ü6 lemmg m ue R.K. Staatspartij. V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. DE KRINGENWET. m Tragisch ongeluk te Schoten De Nederlandsche Aannemersbond Woensdag 16 Juni 1926# 50ste Jaargang No. 16276 Dit nummsr bestaat uit 1 f bladzijden - Eerste blad Een speelterrein in het Noorden van Heemstede. Aanbesteding. Het tarief der Plaatselijke Inkomstenbelasting 19261927 te Velsen. 3 Maandag werd een begin gemaakt met het gieten van een betonblok van 4000 kub. M., waarin 500.000 K.G. ijzer is verwerkt voor de sluis- werken te IJmuiden. Bovenstaande foto toont het storten van de beton in het vlechtwerk. De werklie'den met stokken houden de beton „levend", terwijl de heeren op den voorgrond de gang van zaken volgen. 11.63; 350: 12.60; 375: 13.69; 400: 14.70; 425: 15.71; f 450: 16.84; 475; 17.89; 500: 18.94; 600: 23.48; 700; 28.13; f 800: 32.96; 900 38.10; 1000: 43.35; 2000: 104.10; 4000: 249.45; 6000: 404.70; 8000: 568.20; 10.000: 736.20. Faillissementen. Het Bollenpellen en de Arbeidswet. Te snel varen. Statuten. Van de aardbeienveiling te Beverwijk. Aankomst van een wagen aan het veilinggebouw, waar de lading wordt gewogen, alvorens het gebouw binnen te rijden. EEN KNAAPJE VAN 9 JAAR VERDRONKEN. Hongerkunstenaar over de grens gezet. in dit nummer. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal^.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 cl per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(1(1 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TCO bij een ongeval met fOCft bij verlies van een hand, f J OC bij verlies van een TCfl bij 'n breuk van ft fl bij verlies v. ee, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 3U."doodelijken afloop: 1 ^3 I»,''een voet of een oog: I IZrci, duim of wijsvinger: ivü. been of arm: ai andere vinger. 't Is heel mooi en verdienstelijk er naar te streven, dat in een partij de rechten van allen geëerbiedigd worden; dat de meerder heid de minderheid niet dooddrukt, dat de minderheden in de verschillende organen der partij haar vertegenwoordiging krijgen en hun stem kunnen doen hooren.... van grooter, van alles overheerschend belang echter is de centrale leiding van de partij. Over die partijleiding hebben wij in de laatste jaren veel geschreven; critiek daar op mocht naar ons en naar het inzicht van vele anderen niet uitblijven. Immers, bij de ernstige crisis, welke onze partij de laatste jaren heeft doorgemaakt, moest vanzelf tel kens de vraag worden gesteld: welk aandeel heeft de partijleiding daarin? Eerlijkheidshalve dient erkend, dat men bij zijn critiek gemakkelijk onbillijk kon worden. Immers, wat eerst* j.l. Zaterdag in wezen is geboren, n.m. een werkelijke Ka tholieke Staatspartij heeft eigenlijk tot nu toe niet bestaan. We hadden een Bond van R. K. Kiesvereenigingen, later van R. K. Rijkskieskringorganisaties. Iedere vereeni- ging wenschte autonoom te blijven op haar gebied. En eerst de laatste jaren, toen het Evenredig Kiesstelsel daartoe dwong, is de behoefte gevoeld om eenvormige reglemen ten te gaan maken, We hebben de commis- sie-Barge en de commissie-Bongaerts gehad. Hun voornaamste werk is geweest aan te toonen, hoe moeilijk het is om een voor al len bewoonbaar en gaarne bewoond huis te bouwen. En zoo lang het daaraan ontbrak bleven er voor een deugdelijke centrale leiding onoverkomelijke bezwaren bestaan. Er was nog een tweede, ernstige moeilijk heid, n.m, die van de dubbele leiding. De voorzitter van den Bond vertegen woordigde de vereeniging van Katholieke kiezers na'ar buiten; hij onderhandelde met de leiders van andere christelijke partijen; hij had de hand in het belangrijke advies aan de kiezers vóór de stembus. Daarnaast