, werd het amendement verworpen. Door Amsterdam werd voorgesteld om toe te voegen: contact onderhouden met op Ka tholieken grondslag staande politieke ver- eenigingen in het buitenland. Na uitvoerige discussies werd het voorstel met groote meerderheid verworpen. Artikel 4 en 5 werden volgens het nieuwe concept goedgekeurd. Art. 6 wordt op voorstel van Utrecht al dus gewijzigd, dat niet het bestuur, maar de algemeene vergadering van den Rijkskies kring bevoegd is de samenwerking tusschen de kiesvereenigingen in provinciale kringen, bij Prov. Statenverkiezingen te regelen. Art. 7 en 8 zonder discussie goedgekeurd. Art. 9 werd, met een kleine door Overijs sel voorgestelde wijziging, goedgekeurd. Art. 10 handelt over de studieclubs. Behalve de reeds gepubliceerde amende menten, heeft Rotterdam nog een amenfe- ment ingediend, vezoekende, dat bij de stu dieclubs in Amsterdam, Rotterdam en den Haag zich ook leden kunnen aansluiten, die tot een anderen kieskring behooren. Prof. v. d. Grinten wees er op, dat de re dactie-commissie in dit artikel verschillende wijzigingen zal moeten aanbrengen. Het amendement-Rotterdam noemde spr. princi pieel onaanvaardbaar. Prof. Veraart meende ook, dat art. 10 re dactiewijziging noodig had. Er zal echter moeten gezorgd worden, dat de mogelijkheid blijft bestaan om gemeentel ij ke stu dieclubs op te richten en niet tot parochieele clu'bs verplicht wordt. Het amendement-Rotterdam werd verwor pen en het artikel goedgekeurd. Artikel 11 (klachten) werd goedgekeurd. Artikel 12. De partijraad. De voorzitter stelde voor eerst eenige vraagpunten te behandelen: 1ste cf do Bondsvergadering zal worden gehandhaafd; 2de, of de gekwalificeerde leden al of niet stemrecht zullen hebben. Amsterdam wil de Bondsvergadering be houden en heeft daartoe de volgende aan vulling voorgesteld: „De onder 1 en 2 bedoelde personen vor men de Bondsvergadering. De partijraad be slist omtrent de samenstelling en de aanvul ling van het program, houdt zich bezig met de voorbereiding en behandeling van poli tieke vraagstukken, beslist omtrent voorstel len en moties uit de Rijkskieskringorganisa ties betreffende politieke vraagstukken en omtrent moties het optreden der Katholieke Kamerfracties betreffende. In alle andere aangelegenheden der R. K. Staatspartij be slist de Bondsvergadering. Waar twijfel bestaat omtrent het ressor teeren eener aangelegenheid onder de Bondsvergadering of onder den Partijraad, beslist het bestuur der R. K. Staatspartij." De heer W. Nieuwenhuis (Amsterdam) meent, dat de commissie hier in haar taak niet is geslaagd. Uit 't voorstel der commissie blijkt, dat de oiide Bondsvergadering aan vankelijk ongeschikt is geacht, toen men over het compromis Aengenent-Veraart ging spreken, Maar bij de uitwerking ging die op vatting hoe langer hoe meer vervagen. De Bondsvergadering bleef gehandhaafd, maar daarbij kwam een partijraad, die moest sug- gereeren, dat er wat anders gekomen was. Echter in dier» partijraad bleef de Bondsver gadering de baas met uitsluitend stemrecht Na de critiek is het bestuur niet een nieuw Voorstel gekomen. En nu moet de partijraad opeens alles doen: niet alleen de groote po litieke vraagstukken behandelen, maar ook de verkiezingen regelen, enz. De leden van 1ste en 2de Kamer zullen daarbij zelfs.moe ten adviseeren! Spr. vreest, dat de partijraad hiermede een administratief college zal wor den en geen tijd zal hebben om de groote Vraagstuuken te behandelen. Spr. begrijpt verder niet, hoe St. Michael zich bij dit alles kan neerleggen. Er is nu geen enkele waarborg, dat de minderheden bij ons tot haar recht zullen komen. De fout is geweest, dat de commissie is t .42 Toen ging hij weer naar de gelagkamer, om de kas te tellen, en uit te rekenen, hoe veel hij dien dag had verdiend. Alles werd stil in de herberg. Daarbuiten rui9chte de nachtwind. Het is een bekend feit, dat de fijnste da lles der hoogste kringen, die flauw zouden Vallen bij het zien van een enkelen druppel bloed, zich verdringen om de afschuwelijke terechtzittingen bij te wonen, en soms eene onbegrijpelijke' sympathie gevoelen voor mis dadigers, waarvoor een gewoon mensch af keer gevoelt, en dat zij er soms veel voor Over zouden hebben, om maar een enkel ^voord met zulk een misdadiger, die op de bank der beschuldigden zit, te