UIT DE PERS! ÜTFËfff Radio-Omroep -1» NIEUWE HAARL. COURANT Derde blad Woensdag 16 Juni 1926 jr Krasse beschuldiging. De R.-K. Staatspartij. Het besluit van den Franschen minister van Financiëh, Péret, onherroe pelijk. Godsdienstonlusten in Voor-Indië. Het aantal slachtoffers bij de ontploffing te Cary (Indiana) tot veertien gestegen. Onder de Radio-berichten: Het ministerie-Briand afgetreden. Een /oorstel der regeering, om te bereiken dat de arbeidsdag gedurende een bepaalden tijd in de Engelsche mijnen op acht uur wordt gesteld. GEM. BUÏTENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Intendant op Het Loo. De prijsvraag voor het Paleis van den Volkenbond. Interpellatie. De dioc. Haarlemsche Katholiekendag. Het verdrag met België. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Het Kamerlid Hiemstra schrijft in „Het ,Volk": „Minister Aalberse heeft met betrekking tot een wettelijke beperking der arbeidsduur geen eerlijk spel gespeeld. Zijn voorstel om den 8-urendag in ver schillende groepen geleidelijk in te voeren, was aanvarikelijk slechts bedoeld om de uit voering daarvan te vergemakkelijken. De in de wet neergelegde bevoegdheid ten de ren, heeft hij gebruikt om bepaalde groepen buiten de arbeidsbescherming te houden." Het ergste, waarvan men iemand in" het politieke leven beschuldigen kan is: oneer lijkheid, teekent het „Centrum" hierbij aan. „Men wil er mee zeggen, dat hij, die zich daaraan heeft schuldig gemaakt, onwaar heid heeft gesproken, en dat hij dit opzet telijk deed, om te misleiden, of wel: dat hij heeft gehandeld, zooals van een eerlijk man niet te verwachten viel. Het is een krasse beschuldiging. Maar wordt zij hier terecht geuit? Wij meenen van niet. Hij, die haar uitspreekt, vergeet één ding: dat na 1919, toen de nieuwe Arbeidswet tot (tand kwam, de economische toestand aan zienlijk slechter is geworden. De bezuiniging op de staatsuitgaven was daardoor een eisch van absolute? noodzake lijkheid. Wat thans in Frankrijk en België gebeurt, bewijst dit nog weer eens voor iedereen met volkomen duidelijkheid. Onderdeel dier bezuiniging was: inkrim ping van het aantal ambtenaren. Dit lot trof ook de arbeids-inspectie. En het eendge motief, waarom de Arbeids wet buiten fabrieken en werkplaatsen nog geen verdere toepassing vond, was: het per soneel ontbreekt, om de uitvoering der wet ten aanzien van de nieuwe categorieën van personen te controleeren. Ware dit motief slechts een voorwendsel geweest, dan zou terecht van „oneerlijk spel" gesproken mogen worden. Maar wie beschuldigt, moet bewijzen. Niet dat hij 't met dit motief niet eens was. Dat doet hier niet ter zake. Maar hij moet bewijzen, dat dit motief aangevoerd werd om een ander het eigenlijke motief te verbergen. Deze bewijs-levering wachten wij met ge rustheid af. f Over de laatste bondsvergadering schrij vend, wijst De Tijd erop, dat het wezen der Katholieke Partij niet is veranderd. Alleen de organisatie is uit den tijd en uit omstan digheden gerezen behoeften aangepast. Hetgeen ons hierbij het meeste verheugt, is niet, dat men de perfectie op het stuk van organisatie heeft bereikt, of tracht te bereiken, maar wèl, dat de geest in de partij goed is. Prof. Veraart constateerde terecht, hoe de Rijkskieskringorganisaties uit eigen beweging bij de keuze hunner afgevaardigden voor een werkelijk veelzijdige samenstelling van deze Bondsvergadering hadden gezorgd. De goede geest had hier verwezenlijkt, wat, als de geest anders is, door statuaire eischen en reglementaire voorwaarden noioit kan worden bereikt. De wil, om elkaar te ver staan, heerschte in deze vergadering, en dank zij de vlotte leiding, welke naar een ieder erkende, bij jhr. Ruys de Beeren'brouck in goede handen rust, bleef de soms zeer le vendige bespreking van de dorre reglements artikelen in goede banen, en werd ten slotte het geheele bouwplan met algemeene stem men aangenomen. Nu kan het bestuur al dadelijk beginnen aan de voorbereiding van den Partijraad, welke in October a.s. wordt gehouden. Het is kprt dag. Het' Centrum schrijft o.m.: De vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties heeft een resultaat opgeleverd, dat nieuwe en goede vooruitzichten opent voor den bloei en de verdere ontwikkeling van onze partij. Onder de bekwame en tevens prettige lei ding van Jhr. Ruijs had de beraadslaging een vlot verloop en bij herhaling viel