Radio-Omroep GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN MAATREGEL VAN DEN POOL- SCHEN PREMIER. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het belang van ons land bij een ongestoorden uitvoer. De Amerikaansche zee officieren op het Loo. Speculatie in> erf pacht. Het doorvoerverbod van vleesch. Veiligheid in de mijnen. Nederland en Locarno. Terugtrekking uit het politieke leven. Uitvoering tandprothese-wet. De E. R. K. De schadeloosstelling aan de Naardensche kweekers. UIT ONZE OOST. Sovjets-agenten aan het werk. FINANCIËN. ÜITLOTINGEN. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Valsche Duitsche banknoten. bare leven de plaats zal innemen, welke haar toekomt." In de bestuursdiensten en bij de rechtbanken dient zij naast de Fransche taal ïn met dezelfde rechten te worden gebruikt. Dit manifest, dat door geestelijken, arbei ders, burgemeesters, gemeenteraadsleden en zelfs ambtenaren is onderteekend, heeft uiteraard bij de communisten een goed ont haal gevonden. Zij hebben den „Heimat- bund" een aantal vragen gesteld, ten einde tot samenwerking te geraken. De zaak Lessing. De hoogleeraar aan de universiteit te Leipzig, dr. Hans Driesch, waarschuwt in het „Berl. Tag." voor de agitatie tegen dr. Lessing te Hannover. Prof. Driesch zet uiteen, hoe bedroevend het verschijnsel is, dat de studenten in hun strijd tegen Lessing als motief nemen diens optreden ttegen Hindenburg indertijd in de verkiezingscampagne. Immers, wat is een verkiezingsstrijd zonder vrijheid van het woord en in welke bewoordingen heeft men aan den anderen kant toen niet den tegencandidaat bestreden Maar de zaak wordt nog erger, daar de studenten zelfs een openlijke terreur drijven. En pref. Driesch vraagt of dit alles het Aanzien van het Duitsche rijk in de oogen ean het buitenland zal verhoogen. Waaraan hij toevoegt Wie op de hoogte is, weet, dat de studenten slechts de werktuigen zijn en dat ongenoemde lieden achter de coulis sen zitten, voor wie het anti-Hindenburg artikel slechts een voorwendsel is om een leeraar weg te werken, omdat hij voor het nieuwe Duitschland opkomt én hun daarom in den weg staat. Tenslotte voert prof. Driesch een warm pleidooi voor de wetenschappelijke capaci teiten van Lessing, dien hij niet aarzelt tot den cultuurfilosoof van dezen tijd te verklaren een man, wiens werken slechts liefde en medegevoel met alle creaturen ademen. En zulk een mensch, vraagt prof. Driesch, zou een zedenbederver, een vernie ler van volk en jeugd zijn Prof. Driesch laat ten slotte de waarschu wende woorden hooren Het Duitsche aan- fien in de wereld, door de moorden op Erz- berger en Rathenau, door de veemmoorden, door alle Putsch-pogingen enz. geschokt, be gint zich eenigszins te herstellen. Maar wij mogen het kleine kapitaal aan prestige, het welk wij ons weer hebben weten te verwer ven, waarlijk niet lichtzinnig op het spel zetten. Een verklaring van minis ter Becker. De Pruisische minister van Onderwijs, dr. Becker, heeft Zaterdag in een persgesprek zijn meening over den huidigen stand van het cqnflict tusschen professor Lessing en de studenten te Hannover te kennen gegeven. Naar te verwachten was, verdedigde v de minister den hoogleeraar, dien hij verzocht heeft, dit leerjaar te blijven doceeren, niet tegenstaande de aanvallen van zijn collega's en van de opgehitste studenten. De Pruisische regeering heeft geen enkel Hannoversch student gestraft en het verwij deren van de hoogeschool van eenige stu denten is door het college van senatoren ge schied en ook niet willekeurig, zooals be weerd wordt, maar in elk afzonderlijk geval op grond van deugdelijk onderzoek. De mi nister veroordeelt het optreden van de stu denten, de hen steunende hoogleeraren en de persorganen. Hun optreden is een zui vere terreur, die geen staat zich kan laten welgevallen. Welke maatregelen nu echter zullen volgen, daarover laat zich de minister nog niet uit. Intusschen blijft men van alle kanten prof. Lessing aanvallen, onder anderen in een groote vergadering van oud-studenten te Hannover, waarin de ex-burgemeester, prof. Meyer, den minister en prof. Lessing scherp kritiseerde ten slotte werd een motie van wantrouwen tegen den minister van onder wijs aangenomen. De vorstelijke vermogens. De president van de Duitsche rijksbank £r. Schacht heeft aan het bestuur van de de mocratische partij laten weten, dat hij het niet eens is met de houding van deze partij, voornamelijk in de aangelegenheid van het plebisciet over de algeheele onteigening der vorstelijke vermogens. Daarom treedt hij uit de partij hij blijft zich echter als democraat beschouwen. De rechtsche pers maakt natuurlijk van deze uitlating gebruik ten gunste van haar eigen standpunt inzake de onteigenings- quaestie. Een