mogen wisse len. Zij worden geprikkeld door een onlesch- baren dorst naar nieuwe indrukken, onge kende sensaties. Zulke dames ziet men ook de ziekenhui zen bezoeken, onder het voorwendsel van voldaden te willen bewijzen aan de mis- deelden der maatschappij. Ea als zij heengaan, laten zij een pijnlijk uitgegaan van de veronderstelling, dat het bestaande goed is. Hier ligt de fout: wat er schuilt in de sociale en cultureele krachten van ons volk, komt nu niet tot zijn recht. Spr. meent, dat het thans' het historisch oogeoblik is om aan een organisch-democra- tische organisatie te beginnen; we moeten van het individualisme af. Spr. wil echter niet ontkennen, dat er toch goed werk is ge daan door de commissie, .doordat er in "den Partijraad althans .contact tusschen het cul- tureel-sociale leven en de politieke organi satie wordt gelegd. Voor dit ééne wil spr. echter waarschuwen: de rechten der minder heden zijn niet gewaarborgd en spr. vreest daarom, dat de oneenigheden spoedig wee- zullen komen. Daarom: laat deze vergadering afstand doen van een deel van haar macht en aan de adviseerende laden stemrecht geven. Dr. Hofman betoogt, dat met dit stem-echt het paard van Troje zal worden binnenge haald. Wij ontketenen daarmede een klassen strijd in onze partij, 't Is toch al de vraag, of wij niet in de adviezen zullen smoren; maar dan nog stemrecht aan de adviseurs, dat be- teekent de klassenstrijd. De heer Suring is het met den heer Nieu wenhuis eens, dat de rechten der minderhe den in den Partijraad niet gewaarborgd yo-- den. Maar met spr. is hij het niet eens, dat de zaak met het geven van stemrecht aan de gekwalificeerde leden in orde is. De heer de Bruyn verdedigt het standpunt van het werkliedenverbond. Wij kunnen de maatschappij niet dwingen in een organische organisatie, welke wij noodig ach ten. Maar we moeten tenminste daarmede in onze eigen organisatie beginnen. De meer dan honderdduizend georganiseerden in de vakorganisatie zullen nu gehoord worden; medezeggenschap krijgen zij niet. Spr. waar schuwt, dat, wanneer deze reorganisatie niet bevredigend is, de arbeiders zich zelf direct met de politiek zullen gaan bemoeien. De heer Wintermans vraagt: meent de heer Nieuwenhuis, dat het Katholieke volk bevrediging zal vinden .wanneer de gekwa lificeerde leden stemrecht'krijgen? Zoo ja, dan wil spr. zijn stem wel aan het voorstel- Amstcrdam geven. Prof. Veraart wijst er op, dat art. 14, zooals thans voorgesteld wordt, vele waar borgen biedt om een zoo groot mogelijke schakeering in den Partijraad te krijgen. Wat betreft de pogingen om voor het par lement langs organischen weg tot oplossing te komen, wijst spr. op artikelen van prof. Struycken en magister Rijken, die er vroe ger al lang op hebben gewezen, dat het bestaande kiesrecht in het geheel niet in dividualistisch of liberalistisch is. De com missie heeft verder de sociale organisaties in het geheel niet miskend. De commis sie heeft alleen gezegd: blijft gij op uw terrein, dat veel voornamer is dan het: politieke. De kracht gaat voornamelijk van de adviezen uit, welke men uitbrengt. En die invloed kunnen de sociale en cultu reele organisaties voldoende in den Partij raad uiteefenen. Prof. v. d. Grinten noemde het gepraat over organisch en individualistisch kies recht van geen practische beteekenis. Ver der verdedigde spr. het nieuwe voorstel van het Bondsbestuur om de Bondsverga dering op te heffen en refereerde zich aan het gezegde van p^of. Veraart omtrent het toekennen van stemrecht aan de gewalifx- ceerde leden. Spr. kon nog meedeelen, dat de boerenbond, de middenstandsbond en de R.K. Werkgevers hebben meegedeeld, geen prijs te stellen op stemrecht in den Partijraad. De heer de Bruijn sprak over deze laat ste medcdeeling zijn, verwondering uit. Er was juist tusschen deze organisaties en het Werkliedenverbond overleg gaande om tot één houding te komen. Spr. gaf vervolgens den heer Wintermans de verzekering, dat door het toekennen van stemrecht aan de sociale organisaties inderdaad bevrediging zou worden gewekt. Dr. Deckers gaf een verklaring van het overleg tusschen de groote organisaties over het stemrecht in den Partijraad, gehouden. Men kwam echter niet tot overeenstem ming. Er werd vervolgens gestemd over de vraag, of de Bondsvergadering zal worden gehandhaafd. Deze vraag werd met over- groote meerderheid ontkennend beant woord. Ook de tweede vraag, of aan de gekwalificeerde leden stemrecht zal worden toegekend, werd met een kleine minderheid vóór, verworpen. Wat de samenstelling van den Partijraad betreft werd een amendement van Amster dam aangenomen om aan den Partijraad toe te voegen: een lid van den Vredesbond. Een tweede amendement van Amsterdam en van den heer Klein (Haarlem) om drie gemeenteraadsleden op te nemen, werd be schouwd te vallen onder de bevoegdheid van het bestuur om den Partijraad desge- wenscht aan te vullen. Andere voorstellen om meerdere aanvullingen (o.m. 