te consta- teeren, dat de beslissingen met overgroote meerderheid van stemmen werden genomen, hetgeen aan de gevallen besluiten ook een groote moreele kracht geeft en bewijst, dat de gewenschte overeenstemming in hooge mate was verkregen. Men mag zich daarover des te meer verheugen en daarin een waar borg voor onze eenheid in de toekomst zien, daar het juist belangrijke punten wa ren, waaromtrent men het in groote, of overgroote meerderheid eens bleek te zijn. Aan onze partij zal thans een breedere en vastere basis worden gegeven, en de ver gadering was blijkbaar ook van meening, dat daarmede niet langer kon en mocht worden gewacht, Het bestuur had getoond, evenals de organisatie-commissie, tot nader overleg bereid te zijn. Het oude ontwerp verschilde niet onbelangrijk van 't nieuwe, dat thans in behandeling kwam, en de veranderingen wa ren, voior zoover wij het zien, verbeteringen. De Bondsvergadering heeft er blijkbaar ook zoo over gedacht. Zonder stemming werd tenslotte het gewijzigde ontwerp aanvaard en de reorganisatie tot een feit gemaakt. De Katholieke Staatspartij, waarvoor eenige tientallen van jaren geleden door dr. Schaep- man 'en anderen, maar door den „doctor" het meest, de grondslagen werden gelegd, staat thans in baar breede vertakking, in haar machtige ontplooiing voor ons. Een partij, die meer dan welke andere ook in ons land, een groot deel van het volk in al zijn geledingen omvat. Een partij ook, wier bestaan en werkzaamheid de rechten en be langen' der Katholieken verzekert, maar te- zelfder tijd voor den goeden gang van zaken in ons geheele land van de hoogste beteeke- nis is. Denk u de Katholieke Staatspartij weg, en er ontstaat een leegte in ons land, een bedenkelijke leegte, die door niets is aan te vullen of te vergoeden. De toestand van lord Oxford. Lord Oxford lijdt thans aan zwakte van tet hart. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat hij de leiding van dè partij zal nederleg- gen. De vraag doet zich thans voor, of Lloyd George dan wel Sir John Simon de leiding der partij op zich zal nemen. Het conflict in de Engel sche mijnindustrie. Zoowel Smith, de voorzitter, als Cook, de secretaris van den Mijnwerkersbond, heb ben er dezer dagen op gezinspeeld dat zij eventueel wel bereid zouden zijn een loons verlaging voor de mijnwerkers te aanvaar den, doch van een verlenging van den werk tijd wilden geen van beiden iets weten. 'Smith zeide nl., Zondag te Rotherham het woord voerend, dat als hij gehoopt was óf een loonsverlaging of een verlenging van den werktijd te aanvaarden, hij een loons verlaging zou aanvaarden, omdat er altijd neg een mogelijkheid bestond, meer loon te krijgen, wanneer het bedrijf beter ging. Cook liet zich in Cornwall Zaterdag aldus uit, dat als de regeering of de'mijneigenaars met de mijnwerkers over een langertwerk tijd zouden willen praten, zij daar niet op in Zouden gaan. Als de heer Baldwin trachtte langs wetgevenden weg een langeren werk tijd af te dwingen, dan zou dat volgens Cook het begin zijn van een Britsche revolutie. Over de loonen repte Cook bij deze gelegen heid niet, althans niet volgens het verslag van de „Daily Herald". Volgens andere Engelsche bladen zeide Cook, dat hij binnenkort, en wellicht eerder dan sommigen verwachten, geroepen zou wordea eene overeenkomst voor de mijn werkers te teekenen. Als de arbeiders (zoo liet hij er op volgen) een achturendag wil len of bereid zijn voor lagere loonen te wer ken, dan moeten zij het zeggen. Zij moeten het zeggen, niet ik. Wij willen geen langere werktijden de tijd is gekomen voor kortere werktijden. Ten slotte verklaarde Cook beducht te zijn voor verraad en zwakheid binnen de ar beidersbeweging. Een aanval op Baldwin. Baldwin heeft in zijn te Chippenham ge houden rede te kennen gegeven, dat de re geering aan de mijnindustrie een bedrag van 21 millioen pond sterling als subsidie heeft ten koste gelegd, omdat de regeering' toen nog niet klaar was om den zooals hij zich uitdrukte „onvermijdelijken" loop der dingen te bestrijden. De „Westminster Ga- zette" valt hem op deze verklaring aan; Het blafü betoogt, dat wanneer Baldwin er deze onvermijdelijkheidstheorie op na hield, het kan begrijpen, waarom hij toeliet dat de zaken haar loop namen zonder constructieve op lossing van het conflict in de steenkoolin dustrie en waarom hij nog steeds op dit punt het stilzwijgen bewaart