brief van Hindenburg Zooals men weet heeft de soc. leider Mül- ier-Franken in het rijksdagdebat inzake de publicatie van den brief van Hindenburg den Pruisischen oud-minister van binnenland- sche zaken v. Loebell openlijk uitgemaakt voor leugenaar en bedrieger. Thans heeft v. Loebell een verklaring ge publiceerd, waarin hij zich tegen den aanval van de „Vorwarts" tracht te verdedigen, v. Loebell had beweerd, den brief slechts te heb ben gepubliceerd, omdat hij daartoe gedwon gen werd door het Zondagartikel van het soc. orgaan. Maar dit had Loebell een be drieger genoemd, omdat het meende te kun nen aantoonen, dat v. Loebell reeds de vorige week alles in gereedheid had voor de publi catie van brief en aanplakbiljetten. Volgens v. Loebell nu had hij het plan ge had het schrijven van den rijkspresident te publiceeren, indien het blijkbaar werkelijk tot een plebisciet zou komen zonder vooraf gaande wettelijke regeling door den rijksdag. Mocht her tot zulk een regeling gekomen zijn, dan zou hij, zoo beweert v. Loebell, den brief niet gepubliceerd en alle aanplakbiljetten ver nietigd hebben. Alleen het artikel van de „Vorwarts" had hem tot onmiddellijke pu blicatie gedwongen. De „Frankf. Z.", die niets gelooft van die heele bewering, veronderstelt dat de aanhan gers van v. Loebell, de rechtsche partijen., zelf over deze argumentatie zullen lachen, daar juist zij het zijn geweest, die opzettelijk een wettelijke regeling vóór het referendum hebben verijdeld. Botsingen te Praag. Naar uit Praag wordt gemeld, zou Zater dagmorgen na een heele nachtzitting, ge stemd worden over het ontwerp betreffen de de agrarische rechten. Toen de rapporteur om half vijf echter de tribune besteeg om een slotwoord te spre ken, begonnen de communisten obstructie te voeren. Zij sloegen met de deksels de les senaars enz. Eenigen sprongen zelfs naar de ministersbank, terwijl anderen de tribune bestormden. Er ontstond een helsch lawaai, dat tot tegen zevenen duurde. De communisten schreeuwden, dat de re geering moest verschijnen om inlichtingen te geven over de plaats gehad hebbende straatgevechten. Het Tsjechische Soc. blok sloot zich aan bij den eisch, dat de regeering inlichtingen zou geven, maar onthield zich van de luid ruchtige betoogingen. De Berlijnsche pers bevat nadere berich ten over de bloedige straatgevechten te Praag en het handgemeen in het parlement. In het geheel zijn er 59 politiebeambten gewond. In de Kamer duurde de obstructie der oppositie twee uur aan een stuk. Geen enkel spreker kon zich verstaanbaar maken- Toen een rapporteur zijn manuscript voor las. sprong een communist op het snreekee- j stoelte en worstelde met den spreker, om j dien zijn manuscript te ontrukken. De par- lementscommissie moest herhaaldelijk tus- I schenbeide komen om het spreekgestoelte i te beschermen. Een deel van de ministers- j bank werd vernield. Schilderijen als bagage. De politie publiceert mededeelingen om trent een complot om kunstschatten uit ïtaüë te smokkelen in de bagage van kardi- j naai Bonzano, pauselijk legaat op het Eucha- I ristisch Congres ie Chicago. Een zekere Mario Serantoni van het filiaal te Rome der „American Express Cy," is gearresteerd in verband met dit complot. De pauselijke missie, waarvan kardinaal Bonzano aan het hoofd staat, had 23 stuks bagage bij zich. De politie kreeg argwaan toen bekend werd dat op weg naar het sta tion de bagage tot 24 stuks was vermeer derd. Toen de kardinaal dit vernam, gaf hij order de geheele bagage te onderzoeken. In een koffer, welke behoorde aan Serantoni, j die Bonzano naar Chicago zou vergezel- j len, werden dertien kostbare oude «schilder stukken gevonden. Zij waren geadresseerd aan een rijken Amerikaanschen verzame- laar. Serantoni is onmiddellijk gearresteerd. Een Amerikaansch voor stel inzake de Philippijnen In het Representantenhuis heeft Bacon een wetsvoorstel ingediend strekkende om de door Moro's bewoonde provincies geheel van de overige Philippijnen te scheiden en ze als een afzonderlijke onderhoorigheid te bestu ren. Het voorstel omvat de vorming eener afzonderlijke regeering bestaande uit een gouverneur en een kabinet benoemd door president Coolidge. DE SAMENSMELTING DER ENGEL- SCHEL AND-,ZEE-EN LUCHTMACHT Het verslag der commissie ovér de samen smelting van land-, zee- en luchtmacht is in den vorm van een blauwboek gepubliceerd. Er worden geen bepaalde voorstellen gedaan, maar verklaard wordt dat de samensmelting derzelfde diensten van leger, vloot en lucht macht alleen uitvoerbaar is als deze deel uit maakt van een reorganisatie, waarbij een ministerie van verdediging zou worden inge steld, in hetwelk de drie diensten zouden op gaan. EEN FRANSCH-SPAANSCHE CON FERENTIE. Heden begint de Spaansch-Fransche con ferentie ter bespreking van de Marokkaan- sche quaestie. Sprekende over de a.s. Fransch-Spaansche onderhandelingen inzake Marokko, voorziet het „Journal" dat men spoedig tot overeen stemming zal komen. Het blad voegt er aan toe: Het verloop der discussie schijnt een vol komen tegenspraak te wezen van de bewe ringen van hen, die nog voorgeven te geloo- ven dat Spanje en Frankrijk meer moeite Zouden kunnen hebben om het eens te worden bij het uitbuiten van het succes dan bij het behalen er van. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Drie gevaarlijke misdadigers zijn uit de gevangenis te Rambouillet ontsnapt, na den bewaker gewurgd te hebben. Gendarmen hebben Zaterdagnacht een der drie bandieten gearresteerd. DROEVIG EINDE. Tsjeidsje, de voorzitter van de Wetgeven de Vergadering der voormalige republiek Georgië, die zich den 7en Juni van het leve trachtte te berooven in een aanval van neu rasthenie, is aan zijn wonden overleden. „DE VLUCHT NAAR BORDEAUX." Zoowel het „Journal" als „Comoedia" nemen de gelegenheid van de onthulling van het fresco in de Garre de l'Est te Parijs, voorstellend het dramatisch afscheid der eerst gemobiliseerden in Augustus 1914, te baat om eenige bitter-sarcastische opmer kingen te maken. „Coemoedia" heeft ook een decoratief pa neel ontwórpen, n.l. het tooneel eener an dere mobilisatie de vlucht der regeering naar Bordeaux Dit stuk zou dan in de Gare du Quai d'Orsay moeten hangen. Maar nu meent Clément Vautel in zijn Film in het „Journal" dat dit ontwerp van de vlucht naar Bordeaux niet volledig is. Waarom staan de O.W.'ers, de „Schiebers" en de praatjesmakers er niet op, die de geest ondermijnden en achter het front onnoeme lijke schade berokkenden? Maar wie zou zoo iets durven onthullen Trouwens, Vau tel zou het heel waarschijnlijk achten om, wanneer er ooit weer eens een oorlog mocht uitbreken, al deze sluikhandelaars, O.W.'ers en praatjesmakers aanstonds- naar Bordeaux te expedieeren. Zoodra de overwinning is behaald zouden ze terug kunnen komen om haar te vieren en desnoods te doen gelooven, dat zij hem hebben behaald 1 - Bovendien doet Vautel nog opmerken, dat het niet geheel juist is dat het fresco in d Gare de l'Est is onthuld, daar de eerste trein, de symbolieke trein van het Fransche leger, van het Gare du Nord is vertrokken. Ge lukkig, aldus Vautrl dat het mogelijk is, als men den verkeerden trein heeft genomen, om alles goed te maken met een taxi. Dit deed een maand later généraal Gaillieni. Minister-president Bartel verklaarde, dat de regeering de universiteit te Posen zal sluiten, aangezien daar gepolitiseerd en niet gestudeerd wordt. HET GEVAL-JUSTH. Iwan Justh, de Hongaar, die graaf Bethle in het Volkenbondsgebouw een slag in het gezicht heeft gegeven, heeft den rechter van instructie verklaard, de volle verantwoorde lijkheid voor zijn daad te aanvaarden en be reid te zijn voor elke rechtbank in Zwitser land of Hongarije te verschijnen; Het „Journal de Genève" wijst op de ju ridische moeilijkheden, welke voortvloeien uit het feit, dat het incident heeft plaats ge had in het exterritoriale Volkenbondsgebouw. Justh schijnt in Hongarije vervolgd te worden wegens oplichterij. Hij is geen be roepsjournalist. Na een langdurig onderhoud in het paleis van justitie tusschen den procureur-generaal van de Zwitsersche republiek en den procu reur-generaal van het kanton Genêve is uit gemaakt, dat de gewelddaad, door den Hon- gaar.de Justh tegen graaf Bethle gepleegd, valt onder de bepalingen van het Zwitsersche. strafwetboek. TEGEN BETHLEN. Graaf Andrassy heeft een artikel geschre ven tegen graaf Bethlem, waarin hij verklaart dat deze slechts een kleingedeelte van Hon garije vertegenwoordigt en te veel vijanden heeft om aan het bewind te blijven. EEN KLOPPARTIJ TUSSCHEN COM MUNISTEN EN FASCISTEN. Zaterdagavond kwam het tot een klop partij tusschen communisten en een groep Italiaansche fascisten te Genève in den loop van een bijeenkomst georganiseerd door de soc. partij te Genève en een groep Italiaan sche soc., aldaar ter herdenking van den moord op Matteotti. Er zijn vele gewonden o.w. verschillende fascisten. De Italiaansche consul zou van plan zijn bij de autoriteiten tegen het gebeurde te protesteeren. EEN BERUCHT MISDADIGER TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te New York heeft Richard Reese Whittemore, die bij de politie te boek stond als een der meest beruchte misdadigers tot den strop veroordeeld wegens moord op een cipier, in 1925 gepleegd toen hij uit de gevangenis van Maryland ontsnapte, Of schoon Whittemore eerst 27 jaar oud was was hij de leider van een bende, die voor een waarde van meer dan een millioen dollar door strooptochten in banken en diefstal van juweelen in New York en andere steden, in de wacht sleepte. Whittemore was al van zijn jeugd af aan een misdadiger en heeft twee keer wegens moord terechtgestaan. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Tengevolge van een verwarde schermut seling tusschen Chineesche combattanten werd een matroos van een Britsche kanon neerboot bij Sjoenking op de Jangtzekiang ernstig gewond. BOOT OMGESLAGEN. Gemeldt wordt, dat Zaterdag 11. twaalf personen te Vizagapatam bij Madras zijn verdronken tengevolge van het omslaan van een boot, die passagiers van den wal naar het stoomschip „Chilker" vervoerde. De boot werd bij een zandbank door golven gegre pen en onderstboven geslagen. Havenperso neel redde drie der opvarenden, terwijl vijf erin slaagden naar den wal te zwemmen. Dat Nederland groot belang heeft bij een ongestoorden uitvoer van vleesch naar En geland, blijkt uit de volgende cijfers, welke de R.-K. Boerenstand aan de Statistiek van den In-, Uit- en Doorvoer over 1925 ontleent. a. Varkensvleesch, totaal uitvoer 62.368.000 K.G., waarde f 62.312.000, uitvoer naar Engeland 36.072.000 K.G., waarde 36 milli oen, 227 duizend gld. b. Rund- en Kalfsvleesch, totaal uitvoer 15.896.000 K.G., waarde f 21981.000, uit voer naar Engeland 9.592.000 K.G., waarde f 7.318.000. c. Schapenvleesch, totaal waarde 7.938.000 K.G., waarde f 7.310.000, uitvoer naar Enge land 6.998.000 K.G., waarde f 6.494.000. Gezouten varkensvleesch en spek, totaal uitvoer 17.753.000 K.G., waarde f 20.270.000 uitvoer naar Engeland 14.222.000 K.G., waarde f 160.000.000. H. M. de Koningin biedt a.s. Maandag middag ten Koninklijke Paleize Het Loo aan den Amerikaanschen admiraal Sir. Roger Welles, commandant der Ameri kaansche maritieme strijdmacht in Europa, den commandant van de Pittsburgh, kapi tein ter zee F. Taylor Evans den voornaam- sten officieren-van de Pittsburgh, en eenige, verderen genoodigden een thee aan. De vreemde zee-officieren zullen per auto uit Amsterdam naar het Loo komen. (Mr. Dr. J. H. van Z(anten) schrijft ift „het Gemeentebestuur" Een van de voornaamste redenen der in voering van het erfpachtstelsel was het ver langen in een aantal gemeenten om de spe culatie in bouwgrond, die ernstige afmetingen had aangenomen, tegen te gaan en de ver meerderende waarde van den grond aan de gemeenschap ten goede'te laten komen. Op merkenswaardig is het, dat dit stelsel thans blijkt de speculatie volstrekt niet te beletten. Steeds meer komt te Amsterdam voor, dat men op speculatie grond in erfpacht neemt en het recht dan spoedig daarna verkoopt, wat de erfpachtsvoorwaarden niet beletten. Voor den nieuwen erfpachter wordt de ca non dan met rente en aflossing van de koop som verhoogd. Er zijn bouwgronden, die op deze wijze reeds in de vierde hand zijn ge komen, wat inderdaad zwaar op de huren der opstallen gaat drukken. Afwijkingen toegestaan. Gelet op den thans officieel bekenden tekst en de bedoelingen van het invoerver bod van vleesch in Engeland, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw algemeene afwijking toe gestaan van het doorvoer-verbod in Neder land van gesmolten vetten, geconserveerd vleesch en vleesch-extract (uitgezonderd door koude verduurzaamd vleesch en bacon) en van vleesch, hetwelk uitsluitend bestemd is voor proviandeering van schepen. Dit laatste onder voorwaarde, dat aan de douane beambten aannemelijk wordt gemaakt, dat de betreffende hoeveelheden inderdaad uit sluitend voor proviandeering zullen dienen. Deze ontheffing houdt verband met de voorziening der schepen uit entrepot. Voor doorvoer van door koude verduur zaamd vleesch, bacon, enz., zal vooralsnog elke aanvrage op zich zelf beoordeeld moeten worden, maar de Minister heeft maatregelen getroffen, dat stagnatie bij inwilliging niet behoeft voor te komen. Een bezoek van min. v. d. Vegte. De minister van Waterstaat "Zal Donderdag a.s. een bezoek brengen aan de mijnstreek. Woensdag zullen verschillende corporatiën en ook de beide arbeiderscontroleurs der mijnen door den minister worden gehoord, waarvoor deze zitting zal houden in het ge bouw van de staatsmijnen. Het onderzoek zal uitsluitend loopqn over de vraag of meer dere controleurs zullen worden aangesteld en of er meerdere bevoegdheid zal worden ver leend aan de arbeiders in het mijnbedrijf werkzaam. Wat Frankrijk wenschte. Op de vragen van het Kamerlid Van Vuuren in zake de overeenkomst van Lo carno, heeft Minister Van Karnebeek thans het volgende geantwoord: De in Maart 1925 aaij den Franschen am bassadeur ,te Londen in verband met het Duitsche voorst»! tal t>ef, sluitenvan een waarborgverdrag gegeven instructie, waar in van het betrekken van Nederland bij de te sluiten overeenkomst wordt gesproken, is den minister niet bekend