't voorstel- Klein om een afgevaardigde van den R.K. Politiebond op te nemen) werden verwor pen. De heer Nivard verdedigde een voorstel om de standsorganisatie aldus te laten' ver tegenwoordigen in den Partijraad'. Boeren bond 4, Middenstandsver 4, Werkgevers 4, Werkliedenverbond 6. De voorzitter merkte op, dat de getallen door de commissie en het Bondsbestuur (2 2, 2, 6) genomen zijn overeenkomstig de vertegenwoordiging in den Hoogen Raad van Arbeid. Dr. Hofman verdedigde namens Leiden gevoel achter van onwillige dankbaarheid, en van afgunst. Hare hulp duurt maar een minuut lang, maar in hare salons en boudoirs droomen zij dagen lang over de nachtzijde der men- schelijke natuur. Voor de directeuren der gevangenissen en de doctoren van krankzinnigengestichten zijn dergelijke dames welbekende verschijningen. Zij behandelen die dames gewoonlijk met beleefde voorkomendheid, want meestal ko men die engelen van liefdadigheid met haar meer of min onbewust verlangen naar sen satie, uit voorname kringen, en brengen z;j een lastbaren troost voor die ongelukkigen mede, in den vorm van een goed gevulde beurs. Meestal wenschen dergelijke dames haar incognito te bewaren, en hebben zij er goe de reden voor, haar naam te verzwijgen De linkerhand mag niet weten wat de rechter hand doet! Daar Clara Eek ter dood veroordeeld was, en de scherprechter geweigerd had, het von nis aan haar te voltrekken, was er in het dorp waar Clara Eek geboren was, en dat tegelijk de woonplaats van den scherprech ter was, een ware storm van verontwaar diging losgebroken. Maar buiten de grenzen van het dorp openbaarde zich eene spontane en merk waardige belangstelling voor de persoon van de ongelukkige moordenares, en ook voor den scherprechter, die niet wilde dooden. Duizenden handen, strekten zich begeerig om üo 'de i ongac&atfes e«* gelflk' fcasd&f stemmen te geven. Het voorstel van het bestuur werd aange- nomen, waardoor de ingediende amendemen- ten waren vervallen. Bij de bespreking van de vergoeding aan de gekwalificeerde leden van den Partijraad bracht de voorzitter tevens het artikel over verhóoging van de contributie ter sprake. Er werden uitvoerige discussies gehouden. Bij fneerderheid van stemmen werd besloten, dat de kosten der afvaardiging centraal gere geld zullen worden. Met 36 tegen 21 stemmen werd besloten de reis- en verblijfkosten door de gekwalifeerde leden uit de Bondskas te laten betalen. Het artikel werd aldus gewijzigd goedge keurd. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd bij art. 13 door den af gevaardigde van Friesland voorgesteld aan de Rijkskieskringbesturen dispensatie te ver- leenen van de betaling dat afgevaardigden voor vier jaar benoemd worden, Het voor stel werd niet gesteund en het artikel onge wijzigd aangenomen. Art, 14 handelt over de afgevaardigden van de Rijkskieskringorganisaties in den Par tijraad, De heer Suring (Utrecht) betoogde, dat de commissie en het Bondsbestuur er niet in gf.sli agó zijn om een behoorlijke oplossing te vinden voor den eisch, dat dz afgevaar digden een. veelzijdig college zullen vormen. Wanneer hieromtrent geen goed? oplossing wordt verkregen, dan is 50 pet. der reorga nisatie mislukt. Spr. meent, dat de een.ge mogelijkheid is om de 18 kiesknngoesturi n onderling overleg te laten plegen; anders kan het niet. T.e voren zullen de kiezers in den kieskring zelf een groslijst van candi- daten van afgevaardigden opmaken. Prof. v. d. Grinten wierp het denkbeeld op, dat de voorzitters van de Rijkskieskring organisaties een adviescollege konden vor men om leiding te geven Dij de samenstelling der afgevaardigden. Prof, Veraart betoogde, dat de practijk met het