en werkloos blijft. Ook zou de algemeene staking, meent het blad, dat, zooals men weet, met Baldwin daar tegen één lijn trok, niet „onvermijdelijk" zijn geweest, indien hij in ernst was geweest ten aanzien van de adviezen van Sir Herbert Samuel. Het blad verklaart dan ook, dat de liberalen, die medehielpen om de algemeene staking den kop in te drukken, Baldwin niet zullen volgen, zoo hij het rapport-Samuel in de archieven mocht willen deponecren. Een lading Duitsche steenkool is te Barry aangebracht, ten gebruike van de fabrieken in Zuid-Wales. Wettelijke verlenging van den arbeidstijd? Gisterennacht heeft de kolencommissie uit het kabinet een conferentie gehad met de mijneigenaars over een voorloopige wettelijke verlenging van den arbeidstijd voor de mijn werkers tot acht uren. In politieke kringen twijfelt men aan de mogelijkheid van een dergelijken maatregel. De „Times" verklaart dat de regeering de voorstellen van het rapport der Steenkool commissie moet uitvoeren, dat den eenigen grondslag vormt voor hst bijleggen van het conflict. Debat in het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft gisteren den toestand in de steenkoolindustrie besproken. De pre mier opent het debatde minister van arbeid, Sir Arthur Steel Maitland, en de leiders der oppositiepartijen zullen aan het debat deel nemen. Omkooperij bij Fransche ambtenaren. Onlangs is tegen eenige ambtenaren bij het ministerie van justitie een aanklacht in gediend wegens het zich laten omkoopen Zij zouden eenige verzoeken om naturalisa tie hebben laten voorgaan, waarvoor zij van de verzoekers een geldelijke belooning had den gekregen. De instructie tegen den hoofdschuldige, Fernand Parey, is begonnen. Deze bekende voor een twintigtal dossiers telkens tusschen de 50 a 300 frs. gekregen te hebben. Hij verklaarde van zijn inkomen zijn gezin niet te kunnen onderhouden. „En", voegde hij er aan toe, „van hoogerhand werd het voor beeld gegeven". Toen de rechter hem aan spoorde man en paard te noemen, zeide be klaagde op de openbare zitting zich nader te zulleij verklaren. De aütonomische beweging in Elzas-Lotharingen. Er wordt in Elzas-Lotharingen een zegel verspreid, die links den Duitschen adelaar draagt en rechts de wapens van Elzas en Lotharingen. Het opschrift luidt :-„Voor de onafhankelijkheid van Elzas-Lotharingen." Volgens het „Journal des Débats", wordt deze zegel door agenten van Ley verspreid, die onlangs door de rechtbank van den Ne- der-Rijn tot vestingstraf werd veroordeeld, doch aan wien gratie werd verleend. De „parti republicain democratique et social" (comité van den Neder-Rijn) heeft een manifest gepubliceerd, waarin zij de schadedoende propaganda der autonomisti sche groepen afkeurt en waarin zij haar ver trouwen uitspreekt in Frankrijk om de crisis, die in Elzas-Lotharingen heerscht, op te lossen. Het aftreden van Péret Péret heeft verklaard, dat zijn aftreden verband hield met den onvoldoenden steun dien hij ondervond bij de verdediging van den frank, daar zijn opvattingen principieel verschillen met die van de leiders der Banque de France. Briand verzocht Péret op zijn be sluit terug te komen, deze verklaarde' echter dat het onherroepelijk was. De schoolkwestie in Oos tenrijk. Er schijnt een regeeringscrisis op handen te zijn ten gevolge van het door de Christen socialisten in het school vraagstuk ingenomen standpunt, volgens hetwelk zij de destijds door den socialistischen minister van onder wijs ingevoerde „hervormingschool" willen afschaffen. De sociaal-democraten hebben een krachtig verzet daartegen aangekondigd. Een Zwcedsch-Russisch waarborgverdrag. Volgens een bericht van de „Ost-Express onderhandelt Zweden met de Sovjet-regee ring over een waarborgverdrag naar het voor beeld van het Duitsch-Russische verdrag. Godsdienstonlusten in Indië. Gemeld wordt, dat gisteravond te Pindi, ter gelegenheid van godsdienstige feesten van Sikhs en Mohammedanen, onlusten op groote schaal zijn uitgebroken. Eenige personen ver loren hierbij het leven. De schade aan eigen dommen toegebracht is groot. Politie en mi litairen onderdrukten de onlusten. De ma gistraat van het district verbood het houden van vergaderingen en het dragen van stokken. Acht Mohammedanen werden gedood en veertien gewond negen Sikhs werden ge wond. De hal van de graanmarkt werd ver nield. De plundering werd voortgezet in de aangrenzende