stond de R. K. Kamerfractie met een eigen voorzitter, een eigen leider. Op het punt van het partijprogram en alle zaken van prac- tische politiek moésten beide leiders met elkaar in contact, liefst tot overeenstem- V ming komen. Dat dit laatste niet altijd gebeurde is heel menscbelijk en begrijpelijk. Al waren bot singen nooit zichtbaar, voelbaar waren ze wel in de partij. Ten derde worden er voor een partijlei- der behalve bekwaamheid en kracht nog speciale karaktereigenschappen vereischt, welke hem maken tot een persoonlijkheid, die zich afspiegelt in een beleidvol bestuur. Aan dit laatste heeft, gezien «de talrijke conflicten - in onze partij, wel het een en ander ontbroken. Met dankbaarheid mag worden geconsta teerd, dat de R. K. Staatspartij op het be langrijke punt van de leiding het laatste half jaar veel gewonnen heeft. De nieuwe partijvorm, welke een echte Staatspartij heeft geschapen, zal een gecen traliseerde leiding veel vergemakkelijken. Er komt nu een partijbureau in den Haag; daar, in het hart van het politieke leven, zal ook de zetel van de partij zijn. Tegen dat partijbureau zijn nu nog hier en daar bezwaren te bemerken, voornamelijk van financieelen aard. Maar onder dat verzet voelt men toch ook nog de oude vrees voor een krachtige, centrale leiding en voor aan tasting van eigen zelfstandigheid. Wij ho- p'en en vertrouwen, dat dit laatste restje af- keér van een groote, centrale partij, binnen kort zal slijten en dat algemeen de overtui ging zal baan breken, dat een organisatie, wil zij aanspraak maken op den naam van vertegenwoordigster van de belangen, welke zij voorstaat, nagenoeg alle betrokkenen haar leden moet kunnen noemen. Hoever zijn we van dit ideaal, dat alle Roomsche kiezers in de R. K. Staatspartij georganiseerd zijn, nog af? En dit is alleen met een krachtige centrale leiding, met een partijbureau en een stevige propaganda te bereiken. De tweede stap vooruit is het verdwijnen van de dubbele leiding. Volgens de nieuwe bepalingen zal de voorzitter van de R. K. Kamerfractie tevens voorzitter van den Partijraad zijn. En waar de partijraad nu alle aangelegenheden der politieke organisatie gaat behandelen, komt de leiding in één hand. De toekomst zal het groote nut hier van aantoonen, dat degene, die in het par lement als de leider der grootste politieke fractie wordt erkend, in de eigen partij nu ook geregeld voeling gaat houden met ver tegenwoordigers uit heel het georga niseerde Katholieke leven en dat diezelfde leider verplicht zal zijn door samenspreking met andere partijleiders het contact der R. K. Staatspartij met niet-Kaholiekc groepee ringen te onderhouden. Maar al deze regelingen en bepalingen kunnen maar weinig ten goede uitwerken, Wanneer de geest zelf bij leiding en leden der partij er niet eene is van elkaar be grijpen en samenwerken voor een en het zelfde doel. En van het bestaan van dien goeden geest is nu juist het laatste half jaar onder leiding van den nieuwen voorzit ter van het Bondsbestuur rijkelijk gebleken. Het zijn zeker geen gemakkelijke dagen, welke bij de samenstelling en behandeling van het reorganisatie-rapport, bij de critiek Welke daarop is losgekomen en bij de ge bleken noodzakelijkheid, om bet oorspron kelijke rapport op belangrijke punten te wijzigen, zijn doorgemaakt. Het bestuur heeft echter een soepelheid en een plooibaarheid getoond, welke ten slotte tot het gunstige resultaat van Zater dag j.l. heeft geleid, Alleen wie vergaderingen onder leiding van jhr. Ruys heeft meegemaakt en diens zeer bijzondere gaven heeft leeren waar- deeren, om, met stevige hand den voor zittershamer handteerend, toch een aange name stemming gaande te houden, met