adviescollege wel bewezer^ heeft, dat, wat de heer Suring wil, een onmogelijkheid is. Waarom moet er iets veranderd worden? De hier aanwezigen toonen, dat de geest heel goecT is. Een mathematisch vastleggen van alle stroomingen in een college van drie of vier afgevaardigden is toch onmogelijk. Utrecht nam .het denkbeeld van prof. v, d. Grinten over. De heeren Veraart, Leesberg en van Rijckevorsel wenschten geen nieuw college van voorzitters van kieskringbestu- ren. Het voorstel-Utrecht werd verworpen en art. 14 na de verwerping van enkele amende menten goedgekeurd, evenals de artikelen 15 tot en met 19. Bij art. 20 (afdracht van 5 cent per lid aan den Partijraad) stelde de heer Wintermans voor te lezen 3 cents. De heer Suring wilde alleen voor dit jaar 3 cent vast leggen; dan kan het volgend jaar, too noodig, het bedrag wordpn verhoogd. Het voorstel van den heer Surig wordt overgenomen. Alle overige artikelen werden goedge keurd. Hierbij zij opgemerkt, dat de genoemde nummers der artikelen de cijfers zijn, ge nomen uit het laatste concept" van het Bondsbestuur. Ten slotte kwam het additioneel artikel aan de orde, bepalende, dat de bepalingen niet in werking treden, dan nadat het nieuwe kiesreglement is goegekeurd. De voorzitter legde hierbij de volgende VERKLARING af. Het bestuur stelt zich met de reorgani satie-commissie op het standpunt, dat aan het zelfstandig clubwezen een einde moet karnen. Studieclubs behooren te voldoen aan voorwaarden, als in het ontwerp regle ment is bepaald. Intusschen is gebleken van het bestaan van den wensch, dat de bepalingen van het ontwerp-reglement eerst inwerking zullen treden, zoodra het niéuwe kiesreglement zal zijn vastgesteld. Het bestuur adviseert in dit uitstel te bewilligen, hetgeen naar zijn oordeel zon der overwegend bezwaar mogelijk is. Tevens komt vast te staan, dat ten deze de .uiterste tegemoetkoming is betracht, Gelderland stelde voor het additioneel artikel te doen vervallen. Aan de wenschen van St. Michael is voldoende te gemoet gekomen met dit reorganisatie-rapport. De Bond moet niet blijven rondloopen met een mes in den buik. Prof. Aengenent zeide, zich bij het advies van het Bondsbestuur aan te sluiten. De bezwaren van Gelderland zouden bestaan, wanneer St. Michaël het landelijk verband handhaafde en 2de, wanneer er politieke verkiezingen in zicht waren. Maar deze beide gevallen doen zich niet voor. De aanneming van dit voorstel geeft inmiddels wel voordeelen nm. dat de rust in de partij gehandhaafd blijft en dat komt vast te staan, dat de uiterse toegevendheid is betracht. De voorzitter meende, dat na dit woord, de vergadering er zich bij neer moest leg gen, vooral, omdiat aan het additilpneele artikel het volgende is toegevoegd: Studie clubs behooren te voldoen aan 4e voor waarden als in het reglement omschreven. De afgevaardigden van Gelderland bleven opponecren, waarna over het additioneel artikel gestemd werd met zitten en opstaan. Slechs 7 stemmen bleken tegen, zoodat het als aangenomen werd beschouwd. Het reglement werd daarop in zijn .geheel goed gekeurd. De voorzitter dankte allen, die aan de totstandkoming van dit reglement hebben meegewerkt, in het bijzonder prof. v. d. Grinten en sprak de hoop uit, dat onder Gods zegen de R. K. Staatspartij onder haar nieuwe reglement een schoone toe komst tegemoet zou gaan. De vergadering werd daarop gesloten. Donderdagavond is men met de herstel ling van de Eembrug gereed gekomen, zoo dat de verkeersstremming thans is opge heven. uit naar het geheim, dat men vermoedde, al wist men ook niets bepaalds. Men ging ter bedevaart naar het dorp Neurenberg, in de hoop, den geheimzinnigen interessanten man te zienf die op het punt stond, zich van al zijne bezittingen en goe deren te ontdoen, om zijn groote schuld aan den staat en aan de gemeente te betalen, dat geld, dat hij zelf met den naam van bloedgeld bestempelde. Maar de vensterluiken van dat sombere huis bleven gesloten en de bedevaartgangers naar den martelaar van zijne overtuiging keerden onverrichter zake naar huis terug, zonder zelfs maar eene schaduw van den grooten man te hebben gezien. Met brandenden ijver trok de weldadige dames-wereld zich het lót van bet eenige kind van de ongelukkige Clara Eek aan, dat bij een medelijdend arbeidersgezin was on dergebracht. Twee