straten. Troepenafdeelingen bezetten de stad. Men is den toestand mees ter. Het blijkt intusschen, dat de onlusten zijn begonnen in de" nabijheid van een moskee. De ontploffing tc Gary. Het aantal personen, dat ten gevolge van de ontploffing in een cokesoven van de Illinois Steel Company het leven verloor, is tot veer tien gestegen. Het economisch herstel van Europa. Bij zijn terugkeer Van zijn bezoek aan het buitenland heeft Winston, de onderminister van de schatkist, gezegd, dat Europa op -weg was naar economische stabilisatie. Britannië had volgens hem een grooten stap voor waarts gedaan door zijn belangrijke overwin ning in de algemeene staking. Ook Italië had een goede toekomst. DE BELASTING OP HET WEDDEN. In den loop van het debat over de belas ting op het wedden in het Lagerhuis vulde Churchill zijn vroegere verklaring nopens een mogelijke wijziging der belasting aan. Hij zeide, dat hij oorspronkelijk op grond van hem verstrekte adviezen had geraamd, dat een belasting van 5% in een vol jaar on geveer 6 millioen pond sterling zou opbren gen. Sedert had de schatkist gelegenheid gehad de boeken van eenige der grootste firma's op het gebied van het wedden te in- specteeren. Het resultaat was, dat de re geering thans =raamde, dat de omzet van alle weddenschappen veel dichter bij de 300 dan bij de 200 millioen kwam. Dit zoo zijnde, was het volkomen duidelijk, dat men een cij fer van 6 millioen kon bereiken met een veel lager percentage. Hij had daarom overwogen of het percen tage kon worden verlaagd en of er een dif- ferentieering zou kunnen worden toegelaten tusschen het percentage geheven voor een weddenschap, die eenvoudig door de tele foon werd aangegaan en het percentage voor een weddenschap aangegaan door iemand die de moeite nam om naar de renbaan te gaan. Maar er zou een wijziging worden overwogen, waardoor niet volledig het doel der regeering werd bereikt om tenminste 6 millioen pond sterling te halen uit aén be lasting op het wedden. DE VLAAMSCHE LEEUW. Zaterdagavond is te Brussel op de Groote Markt een incident voorgevallen bij het spe len van de „Brabanponne". Na afloop van de militaire taptoe, werd de „Braban^onne" gespeeld. Eenige Vlamingen riepen „Speelt de Vlaamsche Leeuw l" Dit verwekte de woede van een groepje toehoorders, die de Vlamingen te lijf gingen. De politie kwam tusschenbeide om de orde te herstellen. HET NIEUWE POOLSCHE BEWIND, De premier Bartel is oververmoeid, zoo dat hij zich verplicht zag d<; poitefeuille voor de spoorwegen over te dragen aan den afge vaardigde Romocki (christ-dem.) De premier heeft den voorzitter van den Landdag medegedeeld, dat de zitting, die 22 Juni wordt geopend, uiterlijk half Juli moet zijn afgeloopen, daar de regeering haar anders zal verdagen, aangezien de verkiezin gen zeker niet voor zes maanden nmogen plaats hebben. STORM IN DE V. S. Telegrammen melden,.dat in de laatste drie dagen in het Zuiden en Westen der Ver. Sta ten zware stormen hebben gewoed, die aan tien menschen het leven hebben gekost en veel schade hebben veroorzaakt, en den oogst hebben beschadigd en het verkeer gestoord. Ook heeft het zwaar geregend. Zondagnacht b.v. is te Chicago in een kwartier tijds een inch water gevallen. OMKOOPERIJ BIJ DE VERKIEZINGEN De Senaatscommissie is op het oogenblik bezig met een onderzoek van een beschuldi ging, dat bij de jongste verkiezingen in Penn- sylvanië van een republikeinschen candidaat een som van twaalf millioen gulden werd be steed tot het koopen van stemmen. Het on derzoek heeft aan het licht gebracht, dat dit bedrag schromelijk overdreven is, doch vast is komen te staan, dat tóch een som van niet minder dan vier millioen gulden als omkoop geld heeft dienst gedaan ten behoeve van twee canaidaten, terwijl van een derden can didaat, den verkozene, niet bekend is gewor den, hoeveel geld ten behoeve van zijn ver kiezing is uitgestrooid. De situatie werd in tusschen aardig geteekend door prof. Beutel, die ijverig aan de verkiezingscampagne heeft deelgenomen hij noemde den dag, dat de omgekochten in het hoofdkwartier werden beloond „pay day" en vergeleek dezen dag met een run op een bank. Mannen in rijen van drie tot zes, zoo verklaarde Tiij, vochten om plaatsen in de file en kwamen uit het ver kiezingsbureau weer t'e voorschijn met rollen geld „as big round as a glass". Beutel ver klaarde, dat in Pittsburgh b.v. de overwin ning kan