een kwinkslag, met den geestige opmerking een prettige en vertrouwelijke sfeer te scheppen, die begrijpt, welke invloed ten goede de laatste maanden bij de voorbereiding, sa menstelling en wijziging van het reorganisa tierapport is werkzaam geweest, een in vloed, die zich ook in de vergadering van j.l. Zaterdag weer deed gelden en tot zulk een gelukkig resultaat voerde. Het nieuwe reglement heeft de voorzitter van den komenden Partijraad aangewezen; de voorzitter van het dagelijksch bestuur zal daarnaast gekozen moeten worden. De keuze zal niet moeilijk zijn. In de weinige maanden, gedurende welke jhr. Ruys Bondsvoorzitter is geweest, hebben alle betrokkenen diens uitnemende kwaliteiten voor een bestuurs functie in de groote Katholieke Staatspartij, leeren kennen. Indertijd heeft de „Nieuwe Haarlemsche Courant er sterk op aangedrongen, dat de Kringenwet, welke belemmerend werkte, doordat nl, in bepaalde gebieden van for ten geen gebouwen aanwezig mochten zijn, zou gewijzigd worden. Die belemmering deed zich vooral, in Halfweg en omgeving voelen. Lenige dagen geleden nu is het Koninklijk Besluit afekomen, omtrent wijzigingen in de* Kringenwet. De actie, die in 1922 ontplooit is door een commissie, gevormd uit inwoners van Haarlemmerliede, is dan ook met succes be kroond geworden. Wel is het zeer jammer voor de inwoners, dat zij ook niet tot diegenen behoorden, waar de geheele vesting is opgeheven. Toch hebben zij wel een kleine vordering ge maakt en wel, dat de oude batterijen, liggende bij de Zwetbrug in de nabijheid van Halfweg, geheel zijn opgeheven en de vestingwerken van het fort Liebrug en fort Penningsveer van de eerste in de tweede klas zijn gebracht. Over deze Kringenkwestie zal op'. Don derdag 24 Juni in het gebouw te Spaarn- woude door den voorzitter dezer com missie, burgemeester L. H. Simons van Half weg, een uiteenzetting worden gegeven. Twee jaar geleden werd het speelterrein tusschen de Van Oldenbarneveldlaan en de Emauslaan afgesloten en in een weide her schapen. De reden hiervan was, dat de af scheidingen door de jeugd werden vernield en het geheele terrein een rommeligen indruk begon te maken. Sinds dien tijd is het Noor delijk gedeelte der gemeente verstoken ge bleven van een open veld, waar de jeugd na schooltijd zijn hart kon ophalen aan voet ballen en wat dies meer zij. Intusschen werd deze sport druk beoefend op ander zij 't verboden terrein en wel v.n. in de dwars straten die uitkomen op den Leidschevaart- weg. Van de bewoners dezer straten ontving de politie dan ook meermalen klachten. Maar bovendien was het voor de spelers zelf zeer gevaarlijk, daar de ballen wel eens op den Leidschevaartweg terecht kwamen. Eenmaal werd een jongen, die, onbesuisd de Maxwell straat uitrende, om zijn bal te halen, door een juist passeerenden auto aangereden, welk on geluk ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een speelterrein in deze omgeving zou in een werkelijk bestaande behoefte voorzien en in den Raad is dan ook meermalen, voor namelijk door mevr. Hoekstra, er op aange drongen, dat B. en W. pogingen zouden doen, een nieuw terrein te vinden; In de vorige raadsvergadering nu deelde de voorzitter me de, dat binnenkort een voorstel omtrent een nieuw speelterrein te verwachten is. Het be doelde terrein is gelegen ten Westen van de Leidschevaart, tusschen de Edisonstraat, de Maxwellstraat en de lijn van de H.IJ.S.M. Met de spoorwegmaatschappij worden onder handelingen gevoerd, die, naar de E.H.Cj verneemt, een gunstig verloop hebbeh gehad, terwijl ook de tegenwoordige huurder bereid is zijn medewerking te verleenen. Waarschijnlijk zal in de volgende raadsver gadering deze zaak reeds aan