oudere kinderen waren gestorven, zooals men beweerde tengevolge van hon ger en van de mishandelingen van hun vader Het kleine kind zat schuw in een hoek van de kamer van het arbeidersgezin, dat dagelijksch een stroom van .bezoekers moest ontvangen, aan wie onder tranen de geschie denis van het arme kind werd medegedeeld. En dan werd het kind aan allen getoond en voorgesteld. Het had de geschiedenis van zijne moeder, die zijn vader had doodgeslagen, al zóó dik-- wijls gehoord, maar nu kreeg het appelen, chocolade, mooie kleeren, poppen enheoden Het crediet voor president Doumergue. In de Fransche Kamer is een kort, maar heftig debatje gevoerd over het buitenge woon crediet van 500.000 francs, voor de a.s. reis van president Doumergue naar Londen. Daar niemand stemming had aangevraagd, raadpleegde de voorzitter de Kamer met handopsteken. De socialisten, die zeer tal rijk waren, stemden tegen. Er heerschte toen onzekerheid, waarop de uiterste linkerzijde riep ,,'t Is verworpen." De voorzitter verklaarde niet van die meening te zijn, doch wilde tot een nieuwe stemming overgaan, maar dan met „ja' of „neen"Dit geschiedde, en het crediet werd met 372 tegen 102 stemmen aange nomen. Uitsluiting in het Haven bedrijf. Ten gevolge van een Zaterdagavond af gekondigde uitsluiting, liggen in Duitsch- land thans meer dan tachtig schepen in de haven Stil. Omtrent de uitsluiting in de haven van Duinkerken meldt een telegram nog dat het Z.g. Comité van Verdediging der haven mede- deelingen deed aanplakken, waarin de lock out'aangekondigd werd. De havenarbeiders van hun kant besloten in een meeting om zich als naar gewoonte op hun werk aan te melden, doch de patroons handhaafden hun besluit. De arbeiders vonden Zaterdagoch tend de deuren overal gesloten. Meer dan 4000 arbeiders zijn aldus tot werkloosheid gedoemd. De arbeiders eischen handhaving van het stukwerk met behoud van het ge wone tarief, hetwelk verhoogd zou worden volgens het coefficient van de kosten van het levensonderhoud. Van hun kant willen de patroons het stukwerk afschaffen en een vast dagloon invoeren. Uit dc Fransche Kamer. Charles Dumont, rapporteur voor de Oor- logsbegrooting in den Senaat, heeft in de Senaatscommissie voor financiën verantwoor ding afgelegd omtrent zijn recente reis naar Marokko. Hij sprak over de toekomstige organisatie van de Berberstammen, die hun onderwerping komen aanbieden. Dumont wees er op, dat deze organisatie zal moeten plaats hebben in het kader der instellingen van het protectoraat en van de Acte van Al- geciras, waaraan hij toevoegde dat Frankrijk niets had te maken in de Straat van Gibraltar en dat er voor het oogenblik evenmin iets te veranderen viel in het statuut van Tanger. Hij besloot met te zeggen, dat geen enkele vreemde mogendheid zich derhalve bezorgd heeft te maken over de aanstaande regelin gen, die strikt voor Frankrijk en Spanje ge reserveerd moeten blijven. Nieuwe bezuinfgings maat regelen in België. Het comité van de Schatkist kwam Zater dagmorgen bijeen en hield zich bezig met ijieuw voor te stellen bezuinigingsmaatrege len en met bepaalde contracten, waarbij de staat belang heeft. De maatregelen zullen heden aan den ministerraad worden voorge legd. Het conflict in de Engel sche mijnindustrie. De „Daily Telegraph" meldt, dat dezer dagen in de mijn Olletron in Noord-Notting- hamshire 500 mijnwerkers weer aan den arbeid zijn gegaan, onder wie de bestuur ders der plaatselijke afdeeling van den mijn- werkersbond. Het blad verwacht, dat deze beweging zich zal uitbreiden met name in de kolenvelden, die goed gaan, daar de eige naars er gunstige voorwaarden kunnen bie den. Te Mansfield in Nottinghamshire hebben mijnwerkers een manifest 'gepubliceerd, waarin ernstige critiek wordt geoefend "op de leiders van hun bond. Volgens hen is het organisme van den vakbond in handen van mannen, die politieke eerzucht en revo- lutionnaire plannen stellen boven het wel zijn der industrie. Wij voelen, dat wij ver keerd geleid worden, zeggen deze mijn werkers. Zij betoogen, dat een nationale regeling onmogelijk is> omdat de toestanden in de districten 'zoozeer uiteenloopen. Een aantal hunner hebben stappen gedaan om de eige naars te bewegen de mijnen te openen. De medewerker voor arbeidszaken van de „Westminster Gazette," die een enquête