worden gekocht en hij zeide, dat een leger van 500.000 „workers and watchers" drie dagen lang in de verschillende hoofd kwartieren vocht om een bedrag van twaalf tot vier en twintig gulden te krijgen in ruil voor hun stem, of, zooals het officieel wordt genoemd, „to get their fee as watcher at the polls". LORD CHELMSFORD. Uit Sydney wordt gemeld dat lord Chelms ford, de vroegere onderkoning van Indië, is benoemd tot agent-generaal te Londen voor Nieuw-Zuid-Wales. Lord Chelmsford zal deze functie slechts tijdelijk vervullen. VOOR HET CONGRES IN CHICAGO. Het aanstaande Congres in Chicago wekt niet alleen de belangstelling van de katho lieken der gansche wereld, maar ook de nieuwsgierigheid der andersdenkenden op en duizenden gaan nu reeds naar Munelein om In het park van het Seminarie als schouw plaats voor de grootste religieuse ommegang der wereld vooruit reeds plaatsen te kunnen reservecren. Zoo telden de studenten van dit instituut op een der laatste Zondagen in één enkel uur 570 auto's, die met nieuws gierige bezoekers naar het Seminarie kwa men. Maar op dezelfde wijze als in dit uur, ging het dien ganschen dag minstens 5 uur lang. Voor de bezoekers yan het Congres werd een Gids van Chicago in een oplage van een millioen exemplaren en in 20 talen gedrukt. Deze zullen reeds in de treinen, die naar Chicago komen, verspreid worden. Boven dien staan den vreemdelingen 5000 vrijwil lige mannelijke en vrouwelijke gidsen ten dienste, waaronder duizend, die buiten En- gelsch ook nog een andere taal spreken. Het voorbereidingscomité voor het vol gende Eucharistisch Wereldcongres, dat in 1928 in Sidney in Australië gehouden zal werden, heeft twee zijner leden naar Chicago gezonden, teneinde de organisatiemethode aldaar te kunnen bestudeeren. DE H. MIS IN EEN MOSKEE. Op het feest van 's Keeren Hemelvaart vindt in Jeruzalem teHtenjare een zeldzame godsdienstige plechtigheid plaats de ka tholieke H, Mis wordt dan in een Moham- medaansche Moskee gelezen, die op den Olijfberg buiten Jeruzalem juist op de plaats staat, waar de Hemelvaart geschiedde. Voor 1500 jaar bouwde hier een vooraanstaand Romeinsche een kerk, in ronden vorm, die boven onbedekt bleef. De kruisvaarders ver nieuwden de kerk en na hen voegden de Mohamedanen er andere en meerdere bouw werken in hun eigen Moorschen stijl aan toe. Het ronde gebouw heet Imbomon „de ronde kerkxvan den Hemelvaart." Zij behoort aan de Mohamedanen. Maar éénmaal in het jaar op Hemelvaartsdag, mogen de Christenen er gebruik van maken. Op de binnenplaats'van de kerk stellen de Grieken, de Syriërs, de Kopten en Arme niërs hunne altaren op, maar in het Imbonon zelf de katholieken van het Latijnsche pa triarchaat. De Fransiscanen verschaffen de altaarbenoodigdheden en bedekken met voorhangsels de overal zeer beschadigde wanden. Ze zingen reeds aan den vooravond de Vespers en de Metten, slapen dan in ten ten naast de kerk en vanaf het aanbreken van den dag worden H.H. Missen gelezen, die met een Hoogmis besloten worden. Een groot aantal geloovigen neemt aan dit feest deel, terwijl de orde door de Katholieke pad vinders van Jeruzalem gehandhaafd wordt. Na de Hoogmis marcheeren dan de padvin ders met wapperende vaandels en onder trommelgeroffel den Olijfberg af. Ooggetui gen verzekeren dat het Hemelvaartsfeest in de Imbonon tot een der aangrijpendste ce- remonie's der H. Stad behoort dat onverge telijk blijft. De Tweede Kamer heeft heden, na een korte vergadering, in de afdeelingen onder zocht de verdragen met België en Duitsch- land en de financiëele ontwerpen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijag a.s. 1 uur. Met ingang van Dinsdag heeft H.M. de Koningin benoemd tot luitenant van het Ko ninklijke Paleis en domein Het Loo, jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haere, thans wo nende te Hilversum. De mededinging wordt op 25 Juli geopend. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft van den Secretaris- Generaal van den Volkenbond te Genève mededeeling ontvangen, dat een prijsvraag is uitgeschreven voor den bouw van een Paleis voor den Volkenbond. De mededinging wordt geopend op 25 Juli 1926. Nadere bijzonderheden in Stscrt. 