de orde komen. Gisterenmiddag is door B. en W. van Heemstede ten Raadhuize aanbesteed Het dempen van slooten, het leggen van riolee- ringen, het ophoogen van terreinen bestemd voor wegen en het verharden van wegen en voetpaden. Ingekomen waren 9 biljetten. De inschrijving luidt als volgt W. Aafjes, Assendelft, 65.000 Ph. v.d. Pol, Amsterdam, 55.555 H. A. Haasveld, Apel doorn 53.700 Ned. Basalt Mij, Zaandam 50.700 G.J. Smit, Heemstede, 49.300 N. v. Strien, alhier, 48.810 fa. Gebr. Ho- genbirk, Laren 48.453 fa. Hoonhout en Brouwer, alhier 46.723 J. Bron en Co, Schoten 44.500. Verschenen is het uitgewerkt tarief der heffing van de plaatselijke inkomstenbe lasting, dienst 1926/27 voor de gemeente Velsen, volgens het bij raadsbesluit van 11 Mei vastgestelde vermenigvuldigingscijfei* 1.5. Ter inlichting onzer lezers laten wij hieronder een verkort staatje van de be dragen volgen: Belastbaar inkomen 100, verschuldigd bedrag 3.30; 125: 4.13; 150: 5.03; 175: 5.89; 200: 6.83; f 225: 7.73; 250: 8.70; 275: 9.64; 300; 10.65; 325: Op 15 Juni 1926 uitgesproken faillissementen J. van Roekei, bleeker te Assendelft; cur. Mr. G. W. C. Plie^ter, alhier; Jacob Biemond, vroeger fourage-hande- laar, thans handelaar in varkens te Abbe- nes, Haarlemmermeer; cur. Mr. F. J. Ger ritsen, alhier; Cornelis Grisnicht, bloembollenkweeker te Abbenes gem. Haarlemmermeer; cur. Mr. F. J. Gerritsen, alhier; H. N. Mastenbroek, autovervoer-ondeme- mer te Schoten, Rijksstraatweg, cur. Mr. A. Bruch, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: W. Kreike, timmerman te Haarlemmer meer; cur. Mr. F. A. Bijvoet, alhier; uitge sproken 1 Juni 1926; K. de Dood, te Haarlemmermeer; cur, Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem; uitge sproken 1 Juni 1926. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: W. van Naarden, manuiacturier te Zand- voort; cur. Mr. J. H. J. Simons, alhier; J. van Steyn, leerhandelaar te Haarlem; cur. Mr. M. van Toulon van der Koog; B. G. Husmann, te Haarlem; cur. Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier; A. T. van Leeuwen, chauffeur te Schoten; cur. Mr. L. G. van Dam, alhier; B. van Opzeeland slager te Schoten; cur, Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, alhier; J. J. van Rijn, handelsagent te Haarlem; cur. Mr. F. J. D. Theyse; G. A. van Rijn, molenaar te Haarlem; cur. Mr. F. J. D. Theyse. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur Door het Hoofdbestuur is op 1 Juni j.l-1 het volgend verzoek orrreen collectieve over- werkvergunning voor liet bollenpellen, ge- richt tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Excellentie, Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, omvattend ongeveer 3500 leden, alle als uitoefenaars van het bloembollenbedrijf bij onze Vereeniging aangesloten, richt zich tot uwe Excellentie met het beleefd verzoek om evenals zulks in vo rige jaren het laatst naar aanleiding van ons schrijven van 23 April 1925 is geschied, de noodige maatregelen te treffen, waarbij aan alle leden onzer Vereeniging als houders van bloembollenpellerijen, vergunning wordt ver leend om gedurende het tijdvak 21 Juni tot 15 Augustus 1926, per dag 10 uur en per week 55 uur door manlijke, zoowel als door vrou welijke arbeiders boven de 16 jaar, de ge rooide bloembollen te doen pellen. Dit verzoek is gegrond óp Art. 28 al. 5 van de Arbeidswet 1919, zooals deze laatstelijk is gewijzigd en waarbij is bepaald, dat ingeval van opeenhooping van werk aan bepaalde groepen van ondernemingen verlenging van arbeidsduur kan worden verleend. Aangezien de leden der Vereeniging ver spreid zijn over meer dan één District der Arbeidsinspectie en het ondoenlijk is om de