geweest, voor dat deze instructie dezer dagen aan den Franschen Senaat werd overgelegd. Ook van den in die instructie uitgedrukten wensch van de Fransche regeering heeft de minister voor de overlegging van bedoeld stuk geen kennis gedragen. Noch toentertijd, noc,h later is er bij de Nederlandsche regeering eenige stap gedaan om Nederland op de een of andere wijze bij de overeenkomst van Locarno te be trekken of haar te bewegen. langs een anderen weg tegemoet te komen aan in die richting gaande wenschen der Fransche regeering. Naar het Corr. Bur. mededeelt, is dr. F. B. F. F, Baron Wittert van Hoogland, die dezer dagen wegens gezondheidsredenen de herbenoeming tot voorzitter van de Veree- niging van Raden van Arbeid niet aan vaardde, ook voornemens zich uit het poli tieke leven terug te trekken. Hij stelt zich niet meer herkiesbaar voor de Eerste Ka mer en is ook voornemens te bedanken voor den Haagschen Gemeenteraad. Aan het „Corr.-Bur." wordt gemeld: In de pers komt hier en daar tot uiting een vermoeden, als zoude er bij de uitvoe ring van de wet van 1925, inzake de tand- technici, aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid op onregelmatige wij ze zijn gehandeld. Waar de bedoeling blijk baar is te beweren, daj invloeden zich bui ten den minister en bij de uitvoering dier wet betrokken hoofdambtenaren, hebben doen gelden, kunnen deze vermoedens op de meest stellige wijze worden tegengespro ken. Geen enkel geval is buiten de daar voor aangewezen hoofdambtenaren om be handeld. Het nieuwe gebouw van de E. R-. K. Eer ste R. K. Levensverzekerings-Mij., is giste ren plechtig ingezegend en in gebruik geno men. Door den wiskundigen adviseur der E. R. K„ den Zeereerw. Heer Dr. Jos. Kwist- hout, werd een plechtige H. Mis opgedra gen in de St. Augustinus-kerk. Het gebouw werd plechtig ingezegend door den Hoogeerw. Heer Deken van Nij megen, mgr. C. A. van Sop. De minister van Oorlog heeft aan de Twee de Kamer een nota doen toekomen, waarin hij de beschuldiging' van den heer Duys, geuit bij de besprekingen in de Tweede Kamer over de schadeloosstelling van kivee- kers te Naarden, weerleg1. M.et valschc passen. Een der meest bevoegde „speurders" naar de communistische geheimen hier te lande deed aan de Tel. de volgende mededeelingen over de wijze, waarop Rusland geregeld in formaties verkrijgt betreffende de toestanden hier te lande, en over de communistische boodschappers, welke van tijd tot tijd hier aankomen, meestal met hulp van valsche pas sen. Natuurlijk komt het meermalen voor, dat menschen, die in het bezit zijn van zoo'n val- schen pas, op de een of andere wijze in de ga ten loopen of wel eenige verdenking opwek ken, in welk geval hun wordt medegedeeld, dat zij, indien zij willen debarkeeren, gedu rende geruitnen tijd in verzekerde bewaring zullen worden gehouden. Dit dreigement heeft in heel wat gevallen uitgewerkt, dat deze menschen er dan maar liever van afzagen om in Ned. Indië af te stappen en hun reis ver volgden. Van zulk een maatregel gaat dus Wêl degelijk een preventieve werking uit. Om echter absoluut zekere resultaten te verkrij gen, beschikt onze immigratie-dienst niet over voldoende menschen, die geheel door kneed zijn in de trucs door de communisten toegepast. Zooals het thans het geval is, is men daarmede niet geheel op de hoogte en be- heerschen de weinige krachten, die .men hier voor dezen dienst beschikbaar heeft ook niet de daarvoor noodige talen zoodanig, dat men dadelijk zeggen kan, deze man is afkomstig van dat of dat land. Het gevolg is nog steeds, dat werkelijk zeer vooraanstaande leiders yan het Bolsjewistische regime Indië hebben kun- nen.betreden, zij het dan ook niet voor lang. De informatie-agenten der Sovjets treft men vooral aan onder de Chineesche kant- en zijde verkoopers, die dagelijks langs de hui zen van onze groote steden hun waar te koop aanbieden, en bij nader onderzoek veelal uit nemend Russisch blijken te spreken. Steeds trekken ze voort van huis tot huis met hun barang beladen, dikwerf weggejaagd of ruw bejegend, wegens hun verregaande indringe righeid. Waar ze kunnen, informeeren ze, bij de bedienden hier, bij een spraakzamen njon- ja, ginds, waar ze het maar krijgen kunnen. Soms rusten ze uit voor de huizen aan den kant van den weg, dat zijn de huizen, waar nadere informaties omtrent de bewoners moet worden ingewonnen. Zoo'n rustperiode duurt soms lang en wordt zoonoodig eenige dagen achter elkaar herhaald. Ze werken onophou delijk en.ongestoord en vormen den stil len inlichtingendienst van de Executieve der derde Internationale. Behalve deze ondergeschikte informateurs bevindt zich nog een heel aantal hoogere, goed betaalde, geheime agenten van Rusland in Ned. Indië. Behalve