112. Dr. Moller zal in de Tweede Kamer een interpellatie houden over de classificatie der gemeenten in het Bezoldigingsbesluit. Een telegram van den Paus. Op het telegram van hulde, dat de 10de Diocesane Katholiekendag te Goes aan Z. H. den Paus richtte, antwoordde Kardi naal Gasparri namens Z. H. Pius XI tele- graphisch het volgende: Monseigneur Callier. Bisschop, Goes (Haarlem). De Heilige Vader, de betuiging van kin derlijke vereering en volgzaamheid der dio cesane katholieken, onder uw presidium in congres bijeen, aanvaardend, dankt daar voor van harte en zendt als onderpand der hemelsche genaden voor den arbeid van het congres en de bevruchting der resulta ten voor het Christelijk leven der huisgezin nen en van de maatschappij den Apostoli- schen zegen. Kard. GASPARRI DONDERDAG 17 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie ker. 3.304.30 Uurtje voor wees-en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk 6.307.30 Fransche conversatieles, door den heer Ch. Miche 7.00 Politieber. 7.308.00 Orgelconcert uit de St. Bavo- kerk te Haarlem. OrganistHr. Roberts, organist der Stad Haarlem 10.00 Persber 8.10 Concert. Het H. D.. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens Mevr. Jetty Bleyswijk -Sombeeks-declamatie. Smit's klassiek Plectrumkwartet. Mevr. Bleyswtjk-Som- beek draagt o. m. verzen voor van Roiand- Holst, Boutens en Balthasar Verhagen. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten (alt. -tenor-piano) 1.202.20 Gramo- foonmuziek 4.20 Causerie Books te read 4.25 Trocadero-theemuziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.50 Lezing The theatrical garden partij, en landbouwprijzen 7.00 Lezing First days as a boy scout. 7.20 Tydsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing Ancient Egypt-The valley of the tombs 7.45 Piano-etudes van Scriabin 8.00 Lezing Road users requirements 8.20 Vaxiëte Nichols en Howe-banjoduetten Doreen Reid Datas (de man met het geheugen). T. Brown-xylophone 9.05 Orkestmuziek. Werken van Liszt 9.50 Weerber. nieuws 10.20 Vocaal concert door H, Williams 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARYS „RADIO-PARIS," 1750 M. •12.50 Concert Lucien Paris (piano-'viool- cello) 5.05 Klassiek uur 8.20 Espe ranto en boekhoudles 8.50 Convcert. Orkest en solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.20 „Ein Sommernachtstraum," van van Shakespeare. Muziek van F. Mendels^ sohn-Bartholdy. 10.5012.20 Dans muziek door de Kermbachkapel. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Kindermatinee 8.20 Werken van M. Ernest d' Agremes Mile. A. Rotsaert-viool. M. Baroen-altvioo! 9.30 Dansmuziek. Antwerpen 9.2(1 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Orkest concert 4.20 „Ratsmadelgeschichten," voorlezing 5.10 Liesles bij de luit 6.30 Lezing Das Ratsel der Kohle. 6.50 Lezing Der Reichsgesundheitswoche 7.308.00 Lezing Notwehr und Nots- tand 9.05 Concert door het Westfaalsche blaaskwartet 10.20 „Radioboio, der Funkdfibel," blijspel. Prof. J. de Louter besluit een artikel in het „U. D." over het Nederlandsch-Belgisch verdrag als volgt: Nederland zet door dit verdrag een nieu wen stap op internationaal terrein, waarvan het zich doorgaans met reden angstvallig onthoudt, maar uitsluitend op den weg van vreedzame betrekkingen, waardoor het nie mand aanstoot 'geeft en nergens wantrouwen wekt, doch veeleer met een door gemeen schappelijke belangen en gevaren verwant nabuür nieuwe en hechte banden van vriend schap aanknoopt. Het verdrag moge het va derland geldelijke offers kosten, natuurlijke voorrechten schijnbaar lichtvaardig prijsge ven, lastige verplichtingen opleggen en niet elke mogelijkheid van toekomsiig meenings- verschillig en wrijving uitsluiten deze na- deelen wegen niet op tegen het overgroot belang eener onmisbare en onafwijsbare wel gezindheid van een omniddellijken en eer- zuchtigen buurman, met wien het vele klei nere en sommige groote nog ongeregelde be langen gemeen heeft, welke gemeen overleg vereischen; nog minder tegen de verheffing en versterking van Nederlands internationaal aanzien, waarin het zich sedert den vrede van Versailles bijna onafgebroken mocht verheugen. Het zou een nationale ramp zijn, indien eene heterogene meerderheid er in mocht slagen, eene gewichtige en duur verworven tractaat te verwerpen, daardoor den onver droten arbeid onzer uitnemendste en in vloedrijkste staatslieden te doen mislukken en Nederland aan nieuwe verwikkelingen bloot te stellen. Een waarschuwing daartegen wordt in een evenredig besef van Neder lands waarachfig belang en in eene diepe