houdt in de kolengebieden, vertelt, dat, al thans in Lancashire de groote massa der mijnwerkers niet weet wat er in Londen om gaat ten aanzien van het kolenbedrijf. Er zou onder hen een stemming tegen Cook zijn. In één district trof de medewerker van de „W. G." bij de arbeiders een krachtigen wensch aan om weer aan het werk te gaan en een bereidwilligheid om gedurende 60 dagen acht uren per dag te werken (de wet op den werktijd in de mijnen staat dit toe). Het door de Mijnwerkersfederatie gepu bliceerde manifest, waarvan wij gisteren morgen melding maakten en waarin zij er bij de regeering op aandringt, dat zij als eerste stap nauwkeurige en gedetailleerde plannen tot reorganisatie van het mijnbedrijf ter be spreking en critiseering indient, besluit met den volgenden zin „Wij wenschen een loon- overeenkomst, die ons economische zeker heid geeft en ons behoorlijke beveiligingsmid delen en de procedure verschaft, waardoor de arbeiders hun loonen geregeld kunnen krij gen en hun arbeidsvoorwaarden gewaarborgd zonder voortdurend uitbarstende conflicten." De „Daily Telegraph" blijkt in dit mani fest een uitnoodiging aan de regeering te zien tot het hernieuwen van haar pogingen om de beide partijen tot elkaar te brengen en een regeling tot stand te brengen, doch zegt dat daarvan niets kan komen tenzij de Fe deratie bereid is, enkele harer eischen te ver zachten. Het blad voegt hieraan toe, dat de laatste, bovengeciteerde zin van het manifest een volkomen behoorlijke en redelijke ver klaring van de eischen der arbeiders is. Er kan geen aanstoot aan worden genomen noch wat betreft den toon, noch wat betreft de strekking ervan. Op dezen grondslag moet het, meent het blad, mogelijk wezen, de on derhandelingen te hervatten met eenige hoop op een gunstig en duurzaam resultaat en in dien men mag veronderstellen dat de zin in quaestie met dit doel werd geredigeerd, zal de regeering nauwelijks aarzelen, gebruik te maken van de haar geboden gelegenheid. Voorts wordt gemeld, dat in den door dertien mijnwerkers in het gebied van Shef field in Nottinghamshire onderteekenden brief aan de leiders der Mijnwerkersfederatie wordt gezegd, dat „daar waar iets dat op de oude loonen gelijkt kan worden betaald, de mijnen onmiddellijk dienen te worden geopend en laat men in de andere mijnen de feiten royaal onder het oog zien en tot voor waarden komen volgens haar betalingsver mogen." Baldwin over het conflict. Baldwin, die te Chippenham, in Wiltshire, voor een groote vergadering van conserva tieven het woord voerde, zeide het feit te betreuren, dat zoowel de mijneigenaars als de mijnwerkers de arbitrage hadden ver worpen, die hij had aangeboden, doch welke regeling ook tot stand zou komen, er zou eerlang een tot stand moeten komen. Het eerste werk zal dan bestaan in het herstellen van de verliezen, die het land in den strijd had geleden. De algemeene staking had de stabiliteit bewezen van de heele structuur van Groot-Britannië, terwijl tot verbazing van de wereld geen schot was gelost. Engeland v/as gered door het goede humeur en het gezond verstand van het volk. Baldwin zeide, dat hij wenschte te zien, dat de Britsche ar beidersbeweging zou worden bevrijd van vreemde en buitenlandsche ketterijen. Steun aan Britsch-Indië gevraagd. De raad van het Britsch-Indische. Vak verbond heeft een telegram ontvangen van den raad van het Britsche Vakverbond waarin gezegd wordt dat de uitsluiting der mijn werkers voortduurt en dat geld beslist noo dig is. Officieele Russische te genspraak. De -waarnemende zaakgelastigde der sov jet-Unie te Londen heeft de verklaring van den Britschen minister van binnenlandsche Zaken in het Lagerhuis tegengesproken, dat de sovjet-regeering geld naar Groot- Britannië had gezonden tot steun der alge meene staking. De wnd. zaakgelastigde ver klaart beslist, dat de sovjet-regeering nooit aan eenig Britsch stakingsfonds geld heeft bijgedragen. Afbreken der diploma tieke betrekkingen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Vrijdag door de Britsche regeering aan Sovjet-Rus land gerichte nota slechts een voorloopige stap beteekent. Duidelijk wordt in deze no(- tot uitdrukking gebracht, dat indien Rusa land voortgaat op dezelfde wijze tegen En geland op te treden als thans het geval is, een afbreken der diplomatieke betrekkingen