Europeanen, bevin den zich onder hen Britsch Indiërs en Cbi- neezen. Door betere opleiding zijn zij in staat belangrijker inlichtingen te verzamelen en bovendien worden zij gebruikt om propagan- da-materiaal op zoo min mogelijk opzienbare wijze onder de bevolking te verspreiden. Meestal zijn het menschen, die geen bepaal den werkkring hebben of wel vervullen zij een schijnbaantje om niet zoo spoedig in de gaten te loopen. Zoodra de uitgebreide dienst ver neemt, dat er verdenking tegen een hunner wordt gekoesterd, verdwijnt dit lid onge merkt van het tooneel, om in een andere streek of. wel in een heel ander land zijn werkzaam heden voort te zetten. Een formeel informatiebureau komt mees tentijds eerst tot stand, nadat de zaken ge durende eenigen tijd zonder opzien op een be paalde plaats zijn gedreven. Meestal wordt het dan ingericht bij een Chinees, die in han delsrelatie staat met China. Berichten komen en gaan met de gevoerde correspondentie en zijn zelfs zoo ingekleed, dat mochten brieven in verkeerde handen terecht komen, de in houd van de brieven op geen enkele wijze het vermoeden zoude doen ontstaan, dat er sprake is van correspondentie met communistische leiders in het buitenland. ROTTERDAMSCHE schouwburg. Bij de jongste trekking van Rotterdamsche Schouwburgloten werden de volgende num mers uitgeloot 434—33 met f 500; 1202—18 met f125; 2777—83, 799—7 en 2481—16 met f50; 3081—87, 1534—7 en 2378—87 met f25; 431—54, 2615—54, 2095—15, 46—25, 3229—68, 944—36, 1607—71, 2278 —40, 2737—79 en 1522—78 met f 12.50; .1369—24, 1389—99, 434—21, 3641—71, 1580—49, 1780—69, 1653—96, 944—70, 1451—47, 613—36, ,258—25 en 1686—78 met f 10; 1537—43, 1932—79, 33084—9, 1225—100, 3639—84, 1120—84, 1686—19, 2856—5, 2856—82 en 599—55 met f5; en 3376—2, 3736—9, 857—99, 1754—9, 336 —56, 2825—44, 1385—4, 1529—12,3424— 1529—12, 3424—1, 1376—67, 3546—88, 2155—65, 2080—52, 2181—47, 150—79, 2163—100, 394—65, 3152—95, 306—26, 765—28, 3745—60, 2810—75, 1597—23, 1809—27, 3174—1, 904—55, 2361—2, 3423 —14, 1773—63, 229—34 en 3520—12 met f 2.50. Serie no. 3913 werd aflosbaar gesteld. STAD PARIJS 1898. Trekking van 5 Juni. No. 316.267 is betaalbaar met frs. 200.000 No. 656.217 is betaalbaar met frs. 50.000. De vier volgende nummers zijn betaal baar elk met frs. 10.000. Ne. 54.200, 241.J29, 364.614 en 678.898. De vier onderstaande nummers zijn be taalbaar met frs. 5000. No. 25.117, 360.970, 376.456 en 689.587. Veertig nummers zijn betaalbaar elk met frs. 1000, terwijl 1.706 nummers betaal baar zijn a pari. AMSTERDAM, 12 Juni. Aardappelen. (Bericht v/'d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 45, id. blauwen f 45, id. bravo's f 33.50, id. roodstar f 4.504.75, id. bonte star f 4.40—4.50 p. hl. Westl. muizen f 12 13, id. kleine muizen f-10%11, Drentsche Winter Malta f 1718, Andijker blauwen f 2, id. muizen f 11.2012, id. kleine muizen f 7i8, Langedijker muizen f 1112 p. 100 kg. Friesche borgers f 3, id. roodstar f 4.50 4.75, id. roodbonten f 4,404.50 per hl. AMSTERDAM, 12 Juni. (Noteering v/h. Veilinggeb. De Jongh Koene.) Druiven f 0.70 0.95, bessen f 0.42—0.72, aardbeien f 0.35 0.40, extra, idem f 0.250.30 per pond le, aardbeien f 0.090.013 per doosje, aard beien f 0.160.22 per pot, perziken f 0.20 0.34, idem II f 0.09—13 per st., spercie- boonen f 0.84*—0.94, peulen f 0.200.28, tomaten f 0.460.64 per kg., peen f 1530, rabarber f 1016, raapstelen f 2.403.10, dunne prei f 2.504, selderie f 914, peter selie f 25 per 100 bos, blomkool extra f 12 17, idem I f 710, idem II f 2—4 per 100 stuks, komkommers geel f 1216, idem II f 71,1 per 100 st;, spinzaie f 1114, poste lein f 1012, nieuwe aardappelen f 10.50 12.80, klein f 610.20 per 100 kg. sla f 1.202 per 100 krop, andijvie f 34.50 per 100 krop. Bloemen. Hadley f 714, pernet f 7 10, Columbia f 58, ophelia f 47, golden op- hellia f 58, verschure f 4 &5, sumburst f 3 6, keizerin f 47, violieren f 610, am. an jers f 714, kathyrus f 0.80-1.40, pyreth- rum f 0.601, delfinium f 2.505, papavers f 12.20, anemonen f 0.300.80, irissen f 0.501.20, 'chinesus f 46.50, calla's f 1318 per 100 stuks, lelies f 1317 per 100 kelk, snijgroen f 47.50 prer 100 rank. Potplanten. Hortensia's groot f 1.502.40, klein f 0.701, coleus f 0.350.45, trades- cantia's f 0.220.26, paul crampel f 0.22 0,26, jean meclara f 0.25, rubin f 0.240.28, pultatums rood f 0.200.24, rose f 0.17 0.22, spirea's f 0.250.40, adrianthums g 010 0.13, plumosa's f 0.070.11, varens f 0.07 0.10, alles per stuk. BO VENKARSPEL (Station), 11 Juni. Aardappelen, Schotsche f 4.105, Kleine f 2.703.30, per baal. Aangevoerd 4820 baal. Bloemkool f 1016.30, 2e id. f 5.60 10.90, 3e id. f 1.503.10 per 100 sruks. Aangevoerd 6515 stuks. Wortelen f 912 per 100 bos. Aangevoerd 520 bos. BREUKELEN, 