bekommering over de hachelijke toekomst van gansch Europa. Moge eenzelfde bewust zijn van verantwoordelijkheid elk lid onzer Staten-Generaal bezielen! HET INVOERVERBOD VAN VERSCH VLEES CH IN ENGELAND. Gemeld wordt, dat de Britsche minister van landbouw in het Lagerhuis zeide, niet te gelcoven dat de Nederlandsche inspec teurs betwistten dat de ziekte afkomstig bleek te zijn van karkassen te Carluke. Van Nederlandsche zijde werd beweerd, dat het Belgische, geen Nederlandsche karkassen waren, hetgeen de minister niet betwijfelde. De verantwoordelijkheid voor het inspec- teeren van het ingevoerde vleesch berust bij den inspecteur, maar het viel (aldus de mi nister) niet moeilijk te begrijpen dat inspec teurs zonder veterinaire ervaring sporen van mond- en klauwzeer over het hoofd konden aien. 44 Zeg hem, dat...." „Het is nu tijd," zei d» gevangenbewaar der, die Manila naar de cel van de veroor deelde geleid had, op strengen toon. „Er zijn al vijf minuten na den bepaalden tijd verloopen. Ik verzoek u, heen te gaan.' „Hebt gij nog een wensch?" vroeg Marilla bevend, en vol medelijden. Toen trad Clara Eek even vooruit. „Ja," antwoordde ze, „de fijne kanten zakdoek, die gij in de hand draagt, is door iiwc tranen bevochtigd. Er is dus nog een edele vrouw op de wereld, die tranen van nedelijden kan storten om eene ongelukkige moordenares. Geef mij dien zakdoek als een «andenken." Marilla gehoorzaamde werktuigelijk. Ze Zag, dat de oogen van Clara Eek met eene bijna teedere uitdrukking op haar ge richt waren. „God zij u genadig," zei Marilla. „Vaarwel, en leef gelukkig," antwoordde Clara Eek. Met ongeduld had de directeur der gevan genis op den terugkeer van Marilla 'gewacht. Haar gelaat getuigde van rust en tevre denheid. Hij kon er niet op lezen, dat zij iets ontzettends had doorleaJM- Maar toch was er iets, dat hem van het stellen van vragen afhield. Met een zekeren eerbied gaf hij haar alle bewaarde voorwerpen terug, en toen deed hij haar uitgeleide, zonder dat beiden nog een woord spraken. W'eer werd het eenzaam in de kamer van den directeur. Alleen de regelmatige stap pen der wachters drongen tot boven door. Nog denzelfden avond werden twee nieuwstijdingen bekend, die overal het groot ste opzien verwekten. Hendrik Hegemeister werd ingevolge zijn verzoek eervol uit zijn ambt ontslagen, ter wijl hem de kans in 't verschiet' werd ge steld eene andere staatsbetrekking tc er langen. En Clara Eek werd door den Vorst van het land begenadigd. De doodstraf werd in levenslange gevan genisstraf veranderd, in aanmerking geno men de bijzondere omstandigheden die de daad wel is waar niet minder afschuwelijk maakten, maar toch deden veronderstellen, dat zij zich op het oogenblik der misdaad in een toestand van mindere toerekenbaarheid bevond, en bovendien in aanmerking geno men, dat zij moeder was. Hegemeister ontving die beide berichten door de bemiddeling van den burgemeester en van een van zijne wethouders. Zij waren nu ten opzichte van den scherp rechter geheel anders gestemd, en zij hoop ten, dat een nu zoo beroemd geworden per soon als Hendrik Hegemeister voor hun dorp bewaard zou blijven. De storm was bedaard, en men was ver zoeningsgezind. Maar de -tevierde man had a!le«n een bitteren glimlach over voor de voorkomend heid van hen, die hem die beide gelukkige tijdingen brachten. Zij kwamen ie laat! Met ijskoude beleefdheid ontving Hendrik Hegemeister de beide heeren. En toen zij heengingen, waren beiden het er over eens dat een huiveringwekkend ambt als dat van scherprechter, altijd sporen ach terliet bij dengene, die dat ambt had be kleed. Maar Hendrik Hegemeister hield eene af rekening met zichzelven. Morgen zou hij vóór Marilla staan! En dan zou hij moeten boeten voor de misdaad, die hij aan haar had begaan. Maar als hij dat'gedaan had zou hij ten minste yrij zijn van leugen, en van dat twee de leven, dat hij op valschen grondslag had willen opbouwen, en dat nu recht had op waarheid. Verschillende kleinigheden, die hem per soonlijk toebehoorden en eenige souvenirs van zijn vader, verzamelde hij, en pakte die bijeen. En toen dacht hij opeens aan het kerk boek van Clara Eek. Hij huiverde. Maar men bad haar immers gratie ver leend van de doodstraf! Men zou haar dat nu zeker wel reeds heb ben medegedeeld. Arme Clara Eek! De herinnering aan hare gebogen gestalte, aan baar vroeger zoo schoon maar nu door leed