verwacht kan worden. De nota van de Britsche regeering ai. de Sovjetregeering nopens het aanbieden door deze van geldelijken steun ten behoeve van de algemeene staking in Engeland zou zeer kort en zal niet worden openbaar ge maakt alvorens zij aan de autoriteiten te Moskou is aangeboden. Een protest van het En gelsche Vakverbond. De algemeene raad van het Vakverbond zond Baldwin een brief betreffende de nota aan Rusland. De raad protesteert in dezen brief krachtig „tegen de pogingen om de krachtsinspanningen van de Britsche vak beweging om de Britsche arbeiders te hel pen verkeerd voor te stellen en tegen het ge bruikmaken van deze krachtsinspanningen op een wijze, welke de betrekkingen tus schen de regeering en Sovjet-Rusland ern stig in gevaar brengt. De splitsing in de Liberale Partij. Nauwelijks is men er in geslaagd een een heidsmotie te ontwerpen voor de aanstaan de jaarvergadering der liberale partij, of door een nieuwe publicatie wordt het conflict weer verscherpt. In zijn bekende rede, de vorige week Zaterdag te Manchester gehou den had Lloyd George er aan herinnerd, dat de liberale partij in 1923 als een krachtige partij met 157 leden in het parlement was teruggekeerd. Niemand won meer door de liberale hereeniging dan de leider der partij, lord Oxford. Lloyd George voegde er aan toe, dat hij niets zou zeggen over wat er ge beurde in 1924 (toen de liberalen tot onge veer 40 terugliepen). In plaats van dit voor beeld te volgen wordt nu van de zijde der aanhangers van lord Oxford een brief gepu- liceerd, dien lord Gladstone (van 1921 1924 leider van de Eberale partij-organisatie) aan den chiep-whip Sir Godfrey Collins ge zonden en waarin de schuld van de neder laag der liberalen in 1924 aan Lloyd George gegeven wordt. Toen de hereeniging tot stand kwam, stel de de toenmalige partij van Asquith al haar middelen beschikbaar voor de nieuwe orga nisatie, terwijl Lloyd George 100.000 bijdroeg. Om in 1924 met tenminste 500 candidaten voor den dag te kunnen komen, wendde men zich tot Lloyd George, die naar het schijnt 300 voldoende vond en eerst toen het (volgens lord Gladstone) te laat was 50.000 pond bijdroeg. De „Daily Chronicle", het lijfblad vap Lloyd George, verweert zich tegen dezen aanval door te doen uitkomen, dat het libe rale partijbestuur destijds geen stappen heeft gedaan aan de partij bekend te maken hoe het er voor stond en geen beroep deed op de gewone leden noch op zijn vermogende vrienden en aanhangers. Blijkbaar moest (aldus de „D.C.") alles van het coalitie-libe rale fonds komen, waaruit men dan toch maar in twee jaar tijds 150.000 pond gekre gen heeft. De vereeniging van liberale candidaten heeft een motie aangenomen, waarbij een her stel van de partijeenheid onder leiding van lord Oxford wordt geëischt. Lloyd George verscheen ter vergadering en las een brief van Snowden voor, waardoor de geruchten werden weerlegd, dat hij tot de Arbeiderspartij had willen toetreden. Ook over de besteding van de partijfondsen gaf Lloyd George bevredigende ophelderingen zoodat alle klachten werden ingetrokken en hem hartelijk dank werd betuigd. Lloyd George's positie is daardoor aanzienlijk ver sterkt. Het streven naar auto nomie in Elzas-Lotha- ringen. Zooals gemeld, zullen de onderteekenaars van het door de „Heimatbund", een vereeni ging van naar autonomie strevende Elzas- Lotharingers, uitgegeven manifest, gerech telijk worden vervolgd. In het gewraakte manifest, dat een anti- Fran^che strekking heeft, wordt gezegd Sedert zeven jaar zijn wij dag aan dag getuige van het weerzinwekkend schouwspel eener stelselmatige berooving men berooft ons op ons eigen grondgebied van onze rechten men vergeet de plechtige beloften, die men heeft gedaan en treedt ze met de voeten men negeert de eigenschappen van ons ras en onze taalmen spot met onze tradities en gebruiken. Wij weten thans dat de fana tieke aanhangers der assimilatie een aanslag willen doen op het karakter, de ziel en de be schaving van het Elzas-Lotharinsche volk, zonder eerbied voor de gewetensvrijheid en de innerlijke overtuiging der Elzas-Lotha- ringen. Het manifest vraagt volkomen autonomie in het kader van Frankrijk, wetgevende en bestuurlijke autonomie, een gekozen ver tegenwoordigend lichaam, dat het recht be zit een eigen begrooting op te stellen, uit