11 Juni. Kaas. Aange voerd 221 wagens, met te zamen 9255 kazen, gewicht ca. 54.785 Kg. prijs le soort f49 52, 2e soort f 4348, gestempelde f 4556 per 50 Kg. DELFT, 12 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 62 stapels komijnenkaas f 0.600.86 per Kg., 5 st. zoete kaas f 0.960.98. Han del traag. ELST (Bet.) 11 Juni. Fruitveiling V.V.O. B. Aardbeien, le soort 4361, 2e soort 38 40 ct. per Kg. Kersen 4865, Kruisbes sen 1014 ct. per Kg. TER AAft, Veilingsbericht van de R.K, Tuindersvereeniging „St. Phocas" van '11 Juni 1926. Aangevoerd 199 zakken Peulen jong f 2.02; 1927 zakken Peulen groen f 1.47, 40 zakken Peulen s2e oort f 1.13; 69 zakken Doperwten f 2.51, 25 zakken capdoppen f 2.44; 7 zakken capgroen f 2.58 Snijboo- nen f2.58 le soort'f 11.50;Peen per bos 17 cent. Sloffen aardbeien 1.051.50 per 5 pond, Postelein per 100 Kg. f 1.50; Bloem kool le soort f 816; 2e soort f 38y2 Veilingsbericht van de R.K. Tuin dersvereeniging „God zij met ons", van 11 Juni. 53 akken peulen jong f 2.32, 517 f 1.49 TER AAR, Veilingsbericht van de^R.K Tuindersvereeniging „God zij met ons", 11 Juni 1926. Aangevoerd 52 zakken Peulen jonge f 2.23, 517 zakken le soort f 1.49,50 2e soort f 1.15; 14 zakken Doperwten f 2.50 5 zakken Captoppen f2.60; 3 zakken Tuin- boonenjf 2.55, allesjfper 10 K.G. PURMEREND, Vrijdag 11 Juni. Aard appelen 2.023.55 per zak 25 K.G.; kl. Aardappelen 1.402.65 per zak 25 K.G.; Slaboonen 0.87 per K.G.; Snijboonen 0.620.85 per K.G.; Tuinboonen 3.50 per 1000; Peulen 10,0012.50 per 50 K.G.; Doperwten 11.5018.50 per 50 K.G.; 29000 K.G. Kruisbessen 11.0011.60 per 100 K.G.; Perziken 5.00 per 100; Aard beziën 0.47-+-0.72 per K.G.; Komkommers 1.009.00 per 100; Bloemkool 4.00 17.00 per 100; Spinazie 0.670.83 per mnd. 5 K.G.; Postelein 0.701.50 per mnd. 10 K.G,; -Sla 0.30—2.20 per 100 krop; Radijs 0.50 100 bos; Selderij 3.00 per 100 bos; Rabarber 5.6012.90 per 100 bos; Wortelen 14.0024.00 per 100 bos; Prei 1.902.90 per 100 bos. TER AAR, 10 Juni 1926. R. K. Tuinders vereeniging „St. Phocas". Na aftrek van veilingskosten. 52 zakken Peulen, jong 2.99; 1907 zakken idem 1ste soort 1.27; 90 zakken Doperwten 1ste soort 2.16; 24 zakken Cap.dopppen 2de soort 2.48. TER AAR, 10 Juni 1026. R. K. Tuinders vereeniging „God Zij met Ons". 29 zak ken Peulen, jong 2.70; 583 zakken 1ste soort 1.46; 13 zakken idem 2de soort 1.20; 2 zakken Doperwten 1ste soort 2.30; 4 zakken Cap.doppen 2.55; alles per 10 K.G. MEDEMBLIK. Marktvereeniging St. Jozef, Aardappelen. Groote muizen, 5.205.60. Aanvoer 200 baal. MEDEMBLIK. Vischmarkt van 10 Juni 1926. Ansjovis, aanvoer 1650 K.G. Vaartui gen 9. Hoogste 23 K.G. Prijs 4143 ct. per K.G., 3 span „kuilders, hoogste 369 K.G., prijs 34 ct. per K.G. In de Duitsche grensplaatsen om Dinx- perlo, zijn valsche Duitsche banknoten, ge dateerd 11 October 1924, in omloop, van 20 Mark. Het papier en de bewerking zijn zoo slordig, dat men bij eenige oplettendheid de vervalsching kan ontdekken. Een belooning van 3000 Mark is uitgeloofd voor de ont dekking der vervalschers. DINSDAG" 15 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Politie berichten; 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred. Frey; 7 uur politie berichten; - 7.45 en 10 uur Persberich ten; 8.1010.30 R. K. Radio-omroep met medewerking van mej. Vrouwe Boomgaard uit Haarlem, piano. mej. Louise Wijngaar den van het Concertgebouw te Amster dam. viool, de heer H. W. Spendel uit Leiden,- bas. Spreker: G. D. Zegers, secre taris van het Zielkundig Beroepskantoor te Utrecht. 1. Konzert-sonate, F. M. Vera- cini. a. Ritornelio (Largo) b. Allegro con fuoco. c. Menuet, d. Gavotte, e. Giga (Presto); Piano en viool. 2, Aria „Est 1st genug", uit Elias Mendelssohn, Adorn Te, H. W. Spendel. Ave Maria, Josef Rheinberger. bas; 3. Noctures in E-mol en Cis-mol Chopin, piano; 4. Sicilienne, van Paradis Dukskin; Menuette. Mozart, piano en viool; 5. De heer G. D. Zegers: De Katholieken en het vraagstuk der be roepskeuze-voorlichting; 6. Sonate in A-dur, Brahms; a. Allegro-; b. Andante tranquillo-vivace; c. Allegretto grazioso (quasi andante). Piano en viool; 7. Menuet antique. Paderewski. Intermezzo in C-dur, Brahms,piano; 8. Minnelied Ara. Spoel, In 't Woud. G. Rijiken, bas; 9. Danza Espanola (Oriental). Granados, Chant Hindoe, RimskyKorsakoff. Poupée valsante, RoldiniKreisler. piano en viool. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 uur Concert door 't radiokwartet en solisten: ccyrtra alt, tenor, piano; 1.202.20 Orgel concert van St. Lawrence Jewry; 3.35 Schoollezing. Elementary music and musi cal appreciation; 4.20 Causerie; 4.35 Concert van het Marble Arch-paviljon; - 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Dansmuziek; 6.50 Omroep voor Europa; 7.20 Tijd- - sein Big-Ben, Weerbericht. Nieuws, Fran sche lezing: Lettres de mon moulin; 7.45 Piano-études van Scriabin; 8 uur Causerie; 8.209.05 Het versterkte orkest (van Manchester uitgezonden). L. EvansWilliams, sopraan. De Welsh players in: „Albert's Way out", comedie in 1 acte van Evans; 9.05 Lezing: Music and the ordinary listener; 9.20 Weerbericht, Nieuws, Taptoe, door de Aldersihot band, pijpers, hoornblazers en tamboers, 10.55 Dansmuziek; 11.42 12 uur vervolg van de Taptoe. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris: piano, viool en cello; 5.05 Concert L. Radisse, cello, M. Camot, piano; 8.20 Engelsche les en nieuwsberichten; 8.50 Concert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Gedichtenvoorlezing: Vegesack Bec ker en anderen; 9.20 Concert, Orkest Mary Duschnitzky, sopraan; B. Bötel, tenor; daarna nieuwsberichten. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkest-concert; 8.20 Orkest- concert; 8.50 Causerie; -9.50 Dans muziek. MÜNSTER 410 M. 1.35—2.50 Mozari- symphonieën. Orkest; 4.20 Lezing: Das Geheimnis der Pyramiden; 4.30; Lezing. Geh fleiszig urn mit deinen Kindern; -- 5.35 'Strauss-muziek; 6.35 Spaansche les; 7.20 Italiaansche les; 8.20 Ro bert Koppel-avond. Zang muziek en declamatie. KATHOLIEKE RADIO OMROEP AM STERDAM. SPUISTRAAT 12. MEDEDEELINGEN VAN DEN K.R.O. Degene, die het een ieder naar den zin kan maken, moet nog geboren worden en daar ondergeteekende het geluk heeft £e/?^T ren te zijn, heeft hij het ongeluk dat ideaal( nog nooit in zijn leven bereikt te hebben. Een sprekend staaltje van zijn ongeluk is de volgende briefkaart, welke Dinsdagmorgen op ons kantoor, Spuistraat 12, Amsterdam ontvangen werd en die onderteekend was, natuurlijk anoniem, door „een luistervink „Mijnheer Naar aanleiding van uw ver zoek j.l. Dinsdagavond zou ik gaarne de R.K- Radio willen steunen, mits men aan die avon den iets had. Groot liefhebber van muziek zijnde vond ik j.l. Dinsdag (Het K.R.O. kwar tet met de bekende kunstenaars van het con certgebouw speelden. Red.) niet veel bijzon-' ders. 't Leek meer op een piano, viool, avond je in huiselijken kring dan op een concert voor de radio, 't Was vervelend. Laat ook niet telkens en telkens muziek geven, doch laat het program varieerend zijn. Declamatie is ook niet mooi en orgelconcerten niet min der." 't Moet gezegd zijn er schiet niet veel meer over, wat wel goéd is en het is dan ook begrijpelijk, dat die groote liefhebber van mu ziek den K.R.O. niet wil steunen, juist om dat deze muziek geeft welke waarlijk muziek is. En wat gedaan wordt om te varieeren de clamatie, sprekers, orgelconcert, zang, enz- is ook al niet varieerend genoeg. Waarlijk als de waardeering van al onze katholieke luis teraars zoo groot was als die van bovenge- n.oemden cr.ticus, dan kon de K.R.O. 'wel naar huis gaan. De man schijpt niet te be grijpen, dat hij door zijn steun te weigeren het paard achter den wagen spant en dat de hoogste idealen voor de uitzendingen van den K.R.O. slechts te bereiken zijn als men over de noodige financieele kracht kan beschikken- Neen, dan vind ik onze luisteraars, die de uitzendingen van den K.R.O. prijzen, hee wat aangenamer ook al steunen zij ons even min als die „luistervink". Niets doen en dan de zaak nog afbreken er bij, dan is het we het summum van onwelgevoeglijkheid. Voor deze laatste soort van katholieke luisteraars, die onze uitzendingen wel mooi vinden, doch hun beurs gesloten houden, het volgende uit knipsel uit het „Handelsblad" van 7 Juni De vrijzinnige radio omroep te Amsterdam zeker al wel een 850 inschrijvingen." „In de godsdienstoefening van de Vri)e Gemeente, welke geleid werd door ds. H-O* van Wijngaarden, werd gisteren het belang van den vrijzinnigen radio ter sprake gebracht Na afloop der bijeenkomst teekenden 470 der aanwezigen als lid der opgerichte vereeni- ging in van 1.- tot 25--. Verscheidenen na men lijsten mede om bekenden te werven, Zoodat men hoopt nog enkele tientallen leden meer te krijgen." (Alleen te Amsterdam in de Vrije Gemeen te, de Remonstr. kerk en de Verg. van Vri)--- Hervormden zijn dus al, gezien wat wij van beide laatstgenoemde hebben bericht, J" een week tijds ten minste een 850 inschrijf vingen gedaan van de 1000 die vereischt wa ren om de vrijz. Protestantsche radio verg haar „plaatsje in de zon" te gunnen. Het.wer kelijk aantal alleen te Amsterdam|3al wel ho'1 ger zijn. Red. H.) 9 Tjk Moeten wij hier nog iets bijvoegen - commentaar nog noodig Neen, wij alleen ons adres Spuistraat 12, Amsterda en ons gironummer 49744, en wij herhalen nog eens Lid van den K.R.O. wordt me^ voor 5.- per jaar, donateur voor 10-" meer. Zegt het voort 1 Past. L.H. PERQUIN O-P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8