verwrongen gelaat, zweefde hem steeds voor oogen. Het was alsof ze hem riep. Altijd had hij haar verstooten, Eenigen tiid stond hij besluiteloos daar. Toen nam hij zijn hoed en mantel, en ver liet zijne woning. Vóórdat hij voor altijd deze streek ver liet, wilde hij eene poging doen, Clara Eek nog een laatst waarwei toe te roepen. Het was, alsof eene geheimzinnige macht hem daartoe aandreef. Hij wist zelf niet, dat hij met snelle schre den ging, dat de zomeravond zwoel was, en het zweet hem van het voorhoofd drup pelde. Hij zag alleen in de verte de daken van de huizen van de stad Mühlheiffl boven den nevel uit, en den blauwen rook, die uit de schoorsteenen omhoog ,steeg. Het oude gebouw der gevangenis hief drei gend zijne hooge, donkere muren 'omhoog. Het maakte op Hendrik Hegemeister den indruk van een kouden, vochtigen grafkel der. Langzaam ging hij achter den portier de trappen op, die naar de kamer van den di recteur geleidden. De oude heer zat aan zijne schrijftafel. Zijn gelaat was ernstig. „Wenscht u Clara Eek te spreken?" vroeg hij ernstig. ,,U komt te laat. Toen wij hare cel binnengingen, om haar de tijding te bren gen, dat de doodstraf in levenslange gevan genisstraf was veranderd, vonden wij haar in den doodslaap. Ze ademde niet meer, maar de uitdrukking van haar gelaat was vredig. Hij, die Rechter is over leven en dood, had haar uit dit aardsche leven weg genomen. Ze is verlaten gestorven en nie mand was bij haar dood tegenwoordig." Een lang stilzwijgen volgde. Hegemeister staarde naar den grond. „Een kleine fijne battisten zakdoek met wit kantwerk hield ze im de hand. Het was gewikkeld om een klein kruisbeeld. Hier is het." De directeur reikte hem den zakdoek toe Hegemeister boog zich er over heen, en beschouwde het fiine^ weefsel lang .en met bijzondere aandacht. „Wij weten niet, hoe dit zakdoekje in haar bezit is gekomen," zei de directeur. Hegemeister had in een der hoeken van den zakdoek twee fijn geborduurde ineen- geslingerde letters bemerkt. M. S. Opeens hief bij het hoofd op, en zei met eene stem, die als uit de verte kwam: „Deze zakdoek is het eigendom van mijn vrouw!" De directeur staarde hem verbaasd aan. „Wat zegt gij daar?" „Ja zeker. Ik bedrieg mij niet. Ik ken de zen zakdoek. Hij behoorde tot de uitzet van mijn vrouw." Beide mannen zagen elkaar aan. Niemand waagde het, de stilte te onderbreken. Marilla was dus bij Clara Eek geweest. En ze had met haar gesproken. Dat onbe grijpelijke wist Hegemeister met zekerheid. Marilla had dus niet uit zijn mond de be kentenis vernomen van hetgeen hij haar had verzwegen. En hoe zou zij dat hebben aangehoord? Welken indruk zou dat op haar hebben gemaakt? Zou ze hem veroordeelen, hem haten? Hegemeister reisde den geheelen nacht door. In Ncurenburg vroeg hij tevergeefs naar Marilla, evenals in Mühlheim. Dwaas die hij was! Zij moest immers naar hare moeder zijn teruggekeerd! Tegen het aanbreken van den dag hield een rijtuig stil voor de deur van de kleine woning, die hij met zooveel zorg tot een aangenaam verblijf voor Marilla had inge richt. Vóórdat hij Marilla zou gaan opzoeken, om zijn vonnis uit haar mond te vernemen, wilde hij nog eens voor de laatste maal zijn oogen door dat verlaten nest laten gaan. Hij stak den sleutel in de deur, en open de die. Er heerschte in de woning eehe doodelijke stilte. Dc bloemen waren ver welkt, want niemand had ze begoten. Het geluid van zijn schreden werd door het zachte tapijt gedempt. Daar was de plaats, waar Marilla had zitten lezen! Een opengeslagen boek lag nog op haar stoel. Hegemeister drukte beide handen tegen zijn voorhoofd, en lang bleef hij daar staan, in gepeins verzonken. Opeens gevoelde hij eene hand op zijn schouder. Hij ontwaakte als uit een droom. „Marilla! Gij hier!" fluisterde hij. Nog in reisgewaad gekleed, bleek en ver moeid, stond ze daar voor hem. „Ge hebt mij toch hier terug willen vin den? Dat heb ik niet vergeten," fluister de ze. Hij kon het bijna niet gelooven. Zwijgend zagen beiden elkaar eenige oogenblikken aan. „Ik heb ook het kind van Clara Eek me degebracht," zei Marilla, alsof dat vanzelf sprak. Die woorden maakten op hem een indruk, die moeilijk zou zijn te beschrijven. Hij vatte hare hand, en viel vóór haar op de knieën. Hij wist, dat nog een niauw leven van on gestoord geluk voor hen» was weggelegd. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7