bedrijven in de verschillende inspecties te rangschikken (verschillende bedrijven worden gelijktijdig in meer dan één district uitge oefend), wordt uwe Excellentie beleefd ver zocht bedoelde maatregelen geldig te ver klaren, voor alle leden der Vereeniging, af gezien van hunne woonplaatsen en dus ar- beidsdistricten. De inwilliging van dit verzoek moge aan uwe Excellentie, met het oog op de eischen van de buitenlandsche afnemers van de bloem bollen, die op een steeds vroegere afzending der zendingen bloembollen aandringen, met den meesten aandrang worden aanbevolen en hieraan worden toegevoegd het verzoek om van uwe beschikking kennis te geven aan alle Arbeidsinspecties in de provincies Noord en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, omdat er steeds enkele Arbeidsinspecties blijken te zijn, die door de belanghebbenden met de afkondiging der regeling moeten worden in kennis gesflrld. Het te snel varen met stoom- en motor booten in de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder begint in den laatsten tijd weer hand over hand toe te nemen, deelt men ons mede. De politie houdt op de naleving van de desbetreffende verbodsbepaling streng toezicht en heeft wegens ter zake begane over tredingen weder eenige gezagvoerders be trapt. Vooral met het oog op het behoud der Ringvaartboorden en de vele aan den kant gemeerde bootjes is het streven van de poli tie om te trachten aan het te snel varen een einde te maken, voorzeker toe te juichen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Haarlemsche Football Club, alhier. MOTORONGELUK IN HAARLEMMERMEER De bestuurder van een motorrijwiel wilde Maandagavond in Haarlemmermeer uit wijken voor een passeerenden met een paard bespannen boerenwagen. Hij scheen daarbij ruimte te kort te komen, met 't gevolg dat het motorrijwiel door een der wielen van den wagen gegrepen werd en met den berijder eenige meters ver over den weg werd geslingerd. Aan het hoofd verwond, werd de man bij een dokter gebracht en verbonden. Het motorrijwiel werd deerlijk gehavend. DOOR DE VOOR RUIT GESCHOTEN. Maandagavond moest bij een der bruggen over de Hoofdvaart in Haarlemmermeer voor het laten passeeren van een wagen de bestuurder van een auto, ter voorkoming van een aanrijding, op een paar meters af stand stoppen en werd tegelijkertijd waar genomen, dat eenr der inzittenden, de heer G. vermoedelijk door het krachtige remmen, voorover was geschoten met h'et hoofd door de voorruit en zich had verwond. Terwijl de chauffeur direct de vrij dikke scherven een plaats bezorgde, waar ze geen nadeel meer ann auto- of rijwielbanden konden bezorgen en de heer G. voorloopig had ver bonden, werd direct doorgereden naar Am sterdam tot het inroepen van geneeskundige hulp. Te IJMUIDEN. Maandag had, aan de spoorboomen bij IJmuiden-Oost, een verkeersongeval plaats, dat slechts toevallig vrij goed afliep. De loop jongen van bakker D. uit de Oranjestraat, reed op de fiets, kort achter een auto. De boomen werden geopend doch van den anderen kant, door de bochtige situatie aldaar, onzichtbaar voor den jongen, kWam een autobus. Blijkbaar is de wielrijder daar door geschrokken, hij kwam te vallen, maar werd gelukkig zelve niet gewond. Het rijwiel werd echter doof de autobus totaal vernield. Gistermiddag, ongeveer zes uur is te Schoten een droevig ongeluk gebeurd, dat in de omgeving groote consternatie heeft verwekt. Het 9-jarig zoontje van den heer De B., die een der noodwoningen aan den Middenweg bewoont, was aan het spelen op een schuit in de Jan G..»: n j brug van den Rijksstraatweg, Het knaapje gleed uit en geraakte te water. Onmiddel lijk stelden velen pogingen in het werk om het knaapje te redden, o