voerende macht heeft, met zetel in Straats burg. Voorts verlangt het eerbied voor de religieuse overtuiging der Elzas-Lotharing- sche bevolking. De „Heimatbund" eischt verder dat „de Duitsche taal zoowel als moedertaal van het grootste gedeelte der Elzas-Lotharingsche bevolkingen als taal, die tot de eerste talen der beschaafde wereld, behoort, in het ope zulk een omgeving te leven, wij worden oud voor den tijd." „Mijnheer, de directeur," zei Manila ernstig, „iik zal niet rusten, voordat ik de moeder van dat ongelukkige kind heb ge zien en gesproken, want eerst dan zal ik den sleutel bezitten, om tot het diepst vai het karakter vaa dat kind door te dringen wat mij anders een onmogelijk raadsel zou blijven." „Ik heb over de toekomst van dat kind niets te beslissen," zei de directeur ont wijkend. „Daartoe zal ik den weg wel weten te vinden, wanneer de tijd gekomen is," ze Manila zelfbewust, „maar u, mijnheer dc directeur, hebt er over te beslissen, of aan een ongelukkige vrouw, die zwaar heeft misdaan, en die weldra voor Gods rechter stoel zal moeten verschijnen, een laatste woord van menschelijke troost zal wonden gegund, van.... een medezuster. die.... gelukkiger is dan zij." Het woord „gelukkiger" werd door Ma- rilla zacht en snel uitgesproken. De oude directeur begreep, dat dit geluk alleen hierin bestond, dat zij vrij was van schuld. Doordringend rustten zijne oogen op haar. Wat kon die jeugdige, bekoorijke en onschuldige vrouw toch er toe bewegen, een dien gevallen misdadigster te willen komen troosten? Hij was besluiteloos. (Wordt vervolgd.) - Maar het arbeidersgezin kreeg van ieder een geld. En toen maakten zij het voorne men, het kind bij zich te houden en op te voeden. Meel en eieren .waren er genoeg in huis. en de wijnkruik werd dikwijls genoeg naar de herberg gebracht om gevuld te worden. Maar de kleine Clara bleef maar in een hoek zitten. Ze had het beter dan ooit te voren, en toch wilde ze maar niet vroolijk worden. Natuurlijk was er al een edele wedstrijd begonnen onder de invloedrijke dames van het land, wie zich met de zorg voör het kind van de moordenares zou belasten, om er een nuttig mensch van te maken, en vooral dc herinnering San vader en moeder geheel uit zijn geheugen te wisschen. En het arbeidersgezin zag zich daardoor bedreigd in zijne hoop, om voordeel te trek ken uit hun weldadigheid. Er waren ongeveer drie dagen verloopen, sedert de weigering van Hendrik Hegsmeis ter, om zijn ambt te vervullen, toen eene slanke dame in rouwgewaad bij den direc teur van de gevangenis te Miihlhcim werd toegelaten. i Haar gelaat was gesluierd, en hare ver- schijning had eene zekere voornaamheid. „Zij behoort tot de soort der incognito- dames," dacht de directeur bij zichzelven, terwijl hij haar een ^toel aanbood. De dame sloeg haar sluier teruggen droeg haar verlangen zonder omwegen voor. Ze deelde hem mede, dat ze het kind van de ongelukkige Clara Eek gezien had, dat nu met lekkernijen en geschenken overstelpt werd, terwijl de ziel van dat kind door on verstandige behandeling ten gronde werd gericht, zooals van de onbeschaafde lieden, waar het thans was ondergebracht, niet an ders te verwachten was. „Zool" zei de directeur, met stijgende belangstelling. Die vrouw was er toch geen van de gewone soort. Ze voerde het woord als een man van zaken. „Zoudt u mij de ziel van dat kiqd willen toevertrouwen?" vervolgd» Marilla. „Nog niet vandaag, nu ik nog niet kan zeggen wie en wat ik ben, maar later, wanneer ik met mijn naam, met mijne geheelc persoonlijk heid voor mijn wensch kan opkomen, Maar vandaag heb ik u een ander verzoek te doen: ik zou de moeder van dat kind willen zien en spreken." „Ik heb mij tocih vergist," dacht de direc teur bij zichzelven. ..Zij behoort alweer tot de soort van mcognito-dames. Het komt altijd op hetzelfde neer." Toen richtte hij het woord tot haar, met afwerend gebaar, maar op rustigen, vaderlijken toon: „O, volg toch mijn raad. en doé niet zooals vele anderen, die door ongezonde nieuwsgierigheid gedreven, de diepste men schelijke ellende willen doorgronden. Op uw jeugdigen leeftijd zoudt u den verplette renden indruk nooit kunnen vergeten. Altiid zou de herinnering daaraan u kwellen. En wij, die door ons ambt genoodzaakt zijn. in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7