m. de heer B Deze kon echter niet zwemmen. Bovendien is de J. G. Vaart ter piaatse, na de laatste uitbaggering zeer diep en was de drenkeling ongelukkigerwijze onder de brug gedreven, zoodat de heer B. in zijn pogingen niet mocht slagen) Een groote menigte op de brug en langs den weg, sloeg het reddings werk gade Na ongeveer tien minuien werd met de hulp van leden van E. H. O. B. het lichaam opgehaald. Onder toezicht van dr. Linden- bergh trachtte men met zuurstofapparaten en kunstmatige ademhaling de levensgees ten weder op te wekken, hetgeen echter niet gelukte. Het lijkje werd daarna naar de ouderlijke .woning vervoerd Men kan zich de radeloosheid der ouders voorstellen, toen de droevige stoet hun huis bereikte. Ook in de buurt was men alge meen diep onder den indruk van het onge luk. Iedereen kende en hield van den klei nen krullebol, die vooral als misdienaar al gemeen bemind was hij de geestelijkheid an de parochianen van St. Bavo, te Oud-Scbo- ten. De belangstelling en het medelijden met de beproefde ouders was groot. Door de politie te Zandvoort zijn aange houden twee Duitschers. Een er van heette Wilhelm Schmitz en was bekend als de hongerkunstenaar „Heros' die te Hambom een vastproef had doorgemaakt van 24 April tot 6 Juni. Het plan was. om ook te Zandvoort een demonstratie te geven en daarbij dan de proef te verlengen tot 60 dagen. Wegens het niet voorzien zijn van geldige passen werden beiden echter over de grens teruggebracht. Zooals wij de vorige week meldden, be stonden bij „Heros"' ook plannen, hier ter stede een demonstratie te geven, doch toe stemming daarvoor wilde deburgemeester gelukkig niet geven. 't Was op Woensdag 7 Augustus van het jaar 1901, dat de Nederlandsche Aannemers- bond op uitnoodiging der toen nog jeugdige, afdeeling Haarlem ze wachtte binnen n tweetal maanden haar eerste lustrum zijn zesde jaarvergadering hield in het Bron gebouw. 't Aantal afgevaardigden was toen niet groot: zijn 't nu honderdtallen, toen waren een 13-tal landauwers. voldoende om de ver tegenwoordigers der 9 afdeelingen een rij toer te doen maken door de schoone om streken der Spaarnestad Thans heeft de afdeeling Haarlem en Omstreken na 25 iaren opnieuw de verte genwoordigers van den Ned. Aannemers hond uitgenoodigd. om binnen hare veste de bondsvergadering te houden. En de af deeling heeft hare taak als gastvrouw breed opgevat. De vergadering wordt te Zandvoort gehouden. De ontvangst van het Hoofdbestuur door het bestuur van de Haarlemsche afdeeling en de regelingscommissie geschiedde gister middag te 4 uur in de ontvangstsalon van Hotel Funckler, alhier Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken bestaat uit de heeren: 8. P. Rij- nierse, Overveen. voorzitter: W. Saeiis. 2e voorzitter; J. W. v. Santé Jr., le secretaris; D P. Joustra 2e secretaris; Jac. Klerk, le penningmeester; Marten Joustra. 2e pen ningmeester; B Groenewegen commissaris. Allen te Haarlem. De regelingscommissie is samengesteld uit de heeren: B. Groenewegen, voorzitter; J. W, v. Santé Jr.. secretaris: P. H. G. Dau- dey, penningmeester; D. P. Joustra. J. A. Jonker en A. D. de Roos. Prof. J, de Louter over het verdrag met België. De Koningin-Moeder naar Leiden. Het aideelingsonderzoek in de Tweede Kamer over het verdrag met België. Het Kabinet-Briand afgetreden. De rede van Baldwin in het Engclsche Lagerhuis. De Rcgcering stelt voor den ar beidsdag gedurende een bepaaalden tijd op acht uur te stellen. Teleurstelling bij de Arbeiderspartij. Het antwoord der Sovjet-regeering op de Engelsche nota betreiiende geldzendingen. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgstoken om 9.52. Medegedeeld door bet Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van f6 JunL Hoogste Barometerstand 772.2 tm.M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 754.4 m.M., te Breslau. Verwachting van den avond van 16 tot 17 Juni: Zwakke tot matigen zuidelijke tot wes telijken wind, half tot zwaarbewolkt of be- trokken, weinig of geen regen, zelfde tem. peratuur. Ontvangst op het Stadhuis. De leden van den NederL Aannemers- bond, werden gisteren op het stadhuis te Haarlem officieel door het gemeentebestuur ontvangen. In de met bloemen en planten versierde hal verzamelden zich de bondsleden. De waarnemend burgemeester, mr. M. Slingen- berg, sprak een woord van welkom en wees er op, dat de aannemersstand een belang rijke positie in de maatschappij inneemt. Ook in Haarlem komt gij, zei spr., veel in aanraking met het gemeentebestuur. Spr noemde het ten verdienste der organisatie dat zij de arbitrage heeft weten te bereiken, en wenschte ten slotte den Bondsleden toe, dat het congres besluiten mocht nemen it het belang van organisatie en leden. De voorzitter van den Bond, de heer W M. T. j, ijssen, dankte voor deze welkomst woorden efl herinnerde er aan, dat de Bonc 25 jaar geleden eveneens hier is bijeengeko men. De Bond is er inderdaad trotsch op zei spr., dat hij de arbitrage heeft tot stand kunnen brengen. Spr. dankte voor deze ont vangst en sprak de beste wenschen uit voor -iet gemeentebestuur en voor de mooie, oude stad Haarlem. Reünie. Om half 10 werd réunie van het hoofd- ocstuur met de afgevaardigden ter jaarver gadering in het Kurhaus te Zandvoort ge houden. Het artistcn-ensemble van het -ca baret Modem hield het groote gezelschap tot diep in den nacht bijzonder aangenaam bezig. De Algemeene Vergadering. Woensdagmorgen ving te Zandvoort de vergadering van den Ned Aannemersbond aan. De voorzitter, de heer W. M. T. Tijssen hield de openingsrede, waarin hij er op wees dat de werkzaamheden van den Bond zich hoofdzakelijk bewogen op het terrein van onaf gewikkelde belangen, in de hoop. die nader tot oplossing te brengen en spr. noemde in dit verband de herziening van de algemeene voorschriften van den Water staat, de arbitrage-regeling en de borg stelling. Wat het eerste betreft, is door de commissie van herziening een rapport uitgebracht, dat echter niet ter inzage ver strekt wordt aan de aannemers, waardoor, volgens spr., gevaar voor eenzijdigheid in de adviezen niet kan worden ontkend. Bij de eindredactie zal de Bond echter gehoord worden, Spr. ging vervolgens uitvoerig na de arbitrage en de borgstelling en schetste, dat de arbitrage bij de A. V. nog steeds beperkt is en niet voor alle gevallen bestaat. On danks alles behoeft men echter niet te wanhopen. In verband met de kwestie be treffende de borgstelling, zeide spr., dat het de bedoeling was van de aannemers, dat zij hun principalen op vrijer, natuurlijker wijze tegemoet kunnen treden en hun prestaties gelijkwaardig moeten worden beschouwd aan die van den opdrachtgever. Dit wil men ook uitgedrukt zien in de aannemingscon tracten. Spr. schetste vervolgens den groei van den bond. 25 jaar geleden telde zij 9 afdee lingen, thans 67. De belangstelling en ge negenheid voor de vereeniging zijn ge stegen. Spr. wees er verder op, dat de Bond zich niet voldoende van zijn macht bewust is en wekte ten slotte op. van die kracht een gepast gebruik te maken, wanneer het er om gaat een rechtvaardige zaak te dienen. Hierna werden de notulen en ingekomen stukken behandeld, waarna de rekening en verantwoording over 1925 van den penning meester werd goedgekeurd. De jaarverslagen van den secretaris en der. penningmeester werden eveneens goed gekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1